Portál:Architektura a stavebnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.

Víte, že...

Hradec Králové - Masarykovo náměstí1.jpg

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu

Kvalitní články

Kategorie

Nově založené články

Říjen 2017

Kostel svatého Jiljí (Zrębice), Zámek Ancy-le-Franc, Drn (budova), Španjola, Sebastiano Serlio, Serliovský motiv, Lovecký zámeček Habsburků (Těšín), Lovecký zámeček Habsburků (Visla), Muzeum Stará chalupa (Milówka), Vodní mlýn Kołaczew, Farní špýchar (Przyszowice), Myslivna (Złatna), Bělčice (tvrz), Kostel svatého Jeronýma (Stari Grad), Kostel svatého Mikuláše (Mikołów), Valy u Bělčic, Štěpánov (hradiště), Val (opevnění), High Line

Září 2017

Radisson Blu Alcron Hotel, Jakub Cigler, The Park, budova CUBE, Stanislav Franc, hotel Hilton Praha, Torre Eurosky, Marina City, Olympiaturm, Trimaran (Praha), T-Mobile Arena, Kaple Panny Marie (Chomutov), Zvonice (Sadów), Kostel svatého Bartoloměje (Smolnica), Ústředí ČSOB, N Seoul Tower, Národní divadlo Londýn, Letiště Innsbruck, Kuvajtské věže, Beetham Tower (Manchester), Nové Zámky (zámek), Kostel svatého Michaela archanděla (Żernica), Kostel svatého Michaela archanděla (Księży Las), Kostel svatého Michaela archanděla (Rudziniec), Main Point Pankrác, Radnice v Manchesteru, Boršov (hrad, okres Svitavy), Uherský Ostroh (zámek), Újezd u Boskovic (tvrz), Kostel Svaté Trojice (Rachowice), Strážnice (zámek), Třebovské hradisko, Turnerská tělocvična v Olomouci, Passingerův mlýn (Olomouc), Anton Arche, Bytow (hrad), Bodo Ebhardt, Skara, Rudolf Stockar, Hans Stratil, Vila Bohumíra Dvorského, Vila Hanse a Else Stratilových, Vila Františky Lipčíkové, Vila Josefa Andera, Most Beata Rhenana

Srpen 2017

Hrad přechodného typu, Kostel svatého Filipa a Jakuba (Kadov), Zámek Dolní Břežany, Kostel Narození svatého Jana Křtitele a Panny Marie Čenstochovské,Usedlost čp. 171 (Čistá), Kostel Narození Panny Marie (Mrtník), Dymná jizba, Zvonice (Paczyna), Kostel svaté Anny (Lubliniec), Kostel Svaté Trojice (Koszęcin), Kostel svatého Floriána (Bochoř), Nalžovy (zámek), Krčma Řím (Sucha Beskidzka), Španělské schody, Kostel svatého Urbana (Nejdek), Kostel svatého Jiří (Bělotín), Stará krčma (Jeleśnia), Kostel svatého Michaela archanděla (Katovice), Kostel Narození Panny Marie (Gwoździany), Kostel Stětí svatého Jana Křtitele (Grzawa), Seznam nejvyšších obytných budov světa, Kawulokova chata, Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Gliwice), Kostel svaté Barbory (Góra), Vila Caro (Gliwice), Mihailo Janković, Milan Sekulić

Obrázek měsíce

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jednou z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n.m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.

Další články

Články k založení

Externí odkazy

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.