Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná podobizna Hypatie z Alexandrie

Hypatia z Alexandrie (mezi lety 350/370březen 415, příp. 416) byla pohanská novoplatonská filosofka a první historicky známá matematička. Žila v závěru řecko-římské dobyegyptské Alexandrii a je považovaná za jednu z hlavních postav tehdejší pohanské filosofie a víry. Svými současníky byla pokládána za charismatickou učitelku a významnou učenkyni se značným rozsahem odbornosti. Současně požívala ve městě všeobecné obliby a úcty. Její působení bylo dokladem životaschopnosti pozdně antické tradice jako intelektuální a do jisté míry i náboženské alternativy k tehdy už dominujícímu křesťanství. Přestože na rozdíl od jiných novoplatoniků nezaujímala protikřesťanskou pozici a velmi pravděpodobně sama stejně jako její křesťanští žáci zastávala přesvědčení o kompatibilitě své nauky s křesťanstvím, představitelé církve její působení pro křesťanství pokládali za značně nebezpečné.

Byla, podle některých zdrojů přičiněním patriarchy Kyrilla, brutálně zavražděna davem v období vyhrocených náboženských sporů; proto někdy bývá označována jako „pohanská mučednice“ a poslední představitelka helénismu. Pozdější křesťanská tradice dle některých autorů z Hypatie umučené zfanatizovanými křesťany vytvořila legendární postavu svaté mučednice Kateřiny popravené údajně pohanským císařem pro své křesťanské vyznání. Ačkoli se z Hypatiina vědeckého díla nic nezachovalo, v dobových souvislostech vedl její osud ke vzniku až do současnosti tradovaného literárního mýtu. Počínaje 18. stoletím se v tomto smyslu opakovaně objevuje jako předmět interpretací autorů novověké a moderní literatury, kteří si o ní mnohdy vytvářejí svůj vlastní a skutečnosti ne zcela odpovídající obraz. Často je její osud chápán jako argument pro kritiku církve a křesťanství vůbec; bývá v něm spatřován projev jejich údajné nesnášenlivosti a antivědeckého postoje. Ve feministické literatuře je Hypatia uváděna jako příklad emancipace ženství a oběť misogynie svých nepřátel.
Ensifera ensifera (22271195865).jpg
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
Původně nevydaná československá mobilizační státovka 5 Korun od autorů Schmidta a Fojtáška byla vydána v roce 1940 jako provizorní protektorátní platidlo. Na aversu je podobizna Josefa Jungmanna od Antonína Machka a kruhový přetisk Protektorát Čechy a Morava
Původně nevydaná československá mobilizační státovkakorun od autorů Schmidta a Fojtáška byla vydána v roce 1940 jako provizorní protektorátní platidlo. Na aversu je podobizna Josefa Jungmanna od Antonína Machka a kruhový přetisk Protektorát Čechy a Morava
7. března – neděle
Rovníková Guinea Série explozí výbušnin uskladněných na místní vojenské základně zničila část města BataRovníkové Guineji. Zemřely desítky lidí, další stovky byly zraněny.
6. března – sobota
Česko Česká filmová a televizní akademie na slavnostním ceremoniálu Českého lva 2020 předala ceny. Nejlepším celovečerním filmem se stal Šarlatán.
5. března – pátek
VatikánIrák Papež František odcestoval na čtyřdenní návštěvu Iráku.
Česko Ve věku 82 let zemřel informatik, politik, poslanecministr obrany Vilém Holáň.
4. března – čtvrtek
Česko Premiér Andrej Babiš potvrdil výměnu hlavní hygieničky Jarmily Rážové za ředitelku moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavlu Svrčinovou od poloviny března.
Česko Ve věku 85 let zemřela hudebnice Jana Šulcová.
2. března – úterý
ČeskoPardubickém kraji byl vyhlášen stav hromadného postižení osob. Podle hejtmana Martina Netolického byla v kraji vyčerpána všechna lůžka intenzivní péče.
Česko Ve věku 67 let zemřel bubeník a podnikatel Radim Pařízek.
1. března – pondělí
Francie Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl odsouzen za korupci a obchodování s vlivem.
Česko Gymnázium Na Zatlance neobnovilo prezenční výuku, neboť Nejvyšší správní soud přiznal kasační stížnosti proti rozhodnutí Městského soudu v Praze odkladný účinek.
SlovenskoRusko Do slovenských Košic dorazilo 200 tisíc dávek ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podrobnější článek na Wikizprávách: Na Slovensko dorazila první zásilka vakcíny Sputnik V proti covidu-19
Skotsko Ve věku 82 let zemřel skotský fotbalista Ian St John, který byl roku 2008 zařazen do Síně slávy skotského fotbalu.

Wealth of Nations.jpg