Javor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o rodu rostlin. Další významy jsou uvedeny v článku Javor (rozcestník).

Wikipedie:Jak číst taxobox Javor

alternativní popis obrázku chybí
Javor klen
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: mýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleď: mýdelníkovité (Sapindaceae)
Rod: javor (Acer)
L.
Mapa světového rozšíření rodu "Acer"
Mapa světového rozšíření rodu "Acer"
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javor (Acer) je rod rostlin z čeledi mýdelníkovité (viz Seznam druhů rodu javor). Jeho zástupci jsou obvykle vzrostlé opadavé stromy (existuje ale i několik druhů stálezelených), některé druhy mají však jen slabší vzrůst a jsou to buď nižší stromy a nebo existují i keřovité druhy. Rod Acer čítá kolem 125 druhů. Jejich výskyt je omezen na mírné až subtropické oblasti severní polokoule.

Listy[editovat | editovat zdroj]

Javory, s výjimkou javoru jasanolistého, mají listy vstříčně křížmostojné a dlouze řapíkaté, jednoduché a většinou hluboce laločnaté, případně dlanitě dělené nebo zpeřené. U javoru jasanolistého jsou listy dlanitě laločnaté a při bázi srdčité. Kanada si javorový list zvolila za národní symbol a je vyobrazen na kanadské vlajce.

Květy[editovat | editovat zdroj]

Květy jsou v hroznech nebo chocholících a to nících nebo vzpřímených. Tyčinky jsou po 4–10 v jednom květu.

Plody[editovat | editovat zdroj]

Plod je složen ze dvou plodů křídlatých tzv. dvounažek; křídla jsou jazykovitá, blanitá, se silnou žilkou na vnějším okraji. Klíčení semen je u všech javorů, s výjimkou javoru stříbrného, nadzemní.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Javor je kanadským národním stromem. List červeného severoamerického javoru se nachází na kanadské vlajce. Také proto se někdy sportovním reprezentantům této země hovorově říká Javorové listy (např. při zápasech v ledním hokeji). Javor je také symbolickou rostlinou města Helsinky.

Javorový sirup[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Javorový sirup.

Javorový sirup se vyrábí z mízy javoru cukrového nebo černého. V zimě, kdy stromy spí, se do kmenů vyvrtají díry. Když poleví mrazy, sbírá se do věder míza prýštící z ran. Javorový sirup se produkuje v Severní Americe.

Dřevo[editovat | editovat zdroj]

Javorové dřevo se běžně využívá v truhlářství. Nezastupitelnou roli má ve výrobě smyčcových hudebních nástrojů (evropských). K tomu účelu slouží javor klen, tradičně především z oblasti Bosny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]