Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
  • WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze, Brně nebo České Lípě, můžete požádat o pomoc také osobně na setkání klubu Wikipedie.
Pro seniory pořádámé napříč Českou republikou kurzy přispívání do Wikipedie v rámci projektu Senioři píší Wikipedii.
Wikipedisté se také pravidelně scházejí na tzv. wikisrazech, zejména v Praze a v Brně.
O pomoc můžete žádat rovněž e-mailem na adrese info-cs@wikimedia.org.


Kostel Povýšení svatého Kříže (Bučač)[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám se za jazykové chyby. Prosím pomozte. I požádat přidán do článku

Doplnění typu labyrintu.[editovat | editovat zdroj]

Přeneseno z Wikipedie:Nástěnka správců.

Dobrý den, na hlavní stránce Labyrinty jsou označeny typy labyrintů, je tam několik druhů vytvořených labyrintů, ale chybí tam malovaný labyrint. V České republice je několik malovaných labyrintů ( typ Chartres )Největší malovaný labyrint v České republice ve Frýdku-Místku. Také Třinec, Havířov a první školní labyrint v Senohrabech u Prahy.Děkuji Vám za zvážení, zda je aktuální dodat i tuto tvorbu labyrintů na stránku Wikipedii. Pěkné dny Vám přeji. S pozdravem Petr Litvák. - petrliving.26.4.2017 – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Petrliving (diskusepříspěvky)

clanek dne - tydne do emailu[editovat | editovat zdroj]

Chtela bych se zeptat, zda na ceske wikipedii existuje podobna sluzba jako na anglicke - https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/daily-article-l, kde bych se mohla zaregistrovat a clanek by mi chodil do meho emailu. Dekuji!

Odstranění stránky[editovat | editovat zdroj]

Prosím o odstranění stránky https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:JanaLiberda . Bohužel vložení příkazu smazat nelze. Zdůvodnění: Změna uižvatelského jména. Uživatel se jménem JanaLiberda neexistuje. Díky.

bramborica (diskuse) 15. 11. 2017, 23:15 (CET)

Odkaz na letopočty ano/ne[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den!

Jako nováček často brouzdám na stránkách "nápověda:" a "wikipedie:".

V článku nápověda:Vnitřní odkazy se píše: "Obvykle se neodkazují ... letopočty bez úzkého vztahu k článku, ..."

V článku Wikipedie:Vzhled a styl se píše: "...Jako odkazy se také systematicky označují letopočty, ..."

Zdá se mi to poněkud v rozporu. Osvětlíte mi to, prosím?

Díky --Hnidopichwiki (diskuse) 15. 11. 2017, 23:15 (CET)

Řídím se „Na co neodkazovat“, tj. neodkazovat čísla a letopočty bez úzkého vztahu k článku, obecně známé pojmy, které s tématem článku nemají těsnou souvislost (výjimkou jsou např. úvody biografií, WP:BIO). Zvláštní, že si odhaleného rozporu nikdo nevšiml. WP:VaS v dané sekci správně uvádí odkazování na související články, což je pro mě to klíčové; také odkaz na anglickou praxi v závěru čtenáře zavede na WP:DATELINK, která je v souladu se sekcí „Na co neodkazovat“.
Pokud budu chtít článek smysluplně porovázat linky, pak tématicky blízkými, nikoli nahodilými, z nichž se o tématu čtenář nic nedozví. Např. z věty: „Jmenován předsedou strany byl 1. prosince 2015“, není důvod odkazovat na obecné přehledové články 1. prosinec a 2015. Vkládat tématicky svázané linky naopak smysl má, např. ve filmu Dunkerk na seznam všech filmů, cen a výdělků z daného roku – [[2017 ve filmu|2017]], u hudebních nahrávek na [[2017 v hudbě|2017]], u tenisové sezóny 2017 na [[WTA Tour 2017|2017]], namísto posílat čtenáře na prostý rok [[2017]], kde žádná přidaná hodnota, nic souvisejícího není.
Úvod v doporučení WP:VaS o systematickém označování letopočtů by se měl řešit na diskusi. Z mého pohledu je to v rozporu se smyslem linkování i přínosem čtenářům, a tedy formulaci buď odstranit, nebo přepsat v souladu s výše uvedeným.--Kacir 16. 11. 2017, 03:38 (CET)
Dobrý den. Jasná, jednoduchá odpověď ano/ne není, protože na tom není jednoznačný konsensus. Proto se v pravidlech objevují takové nepřesnosti až nesmysly, protože se nedohodneme, jak to upravit.
Kolega Kacir zastává stanovisko spíše ne, proti tomu by se dalo namítat, že „Kdy odkazovat“ nemá na rozdíl od Vzhled a styl status doporučení. A zase například u nejlepších článků je vidět, že kolegové z projektu Kvalita preferují šetření odkazy. Každopádně by asi nebylo vhodné se věnovat systematickému přidávání ani naopak odebírání odkazů na roky. Pokud by Vás zajímaly různé názory na tento problém, viz Wikipedie:Žádost o komentář/Interní odkazy na data a letopočty.
A jako vysvětlení rozporu ještě nabízím vysvětlení, že ve Vzhled a styl se text týká úvodu článku, kde by měla být jen ta nejdůležitější data, které tedy lze víceméně považovat za těsně související a hodné odkazu. --Matěj Orlický (diskuse) 16. 11. 2017, 10:40 (CET)
Jak píše kolega Orlický, mezi citovanými pravidly rozpor je jen malý, když je budeme citovat přesněji: "v článku ... Obvykle se neodkazují ... letopočty bez úzkého vztahu k článku, ..." a "v úvodu článku ... Jako odkazy se také systematicky označují letopočty, ...". S myšlenkou, že v úvodu by měly být jen letopočty pro předmět článku obzvláště důležité. V praxi se důsledně odkazují letopočty v úvodní větě - typicky data narození úmrtí, založení/vzniku - zániku, jinak se s odkazováním na roky obvykle šetří. --Jann (diskuse) 16. 11. 2017, 13:25 (CET)
Díky za odpovědi Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 22:40 (CET)

Zbloudilý? text v mobilní verzi[editovat | editovat zdroj]

Zdravím! Podívejte se, prosím, někdo na článek Ladislav Bezák. V mobilní verzi se hned pod názvem článku objevuje slovo "Český". Dle článku Jiří Kobrle nebo Petr Jirmus by tam třeba mohlo být "Československý akrobatický letec". Vysvětlíte mi, prosím, jak se tento "podnadpis" jmenuje a proč v klasické verzi nejsou? Pokud snad ještě někdy objevím tento druh "závady", mohu to nějak opravit sama? Díky --Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 21:27 (CET)

@Hnidopichwiki: V mobilní aplikaci se zobrazuje popis z položky Wikidat. Opravu lze provést buď právě v mobilní aplikaci nebo na Wikidatech. Přímo v českém článku není tato informace běžně dostupná. JAn (diskuse) 22. 11. 2017, 21:31 (CET)
@JAn: Díky za informaci i opravu. Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 22:40 (CET)

Niklojc hruška[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den opakovaně je mi blokována stránka Niklojc hruška, kterou jsem před několika dny založil. V příspěvku vycházím z textu na oficiálních stránkách obce Chválenice (http://www.chvalenice.cz/obec-107/z-historie-obce-1/kapitoly-z-historie/zajimava-mista-v-okoli/niklojc-hruska-a-rodina-hajsmanovych/), jehož jsem autorem. Jedním z důvodů, proč dochází k blokování, je porušení autorských práv. Formou mailu a formou vzkazu administrátorovi jsem již opakovaně upozornil, že jde o mé dílo, a tedy že nejde o porušení autorských práv. Jako další důvod blokování je uvedeno, že článek Niklojc hruška nesplňuje podmínky pro kvalitní zpracování encyklopedického hesla. Rád bych upozornil, že při zpracování tématu jsem jako historik vycházel z archivních pramenů a také z dokumentace, kterou mám jako iniciátor prohlášení Niklojc hrušky za památný strom k dispozici. Žádám o zpřístupnění stránky pro další editaci. Děkuji a přeji hezký den,– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Sanki 2010 (diskusepříspěvky)

Znovu. OTRS ještě nebylo zpracováno, vyčkejte na zpracování, může to trvat pár dní. Potom bude třeba text upravit dle WP:VAS a WP:ES. OJJ, Diskuse 25. 11. 2017, 12:38 (CET)

Richard Neugebauer[editovat | editovat zdroj]

Regionální spisovatel. Nar. v Rychnově nad Kněžnou 18.10.1961. Vyšly mu tyto knihy: Pomoc pro Erlictál ISBN 978-80-74050-09-1 v roce 2008 Pojeď s námi, ISBN 978-80-87105-46-7 v roce 2013 Dějiny Neratova (Bärnwaldu), ISBN 978-80-270-0083-8

Jakou pomoc potřebujete? Pokud byste rád/a o dotyčném napsal/a článek, tak doporučuji nejprve prostudovat, zda jde o člověka dostatečně významného, aby o něm podle pravidel Wikipedie článek být napsán mohl. Viz zejména doporučení WP:Encyklopedická významnost a WP:Významnost (lidé). V zásadě jde o to nalézt nějaké zdroje, které o Richardu Neugebauerovi aspoň trochu podrobně pojednávají, například v regionálním tisku apod., a pokud takové existují, tak potom podle těchto zdrojů můžete článek o něm napsat. --Jan.Kamenicek (diskuse) 28. 11. 2017, 13:08 (CET)

Editace článku[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, Mohl byste mi prosím poradit, jak zlepšit článek Sociologie životního prostředí, aby mohl být zveřejněn bez označení "urgentně upravit"? Dané heslo, děláme v rámci zkoušky na vysoké škole a potřebovali bychom poradit. Předem děkuji za odpověď Kajda1

Propojení jazykových verzí článku[editovat | editovat zdroj]

Mohl by někdo šikovný propojit český a slovenský článek Seznam představitelů Protektorátu Čechy a Morava s anglickým, italským atd. článkem o tomtéž? Protože wikidata zase hlásí nějakou chybu a nechci se v tom vrtat sám, aby se to pak nemuselo revertovat (jako u následníka trůnu ). Předem děkuji. Nějaké systémové řešení potíží s mezijazykovými odkazy se stále ještě nerýsuje?? --Honzula (diskuse) 29. 11. 2017, 11:36 (CET)

Sloučil jsem, u mě to šlo bez problémů. --Harold (diskuse) 29. 11. 2017, 11:44 (CET)
Děkuji.--Honzula (diskuse) 29. 11. 2017, 12:01 (CET)

Rozbitý kladogram[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, dokázal by někdo technicky zdatný napravit dlouhodobě rozhozený fylogenetický strom v článku Cypřišovité, v kapitole Taxonomie? Předem díky, --Borzywoy (diskuse) 24. 11. 2017, 17:53 (CET)

Opraveno. Když chybí několik sad ukončovacích závorek, tak to fungovat pochopitelně nebude… --Vachovec1 (diskuse) 29. 11. 2017, 12:38 (CET)

Šablony aktualizovat po a aktualizovat[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, rád bych v nejbližší době vytvořil kategorii ve stylu Kategorie:Údržba:Aktualizovat starostu také pro hudební články. Například Kategorie:Údržba:Aktualizovat hudební článek. Měl bych dotaz ohledně zápisu parametru druhá kategorie do šablony {{Aktualizovat po}}; kategorie se zapisuje i s „podnázvem“ Údržba: či ne? Zároveň bych se chtěl zeptat, zda je nějak možné parametr druhá kategorie zapsat také do šablony {{Aktualizovat}}. Díky. --Michal Lenc (diskuse) 30. 11. 2017, 15:38 (CET)

K první otázce: soudě z kódu {{#if:{{{2|}}}|{{Kategorie|{{{2}}}}}}} je nutné „Údržba:“ uvést.
K druhé otázce: proč vlastně, když je takový seznam možné vytvořit pomocí PetScanu. Matěj Suchánek (diskuse)
Díky. S PetScanem jsem ještě nepracoval, proto mě nenapadl. Mrknu se na to. --Michal Lenc (diskuse) 30. 11. 2017, 18:59 (CET)
@Matěj Suchánek: Nevěděl bys, v čem je u tohoto zápisu problém? --Michal Lenc (diskuse) 2. 12. 2017, 20:31 (CET)
Zřejmě to nefunguje v nečlánkovém prostoru. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 12. 2017, 20:35 (CET)

blokování[editovat | editovat zdroj]

--Noteman500 (diskuse) 30. 11. 2017, 16:50 (CET)Jak se blokuje uživatel když jsem přihlášen? děkuji

@Noteman500: Blokovat mohou pouze uživatelé s právy správce. --OJJ, Diskuse 30. 11. 2017, 16:52 (CET)

Igor Talkov[editovat | editovat zdroj]

Zdravím! Prosím o pomoc s článkem "Igor Talkov" - nevím, jak vložit odkaz na youtube k jeho písním. (Ja vernus - Vrátím se, Gospoda demokraty - Páni demokraté). Děkuji moc! M.Dvořáková– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 79.98.72.208 (diskusepříspěvky)

Doporučuji se podívat do nápovědy. --Hugo (diskuse) 8. 12. 2017, 05:30 (CET)
Krom toho odkazy na YouTube jsou zde částečně blokované. --Dvorapa (diskuse) 9. 12. 2017, 13:47 (CET)

Oprava infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, potřeboval bych opravit „rozhozený“ infobox v článku Cynarin. Děkuji moc.--M97uzivatel (diskuse) 8. 12. 2017, 09:26 (CET)

Doplnil jsem <nowiki>, takže už není rozhozený, nicméně trochu se nám roztáhl. Matěj Suchánek (diskuse) 8. 12. 2017, 09:41 (CET)

stránka Česká rafinérská[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,N

pokoušel jsem se editovat stránku Česká rafinérská. Tato společnost změnila od letošního roku název na UNIPETROL RPA - odštěpný závod Rafinérie, a proto jsem chtěl takto změnit také název tabulky. Bohužel tato změna byla ze strany Wikipedie vrácena. Rád bych se proto zeptal na důvod vrácení této změny. Popřípadě, zda bych nyní mohl tuto změnu uskutečnit.

Zároveň jsem se pokoušel o doplnění na stránce Unipetrol. V rubrice současnost byla ze strany Wikipedie smazána věta: "1. ledna dceřiná společnost Česká rafinérská zanikla a v rámci Unipetrolu RPA vznikl nový odštěpný závod Rafinérie". Rád bych znal opět důvod smazání, protože se nejedná o žádné komerční sdělení, ale o fakta.

Děkuji

SAMARON181818 (diskuse) 8. 12. 2017, 15:58 (CET)

Dobrý večer, pane kolego,
tyto informace Vám bohužel nemohu sdělit, jelikož předmětná věta je stále na webu přítomna, vizte Unipetrol RPA. Nejsem na toto téma odborník, ale z mého laického pohledu, není Unipetrol to samé, jako Unipetrol RPA? Píšete cosi o změně názvu. Na Wikipedii platí, že 1 téma == 1 článek. To platí i historicky. Jestliže se jedná o různé historické názvy téhož subjektu, navrhuji sepsat aktuální článek, popisující i historii, na aktuálním názvu společnosti a informace z ostatních článků do něj sloučit a převést do minulého času, kupř. do sekce historie. Chcete-li, rád Vám s tím pomůžu, stačí se ozvat buďto opět sem nebo přímo mě. Žádné smazání nevidím ani na stránce Česká rafinérská.
Budete-li si chtít někdy zjistit, proč (a jestli) bylo něco smazáno, je možné využít tlačítka Zobrazit historii. Důvod provedení jakékoliv změny by měl být uveden ve shrnutí editace (text v závorkách). V historii je také uvedeno uživ. jméno člověka, který změnu provedl. Kdykoliv ho můžete skrze tlačítko diskuse kontaktovat a zeptat se ho na podrobnosti.
S přáním nádherného zbytku dne,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 12. 2017, 20:59 (CET)
Dobrý den, ještě k tomu něco málo doplním. Je možné, že jste se se svou editací trefil zrovna do chvíle, kdy měla databáze technické problémy. Zkuste heslo Unipetrol upravit znovu. Ale protože vedle hesla Česká rafinérská o zaniklém subjektu existuje i heslo Unipetrol RPA, domnívám se, že v hesle Česká rafinérská není důvod přepisovat název tabulky. I když firma zanikla, neznamená to, že musí nutně zaniknout i článek o ní. Kritériem by měla být encyklopedická významnost. Není-li EV splněna, pak se to obvykle řeší smazáním nebo sloučením. --Jvs 9. 12. 2017, 14:02 (CET)

Sekce "Literatura" - dotaz k typografii[editovat | editovat zdroj]

Zdravím!
Všimla jsem si typografické zvláštnosti v popisu literatury k článku. Za místem vydání následuje mezera, pak dvojtečka a po další mezeře je uveden název vydavatele. Viz např. zde a v Nápovědě.
Proč dvojtečce předchází mezera? Proč je vůbec použita dvojtečka místo čárky? Díky za osvětlení proč to tak je
--Hnidopichwiki (diskuse) 9. 12. 2017, 00:57 (CET)

Citace je podle ČSN ISO 690 (viz šablonu {{Citace monografie}}), imho to navazuje na knihovnický úzus, podobně se dvojtečkou (z obou stran oddělenou mezerami) odděluje titul a podtitul knihy. Podle mě jde o jednoznačný dělící znak, aby bylo jasné, že dvojtečka není součástí předchozho výrazu. IJP uvádí i další možnosti zápisu, ale též doporučuje onu normu. Stačí googlovat. — Gumruch (disk.) 9. 12. 2017, 01:20 (CET)
Já myslím, že prohození pořadí vydavatele a místa vydání je asi nejhorší chybou normy, ale dobrá. Ta dvojtečka s mezerou před sebou je něco podobného (mnoho lidí ji "logicky" vynechá). V normě není interpunkce vůbec předepsána, je jen příkladmo použita v přílohách. Asi by bylo lepší, kdyby byla nějak aspoň doporučena. MONUDET (diskuse) 9. 12. 2017, 09:36 (CET)
Díky Wikipedistům Gumruch a MONUDET za vysvětlení. Šablonu si nastuduji. --Hnidopichwiki (diskuse) 11. 12. 2017, 21:27 (CET)

Wikipedisté podle oboru[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, slyšel jsem, že se zde nachází nějaká stránka, na které je seznam wikipedistů, kteří mohou poradit např. v oblasti hudby, sportu, atd. O jakou stránku prosím se jedná? --Werner.v (diskuse) 9. 12. 2017, 10:36 (CET)

@Werner.v: Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Recenzenti podle oborů. Mějte se. --OJJ, Diskuse 9. 12. 2017, 10:38 (CET)

Wiki heslo Derek Thompson[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

edituju heslo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Derek_Thompson a ráda bych se zeptala k otázce významnosti. Jak ji posuzujete a co je možné udělat pro to, abych heslo správně upravila?

Děkuji

Jana Poncarová

Jponcarova (diskuse) 11. 12. 2017, 19:22 (CET)
Dobrý den, vše je popsáno zde. --Hugo (diskuse) 11. 12. 2017, 19:45 (CET)

Pomoc s albem[editovat | editovat zdroj]

Zdravím! Pomohl by mi prosím někdo sjednotit šířku šablony {{Seznam skladeb}} na stránce We Stitch These Wounds? Předem velké díky! --Tayari (diskuse) 14. 12. 2017, 15:11 (CET)

Rozšiřte článek, sjede to dolů pod infobox a bude stejně široká. Napevno by to jít nemělo. --Marek Koudelka (diskuse) 14. 12. 2017, 15:12 (CET)

Mapa Evropské rady podle politické příslušnosti lídrů[editovat | editovat zdroj]

V článku Evropská rada je mapa s barevným označením států podle politické příslušnosti jejich lídrů. Ta mapa nesouhlasí, hlavně kvůli Babišovi. Ten patří do ALDE a Česko by tedy mělo být žlutě vyznačeno a ne rudě, což byla Sobotkova barva. Na Commons je sice taková mapa se žlutou barvou pro Česko, je ale špatně označena a v náhledu se objevuje zase ta s rudou barvou. Jak to spravit, nevím. Prosím tedy o pomoc. Krom toho asi bude brzo další změna. Socialisté, kteří mají pod sebou stejně už jen šest vlád, se dále umenší na pět. Sebastian Kurz nahradí brzy Kerna jako kancléř. Kurz je EPP, Kern je socialista. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 12. 2017, 15:18 (CET)

Dobrý den. Problém s náhledem asi viz WP:Jak aktualizovat cache. Co myslíte tím „je ale špatně označena“? Nezdá se mi, že by aktualizace encyklopedie „až“ za 24 hodin byl problém k řešení. Zdraví Matěj Orlický (diskuse) 14. 12. 2017, 16:09 (CET)
Díky za odpověď. Špatně je ta mapa označena, protože pod správnou mapou je označení zdroje,který vede zase na zastaralou mapu. Snad se sem ještě vrátím, až se pokusím realizovat Vaši radu, pane kolego. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 12. 2017, 16:19 (CET)
Není jasné, co a kde popisujete, zkuste doplnit odkazy. Ale se zobrazováním zastaralé verze obrázku kvůli cachi bývá problém i na Commons. --Matěj Orlický (diskuse) 14. 12. 2017, 17:25 (CET)