Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mládě tuleně Weddellova
Mládě tuleně Weddellova

Tuleň Weddellův (Leptonychotes weddellii) je velký mořský savec, jehož domovinou jsou studené vody Jižního oceánu okolo celé Antarktidy. Jedná se o savce s nejjižnějším stanovištěm na světě. Druh představuje jediného zástupce jednodruhového rodu Leptonychotes. Tuleň má zavalité tělo vřetenovitého tvaru s tmavou, stříbřitě kropenatou srstí. Oči jsou tmavé a velké a dobře přizpůsobené šerosvitu pod vodou. Stejně jako ostatní tuleňovití, i tuleni Weddelovi postrádají ušní boltce. V orientaci pod vodou jim pomáhají tmavé hmatové vousy. Samice měří 2,6–3,3 m a váží 400–500 kg, samci měří 2,5–2,9 m a jejich váha se pohybuje kolem 300–450 kg.

Většina populace tuleňů Weddelových žije na ledě, občas se vyskytují i na nezaledněných březích (např. v Jižní Georgii). Samice se na jaře shlukují do volných skupin maximálně 50 tulenic, aby vrhly mláďata. K vrhu jednoho či výjimečně dvou mláďat dochází od konce září do počátku listopadu. Laktace probíhá 7–8 týdnů, poté se mláďata osamostatňují. Po laktaci samice odchází do vody, kde se krmí a páří se samci, kteří si mezitím ustanovili podvodní teritoria v blízkosti samičích shromaždišť. U samic probíhá prodloužená březost, což jim dává prostor na vykrmení se po energetických ztrátách spojených s obdobím laktace a línáním.

Živí se rybami a hlavonožci, jídelníček doplňují krilem a korýši. Potravu loví pouze ve vodě. Jsou zdatní potápěči, dokáží se potopit až na 82 minut do 600m hloubek. Druh je unikátní hlasovým projevem, který zahrnuje desítky typů volání různých délek a frekvencí. Zpěv občas doplňuje i ultrazvukem, jehož význam zůstává nejasný. Hlavního predátora druhu představují kosatky, avšak na mláďata občas útočí i tuleni leopardí.

Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
logo Wikifunctions
Wikifunkce – repozitář kódu
Baobab Grandidiérův je největší z šesti endemických druhů baobabu na Madagaskaru
Baobab Grandidiérův je největší z šesti endemických druhů baobabu na Madagaskaru

Baobab Grandidiérův je největší z šesti endemických druhů baobabu na Madagaskaru


23. února – pátek
USA Sonda Odysseus americké společnosti Intuitive Machines úspěšně přistála povrchu Měsíce. Jde o první přistání soukromé společnosti na Měsíci a první americké od ukončení programu Apollo před padesáti lety.
16. února – pátek
Rusko V sibiřské trestanecké kolonii IK-3 zemřel ve věku 47 let nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Ruská policie zadržela několik lidí účastnících se pietních akcí.
15. února – čtvrtek
Řecko Řecký parlament jako první z pravoslavných zemí schválil stejnopohlavní manželství.
11. února – neděle
Finsko Ve dvoukolových prezidentských volbách ve Finsku zvítězil bývalý premiér Alexander Stubb.
10. února – sobota
Maďarsko Katalin Nováková po vlně veřejné kritiky oznámila v televizním projevu, že rezignuje na funkci maďarské prezidentky.
7. února – středa
Ázerbájdžán Ilham Alijev zvítězil v prezidentských volbách v Ázerbájdžánu, které opozice bojkotovala.
3. února – sobota
Česko Ceny české filmové kritiky za rok 2023 ovládla hororová komedie Přišla v noci se třemi cenami za nejlepší film, režii a nejlepší herečku. Dalšími oceněnými filmy byly Tonda, Slávka a kouzelné světlo, #annaismissing či dokument Světloplachost.