Letiště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o stavbě určené pro vzlety a přistávání letadel. Další významy jsou uvedeny v článku Letiště (rozcestník).
Mezinárodní letiště v San Franciscu

Letiště je stavba na zemi nebo na vodě určená pro vzlety, přistání (vzletová a přistávací dráha) a pozemní pohyby letadel po pojezdových drahách. Obvykle k ní patří i další technické a logistické zázemí – hangáry, řídicí věž, letištní terminály, sklady leteckého paliva a stavby pro logistické zabezpečení leteckého provozu.

Raná letiště byla budována během první světové války pro vojenské potřeby. Po válce byly k některým dostavěny další budovy pro podporu civilní přepravy osob. První letiště určené výhradně pro civilní účely bylo otevřeno roku 1922 v tehdy německém Königsbergu.

Největší dopravní letiště světa se nachází v Atlantě, Georgia (USA), avšak počet přepravených cestujících je vyšší v Londýně díky většímu počtu letišť: London Heathrow, London Gatwick, London Luton, London Stansted, London City, London Biggin Hill.

V Praze je zatím pouze jedno velké letiště v Ruzyni, ale plánuje se otevření druhého veřejného mezinárodního letiště Vodochody (původně v areálu továrny Aero Vodochody) .[1], další významné pražské letiště Letiště Praha-Kbely se nachází v severovýchodní části města.

Letiště v České republice[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam letišť v Česku.
Letiště Václava Havla Praha

Mezinárodní veřejná[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://ekonomika.idnes.cz/penta-praha-bude-mit-druhe-letiste-u-vodochod-fni-/ekoakcie.asp?c=A070620_214232_ekoakcie_mia Penta: Praha bude mít druhé letiště u Vodochod