Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Středověká miniatura zobrazující Gejzu

Gejza byl od začátku 70. let 10. století až do své smrti v roce 997 uherský velkokníže z rodu Arpádovců. Narodil se jako syn uherského velkoknížete Takšoně a jeho chazarské, pečeněžské, nebo volžskobulharské manželky. Oženil se se Sarolt z Transylvanie, dcerou transylvánského vládce Gyuly II. Po nástupu na trůn uzavřel mír s císařem Svaté říše římské Otou I. Velikým. Stal se prvním křesťanským uherským panovníkem a podporoval zájmy křesťanských misionářů ze západu. Ve styku byl i s pražským biskupem svatým Vojtěchem, který mu pomohl při založení benediktinského kláštera v Pannonhalmě. I přesto, že se Gejza nechal pokřtít a při křtu přijal jméno Štěpán, pokračoval v pohanských rituálech. Smrt císaře Oty I. Velikého v roce 973 na čas přerušila další christianizaci jeho země. Mnoho Maďarů se proto postupně znovu začalo vracet k pohanství.

Za Gejzovy vlády v Uhersku došlo k politické konsolidaci, jež podle zdrojů z 10. století probíhala velice krutě a nemilosrdně. Gejza možná nechal  vyvraždit většinu svých příbuzných. S výjimkou konfliktu s Bavorskem v 80. a 90. letech 10. století nepodnikl žádné válečné tažení proti jiným panovníkům. Obezřetně zachovával mír a uzavíral spojenectví s ostatními knížaty. Na uherském velkoknížecím stolci ho následoval syn Štěpán I. Svatý, který se v roce 1000 stal prvním uherským králem.
Rachael Ashe Photo - Coffee with Ross Rebagliati - 8.JPG
  • …první olympijský vítěz ve snowboardingu Ross Rebagliati (na obrázku) byl diskvalifikován pro užívání marihuany, ale následně omilostněn?
  • …skupina Toto vydala svou píseň „Africa“ na vinylové desce, která měla tvar afrického kontinentu?
  • …nejvíce nepůvodních a invazních druhů rostlin v české květeně, celkem 198, pochází z čeledi hvězdnicovitých?
  • …britská HMS X1 byla v době svého spuštění na vodu největší ponorka na světě?
Hlavní témata • Historie • Geografie • Příroda a technika • Doprava • Lidé a společnost • Kultura a umění • Náboženství • Sport
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons
úložiště obrázků a médií
logo Wikidata
Wikidata
svobodná databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník
výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje
volně dostupné dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty
sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy
volně dostupné knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy
otevřené zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita
volně dostupné vzdělání
logo Wikidruhy
Wikidruhy
adresář biologických druhů
logo Wikicesty
Wikicesty
otevřený cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki
koordinace projektů Wikimedia
logo MediaWiki
MediaWiki
vývoj softwaru wiki
Příběh portrétu Zlatá Adele (1907) od Gustava Klimta, který se stal v roce 2006 nejdražším obrazem světa, byl zfilmován pod názvem Dáma ve zlatém
Příběh portrétu Zlatá Adele (1907) od Gustava Klimta, který se stal v roce 2006 nejdražším obrazem světa, byl zfilmován pod názvem Dáma ve zlatém
8. srpna – sobota
Flag of the Czech Republic.svg Při požáru panelového domu v Bohumíně zemřelo 8 dospělých a 3 děti. Policie zadržela jednu osobu pro podezření ze žhářství.
Flag of Canada.svg Poslední nedotčený kanadský Milneův šelfový ledovec na okraji Ellesmerova ostrova se během dvou dnů rozlomil a ztratil 40 procent své rozlohy (asi 80 km²).
7. srpna – pátek
Flag of India.svg Dopravní letadlo Boeing 737-800 indické společnosti Air India po opakovaném přistání na letišti Kalikut (stát Kérala) přejelo konec přistávací dráhy a rozlomilo se na dvě části.
5. srpna – středa
Flag of India.svg Indický premiér Naréndra Módí položil základní kámen chrámu boha Rámy na místě zbořené Báburovy mešity ve městě Ajódhja.
4. srpna – úterý
Flag of Lebanon.svg Desítky mrtvých a tisíce zraněných si vyžádala mohutná exploze v přístavní části libanonského hlavního města Bejrútu.
2. srpna – neděle
Flag of the U.S..svg Kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX s astronauty NASA Robertem BehnkenemDouglasem Hurleyem přistála v Mexickém zálivu.
1. srpna – sobota
Flag of the United Arab Emirates.svg Spojené arabské emiráty oznámily, že uvedly do provozu 1. blok jaderné elektrárny Baráka a staly se tak první zemí arabského světa využívající prakticky tuto technologii.
30. července – čtvrtek
Flag of the United States.svg Z Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která vynesla vozítko Perseverance a helikoptéru Ingenuity, určené k průzkumu Marsu.

Fat man.jpg