Portál:Primáti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e


e Vítejte na portálu Primáti!

Orangutan-bornean.jpg
Lémur catta.jpg
Primáti (Primates) jsou placentální savci patřící do linie Euarchontoglires. Dělí se na poloopice (Strepsirrhini), úzkonosé opice (Catarrhini), ploskonosé opice (Platyrrhini) a lidoopy (Hominidae) neboli hominidy, kteří se dále rozčleňují na dvě skupiny-nižší lidoopy (Hominoidea) a vyšší lidoopy (Hominidae).

e

Obrázek

Zívající samice gorily horské (Gorilla beringei beringei) z Rwandy. Vlivem ztráty přirozeného prostředí, válečných konfliktů, pytláctví a nemocí se tento primát stal kriticky ohroženým.

e

Článek

Kočkodan Allenův (Allenopithecus nigroviridis) je primát rozšířený v centrální a východní části Konžské pánve. Žije v Kamerunu, Demokratické Republice Kongo, Angole a v Kongu. Tento druh kočkodana upřednostňuje galeriové lesy mokřadů a bažin. Patří k nejstarobylejší formě kočkodanů s řadou morfologických znaků připomínající ostatní kočkodany, mangabeje i makaky. Více...

e

Článek2

Ksukol ocasatý

Ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis) je vzácná samotářská poloopice žijící na ostrově Madagaskar. Zde je nazývána domorodci Aye aye. Je to největší ze všech nočních poloopic. Délka těla dosahuje 40 cm a délka ocasu dalších 40 cm. Váží okolo 2-3 kg.

Ksukol ocasatý má krátkou plavošedou podsadní srst a dlouhé černé pesíky. Výsledkem je nahnědlá čerň. Ksukol má velkou hlavu a krátký krk. Trup je silný. Boltce jsou poměrně velké (připomínají uši netopýra) a tmavé prsty na končetinách dlouhé. Prsty jsou zakončeny hnědými drápky. Kolem malých hnědých očí vynikají ve světlém, kolem úst růžovém, obličeji tmavé kruhy. Jeho ocas je mohutný a chlupatý. Dožívá se přibližně 26 let. Úzká ústa a čenich skutečně připomínají hlodavce, kam zoologové ksukola dlouhou dobu řadili.

Tento druh se zřejmě vyvinul na území Afriky, jak ukazují fosilie "proto-lemurů", popsaných již v 60. letech 20. století z miocénních vrstev na území dnešního Egypta a Keni. Více...

e

Informace

PŘÍBUZNÉ PORTÁLY

Živočichové; Pes domácí; Kočky; Ptáci; Koně; Entomologie; Dinosauři; Obojživelníci

O PORTÁLU

Zakladatelem portálu je OJJ, který ho i udržuje. V případě potřeby se na něj obraťte.
Portál vznikl 16. 8. 2015

KVALITNÍ ČLÁNKY

e

Zajímavosti

Víte, že...

Útok orangutana na kresbě z roku 1869
Útok orangutana na kresbě z roku 1869
  • …kriticky ohrožení lemuři rákosoví (Hapalemur alaotrensis) žijí pouze u jezera Alaotra?
  • …samice kosmanů bělovousých (Callithrix jacchus) rodí nejčastěji dvojčata, která mohou tvořit až 40 % její hmotnosti?
  • …některé lidové příběhy pojednávají o orangutanech, kteří s lidmi kopulují a unáší je a známy jsou i příběhy, ve kterých jsou muži svedeni samicemi orangutanů?

e

Primáti v ohrožení

Lemur mongoz (Eulemur mongoz) je malý zástupce čeledi lemurovitých denních (Lemuridae) obývající suché lesy na Madagaskaru a na Komorských ostrovech. Jedná se o kriticky ohrožený druh.

Je 30-35 cm dlouhý a váží mezi 1,1 až 1,6 kg. Ocas je dlouhý 45-48 cm. Má dlouhou, popelavě šedou srst, světlé břicho a rezavě zbarvený límec, ušní boltce téměř zcela skryté v srsti a na obličeji černé „brýle“.

U tohoto druhu je neobvyklé, že se jeho aktivita, denní a noční, mění podle období. Žije v rodinných skupinách tvořených jedním trvalým párem a několika mláďaty. Není příliš teritoriální a jednotlivá domácí území se často i překrývají, ale pokud se setká s jinou rodinnou skupinou, bývá často agresivní. Živí se především ovocem, květy, listy a nektarem. V České republice je chován pouze v ZOO Ostrava. Více...

e

Předchůdce člověka

Ardipithecus kadabba fossils.jpg

Ardipithecus kadabba je druh vyhynulého hominida z rodu Ardipithecus, žijící ve svrchním miocénu (před 5,2 - 5,77 miliony let) na území dnešní Etiopie ve východní Africe. Vedle rodů Sahelanthropus a Orrorin může být jedním z nejstarších zástupců lidské vývojové linie po oddělení od předků šimpanzů. Jeho postavení však zatím není zcela jisté, zejména kvůli malému množství nálezů.

Rodové jméno Ardipithecus je složeninou afarského slova Ardi („zem“, „podlaha“) a řeckého πίθηκος - pithekos („opice“). Druhový přívlastek kadabba znamená v lokálním jazyce etnika Afar „předek rodu“. Společně lze tedy označení druhu Ardipithecus kadabba volně přeložit jako „předek zemní opice“. Více...

e

Kategorie

e

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Primáti}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se primátů, neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.