Wikipedista:Pavel Fric

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak Moravy.jpg Znak Moravy. Moravská orlice. Stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí v modrém poli. Tento uživatel je z Moravy. Tímto je Moravan.
Flag of the Czech Republic.svg Tento uživatel se narodil za Československé socialistické republiky (ČSSR). Žije nyní v České republice (ČR). Uznává ústavu České republiky.
Flag of Europe.svg Vlajka Evropské unie. Dvanáct hvězd v kruhu v modrém listu. Česká republika (země Čechy, Morava a Slezsko) v roce 2004 vstoupila do Evropské unie (EU).
Puzzle od Jany Jůzlové, Objevuj s puzzle: Česká republika, 2019. Puzzle České republiky (Čechy, Morava a Slezsko).

Kapitoly mazané účtem Silesianus ze stránky Moravská vlajka[editovat | editovat zdroj]

Vyvěšení moravské vlajky na budově Městského úřadu Holešov 5. července 2020

1)

Přijetí usnesení o vyvěšení a volba vlajky k vyvěšení[editovat | editovat zdroj]

Moravská vlajka vyvěšená na radnici v Hodoníně 5. července 2019

V případě obcí, jež se rozhodly 5. července vyvěsit vlajku, kterou ve svých dokumentech se zápisy usnesení označily jako moravskou nebo jako zemskou moravskou, a obcí, které se rozhodly vlajku nevyvěsit,[1] nelze bez přímého pozorování či dotazování doložit, jakou vlajku považují za moravskou a jakou za ni nepovažují.

Město Hodonín nabídlo v jubilejním desátém ročníku jedinečnou příležitost nahlédnout do dění, které proběhlo před a po rozhodnutí o vyvěšení moravské zemské vlajky na budově radnice. Umožňuje to znění zápisu k žádosti o vyvěšení moravské vlajky v Hodoníně, který předchází samotnému usnesení ze 4. června 2019: "obrátila se na nás Moravská obec se žádostí o vyvěšení vlajky, my jako město máme modrou vlajku s orlicí, ale ostatní města vyvěšují žlutou, nedokážeme říci, která vlajka je správná". Součástí zápisu je i naznačení možného dalšího postupu navrhujícího oslovení místní autority, aby předložila své stanovisko: "zkuste oslovit Masarykovo muzeum, která vlajka je oficiální a správná".[2]

O měsíc později byla vydána tisková zpráva městského úřadu ze 3. července 2019, v níž se oznamuje, že při příležitosti symbolického výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863, v den státního svátku Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července Hodonín na radnici vyvěsí moravskou vlajku. Komuniké doprovází fotografie radnice s vyvěšenou vlajkou.[3]

2)

Změna radnicí vyvěšované vlajky[editovat | editovat zdroj]

Moravská vlajka vyvěšená na radniční věži ve Vyškově 5. července 2019

Již podesáté se do iniciativy za vyvěšení moravské vlajky zapojilo město Vyškov, které se zúčastňuje od prvního ročníku.[4] V předchozích letech město vyvěšovalo vlajku se žlutočerveně šachovanou orlicí se žlutou korunou a zbrojí a žlutým jazykem v modrém štítu umístěném uprostřed žlutočervené bikolory. V roce 2019 došlo ke změně vyvěšované vlajky reflektující státní a krajskou symboliku, když Vyškov na radniční věži 5. července vyvěsil vlajku s moravskou orlicí.[5]

Moravská vlajka vyvěšená na radniční věži v Napajedlích 5. července 2020

Město Napajedla se poprvé vlajkové iniciativy zúčastnilo v roce 2019, kdy vyvěsilo vlajku se žlutočerveně šachovanou orlicí se žlutou korunou a zbrojí a žlutým jazykem v modrém štítu umístěném uprostřed žlutočervené bikolory. V napajedelském znaku, který město má od roku 1899, je obsažena i zlatočerveně šachovaná orlice v modrém poli.[5] Při své druhé účasti v roce 2020 Napajedla na radnici vyvěsila vlajku s moravskou orlicí.[6]

Ano. Je to tak.[editovat | editovat zdroj]

Krátký název státu na devět = Republika[editovat | editovat zdroj]

Pro luštitele křížovek: Česká republika na dvě písmena = ČR[editovat | editovat zdroj]

Doporučená vlastivědná společnost: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně[editovat | editovat zdroj]

Muzejní a vlastivědná společnost v Brně

Doporučené filmové pohádky[editovat | editovat zdroj]

O komtesce a zbojníkovi (1988) - Veselý pohádkový příběh o lásce

Doporučené skládačky[editovat | editovat zdroj]

 • JŮZLOVÁ, Jana. Objevuj s puzzle: Česká republika. Praha: Pikola, 2019. Dostupné online. (český) 
 • Puzzle Mapa České republiky 1500 dílků. [s.l.]: [s.n.] (český) 

Doporučená literatura[editovat | editovat zdroj]

 • VÁLKA, Josef. Morava je ideálním typem historické země [online]. Brno: Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura. Dostupné online. (český) 
 • SCHREIER, Josef. Missa pastoralis (Moravská mše vánoční "Čuj, Miko, čuj!"), verze B, partitura a hlasy, editor: František Malý. Brno: Salve Regina, 1999. Dostupné online. Dostupné také na: [1]. Dále dostupné na: [2]. (latinský, český) 

Sborník čtyřicetidevíti nejznámějších českých a moravských koled určený začínajícím hudebníkům

 • VRBA, Přemysl. Nejkrásnější české a moravské koledy v úpravě Přemysla Vrby pro dvě zobcové flétny a kytaru. Most: Music Cheb s.r.o., 1997. (český) 
 • ČERNÁ, Iveta a kol. Stavby století Čech, Moravy a Slezska 1918-2018. Praha: Foibos books s.r.o.: Národní památkový ústav, 2018. (český) 
 • SKOUMALOVÁ, Anna; HROUDA, Lubomír. Rostliny naší přírody štětcem Anny Skoumalové perem Lubomíra Hroudy. 1. vyd. Praha: Academia, 2018. ISBN 978-80-200-2867-9. S. 850. (český) 
 • MALÍŘ, Jiří; ŘEPA, Milan. Morava na cestě k občanské společnosti. 1. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2018. (český) 
 • SEMOTANOVÁ, Eva; CAJTHAML, Jiří, a kol. Akademický atlas českých dějin. 2. vyd. Praha: Academia, 2016. 590 s. ISBN 978-80-200-2574-6. (český) 
 • HRNČIAROVÁ, Tatiana; MACKOVČIN, Peter; ZVARA, Ivan et al. Atlas krajiny České republiky (Landscape atlas of the Czech Republic). Praha, Průhonice: Ministerstvo životního prostředí České republiky, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, 2009. 331 s. Dostupné online. Dostupné také na: [3]. Dále dostupné na: [4]. ISBN 978-80-85116-59-5. (český, anglický) 
 • ANDĚRA, Miloš; SOVÁK, Jan. Atlas fauny České republiky. [s.l.]: Academia, 2018. 668 s. ISBN 978-80-200-2756-6. (český) 
 • MYSLIVEČEK, Milan. Krasohled Země české. [s.l.]: Chvojkovo nakladatelství, 2018. ISBN 9788086183794. (český) 

Ať už je v názvu knihy nyní velké Č nebo malé č, Krasohled Země české by se měl kvůli srozumitelnosti nazývat Krasohled Země české, Země moravské a Země slezské nebo Krasohled zemí České, Moravské a Slezské. Jsou v něm obsaženy vedle Čech i Morava a Slezsko. Takže vezměme tužku a upravme si to.

Podrobný místopisný atlas České republiky, který zahrnuje na šest tisíc zeměpisných míst. Vychází souhrnně ke stému výročí vzniku Československa. Jedinečnou je ručně kreslená mapa autora se zaměřením na krajinné dominanty měst, městeček i obcí, hor i vod. Doplňuje ji městská, obecní i šlechtická heraldika. Kromě názorného vykreslení jednotlivých sídel mapa přináší stručné informace v podobě mnoha grafických značek a symbolů, mezi nimiž jsou např. i značky zasvěcení kostelů, nebo značka pro pivovar a pivovárek.

 • MIZIELIŃSKÁ, Aleksandra; MIZIELIŃSKÝ, Daniel; HALFAROVÁ, Anna (překlad). Mapy - Atlas světa, jaký svět ještě neviděl. Brno: Host, 2016. 110 s. ISBN 978-80-7491-708-0. (český) 

V atlasu světa, jaký svět ještě neviděl, je Česká republika vidět na mapě Evropy na stranách 6 až 7, obklopena Německem, Rakouskem, Slovenskem a Polskem. Mapa České republiky s vyznačením Čech, Moravy a Slezska je na stranách 28 až 29. Vlajka České republiky je na straně 106.

Moravská města a městyse[editovat | editovat zdroj]

A Adamov (Morava; Česká republika) B Blansko (Morava; Česká republika) Bobrová (Morava; Česká republika) Bojkovice (Morava; Česká republika) Boleradice (Morava; Česká republika) Boskovice (Morava; Česká republika) Brankovice (Morava; Česká republika) Brno (Morava; Česká republika) Brodek u Prostějova (Morava; Česká republika) Brtnice (Morava; Česká republika) Brumov-Bylnice (Morava; Česká republika) Brušperk (Morava; Česká republika) Břeclav (Morava; Česká republika) Březová nad Svitavou (Morava; Česká republika) Břidličná (Morava; Česká republika) Bučovice (Morava; Česká republika) Budišov (Morava; Česká republika) Budišov nad Budišovkou (Morava; Česká republika) (Slezsko; Česká republika); Slezsko (malá část - na území vodní nádrže Kružberk) Buchlovice (Morava; Česká republika) Bystřice nad Pernštejnem (Morava; Česká republika) Bystřice pod Hostýnem (Morava; Česká republika) Bzenec (Morava; Česká republika) Č Černá Hora (Morava; Česká republika) D Dačice (Morava; Česká republika) Dalešice (Morava; Česká republika) Deblín (Morava; Česká republika) Dolní Cerekev (Morava; Česká republika) (Čechy; Česká republika) Dolní Kounice (Morava; Česká republika) Doubravice nad Svitavou (Morava; Česká republika) Doubravník (Morava; Česká republika) Drahany (Morava; Česká republika) Drnholec (Morava; Česká republika) Dub nad Moravou (Morava; Česká republika) Dubňany (Morava; Česká republika) F Frenštát pod Radhoštěm (Morava; Česká republika) Frýdek-Místek (Morava; Česká republika) (Slezsko; Česká republika); Morava (Místek) a Slezsko (Frýdek) Frýdlant nad Ostravicí (Morava; Česká republika) (Slezsko; Česká republika) Fryšták (Morava; Česká republika) Fulnek (Morava; Česká republika) (Slezsko; Česká republika) H Hanušovice (Morava; Česká republika) Hluk (Morava; Česká republika) Hodonín (Morava; Česká republika) Holešov (Morava; Česká republika) Hranice (Morava; Česká republika) Hrotovice (Morava; Česká republika) Hrušovany nad Jevišovkou (Morava; Česká republika) Hulín (Morava; Česká republika) Hustopeče (Morava; Česká republika) Hustopeče nad Bečvou (Morava; Česká republika) Hvězdlice (Morava; Česká republika) Ch Chropyně (Morava; Česká republika) I Ivančice (Morava; Česká republika) Ivanovice na Hané (Morava; Česká republika) J Jaroměřice nad Rokytnou (Morava; Česká republika) Jemnice (Morava; Česká republika) Jevíčko (Morava; Česká republika) Jihlava (Morava; Česká republika) (Čechy; Česká republika); Čechy (okraj města na severozápadě) Jimramov (Morava; Česká republika) (Čechy; Česká republika) K Karolinka (Morava; Česká republika) Kelč (Morava; Česká republika) Klobouky u Brna (Morava; Česká republika) Kojetín (Morava; Česká republika) Konice (Morava; Česká republika) Kopřivnice (Morava; Česká republika) Koryčany (Morava; Česká republika) Kostelec na Hané (Morava; Česká republika) Kroměříž (Morava; Česká republika) Křižanov (Morava; Česká republika) Křtiny (Morava; Česká republika) Kunovice (Morava; Česká republika) Kunštát (Morava; Česká republika) Kuřim (Morava; Česká republika) Kyjov (Morava; Česká republika) L Lanžhot (Morava; Česká republika) Letovice (Morava; Česká republika) Lipník nad Bečvou (Morava; Česká republika) Litovel (Morava; Česká republika) Lomnice (Morava; Česká republika) Loštice (Morava; Česká republika) Luhačovice (Morava; Česká republika) Luka nad Jihlavou (Morava; Česká republika) M Medlov (Morava; Česká republika) Měřín (Morava; Česká republika) Mikulov (Morava; Česká republika) Miroslav (Morava; Česká republika) Modřice (Morava; Česká republika) Mohelnice (Morava; Česká republika) Moravská Třebová (Morava; Česká republika) Moravské Budějovice (Morava; Česká republika) Moravský Beroun (Morava; Česká republika) Moravský Krumlov (Morava; Česká republika) Morkovice-Slížany (Morava; Česká republika) N Náměšť nad Oslavou (Morava; Česká republika) Napajedla (Morava; Česká republika) Nedvědice (Morava; Česká republika) Němčice nad Hanou (Morava; Česká republika) Nezamyslice (Morava; Česká republika) Nové Město na Moravě (Morava; Česká republika) Nové Veselí (Morava; Česká republika) Nový Hrozenkov (Morava; Česká republika) Nový Jičín (Morava; Česká republika) O Odry (Morava; Česká republika) (Slezsko; Česká republika) Olbramkostel (Morava; Česká republika) Olešnice (Morava; Česká republika) Olomouc (Morava; Česká republika) Opatov (Morava; Česká republika) Oslavany (Morava; Česká republika) Ostrava (Morava; Česká republika) (Slezsko; Česká republika) Ostrov nad Oslavou (Morava; Česká republika) Ostrov u Macochy (Morava; Česká republika) Ostrovačice (Morava; Česká republika) Otrokovice (Morava; Česká republika) P Plumlov (Morava; Česká republika) Počátky (Čechy; Česká republika) (Morava; Česká republika) Podivín (Morava; Česká republika) Pohořelice (Morava; Česká republika) Potštát (Morava; Česká republika) Pozořice (Morava; Česká republika) Prosiměřice (Morava; Česká republika) Prostějov (Morava; Česká republika) Protivanov (Morava; Česká republika) Přerov (Morava; Česká republika) Příbor (Morava; Česká republika) R Rájec-Jestřebí (Morava; Česká republika) Rajhrad (Morava; Česká republika) Rosice (Morava; Česká republika) Rousínov (Morava; Česká republika) Rožnov pod Radhoštěm (Morava; Česká republika) Rýmařov (Morava; Česká republika) S Slavičín (Morava; Česká republika) Slavkov u Brna (Morava; Česká republika) Slavonice (Morava; Česká republika) Slušovice (Morava; Česká republika) Spálov (Morava; Česká republika) Staré Město (Morava; Česká republika) Staré Město (Morava; Česká republika) Stonařov (Morava; Česká republika) Strážek (Morava; Česká republika) Strážnice (Morava; Česká republika) Strmilov (Čechy; Česká republika) (Morava; Česká republika) Studénka (Slezsko; Česká republika) (Morava; Česká republika) Suchdol nad Odrou (Morava; Česká republika) (Slezsko; Česká republika) Svitávka (Morava; Česká republika) Svitavy (Morava; Česká republika) Svratka (Čechy; Česká republika) (Morava; Česká republika) Š Šlapanice (Morava; Česká republika) Šternberk (Morava; Česká republika) Štítary (Morava; Česká republika) Štíty (Morava; Česká republika) Štramberk (Morava; Česká republika) Šumperk (Morava; Česká republika) T Telč (Morava; Česká republika) Tišnov (Morava; Česká republika) Tovačov (Morava; Česká republika) Třebíč (Morava; Česká republika) Třešť (Morava; Česká republika) U Uherské Hradiště (Morava; Česká republika) Uherský Brod (Morava; Česká republika) Uherský Ostroh (Morava; Česká republika) Uničov (Morava; Česká republika) Ú Újezd u Brna (Morava; Česká republika) Úsov (Morava; Česká republika) V Valašské Klobouky (Morava; Česká republika) Valašské Meziříčí (Morava; Česká republika) Valtice (Morava; Česká republika) Velká Bíteš (Morava; Česká republika) Velká Bystřice (Morava; Česká republika) Velké Bílovice (Morava; Česká republika) Velké Meziříčí (Morava; Česká republika) Velké Němčice (Morava; Česká republika) Velké Opatovice (Morava; Česká republika) Velké Pavlovice (Morava; Česká republika) Vémyslice (Morava; Česká republika) Veselí nad Moravou (Morava; Česká republika) Vizovice (Morava; Česká republika) Vladislav (Morava; Česká republika) Vracov (Morava; Česká republika) Vranov nad Dyjí (Morava; Česká republika) Vsetín (Morava; Česká republika) Vyškov (Morava; Česká republika) Z Zábřeh (Morava; Česká republika) Zbýšov (Morava; Česká republika) Zlín (Morava; Česká republika) Znojmo (Morava; Česká republika) Zubří (Morava; Česká republika) Ždánice (Morava; Česká republika) Žďár nad Sázavou (Morava; Česká republika) (Čechy; Česká republika); Čechy (území na okraji) Ž Židlochovice (Morava; Česká republika)

Moravské řeky[editovat | editovat zdroj]

Allah (Morava, Česká republika) Babídolský potok (Morava, Česká republika) Bařinský potok (Morava, Česká republika) Baštýřský potok (Morava, Česká republika) Bečva (Morava, Česká republika) Blatnice (Morava, Česká republika) Bobrava (Morava, Česká republika) Bobrůvka (Morava, Česká republika) Bohdalovský potok (Morava, Česká republika) Bohuslavický potok (Morava, Česká republika) Bolíkovský potok (Morava, Česká republika) Boršický potok (Morava, Česká republika) Branná (Morava, Česká republika) Brumovka (Morava, Česká republika) Březinka (Morava, Česká republika) Břízka (Morava, Česká republika) Budíškovický potok (Morava, Česká republika) Bukovanka (Morava, Česká republika) Časnýř (Morava, Česká republika) Čejčský potok (Morava, Česká republika) Čeladenka (Morava, Česká republika) Čeložnický potok (Morava, Česká republika) Černý potok (Morava, Česká republika) Daniž (Morava, Česká republika) Desná (Morava, Česká republika) Dešenský potok (Morava, Česká republika) Divácký potok (Morava, Česká republika) Dračice (Morava, Česká republika) Drahonínský potok (Morava, Česká republika) Drážní potok (Morava, Česká republika) Drnůvka (Morava, Česká republika) Dřevnice (Morava, Česká republika) Dunávka (Morava, Česká republika) Dvorský potok (Morava, Česká republika) Dyje (Morava, Česká republika) Gručovka (Morava, Česká republika) Hadůvka (Morava, Česká republika) Hajanský potok (Morava, Česká republika) Halda (Morava, Česká republika) Hamerský potok (Morava, Česká republika) Haná (Morava, Česká republika) Haraska (Morava, Česká republika) Havlásek (Morava, Česká republika) Hlinenský potok (Morava, Česká republika) Hloušek (Morava, Česká republika) Hluboček (Morava, Česká republika) Hodonínka (Morava, Česká republika) Hornovský potok (Morava, Česká republika) Hovoranský potok (Morava, Česká republika) Hradecký járek (Morava, Česká republika) Hranečnický potok (Morava, Česká republika) Hraniční potok (přítok Jihlavy) (Morava, Česká republika) Hraniční potok (přítok Moravské Sázavy) (Morava, Česká republika) Hraniční potok (přítok Olšavy) (Morava, Česká republika) Hraniční potok (přítok Prudníku) (Morava, Česká republika) Hrozová (Morava, Česká republika) Hrubý potok (Morava, Česká republika) Hruškovice (Morava, Česká republika) Husí potok (Morava, Česká republika) Hvozdecký potok (Morava, Česká republika) Chylický potok (Morava, Česká republika) Chvojnice (Morava, Česká republika) Ivanovický potok (přítok Ponávky) (Morava, Česká republika) Ivanovický potok (přítok Svratky) (Morava, Česká republika) Jamenský potok (též Šlapanka) (Morava, Česká republika) Járkovec (Morava, Česká republika) Jarkovský potok (Morava, Česká republika) Jedlový potok (přítok Oslavy) (Morava, Česká republika) Jedlový potok (přítok Ponávky) (Morava, Česká republika) Jehnický potok (Morava, Česká republika) Jevíčka (Morava, Česká republika) Jevišovka (Morava, Česká republika) Jičínka (Morava, Česká republika) Jihlava (Morava, Česká republika) Jihlávka (Morava, Česká republika) Jordánek (Morava, Česká republika) Josefovský potok (Morava, Česká republika) Juhyně (Morava, Česká republika) Junácký potok (Morava, Česká republika) Karlínský potok (přítok Brtnice) (Morava, Česká republika) Karlínský potok (přítok Trkmanky) (Morava, Česká republika) Kašnice (Morava, Česká republika) Kaštinka (Morava, Česká republika) Klanečnice (Morava, Česká republika) Klaperův potok (Morava, Česká republika) Kloboučka (Morava, Česká republika) Kněhyně (Morava, Česká republika) Kobylský potok (přítok Polního potoka) (Morava, Česká republika) Kohoutovický potok (Morava, Česká republika) Kotvrdovický potok (Morava, Česká republika) Koválovický potok (Morava, Česká republika) Kozlí potok (Morava, Česká republika) Kozojídka (Morava, Česká republika) Krokovický potok (Morava, Česká republika) Křepický potok (Morava, Česká republika) Křeslický potok (Morava, Česká republika) Křetínka (Morava, Česká republika) Křivolanský potok (Morava, Česká republika) Křtinský potok (Morava, Česká republika) Kubelín (Morava, Česká republika) Kuní potok (Morava, Česká republika) Kuželovský potok (Morava, Česká republika) Kyjovka (Morava, Česká republika) Lánský potok (Morava, Česká republika) Lejtna (Morava, Česká republika) Leskava (Morava, Česká republika) Lhotský potok (Morava, Česká republika) Libochůvka zvaná též Libochovka (Morava, Česká republika) Lidéřovický potok (Morava, Česká republika) Lipinský potok (Morava, Česká republika) Liptaňský potok (Morava, Česká republika) Litava zvaná též Cézava (Morava, Česká republika) Lomský potok (Morava, Česká republika) Losinka (Morava, Česká republika) Loučka (přítok Morávky) (Morava, Česká republika) Loučka (přítok Svratky) (Morava, Česká republika) Lovčický potok (Morava, Česká republika) Lubina (Morava, Česká republika) Lubná (Morava, Česká republika) Luční potok (přítok Daníže) (Morava, Česká republika) Luční potok (přítok Moravské Dyje) (Morava, Česká republika) Luha (Morava, Česká republika) Lužná (Morava, Česká republika) Malá Haná (Morava, Česká republika) Malanský potok (Morava, Česká republika) Malšínka (Morava, Česká republika) Malužín (Morava, Česká republika) Mandát (Morava, Česká republika) Martálka (Morava, Česká republika) Mařížský potok (Morava, Česká republika) Melatín (Morava, Česká republika) Měšínský potok (Morava, Česká republika) Míkovický potok (Morava, Česká republika) Mikulovka (Morava, Česká republika) Mniší potok (Morava, Česká republika) Mokerský potok (Morava, Česká republika) Morava (Morava, Česká republika) Moravanský potok (Morava, Česká republika) Moravice (Morava, Česká republika) Morávka (Morava, Česká republika) Moravská Dyje (Morava, Česká republika) Moravská Sázava (Morava, Česká republika) Moštěnka (Morava, Česká republika) Mouřínovský potok (Morava, Česká republika) Moutnický potok (Morava, Česká republika) Mřenkový potok (Morava, Česká republika) Mutišovský potok (Morava, Česká republika) Nedašovka (Morava, Česká republika) Nechvalínský potok (Morava, Česká republika) Nevšovka též Říka (Morava, Česká republika) Nikolčický potok (Morava, Česká republika) Nivnička (Morava, Česká republika) Novoveský potok (Morava, Česká republika) Obřanský potok (Morava, Česká republika) Omický potok (Morava, Česká republika) Odra (Morava, Česká republika) Okluky (Morava, Česká republika) Olešná (přítok Ostravice) (Morava, Česká republika) Olešná (přítok Rokytné) (Morava, Česká republika) Olešnice (Morava, Česká republika) Olšava (Morava, Česká republika) Ondřejnice (Morava, Česká republika) Oskava (Morava, Česká republika) Oslava (přítok Jihlavy) (Morava, Česká republika) Oslava (přítok Oskavy) (Morava, Česká republika) Osoblaha (Morava, Česká republika) Ostravice (Morava, Česká republika) Pavlovický potok (přítok Hvězdličky) (Morava, Česká republika) Pavlovický potok (přítok Prudníku) (Morava, Česká republika) Peníkovský potok (Morava, Česká republika) Petříkovec (Morava, Česká republika) Petřínský potok (Morava, Česká republika) Podlučanský potok (Morava, Česká republika) Podolský potok (přítok Moravice) (Morava, Česká republika) Podolský potok (přítok Moštěnky) (Morava, Česká republika) Podomský potok (Morava, Česká republika) Pokran (Morava, Česká republika) Polanka (Morava, Česká republika) Polešovický potok (Morava, Česká republika) Polní potok (Morava, Česká republika) Ponávka (Morava, Česká republika) Pozořický potok (Morava, Česká republika) Pradlenka (Morava, Česká republika) Pramenní potok (Morava, Česká republika) Praskavice (Morava, Česká republika) Prokopka (Morava, Česká republika) Prušánka (Morava, Česká republika) Pstruhovec (Morava, Česká republika) Punkva (Morava, Česká republika) Pytlácký potok (přítok Brodečky) (Morava, Česká republika) Pytlácký potok (přítok Svitavy) (Morava, Česká republika) Radějovka (Morava, Česká republika) Radiměřský potok (Morava, Česká republika) Rakovec (přítok Litavy) (Morava, Česká republika) Rakovec (přítok Svratky) (Morava, Česká republika) Rakovec (přítok Malé Hané) (Morava, Česká republika) Rakovec (přítok Ponávky) (Morava, Česká republika) Rancířovský potok (Morava, Česká republika) Rejznarka (Morava, Česká republika) Remíz (Morava, Česká republika) Roketnice (Morava, Česká republika) Rokytná (Morava, Česká republika) Romže (Morava, Česká republika) Rožnovská Bečva (Morava, Česká republika) Rusava (Morava, Česká republika) Rybnický potok (přítok Teplice) (Morava, Česká republika) Řečice (Morava, Česká republika) Řeznovický potok (Morava, Česká republika) Říčka (Morava, Česká republika) Sázava (Morava, Česká republika) Sedlnice (Morava, Česká republika) Senetářovský potok (Morava, Česká republika) Slatina (Morava, Česká republika) Slavětínský potok (Morava, Česká republika) Slavonický potok (Morava, Česká republika) Slepice (Morava, Česká republika) Soběšický potok (Morava, Česká republika) Stálecký potok (Morava, Česká republika) Starovický potok (Morava, Česká republika) Strážovský potok (přítok Želetavky) (Morava, Česká republika) Strouhalův žleb (Morava, Česká republika) Střelický potok (Morava, Česká republika) Sudoměřický potok (přítok Radějovky) (Morava, Česká republika) Svinárský potok (Morava, Česká republika) Svinný potok (Morava, Česká republika) Svitava (Morava, Česká republika) Svodnice (potok na Valticku) (Morava, Česká republika) Svodnice (přítok Moravy) (Morava, Česká republika) Svratka (Morava, Česká republika) Syrovinka (Morava, Česká republika) Syrůvka (Morava, Česká republika) Šabrava (Morava, Česká republika) Šatava (Morava, Česká republika) Šebkovický potok (Morava, Česká republika) Šlapanka (Morava, Česká republika) Štěpánovický potok (Morava, Česká republika) Štinkovka (Morava, Česká republika) Švábenický potok (Morava, Česká republika) Švábský potok (Morava, Česká republika) Švamberská struha (Morava, Česká republika) Teplica (Morava, Česká republika) Tichávka (Morava, Česká republika) Topolovský potok (Morava, Česká republika) Trhonický potok (Morava, Česká republika) Trkmanka (Morava, Česká republika) Trnávka (Morava, Česká republika) Troubský potok (Morava, Česká republika) Třebůvka (Morava, Česká republika) Tulešický potok (Morava, Česká republika) Tuřanský potok (Morava, Česká republika) Tvaroženský potok (Morava, Česká republika) Úvalský odpad (Morava, Česká republika) Vacenovický potok (Morava, Česká republika) Valteřovický potok (Morava, Česká republika) Valtický potok (Morava, Česká republika) Vápovka (Morava, Česká republika) Vavříkovský potok (Morava, Česká republika) Včelínek (Morava, Česká republika) Velička (přítok Bečvy) (Morava, Česká republika) Velička (přítok Moravy) (Morava, Česká republika) Veverka (Morava, Česká republika) Vícovský potok (Morava, Česká republika) Vlára (Morava, Česká republika) Vlastkovecký potok (Morava, Česká republika) Vlčnovský potok (Morava, Česká republika) Vracovský potok (přítok Syrovinky) (Morava, Česká republika) Vratěnínský potok (Morava, Česká republika) Vrbecká (Morava, Česká republika) Vršský potok (Morava, Česká republika) Vsetínská Bečva (Morava, Česká republika) Zaječí potok (přítok Ponávky) (Morava, Česká republika) Zaječí potok (přítok Štinkovky) (Morava, Česká republika) Zášinský potok (Morava, Česká republika) Zlatý potok (Morava, Česká republika) Želetavka (Morava, Česká republika) Žilůvecký potok (Morava, Česká republika)

Deklarace geografů proti svévolnému prosazování názvu Czechia[editovat | editovat zdroj]

Adresát:

Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc.

Česká geografická společnost

Albertov 6, 128 43 Praha 2, Česká republika

Vážený pane profesore, vážený pane prezidente České geografické společnosti,

My, níže podepsaní vědečtí, pedagogičtí a odborní pracovníci v geografii a příbuzných oborech, nesouhlasíme a vymezujeme se proti současnému politicko-mediálnímu nátlakovému prosazování jednoslovného pojmenování našeho státu, České republiky, názvem Česko (Czechia), na kterém se významně podílí i reprezentanti České geografické společnosti.

Jsme si vědomi toho, že vláda České republiky svým usnesením č. 403 ze dne 2. 5. 2016 podpořila záměr používat v zahraničí pro označení České republiky překlady názvu Česko, v angličtině Czechia. Jednoslovný název nicméně nenahrazuje oficiální název Česká republika (Czech Republic), nýbrž je jen jeho kratší neúřední alternativou a záleží na daném subjektu, zda se rozhodne užívat delší nebo kratší verzi názvu státu.

Název Česko nelze ani po čtvrtstoletí existence našeho státu považovat za všeobecně přijímaný (a to ani v rámci české geografické obce), za přirozený a už vůbec ne za jediný správný či vhodný - jak bývá často jeho zastánci účelově argumentováno. Jeho propagátoři ve svém zaujetí zcela opomíjí geografické, historické, lingvistické i politické protiargumenty oponentů (viz např. Řehák, S. (2004). Česko? Chaos a skepse. Geografie, 109(4): 328-331). Svévolné prosazování názvu Česko lze chápat i jako posilování symbolické moci pouze jedné z historických zemí České republiky a to na úkor zemí ostatních. Pojem Czechia je pak v souvislosti s názvem státu ahistorickým produktem, který je v obecné angličtině prakticky neznámý s mizivou frekvencí výskytu.

Oficiální politické jméno Česká republika (Czech Republic) není sice rovněž ideální, nicméně reprezentuje náš stát a identitu jeho obyvatel relativně vhodněji a geograficky jednoznačněji.

Nepovažujeme za nutné prosazovat jakýkoliv jednoslovný název našeho státu už proto, že není nezbytný (obejdou se bez něj tak respektované státy jako Spojené království, Spojené státy americké, Nový Zéland). Měl-li by jednoslovný název vzniknout, pak jako výsledek dlouhodobého spontánního jazykového vývoje, který jako jediný může vyústit v situaci, kdy nebude takový název nikým vnímán negativně. To považujeme za zásadní už z toho důvodu, že jde o název naší vlasti, je tedy krajně nevhodné, aby část obyvatelstva měla její označení spojeno s nějakými negativními emocemi.

Respektujeme, že někteří geografové upřednostňují označení Česká republika (Czech Republic), jiní jednoslovný název Česko (Czechia). Snahy o předčasné „přeskočení“ přirozeného jazykového vývoje, svévolnou legalizaci a nátlakovou institucionalizaci pojmenování našeho státu názvem Czechia však odmítáme.

Argumenty zastánců i odpůrců využívání uvedených názvů respektujeme, ovšem pouze jako drobný příspěvek do rozpravy v oblasti politické či historické geografie. Úkol geografie v tomto směru vidíme spíše v roli pozorovatele této diskuse, nikoliv v roli jejího arbitra. Tím přirozeně nechceme nikomu upírat jeho právo používat název Česko (Czechia), nejde však o nic jiného, než o soukromé občanské aktivity, protože, podle našeho přesvědčení, žádný „vědecky správný“ nebo „jediný vhodný“ název neexistuje.

Zároveň si však dovolujeme upozornit, že společenské výzvy našeho oboru jsou v současné době vskutku poněkud jiné a ocenili bychom, kdyby již „boj o Česko“ nezasahoval do seriózní vědecké práce.

S úctou 22. června 2016

Autoři deklarace[1]

RNDr. Bohumil Frantál, Ph.D.

(Oddělení environmentální geografie, Ústav geoniky AV ČR, v.v.i., Brno)

RNDr. Miloš Fňukal, Ph.D.

(Katedra geografie, Přírodovědecké fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci)

Mgr. Marek Havlíček, Ph.D.

(Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i., pobočka Brno)

Mgr. Pavel Klapka, Ph.D.

(Katedra geografie, Přírodovědecké fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci)

Mgr. Petr Klusáček, Ph.D.

(Ústav regionálního rozvoje a veřejné správy, Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií, Mendelova univerzita v Brně)

Doc. RNDr. Stanislav Kraft, Ph.D.

(Katedra geografie, Pedagogická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)

Doc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D.

(Katedra regionální ekonomie a správy, Ekonomicko-správní fakulta, Masarykova univerzita, Brno)

Mgr. Stanislav Martinát, Ph.D.

(Katedra ekonomie a veřejné správy, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, Slezská univerzita v Opavě)

RNDr. Robert Osman, Ph.D.

(Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, Brno)

[1] Autoři a signatáři deklarace prezentují svůj osobní názor, nikoli oficiální postoj svých institucí

Názor Jana Blanického na Moravu a Moravany[editovat | editovat zdroj]

Svůj tehdejší názor na obyvatele Moravy zveřejnil v diskuzi pod deklarací o měsíc později Jan Blanický.

 1. Město Modřice. Zpravodaj 6/2019. Zprávy z radnice. Moravská vlajka [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
 2. Zápis z 16. schůze rady města dne 4. června 2019. Bod 16. Žádost o vyvěšení moravské vlajky. Usnesení č. 981 a 982 [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
 3. Na svátek Cyrila a Metoděje na radnici zavlaje moravská vlajka [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
 4. Šedesát radnic vyvěsí na den věrozvěstů moravskou vlajku [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
 5. a b Vyvěšení moravské vlajky 5. července 2019 [online]. [cit. 2020-07-06]. Dostupné online. 
 6. Vyvěšení moravské vlajky 5. července 2020 [online]. [cit. 2020-07-06]. Dostupné online.