Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sir John Frederick William Herschel (7. března 179211. května 1871) byl anglický astronom, matematik, chemik a průkopník fotografování. Narodil se 7. března 1792 ve Slough nedaleko Windsoru jako syn astronoma Williama Herschela a jeho manželky Mary. Po získání základního vzdělání na Dr Gretton's School v Hitchamu začal John v osmi letech navštěvovat Eton College. Zde však byl týrán spolužáky, a proto školu opustil a byl vzděláván doma. V roce 1809 vstoupil na St John's CollegeCambridge. Po ukončení vysokoškolského studia v roce 1813 se stal členem Královské společnosti, kde byl později, v letech 1824–1827, sekretářem. Po studiích měl být právníkem, ale v roce 1816 se pod vlivem svého otce a přítele W. H. Wollastona rozhodl pro vědu.

Dokončil práci svého otce na katalogizaci severní hvězdné oblohy a rozšířil ji o katalog objektů nacházejících se na jižní hvězdné obloze. Objevil 525 mlhovin a hvězdokup a 3300 dvojhvězd. Pojmenoval sedm Saturnových měsíců a čtyři měsíce Uranu. Při svých experimentech s thiosíranem sodným objevil jeho schopnost rozpouštět halogenidy stříbra; tato schopnost byla později využita k ustalování fotografií. Jeho další pokusy vedly k objevu fotografického postupu zvaného kyanotypie. Použil také pravděpodobně jako první názvy „fotografie“, „negativ“ a „pozitiv“. Se svou manželkou Margaret během pobytu v jižní Africe kreslil tamní flóru a jeho 112 ilustrací bylo v roce 1996 vydáno v botanickém díle Flora Herscheliana.

Po smrti měl národní pohřeb a byl pochován ve westminsterském opatství poblíž hrobu Isaaca Newtona. Jeho jméno nese Herschelův ostrov (Arktický oceán, oblast Yukonu), hora Mount Herschel (Antarktida) či kráter John Herschel na Měsíci.
Крымская АЭС 1.jpg
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
14. ledna – čtvrtek
Česko Zemřel Jan Rybář, kněz a člen jezuitského řádu.
13. ledna – středa
ItálieKalábrii začal proces s mafií 'Ndrangheta s více než 300 obžalovanými lidmi. Jedná se tak o největší proces s mafií od 80. let 20. století.
Estonsko Estonský premiér Jüri Ratas oznámil rezignaci.
Česko Ve věku 75 let zemřel spisovatel a překladatel Vojtěch Steklač.
12. ledna – úterý
Česko Do Brna dorazila vakcína mRNA-1273 proti covidu-19 od společnosti Moderna.
Mongolsko Mongolsko zasáhlo zemětřesení s epicentrem v Chövsgölském ajmagu. Z řídce osídlené oblasti nebyla hlášena zranění ani škody na majetku.
10. ledna – neděle
Česko Ve věku 41 let zemřel zpěvák a textař David Stypka.
Kyrgyzstánkyrgyzských prezidentských volbách zvítězil bývalý premiér Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov. Získal přes 76 % hlasů.
9. ledna – sobota
Indonésie Krátce po startu z letiště v Jakartě se zřítil Boeing 737 indonéských aerolinií s dvaašedesáti lidmi na palubě. Podrobnější článek na Wikizprávách: Krátce po startu z indonéské Jakarty se letadlo Boeing 737 zřítilo do moře
Česko Ve věku 90 let zemřel filmový a televizní režisér František Filip.
6. ledna – středa
USA Společné zasedání komor Kongresu ke sčítání hlasů volitelů bylo přerušeno kvůli útoku příznivců Donalda Trumpa. Podrobnější článek na Wikizprávách: Příznivci Trumpa zaútočili na Kapitol Spojených států amerických, kde probíhalo zasedání kongresu k prezidentským volbám
Evropská unie Evropská komise schválila podmíněnou registraci vakcíny mRNA-1273 společnosti Moderna proti onemocnění covid-19.
Regina King by Gage Skidmore.jpg