Portál:Architektura a stavebnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.

Víte, že...

Hradec Králové - Masarykovo náměstí1.jpg

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu

Kvalitní články

Kategorie

Nově založené články

Srpen 2017

Kostel Narození Panny Marie (Mrtník), Dymná jizba, Zvonice (Paczyna), Kostel svaté Anny (Lubliniec), Kostel Svaté Trojice (Koszęcin), Kostel svatého Floriána (Bochoř), Nalžovy (zámek), Krčma Řím (Sucha Beskidzka), Španělské schody, Kostel svatého Urbana (Nejdek), Kostel svatého Jiří (Bělotín), Stará krčma (Jeleśnia), Kostel svatého Michaela archanděla (Katovice), Kostel Narození Panny Marie (Gwoździany), Kostel Stětí svatého Jana Křtitele (Grzawa), Seznam nejvyšších obytných budov světa, Kawulokova chata, Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Gliwice), Kostel svaté Barbory (Góra), Vila Caro (Gliwice), Mihailo Janković, Milan Sekulić

Červenec 2017

Kaple svatého Tomáše z Canterbury (Ratiboř),Kostel svatého Jiří (Gliwice-Ostropa), Hradiště nad Semtěší, Kostel svatého Martina (Ćwiklice), Kostel svatého Martina (Cieszowa), Kostel svatého Vavřince (Chořov), Sanktuarium svatého Valentina (Beruň), Kostel svatého Jana Křtitele (Brusiek), Kostel Všech svatých (Bojszów), Hradišťko (hrad), Hotel Juliš, Arkády Pankrác, Obchodní centrum Růže, Úřadovna OSN ve Vídni, Vodní nádrž Labská, Hala Polárka, Národní památník a muzeum 11. září, Sportovní hala Královka, Kostel sv. Šimona a sv. Judy Tadeáše (Łodygowice), Deutsch Wagram (nádraží), Jezernický viadukt, Hranické viadukty, Hranice na Moravě (nádraží), Bystrý, Kostel svatého Mikuláše (Nový Jičín), Drahotuše (nádraží), Grygov (nádraží), Kostel svatého Michaela archanděla (Chrudim), Jistebník (nádraží), Lipník nad Bečvou (nádraží), Bechyňská brána, Kostel svaté Anny na Vršíčku (Horšovský Týn), Sídliště Červený Vrch, Obchodní dům Prosek

Červen 2017

Sportovní hala Královka, Šarovy (hrad), Budkov (kamenný most), Silniční most č. 14125-1‎,Silniční most č. 14214-1, Děvín (hrad, Praha 5), Stajice, Tehov (hrad), Karl von Hasenauer, Centrální dispečerské pracoviště Přerov, Anton Jüngling, Florentinum, Prosenice (železniční stanice), Carl von Ghega, Přerov (nádraží), Budova Enterprise, Poplze (hradiště), Žďár (hradiště), Rajhrad (zastávka), Bolt Tower, Polygon House, Koryta (hradiště), Studénka nádraží, Roman Koucký, Rovný (tvrz), Mítov (hrad), Kostel svatého Ducha (Šumná)

Obrázek měsíce

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jedna z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n.m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.

Další články

Články k založení

Externí odkazy

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.