Diskuse s wikipedistou:Juandev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kartotéka
00-Alif-Wasla.png cs, en-3, es-3, pl-1
XHTML-3, CSS-2
Znak C1.png Návod k použití

Pokud chcete něco sdělit vy mně, napište mi sem, odpovím vám tady.
Pokud chci něco vám, napíšu vám na vaši diskusi, odpovězte mi tam.

Obsah

New discussion on Commons talk:Structured data[editovat zdroj]

Hello. I've started a new, important discussion about creating properties for Commons on Wikidata. Please come join in, if the process is something that interests you or if you can help. Keegan (WMF) (talk) 19. 9. 2018, 18:48 (CEST)

Structured Data - upcoming changes to viewing old file page revisions[editovat zdroj]

How old revisions of file pages work are likely going to have to change for structured data. There is information about the change on the SDC hub talk page, please read it over and leave feedback if you have any. Keegan (WMF) (talk) 28. 9. 2018, 17:30 (CEST)

Structured Data - IRC office hours today, 4 October[editovat zdroj]

There will be an IRC office hour for Structured Data on Commons today, 4 October 2018, from 17:00-18:00 UTC in #wikimedia-office. You can find date/time conversion, as well as a link to join the chat in your browser if needed, on the IRC Office hours page on Meta. I look forward to seeing you there. -- Keegan (WMF) (talk) 4. 10. 2018, 07:49 (CEST)

Structured Data - search prototype[editovat zdroj]

There is a search prototype for structured data on Commons available. Please visit the search prototype page on the structured data hub for information on testing and feedback. -- Keegan (WMF) (talk) 5. 10. 2018, 21:07 (CEST)

Structured Data - IRC office hour today, 1 November[editovat zdroj]

There will be an IRC office hour for Structured Data on Commons today, 1 October 2018, from 17:00-18:00 UTC in #wikimedia-office. You can find date/time conversion, as well as a link to join the chat in your browser if needed, on the IRC Office hours page on Meta. I realize this may be short notice for some people; I am experimenting with advanced notice times to see what works best for the most people, I'll be giving more warning before the next office hour. I look forward to seeing you there. -- Keegan (WMF) (talk) 1. 11. 2018, 17:02 (CET)

Structured Data - IRC office hour today, 1 November[editovat zdroj]

The above message says 1 October in the body when it should say 1 November, as the subject line says. Apologies for making a new section by mass message, it's the only way to get this out quickly. See you in twenty minutes! -- Keegan (WMF) (talk) 1. 11. 2018, 17:37 (CET)

Structured Data - copyright and licensing statements[editovat zdroj]

I've posted a second round of designs for modeling copyright and licensing in structured data. These redesigns are based off the feedback received in the first round of designs, and the development team is looking for more discussion. These designs are extremely important for the Commons community to review, as they deal with how copyright and licensing is translated from templates into structured form. I look forward to seeing you over there. -- Keegan (WMF) (talk) 2. 11. 2018, 17:25 (CET)

Structured Data on Commons Newsletter - Fall 2018 edition[editovat zdroj]

Welcome to the newsletter for Structured Data on Wikimedia Commons! You can update your subscription to the newsletter. Do inform others who you think will want to be involved in the project!

Community updates
Things to do / input and feedback requests

Current:

Since the last newsletter:

Presentations / Press / Events
Partners and allies
 • The info portal on Structured Commons now includes a section on GLAM (Galleries, Libraries, Archives and Museums).
 • We are currently planning the first GLAM pilot projects that will use structured data on Wikimedia Commons. One project has already started: the Swedish Heritage Board researches and develops a prototype tool to provide improved metadata (translations, data additions...) from Wikimedia Commons back to the source institution. Read the project brief.
 • The documentation for batch uploads of files to Wikimedia Commons will be improved in 2019, as part of preparing for Structured Data on Wikimedia Commons. To prepare, the GLAM team at the Wikimedia Foundation wants to understand better which types of documentation you already use, and how you like to learn new GLAM-Wiki skills and knowledge. Fill in a short survey to provide input!
Stay up to date!

-- Keegan (WMF) (talk)

Message sent by MediaWiki message delivery - 7. 12. 2018, 18:58 (CET)

Jak do VicuniUploaderu nahrát souřadnice[editovat zdroj]

Ahoj, chtěl bych se Tě jako znalce zeptat na nahrávání souřadnic do programu VicunaUploader (používám jeho verzi 1.23). Popsal jsem si fotky, dohledal k nim souřadnice a relaci (přes Soubor → Uložit relaci) uložil. Když jsem si pak soubor s uloženou relací opětovně natáhl, souřadnice jednotlivých obrázků se nenačetly. Přitom ve vlastním XML souboru s uloženou relací byly. Poradíš mi, prosím, v čem dělám chybu? Díky. --Jan Polák (diskuse) 10. 12. 2018, 13:05 (CET)

No to bude spíš nějaká softwarová chyba - ono to občas blbne. Ptal bych se nějakýho programátora. Typnu, že je to třeba proto, že je to v šabloně, která již není podporovaná?--Juandev (diskuse) 18. 12. 2018, 00:37 (CET)
Tos mi asi ne úplně porozuměl. Já neřeším zobrazení souřadnic na Commons, nýbrž ve Vicuni. Mám v ní fotky, které popíši a dohledám k nim souřadnice. Pak to celé dám ve Vicuni uložit. Následně Vicunu třeba zavřu. A pak ji pustím znovu a dám předchvílí uloženou relaci opětovně načíst. Načteme se mi vše (obrázky, popisky atp.), jen ty souřadnice ne. A když si bokem (například v Poznámkovém bloku ve Windows) ten soubor s uloženou relací prohlédnu, tak v něm ty souřadnice uložené jsou. Tak je potřeba něco někde nastavit nebo proč se mi ty souřadnice zpět do Vicuni nenatahují? Díky za případné rady. --Jan Polák (diskuse) 21. 12. 2018, 12:30 (CET)
Ano, tak jsem to pochopil již napoprvé. Ten tvůj postup je správný, tzn. že to bude asi sw chyba. Ono to blbne i mě a todle se mi už dělo. Třeba tím, že se to nezapsalo do souboru, kde to tyto informace uchovává. Vicugna je napsána v Javě a jede na Javě, proto ti doporučuji zeptat se programátora, který rozumí Javě. Buď tady na Wikipedii, nebo v různých FB skupinách.--Juandev (diskuse) 21. 12. 2018, 12:40 (CET)
Tak to se omlouvám, že jsem Ti podsouval nepochopení mé otázky. --Jan Polák (diskuse) 22. 12. 2018, 00:42 (CET)
No co nedorozumění.--Juandev (diskuse) 22. 12. 2018, 11:28 (CET)

Multilingual captions beta testing[editovat zdroj]

The Structured Data on Commons team has begun beta testing of the first feature, multilingual file captions, and all community members are invited to test it out. Captions is based on designs discussed with the community[1][2] and the team is looking forward to hearing about testing. If all goes well during testing, captions will be turned on for Commons around the second week of January, 2019.

Multilingual captions are plain text fields that provide brief, easily translatable details of a file in a way that is easy to create, edit, and curate. Captions are added during the upload process using the UploadWizard, or they can be added directly on any file page on Commons. Adding captions in multiple languages is a simple process that requires only a few steps.

The details:

 • There is a help page available on how to use multilingual file captions.
 • Testing will take place on Beta Commons. If you don’t yet have an account set up there, you’ll need one.
 • Beta Commons is a testbed, and not configured exactly like the real Commons site, so expect to see some discrepancies with user interface (UI) elements like search.
 • Structured Data introduces the potential for many important page changes to happen at once, which could flood the recent changes list. Because of this, Enhanced Recent Changes is enabled as it currently is at Commons, but with some UI changes.
 • Feedback and commentary on the file caption functionality are welcome and encouraged on the discussion page for this post.
 • Some testing has already taken place and the team are aware of some issues. A list of known issues can be seen below.
 • If you discover a bug/issue that is not covered in the known issues, please file a ticket on Phabricator and tag it with the “Multimedia” tag. Use this link to file a new task already tagged with "Multimedia."

Known issues:

Thanks!

-- Keegan (WMF) (talk), for the Structured Data on Commons Team 17. 12. 2018, 21:43 (CET)

Stránka Wikipedie:Potřebuji pomoc - panel Potřebuji pomoci bude brzy nasazen[editovat zdroj]

Dobrý den,

jak někteří z Vás možná již ví, působím jako komunitní ambasador české Wikipedie a věnuji se projektům majícím za cíl zlepšit pocit nováčků na Wikipedii. Tyto projekty má na starosti tým Growth a jeden z nich se týká i stránky Wikipedie:Potřebuji pomoc.

V průběhu ledna 2019 bude nasazen projekt Panel Potřebuji pomoci, který má za cíl umožnit nováčkům získat pomoc přímo z editačního rozhraní, a to formou odkazu na stránky s nápovědou i možností položit dotaz zkušenému wikipedistovi. Tyto dotazy budou směřovány právě na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Touto zprávou bychom vás na tento projekt rádi upozornili, abyste věděli o chystaných změnách, které se vás mohou dotýkat.

Více informací o práci týmu Growth naleznete na jeho zprávě, která je na stránce Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018. V průběhu ledna 2019 přineseme informace, jak je vhodné odpovídat na otázky položené na stránce Wikipedie:Potřebuji pomoc, aby se nováčci jednoduše dozvěděli o vložené odpovědi.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)


Tato zpráva vám přišla proto, že často odpovídáte na otázky položené na stránce Wikipedie:Potřebuji pomoc. Nechcete-li žádné podobné zprávy v budoucnu obdržet, prosím, zapište se na blacklist.

Structured Data - file captions coming this week (January 2019)[editovat zdroj]

Hi all, following up on last month's announcement...

Multilingual file captions will be released this week, on either Wednesday, 9 November or Thursday, 10 November 2019. Captions are a feature to add short, translatable descriptions to files. Here's some links you might want to look follow before the release, if you haven't already:

 1. Read over the help page for using captions - I wrote the page on mediawiki.org because captions are available for any MediaWiki user, feel free to host/modify a copy of the page here on Commons.
 2. Test out using captions on Beta Commons.
 3. Leave feedback about the test on the captions test talk page, if you have anything you'd like to say prior to release.

Additionally, there will be an IRC office hour on Thursday, 10 January with the Structured Data team to talk about file captions, as well as anything else the community may be interested in. Date/time conversion, as well as a link to join, are on Meta.

Thanks for your time, I look forward to seeing those who can make it to the IRC office hour on Thursday. -- Keegan (WMF) (talk) 7. 1. 2019, 21:22 (CET)

Captions in January[editovat zdroj]

The previous message from today says captions will be released in November in the text. January is the correct month. My apologies for the potential confusion. -- Keegan (WMF) (talk) 7. 1. 2019, 21:43 (CET)

Structured Data - file captions coming this week (January 2019)[editovat zdroj]

My apologies if this is a duplicate message for you, it is being sent to multiple lists which you may be signed up for.

Hi all, following up on last month's announcement...

Multilingual file captions will be released this week, on either Wednesday, 9 January or Thursday, 10 January 2019. Captions are a feature to add short, translatable descriptions to files. Here's some links you might want to look follow before the release, if you haven't already:

 1. Read over the help page for using captions - I wrote the page on mediawiki.org because captions are available for any MediaWiki user, feel free to host/modify a copy of the page here on Commons.
 2. Test out using captions on Beta Commons.
 3. Leave feedback about the test on the captions test talk page, if you have anything you'd like to say prior to release.

Additionally, there will be an IRC office hour on Thursday, 10 January with the Structured Data team to talk about file captions, as well as anything else the community may be interested in. Date/time conversion, as well as a link to join, are on Meta.

Thanks for your time, I look forward to seeing those who can make it to the IRC office hour on Thursday. -- Keegan (WMF) (talk) 7. 1. 2019, 22:09 (CET)

Žádosti o kresbu[editovat zdroj]

Zdravím, zaznamenal jsem Wikipedista:Juandev/Žádost o kresbu, napadlo mě odkaz přidat i do Šablona:Související žádosti, souhlas nebo raději ne? --Dvorapa (diskuse) 12. 1. 2019, 15:25 (CET)

Můžeme to zkusit.--Juandev (diskuse) 12. 1. 2019, 21:49 (CET)
Přidal jsem to tedy do šablony. --Dvorapa (diskuse) 12. 1. 2019, 21:56 (CET)

Wikipedie:Editaton Shared Cities[editovat zdroj]

Jakého konkrétního tématu by ses chtěl ujmout? --Gampe (diskuse) 7. 2. 2019, 13:59 (CET)

Jaká témata jsou na výběr?--Juandev (diskuse) 7. 2. 2019, 18:31 (CET)
Přiznám se, že ze znění tvé poznánmky jsem měl dojem, že máš nějaký konkrétní záměr, ale že nezapadá do Aktronem navrženého tématu. Obecně to může být cokoliv, co zapadá pod "sdílená města". Probereme to na srazu? --Gampe (diskuse) 10. 2. 2019, 19:23 (CET)
Tak Aktron to navrhuje zúžit na německou architekturu v Praze? Co to je? Je Mendel Rakušan, nebo Moravák? Já bych rád přišel na editaton a psal, ne zkoumal coc je a co není německá architaktura. Jako pokud to připraví dopředu a vyberu si tak proč ne, ale téma pražského urbanismu mi přijde zcela jasné a není potřeba něco řešit.--Juandev (diskuse) 10. 2. 2019, 19:38 (CET)

Prameny[editovat zdroj]

Jen pro jistotu — nevím, zda víte o založení DoS Wikipedie:Diskuse o smazání/Seznam pramenů v Česku, tak kdybyste se chtěl vyjádřit...--Hnetubud (diskuse) 9. 2. 2019, 23:19 (CET)

Zájem o fotografie z Jindřichova Hradce[editovat zdroj]

Dobrý den, všimla jsem si, že jste před lety projevil zájem o fotografie z Jindřichova Hradce, případně další. Prosím, trvá ještě tento zájem? Prohledala bych své archivy, případně v létě nafotila (ČB, ČK, JH). Petulac (diskuse) 14. 2. 2019, 15:29 (CET)

Dobrý den a můžete mne osvěžit pamět a napsat, ke se takto projevuji?--Juandev (diskuse) 14. 2. 2019, 16:59 (CET)
Dobrý den, omlouvám se, už jsem to nenašla. Tak nic. Hezký den přeji. Petulac (diskuse) 12. 3. 2019, 01:17 (CET)
Tak to se také omlouvám, Wikipedii se věnuji již více jak deset let a holt už si spoustu věcí nepamatuji. Nicméně, svými fotografiemi můžete přispět i bez mého zájmu.--Juandev (diskuse) 12. 3. 2019, 07:19 (CET)

Structured Data - development update, March 2019[editovat zdroj]

This text is also posted on the Structured Data hub talk page. You can reply there with questions, comments, or concerns.

A development update for the current work by the Structured Data on Commons team:

After the release of multilingual file captions, work began on getting depicts and other statements ready for release. These were originally scheduled for release in February and into March, however there are currently two major blockers to finishing this work (T215642, T217157). We will know more next week about when depicts and statements can likely be ready for testing and then release; until then I've tentatively updated the release schedule.

Once the depicts feature is ready for testing, it will take place in two stages on TestCommons. The first is checking the very basics; is the design comfortable, how does the simple workflow of adding/editing/removing statements work, and building up help and process pages from there. The second part is a more detailed test of depicts and other statements, checking the edge-case examples of using the features, bugs that did not come up during simple testing, etc. Additionally we'll be looking with the community for bugs in interaction with bots, gadgets, and other scripts once the features are live on Commons. Please let me know if you're interesting in helping test and fix these bugs if they show up upon release, it is really hard to find them in a test environment or, in some cases, bugs won't show up in a testing environment at all.

One new thing is definitely coming within the next few weeks, pending testing: the ability to search for captions. This is done using the inlabel keyword in search strings, and will be the first step in helping users find content that is specifically structured data. I'll post a notice when that feature is live and ready for use.

Thanks, let me know if you have questions about these plans. Keegan (WMF) (talk) 12. 3. 2019, 22:34 (CET)

Structured Data - early depicts testing[editovat zdroj]

The Structured Data on Commons development team has the very basic version of depicts statements available for early testing on Test-Commons. You can add very basic depicts statements to the file page by going into the new “Structured Data” tab located below the "Open in Media Viewer button." You can use the Latest Files link in the left side nav bar to select existing images, or use the UploadWizard to upload new ones to test with (although those images won’t actually show up on the site). The test site is not a fully functional replica of Commons, so there may be some overall problems in using the site, but you should be able to get a general idea of what using the feature is like.

Early next week I will call for broad, community-wide testing of the feature similar to what we did for Captions, with instructions for testing, known bugs, and a dedicated space to discuss the feature as well as a simple help page for using statements. Until then, you're welcome to post on the SDC talk page with what you might find while testing depicts.

Thanks in advance for trying it out, you'll be hearing more from me next week. -- Keegan (WMF) (talk) 21. 3. 2019, 23:00 (CET)

Structured Data - testing qualifiers for depicts[editovat zdroj]

As you might have seen, testing is underway for adding qualifiers to depicts statements. If you have not left feedback already, the Structured Data on Commons development team is very interested in hearing about your experience using qualifiers on the file page and in the UploadWizard. To get started you can visit Test-Commons and chose a random file to test out, or upload your own file to try out the UploadWizard. Questions, comments, and concerns can be left on the Structured data talk page and the team will address them as best as they can. Thank you for your time. -- Keegan (WMF) (talk) 11. 6. 2019, 21:08 (CEST)

Structured Data on Commons - IRC office hours this week, 18 July[editovat zdroj]

The Structured Data team is hosting an IRC office hour this week on Thursday, 18 July, from 17:00-18:00 UTC. Joining information as well as date and time conversion is available on Meta. Potential topics for discussion are the testing of "other statements", properties that may need to be created for Commons on Wikidata soon, plans for the rest of SDC development, or whatever you might want to discuss. The development team looks forward to seeing you there. -- Keegan (WMF) (talk) 16. 7. 2019, 20:51 (CEST)

Structured Data - testing other statements[editovat zdroj]

You can now test using other statements for structured data on the file page on Test-Commons. Some datatypes are not yet available, such a coordinates, but further support will be extended soon. You can find more information about testing on the SDC talk page. The team looks forward to your feedback. -- Keegan (WMF) (talk) 24. 7. 2019, 18:41 (CEST)

Ettenie[editovat zdroj]

Zdravím kolego, narazil jsem na Vámi kdysi dávno založenou stránku Ettenie. Heslo nemá žádné zdroje, interwiki a ani Googlu nemůžu dohledat žádné zdroje. Nebude tedy vadit když dám šablonu Urgentně ověřit ?--Crinkly.sun (diskuse) 27. 8. 2019, 14:01 (CEST)

Klidně to i smažte. Nicméně, když si to takhle čtu tak mne napadá, že zdrojem by mohlo todle. O tu knihu jsem ale bohužel přišel, takže nemůžu sloužit.--Juandev (diskuse) 27. 8. 2019, 19:47 (CEST)
Díky, tu knihu bohužel nemám k dispozici a i poté by jsme nenašli jiné zdroje pro heslo. Dám tedy urgentně ověřit.--Crinkly.sun (diskuse) 29. 8. 2019, 15:24 (CEST)

Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 10. 9. 2019, 18:21 (CEST)

Structured Data - computer-aided tagging[editovat zdroj]

The development team is starting work on one of the last planned features for SDC v1.0, a lightweight tool to suggest depicts tags for images. I've published a project page for it, please have a look. I plan to share this page with everyone on Commons much more broadly in the coming days. The tool has been carefully designed to try to not increase any workload on Commons volunteers; for starters, it will be opt-in for auto-confirmed users only and will not generate any sort of backlog here on Commons. Additionally, the tool is highly privacy-minded for the contributors and publicly-minded for the third party being used, in this case Google. The implementation and usage notes contain more information about these and other potential concerns as a starting place. It's really important that the tool is implemented properly from the start, so feedback is welcome. Questions, comments, concerns are welcome on the talk page and I will get answers as quickly as possible as things come up. On the talk page you can also sign up to make sure you're a part of the feedback for designs and prototype testing. -- Keegan (WMF) (talk) 17. 9. 2019, 19:57 (CEST)

Otázka od wikipedisty Česká naturopatická společnost (17. 9. 2019, 21:05)[editovat zdroj]

Dobrý večer, před třemi týdny jsme napsali článek "klinická naturopatie", který byl před čtyřmi dny smazán pro nás neznámým editorem Vojtěchem Dostálem. Náš text teď není viditelný, je přesměrován na článek "naturopatie", který obsahuje nepřesné a zavádějící informace a se kterým nemáme nic společného. Jak můžeme tuto editaci zrušit? Děkujeme za odpověď. --Česká naturopatická společnost (diskuse) 17. 9. 2019, 21:05 (CEST)

Nejlepší by bylo přepsat tedy článek Naturopatie s použitím zdrojů. Nedává mi moc smysl, aby tu existovaly dva články. Jinak Váš text smazán nebyl a nalzenete ho na tomto odkaze. --Juandev (diskuse) 18. 9. 2019, 07:37 (CEST)

Setkání v Českých Budějovicích, podzim 2019[editovat zdroj]

Ahoj, rádi bychom udělali v brzké době další wikisraz, o termínu se momentálně může hlasovat. JAnD 17. 9. 2019, 21:21 (CEST)

Díky, ale nechám to na Vás je to váš sraz a když já budu mít čas tak rád přijedu. --Juandev (diskuse) 18. 9. 2019, 07:32 (CEST)

Wikikytička[editovat zdroj]

Reminder: Community Insights Survey[editovat zdroj]

RMaung (WMF) 20. 9. 2019, 22:10 (CEST)

Structured Data - blogs posted in Wikimedia Space[editovat zdroj]

There are two separate blog entries for Structured Data on Commons posted to Wikimedia Space that are of interest:

 • Working with Structured Data on Commons: A Status Report, by Lucas Werkmeister, discusses some ways that editors can work with structured data. Topics include tools that have been written or modified for structured data, in addition to future plans for tools and querying services.
 • Structured Data on Commons - A Blog Series, written by me, is a five-part posting that covers the basics of the software and features that were built to make structured data happen. The series is meant to be friendly to those who may have some knowledge of Commons, but may not know much about the structured data project.
I hope these are informative and useful, comments and questions are welcome. All the blogs offer a comment feature, and you can log in with your Wikimedia account using oAuth. I look forward to seeing some posts over there. -- Keegan (WMF) (talk) 23. 9. 2019, 23:33 (CEST)

Otázka od wikipedisty Alex sukenik (1. 10. 2019, 10:42)[editovat zdroj]

Sem herec a model ve los Angeles som hral ve filme rychlo a zběsile Moja kariéra poklacuje dalej --Alex sukenik (diskuse) 1. 10. 2019, 10:42 (CEST)

To je báječné a jak Vám mohu pomoci? --Juandev (diskuse) 1. 10. 2019, 22:46 (CEST)

Structured Data - modeling data[editovat zdroj]

As you may have seen, there are community discussions underway on how to best model structured data on Commons.

Direct links to pages created so far:

Please visit and participate in topics you might be interested in when you get some time. Thanks. -- Keegan (WMF) (talk) 2. 10. 2019, 21:39 (CEST)

Structured Data - computer-aided tagging designs[editovat zdroj]

I've published a design consultation for the computer-aided tagging tool. Please look over the page and participate on the talk page. If you haven't read over the project page, it might be helpful to do so first. The tool will hopefully be ready by the end of this month (October 2019), so timely feedback is important. -- Keegan (WMF) (talk) 9. 10. 2019, 20:09 (CEST)

Jak co nejlépe pomoci nováčkům?[editovat zdroj]

Milí mentoři,

Nadace Wikimedia se rozhodla uspořádat celodenní školení pro mentory, ve kterém se budeme bavit o tom, co je vhodné při komunikaci s nováčky (ne)dělat, s jakými problémy se nováčci potýkají, jak se často stává, že v jedné otázce nováčka je skrytých i několik dalších a nakonec se také podíváme na to, jak vypadá dnešní Wikipedie z pohledu nováčka. Školení se uskuteční některou sobotu v kanceláři Wikimedia Česká republika v Praze. Více informací o školení je možné nalézt na Wikipedie:Školení pro mentory. Jakoukoliv otázku rád zodpovím na mé diskusní stránce.

Prosím vás, které nabídka zaujala, abyste se do 22. října vyjádřili k termínu prostřednictvím Doodle.

Těším se na vaši účast.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 15. 10. 2019, 18:41 (CEST)