Ján Bahna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Docent akademický architekt Ing. arch. Ján Bahna
Narození8. dubna 1944 (78 let)
Pukanec
Alma materSlovenská technická univerzita v Bratislavě
Povolánídocent, architekt, učitel a malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján Miloslav Bahna (* 8. dubna 1944, Pukanec) je slovenský architekt a pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 8. dubna 1944 v Pukanci v okrese Levice. Na základní školu chodil do roku 1958 v Pukanci, na jedenáctiletou střední školu poté v Levicích do roku 1961. Vystudoval architekturu na SVŠT v Bratislavě roku 1967 a VŠVU v Bratislavě roku 1970, u profesorů Jozefa Lacka, Vojtecha Vilhana.

Jako architektovi mu jsou cizí strnulé vzory a stereotypní opakování téhož schématu. Dokáže synteticky zvládnout nejrůznější zadání, požadavky uživatele a charakter města a současně reflektovat aktuální architektonické proudy. Jeho aplikace nových podnětů ze světové architektury obohacovaly slovenskou architekturu už od konce 70. let 20. století, ty se vyznačovaly stálým úsilím o konečné nastolení trvajícího a všeplatného ideálu. Trvale a přitom lehce a nenásilně prosazoval nová řešení a nové modely. Nedostával se přitom do přímého konfliktu s vládnoucí mocí, protože jeho přístup byl přirozený i prakticky úspěšný. Ústav, ve kterém tehdy pracoval, však neměl důvěru vedení Svazu architektů a obchodní stavby nemohly, podle tehdejších představ, dobře představovat ideál socialistické architektury.

V letech 1971-1990 pracoval na ŠPUO (Státní projektový ústav obchodu) v Bratislavě. Zde vytvořil vícero významných obchodních staveb. V roce 1972 se stal členem Svazu slovenských architektů. Spolupracoval hlavně s architekty Ivanem Matušíkem, F. Minárikem, L. Mihálikem, F. Kalesným, M. Kolčákem, L. Závodným a statikem P. Čížkem. V letech 1971-1979 pracoval v soukromém ateliéru s profesorem Vojtechem Vilhanem. Z tohoto období pocházejí stavby vládního salónku i interiérů haly na letišti v Bratislavě 1972-1974 a interiér banky v Žilině 1976-1979.

Od roku 1987 je členem Svazu slovenských výtvarných umělců, 1989 člen Spolku architektů Slovenska a od roku 1993 člen Komory architektů Slovenska. Od roku 1990 působil na Vysoké škole výtvarných umění. Současně založil soukromý ateliér - Bahna, Palčo, Starý, Zavodný. Od roku 1995 - Bahna, Palčo, Starý, Toma. V roku 1999 se přestěhoval do vlastního objektu, rudé věže v Horském parku. Od léta 2000 pracuje v ateliéru generačně třetí sestava. Někteří předchádzející členové s ateliérem spolupracují externě.

V současnosti se ve svém AA ateliéru architektury věnuje široké škále projektů od interiéru, přes rekonstrukce, novostavby až po urbanismus. Zpracovává studie, projekty, realizační projekty, inženýrskou činnost až po autorský dozor. V době své činnosti realizoval širokou škálu staveb, obdržel vícero ocenění.

AA Ateliér Architektury vznikl v roce 1990 odchodem J. Bahny a Ľ. Závodného ze ŠPÚO - Pro Linea. Nejprve pracoval v sestavě Bahna - Palčo - Starý - Závodný. Za 40 let své architektonické tvorby realizovali a rekonstruovali více než 60 objektů, většinou v Bratislavě.

Od roku 1990 je vedoucím ateliéru architektury III. na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. V jeho ateliéru až doposud absolvovalo školu více než 50 architektů. Od roku 2000 působí ve Spolku architektů Slovenska jako jeho viceprezident pro Bratislavu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Centrála VÚB - Jedno z Bahnových nejvýznamnějších děl
Mlynské Nivy 1, Bratislava 1994 - 1996
Stavba roku 1997 a Cena Dušana Jurkoviče 1997.
Drotárska cesta, Bratislava
Bartókova ulice, Bratislava

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Encyklopedický ústav Slovenskej akadémie vied: ENCYCLOPAEDIA BELIANA, první svazek A – Belk, Vydavateľstvo SAV Bratislava 1999
  • Dulla M.: Architekt Ján M. Bahna, vydavateľstvo Meritum, 1995

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]