Wikipedie:Třetí názor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řešení sporů
Procesy řešení sporů
Zkratka:
WP:3N

Třetí názor (3N) je prostředkem k vyžádání si dalšího názoru ve věcném sporu mezi wikipedisty. Pokud se nemohou shodnout na konkrétní podobě nějaké stránky, mohou zde požádat ostatní o vyjádření jejich názorů. Nemusí se však jednat jen o spory. Je možné zde také upozornit ostatní wikipedisty na témata, která k vyřešení vyžadují širší zapojení komunity.

Na tuto stránku se zapisují pouze odkazy. Není-li podstata sporu zjevná, je možné ji zde stručně popsat. Zde se však o sporných případech nediskutuje. Diskuse probíhají na diskusních stránkách dotčených stránek, které jsou zde odkazovány. Zdejší žádosti o třetí názor by se měly vyvarovat argumentace ve prospěch jedné či druhé strany sporu; takové argumenty patří na tamní diskusní stránku.

Výhodou tohoto procesu je jeho neformální povaha. Wikipedisté mohou poskytnout svůj názor dobrovolně dle vlastního uvážení. Více názorů by mělo usnadnit dosahování konsenzu. Vyžaduje však i předpokládání dobré vůle a zdvořilost. Nespěje-li k řešení, můžete zkusit Žádost o komentář.

Po vyřešení záležitosti, nebo nevede-li ani další názor k řešení, odkaz z této stránky vymažte.

Žádosti o třetí názor[editovat zdroj]

Po přečtení předchozích instrukcí Přidat novou žádost novou žádost vložíte kliknutím zde.

Erb pro České království[editovat zdroj]

Probíhá spor o podobu erbu, Dragovit vs. Yopie. Jejich příspěvky byla odtud přesunuty do Diskuse k šabloně:Český král, sem samotná diskuze nepatří. --17. 1. 2014, 14:37 (UTC), Utar (diskuse)

Šablona:Budoucí[editovat zdroj]

a návazně také {{Budoucí stavba}}, {{Očekávané album}}, {{Připravovaný film}}, {{Vyvíjená hra}}. Z předchozí podoby došlo k poměrně velkému obratu v pojetí šablony a následně k dalším úpravám a obtížnému hledání konsensuální podoby. Diskuse je vedena zde. --Bazi (diskuse) 25. 1. 2014, 02:50 (UTC)

Karel Reisz[editovat zdroj]

Kohelet neustále vnucuje židovský původ místo českého. Ačkoliv jsem český původ doložil třemi zdroji, tyto zdroje odmítl se slovy „všechno zdroje, které čerpaly falešné informace z Wikipedie“. Nevím, jak toto své tvrzení doloží, nicméně nechci porušit 3RR, proto se obracím s žádostí o pomoc na ostatní kolegy. --Ragimiri 7. 2. 2014, 14:12 (UTC)

Šablona:Kategorizace[editovat zdroj]

Wikipedista Palu prosazuje pojetí šablony jako orientované přednostně na čtenáře a nenápadný textový vzhled, wikipedista Bazi prosazuje pojetí šablony jako orientované přednostně na editory, tomu odpovídající formulaci textu a výraznější vzhled. --Bazi (diskuse) 24. 2. 2014, 13:49 (UTC)

Kategorie:Technické památky v Česku[editovat zdroj]

Nezdají se mi editace kolegy Freiba ohledně přidávání článků do Kategorie:Technické památky. Především se mi moc nelíbí využívání zdroje www.technickepamatky.cz, neboť je anonymní a podle mne tam míchají hrušky s jabkama. Ale možná jsem nespravedlivě zaujatý, proto prosím o další názor. --RomanM82 (diskuse) 19. 3. 2014, 21:11 (UTC)

Americký/á/é či USA?[editovat zdroj]

Kolega Rosičák navrhuje přejmenovat všechny kategorie typu Kategorie:Americká hudební vydavatelství na Kategorie:Hudební vydavatelství v USA, jelikož současné provedení by mohlo evokovat zahrnutí dalších států, např. Kanady. Já jsem spíš za zachování z důvodu zažitosti a také pracnosti předělávání. --Lukazuko (diskuse) 22. 4. 2014, 09:11 (UTC)

Článek Procesor[editovat zdroj]

Uživatel Uživatel:Omikrofan obsah článeku Procesor smazal, zmizelo dost informací (popis významu parametrů procesoru atp.), jednou jsem to vrátil, on to vrátil zase zpět. Je to škoda. Nemám teď čas to dávat dokupy, prosím podívejte se na to někdo. Psal jsem i na nástěnku správců, možná to není správné místo, nikdo nereaguje. Díky. --Pteryx (diskuse) 9. 10. 2014, 08:31 (UTC)

Dominik Duka#Kritika[editovat zdroj]

Stručný popis neshody. Heslo Dominik Duka, pasáž o loňském rozhovoru na vlnách Českého rozhlasu. Dle mého názoru je dostatečným důkazem emotivnosti a následné reakci občanů Česka samotný odkaz na web ČRo a onen zmiňovaný rozhovor. Prosím poslechněte si onen rozhovor s t.č. kardinálem a pomozte zvolit věcnější a přesnější formu editace, tedy vyznění pasáže, pokud se vám zdá že je nepřesná. Pro úplnost dodávám tři linky, které dokazují, že pasáž je napsána přesně, byť to není zrovna dobré PR pro pana Duku.

Za vaši pomoc kolegové děkuji. Tu http://zpravy.idnes.cz/duka-se-rozohnil-v-rozhlase-dp0-/domaci.aspx?c=A131022_145826_domaci_maq http://www.parlamentnilisty.cz/arena/tema/Zurici-Duka-v-Ceskem-rozhlase-Prectete-si-jak-mohlo-vse-take-dopadnout-290691 http://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=21486 --Tlampač univerzál (diskuse) 19. 10. 2014, 21:44 (UTC)

Oxfordská univerzita[editovat zdroj]

IP adresa 86.49.28.68 stále vkládá poměrně silné tvrzení o rasismu a elitářství, aniž by k tomu měla dostatečné zdroje – viz diskuze. Nechci revertovací válku, proto prosím o třetí názor. To samé se týká článku Oxbridge. Předem díky. --Vlout (diskuse) 22. 11. 2014, 17:41 (CET)

Gorzów Wielkopolski[editovat zdroj]

Wikipedista:Palu vnucuje v článku Gorzów Wielkopolski svou verzi, která začíná velmi zřídka používaným českým názvem Velkopolský Hořov. Prosím o další názory na toto v tamní diskusi. --Jowe (diskuse) 27. 2. 2015, 14:35 (CET) --Jowe (diskuse) 27. 2. 2015, 14:35 (CET)

Seznam rektorů Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a další fotografie a články uživatele Hopgardener[editovat zdroj]

Pro svou potenciální zaujatost coby wikipedista rezident na Masarykově univerzitě prosím vás ostatní o posouzení situace okolo autorství obrázků v článku Seznam rektorů Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a souvisejících, potažmo všech obrázků nahraných uživatelem Hopgardener, zřejmě spojeným s touto univerzitou. Domnívám se, že minimálně fotografie obrazů rektorů a profesionální fotografie rektora Večerka porušují copyright (nepřiznané autorství a nedoložený souhlas autora), na což jsem uživatele upozornil (vzhledem k jeho aktivitě se ale obávám, zda přijde odpověď). Nechci být ovšem v každém případě tím, kdo je navrhne na smazání, aby to nevypadalo jako nějaký konkurenční boj. Také prosím někoho třetího o zhodnocení zaujatosti textu článku Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, jehož neutralita byla už před třemi roky na diskuzní stránce zpochybněna, a případné provedení vhodných úprav. Dosti marketingově laděné a neencyklopedické se mi zdají především popisky fotografií v článku. --Blahma (diskuse) 6. 6. 2015, 23:46 (CEST)

Nestraník za stranu[editovat zdroj]

Zdravím a prosím někoho, aby kolegovi Galgovi vysvětlil, že není možné, aby někdo byl „nestraníkem za nějakou stranu“, že je to možné jen v nějaké funkci a také tam je to samozřejmě třeba uvést. Nikoli ale v infoboxu dané osoby, kde se uvádí členství ve straně/nestranictví. Diskuze zde, jde zejména o případy článků Kateřina Valachová, Karla Šlechtová a Robert Pelikán. Např. kolegové Davcza či Kacir by mohl pomoci, protože se věnují těmto politickým tématům, ale pokud se vlastně kdokoli jiný do diskuze zapojí, tím lépe. --Vlout (diskuse) 19. 6. 2015, 23:58 (CEST)

Plzeň – fotografie[editovat zdroj]

Zdravím. Kolega Sasik opět prosazuje podle mého názoru méně kvalitní verzi článku Plzeň, mohl by se na to někdo podívat a vnést do věci třetí názor? Např. kolega Vachovec1, který se zde k tomu již jednou vyjadřoval. Bližší zdůvodnění viz moje diskuze (pokračování tam, či v diskuzi v předmětném článku; také by nebylo od věci posoudit první dva obrázky, které jsou ze stejné doby, stačil by např. jen jeden z nich?). --Vlout (diskuse) 31. 7. 2015, 07:37 (CEST)

Statistické regiony Slovinska (+ Korutanský region a Hornokraňský region)[editovat zdroj]

Wikipedisté Jan kozak a Iaroslavvs uvítají vyjádření ke sporu, který vedou o jmenované články. --Bazi (diskuse) 5. 8. 2015, 00:05 (CEST)

V zásadě jde v našem sporu o to, zda je možné/správné, aby názvy slovinských statistických regionů tu měly názvy užívající česká exonyma – jelikož ta exonyma existují a jsou běžně aj na Wiki, aj v reálu používána i pro historické země, na jejichž území moderní regiony navazují – anebo ty čl. o těchto regionech musí být pojmenovány originální, tj. slovinskou podobou.
Pro přehled vizte prosím:
  1. první diskusi u mě
  2. mé další zdůvodnění v diskusi pod článkem
  3. druhou „diskusi“ u mě
Díky! --Iaroslavvs (diskuse) 5. 8. 2015, 00:39 (CEST)

Wikipedie:Potřebné nástroje[editovat zdroj]

Probíhá spor o to, jestli ponechat stránku, která neobsahuje příklady, které má obsahovat. --Juandev (diskuse) 26. 9. 2015, 07:25 (CEST)

Blitz[editovat zdroj]

Prosím o názor, ohledně sporu s Feťourem kvůli článku Blitz, ve kterém jsem po vypršení lhůty odstranil {{Pracuje se}}, načež mne nařknul, že článek se mu ještě nelíbí a prý nebyl dopřeložen, což si nemyslím + že mám tušit, co chce. Je pravda, že jednou jsem mu prac omylem odstranil, za což jsem se omluvil, ale toto je opravdu skoro útok na mou osobu společně s tím, že ...na rozdíl ode mne chce něčím přispět. Prosím tedy o 3N, poz. jsou tady.OJJ, Diskuse 7. 10. 2015, 07:33 (CEST)

Myslím, že je lépe to napřed zkusit řešit na diskusní stránce článku, a až když se nepodaří nic dohodnout, se obracet sem.
Zdá se mi, že článek vypadá celkem normálně, ale pokud si tam Feťour ještě chce dát šablonu Pracuje se, tak ať ji tam na nějaký čas má. Nevidím důvod mu ji násilím brát, pokud by tam zbytečně nevisela týdny.--Ioannes Pragensis (diskuse) 7. 10. 2015, 08:39 (CEST)
Podle mého chápání má šablona dva účely. Jednak blokovat cizí editace, což je mimořádné opatření a člověk by ji měl moci bez dalšího po vypršení lhůty odstranit, potřebuje-li na článku sám pracovat. Začít však diskusí s vkladatelem by bylo přinejmenším zdvořilé. Druhý důvod je estetický, aby totiž nevisela dlouho (alespoň v řádech týdnů) a tím neodrazovala čtenáře. To ať klidně udělá někdo, kdo nemá v úmyslu do článku zasahovat. Přitom je vhodné posoudit, zda stávající nedodělaná podoba článku třeba nebude čtenáře odrazovat ještě více než šablona, a také kontaktovat autora a navrhnout mu třeba šablonu {{Ve výstavbě}}. Přitom přiznávám, že se většinou ocitám na té napomínané straně.--RPekař (diskuse) 7. 10. 2015, 09:17 (CEST)
Myslím, že to pan kolega OJJ poněkud přehání a zbytečně hrotí. V zásadě jsem se mu pouze snažil vysvětlit, že je příliš ukvapený, a že v těle článku je ještě ukryt nepřeložený text, který se chystám dopřeložit. O žádný osobní útok jsem se nesnažil, kdyby tomu tak skutečně bylo, zcela jistě bych dokázal volit mnohem údernější výrazivo. Pokud se však cítí osobně ukrácen na svých právech, tímto se mu veřejně omlouvám, aby se tu nevedly zbytečné diskuse. Každý jistě máme mnohem důležitější věci na práci, než tu ztrácet čas planými diskusemi.--Feťour (diskuse) 7. 10. 2015, 17:56 (CEST)
Kolegové, zde se nemá diskutovat ani předkládat své názory, to se má dít na diskusních stránkách článků nebo uživatelů - viz úvod stránky. --Harold (diskuse) 7. 10. 2015, 18:00 (CEST)

Kalendaria[editovat zdroj]

Rád bych poprosil o další názory kolegů v diskusi u kolegy Tomáše Páva ohledně délky článků jednotlivých roků (např. 1900 či 16. říjen), kdy začínají být, dle mého názoru, vlivem přidávání dalších údajů o narozeních a úmrtích neúměrně dlouhé. Zejména jde o to, že k jedné položce je často přidáváno více osob, čímž jednak tyto seznamy natahujeme teoreticky donekonečna a zároveň duplikujeme příslušné kategorie. Jde mi o nalezení nějakého vhodného konsensu o tom, jakým způsobem budeme tyto údaje přidávat. Kolega Tomáš Páv má však na věc odlišné názory, proto prosím a děkuji za názory a komentáře jiných editorů. --Martin Kotačka (diskuse) 16. 10. 2015, 14:39 (CEST)

Diskuse pokračuje zde – Diskuse k Wikipedii:Články o rocích#Kalendaria.--Vachovec1 (diskuse) 31. 10. 2015, 01:06 (CET)

Plasy[editovat zdroj]

Prosím o revizi Plasy#Významní obyvatelé, resp. případné odstranění encyklopedicky nevýznamných. Nejde o spor, ale o objektivitu v souvislosti s odmítnutím selfpromo Jana Maška. Raději bych zapojil někoho třetího. --Matěj Orlický (diskuse) 30. 10. 2015, 22:41 (CET)

Je to věc názoru a toho, kde člověk povede hranici, ale já bych tam (za sebe) nechal Lavičku, Metternicha, Nussbaumera a Skálu. --Saltzmann (diskuse) 31. 10. 2015, 01:07 (CET)
Názory nepatří sem, ale na diskusní stránku článku. --Bazi (diskuse) 31. 10. 2015, 01:23 (CET)

Kategorie:Ostrovec[editovat zdroj]

Existuje několik Ostrovců, ale pouze jeden z nich je obec. Článek o obci byl ne zcela konsensuálně přesunut na Ostrovec (okres Písek). Zde je ovšem spor o kategorii - jestliže je jediná kategorie, měla by dle pravidel pro články na názvu bez rozlišovače, tedy KAtegorie:Ostrovec. Druhý názor je, že by měla být na KAtegorie:Ostrovec (okres Písek), shodně s článkem. JAn (diskuse) 17. 11. 2015, 20:46 (CET)

Autonomie[editovat zdroj]

Probíhající spor o to zda má být (pseudo)článek nebo rozcestník. Viz Diskuse:Autonomie --Wikipedista:BobM d|p 25. 11. 2015, 12:46 (CET)