Wikipedie:Pod lípou (Wikimedia ČR)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Web Blog Pod lípou Meta Sociální sítě
Základní info Novinky z pobočky Diskuse o pobočce na Wikipedii Svět Wikimedia Facebook Twitter Instagram YouTube


Archivy
Pod spolkovou lípou
Pod spolkovou lípou


WikiEdu novinky 5/2018[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

  • V květnu jsme se účastnili GEGFestu, kde Vojta Veselý vedl pro učitele workshop na téma zapojení Wikipedie do výuky. Také jsme uspořádali první seniorské WikiMěsto, které se odehrálo v Broumově. Reporty z obou akcí pro vás chystáme, zatím se radujeme z nadšených reakcí účastníků a dáváme dohromady metriky ;) Už teď se můžete podívat na Wikimedia Commons, kolik fotografií se nám podařilo nahrát :)
  • Uskutečnilo se další setkání nad přípravami Wikicampu, zápis si můžete přečíst ZDE. V současné době hledáme někoho, kdo by dětem ukázal základy editování videa - pokud jste to vy a nebo třeba máte na někoho tip, napište mi na gabriela.bokova@wikimedia.cz . Přihlašování na Wikicamp stále běží, podrobnosti naleznete na webu, plakátek k šíření ZDE

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

  • Zvažujeme implementaci nástroje pro patroláře, který by povolil automatické editace na Wikipedii na principu označování kurzistů vložením šablony. Diskuze k tématu je ZDE. Ohledně funkčnosti nástroje máme ještě nejasnosti, které řešíme se zástupci WMF.

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

  • na první červnovou sobotu chystáme setkání lektorů seniorských kurzů, jehož součástí bude i školení na Nástěnku. Na obě části jste srdečně zváni, podrobnosti o školení k Nástěnce najdete ZDE
  • ve čtvrtek 7. června se uskuteční Workshop editování Wikipedie, místo stále máme, šiřte s odvahou ;)

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 30. 5. 2018, 16:39 (CEST)

Fotky ze Všesokolského sletu[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, nahrál jsem na Commons fotky ze Všesokolského sletu, kam jsem se dostal díky novinářské akreditaci přes Wikimedia ČR. Tak kdyby to někoho zajímalo třeba do nějaké výroční zprávy nebo co já vím: commons:Category:16. sokolský slet (2018).--Ben Skála (diskuse) 23. 7. 2018, 22:56 (CEST)

Díky, Bene, to je super! Kdybych věděl, že tam někdo pro Wikipedii fotí, ani bych ty moje rozmazaný šmouhy nenahrával na Commons :-) --YjM | dp 23. 7. 2018, 23:18 (CEST)
Náhodou je dobře, že kam přijdeš, tam dokumentuješ pro Wikipedii :) Díky.--Ben Skála (diskuse) 23. 7. 2018, 23:35 (CEST)
Paráda, díky --Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 7. 2018, 09:09 (CEST)

Wikimedia novinky | květen–červenec 2018[editovat | editovat zdroj]

První číslo zpravodaje o projektech, pobočkové činnosti i aktivitách členů a dobrovolníků Wikimedia ČR.

Novinky zde Budeme rádi za zpětnou vazbu. --Klára Joklová (diskuse) 18. 10. 2018, 16:46 (CEST)

Wikimedia novinky | srpen–září 2018[editovat | editovat zdroj]

Pravidelný zpravodaj o projektech, pobočkové činnosti i aktivitách členů a dobrovolníků Wikimedia ČR.

Novinky zde Budeme rádi za zpětnou vazbu. --Klára Joklová (diskuse) 18. 10. 2018, 16:46 (CEST)

WikiJaro SVE 2019[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, měla by česká Wikimedia zájem účasti na WikiJaro SVE 2019, popř. další rok 2020? Myslím, že je škoda, že se "srdce střední Evropy" neúčastní středoevropské a východoevropské soutěže. --Patriccck (diskuse) 30. 3. 2019, 19:31 (CET)

Nejsou lidi, pokud se tomu budeš věnovat, tak proč ne. --frettie.net (diskuse) 31. 3. 2019, 11:50 (CEST)
Právě, potřeboval bych lidi, kteří by pomohli a WMČR by měla věnovat nějaké (klidně i sponzorské) ceny (WMSK poskytla poukázky do knihkupectví). --Patriccck (diskuse) 31. 3. 2019, 13:05 (CEST)
Díky Patricccku za zájem! Osobně myslím že by vůbec neuškodilo když bychom se opět po letech zúčastnili této soutěže. Letos už se soutěž myslím v okolních jazykových verzích rozběhla, tak by to bylo náročné; příští rok tomu asi nic nebrání (když se najde dobrovolník ochotný ujmout se práce s tím spojené). Ceny (zvláště jsou-li v rozumné cenové hladině a řeší se s dostatečným předstihem) jsou ten nejmenší problém :). Viz také relativně novou stránku Wikipedie:Komunitní minigranty --Vojtěch Dostál (diskuse) 31. 3. 2019, 15:19 (CEST)
Dík Vojto. --frettie.net (diskuse) 31. 3. 2019, 16:55 (CEST)

Podzimní soutěže[editovat | editovat zdroj]

Na podzim se můžete účastnit dvou soutěží zaměřených na zkušené editory a fotografy, stejně jako na nováčky:

Editační soutěž: Hvězda svobody[editovat | editovat zdroj]

K příležitosti 30. výročí obnovy svobody a demokracie v Česku a na Slovensku otevírá Wikimedia Česká republika editační soutěž Hvězda svobody. Autory tří nejlepších článků odměníme knihou od nakladatelství Albatros dle jejich výběru a 5 nejlepších unikátními wiki-vyznamenáními. Oceníme i snahy wikipedistů-nováčků, ze kterých budeme losovat. A když nevyhrajete, nebo nezvládnete napsat skvělý článek, nevadí – každá přidaná informace na Wikipedii se počítá!

Fotografická soutěž: Czech Wiki Photo 2019[editovat | editovat zdroj]

Každý rok nahrají fotografové na Wikimedia Commons tisíce fotografií pořízených na území Česka. Jejich snímky může po té použít kdokoli a k jakýmkoli účelům. Soutěž Czech Wiki Photo chce ocenit ty nejlepší z nich, ale také vyjádřit veliké díky všem, kteří dobrovolně vytvářejí tento svobodný obsah. Přihlaste své fotografie do prvního ročníku CWP! A pokud nesoutěžíte, můžete hlasovat pro fotky, které se vám líbí. Soutěž pořádá spolek Wikimedia Česká republika.

Obdobné soutěže plánujeme pořádat výročně – pro příští rok budeme hledat ambasadory z komunity, více informací u manažera pro multimédia, Jakuba Holzera.


Klára Joklová (diskuse) 3. 10. 2019, 14:58 (CEST)


Víkendové a další akce pro komunitu - konec léta a podzim 2019[editovat | editovat zdroj]

V průběhu posledního čtvrtletí - resp. v období konec léta až konec roku pořádáme, či se uskutečnila řada akcí podpořených či spoluorganizovaných Spolkem, k řadě z nich je stále možné se připojit, k dalším či obdobným zase za rok.

Děkujeme všem našim aktivním členům, organizátorům akcí či účastníkům.

Wikiměsto Litomyšl[editovat | editovat zdroj]

WikiMěsto Litomyšl se uskutečnilo 23.–25. srpna 2019 v Litomyšli. Záštitu nad akcí potvrdil starosta města Daniel Brýdl. Ubytování účastníkům hradila Wikimedia ČR. Členům spolku bylo proplaceno i cestovné.

Letošní organizaci na sebe vzal Dominikmatus. Pod programy Multimédia (Jakub Holzer).

Fotoworkshop (2019)[editovat | editovat zdroj]

Čtrnáctý workshop proběhl 13. - 15. září 2019 v Ledči nad Sázavou.

Zorganizoval tradičně Packa. Pod programy Multimédií (Jakub Holzer).

Seniorské Wikiměsto[editovat | editovat zdroj]

Druhý ročník Seniorského WikiMěsta se konalo 20. - 22. září 2019, tedy od pátku do neděle, v Přešticích. Projekt Senioři píší Wikipedii podpořil NF Veolia z programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život.

Hlavní organizátoři: plzeňská lektorská sekce YjM, Adam Hauner a kolegové. Pod EDU/vzdělávacími programy (Lucie Schubert).

Týden knihoven s Wikipedií[editovat | editovat zdroj]

Týden knihoven s Wikipedií je společný projekt spolku Wikimedia Česká republika a Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), který má za cíl v rámci Týdne knihoven 2019 (30. září – 6. října) vyzvat knihovníky z celého Česka, abyste se zapojili do tvorby Wikipedie.

Za pobočku organizuje Vojtěch Veselý. Pod EDU/vzdělávacími programy (Lucie Schubert).

Týden knihoven s Wikipedií Broumov[editovat | editovat zdroj]

Gampe, zkušený organizátor akcí a také jeden z prvních držitelů námi vytvořeného Ducháčkova řádu, byl prvním, kdo se rozhodl využít náš veřejný program na financování a podporu Komunitních minigrantů a realizuje v těchto dnech Týden knihoven s Wikipedií v Broumově.

Pod programy Multimédií (Jakub Holzer).

Wikiexpedice Orlické hory[editovat | editovat zdroj]

V závěru října 2019 (26., 27. a 28. října 2019) se vydává skupinka wikipedistů - fotografů do Orlických hor a přilehlého podhůří fotografovat sídla a evidované položky Wikidat.

Organizuje opět Aktron. Pod programy Multimédia (Jakub Holzer).

Wikikonference 2019[editovat | editovat zdroj]

11. česká Wikikonference se uskuteční v sobotu 23. listopadu 2019 mezi 9:00 a 18:00 v prostorách Univerzity Pardubice. Tam se opět po roce sejdou tvůrci české Wikipedie, aby sdíleli své zkušenosti, zhodnotili, co se povedlo za uplynulý rok, a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti diskutovali nad projekty a vizemi.

Událost na Facebooku

Editathon Prachatice 2.[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní Editaton Prachatice 2 se uskuteční ve dnech 1. - 3. listopadu 2019 opět v jihočeských Prachaticích a bude opět zaměřen na editování článků o městě, jeho historických a architektonických památkách.

Neváhejte se editathonu zúčastnit.

Organizují Elektracentrum a Gampe. Pod programy Multimédia (Jakub Holzer).

Editathon Bauhaus[editovat | editovat zdroj]

V rámci naší dlouhodobé spolupráce s Goethe-Institut budeme pořádat další ze série společných editathonů, který se uskuteční 2. prosince 2019. Více informací bude brzy následovat.

Organizaci za komunitu si vzal na starost Martin Urbanec. Pod programy Multimédií (Jakub Holzer).

Vzdělávací aktivity - kurzy a školení[editovat | editovat zdroj]

Na podzim také začíná řada běhů školení a kurzů, zejména v rámci programu Senioři píší Wikipedii. Aktuálně v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Máme radost, že se nám daří rozšiřovat řady zkušených lektorů, často z řad dřívějších frekventantů.

Pokud byste s námi jakkoli rádi spolupracovali, neváhejte se ozvat, hledáme nadšené a aktivní wikipedisty, fotografy, organizátory, kontaktní osoby. Máme řadu aktivit, témat a partnerství, která si vyžadují spolupráci se zástupcem české komunity.

--Klára Joklová (diskuse) 3. 10. 2019, 14:44 (CEST)

1. novinky z Multimédií | říjen 2019[editovat | editovat zdroj]

Co se děje, co chystáme a jak se můžete zapojit do programu Multimédia.

Kompletní novinky zde

--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 9. 10. 2019, 11:39 (CEST)

Wikimedia Newsletter 1/2019 | říjen 2019[editovat | editovat zdroj]

Obecné novinky pro veřejnost.

Newsletter zde


Klára Joklová (diskuse) 15. 10. 2019, 12:38 (CEST)

Velký listopadový wikisraz 16. 11. 2019[editovat | editovat zdroj]

Velký celorepublikový wikisraz se uskuteční 16. listopadu 2019, tedy jen den před výročím 30 let svobody a demokracie, což je vhodná příležitost setkat se i s přespolními wikipedisty a wikimediány.

Klára Joklová (diskuse) 29. 10. 2019, 15:35 (CET)

Spolkový novoroční večírek 14. ledna 2020[editovat | editovat zdroj]

Všechny členy, příznivce či přátele spolku Wikimedia Česká republika zveme na novoroční večírek, který se bude konat v předvečer dne Wikipedie, tedy 14. ledna 2020 od 18 hodin v kanceláři spolku (Slovenská 21, Praha). Více na stránce akce, kde i můžete potvrdit účast. Těšíme se na viděnou! --Vojtěch Veselý (diskuse) 17. 12. 2019, 16:03 (CET)

@Vojtěch Veselý: Bude něco na Moravě? --Patriccck (diskuse) 19. 12. 2019, 18:26 (CET)
15. ledna se koná sraz v Brně. --frettie.net (diskuse) 19. 12. 2019, 23:07 (CET)

2. novinky z Komunitních programů a multimédií | leden 2020[editovat | editovat zdroj]

Co se děje, co chystáme a jak se můžete zapojit do programu Komunitní programy a Multimédia.

Kompletní novinky zde

--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 8. 1. 2020, 21:37 (CET)