Lorenzo I. Medicejský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lorenzo I. Medicejský
Narození 1. ledna 1449
Florencie
Úmrtí 8. dubna 1492 (ve věku 43 let)
Careggi
Manžel(ka) Clarice Orsini
Děti Lucrezia de' Medici, Piero de Medici, Maddalena de' Medici, Lev X., Giuliano de' Medici, Contessina de Médici a Luisa de' Medici
Rodiče Piero di Cosimo de' Medici a Lucrezia Tornabuoni
Příbuzní Nannina de' Medici, Maria de' Medici, Bianca de' Medici, Giuliano de' Medici a Giovanni de' Medici
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na tento článek je přesměrováno heslo Lorenzo Medici. Tento článek pojednává o mecenáši umění. O ostatních osobách toho jména pojednává článek Lorenzo Medicejský (rozcestník).

Lorenzo I. Medicejský (italsky Lorenzo de' Medici) řečený il Magnifico, Nádherný (1. ledna 14498. dubna 1492) byl italský politik a literát z rodu Medici, od roku 1469 také vládce Florencie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Proslavil se jako mecenáš umění, pod jehož vládou se Florencie stala centrem renesančního umění, a podporovatel kroužku novoplatónských humanistů, z nichž nejznámějším je Marsilio Ficino. 26. dubna 1478 byl v katedrále Santa Maria del Fiore na Medicijské spáchán atentát vedený Francescem de Pazzim, Girolamo Riariem a Francescem Salviatim (arcibiskupem Pisy) . Lorenzovi Nádhernému se podařilo uniknout, ale jeho bratr Giuliano Medicijský byl zabit. Papež Sixtius IV., který Medicijské nesnášel, s atentátem nesouhlasil. Jako papež nemohl veřejně odsouhlasit zabití jakéhokoliv člověka pro vlastní zájmy. Lorenzo se oženil s Clarice Orsini, se kterou měli 7 dětí.

Lorenzovým synem byl papež Lev X., pravnučkou francouzská královna Kateřina Medicejská.

Předkové Lorenza Medicejského[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]