Portál:Svobodný software

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Linux 2.png

Portál svobodného softwaru

Svobodný software je druh software, který definují tyto čtyři svobody:

  • Svoboda používat program za jakýmkoliv účelem.
  • Svoboda studovat, jak program pracuje, a možnost přizpůsobit ho svým potřebám.
  • Svoboda redistribuovat kopie programu. Takže můžete pomoci přátelům.
  • Svoboda vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.

Článek

Logo KDE

KDE (K Desktop Environment) je grafické uživatelské rozhraní (GUI) pro Linux a další unixové operační systémy. První verze KDE byla vytvořena roku 1997. KDE je velice oblíbené a je zastoupené téměř v každé linuxové distribuci. Snaží se napodobit vzhled Windows při zachování originality. Současně dal rozvoj KDE příležitost vzniku aplikací přímo v tomto prostředí. Je téměř úplně počeštěno a přeloženo do mnoha dalších jazyků (61).

Slovníček

ext2

ext2 je open source souborový systém užívaný například v Linuxu, je jej však možné použít i v dalších OS.

Navazuje na systém ext (extended - rozšířený), umožňuje nastavit práva UGO (uživatele, skupiny, ostatních), ale i rozšíření pro další způsoby nastavování práv.

ASCII art

ASCII art je výtvarné umění, které pracuje s počítačovým textem jako s výtvarným médiem. Obrázky, které tvoří, se skládají ze znaků kódu ASCII. ASCII art je možné vytvořit jakýmkoli textovým editorem a většinou je potřeba ho zobrazit neproporcionálním fontem (tedy každé písmeno má stejnou šířku, podobně jako na psacím stroji či terminálu).

Vybraná licence

Heckert GNU white.svg
GNU Free Documentation License, což v překladu znamená volně přístupná koncese GNU pro dokumenty. Podobá se GPL, týká se však dokumentů, nikoliv programů. Dokument pod tímto povolením je volný a veřejný. Kopie dokumentu a jeho změny zůstávají pod touto licencí – tedy volně přístupné. Dokumenty je možné prodávat, ale nelze zakázat další volné použití podle této licence. GFDL povoluje označit neměnné varianty, např. pro autorské poznámky.

Zajímavosti

Richard Matthew Stallman

Víte že...

Chybějící články

Nejsou tu:

Kategorie

Tento portál byl založen 3. července 2006.