Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou.

Potřebuji pomoc
 • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
 • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
 • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
 • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Pomoc můžete hledat také na českém IRC kanálu #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.


Obsah

externi odkaz[editovat zdroj]

Napsal jsem clanek. Rad bych ho zpestril obrazky. Obrazku je ale hodne. Vytvoril jsem sloziku na google fotky a na tu smeruji odkazy. Dle Wikipedie to nejde. Prosim o radu. Diky Hajek – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel ‎Janhajek71 (diskusepříspěvky)

Dobrý den, musíte najít nějaký vhodný obrázek na Wikimedia Commons. Hledejte anglicky, tak jsou obrázky popisovány. Poté již vložíte název obrázku (u souboru File:Padlock-silver-medium.svg to je Padlock-silver-medium.svg) do článku, třeba do parametru obrázek nebo do textu pomocí syntaxe [[Soubor:Název souboru na commons|náhled|popis obrázku]]. Více viz Nápověda:Obrázky. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 6. 12. 2015, 20:49 (CET)
@Janhajek71:Na Vaši diskusní stránku jsem vložil základní informace, doporučoval bych přečíst si tam odkazované stránky. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 6. 12. 2015, 20:51 (CET)
Jedna se o clanek o historii kol favorit, Typy kol Favorit: https://cs.wikipedia.org/wiki/Favorit_(firma) a na nej navazuji historicke fotky a obrazky – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Janhajek71 (diskusepříspěvky)
Podívejte se na odkazované Wikimedia Commons, zkuste hledat výrazy Favorit nebo Category:Favorit. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 7. 12. 2015, 10:01 (CET)
Nejsem si jisty, ze si rozumime. Jedna se o historicke fotky a skeny z napr. starych manualu a navodu, ktere nejsou bezne k dohledani. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Janhajek71 (diskusepříspěvky)
Pokud tomu dobře rozumím, tak Vy zkrátka máte fotografie a skeny, které nabízíte Wikipedii. Je tomu tak? Pak je nahrajte na Commons a zařaďte je tam do příslušných kategorií, jak Vám již zde radili předřečníci. Jen si u snímků dejte pozor, abyste při nahrávání neporušil autorská práva k těm zmíněným obrázkům! To by byl problém. --Jan Polák (diskuse) 8. 12. 2015, 12:59 (CET)

StudentxUčeň[editovat zdroj]

V tom aby se vyznal... Obyčejně věrnostní vyznamenání uděluji já, ale tady nevím, jestli jsem student nebo učeň. Mělo by se nějak opravit, blbne to teď častěji. OJJ, Diskuse 7. 12. 2015, 19:04 (CET)

@OJJ:Rozdíl je způsobený tím, že každé počítadlo něco vynechá. Každé něco jiného. Na ověření věrnostního vyznamenání je vhodné počítadlo SuperCount, kde se počítá s tučně zvýrazněnou položkou, tedy včetně smazaných editací. Tak to alespoň chápu já. --Urbanecm (diskuse) 7. 12. 2015, 19:10 (CET)
@OJJ:Řekl bych, že student, vzhledem k tomu, že student je vyšší vyznamenání a Vy jste jej dostal později, než učně. Ta stránka ukazuje dosažená vyznamenání všechna, ne jen poslední. — Polda18 (diskusepříspěvky) 8. 12. 2015, 16:40 (CET)

Hlavní heslo a upřesňující "pod-hesla"[editovat zdroj]

Dobrý den, mám následujécé problém. Na Wikipedii existuje pěkně zpracované heslo V boj, které jsem nezávisle na jeho tvůrcích obohatil o podrobnosti, které jsem uvedl v samostatném hesle Družstvo v prvním sledu. Pochopitelně není problém do původního hesla V boj zadat odkaz typu "Více podrobností o začátcích vydávání ilegálního časopisu V boj najdete v samostatném hesle Družstvo v prvním sledu". Kromě toho jsem zpracoval (a je to zatím nepublikovánio k dispozici v mém pracovním prostoru Wikipedista:Mojmir_Churavy/TestovaciStrankaO) i detailnější popis tzv. vojenské větve časopisu V boj. Tak a teď ten problém. Nechci přiliš zasahovat do původního hezky zpracovaného hesla V boj, ale potřebuji tam (nejlépe jako jeho pod-heslo, jetli něco takového wikipedie zná) udělat odkaz na stať o vojenském V boji. Nabízí se možnost založit heslo V boj (vojenský) jako regulerní wiki heslo a ze stránky V boj na něj udělat odkaz typu "Více podrobností o vydávání ilegálního časopisu v gesci obrany národa najdete v samostatném hesle V boj (vojenský)". Nebo existuje jiná možnost, jak založit k heslu V boj jeho pod-heslo (o vojenském v boji), které by bylo vidět jen z hesla V boj a vedl by tam na něj proklik? Díky za nápady. Mojmir Churavy (diskuse) 11. 12. 2015, 18:02 (CET)

Čistě teoreticky existují podstránky (to ale víš), které se ale v hlavním prostoru nepoužívají, a pak mě napadá {{Podrobně}} nebo {{Viz též}}. Nevím, jak máš namysli to, že "které by bylo vidět jen z hesla...", články jsou vidět odevšad a tak je to dobře, nebo se mýlím? --Urbanecm (diskuse)
Jsem sice už 2 roky aktivní tady na wikině, ale stále se učím, o těch šablonách {š|Podrobně}} {{Viz též}} jsem nevěděl, já to psal vždy jaksi "ručně". S tou neviditelností to není nutné, prostě jsem nechtěl, aby v hlavním přehledu hesel, když někdo bude hledat "v boj" se nabízelo jak "mateřské" heslo V boj a současně i to "dceřinné" V boj (vojenský). Pokud to nebude Wikipedii vadit, tak jenom dobře. Koneckonců si uživatel může přečíst hesla obě a pokud začne "dcerou" tak tam bude odkaz na "matku", kde by měl asi chronologicky a logicky začít. Díky za inspiraci. Mojmir Churavy (diskuse) 11. 12. 2015, 18:51 (CET)

Terje Sørgjerd[editovat zdroj]

IBox v článku Terje Sørgjerd hlásí: Chyba Lua v modulu Modul:Wikidata na řádku 306: Tried to read nil global options. Může se prosím někdo kouknout, v čem je problém, děkuji. B.mertlik (diskuse) 12. 12. 2015, 12:41 (CET)

Vyřešeno, nedával jsem pozor při kopírování. Matěj Suchánek (diskuse) 12. 12. 2015, 12:50 (CET)
Ok, díky. B.mertlik (diskuse) 12. 12. 2015, 13:02 (CET)
Podrobněji vysvětleno v Wikipedie:Pod lípou (technika)#Chyba v modulu Modul:Wikidata. --12. 12. 2015, 13:12 (CET), Utar (diskuse)

sz[editovat zdroj]

prosim nevíte jak vytvářet šablony s varovnými oznámeními, děkuji --jakubszánto 12. 12. 2015, 15:04 (CET)

Šablony se vytvářejí jako běžná stránka, jen ve jmenném prostoru Šablona. Názvy všech šablon musí začínat Šablona:. Při volání šablony zápisem {{název šablony}} se poté jako kdyby zkopíruje kód šablony na místo jeho volání. Více viz Nápověda:Šablony. Šablony bych Vám nicméně nedoporučoval vytvářet, je to násobně těžší než napsat článek ve wikitextu. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 12. 12. 2015, 15:08 (CET)

jak se stát správcem[editovat zdroj]

nevíte,jak se stát zprávcem,nebo vytvořit robota,děkuji --jakubszánto 12. 12. 2015, 15:41 (CET)

@jakubszánto:K žádosti o práva správce viz Wikipedie:ŽOPS, ale já bych Vám v tuto chvíli hlas nedal. Robota vytvoříte tak, že si vytvoříte další účet a s ním se přihlásíte do nějakého programu schopného provádět jeho jménem změny na Wikipedii. Mezi takové programy patří třeba Wikipedie:AWB. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 12. 12. 2015, 15:44 (CET)
@Urbanecm: Ani bys nemohl, kolega pro hlasování nesplnil minimální podmínky, takže ani nemůže kandidovat. OJJ, Diskuse 12. 12. 2015, 15:58 (CET)
@OJJ: Taky pravda :). --Urbanecm (diskuse) 12. 12. 2015, 16:07 (CET)

Formátování čísel s jednotkami v infoboxech[editovat zdroj]

Zdravím. Šablona {{Infobox - slitina kovů}} má jeden urgentní problém, a to jsou předvyplněné jednotky. Pokud se někdo rozhodne použít jinou jednotku, než je stanovená (například s předponou posunující řád), tato jednotka je vepsána za číslo, ale původní jednotka zůstává. Snažím se vyřešit tento problém pomocí formátovacích šablon, ale nějak nevím, co dělat, pokud autor článku do infoboxu vloží před číslo doplňující informaci (například informace o tom, že hodnota pevnosti je v tahu). Jelikož šablona {{Číslo zleva}} při nalezení textu (nebo čehokoliv jiného než je číslo) okamžitě skončí prohledávání, v tomto případě nelze takové řešení použít. Neexistuje nějaká šablona nebo přímo funkce, která vyhledává určitý typ řetězce? Kdyby bylo nejhůř, pořád můžu přidat další parametry a zdůraznit, že do parametrů pro číselný údaj patří pouze číslo a případně jednotka. — Polda18 (diskusepříspěvky) 13. 12. 2015, 12:01 (CET)

@Polda18: Něco jsem našel v archivu: Wikipedie:Pod lípou (návrhy)/Archiv 2013-1#Jednotky v infoboxech. Matěj Suchánek (diskuse) 21. 12. 2015, 16:19 (CET)
@Matěj Suchánek: Díky, letmo jsem si to pročetl a myslím si, že asi nejlepší bude zavést jednotky jako samostatný parametr, přičemž se uvede ta výchozí. Samozřejmě bez uvedení číselného údaje se řádek nezobrazí vůbec, i když bude jednotka vyplněná. — Polda18 (diskusepříspěvky) 21. 12. 2015, 17:03 (CET)
Myslím, že není dobré zvýšit počet parametrů na skoro dvojnásobek tím, že zavedeme parametry pro jednotky, přijde mi spíš lepší přístup, že necháme volbu zcela na uživateli, ale v dokumentaci k infoboxu doporučíme, v jaké jednotce by ta která veličina mohla/měla být. Zároveň si myslím, že se málokdy stane, že by wikipedista při vyplňování infoboxu, kde jednotky nejsou automaticky doplňovány, zapomenul na jednotku. Uživatel navíc někdy do infoboxu bude chtít vložit doplňující údaje, více hodnot nebo třeba rozmezí, v takovém případě by podle mě nebylo zcela přehledné vložení typu:
| modul pružnosti = '''α''': 1,5 kPa, '''β''': 1,5
| modul pružnosti jednotka = GPa
(alfa a beta znamená modifikaci)
Pokud byste se i tak rozhodl pro tento krok, tak si myslím, že všechny teploty bude lepší nechat pouze ve °C (přepočet na Kelviny zná asi každý, kdo ví, co to Kelvin vlastně je) a nepřidávat sem volitelnou jednotku, stejně tak pro veličiny udávané v K−1 není třeba parametr volitelné jednotky, ledaže by se někdy (třeba ve starších materiálech) daná veličina počítala v jiných (např. starších) jednotkách nebo třeba odvozených jednotkách aj. --Dvorapa (diskuse) 21. 12. 2015, 18:33 (CET)
@Polda18: Ještě bych chtěl upozornit, že v diskusi odkazované Matějem Suchánkem se řešil již zavedený infobox se 700 použitími. Proto raději volili zavedení nového parametru pro jednotku než doplňování jednotek do 700 článků. Přesto však v odkazované diskusi vícekrát padlo, že není vhodné jednotky vnucovat. --Dvorapa (diskuse) 1. 1. 2016, 22:00 (CET)

Vyznamenání[editovat zdroj]

Dobry den, nevítě jak získat některá vyznamenání --jakubszánto 13. 12. 2015, 12:04 (CET)

@jakubszánto: Ty věronostní získáte časem a editacemi automaticky, doporučoval bych Vám tedy něco napsat, nějak pomoci. Uživatelská Vám naopak někdo musí udělit a udělit chtít. Více viz na těch odkazech. Rozhodně je nezískáte tím, že se tady budete ptát, ale tím, že budete psát články, upravovat je atd. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 13. 12. 2015, 12:11 (CET)
Měl byste dbát rad kolegů, snažit se pochopit a respektovat zdejší zvyklosti a tomu přiměřeně přispívat, nikoli např. vkládat takovýto strojově přeložený text, kterému chybí základní prvky článku. Především byste měl nejdříve odvést podstatný díl užitečné práce pro projekt, jinak mohou být Vaše zdejší dotazy chápány jako nemístné až provokativní. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 12. 2015, 12:31 (CET)

Porušení autorských práv[editovat zdroj]

V článku jsem porušila autorská práva. na článek byla vložena šablona copyvio. Nevím jak jí mám zrušit, abych článek mohla přepsat. Děkuji za odpověd.--Týnka pil (diskuse) 13. 12. 2015, 17:47 (CET)

@Týnka pil:Prostě ji smažete. Již jsem to provedl a editaci obsahující materiál pod autorskými právy jsem skryl, protože z toho, co říkáte chápu, že povolení nepřijde. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 13. 12. 2015, 17:50 (CET)

Zdeněk Galuška[editovat zdroj]

Dobrý den, kopíruji e-mail, který mi poslal jistý p. Jan Novák a necítil se ho umístit sem.

tohle byla jediná adresa, kam se dalo napsat, tak to dejte, prosím editorovi, tuto stížnost, ať to ihned opraví (jedno jestli to tam dal Galuška, nebo to napsal někdo za něj, ale žádná "moravská" národnost neexistuje), protože pak by taky musela být "slezská" a ti si při tomto výrazu akorát klepou na čelo!! Stejně jako neexistuje žádná "moravská" vlajka, protože to je, podle odborníků na vlajky, jen tzv. "spolkový prapor"! Navíc Zdeněk Galuška pocházel z části Moravy, které se říká "moravské Slovácko", právě pro ten svůj velmi specifický dialekt a oni se velmi rádi právě prohlašují za "moravské Slováky", nikoliv za Moraváky!!!!

Nevím, zda má kolega pravdu, proto bych nechal rozhodnutí na někom zběhlejším. --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 12. 2015, 08:48 (CET)

Ohledně vlajky může možná k rozhodnutí pomoci dokument Odborné vexilologické stanovisko k moravské vlajce na vexilologie.cz (vpravo dole). B.mertlik (diskuse) 20. 12. 2015, 10:20 (CET)

Stanislav II. August Poniatowski[editovat zdroj]

Stanislav II. August Poniatowski: V našem článku je obsaženo tvrzení, že tento poslední polský král byl ženatý a jeho manželkou byla Eliška Grabowská. To však celkově nesouhlasí. Historikové (i polští) tvrdí, že Poniatowski nebyl nikdy ženatý, a údajný morganatický sňatek s onou Eliškou byl jejím výmyslem po jeho smrti. Byla pouze Poniatowského milenkou a porodila mu snad tři děti. Oficiálním otcem byl hrabě Grabowski. Krom toho ani není správné ji nazývat Eliška Grabowská. Mezinárodně je na Wikipedii vedena jako Elżbieta Szydłowska. U „pouhých“ šlechtičen v žádném případě nepočešťujeme jejich jména - to se děje pouze u panovnic (s tím ale IMHO nelze vždy souhlasit). Elżbieta Szydłowska se provdala za hraběte Grabowského a naprosto nebyla polská panovnice. A ani tehdy, pokud se kdy skutečně stala morganatickou manželkou Poniatowského, tak by nebyla panovnicí. Morganatický sňatek k tomu nevede.

Dávám tyto poznámky sem a prosím o pomoc v této věci, nejméně v tom směru, aby věta v úvodu článku o manželce Elišce Grabowské byla nahrazena větou, že polsko-litevský král Stanislav II. August Poniatowski se nikdy neoženil. (Fakt, že byl polsko-litevským králem, IMHO také chybí). Činím tak proto, že stále ještě kvůli rozhodnutí AV nesmím editovat články o politicích. Krom toho by bylo dobré tento článek dále upravit a podstatně rozšířit. Dobrým vodítkem a zdrojem literatury je zde velmi obsažná stránka o Poniatowském na anglické Wikipedii (en:wiki). --Zbrnajsem (diskuse) 21. 12. 2015, 11:05 (CET)

Jen pro úplnost doplňuji diskusi, která proběhla Pod lípou. Ačkoli je hlavně o formální stránce věci a některých okolnostech, zazněly tam i názory k věci. --Bazi (diskuse) 21. 12. 2015, 13:48 (CET)
Bohužel ze strany dvou kolegů (Bazi, Polda18) názory mylné. Uvedl jsem to tam na pravou míru. --Zbrnajsem (diskuse) 21. 12. 2015, 16:07 (CET)
Názor nemůže být mylný, reflektuje to, co si dotyčný myslí. Je rozdíl mezi informací a názorem. Informace může být mylná, do článků se píší informace, to jo. Ale v diskusi se prezentují názory a ty se co člověk liší, byť třeba jen nepatrně. Rozlišujte prosím pojem informace (fakt) a názor. — Polda18 (diskusepříspěvky) 21. 12. 2015, 17:08 (CET)

Odsazení kódu v diskusi[editovat zdroj]

Je nějaká možnost, jak odsadit v reakci na něčí příspěvek kus kódu tak, aby byl na stejné úrovni, jako moje reakce? Příklad:

Příspěvek 1

Příspěvek 2
Příspěvek 3
Můj příspěvek s ukázkou kódu:
kód, který bych chtěl odsadit na stejnou úroveň s mým příspěvkem
…pokračování mého příspěvku

--Dvorapa (diskuse) 21. 12. 2015, 18:38 (CET)

kód, který bych chtěl odsadit na stejnou úroveň s mým příspěvkem
Stačí takto? --Matěj Orlický (diskuse) 21. 12. 2015, 18:41 (CET)
Pokud tam bude kód shodný s syntaxí mediawiki, nebude to fungovat. Lepší je to takto, viz příklad níže
Příspěvek 1
Příspěvek 2
Příspěvek 3
Můj příspěvek s ukázkou kódu:
kód, který bych chtěl odsadit na stejnou úroveň s mým příspěvkem
…pokračování příspěvku
--Urbanecm (diskuse) 21. 12. 2015, 18:43 (CET)
Děkuji za tipy, ale bohužel jsem se nezeptal konkrétně a tím pádem jsem dostal odpověď, kterou znám. Problém je, když v kódu potřebuji Wikikód a zároveň je kód na více řádků. Jak odsadit takový případ? --Dvorapa (diskuse) 21. 12. 2015, 19:43 (CET)
Stačí takto? Je to ale trochu krkolomné.
Příklad:
První příspěvek
Příspěvek s kódem
první řádek
druhý řádek
...pokračování příspěvku
reakce
--Urbanecm (diskuse) 21. 12. 2015, 19:49 (CET)

┌──────────┘ Ještě by to bylo možné obejít využitím {{Přirazit}} --Matěj Orlický (diskuse) 21. 12. 2015, 21:34 (CET)

@Matěj Orlický, Urbanecm: Šlo by to samozřejmě i šablonou přirazit a její opačnou variantou:

┌─────┘ {{Přirazit|:}} └┐

{{Přirazit|:|opačně}}
ale nakonec jsem se rozhodl pro to vytvořit šablonu {{Odrazit}}, která dokáže odsadit i úsek kódu, pokud tak nelze učinit dvojtečkou:
if indent == yes:
  print "super!"
Třeba se bude někomu hodit. --Dvorapa (diskuse) 24. 1. 2016, 14:27 (CET)

přidání zdrojů[editovat zdroj]

Dobrý den, potřebovala bych,aby se na článku lake malawi dodaly zdroje.Zkoušela jsem to,ale ikona,kde bylo napsáno ať je tam zadám nezmizla.Jak to?Jestli byste byl/a tak hodný/á a doplnila tam: www.lakemalawimusic.com a www.karaoketexty.cz

děkuji Meggie.Peggy – Tento příspěvek přidal(a) Meggie.Peggy, 21. 12. 2015, 18:44‎ (UTC)


@Meggie.Peggy:Dobrý den, je potřeba dodat takzvané nezávislé netriviální věrohodné zdroje, karaoketexty.cz jsou triviálním zdrojem (informují jen o tom, že existuje ta daná skupina, nepublikuje o skupině jako celek), lakemalawimusic.com je pro změnu zdroj závislý (zdroj pochází přímo od předmětu článku ve Wikipedii). Zdroje by tedy nepomohly článku v přežití. Za zdroje třeba vidím [1] nebo [2]. Minimálně dva vhodné zdroje tedy vidím. Do článku jsem již zmíněné zdroje přidal.
Článek navíc potřebuje upravit, zkuste si přečíst Wikipedie:VaS a článek napsat v podobné struktuře jako ostatní s podobným tématem. Zkuste využít Vizuální editor a v něm článek upravit podobně, jako v editoru podobném Microsoft Wordu. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 21. 12. 2015, 18:57 (CET)

přesouvání tabulky a pravopis,zdroje...[editovat zdroj]

Dobrý den,tohle se mi tam pořád zobrazuje.Já jsem to vyjmula a zmizelo to,platí to pořád???A když jo,pomůžete mi???


 Tento článek potřebuje urgentně upravit.
  Jak mají články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Pravopis. Neodstraňujte tuto šablonu, pokud text neplní minimální požadavky na článek ve Wikipedii. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Potřebuji pomoc.
 
 
  
  Pokud nebude upraven do 14 dnů, může být článek nebo jeho příslušná část smazána v procesu odloženého smazání.

Čas označení je 21. 12. 2015 15:12:46 SE(L)Č, tj. ke smazání může dojít 4. 1. 2016 15:12:46 SE(L)Č.Pro vkladatele šablony: Vyhledejte v historii článku autora tohoto textu a na jeho diskusní stránku vložte šablonuDobrý den, děkuji Vám za informace v článku Lake malawi. Bohužel jeho zpracování zatím nesplňuje požadavky na encyklopedické heslo. Pokuste se prosím text článku upravit alespoň do té míry, aby splňoval základní požadavky na vzhled a styl článků. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po 14 dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení. --Meggie.Peggy (diskuse) 21. 12. 2015, 19:10 (CET)Děkiji Meggie.Peggy

Dobrý den,promiňte že vás pořád otravuju,ale vážně si nevím rady.Prosím byl/a byste tak hodný/á a upravil/a to.:)Tohle se mi zobrazuje: ikona Tento článek potřebuje urgentně upravit. Jak mají články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Pravopis. Neodstraňujte tuto šablonu, pokud text neplní minimální požadavky na článek ve Wikipedii. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Potřebuji pomoc. Pokud nebude upraven do 14 dnů, může být článek nebo jeho příslušná část smazána v procesu odloženého smazání. Čas označení je 21. 12. 2015 15:12:46 SE(L)Č, tj. ke smazání může dojít 4. 1. 2016 15:12:46 SE(L)Č. Pro vkladatele šablony: Vyhledejte v historii článku autora tohoto textu a na jeho diskusní stránku vložte šablonu Dobrý den, děkuji Vám za informace v článku Lake malawi. Bohužel jeho zpracování zatím nesplňuje požadavky na encyklopedické heslo. Pokuste se prosím text článku upravit alespoň do té míry, aby splňoval základní požadavky na vzhled a styl článků. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po 14 dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení. --Meggie.Peggy (diskuse) 21. 12. 2015, 19:15 (CET)


Děkuju za pochopení meggie.peggy

@Meggie.Peggy: Zdravím, robot šablony neodstraňuje, až se k tomu někdo dostane, tak to posoudí. Dle mého je tento článek v dost špatném stavu po stránce grafické, zdroje a text myslím OK. Můžeme se na to podívat třeba zítra? OJJ, Diskuse 21. 12. 2015, 19:24 (CET)
@Meggie.Peggy:Dobrý den, to urgentně upravit jsem tam vrátil, článek je potřeba upravit podle Wikipedie:Dokonalý článek, Wikipedie:VaS a Wikipedie:ES. Nejjednodušší bude, když si článek připravíte v Microsoft Wordu nebo jiném textovém procesoru a následně u článku kliknete na Editovat. Článek poté překopírujte z Wordu do zobrazeného okna a uložte. Wikiodkazy a další podobné náležitosti někdo doplní, však proto tady máme pravidla Wikipedie:ESO a Wikipedie:BLN. Jsem přesvědčen i z množství výsledků na českém internetu, že je skupina významná, zdroje do článku, když bude upravený, vložím, v tom není problém. Jenže vzhledem k tomu, že se v tématu hudba nepohybuji, nedokázal bych článek správně upravit, k tomu je nutné něco o tématu znát a vědět. Na Vaši diskusní stránku Vám vložím uvítací letáček, který shrnuje nejdůležitější informace. Stejnak bych ho tady akorát přepsal svými slovy, moc víc důležitého toho není.
Navíc, všechno smazané se dá obnovit (pro to stačí napsat na nástěnku správců a někdo z nich stránku obnoví a případně resetuje lhůtu), takže i kdyby se tak stalo, obavy mít nemusíte.
PS: Své příspěvky sem a na diskusní stránky prosím podepisujte, více k tomu v uvítacím letáčku. Pomůže to v orientaci v tom, kdo kdy který příspěvek napsal. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 21. 12. 2015, 19:29 (CET)
@Urbanecm, Meggie.Peggy: Nebo si článek budujte tady, tam na něm můžete pracovat jakkoliv dlouho chcete a nikdo Vám jej mazat nebude. Zítra se pokusím to nějak předělat. OJJ, Diskuse 21. 12. 2015, 19:40 (CET)

Mezinárodní reakce na vyhlášení nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie[editovat zdroj]

Článek Mezinárodní reakce na vyhlášení nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie:

Je tam tato věta (lze ji snadno najít): Čelní představitelé Abcházie a Jižní Osetie vyhlašovaly nezávilost na Gruzínské sovětské socialistické republice a později na Gruzii ... Kdybych mohl, tak bych tu hrubou chybu v pravopisu (y místo i) sám odstranil. Ale to nesmím, nechci dostat blok. Proto tady prosím o pomoc. Možná by se tam našly další chyby. --Zbrnajsem (diskuse) 22. 12. 2015, 18:42 (CET)

VyřešenoVyřešeno --Vlout (diskuse) 22. 12. 2015, 18:51 (CET)

Infobox číslo[editovat zdroj]

Založil jsem článek 221 (číslo), ovšem nepovedl se mi infobox. Mohl by to někdo opravit?--M97uzivatel (diskuse) 22. 12. 2015, 20:03 (CET)

VyřešenoVyřešeno Problém byl v neukončené závorce. — Polda18 (diskusepříspěvky) 22. 12. 2015, 20:11 (CET)

Miroslav Karela[editovat zdroj]

První dotaz[editovat zdroj]

Nevím jaké úpravy se požadují, nerozumím tomu co OJJ žádá. Děkuji předem za pomoc. MK --Karemila (diskuse) 24. 12. 2015, 17:12 (CET)

@Karemila:Dobrý den, v článku Miro, Mirek Karela je problém s tím, že článek nevyhovuje požadavkům Wikipedie na vzhled a styl, encyklopedický styl a na pravopis. Článek jsem se pokusil trochu učesat do podoby více vyhovující požadavkům Wikipedie, avšak v tématu se nepohybuji. Do článků se zároveň vkládají reference umožňující ověřit původ informací. Prosím Vás, přidejte tam nějaké. Nejjednodušší to je kliknutím na tlačítko citace ve vizuálním editoru a vložení adresy URL. Na Vaši diskusní stránku Vám vložím uvítací letáček s dalšími základními informacemi o práci zde na Wikipedii. Zároveň jsem ho přesunul na lepší název Miroslav Karela. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 24. 12. 2015, 20:58 (CET)
Článek je nadepsán Miroslav Karela. Mne zaujalo, že článek sepsal wikipedista Karemila. To je dost podobné. Více k tomu tady nenapíši, velkou encyklopedickou důležitost článku ale nevidím. --Zbrnajsem (diskuse) 31. 12. 2015, 16:01 (CET)

Druhý dotaz[editovat zdroj]

Miroslav Karela – Potřebuji pomoci ohledně editování a významnosti. Zkoušel jsem to sám ale nedaří se mně to. Děkuji předem. MK – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Karemila (diskusepříspěvky)

@Karemila:Základním předpokladem pro významnost předmětu článku je existence dvou nezávislých netriviálních zdrojů (typicky novinové články pro osoby žijící i zemřelé, v tomto případě). Těmi je potřeba doložit tvrzení v článku pomocí referencí, které se vkládají pomocí značek <ref>Citace</ref>. Na místě, kde se mají referenční odkazy objevit (typicky samostatná sekce článku) se poté vloží <references />. Začal bych zřejmě hledáním novinových článků o dané osobě pomocí Googlu. Zde to vypadá, že osoba příliš významná asi nebude, ale zkuste prozkoumat další výsledky, obměňujte vyhledávací dotaz (například přidejte výraz tulák, zeptejte se Googlu na noviny, atd.). A jinak pro příště, diskusní příspěvky se podepisují vložením čtyř vlnovek: ~~~~. Přeji mnoho zdarů v editacích. — Polda18 (diskusepříspěvky) 27. 12. 2015, 12:38 (CET)
Když posoudíme pravidlem 2NNVZ - Dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje, zdroje v článku uvedené, tak nám vyjde následující:
 1. prijmeni.cz - zdá se, že není nezávislý (zřejmě sám vlastník jména, tam vkládá informace), je triviální = nevyhovuje
 2. Trampské hudební vykopávky - je nezávislý, je netriviální a je věhrozhodný = vyhovuje
 3. MichalKupsa.cz - stejný autor, stejný magazín, jen publikováno jinde
 4. Trampnet.sk - vlastní text autora, tudíž je to závislé a tedy = nevyhoví
 5. lib.cas - nemám u sebe, nedokáži posoudit
 6. bakalářská práce - triviální, pouze záznam = nevyhoví
 7. video - příklad práce, triviální zmínka = nevyhoví
Suma sumárum, dva zdroje máte. Jelikož jsou ale od jednoho autora, je to diskutabilní.--Juandev (diskuse) 27. 12. 2015, 13:14 (CET)
@Juandev: Není. Wikipedie:Významnost#Obecné kritérium významnosti, poslední bod. OJJ, Diskuse 31. 12. 2015, 13:28 (CET)
Kolik zdrojů požadujete?--Juandev (diskuse) 10. 1. 2016, 08:32 (CET)

Třetí dotaz[editovat zdroj]

Vložil jsem na Commons dva obrázky fil: Z dymu båda.jpg , MIRO1wikipedia.jpg ale nemohu je převést do stránky. Obrázek mé osoby bych chtěl mít nahoře a ten druhý někde uprostřed. Můžete mi s tím pomoci? Děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Karemila (diskusepříspěvky)

@Karemila:Dobrý den, první obrázek jsem vložil do infoboxu na Wikidatech (více o Wikidatech zde). Druhý obrázek jsem do článku vložil, můžete ho přesunout přesunutím mnou vloženého kódu. O obrázcích viz Nápověda:Obrázky. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 28. 12. 2015, 14:26 (CET)

Čtvrtý dotaz[editovat zdroj]

Několikrát jsem doplnil zdroje ale poznámka o významu je stále nad stránkou. Znamená to, že doplnění nestačí? Rád bych v tom měl jasnost. Uvažoval jsem doplnění informace o mém příbuzenstvu ale snad je to zbytečné když stránku vymažete.– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Karemila (diskusepříspěvky)

@Karemila: Šablona se nepdstraňuje automaticky, to musí udělat člověk. Projdu a posoudím. OJJ, Diskuse 30. 12. 2015, 12:02 (CET)
@Karemila: Dle mého. Ref2 je v pořádku, ref1,3 jsou jenom triviální zmínky a zdroje pouze odkazy na knihu, kde je uvedeno pouze jméno. Diplomku jsem sálodlouze neprocházel, takže pokud v ní není nějaké delší povídání a autorovi, tak dle mého zatím významnost není doložena. OJJ, Diskuse 30. 12. 2015, 17:57 (CET)
Podle mého názoru doložena je. Proč to neřešíme v diskusi onoho článku kolego Ojji?--Juandev (diskuse) 31. 12. 2015, 12:57 (CET)

Pátý dotaz[editovat zdroj]

V bakalářské práci je kniha Z dýmu táboráku uvedená jako zdroj a citovány odstavce z této knihy. Ve stejné knize je v úvodu popis autora od Jury Procházky, který dělal v závěru třetího vydání knihy doplńky po odchodu MK do emigrace. V anglickém poukázaní ČTETE je krátce uvedeno jméno autora a o čem kniha jedná. Kromně toho je nejméně ještě jedna bakalářská práce která uvádí knihu jako zdroj. Profesor Altman několikrát uvedl ve svých novinovivých článcích o trampingu také knihu a autora MK. Původně vložil článek do Wikipedie jeden z mých posledních žijících kamarádů jako Hubkari. Když jsem to přečetl byl jsem to nucen doplnit a upřesnit.Jestli to k Vašemu posouzení nestačí tak to celé ztornujte. Děkuji MK

@Karemila:Dobrý den, nestačí triviální zmínky, ale kompletní práce zpracované o předmětu článku (v tomto případě tedy o Vás). Já myslím, že jeden takový zdroj by se v článku našel (resp. s přimhouřeným okem dva, ale ze stejného zdroje), uvidíme, jak to bude posouzeno po vypršení lhůty správcem. Zajímavé čtení může být Wikipedie:Významnost (lidé), což je doporučení pro významnost lidí a Wikipedie:Autobiografie, kde se shrnuje, proč je autobiografie většinou nevhodná. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 30. 12. 2015, 21:28 (CET)
Dobrý den, důkazy toho že jste něco vydal, nestačí pro ponechání článku o Vás ve Wikipedii. Ty důkazy by byly vhodné pro ověření článků o těch knihách.--Juandev (diskuse) 31. 12. 2015, 12:58 (CET)

Šestý dotaz[editovat zdroj]

Ve článku uvedeny zdroj https://is.cuni.cz/webapps/zzp/.../120176641 (bakalářská práce) obsahuje statě, citáty a odkazy na stránkách 21,35,36,37,38,42,43,45,46 a ve zdrojích tamtéž na straně 113 – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Karemila (diskusepříspěvky)

Opakuji to, co jsem řekl výše. Pokud je někde citováno Karemilovo dílo, tak to dokládá významnost Karemilova díla, ne Karemila samotného.--Juandev (diskuse) 10. 1. 2016, 08:34 (CET)

Sedmý dotaz[editovat zdroj]

Dodatek,chybějící zdroj ohledně MK registrace ve ŠVÉDSKU. Zaznamenejte prosím, že MK jako švédský státní občan má změněné jméno Miroslav na jméno MIRO http://www.ratsit.se/19400715-Miro_Karela_Vejbystrand/z3yQEntSVw7GdgEUkK_zQttwFCVD16WaCFCJOHDSu5w--Karemila (diskuse) 2. 1. 2016, 10:31 (CET)

Osmý dotaz[editovat zdroj]

Stále nevím co je potřeba udělat aby článek byl O.K. a uznaný k zařazení.

Doplnil jsem zdroje mimo jiné s poukázáním na dvě bakalářské práce, které použily části z publikace Z dýmu táboráků.Pakliže všechny uvedené zdroje jsou nedostatečné prosím vyřaďte článek a i všechny diskuze a ostatní podklady s ním souviselící. Nepřeji si v tomto případě uveřejňovat nic z podkladů k této stránce. --Karemila (diskuse) 9. 1. 2016, 14:02 (CET)

@Karemila: Kvůli nejasné významnosti o které má každý jiný názor jsem založil DoSku, vyjádřit se můžete tady, ať se to konečně rozřeší. OJJ, Diskuse 9. 1. 2016, 15:00 (CET)
 1. Už jsem několikrát řekl, že citace Karemilových děl, nejsou přímím důkazem toho, že by byl jejich autor významný. Jsou důkazem toho, že jsou významné některé Karemilovy publikace. Tedy pokud by jsme tu měly články o těchto publikacích, pak se tyto zdroje mohou použít k doležení významnosti.
 2. Co se týče vyřazení článku a diskusí, obávám se, že komunita Vám nevyhový. Vložením článku do Wikipedie jste souhlasis s licencí, která umožňuje jeho šíření a volné užití s tím, že musí být uvedeni autoři a zachována licence. Čili, kdyby jsme smazali Vaši verzi zústanou tu i následné verze - jinak řečeno, nelze smazat článek jen proto, že si to přeje první autor, nebo člověk o kterém se tu píše. Co se týše diskusí, tak tam už vůbec ne, protože plně odpovídají procesům Wikipedie, jejich cílem je zhodnotit, jestli heslo vyhoví zařazení a pokud ano, tak ho uvést do jednotného stavu Wikipedie. V tom je síla Wikipedie, že píše jen o celospolečensky významných subjektech a hesla mají jednolitý formát.
  Pokud si někdo myslí, že se bude na Wikipedii "prezentovat", pak je pomýlený a budiž mu tento proces důkazem. Wikipedie není reklamní prostor, ale encyklopedie. Wikipedie se brání tomu, aby byla užívána k propagaci nějakých subjektů apod. Wikipedie je literární rešerší primárních (vědecké články, zápisy stavů) a sekundárních (populárně naučná literatura) zdrojů. Wikipedie je tedy tzv. terciálním zdrojem, protože je dokládána primárními a sekundárními zdroji. Pokud tedy takové zdroje k článku neexistují, tak bohužel (byť by byl předmět článku mezi lidmi známí) - není možné na Wikipedii vytvářet novodílo!--Juandev (diskuse) 10. 1. 2016, 08:47 (CET)

Co znamená "Template error: argument title is required"[editovat zdroj]

Zdravím, před nějakou dobou jsem pomocí překladu z článku na anglické wikipedii vytvořila heslo Cutomu Jamaguči, ke kterému jsem rovnou zkopírovala i odkazy z původního článku. V seznamu referencí české verze se však u několika položek vyskytuje očividně nějaká chyba a místo odkazu tam stojí: "Template error: argument title is required." Jedná se o mou první editaci Wikipedie vůbec, takže nevím, co to znamená ani co s tím lze provést.

Víte někdo, kde se stala chyba? Případně co s ní?

--Roose468 (diskuse) 27. 12. 2015, 10:42 (CET)

@Roose468:Problém byl jednoduše v tom, že takzvaná citační šablona nedostala parametr title, který potřebovala. Parametr jsem doplnil a nyní by to mělo být v pořádku. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 27. 12. 2015, 10:52 (CET)

e2 nebo e2o?[editovat zdroj]

Mám tady dotaz pro všechny správce i nesprávce, který mi dlouho vrtá hlavou. Pokud vandal nahradí souvislý blok textu nesmysly, případně část smaže a připíše k tomu nesmysly, je lepší k upozornění použít {{experimenty2}} nebo {{experimenty2o}}? Již několikrát se mi to stalo a většinou jsem napsal varování ať neničí obsah slovně bez šablony s obrázkem stopky, což však ztratí dost času použitelného k dalším revertům, psaním článků a jiné práci. Za odpovědi děkuji. --OJJ, Diskuse 28. 12. 2015, 13:24 (CET)

@OJJ:Já bych použil {{subst:experimenty2}}, nesmysly tam přidal. Navíc je to dle mě vlastně jedno, protože varování by dostal tak jako tak. Měj se, --Urbanecm (diskuse) 28. 12. 2015, 13:28 (CET)

Potřebuji pomoc.[editovat zdroj]

https://cs.wikipedia.org/wiki/Carlo_Biotti Potřebuju pomoct opravit v češtině --Alec Smithson (diskuse) 30. 12. 2015, 00:46 (CET)

Stránku sleduji. — Polda18 (diskusepříspěvky) 31. 12. 2015, 18:15 (CET)

Rita Ida Kindlerová[editovat zdroj]

Please help me to rewrite the Rita Ida Kindlerová article, as now it was just copied from the source page. --Perohanych (diskuse) 31. 12. 2015, 17:23 (CET)

Geo[editovat zdroj]

Zdravím, kolegové, nemohu se domluvit se šablonou Geo u článku Schody mrtvých- ukazuje jen zeměpisnou délku... Přitom jsem ji zkopíroval z nápovědy. Poradíte prosím? --Lukáš Král (diskuse) 2. 1. 2016, 09:37 (CET)

Opraveno. Nahradil jsem ji za novější šablonu {{souřadnice}}. --Urbanecm (diskuse) 2. 1. 2016, 09:45 (CET)

Autorská práva[editovat zdroj]

Zdravím, nevíte zda nedal Google povolení svobodně šířit screenshoty z map? Ptám se kvůli odstranění mapy z článku Městská autobusová doprava v Užhorodu. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Penguin9 (diskusepříspěvky)

To určitě nedal, vzhledem k tomu, že a) tam má copyright a za b) nějaký správce na Commons to smazal (robot CommonsDelinker obrázek již jen odstranil tam, kde byl použit). S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 2. 1. 2016, 18:59 (CET)
Takže když chci umístit nějakou mapu, tak budu mít smůlu, protože každý tvůrce map si dává copyright. Jsou svobodné obrázky vůbec někde jinde než v mém fotoaparátu a na Commons?

jaký má smysl copyright v tomto případě, když mě nenapadá případ, kdy by Google mohl dostat peníze za nějakou mapku. --Penguin9 (diskuse) 2. 1. 2016, 19:08 (CET)

No mapy nabízí pod nějakou svobodnou licencí openstreetmap.org, o copyrightu tam viz zde. Ano, existují i jiná místa, než Váš fotoaparát a Wikimedia Commons, například na Flickru jsou některé obrázky také pod Creative Commons, viz jejich podstránka o tomto. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 2. 1. 2016, 19:13 (CET)

Děkuji --Penguin9 (diskuse) 2. 1. 2016, 19:17 (CET)

Ale mrňavý náhled jen sloužící jako odkaz? To se hodně kdesi tamsi řešilo třeba kvůli obálkám knih a více méně to skončilo neutrálně, protože to obrázek nepřebírá, jen na něj odkazuje...? --MONUDET (diskuse) 4. 1. 2016, 18:27 (CET)

Obálky knih (i když jsou tuším pod Fair use) bez povolení autora nemáme, nebo snad ano? Všechny obrázky používané Wikipedií ale pořád musí být svobodné, to je jeden z jejích principů. Proto také jde vkládat obrázky jen z Commons. --Urbanecm (diskuse) 4. 1. 2016, 18:31 (CET)

VisualEditor[editovat zdroj]

Zdravím, nevím jestli vývojáři něco neudělali s VE, ale nějak se mi v něm naprosto změnil panel referencí. Vkládají se jinak, pro mě dosti složitě oproti staré možnosti. Zvláště když má člověk chuť napsat delší článek a VE se k tomu dost hodí bych rád zjistil důvod resp. návod. OJJ, Diskuse 4. 1. 2016, 18:14 (CET)

@OJJ:Vývojáři pokud vím nikoli, spíš zdejší správci (konkrétně Matěj Suchánek). Prostě se (kvůli usnadnění práce nováčkům) systém pokusí zjistit potřebné údaje a typ práce sám. Uživatel poté další údaje může doplnit. Stačí prostě do toho políčka Citace vepsat URL a systém automaticky sám potřebné údaje zjistí (z metainformací stránky) a vyplní do citační šablony. Stačí takto? Jmenuje se to Citoid a něco k tomu je na MediaWiki wiki. Hezký zbytek dne,--Urbanecm (diskuse) 4. 1. 2016, 18:18 (CET)
Po e. k.: Viz též Wikipedie:Pod lípou#Vánoční výzva - Citoid. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 1. 2016, 18:20 (CET)
@Urbanecm, Matěj Suchánek: Nejlepší na vklad knih a periodik, ideálně psaných Rafflesem nebo Temminckem. OJJ, Diskuse 4. 1. 2016, 18:23 (CET)
Stará možnost je zachována, musíte se v citačním panelu přepnout na druhý panel (první umožňuje automaticky generované citace). --Vojtěch Dostál (diskuse) 8. 1. 2016, 15:37 (CET)

opravte po mě, prosím, editaci článku[editovat zdroj]

Zravím, prosím někoho zkušenějšího o opravu mého "vylepšení" hesla "Pavel Jurkovič". Přidal jsem řádek o tm, že působil na ZŠ Umělecká na Praze 7 s odkazem na stránku věnovanou tomuto učiteli přímo na webu ZŠ, ale špatně jsem to prolinkoval (mám na mysli tu trojku v hranatých závorkých, která má odkazovat dole na Referenci číslo 3, která odkazuje na zdroj, nějak se mi to nepodařilo správně zformátovat. Věcně je to tam správně, jen to nemá správný formát odkazu, tak jako např. ty externí odkazy 1 a 2. Děkuji (hlavně za shovívavost) Ondra jde o tento článek: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Jurkovič – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 193.85.189.18 (diskusepříspěvky)

@193.85.189.18: Dobrý den, upraveno. Užitečné informace můžete najít na Wikipedie:Reference a související stránce v nápovědě. Do diskuse jsem Vám nalepil uvítací letáček, doporučuji si přečíst. PS: Každý tady někdy začínal, k nováčkům jsme zde laskaví. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 8. 1. 2016, 15:10 (CET)

Šablona pro varšavské metro[editovat zdroj]

Dobrý den, nevím, jestli jsem zde na správné stránce, ale lepší jsem nenašel. Pustil jsem se nedávno do článků o varšavském metru, zejména tedy do stanic. Dnes jsem dodělal všechny stanice na lince M1 a rád bych se pustil i do stanic na lince M2. Pro stanice na M1 už někdo kdysi vytvořil velmi pěknou šablonu, je na každé stránce o stanici metra na M1, jako příklad uvedu třeba stránku Ursynów (stanice metra ve Varšavě). Našel by se tu někdo, kdo by uměl vytvořit a také by vytvořil podobnou šablonu i pro linku M2? Předem díky, MiroslavRouta (diskuse) 10. 1. 2016, 01:53 (CET)

Zdravím, udělal jsem toto: {{Linka M2 (metro ve Varšavě)}} – vyplňuje se stejně jako ta pro linku M1. Je to takhle v pořádku? --Michal Bělka (diskuse) 10. 1. 2016, 02:23 (CET)
Ano, to je přesně to, co jsem chtěl, díky moc! MiroslavRouta (diskuse) 10. 1. 2016, 11:26 (CET)

Odkazy na reference[editovat zdroj]

Dobrý den, měl bych dvě otázky k zobrazování Referencí:

 1. Když chci doplnit text v odstatvci, který se vztahuje na několik referencí, v náhledu se mi zobrazí posunuté pořadí těchto referencí, které pak začínají od čísla 1. V náhledu se to takto zobrazí i když žádné změny nenavrhnu. Znamená to, že po uložení změn se refernce zobrazí v původním pořadí?
 2. Pokud chci doplnit nový literární odkaz, pak v případě Referencí se mi nic nezobrazí. Znamená to, že se zobrazí vždy jen nové doplnění? I kdyby tomu tak bylo, mám ovšem obavy (podobně jako v předchozí otázce) aby pak nedošlo k zamíchání pořadí.

Jedná se o můj první editační vstup na Wikipedii a na Pískovišti se mi uvedené problémy nepodařilo spolehlivě odladit. S pozdravem Daniel Greenhorn --Daniel Greenhorn (diskuse) 13. 1. 2016, 08:45 (CET)

@Daniel Greenhorn: Odpovědi:
 1. Ano, číslování referencí v zobrazením textu jede vždy od jedničky, a to ať již má zobrazený celý článek, nebo jen jeho jeden odstavec.
 2. Úplně nerozumím, na co se ptáš. Odhaduji ale, že se tážeš, že když novou referenci doplňuješ do odstavce, tak jí pak na konci nevidíš. Pokud tomu tak je, pak je „problém“ v tom, že reference se Ti vypisují v případě, že máš v kódu stránky tag <references />. Ten ovšem při editaci odstavce obvykle v kódu nemáš, a proto se Ti ani nevypíší reference.
Je to takhle pochopitelné? Pokud ne, ptej se dál. --Jan Polák (diskuse) 13. 1. 2016, 11:29 (CET)
@Daniel Greenhorn: …a při editaci jedné sekce tak lze použité reference zobrazit přidáním tohoto tagu <references /> na konec upravované oblasti, zobrazením náhledu a před uložením zase odebráním tohoto tagu. Ve většině článků by mělo být jen jedno místo (případně dvě, při rozlišení Wikipedie:Reference od Wikipedie:Poznámky), kde se reference zobrazují, tedy tento tag by měl ve výsledné uložené verzi být jen jedenkrát až dole v sekci Reference. --13. 1. 2016, 11:36 (CET), Utar (diskuse)

Děkuji! Podle první odpovědi jsem už jednu stránku editoval, doplnění referencí si radši ještě odladím.--Daniel Greenhorn (diskuse) 13. 1. 2016, 20:00 (CET)

Nefungující (?) wikidata[editovat zdroj]

Zdravíčko, u článku Gruzínská písma zdánlivě chybí wikidata – chybí interwiki linky i „položka Wikidat“. Ve wikidatech ale odkaz na českou verzi článku zanesen je a z anglického článku i funguje. Pokus o propojení hlásí, že tyto dvě položky už jsou propojeny. Co s tím? (napadlo mě cswiki z wikidat odstranit a znovu přidat, ale tamní červené varování mě od toho odradilo.:)) --TFerenczy (diskuse) 14. 1. 2016, 01:06 (CET)

Stačilo přejmenovat položku wikidat z gruzínské písmo na gruzínská písma a už to funguje :)--Rosenfeld~cswiki (diskuse) 14. 1. 2016, 03:05 (CET)
Oukej, paráda! Jen tak pro klid duše – podle editace a historie byl špatně label, cesta ve Wikipedia chlívečku cs byla správně.--TFerenczy (diskuse) 14. 1. 2016, 03:39 (CET)

Světový pohár v biatlonu – žádost o úpravy[editovat zdroj]

žádám o upravy v článku světový pohár v biatlonu, a jen tak mimochodem, nevíte proč se mi místo vlajek států začali ukazovat jména jednotlivých států, děkuji --jakubszánto (diskuse) 14. 1. 2016, 18:43 (CET)

O jaké úpravy žádáte?
V souvislosti s vlajkami, v kterých článcích a kdy se to stalo? S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 14. 1. 2016, 18:45 (CET)
Výpadek obrázků občas nastává, když má výpadek Wikimedia Commons. Po chvilce ale opět vše naskočí. --Jan Polák (diskuse) 14. 1. 2016, 20:24 (CET)

Železniční trať Michaľany – Łupków[editovat zdroj]

Uměl byste někdo přehodit ve schématu trati "Výhybňu Pobieda" i s k ní vedoucími odbočkami zrcadlově z levé strany na pravou? Předem děkuji.--Railfort (diskuse) 14. 1. 2016, 22:44 (CET)

VyřešenoVyřešeno Hotovo, zkontroluj si to, prosím. --Jan Polák (diskuse) 14. 1. 2016, 23:27 (CET)
Díky. Máme plánek přesnější než na slovenské.--Railfort (diskuse) 15. 1. 2016, 10:27 (CET)

Co je ještě potřeba, aby byla stránka schválena?[editovat zdroj]

Jedná se o: https://cs.wikipedia.org/wiki/Czech-us

Díky

Doplnit Wikipedie:2NNVZ, tedy reference na článku nezávislé, přiměřeně dlouhé a věnující se tématu - a samozřejmě věrohodné, třeba blogy nejsou nejlepším zdrojem. OJJ, Diskuse 15. 1. 2016, 16:48 (CET)

Proč to musím přeložit do češtiny? Nemám o to zájem ani kapacitu.[editovat zdroj]

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tire_manipulator

Proč to musím přeložit do češtiny? Nemám o to zájem ani kapacitu.

Chci to nechat pouze anglicky.– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel ‎Petr Junek (diskusepříspěvky)

@‎Petr Junek: Wikipedie:Vlastnění článků, články nepatří nikomu a dle pravidel na Wikipedii nesmí být cizojazyčný text. --OJJ, Diskuse 22. 1. 2016, 12:03 (CET)

když chci psát články v angličtině a ne češtině, znamená to že se musím přihlásit do anglické wikipedie?

nechci psát články v češtině :-)

Ano. --OJJ, Diskuse 22. 1. 2016, 12:11 (CET)
Právě, wikipedie se dělí podle jazyků, ne podle zemí, takže pište články v angličtině na anglickou, v češtině na českou atd.--RPekař (diskuse) 22. 1. 2016, 12:15 (CET)

Nefunkční mobilní aplikace[editovat zdroj]

Zdravím, od včerejška asi od jedenácti večer (hodinu před tím mi to šlo) nelze uložit editaci z mobilní aplikace (Android). Mezitím jsem nedělal žádné aktualizace a mám poslední verzi. Nevíte někdo, co se děje. B.mertlik (diskuse) 22. 1. 2016, 13:27 (CET)

@Matěj Suchánek:Mohu potvrdit, dnes okolo jedenácté mi to také nešlo. Nevíš Matěji co s tím? --Urbanecm (diskuse) 22. 1. 2016, 14:55 (CET)
Otestoval jsem na svém Androidu a skutečně to nejde. Rychlým hledáním ve Phabricatoru jsem narazil na phab:T124384. Nazapomeňte: každý čtvrtek večer – nová verze softwaru. Matěj Suchánek (diskuse) 22. 1. 2016, 15:41 (CET)
Zvláštní je, že nejde ani vyhledávání na wifi (při níž jiné aplikace fungují), na mobilních datech vyhledávání funguje. B.mertlik (diskuse) 22. 1. 2016, 17:39 (CET)
Před chvíli vyšla nová verze aplikace (i Beta). Po stažení se zdá, že vše funguje. Horší je, že jem zjistil, jak moc jsem na wikipedii závislý :-) B.mertlik (diskuse) 22. 1. 2016, 22:40 (CET)

Oprava článku[editovat zdroj]

Přidal jsem infobox do článku HR 511, ovšem někde je tam chyba a z článku není nic vidět. Prosím o opravu této chyby.--M97uzivatel (diskuse) 22. 1. 2016, 19:17 (CET)

Vyřešeno, byl tam neukončený ref. --Jvs 22. 1. 2016, 19:25 (CET)

Založit nové heslo, nebo doplnit současné?[editovat zdroj]

Dobrý den, dostal jsem ve škole za úkol vytvořit heslo o lánském puči. Zde na Wikipedii dosud samostatné heslo nemá, této události se však věnuje část hesla Vláda Bohuslava Sobotky - Vnitrostranický puč v ČSSD. Mám spíše rozšířit danou část hesla, nebo mám založit nové heslo "Lánský puč" (samozřejmě s využitím již napsaného textu v hesle Vláda Bohuslava Sobotky)? Zdraví --Kraj~cswiki (diskuse) 23. 1. 2016, 14:49 (CET)

@Kraj~cswiki:Dobrý den, určitě založte nové heslo a na začátek té sekce vložte šablonu {{podrobně}} (ve VisualEditoru, kterým koukám editujete, ji vložíte stisknutím tlačítka vložit, šablona, do názvu vyplníte Podrobně, potvrdíte a do pole vyplníte název nového hesla). Tak se čtenář dozví, že si o tématu může přečíst něco více někde jinde. Pokud byste něčemu nerozuměl, neváhejte se mě zde zeptat. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 23. 1. 2016, 14:28 (CET)
@Urbanecm: Děkuji Vám za odpověď. Šablonu tam poté vložím. --Kraj~cswiki (diskuse) 23. 1. 2016, 14:49 (CET)

Cedr atlasský a šablona[editovat zdroj]

Zdravíčko,

právě jsem dokončil článek Cedr atlasský a dodal jsem k němu šablonu o čeledi borovicovitých, ale nějak nedokážu do tyto šablony dodat právě tento taxon. Můžete mi někdo poradit? --Jan Jankovič (diskuse) 23. 1. 2016, 17:12 (CET)

Zdravíčko, přidal jsem to touto editací. Díky za pěkný článek! --Vojtěch Dostál (diskuse) 23. 1. 2016, 17:28 (CET)
Ok, díky už jsem před časem uměl, ale delší čas jsem to neupravoval. --Jan Jankovič (diskuse) 23. 1. 2016, 17:30 (CET)

Textilní tisk přenosem[editovat zdroj]

Objevil jsem takovou podivnost: článek Textilní tisk přenosem je přes lokální interwiki propojený s de:Sublimationsdruck (Verfahren), ten přes lokální interwiki s ru:Сублимационная печать a ten přes wikidata s Termosublimační tiskárnou. Jelikož tento obor je pro mě naprostou španělskou vesnicí, vůbec nevím, jestli je to dobře nebo špatně :) --Rosenfeld (diskuse) 24. 1. 2016, 04:19 (CET)

Sublimační (nebo termosublimační) tisk je nejběžnějším typem tisku přenosem. Jelikož my na cswiki nemáme článek o této metodě tisku a na dewiki zase nemají článek o tisku přenosem, jsou víceméně ekvivalentní. Ze sublimačního tisku na dewiki na sublimační tisk na ruwiki je to jasně v pořádku. Jediné, co mi nesedí, je poslední zmíněné propojení. Tiskárna by podle mě neměla být prolinkována s metodou tisku. --Dvorapa (diskuse) 24. 1. 2016, 11:51 (CET)

Žralok lagunový[editovat zdroj]

Chtěl bych se optat ohledně používání náhledu v článku žralok lagunový. Článek to je obsáhlý, dá mi práci napsat jeden odstavec a po dopsání, když už vypínám noťas, ho uložím, aby se mi neztratil. Trochu se tím ale znepřehledňuje historie. Nevadí to moc? --OJJ, Diskuse 24. 1. 2016, 17:08 (CET)

Lepší je si nejprve celý článek připravit na svém vlastním pískovišti (například já jich mám asi osm a v nich články v různé fázi rozpracovanosti či pouze poznámky k nim) a pak, až bude vytvořen, jej následně do hlavního jmenného prostoru vložit. --Jan Polák (diskuse) 24. 1. 2016, 18:48 (CET)
@Jan Polák: Hotovo. Hotovo, snad mi to nikdo do dopsání nezaloží. OJJ, Diskuse 25. 1. 2016, 17:33 (CET)

REDIRECT[editovat zdroj]

Dobrý den, jak mám udělat přesměrování. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Waclawek (diskusepříspěvky)

Hezký den, podrobný návod naleznete na stránce Wikipedie:Přesměrování. --Mates (diskuse) 25. 1. 2016, 02:02 (CET)

Související články[editovat zdroj]

Lze ovlivňovat, jaké související články se pod článkem zobrazí, nebo je to čistě automatické? --Lutorv (diskuse) 27. 1. 2016, 13:43 (CET)

Sekce Související články je pevnou součástí závěrečných sekcí a odkazuje na významná a významně související témata. Související články nejsou generovány nijak automaticky, vkládají je editoři ručně. Takže ano, lze to ovlivnit v tom smyslu, že tuto sekci upravíte – některé odstraníte nebo doplníte další. Případně že takovou sekci úplně zrušíte nebo založíte tam, kde dosud není. Ovšem uvážlivě. --Bazi (diskuse) 27. 1. 2016, 13:48 (CET)
Jde o to, o kterých „souvisejících článcích“ kdo mluví. Sekce související články k závěru článku (ale před externími odkazy, portály a kategoriemi) je vskutku zcela běžná ručně editovaná součást článku. Funkce související články obsahující tři odkazy na články včetně malého obrázku, zobrazovaná na mobilech či při zapnutí příslušné funkce betaverze, funguje vskutku automaticky, ale dá se ručně ovlivnit (ale rozhodně bych takové ruční předělávání přinejmenším prozatím nedoporučoval do článků přidávat, pořád se bavíme o betaverzi). --Mormegil 27. 1. 2016, 14:42 (CET)
Díky, měl jsem na mysli tu druhou možnost. Pokud jsem to našel správně, tak před dvěma měsíci přešla z bety do stabilní verze, ale i tak se v tom zatím nebudu příliš šťourat. --Lutorv (diskuse) 28. 1. 2016, 12:50 (CET)

Obrázek a reference[editovat zdroj]

Rád bych věděl jak je možné, aby se pouhým přidáním obrázku do taxoboxu smazaly/přemrvily reference a jak tomu zamezit. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Waclawek (diskusepříspěvky)

Takto. Takto. A takto. Nešlo o pouhé přidání obrázku, odmazal jste při tom vždy i kus odkazu v referenci. --27. 1. 2016, 22:25 (CET), Utar (diskuse)

kdo mi pozměnil článek svoboda pohybu?[editovat zdroj]

Dobrý večer, mám takový dotaz (už jsem to posílala jednom wikipedistovi osobně) dá se zjistit, kdo editoval můj článek? to může každý zasahovat do mého článku? dá se tomu nějak předejít? nebo je to v rukou výhradně správců? wikipedistů? --Jana.molnarova (diskuse) 28. 1. 2016, 18:13 (CET)

@Jana.molnarova: Už jsem odpovídal u Vás v diskusi. OJJ, Diskuse 28. 1. 2016, 18:16 (CET)
Ano, každý může zasahovat do Vašeho článku. Ten článek totiž není Váš. Nicméně, pokud ho máte rozpracován a nechcete, aby pod dobu rozpracování do něj bylo zasahováno, vložte tam šablonu {{Pracuje se}}.--Juandev (diskuse) 29. 1. 2016, 15:23 (CET)
V tomto případě by bylo lepší použít šablonu {{Ve výstavbě}}, na kterou mnoho wikipedistů zapomíná. --Silesianus (diskuse) 29. 1. 2016, 15:27 (CET)
Jenže ta ke spolupráci vybízí. Ne ji zakazuje. --Urbanecm (diskuse) 29. 1. 2016, 15:29 (CET)
@Silesianus: Pak je tu naopak šablona {{Pracuje se}}, která sice také nic nezakazuje, ale aspoň editaci nedoporučuje po určitou krátkou dobu. Doporučil jsem ji již přímo v diskusi tazatelky. --Dvorapa (diskuse) 29. 1. 2016, 20:04 (CET)
@Dvorapa: Možno je so taky pracuje se pozměnit podle sebe. Třeba {{pracuje se|1 týden}}, to používám hlavně já. OJJ, Diskuse 30. 1. 2016, 07:36 (CET)

prosba o doplnění infoboxu most[editovat zdroj]

Chtěl bych požádat o doplnění infoboxu most (použitého např ve článku Queensferry Crossing) o parametry zeměpisná délka a zeměpisná šířka. Dwěkuji --Petr1888 (diskuse) 29. 1. 2016, 09:53 (CET)

Není nutné, souřadnice se automaticky doplnily z datové položky. Matěj Suchánek (diskuse) 29. 1. 2016, 12:38 (CET)

Zajímavé. Ale po uložení článku jsem je tam neviděl. --Petr1888 (diskuse) 29. 1. 2016, 14:51 (CET)

Zobrazení mazacích editací[editovat zdroj]

Existuje nějaký nástroj, který by dokázal vyfiltrovat editace nějakého uživatele a vybrat ty, které třeba mažou více jak 100 znaků? --Dvorapa (diskuse) 30. 1. 2016, 21:43 (CET)

@Dvorapa:Existuje. Quarry. Tady to máte o mém uživatelském účtu, stačí se přihlásit přes meta, zkopírovat si kód a změnit uživatele. --Urbanecm (diskuse) 30. 1. 2016, 21:51 (CET)
Dodatek, nástroj umí klást dotazy na databázi Wikiprojektů, v prvním řádku (resp. ono to může být kdekoliv, ale platí to jen pro následující řádky, nebo to nemusí být obsaženo vůbec, defaultní nastavení je enwiki_p) si určíte databázi (kód projektu + _p, česká wikipedie má databázi cswiki_p, anglická enwiki_p, wikidata mají wikidatawiki_p atp.) a následně jakékoliv čtecí dotazy SQL. Délkový limit je tuším 30 minut na dotaz. --Urbanecm (diskuse) 30. 1. 2016, 21:55 (CET)
Super, děkuji. Pořád se dozvídám nové a nové věci, které Quarry umí, ale SQL nikdy nebylo mojí silnou stránkou. --Dvorapa (diskuse) 30. 1. 2016, 22:13 (CET)
(po EK) I Wikipedie:Editační filtr by to měl zvládnout. --30. 1. 2016, 22:05 (CET), Utar (diskuse)
@Utar: Zobrazit již proběhlé editace? Editační filtr běží v reálném čase, leda v testovacím rozhraní, jenže jen na posledních 100 editacích. Netuším ale, komu je přístupné. --Urbanecm (diskuse) 30. 1. 2016, 22:09 (CET)
Myslel jsem to i tak, že přes EF by šlo odchytit takové editace, označit je a později procházet takto označené editace. Ale ne-správci tam mohou jen číst již vytvořené filtry a navíc jen některé. Původně jsem chtěl napsal i o Quarry, ale předběhl jsi mne. --31. 1. 2016, 03:19 (CET), Utar (diskuse)
Aha. Již chápu. --Urbanecm (diskuse) 31. 1. 2016, 11:22 (CET)

Vkládání obrázků z cizojazyčných Wikipedií[editovat zdroj]

Dobrý den! Občas si všimnu, že některý článek nemá obrázek a rozhodnu se jej tam vložit z cizí (většinou německé nebo anglické verze článku). Někdy se tam pak zobrazí, ale někdy ne a je tam pouze nefunkční odkaz. Můžete mi prosím poradit, čím to je? Jak podobným věcem předejít? Abych uvedl konkrétní případ, chtěl jsem např. vložit logo na stránku Rijksuniversiteit Groningen nebo na stránku Německá sociálně demokratická strana dělnická v ČSR. Obě jsem chtěl převzít z en-wiki. Předem moc děkuji za odpověď. --Mahaj (diskuse) 31. 1. 2016, 12:23 (CET)

Vetšina jazykových verzí wikipedie čerpá obrázky pouze z Wikimedia Commons, globálního úložiště obrázků. Některé ale mají vlastní úložiště na své wikipedii. Tímto případem je např. anglická i německá wikipedie. Zatímco na Commons mohou být nahrány a sdíleny obrázky pouze pod svobodnou licencí a tedy dále volně šiřitelné, anglická wikipedie užívá i obrázky pod tzv. Fair use. Proto ten rozdíl. Nejlepší na ověření je kliknout na obrázek a zjistit, jestli je nahraný na Commons nebo lokální wikipedii. --Silesianus (diskuse) 31. 1. 2016, 12:29 (CET)
Moc Vám děkuji za vysvětlení. Myslel jsem si, že všechny obrázky na Wikipedii jsou nahrané pouze na Commons. Příště se tedy budu koukat po zdroji. --Mahaj (diskuse) 31. 1. 2016, 12:55 (CET)

Úprava informace získávané z Wikidat[editovat zdroj]

Kolegyně a kolegové,

v infoboxu v článku Heinrich Karl Scholz se místo narození tahá z Wikidat. Objevuje se zda tak „Luh (Raspenava)“. Lze nějak zajistit, aby se název rodiště objevoval bez rozlišovače, tedy aby vlastně byl ve tvaru [[Luh (Raspenava)|Luh]]?

Předem díky za radu. --Jan Polák (diskuse) 31. 1. 2016, 15:13 (CET)

Úpravou štítku. Na Wikidatech se klikne na editovat u úvodní tabulky (ne v oblasti IW) a přepíše se štítek na to, co chceme, aby se zobrazilo jako popisek odkazu. Poté stačí vyčistit cache (přidáním &action=purge za adresu URL anebo aktivací udělátka, které možnost zpřístupní v menu další). Již jsem to udělal. --Urbanecm (diskuse) 31. 1. 2016, 15:25 (CET)
Pravda, to mne nenapadlo. Zkoušel jsem to na Wikidatech přes doplňování hodnoty do sloupečku „Také znám jako“, ale to nevedlo k cíli. Díky za tip, poučení i realizaci. --Jan Polák (diskuse) 31. 1. 2016, 15:34 (CET)

Televizní program[editovat zdroj]

Ahoj, nevím jestli s tím sem nebo pod lípu - potřeboval bych někoho s přístupem ke starým televizním programům pro zjištění dat českých premiér několika dílů několika seriálů. Ideálně s takovým televizním průvodcem, který obsahuje očíslování epizod, ještě lépe takový co obsahuje název epizod nebo krátký popis děje (protože ne vždy dávali u nás díly ve stejném pořadí jako v zemi původu), ale čísla by mohla stačit. Jedná se mi o roky 1996, 1997 a 2000. Případný pomocník by se ale asi měl připravit na to, že ho s podobnými žádostmi budou oslovovat další ;) Chrzwzcz (diskuse) 1. 2. 2016, 19:09 (CET)

Za sebe můžu doporučit akorát http://www.mzk.cz/. Já tam asi před rokem a půl ze stejného důvodu strávil nad svázanými televizními programy několik dní. Ale zadařilo se. --Harold (diskuse) 1. 2. 2016, 19:18 (CET)
Díky, zatím zkusím počkat, jestli nemá někdo doma nebo se dobrovolně nevypraví do knihovny, než se odhodlám já ;) Chrzwzcz (diskuse) 6. 2. 2016, 16:28 (CET)

Stránka s domnělou osobní propagací[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o informaci, co je potřeba udělat, aby u stránky Aleš Kalina byl odstraněn banner informující o "sebepropagaci". Děkuji --Cahlik (diskuse) 2. 2. 2016, 08:29 (CET)

Dobrý den. Je potřeba dodat to, čemu zde trochu krkolomně říkáme dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje. Jako nezávislé nemohou posloužit texty napsané nebo publikované přímo panem Kalinou či někým s ním spojeným. Tyto zdroje (publikované texty) také musí pojednávat (alespoň částečně) přímo o dané osobnosti, nestačí, pokud ho jenom zmiňují. --Matěj Orlický (diskuse) 2. 2. 2016, 08:46 (CET)

Dobrý den, bude to takto stačit: http://ona.idnes.cz/kouc-ales-kalina-pri-seznameni-rozhoduje-podobnost-nebo-emocni-nastaveni-1lu-/nasi-muzi.aspx?c=A130225_154738_nasi-muzi_jup http://psychologie.cz/financni-naprogramovani/ http://www.rozhlas.cz/poradnapraha/psychologie/_zprava/syndrom-vyhoreni-hodne-se-o-nem-mluvi-ale-co-to-opravdu-je--1499428 http://www.zet.cz/tema/a-kalina-dobreho-kouce-poznate-podle-referenci-od-lidi-kterym-pomohl-3876 http://zeny.iprima.cz/sex-vztahy/zivotni-kouc-ales-kalina-uci-delat-za-neverou-tlustou-caru-rozhovor http://www.novinky.cz/zena/styl/312372-menim-lidem-mozek-rika-kouc-ales-kalina.html http://romcasedlackova.cz/ales-kalina-a-jeho-emocni-rovnice/ http://www.marianne.cz/rozhovory/ales-kalina-vas-dovede-do-cile http://finance.idnes.cz/jak-byt-sefem-hodnym-nasledovani-expert-vam-odpovidal-on-line-pth-/podnikani.aspx?c=A070322_171805_firmy_rady_amr http://www.edarling.cz/poradna/edarling-plan-uspechu/ales-kalina-samota https://www.prozeny.cz/magazin/sex-a-vztahy/laska-a-vztahy/38054-3-zpusoby-jak-lide-zarli-ktery-je-nebezpecny --Cahlik (diskuse) 3. 2. 2016, 07:56 (CET)

Dobrý den. Všimněte si prosím, že ani jeden článek není přímo o p. Kalinovi. Bylo by dobré vybrat takové zdroje, které uvádějí (a dokládají) klíčové informace uváděné v článku. --Matěj Orlický (diskuse) 3. 2. 2016, 12:09 (CET)
Pardon, ještě bych upřesnil, že rozhovory a osobní blogy nejsou zpravidla brány za plnohodnotný věrohodný zdroj. --Matěj Orlický (diskuse) 3. 2. 2016, 12:14 (CET)

Sedící písař[editovat zdroj]

Na stránce Sedící písař je nějaké prapodivné formátování sekcí, viz odkazy "Editovat" u jednotlivých nadpisů. Jednak odkaz není od vlastních nadpisů oddělen ani mezerou, je velkým písmem a vypadá to hrozně, a za druhé navíc odkaz ani nefunguje. Nedaří se mi ve zdrojáku stránky odhalit, kde je problém, tak doufám, že nějakému zkušenějšímu oku se ho podaří identifikovat. --Mity (diskuse) 2. 2. 2016, 12:53 (CET)

@Mity: Hotovo. Hotovo, asi se to kouslo. OJJ, Diskuse 2. 2. 2016, 12:58 (CET)

Mnemotechnická pomůcka[editovat zdroj]

[3] Nějak se nemohu rozhodnout, co s tím. Editace z IP adresy přidává jemnou vulgaritu v mnemotechnické pomůcce uvedené ve článku. Možná ale, že se to tak lépe pamatuje. Mám to úmyslně přehlédnout? Nebo revertovat? --Dvorapa (diskuse) 2. 2. 2016, 17:00 (CET)

Já jsem to revertoval (dřív než jsem narazil na toto vlákno). Podobných pomůcek je vymyšleno hodně, ale nejsem si jistý, že se hodí do encyklopedie. --Hugo (diskuse) 2. 2. 2016, 17:10 (CET)
Možná by takové pomůcky bylo dobré odstranit ze všech článků (kromě tabulky i ze článků o periodách a skupinách). --Dvorapa (diskuse) 2. 2. 2016, 17:50 (CET)
No, já měl spíš na mysli "vulgárnější" verze pomůcek, jinak samozřejmě jsou užitečné pro nechemiky a snad mají oprávnění v encyklopedii. --Hugo (diskuse) 2. 2. 2016, 18:21 (CET)

Michael E. Brown[editovat zdroj]

Zdravím, mohl byste se prosím někdo kouknou na článek Michael E. Brown a přesunout tabulku s Objevy až pod infobox s osobou. Nějak se mi nedaří. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 5. 2. 2016, 13:56 (CET)

Done. Moc se mi to sice nelíbí, ale budiž. --Urbanecm (diskuse) 5. 2. 2016, 15:36 (CET)
Myslel jsem, že půjde celou tabulku hodit doprava, ale jestli s tím je problém, tak se tím netrapte. Děkuji všem. B.mertlik (diskuse) 5. 2. 2016, 15:44 (CET)
@Horst:Done podruhé. Má to být tedy takto? --Urbanecm (diskuse) 5. 2. 2016, 15:49 (CET)
Já se do toho nehctěl motat, ani jsem to neměnil, jen se mi to vlevo nelíbilo, úplně nej dle mě by bylo, kdyby byla jako každý jiný obrázek a text k ní plynule přiléhal. Ale to je jen můj pocit, z toho si nic nedělej--Horst (diskuse) 5. 2. 2016, 15:53 (CET)
Mě se zdá, že tabulka přiléhá stejně, jako obrázek. Nebo se mýlím? Určitě to půjde nějak předělat, jen nevím, jak by to mělo vypadat úplně nejlépe :). --Urbanecm (diskuse) 5. 2. 2016, 16:01 (CET)
U takovýchto tabulek je problém, že to nejsou infoboxy.
U mne je teď nad nadpisem Objevy docela velká mezera zapříčiněná {{clear}}. JAn (diskuse) 5. 2. 2016, 16:13 (CET)
Kdyby tam clear nebylo, zalízá část tabulky do iboxu, což není v pořádku mnohem více. Třídu infobox tomu alepřidat můžeme, vypadalo by to takto. Ale je to nesystémové, leda třídu přejmenovat a třídu infobox od ní dědit, jestli to v CSS jde. --Urbanecm (diskuse) 5. 2. 2016, 16:22 (CET)

Vložení obsahu šablonou pouze při přímém vložení[editovat zdroj]

Už jsem na to párkrát narazil, že jsem chtěl do šablony přidat obsah, který by se ale měl zobrazit pouze při přímém vložení šablony do článku, ale nezobrazit při vložení jiné šablony do článku, která moji šablonu obsahuje. Netušíte, jak toho docílit? Například by se tak dalo kategorizovat použití nesamostatné podšablony samostatně mimo šablonu nebo by se tím daly kategorizovat šablony, které se vkládají do jiných šablon, ale v hlavním jmenném prostoru by se použít neměli. Konkrétněji bych chtěl například přidat do šablony {{Infobox}} (vím, že je zamčená a že ji nemohu editovat, berte to jenom jako příklad) šablonu {{Kategorie}}, která by kategorizovala článek do údržbové kategorie (Údržba:Články se substovanými infoboxy), pokud by článek obsahoval přímo šablonu infobox. Ale pokud by článek obsahoval šablonu {{Infobox - něco}}, která je na šabloně infobox postavená, a ne šablonu infobox samotnou, tak kategorizaci nechci. Šablona kategorie bohužel neumí nic takového vyfiltrovat a kategorizovala by i články s infoboxy, které jsou na šabloně infobox postavené. --Dvorapa (diskuse) 6. 2. 2016, 13:49 (CET)

Nápad: mějme modul xxx s obsahem:
local p = {}

function p.main(frame)
  if mw.isSubsting() then
    return frame.args and frame:preprocess(frame.args[1])
  end
  return nil
end

return p
Potom do kódu šablony vložme {{{{{|safesubst:}}}#invoke:xxx|main|{{Substovaný infobox}}}}. Při substituci šablony se safesubst: zachová jako subst:, mw.isSubsting() vrátí true a wikitext {{Substovaný infobox}} se objeví v článku. Při transkluzi se safesubst: nepoužije a společně se šablonou vložený i modul, který díky mw.isSubsting() == false nebude dělat vůbec nic.
Bohužel to, co jsem navrhl, by zatím nefungovalo pro šablonu {{Infobox}} použitou v jiném (substovaném) infoboxu. (Ale pro další úvahy je to dobrý základ.) Matěj Suchánek (diskuse) 6. 2. 2016, 14:05 (CET)
Modul na to není špatný nápad, určitě by to šlo, ale já spíš přemýšlel, jestli by to šlo udělat wikitextem. Ale každopádně nechápu tuto ukázku (možná jsem to dostatečně nevysvětlil). Ukázka vypadá, že spíš vloží {{substovaný infobox}} do článků, když se šablona {{infobox}} substuje pomocí subst. Nebo se mýlím? Jestli chápu správně, tak ale o tom nemluvím. Já mluvím o přímé transkluzi vs transkluzi transkluze, přímá by měla vložit šablonu substovaný infobox, nepřímá (transkluze transkluze) by neměla vkládat nic. --Dvorapa (diskuse) 6. 2. 2016, 15:56 (CET)
Rozumím, to, co jsem uvedl, by musel obsahovat každý jednotlivý infobox.
Nevím sice o žádném kouzelném slůvku, které by zjistilo, ze které šablony obsah pochází, rozšíření Scribunto to však dokáže:
local p = {}

function p.main(frame)
  local parent = frame:getParent()
  if parent then
    local parent_title = parent:getTitle()
    if mw.title.new(parent_title).namespace ~= 10 then
      -- šablonu s modulem nevolá jiná šablona, je přímo v článku
    end
  end
end

return p
Matěj Suchánek (diskuse) 6. 2. 2016, 17:24 (CET)
Super, děkuji, pomohlo. Jenom teda nevím, proč mi to funguje pouze pro šablonu substovaný infobox a pouze na pískovišti, ale když pak založím novou stránku modulu a chci to vztáhnout obecně (pomocí šablony kategorie), tak už to nefunguje. Viz Modul:Údržba. Nemám tam v něčem chybu? --Dvorapa (diskuse) 6. 2. 2016, 19:45 (CET)
Zkouším to zapracovat do šablony Infobox začátek. Chci to kategorizovat přes kategorii Kategorie:Údržba:Články se substovanými infoboxy (aby se modul mohl použít i pro jiné případy). Kandidáti na články, které by to mělo kategorizovat, jsou zde. Přesto má kategorie stále stejný počet článků i po aplikaci modulu, někde je tedy chyba. --Dvorapa (diskuse) 6. 2. 2016, 19:48 (CET)
Možná, že se věci nechovají tak, jak jsem předpokládal... (mám obavy, že jsem to navrhnul špatně). Ještě něco vymyslím. Matěj Suchánek (diskuse) 6. 2. 2016, 20:41 (CET)

Převzetí tabulky z cizí verze Wikipedie[editovat zdroj]

Dobrý den! Obracím se na vás s jedním konkrétním problémem. Na https://en.wikipedia.org/wiki/Czech_Republic_and_the_euro#Status je hezká tabulka o plnění konvergenčních kritérií. Rád bych ji převzal do české verze článku Zavedení eura v Česku. Jenže tato tabulka je nějak divně formátovaná, je složena z nějakých šablon, ke kterým se nemůžu dostat, a tahá snad data z nějakých botů. Nějak tomu nerozumím. Poradil by mi někdo, kde se dostanu přímo ke zdrojovému kódu, abych tabulku mohl zkopírovat a přeložit do češtiny. Předem vám moc děkuji. --Mahaj (diskuse) 6. 2. 2016, 15:03 (CET)

Ke zdrojovému kódu se lze dostat pomocí en:Special:ExpandTemplates. Matěj Suchánek (diskuse) 6. 2. 2016, 15:12 (CET)
Děkuji vám. Hned se na to kouknu. --Mahaj (diskuse) 6. 2. 2016, 15:15 (CET)

Registrace - Neukazuje se obrázek s ochranným kódem[editovat zdroj]

Dobrý den. Ráda bych se registrovala ale neukazuje se mi obrázek pro opis kódu. Co s tím? :) – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 88.101.57.1 (diskusepříspěvky)

Já jsem to teď zkusil v Opeře a obrázek se mi zobrazil. Zkusil bych použít jiný prohlížeč, příp. jiné PC. --Hugo (diskuse) 6. 2. 2016, 16:05 (CET)
U mě také v pořádku, možná zkuste kliknout sem (zdánlivě to nic nedělá, ale možná, že pomůže), přejít zpátky na registrační formulář sem a tam poté podle svého prohlížeče aktualizovat cache takto:
 • Firefox / Safari: Při kliknutí na Aktualizovat držte Shift nebo stiskněte Ctrl-F5 nebo Ctrl-R (na Macu ⌘-R).
 • Google Chrome: Stiskněte Ctrl-Shift-R (na Macu ⌘-Shift-R).
 • Internet Explorer: Při kliknutí na Aktualizovat držte Ctrl nebo stiskněte Ctrl-F5.
 • Opera: Smažte obsah cache v menu Nástroje → Nastavení.
--Dvorapa (diskuse) 6. 2. 2016, 16:10 (CET)