Wikipedie:Pod lípou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:PL

Vítejte Pod lípou! Zde je místo pro setkání všech wikipedistů a diskutování o různých aspektech české Wikipedie, které jsou obecnější než jen k jednomu článku.

lípa
Název „Pod lípou“ byl inspirován slovinskou Wikipedií, i když se nabízela také klasická „hospoda“, kterou mají např. v latinské Wikipedii.
V diskusích pod lípou prosím dodržujte následující pravidla
Archivy
  • V zájmu přehlednosti se tato stránka průběžně archivuje. Archivy jsou tyto:

Fanoušek kopané a další[editovat | editovat zdroj]

Pokud by se někdo nudil, tak by bylo fajn doprobrat ty články Fanouška kopané (tohle opravdu copyvio není) nebo ty Aweweweho podezřelé grónské výtvory. Zase jsem se do toho zahrabal. --OJJ, Diskuse 6. 6. 2019, 18:07 (CEST)

To je užitečný nápad. Asi před rokem jsem je všechny probral (něco přes 1500) a pokud nebyly o fotbalistech, podle potřeby jsem je upravil - skutečných Copyvio bylo všeho všudy pár desítek. Zbyli tedy fotbalisté, muzikanti atd., které zkrátka nemusím. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 26. 6. 2019, 15:14 (CEST)

Blokové formátování ve VisualEditoru[editovat | editovat zdroj]

Vadí to jenom mně, že pokaždé, když někdo ve VisualEditoru edituje třeba jen jeden parametr infoboxu, VisualEditor upraví mezery na začátku řádku u všech parametrů (resp. je aktuálně smaže) a editace (rozdíl verzí) je tak zvětšena o poněkud zbytečnou úpravu? (např. [1]) Myslím, že jsme si tu všichni zvykli respektovat volbu předchozích editorů, dokonce jsme naučili i naše roboty respektovat počet mezer použitý předchozím editorem (zejména aby se mezi sebou roboti neprali). Dokonce jsme úspěšně bojovali proti nesmyslnému rovnání parametrů podle TemplateDat. Proto mě tahle funkce docela překvapila, když jsem si jí všiml. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2019, 00:01 (CEST)

@Dvorapa: Také jsem si toho všiml a přemýšlel jsem, která varianta je správně. S mezerou bez mezery? To půjde lehce napravit, nebo ne ? --Podroužek (diskuse) 19. 6. 2019, 07:35 (CEST)
No takhle, každý má trochu jinou představu o tom, kolik je správně. Samozřejmě pokud bychom se dohodli, pak je to jednoduché. Zatím je ale stav takový, že každý používá svoji verzi a roboty jsme naučili počet mezer od předchozích editorů respektovat. Nechtěl jsem úplně rozběhnout diskusi o tom, kolik je správně, protože už v minulosti jsme se na tom neshodli. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2019, 11:05 (CEST)
Zrovna v případě infoboxů by nebylo od věci pokusit se domluvit na nějaké unifikaci. Pokusit se analyzovat, co v praxi převažuje, a přeříkat si výhody a nevýhody různých řešení. Nicméně obecně u šablon záleží i na zvyklostech a kontextu použití té které konkrétní šablony, jestli a jak odsazovat a jestli vůbec v rámci šablony řádkovat. --ŠJů (diskuse) 13. 7. 2019, 17:47 (CEST)

Varování – Doprava[editovat | editovat zdroj]

@ŠJů: Při vší úctě mi přijde vytváření {{Varování - Doprava}} a Wikipedie:Pokyny pro využití článků o dopravě jako zbytečné. Takovým způsobem bychom tu mohli mít varování asi ze všech oborů lidské činnosti a na to stačí obecné Vyloučení odpovědnosti, nebo ne? Ještě chápu význam {{Varování - Medicína}} (i ta je ale sporná, tam opravdu může jít o ohrožení lidského života, ale zde? — Draceane diskusepříspěvky 26. 6. 2019, 14:14 (CEST)

@Draceane: Ano, takovým způsobem bychom tu mohli mít varování asi ze všech oborů lidské činnosti. Osobně se domnívám, že tyhle kecy stejně nemají žádnou právní platnost: za zveřejněné informace (případné lži, nepravdy, pomluvy, útoky) odpovídáme, ať budeme "vylučovat" nebo nebudeme, a čtenář samozřejmě také sám za sebe odpovídá za to, jak bude nalezené informace interpretovat a používat. Ale z hlediska encyklopedie je opravdu naprosto nepatřičné, abychom "pravdy" z některých oborů chránili nějak víc než "pravdy" z jiných oborů nebo abychom čtenářům doporučovali nějaký druh odborníků. Souhlasím s vámi, že speciální šablony a upozornění pro každý obor a každé téma zvlášť nejsou nejlepším řešením, ale prozatím jsem tuto zavedenou praxi respektoval a přizpůsobil se jí. Co se týče "ohrožení lidského života", opravdu se domníváte, že medicína způsobuje o tolik více lidských úmrtí než třeba doprava? Politika? Průmysl? --ŠJů (diskuse) 26. 6. 2019, 14:25 (CEST)
Mě tedy osobně taky přijdou dané stránky přehnané, na rozdíl od medicíny. --Palu (diskuse) 26. 6. 2019, 14:31 (CEST)
Souhlasím s Paluem. --Dvorapa (diskuse) 26. 6. 2019, 14:41 (CEST)
Smazat. --Harold (diskuse) 26. 6. 2019, 16:38 (CEST)
Je to bizarní. Formálně by se ale měla založit DoS ne?--RomanM82 (diskuse) 26. 6. 2019, 16:43 (CEST)
Domnívám se, že založení š. {{Varování - Doprava}} je v přímém rozporu s doporučením Wikipedie:Nenarušujte encyklopedii kvůli ilustraci tvrzení. --Jvs 27. 6. 2019, 09:40 (CEST)
Šablona není encyklopedický obsah, IMHO se dá zrušit rovnou. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 27. 6. 2019, 15:56 (CEST)
Celkem pobavilo, do necyklopedie super :) Ovšem na wikipedii kraviny typu Nepoužívejte proto žádné dopravní prostředky ani metody bez konzultace s odborníkem na dopravu rozhodně nemaj co dělat, takže nemilosrdně smazat, důvod: experimenty a nazdar.--Rosenfeld (diskuse) 27. 6. 2019, 17:04 (CEST)

Smazal jsem, je evidentní, že tato šablona nemá žádný účel a je zbytečná. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 27. 6. 2019, 17:34 (CEST)

@Martin Urbanec: @Rosenfeld~cswiki, Sokoljan, Jvs, Draceane: Obě dvě? Nebo stejné nesmysly ve vztahu ke zdravotnickému průmyslu nám tu budou strašit i nadále, protože si někdo myslí, že to je jediný elitní obor, kde mají mít nikým nevolení „odborníci“ zaručenu jakousi rituální nadvládu a monopol na pravdu? Systematičtější by asi bylo vytvořit obdobné šablony postupně pro všechny obory, popřípadě šablonu {{Varování - Medicína}} upravit a zobecnit tak, aby ji šlo použít na články ze všech oborů. Samozřejmě předně těch oborů, kde jde skutečně bezprostředně o život, tedy počínaje filosofií, teologií, politiku, přes technické obory, články o jídle atd. --ŠJů (diskuse) 13. 7. 2019, 17:38 (CEST)
Toto už považuji za jednoznačné přiznání, že šlo o ukázkové porušení pravidla WP:NEKIT. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 7. 2019, 18:19 (CEST)
No, i podle mě jde o evidentní NEKIT. Má tak zkušený kolega opravdu něco takového zapotřebí? Procedury zde na Wikipedii jistě dobře zná. Pokud se mu šablona {{Varování - Medicína}} nelíbí, standardní postup je poslat šablonu do Diskuse o smazání. Třeba by oproti diskusi z roku 2010 přinesl nové argumenty, kterými by přesvědčil komunitu o vhodnosti smazání této šablony. Narušování Wikipedie je ovšem nepřijatelné. --Vachovec1 (diskuse) 14. 7. 2019, 00:33 (CEST)

Nepravdivé a poškozující údaje[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Ond%C5%99ej_H%C3%B6ppner došlo k aktualizaci textu, které porušuje zásady wikipedie o objektivitě. Podrobně jsem o tom informoval editora Urbance, který nápravu odmítá. Nové zásahy provedené podle všeho refaktorizováno Cemperem (manupulatori.cz) jsou ideologicky motivované. Jsou navíc refaktorizováno podpořeny odkazy na zdroje, které jejich tvrzení odporují. Některé odkazy jsou navíc na bulvární média (satirický deník Aha). Nový obsah mě poškozuje osobně i profesně. Ondřej Höppner 86.49.58.47 4. 7. 2019, 17:51 (CEST)

Diskutováno zde: Diskuse:Ondřej Höppner. Doporučuji u toho zůstat. --Bazi (diskuse) 4. 7. 2019, 18:39 (CEST)
Bohužel, článek je zcela zamčen proti editacím a v usilovné péči svědomitých dobro(děj)ů, takže nyní nelze opravit ani zcela zjevné věcné, gramatické, stylistické ani jiné chyby. A spíše než na zkvalitnění článku se nyní v diskusi pracuje na jeho správném PR vytunění. --ŠJů (diskuse) 13. 7. 2019, 17:57 (CEST)
Článek byl zamčen kvůli houževnaté editační válce, a to na týden. Smyslem tohoto „klidového“ období má být právě to, aby v diskusi bylo možno dospět ke konsenzuální podobě. Kdo se na tom podílet chce, může. Nikomu není bráněno v konstruktivním příspění k zahlazení sporů. Až budou vyřešeny sporné body, je samozřejmě možné opravit i další detaily, gramatické nebo stylistické drobnosti. --Bazi (diskuse) 13. 7. 2019, 23:12 (CEST)

Způsob zápisu vyznamenání v infoboxech[editovat | editovat zdroj]

Ke způsobu zápisu vyznamenání v infoboxech se lze vyjádřit v této diskusi.--Kacir 15. 7. 2019, 19:52 (CEST)

Reklama[editovat | editovat zdroj]

Díky Matěji Suchánkovi jsem získal výpis článků s infoboxem firma a šablonou reklama. Není toho tolik, dalo by se zpracovat lépe a vyházet promo texty a nevýznamné články smazat. OJJ, Diskuse 18. 7. 2019, 10:45 (CEST)