Portál:Lidé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vybraná osobnost

Přemysl Otakar I. (německy Ottokar I. Přemysl; asi 1155/1167?15. prosince 1230) byl český kníže (11921193 a 11971198) a třetí český král (11981230) z rodu Přemyslovců, první český král, kterému se podařilo dědičně zajistit královský titul i pro své potomky.

Narodil se jako nejstarší syn druhé manželky krále Vladislava II., Judity Durynské. V letech 11731179 pobýval ve vyhnanství, kde se oženil s Adlétou Míšeňskou. Po návratu z vyhnanství v roce 1179 zastupoval svého vládnoucího staršího bratra Bedřicha na Olomoucku ve funkci markraběte. V následných bojích o český trůn stál vždy na straně svého staršího bratra.

V letech 1192–1193 se poprvé stal českým knížetem, ale poté, co se dostal do sporu s pražským biskupem (a svým strýcem) Jindřichem Břetislavem i císařem Jindřichem VI., trávil léta 1193–1197 opět ve vyhnanství. Novým českým knížetem se stal pražský biskup Jindřich Břetislav. Po jeho smrti a po dohodě se svým mladším bratrem Vladislavem Jindřichem nastoupil Přemysl v roce 1197 podruhé na český trůn. Aktivně se zapojil do bojů o císařskou korunu mezi Štaufy a Welfy. Proslulou sérií změn svého stranictví během těchto bojů získal postupně Přemysl potvrzení dědičného královského titulu nejen od obou válčících stran (1198 Filip Švábský a 1203 Ota IV. Brunšvický), ale v roce 1204 i od papeže Inocence III. Přemyslova situace v této době byla komplikována rozchodem s první manželkou Adlétou a novým sňatkem s Konstancií. Za jistý vrchol Přemyslova snažení bývá tradičně vykládán zisk Zlaté buly sicilské, privilegia upravujícího poměr českých zemí k Říši a zaručujícího dědičnost českého královského titulu. Tento tradiční výklad a také význam Zlaté buly sicilské v nedávné době zpochybnil Martin Wihoda.

V dalších letech své vlády se Přemysl Otakar I. soustředil především na konsolidaci domácích poměrů a také na zajištění bezproblémového nástupnictví pro nejstaršího syna z druhého manželství Václava. Při dosahování svých cílů postupoval často nekompromisně a neváhal (často velmi tvrdě) odstraňovat překážky, které bránily jejich dosažení.

Kategorie

Lidé podle činnosti:

AktivistéArchitektiCestovateléDiplomatéDuchovníEkonomovéFilozofovéFotografovéGeografovéHerciHudebníciInženýřiKonstruktéřiKosmonautiLékařiLetciMnišiMystikovéNovinářiPanovníciPedagogovéPodnikateléPoliticiPovstalciPrávníciPsychologovéRežiséřiŘeholniceSpisovateléSportovciŠpióniTelevizní moderátořiTeologovéUmělciVědciVojáciVynálezciZdravotní sestryZločinci

Lidé podle národnosti:
AfghánciAlbánciAlžířanéAmeričanéArgentinciArméniAustralanéÁzerbájdžánciBangladéšanéBelgičanéBrazilciBritovéČešiČíňanéDánovéEkvádorciEgypťanéEtiopanéFilipínciFrancouziFinovéGhaňanéGruzínciChilanéIrovéIndiániIndonésanéIndovéIráčanéÍránciItalovéJamajčanéJaponciJihoafričanéJordánciKambodžanéKanaďanéKeňanéKolumbijciKorejciKubánciKurdovéLibanonciLibyjciMaďařiMalajsijciMaročanéMexičanéMongolovéNigerijciNizozemciNepálciNěmciNorovéNovozélanďanéPákistánciPalestinciPeruánciPoláciPortugalciRakušanéRomovéRumuniRusovéŘekovéSaúdští ArabovéSlováciSomálciSrbovéSyřanéŠpaněléŠvédovéŠvýcařiThajciTurciTunisanéUganďanéUkrajinciUruguayciUzbekovéVietnamciVenezuelciZimbabwanéŽidé

Lidé podle stavu:
DětiDvojiceFiktivní postavyLGBT lidéMigrantiMiliardářiMužiNeexistující lidéNezvěstní lidéNositelé oceněníObětiPřeživšíStoletí lidéSvatíVězniLidé podle zdravotního stavuŽeny

Žijící lidéMožná žijící lidéZesnulí

Dobré a nejlepší články

Obrázek


Rakouská císařovna Marie Terezie byla jedinou ženou na českém trůně. Je známá mimo jiné zavedením povinné školní docházky.

Kalendárium


Dnešní výročí najdete na odkazu, po kliknutí na dnešní datum, ve spodní části stránky.


S čím můžete pomoct

Uvítali bychom pomoc při aktualizaci Kalendária, optimální by bylo, kdyby se našlo pár wikipedistů, kteří by byli ochotni vyhledávat a aktualizovat výročí narození a úmrtí. Jak na to?

Chybějící biografie:
Jan KocínLeonardo De Lorenzo (de, en, fr, it, ru) ○ Arnošt Lederer Tratnern

Návod: Jak na životopisy lidí z 19. století

O portálu

Pokud byste chtěli být nápomocní při zlepšování portálu, nebo měli nějaké nápady či připomínky, můžete napsat na diskusní stránku.