Portál:Primáti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
e


e Vítejte na portálu Primáti!

Orangutan-bornean.jpg
Lémur catta.jpg
Primáti (Primates) jsou placentální savci patřící do linie Euarchontoglires. Dělí se na poloopice (Strepsirrhini), úzkonosé opice (Catarrhini), ploskonosé opice (Platyrrhini) a lidoopy (Hominidae) neboli hominidy, kteří se dále rozčleňují na dvě skupiny-nižší lidoopy (Hominoidea) a vyšší lidoopy (Hominidae).

e

Obrázek

Pavián anubi (Papio anubis)

e

Článek

Indri

Indriovití (Indridae) je čeleď nejprimitivnějších primátů, má tři rody: avahi (Avahi), indri (Indri) a sifaka (Propithecus). Někdy vědecký název čeledi Indridae je uváděn jako Indriidae.

Patří mezi endemity, vyskytující se na Madagaskaru. Žijí ve vlhkých i suchých tropických lesích, galeriových lesích i subtropické savaně. Obývají jak rozlehlé pralesní oblasti, tak i osamocené zbytky lesů.

Jsou to poloopice s dlouhou srstí, která může být barvy bělavé, načervenalé až po šedou a černou. Kulaté ušní boltce jsou malé a zakryté srstí. Zadní končetiny s protistojným palcem jsou asi o třetinu delší a silnější než přední se štíhlými dlouhými rukama a prstynehty. Mají zbytky po bláně spojující hrudník s předními končetinami a umožňující klouzavý let při skocích. Mají uzpůsobené oči pro noční vidění, zažívací ústrojí má zvětšené tlusté i slepé střevo pro zlepšení trávení rostlinné potravy, kterému napomáhají také výkonné slinné žlázy.

Velikostně jsou značně rozdílní. Zástupce rodu avahi je veliký asi jen 30 cm a váží okolo 1 kg, indri naopak měří až 1 m a váží okolo 10 kg, což je největší s poloopic. Rody avahi a sifaka mají ocasy dlouhé zhruba jako tělo, kdežto rod indri má z ocasu jen pahýl. U indriů a sifaků jsou samice o něco větší, u avahiů pohlavní dimorfismus není patrný. Více...

e

Článek2

Chápan středoamerický

Chápan středoamerický (Ateles geoffroyi), známý též pod názvem Geoffroyův, je velká novosvětská opice obývající tropické deštné lesy a území mangrových bažin v Mexiku, Guatemale, Belize, Nikaragui, Hondurasu a Panamě.

Chápan středoamerický má stejně jako ostatní chápani zvláště dlouhé přední i zadní končetiny, štíhlé tělo, malou hlavu a silný, 63-84 cm dlouhý ocas. Na délku dosahuje až 63 cm a váží kolem 7,5-9 kg. Má dlouhou, měkkou srst, černé ruce, hlavu a zadní končetiny a obličejovou masku z bledé kůže kolem očí a čenichu. Břišní strana těla a vnitřní strana končetin bývá obvykle světlejší, nejčastěji bílá. Ruce s dlouhými černými prsty bez palců mají funkci jakýchsi háků. Více...

e

Informace

PŘÍBUZNÉ PORTÁLY

Živočichové; Pes domácí; Kočky; Ptáci; Koně; Entomologie; Dinosauři; Obojživelníci

O PORTÁLU

Zakladatelem portálu je OJJ, který ho i udržuje. V případě potřeby se na něj obraťte.
Portál vznikl 16. 8. 2015

KVALITNÍ ČLÁNKY

e

Zajímavosti

Outloň jávský

Víte, že...

  • outloň jávský (Nycticebus javanicus) v případě ohrožení kouše, stočí se do klubíčka a nastavuje srst natřenou svými jedovatými výměšky žláz nebo spadne se stromu?
  • Orrorin vývojově stojí velmi blízko společného předka šimpanze a člověka?
  • Equatorius získal své jméno podle toho, že většina jeho ostatků byla nalezena v blízkosti rovníku?

e

Primáti v ohrožení

Makak bandar (Macaca sinica), známý též pod synonymy bandar, manga nebo makadu je ohrožený úzkonosý primát z čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a rodu makak (Macaca). Druh popsal Carl Linné roku 1771. Více...

e

Předchůdce člověka

Ardipithecus kadabba fossils.jpg

Ardipithecus kadabba je druh vyhynulého hominida z rodu Ardipithecus, žijící ve svrchním miocénu (před 5,2 - 5,77 miliony let) na území dnešní Etiopie ve východní Africe. Vedle rodů Sahelanthropus a Orrorin může být jedním z nejstarších zástupců lidské vývojové linie po oddělení od předků šimpanzů. Jeho postavení však zatím není zcela jisté, zejména kvůli malému množství nálezů.

Rodové jméno Ardipithecus je složeninou afarského slova Ardi („zem“, „podlaha“) a řeckého πίθηκος - pithekos („opice“). Druhový přívlastek kadabba znamená v lokálním jazyce etnika Afar „předek rodu“. Společně lze tedy označení druhu Ardipithecus kadabba volně přeložit jako „předek zemní opice“. Více...

e

Kategorie

e

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Primáti}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se primátů, neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.