Diskuse k šabloně:Infobox - chráněné území

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Navrhuji Kategorie:Kategorie IUCN V -> podkat. Kategorie:Chráněné krajinné oblasti v Česku a ne mít česká CHKO zbytečně v obou kategoriích. --Ben Skála 28. 5. 2011, 11:52 (UTC)

K návrhu na sloučení[editovat zdroj]

Jsem proti tomu slučovat sem {{Infobox - chráněné území v Česku}}. Vzhledem k tomu, s jakou podrobností jsou česká chráněná území zpracovávána, je vhodné ponechat jim samostatný infobox, který už bude mít automatické odkazy na české reálie. Možná by se dalo, kdyby existoval jeden metainfobox na chráněná území a ten český bych jej využil s předvyplněním některých parametrů. Analogicky, české obce mají taky zvláštní infobox, přesto, že by se dal příslušně znásilnit {{Infobox - sídlo světa}}. JAn (diskuse) 19. 4. 2015, 23:03 (CEST)

Souhlas, toto je v současné době nereálné. --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 10. 2016, 14:26 (CEST)

Pod lípou byl získán konsensus a slučovat se bude. --Dvorapa (diskuse) 11. 2. 2019, 00:44 (CET)

Úprava šablony, aby byla fungovala i na mezinároní území kategorie IUCN V[editovat zdroj]

Neumíte, prosím, někdo upravit šablonu, aby když je národní park kat. V, příklad Národní park Cairngorms, tak tam v závorce pod názvem nebyl odkaz jen CHKO v ČR? Jak to je teď, tak to vypadá, velmi podivně. Děkuji --Pavouk (diskuse) 10. 8. 2015, 14:01 (CEST)

Návrhy[editovat zdroj]

Díky @Dvorapa: za infobox. Implementoval jsem Wikidata, možno vyzkoušet vložit {{Wikipedista:Dvorapa/Pískoviště/Šablona:Infobox - chráněné území}} třeba do stránek Národní park Yellowstone nebo Ralsko (přírodní rezervace) . --Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 1. 2019, 14:30 (CET)

Mám pár otázek.

 • K čemu je umístění? Zní mi to dost vágně a nestrukturovaně. Mohl bys prosím dát příklad vyplnění těchto parametrů simultánně? Umístění, pojem/název vyššího/nižšího celku? Díky moc
 • Proč je tam ta část "UNESCO"? Neslouží pro unesco území šablona Šablona:Infobox - světové dědictví?
 • Každopádně navrhuji "ID" přejmenovat na "ID UNESCO" aby se to nepletlo s jinými identifikátory.
 • Pro kód by mělo být určeno, zda se v případě ČR jedná o ÚSOP nebo DRÚSOP kód. Vypadá to že to je ÚSOP, ten používají i stávající šablony, takže jde jen o to vyjasnění v dokumentaci posléze.

ještě jednou díky --Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 1. 2019, 14:30 (CET)

Pro inspiraci seznam vlastností ve Wikidatím projektu chráněná území v Německu - wikidata:Wikidata:WikiProject_Protected_areas_in_Germany#Properties.--Jklamo (diskuse) 28. 1. 2019, 17:37 (CET)

@Vojtěch Dostál: Díky moc. Odpovědi:
 • Psal jsem to pod technickou lípou. Umístění je sloučením parametrů lokace, umístění a nejbližší město a o to by mělo také jít. Můžeme kdyžtak upravit názvy parametrů, snažil jsem se ale volit i jinde běžné názvy (místo místo nebo lokalita jsem ale raději zvolil umístění)
  • Umístění: obec (Bělá), část obce (Vrchbělá) nebo směr od nejbližší obce (na sever od Bělé)
   • A nebylo by tedy lepší pojmenovat ten parametr "obec"? Každé území se přeci nachází v katastru 1 či více obcí :). Na Wikidatech by tomu docela dobře odpovídala vlastnosti "nachází se v administrativní jednotce". V některých případech (národní parky) nebude mít smysl uvádět seznam obcí ale rovnou se tam asi bude uvádět okres či kraj, že?--Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 1. 2019, 18:30 (CET)
    • Pokud myslíš že to bude lepší, je mi to celkem jedno. Tři infoboxy dosud měly lokalitu, jeden měl umístění a nejbližší město, takže jsem to sloučil tak nějak podle svého citu, ale změně se nebráním. --Dvorapa (diskuse) 28. 1. 2019, 18:51 (CET)
  • Pojem a název nižšího celku: okres, komuna, apod. (NUTS 4)
  • Pojem a název vyššího celku: kraj, spolková země, stát USA (NUTS 1–3)
  • Stát
 • Protože byla i v předešlém infoboxu. Nechtěl jsem nic měnit nebo rozbíjet, chtěl jsem jen sloučit 4 infoboxy do jednoho. Ale samozřejmě si myslím, že tam kde je tohle vyplněné, by klidně mohly být infoboxy oba dva.
  • Rozumím. Uděláme tam nějakou monitorovací kategorii a všechny články s těmito parametry pak asi manuálně opravím, protože čistě vzato subjekt české chráněné území je něco odlišného než subjekt UNESCO a měli bychom ta data udržet odděleně, jinak to bude děsný zmatek.--Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 1. 2019, 18:34 (CET)
   • No takhle, ideálně by bylo lepší to provést rovnou nyní, v jedné robotické operaci (a v jedné společné editaci). nebo jak uznáš, bude jich kolem 70. --Dvorapa (diskuse) 28. 1. 2019, 18:50 (CET)
   • @Vojtěch Dostál: Ono to je stejně i v infoboxu sídlo světa. A i tam by asi bylo vhodné přejmenovat id na id UNESCO (minimálně). Nebo to také vyčlenit z infoboxu a používat infobox světové dědictví, ovšem infobox sídlo světa je zase docela dlouhý, aby byly dva pod sebou. No nevím. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2019, 21:52 (CET)
   • Aha, tak ne, ono to tam je označeno za zastaralé, jen to není pořádně zmíněno v dokumentaci. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2019, 22:02 (CET)
 • Rozumím, i když ID UNESCO je fakt divný název, je to určitě potřeba.
 • Jojo, bude potřeba to rozepsat v dokumentaci.
--Dvorapa (diskuse) 28. 1. 2019, 17:59 (CET)
@Vojtěch Dostál, Matěj Suchánek: Také jsme přišli o údržbové kategorie, věděli byste zařídit znovu kategorizaci do:
U Kategorie:Údržba:Objekty bez souřadnice jediné to zdá se funguje beze změny. --Dvorapa (diskuse) 11. 2. 2019, 03:06 (CET)
Obnovil jsem, co šlo. Matěj Suchánek (diskuse) 11. 2. 2019, 10:26 (CET)
Je možné uvést infobox do nějaké PŘIJATELNĚJŠÍ PODOBY? Ta barva v infoboxu příliš poutá pozornost. Proč je tam odkaz na W. Commons, když se standardně uvádí do externích odkazů? Termín UMÍSTĚNÍ je chyba! Park není umístěn zde, je to nejbližší město!--Pimlico27 (diskuse) 11. 2. 2019, 22:21 (CET)
Barvy jsou přebrány z původních infoboxů, žádná výrazná změna neproběhla. Odkaz na Commons se v poslední době často dává i do infoboxů, viz téma na Wikipedie:Pod lípou (u krbu)#Přecommonsováno, ale také zde byl i předtím. Termín umístění je zatím nejvhodnější název pro část obce/obec/více obcí/směr od obce. Tyhle všechny typy hodnot musí postihnout. Kdybychom ho pojmenovali jen obec, nemohl by obsahovat část obce nebo směr od nejbližší obce. Také zde předtím už byl, jen byl pojmenován jako lokalita. Je nějaký konkrétní článek, kde to není vhodně vyplněno? Rád pomohu upravit. --Dvorapa (diskuse) 11. 2. 2019, 23:20 (CET)
Termín umístění je bohužel v tomto kontextu nesmysl. Ten národní park někde leží a tento odkaz udává nějaké nejbližší město v okolí těchto národních parků, jestli tomu rozumíte? Takže je například Národní park Great Sand Dunes a nejbližší město od tohoto parku je 50 km Alamosa. Takže umístění: Alamosa je co?--Pimlico27 (diskuse) 12. 2. 2019, 19:30 (CET)
Nevypadá to moc dobře, když jsou ty infoboxy dlouhé a jsou v nich zbytečně duplikované odkazy.--Pimlico27 (diskuse) 12. 2. 2019, 19:33 (CET)
Pokud je národní park v katastru města Alamosa, tak to nesmysl není. --Vojtěch Dostál (diskuse) 12. 2. 2019, 20:43 (CET)
Není v katastru města Alamosa. Alamosa je jen nejbližší město.--Pimlico27 (diskuse) 12. 2. 2019, 22:56 (CET)
Tenhle infobox ale není jen pro národní parky, ale třeba i pro kus skály, rybníček, lesoparčík, vodopádek apod. To vše může být jak přímo uprostřed nějaké obce, tak i na míle daleko od nějaké obce. Jako zase je nesmysl to pojmenovat jako nejbližší město, když se jedná o rybníček na návsi Horních Slepičkovic 35 km od Tábora. Tak napiš umístění: 50 km na sever od Alamosy. To je právě kouzlo tohohle parametru, že si do něj můžeš napsat, co chceš (i když oficiálně pro Wikidata je to asi něco jako katastrální území obce či co). --Dvorapa (diskuse) 12. 2. 2019, 21:14 (CET)
když si do něj můžeš napsat, co chceš, tak je to právě nesmysl, který zde nemá, co dělat.--Pimlico27 (diskuse) 12. 2. 2019, 23:00 (CET)
Jsem proti tomu, abychom do parametru psali "co chceme" jak píše Dvorapa. Pokud nejsme schopni vytvořit jasnou definici umístění, tak používejme jen parametr obec (pro chráněná území v katastru obcí, jako např. všechna chráněná území v ČR). --Vojtěch Dostál (diskuse) 13. 2. 2019, 09:23 (CET)
Také mi přijde lepší mít parametr obec (případně administrativní jednotka apod., tedy u rybníčku to bude vesnice, u národního parku kraj, apod.), který se dá snadno importovat na Wikidata a strojově zpracovávat a k tomu druhý parametr, kam by se ručně psalo něco jako "1,5 km severně od Makotřas" JAn (diskuse) 13. 2. 2019, 11:45 (CET)
JAnem navrhovaná dvojice parametrů mi přijde dobrá. Líbí se mi i parametr administrativní jednotka --Vojtěch Dostál (diskuse) 13. 2. 2019, 12:19 (CET)
Nevím, nezapomínejte, že už tu máme také nadřazený celek a podřazený celek, kam přesně patří okres či kraj, jako u jiných infoboxů. Nerozumím tomu, proč se pěkně definované umístění (část obce, obec nebo nejbližší obec) nedá strojově zpracovat, ale dva parametry obec a nejbližší obec dají. (ale to je asi způsobeno mojí neznalostí práce s Wikidaty, tak mě omluvte) --Dvorapa (diskuse) 13. 2. 2019, 12:43 (CET)
Nebo takhle, udělejte mi prosím někdo tabulku stávajících parametrů a navrhovaných parametrů a připište k tomu i vaše problémy s Wikidaty, nějak se v tom návrhu ztrácím. --Dvorapa (diskuse) 13. 2. 2019, 12:48 (CET)

kódy[editovat zdroj]

Po změně šablony nelze snadno importovat kód úsop na Wikidata, jelikož stejný parametr se používá i po kódy jiných států. Co s tím? JAn (diskuse) 17. 2. 2019, 18:24 (CET)