Wikipedie:Pod lípou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:PL

Vítejte Pod lípou! Zde je místo pro setkání všech wikipedistů a diskutování o různých aspektech české Wikipedie, které jsou obecnější než jen k jednomu článku.

lípa
Název „Pod lípou“ byl inspirován slovinskou Wikipedií, i když se nabízela také klasická „hospoda“, kterou mají např. v latinské Wikipedii.
V diskusích pod lípou prosím dodržujte následující pravidla
Archivy
  • V zájmu přehlednosti se tato stránka průběžně archivuje. Archivy jsou tyto:

Reklama[editovat | editovat zdroj]

Díky Matěji Suchánkovi jsem získal výpis článků s infoboxem firma a šablonou reklama. Není toho tolik, dalo by se zpracovat lépe a vyházet promo texty a nevýznamné články smazat. OJJ, Diskuse 18. 7. 2019, 10:45 (CEST)

Zatím je tato iniciativa bezcenná. Rozhodně neobsahuje všechny texty o fungujících firmách. Dále česká Wikipedie nemá a nikdy neměla jasná pravidla pro zveřejňování článků o firmách. Dokud si nestanovíme jasná pravidla a následně nedohledáme všechny firmy, je to stále jen útok na některé firmy maskovaný falešně ušlechtilými cíli. --Leotard (diskuse) 19. 7. 2019, 07:37 (CEST)
Nikdo netvrdí, že to je seznam všech článků o firmách. Jedná se o články s vloženými šablonami {{infobox - firma}} a {{reklama}} --Vojtěch Dostál (diskuse) 19. 7. 2019, 09:02 (CEST)
Já nevím, jestli opravdu potřebujeme další pravidlo, kterým se stejně nikdo nebude řídit. Spíš by si mohli ti marketingoví experti pro svém vzdělání uvědomit, že když už chtějí využívat wikipedii pro bezplatnou reklamu, musejí pro to taky něco udělat – minimálně si dát tu práci napsat text podle zdejších zvyklostí a nekopírovat sem každý propagační slint ze svých webovek.--Hnetubud (diskuse) 21. 7. 2019, 21:03 (CEST)
@Hnetubud: Největší vzdělání mě pobavilo teď: firma se může pišnit. :-) OJJ, Diskuse 22. 7. 2019, 19:12 (CEST)
Pravda – to je taky jediné štěstí, že se o zneužívání české wikipedie k propagačním účelům zatím snaží jenom diletanti a lemplové. Obávám se, že skutečným profesionálním spin doctors by zdejší komunita v současném stavu nedokázala čelit.--Hnetubud (diskuse) 24. 7. 2019, 22:19 (CEST)
A myslíš, že nic takovýho, co napsal někdo, kdo to umí tady není? --frettie.net (diskuse) 25. 7. 2019, 10:04 (CEST)

Rozdělování rozcestníku[editovat | editovat zdroj]

Předkládám k diskusi, zda komunita považuje za vhodné rozdělovat rozcestníky na příjmení (viz Speciální:Příspěvky/Nadvšenec). --Wikipedista:BobM d|p 4. 8. 2019, 15:47 (CEST)

Osobně se rozcestníkům nevěnuji, takže jen čistě uživatelský pohledː Není na to úplně jednoznačná odpověď, hlavní by mělo být kritérium přehlednosti pro čtenáře. Je rozhodně zbytečné je rozdělovat, když celý rozcestník obsahuje pouhé jednotky nebo nižší desítky položek a čtenář se bude zbytečně proklikávat několika úrovněmi odkazů; u velmi složitých případů naopak může být účelnější tu nejfrekventovanější část vydělit stranou; přesné kritérium lze přitom těžko stanovit. Problém je, že dotyčný editor, kvůli kterému tato diskuze vznikla, o tom zřejmě nijak neuvažuje a jenom mechanicky provádí Ctrl-X, Ctrl-V padni kam padni, snad aby se v jakémsi svém pořadí založených "článků" vyšvihl o pár míst dopředu. Ke škodě Wikipedie, bohužel. Jeho produkty z dnešního odpoledne, označené mezitím několika kolegy na rychlosmaz, jako vhodné ve smyslu přehlednosti určitě nevidím. --Borzywoy (diskuse) 4. 8. 2019, 16:36 (CEST)
Ano, podle mě je to stejné jako u článků: když je příliš dlouhý, je dobré ho rozdělit (např. Brown), ale tohle nebo tohle opravdu žádný smysl nemá. Každopádně mám dojem, že všichni wikipedisté to chápou a dodržují až na jednoho, takže podstata problému asi netkví v rozcestnících.--Hnetubud (diskuse) 5. 8. 2019, 11:15 (CEST)
Rád bych vás kolego upozornil, že tu vznikají i mnohem nepochopitelnější rozdělení (např. Kaše (příjmení) a Kaše (rozcestník), což je dokonce dílo správce). Takže si tak nedémonizujte kolegu Nadvšence, podstata problému je někde jinde. --Jowe (diskuse) 5. 8. 2019, 12:18 (CEST)
Ve skutečnosti tu jsou dva problémy. Jeden je obsahový, tedy otázka členění rozcestníků, které je IMHO mnohdy zbytečné. Rozdělovat se mají rozcestníky příliš dlouhé. Pokud už se má z rozcestníků vyjmout příjmení, tak ve formě článku o příjmení, jak níže uvedl JAn, nikoli jen jako další rozcestník. No a druhým, samostatným problémem je působení kolegy Nadvšence, který uměle nahání počty svých editací a počty zakládaných článků, aby se pak jimi mohl chlubit (viz jeho uživatelskou stránku i různé projevy v diskusích). Budiž, ať si nahání editace nebo články, ale v míře a formě, která bude Wikipedii ku prospěchu, ne ku škodě. --Bazi (diskuse) 5. 8. 2019, 12:42 (CEST)
Kaše byla samozřejmě chyba a už to bylo opraveno. Ovšem stalo se to před čtyřmi lety a pokud vím, nedělal dotyčný wikipedista sto podobných editací denně. (Ta zmínka o démonizování byla doufám pokusem o vtip.)--Hnetubud (diskuse) 6. 8. 2019, 12:10 (CEST)
Nebyl to vtip, jen mírná nadsázka. Některé znaky démonizace váš příspěvek nese. --Jowe (diskuse) 6. 8. 2019, 19:53 (CEST)
Souzním s názorem Hnetubud; řekl bych, že ve většině případů není třeba rozdělovat. Tam, kde by uvedení všech významů v jednom článku bylo překážkou v přehlednosti (zejména z hlediska rozsahu či nutnosti dalšího členění na nižší úrovni), se nebráním rozdělení. Ale nepochybně je to vždy individuální záležitost. V případě, že se příjmení vyčlení jako samostatný rozcestník), bych jako užitečné viděl další vnitřní rozčlenění do sekcí - například herci, spisovatelé, zpěváci, hudebníci, ...; zkrátka pokud je to vyčleněno zvlášť, tak ať to přináší další přidanou hodnotu. --Petr Urbanec (diskuse) 5. 8. 2019, 12:28 (CEST)
Není mi úplně jasné, které rozcestníky máte na mysli. Pokud myslíte Hopkins (příjmení) a Hopkins, tak v tomto případě, kdy existují desítky encyklopedicky významných osob s tímto příjmením i minimálně 10 zeměpisných názvů a i jiných významů, tak jsem pro rozdělení. --Jowe (diskuse) 5. 8. 2019, 12:11 (CEST)
Rozdělování ano, ale na rozcestník + článek o příjmení. Tedy, kromě nositelů dát infobox, statistiky, případně něco o původu příjmení. Asi málokteré příjmení lze jednoznačně svázat s jednou konkrétní osobou, byť leckdy jedna z nich ostatní převažuje (Mozart, Bach...) JAn (diskuse) 5. 8. 2019, 12:27 (CEST)
Souhlasím s Bazim a Hnetubudem – až když se to rozroste. Tím limitem je pro mě (velmi orientačně) tak 20 příjmení. Samozřejmě závisí i na dalších významech, pokud jsou jen 3, pak ani při 20 jménech to není třeba dělit. Souhlasím i s JAnovou teorií, ale málokdo si dá tu práci, aby udělal článek o příjmení, takže v praxi asi moc ne. --Packa (diskuse) 5. 8. 2019, 13:11 (CEST)
Ony ty rozcestníky příjmení vlastně neplní funkci rozcestníku, tj. bránit záměně článků, protože na wikipedii se má odkazovat na plné jméno. Takže by opravdu bylo fajn dát k nim nějaké informace navíc (dobrou inspirací je třeba Smith (surname)), ale ani já si nedělám iluze, že se toho někdo ujme.--Hnetubud (diskuse) 6. 8. 2019, 12:10 (CEST)
Projdu to a pokud možno zrevertuju. To co bylo rozšířeno navrhnu ke sloučení, tam kde šlo pouze o rozdělení dám na rychlosmaz. --Wikipedista:BobM d|p 5. 8. 2019, 14:17 (CEST)
Budete se věnovat i těmto nesmyslnostem nebo se zaměříte jen na Nadvšence ? --Jowe (diskuse) 5. 8. 2019, 14:20 (CEST)
Pokusím se. --Wikipedista:BobM d|p 5. 8. 2019, 14:51 (CEST)
Mimochodem, nemusí jít nutně jen o problém s tím, že by vyčleněný rozcestník s příjmeními byl příliš krátký. Může být problém i v tom, že naopak zbývající rozcestník ostatních významů, z kterého byla vyčleněna příjmení, je příliš krátký. To byl třeba případ Kaše (rozcestník), kdy po vyčlenění zbyl jeden jediný význam. Pokud kromě příjmení nezůstávají ostatní významy skoro žádné, vyčleněním se tak přílišná délka neřeší a užitek se ztrácí. --Bazi (diskuse) 6. 8. 2019, 11:40 (CEST)

@BobM: Minimálně u rozcestníků-příjmení s desítkami EV osob typu Rogers (příjmení) bych počkal na vyhodnocení této diskuse a nedělal věci za pochodu, tj. pomocí rychlosmazu.--Kacir 6. 8. 2019, 08:56 (CEST)

Kacir: Žádný z daných příjmení není až na rozcestník odkazován. Určitě by bylo vhodnější revertovat na původní stav, mazání či rozdělení lze prodiskutovat. Kromě toho ve většině případů je příjmení či jméno hlavní / očekávatelný význam. Snad by byla výjimka pokud by dané články neobsahovali pouze rozcestník příjmení ale data a text navíc. --Wikipedista:BobM d|p 6. 8. 2019, 12:05 (CEST)

Ale no tak, zase je to jenom rozcestník, víceméně technická pomůcka, s níž čtenář málokdy dojde do kontaktu. Není snad nutné direktivně určovat, kolik položek musí mít rozcestník, a regulovat jejich tvorbu víc než psaní článků. Navíc neúnavný smíšek Heřmanský se konečně dočkal vytouženého vyznamenání, takže v editacích tohoto typu snad už pokračovat nebude.--Hnetubud (diskuse) 6. 8. 2019, 12:10 (CEST)

No, tak za mě - ať už si to rozděluje kdo chce a jak chce. Ale když pak ty "články" o příjmeních spojuje přes interwiki s rozcestníky (resp. s Wikidatovými položkami rozcestníku), tak to je fakt za trest ... (několik jsem jich opravil a je to vopruz.) --frettie.net (diskuse) 8. 8. 2019, 02:15 (CEST)

Andulka vlnkovaná[editovat | editovat zdroj]

Asi takhle. Docela sranda, že na stránce, která má za týden několik set zobrazení zůstanou několik let takové kolosální neencyklopedické krávoviny. --OJJ, Diskuse 5. 8. 2019, 17:38 (CEST)

Opět překračuješ hranici slušnýho chování. Ale to je tvůj boj. A Wikipedie tak funguje, někdo se věnuje urážení a vztekání, někdo článků, někoho baví tohle, někoho něco jinýho. A jak na to narazíš, tak to přece můžeš opravit. A nevylejvat si tu zlost. A já třeba tenhle článek do teď neviděl, protože tohle téma mě nezajímá - to je přesně ono, chyby se můžou objevit vždycky ... --frettie.net (diskuse) 7. 8. 2019, 22:02 (CEST)
Několik let? Odkaz bohužel vede jen na historii, takže tím asi nemyslíte ten svůj poslední revert. Mimochodem, nedávno jsem narazil na zajímavý příklad ([1]), kdy určitý text byl úmyslně součástí článku od úplného počátku, zde tedy přes 11 let. --Vlout (diskuse) 8. 8. 2019, 20:19 (CEST)
Dějiny_Norska#Období občanské války --RomanM82 (diskuse) 8. 8. 2019, 21:05 (CEST)
Ono by myslím nebylo v článcích tolik nesmyslů, kdyby nebyla stránka posledních změn pořád zahlcována takovými kvanty nepotřebných kosmetických editací. A taky by pomohlo, kdyby patroláři dělali to, co dělat mají, a nebuzerovali by prověřené uživatele kvůli prkotinám. --Hnetubud (diskuse) 9. 8. 2019, 18:53 (CEST)
Když už jste vygooglil Baglery, nevíte, proč kolega/kolegyně Plumka88 uvádí „Bondové“? Pomíjím jméno „Sverrirov“, resp. celý obsah a styl. --Vlout (diskuse) 11. 8. 2019, 08:20 (CEST)

Elektronika[editovat | editovat zdroj]

Uvažuji o založení miniportálu elektronika a uspořádání článků o elektronice a elektronických součástkách. Pustil by se někdo se mnou do tohoto projektu? --Hugo (diskuse) 8. 8. 2019, 20:06 (CEST)

Chystáte se doplnit chybějící články, nebo jen existující články nějak označit? --Leotard (diskuse) 9. 8. 2019, 08:43 (CEST)
Primárně by bylo dobré udělat pořádek v kategorizaci a struktuře článků. Zatím je mým cílem zjistit, kolik aktivních wikipedistů (jestli vůbec někdo) by se do tohoto pustilo. nechci se do toho pouštět sám, jelikož času moc není a nerad bych uvízl v revertovacích válkách. Portál by mohl sloužit jako místo pro návrhy a řešení sporů, podobně jako to funguje třeba na chemii. --Hugo (diskuse) 9. 8. 2019, 09:06 (CEST)
Jestli to správně chápu, jde spíš o přesouvání a přejmenovávání článků, než o doplňování obsahu. Určitě by to bylo prospěšné. Jenže to vyžaduje nadhled nad danou problematikou a na to se třeba já určitě necítím. Kdysi jsem rozšířil několik článků o výrobě elektroniky a k tomu bych se chtěl co nejdříve vrátit. Držím palce, aby se záměr podařil, ale nepřipojím se. --Leotard (diskuse) 9. 8. 2019, 12:18 (CEST)
Pokud rozumím, chcete "udělat pořádek" v kategoriích, což pokládám za velice užitečné. Kategorie (nejen v cz) vznikaly živelně, jak je kdo potřeboval a chtěl, takže působí hodně chaoticky a nejsou moc užitečné. Velmi by pomohlo nově rozmyslet a navrhnout celý strom kategorií v elektronice, i když by to byla dost velká práce. Naopak upravovat řazení článků do stávajících kategorií (nebo k nim jen přidávat další) bych považoval za ztrátu času. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 9. 8. 2019, 12:43 (CEST)
Strom kategorií je přesně to, co bych rád řešil ve více lidech. Aby se došlo k nějakému konsenzu. Navíc pohled více lidí bude určitě lepší. --Hugo (diskuse) 9. 8. 2019, 18:35 (CEST)

OK, v rámci mých (omezených) možností a znalostí se mnou můžete počítat. --Sokoljan (diskuse) 10. 8. 2019, 18:17 (CEST)

Doporučuji rozlišovat WikiProjekty a Wikipedie:Portály. První má sloužit k v podstatě zákulisní práci wikipedistů (a považuji to za užitečný koncept), druhé k prezentaci daného tématu. Z popisu se zdá, že chcete vytvořit spíš projekt. Moje pokusy o elektronická témata jsou spíš sporadické a povrchní (typ rtuťový spínač) a tak bych takový projekt bohužel jen povrchně sledoval, na činnou spolupráci nemám čas ani znalosti.--Tchoř (diskuse) 10. 8. 2019, 15:32 (CEST)
Díky za upozornění, WikiProjekt bude opravdu lepší, navíc asi i jednodušší na inicializaci. --Hugo (diskuse) 10. 8. 2019, 19:23 (CEST)

Rozdělení kategorie[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych navrhnout, aby byly pro kategorii Kategorie:Oběti leteckých nehod vytvořeny podkategorie podle zemí, protože už je tam poměrně dost článků.--M97uzivatel (diskuse) 10. 8. 2019, 15:00 (CEST)

Zdravím, editujte s odvahou :-) --Czeva (diskuse) 10. 8. 2019, 16:53 (CEST)

Dotaz ohledně sekce v článku[editovat | editovat zdroj]

Mám dotaz ohledně sekce "výhody a nevýhody" v článku Tramvaj. Je opravdu NUTNÉ abychom tuto sekci v článku měli? Totéž Trolejbus. --37.48.2.107 17. 8. 2019, 17:54 (CEST)

Nutné tu není skoro nic, ale užitečné to je, a je tu dobrým zvykem nechávat taková rozhodnutí na autorovi. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 17. 8. 2019, 18:07 (CEST)

František Vyskočil[editovat | editovat zdroj]

Prosím o pozornost u článku František Vyskočil, nerad bych se dál v tom článku nějak výrazněji angažoval; ale pravděpodobně manželka dotyčného neustále vrací změny na verzi, která je sice výrazně kratší, zato ozdrojovaná. --Vojtěch Dostál (diskuse) 18. 8. 2019, 09:25 (CEST)