Diskuse s wikipedistou:Pavouk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

--MiroslavJosef 28. 8. 2008, 15:52 (UTC)


ICT[editovat zdroj]

Nepřesouvejte bez konsensu stránky na tvar, který je minoritní. Děkuji! --Ragimiri 24. 6. 2009, 20:17 (UTC)

Emigrace[editovat zdroj]

Všiml jsem si té poznámky k emigraci - u hesla Argentina je dole mezi souvisejícími články odkaz na Krajanské spoky Argentiny. Těch organizací našich emigrantů máme na wiki řadu (třeba sudeťáci), nejsou nijak spojeny kategorií. Zkuste je najít a propojit, bude dobré se inspirovat na cizích wiki. Já umím dobře jen česky. Hodně štěstí přeje--Zákupák 4. 7. 2009, 13:42 (UTC)

SQL prohledávání článků[editovat zdroj]

Váš dotaz jsem přesunul z nástěnky správců na stránku Wikipedie:Pod lípou (technika) kam patří. Na nástěnku správců pište jen věci které mohou vyřešit jen správci svými pravomocemi. --Jowe 13. 7. 2009, 10:06 (UTC)

Milý Pavouku,[editovat zdroj]

chtěl bych projevit zvláštní uznání k tvé práci. Uživatelů jako ty by mělo být víc ^^ --Mashaunix 29. 11. 2009, 22:29 (UTC)

Brno, chráněná území a zájem o sraz[editovat zdroj]

Ahoj, koukám, že jsi další wikipedista z Brna, srazy jsou fajn a už dlouho žádný nebyl, měl bys případně zájem o sraz s některými wikipedisty? Mohli bychom třeba i probrat chráněná území a udělat vzorové články.--frettie.net 19. 1. 2011, 12:45 (UTC)

Šablona infobox filosof[editovat zdroj]

Zdravím, dle WP:PČ jsem stvořil takovou prototypní verzi infoboxu filosof a podle historie jsem zjistil, že jste to do seznamu přidával vy, tak se kdyžtak mrkněte, jestli jste si to takhle představoval nebo jestli máte nějaké náměty na doplnění ;-) --Gertasik 7. 7. 2011, 17:03 (UTC)

Ref Titov vrch[editovat zdroj]

Ahoj, nějak se to špatně zobrazuje, jen prázdná stránka viz [1]. -:))--Mirek256 30. 7. 2011, 08:27 (UTC)

Globální oteplování[editovat zdroj]

Díky za rok 2007, pokud o dění v poslední době něco víte, neváhejte to přidat. Jen doufám, že to budou i ty ochlazovací novinky, tuhé zimy, které už podle IPCC neměly nikdy přijít a tak vůbec. Zdraví, --DeeMusil 13. 10. 2011, 16:03 (UTC)

Sraz[editovat zdroj]

Jste mile zván na Brněnský wikisraz. S pozdravem Dominik Matus   21. 2. 2012, 20:44 (UTC)

Pozvánka na wikisraz 25. 3., Brno[editovat zdroj]

LW logo gold.svg
Pozvánka na setkání wikipedistů

Jste srdečně zván/a na první pravidelný sraz wikipedistů v Brně, který se uskuteční 25. března 2012 od 16:00 hodin v restauraci Valhalla, Kopečná 320/39 Brno [2].
Na programu bude mimo jiné seminář na různá aktuální wikipedistická témata.

Pokud máte zájem, tak se prosím zapište a stránku pro případné změny sledujte.


--Vojtech.dostal 29. 2. 2012, 13:47 (UTC)

Slaměný dům[editovat zdroj]

Milý Pavouku, myslím, že by bylo dobré, kdybyste se vrátil k heslu Slaměný dům a lépe naformuloval některé části článku. Jde zejména o tyto věci:

  • obnovitelná povaha slámy
  • využití lokálního bahna
  • kapilární mezery mezi balíky a jejich platformou
  • nutnost uplatnění vlhkosti propustného povrchu
  • kombinace hrázdění pomocí nosných konstrukcí a „nezátěžových technik“ se využívá v takzvaných „hybridních“ slaměných stavbách
  • energicky účinný dům
  • atp.

Přiznám se, že ač stavař od roku 1963 a bývalý vysokoškolský učitel na stavební fakultě, těmto pojmům a slovním spojením jsem neporozuměl. Nebylo by vhodné při tvorbě takových rozsáhlých hesel spolupracovat s příslušnými odborníky? Přeji hodně úspěchů v roce 2013--Lad.Raj (diskuse) 17. 1. 2013, 22:05 (UTC)

Děkuji za upozornění a i za případné úpravy, editujte s odvahou. Článek vznikl doslovným a zjevně nemotorným překladem článku na anglické Wiki, nikoliv vlastní syntézou (na tu bych si netroufl). Přiznám se, že co je "systém stěny žerďové a membránové struktury" netuším (to jsme na FJFI nebrali) - osobně znám jen systémy nosné slámy (měli jsme zahradní domeček v letech 2002-2006) a pak systém hrázděný popř. připevnění slámy různými systémy ke zdi; a děkuji Vám a dalším technicky fundovanějším za budoucí vylepšení. Článku také chybí český kontext, od asi prvního zdokumentovaného domu z roku 1998 (Ledenice) až po současnost. Ačkoliv máme v naší knihovně asi 10 knih v češtině o slaměných stavbách, tak zatím není čas, stíhám jen udržovat a rozšiřovat databázi slaměných domů v ČR (v článku je odkaz). Z Brna do Prahy srdečně zdravím. --Pavouk (diskuse) 18. 1. 2013, 10:18 (UTC)

Infobox Železniční stanice[editovat zdroj]

Milý Pavouku, příště se lépe podívejte na efekt svých změn v šablonách. Vím, člověk ledacos přehledne, zvláště pak, když hledí pouze na svůj článek Wien Hauptbahnhof, avšak článek Hradec Králové hlavní nádraží nesl v infoboxu chybu, včetně jiných článků, nikdo si toho nevšiml. Nyní jsou všechny parametry šablony nepovinné, včetně problematické nadmořské výšky Šablona:Infobox Železniční stanice. Spozdravem --Daniel Holý CZ (diskuse) 7. 2. 2013, 11:44 (UTC)

Děkuji za opravu. Snažil jsem se infobox udělat, aby parametry byly nepovinné, ale asi se mi to úplně nepovedlo, za což se omlouvám (po pravdě jsem takto editoval tento typ šablony poprvé). Šablona byla vůbec dle mě nějaká nepřehledná a nebyl sem úplně s to jí nějak zlidštit. Inspiroval jsem se článkem Drážďany hlavní nádraží, akorát že jsem věděl, že některé informace do šablony nemám k dispozici. A že, tak jak šablona byla a když se použila, tak to vypadalo velmi ošklivě. S omluvou --Pavouk (diskuse) 7. 2. 2013, 11:53 (UTC)
Nic se nastalo, ta šablona je fakt humus, de facto je napsána několika styly. Já už dlouho přemýšlím o tom, že onen zdroj přepíši, aby byl srozumitelný, ale prozatím na to nemám čas. --Daniel Holý CZ (diskuse) 7. 2. 2013, 12:00 (UTC)

Šablona Překlad[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím, pokud překládáte z jiných Wiki, je bezpodmínečně nutné přidat šablonu {{Překlad}} pro dodržení licence CC-BY-SA. Díky za pochopení, --Palu (diskuse) 14. 1. 2014, 13:33 (UTC)

Provedu! Poznm. pod čarou: zatím na všech svých překladech celých článků jsem šablonu snad použil. Zde jde jen o úvod článku a nikde v pravidlech nevidím, že se musí závazně uvádět šablona u části textu. Viz diskuze [[3]]. Podepsal bych se pod to, co tam napsal Wikipedista ŠJů 10:08, 19. 8. 2007 - podstatné věci jsou v historii, kam jsem to jednoznačně napsal. Bude-li někde závazné pravidlo, od kolika znaků při překladu vložit šablonu, tak to hned budu činit. Často vkládám jednu přeloženou větu z jiných Wiki, uvedu to shrnutí, ale prozatím tam nevkládám šablonu. Děkuji tedy předem za jasné instrukce pro budoucí stavy, ať to nemusí nikdo po mě zbytečně opravovat. --Pavouk (diskuse) 14. 1. 2014, 20:45 (UTC)

V článku globální oteplování jste neaktualizoval číslo revize, z které jste čerpal. Vždycky, když využíváte něčí autorská práva podle licence CC-BY-SA, musíte odkázat na autory, k čemuž tahle šablona slouží. Není tak složité najít jedno číslo a přepsat ho. --Palu (diskuse) 18. 2. 2014, 16:18 (UTC)
Dík za upozornění, rád bych to dělal, co nejsvědomitěji, jen nevím přesně jak. Když přeložím nový (skoro) nový článek, tak dám dolů reference na ty cizojazyčné verze. To mi je jasné. Ale co s 1-2 odstavci? Dole pod článkem beru číslo revize, že se vztahuje k tomu, jak to někdo "skoro celé" přeložil/využil - např. před rokem, dvěmi. Když to změním, tak to bude vypadat, že celý článek (např. 90 % dva roky starého textu) je převzatá z úplně nové verze? Dejte mi, prosím, odkaz, na (závazná) pravidla, která to popisují. Zatím to dávám v těchto "odstavcových příkladech" (překládám jeden-dva odstavce) do shrnutí - mohu tam dávat i ono číslo. Děkuji předem za dovzdělání.--Pavouk (diskuse) 18. 2. 2014, 16:45 (UTC)
Nemáme tu nějaký dokument, který by to nějak komplexně popisoval. Jde o to, že aby bylo vyhověno licenci CC-BY-SA přebíraného textu na jiných Wikipediích, musí se uvést autoři příslušné revize (=všech předešlých revizí až po uvedenou), z které je čerpáno. A to zajišťuje tahle šablona. Pokud tedy překládáte a přebíráte jakýkoliv text (pokud nejde o krátkou větu nebo krátký a výrazně přeformulovaný odstavec), je potřeba touto šablonou dostát licenci. Pokud už tam je nějaká starší revize uvedena (článek byl napsán překladem už dříve a vy jej aktualizujete opět překladem), pak tu starší smažte a nahraďte tou, z které jste čerpal. V ní jsou automaticky uvedeni i autoři té revize, kterou jste smazal, protože z té vznikla ta současná. Je to zcela jednoduchá zásada - přebírám překlad, použiji šablonu překlad s parametry výchozí revize textu (+ aktualizuji jen tu jazykovou verzi, kterou aktuálně přebírám, ostatních už případně vložených si nevšímám). --Palu (diskuse) 18. 2. 2014, 17:08 (UTC)
Dobrá, dík za vysvětlení, budu tak dělat. --Pavouk (diskuse) 18. 2. 2014, 17:41 (UTC)

Vaše šablona v článku Meloun roku[editovat zdroj]

Pokud by se snad stalo, že uživatel Bazi znovu revertuje mazací šablonu aniž by přidal jakýkoliv argument v diskusi, žádám vás abyste šablonu odstranil sám, neboť od jejího vložení byly přidány zdroje a na další argumenty pro ponechání článku ohledně významnosti jste nereagoval, tedy předpokládám, že jste souhlasil. --DeeMusil (diskuse) 5. 2. 2014, 15:37 (UTC)

Meloun roku[editovat zdroj]

Dobrý den, kolego, budete ještě věnovat pozornost článku Meloun roku, jehož encyklopedickou významnost jste v minulosti zpochybnil? Jsem toho názoru, že vloženou šablonu by měl z článku odstraňovat nejlépe její vkladatel po vyhodnocení, že došlo k dostatečné nápravě. Z diskuse však vyplynulo, že existují různé názory na to, zda jsou uvedené zdroje dostatečné k doložení encyklopedické významnosti. V takovém případě, pokud trváte na nedostatečné významnosti tématu, můžete namísto odloženého smazání zvolit cestu diskuse o smazání. Zvážení je na Vás. S pozdravem --Bazi (diskuse) 5. 2. 2014, 16:40 (UTC)

Vydavatelé[editovat zdroj]

Dobrý den, co se týká této editace, problém referencí nespočíval ani tak v tom, že by byl chybně vylněn parametr „vydavatel“, jako spíš v tom, že byla použita špatná šablona {{Citace elektronické monografie}} namísto příslušné šablony {{Citace elektronického periodika}}, v níž by se místo parametru „vydavatel“ použil parametr „periodikum“. --Bazi (diskuse) 26. 2. 2014, 16:29 (UTC)

Zdravím, máte úplnou pravdu. V šabloně Citace elektronického periodika jsem do popisu přidal vydavatele, kterého šablona umožňuje, jen to nebylo popsáno Šablona:Citace_elektronického_periodika/doc. Až příslušném článku někdo vymění (ručně, automat) šablonu, tak to bude mít předchystané. Uznávám, že tam periodikum chybí, vydavatel je zatím opraven (byl chybně). (já to opravil kvůli evidentnímu přebytečnému znaku ">") --Pavouk (diskuse) 26. 2. 2014, 22:41 (UTC)
V tak malém rozsahu je to spíš na ruční práci. Provedl jsem výměnu šablon a doplnil zpět i periodika. --Bazi (diskuse) 26. 2. 2014, 23:08 (UTC)

Pod návrhovou lípou[editovat zdroj]

Dobrý den, proč jste odmazal sekci z pod návrhové lípy? Přesouváte ji někam jinam nebo jde jen o omyl? S pozdravem --28. 2. 2014, 22:40 (UTC), Utar (diskuse)

To bude nějaký (můj počítačový) šotek. Já tam jen chtěl přidat větu (do diskuze o šabloně pahýl). Omlouvám se. --Pavouk (diskuse) 28. 2. 2014, 22:53 (UTC)
Nevadí, stane se. Mne zmátlo to -divná formulace. Tipoval bych, že šlo prostě o nějaký editační konflikt, předchozí editace ale byla dva dny před vámi. Divné. Díky za navrácení textu. S pozdravem --1. 3. 2014, 12:32 (UTC), Utar (diskuse)

Global account[editovat zdroj]

Hi Pavouk! As a Steward I'm involved in the upcoming unification of all accounts organized by the Wikimedia Foundation (see m:Single User Login finalisation announcement). By looking at your account, I realized that you don't have a global account yet. In order to secure your name, I recommend you to create such account on your own by submitting your password on Special:MergeAccount and unifying your local accounts. If you have any problems with doing that or further questions, please don't hesitate to contact me on my talk page. Cheers, DerHexer (diskuse) 14. 1. 2015, 01:55 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Seznam zkratek ve výpočetní technice[editovat zdroj]

Ahoj, děkuji Ti za editaci, leč jedná se v tomto seznamu o duplicitu, a primárně jsou zde uváděny původní zkratky, což je v tomto případě anglická verze: DBMS - SŘBD. Některé zkratky mají český překlad, některé ne, bylo by to nepřehledné, uvažoval jsem o přidání českých verzí zkratek na konec do závorky. Děkuji za pochopení. S pozdravem Pannage™ (diskuse) 15. 2. 2015, 11:19 (CET)Odpovědět[odpovědět]

No, pustil si se do mně hezky. Myslím, že není důvod k nějakým útokům, či vylučovacím větám (My však tvoříme Wikipedii v češtině (já též)). Máš bezesporu pravdu, leč primární myšlenka byla vytvoření seznamu se základním názvem. Kupříkladu při koupi spotřební elektroniky je vše uváděno v anglické verzi - LCD, RAM, USB, není tam DZTK display z tekutých krystalů, PSPP paměť s přímým přístupem, USS univerzální sériová sběrnice. Takže pokud někoho zajímá zkratka USB, a vyhledá jí v tomto seznamu, dozví se co znamená a po kliknutí na "modré USB" se následně dozví český překlad a potažmo i zkratku. Vše je wikifikováno. Pojď se tedy domluvit jak to uspořádat, některé zkratky mají český překlad, některé ne. Ovšem myslím si, že je obecně známější varianta USB, nežli USS. Jaký tedy máš návrh, jak to zapsat? Budu rád za pomoc, zatím to edituji téměř sám, a nebyla to práce na týden. Takže proč válčit, pojďme do diskuse, jak seznam vylepšit, aby zůstal jasným, a přehledným. A nespočetně je myšleno, že jich je tolik, "že se to snad ani nedá spočítat", zní to neencyklopedicky, bezesporu, ovšem já je nepočítal, tudíž netuším kolik jich je, můžeme toto slovo tedy nahradit příhodnějším. Vlastní výzkum v úvodu - zřejmě ano, ovšem vše vychází z všeobecné logiky. S pozdravem Pannage™ (diskuse) 18. 2. 2015, 14:01 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Téměř tři roky pryč, a nic...Pannage™ (diskuse) 10. 10. 2017, 22:29 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
V dobré vůli jsem tam kdysi přidal stále používanou zkratku SŘBD, zmizela. Dal jsem od toho ruce stranou a věnuji se raději jiným tématům. Stále si myslím, že úvod je spíše vlastní výzkum => buď dát pryč a nebo radikálně předělat. Já už to, však, nemám v plánu. Chci se věnovat jiným tématům. S omluvou --Pavouk (diskuse) 11. 10. 2017, 22:42 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
V pohodě, nic se neděje... Nikdo s tím nic neudělal zatím, takže to budu muset dorazit časem sám... Dík alespoň za názor. Hezký den Pannage™ (diskuse) 19. 10. 2017, 08:36 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na prosincový brněnský wikisraz[editovat zdroj]

Blahma (diskuse) 11. 12. 2015, 01:44 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Globální oteplování[editovat zdroj]

Před rokem jste požádal o recenzi článku Globální oteplování a nikdo se k tomu zatím nedostal. Jste ochotný případně na základě recenze se pokusit získat pro článek status dobrý článek. Jde mi totiž o to, že bych se o tu recenzi pokusil, ale rád vidím na konci své práce nějaké výsledky. Článek mi je trochu vlastní - zajímá mne, ale je dost rozsáhlý a já nemám mnoho času. Proto si opravdu rozmýšlím co budu a nebudu dělat.--Juandev (diskuse) 25. 12. 2015, 13:52 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Jak vidíte z historie, čas od času do článku něco mírně upravím, či odčervením nějaký odkaz, přeložím nějaký obrázek a graf. Udělám tedy, co bude v mých silách, tedy pokusím se o dobrý článek. Určitě bych také poprosil kolegu Wikipedista:Jirka_Dl, který je mnohem zběhlejší. Pochopitelně může nastat situace, že vypořádání recenze/recenzí bude tak složité, že to v mých silách nebude.--Pavouk (diskuse) 27. 12. 2015, 21:46 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Díky Juane, bylo by to dobré, ale nevím, zda je to realizovatelné - do článku jsou stále vkládány různé nesmysly, často zcela otočené interpretace vědeckých článků, velký antioteplovač pan Kremlík zvolil taktiku anonymního přispívání... Určitě by to pomohlo, v tomto momentě já jsem docela bezradný. Asi by to chtělo nějaké části vymístit do samostatných článků...--Jirka Dl (diskuse) 27. 12. 2015, 22:00 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Právě status DČ nebo NČ tomuhle zabrání - nikdo to pak již nebude zkoumat a jen se to bude revertovat či řešit v osobní rovině. Pokud je článek kvalitní, není totiž důvod ho rozvrtávat.--Juandev (diskuse) 27. 12. 2015, 23:15 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Přemýšlím, zda-li nepožádat o dočasné/trvalé polozamčení stránky, to by eliminovalo "anonymní" editace, které jsou spíše, ač se tváří vědecky (citace zdroje), jsou spíše vandalizující - jak píše Jirka Dl. výše. --Pavouk (diskuse) 28. 12. 2015, 19:26 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Spor o globální oteplování / copy+paste[editovat zdroj]

Dobrý den. Domnívám se, že skrz copy+paste části textu z článku Globální oteplování do nového článku Spor o globální oteplování jste porušil autorská práva autorů textu (z historie nového článku nelze autory textu identifikovat). Bylo by vhodné alespoň na diskusní stránce článku Spor o globální oteplování zmínit, že část článku vznikla přesunem z jiného článku a uvést hlavní autory příslušného textu. --Vachovec1 (diskuse) 9. 1. 2016, 03:01 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Děkuji za upozornění, u článku jsem založil diskuzní stránku a tam napsal, jak článek vznikl. Zpětně jsem se podíval na návod Wikipedie:Rozdělování článků a nic o autorech se tam nepíše. Dbá se na zdroje informací - což by zde neměl být problém, jelikož v původním článku bylo vše zdrojované po odstavcích, někdy dokonce po větách. Takže by se neměl ztratit žádný údaj, odkud daná informace pochází. Ještě jsem navíc přidal do nového článku do zdrojů přímo informaci, odkud je ten text. Tak jsem snad zachoval i Wikipedie:Autorské právo, alespoň dle tamních doporučení: teď to je stejné, jako kdybych to použil někde mimo Wikipedii. Nebo stále myslíte, že mám dopisovat hlavní autory z původního textu? --Pavouk (diskuse) 9. 1. 2016, 03:35 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Vámi doplněné okomentování v diskusi odpovídá doporučením, takže by to mělo být OK. --Vachovec1 (diskuse) 9. 1. 2016, 12:42 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na lednový brněnský wikisraz[editovat zdroj]

Blahma (diskuse) 12. 1. 2016, 10:22 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Portály v Jáchymově[editovat zdroj]

Zdravím, pane kolego. K Vašemu požadavku na NS. Kolegovi Palfimu jsem před chvílí mimo Wiki psal a on mi obratem poslal potrvzující e-mail s čílem ticketu z OTRS, tedy povolení je opravdu v pořádku, jediné na čem to nyní visí je tedy někdo z dobrovolníků OTRS, který pak může vložit šablonu s číslem do diskuse. Díky za upozornění, také chceme mít vše v pořádku, ovšem někdy je to na čas náročnější. PS: věřit mi s tím mailem nemusíte, ale je to tak, mohu ho i přeposlat. Jen by bylo třeba článek upravit a více dozdrojovat, s tím souhlasím--Horst (diskuse) 18. 1. 2016, 13:59 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Studenti píší wikipedii[editovat zdroj]

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Přeložila jsem z angličtiny článek Ledový příkrov a moc se nemůžu vyznat v tom, jak do zdrojů článku uvést, že jde o překlad - má se tam uvést číslo revize článku, které ale nemůžu najít. Mohl byste mi prosím poradit? Podle postupů popsaných v nápovědě se mi to nepodařilo. Děkuji. --BarVa 397911 (diskuse) 12. 2. 2016, 10:54 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Revize článku je vidět vlevo v menu, pod podmenu nástroje (tools), citovat stránku (cite this page), např. vás to hodí na stránku [4] , kde je to ono " Page Version ID:". Ve vašem případě by to pak být např. "Překlad|jazyk = en|článek = Ice sheet|revize = 685439718" (a celé to obalit {{ }}). Tato šablona se dává hned pod nadpis reference nad vlastníma referencema. Podívejte se na článek např. Pařížská dohoda a tam "editovat zdroj" a je to hned vidět. --Pavouk (diskuse) 12. 2. 2016, 13:34 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Děkuji moc za rychlou odpověď i připomínku k článku! --BarVa 397911 (diskuse) 12. 2. 2016, 21:23 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Ref vs. wikilink[editovat zdroj]

Ahoj. Vidím, že jsi ostřílený wikipedista, takže to byl spíše omyl, ale pro jistotu: Ve shrnutí této editace článku Porta píšeš „+ref“, což znamená přidání zdrojů, namísto například „+link“, které by více odpovídalo přídání odkazů na články. Shrnutí je tedy matoucí. Díky a s pozdravem --YjM | dp 13. 3. 2016, 00:04 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Dík za upozornění na moje pochybení, máš pochopitelně pravdu. --Pavouk (diskuse) 13. 3. 2016, 00:07 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Subpahýly[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji Vám za první informace v článku Liptovský Ondrej. Bohužel jeho rozsah nebo zpracování zatím nedosahuje ani minimální nutné délky. Pokuste se prosím text článku rozšířit alespoň do té míry, abychom jej mohli zařadit mezi články k rozšíření. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po sedmi dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení.

Totéž se týká obce Jalovec (okres Liptovský Mikuláš). --Harold (diskuse) 4. 5. 2016, 15:28 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Nenechte se prosím odradit od překladu i krátkých článků o slovenských obcích. Kolega Harold má svéraznou představu o subpahýlech. Několikavětné články s řádně vyplněným infoboxem je naprosto běžná věc. --Jowe (diskuse) 5. 5. 2016, 18:36 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Vážený pane Wikipedisto Harolde, děkuji za upozornění. Jak koukám, není v tomto silně většinová shoda, viz Diskuse_k_Wikipedii:Subpahýl. V článku byly info o obci : stát, kraj, okres, historické území, rozloha, souřadnice, mapa souřadnic, počet obyvatel, nadmořská výška obce, PSČ, jméno starosty. To neměl nárok vzniknout? Bohužel slovenská verze má speciální infobox "Slovenská obec" a neznám žádné "udělátko", které by udělalo automatický překlad tohoto infoboxu, takže je to i u těchto jakoby triviálních článků pro mě vždy zcela ruční práce. Pokud platí rada Wikipedie:Subpahýl "V případě sporu o to, zda je článek pahýl nebo subpahýl, nechte jej označený jako pahýl a pokuste se spor vyřešit v diskusi.", zkuste prosím nejprve v diskuzi možnou nejasnost. --Pavouk (diskuse) 8. 5. 2016, 22:27 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Roundup[editovat zdroj]

U Roundup byla odmazána informace že P. Moore může pít Roundup, jako neencyklopedická. U Patrick Moore (environmentalista) zůstává. Na enwiki Patrick_Moore_(environmentalist) taky a de wiki Patrick_Moore_(Umweltaktivist) ještě taky zůstala. Akce je poměrně dost často zmiňována v souvislosti s veřejnou diskusí o bezpečností Roundupu, všiml jste si? Dokonce i jeden velmi populární wikipedista nedávno navrhoval že bude "jako" pít Roundup. --I.Sáček, senior (diskuse) 13. 6. 2016, 14:32 (CEST) Jo a to "R" v kolečku se na wikipedii u značek myslím taky nemá používat. Je to myslím docela vada. Zkuste se třeba poradit s někým zkušeným než takovou opravu příště uděláte znovu. --I.Sáček, senior (diskuse) 13. 6. 2016, 14:41 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

"R" v kolečku jsem po poradě s někým zkušeným obratem odstranil (duplicita ® = ochranná známka) a do budoucna tak již budu vědět, jak na to. Děkuji za upozornění. --Pavouk (diskuse) 13. 6. 2016, 23:55 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Dobrá práce, správný postup, někdy je těžké psát wikipedii. Nebyla to výtka, víte, nevnímal jsem Vaši úpravu jako znak neochoty nebo neschopnosti. A seřvat někoho k zvýšení pocitu vlastní důležitosti (jakoby kvůli drobnosti), to dokáže přece každý oslík. Na wikipedii jsou miliony takových prkotin, preferované řešení některých se navíc mění. Takže jsem sám nevěděl, jaký je aktuální názor zkušených wikipedistů. Mohl jste být klidně předvojem nové názorové vlny a odkázat mne na nový oběžník, sám jsem byl zvědavý.
Je to stejné jako s názorem smazání části o Patriku Moorovi s tím „že to není encyklopedická informace“, jak jsem uvedl výše. Co člověk, to názor, a každý z lidí přece považuje ten svůj za rozumnější než jiné a chce o něj bojovat. --I.Sáček, senior (diskuse) 14. 6. 2016, 07:43 (CEST)Odpovědět[odpovědět]


Vegetariánství[editovat zdroj]

Nemažte a nedělejte rozsáhlé úpravy Vegetariánství bez konsensu. Je to šílené. Anglicismy kam se podíváš, nelogičnost, nesourodost, z výjimek jsou pravidla, smazal jste kvalitní obsah, na kterém bylo pracováno léta, nechápu. --Ivanhoe2012 (diskuse) 15. 8. 2016, 09:13 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Dobrý den v dobré víře jsem článek rozšířil o dle mě původně (anglicky) kvalitní text, řádně ozdrojovaný, psaný encyklopedickým jazykem. Článek přinášel spoustu informací, článek za 15 let prošel více než 10 000 revizemi, má bohatou diskuzi a byl tak zjevně diskutován ze všech stran. I struktura mě přišla logická: podrobné shrnutí článku, etymologie, historie, přehled typů (včetně diskuzí, rozepří, nesrovnalostí), zdravotní účinky, etika, náboženství, živ. prostředí, prac. podmínky a další. Já jsem vyčlenil jako samostatný článek vegetariánství podle zemí. Vymazal jsem části, které mě přišli duplicitní. Je možné, že jsem odstranil něco, co v novém článku není. Není problém, to tam vrátit zpátky (např. přehledová tabulka?). Zanechal jsem tam části, které v anglickém článku nebyly, např "Fyzická zdatnost a vegetariánská strava" (, i když jsou skoro celé neozdrojované). --Pavouk (diskuse) 22. 8. 2016, 09:47 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Poděkování[editovat zdroj]

Za zevrubnou recenzi Heroes of Mighty Magic Vám uděluji řád pilné včelky. A až ji najdu, tak ji sem přišpendlím.--Juandev (diskuse) 11. 11. 2016, 23:40 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Děkuji velmi. --Pavouk (diskuse) 12. 11. 2016, 00:07 (CET)Odpovědět[odpovědět]

DČ Tosca[editovat zdroj]

Václav Skalník[editovat zdroj]

Kolego, rád bych upozornil, že probíhá hlasování v nominaci na nejlepší článek Václav Skalník (Skalník byl například uměleckým zahradníkem a autorem podoby Mariánských Lázní). Chcete-li, vyjádřete se, prosím. --Jan Polák (diskuse) 22. 12. 2016, 06:54 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Mantela[editovat zdroj]

Zapracováno, i tak jsem prodloužil o týden; přestože by teoreticky šlo uzavřít, lépe počkat až se vyjádří ten, kdo má námitky. OJJ, Diskuse 27. 1. 2017, 19:31 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Nuže, co tedy? Teoreticky jde uzavřít i tak, ale... OJJ, Diskuse 3. 2. 2017, 14:39 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Tosca NČ ?[editovat zdroj]

@RPekař, Zbrnajsem: ahoj, článek Tosca na anglické wiki je FA, ten český se mi nezdá o nic horší. Nechceš ho postrčit na NČ? Myslím že na to bez problémů má.--RomanM82 (diskuse) 8. 5. 2017, 21:30 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pokud kolega RPekař bude mít podobný názor a čas na výpomoc s případnými připomínkami, tak velmi rád. Už jsem sám o tom takto přemýšlel. --Pavouk (diskuse) 8. 5. 2017, 23:25 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Kolega RomanM82 kontaktoval také mne. Samozřejmě by ten článek mohl dostat ocenění značné kvality. Uvidíme, jak brzo se to podaří a co by se mělo ještě trochu vylepšit. Na druhou stranu - tuším, že jiné Pucciniho (a také Verdiho) opery by rovněž zasloužily více pozornosti. --Zbrnajsem (diskuse) 9. 5. 2017, 11:45 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Článek jsem nominoval mezi nejlepší, 14 dní uběhlo bez připomínek, můžete nyní hlasovat Wikipedie:Nominace_nejlepších_článků/Tosca. --Pavouk (diskuse) 26. 10. 2017, 22:29 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Bern[editovat zdroj]

Dobrý den, tomu, co jste udělal s úvodem článku, jsem se já chtěl vyhnout. Je potřeba respektovat, co dewiki v odkazovaném článku o problému hlavního města praví: "Ein Bundesgesetz, das den Status der Stadt Bern als Bundesstadt verankert und das Verhältnis des Bundes zur Stadt Bern regelt, gibt es nicht, und die geltende Bundesverfassung enthält keine Bestimmungen zur Bundesstadt." Čili uvedení termínu "federální město", dokonce dvakrát, do úvodu českého článku je matoucí, protože nepopisuje aktuální stav (proč ho tam Němci nechávají, netuším, možná je to přehlédnutí). Ten termín je z roku 1848, sloužil jako zdůvodnění, proč umístit federální orgány právě tam, ale nyní již žádný obsah nemá. Je vhodné o něm pojednat níže ve stati. Zdraví --Uacs451 (diskuse) 5. 11. 2017, 15:50 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Děkuji za upozornění, chtěl sem jen rozšířit úvod. V termínech se neorientuji a tak vás poprosím za opravu. Věřil sem, když to je nej článek v němčině, že tu bude správně. --Pavouk (diskuse) 5. 11. 2017, 18:14 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Mozartovo ocenění[editovat zdroj]

Papoušek karolinský[editovat zdroj]

Zdravím, když nám to tak hezky šlo u Alexandra modrého, co postrčit do dobrých i Papouška karolinského (=žádost o recenzi)? V souvislosti s ním by možná bylo dobré založit článek [5], který papouškovi věnoval dost velký prostor v publikaci, ze které je citováno. Možná se na to vrhnu. Dále pak chystám Chřástal laysanský (mám několik knih o vyhynulém ptactvu světa). --OJJ, Diskuse 17. 4. 2018, 10:43 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Carmen[editovat zdroj]

Ahoj, díky za článek. Pokusil jsem se upravit některé kostrbatosti překladu a dal jsem Carmen stříbrný puclík, myslím že si ho zaslouží.--RomanM82 (diskuse) 28. 9. 2018, 13:47 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Ahoj a díky, rád bych časem i zlato. Je poznat, že originál byl fakt kvalitní. Pavouk (diskuse) 28. 9. 2018, 21:57 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Blízkodobré články[editovat zdroj]

Ahoj, chystal jsem se pokračovat v recenzi Lublaně, ale koukám, že máš rozpracováno vícero článků. Na které je teď vhodné se recenzí a menšími úpravami zaměřit, kde by se ti to nejvíc hodilo? Díky. S pozdravem --31. 12. 2018, 23:03 (CET), Utar (diskuse)

Ahoj, to je asi jedno. Klidně dotáhni tu Lublaň. Bohužel obecně recenze nezávisí na mně, ale ostatních recenzentech. --Pavouk (diskuse) 1. 1. 2019, 21:25 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Dobrý den, chtěl jsem Vám napsat už před týdnem, ale před rokem se má popohánění minula účinkem :-) Bohužel se lidé do recenzí sami moc nehrnou. Určitě doporučuji oslovit vhodné recenzenty a požádat je, aby si článek přečetli, protože jinak se taky nemusíte dočkat. Seznam recenzentů je zde, ne všichni tam však jsou zapsaní a ne všichni zapsaní jsou aktivní. Pěkný den. Gumideck (diskuse) 4. 1. 2019, 16:34 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Jungmannova medaile[editovat zdroj]

Wikiprojekt Změna klimatu[editovat zdroj]

Ahoj zatím zcela v plenkách, ale snažím se nějak dát celou Změnu klimatu do pořádku Wikipedie:WikiProjekt Změna klimatuJirka Dl (diskuse) 8. 1. 2019, 11:10 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Recenze[editovat zdroj]

Ahoj, mohu poprosit o recenzi Bettie Page. Ale až taková hvězdička to není, posmrtně v Americe pořád dost vydělává (je v druhé dvacítce), v ČR skoro úplně neznámá.Mirek256 20. 1. 2019, 11:01 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Děkuji za důvěru, něco jsem vám napsal. Ač jsem o té paní v životě neslyšel a vlastně i o "aktivitách", kterým se paní věnovala. Tak jsem měl tři hodinný výlet "za oceán". Příště raději něco, pro mě, důležitějšího, třeba "co hýbe dnešním světem". --Pavouk (diskuse) 21. 1. 2019, 23:25 (CET)Odpovědět[odpovědět]


Prosba o podporu the Sustainability Initiative![editovat zdroj]

Dovoluji si pozvat k iniativě Uživatele Gnoma, který píše:

Please support the Sustainability Initiative!

I have started the Sustainability Initiative, which aims at reducing the environmental impact of the Wikimedia movement. You can support it in the following ways:

Díky za podporu

Jirka Dl (diskuse) 4. 2. 2019, 15:59 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Vyznamenání – Sobí erb[editovat zdroj]

Článek sobího národa skotačí mezi ostatními DČ

Ahoj, gratuluji k DČ Sámové a jako poděkování Ti uděluji Sobí erb v hodnotě jedné Wikikytičky. Dále asi půjdu na tu Lublaň, konečně. Že ty si vždy vybereš takové sáhodlouhé články… S pozdravem --5. 2. 2019, 22:35 (CET), Utar (diskuse)

Wikikytička[editovat zdroj]

Děkuji velmi, už na tom pracuji, vytvářím související články, dodělám české popisy na Commons, poprosím o oficiální recenzi...--Pavouk (diskuse) 9. 2. 2019, 20:00 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Globální oteplování[editovat zdroj]

Ahoj, skoukni, prosím, ještě jednou úvod stránky - jak jsi měnil obrázek, tak si omylem smazal úvodní rozcestník. Místo toho tam byla nějaká reference, kterou jsem zase smazal já, nevím, kam patřila. Jinak si zajisté postřehl, že nám Juandev dal DČ. Budu tam postupně dělat úpravy tak, jak navrhnul Bedřich Moldan, až to bude, dám to ještě k recenzi Sašovi Áčovi, který mi to slíbil.Jirka Dl (diskuse) 3. 3. 2019, 07:36 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Ahoj už jsi po mě opravil, rozcestník vrátil. Reference nepatřila nikam, byla nadbytečná. Tou samou jsem referoval někde kus níže a tady jsem si dal jen pracovní podobu (přenesení z vizuálního editoru asi z mého pískoviště) a zapomněl smazat. Mělo by to být v pořádku. Pro nej článek to bude chtít upravit sekci o ČR - třeba vyčlenit do extra článku a nechat jen stručnou podobu. Minimálně musí zmizet ten odrážkový seznam (národní akční plán), který k ostatnímu textu vypadá nepatřičně. Zkusím se na tu ČR někdy podívat a vyčlenit. --Pavouk (diskuse) 4. 3. 2019, 09:06 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Česko[editovat zdroj]

Prosím, používej název Česko namísto Česká republika nebo ČR. Jde o to, aby bylo všude na WP stejné názvosloví (viz některé diskuse o přesunutí stránky Česko). Stránku globálního oteplování jsem přesunul. Měj se --Patriccck 5. 3. 2019, 14:47 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Vážený kolego, je to snad špatně, nebo nesrozumitelně? Je to všude v oficiálních dokumentech. Jde o synonymum, což bývá i výhodné. Prosím, není-li to nezbytné, moje texty v tomto neopravujte a pokud to jde, vraťte zpátky. Velmi, velmi prosím! (A nebojte, dlouhou diskuzi na Wikipedii na toto téma znám). --Pavouk (diskuse) 5. 3. 2019, 14:58 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Infobox - chráněné území[editovat zdroj]

Vážený Pavouku,

s kým wikipedista Dvorapa prodiskutoval svoji změnu infoboxu chráněné území? Svým zásahem POŠKODIL STOVKY ČLÁNKŮ! V infoboxu jsou CHYBY A NESMYSLY. ŽÁDAL JSEM HO OPAKOVANĚ O OPRAVU, NEJEN JÁ. To se jako budeme dovolovat někoho, kdo dělá chyby, neopraví je, nereaguje, jestli je smíme opravit? Napsal jsem několik desítek článků o chráněných územích a někdo přijde a diletantskou, nepromyšlenou prací je poškodí? Kolik napsal Dvorapa článků o chráněných územích? Žádný?--Pimlico27 (diskuse) 5. 4. 2019, 19:46 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Děkuji za názor, diskutujme prosím u příslušného článku. Tam jsem shrnul své připomínky: "Co když je to na ostrově, kde je jen vesnice? A když je poblíž městys, tak se hledá nejbližší opravdové město? A když je to rakouská "Gemeinde", tak by se hledalo nejbližší místo, co je už městem? A co když je to rezervace v zemi, kde není žádné město, jako Lichtenštejnsko? Stávající řešení bylo mnohem univerzálnější" Argument, kdo kolik založil článku je, promiňte mi, vadný. Vždy diskutujme jen o samotném článku, o jeho zdrojích. Osobní zásluhy si ponechme někam jinam. --Pavouk (diskuse) 5. 4. 2019, 19:52 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Stávající řešení je ultra-chybné a nesmyslné. Již jsme opakovaně v diskuzi vysvětlovali proč. Národní park, který má více než 4 000 km2 nemůže být umístěn ve městě, které má 3,5 km2. Je to nonsense. Vy neznáte hlavní město Lichtenštejnska Vaduz?--Pimlico27 (diskuse) 5. 4. 2019, 20:08 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Znám hlavní obec, Vaduz, městem není však. Takže nemůže být ani hlavním městem. --Pavouk (diskuse) 5. 4. 2019, 20:30 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Tak to znáte špatně.
*Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska; Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 862.
*Vaduz, hlavní město Lichtenštejnského knížectví; Universum, všeobecná encyklopedie. 10. díl. 1. české vydání. Odeon, Praha 2000. ISBN 80-207-1072-8. S. 103.--Pimlico27 (diskuse) 5. 4. 2019, 21:19 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Každý se může mílit Vaduz "Vaduz... je hlavní obec Lichtenštejnska." de:Vaduz "Vaduz .. ist eine Gemeinde im Wahlkreis Oberland sowie der Hauptort und der Residenzort des Fürstentums Liechtenstein." --Pavouk (diskuse) 5. 4. 2019, 22:37 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Wikipedie se píše z věrohodných zdrojů. Já jsem uvedl dva, vy žádný. "Vaduz is the capital of Liechtenstein and also the seat of the national parliament. The town, which is located along the Rhine River, has 5,450 residents. Although Vaduz is the best-known town in the principality internationally."--Pimlico27 (diskuse) 6. 4. 2019, 18:48 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Moje chyba, nejsem znalec tohoto jazyka. Takže si netroufám dobře přeložit do češtiny to slovo "town". en:Town#Czech_Republic Někdy je asi town i městys; zda-li je každý "town" město, to netuším. Problém se stejně týká němčiny (a jejich dialektů) a češtiny, další jazyk téma jen zesložiťuje. V Lichtenštejnsku se používá (i) hauptort a ne(jen) hauptstadt ([6]), asi vědí proč. --Pavouk (diskuse) 6. 4. 2019, 21:00 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Dovolím si poznamenat, že přínosnější by patrně byla věcná diskuse na diskusní stránce šablony. --Vachovec1 (diskuse) 6. 4. 2019, 21:18 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Herrnhut[editovat zdroj]

Ahoj, nepodíval by ses prosím na článek Herrnhut a napsal nějaké recenze? Vím že toho nemáš málo, ani tě k tomu nenutím, ale kdyby se ti chtělo. S pozdravem, Serious Jano (diskuse) 11. 4. 2019, 19:18 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Ahoj, rád se na to mrknu. Jaký je cílový stav článku, zlepšení, DČ nebo NČ? --Pavouk (diskuse) 11. 4. 2019, 19:23 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Uživatel Eleidromos ho chce jenom na DČ, nicméně je skromný jak jste zmínil u Žitavy :-) --Serious Jano (diskuse) 11. 4. 2019, 19:26 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Mozartovo ocenění[editovat zdroj]

Také se přidávám ke gratulaci. Serious Jano (diskuse) 14. 4. 2019, 11:43 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Také blahopřeji. Jsem moc rád, že tady i s Vaší pomocí vznikají kvalitní články i o významných uměleckých dílech minulých staletí, nejen o věcech ze žhavé současnosti.--Ioannes Pragensis (diskuse) 14. 4. 2019, 15:02 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Příspěvek na stránce Geotextilie[editovat zdroj]

Ahoj Pavouku, můžeš mně prozradit, proč jsi chtěl mít ty obrázky na té stránce tuplovaně? Dva z nich už tam byly od dávných dob. Byl to jen malý žertík nebo jsi chtěl testovat, jestli si toho někdo všimne? Díky za pobavení!--Ryj (diskuse) 21. 5. 2019, 14:11 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

To popíšu: otevřel jsem heslo (které jsem potřeboval do práce), v první větě byl odkaz pryč na obrázek "viz snímek (1)" a vpravo nahoře (klasické zobrazení, ne mobilní) jsem žádný obrázek neviděl. Tak jsem si řekl, že článek má mít obrázek (i nejlépe hned nahoře vpravo: buď přímo či v infoboxu) a 3 jsem doplnil. Až když mi píšeš, tak koukám, že je tam galerie - prostě jsem jí přehlédl, jinak bych jí promazal. ... ta se stejně nemá moc používat, ale obrázky mají být přímo v textu. To, že je obrázek vpravo nahoře umožní, že když se najede myší nad heslo, tak se objeví kus náhledu právě s tím obrázek, např. v článku Železniční spodek (je tam odkaz na tu geotextilii). (Toto nevím, zda je výchozí chování pro všechny, nebo se musí zapnout udělátko ve vlastním nastavení. --Pavouk (diskuse) 21. 5. 2019, 15:25 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Kdo ti to povídal, že se galerie "nemá moc používat"? Samozřejmě je účelné, když se třeba jedná o skicu (jako v tom Železničním spodku), aby byl snímek pokud možno v blízkosti textu. Ale dost často se mně stává, že mám jen dva odstavce textu a čtyři velmi vhodné snímky. Bez galerie by zůstala polovina levé strany prázdná. A než smažu cizí výplody (i když jsou někdy nesmyslné), zeptám se na WIKI zásadně nejdřív správce. Tak co, opravíš to sám a nebo musím taky žádat o pomoc? Zdraví--Ryj (diskuse) 21. 5. 2019, 16:11 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Opraveno (i opraven můj názor na galerie). --Pavouk (diskuse) 21. 5. 2019, 16:46 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Vyznamenání – Dračí most[editovat zdroj]

Dračí most, jen v trochu jiném městě

Ahoj, díky za spolupráci na dotažení Lublaň na úroveň DČ; jako poděkování Ti uděluji Dračí most v hodnotě jedné Wikikytičky. Ještě máš něco rozpracováno, kde by se ti hodila další recenze? S pozdravem --2. 6. 2019, 12:41 (CEST), Utar (diskuse)

@Utar:Ahoj, mám delší dobu přeložený speciální kousek, obecnou teorii relativity, kolega Petr Karel ho hned oblepil šablonou, že je plný nepřesností. Psal jsem více kolegům fyzikům, někde něco přislíbil, ale nic se nestalo... Sto let výročí potvrzení jsme už prošvihli. Spíše než recenzi (třeba chybějící alty, jejichž doplnění je triviální), bych ocenil vylepšení textu, hlavně tam, kde se mi ani nepodařilo dohledat český pojem (natož příslušný článek v české Wiki), i když za těch půl roku, co uplynuly od překladu, jsem pár pojmů dohledal a zavedl, třeba Strhávání časoprostoru. Třeba by v článku byla příležitost i pro případného úplného laika.... --Pavouk (diskuse) 6. 6. 2019, 23:42 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 17. července 2019[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 1. 7. 2019, 23:21 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Přemysl Otakar II.[editovat zdroj]

Dobrý den, nemohl byste prosím na Commons přeložit mapu Soubor:Karte_Böhmen_unter_Ottokar_II.png? České názvy bych Vám napsal na User:Pavouk/Přemysl Otakar II. Předem díky. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 29. 7. 2019, 19:46 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

No jo, velmi rád, ale obrázek není ve křivkách ale tzv. rastr (png) a to pak jde velmi těžko. Neuměl byste třeba oslovit původního autora, zda-li mapu nemá i ve křivkách (formát svg)? --Pavouk (diskuse) 29. 7. 2019, 19:57 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Dobře, autorovi napíšu. Díky --Khamul1 (diskuse) 29. 7. 2019, 20:10 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Zdravím, od původního autora mám mapu ve formátu AI. Jak a kam vám ji můžu poslat? S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 3. 8. 2019, 10:21 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Dejte jí třeba na "leteckou poštu" [7] či "úschovnu" a sem mi dejte odkaz, kde to je ke stažení. A napište mi (třeba do toho vámi navrhovaného souboru) i ty české názvy geograf. území. Díky. --Pavouk (diskuse) 3. 8. 2019, 10:28 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Zde. České názvy máte na Wikipedista:Pavouk/Přemysl Otakar II. Díky. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 3. 8. 2019, 10:58 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Po velmi velké boji, ale je to. [8] Ještě se musí soubor přejmenovat, to už jsem podal žádost (důvod byl že ten původní ai byl nejen Čechy z PO II ale i za Karla IV). Posouvání hranic (mezi Čechy a Moravou) by případně šlo. --Pavouk (diskuse) 3. 8. 2019, 14:07 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Díky! --Khamul1 (diskuse) 3. 8. 2019, 15:57 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
To by bylo výborné. Současně by bylo možná vhodné opravit alespoň trochu hranici mezi Čechami a Moravou (je sice jen přibližná, ale Čechy zde mj. zasahují až na Šumpersko a Jesenicko). (s ed. konfliktem) --Valdemar (diskuse) 29. 7. 2019, 20:00 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
To určitě. Neuškodilo by ani přidání Chebska, které v mapě chybí, ale tím vás už nebudu zatěžovat. --Khamul1 (diskuse) 29. 7. 2019, 20:10 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Chebsko tehdy ještě tak úplně součástí království nebylo. --Valdemar (diskuse) 29. 7. 2019, 22:00 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Nebylo součástí království, ale Přemysl ho od roku 1266 ovládal, tituloval se jako pán Chebu. --Khamul1 (diskuse) 3. 8. 2019, 10:21 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Součástí českého království nebyly ani Rakousy, Štýrsko, Korutany a Kraňsko. Chebsko by na mapě mělo být značeno stejně jako tyto země. --Jann (diskuse) 3. 8. 2019, 16:46 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Ano, tak jsem to myslel. --Khamul1 (diskuse) 3. 8. 2019, 17:12 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Nějak se dohodněte (zatím mi to není zcela jasné) a napište, co a jak upravit. Teď je obrázek z (části; některé plochy jsou furt "bitmapa") ve křivkách,tak není problém kdykoliv obrázek obměňovat. Taky může mít různé barvy: třeba dle toho, v kterých letech území ovládal a nebo dle způsobu vlastnění: vlastní země, ovládané území, "pán z Chebska"... --Pavouk (diskuse) 3. 8. 2019, 17:25 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Já bych jen přidal Chebsko jako samostatnou zemi a, jak říkal Vlout, poopravil hranice mezi Čechami a Moravou. Díky. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 4. 8. 2019, 10:55 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
A Kraňsko by se mělo dělit Kraň-sko. --Jann (diskuse) 4. 8. 2019, 13:44 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Hranicí Čechy-Morava mírně hejbnu, ale Chebsko bych asi potřeboval nejlépe extra obrázek, který se dá zkopírovat. Problém, že [3] je jen "bitmapa". Nějak se na to v nejlbližších dnech podívám. A má mít Chebsko extra popisek?--Pavouk (diskuse) 4. 8. 2019, 14:01 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Jistě, Chebsko by mělo mít samostatný popisek. A asi by to chtělo ještě zpřesnit tu hranici mezi Čechami a Moravou. Jde víceméně po řece Moravě, Kladsko už bývalo v Čechách, zatímco slezské Jesenicko nepatří tam, ani tam (snadněji je to vidět na původní verzi, kde jsou i dnešní státní hranice). --Valdemar (diskuse) 21. 8. 2019, 07:08 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 21. srpna 2019[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 18. 8. 2019, 01:19 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 18. září 2019[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 5. 9. 2019, 01:22 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Kosovo a Kosovská republika[editovat zdroj]

Dobrý den. Chci vám napsat ohledně činnosti v hesle Skopského regionu. Píše se tam, že sousesedí s územím, které je sporné mezi Kosovskou republikou a Srbskou republikou. Toto sporné území má zde na cs.wiki svoje vlastní heslo a to Kosovo (region). Nevidím na své editaci nic špatného. Revertovat to nebudu, ale myslím si, že použití odkazu na Kosovo (region) není nijak závadné a naopak mi to přijde čisté, bez stranění jakékoli z rozhádaných stran. --Unpocoloco (diskuse) 6. 9. 2019, 10:11 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 6. 9. 2019, 16:48 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Železná hvězda kvalitního wikipedisty[editovat zdroj]

Editaton Prachatice 2 - 30. 10. - 3. 11. 2019 Prachatické muzeum[editovat zdroj]

Editaton Prachatice 2 - 30. 10. - 3. 11. 2019 Prachatické muzeum

Zdravím srdečně zveme alespoň k distanční účasti k nějakému tématu z Vašich zájmů.Snad vznikne nějaký dobrý nebo Nej článek.--Elektracentrum (diskuse) 20. 9. 2019, 08:16 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Reminder: Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 20. 9. 2019, 17:14 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Vegetariánství[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o definování refu NYT_Flavelle_20190808 v hesle Vegetariánství. Děkuji --Jvs 27. 9. 2019, 11:56 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Opraveno. Kopíroval jsem kousky z článku Zvláštní zpráva IPCC o změně klimatu, krajině a půdě a zapomněl vložit onu definici reference. --Pavouk (diskuse) 27. 9. 2019, 14:56 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Reminder: Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 3. 10. 2019, 21:52 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 30. října 2019[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 17. 10. 2019, 01:55 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 20. listopadu 2019[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 19. 11. 2019, 00:53 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 18. prosince 2019[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 12. 12. 2019, 14:50 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Ötzi[editovat zdroj]

Rupin Icecube - panoramio.jpg

Po silných porodních bolestech a dlouhém uložení u ledu (či spíše v ledovci) se z Ötziho nakonec stal Dobrý článek. Jistě nejde o dílko dokonalé, ale byl na něm odveden kus práce a jedná se imho o článek na DČ dostatečně kvalitní. Za úsilí při jeho přepracování Vám/ti přidávám vyznamenání v hodnotě jedné wikikytičky. Whitesachem (diskuse) 14. 12. 2019, 12:23 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Děkuji velmi a děkuji za dotažení článku i dotažení k DČ. --Pavouk (diskuse) 14. 12. 2019, 22:00 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Greta Thunberg[editovat zdroj]

Kolego Pavouku, mnohdy jsem se shodli, ale tady ne. Článek o Thunbergové nemůže obsahovat jen spoustu vybraných velmi pozitivních, ba lichotivých informací. Ta 1. třída (s okolnostmi) tam musí být. Varuji Vás před další edit. válkou, kterou jste rozpoutal. --Zbrnajsem (diskuse) 17. 12. 2019, 12:04 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Re: editace článku "Porod"[editovat zdroj]

Dobrý večer, děkuji za upozornění, opraveno. Quentosh Quentosh (diskuse) 6. 1. 2020, 18:15 (CET)Odpovědět[odpovědět]

A já ještě jednou děkuji za vaši péči o článek. --Pavouk (diskuse) 7. 1. 2020, 00:05 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 22. ledna 2020 (o týden později)[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 15. 1. 2020, 00:50 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Wikipedie:WikiProjekt Změna klimatu[editovat zdroj]

Ahoj Pavouku, rád bych tě pozval do WikiProjektu Změna klimatu - během posledního měsíce jsem konečně s projektem trochu víc hnul, udělal jsem šablony na zařazení stránek do projektu apod. a doufám, že se mi do něj povede nalákat více lidí.Jirka Dl (diskuse) 1. 2. 2020, 09:12 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 19. února 2020[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 6. 2. 2020, 15:05 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Nové infografiky na FaktaOKlimatu.cz[editovat zdroj]

Zdravím, všimla som si, že ste editovali túto stránku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD_v_%C4%8Cesku a že sa zaujímate o životné prostredie. Rada by som Vás informovala, že sme vydali aktualizované infografiky zmeny teploty: trendy mesiacov, mesačné teploty a rast teploty (https://faktaoklimatu.cz/#/sekce/teploty). Ak naše infografiky používate/uvidíte aj na iných (Wiki) stránkach, budeme radi, ak použijete aktuálnu verziu dostupnú na našom webe. Vďaka za záujem o tému :) Za tím Faktov zdraví Lenka89.233.139.83 11. 2. 2020, 09:44 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Akrotiri (archeologické naleziště)[editovat zdroj]

Pěkný večer, moc děkuji za návod, jak vkládat dva obrázky vedle sebe. A hlavně děkuji za opravu popisky pod obrázkem. Zdravím --Ivas1950 (diskuse) 5. 4. 2020, 21:55 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Není zač, kdyby vám to nešlo, nebo i něco jiného (typografie, šablony, obrázky) tak napište, pomohu. Jenom, jak už psal jiný kolega, vždy se koukejte, jak článek vypadá na různě širokých zařízeních, od úzkých mobilů až po velmi velké a široké monitory. Dva a více obrázků šablonou se právě proto dává jen výjimečně, jelikož to na užších monitorech nemusí vypadat dobře. Typické využití vedle sebe je třeba u nějakých ikon, než fotografií, které se vesměs umísťují po textu samostatně, popř. se sdružují do jedné fotogalerie. --Pavouk (diskuse) 5. 4. 2020, 22:16 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Železná hvězda kvalitního wikipedisty[editovat zdroj]

Pozvánka na brněnský wikisraz 27. května 2020[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 18. 5. 2020, 03:30 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Rozšiřovatelův řád[editovat zdroj]

Gratuluji k plně zaslouženému vyznamenání. --Mario7 (diskuse) 25. 5. 2020, 08:23 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Děkuji za řád a i za gratulace. --Pavouk (diskuse) 25. 5. 2020, 08:54 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pik Kommunizma[editovat zdroj]

Já nevím, vracet to nebudu, ale fakt musí být v celkem krátkém, de-facto čtyřodstavcovém článku hned na třech místech zmíněno, že je hora známá také Pik Kommunizma? Nestačilo by to na dvou? --Grtek (diskuse) 3. 6. 2020, 00:39 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Asi ne, já jsem snad jen přidal tučně název hned do úvodu a vytvořil přesměrování, které doposud chybělo. Pokud článek rozšíříte, tak se 3 výskyty "ztratí". --Pavouk (diskuse) 3. 6. 2020, 00:42 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 10. června 2020[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 5. 6. 2020, 00:16 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Jak se ověřuje vědeckost?[editovat zdroj]

Zdravím, jak se podle Vás ověřuje vědeckost názvu? (viz Sacharóza) Už tak jsem překousl, že si tady všichni honíte trika se špatnými názvy, ale pokud hodláte sabotovat vědecké názvy úplně, tak se na to zase rychle vykašlu a Vy si přestaňte hrát, že Vás zajímá pravda). HlTo CZ (diskuse) 19. 6. 2020, 09:25 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Řekl bych, že nezávislými, netriviálním zdroji, jako každý jiný nezřejmý fakt. Omlouvám, se ale honění trika, sabotování věděckých názvů a že si na něco hraju, nechápu. Tedy chápu ta slova, ale netuším, co jimi chcete říci a proč mi je píšete. Ani proč mi píšete "všichni". O článcích a jejich kvalitě a chybách v nich můžeme diskutovat, nejlépe v diskuzích u těch článků. --Pavouk (diskuse) 19. 6. 2020, 10:55 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Ještě mě napadlo, že jelikož se článek týká chemie, tak mohl by vědět kolega @Dvorapa:. --Pavouk (diskuse) 19. 6. 2020, 10:57 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Rád pomohu s čímkoliv co se týče chemie, rád budu diskutovat o názvech, které považujete za nesprávné. Ovšem zatím jsem žádné zpochybnění názvu nezaznamenal (alespoň mě nikdo na žádný zpochybněný neupozornil). V čem je problém u sacharózy? A jaké další názvy máte na mysli? --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 11:20 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Před 2 lety jsem zpochybnil, že český vědecký název sacharózy, je sacharosa. Tak na to se kolega asi ptá. Kdybych tehdy uměl dohledat, tak bych provedl už tehdy.--Pavouk (diskuse) 19. 6. 2020, 11:34 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Tomu moc nerozumím, zpochybnil jste jaký z názvů a proč? Jinak o vhodném názvu pro Wikipedii nemůže být pochyb a co se týče nějakého „vědeckého“ názvu, české chemické názvy kodifikovány nijak nejsou. Používá se pouze doporučení IUPAC, které se do češtiny překládá. Čili záleží, jak si ho kdo přeloží. Většinou se ale setkávám i ve vědeckých pracích s názvem sacharóza, což mimo jiné odpovídá doporučení ÚJČ. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 11:54 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Viz úvod toho článku, Sacharóza, "Sacharóza (vědecký název sacharosa[zdroj?])" - já tam připsal ten požadavek na zdroj, přišlo mi, že "sacharóza" by mělo být správnější. Ale jsou to dva roky (od té doby to tam tak bylo), tak přesně nevím, co jsem tím zamýšlel. Kolega mi napsal dnes, tak jsem zareagoval --Pavouk (diskuse) 19. 6. 2020, 12:13 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Aha, už tomu rozumím. V tom případě jste se Pavouku zachoval naprosto správně (aniž byste možná tušil, že to je problém, který má více rovin). --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 12:31 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
A to je ten problém, že se nic nepřekládá, ale máme své platné názvosloví. A používání jiného názvosloví je chybné. Pavoukovi se omlouvám za vybafnutí z ničeho nic, chvíli jsem tu nebyl a všiml jsem si dotazu na zdroj až nyní. HlTo CZ (diskuse) 19. 6. 2020, 13:07 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
V tom případě prosím o odkaz na naše platné názvosloví, kdo jej spravuje a kde jej publikuje. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 14:02 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
PS: Ten zdroj ze 70. let to asi úplně nebude, za 50 let se podoba českého chemického názvosloví celkem dost změnila. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 14:04 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Chemického možná, biochemického nikoli. Pokud máte jiný názor, je důkazní břemeno na Vás. HlTo CZ (diskuse) 19. 6. 2020, 14:13 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Mluvím o obou, jak o chemickém, tak o biochemickém. Autoři zmíněného článku se pravděpodobně řídili tehdejšími PČP, dnešní PČP však povolují a dokonce doporučují dlouhé samohlásky a z, čili stále potřebujeme nějaký aktuální zdroj, pokud chceme nějak šíře zpochybnit názvy s dlouhými samohláskami a z, do té doby s článkem na wiki moc udělat nemůžeme. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 14:16 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Nicméně jsem rád, že tam je nyní alespoň zdroj, takhle nějak by to mělo být u všech článků. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 14:21 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
*FACEPALM* K názvům rostlin taky přidáváte zdroje? Kdybyste se podíval na ten článek (můžu poslat naskenovanou kopii, potažmo je stále na Uložto, kam jsem ho nahrál před 4 lety, kdy jsme tuto debatu vedli "poprvé"), zjistil byste, že už tehdy psali, že někteří nesprávně používají fonetické koncovky -áza apod. HlTo CZ (diskuse) 19. 6. 2020, 14:28 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Ano, protože PČP tu variantu tehdy také považovala za nesprávnou. Jenže PČP mezitím prošla (vícero) revizemi. A ano, pokud se jedná o sporné údaje, což dle toho jak zde nyní debatujeme se očividně jedná, pak je zdroj velmi vhodný, aby se předešlo zmatkům. A i u rostlin pokud si dobře pamatuji se často v případě více českých názvů uvádí zdroj, který označuje stávající název rostliny za platný, už se to tu párkrát také řešilo. --Dvorapa (diskuse) 19. 6. 2020, 14:42 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Já pořád nechápu ten argument PČP. U biologických, nebo geologických názvů taky argumentujete PČP? Nehledě na to, že samotná PČP uvádí, že platný je odborný název. HlTo CZ (diskuse) 19. 6. 2020, 15:09 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Akorát to asi bude chtít nějakého BOTa, aby ozdrojoval všechny vědecké názvy. I když teda nevím, odkdy je názvosloví nezřejmým faktem. Zdrojujete i 1 + 1 = 2? HlTo CZ (diskuse) 19. 6. 2020, 13:19 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 20. července 2020 (mimořádné místo)[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 20. 7. 2020, 15:20 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Čas[editovat zdroj]

K nedávnému revertu čl. půlnoc – zdůvodnění příliš neberu, psaní času s dvojtečkou je tradiční a přípustné, možná silnější pravidlo je jednotný zápis času v rámci dokumentu (viz čl. čas). Zdraví —Mykhal (diskuse) 27. 7. 2020, 10:54 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Dvojtečka je přípustná, to máte pravdu, ale mate to - neboť samotná odděluje sekundy od minut. Dokument SŽ (SŽDC) i ta Pravidla užívají tečku. Beru, že hlavní je sjednocení v článku (ačkoliv se dá v textu vysvětlit, proč se užívají dva různé zápisy), ale i napříč Wikipedií - mohly by se tedy měnit i další články, třeba Poledne. Zápis s tečkou (bez sekund) je preferovaný ("zejména") v typografických radách pro Wiki Wikipedie:Typografické_rady#Čas -ačkoliv tato část je zpochybněna. Chcete-li, vyvolejte jejich změnu a revizi (třeba že dnes se už čas píše převážně jinak a Wiki má být moderní), včetně návrhu hromadných úprav v dalších článcích. Mě osobně stávající stav přijde dobrý a pravidla dostatečná a srozumitelná. --Pavouk (diskuse) 27. 7. 2020, 12:05 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 19. srpna 2020[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 17. 8. 2020, 13:02 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Mapa[editovat zdroj]

Dobrý den. Mohl byste vybarvit jako covid semafor tuhle novou mapu a uložit ji jako novou verzi původní? Na rozdíl od ní má totiž správné hranice okresů. --Jan Šlendr (diskuse) 13. 9. 2020, 21:03 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Ta má 15 MB. I na mém, celkem výkonném počítači, se vykresluje velmi pomalu. Nemáte, prosím, nějakou jinou, více generalizovanou? --Pavouk (diskuse) 13. 9. 2020, 22:07 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Možná @Frettie:? --Jan Šlendr (diskuse) 14. 9. 2020, 08:56 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Nemám, vadila nepřesnost, udělal jsem přesnou mapu. (a pokud se nepletu, tak právě tyhle hranice už částečně generalizovaný jsou, otázka generalizace je spíš pro geografy, to já nejsem). Možná by věděl co s tím (geojson klidně poskytnu) třeba @YjM:--frettie.net (diskuse) 14. 9. 2020, 11:01 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
@YjM, Frettie: A co takto generalizované Soubor:Okresy CR mirne generalizovane.svg? Je to z té mapy Soubor:Map of counties of the Czech Republic by RUIAN, 2020-09-12.svg, jedenkrát prohnáno funkcí křivka>zjednodušit (automatickou iterací) v programu Inkscape. Mně to přijde pro naše účely (orientaci, kde je např. jaký semafor Covidový semafor) dostačující, obarvovat se to dá snadno a vypadá to snad dobře, zvětšovat se dá taky velmi dobře. Velikost je řádově 100x menší, tedy se mapa bude i dobře zobrazovat/editovat na pomalejších strojích nebo v mobilech. --Pavouk (diskuse) 14. 9. 2020, 13:20 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Ahoj, tohle je za mě super! --frettie.net (diskuse) 14. 9. 2020, 13:27 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Není zač, a uděláš (teď ty, Frettie) z toho ten nový covidový semafor? --Pavouk (diskuse) 14. 9. 2020, 15:12 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Díky, to vypadá vážně dobře! Rozhodně použitelně. --YjM | dp 15. 9. 2020, 00:03 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 16. září 2020[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 16. 9. 2020, 13:48 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 16. září 2020[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 17. 9. 2020, 05:24 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Uzamčení[editovat zdroj]

Dobrý večer, respektuji Váš názor na nepřejmenování článku Uzamčení, i když mám, s ohledem na jiné běžnější významy slova "uzamčení", názor jiný. Nechcete ale svůj příspěvek do diskuse konkretizovat důvody? Zdraví--Svenkaj (diskuse) 10. 10. 2020, 22:39 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Zdravím Vás. Pro pojem se používá se spousta jiných výrazů, než jen lockdown, tak doufám, že nějaký český najdeme. Ale (bohužel) nemám žádného dobrého favorita, možná proto, že mám špatný jazykový cit. --Pavouk (diskuse) 10. 10. 2020, 23:37 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

František Xaver Brixi infobox[editovat zdroj]

Při editaci článku jsem záměrně odstranila v infoboxu portrét, který neodpovídá uvedené osobě - viz diskuse ke článku František Xaver Brixi. Všechny prameny uvádějí, že se podoba skladatele nedochovala a domnívám se, že ve Wikimedii commons je tento portrét označen nesprávně. Navíc stejný obrázek je tam uveden u skladatele Jana Antonína Koželuha. --Miroslava Fišerová (diskuse) 10. 11. 2020, 20:33 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Jasně, chápu. Tak na Commons změňte popis a kategorizaci obrázku (a doložte případně nějakým zdrojem, že to je špatný portrét, ať to nemate další kolegyně a kolegy). Já obrázek dal pryč z Wikidat (WD), tím pádem i zmizel z infoboxu. --Pavouk (diskuse) 10. 11. 2020, 21:28 (CET)Odpovědět[odpovědět]
A podíval ses do Diskuse:František Xaver Brixi?--RomanM82 (diskuse) 10. 11. 2020, 22:33 (CET)Odpovědět[odpovědět]
obrázek jsem smazal z Wikidat, kam jsem ho předtím dal, a problém snad zmizel. --Pavouk (diskuse) 10. 11. 2020, 22:39 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Překlad ledovců[editovat zdroj]

Dobrý večer, mohl bych se zeptat ke článku Ústup ledovců od roku 1850 - jak jste udělal ty reference? Předpokládám, že jste na překlad použil toto. Na Wikipedista:Pavouk/Ústup ledovců od roku 1850 ty reference ještě nejsou podle šablon, na Ústup ledovců od roku 1850 jsou v šablonách. Je na to nějaká fičura, nebo jste to naklikal ručně? S díky, --Podzemnik (diskuse) 2. 12. 2020, 01:11 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Bohužel žádný zlepšovák, ale "humus nad humus", nadával jsem jako špaček. Reference zmizely a musel jsem je tam ručně vkládat, projížděl jsem anglický zdroj a každou referenci ručně vložil na příslušné místo. Překladač sice vypadal, že reference má v sobě, ale do článku je neuložil. Něco smazal úplně, jinde nechal jen URL a nic více. Nemám teď sil to někde nějak hlásit jako velmi nepříjemnou chybu, přeci jen dřina má patřit strojům. Už mě to dělalo takto špatně i dříve, není to tedy žádná novinka. Řadu let jsem využíval en:Google Translator Toolkit, ale jednak skončil a jednak neuměl pracovat s odkazy (a kategoriemi). --Pavouk (diskuse) 2. 12. 2020, 01:23 (CET)Odpovědět[odpovědět]
@Pavouk: Díky za odpověď. Nicméně moc jste mě nepotěšil a já Vás asi také nepotěším. Vypadá to, že k tomu, aby to fungovalo, bychom potřebovali Global templates - jelikož se o nich uvažuje už od roku 2004, nemyslím, že je v dohledné době budeme mít. Mezitím si můžete zaexperimentovat s tlačítkem "Převod citačních šablon" na nástroji Wire. --Podzemnik (diskuse) 2. 12. 2020, 01:40 (CET)Odpovědět[odpovědět]
To jsem zapomněl napsat, že jsem ručně navkládal originály referencí a pak celý text prohnal přes Wire, šikovný to nástroj. Stejně jako v něm doplňuji pevné mezery. Škoda, že ty globální šablony stále chybí Ač mi není jasné, proč by to nemohlo jí i bez nich, překladač nějak reference přeložit umím viz aktuální test Wikipedista:Pavouk/TestPřeklad, jen tam chybí většina parametrů.- --Pavouk (diskuse) 2. 12. 2020, 01:55 (CET)Odpovědět[odpovědět]
@Pavouk: Ty globální šablony budou asi hlavně o infoboxech, i když překladu těch citačních šablon by to mělo pomoct taky. Že ten translator nevkládá citace to je poněkud opruz - mi se to stalo také, čili to bude nějaký globální bug. --Podzemnik (diskuse) 2. 12. 2020, 02:50 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Lepsi praci prekladaciho nastroje s referencemi muzete podporit zde. --Podzemnik (diskuse) 13. 12. 2020, 22:16 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Tak jsem taky hlasoval. Díky za info. --Pavouk (diskuse) 13. 12. 2020, 22:19 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Mazání anglických odborných pojmů[editovat zdroj]

Pane kolego, dovolím si tvrdit, že váš celkem "nesmyslný boj" proti anglickým odborným pojmům u článků, u kterých to má v širším kontextu smysl, není na české wikipedii opodstatněný. Můžete mi najít jediné pravidlo, či aspoň doporučení (i nezávazné) dle kterého se řídíte? Vaši editaci nejspíš opět vrátím zpět, neb argumentace slovníkem je "poněkud pochybná". Začít mazat můžete například u tohoto článku, který je veden jako nejlepší: Bowling. Ale nejdřív budu slušný a počkám si na vaše vyjádření. VasekPav (diskuse) 15. 12. 2020, 21:39 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Wiki je česká encyklopedie, tedy encyklopedie v češtině. Kdo potřebuje překlad, klikne si na někde na slovník. Nebo většinou a rychle využije mezijazykové odkazy (ve verzi Wiki na počítači sloupce vlevo), často používaná angličtina tam bývá. Pravidlem je snad Wikipedie:Pravopis, či okrajově pravidla pro NČ a DČ Wikipedie:WikiProjekt_Kvalita/Kritéria. Jediný úzuz cizojazyčných pojmů je biologický článcích, kde se tomu říká odborné názvosloví (či jak přesně), aneb latina, vlastně spíše směs latino-angličtiny. V dalších článcích není myslím rozšířen a jak píšu, není pro něj důvod. Pokud leda (a to je taky často) pojem není v češtině zaveden, tak se ponechá onen původní. Řadu let sleduji právě ony nejlepší a dobré články, které beru jako etalon kvality i vzor, jak upravit články další a tam se ten jev, který by se vám líbil, myslím, moc, nebo skoro vůbec nevyskytuje. Třeba hned první NČ v seznamu Barnardova šipka, z DČ týkajících se geografie třeba lavina či sopečné plyny, ač je třeba ten poslední článek skoro celý zdrojován texty v angličtině.
Pro vás je užitečná angličtina, pro jiné němčina či francouzština, kolega, co píše o Číně by prosazoval třeba i jiný jazyk. Pokud vám to přijde užitečné, navrhněte v komunitě (asi pod Lípou; pak je na to nějaký další hlasovací nástroj), jistě není problém to zavést jako pravidlo.
(Po editačním konfliktu a vašem doplnění) - cizojazyčné pojmy jsou někde ponechány, jelikož v češtině nejsou kodifikovány, nebo je autor nedohledal, nebo není terminologie sjednocena, uvádím to výše. Kde je pojem zaveden (a nejen dokonce i existuje příslušný článek o něm na české Wiki), není pro cizí jazyk důvod. --Pavouk (diskuse) 15. 12. 2020, 22:15 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Adventní Wikivšem[editovat zdroj]

Ocenění Adventní Wikivšem

Tímto Ti děkuji za účast ve výzvě Adventní Wikivšem a uděluji Ti speciální vánoční wikivyznamenání za splnění podmínek výzvy, které jsi splnil jako první z přihlášených účastníků. A také děkuji za originální zaměření článků psaných v rámci výzvy. Věřím, že se podaří článek Ústup ledovců od roku 1850 brzy doplnit tak, aby získal ocenění dobrý článek.:-) A také přeji vše dobré v novém roce 2021. KKDAII (diskuse) 31. 12. 2020, 14:08 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Kvalitní hvězda[editovat zdroj]

Zasnoubení[editovat zdroj]

Dobrý večer, podívejte se na moji diskusní stránku. Tam si o tom s autorem úpravy povídám. Vy i já asi považujeme zasnoubení za formální akt, nikoliv jen vyslovený souhlas "tak jo, vezmeme se". Ale může to být mým stářím, o život nejde, revertační válku se mi vyvolávat nechce. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 9. 1. 2021, 22:52 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Souhlas stačí dle mě až na úřadě. V řadě zemí ani není, manžela vám někdo určí. Diskuze raději u příslušného článku.--Pavouk (diskuse) 10. 1. 2021, 00:58 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Překopíroval jsem diskusi z Vaší a mé diskusní stránky do diskuse k článku Zasnoubení. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 10. 1. 2021, 09:35 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Střední knihovnická škola[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za úpravy, ale mám prosbu, mohl byste v infboxu opravit název školy - Obchodní akademie, střední odborná škola knihovnická a vyšší odborná škola Brno, napsat střední a vyšší s malým písmenem, takový je momentálně oficilání název školy. Děkuji, hezký den.--Insperata (diskuse) 28. 2. 2021, 10:13 (CET)Odpovědět[odpovědět]

změněno. --Pavouk (diskuse) 28. 2. 2021, 20:38 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Přírodní par Povodí Kačáku[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za opravu, ověřovaa jsem, velé -P- je správně, byla to moje chyba. --Jrnka ka (diskuse) 20. 3. 2021, 07:32 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Sjednocení názvů vakcín[editovat zdroj]

Ahoj, snažím se sjednotit názvy do formátu "Vakcína |výrobce či výrobci| proti Covid-19 (kód)". Sem tam mi něco uteče (závorka nebo uvozovka při kopírování a přepínání mezi kódem a vizuálním editorem, omlouvám se. Zombie(CZ) (diskuse) 15. 4. 2021, 17:04 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

to bude nějaký omyl, viz můj vykopávací příspěvek [9] a diskuze Diskuse:Vakcína Oxford–AstraZeneca proti covidu-19 (AZD1222). Nic, že by v názvu mělo být kodové označení tam není. Není to pak žádný očekávaný název. Prosím o vrácení, na ten jediný návrch, který byl diskuzi o vakcíně od společností Oxford a AstraZeneca. --Pavouk (diskuse) 15. 4. 2021, 17:11 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Ahoj, křížíte se v editacích i s David V. viz diskuze u něj - Vzhledem k tomu, že jsem za dnešek a včerejšek napsal 3-4 články erelativně sjednocené články (hmm, spíš pahýly :( ) o vakcínách, tak ne, opravdu už mi nezbyla síla dohledat, jestli byla i diskuze o závorce - co jsem načetl, tak se to takhle plošně píše a pomáhá to v orientaci, když si člověk pamatuje starý kód před pojmenováním účinné látky a přejmenováním vakcíny (např. jméno Pfitzer-BioNtech vakcíny si ne a ne zapamatovat). Dva dny psaní, rešerší a jak se to odešle, tak na něj vlítne tlupa editorů a jednotného neudrží zhola nic :( Zombie(CZ) (diskuse) 15. 4. 2021, 17:14 (CEST) --Zombie(CZ) (diskuse) 15. 4. 2021, 17:16 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Beskydy[editovat zdroj]

Zdravím, úvod článku je podle zdroje:

  • Universum, všeobecná encyklopedie. 1. díl. 1. české vydání. Odeon, Praha 2000. ISBN 80-207-1061-2. S. 530.

Dále jsem se díval:

  • Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 92.

České a slovenské členění Beskyd je jiné než polské. Podle tohoto členění Poloniny již nejsou součástí Beskyd. Kdyby byly, nejvyšší hora není Babia hora.--Pimlico27 (diskuse) 10. 5. 2021, 20:32 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Díky za názor, hezky píše v úvodu lovenská Wiki: "(Beskydy) je dnes už len tradičné označenie pohorí... Východná hranica Beskýd je sporná." Možná už není ani samostatné pohoří a východ je nejasný. Každopádně byste musel předělat celý článek, protože Bukovské hory ve východních Beskydech logicky leží nejen v Polsku, Slovensku, ale i na Ukrajině, na Kremenci není ostrá čára. Musel byste to udělat tak, aby to bylo v souladu. A k tomu překreslit tu mapu. Moje čtyřdílná encyklopedie Diderot heslo Beskydy pro jistotu ani nemá. --Pavouk (diskuse) 10. 5. 2021, 22:10 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Opět si dovoluji upozornit, že nelze vkládat do ozdrojovaného textu, text, který tam není. Ve zdroji Ukrajina není! Takže, pokud ji tam chcete mít, doplňte text, samozřejmě na základě adekvátního zdroje. Ale nelze tam vepsat, taky Ukrajina, protože si to myslíte nebo protože to všechny wikipedie opisují. Oni opisují polské členění, ale když si přečtete polskou verzi článku, jasně se tam říká, že jiné země mají v této věci jiné členění. Myšleno Slovensko a Česko.--Pimlico27 (diskuse) 10. 5. 2021, 23:56 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 19. května 2021[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 18. 5. 2021, 13:42 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Renáta Zajíčková[editovat zdroj]

Dobrý den, mým úmyslem bylo pokračovat v editaci kauzami spojenými s R.Z. (možný střet zájmů apod.), aby byl článek vyvážený. Čekám zatím ale na to, jak se rozhodne v otázce významnosti, ať nedělám zbytečnou práci. Hezký den.

Pozvánka na brněnský wikisraz 16. června 2021[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 6. 6. 2021, 14:35 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

William Shakespeare[editovat zdroj]

Lublaň[editovat zdroj]

Ahoj. Rozhodl jsem se z hlavního článku vyčlenit a rozšířit dle zdrojů které mám Dějiny Lublaně. Protože vidím že hlavní článek Lublaň si poměrně intenzivně napsal, nechci ti do něj zasahovat. Protože jsou ale dějiny vyvedeny do podčlánku, možná by stálo za to tu kapitolu v článku samotném zkrátit. Sám se do toho pustit ale nehodlám a dávám ti to na zvážení ;-) Dík! Aktron (|) 30. 6. 2021, 23:57 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Dobrý nápad, nemám ale nápad (a asi ani náladu), co ponechat a co vyškrnout. Udělej případně, jak chceš. Já vzal původně anglickou verzi článku a pak hodně přidával různé chybějící zdroje. --Pavouk (diskuse) 1. 7. 2021, 00:02 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Sekce[editovat zdroj]

Tuším, že už sme to jednou řešili a skutečně nechci být jizlivý, ale buď té lásky a neser se zde do mé letité práce, viz Dunaj--Rottweiler (diskuse) 3. 7. 2021, 00:09 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Můžeme mít zcela rozdílné názory, ale poprosím vás o vůči mně o slušnost, Wikipedie:Zdvořilost. Nevím proč, ale opakovaně se vyjadřujete dosti vulgárně. --Pavouk (diskuse) 7. 7. 2021, 00:40 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
óó, pardón, u fotbalu proběhlo pár piv a o to víc sem vybouch, to se stává, ale to je teď jedno, zkrátka mně točí to, že tu člověk provedem nějakou editaci a nějakej aktivní "kolega" ho revertuje jako nějakýho wikicucáka nebo vandala, čili tyto snahy bych doporučil směřovat tímto směrem a ne k ostatním kolegům--Rottweiler (diskuse) 11. 7. 2021, 21:08 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 21. července 2021[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 9. 7. 2021, 17:17 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Úmrtí patří dolů[editovat zdroj]

Dobrý den / ahoj, jenom rychlý poznatek z mobilu. Úmrtí nové patří na hlavní stranu vždy dolů do nedávných úmrtí, ne jako klasická aktualita. Žádám tedy o opravu, je-li to nyní možné, případně se zkusím podívat zítra (jestli nezapomenu). Dobrou noc. --Patrik L. (diskuse) 18. 7. 2021, 23:41 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

No jo, máš pravdu, přehlédl jsem. Tak jsem to snad opravil v pořádku. Díky za upozornění. --Pavouk (diskuse) 18. 7. 2021, 23:45 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 18. srpna 2021[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 10. 8. 2021, 23:35 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 15. září 2021[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 9. 9. 2021, 13:13 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 21. října 2021 (čtvrtek!)[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 14. 10. 2021, 23:35 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 16. února 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 7. 2. 2022, 12:57 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Skopje[editovat zdroj]

Ahoj. Díky moc za přepracování a rozšiřování článku Skopje! Já sám jsem ho před nějakou dobou taky přepracovával. Jsem nicméně rád, že mohu vidět, jak se dá ještě takový článek kompletně předělat a vylepšit tak, aby dosahoval úrovně třeba DČ nebo NČ. Mám k němu jen dvě drobnosti: 1) všímám si, že u referencí nápadně přibývá těch, které vykazují chyby 2) Před nějakou dobou jsem vytvořil také článek Dějiny Skopje, který by měl podrobněji shrnout historii. Nevím, jestli o něm víš, nebo si k němu přihlížel. Pravda, nedokázal jsem ho dotáhnout do úrovně, kterou mají Dějiny Bělehradu nebo Dějiny Sarajeva. Každopádně jsem rád, že ses do Skopje pustil (já přemýšlel až dokončím někdy ty připomínky k Sarajevu - mám k nim tabulku a odškrtávám si v ní co jsem už dokázal vyřešit - že jej také ještě přepracuji). A v neposlední řadě bych se tě ještě chtěl zeptat - podle čeho to Skopje přepracováváš a rozšiřuješ :-) Já většinou, když ty články vylepšuju, tak nejprve jdu podle druhých Wikipedií, potom podle dostupné literatury, odborných prací a v neposlední řadě se mi velmi osvědčily např. strategické plány nebo jiné dokumenty, které vydávají přímo ta města. A nebo novinové články, těch je pro změnu hodně. Díky moc a Skopji 🇲🇰 a dalším zlepšování balkánského místopisu zdar! Aktron (|) 20. 2. 2022, 09:47 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Ahoj, jooo, doufám, že Sarajevo bude brzy NČ/DČ. A tady, že to dotáhneme taky ke stříbrné metě a můžeme pokračovat na Balkáně dále. Kdysi jsem "dělal" Lublaň, překlad a tam jsem hodně doplňoval reference - dohledával strategické materiály města. Tady je to čistý překlad z angličtiny, kde to má status DČ - tedy jsou tam i zdroje. O těch chybách v referencích vím, chci to nějak opravit. Nevyužívám překladač od "Wiki", ale dělám to přes deepl.com, pak přidávám odkazy a pak do textu vkládám - importem reference - tedy zkopíruji kus "<ref>xxx</ref>" z anglického textu do vizuálního kódu článku a ono se to nějak naimportuje. Akorát to někdy dělá chyby. Taky využívám své malinké znalosti těchto balkánských měst, tedy co by ještě mohlo být relevantní, co už je asi zastaralé, kde se zdroj může mýlit. Největší práce bude s tím, že zdroj a tedy i článek je zastaralý - data, údaje a neexistující odkazy, bude to občerstvit. Dějin Skopje jsem si všiml, ale anglická kapitola "historie" mi přišla kompaktnější a také kompletně zdrojovaná. Příště můžeme jet do Tirany, Prištiny, Záhřebu... --Pavouk (diskuse) 20. 2. 2022, 20:33 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Alpské země[editovat zdroj]

Maďarsko není alpská země. Pokud myslíte, že ano, měl byste to doložit seriózním zdrojem, který uvádí, že Alpy leží v Maďarsku. Žádný neuvádíte. Standardně se uvádí: Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Francie, Německo, Slovinsko a Lichtenštejnsko. Monako moc často ne. Nebo takto: "Ungarn hat Anteile an Mittelgebirgen, die zu den Alpen gezählt werden, beispielsweise an Günser und Ödenburger Gebirge, wird in der Regel jedoch nicht zum Alpenraum gezählt." Geologicky tam Alpy zasahují, ale je to tak marginální, zanedbatelné, že není vhodné uvádět Maďarsko mezi alpské země. V Maďarsku neleží ani jedno promile Alp, možná ani desetina promile, možné ještě méně.--Pimlico27 (diskuse) 27. 2. 2022, 19:42 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Procenta nehrají roli. Albanie tvoří např. 0,01 či 0,02 procent povodí Dunaje, ale to neni důvod ho vyloučit z odvodňovanych zemí. Pavouk (diskuse) 27. 2. 2022, 20:01 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Ale důvod vyloučit Maďarsko z alpských zemích je, že neuvádíte žádný věrohodný zdroj. Vy vycházíte pouze z překladu vašeho článku Kőszegské pohoří. To nestačí. Podívejte se na jiné jazykové verze wiki, heslo Alpy. Doložte to zdroji. Uvést mezi alpské země Maďarsko, bez doložení zdrojů, pouze na základě jednoho článku na Wikipedie je špatně. Když už, mělo by to tam být vysvětlené, jako v německé verzi. Takhle je to nonsens.--Pimlico27 (diskuse) 28. 2. 2022, 01:15 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Slibuji, že se na článek Alpy podívám, rád ho rozšířím, při té příležitosti se podívám pochopitelně na zdroje, i na to Maďarsko (či Monako) --Pavouk (diskuse) 5. 3. 2022, 22:48 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 16. března 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 3. 3. 2022, 23:02 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Otázka[editovat zdroj]

Ahoj, ještě jednou bych chtěl poděkovat za připomínky k článku Žhářský útok na Kyoto Animation. Chtěl bych se zeptat, jestli by sis nenašel čas i zahlasovat. Z části i kvůli tomu, že v hlasování je už nějaký ten týden s 1 hlasem. --RiniX (diskuse) 31. 3. 2022, 17:45 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 20. dubna 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 12. 4. 2022, 17:29 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Žhářský útok na Kyoto Animation[editovat zdroj]

Zdravím, vzhledem k tomu, že jste ten článek recenzoval a momentálně je už v nadvakráte prodlouženém hlasování o NČ (prakticky bez hlasů), kvitoval bych vyjádření. Nemyslím si, že je pro autora takové mlčení motivující. OJJ, Diskuse 13. 4. 2022, 10:59 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Mlčení berte, prosím, že nevím. Že nejsem pro ani proti, něco jako momentálně se zdržuji. --Pavouk (diskuse) 13. 4. 2022, 14:53 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Sarajevo[editovat zdroj]

Ahoj,

doplnil jsem všechny zdroje do článku a tam kde jsem nebyl schopen zdroj dohledat a tvrzení doložit jsem buď tvrzení změnil nebo zcela odstranil. Myslím, že článek už je ready na DČ, možná max. by se mohlo udělat nějaké typografické vyčištění.

Pro zajímavost dodávám, že podle analýzy Wikirank jsme s češtinou na 2. místě (za čínskou verzí, možná předskočíme i tu až se zapracují dodané reference do matematického vzorce při dalším updatu nástroje). U jiných měst nikde takhle blízko nejsem, pravda ale tam jsem neodvedl tolik práce. Nástroj samozřejmě beru s jistým "grain of salt", protože hodnotí tureckou verzi Tirany lépe než českou, přitom ta turecká je objektivně horší. Ale i tak je to docela milé číslo.

Historicky jsem Sarajevo vytáhl na status Nejlepšího článku, teď mi jde jen o dobrý, ale chápu že taky jsme po nějakých dvanácti čtrnácti letech jako projekt úplně jinde.

Co se týče jednotlivých poznámek, zapracoval jsem, co jsem považoval za vhodné, připomínky jsem roztřídil podle důležitosti. Zpracování je zde:

inkr. číslo položka důležitost aktuální stav '
5 doplnit zdroje, kde je to označeno jako chybějící (hodně míst), nebo asi raději info vymazat. NČ opravdu nemůže být bez zdrojů (tedy u těch info, které nejsou nezřejmé). 1 Vše vyřešeno
11 kap. historie, zcela chybí kapitola "starověk" (před slovanská doba), viz en:Sarajevo#Ancient_times 1 doplnil Pavouk
13 "Osmanská říše obsadila město roku 1435," obsadila město (?), jaké? Nemá být hrad/pevnost? 1 reformulováno
14 "Osmanská říše obsadila město roku 1435" nedává smysl, když město dle infoboxu vzniklo až 1461 1 reformulováno
15 Město bylo sice obnoveno, kvůli úpadku Osmanské říše však nikdy nedosáhlo rozkvětu, který zažilo v 15. století. " Divné (v 15. století město neexistovalo!), navíc v tom zdroji na str. 47 toto není. 1 opraveno
18 "Avšak od poloviny 80. let " k čemu je vztaženo to "avšak"? 1 přeformulováno
19 "Válka si podle odhadů vyžádala v Sarajevu 12 000 mrtvých" zdroj k tomuto odstavci však uvádí "... over 11,000 people, 5,000 of whom were civilians (2,000 were children)," 1 opraveno
20 "místní obyvatelé se ocitli v nesnesitelných podmínkách.": pokud je něco nesnesitelného, tak by bohužel museli všichni umřít nebo se odstěhovat. Zvolit neutrální formulaci, či uvést jako citaci někoho 1 opraveno
21 kapitolka válka 92-95 by mohla být podrobnější a lepší 1 nic
22 "to po celé tři roky války." možná by mohlo být "více než tři roky", "necelé 4 roky"... 1 změněno
23 Přírodní poměry": chybí jaký je nejvyšší bod města (zde je uvedeno [3] " do 1534m.n.v.na planini Bukovik na prostoru općine Stari Grad."); ujasnit, o čem článek je (jen o městě a ne o metropolitní oblasti) a upravit, zde např. vodní tok Zujevina neprotéká městem Sarajevo, ani řeka Željeznica. 1 nic
24 "Stejně jako ve zbytku balkánského poloostrova jsou během letních měsíců i zde srážky řídké." je je dost divné, v červnu/červenci/srpnu je zde srážek stejně či více než v Praze. Dokonce v červnu je skoro stejně srážek jako v nejdeštivějším září, viz en:Sarajevo#Climate 1 nic
25 chybí tabulka s klimatickými poměry, viz anglická verze nebo třeba článek o Lublani Lublaň#Podnebí 1 nic
26 "Flora a fauna" odstavce krátké, bez zdrojů. U toho prvního není jasné, že popisuje lesy na území města 1 nic
27 " v nadmořské výšce 1530 m n. m. zřízeno arboretum." jednak vypadá, že leží mimo město Sarajevo a jednak nemá být 1430 mnm? 1 opraveno
28 "Federální hydrometeorologický ústav (bosensky Federalni hidrometerološki zavod" - chybí asi závorka, nemusí být bosenská verze názvu, stačí existují odkaz na daný článek 1 doplněno
29 Obyvatelstvo: " Podílely se na něm především události spojené s válkou z let 1992–1995, kdy město opustilo přes 100 000 jeho původních obyvatel a změna hranic města, která následovala po skončení konfliktu." Chtělo by upřesnit, kolik lidí umřelo, vystěhovalo se (a nevrátilo) a kolik byla změna hranic města. 1 nic
30 chybí tabulka vývoje počtu obyvatel, viz např. en:Sarajevo#Demographics a mapu etnického složení před válkou (1991). Angl. článek má i výborný analytický odstavec současného demografického složení ("According to academic Fran Markowitz...") 1 nic
31 "(7525,5 osob/km2. " opět chybí závorka a hlavně zde zdroj pro odstavec 1 částečně
32 "Římskokatolické církve" asi malé ř. "k Římskokatolické církvi" dtto. 1 sjednoceno na malé ř
33 "nachází se zde kostely, synagogy i mešity (celkem 86)" 86 je mešit či součet všech tří budov? Pokud jen mešit, tak uvést i počty kostelů a synagog. 1 částečně
34 "Obecní správa a politika" "4 občiny" a níže "Općina Centar", sjednotit zápis č x ć. 1 sjednoceno na ć
35 " území města z administrativního hlediska podstatně rozsáhlejší" upřesnit: kolik mělo km2 a lidí (absolutně a relativně, tedy o x % více). "tzv. Východního Sarajeva." proč tzv.? Proč kurzíva? 1 opraveno
36 "obec Pale" >šlo by psát město Pale? 1 opraveno
37 "Podrobnější informace naleznete v článku Seznam představitelů Sarajeva." vymazat, když daný článek neexistuje 1 smazán
43 "a dále rovinatá krajina v údolí řeky Željeznica". Řeka neteče Sarajevem, tedy ani tato část zjevně nepopisuje město Sarajevo. 1 opraveno
45 "Na počátku 21. století byla" a už, ve 20. letech, nejsou? 1 opraveno
46 "v městských obvodech Centar a Novo Sarajevo. " x " ve čtvrti Novo Sarajevo" ve článku sjednotit označení Novo Sarajevo (třeba na oblast, viz onen článek, či občinu).Čtvrť to asi není.. 1 nic
47 "Mezi potravinářské podniky... a továrna na výrobu tabáku". Dát tabák do potravin je (v 21. století) nešťastné a asi i chybné. Je ta továrna na tabák i v současnosti? Zdroj píše (myslím) o minulosti. 1 částečně
48 "dříve také chorvatskojazyčný Hrvatska riječ" jako že už není nyní významný, nebo že zanikl? Není jasné. 1 opraveno
49 (Doprava)" Město má také vlastní mezinárodní letiště" - upřesnit, že ho možná vlastní, ale neleží v Sarajevu, ale v jiném městě 1 opraveno
51 "místní části ... a Skenderija". odkaz nevede na místní část Skenderija, ale na obchodní centrum 1 relinkováno na Skenderija – Podtekija
52 "Autobusové nádraží se nachází" nemá být "hlavní aut. n."? Nebo má Sarejevo jen jedno autobusové nádraží? 1 upřesněno
54 "Značný význam mají mezinárodní spoje" opravdu "značný význam"? Celá dlouhá věta není moc logická 1 opraveno
63 "například Baščaršijske noći ... či ...Sarajevský jazzový festival. "První název je v srbštině, poslední v češtině, divné, pokud nejsou zavedené názvy, tak určitě sjednotit do jednoho jazyka. 1 nic
68 (kulturní památky) "...budova televize..." je opravdu budova televize kulturní památkou? 1 opraveno
69 (sport) - je tu několik velmi krátkých odstavců 1 nic
71 "Skokanské můstky se nachází v pohoří Igman." : opět jiné město. Popisuje to současnost? Lze to číst, že tam jsou funkční můstky, což moc nevypadá (en:Igman Olympic Jumps, či bosenská podoba článku). Nejlépe vše vyhodit. 1 opraveno
72 " Evropský olympijský festival mládeže.": patří přidat, že to byla zimní část 1 opraveno
74 kapitola osobnosti nemá úvod k seznamu, není tedy jasné, co to je za osoby 1 opraveno
1 Úvod by měl shrnovat to podstatné (viz např. NČ Budyšín, či DČ hlavního města Lublaň. Naopak vyhodit nedůležité, o čem se ani níže nepíše (rok přejmenování Východního Sarajeva); počet obyvatel zaokrouhlit (stejně se stále mění), přesné číslo je v infoboxu a v příslušné kapitole. Inspirací může být úvod článku na anglické nebo bosenské Wiki 2 nic
3 článek místy vypadá zastarale 2 nic
12 "Od roku 1263 byla doložena ..." tento odstavec je (podivně) krátký. 2 nic
16 "Během druhé světové války procházela..." velmi krátký odstavec 2 nic
17 "Roku 1961 bylo Sarajevo domovem pro 142 423 obyvatel... o dvacet let později zde žilo již 448 500 lidí."... opět zaokrouhlit 2 opraveno
39 chybí odstavec o současném vedení města: politické strany, jméno starosty, výsledky posledních voleb, atd. Viz pěkně zpracované Budyšín#Primátor_a_městská_rada 2 nic
40 "Vlajka Kantonu Sarajevo zobrazuje devět hvězd,..." odstavec vymazat, převést do jiného článku 2 nic
41 (Hospodářství) "... HDP země." První výskyt všech zkratek rozepisovat. 2 opraveno
42 " v dovozu hraje značný význam opět Chorvatsko" proč je slovo "opět"? 2 opraveno
50 "Kromě zmíněné dálnice..." divná formulace na úvod kapitoly, začít něco jako "Z města směruje ... dálnice A1 a ..." 2 nic
53 " Dvě z výše zmíněných tratí..." opět divné, je to výše ve shrnutí kapitoly doprava, ale zde patří spíše znovu rozepsat: "Do Sarajeva směřují dvě železniční tratě; trať do Ploče k Jaderskému moři a trať do města Bosanski Šamac na sever země. Obě ústí na hlavním nádraží..." 2 nic
55 "Sarajevské mezinárodní letiště ... do rozpadu Jugoslávie zvané Butmir,[77] bylo vybudováno pro zimní olympijské hry v roce" Vypadá, že leží v Sarajevu. Otevřeno v roce 1969, což nevypadá, že by bylo pro ZOH 1984. 2 opraveno
56 " V roce 2004 bylo na letišti odbaveno 397 000 ...", možná nepříliš logicky vybrané roky pro statistiku. Různě zaokrouhlení osob (397000,25000, 957971) 2 nic
57 "Většina cestujících směřuje do a z města " >letiště není ve městě a cestující pak mohou následně odjet třeba do Mostaru, tedy do města (Sarajeva) nemíří 2 opraveno
58 (Společnost) "Na počátku 21. století ..." vypadá v roce 2022 zastarale 2 opraveno
61 "Od roku 1992 působilo ve městě i Sarajevské válečné divadlo (SATR). " pokud je odkdy, mělo by být i dokdy. 2 nic
62 "Turisté často navštěvují i muzeum v Butmiru...", ano i turisté jezdí do jiného města (Ilidža), sem nepatří 2 opraveno
64 " Mezi takové se řadí " není jasné, zda popisuje skupiny z dob Jugoslávie, či současné 2 opraveno
66 (turistika) "Nachází se zde řada kulturních památek z období osmanské nadvlády, architektura typická pro období existence Rakousko-uherska, jakož i moderní stavby z dob královské i socialistické Jugoslávie." : bez zdroje a nepatří do kapitoly výše (Tedy kultura? 2 nic
70 "Další resort lze najít např. v pohoří Ogorjelica." Ogorjelica je asi úplně mimo Sarajevo 2 opraveno
73 "Ocenění" možná ne moc jasný název kapitoly. 2 nic
76 v kultuře/památkách chybí zmínka o hřbitovech, které - myslím - hrají důležitou roli v Sarajevu. Stačí se v centru rozhlédnout a "všude" na kopcích jsou vidět. Nejen ten Židovský hřbitov v Sarajevu, ale i další, viz např. bs:Sarajevo#Mezarja/Groblja. 2 nic
78 kapitola průmysl: je to více historie, než současnost 2 nic
2 V infoboxu koláž raději příslušnou šablonou, tedy "Šablona:Koláž" (lze klikat na jednotlivé obrázky); a přidat popis všech těch obrázků 3 udělal Pavouk
4 upřesnit, o čem článek pojednává a v tomto duchu ho projít např. vodní tok Zujevina neprotéká městem Sarajevo, ani řeka Željeznica. Letiště - z textu vypadá, že leží ve městě Sarajevo, ale leží ve městě Ilidža. A asi i další případy. 3 nic
6 moc "červených odkazů", v úvodu určitě "odčervenit" (vytvořit příslušné články) 3 nic
7 doplnit "alt"y do obrázků - pro slabozraké a nevidomé 3 nic
8 tam, kde jsou galerie obrázků, jsou bez popisu - je třeba najet myší, což na mobilu nejde. Raději převést do standardní podoby. 3 nic
9 kap. název: tu perskou předlohu určitě i v latince (viz anglická verze článku) 3 opraveno
10 kap. historie: je-li delší, mohl by být na úvod kapitoly ještě příslušná krátká podoba (není nutné, ale může být užitečné) 3 Je speciální článek Dějiny Sarajeva
38 "V čele města Sarajeva stojí starosta ... Úřad starosty byl zřízen v roce 1878 ..." přeformulovat, je uvedeno, kdy byl úřad starosty zrušen, ale ne kdy obnoven. Nebo to s tím zrušením vyhodit jako nedůležité. 3 nic
44 "1 741 KM neboli 889 eur", raději převést na české koruny 3 1 výskyt nahrazen
59 "Od roku 1966 sídlí v Sarajevu" předtím sídlila jinde, nebo v tom roce vznikla? 3 reformulováno
60 řada impérií" Osmanská říše, Rakousko-Uhersko, ještě jiné, aby to byla řada? 3 opraveno
65 "V roce 1988 v nedaleké Ilidži uspěla v talentové soutěži populární srbská zpěvačka Ceca." Vyhodit, se Sarajevem nemá nic společného 3 opraveno
67 Kapitolu Turistika celou předělat a rozdělit. Kulturní památky patří do kultury či do kapitoly Pamětihodnosti, sport do kultury (či jinam). Samotná turistika patří třeba do kapitoly cestovní ruch (může být pod Ekonomikou - je to ekonomika). Nebo tedy kapitola turistika, ale jen turistika a ne památky a sport. 3 nic
75 chybí část "zdravotnictví" 3 nic
77 možná by mohl být odstavec gastronomie/jídlo/Kulinářské speciality. 3 nic

Díky za hodnocení článku a úpravy! Aktron (|) 6. 5. 2022, 23:56 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

@Aktron Ahoj, sleduji to tu, ale nejlepší dle mě je vypořádat ty připomínky v diskuzi u toho článku. Tedy u každé mé odrážky napsat: vyřešeno, nevyřešeno, netřeba řešit pro DČ, apod. Výhoda, že se mohou zapojit i ostatní a taky, že se dá nad nějakým bodem diskutovat. A taky je tam vidět postup prací (progress), joo? --Pavouk (diskuse) 14. 6. 2022, 17:00 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Uff, ok, tak já vymyslím jak to tam nějak rozsekat a výhledově doplnit. Aktron (|) 14. 6. 2022, 22:50 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 18. května 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 11. 5. 2022, 08:53 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Kosovo[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o doplnění refu "KOSOVObio2". Děkuji --Jvs 27. 5. 2022, 17:51 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Může být takto? Dělá to (nedobrý) grafický editor, když se kopírují reference třeba z anglického článku, že za na název reference přidává ještě číslo, pokud je vícekrát ta samá reference, tak to číslo postupně roste. Je třeba to ručně a pracně opravovat a občas něco přehlédnu. Mělo to být "KOSOVObio", viz anglický článek (i v aktuální verzi). --Pavouk (diskuse) 29. 5. 2022, 21:21 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Downův syndrom[editovat zdroj]

Zdravím, zkusil bych to projít, ale nejprve chci vědět, jestli se tomu hodláte výrazněji věnovat. Zároveň by bylo fajn, aby to viděl někdo s medicínským vzděláním. OJJ, Diskuse 30. 5. 2022, 11:43 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Joo, rád bych to za sebe dokončil. --Pavouk (diskuse) 30. 5. 2022, 23:14 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 15. června 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 8. 6. 2022, 19:58 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 13. července 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 7. 7. 2022, 12:56 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

strojové učení[editovat zdroj]

Zdravím,

omlouvám se, ale zrušil jsem Vaši editaci stránky "učení bez učitele", a to z důvodu, že učení bez učitele a s učitelem jsou duální pojmy, což jsem se svými úpravami učení s učitelem i bez snažil vyjádřit, Vaše úprava to trochu rozhodila, nicméně Vámi přidanou informaci jsem se snažil po zrušení Vaší editace zohlednit. Děkuji za pochopení. --Miloš Křivan (diskuse) 22. 7. 2022, 01:53 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 17. srpna 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 14. 8. 2022, 21:17 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 21. září 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 19. 9. 2022, 12:18 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Sarajevo[editovat zdroj]

Ahoj, požadavky na článek Sarajevo pro zařazení mezi Dobré články jsem dle recenze zapracoval, ale zatím nikde nevidím ze strany WP:Kvalita žádný progres, jako kdyby celá věc zapadla :-( A to už drahně času uplynulo. Co s tím uděláme? :-) Aktron (|) 29. 9. 2022, 17:31 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Ahoj, odpověděl jsem u článku. --Pavouk (diskuse) 30. 9. 2022, 13:04 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 19. října 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 17. 10. 2022, 09:08 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 19. října 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 17. 10. 2022, 12:07 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na brněnský wikisraz 16. listopadu 2022[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 9. 11. 2022, 18:55 (CET)Odpovědět[odpovědět]

COP 27 nebo COP27[editovat zdroj]

Ahoj, já mám dojem, že by ta zkratka měla být v češtině spíš s mezerou - viz oficiální dokument - https://apps.odok.cz/attachment/-/down/NANACKSBNGRH, btw. MŽP to vyřešilo šalamounsky - v úvodu mají zkratku s mezerou, v textu bez mezery: https://www.mzp.cz/cz/news_20221107-V-Egypte-zacala-klimaticka-konference-COP-27-ceske-predsednictvi-EU-bude-bojovat-za-udrzeni-oteplovani-planety-na-urovni-1-5-C. Možná se zkusím zeptat Radima Tolasze. --Jirka Dl (diskuse) 10. 11. 2022, 09:59 (CET)Odpovědět[odpovědět]

tys měl v tom textu někde bez mezery, tak jsem změnil popisek obrázku, aby bylo stejně. Za mě je to jedno, stejně to je pro lidi nesrozumitelné a není v tom nic, co by souviselo s klimatem :-) --Pavouk (diskuse) 10. 11. 2022, 11:45 (CET)Odpovědět[odpovědět]