Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Státní znak Těšínského knížectví
Státní znak Těšínského knížectví

Těšínské knížectví nebo též Těšínské vévodství bylo slezské knížectví, které vzniklo oddělením od Opolsko-Ratibořského knížectví. Roku 1281, kdy zemřel opolsko-ratibořský kníže Vladislav I., si jeho synové mezi sebe rozdělili území, které ovládal. Těšínsko, Osvětimsko a Ratibořsko získali do společné vlády Měšek a Přemysl, ale už v roce 1290 si je rozdělili: Měšek se tak stal prvním těšínským knížetem, zatímco Přemysl obdržel Ratibořsko.

Těšínská knížata z rodu Piastovců se přiklonila k Českému království a těšínský kníže se stal leníkem českého krále. V důsledku zadlužení byly některé části knížectví v průběhu 16. století prodány, takže se z nich stala samostatná panství (status minor). Po vymření těšínských Piastovců připadlo Těšínské knížectví jako odúmrť českému králi z rodu Habsburků. Habsburkové pak byli těšínskými knížaty až do roku 1918, kdy se Rakousko-Uhersko rozpadlo. Toto historické území se však vzápětí stalo předmětem sporu mezi Československem a Polskem, který byl nakonec vyřešen roku 1920 mezinárodní arbitráží v belgickém Spa, jež rozhodla o rozdělení Těšínska mezi Československo a Polsko.
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
logo Wikifunctions
Wikifunkce – repozitář kódu
Alexander Fleming byl skotský lékař, mikrobiolog, který v roce 1945 obdržel s Howardem Floreym a Ernstem Chainem Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za objev prvního, široce používaného, účinného antibiotika penicilinu
Alexander Fleming byl skotský lékař, mikrobiolog, který v roce 1945 obdržel s Howardem Floreym a Ernstem Chainem Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za objev prvního, široce používaného, účinného antibiotika penicilinu

Alexander Fleming (1881–1955) byl skotský lékař a mikrobiolog, který v roce 1945 obdrželHowardem FloreymErnstem Chainem Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za objev prvního, široce používaného, účinného antibiotika penicilinu.


4. října – středa
Rusko Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová byla za svůj protiválečný protest ve vysílání Prvního kanálu v nepřítomnosti odsouzena k 8,5 letům odnětí svobody.
Nobelovu cenu za chemii získali Moungi Bawendi, Louis BrusAlexej Jekimov za objev a syntézu kvantových teček.
3. října – úterý
ŠvédskoMaďarskoFrancie Nobelovu cenu za fyziku získali Pierre Agostini, Ferenc KrauszAnne L'Huillierová za využití světelných pulzů ke studiu chování elektronů.
USA Kevin McCarthy je prvním předsedou Sněmovny reprezentantů, který byl odvolán z funkce.
2. října – pondělí
ŠvédskoMaďarskoUSA Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Katalin KarikóováDrew Weissman za přelomové objevy týkající se modifikací nukleosidových bází, které umožnily vývoj účinných mRNA vakcín proti covidu-19.
30. září – sobota
Slovensko Ve slovenských předčasných parlamentních volbách zvítězila strana SMER-SD bývalého premiéra Roberta Fica.
ČeskoNárodním divadle byly uděleny divadelní Ceny Thálie za rok 2023.