Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Středověká miniatura zobrazující Gejzu

Gejza byl od začátku 70. let 10. století až do své smrti v roce 997 uherský velkokníže z rodu Arpádovců. Narodil se jako syn uherského velkoknížete Takšoně a jeho chazarské, pečeněžské, nebo volžskobulharské manželky. Oženil se se Sarolt z Transylvanie, dcerou transylvánského vládce Gyuly II. Po nástupu na trůn uzavřel mír s císařem Svaté říše římské Otou I. Velikým. Stal se prvním křesťanským uherským panovníkem a podporoval zájmy křesťanských misionářů ze západu. Ve styku byl i s pražským biskupem svatým Vojtěchem, který mu pomohl při založení benediktinského kláštera v Pannonhalmě. I přesto, že se Gejza nechal pokřtít a při křtu přijal jméno Štěpán, pokračoval v pohanských rituálech. Smrt císaře Oty I. Velikého v roce 973 na čas přerušila další christianizaci jeho země. Mnoho Maďarů se proto postupně znovu začalo vracet k pohanství.

Za Gejzovy vlády v Uhersku došlo k politické konsolidaci, jež podle zdrojů z 10. století probíhala velice krutě a nemilosrdně. Gejza možná nechal  vyvraždit většinu svých příbuzných. S výjimkou konfliktu s Bavorskem v 80. a 90. letech 10. století nepodnikl žádné válečné tažení proti jiným panovníkům. Obezřetně zachovával mír a uzavíral spojenectví s ostatními knížaty. Na uherském velkoknížecím stolci ho následoval syn Štěpán I. Svatý, který se v roce 1000 stal prvním uherským králem.
Rachael Ashe Photo - Coffee with Ross Rebagliati - 8.JPG
  • …první olympijský vítěz ve snowboardingu Ross Rebagliati (na obrázku) byl diskvalifikován pro užívání marihuany, ale následně omilostněn?
  • …skupina Toto vydala svou píseň „Africa“ na vinylové desce, která měla tvar afrického kontinentu?
  • …nejvíce nepůvodních a invazních druhů rostlin v české květeně, celkem 198, pochází z čeledi hvězdnicovitých?
  • …britská HMS X1 byla v době svého spuštění na vodu největší ponorka na světě?
Hlavní témata • Historie • Geografie • Příroda a technika • Doprava • Lidé a společnost • Kultura a umění • Náboženství • Sport
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons
úložiště obrázků a médií
logo Wikidata
Wikidata
svobodná databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník
výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje
volně dostupné dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty
sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy
volně dostupné knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy
otevřené zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita
volně dostupné vzdělání
logo Wikidruhy
Wikidruhy
adresář biologických druhů
logo Wikicesty
Wikicesty
otevřený cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki
koordinace projektů Wikimedia
logo MediaWiki
MediaWiki
vývoj softwaru wiki
Příběh portrétu Zlatá Adele (1907) od Gustava Klimta, který se stal v roce 2006 nejdražším obrazem světa, byl zfilmován pod názvem Dáma ve zlatém
Příběh portrétu Zlatá Adele (1907) od Gustava Klimta, který se stal v roce 2006 nejdražším obrazem světa, byl zfilmován pod názvem Dáma ve zlatém
4. srpna – úterý
Flag of Lebanon.svg Desítky mrtvých a tisíce zraněných si vyžádala mohutná exploze v přístavní části libanonského hlavního města Bejrútu.
2. srpna – neděle
Flag of the U.S..svg Kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX s astronauty NASA Robertem BehnkenemDouglasem Hurleyem přistála v Mexickém zálivu.
1. srpna – sobota
Flag of the United Arab Emirates.svg Spojené arabské emiráty oznámily, že uvedly do provozu 1. blok jaderné elektrárny Baráka a staly se tak první zemí arabského světa využívající prakticky tuto technologii.
30. července – čtvrtek
Flag of the Czech Republic.svg Po šesti letech od požáru se znovu otevřela na Pustevnách obnovená chata Libušín.
Flag of the United States.svg Agentura Bloomberg informovala, že se americká ekonomika ve 2. čtvrtletí roku propadla o historicky rekordních 32,9 %.
Flag of the United States.svg Z Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která vynesla vozítko Perseverance a helikoptéru Ingenuity, určené k průzkumu Marsu.
27. července – pondělí
Flag of the Czech Republic.svg Ve věku 94 let zemřel Jan Skopeček, herec, dabér a dramatik.
Flag of Saudi Arabia.svg Do Mekky se začali sjíždět účastníci muslimské poutě. Úřady kvůli pandemii covidu-19 udělily povolení jen 10 tisícům místních lidí namísto obvyklých více než 2 milionů.
Gold ingot icon.png Cena zlata dosáhla historického maxima kolem 1 945 dolarů (zhruba 43 600 korun) za troyskou unci. Příčinou byly obavy z negativních hospodářských dopadů pandemie covidu-19 a z rostoucího napětí mezi USA a Čínou.
26. července – neděle
Flag of Portugal.svg V centrální části Portugalska propukl silný požár, vláda vyhlásila na další dny „stav výstrahy“ pro celou zemi.
Flag of the Czech Republic.svg Po auditu údajů o počtu nakažených covidem-19 v Česku, který nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, bylo 1 775 aktivních případů označeno za vyléčené.
Flag of the United States.svg Ve věku 104 let zemřela americká filmová herečka Olivia de Havilland.

Gesiowka.jpg