Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Chráněná území

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O projektu Spolupráce Jak začít editovat?
Facebook Google+Zrušení přírodních památek na území NP Šumava[editovat zdroj]

Podle vyjádření známého ze Správy NP Šumava byly v roce 2017 maloplošná chráněná území na území NP Šumava zrušena jako relikt nepatřičný v NP, např. PP Modravské slatě byla zrušena k 9. lednu 2017. Bylo by vhodné články rušených PP a popř. PR identifikovat a aktualizovat.

Je potřeba zvážit, zda každé nerozdělit do dvou článků:

  • chráněné území jako právní institut ochrany přírody existující po nějakou dobu
  • a samotné stále přetrvávající cenné přírodní území.

Důvod pro rozdělení vidím v tom, že Wikipedie určitě ráda bude mít článek o konkrétní formě právní ochrany území (tj. časově a územně vymezeno) a zároveň i článek o hodnotném území (které není v čase vymezeno, nikdo jej nevyhlásil atd.). --Adam Hauner (diskuse) 10. 3. 2020, 12:25 (CET)

Nebylo by v tu chvíli vhodnější přepracovat článek na článek o daném hodnotném území a zrušenou ochranu v něm jen zmínit? Oba koncepty bych dělil maximálně na úrovni Wikidat, ale Wikipedie myslím lépe téma postihne vcelku. --Vojtěch Dostál (diskuse) 10. 3. 2020, 15:07 (CET)
Ani já bych je nerozděloval. Území je pořád stejné, jen se změnila forma ochrany. Na DRUSOPu se nedá hledat podle překryvu s chráněným územím, ale zrušené přírodní památky na Šumavě v roce 2017 jsou Borová Lada, Jelení vrch (přírodní památka), Jezerní luh, Jezerní slať, Kotlina Valné, Malá niva, Modravské slatě, Obří zámek, Pod Šindlovem, Povydří, Pramen Vltavy, Splavské rašeliniště, Stožec (přírodní památka), Stožecká skála, Tetřevská slať, Trojmezná hora, Vltavský luh a Žďárecká slať. --Petr Kinšt (diskuse) 10. 3. 2020, 18:03 (CET)