Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Chráněná území

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O projektu Spolupráce Jak začít editovat?
Facebook Google+


Nově vyhlašované Přírodní památky[editovat zdroj]

Již delší dobu sleduji, že nově vyhlašované Přírodní památky nelze najít v databázích a mapách AOPK.

  1. Národní parky vyhlašuje Parlament ČR zákonem (§ 15 odst. 3 ZOPK),
  2. Chráněné krajinné oblasti vyhlašuje vláda nařízením (§ 25 odst. 3 ZOPK),
  3. Národní přírodní rezervace a národní přírodní památky vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí vyhláškou (§ 28 odst. 1 a § 35 odst. 1 ve spojení s § 79 odst. 3 písm. c) ZOPK),
  4. Přírodní rezervace a Přírodní památky vyhlašuje (mimo území NP, CHKO a jejich ochranných pásem a mimo vojenské újezdy) nařízením Rada kraje (§ 33 odst. 1 a § 36 odst. 1 ve spojení s § 77a odst. 2 ZOPK)

U nově vyhlášených Přírodních památek postrádám ze strany AOPK zanesení těchto maloplošných chráněných území do map a databází AOPK. Příkladem budiž PP vyhlášené již v roce 2016 Radou Karlovarského kraje. Příklady zde v - odkazu - Nařízení Karlovarského kraje. Ani jednu z výše uvedených PP, zveřejněných v "Nařízení" jsem nenašel v aktuální databázi AOPK (Pastviny u Srní; Malý Stolec; Hornohradský potok; Špičák u Vojkovic; Dubohabřina ve Vojkovicích; Valečské sklepy; Valečské lemy). Viz aktuální databáze PP k dnešnímu datu (PP Karlovarský kraj). Jsem blbej jenom já, když to nedokážu u AOPK najít? --Lubor Ferenc (diskuse) 12. 5. 2019, 13:54 (CEST)

Zdravím, vypadá to, že tam fakt nejsou (pátral jsem teda jen po Pastviny u Srní, koukal jsem i na AOPK otevřená data (a ač tam mají poslední aktualizaci 31. 1. 2019), tak tam zřejmě nejsou. Co si pamatuju z jednání, tak je možný, že některé věci jsou pouze v neveřejné DB. Může tam něco chybět, může to být omyl. Zkuste jim napsat, věřím, že to rádi napraví. Sami jsou rádi, když jsou ta data využívána a jsou k dispozici. --frettie.net (diskuse) 12. 5. 2019, 23:58 (CEST)
AOPK ochotně a bleskurychle odpovědělo. Přikládám jejich odpověď:
"Vámi uváděných 7 maloplošných zvláště chráněných území (MZCHÚ), vyhlášených Věstníkem právních předpisů Karlovarského kraje ze dne 5. 12. 2016 (Částka 6/2016) bohužel nemohlo být zaevidováno v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody (DRUSOP, https://drusop.nature.cz) z důvodu nedodání kompletní vyhlašovací dokumentace ze strany zřizovatele, tj. Krajského úřadu Karlovarského kraje (KrÚ KV). V případě přírodních památek (PP) Pastviny u Srní, Špičák u Vojkovic, Valečské sklepy a Valečské lemy jsme dosud neobdrželi žádný z potřebných dokumentů, u zbylých 3 PP nám byla zaslána pouze geodetická dokumentace, která k zapsání dotčeného území do DRUSOPu nepostačuje.
Problém jsme opakovaně řešili e-mailovou komunikací s úředníky Oddělení ochrany krajiny, zemědělství a revitalizace KrÚ KV; bohužel bez adekvátního výsledku. Proto jsme 19. února t. r. odeslali oficiální žádost Ing. Jiřímu Raškovi, vedoucímu zmíněného oddělení, s přehledem všech dlužných dokumentů (jedná se celkem o 12 MZCHÚ z let 2016 - 2018), na niž nám do dnešního dne rovněž nebylo odpovězeno. V nejbližší době se v této věci chystáme obrátit na Ing. Reginu Martincovou, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství. Do doby, než se tuto záležitost podaří uspokojivě vyřešit, se prosím s případnými dotazy na informace týkající se uvedených území obracejte přímo na KrÚ KV. Omlouváme se a děkujeme za pochopení. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR."
--Lubor Ferenc (diskuse) 14. 5. 2019, 17:17 (CEST)