Portál:Architektura a stavebnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.

Víte, že…

Hradec Králové,Masarykovo náměstí
Hradec Králové,Masarykovo náměstí

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu

Kvalitní články

Kategorie

Nově založené články

Prosinec 2022

Zámek Écouen, Kostel svaté Anny (Škvorec), Gdaňsk (maják Nový přístav), Klaipėdský maják

Listopad 2022

East Quoddy Head Light, Maják ve Šventoji, Kostel svatého Jana Křtitele (Dolní Kralovice), Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Keblov), Igelský sloup, Drusův kenotaf, Katedrála svatých apoštolů Petra a Pavla (Kaunas), Mešita v Keturiasdešimt Totorių, Perkūno namas, Kostel San Fermo Maggiore, Porta Leoni, Porta Borsari, Římské divadlo ve Veroně, Amfiteátr Verona, Dělnický dům (Albrechtice), Stavební huť, Maják v Juodkrantė, Bílý maják, Maják v Pervalce

Říjen 2022

Most Wildbichler, Maják Nida, Maják Blockhusudden, Maják Oxcars, Maják Vaternish, Větrný mlýn v Hoeke, Inverforth House, Manor Farm, William Tite, Kalvínský kostel (Pozba), Maják Hyskeir, Hrušovany, Maják Ailsa Craig

Září 2022

Maják Barra Head, Přeložka Soběslav – Doubí u Tábora, Vila Eduarda Lederera, Estakáda přes rybník Kamenný, Černovická estakáda, Smírčí kříž v Topolanech, Smírčí kříž v Nedvězí, Salzerova reduta, Přehrada Contra, Těsnící clona, Kofferdam, Vila Vladimíra Müllera, Most Vasca da Gamy, Kruhová cihelna (Olomouc), Dům manželů Seidlerových, Dům Julia Pelikána, Vila L. Hofmannové-Staré, Fara ve Slavoníně, Zvonička v Zákřově, Letecký hangár (Rakovník), Jumbo Water Tower

Srpen 2022

Akvadukt Pegões, Zdymadlo a hydroelektrárna Brandýs nad Labem, Trinity House v Leithu, Maják Bonavista, Maják Bell Rock, Kostel svatého Kříže (Audru), Stínka (architektura), Maják Barns Ness, Maják Bass Rock, Maják Pafos

Obrázek měsíce

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jednou z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n. m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.

Další články

Články k založení

Externí odkazy

Dobrý den, nepřidávejte prosím do Wikipedie obsah propagačního charakteru ani odkazy na své soukromé stránky, e-shopy či stránky, se kterými jste spojeni. Wikipedie není prostředkem pro propagaci či reklamu ani pouhou sbírkou externích odkazů. Rozšiřování encyklopedického obsahu je však samozřejmě vítáno. Děkuji za pochopení.

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.