Portál:Architektura a stavebnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.

Víte, že...

Hradec Králové - Masarykovo náměstí1.jpg

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu

Kvalitní články

Kategorie

Nově založené články

Červen 2017

Karl von Hasenauer, Centrální dispečerské pracoviště Přerov, Anton Jüngling, Florentinum, Prosenice (železniční stanice), Carl von Ghega, Přerov (nádraží), Budova Enterprise, Poplze (hradiště), Žďár (hradiště), Rajhrad (zastávka), Bolt Tower, Polygon House, Koryta (hradiště), Studénka nádraží, Roman Koucký, Rovný (tvrz), Mítov (hrad), Kostel svatého Ducha (Šumná)

Květen 2017

Karviná nádraží Karviná město, Hlavní sídlo přístavní správy v Antverpách, Centrum Hejdar Alijev, Kostel svatého Vavřince (Horní Blatná), Znojmo (zámek), Zálužský hrad, Main Point Karlin, Rezidence Kavčí hory, Český pavilon na Světové výstavě 2010, Tasnovice (hradiště), MO-S 5 Na trati, Barcelonský pavilon, František Mikš (architekt), Březina (hradiště), Bukovec (hradiště), Obrovo hradiště, Ostrov u Bezdružic (hradiště), Staré Lipno, Dolní Hradiště (hradiště), Hradec u Stoda, Kostel Slezské církve evangelické (Bohumín), Plešivec (hradiště), Poutnov (zámek), Kostel Panny Marie Sedmibolestné (Skřečoň), Kaple svatého Antonína Paduánského (Nadryby), Kaple svatého Prokopa (Pikárec), Kozel (hradiště), Kostel svatého Bartoloměje (Bobrůvka), Kostel Narození Panny Marie (Bohumín-Starý Bohumín), Inkermanský jeskynní klášter svatého Klementa, Nadryby (hradiště), Střapole (hradiště), Všeruby (hradiště), Rozhledna Chlum u Hradce Králové, Kostel svatého Martina (Třešť), Berglerův palác

Duben 2017

Kostel svatého Jana Křtitele (Dolní Lutyně), Kostel svatého Petra a Pavla (Zdíkovec), Kostel svaté Anny (Rychvald), Plasy (hradiště), Dům Sluneční náměstí, Drahovice (hradiště), Chyše (hradiště), Podštěly (hradiště), Kostel svaté Maří Magdalény (Dětmarovice), Dukovany (zámek), Starý Hrozňatov (zámek), Kostel svatého Šebestiána (Třemešná), Kostel svatého Martina (Široká Niva), Kostel svatého Urbana (Vysoká), Kostel Navštívení Panny Marie (Pitárné), Jindřichovice (zámek), Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Nové Zvolání), Kostelec nad Labem (hrad), Dubenec (zámek), Dubina (tvrz), Kostelní Bříza (tvrz), Kostelní Bříza (zámek), Kaceřov (tvrz), Kaceřov (zámek, okres Sokolov), Líšeň (zámek), Kaple svaté Anny (Drozdovice), Dělnická pekárna v Liberci, Portland Building, Villa Ehrler (Kadaň), Villa Paulus (Kadaň)

Obrázek měsíce

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jedna z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n.m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.

Další články

Články k založení

Externí odkazy

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.