Javor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tento článek je o rodu rostlin. Další významy jsou uvedeny na stránce Javor (rozcestník).
Wikipedie:Jak číst taxoboxJavor
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád mýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleď mýdelníkovité (Sapindaceae)
Rod javor (Acer)
L.
Mapa světového rozšíření rodu "Acer"
Mapa světového rozšíření rodu "Acer"
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javor (Acer) je rod rostlin z čeledi mýdelníkovité (viz Seznam druhů rodu javor). Jeho zástupci jsou obvykle vzrostlé opadavé stromy (existuje ale i několik druhů stálezelených), některé druhy mají však jen slabší vzrůst a jsou to buď nižší stromy a nebo existují i keřovité druhy. Rod Acer čítá kolem 125 druhů. Jejich výskyt je omezen na mírné až subtropické oblasti severní polokoule.

Listy[editovat | editovat zdroj]

Javory, s výjimkou javoru jasanolistého, mají listy vstříčně křížmostojné a dlouze řapíkaté, jednoduché a většinou hluboce laločnaté, případně dlanitě dělené nebo zpeřené. U javoru jasanolistého jsou listy dlanitě laločnaté a při bázi srdčité. Kanada si javorový list zvolila za národní symbol a je vyobrazen na kanadské vlajce.

Květy[editovat | editovat zdroj]

Květy jsou v hroznech nebo chocholících a to nících nebo vzpřímených. Tyčinky jsou po 4–10 v jednom květu.

Plody[editovat | editovat zdroj]

Plod je složen ze dvou plodů křídlatých tzv. dvounažek; křídla jsou jazykovitá, blanitá, se silnou žilkou na vnějším okraji. Klíčení semen je u všech javorů, s výjimkou javoru stříbrného, nadzemní.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Javor je kanadským národním stromem. List červeného severoamerického javoru se nachází na kanadské vlajce. Také proto se někdy sportovním reprezentantům této země hovorově říká Javorové listy (např. při zápasech v ledním hokeji). Javor je také symbolickou rostlinou města Helsinky.

Javorový sirup[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Javorový sirup.

Javorový sirup se vyrábí z mízy javoru cukrového nebo černého. V zimě, kdy stromy spí, se do kmenů vyvrtají díry. Když poleví mrazy, sbírá se do věder míza prýštící z ran. Javorový sirup se produkuje v Severní Americe.

Dřevo[editovat | editovat zdroj]

Javorové dřevo se běžně využívá v truhlářství. Nezastupitelnou roli má ve výrobě smyčcových hudebních nástrojů (evropských). K tomu účelu slouží javor klen, tradičně především z oblasti Bosny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]