Lorenzo I. Medicejský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lorenzo I. Medicejský
Narození 1. ledna 1449
Florencie
Úmrtí 8. dubna 1492 (ve věku 43 let)
Careggi
Povolání politik, spisovatel, básník a bankéř
Manžel(ka) Clarice Orsini
Děti Lucrezia de' Medici, Piero de Medici, Maddalena de' Medici, Lev X., Giuliano de' Medici, Contessina de Médici a Luisa de' Medici
Rodiče Piero di Cosimo de' Medici a Lucrezia Tornabuoni
Příbuzní bratři Giuliano de' Medici a Giovanni de' Medici
sestry Nannina de' Medici, Maria de' Medici a Bianca de' Medici
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na tento článek je přesměrováno heslo Lorenzo Medici. Tento článek pojednává o mecenáši umění. O ostatních osobách toho jména pojednává článek Lorenzo Medicejský (rozcestník).

Lorenzo I. Medicejský (italsky Lorenzo de' Medici) řečený il Magnifico, Nádherný (1. ledna 14498. dubna 1492) byl italský politik a literát z rodu Medici, od roku 1469 také vládce Florencie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Proslavil se jako mecenáš umění, pod jehož vládou se Florencie stala centrem renesančního umění, a podporovatel kroužku novoplatónských humanistů, z nichž nejznámějším je Marsilio Ficino. 26. dubna 1478 byl v katedrále Santa Maria del Fiore na Medicijské spáchán atentát vedený Francescem de Pazzim, Girolamo Riariem a Francescem Salviatim (arcibiskupem Pisy) . Lorenzovi Nádhernému se podařilo uniknout, ale jeho bratr Giuliano Medicijský byl zabit. Papež Sixtius IV., který Medicijské nesnášel, s atentátem nesouhlasil. Jako papež nemohl veřejně odsouhlasit zabití jakéhokoliv člověka pro vlastní zájmy. Lorenzo se oženil s Clarice Orsini, se kterou měli 7 dětí.

Lorenzovým synem byl papež Lev X., pravnučkou francouzská královna Kateřina Medicejská.

Předkové Lorenza Medicejského[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]