Portál:Stromy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lipa-vektor.svg
Strom (arbor) je růstová forma vyšších rostlin. Prýt (nadzemní část) stromu se skládá ze zdřevnatělé nevětvené spodní části – kmene, který se v určité výšce nad zemí dělí na jednotlivé větve (na rozdíl od keře, kde k větvení dochází již u země, nebo těsně nad zemí). Horní část stromu, kde dochází k větvení, se nazývá koruna.

Přesnou definici pojmu strom (nebo keř) není možné vymezit kvůli velké diverzitě rostlin. Někdy je proto výhodnější používat termín stromovitá forma. Různý způsob větvení dává každému druhu charakteristický tvar. Tento tvar může být dále ovlivněn prostředím, ve kterém daný strom roste (zda roste osamoceně nebo uvnitř porostu – lesa). Na povrchu stromu je kůra, která může mít různou podobu, od tenké několikamilimetrové, až po rozbrázděnou mnohavrstevnou kůru, která se postupně odlupuje. Takto rozbrázděná kůra se nazývá borka. Pod kůrou se nachází lýko, které je v podstatě jedinou živou částí kmene. Lýkem prochází sítkovice, které rozvádí organické látky po celé rostlině. Největší část kmene je vyplněna dřevem, což je v podstatě mrtvá hmota cév, skládající se z celulózyligninu. Mezi lýkem a dřevní částí se nalézá kambium, které se významně podílí na růstu kmene.

celý článek »

Článek

Bonsai United States National Arboretum 5.JPG

Bonsai neboli "strom v misce" (bon znamená miska a sai znamená strom nebo také sázet) je staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování, při kterém je rostlina technikami tvarována tak, aby navozovala iluzi starého stromu.

První zmínky o takto pěstovaných stromech pocházejí ze starověké Číny. Zdejší bonsaje se symbolikou krajiny využívají prvky jako mrtvé dřevo nebo obnažené kořeny a velmi silně vykazují vůli pěstitele a jeho umělé zásahy. Do Japonska se toto umění dostalo v 6. století spolu s uměním kaligrafie. Japonci pěstování bonsají zjednodušili, propracovali a zdokonalili umělecké i pěstitelské aspekty. Klasické styly bonsají vypracovali pozorováním volně rostoucích stromů v přírodě a jejich bonsaje tak vynikají elegancí; i v případě drastického pěstitelského zásahu do rostliny je toto neviditelné.

celý článek »
» Archiv «

Zajímavosti

Květ baobabu (Adansonia rubrostipa)

Víte, že…

baobaby se vyskytují na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii, ale není jasné, jak k jejich rozšíření mezi kontinenty došlo?

… první Den stromů novodobé historie se konal v malé španělské obci Villanueva roku 1805?

… v Indii ve státě Ándhrapradéš roste exemplář fíkovníku banyánu pojmenovaný „Thimmamma Marrimanu“, který zabírá plochu asi 2 hektary, má přes 1600 kořenů a je přibližně 650 let starý?

… na státním znaku Libanonu je uprostřed bílého pruhu umístěna stylizovaná zelená silueta cedru?

Stromem roku 2020 v České republice se stala Jabloň u Lidmanů v Machově na Náchodsku?

» Archiv «

Zajímavé stromy

General Sherman Nima.JPG

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) je nejmohutnějším stromem na Zemi. Jako botanický druh jej objevil roku 1841 cestovatel John Bidwell; o deset let později se již jeho semena vyvážela do Evropy a východních států USA. Jako vzácný strom jej brzy zákon chránil před těžbou a v místech jeho výskytu byly vyhlášovány přírodní parky.

V přírodě se vyskytuje pouze ve výškách mezi 1500 až 2500 metrů nad mořem na západních svazích Sierry Nevady. Po celý rok zelený jehličnan bývá až 80 metrů vysoký, má kuželovitou korunu a poměrně husté zavětvení. Kmen je u báze ztlustlý a s výškou se postupně zužuje. Nápadně měkká a tlustá borka je u starých stromů hluboce zbrázděná a popraskaná a má různé barevné odstíny mezi ryšavou a špinavě tmavohnědou. Jeho věk může dosáhnout 2000–3000 let.

Sekvojovec zvaný Generál Sherman je nejmohutnějším živým organismem na Zemi. 83,8 metru vysoký strom roste v Národním parku Sequoia v Kalifornii, obvod kmene má 31,3 metru, váhu kolem 2145 tun a jeho stáří je odhadováno na několik tisíc let.

celý článek »
» Archiv «

Kategorie

Pomozte

Chybějící články

Zde se nacházejí články o stromech, které na této Wikipedii chybí, můžete buď sem připsat další článek a nebo se podívat na Požadované články (konkrétně se stromy nacházejí pod nadpisem Botanika)


Akácie dlouhotrnnáen; Akácie zkroucenáen; Lípa kavkazská; Palma stinidlováen.

Obrázek

Boomkunst.jpg
Umělecká díla na kruhovém objezdu Venneweg/Middelweg
Hoorn, Severní Holandsko.
» Archiv «

Kvalitní články

Nové články

Příbuzné portály

Informace

  • Z článků týkajících se obsahu portálu prosíme odkazujte na tento portál šablonou {{Portály|Stromy}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
  • Udržuje: Alena Pokorná