Portál:Svobodný software

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


e

Linux 2.png

Portál svobodného softwaru

Svobodný software je druh software, který definují tyto čtyři svobody:

  • Svoboda používat program za jakýmkoliv účelem.
  • Svoboda studovat, jak program pracuje, a možnost přizpůsobit ho svým potřebám.
  • Svoboda redistribuovat kopie programu. Takže můžete pomoci přátelům.
  • Svoboda vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.

e

Článek

Logo KDE

KDE (K Desktop Environment) je grafické uživatelské rozhraní (GUI) pro Linux a další unixové operační systémy. První verze KDE byla vytvořena roku 1997. KDE je velice oblíbené a je zastoupené téměř v každé linuxové distribuci. Snaží se napodobit vzhled Windows při zachování originality. Současně dal rozvoj KDE příležitost vzniku aplikací přímo v tomto prostředí. Je téměř úplně počeštěno a přeloženo do mnoha dalších jazyků (61).

e

Slovníček

ext2

ext2 je open source souborový systém užívaný například v Linuxu, je jej však možné použít i v dalších OS.

Navazuje na systém ext (extended - rozšířený), umožňuje nastavit práva UGO (uživatele, skupiny, ostatních), ale i rozšíření pro další způsoby nastavování práv.

ASCII art

ASCII art je výtvarné umění, které pracuje s počítačovým textem jako s výtvarným médiem. Obrázky, které tvoří, se skládají ze znaků kódu ASCII. ASCII art je možné vytvořit jakýmkoli textovým editorem a většinou je potřeba ho zobrazit neproporcionálním fontem (tedy každé písmeno má stejnou šířku, podobně jako na psacím stroji či terminálu).

e

Vybraná licence

Heckert GNU white.svg
GNU Free Documentation License, což v překladu znamená volně přístupná koncese GNU pro dokumenty. Podobá se GPL, týká se však dokumentů, nikoliv programů. Dokument pod tímto povolením je volný a veřejný. Kopie dokumentu a jeho změny zůstávají pod touto licencí – tedy volně přístupné. Dokumenty je možné prodávat, ale nelze zakázat další volné použití podle této licence. GFDL povoluje označit neměnné varianty, např. pro autorské poznámky.

e

Zajímavosti

Richard Matthew Stallman

Víte že...

e

Chybějící články

Nejsou tu:

e

Kategorie

e

Tento portál byl založen 3. července 2006.