Portál:Rostliny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

e

Vítejte na portálu Rostliny
Arisaema-ill.gif

Rostliny nás obklopují na každém kroku, poskytují potravu, ošacení, teplo, domov i potěchu oka. Zabývá se jimi mnoho oborů lidské činnosti. Botanika nám říká, že na světě je asi 300000 druhů cévnatých rostlin, z toho v České republice asi 3500. Mezi rostliny se ovšem řadí i tzv. nižší rostliny - řasy, mechy apod. Vnitřní stavbu jejich těl studuje anatomie rostlin, procesy v buňkách molekulární biologie, jejich růst a vývoj fyziologie rostlin. Využitím rostlin pro okrasné účely se zabývá zahradnictví, pěstováním zemědělství a lesnictví, působením na lidské zdraví lékařství a léčitelství.

Na české wikipedii je v současné době více než 5000 článků o rostlinných druzích, rodech, čeledích a dalších taxonech a toto číslo stále stoupá. Jsou mezi nimi články o našich domácích rostlinách i o rostlinách velmi exotických. Máte-li i vy chuť se k tomuto úsilí připojit, jste na správném místě. Základní informace k tvorbě biologických článků poskytuje Nápověda:Biologické články. Potřebujete-li poradit, obraťte se na stránky Pod lípou, WikiProjekt Biologie nebo přímo na diskuzní stránku u portálu Rostliny.

Z naší přírody

Dymnivka dutá
V předjaří rozkvétají v českých luzích a hájích nápadné byliny s neobvykle tvarovanými květy - dymnivky. V ČR se vyskytují celkem 4 druhy, z nichž nejběžnější a nejnápadnější je dymnivka dutá, druh zajímavý dvoubarevnými květy, které jsou u některých exemplářů bílé a u jiných purpurové. Více...

Z exotiky

Štětkoveček
V jihozápadní Austrálii rostou společenstva rostlin, která se musejí vyrovnat s periodickými požáry vegetace. Štětkoveček z čeledi myrtovité je přežívá pomocí plodů, které vytrvávají na větévkách po mnoho let neotevřené. Když přejde požár, který zničí staré rostliny, tobolky se otevřou, semena vypadají na zem a začíná nový život. Podobně je tomu i u známějšího štětkovce. Více...

Zajímavý Článek

Zrychlený záznam pohybu listů maranty

Některé rostliny dovedou pohybovat listy. Citlivky sklánějí a zavírají listy při podráždění i špatném počasí, mnohé jiné bobovité rostliny je sklápějí na noc, některé rostliny je natáčejí ke slunci. Za všechny tyto pohyby je zodpovědná nenápadná ztlustlina na listovém řapíku, známá jako pulvinus. K pohybu dochází změnou tlaku v drobných buňkách pulvinu.

Více...

Systematika

Biological classification L Pengo cs.svg

Systematika (taxonomie) vědecky zkoumá druhy a druhovou diverzitu organismů a všechny vztahy mezi nimi. Dnes se v systematice hledí převážně na fylogenetickou příbuznost, prokazovanou molekulárně biologickými analýzami. Dříve však existovala a dosud částečně přetrvávají jiná pojetí systematického členění rostlin. Původně byly do rostlin řazeny dokonce i sinice, patřící dnes do domény Bacteria. Eukaryotické nižší rostliny, do kterých dříve patřily i "barevné" řasy (ruduchy a chromisté) se někdy řadily k rostlinám, jindy k říši Protista - ta však také není přirozeným taxonem. Proto byli protisté rozděleni na velké množství říší.

Podle moderní klasifikace patří do rostlin v užším slova smyslu (Archaeplastida) vedle vyšších rostlin (Embryophyta) také zelené řasy (bez sinic, tedy skupiny Chlorophyta a Charophyta), ruduchy (Rhodophyta) a Glaucophyta. Někdy se Rhodophyta a Glaucophyta zařazují do společné ale parafyletické skupiny Biliphyta, zatímco všechny ostatní rostliny jsou považovány za zelené rostliny (Viridiplantae).

Více...

Obrázek měsíce

Zajímavosti

Víte, že ...
Sazenice bramboru

... lilek brambor (Solanum tuberosum) byl původně okrasná rostlina?

... bolehlavem plamatým (Conium maculatum) se lze otrávit už při intenzivním vonění ke květu?

... největší leknín je viktorie královská (Victoria amazonica), jejíž kruhovité listy měří až tři metry v průměru?

Kapka poezie

Xu Yuting Fishing on a Willow-banked Stream ink on paper hanging scroll The Hashimoto Collectin.jpg
Jak ledová je zima v hloubce hor

odedávna, nejen v tomto roce
zubaté štíty, věčné sněhy
temný les vydechuje chuchvalce mlhy
tráva tu vyroste až po žních
listy opadají dřív, než přijde podzim
poutník zde — zbloudilý
vyhlíží, vyhlíží, však slunce nezahlédne.

                                            (Chan Šan)

Kategorie

Informace

e

Nové články

(P) - pahýl, (SP) - subpahýl či článek bez 2 zdrojů, (R) - komplexní rozšíření již založeného článku

e

Příbuzné portály

e

Údržba
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Rostliny}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se rostlin, neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}.