Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frances Griffithsová, 1920

Víly z Cottingley je pojmenování série pěti fotografií, které pořídily dvě mladé sestřenice Elsie Wrightová a Frances Griffithsová žijící ve městě Cottingley poblíž Bradfordu v Anglii. V roce 1917, kdy pořídily první ze dvou fotografií, bylo Elsie 16 a Frances 10 let. Snímky přilákaly pozornost spisovatele sira Arthura Conana Doyla, který je využil jako ilustraci k článku o vílách pro vánoční vydání časopisu The Strand Magazine v roce 1920. Conan Doyle, jako spiritualista, byl fotografiemi nadšen a interpretoval je jako jasné a viditelné známky duchovních jevů. Veřejné reakce byly smíšené, někteří považovali obrazy za pravé, jiní však byli přesvědčeni, že jsou falešné.

Zájem o víly z Cottingley po roce 1921 postupně klesal. Obě dívky vyrostly, vdaly se a nějakou dobu žily v zahraničí. Fotografie přesto udržovaly představivost veřejnosti. V roce 1966 reportér z novin Daily Express vyhledal Elsie, která se vrátila do Velké Británie. Elsie připustila možnost, že si myslela, že fotografovala své představy, a média se opět začala o příběh zajímat. Na počátku 80. let Elsie s Frances prohlásily, že fotografie byly zfalšované pomocí vystřižené víly zkopírované z populární dětské knížky, ale Frances až do konce svého života tvrdila, že pátá a poslední fotografie je skutečná. Fotografie a dva z použitých fotoaparátů jsou k vidění v Národním muzeu médiíBradfordu.
Entrance to the Seed Vault (cropped).jpg
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
23. ledna – sobota
Rusko Přes 3 000 lidí bylo zatčeno při demonstracích ve více než stovce ruských měst na podporu zatčeného opozičního předáka Alexeje Navalného.
USA Ve věku 87 let zemřel americký moderátor Larry King.
22. ledna – pátek
Mongolsko Mongolský premiér Uchnaagijn Chürelsüch rezignoval, Velký státní chural rezignaci přijal.
21. ledna – čtvrtek
Česko Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 14. února 2021. Podrobnější článek na Wikizprávách: Během jednání o nouzovém stavu došlo k potyčce mezi poslanci
USAOregon Během protestů proti vládě Joea Bidena zaútočili anarchisté na sídlo Demokratické stranyPortlandu ve statě Oregon.
20. ledna – středa
USA Americký prezident Joe Biden složil ve Washingtonu prezidentskou přísahu. Podrobnější článek na Wikizprávách: Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států amerických
Kanada Julie Payetteová rezignovala na funkci generální guvernérky Kanady.
18. ledna – pondělí
Bělorusko Mezinárodní federace ledního hokeje odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa v ledním hokeji 2021 z důvodu tamních protestů.
ČeskoUSA Zemřel šachový velmistr Lubomír Kaválek.
USA Zemřel americký scenárista a producent David Richardson. Podílel se např. na Simpsonových, Dvou a půl chlapovi či R jako rodina.
17. ledna – neděle
Rusko Na letišti ŠeremeťjevoMoskvě byl po příletu z Berlína zadržen ruský opoziční předák Alexej Navalnyj.
Česko Ve věku 31 let zemřel mistr České republikyboulderingu Jan Chvála.
Puka Puka.JPG