Portál:Stromy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Lipa-vektor.svg

Strom (arbor) je růstová forma vyšších rostlin. Prýt (nadzemní část) stromu se skládá ze zdřevnatělé nevětvené spodní části - kmene, který se v určité výšce nad zemí dělí na jednotlivé větve (na rozdíl od keře, kde k větvení dochází již u země, nebo těsně nad zemí). Horní část stromu, kde dochází k větvení, se nazývá koruna. Přesnou definici pojmu strom (nebo keř) není možné vymezit kvůli velké diverzitě rostlin. Někdy je proto výhodnější používat termín stromovitá forma. Různý způsob větvení dává každému druhu charakteristický tvar. Tento tvar může být dále ovlivněn prostředím, ve kterém daný strom roste (zda roste osamoceně nebo uvnitř porostu – lesa). Na povrchu stromu je kůra, která může mít různou podobu, od tenké několikamilimetrové, až po rozbrázděnou mnohavrstevnou kůru, která se postupně odlupuje. Takto rozbrázděná kůra se nazývá borka. Pod kůrou se nachází lýko, které je v podstatě jedinou živou částí kmene. Lýkem prochází sítkovice, které rozvádí organické látky po celé rostlině. Největší část kmene je vyplněna dřevem, což je v podstatě mrtvá hmota cév, skládající se z celulózyligninu. Mezi lýkem a dřevní částí se nalézá kambium, které se významně podílí na růstu kmene.

celý článek »

Článek měsíce

Zerav západní (Thuja occidentalis) je stálezelený jehličnatý strom čeledi cypřišovitých. Pochází ze Severní Ameriky a v Evropě je pěstován od 16. století. Dnes je oblíbený zejména k vytváření živých plotů.

Zerav západní dorůstá výšky až 15–20 m. Úzká, ale hustá koruna připomíná tvar kužele. Terminální výhon je vztyčený. Borka je šedohnědá, loupe se v podélných pruzích.

Větve zeravu rostou rozložené vodorovně, ploché šupinaté jehlice jsou svrchu tmavě zelené, ze spodní strany žlutozelené. V zimě se mohou zbarvovat do rezavé barvy. Postavení jehlic je vstřícné křižmostojné, jehlice jsou oblé bez zřetelné špičky a nemají bílou kresbu. U prvních listů se může vyskytovat kulovitá siličná žlázka, která po rozemnutí trpce voní.

V dubnu až v květnu jsou na konci větévek jednopohlavné šištice, samičí se zbarvují žlutohnědě, samčí červeně. Šištice dozrávají v srpnu až v září, při dozrávání šupiny šištic dřevnatí a rozevírají se. Na hřbetu šupiny je malý osten. Zralé šišky zůstávají na zeravu až do zimy následujícího roku, neopadávají hned po dozrání.Podlouhlé šišky jsou vzpřímené, velké 8–12 mm, mají 4-5 párů plodních šupin. Okřídlené semeno zeravu je drobné, ploché, tmavě zbarvené.


celý článek »

Obrázek měsíce

Pinus cembra01.jpg
Borovice limba

Zajímavosti

Víte, že

baobaby se vyskytují na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii, ale není jasné, jak k jejich rozšíření mezi kontinenty došlo?

… ze smrku ztepilého se vyrábějí i hudební nástroje, hlavně housle a viola?

mahagon patří k nejvíce ceněným dřevům světa?

Čeleď měsíce

Mýdelníkovité (Sapindaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu mýdelníkotvaré (Sapindales), která obsahuje asi 150 rodů a okolo 2000 druhů, rozšířených hlavně v tropech, subtropech a temperátní oblasti (mírný pás severní polokoule). Část těchto rostlin je významná svými jedlými plody, jiné plody slouží k průmyslovému zpracování (např. pro saponiny), další poskytují cenné dřevo. Některé druhy jsou pro svůj vzhled považovány za okrasné.

Při takovém počtu rodů a druhů je zde pochopitelně veliká různotvarost rostlin. Patří sem stromy, keře, popínavé rostliny i byliny opadavé nebo stálezelené. Jsou zde zastoupeny rostliny jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné, obopohlavné i mnohomanželné. Gyneceum mají cenokarpní, svrchní, s plodonošem (karpofor), plodolisty většinou 2 až 3.

Listy bývají střídavé, jednoduché, trojčetné nebo zpeřené, květenství může být latnaté, hroznaté nebo vrcholíkaté, úžlabní nebo terminální. Plody jsou tobolky, peckovice, křídlaté nažky nebo bývají rozpadavé.

celý článek »

Památný strom

Mozaika bitvy u Issu, za Dareiem suchý strom

Suchý strom byl památný osamělý strom v rovině na severu Persie. Podává o něm zprávu Marco Polo, který jej popisuje v 27. kapitole své knihy Milion. Polo uvádí, že sto mil okolo nebyly žádné stromy, s výjimkou jedné strany deset mil. Popisuje jej jako mohutný strom s listy z jedné strany zelené a z druhé bílé a s plody jako kaštan, ale bez plodu, což by mohlo odpovídat platanu. Podle místního vyprávění se u něj odehrála bitva mezi Alexandrem Velikým a Dáreiem, ale není jasné, zda mělo jít o bitvu u Issu nebo u Gaugamél. Výrazný suchý strom je vidět na mozaice bitvy u Issu ve Faunově domě v Pompejích.

Někteří pozdější cestovatelé jej pak hledali a nacházeli například v Tabrízu či v Abrahámově dubu v Mamre (Hebron). Suchý strom je svou osamělou polohou a významem orientačním i symbolickým srovnatelný se stromem v Ténéré v Nigeru (zničený 1973).

celý článek »

Kategorie

Pomozte

Chybějící články

Zde se nacházejí články o stromech, které na této Wikipedii chybí, můžete buď sem připsat další článek a nebo se podívat na Požadované články (konkrétně se stromy nacházejí pod nadpisem botanika)Informace

  • Správcem portálu je Adámoz, v případě potřeby ho kontaktujte na jeho diskusní stránce.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Stromy} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.