Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edith Whartonová (1881)

Edith Whartonová (24. ledna 1862 New York, USA11. srpna 1937 Saint-Brice-sous-Forêt, Francie) byla americká spisovatelka, vrcholná představitelka realismu a psychologické prózy. Ve Spojených státech amerických je kritikou i čtenáři považována za jednu z nejlepších autorek románů a povídek. Ve svých prózách kriticky vykreslovala newyorské vyšší třídy, ale také novoanglickou a evropskou společnost. Na své postavy, silně ovlivňované prostředím a marně vzdorující restriktivním společenským konvencím, nahlížela často ironicky a satiricky, ale také se soucitem k lidskému utrpení. Od svých předchůdkyň na americkém literárním poli zdědila tradici domácké, často sentimentální literatury, a přestože se k těmto osobnostem hlásila, odmítala romantické zabarvování skutečnosti. Důrazem na morální otázky se přibližovala spíše Nathanielu Hawthornovi. Přestože psala srozumitelným stylem a odmítala literární experimenty, podílela se svými psychologickými prózami, zkoumajícími nitro postav, na rozvoji modernismu.

Pocházela z rodiny zámožné americké aristokracie a vyrůstala v prostředí konzervativních, konvencemi svázaných newyorských vyšších vrstev pozlaceného věku. Později často cestovala, zejména po Evropě, a své jmění užívala pro výstavbu nákladných domů a zahrad ve Spojených státech a ve Francii. Kromě literatury byla sečtělá ve vědách, náboženství, filosofii, umění, architektuře a zahradnictví. Je autorkou 25 románů, 86 povídek, 3 básnických sbírek, knihy o interiérovém designu, souboru úvah o literatuře, četných cestopisných textů, autobiografie a mnoha článků, esejí a recenzí. Za svůj román Věk nevinnosti (1920) obdržela jako první žena v historii Pulitzerovu cenu (1921).
胡宗憲.jpg
  • Chu Cung-sien (na obrázku), čínský vojevůdce, který v 16. století úspěšně bojoval proti pirátům, je předkem Chu Ťin-tchaoa, prezidenta Čínské lidové republiky v letech 2003–2013?
  • … kočka Tama se v Japonsku stala přednostou železniční stanice?
  • … australský veslař Bobby Pearce se stal olympijským vítězem, i když během závodu dal přednost kachnám, které mu zkřížily dráhu?
  • … irácký pilot asyrské národnosti Munír Rúfá tajně přeletěl v roce 1966 s letounem MiG-21 do nepřátelského Izraele, a ovlivnil tím výsledek šestidenní války?
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software

26. ledna – středa
PolskoBělorusko Varšavský soud zamítl žádost běloruských úřadů o vydání Stěpana Putila.
20. ledna – čtvrtek
BelgieSpojené království Britskobelgická pilotka Zara Rutherfordová se stala nejmladší ženou, která uskutečnila sólový oblet Země.
18. ledna – úterý
Evropská unie Evropský parlament zvolil novou předsedkyni Robertu Metsolaovou.
USA Společnost Microsoft oznámila záměr zakoupit společnost pro vývoj počítačových her Blizzard Entertainment.
17. ledna – pondělí
AustrálieSrbskoMelbourne začal 110. ročník tenisového grandslamu Australian Open poznamenaný vyhoštěním srbské světové jedničky Novaka Djokoviće.
15. ledna – sobota
Tonga Vlna tsunami po explozi vulkánu Hunga Tonga-Hunga Haʻapai zasáhla Nuku'alofa, hlavní město Království Tonga. Menší škody tsunami způsobila také v Japonsku, Spojených státechChile.

Kaiser franz.jpg