Wikipedie:Třetí názor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nekrmte trolly
Blokování výtržníků
Třetí názor
Zkratka:
WP:3N

Třetí názor (3N) je prostředkem k vyžádání si dalšího názoru ve věcném sporu mezi wikipedisty. Pokud se nemohou shodnout na konkrétní podobě nějaké stránky, mohou zde požádat ostatní o vyjádření jejich názorů. Nemusí se však jednat jen o spory. Je možné zde také upozornit ostatní wikipedisty na témata, která k vyřešení vyžadují širší zapojení komunity.

Na tuto stránku se zapisují pouze odkazy. Není-li podstata sporu zjevná, je možné ji zde stručně popsat. Zde se však o sporných případech nediskutuje. Diskuse probíhají na diskusních stránkách dotčených stránek, které jsou zde odkazovány. Zdejší žádosti o třetí názor by se měly vyvarovat argumentace ve prospěch jedné či druhé strany sporu; takové argumenty patří na tamní diskusní stránku.

Výhodou tohoto procesu je jeho neformální povaha. Wikipedisté mohou poskytnout svůj názor dobrovolně dle vlastního uvážení. Více názorů by mělo usnadnit dosahování konsenzu. Vyžaduje však i předpokládání dobré vůle a zdvořilost. Nespěje-li k řešení, můžete zkusit Žádost o komentář.

Po vyřešení záležitosti, nebo nevede-li ani další názor k řešení, odkaz z této stránky vymažte.

Žádosti o třetí názor[editovat zdroj]

Po přečtení předchozích instrukcí Přidat novou žádost novou žádost vložíte kliknutím zde.

Kalendaria[editovat zdroj]

Rád bych poprosil o další názory kolegů v diskusi u kolegy Tomáše Páva ohledně délky článků jednotlivých roků (např. 1900 či 16. říjen), kdy začínají být, dle mého názoru, vlivem přidávání dalších údajů o narozeních a úmrtích neúměrně dlouhé. Zejména jde o to, že k jedné položce je často přidáváno více osob, čímž jednak tyto seznamy natahujeme teoreticky donekonečna a zároveň duplikujeme příslušné kategorie. Jde mi o nalezení nějakého vhodného konsensu o tom, jakým způsobem budeme tyto údaje přidávat. Kolega Tomáš Páv má však na věc odlišné názory, proto prosím a děkuji za názory a komentáře jiných editorů. --Martin Kotačka (diskuse) 16. 10. 2015, 14:39 (CEST)

Diskuse pokračuje zde – Diskuse k Wikipedii:Články o rocích#Kalendaria.--Vachovec1 (diskuse) 31. 10. 2015, 01:06 (CET)

Plasy[editovat zdroj]

Prosím o revizi Plasy#Významní obyvatelé, resp. případné odstranění encyklopedicky nevýznamných. Nejde o spor, ale o objektivitu v souvislosti s odmítnutím selfpromo Jana Maška. Raději bych zapojil někoho třetího. --Matěj Orlický (diskuse) 30. 10. 2015, 22:41 (CET)

Je to věc názoru a toho, kde člověk povede hranici, ale já bych tam (za sebe) nechal Lavičku, Metternicha, Nussbaumera a Skálu. --Saltzmann (diskuse) 31. 10. 2015, 01:07 (CET)
Názory nepatří sem, ale na diskusní stránku článku. --Bazi (diskuse) 31. 10. 2015, 01:23 (CET)

Kategorie:Ostrovec[editovat zdroj]

Existuje několik Ostrovců, ale pouze jeden z nich je obec. Článek o obci byl ne zcela konsensuálně přesunut na Ostrovec (okres Písek). Zde je ovšem spor o kategorii - jestliže je jediná kategorie, měla by dle pravidel pro články na názvu bez rozlišovače, tedy KAtegorie:Ostrovec. Druhý názor je, že by měla být na KAtegorie:Ostrovec (okres Písek), shodně s článkem. JAn (diskuse) 17. 11. 2015, 20:46 (CET)

Romská menšina v Česku[editovat zdroj]

Jde o návrh přejmenování, který se dle kolegy žádá větší pozornost komunity a širší konsenzus. --Elm (diskuse) 1. 2. 2016, 05:53 (CET)

Pověta[editovat zdroj]

Kolega Vachovec1 si myslí, že není možné mít článek o termínu powiat a jeho litevském potomku pavietas shrnujícím několik různých územních členění v Polsku a v Litvě napříč časem. Navrhuje rozdělení do článků o konkrétních územních členěních. Já naopak preferuji tento článek o slovu, který dá všechny jednotlivá odvozená historická členění do kontextu a zahrne také základní etymologické informace. --Palu (diskuse) 2. 3. 2016, 22:16 (CET)

Masakr Kavkazanů[editovat zdroj]

Prosím kolegy o názor na předmět sporu, který je veden v diskusi k tomuto článku. Jedná se o diskusi o 1) samotné existenci článku, 2) jeho názvu a 3) jeho zdrojích. Děkuji--Mossback (diskuse) 2. 5. 2016, 21:20 (CEST)