Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze nebo v Brně, můžete požádat o pomoc také osobně na některém ze setkání klubu Wikipedie.
Pomoc můžete hledat také na českém IRC kanálu #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.


Oficiální obsah - stránka GUARANT International[editovat zdroj]

Dobrý den,

jsem nový wikipedista a jsem autorem stránky GUARANT International. Na základě poslání autorského potvrzení do OTRS byla stránka oficiálně povolena. Ráda bych se Vás ale zeptala, jak změním současný vzhled ,,hesla" GUARANT International, tak aby obsah vypadal jako oficiální obsah hesla na Wikipedii, a ne jako mnou ručně napsaný obsah? Stejně tak jako např. reference? Zároveň bych se chtěla zeptat, jak mohu docílit toho, aby nad stránkou nevisela hláška: ,,Tento článek má znaky reklamy, politické agitace, propagace, sebepropagace apod. Můžete pomoci Wikipedii tím, že obsah upravíte podle nezaujatého úhlu pohledu. O článku lze diskutovat na jeho diskusní stránce. Až do vyřešení, prosíme, tuto zprávu neodstraňujte.", posílala jsem do OTRS obhajobu, že jde o čistě informativní stránku o firmě, která je důležitým článkem v cestovním ruchu České republiky a kongresového průmyslu. Jiné firmy také mají jména společnosti jako hesla na wikipedia, které informují o jejich fungování a nejsou označeny jako reklamní a přitom text je stejně pojat. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji mockrát. GUARANT International

Odkazy 3. Liga[editovat zdroj]

Jak mám zkopírovat odkazy z jiné jazykové verze? Zkoušel jsem to u clanku 3. Liga a odkazy nepracují. Penguin9 (diskuse) 23. 4. 2016, 23:16 (CEST)

@Penguin9: Dobrý den. Odkazy na loga nefungují protože a) byly překopírovány s německou předponou Datei: (bylo by potřeba nahradit pomocí Soubor:) b) protože některé odkazované soubory s těmito logy nejsou ve společném úložišti obrázků Wikimedia Commons, ale přímo na německé Wikipedii a dají se tedy použít pouze tam. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2016, 23:31 (CEST)

Autorská práva[editovat zdroj]

Přesunuto z Diskuse k Wikipedii:Potřebuji pomoc. Matěj Orlický (diskuse) 24. 4. 2016, 17:37 (CEST)

V souvislosti s předchozím dotazem ohledně odkazů bych se chtěl zeptat, jak dostat do článku obrázek, který jsem nevytvořil, ale je legálně na Wikipedii v jiném jazyce. Když například stáhnu do PC obrázek z jiné jazykové verze, nahodím na Commons a přidám do článku, tak mi ho smažou. Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 17:23 (CEST)

@Penguin9:Dobrý den, některé Wikipedie umožňují použití obrázků, které jsou chráněny autorským zákonem (zejména fair use). Česká Wikipedie mezi těmito projekty není, zejména kvůli tomu, že v českém právním řádu žádná výjimka jako je fair use neexistuje. Pravidla Wikimedia Foundation vyžadují, aby veškerý obsah wikiprojektu bylo legální šířit jednak pod americkými zákony a zároveň pod zákony země, ze které pochází nejvíce uživatelů. Pokud budete mít jakékoliv další otázky, neváhejte se zde zeptat, rádi Vám pomůžeme. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 24. 4. 2016, 17:31 (CEST)

Takže kdybych chtěl použít nějaké logo, tak bych musel získat písemné svolení autora. Jinak jak to je s použitím obrázků jako je tento? https://de.m.wikipedia.org/wiki/Datei:3._Fussball-Liga_Deutschland_2015-2016.png --Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 18:13 (CEST)

@Penguin9:Ano, přesně tak. Vámi odkázaný obrázek je i na Wikimedia Commons, takže ten na české Wikipedii využijete jednoduše. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 24. 4. 2016, 18:18 (CEST)

Děkuji--Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 18:26 (CEST)

Přeložila jsem článek...[editovat zdroj]

Přeložila jsem z anglické wikipedie článek Mycroft Holmes a ačkoli jsem četla nápovědu, moc jsem nepochopila, jak uvést, že je to jenom překlad. Prosím, pomůžete mi s tím někdo? Doufám, že jsem něco nezkazila, jsem tu nová a teprve se rozkoukávám, moc si nevím rady. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Sursumka (diskusepříspěvky)

Dobrý den, zde máte návod, snad je to vysvětleno srozumitelně: šablonu v této podobě – {{překlad|kód jazyka|název článku na cizí Wikipedii|číslo revize}} vyplníte a vložíte na konec článku pod nadpis Reference. Slovo překlad necháte tak jak je, kód jazyka je pro angličtinu en. Poslední položku, číslo revize, získáte tak, že na anglické Wikipedii vlevo v menu, v sekci tools kliknete na permanent link. Číslo revize je poslední číslo zobrazené v URL. Podrobnější nápověda je zde. --Remaling (diskuse) 25. 4. 2016, 02:06 (CEST)
Děkuji moc, nevěděla jsem, jak získat to číslo revize. Sursumka (diskuse) 25. 4. 2016, 20:23 (CEST)

Přesun IAAF[editovat zdroj]

Nedaří se mi přesunout atletickou federaci ze zkratky na název. Myslím, že správně je prioritně používat celé názvy, i když zkratka může být zaběhlá. Následně bude asi nutné hromadně upravit v odkazujících stránkách správný odkaz. Prosím pomoc. Zelenymuzik (diskuse) 25. 4. 2016, 14:21 (CEST)

Vyřešeno kolegou Zdenekk2. --Dvorapa (diskuse) 25. 4. 2016, 23:31 (CEST)

Jak řešit pochvalu?[editovat zdroj]

Dnes jsem narazil na tuto pochvalu a netuším co s ní. Smazat se mi nechce, ale asi tam úplně taky nepatří. --Dvorapa (diskuse) 25. 4. 2016, 23:27 (CEST)

No nepatří, ale kdybychom ji vymazali, začne si o nás myslet něco jiného. Většina běžných čtenářů přesunutí takřka považují za smazání (najednou to tam není). Takže já bych to tam nechal. --Urbanecm (diskuse) 28. 4. 2016, 18:03 (CEST)

Význam některých wiki-zkratek[editovat zdroj]

Byl jsem poždán o úpravu hesla Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, ale nějak si s tím nevím rady. V úvodu hesla je box: {{Upravit|formát infoboxu, redukce neency informací, celková wikifikace, nezávislé zdroje -promo styl}}. Upravil jsem formát infoboxu, prosím nějakého zkušenějšího wikipedistu, aby se juknul, zda je to o.k.. Nevím ale, co znamená výraz "redukce neency informací", tj. co mám ve wikihesle vlastně upravovat. Taky mi není jasné, co je to "promo styl". Upozorňuji, že na wikipedii zakládám a edituji většinou životopisné statě osob angažovaných v čs. odboji za 2. sv. války a s "nadacemi" nemám dostud žádné praktické zkušenosti.Mojmir Churavy (diskuse) 26. 4. 2016, 17:34 (CEST)

Ahoj, neency informace = neencyklopedická informace = informace nepatřící do encyklopedie. Promo styl je takový styl, který se používá třeba na propagačních materiálech organizace, nějaké informace o promo stylu můžeš najít na Wikipedie:SPAM. Mě třeba jako promo a neency informace připadá odstavec Programy. Výrazy typu prestižní mají prostě za cíl propagovat tu danou nadaci. Pochybuji taky o tom, zda bychom v encyklopedii našli kapitolku Historie v současném znění, když už nic jiného, je vše od Paní Olga jako její zakladatelka opět psáno s cílem propagovat nadaci. Infobox si po Tobě netroufám zkontrolovat, to přenechám někomu jinému. Snad jsem i tak pomohl. --Urbanecm (diskuse) 26. 4. 2016, 19:05 (CEST)
Díky moc, teď jsem získal jakousi představu o tom, na co je nejspíš třeba se zaměřit a pokusím se na tom nějak popracovat.Mojmir Churavy (diskuse) 26. 4. 2016, 21:53 (CEST)

Jak vložit článek[editovat zdroj]

Dobrý den, zkoušel jsem vložit popis nového vědního oboru. Potřeboval bych poradit jak to udělat abych nedělal reklamu a neporušil jsem současně porušit nějaká pravidla...je možná konzultace ? Děkuji Michal Kindl

Na pročtení stačí zatím Wikipedie:VAS, Wikipedie:NPOV a Wikipedie:PP. Kdyžtak se obraťte. OJJ, Diskuse 28. 4. 2016, 15:14 (CEST)

Odkazy do csv[editovat zdroj]

Dobrý den, dokázal by mi někdo znalý uložit seznam článků odkazujících na čl. Rostliny do csv a poslat mi ho na email? Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 28. 4. 2016, 23:19 (CEST)

@Vojtěch Zavadil:VyřešenoVyřešeno OJJ, Diskuse 29. 4. 2016, 05:53 (CEST)

Dlouhodobá nečinnost v diskuzi u hesla[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych pokračovat v upravování hesla na wikipedii a snažil jsem se přes diskuzi se dopracovat k nějakému kompromisu. Ovšem od 6. dubna mi nikdo na moje připomínky nezareagoval a já bych rád pokračoval v některých upravách. Mohu tak již učinit nebo poradíte mi jaký je další správný krok? Premysl orac (diskuse) 2. 5. 2016, 14:27 (CEST)

Děkuji a hezký den – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Premysl orac (diskusepříspěvky)

Co to je za heslo? --Jan Polák (diskuse) 2. 5. 2016, 11:40 (CEST)
Zřejmě Pavel Tykač. --Matěj Orlický (diskuse) 2. 5. 2016, 11:51 (CEST)
Ano je to tak. Díky --Premysl orac (diskuse) 2. 5. 2016, 14:24 (CEST)
Tak koukám, že stejná situace nastala i tady. --Premysl orac (diskuse) 4. 5. 2016, 16:45 (CEST)
Které přesně úpravy váznou na jakých připomínkách? Úpravy nerozporované je možno provést, úpravy rozporované je vhodné konzultovat tam s dřívějšími účastníky diskuse, tedy oslovit je nebo prostě přidat připomenutí v tamější diskusní stránce. Můžete také v případě potřeby požádat o tzv. třetí názor. --Bazi (diskuse) 4. 5. 2016, 16:51 (CEST)
Díky za reakci. Jde o to, že jsem navrhl změnit celý odstavec, který jsem předělal a rozvinul. Změnil jsem titulek, který je z mého pohledu zavádějící ale všechny informace který byli v původním odstavci jsou v novém nadále. Děkuji za radu, zkusím postupovat jak říkáte a pokud se opět nedohodneme požádám třetí osobu.--Premysl orac (diskuse) 4. 5. 2016, 18:07 (CEST)

Wikidata[editovat zdroj]

Přátelé, nejde mi na wikidatech propojit Turnaj kandidátů v šachu s položkou https://www.wikidata.org/wiki/Q1723677#sitelinks-wikipedia, může někdo pomoci? Dík, --Hnetubud (diskuse) 3. 5. 2016, 19:29 (CEST)

Vyřešeno. --90.181.19.106 3. 5. 2016, 19:30 (CEST)
Skvělé, děkuji.--Hnetubud (diskuse) 3. 5. 2016, 19:36 (CEST)

Mobilni aplikace Android[editovat zdroj]

Po editaci nelze zobrazit náhled a tedy i uložit (nelze se prý připojit k internetu). Ostatni aplikace mi samozřejmě fungují. Nevite někdo, co se děje? B.mertlik (diskuse) 4. 5. 2016, 22:28 (CEST)

Netuším, mě to funguje. --Urbanecm (diskuse) 5. 5. 2016, 10:56 (CEST)

Šablona: Překlad[editovat zdroj]

Dobrý den potřebuji poradit se šablonou Překlad. Když jsem článek, který obsahuje tuto šablonu přeložil, mohu ji smazat? Předem děkuji za odpověď Jiri16 (diskuse) 5. 5. 2016, 15:59 (CEST)

Jedná-li se o tento krok, pak prosím nemazat. Článek byl původně přeložen a korektně byla vložena šablona o překladu. Překlad však nebyl dostatečný a bylo potřebné ho opravit. Vy jste tedy provedl tu opravu, jakýsi dopřeklad, ale stále zůstává v platnosti, že text článků původně pochází z jinojazyčného článku, takže by měl být tento původ přiznán.
Ještě mimochodem jste také při své úpravě odstranil v textu uvedené řádkové reference, což je rozhodně špatně, ty by měly být i v překladu zachovány a jen upraveny do českých šablon, resp. podle českých citačních norem. Doporučuji tyto reference navrátit a upravit. --Bazi (diskuse) 5. 5. 2016, 16:07 (CEST)

Nevím jak jinak doložit článek než napsáním dvou zdrojů[editovat zdroj]

Na stránce 90Vteřin bylo napsáno že možná nesplňuje podmínky významnosti. Žádný odkaz jsem nenašel a nevím jak jinak doložit významnost článku. --Walter Klosse (diskuse) 5. 5. 2016, 17:15 (CEST)

@Walter Klosse:Pokud neexistuje žádný netriviální nezávislý zdroj (ať už digitální, nebo papírový) publikovaný věrohodným zdrojem (vizte Wikipedie:2NNVZ), pak pravděpodobně není předmět článku dostatečně encyklopedicky významný. Právě k ověření této skutečnosti tato procedura slouží. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 5. 5. 2016, 17:19 (CEST)

Zdroj, nebo taky ne?[editovat zdroj]

Dobrý den, mám otázky. Vážně se na anglické wikipedii dají dělat články jen přes zdroj? + Chci se zeptat, přes co editujete, vy, zdejší wikipedisté? :-) děkuji moc za odpovědi, přeji krásný víkend! --Martin2035 (diskuse) 7. 5. 2016, 19:15 (CEST)

Ahoj, stačí se tlačítkem s tužkou přepnout do vizuálu a bude Tvým výchozím editorem na enwiki editor vizuální. A já edituji přes co se mi v dané chvíli hodí a jestli se mi chce psát nebo klikat :). Záleží na okolnostech, ale VE někdy používám. --Urbanecm (diskuse) 7. 5. 2016, 22:18 (CEST)
Moc ti děkuji za odpověď. --Martin2035 (diskuse) 8. 5. 2016, 08:55 (CEST)

Překlad - the ?[editovat zdroj]

Dobrý den, chystám se přeložit článek Mall of the Emirates. Mám v překladu nechat „the", nebo mám ponechat „the" v názvu. Například v článku The Dubai Mall se „The" mazalo (ale bylo na začátku). Je to celkem zapeklité, ne? Díky moc za pomoc! --Martin2035 (diskuse) 8. 5. 2016, 19:41 (CEST)

Obráceně: Proč se mazalo The v Dubai Mall? Oficiální název je The Dubai Mall, mají to i v názvu webové stránky. To zas bude nějaká zdejší inovace.--RomanM82 (diskuse) 8. 5. 2016, 20:08 (CEST)
Soudil jsem to podle toho, že i ostatní překlady (němčina, francoužština,..) vynechaly the. V článcích, které do Dubai Mall odkazují, bylo the také vždy "the" vynecháno. Tak jsem si myslel, že se to tak dělá. --Martin2035 (diskuse) 8. 5. 2016, 20:17 (CEST)

Osmanské princezny[editovat zdroj]

Nejsou kategorie Osmanské princezny a Dcery osmanských sultánů duplicitní? Nejsem žádný odborník na Osmanskou říši, proto to dávám sem, snad se najde někdo, kdo to objasní.--Rosenfeld (diskuse) 10. 5. 2016, 18:43 (CEST)

Opravení tabulky[editovat zdroj]

Tak jsem tu zas, dobrý den. Udělal jsem tabulku vycházející z anglické wikipedie v článku Moskva-City, udělal jsem ji ve vizuálním editoru a pak se mi objevila na stránce, ne vizuálně, ale jako ve zdroji. V čem jsem udělal chybu? Děkuji. --Martin2035 (diskuse) 10. 5. 2016, 18:46 (CEST)

Tady jsi zdá se zkopíroval kód tabulky do editoru, nicméně na řádek, který byl interpretován jako položka seznamu, takže možná s tím měl editor při převodu kódu problém. Nebo mě napadá, že mohl být problém v původním kódu (i když tam nevidím <nowiki>, který by na ten problém upozornil). Vizuální editor je stále beta, takže někdy je ruční zásah nutný. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 5. 2016, 18:58 (CEST)
Každopádně děkuji moc. Vizuální editor je podle mě pecka, až se doladí, bude ještě lepší. Na tabulky si dám příště pozor. :-) --Martin2035 (diskuse) 10. 5. 2016, 19:01 (CEST)

Mapa wikičlánků?[editovat zdroj]

Dobrý den, chci se zeptat, zda existuje něco jako mapa wiki-článků (podle souřadnic, které jsou v článcích obsaženy). Když totiž klinku na souřadnice u kteréhokoliv článku, ukáže se mi článek jen jako tečka na světové mapě viz tady. Určitě něco takového musí existovat, když už je podobná fuknce třeba v mobilní aplikaci Wikipedie, akorát že vám to ukáže jen články poblíž, né s přesnou mapou a lokací. :-) Díky moc za odpověď! --Martin2035 (diskuse) 14. 5. 2016, 19:09 (CEST)

Na vývoji něčeho podobného se podílím, ale chvíli to potrvá. Prozatím je možné si např. udělat Query na Wikidatech (počet výsledků jsem omezil na 1000, celkově je to asi 30000 položek a to ještě pravděpodobně zdaleka není vše).--Vojtěch Dostál (diskuse) 14. 5. 2016, 19:46 (CEST)
Umí to mapa, která se zobrazuje v okně článku po kliknutí na odkaz „(mapa)“ vedle souřadnic vpravo nahoře, pokud se v uživatelském nastavení>udělátka zapne Možnost zobrazení mapy z OpenStreetMap kliknutím na zeměpisné souřadnice (nad tím je ještě WikiMiniAtlas). V okně se dá vpravo dole zkopírovat odkaz Permalink a tím otevírat mapa samostatně přes celé okno prohlížeče. --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 19:57 (CEST)
Díky za upřesnění. Hojně tu mapu využívám, protože pro informace kolem památek je to úplně senzační. Někde jsem to dokonce doporučil a propagoval, ale netušil jsem, že to mám zapnuté, myslel jsem, to tam prostě "je". Jen pozoruji, že tam třeba přidaná hesla nejsou. Tak hádám, jestli to čeká na nějaké potvrzení? V některých dnech tam byla mapa prázdná, bez "špendlíků" - docházelo k nějakým úpravám? --MONUDET (diskuse) 14. 5. 2016, 20:28 (CEST)
U nově přidaných souřadnic to spíše bude z technických důvodů, že se musí nové informace z Wikipedie (nebo z Wikidat?) detekovat a zkopírovat do mapové vrstvy. Ještě je zajímavá http://wikimapia.com --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 21:12 (CEST)
A lze nějak zobrazovat hesla Wikipedie v mapách Google, jak tam bývala kdysi? (Možná jsem také jen měl něco zapnuto, co už nevím?) --MONUDET (diskuse) 14. 5. 2016, 22:04 (CEST)
Asi už ne přímo, po přesunu z Tool Labs nefunguje ani pomůcka, ale našel jsem toto: http://wiki-map.com/map/?locale=cs --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 22:40 (CEST)


Díky moc za odpovědi všem! Budu se těšit na budoucí vyhledávač wiki článků. :-) Wiki-map mi přijde zatím asi nejlepší.

Zdroje pro DČ[editovat zdroj]

Teoretický DČ nebelung, bohužel zdrojů pramálo. Rád bych se zeptal a poradil, jestli se dá použít toto, případně toto. Zbytek by měl být OK (dvě knihy, seriózní německý web a stránky TICA). Díky, ono se to na internetu ohledně domácích zvířat hemží tolika nedobrými věcmi, že se raději poradím. --OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 15:36 (CEST)

Pokud první zdroj prochází nějakou kontrolou (zatím to vypadá, že ano), není důvod, proč nepoužít. Rusky neumím, takže to nechám někomu jinému. --Martin Urbanec (diskuse) 16. 5. 2016, 16:25 (CEST)
Obecně o zvířatech vychází tolik knih a encyklopedií, že mi přijde trochu zbytečné tahat informace z netu, pokud máme pochybnosti o jejich věrohodnosti. Stačí skočit do knihovny. --Bazi (diskuse) 16. 5. 2016, 16:40 (CEST)
@Martin Urbanec: Dobře, už to začíná vypadat k světu. OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 16:51 (CEST)
@Bazi: Taky pravda, konkrétně mám speciálně o tomto plemeni doma asi 10 stránek informací a další by se daly sehnat, i když Makak jávský, Tygr jávský, Žralok lagunový, Vřešťan pláštíkový, Majna Rothschildova a Kondor krocanovitý, mé nejpovedenější články, šly i bez toho. Vyvarovávám se také psaní z jednoho/dvou zdrojů delšího článku, protože pak tam člověk náhodou něco napíše špatně a je to podezření na cp. Už teď se mám co otáčet, aby se to co nejvíc odlišovalo od originálu. Ale jinak díky, propátrám web dál. OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 16:51 (CEST)
Ten ruský zdroj je web veterinární kliniky, která klade důraz na osvětovou činnost. Na nemoci zvířat ujde, encyklopedii druhů a plemen zvířat zjevně odněkud opsali, lepší by byl původní zdroj, ale s opatrností by se použít mohla. --Jann (diskuse) 16. 5. 2016, 17:23 (CEST)
@Jann: Mám! OJJ, Diskuse 17. 5. 2016, 10:06 (CEST)
Tyhle Ukrajince určitě neber. Autoři anonymní, encyklopedie se hlásí k principu wiki, to už je klinika lepší.--Jann (diskuse) 17. 5. 2016, 18:19 (CEST)

Oprava článku Kontrolní hlášení[editovat zdroj]

Ahoj,

dle nápovědy o editaci a formátování jsem pomocí znaků upravila nadpisy i text, článek Kontrolní hlášení se mi ale stále zobrazuje jako "potřebuje upravit" a v nesprávném formátu. Za jak dlouho mohu čekat aktualizaci úprav, prosím? Je v textu stále chyba?

Děkuji! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Qwadry (diskusepříspěvky)

Článek jsem upravil, přepsal a nyní je na Vás, Qwadry, doplnění referencí, tedy odkazů na zdroje, kde je uvedeno to, co v článku tvrdíte. K tomu, prosím, přidejte i číslo zákona o DPH, ať má čtenář údaje kompletní. Díky. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 10:03 (CEST)
Obecně pak taková upozornění v textu sama nezmizí, někdo je přidal, někdo je zase musí dát pryč. --17. 5. 2016, 10:11 (CEST), Utar (diskuse)
Děkuji oboum wikipedistům Utar a Jan Polák - už v pořádku? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Qwadry (diskusepříspěvky)
Není, reference se vkládají vložením odkazu mezi tagy <ref> a </ref>. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 12:04 (CEST)
Vzhledem k tomu, že kolega Qwadry používá VisualEditor, ke vložení referencí (odkazů na zdroje) použije tlačítko „Citace“ nad editovaným textem. --Matěj Orlický (diskuse) 17. 5. 2016, 12:12 (CEST)
Napadlo mne to, že to bude dávat přes VE, ale v historii článku jsem to přehlédl. Máš ale pravdu, kolega jede přes VE a tam se to dělá jinak, než jsem uvedl. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 13:00 (CEST)

Mně už se článek zobrazuje v pořádku, odkazy jsem vložila Command+K. Tak snad v pořádku, moc všem děkuji! Jan Polák, Matěj Orlický – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Qwadry (diskusepříspěvky)

@Qwadry: Pomocí Command+K se v samotném textu článku vkládají jen odkazy na další články Wikipedie, odkazy na zdroje se zde vkládají pomocí „poznámek pod čarou“, které nazýváme reference (případně citace). V tom článku odkazy upravil požadovaným způsobem kolega Vlout. --Matěj Orlický (diskuse) 18. 5. 2016, 11:26 (CEST)

Spolupráce na článku[editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych vylepšil, respektive vytvořil novou stránku pro heslo Kuželky, stávající je velmi nedostačující. Hledám někoho kdo by mi pomohl s formální úpravou stránky. Já bych dodal veškerý obsah stránky. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 85.132.201.251 (diskusepříspěvky)

Zápis zdroje[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím, můžete se někdo kouknout na zdroj 35 http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/breedlove-snaha-usa-ucinit-z-ruska-partnera-selhala-mezi-migranty-jsou-teroriste/1321554 u článku Evropská migrační krize přepsal jsem zápis několikrát (různá jiná pojmenování) a stále mi to hlásí chybu, někde jsem udělal zápis špatně a nedaří se mi to odhalit. Děkuji--Cechblog (diskuse) 18. 5. 2016, 14:08 (CEST)

Dobrý den, mělo by to být opraveno. Pokud na jeden zdroj odkazujete opakovaně, uvede se odkaz jen jednou a podruhé již vložíte jen
<ref name="pojmenování" />
tedy jen odkaz na již pojmenovanou referenci, jejíž obsah (odkaz, citace ap.) už je definován u prvního výskytu. --Matěj Orlický (diskuse) 18. 5. 2016, 14:19 (CEST)
Děkuji Vám za opravu, vkládal jsem takových odkazů již nespočet, toto byla momentální slepota.--Cechblog (diskuse) 18. 5. 2016, 14:22 (CEST)

Z pískoviště na wiki[editovat zdroj]

Dobrý den, na wikipedii edituji poprvé a nevím, jak dostat (přetáhnout) svůj článek, který mám uložený na pískovišti do režimu naostro. Můžete mi dát přesný návod? Děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal(a) Jana Chmelová (příspěvkydiskusebloky) 20. 5. 2016, 00:11‎ SE(L)Č

Vidím, že už jste si poradila. Kdyby přesto byl nějaký problém, dejte ještě vědět. --Bazi (diskuse) 20. 5. 2016, 00:23 (CEST)
Díky :-) – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jana Chmelová (diskusepříspěvky)
Pěkný návod je kdyžtak v kapitole Uživatelské na stránce Nápověda:Pískoviště, třeba propříště. --Dvorapa (diskuse) 20. 5. 2016, 00:41 (CEST)

Kategorie, první písmeno?[editovat zdroj]

Dobrý den. Vytvořil jsem kategorii Mrakodrapy v Jihoafrické republice a dal jsem ji jako podkategorii k Mrakodrapy podle zemí. Když se do toho seznamu podíváte, ostatní země se řadí podle toho, jak začíná první písmeno v názvu té země, Jihoafrická republika se zařadila do písmenka M, protože začíná na M...rakodrap. Jak to změnit? (omlouvám se, nešly mi odkazy, musíte si stránky najít) --Martin2035 (diskuse) 21. 5. 2016, 10:10 (CEST)

Za název kategorie se vloží znak |, za který se napíše písmeno (nebo rovnou raději např. celý název země), podle kterého se má řadit. Více v Nápověda:Klíč řazení. --Dvorapa (diskuse) 21. 5. 2016, 10:14 (CEST)
Děkuji moc za odpověď. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)
Doplnil jsem odkazy na kategorie. Dělají se tak, že se před slovo „Kategorie“ vloží ještě dvojtečka, takže ve výsledku [[:Kategorie:Mrakodrapy v Jihoafrické republice|Mrakodrapy v Jihoafrické republice]]. --Jan Polák (diskuse) 21. 5. 2016, 10:55 (CEST)
Děkuji moc za odpověď. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)

forum.valka.cz[editovat zdroj]

Zdravím. Má někdo ponětí, co to je za website? Jak to ocenit, lze od nich bezproblematicky přebírat údaje jako mapř. tyto, kdo za tím stojí ap.? Dík -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 10:04 (CEST)

Tvořeno uživateli, dvojklikem jde snadno editovat, radši nebrat jako nevěrohodné. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 5. 2016, 10:15 (CEST)
... to bych o wikipedii mohl říci také :-) -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 10:18 (CEST)
No mohl, však taky Wikipedií nezdrojujeme :-). Ale kdo za tím stojí je dole na každé stránce. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 5. 2016, 10:21 (CEST)
No občanské sdružení, stovky dobrovolníků... viděl jsem, a i to mi připomíná WP. Jenže jinak než WP, kde jsou celé články, ocenění vývoje, hodnocení ap., má ten portál spíš jen holá fakta, např. seznam vyznamenání (který musímjinak dost složitě hedat), ap. A, jak je lze, pokud to jde, hodnotit ideologicky, zastupují zájmy toho či onoho... -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 21:59 (CEST)

Editace článku na hlavní stránce[editovat zdroj]

Dobrý den, prosil bych o radu. Právě jsem upravil článek Vřešťan pláštíkový, který je přímo na hlavní stránce. Změny se objevily v článku samotném, ne však na hlavní straně Wikipedie. --Whiny15 (diskuse) 23. 5. 2016, 19:57 (CEST)

To proto, že se přenášejí odjinud. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 5. 2016, 20:11 (CEST)
Článek týdne na hlavní straně nezobrazuje přímo samotný článek, ale jeho upravený výtah. Ode dne zveřejnění na hlavní straně je po celý týden verze neměnná, pokud v ní tedy nejsou nějaké fatální chyby. Pokud tam nějaká zásadní chyba je, neváhejte se obrátit na kolegy @Bazi, Jan Polák, Che:, kteří se o přípravu tohoto článku na hlavní stranu postarali. --Dvorapa (diskuse) 23. 5. 2016, 20:11 (CEST)
Žádné chyby tam nejsou, jde o velice kvalitní článek. Pouze jsem přidal odkazy na jiné stránky na Wikipedii a dvě kategorie a nějaké další menší úpravy. Tak to asi není třeba měnit. --Whiny15 (diskuse) 23. 5. 2016, 20:16 (CEST)

Autor[editovat zdroj]

Jak můžu prosím dohledat autora článku na wikipedii a popř. na něj získat kontakt? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 109.238.40.190 (diskusepříspěvky)

Via Nápověda:Historie stránky a Wikipedie:Diskusní stránka. OJJ, Diskuse 26. 5. 2016, 10:45 (CEST)