Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plodící kustovnice cizí na plantáži v čínské oblasti Ning-sia

Godži (goji) jsou plody dvou druhů kustovnice: kustovnice cizí (Lycium barbarum) a blízce příbuzné kustovnice čínské (L. chinense). Jedná se o vejcovité až podlouhlé bobule žlutooranžové až červené barvy. Kustovnice jsou opadavé keře s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými purpurovými květy, řazené do čeledi lilkovité a pocházející z Asie. Pěstují se zejména ve střední a severní Číně; plody a mladé listy jsou v asijských zemích součástí jídelníčku a plody a kůra kořenů jsou využívány v místní medicíně. Pražená semena z plodů slouží jako náhražka kávy, z listů se připravuje bylinný čaj.

Godži je v asijské medicíně využíváno již tisíce let. První písemná zmínka je v nejstarší dochované čínské knize o léčivých rostlinách, v díle Šen-nung pen-cchao-ťing (神农本草经) z druhého století před naším letopočtem. Na přelomu tisíciletí se godži objevilo i na trhu v Evropě a Severní Americe.
Drvodělka na šalvěji.jpg
Hlavní témata • Historie • Geografie • Příroda a technika • Doprava • Lidé a společnost • Kultura a umění • Náboženství • Sport
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons
úložiště obrázků a médií
logo Wikidata
Wikidata
svobodná databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník
výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje
volně dostupné dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty
sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy
volně dostupné knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy
otevřené zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita
volně dostupné vzdělání
logo Wikidruhy
Wikidruhy
adresář biologických druhů
logo Wikicesty
Wikicesty
otevřený cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki
koordinace projektů Wikimedia
logo MediaWiki
MediaWiki
vývoj softwaru wiki
13. srpna – čtvrtek
Flag of the United Arab Emirates.svgFlag of Israel.svg Spojené arabské emiráty jako třetí arabský stát uzavřely mírovou smlouvu a navázaly diplomatické kontaktyIzraelem, který na oplátku upustil od anexe palestinských území.
11. srpna – úterý
Flag of the Czech Republic.svgFlag of the U.S..svg Do Prahy přicestoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Flag of Russia.svg Vladimir Putin oznámil registraci vakcíny proti koronaviru, první vakcíny ve světě.
9. srpna – neděle
Flag of Belarus.svgBělorusku proběhly prezidentské volby. Podle oficiálních předběžných výsledků mandát obhájil Alexandr Lukašenko. V zemi následně propukly protesty tvrdě potlačované bezpečnostními složkami.
8. srpna – sobota
Flag of the Czech Republic.svg Při požáru panelového domu v Bohumíně zemřelo 8 dospělých a 3 děti. Policie zadržela jednu osobu pro podezření ze žhářství.
Flag of Canada.svg Poslední nedotčený kanadský Milneův šelfový ledovec na okraji Ellesmerova ostrova se během dvou dnů rozlomil a ztratil 40 procent své rozlohy (asi 80 km²).
7. srpna – pátek
Flag of India.svg Dopravní letadlo Boeing 737-800 indické společnosti Air India po opakovaném přistání na letišti Kalikut (stát Kérala) přejelo konec přistávací dráhy a rozlomilo se na dvě části.
5. srpna – středa
Flag of India.svg Indický premiér Naréndra Módí položil základní kámen chrámu boha Rámy na místě zbořené Báburovy mešity ve městě Ajódhja.
4. srpna – úterý
Flag of Lebanon.svg Desítky mrtvých a tisíce zraněných si vyžádala mohutná exploze v přístavní části libanonského hlavního města Bejrútu.
2. srpna – neděle
Flag of the U.S..svg Kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX s astronauty NASA Robertem BehnkenemDouglasem Hurleyem přistála v Mexickém zálivu.
1. srpna – sobota
Flag of the United Arab Emirates.svg Spojené arabské emiráty oznámily, že uvedly do provozu 1. blok jaderné elektrárny Baráka a staly se tak první zemí arabského světa využívající prakticky tuto technologii.
30. července – čtvrtek
Flag of the United States.svg Z Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která vynesla vozítko Perseverance a helikoptéru Ingenuity, určené k průzkumu Marsu.

Kölner Dom abends.jpg