Portál:Stromy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lipa-vektor.svg
Strom (arbor) je růstová forma vyšších rostlin. Prýt (nadzemní část) stromu se skládá ze zdřevnatělé nevětvené spodní části – kmene, který se v určité výšce nad zemí dělí na jednotlivé větve (na rozdíl od keře, kde k větvení dochází již u země, nebo těsně nad zemí). Horní část stromu, kde dochází k větvení, se nazývá koruna.

Přesnou definici pojmu strom (nebo keř) není možné vymezit kvůli velké diverzitě rostlin. Někdy je proto výhodnější používat termín stromovitá forma. Různý způsob větvení dává každému druhu charakteristický tvar. Tento tvar může být dále ovlivněn prostředím, ve kterém daný strom roste (zda roste osamoceně nebo uvnitř porostu – lesa). Na povrchu stromu je kůra, která může mít různou podobu, od tenké několikamilimetrové, až po rozbrázděnou mnohavrstevnou kůru, která se postupně odlupuje. Takto rozbrázděná kůra se nazývá borka. Pod kůrou se nachází lýko, které je v podstatě jedinou živou částí kmene. Lýkem prochází sítkovice, které rozvádí organické látky po celé rostlině. Největší část kmene je vyplněna dřevem, což je v podstatě mrtvá hmota cév, skládající se z celulózyligninu. Mezi lýkem a dřevní částí se nalézá kambium, které se významně podílí na růstu kmene.

celý článek »

Článek

Amazon CIAT (5).jpg

Amazonský tropický deštný prales má rozlohu přibližně 5 500 000 km² a z velké části leží v Amazonské nížině. Odhaduje se, že obsahuje kolem 390 miliard jednotlivých stromů z přibližně 16 000 druhů. Rozkládá se na území Brazílie (60%), Peru (13%), Kolumbie (10%), Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany. Španělé jej objevili roku 1541 při plavbě po řece Amazonce z Peru až k jejímu ústí.

Prales produkuje necelých 6% kyslíku a nově vzrostlé stromy váží více oxidu uhličitého než staré. Často se o něm mluví v souvislosti s ubýváním zalesněného území. Ještě v roce 1960 nebyl lidskou činností dotčený, nedlouho poté však začalo zvýšenou těžbou dřeva docházet k přeměně na zemědělskou půdu a vzniku nových pastvin pro stáda dobytka. V letech 1970–2000 bylo vykáceno celkem 16,4% z jeho celkové rozlohy.

celý článek »
» Archiv «

Zajímavosti

Adansonia rubrostipa 02.jpg

Víte, že…

baobaby (na obrázku) se vyskytují na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii, ale není jasné, jak k jejich rozšíření mezi kontinenty došlo?

… první Den stromů novodobé historie se konal v malé španělské obci Villanueva roku 1805?

… v Indii ve státě Ándhrapradéš roste exemplář fíkovníku banyánu pojmenovaný „Thimmamma Marrimanu“, který zabírá plochu asi 2 hektary, má přes 1600 kořenů a je přibližně 650 let starý?

… na státním znaku Libanonu je uprostřed bílého pruhu umístěna stylizovaná zelená silueta cedru?

Evropským stromem roku 2021 se stal Tisíciletý dub z Leciny v městečku Alto Aragón v provincii Huesca ve Španělsku ?

» Archiv «

Zajímavé stromy

Bourbon Coffee.jpg

Kávovník (Coffea) je rod dvouděložných rostlin z čeledi mořenovité. Jedná se o stálezelené keře nebo menší stromy pocházející z Afriky, Madagaskaru a Maskarénských ostrovů, které dorůstají do výšky 5 až 10 metrů a plodí po třech až pěti letech. Kávovníků je okolo 100 druhů, významné jsou z nich zejména kávovník arabský (Coffea arabica) a kávovník statný (Coffea canephora). Kultivace kávovníku začala asi před 1200 až 1500 lety v jihozápadní Etiopii, odkud se rozšířil do Asie, v tropické Americe je sázen od 18. století.

V místech se suchým klima je pěstován v zástinu. Optimální podmínky pro růst tvoří nadmořská výška 1250 až 1500 m n. m., ale daří se jim i v tropickém pásu do 2000 m n. m.. Pro jejich růst je vhodný průměrný úhrn srážek do 1700 mm a průměrné teploty nad 17°C; minimální teploty by však neměly klesnout pod 5°C. Keříky jsou nejdříve předpěstovány a po dosažení výšky přibližně 30 až 50 centimetrů jsou vysazovány na plantážích se slabě kyselými hlinitými písky. První úroda se sklízí po dvou až třech letech růstu. Květy kávovníků jsou oboupohlavné, plody jsou červené, žluté (na obrázku), oranžové, modré nebo černé peckovice, které obsahují obvykle 2 pecičky. Každá pecička obsahuje jediné semeno s podélným žlábkem na vnitřní straně. Semena obsahují asi 1,3 % bílkovin, 12% tuku, 9 % sacharidů a 1 až 1,5 % kofeinu.

celý článek »
» Archiv «

Kategorie

Pomozte

Chybějící články

Zde se nacházejí články o stromech, které na této Wikipedii chybí, můžete buď sem připsat další článek a nebo se podívat na Požadované články (konkrétně se stromy nacházejí pod nadpisem Botanika)


Akácie dlouhotrnnáen; Akácie zkroucenáen; Lípa kavkazská; Palma stinidlováen.

Obrázek

Selling fuelwood.jpeg
obchod se dřevem, Djenné, Mali
» Archiv «

Kvalitní články

Nové články

Příbuzné portály

Informace

  • Z článků týkajících se obsahu portálu prosíme odkazujte na tento portál šablonou {{Portály|Stromy}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.