Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samice keporkaka (s mládětem poblíž) vyskakuje, aby se zbavila dotěrných samců
Samice keporkaka (s mládětem poblíž) vyskakuje, aby se zbavila dotěrných samců

Kytovci (Cetacea) jsou podskupinou (infrařádem) sudokopytníků přizpůsobenou k životu v moři. Jejich sesterskou skupinou jsou hrochovití. Kvůli výrazným anatomickým a fyziologickým adaptacím na vodní způsob života je jejich evoluční souvislost se suchozemskými savci dosti zastřená a donedávna byli považováni za samostatný řád. Mezi jejich nejnápadnější znaky související s přechodem do vody patří přeměna předních končetin v ploutve a vymizení zadních končetin, vznik vodorovné ocasní ploutve, ztráta srsti, ztráta vnějšího ucha, získání hydrodynamického vřetenovitého tvaru těla a další. Typicky savčím projevem je jejich potřeba dýchat vzduch, ačkoli někteří kytovci mohou pod vodou vydržet i přes dvě hodiny.

Evoluční proměna původně suchozemských savců v plně vodní zvířata je dnes dobře dokumentovaná množstvím fosilních dokladů. Nejstarší zástupci kytovců, jako byli pohybu po souši schopní Pakicetus nebo Ambulocetus, jsou známí z období spodního eocénu Pákistánu a severní Indie. Koncem eocénu již existovali plně akvatičtí kytovci jako Dorudon nebo Basilosaurus.

Mezi kytovce se řadí přes 80 druhů v 13–14 čeledích. Lze je rozdělit na dvě výrazně rozdílné podskupiny, kosticovce (Mysticeti) a ozubené (Odontoceti). Kosticovci jsou bezzubí, svou kořist (nejčastěji kril) filtrují z vody pomocí rohovinových kostic. Patří mezi ně velryby či plejtváci, včetně největšího živočicha všech dob, plejtváka obrovského. Ozubení jsou naproti tomu typičtí dravci, v tlamě mohou mít mnoho kuželovitých nerozlišených zubů, ale mohou být i bezzubí. Nejznámější z nich jsou delfíni, kosatky dravé nebo vorvaň. Význačnou vlastností ozubených je schopnost echolokace – využívání ultrazvuků k mapování okolí a pátrání po kořisti pomocí vnímání ozvěn.
Bandera de la Provincia del Río Negro.svg
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
Ambrogio Maestri v titulní roli Verdiho opery Falstaff na scéně Vídeňské státní opery pod dirigentským vedením Zubina Mehty
Ambrogio Maestri v titulní roli Verdiho opery Falstaff na scéně Vídeňské státní opery pod dirigentským vedením Zubina Mehty

Ambrogio Maestri v titulní roli Verdiho opery Falstaff na scéně Vídeňské státní opery pod dirigentským vedením Zubina Mehty


3. října – pondělí
Švédsko Švédský biolog Svante Pääbo obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za objevy v evoluční genetice.
Česko Anna Hubáčková rezignovala na funkci ministryně životního prostředí ve vládě Petra Fialy.
30. září – pátek
UkrajinaRusko Ruský prezident Vladimir Putin podepsal připojení tzv. Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, ChersonskéZáporožské oblasti k Rusku.
27. září – úterý
USA Americká sonda DART narazila do binární planetky Dimorphos s cílem změnit její trajektorii.
Dánsko Plynovod Nord Stream byl poškozen sérií explozí poblíž dánského ostrova BornholmBaltském moři.
24. září – sobota
ČeskoČesku proběhly volby do zastupitelstev obcíprvní kolo senátních voleb.
21. září – středa
Rusko Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil po ruských porážkách ve válce na Ukrajině částečnou mobilizaci. V ruských městech vypukly protesty, zadrženo bylo přes 1000 lidí. Podrobnější článek na Wikizprávách: Putin kvůli válce na Ukrajině vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci
19. září – pondělí
Spojené království Ve Westminsterském opatství proběhl státní pohřeb britské královny Alžběty II.
18. září – neděle
Evropská unieMaďarsko Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku dotace z evropských fondů v hodnotě 184 miliard korun.
UkrajinaKonžská demokratická republikaOrganizace spojených národů Ukrajinské síly byly kompletně staženy z mírové mise OSNKonžské demokratické republice.
USAArménie Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová během návštěvy Jerevanu odsoudila útoky Ázerbájdžánu na území Arménie.
17. září – sobota
Polsko Polsko otevřelo průplav přes Viselskou kosu spojující Viselský zálivGdaňskou zátokou.
Kazachstán Kazachstánský prezident Tokajev podepsal reformu ústavy zkracující prezidentský mandát a měnící jméno hlavního města země zpět na Astana.

Domica Cave 22.jpg