Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Enceladus (definitivní astronomické označení Saturn II) je šestý největší měsíc planety Saturn. Měsíc má v průměru téměř 500 kilometrů, což je přibližně desetina velikosti největšího měsíce Saturnu, Titanu. Enceladus je z většiny pokryt mladým a relativně čistým ledem, který odráží téměř veškeré sluneční světlo dopadající na jeho povrch. To má za následek extrémně nízkou teplotu povrchu pohybující se okolo −198 °C. I přes svou malou velikost se na Enceladu nachází celá řada povrchových útvarů, od starších oblastí silně posetými impaktními krátery po novější útvary vzniklé v posledních 100 milionech let. Rozsáhlou geologickou aktivitu vyvolávají patrně slapové síly planety Saturn, protože vlastní významné zdroje tepla z radioaktivního rozpadu mít Enceladus s ohledem na svou velikost nemůže. Předpokládá se, že k zahřívání přispívá i rezonanční vazba Enceladu s měsícem Dione v poměru 1 : 2, což vyvolává uvnitř obou měsíců dodatečné slapové síly, a spolupůsobit může i měsíc Mimas.

Měsíc objevil 28. srpna v roce 1789 německo-britský astronom William Herschel. Pojmenován byl podle jednoho z Gigantů, Enkelada, kterého zahubila bohyně Pallas Athéna. Jméno navrhl v roce 1847 objevitelův syn, astronom John Herschel. Až do 80. let 20. století, kdy okolo měsíce proletěla dvojice amerických planetárních sond Voyager, bylo o vzhledu měsíce známo jen málo. V roce 2005 vstoupila do systému Saturnu sonda Cassini, která uskutečnila řadu blízkých průletů okolo měsíce Enceladu. Pozorování umožnila objevit mračna vodního ledu vznášející se nad oblastí jižního pólu. Tím došlo k objevení kryovulkanismu vyvrhující z více než 100 gejzírů směs vodního ledu, dalších plynných látek a pevných částic včetně krystalků soli.
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
logo Wikifunctions
Wikifunkce – repozitář kódu
Pyrenejský poloostrov se zasněženými Pyrenejemi a okolím (z bouře Filomena v lednu 2021), Gibraltarský průliv a sever Maroka, na satelitním snímku družice Sentinel-3 v programu Copernicus
Pyrenejský poloostrov se zasněženými Pyrenejemi a okolím (z bouře Filomena v lednu 2021), Gibraltarský průliv a sever Maroka, na satelitním snímku družice Sentinel-3 v programu Copernicus

Pyrenejský poloostrov se zasněženými Pyrenejemi a okolím (z bouře Filomena v lednu 2021), Gibraltarský průliv a sever Maroka, na satelitním snímku družice Sentinel-3 v programu Copernicus


20. dubna – sobota
USA Sněmovna reprezentantů USA schválila sérii zákonů umožňujících podporu Ukrajiny, IzraeleTchaj-wanu v celkové výši 95 miliard dolarů.
19. dubna – pátek
IzraelÍrán Izraelské vojenské letectvo provedlo úder proti cílům poblíž íránského města Isfahán.
18. dubna – čtvrtek
PalestinaOrganizace spojených národůUSA Spojené státy americké vetovaly rezoluci v Radě bezpečnosti OSN podporující plné členství Státu PalestinaOSN.
17. dubna – středa
Indonésie Erupce indonéské sopky Ruang způsobila evakuaci tisíců lidí. Vláda vyhlásila varování před vlnou tsunami.
15. dubna – pondělí
ČeskoUSA Český premiér Petr Fiala byl přijat americkým prezidentem Joem Bidenem.
USA U soudu v New Yorku začal trestní proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
13. dubna – sobota
ÍránIzrael Íránské revoluční gardy vyslaly z íránského území kolem 300 dronů Šáhid a balistických raket k útoku na Izrael.
Česko Mons. Josef Nuzík byl uveden do úřadu arcibiskupaarcidiecézi olomoucké.
10. dubna – středa
Česko Poslanecká sněmovna schválila nové vymezení znásilněnítrestním zákoníku jako nesouhlasného pohlavního styku.