Přeskočit na obsah

Diskuse s wikipedistou:Ryj

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 2 měsíci od uživatele Janbery v tématu „Dotazník pro editory ke tvorbě strategického plánu

--Ryj (diskuse) 16. 10. 2018, 09:07 (CEST)--Ryj (diskuse) 16. 10. 2018, 09:07 (CEST)ď== Vítej ==Odpovědět

Zdravím Vás a předem děkuji za pozitivní reakci. Nemohu najít adekvátní anglický výraz pro "chytovou vazbu" v oblasti úpletů, pletení, atd. Jak byste to přeložil? Případně by se hodil i termín "vazba chytovou kličkou".
Rukavice mají prodloužený zdvojený lem, kdy v každém druhém řádku je zaplétána pruženková příze chytovou vazbou. --2A02:830A:B20D:D600:9CF7:949:30E:C51E 12. 2. 2022, 18:18 (CET)Odpovědět
Nevím jak bych měl oslovit anonyma, který se obrací na WIKI jako na nějakou informační službu. Protože s tím tématem nemám žádnou praktickou zkušenost, můžu na tu otázku odpovědět jen nezávazně: Chytovou vazbu nazývá např. pan Spencer ve své Knitting Technology (Woodhead Publishing 2001, str. 218-219) cardigan stitch a definuje ji tam podobně jako česká Škola textilu na Názvy vzorů pletenin (skolatextilu.cz)https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Ryj --Ryj (diskuse) 15. 2. 2022, 11:37 (CET)Odpovědět


Reference[editovat zdroj]

Jen drobná rada: reference se vloží do článku automaticky tagem <references />. Kam tenhle tag dáte, vypíšou se reference z celého článku. Patřičnou změny jsem provrdl v článku soukání. --Postrach 09:05, 20. 11. 2006 (UTC)

externi odkazy[editovat zdroj]

Koukam, ze pisete dobre clanky o textilu. Pro uvadeni externim odkazu si Vam dovoluji doporucit odkaz, ktery jsem odkoukal od holek z textilky:

http://skripta.ft.tul.cz/

Je tam docela dost skript (a docela dost jich tam neni) z Vaseho oboru v elektronicke podobe. (Akorat ja jako laik poradne netusim, co v kterych skriptech hledat.) Pro ctenare Wikipedie by to mohlo byt pro ziskani prvotnich informaci praktictejsi nez papirova Tkalcovska prirucka. --147.230.151.146 18:21, 28. 11. 2006 (UTC)

Jo, asi je to opravdu dobrej odkaz, ale při kliknutí na něj se objeví

Tyto stránky jsou přístupné jen z počítačů tul.cz This pages are accessible only from tul.cz

Takže soudím, že jseš taky na TUL a jukáš občas holkám z textilky přes rameno ;-)) Já tu příležitost nemám, tak budu muset koukat do těch papírovejch, co mě zbyly z "průmky". --Aqualung 10:54, 16. 12. 2006 (UTC)

Re: uživatelova stránka[editovat zdroj]

Zdravím Vás pane. Nechci pátrat po vaší totožnosti, jenom mne zajímá, kterou textilní školu jste absolvoval. Já mám SPŠT v Ústí nad Orlicí, obor tkalcovství. Jestli jste absolvent stejné školy, můžete se podívat na http://www.spoluzaci.cz/index.py?auth=&act=class_list&school_ID=44838 nemáte-li tam tu svou třídu. Já jsem školník této školy, kterou jsme byl nucen znovu založit po přejmenování na SOU-textilka. Do školy jsem přidal i třídu svého otce, který maturoval v roce 1941. Dál jsem Vám chtěl sdělit, že na české wikipedii jsem založil článek textil, který chci samozřejmě dále rozšiřovat a pokud budete mít chuť, můžete mě jeho s rozšířením pomoci. Odpovědět mě můžete tady, nebo na mail aqualung(at)seznam.cz Zdraví Vás --Aqualung 12:14, 16. 12. 2006 (UTC)

RE: Pozdrav[editovat zdroj]

Ahoj kolego, díky za odpověď a nabídku tykání. Jsem rád, že máš stejnou školu jako já, ústecká textilní škola byla vždycky pojmem. Já jsem maturoval v roce 1972, jako tkadlec. O své praxi ti napíšu víc do soukromého e-mailu, sem se to nehodí, tak mě napiš na tu e-mail aqualung(at)seznam.cz. Pokud na to budeme dva (přadlák a tkadlec), určitě to dáme dohromady. Zdraví Aqualung 12:29, 19. 12. 2006 (UTC)

polyamid[editovat zdroj]

Dobrý den, koukám na Váš článek polyamidová vlákna a vrtá mi hlavou věta "Poměrně nepatrné přijímání vlhkosti má za následek, že výrobky z polyamidu se nesrážejí, za mokra neztrácejí pevnost a rychle schnou." Přitom myslím, že horolezecká lana jsou právě z polyamidu (http://metodika.sakal.stredozem.cz/lano/horolano.htm). A dále existuje mezi horolezci poučka, že mokré lano má výrazně nižší pevnost než suché, až o desítky procent (přesný test nemůžu najít, ale úplně klidně to může být o třetinu). A ještě jsem někde četl doporučení, že lano na pohled suché ještě nemusí být úplně suché a mít původní pevnost, ale že pořádně suché lano se pozná až po zvážení. Dokázal byste to nějak komentovat? --Jx 23:49, 8. 1. 2007 (UTC)

Odpověď na: Polyamid[editovat zdroj]

Děkuji za připomínku.

Tu moudrost jsem si vypůjčil z doporučené literatury (Hofer: Stoffe). Volný překlad ze strany 329: Nepatrná hygroskopičnost..... způsobuje, že výrobky z polyamidu v mokrém stavu neztrácejí pevnost.

Ignoroval jsem tabulku z české Příručky textilního odborníka, podle které polyamidy (jako nejpevnější textilní vlákna) ztrácí za mokra 10-20 % pevnosti (a dostanou se na příklad na úroveň lnu nebo modifikované viskozy, které mají po polyamidu druhou nejvyšší pevnost).

S provaznictvím nemám žádnou praktickou zkušenost. Nevím proto, jak se pozná na lanu, jestli obsahuje 2 a nebo až 4 procenta vlhkosti, které může polyamid maximálně nasát.

Text v mém článku pozměním na: ... „za mokra ztrácejí poměrně málo pevnosti“.--Ryj 09:56, 9. 1. 2007 (UTC)

Ted hledam ty dokumenty a ono to asi bude s horolezeckyma lanama ve skutecnosti mnohem slozitejsi.
Clanek asi kvuli tomu menit nemusite. Pro textilaky jde asi o zanedbatelny jev a horolezci vedi. (Mimichodem a jak je teda "skani" nemecky?) --Jx 10:19, 9. 1. 2007 (UTC)
Jeste drobnost. Dovolil jsem si upravit odkazy do cizich wikipedii. Podivejte se schvalne na konec clanku, jak se to dela. (Do dvojitzch hranatych zavorek se napisou dve pismena dane zeme de, en, fr... a za dvojtecku clanek v danem jazyku.) --Jx 10:34, 9. 1. 2007 (UTC)

Německé skaní[editovat zdroj]

Přímý překlad je Das Zwirnen. V němčině bych ale ten článek asi nazval Zwirn (tedy skaná příze) nebo Zwirne (v množném čísle), protože to lépe vyjadřuje obsah článku. Člen Der (Zwirn) nebo Die (Zwirne) bych v nadpise vynechal, protože se to tak dělá, důvod neumím vysvětlit. V češtině jsem to nenadepsal Skaná příze, protože je to trochu užší pojem než Zwirn. Všechny ty rozdíly jsou nepatrné a hodně závislé na názoru pisatele.

Díky za radu k odkazům.--Ryj 16:56, 9. 1. 2007 (UTC)

Bavlna[editovat zdroj]

zdravim nechavam ti volnou ruku upravit bavlnu tak jak uznas za vhodne. jsem pouhy botanik, tu cast o produkci stejne asi delal nekdo jiny, sam jsem na wikipedii bohuzel uz pres rok nicim neprispel, neni cas. 01:07, 12. 3. 2007 (UTC)

Smyčkové tkaniny[editovat zdroj]

Článek smyčkové tkaniny se mi líbí, díky za něj. Stručný, jasný, názorný. Jen jsem jej přesunul na název v jednotném čísle - smyčková tkanina, protože tak se zpravidla články na Wikipedii jmenují. Doufám, že jsem tím nic nezkazil.

Osobně bych uvítal i další látky a třeba i vysvětlení rozdílů mezi různými termíny: manšestr, štruks, úplet, pletenina a případně i doplnit do článku o niti, co to je režná nit. A jaký je vlastně rozdíl mezi látkou a tkaninou? Je-li vůbec. Ještě jednou díky.--Luděk 07:59, 25. 3. 2007 (UTC)

Skaná příze[editovat zdroj]

Omlouvám se za "opravu" (tedy "zprasení") slova "skaná" (příze) na "sekaná". Já nevím, omluvou mi snad může být to, že jsem měl hlad a myslel jsem spíš na tu sekanou... ;-).

Ten Váš obrázek manšestru je neostrý, proto jsem si dovolil udělat jiný snímek ze svých kalhot. Nechtěl byste zkusit ty své dvě látky vyfotit ještě jednou? Canon A610 má i režim makro, mělo by fungovat zmáčknout na kruhovém tlačítku vzadu dolní pozici označenou kytičkou a MF tak, aby se na displeji objevila právě ta kytička. Pak by měl foťák umět fotit i zblízka, akorát se nesmí zoomovat, objektiv by se měl nechat na nejširší úhel.

Jinak díky za ten článek a jsem zvědav, jak se manšestr liší od štruksu, protože v Polsku nikdo nemá manšestrové kalhoty, ale pouze "sztruksy", což se prý podle polsko-českého slovníku překládá jako "štruks". Tak jsem trochu zmaten. --Luděk 08:10, 27. 3. 2007 (UTC)

Interwiki[editovat zdroj]

Zdravím! Měl bych drobnou připomínku: pokud použijete jako základ článku heslo na jiné wikipedii, dejtúdaj o tom jen do shrnutí editace. Místo reference pak na konec článku dejte interwiki, které zajistí odkazy na cizojazyčné verze článku lepším způsobem. --Postrach 10:30, 28. 3. 2007 (UTC)


Členění[editovat zdroj]

v článku háčkování jsem vrátil nadpisy odkazů do původního tvaru. Většina hesel ctí tento formát, a je podle mého lepší zachovávat u všech hesel zavedený styl. Jinak: pokud chcete dělat nadpisy více úrovní, lze to dělat více znaky = kolem nadpisu. Seznamy se dělají pomocí řádků uvozených hvězdičkou. --Postrach 07:18, 29. 3. 2007 (UTC)

Na tu formu odkazů mně Glivi opravil článek Paličkování a docela se mně to líbilo, proto jsem to začal měnit i u ostatních článků. Snad byste to měl jemu vysvětlit. Zdraví--Ryj 07:35, 29. 3. 2007 (UTC)

Zdravím. Našel jsem dnes náhodně články Tex (jednotka) a System tex (nemá tam být dlouhé é ?), a jako laik bych se domníval, zda by se to nemělo sloučit do jednoho. Otázka: je tomu tak?? Při případném sloučení by se to pak mělo asi nechat pod názvem Tex (jednotka), což znamená, že by zde musel pomoci nějaký správce (text napřed zkopírovat do System tex, zmínit to v diskusi, článek Tex (jednotka) pak smazat a pak přesunout system na jednotku...). - - - Mimochodem, mrkněte se na Kašmírská koza a tam také na poslední dnes provedené změny, mně se ale zdá, že jsou v pořádku. -jkb- (cs.source) 12:32, 9. 4. 2007 (UTC)

I já Vás zdravím. Samozřejmě by se měl System tex a Tex (jednotka) spojit dohromady, na pojmenování mně nezáleží. Budu jen rád, když na to navedete nějakého správce.
S tou kašmírskou kozou nemám nic moc společného. Doplnil jsem jen (jako bývalý textilák) článek Kašmír (látka). --Ryj 13:44, 9. 4. 2007 (UTC)
Jenom strucne vysvetleni, jak situace vznikla: Clanek "system tex" byl, pokud se nepletu, vytvor pana Ryje. Po jeho precteni jsem usoudil, ze se jedna o zajimave pojednani o tom, jak se merila a meri jemnost prize (rikal jsem si tenkrat, ze nadpis "jemnost prize" by byl vhodnejsi, ale neresil jsem to) a zalozil jsem clanek "tex (jednotka)", ktery pouze strucne definoval tuto jednotku a odkazoval na clanek pana Ryje. Prislo mi to docela rozumne, ale slouceni je mozna rozumnejsi a nebranim se mu. --Jx 17:19, 10. 4. 2007 (UTC)

Aha. No na ten původní Tex (jednotka) jsem neměl koho se zeptat na názor, Vy jste ho založil anonymně jako IP. Proto jsem diskutoval jen zde s kolegou Ryj-em. Ale asi to tak bude v pohodě. Zdravím, -jkb- (cs.source) 17:29, 10. 4. 2007 (UTC)

Hlasování o smazání[editovat zdroj]

Vyložil jsem si Vaši editaci jako pokus označit [:Kategorie:Bavlna|kategorii Bavlna]] k hlasování o smazání. To je ale nutné udělat přesně podle postupu popsaného na stránce Wikipedie:Hlasování o smazání. Můžete se pokusit udělat to po prostudování této stránky znovu, nebo mne třeba přímo tady kontaktovat s prosbou o pomoc, ale prozatím jsem Vaši editaci vrátil. Děkuji za pochopení. Okino 17:34, 22. 7. 2007 (UTC)

Pamatuji na Vás, večer to vyřídím. Dvě stručné poznámky: 1) Pokud někde začne diskuse, je vhodné reagovat na tom samém místě - tedy když já začal tady, odpovídejte také tady, a ne u mne. 2) Jste si skutečně jistý, že je nutné kategorii mazat? Osobně se mi zdá, že hlasování potvrdí existenci kategorie. Možná se ale pletu a můžete to zkusit, pokud se neozvete, tak to udělám. Okino 11:49, 24. 7. 2007 (UTC)

Milý kolego, přece jsem na Vás trochu pozapomněl - prosím, mám dát to hlasování o smazání? Děkuji. Okino 13:25, 31. 7. 2007 (UTC)

Ano, zkuste to prosím. Výsledek není důležitý, zajímá mě jen, jaké budou reakce.--Ryj 13:53, 31. 7. 2007 (UTC)

Postup založení stránky Hlasování o smazání[editovat zdroj]

Udělal jsem. Tady je postup, jakým se to má dělat (protože to byla kategorie, udělal jsem i já několik chybiček, které také vysvětluji)
  • Vložit na stránku článku/kategorie šablonu VfD - viz [1].
  • Vytvoření hlasovací podstránky ([2], udělal jsem chybu, že jsem vložil název ve tvaru [ [Kategorie:Bavlna] ] -- vkládám mezery mezi závorky, aby to nedělalo odkaz -- ale to způsobí vložení stránky do kategorie a nezobrazí odkaz - takže jsem opravil na správné [ [:Kategorie:Bavlna] ] [3] K vytvoření podstránky se dá použít formulář na Wikipedie:Hlasování o smazání#Jak navrhnout stránku na smazání, kde je i celý návor.
  • Umístil jsem podstránku do stránky Wikipedie:Hlasování o smazání - viz [4] (taky s opravou chyby...)
  • Umístil jsem odkazy do příslušných stránek, oznamujících uživatelům aktuální procesy: [5] a [6]
Okino 14:35, 31. 7. 2007 (UTC)

Děkuji, sám budu hlasovat v příštích dnech.--Ryj 15:59, 31. 7. 2007 (UTC)

Dobry den, narazil jsem na clanek Příze, u ktereho predpokladam, ze jste autorem vyznamne casti textu. (Tradicne velmi dobra odborna uroven, drobne typograficke prohresky, spisovny jazyk z "minuleho stoleti".) :)) Mel bych pro Vas nekolik otazek k zamysleni nebo upresneni:

  • Myslite, ze je vhodne vytvorit na tento clanek redirect (presmerovani) Předení nebo je vhodnejsi cast textu presunout do zatim neexistujiciho clanku Předení? Clanek se mi zda byt docela dobry na to, aby se sekal na casti. Mozna staci na zacatku uvest, ze "prize je produktem predeni", zvyraznit slovo "predeni", udelat redirect a hotovo.
  • Rika se, ze "BD" v nazvu onech slavnych masin pry znamenalo "bezvretenove dopradani". Ve Vasem clanku to asi odpovida bezvretenovemu/rotorovemu predeni, nevim. Jaky je vlastne vztah pojmu "predeni" a "dopradani"?

--Jx 23:24, 30. 7. 2007 (UTC)

Já zřejmě nerozumím prvnímu bodu. Proč by článek měl být pod názvem "předení"? Příze je docela normální slovo, které se stále používá. Příze je produkt. Produkt procesu, který se nazývá předení. V Praze v Máji (nyní Tesco)nabízejí k prodeji řadu "přízí", nad regálem je cedulka "příze" a na klubíčcích je napsáno "příze". Stejně tak v Internetu lze nalézt různé příze (či zde. Nebo jsem špatně pochopil dotaz? --Luděk 05:37, 31. 7. 2007 (UTC)
Slo mi o to, ze vyrazna cast clanku popisuje vyrobu prize, tedy o predeni. A predeni zde jeste clanek nema. Tak jsem se chtel zeptat, jestli delat redirect nebo jestli si mysli, ze by byl vhodnejsi zvlastni clanek, ktery by obsahoval cast textu z clanku soucasneho. --Jx 08:08, 31. 7. 2007 (UTC)
Ale pozor, předení dělá i spokojená kočka :-). -jkb- (cs.source) 08:13, 31. 7. 2007 (UTC)

Jx, děkuji za poklonu. Odborná úroveň je samozřejmě relativní pojem. Před 50 lety jsem byl pyšný na to, že jsem sotva dělal pravopisné chyby, ale český pravopis z 21. století se odmítám učit. Když jsem se jakžtakž naučil německý, změnili ho v posledních 10 letech už asi třikrát a mé texty v angličtině si nechávám korigovat než jdou na veřejnost, abych se nedopouštěl zločinů proti lidskosti.

K těm otázkám:

  • Je mně celkem lhostejné, jestli se článek bude jmenovat Příze nebo Předení, obojí je myslím stejně správné nebo nesprávné. Pod souhrnným pojmem Příze jsem zatím napsal asi 10 článků, pod pojmem Předení by se všechny nemohly zařadit.

Od filozofování o podobných otázkách na WIKI mě definitivně odradilo chování toho pána v předchozím odstavci (Hlasování....). Velmi pilně mě poučoval kam a jak mám psát, ale ten večer 24.7. zatím ještě nenastal....

  • Bezvřetenové předení je pojmenování nebo (jen v češtině) vžitý výraz pro určitý způsob výroby příze, ke kterému patří příprava k vlastnímu předení (trochu odlišná od konvenční technologie např. na protahovacích strojích) a dopřádání. Zkratka BD znamená opravdu bezvřetenové dopřádání. Když se ten výraz doslovně přeloží do jiných jazyků, neví nikdo co to je. Ve světě je to známé pod pojmem rotorové nebo OE (open end) předení (nebo dopřádání). Zdraví--Ryj 13:17, 31. 7. 2007 (UTC)

Vyznamenání[editovat zdroj]

Za zajímavé články z oboru textilního

Dovoluji si Vám udělit Železnou hvězdu kvalitního wikipedisty za Vaše zajímavé články o textiliích, textilním průmyslu a příbuzných tématech. Vyznamenání si můžete přenést na svou uživatelskou stránku. Věřím, že - slovy Jiřího Suchého - po tomto ocenění nijak nezpychnete a budete nadále psát a rozšiřovat články o tkaninách, jejich výrobě a historii. Hodně zdaru! --Luděk 18:48, 16. 12. 2007 (UTC)

Děkuju za uznání. Nezpychnul jsem, jen jsem vypjal hruď a povyrost o 2,5 cm. Při té příležitosti bych se rád zeptal, jestli byste nějak nemohl ovlivnit TU v Liberci, abych si tam jako cizí vetřelec směl otevřít účet. Žádal jsem o to administrátora, jakéhosi pana Kavana, on se ale nejdřív asi domníval, že jsem jsem zaměstnanec školy a když zjistil, že jsem cizí, už vůbec neodpověděl. Na textilní skripta byl nějaký čas volný přístup, ale teď už asi měsíc to jde jen s tím účtem. Při tvorbě mých výplodů pro WIKI to byla dost velká pomoc.--Ryj 13:29, 17. 12. 2007 (UTC)

Wikipedista:Prachen‎[editovat zdroj]

Dobré ráno, myslím, že jste si spletl uživatelskou stránku Wikipedisty Prachen‎ s jeho diskusní stránkou. Mohl byste to prosím přesunout? Díky moc. Přeji Vám pěkný den. -- Mercy (|Ω) 08:04, 21. 2. 2008 (UTC)

Vyznamenání věrným[editovat zdroj]

„Učeň“

Dovolte mi pane kolego zpestřit vaši stránku metálem„Učeň“ za více než 1000 editací během těch vašich dvou let zde strávených. --Zákupák 4. 11. 2008, 16:37 (UTC)

Děkuju za zpestření a za gratulaci. Nejsem si moc jistý, jestli ty moje cinty jsou velký přínos. Ze statistiky vidím, že je občas někdo čte, ale jak ukazuje diskuzní stránka, málokdo se o těch tématech chce bavit.--Ryj 5. 11. 2008, 09:10 (UTC)

Mezinárodní rok přírodních vláken[editovat zdroj]

Dobrý večer Ryji. Přeju šťastné a veselé svátky Vánočí, energii a pohodu no nového ruku. Napadlo mě, že by jsme mohli vydat nějakou brožurku o přírodních vláknech složenou z článků tady na Wikipedii. Myslíte, že no to kvalitativně máme?--Juan de Vojníkov 24. 12. 2008, 17:46 (UTC)

Ahoj Juane, já ti taky přeju hezké vánoční svátky (ve Vojníkově nebo v Praze?) a hodně úspěchů v novém roce.

V jaké formě a v jakém rozsahu by sis takovou brožůru přestavoval? Já jsem se sice asi 40 let musel několikrát zabývat některými dílčími otázkami bavlny a vlny, ale z ucelených profesionálních znalostí všech druhů vláken vlastním asi tak pět procent. Samozřejmě můžu sesmolit pro laiky pár řádků třeba o pěstování juty v Bengálsku, ale vydávat na té úrovni celou brožůru by mně připadalo trochu nicotné. Nebo máš na mysli jen spojit dosavadní články na WIKI pod novým, pokud možno atraktvním názvem? (Zájem uživatelů o to téma zřemě nebyl zatím nijak vynikající).

Dej mně prosím příležitostně vědět, jak jsi to s tím návrhem myslel. Zdraví--Ryj 25. 12. 2008, 08:40 (UTC)

No přesně tak jsem to myslel. Vydat brožuru s články o PV jako prezetaci Wikipedie. Teď ale koukám, že to zas tak dobrý není. Tak jsem zatím napsal toto: Mezinárodní rok přírodních vláken. Možná třeba koncem roku, jestli se to zlepší. No nějakej plakátek by asi nebyl v tuto chvíli od věci. Otázka ale je, jak a kde ho prezentovat, aby to splnilo svůj účel.--Juan de Vojníkov 25. 12. 2008, 19:34 (UTC)
No tak škoda, že jsme se do toho textilu víc neopřeli. Teď už mě jen napadá, že by jsme mohli přepadnout nějakou textilku a nafotit jim tam materiály a stroje. Pokud tyto věci ještě nejsou na Commons. Vyžadovalo by to ale Vaše doporučení, kam jet co fotit a pak nám ty obrázky pomoci popsat.--Juan de Vojníkov 12. 1. 2010, 10:10 (UTC)

Ahoj Juane, obrázky k běžným tématům z textilního oboru jsou už skoro všechny na Commons. Samozřejmě, že by se přesto našly v každém podniku nějaké zajímavé speciality, ale konkrétně se to dá vidět až na místě. Já bych sice měl pár drobností, které bych eventuelně rád vyfotil. Jsem ale už nějakých 15 let v penzi, v českém textilu jsem dělal naposledy před 40 lety a tak nemám už potřebný přehled, kde se co dá najít. Mimo toho: Až pojedeš do Vojníkova, zeptej se (nezávazně) v Jitexu, jestli by tě nechali v provoze fotit - nadšeni asi nebudou (naprostá většina záběrů na Commons, ode mne nebo od jiných, pochází z muzejí a nebo z literatury). Měj se hezky a příležitostně bys mohl dát vědet, jak jsi pořídil. Zdraví--Ryj 12. 1. 2010, 13:42 (UTC)

Nevím, už jsme byly ve vodárně, teď se chystáme do sklárny. Já myslím, že když se otravuje, tak se ty lidi časem podvolej. Ale musím vědět co chci fotit a pak být schopen to v popiskách obrázků popsat. Proto jsem zavítal, sem k vám, protože pletacím strojům a podobnejm srandičkám rozumím jak arabštině.--Juan de Vojníkov 12. 1. 2010, 16:39 (UTC)

Ahoj. Já nevím, co ze starého Jitexu zbylo, můžu jen hádat: Zajímavé by byly např. detaily pracovních orgánů česacích strojů, vysprávky přetrhu příze na prstencové a rotorové dopřádačce, parafinování na soukacím stroji, pracovní orgány okrouhlých a osnovních stávků, navádění osnovy do jehel na stávcích, prac. orgány strojů v barevně a úpravně, detaily vzorků pletenin s údaji o druhu vazby a použité příze. Ke všem snímkům potřebuješ samozřejmě technické údaje od jitexáckého odborníka o jednotlivých objektech, jinak jsou bezcenné. Některé příklady myslím přesahují rámec všeobecné encyklopedie a patřily by do odborného lexikonu. Ke zveřejnění takových záběrů na Commons muselo svého času být oficiální písemné svolení majitele objektu. Tak se do toho dej, já ti přeju hodně úspěchu a hezkou zábavu.--Ryj 13. 1. 2010, 08:26 (UTC)

Mnoho věci již máme podchycených. Viz: meta:Wikimedia Czech Republic/Projekt Vědecká a odborná fotografie. Focení v objektech není dle našeho právního rozboru problém. Jediné co může nastat, že to to organizace zakáže. V momentě kdy to povolí máme vyhráno. Jinak můžem do jakékoliv textilky v ČR, pokud se to dohodne. Důležité je, vědět o té organizaci co nejvíc, než se s nimi začne jednat. Ale jak tě tak poslouchám, tak se obávám, že tohle je téma, které mi lautr nic neříká, takže ho nebudu moc uzkutečnit, resp. nemám na to čas. Pořádám akce na místa, která znám, resp. jsou z mého, nebo blízké mému oboru. Škoda, že nejsi v ČR, hned bych tě motivoval, aby sis v rámci projektu nějakou akci uspořádal:-(--Juan de Vojníkov 13. 1. 2010, 09:37 (UTC)

Mohéroví medvídci[editovat zdroj]

Článek jsem vytvořil. Můžeš ho doplnit... --Wikipedista:BobM d|p 30. 1. 2009, 17:45 (UTC)

Díky, Bobe. Psal jsem mezitím tomu hochovi, který byl zřejmě autorem Medvídků. Žádal jsem ho o vysvělení některých zvláštností a doporučil jsem mu přesunout svůj příspěvek do nového článku. Jsem zvědavý, jak se zachová. Zdraví--Ryj 31. 1. 2009, 09:54 (UTC)

Nanovlákno[editovat zdroj]

Dobrý den, ve článku nanovlákno vede první reference (podle historie vaše) na neexistující stránku. Mohl bych vás požádat o opravu odkazu (tedy pokud víte, na co vedl odkaz...)? Díky a hezký den --Formol 9. 2. 2009, 10:42 (UTC)

Děkuji za upozornění, odkaz už jsem nahradil. Ten žertík se zrušením veřejného přístupu provedla TU v Liberci bohužel u více svých stránek. Na mé opakované žádosti o umožnění přístupu administrátor školy neodpověděl.--Ryj 9. 2. 2009, 13:11 (UTC)

Přeji pěkný den,
nerad obtěžuju, nicméně chtěl bych Vás poprosit, zda byste mohl vyjádřit svůj názor, ať už je jakýkoli, v tomto hlasování: Wikipedie:Hlasování/Úroveň nadpisů
s úctou --Decebalus 23. 2. 2009, 10:31 (UTC)

Dobrý den, mrkněte se na článek textil, definici jsem napsal sám, ač v tomto směru laik. Chtěl bych vás zároveň poprosit, abyste se vystříhal invektiv na adresu kolegy Berena – kazí to atmosféru na wiki i chuť do práce u jiných. Děkuji a hezký den. Jirka O. 22. 5. 2009, 08:28 (UTC)

Ahoj Jirko, je to od Vás hezké, že se pokoušíte urovnat náš spor. Mrzí mě, že jsem se nechal vyprovokovat ke kousavým výrokům. Jedna z mých chyb je, že mám málo trpělivosti se snaživci, kteří se očividně přeceňují. (Na německé WIKI jsem tuhle jakéhosi nadšence zesměšnil a přivedl k rezignaci na správcovství, když mě jako naprostý laik opakovaně poučoval o podrobnostech technologie přádelnictví. Naproti tomu před několika týdny jeden významný profesor na mé velmi nepříjemné otázky k jeho poslední knize reagoval jako dospělý člověk, který samozřejmě dělá i chyby a od té doby jsme skoro kamarádi). Ta hádka myslím už skončila, ovšem bez definitivního závěru.
Vaše definice je skoro úplná, popisuje ovšem jen textilie, tedy jednu z několika částí souhrnného pojmu Textil. Na tom základě by se snad nechalo najít částečné řešení tak, že by se ten článek přejmenoval na Textilie.
Ta zásadní otázka by ovšem zůstala otevřená. Textil se říká nanovláknům na ultrajemné filtry, posledním výkřikům módy z Paříže, studijnímu oboru na TU v Liberci i posledním fabrikám, které zbyly v Evropě z kdysi mohutné branže. Protože kolega B. říká, že běžné odborné definice nejsou vhodné pro WIKI, měl by sám stvořit nějakou originální. Snad byste ho k tomu mohl přimět. (Trochu podobně je na WIKI například formulovaný pojem Technika). Já samozřejmě nemám patent na chytrost, dofám jen, že mě mile překvapíte. Zdraví--Ryj 22. 5. 2009, 12:57 (UTC)
Nechci Vám to toho příliš mluvit, v hovorové mluvě je to opravdu velice obecné slovo s mnoha významy - asi by to chtělo nějaký obecný článek (s obecnými pojmy) + rozcestník (s pojmy speciálními) - podobných článků je zde už řada ** Zdravím vespolek, Vaše specializace je velice zajímavá a přínosná - kéž bychom zde měli na každý obor alespoň jednoho takového specialistu jako jste Vy ** --MiroslavJosef 22. 5. 2009, 13:12 (UTC)

Díky za podnět a za pochvalu, pane Kozáku. Ten článek s rozcestníkem je alternativa, za kterou bych se taky přimlouval, předtím ale musíme ukončit ten spor o správnou definici. Zdraví--Ryj 22. 5. 2009, 13:26 (UTC)

Omlouvám se, že odpovídám až nyní, ale dostal jsem se k počítači teprve teď. Samozřejmě že mým záměrem bylo, aby se spor, který začal nabývat trochu vyhrocených forem, přesunul z akademické roviny do nějaké praktické – vůbec netvrdím, že jsem pojem textil vystihl tak, jak to má být. Myslím, že není vůbec třeba kolegu Berena o něčem přesvědčovat, beru to tak, že když jsem do toho vstoupil já i kolega MiroslavJosef, můžeme se dohodnout všichni tři, jak to udělat k všeobecné spokojenosti všech :-). Podle mne je pojem textil, jak to tak poslouchám, natolik široký, že je jednotící definice problematická. Rozcestník, kde by jedním z pojmů byl pojem textilie (tam by se případně přesunul onen sporný článek), by byl dobrým řešením, jde teď o to, jak onen rozcestník koncipovat, tedy co všechno by v něm mělo být. Zde hledám pomoc u vás, nejsem odborník na tuto problematiku, jsem historik. Určitě bych tam nedával studijní obor, neboť textil mi přijde jen jako jeho lidové označení. Zatím tedy vidím jako jisté textilie, nanovlákna, móda osobně nevím (já bych to tak neoznačil) a továrna je lidově spíše textilka, resp. spisovně textilní továrna, než textil. Tak to máme zatím dva jisté významy a o ostatních ještě pouvažujte. Děkuji. Jirka O. 23. 5. 2009, 15:25 (UTC)

Ahoj Jirko, jak už jsem psal, ta alternativa s rozcestníkem se mně taky zamlouvá. Kolega Beren teď ale už pracuje na vlastní definici souhrnného pojmu Textil. Myslím, že by v tom měl pokračovat nezávisle na rozcestníku, protože ta definice bude potřebná. K formě a obsahu rozcestníku se rád vyjádřím, ale až asi za 14 dni (dovolená). Na ty sporné části pojmu textil (studijní obor, zaměstnání, fabrika) pak musím najít písemné doklady. Momentálně je mám jen ve vzpomínkách. Před tím přejmenováním článku bych se na to rád ještě jednou podíval. Snad byste ty akce mohl (alespoň na začátku) koordinovat. Já se přihlásím někdy kolem 7.6. Zdraví--Ryj 23. 5. 2009, 18:03 (UTC)

Dobře, budu to sledovat, jsem rád, že jsme na cestě k praktickému vyřešení věci. Vám přeji, ať vám dovlená vyjde co nejlépe :-) Jirka O. 23. 5. 2009, 18:14 (UTC)
Je dobré, že Jirka O. doplnil základní význam slova "textil, textilní". Jako všeobecná encyklopedie bychom jím měli začít a až poté vymezovat či upřesňovat další významové nuance. Letmo jsem se díval do (dvou) technických slovníků a kolega Ryj má pravdu, že tam se základním významem slova nezabývají, předpokládají, že jej čtenář už zná, popřípadě vůbec nemají obecné heslo textil, ale až specifičtější hesla typu "textilní ...". Ovšem my jsme všeobecnou encyklopedií, s jiným okruhem čtenářů a tedy musíme k výkladu přistupovat trochu jinak. Samozřejmě definice by se měla ještě trochu učesat, nicméně jde dobrým směrem, díky. --Beren 25. 5. 2009, 17:42 (UTC)
Proti alternativě s rozcestníkem samozřejmě nic nemám, je to lepší než se potýkat v jednom článku s příliš různorodými významy. --Beren 25. 5. 2009, 17:47 (UTC)

Dobrý večer, zatím jsem provedl základní přesuny, takže z textilu jsou textilie a textil sám je rozcestník. Pokud jde o úvodní definici textilií, nechám si to ještě projít hlavou, převzít text ze stránek, na něž jste mi dal odkaz, stejně en bloc kvůli autorským právům nemůžeme, potřebujeme to říct vlastními slovy. Jirka O. 6. 6. 2009, 17:35 (UTC)

Dobré jitro. Souhlasím, jedna z možných definicí textiie:

Souhrnný název pro textilní vlákna a výrobky, které obsahují nejméně 80 % váhového množství textilních vláken. Pojmem textilie se označují také textilní materiály obsažené v jiných výrobcích, pokud jsou podstatné pro použití těchto výrobků a jejich složení je specifikováno.

(Formulace samozřejmě není dokonalá, úplné definice v normách zabírají celou stránku. S autorskými právy je to jistě problematické, tím tématem se nechci zabývat. Když tak zkuste najít něco lepšího).

Díky za optání, dovolená byla fajn, ale krátká.--Ryj 7. 6. 2009, 07:32 (UTC)

Lamináty pro plošné spoje[editovat zdroj]

Zdravím! Všiml jsem si, že jste založil články věnované kompozitním materiálům. Jako laik jsem získal dojem, že v tomto oboru máte mnoho zkušeností. Nechtělo by se Vám přidat do některého z článků Laminát, Prepreg, případně jiného něco o laminátech používaných jako základ při výrobě desek plošných spojů? Já jsem profesí elektrotechnik a i když jsem jednu dobu šéfoval provozu na výrobu DPS, ten plátovaný laminát jsme pochopitelně kupovali už hotový.Leotard 10. 3. 2010, 08:01 (UTC)

Ahoj Leotarde. Děkuju za poklonu, já jsem ale v oboru kompozitů bohužel taky laik. Do toho sektoru jsem jen zabloudil jako bývalý textilák, protože zčásti souvisí s technickými textiliemi. Ty zveřejněné moudrosti mám jen z toho, co si narychlo přečtu v odborných (většinou německých) knížkách a na Googlu a doplním to případně fakty z mého oboru. Jestli seženu něco vhodného k laminátům, pokusím se časem ten dosavadní článeček rozšířit o pár řádků. Zdraví --Ryj 10. 3. 2010, 11:29 (UTC)
Škoda, já jsem pátral v českých knihách a prakticky nic jsem nenašel. Zapátrám ještě jednou a nejspíš udělám nějaký nenápadný odkaz z Plošný spoj na Prepreg. Protože, pokud si vzpomínám na dávnou exkurzi ve výrobně plátovaných desek v Semtíně, tak polotovarem byl právě prepreg, nedotvrzené desky skelné tkaniny sycené pryskyřicí. Ale musím si to ověřit, nerad bych šířil bludy.Leotard 10. 3. 2010, 13:15 (UTC)

Pramen vláken[editovat zdroj]

Ahoj Ryji,

na Tvůj článek jsem narazil jako na náhodný článek.

Pracoval jsem 20 roků v Elitexu (Výzkumný ústav textilního strojírenství Liberec, pracoviště Brno). Počátkem sedmdesátých let jsme několik roků vyvíjeli protahovací stroje s automatickou regulací, které se měly vyrábět v Elitexu Nitra (NIPOS, NOVPOS). Já jsem se zabýval hlavně měřením tloušťky pramene (před tím jsem vyvíjel kapacitní snímače pro měření na přízích - jako např. Uster). Ten nesmysl o vlivu protažení na soudržnost pramene jsem se dozvěděl při různých diskuzích o tom, jak vlastně pramen drží pohromadě, takže to nelze doložit. (U staplových přízí se např. mluví o teorii háčků atd.).Ale něco může být na tom, že po protažení jsou vlákna v pramenu více rovnoběžná a tím se (sice nepatrně) změní i pevnost pramene.

Nemám ovšem snahu ani chuť na Wikipedii o něčem diskutovat a hádat se (ani nasírat wikipedisty, jak to rád dělá Juan de Wojnikov - viz jeho osobní stránku). Smaž, co uznáš za vhodné, já už toho skutečně raději nechám. Zarco 26. 3. 2010, 13:47 (UTC)

Ahoj Zarco,

ten tvůj příspěvek jsem už smazal, protože jsi se nehlásil, a kráce jsem to v historii zdůvodnil.

Snad jen na doplnění:Bohužel jsem nenašel žádný přímý písemný důkaz na to, o kolik se průtahem snižuje soudržnost pramene. Ve všech odborných příručkách se píše jen o tom, že se tím urovnávají vlákna (a snižuje se odpor proti vzájemnému posouvání), což je předpoklad pro nerušené další zjemňování vlákenné vrstvy. Prakticky jsem se potýkal se sníženou soudržností pramene, například když jsem musel třikrát posukovat (namísto jedné pasáže) středněvlákennou bavlnu a pramen se děsně rozjížděl, vznikaly falešné průtahy.

Háčková teorie: Háčky jsou v mykaném pramenu (pravděpodobně) převážně orientované jedním směrem a proto se musí před česáním bavlny volit lichý počet pasáží protahovaček, aby háčky v čelisti česačky nečouhaly dopředu. Se soudržností to nemá žádnou souvislost.

Chystám se napsat pár řádků o protahovačkách (doposud o nich na WIKI nikdo nepsal ani v němčině ani v angličtině), tam by se jistě hodily tvé zkušenosti s regulací (s tou jsem měl před 30 lety těžké problémy v jedné bolivijské přádelně). Třeba si to ještě rozmyslíš a vyjímečně přispěješ. Zdraví--Ryj 26. 3. 2010, 16:47 (UTC)

Přeslen (textil)[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za opravu, nemám textil v krvi. Uspořádal jsem přesleny; vytvořil Přeslen a naznačil „Přeslen (textil)“. Mimo Vaší hbité opravy ve Vřeteno (textil) nikdo nereagoval. Považoval jsem přesleny za nedodělané, tak jsem alespoň vytvořil toto. S pozdravem 62.245.111.140 20. 6. 2010, 20:44 (UTC)

Pěkný svátky[editovat zdroj]

Pěkný svátky a vše nejlepší do nového roku Ryji. Koukám, že spřontáte nitky informací i o svátcích. Zrovna jsem včera četl, že na severu Čech se bude dělat textil z nanovláken.--Juan de Vojníkov 25. 12. 2010, 15:57 (UTC)

Odpověď je na mé diskusi. --Postrach 12. 3. 2011, 13:57 (UTC)

John Lombe[editovat zdroj]

Zdravím, a mám na Vás prosbu coby na experta přes textil. V rámci iniciativy The Wright Challenge jsem se pustil do překladu článku John Lombe, ale shledávám, že si v těch technologických záležitostech nejsem vůbec jistý v kramflecích. Kdybyste se na to byl ochoten podívat a zkontrolovat mi to, budu velmi vděčen. --Tchoř 11. 6. 2011, 00:07 (UTC)

Kostými[editovat zdroj]

Jak jste na tom s kostými, když se zabýváte tím textilem?--Juandev 24. 7. 2011, 13:13 (UTC)

O kostýmech toho moc nevím, o zpracování textilií (módu atd.) jsem se nikdy příliš nezajímal. A co jsou kostými, to můžu jen hádat. Ale třeba máš jiná témata, ve kterých se trochu vyznám.--Ryj 24. 7. 2011, 15:52 (UTC)


Aha.--Juandev 24. 7. 2011, 16:13 (UTC)

Bělení prádla[editovat zdroj]

Dobrý den, co by jste doporučil na bělení prádla. Dají se používat přírodní cesty? Jak jsou účinné? Byly dělány nějaké pokusy, které by prokázaly, že lidé co perou jen v chemických přípravcích, pak mají častěji alergie?--Juandev 23. 8. 2011, 08:55 (UTC)

Ahoj Juane, všeobecně je známé, že se k bělení nemaí používat optické zjasňovací prostředky (viz Optické zjasňování textilií), o speciálních pokusech s lidmi alergickými na bělicí prostředky mně není nic známo. Z přírodních prostředků se doporučuje např. příměs prášku do pečiva k pracím prostředkům a podobné žertíky, ale s těmi nemám žádnou praktickou zkušenost. Zdraví--Ryj 23. 8. 2011, 13:19 (UTC)
Vlněna
Tadle ta by k tomu mohla patřit
A tahle taky

Nenapadá vás, kde by to mohlo být?--Juandev 9. 11. 2011, 17:31 (UTC)

Bohužel nevidím na těch snímcích nic známého. Z Vlněny jsem znal jen brněnský základní závod na Přízové ulici, ten to ovšem není.(Ostatní závody byly myslím všechny na Moravě, jeden z nich náhodou patřil před "znárodněním" mému otci). Ten druhý a třetí snímek pochází patrně z nějaké výstavy nebo veletrhu v 50. letech minulého století, textilní stroje tam žádné nevidím. Zdraví --Ryj 10. 11. 2011, 08:38 (UTC)

Aha, pane továrníku:-)--Juandev 10. 11. 2011, 10:21 (UTC)

Pro uklidnění: Byl to jen ještě menší krcálek než ten na neznámé fotce a po bolševicích z něj stejně nic nezbylo --Ryj 10. 11. 2011, 13:38 (UTC)

Re:Nánosové úpravy textilií[editovat zdroj]

Většinou se jednalo o úpravy podle WP:VaS, které jsem udělal, jinak je to perfektně zpracovaný článek. — Draceane diskuse 27. 11. 2011, 12:09 (UTC)

Jak vkládat obrázky do článku[editovat zdroj]

Prosím, podívejte se na kapitolu Relativní velikost formátů, kde se píše o nežádoucím parametru velikostpx, který jak se zdá, rád a často používáte:-) Hezký den, --Svajcr 17. 2. 2012, 22:12 (UTC)

Děkuji za radu, s tím uprightem je to v daném případě opravdu jednodušší. Není mně ale dost jasné, proč by měl být parametr px nežádoucí, v některých případech nevidím žádné lepší řešení. S tím tě ale nechci dále zdržovat a přeju ti taky hezký den. --Ryj 18. 2. 2012, 10:43 (UTC)

Výčesky[editovat zdroj]

Pro Vaši informaci
Pro Vaši informaci

Dobrý den, děkuji za Vaše příspěvky. Zároveň Vás však prosím o častější používání tlačítka Ukázat náhled. To Vám ukáže, jak bude článek vypadat po Vašich úpravách, aniž by se úprava uložila. Až budete mít pocit, že jsou Vaše úpravy hotovy, vyplňte do pole shrnutí editace stručný popis provedených změn a změny uložte.

Uložením zároveň dáváte najevo, že další změny v nejbližších okamžicích neplánujete a že se jiní wikipedisté mohou pustit do dalších úprav, oprav a doplnění článku. Každá uložená změna se zapisuje do historie článku a do seznamu posledních změn na Wikipedii. Při častém ukládání se tyto zbytečně přeplňují a znepřehledňují. Hrozí také riziko, že dojde k tzv. editačnímu konfliktu, tedy stavu, kdy dva wikipedisté editují tentýž článek zároveň. Děkuji za pochopení.--M97uzivatel (diskuse) 5. 11. 2012, 17:52 (UTC)

Děkuji za radu, správný postup je mně známý, ty chyby dělám jaksi z roztržitosti. Budu se napříště snažit se lépe soustředit. Zdraví --Ryj (diskuse) 6. 11. 2012, 14:47 (UTC)

Izolační závěs[editovat zdroj]

Shaníním nějaký materiál, který bych pověsil na skleněné dveře. Už nyní je to dvojsklo v eurohranolu, nicméně bych, tam rád vytvořil ještě jednu tepelnou překážku. Je to do obytné místnosti, jaký materiál by jste doporučil? Koukal jsem na internetu, že na to používá plst, žinylku.--Juandev (diskuse) 16. 11. 2012, 16:14 (UTC)

Nevím, jestli tu tepelnou překážku chceš jako (tkaný) závěs nebo roletu nebo něco jiného. Sám jsem měl v bytě závěs ze žinylky (moje pozdější fotka na Commonsu), ten se sice před 30 lety dobře osvědčil, ale aktuálně jsou na trhu jistě desítky vhodnějších řešení. Izolační hodnoty textilních materiálů (W/m2 K ?), patřičná technologie výroby (vazba, hustota plošné textilie atd.) a konečný design – ty moudrosti se nenajdou v žádné učebnici a prakticky jsem s těmi tématy zatím nepřišel do styku – možná, že se někdy za pět let o tom rozepíšu na WIKI. Tedy, momentálně je mi líto – v odborném obchodě o tom budou vědět jistě víc než já. Zdraví --Ryj (diskuse) 17. 11. 2012, 16:42 (UTC)

A nějaký typ na odborný obchod? Byl jsem v domě látek v Praze a nic moc. Tak já při nejhorším si pořídím tu žinylku. Koukal jsem na psy a severský skot, že oni maj šusťák a chlup ven. A pak jsem přemýšlel o své větrovce, že venku je stavící vrstva a uvnitř je ještě jedna mezivrstva, asi aby vznikl rozdíl. Naše těla to vytápí ty mezivrstvy (nevím jak je to u psů a skotu). No nic, to je jen takové filosofování jak na to. Kdyžtak se spokojím s filcem, nebo žinylkou.--Juandev (diskuse) 18. 11. 2012, 08:46 (UTC)

Typ na kompetentního poradce nemám ani v Praze, ani v New Yorku. Že si obchodníci ve všech oborech smysl své existence – řekněme – zjednodušují, je bohužel snad všeobecný trend v tzv. tržní ekonomice. O tom si netroufám filozofivat, třeba se toho v příších letech ujme nějaky nový Karlík Marx, já už jsem na to trochu starý. A o těch technických otázkách jsem se už shora zmínil. --Ryj (diskuse) 18. 11. 2012, 13:02 (UTC)

OK, díky! A omlouvám se za offtopic.--Juandev (diskuse) 18. 11. 2012, 17:22 (UTC)

Dotaz o návštěvnosti[editovat zdroj]

Náhodou jsem procházel nejnovější články a viděl tam Váš článek. Rozklikl jsem si tedy váš profil, pročetl ho a zjistil, že máte data kolik lidí vaše články denně navštěvuje. Byl byste prosím tak ochotný a vysvětlil mi jak to mohu zjistit o sobě? Děkuji, Wikipedista:MiroslavRouta, 31.1.2013 16:12

Ahoj Miroslave, ty údaje jsem dosud získal na http://stats.grok.se/ , teď ale vidím, že to nějak nefunguje, objevuje se tam jiná statistka. Doufám, že je to jen dočasná porucha. Jestli se to změní nebo když to najdu někde jinde, dám ti vědět. Zdraví --Ryj (diskuse) 31. 1. 2013, 16:43 (UTC)
Fungují mi jednotlivé stránky ale jak zobrazím vsechny moje články nevím. Miroslav 31.1.2013 18:47

Zobrazovat se dají samozřejmě jen jednotlivé stránky. Když tak se můžeš ještě podívat na stránce "Potřebuji pomoc", kde jsem právě v kapitolce "Návštěvnost článků" krátce diskutoval se správcem můj problém (asi nějaká porucha v programu). --Ryj (diskuse) 1. 2. 2013, 14:39 (UTC)

Wikidata[editovat zdroj]

Dobrý den, z Vašeho článku Retičela jsem odstranil interwiki, protože se již v současné době nedávají do článků starým způsobem, ale nahrávají se přes Wikidata. Přidávání je poměrně jednoduché. Stačí třeba na anglické Wikipedii kliknout na odkaz „Edit links“ (pod seznamem interwiki), dostanete se (v tomto případě) na stránku s číslem Q2293681, dole pod naspisem „List of pages linked to this item“ kliknete vpravo dole na odkaz „[add]“, v první položce (site) vyberete kód jazyka (cs) a v druhé sekci (article) vložíte název článku v češtině. Pak dáte uložit (save). S pozdravem --Marek Koudelka (diskuse) 25. 3. 2013, 17:15 (UTC)

Zkouším to právě na anglické WIKI (Reticella): Na stránce List of pages.. není nahoře žádné Q a pod nadpisem není žádný odkaz add. Co tomu schází? --Ryj (diskuse) 26. 3. 2013, 08:50 (UTC)
To jste mě asi špatně pochopil. Odkaz „[add]“ se nachází v posledním sloupci úplně dole pod nadpisem „List of pages…“ (vizte obrázek zde). V tomto případě jsem to již udělal. To „Q“ s číslem je kód stránky, na Wikipedii jsou normálně názvy, na Wikidatech mají tato čísla. --Marek Koudelka (diskuse) 26. 3. 2013, 13:40 (UTC)

Tak nevím, co bych tam měl líp pochopit. Na tom "Additional sample" to sice je, ale na Wikidatech stránky Reticella neni ani "Q" ani ten sloupec kam by se připojilo "add". Můžeš mně to ještě jednou vysvětlit?

Já to na stránce Q2293681 vše mám, moc nechápu, co Vám tam chybí. Pod nadpisem „List of pages…“ je tabulka. V jejím prvním sloupci je název jazyka, v dalším kód jazyka, pak název článku v daném jazyku a pak [edit] pro úpravu odkazů a úplně dole (pod posledním sloupcem) je [add] pro přidaní nové položky. Ještě mě napadá, používáte Internet Explorer nebo jiný prohlížeč? Kolega Kacir má s Explorerem a Wikidaty nějaký problém, takže možná tam bude problém. --Marek Koudelka (diskuse) 26. 3. 2013, 14:43 (UTC)

Ano, v tom to bude vězet. Měl jsem s tím už problémy v jiné souvislosti. Vím, že Exprorer je zastaralý, ale jinak se mně dobře osvědčil. Musím to nějak změnit. Zatím díky za informace --Ryj (diskuse) 26. 3. 2013, 14:55 (UTC)

Obrázek s vazbou ATLAS[editovat zdroj]

Dobrý den, dívala jsem se na atlasovou vazbu a až po určité chvíli koukání na obrázek jsem si všimla, že "ty dvě krajní nitě osnovy" nejsou ničím "přivázané", všechny utkové nitě leží nahoře. Můžete se na ten obrázek podívat? http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Atlas_1.png Na obrázku dole v odkazu na zdroj to vypadá správně: http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Atlasbindung.png

Zdravím 188.95.60.90 7. 1. 2014, 19:15 (UTC)

Děkuju za upozornění. V obou případech se jedná o pětivazný útkový atlas a obě vazby jsou myslím správně zakresleny. Já jsem převzal 12.1.08 a „počeštil“ nákres http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Atlasbindung.png (z roku 2004) na Commons, ten původní nákres byl (zřejmě) 16.2.08 nahrazen pod stejným názvem poněkud vhodnější verzí. Ta aktuální verze je posunutá o jednu osnovní nit, takže je trochu srozumitelnější, ale zobrazený úsek vazby je u obou verzí bohužel tak malý, že se z nich sotva dá rozpoznat o co jde.

Jestli nenajdu nic lepšího, nahradím příležitostně ten obrázek ale přece jen tou aktuální verzí. Zdraví--Ryj (diskuse) 8. 1. 2014, 13:27 (UTC)

Zdravím. Ten "počeštěný" není jen počeštěný, ale tři nitě jsou na něm volně. Té třetí jsem si všimla až při animaci :) Ten německej je propletený dobře, každá nit je alespoň v jednom křížení provlečená, ale na tom českém nejsou tři nitě provlečené nikde, takže to není otázka posunu. viz animace na http://bates.sweb.cz/atlasx.gif 188.95.60.90 8. 1. 2014, 20:44 (UTC) A povedlo se mi trochu zvětšit, počeštit a zanimovat ten německej obrázek, tak vám ho posílám, aspoň jsem to pochopila :)) http://bates.sweb.cz/atlasNEW.gif 188.95.60.90 8. 1. 2014, 22:19 (UTC)

No výborně, teď ale s tím http://bates.sweb.cz/atlasNEW.gif na Commons. Nejjednoduší bude, když to provedete vy. (Musí se tam doložit původ obrázku atd., mimochodem, čárka nad U v útku by taky neškodila). Já to potom rád převezmu, díky předem!--Ryj (diskuse) 9. 1. 2014, 08:48 (UTC)

Zdravím, někam jsem to nahrála, ale ono to je na mě moc složitý, nějak to nešlo, pak jsem zvolila jakousi starší verzi, která to načetla, ale žádný popisky to po mě nechtělo, takže tam žádný nejsou. Akorát se mi tam kamsi podařilo vloudit odkaz na ten původní zdroj obrázku. Víc s tím nesvedu. Mělo by to být na adrese: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AtlasNEW.gif#filelinks Nic nebrání to stáhnout z adresy na swebu a nahrát lépe to nějak lépe. 188.95.60.90 9. 1. 2014, 18:32 (UTC)

Zařadil jsem to na Commons do kategorie "Weaving patterns" a stáhnul na tu "moji" stránku. Doufám, že kvůli formalitám nebude na Commons do toho nikdo šťourat (jak se mně to v podobných případech už několikrát stalo) a ještě jednou díky za pomoc. --Ryj (diskuse) 10. 1. 2014, 10:25 (UTC)
Ahoj, po řízeném krachu textilního průmyslu v ČR jsem se zařekl, že se tomuto tématu nebudu už nikdy věnovat. Dnes jsem na Wikitree (rodokmeny) upravoval životopis mého dědečka, který za Rakousko-Uherska studoval na Tkalcovské škole v Rychnově nad Kněžnou a vytáhnul jsem jeho sešity z prvního ročníku. Nějak jsem v té souvislosti nakouknul na některé příspěvky na Wikipedii a dostal jsem se na tuto diskuzi. Podíval jsem se na článek Atlas (vazba), který jsem mimochodem zakládal, ale z důvodů popsaných výše dál nerozšiřoval. Dostal jsem se až k této diskuzi, abych zjistil, že ten obrázek o kterém se diskutovalo je úplně špatně, pětivazný atlas má 5 osnovních a 5 útkových nití a v obrázku je 6 osnovních a 5 útkových nití, proto zůstávala jedna osnovní neprovázaná. Nicméně 24. 1. 2014, 17:42, uložil do článku Ryj správný obrázek, za což mu tímto děkuji a pozdravuji ho.--Bohemianroots (diskuse) 3. 4. 2020, 10:49 (CEST)Odpovědět
Já tě taky zdravím. Rád bych odpověděl na tvoji mailovou adresu, ale někde jsem ji ztratil. Jestli ty tu moji ještě máš, ozvi se na ní. (Já budu měnit příští týden svoje bydliště, ale ta adresa zůstává).--Ryj (diskuse) 4. 4. 2020, 11:12 (CEST)Odpovědět

Filatoriium[editovat zdroj]

Dobrý den, je-li Filatoriium překlepem, pak jej mohu smazat. Přejete si to? --Jvs 26. 2. 2014, 17:35 (UTC)

Ano, díky za pozornost--Ryj (diskuse) 27. 2. 2014, 08:32 (UTC)

Dokončení kontroly[editovat zdroj]

Prošel jsem všechny vaše články a nalezené chyby opravil. Podívejte se na ty, kde jsem vám (dnes 21,4,2014) poděkoval - jsou tam podivnosti nebo věci, kterými si nejsem jistý. A někde je autor Meechels a jinde Mecheels. Jj14 (diskuse) 21. 4. 2014, 18:50 (UTC)

Díky za pomoc, správně je Mecheels, ostatní nesrovnalosti jsem, doufám, taky opravil. --Ryj (diskuse) 22. 4. 2014, 08:50 (UTC)

Železná hvězda kvalitního wikipedisty[editovat zdroj]

Děkuju, vyznamenání mě samozřejmě těší. Co se týká kvality článků, pomohla by mně kompetentní kritika obsahu - ta se na české WIKI v mém oboru bohužel nevyskytuje. (V německé sekci je to trochu lepší, ale odborníků je tam taky poskrovnu). No ale po Vašem povzbuzení si budu holt dál hrát na chytrého.--Ryj (diskuse) 8. 1. 2015, 14:34 (CET)Odpovědět

Povolení[editovat zdroj]

Hi Ryj Překlad : Omlouvám se, že tě zase mají potíže, ale na následujícím obrázku nebo https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/Kette_und_Schu%C3%9F.jpg HAS ytour zejména nyní se jako autor a ne Kette a Scaly , který jsem již dříve pokusil kontaktovat . prosím, můžete mi ještě jednou požádat o písemného svolení k použití obrázku, mnoho díky Bev's Book (diskuse) 11. 12. 2015, 18:37 (CET)Bev's BookOdpovědět

Hi Ryj Translation: Sorry to trouble you again but the following image of https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/Kette_und_Schu%C3%9F.jpg now has ytour name on as the author and not Kette and Schub who I have previously tried to contact. please can I , once again ask for your written permission to use the image, many thanks Bev's Book (diskuse) 11. 12. 2015, 18:37 (CET) Bev's bookOdpovědět

Hi Bev,

OK, this is my written permission for everybody: You can use the image https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/Kette_und_Schu%C3%9F.jpg. Anyway, according to https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:GNU_Free_Documentation_License,_version_1.2 is the image definitely free for every purpose. --Ryj (diskuse) 12. 12. 2015, 09:34 (CET)Odpovědět

Luminiscenční vlákna[editovat zdroj]

Dobrý den, vážený kolego, Chtěl bych se Vás zeptat, ohledně vašeho příspěvku v článku Luminiscenční vlákna, píšete o vláknech doPovaných přísadami, v mém oboru (informatika/elektrotechnika) se používá pro (pravděpodobně) podobný proces označení doTovaný. Proto bych se Vás chtěl zeptat, jestli je Vaš změna úmysl nebo překlep. Děkuji --Z.Johny (diskuse) 28. 6. 2016, 17:17 (CEST)Odpovědět

Soukenictví[editovat zdroj]

Dobrý den, jste jistě světa znalý, tak Vám dávám volnou ruku. Upravte článek podle svého. Alfi51 (diskuse) 10. 8. 2016, 18:23 (CEST)Odpovědět

Žádost o recenzi[editovat zdroj]

Zdravíčko, jak se daří?

Mohl by jste se mi podívat na článek Juta (podnik) a kdyžtak k němu hodit nějaké připomínky jak ho vylepšit? Rád bych ho dopiloval do Dobrých.--Juandev (diskuse) 8. 12. 2016, 12:21 (CET)Odpovědět

Díky za optání. Podívám se na ten článek, až budu mít trochu víc času. Nevím ovšem jaké podmínky se musí splnit pro "dobrý článek" (z mých asi 600 ještě žádný nebyl vyznamenán).
Na první pohled: některé údaje se tam zbytečně opakují a odborné výrazy nejsou všude správné. Přihlásím se asi tak za čtrnáct dní. Zatím se měj hezky --Ryj (diskuse) 10. 12. 2016, 10:52 (CET)Odpovědět

Asi by stačilo po té odborné stránce. Zbytek dle kritérií už mohou dorecenzovat ti, co se tomu věnují pravidelně.--Juandev (diskuse) 10. 12. 2016, 11:07 (CET)Odpovědět

Ahoj kolego, já bych ten článek koncipoval následovně:

1 nebo 2 věty úvodem

1) Historie

2) Zaměření podnikatelské činnosti v současnosti

= Výroba a odbyt polotovarů, hotových technických textilií a plastických hmot (fólií) .

2a) Organizační struktura: Výrobní závody, distributoři (viz odkazy)

2b) Výrobní zařízení: výroba příze a délkových textilií (motouzy), výroba širokých tkanin a stuh, výroba osnovních pletenin (rašlů) a textilních sítí, výroba netkaných textilií (střešní membrány, výroba všívaných textilií (umělý trávník), výroba fólií

2c) Výrobní program: http://www.juta.cz/data/soubory/pdf/program_cz_kr.pdf

2d) Odběratelé: viz Údaje o firmě

Každopádně bych vynechal:

- opakované kecy z historie,

- senzační údaje („největší výrobce střešních membrán na světě“) i když to (nepotvrzeně!) tvrdí noviny,

- neznámé podrobnosti a názvy výrobků, ty jsou v prospektech určeny pro odborníky, do encyklopedické informace nepatří např.

drefová příze je pravděpodobně výrobek ze strojů DREF, laciný výrobek převážně z odpadů – viz článek Frikční předení
filtrační příze může být např. jádrová příze - filament opřádaný bavlnou, ten výraz se používá jen v úzce specializovaném oboru

Jinak nevím, ten celý text je přecpaný podrobnostmi, které (podle mého názoru) asi lidi moc nezajímají. Víc ti k tomu v krátkosti psát nemůžu. Přeju ti ale hodně úspěchů v soutěži o nejlepší článek. --Ryj (diskuse) 13. 12. 2016, 17:25 (CET)Odpovědět

Literatura a asociace[editovat zdroj]

Jak jsem zabředl do té Juty, tak jsem si říkal, že bych zpracoval další dvorské textilky. Hledám ale zdroje. Mohl by jste mi doporučit nějaké časopisy, které se v ČR věnují textilu, nebo textilnímu průmyslu? Vyšla v poslední době nějaká kniha týkajícíse textilního průmyslu ČR? A ještě bych se chtěl zepatat, jestli fungují nějaké asociace? Díky.--Juandev (diskuse) 5. 1. 2017, 12:30 (CET)Odpovědět

V tom ti bohužel nemůžu pomoct. Já jezdím do Čech jen tak jednou za rok, z literatury mám jen 30 let staré věci a pro WIKI čerpám české moudrosti jen z internetu. (V angličtině a němčině se o českém textilu v posledních 20 letech taky nic nepsalo). Asociace mně taky žádné nejsou známé. Nedávno mně jeden bývalý kolega z průmyslovky kladl podobné otázky, tomu jsem taky nemohl vyhovět. Sorry --Ryj (diskuse) 5. 1. 2017, 17:09 (CET)Odpovědět

Nevadí, tak já trochu zapátrám.--Juandev (diskuse) 5. 1. 2017, 18:09 (CET)Odpovědět

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey[editovat zdroj]

  1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[editovat zdroj]

(Sorry to write in English)


Zušlechťování textilií[editovat zdroj]

Vážený a milý kolego,jak tak občas brouzdám po české Wiki, narazil jsem na pár Vašich článků, které v průměru české Wiki dost vynikají. Rád bych se ale přimluvil za jeden, který jste asi začal a nechal na půl cesty: Zušlechťování textilií. Sám se v textilu vůbec nevyznám, jinak bych se pokusil aspoň o redakci do vět atd. Našel byste chvíli, abyste ho postrčil kousek dál? Díky předem, ať už se rozhodnete jakkoli. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 15. 8. 2017, 19:00 (CEST)Odpovědět

Pane kolego, děkuji za připomínku. Bohužel nevím, jakým způsobem bych mohl článek upravit, aby to odpovídalo Vaší představě. Já jsem ho koncipoval tak, že má dávat celkový přehled o této podkategorii WIKIPEDIE. Jakou redakci do vět máte na mysli? Tomu výrazu nerozumím. Mám snad ke každému heslu (džigr, bělení, termosol atd) dodat vysvětlující větu? Myslím, že by se tím jen zhoršila přehlednost textu.
Co chci každopádně příležitostně provést, je aktualizace a změna formy odkazů.
Těším se na Vaše další komentáře s pozdravem --Ryj (diskuse) 16. 8. 2017, 16:50 (CEST)Odpovědět
Předpokládám, že se neurazíte, ale současný text na mě dělá dojem spíš poznámek z četby: jen hesla, spousta pojmů bez vysvětlení, málo nadpisů a ne moc dobře rozmyšlených atd. Nechci Vás do ničeho nutit, ale předstvte si sebe jako čtenáře. Chcete se dozvědět, co je to "zušlechťování textilií". Jak to udělat? Sám začínám rozvrhem kapitol a podlkapitol a mezi ně pak vpisuju vlastní "maso". Tím se zachová přehlednost. A obecně neznámé pojmy by se jistě měly stručně vysvětlit, aby jim laik rozuměl a aby mu to bylo k něčemu. Věty typu "auta se dělí na malá, střední a velká" toho moc neřeknou. Díky předem a pozdrav, --Sokoljan (diskuse) 17. 8. 2017, 20:15 (CEST)Odpovědět

Je mně to velice líto, že neumím pochopit Vaše argumenty nebo jsem už na to moc starý, abych změnil svůj způsob myšlení. Já umím psát pro WIKI jen podobným stylem, jakým je koncipována řada mně známých tištěných odborných encyklopedií a jak je na WIKI sestaven např. článek Průmysl, Kovy a snad desítky dalších. Jsou tam podle Vás taky jen „malá, střední a velká auta“? Já tam vidím, že hlavní článek kategorie (nebo podkategorie) definuje jednou nebo dvěma větami obsah tématu a uvádí jako souhrn hlavní částí seřazené (zhruba) podle důležitosti. Všechny laikům neznámé pojmy jsou obšírně vysvětleny v interních nebo externích odkazech.

Třeba najdete jiného textiláka, který ten článek Zušlechťování textilií upraví podle Vašeho vkusu. Přeju Vám k tomu hodně úspěchů. --Ryj (diskuse) 18. 8. 2017, 13:40 (CEST)Odpovědět

Axminster[editovat zdroj]

Vážený pane kolego, přesunul jsem obsah z Axminster do Axminsterský koberec, snad je to tak dobře, zdroje jste tam dodal, takže by neměl být nějaký problém. Snad se Vás to nějak nevhodně nedotkne. Neodvažuji se tykat, ač mám tak nějak pocit, že jste mi to kdysi někde tady či u mne v diskusi nabídl, ovšem nejsem schopen to najít, takže raději takto. Každopádně díky moc za Vaši práci zde--Horst (diskuse) 22. 8. 2017, 15:19 (CEST)Odpovědět

Ahoj Horste, samozřejmě mně máš tykat, i když jsem o nějaký ten pátek starší. (Já se na to kolegy z WIKI ani neptám a tykám skoro všem (až na pana profesora o pár řádků výš), protože většina z nich je o víc než 40 let mladší a dosud mně to nikdo neměl za zlé). Ty posuny mezi články Axminsterský koberec a Axminster jsou myslím naprosto v pořádku. Dělej jen tak dál!--Ryj (diskuse) 24. 8. 2017, 10:45 (CEST)Odpovědět

Nepolymerní textilní vlákna[editovat zdroj]

Dobrý den, bylo by možno nějak uzavřít diskusi o přesunu článku Nepolymerní textilní vlákna? Nechci Vám kazit Vaši práci, jde jen o to, aby název článku souhlasil s termínem, který je použit v textu. Děkuji za pochopení. --Jvs 7. 9. 2017, 18:51 (CEST)Odpovědět

Tufting[editovat zdroj]

Ahoj, nechci to brát bez porady, všívání (Tufting) bych přesunul na Všívání /nevypadá to na rozcestník a z Tufting uděláme redirect. Co Ty na to?--Horst (diskuse) 20. 10. 2017, 11:54 (CEST)Odpovědět

OK. Zdraví --Ryj (diskuse) 20. 10. 2017, 14:27 (CEST)Odpovědět

Soukenictví[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím upravte článek podle svého. Děkuji Wikipedista:Alfi51

Přidal jsem jen související články, o celém tématu pojednává myslím dost obsáhle článek Soukeník. Zdraví --Ryj (diskuse) 26. 10. 2017, 08:56 (CEST)Odpovědět

Dotaz[editovat zdroj]

Ahoj, udělal jsem redirect Tkalcovský stroj /měl pár odkazů/ ale nejsem si jistý jestli má vést na tkalcovský stav nebo tkací stroj, nebo pokud jde o tak užívaný pojem že z něj má být spíš minirozcestník na tyhle dva? Poradíš či upravíš? --Horst (diskuse) 18. 2. 2018, 19:09 (CET)Odpovědět

Ahoj Horste, já opravdu nevím, co by bylo pro WIKI lepší. V praxi se (jak v češtině, tak v němčině) všechny tkaniny vyrábějí zásadně jen na stavech (Webstühlech). Je naprosto neobvyklé, že by seřizovač ve tkalcovně mluvil např. o tom, že měl poruchu na jehlovém tkacím stroji. V odborné literatuře je to (v obou jazycích) galimatyáš. Tam se např. v nadpise udává, že se jedná o tkací stroje, ale hned v první větě se píše, že k nim patří jehlové stavy. Podle DIN je však Webstuhl jen ručně poháněné zařízení. Tak si z toho vyber, co se ti líbí víc a nebo jak by to odpovídalo zvyklostem na WIKI. Zdraví --Ryj (diskuse) 19. 2. 2018, 17:14 (CET)Odpovědět

Obdiv a díky![editovat zdroj]

Vážený uživaleli Ryj!

Přijměte prosím můj obdiv nad Vašimi znalostmi z oboru textilního. Koukala jsem, že vyznamenání už máte :-) Díky za Vaše články.

--Hnidopichwiki (diskuse) 1. 4. 2018, 14:23 (CEST)Odpovědět

Děkuji moc za uznání. K dalšímu zlepšování obsahu mých článků mně často chybí písemné doklady a především kompetentní odborná kritika. Zdraví --Ryj (diskuse) 1. 4. 2018, 15:34 (CEST)Odpovědět

Batikování[editovat zdroj]

K [7], tady už se bohužel odpovědi nedočkáte... OJJ, Diskuse 19. 6. 2018, 16:41 (CEST)Odpovědět

Typografie referencí[editovat zdroj]

Vážený kolego, všimla jsem si, že jste při úpravě referencí v článku Bavlna ELS navkládal zpátky mezery, které jsem odstranila. Dovoluji si tedy Vaší pozornosti nabídnout typografické zásady Wikipedie týkající se právě referencí. Reference se vkládá TĚSNĚ za úsek, kterého se týká. Opřete o to oko, prosím. Děkuje a na další počtečníčko Vašich zajímavých článků se těší --Hnidopichwiki (diskuse) 30. 6. 2018, 21:58 (CEST)Odpovědět

Milá kolegině, děkuji za upozornění, pokusím se to hned opravit. Zdraví --Ryj (diskuse) 1. 7. 2018, 11:33 (CEST)Odpovědět

Deka[editovat zdroj]

Dobrý den,

poradíte mi kdo tohle u nás vyráběl a jaký je to typ deky? Předpoklácám, že je to bavlna.--Juandev (diskuse) 15. 10. 2018, 15:18 (CEST)Odpovědět

Ahoj kolego, já jsem se s dekami v praxi nikdy nezabýval, proto můžu jen všeobecně posoudit, že jsem žádnou deku s takovým zdobením ještě neviděl a ten výrobek bych spíš považoval za přehoz nebo dekoraci. Základní materiál by mohla být bavlna, ale ta odstávající vlákna (ze žmolkování?) se podobají akrylu (nebo vlně). Definitivní posudek by ti myslím mohl dát jen specialista, který by ten značně obnošený vzorek asi musel pozorovat pod mikroskopem. Zdraví--Ryj (diskuse) 16. 10. 2018, 09:07 (CEST)Odpovědět

Vamberecká krajka[editovat zdroj]

Ahoj kolego, předmět tvého článku je dnes aktuální, viz https://www.lidovky.cz/domov/vamberecka-krajka-je-na-seznamu-tradicni-lidove-vyroby-ministerstvo-ji-chce-dostat-na-seznam-unesco.A200107_092521_ln_domov_ele Počítám, že se na něj dnes podívá pár lidí a budou se snažit ho editovat. Taky jsem do něho nahlédl a zjistil, že jsi ho založil ty. Zdraví Tě --Bohemianroots (diskuse) 7. 1. 2020, 19:56 (CET)Odpovědět

Tkalcovský stav řízený děrným štítkem[editovat zdroj]

Pane kolego promiňte, ale nemáte pravdu. Viz například obrázek zde a odkaz na článek Děrný štítek. Jinak vřele doporučuji návštěvu Deutsches Damast- und Frottiermuseum v Großschönau, je to asi kilák za hranicemi. Zdraví vás --Gampe (diskuse) 3. 5. 2020, 18:26 (CEST)Odpovědět

Pro wikipedistu Gampe - kolega Ryj odstranil tvrzení o vytváření vzoru děrnými štítky oprávněně. Článek je o ručním tkalcovském stavu, kde se vzor (vazba tkaniny) vytváří jiným způsobem než na mechanickém stavu s listovkou nebo žakárským strojem.Jak se píše v článku Děrný štítek nejprve byly děrné štítky od 18. století využívány pro řízení tvorby vzorů tkacími stroji, takže tady jde o to že je rozdíl mezi tkalcovským stavem a tkalcovským strojem, kde se děrné štítky používají jak pro ovládání listovky a útkové záměny tak i pro tvorbu složitějších vzorů žakárským strojem. Pracoval jsem v 70.letech na tkalcovských strojích (s listovkou i žakárem), takže vím o co jde. --Bohemianroots (diskuse) 3. 5. 2020, 19:30 (CEST)Odpovědět

Filament[editovat zdroj]

Dobrý den, ad [8]: všiml jsem si, že jste odmazal obsah se zdůvodněním „zavádějící text“, ale já tam nic zavádějícího nevidím. Naopak, ze strany IP tam byla snaha o (kvalitní) zdrojování. Výraz „filament“ se naprosto běžně používá i ve světě 3D tisku, viz třeba en:3D printing filament. Problémem tedy bylo nesprávné vložení textu do článku o jiném významu slova, nikoli jeho věcná nesprávnost. To je třeba rozlišovat, pozor na to, prosím. Zdraví --Mario7 (diskuse) 17. 11. 2020, 22:03 (CET)Odpovědět

Provedu, soudruhu generále! (Slovo pozor jako rozkaz nebo poučování mně i po 60 letech připomíná službu pod komunistickými lampasáky). Ne, kvůlivá stařecký sveřeposti odmítám splnění rozkazu. Ve zdůvodnění mé editace jsem nepsal jen ta dvě slova, která vytrhujete z celé věty, ve které jsem stručně vysvětlil, proč chci smazat anonymův text: zavádějící nebyl jeho obsah, ale jeho mylné spojení s tématem článku. Vyjadřuju se málo srozumitelně? Že by to bylo s mojí senilitou už tak daleko?
Mimochodem, ten snaživec nebyl tak moc daleko od správného vyjádření skutečnosti. Popisovaný předmět (fóliové pásky) je textilie s roční výrobou asi 2 miliony tun, ze kterých se jen nepatrné množství používá na 3D tisk. Háček je v tom, že se v textilní terminologii pro ni používá označení příze, což je pro textiláka trochu jiná káva než filament. Rád bych mu to býval vysvětlil, ale - to téma právě diskutujeme na jiném místě. Tedy, v tom smyslu zdraví--Ryj (diskuse) 19. 11. 2020, 09:54 (CET)Odpovědět

Předmět z 2. světové války - možný padělek[editovat zdroj]

Dobrý den, jako znalce textilu si Vás dovoluji požádat o názor k tomuto předmětu (páska na rukáv s nápisem "Oberkapo" - File:Oberkapo - Armbinde.jpg). Myslíte, že jde o padělek? Děkuji --Jvs 8. 2. 2021, 09:19 (CET)Odpovědět

Kvalifikovanou odpověď na tu otázku může myslím dát jen specialista, který k tomu má patřičné pomůcky (mikroskop, prostředky k chemickému rozboru atd) a případně znalosti o poměrech v konkrétním koncentráku. Já k tomu můžu jen říct, že je to prané, pravděpoddobně bavlněné (případně lněné) plátno, na kterém byla dodatečně vyšita hvězda a to označení. Výšivky vypadají jako neprané, barva nití se však někdy dá zvýraznit, když se po vyprání tkanina vyžehlí na rubní straně. Tkanina by mohla být i 75 let stará, stáří výšivek bohužel nemůžu s mými prostředky posoudit. Zdraví--Ryj (diskuse) 8. 2. 2021, 11:07 (CET)Odpovědět

Urgentně upravit[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji Vám za informace v článku Velur šifon. Bohužel jeho zpracování zatím nesplňuje požadavky na encyklopedické heslo. Pokuste se prosím text článku upravit alespoň do té míry, aby splňoval základní požadavky na vzhled, encyklopedický styl a jazyk článků. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po 14 dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá odložené smazání. Děkuji za pochopení. --Ajrocket1 (diskuse) 10. 10. 2021, 11:24 (CEST)Odpovědět

Ahoj velice vážený kolego, konečně se po 15 letech diletantství dozvím, jak se mají správně psát články pro WIKI. Ale když už jsi se do toho tak urgentně pustil, měl bys hned revidovat mých asi 700 výplodů, ty jsou skoro všechny zatíženy stejnými nešvary. Nejméně deset editorů, kteří je nějakým způsobem kontrolovali, ti jsou asi stejní diletanti jako já, protože na nich (až na pár drobností) prakticky žádné chyby nenašli. Snad bys mně pro začátek mohl naznačit, v čem konkrétně nejsou splněny požadavky na encyklopedické heslo a kdo bude po těch 14 dnech rozhodovat, jestli se článek ná smazat. Jinak ti přeju ještě hodně úspěchů ve tvé vysoce kvalifikované, záslužné práci.--Ryj (diskuse) 10. 10. 2021, 18:41 (CEST)Odpovědět
Jestliže jste tu 15 let, tak byste ten článek s takovým stylem ani neměl vypustit na povrch. Uznávám, že na UU to nebylo, ale jestli Vám, vážený kolego, toto přijde v pořádku, tak se spolu nemáme o čem bavit. Taktéž přeji hodně úspěchů ve Vaší dobře odváděné práci. --Ajrocket1 (diskuse) 10. 10. 2021, 21:25 (CEST)Odpovědět

Přírodní hedvábí[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o definování refu „Mar“ v hesle Přírodní hedvábí. Děkuji --Jvs 6. 9. 2022, 13:19 (CEST) Děkuji za upozornění, tu chybu už jsem opravil. Zdraví --Ryj (diskuse) 6. 9. 2022, 19:51 (CEST)Odpovědět

Zapojte se do Komunitního wishlistu![editovat zdroj]

Vážení členové komunity,

rád bych vám jménem spolku Wikimedia Česká republika oznámil spuštění projektu Komunitního wishlistu, kde můžete navrhovat témata akcí, kterých byste se rádi zúčastnili, nebo hlasovat o již navržených. Může jít např. o editaton, soutěž či cokoli jiného. Cílem komunitních wishlistů je zjistit, o jaké akce má komunita české Wikipedie zájem. Jednu ze tří vítězných akcí Wikimedia ČR ve spolupráci s komunitou zorganizuje.

Za Radu WMČR věřím, že se na stránce wishlistu nastřádá spousta nápadů i hlasů, které pro nás budou důležitým ukazatelem přání komunity, přinejmenším co se wiki-akcí týče.

Díky za vaše zapojení!

S pozdravem,
--Plánovací kalendář (diskuse) 9. 5. 2023, 23:32 (CEST)Odpovědět

Děkuji[editovat zdroj]

Dobré odpoledne, abych neděkoval za každý váš článek na textilní téma, napíšu vám zde obrovské poděkování za výrazné rozšíření běloruské sekce Wikipedie, které bylo možné díky tomu, že jsem mnoho článků vašeho autorství přeložil do nás. S velkou vděčností a přáním dalších úspěchů v editaci i v životě. Štěstí a zdraví. Volha --Хомелка (diskuse) 23. 5. 2023, 13:57 (CEST)Odpovědět

Milá kolegyně Хомелка, to mě velice těší, že jsem mohl trochu přispět k rozšíření běloruské Wikipedie. Если у вас ещё вопроси, я на них рад отвечу. Но как видеть, я пишу только плохо по русcки. Я занимался по русcки только в школе, 70 пет тому назад. I think, a better possibility could be to write English. With kind regards--Ryj (diskuse) 23. 5. 2023, 19:50 (CEST)Odpovědět

Tuftování[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o pomoc. Máte-li čas, můžete se prosím podívat na článek Tuftování a posoudit, zda je možno odstranit šablonu "Urgentně ověřit"? Děkuji --Jvs 12. 2. 2024, 09:02 (CET)Odpovědět

Ahoj kolego, tu šablonu bych každopádně odstranil, v tom článku je sice pár hrubých chyb, ty se ale dají poměrně snadno napravit. Sám na to ale nemám momentálně čas. Jestli se ten článek smaže, napsal bych ho později znovu, ale než k tomu seženu potřebný materiál, mohlo by to celé pár týdnů trvat. Zdraví --Ryj (diskuse) 12. 2. 2024, 14:35 (CET)Odpovědět

Dotazník pro editory ke tvorbě strategického plánu[editovat zdroj]

Dobrý den,

jako aktivního editora Vás prosíme o pomoc při tvorbě strategického plánu spolku Wikimedia Česká republika do roku 2027. Pomozte nám rozhodnout, jakým směrem se mají programy pro editory v následujících třech letech ubírat. O vyplnění krátkého dotazníku Vás prosíme do 1. května 2024, obsahuje 7 otázek a zabere to asi 5 minut.

Vyplňte dotazník pro editory

V rámci probíhajících příprav strategického plánu spolku WMČR na léta 25–27 běží paralelně řada procesů. Různými formami postupně oslovujeme definované cílové skupiny. V rámci možností se snažíme o maximální stručnost a efektivitu, ptáme se vždy na to, co je pro danou skupinu primárně relevantní.

Více informací k procesu a průběhu přípravy SP najdete na pro tyto účely zřízené veřejné stránce. Na editorský dotazník navazuje termínově setkání se správci a patrolou – v gesci Pavla Bednaříka. V případě jakýchkoliv dotazů se mi můžete ozvat na diskusní stránce, nebo mailem na jan.beranek@wikimedia.cz.

Děkujeme za zapojení,

--janbery (diskuse) 20. 4. 2024, 23:50 (CEST)Odpovědět