Antonín Tesař

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Tesař
Antonin Tesar Veletrh umeni Art.fair 2011 - Kolin Germany.jpg
Narození 2. prosince 1963 (56 let)
Kroměříž
Povolání fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Antonín Tesař: Portrét s květinou, 2004
Antonín Tesař: Koala, 2011
Antonín Tesař: Amazonka, 1993

Antonín Tesař (* 2. prosince 1963 Kroměříž) je český fotograf. Ve své tvorbě se věnuje především fotografii aktu, portrétní fotografii, okrajově i zátiší. Ve své tvorbě se inspiruje tématy z mytologie, náboženství nebo díly starých mistrů. Jeho snímky jsou na první pohled barevné a záměrně využívají prvoplánové, jednoduché estetiky popkultury, to však často vzápětí přebíjí nečekaným absurdním detailem nebo šokujícím spojením.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství strávil v rodné Kroměříži. Na základní škole navštěvoval 5 let Lidovou školu umění. Po ukončení základního vzdělání se hlásil na Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti obor grafika. Složil talentové zkoušky, ale přijat nebyl. Pokračoval na SPŠ v Hodoníně, obor stavební hmoty. Po škole pracoval krátce v Okresní knihovně v Kroměříži jako knihovník. Inscenované fotografii se začal intenzivně věnovat od roku 1989. Od roku 1999 vystřídal řadu zaměstnání (drogista, číšník, provozovatel baru). V současné době pracuje v reklamní společnosti GRAPO, na pozici tiskaře.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ve své tvorbě se věnuje především portrétu, okrajově i zátiší. Jeho díla představují osobitý pohled na současný svět viděný dekadentní optikou. Z dekadence, jako tvárné metody pracující s neklidnými a zasutými prvky lidské mysli, čerpá své představy o podobách lásky, šílenství, smrti i bolesti. Témata, která Tesaře iritují, oscilují od zájmu o banální podoby lidských tužeb, slastí až po devalvaci intimity spojenou s masovou popularitou sexu. Často také pracuje s odkazy na náboženská a antická témata. V autorských verzích jeho fotografie zachycují motivy ukřižování, zpochybňují neposkvrněné početí, hledají současné analogie pro utrpení jednotlivých světců a světic. Stejnou inspirací jsou mu i klasická díla světového malířství, s nimiž nakládá jako poučený postmodernista velmi volně a svobodně. Jeho tvorba je velmi vrstevnatá, významově nabitá, koncepčně pečlivě promyšlená. Divák je nucen se proplétat skrze bludiště zásadních otázek souvisejících se samotnou podstatou bytí. Tesař pracuje s motivy spojovanými s pornografií, fetišem, s tématem slasti, ale i závislosti. Rád vstupuje do pozice komentátora soudobé společnosti. Jeho na první pohled lákavé, barevné a bujné scény a obrazy záměrně využívají prvoplánové, jednoduché estetiky popkultury. Tu autor často vzápětí přebíjí nečekaným absurdním detailem, šokujícím spojením, které si neklade za cíl rehabilitovat kýč či banalitu, ale uvést překvapeného diváka do dalších rovin fotografické kompozice, kde dále pracuje se spodním proudem svého i diváckého podvědomí. V jeho dílech můžeme najít prvky nejen dekadence či postmodernismu, ale i surrealismu nebo popsurrealismu. V jeho fotografiích se také často spojuje naturalistické zobrazení se symbolickými významy, ve výsledné formě velmi silně ovlivněné dekorativním ornamentalismem, který má kořeny na začátku minulého století v secesním umění a symbolismu.[1]

Štěpánka Bieleszová, kurátorka fotografické sbírky Muzea umění Olomouc glosovala Tesařovo dílo citátem H. P. Robinsona:

K vytváření těch nejlepších lží je zapotřebí pozoruhodné dovednosti.
— Henry Peach Robinson, Paradoxy umění, vědy a fotografie, 1892

Technika[editovat | editovat zdroj]

Od prvních fotografií používá v procesu klasické fotografie akvarelové barvy. Tuto techniku dále rozvíjí na míchání transparentních vrstev na samotném pozitivu aby dosáhl barevné škály stejně, jako se o to snažili impresionisté. Díky tomu trvá výroba jedné fotografie i několik týdnů a stává se tak u sběratelů ještě více ceněnou. Fotografuje na negativy formátu 6x6 cm a od roku 2001 přešel na velikost 9x12 cm. Jeho fotografie jsou vyrobeny klasickým „mokrým procesem“. Při jejich výrobě nepoužívá osobní počítač.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Samostatné výstavy[editovat | editovat zdroj]

Společné výstavy[editovat | editovat zdroj]

 • 2007 – Lipsko – Kameramuseum Mölkau, „Ästhetik der Lüste„ – In focus Galerie, Cologne, Germany
 • 2010 – Exposed – Nude Photography in the XX. Century, In Focus Galerie, Cologne, Germany
 • 2011 – Mezinárodní veletrh umění ART.FAIR. Cologne – In focus Galerie, Germany
 • 2013 – Czech Photo Gallery – THE BEST OF AKT/NUDE – (Kuščynskyj, Brunclík, Saudek, Tesař, Vano) – Praha
 • 2013 – Galerie Mona Lisa – Michal Macků / Antonín Tesař – Olomouc
 • 2015 – Mezinárodní veletrh umění ART.FAIR. Cologne 24.-27.9. – In focus Galerie, Germany
 • 2015 – In focus Galerie – “Love is...„ 24. 10 – 22. 12., Cologne, Germany
 • 2016 – Mezinárodní veletrh umění ART KARLSRUHE 17.- 21.2. In focus Galerie, Germany
 • 2016 – Galerie STP – TSCHECHISCHE FOTOGRAFIE – (M .Macků, J. Saudek, A.Tesař) – 28.10.-12.12. Greifswald, Germany
 • 2017 – Czech Photo Centre – “PROVOKATÉŘI ČESKÉ FOTOGRAFIE„ – (Kuščynskyj, Saudek, Tesař) – 14.6.-8.8. Praha

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Mgr. Štěpánka Bieleszová, kurátorka fotografické sbírky, Muzeum umění Olomouc

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]