Intarzie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka intarzie z Verony
Intarzie s motivem Alfonse Muchy

Intarzie je výtvarné dílo vytvořené skládáním a lepením dýh různých barev a struktur. Skládají se do různých vzorů a obrazců, což se nazývá intarzií prostou (nebo také jednoduchou). Jestliže se dýhy skládají i s jinými materiály, jako například se slonovinou, želvovinou, perletí, mosazí či cínem, nazývá se intarzií kombinovanou neboli marketerií.

Dýhy se nejdříve pomocí nože, pilky na dřevo (tzv. furnier (furnýr) pilka) či lupénkovou pilkou nebo dnes i pilkou elektrickou (dekupírkou) vyříznou do požadovaného tvaru a poté se sesadí a slepí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Intarzie byla používána již ve starém ŘeckuEgyptě ale nejvíce se jí začalo užívat v období barokarokoka. Intarzií se zdobilo obložení stěn a stropů, podlahy, nábytek a předměty denní potřeby (kazety, dózy, mísy a kabinety). Původně intarzie vyráběli truhláři ale později se vytvořilo samostatné řemeslo – intarzista. Dříve se používaly řezané dýhy (byly to řezané destičky silné 3 až 8 mm, zvané švartny) dnes se používají dýhy krájené a loupané (0,6 až 2 mm). Nejdříve se používalo méně dřevin, hlavně kontrastních. Někteří výrobci začínali tím, že napodobovali kamenné mozaiky a postupně přecházeli přes geometrické obrazce až ke květinovým, krajinářským a figurálním kompozicím v dokonale sladěných barvách. Později se začaly znázorňovat i perspektivní pohledy do sálů, chodeb, kostelů, zámků a pod.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Nový: Odborný text pro výuku technologie, obor: řezbářství.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]