Wikipedie:Třetí názor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:3N

Třetí názor (3N) je prostředkem k vyžádání si dalšího názoru ve věcném sporu mezi wikipedisty. Pokud se nemohou shodnout na konkrétní podobě nějaké stránky, mohou zde požádat ostatní o vyjádření jejich názorů. Nemusí se však jednat jen o spory. Je možné zde také upozornit ostatní wikipedisty na témata, která k vyřešení vyžadují širší zapojení komunity.

Na tuto stránku se zapisují pouze odkazy. Není-li podstata sporu zjevná, je možné ji zde stručně popsat. Zde se však o sporných případech nediskutuje. Diskuse probíhají na diskusních stránkách dotčených stránek, které jsou zde odkazovány. Zdejší žádosti o třetí názor by se měly vyvarovat argumentace ve prospěch jedné či druhé strany sporu; takové argumenty patří na tamní diskusní stránku.

Výhodou tohoto procesu je jeho neformální povaha. Wikipedisté mohou poskytnout svůj názor dobrovolně dle vlastního uvážení. Více názorů by mělo usnadnit dosahování konsenzu. Vyžaduje však i předpokládání dobré vůle a zdvořilost. Nespěje-li k řešení, můžete zkusit Žádost o komentář.

Po vyřešení záležitosti, nebo nevede-li ani další názor k řešení, odkaz z této stránky vymažte.

Žádosti o třetí názor[editovat | editovat zdroj]

Po přečtení předchozích instrukcí Přidat novou žádost novou žádost vložíte kliknutím zde (upozornění na nevyplněný předmět ignorujte).

Šablona:Vyjmout/doc a Šablona:Rozdělit/doc[editovat | editovat zdroj]

S wikipedistou Oashim jsme se zabředli do revertační války týkající se toho, zda má ke každému možnému použití těchto šablon existovat v dokumentaci ukázka, jak šablona pro dané použití vypadá. Já tvrdím, že tyto víceméně shodné ukázky znepřehledňují, zesložiťují a zbytečně zdelšují dokumentaci šablony pro nováčky a méně znalé wikipedisty, stačí jedna ukázka v úvodu. Oashi tvrdí, že tyto dobře připravené ukázky pro jednotlivé případy jsou užitečné při testování a vývoji daných šablon. Další argumenty obou hádajících se wikipedistů na toto téma naleznete v historii obou dokumentací (shrnutí změn a revertů) a též na diskusní stránce wikipedisty Oashi, kam bych rád přizval kohokoliv k vyjádření třetího názoru. --Dvorapa (diskuse) 24. 2. 2018, 19:54 (CET)

Územní výsost[editovat | editovat zdroj]

Prosím kolegy o vyjádření k zařazení článku Územní výsost do kategorie Členění území. Ta je ovšem zavedena pro „články o plošném členění území z různých hledisek: veřejné správy a samosprávy, soukromých i státních nadnárodních korporací včetně církví, statistických územních celků…“ a domnívám se, že skutečnost, že určitý stát na svém území vykonává (jednotnou, suverénní) státní moc, ještě dané území nijak nerozděluje, nečlení na určité konkrétní celky. Kolega ŠJů opačně. --Vlout (diskuse) 24. 12. 2018, 14:52 (CET)

Gravitační přivaděč Smíchov[editovat | editovat zdroj]

Uživatel SzPrott se snaží do článku o gravitačním přivaděčí technické vody pro metro opakovně dostat informaci, že jde o jakési mimořádné dílo a že je využíváno pro pitnou vodu pro obyvatelstvo. Něco takového samotná zpráva vyvrací (jde o pasportizaci, která jen určuje stav díla a to pro jednu stranu sporu a nikoliv možné budoucí využití) a nikde se o rozvodu ani čistčcce vody nezmiňuje a oficální stavební povolení i koluadační rozhodnutí se týká technické vody (užitkové) vody. Obávám se vzhledem k jednoúčelovosti nicku bez zájmu o rozšíření dalších informací a podobných témat, že jde někoho ze stran sporu. Navíc expresivní hodnocení objektu typu "Vitamín C je fakt bomba" od jednoho člověka do objektivní vůbec nepatří. Bohužel to není první podobný pokus.. Snažím se držet faktů a nikolv domněnek a hodnocení, nedávaly se tam proto tvrzení developera ani dopravního podniku, kteří vedou mezi sebou spor o vlastnictví. --Sandra (diskuse) 26. 2. 2019, 15:17 (CET)

Zdeněk Štěpán a České znění seriálu Simpsonovi (diskuse)[editovat | editovat zdroj]

Na návrh wikipedisty Palu Prosím o názor, zda je pro Wikipedii významná osoba Zdeněk Štěpán, režisér seriálu Simpsonovi a několika desítek seriálů a filmů. Je článek typu České znění seriálu Simpsonovi pro WP vhodný? Není v rozporu CWN? Mělo by se jednat o jediný článek svého druhu. --Patriccck 10. 3. 2019, 13:03 (CET)

Přesuny článků[editovat | editovat zdroj]

Dle Paluova návrhu, prosím o názor přesunu těchto článků:

U většiny z výše zmíněných se téměř nikdo diskuse neúčastní. Také můžete zkontrolovat kategorii se seznamem. Děkuji za názory, --Patriccck (diskuse) 27. 3. 2019, 15:11 (CET)

Kontroverzní ruské zákony[editovat | editovat zdroj]

Vedeme diskusi, jestli pro vytvoření článku o vybraných zákonech (vlastně se jedná o seznam zákonů) stačí, že jsou označeny jako kontroverzní... --Ladin (diskuse) 24. 4. 2019, 09:35 (CEST)

Wikipedie:Slučování a přesun stránek‎[editovat | editovat zdroj]

Vedeme diskusi, zda je legitimní možnost přesouvat kategorii pomocí historického Copy & Paste, když už systém dlouhé roky umožňuje přesun pomocí tlačítka se zachováním historie. --Palu (diskuse) 20. 5. 2019, 10:04 (CEST)