Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emblém Pedra Rodrigueze de Monforte (1665)

Barokní literatura je literatura, která byla napsána v období baroka, tedy v 17. století, popřípadě ještě v první třetině 18. století. Její časové vymezení se může lišit podle zemí a podle badatele. Někteří užívají pojem literatura raného novověku, do nějž lze zahrnout díla vzniklá zhruba mezi lety 1550 a 1750.

Barokní literatura navazuje na antické a humanistické písemnictví, což ve spojení s důrazem na náboženství často vede k fantastickým analogiím a mísení motivů nebo postav klasického starověku či pohanství a motivů křesťanských. Jedním z klíčových motivů je vanitas, marnost, vedoucí k časté tematizaci smrtelnosti a smrti jako cíle a smyslu lidského života. Často se objevuje rovněž obraz světa jako divadla, iluze nebo snu. Významnou hodnotou je pro barokní spisovatele vynalézavost, nejčastěji v oblasti jazyka (anagramy, akrostichy, zvukomalebnost textů) a obraznosti (práce s metaforami, alegoriemi, podobenstvími, emblematikou a podobně).

Kromě antických a humanistických zdrojů čerpala barokní literatura silně také ze středověkého písemnictví. K nejvýznamnějším žánrům patřila legenda, duchovní píseň a kázání, objevovaly se podrobné historiografické spisy, rozvíjela se duchovní i světská lyrika. Obzvláštní důraz byl kladen na vynalézavost a dokonalost formy. Po celé Evropě vznikal typ poezie vystavěný na rafinovanosti, nepřímém naznačování a složitých metaforách: v Itálii marinismus, ve Španělsku góngorismus, v Anglii metafyzické básnictví, ve Francii preciózní literatura. Rétorická obratnost, důvtip a schopnost nalézání překvapivých vztahů se uplatňovala také v kázáních, v jejichž konceptuální poloze šlo o nalézání nečekaných souvislostí a jiskřivou rozumovou argumentaci.

1965 Peel P50, The World's Smallest Car (Lane Motor Museum).jpg
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
Britský stíhací letoun Spitfire, na snímku z roku 2006, se zúčastnil bojů druhé světové války včetně bitvy o Británii

Britský stíhací letoun Spitfire, na snímku z roku 2006, se zúčastnil bojů druhé světové války včetně bitvy o Británii


14. srpna – neděle
Česko Historický stíhací letoun Hawker Hurricane se zřítil během leteckého dne v Chebu. Při nehodě zemřel pilot a další člověk byl zraněn.
12. srpna – pátek
Česko Vladimír Vlček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru, oznámil uhašení lesního požáru v Českém Švýcarsku.
USA Spisovatel Salman Rushdie byl pobodán během přednášky ve městě Chautauqua ve státě New York.
9. srpna – úterý
USA FBI provedla domovní prohlídku ve floridském resortu Mar-a-Lago, který je sídlem bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
7. srpna – neděle
Kolumbie Gustavo Petro složil přísahu a stal prvním levicovým prezidentem Kolumbie.
6. srpna – sobota
USATexas Americký dezinformátor Alex Jones byl odsouzen k úhradě odškodného ve výši 49,3 milionu dolarů rodičům obětí masakru na Sandy Hook Elementary School.
2. srpna – úterý
USATchaj-wan Předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navzdory hrozbám čínského režimu navštívila Tchaj-wan jakožto nejvyšší americká představitelka za posledních 25 let.

1720 Huchtenburg Eroberungs Belgrads 1717 anagoria.JPG