Portál:Stromy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lipa-vektor.svg
Strom (arbor) je růstová forma vyšších rostlin. Prýt (nadzemní část) stromu se skládá ze zdřevnatělé nevětvené spodní části – kmene, který se v určité výšce nad zemí dělí na jednotlivé větve (na rozdíl od keře, kde k větvení dochází již u země, nebo těsně nad zemí). Horní část stromu, kde dochází k větvení, se nazývá koruna.

Přesnou definici pojmu strom (nebo keř) není možné vymezit kvůli velké diverzitě rostlin. Někdy je proto výhodnější používat termín stromovitá forma. Různý způsob větvení dává každému druhu charakteristický tvar. Tento tvar může být dále ovlivněn prostředím, ve kterém daný strom roste (zda roste osamoceně nebo uvnitř porostu – lesa). Na povrchu stromu je kůra, která může mít různou podobu, od tenké několikamilimetrové, až po rozbrázděnou mnohavrstevnou kůru, která se postupně odlupuje. Takto rozbrázděná kůra se nazývá borka. Pod kůrou se nachází lýko, které je v podstatě jedinou živou částí kmene. Lýkem prochází sítkovice, které rozvádí organické látky po celé rostlině. Největší část kmene je vyplněna dřevem, což je v podstatě mrtvá hmota cév, skládající se z celulózyligninu. Mezi lýkem a dřevní částí se nalézá kambium, které se významně podílí na růstu kmene.

celý článek »

Zajímavé stromy

Encephalartos Woodii.jpg

Píchoš Woodův (Encephalartos woodii) je druh cykasu z čeledi zamiovité. Strom je jednou z nejvzácnějších rostlin světa, která ve volné přírodě již vymřela. Pochází z Jižní Afriky z lesa Ngoya Forest.

Jméno obdržel po Johnu Medley Woodovi, kurátorovi botanické zahrady v Durbanu a řediteli Natal Government Herbarium. Roku 1907 Wood v přírodě nalezl jeden samčí strom, který přemístil do botanické zahrady. Z jeho odnoží pocházejí všechny současné rostliny ve světových sbírkách, které jsou pouze samčího pohlaví; semena této rostliny tedy neexistují.

celý článek »
» Archiv «

Zajímavosti

Adansonia rubrostipa 02.jpg

Víte, že…

baobaby (na obrázku) se vyskytují na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii, ale není jasné, jak k jejich rozšíření mezi kontinenty došlo?

… v Indii ve státě Ándhrapradéš roste exemplář fíkovníku banyánu pojmenovaný „Thimmamma Marrimanu“, který zabírá plochu asi 2 hektary, má přes 1600 kořenů a je přibližně 650 let starý?

Evropským stromem roku 2021 se stal Tisíciletý dub z Leciny v městečku Alto Aragón v provincii Huesca ve Španělsku ?

Jizerskohorské bučiny se v červenci 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO ?

» Archiv «

Článek

Korowai Treehouse 4.jpg

Korowajové (také stromoví lidé) jsou kmeny žijící na západě ostrova Nová Guinea rozmístěné po centrální vysočině Irianu, kde se dokázali přizpůsobit těžce prostupnému deštnému pralesu. Počet těchto kmenů se odhaduje na 3000. Žijí vysoko v korunách stromů, ve kterých si staví takzvané stromové domy obdélníkového tvaru se sedlovou střechou. Stromy v okolí pokácí a na jejich místě pěstují různé plodiny a chovají dobytek.

Domy jsou přibližně 4 metry široké a 10 metrů dlouhé; výška, ve které jsou postaveny, se ale liší a pohybuje se mezi 12 až 40 metry. Jedinou přístupovou cestou do obydlí jsou tenké svislé tyče se záseky, které představují žebřík. Tyto tyče jsou rozděleny na horní a dolní část; dolní část se na noc kvůli bezpečnosti zatahuje. Konstrukce domu je z větví, podlahy a stěny z kůry ságové palmy a z listů palmy je střecha. Dům obývá jedna rodina o přibližně deseti lidech, která tvoří jeden kmen. Jednotlivé domy jsou od sebe vzdáleny mnohdy celý den chůze deštným pralesem.

celý článek »
» Archiv «

Kategorie

Pomozte

Chybějící články

Zde se nacházejí články o stromech, které na této Wikipedii chybí, můžete buď sem připsat další článek a nebo se podívat na Požadované články (konkrétně se stromy nacházejí pod nadpisem Botanika)


Akácie dlouhotrnnáen; Akácie zkroucenáen; Lípa kavkazská; Palma stinidlováen.

Obrázek

ARTE SELLA - la cattedrale vegetale (di Giuliano Mauri) 2002.JPG
Cattedrale Vegetale
Giuliano Mauri, 2002, Lodi, Lombardie, Itálie
» Archiv «

Kvalitní články

Nové články

Příbuzné portály

Informace

  • Z článků týkajících se obsahu portálu prosíme odkazujte na tento portál šablonou {{Portály|Stromy}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.