Portál:Architektura a stavebnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.

Víte, že...

Hradec Králové,Masarykovo náměstí

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu

Kvalitní články

Kategorie

Nově založené články

Březen 2018

Atletická hala Vítkovice, Vila Otto Eislera, Vila Jana Alsterna, Harcovský most, Pons Sublicius, Radnice v Rochdale, Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Hnojník), Vila Ladislava Jerieho

Únor 2018

Zvonice (Štramberk), Zimní stadion Slaný, Kostel svatého Jiří (Dobrá), Josef Zeman (konstruktér), Vila Landhaus, Spodek (Katovice), Dolní Tošanovice (zámek), Kolostujova kašna, Merklín (zámek), Kaple svatých Cyrila a Metoděje (Čeladná), Altán v Čeladné, Vila Gustava Jirsche, Hasičská zbrojnice (Bruzovice), Štěpánovice (tvrz), Louvre Abu Dhabi, Kostel svaté Kateřiny (Štramberk), Nezvěstice (tvrz), Malesice (zámek), Budova A Gymnázia Teplice, Kostel svatého Vavřince (Hodonín), Kostel svatého Václava (Kozojedy), Evangelická fara v Holčovicích, Újezd (zámek, okres Plzeň-jih), Zvonička v Holčovicích, Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (Holčovice), Rychta v Heřmanovicích, Škoda Icerink, Kostel svatého Ondřeje (Heřmanovice), Textilní továrna ve Vrbně pod Pradědem, Hřbitov ve Vrbně pod Pradědem, Trpísty (zámek), Svinná (zámek), Svinná (tvrz), Chudenice (zámek), Francis Goodwin, Kouskova Lhota, Zámek Grohmann (Vrbno pod Pradědem), Kamýk (letohrádek), Kostel svatého Petra a Pavla (Přelíc)

Leden 2018

Kaple svaté Hedviky (Vidly), Netunice (tvrz), Vila Lothara Grohmanna, Zvonice (Vrbno pod Pradědem), Vila Fritze Grohmanna, Rodný dům dr. Karla Martínka (Opava), Nedražice (zámek), Hotel Ambassador (Praha), Spitzerova vila (Janovice), Kostel svatého Michala (Rýmařov), Kostel Navštívení Panny Marie (Rýmařov), Nové Hvězdlice (zámek), Kostel Církve československé husitské (Bruntál), Líšťany (zámek), Lochovice (zámek), Kostel svatého Jana Nepomuckého (Karlovec), Poutní kostel svaté Anny (Andělská Hora), Luhov (zámek), Kaple svaté Anny (Karviná-Ráj), Kostel svaté Markéty (Havířov), Husův sbor (Doubrava), Pňovany (zámek), Kaple Jména Panny Marie (Šunychl), Kostel svaté Kateřiny (Vrbice), Krukanice (zámek), Kostel Prozřetelnosti Boží (Koňákov), Nekmíř (zámek), Eugen Fridrich Fulda, Vila Gottlieba a Stelly Fantelovy, Hotel Eurostars David, Kulturní a společenské středisko Střelnice, Chříč (zámek), Dlátková střecha, Kostel Božského Srdce Páně (Český Těšín), Tasnovice (tvrz), Warsaw Spire, Vlkošov (tvrz), Fuldova vila (Český Těšín), Synagoga v Českém Těšíně, Běhařov (zámek), Ježovy (zámek), Újezd nade Mží (zámek), Železniční most přes kanál Ulga, Most přes Mlecznou, Železniční most ve Visle, Úlice (zámek), Kaple svaté Hedviky Slezské (Visla), Kostel nalezení svatého Kříže (Visla), Chomutovské Experimenty, Dubai Frame, Most Sokolovských hrdinů (Darkov), Kostel svatého Jakuba Staršího (Szczyrk), Vodárenská věž (Karviná), Kostel svaté Anny (Ustroň), Podražnice (hradiště), Regionální muzeum Stará zahrada (Ustroň), Kaple svatého Vojtěcha (Kounov), Blok P (Nuuk), Kostel Panny Marie z Fátimy (Jistebná), Krchleby (hradiště), Kostel svatého Jozefa (Jistebná), Kostel svatého Kříže (Jistebná), Dub (tvrz, okres Rakovník), Olešná (zámek), Ørestad, Vnitroblok, Mukačevská radnice, Golubac, Žrnov

Obrázek měsíce

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jednou z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n.m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.

Další články

Články k založení

Externí odkazy

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.