Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jiří Sedmík (9. dubna 1893 Praha-Staré Město18. prosince 1942Plötzensee) byl český legionář, politik a diplomat. Během studií na Karlově univerzitě dostal povolávací rozkaz do rakousko-uherské armády bojující v první světové válce a byl odvelen na východní frontu do Ruska, kde však padl do zajetí. Následně vstoupil do československých legií. V Rusku se seznámil s Tomášem Garriguem Masarykem a stal se jeho průvodcem a tajemníkem během ruského Masarykova pobytu. Sedmík zorganizoval přesun legií po Transsibiřské magistrále do Československa a zastupoval republiku na mírových jednáních v Paříži.

Během první republiky pracoval jako tajemník Edvarda Beneše a činný byl též v Českobratrské církvi evangelické. Po vypuknutí druhé světové války spolupracoval s protifašistickým odbojem (patřil mezi členy odbojové skupiny zformované kolem Karla Jaroše získávající informace z prostředí nacistických bezpečnostních složek), avšak v březnu 1941 byl zatčen a Lidovým soudem v červnu 1942 odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán krátce před koncem toho roku.

Sedmík ovládal šest cizích jazyků (francouzštinu, angličtinu, němčinu, ruštinu, polštinu a srbštinu) a byl i literárně činný. Sepsal a roku 1932 vydal práci nazvanou „Úvod do politického myšlení“. Ve stejném roce se spolu s Josefem Mackem a Lvem Wintrem autorsky podílel na díle „Současná světová krise hospodářská, politická a sociální: její příčiny, účinky a řešení“.
  • … film Kacudó šašin (videosoubor) je považován za nejstarší japonské animované dílo?
  • … jávští sultáni využívali páchnoucí sekret jezevců rodů Mydaus k výrobě parfémů?
  • … dlouholetý reprezentant Mexika ve sjezdovém lyžování Hubertus von Hohenlohe je synovcem Karla Schwarzenberga?
  • … k úspěšným vývozním artiklům bývalé Jugoslávie patřil i typizovaný kiosek K-67?
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
Mikrofotografie příčného řezu jehlicí borovice Heldreichovy (Pinus heldreichii) rostoucí na Balkáně. Většinu obsahu tvoří mezofyl (červený) s kanálky (bílá oka); centrálně je endodermis (bílý) s cévním svazkem obsahujícím xylém (růžový) a floém (modrý).
Mikrofotografie příčného řezu jehlicí borovice Heldreichovy (Pinus heldreichii) rostoucí na Balkáně. Většinu obsahu tvoří mezofyl (červený) s kanálky (bílá oka); centrálně je endodermis (bílý) s cévním svazkem obsahujícím xylém (růžový) a floém (modrý).

20. září – ponděli
Polsko Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu 500 000 eur za každý den, kdy bude pokračovat těžba v dole Turów, neboť firma PGE ignorovala předběžné rozhodnutí soudu vydané na základě české žaloby.
16. září – čtvrtek
USA Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu první plně civilní misi Inspiration4.
Česko Mezinárodní tým vědců pod vedením Cícera Moraese zrekonstruoval podobu obličeje svaté Ludmily.
15. září – středa
SlovenskoVatikán Čtyřdenní návštěvu Slovenska ukončil papež František mší svatou v Šaštíně; mši koncelebroval odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák.
11. září – sobota
Itálie Hlavní cenu 78. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách Zlatého lva získalo francouzské drama L'Événement režisérky Audrey Diwanové natočené podle autobiografické knihy Annie Ernauxové.
10. září – pátek
Rusko Ruská plynárenská firma Gazprom oznámila, že byla dokončena výstavba plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského mořeRuska do Německa.
8. září – středa
FranciePaříži byl zahájen soudní proces se 20 osobami obžalovanými z podílu na teroristických útocích spáchaných v Paříži v listopadu 2015.
7. září – úterý
Salvador Bitcoin se stal úřední měnou Salvadoru.
Afghánistán Tálibán představil přechodnou vládu Afghánistánu, v jejím čele stanul Muhammad Hasan Achund.

Kaulbach, Wilhelm von - Die Seeschlacht bei Salamis - 1868.JPG