Wikipedie:Třetí názor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:3N

Třetí názor (3N) je prostředkem k vyžádání si dalšího názoru ve věcném sporu mezi wikipedisty. Pokud se nemohou shodnout na konkrétní podobě nějaké stránky, mohou zde požádat ostatní o vyjádření jejich názorů. Nemusí se však jednat jen o spory. Je možné zde také upozornit ostatní wikipedisty na témata, která k vyřešení vyžadují širší zapojení komunity.

Na tuto stránku se zapisují pouze odkazy. Není-li podstata sporu zjevná, je možné ji zde stručně popsat. Zde se však o sporných případech nediskutuje. Diskuse probíhají na diskusních stránkách dotčených stránek, které jsou zde odkazovány. Zdejší žádosti o třetí názor by se měly vyvarovat argumentace ve prospěch jedné či druhé strany sporu; takové argumenty patří na tamní diskusní stránku.

Výhodou tohoto procesu je jeho neformální povaha. Wikipedisté mohou poskytnout svůj názor dobrovolně dle vlastního uvážení. Více názorů by mělo usnadnit dosahování konsenzu. Vyžaduje však i předpokládání dobré vůle a zdvořilost. Nespěje-li k řešení, můžete zkusit Žádost o komentář.

Po vyřešení záležitosti, nebo nevede-li ani další názor k řešení, odkaz z této stránky vymažte.

Žádosti o třetí názor[editovat | editovat zdroj]

Po přečtení předchozích instrukcí Přidat novou žádost novou žádost vložíte kliknutím zde (upozornění na nevyplněný předmět ignorujte).

Šablona:Vyjmout/doc a Šablona:Rozdělit/doc[editovat | editovat zdroj]

S wikipedistou Oashim jsme se zabředli do revertační války týkající se toho, zda má ke každému možnému použití těchto šablon existovat v dokumentaci ukázka, jak šablona pro dané použití vypadá. Já tvrdím, že tyto víceméně shodné ukázky znepřehledňují, zesložiťují a zbytečně zdelšují dokumentaci šablony pro nováčky a méně znalé wikipedisty, stačí jedna ukázka v úvodu. Oashi tvrdí, že tyto dobře připravené ukázky pro jednotlivé případy jsou užitečné při testování a vývoji daných šablon. Další argumenty obou hádajících se wikipedistů na toto téma naleznete v historii obou dokumentací (shrnutí změn a revertů) a též na diskusní stránce wikipedisty Oashi, kam bych rád přizval kohokoliv k vyjádření třetího názoru. --Dvorapa (diskuse) 24. 2. 2018, 19:54 (CET)

Simpsonovi (30. řada)[editovat | editovat zdroj]

diskuse, reagujte zde

Zdravím, prosím o vyjádření k dílům 30. řady seriálu Simpsonovi. Nikdo nikde nenapsal, že díly přidané kolegou Mr.inkognito123 budou v 30. řadě. Je velmi nepravděpodobné, aby byly 2 Speciální čarodějnické díly v jedné řade, nikdy se tomu tak nestalo. Na anglické Wikipedii to mají správně - díly, u kterých není jasno ve které jsou řadě, jsou v Seznamu dílů Simpsonových v nadpsise Unscheluded and TBA Budu rád za jakýkoli názor --Patriccck (diskuse) 13. 9. 2018, 17:54 (CEST)

Diskuse:Zwickau[editovat | editovat zdroj]

Zdá se, že existuje dvojí chápání pravidla WP:Města a obce o tom, co znamená zažité exonymum a s kolegou Eleiodromosem už jsme se argumentačně vyčerpali a zastavili jsme se na mrtvém bodě. Proto bych byl rád za třetí názor. Třeba někoho něco napadne. Díky, --Palu (diskuse) 16. 11. 2018, 07:05 (CET)

Územní výsost[editovat | editovat zdroj]

Prosím kolegy o vyjádření k zařazení článku Územní výsost do kategorie Členění území. Ta je ovšem zavedena pro „články o plošném členění území z různých hledisek: veřejné správy a samosprávy, soukromých i státních nadnárodních korporací včetně církví, statistických územních celků…“ a domnívám se, že skutečnost, že určitý stát na svém území vykonává (jednotnou, suverénní) státní moc, ještě dané území nijak nerozděluje, nečlení na určité konkrétní celky. Kolega ŠJů opačně. --Vlout (diskuse) 24. 12. 2018, 14:52 (CET)

Jaroslav Olša, jr.[editovat | editovat zdroj]

Otázka pojmenování článku, konkrétně ohledně formy ovádění onoho "jr.", aby byl v souladu s doporučeními Wikipedie:Název článku a dalšími zvyklostmi Wikipedie. Navrženo 16. 11., první námitka vznesena 20. 12. od samotné osoby, o níž článek pojednává. --Bazi (diskuse) 29. 12. 2018, 17:51 (CET)