Ludovico Ariosto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludovico Ariosto
Narození 8. září 1474
Reggio nell'Emilia
Úmrtí 6. července 1533 (ve věku 58 let)
Ferrara
Povolání básník, dramatik a spisovatel
Děti Virginio Ariosto
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludovico Ariosto (8. září 1474 Reggio Emilia6. července 1533) byl italský renesanční básník, autor epické básně Zuřivý Roland (Orlando furioso, 1516, 40 zpěvů).

Basníkova socha v Reggio Emilia

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Reggio Emilia. Od útlého mládí se zajímal o poezii, avšak na přání svého otce studoval právo. Brzy však začal pod vedením humanisty Gregoria da Spoletiho studovat literaturu a napsal i své první básně. V diplomatických službách kardinála Ippolita d´Este vedl úspěšná diplomatická jednání s papežem Juliem II. a stal se i přítelem následujícího papeže Lva X. Italský básník se snažil pojednávat o člověku nezávislém na církvi, avšak na ní samotné byl závislý. Po kardinálově smrti (1520) začal sloužit vévodovi Alfonsovi d´Este. Po tříleté správě kraje Garfagnana se vrátil do Ferrary, kde se tajně oženil. Věnoval se zde divadlu, napsal několik her a překládal antické komedie. Jeho Zuřivý Roland vyšel v roce 1532 potřetí s 46 zpěvy, o který projevil zájem i císař Karel V.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zuřivý Roland[editovat | editovat zdroj]

Dílo vychází ze středověkého hrdinského eposu o Rolandovi, ale Ariosto hrdinu nepopisuje jako rytíře, který je udatný, ale jako rytíře Karla Velikého, který se nešťastně zamiluje do krásné Angeliky, zblázní se a bloudí po světě. Jeho přítel Astolfo se ho snaží najít a rozum mu může vrátit pouze tak, že najde nádobku s Rolandovým ztraceným rozumem. Nádobku najde na měsíci, Rolandovi se vrátí rozum, postaví se do čela svého šiku a znovu se stává udatným rytířem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]