Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze nebo v Brně, můžete požádat o pomoc také osobně na některém ze setkání klubu Wikipedie.
O pomoc můžete žádat také na IRC chatu. Kanál pro českou Wikipedii je #wikipedia-cs.


Oficiální obsah - stránka GUARANT International[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

jsem nový wikipedista a jsem autorem stránky GUARANT International. Na základě poslání autorského potvrzení do OTRS byla stránka oficiálně povolena. Ráda bych se Vás ale zeptala, jak změním současný vzhled ,,hesla" GUARANT International, tak aby obsah vypadal jako oficiální obsah hesla na Wikipedii, a ne jako mnou ručně napsaný obsah? Stejně tak jako např. reference? Zároveň bych se chtěla zeptat, jak mohu docílit toho, aby nad stránkou nevisela hláška: ,,Tento článek má znaky reklamy, politické agitace, propagace, sebepropagace apod. Můžete pomoci Wikipedii tím, že obsah upravíte podle nezaujatého úhlu pohledu. O článku lze diskutovat na jeho diskusní stránce. Až do vyřešení, prosíme, tuto zprávu neodstraňujte.", posílala jsem do OTRS obhajobu, že jde o čistě informativní stránku o firmě, která je důležitým článkem v cestovním ruchu České republiky a kongresového průmyslu. Jiné firmy také mají jména společnosti jako hesla na wikipedia, které informují o jejich fungování a nejsou označeny jako reklamní a přitom text je stejně pojat. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji mockrát. GUARANT International

Mapa wikičlánků?[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chci se zeptat, zda existuje něco jako mapa wiki-článků (podle souřadnic, které jsou v článcích obsaženy). Když totiž klinku na souřadnice u kteréhokoliv článku, ukáže se mi článek jen jako tečka na světové mapě viz tady. Určitě něco takového musí existovat, když už je podobná fuknce třeba v mobilní aplikaci Wikipedie, akorát že vám to ukáže jen články poblíž, né s přesnou mapou a lokací. :-) Díky moc za odpověď! --Martin2035 (diskuse) 14. 5. 2016, 19:09 (CEST)

Na vývoji něčeho podobného se podílím, ale chvíli to potrvá. Prozatím je možné si např. udělat Query na Wikidatech (počet výsledků jsem omezil na 1000, celkově je to asi 30000 položek a to ještě pravděpodobně zdaleka není vše).--Vojtěch Dostál (diskuse) 14. 5. 2016, 19:46 (CEST)
Umí to mapa, která se zobrazuje v okně článku po kliknutí na odkaz „(mapa)“ vedle souřadnic vpravo nahoře, pokud se v uživatelském nastavení>udělátka zapne Možnost zobrazení mapy z OpenStreetMap kliknutím na zeměpisné souřadnice (nad tím je ještě WikiMiniAtlas). V okně se dá vpravo dole zkopírovat odkaz Permalink a tím otevírat mapa samostatně přes celé okno prohlížeče. --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 19:57 (CEST)
Díky za upřesnění. Hojně tu mapu využívám, protože pro informace kolem památek je to úplně senzační. Někde jsem to dokonce doporučil a propagoval, ale netušil jsem, že to mám zapnuté, myslel jsem, to tam prostě "je". Jen pozoruji, že tam třeba přidaná hesla nejsou. Tak hádám, jestli to čeká na nějaké potvrzení? V některých dnech tam byla mapa prázdná, bez "špendlíků" - docházelo k nějakým úpravám? --MONUDET (diskuse) 14. 5. 2016, 20:28 (CEST)
U nově přidaných souřadnic to spíše bude z technických důvodů, že se musí nové informace z Wikipedie (nebo z Wikidat?) detekovat a zkopírovat do mapové vrstvy. Ještě je zajímavá http://wikimapia.com --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 21:12 (CEST)
A lze nějak zobrazovat hesla Wikipedie v mapách Google, jak tam bývala kdysi? (Možná jsem také jen měl něco zapnuto, co už nevím?) --MONUDET (diskuse) 14. 5. 2016, 22:04 (CEST)
Asi už ne přímo, po přesunu z Tool Labs nefunguje ani pomůcka, ale našel jsem toto: http://wiki-map.com/map/?locale=cs --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 22:40 (CEST)


Díky moc za odpovědi všem! Budu se těšit na budoucí vyhledávač wiki článků. :-) Wiki-map mi přijde zatím asi nejlepší.

Zdroje pro DČ[editovat | editovat zdroj]

Teoretický DČ nebelung, bohužel zdrojů pramálo. Rád bych se zeptal a poradil, jestli se dá použít toto, případně toto. Zbytek by měl být OK (dvě knihy, seriózní německý web a stránky TICA). Díky, ono se to na internetu ohledně domácích zvířat hemží tolika nedobrými věcmi, že se raději poradím. --OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 15:36 (CEST)

Pokud první zdroj prochází nějakou kontrolou (zatím to vypadá, že ano), není důvod, proč nepoužít. Rusky neumím, takže to nechám někomu jinému. --Martin Urbanec (diskuse) 16. 5. 2016, 16:25 (CEST)
Obecně o zvířatech vychází tolik knih a encyklopedií, že mi přijde trochu zbytečné tahat informace z netu, pokud máme pochybnosti o jejich věrohodnosti. Stačí skočit do knihovny. --Bazi (diskuse) 16. 5. 2016, 16:40 (CEST)
@Martin Urbanec: Dobře, už to začíná vypadat k světu. OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 16:51 (CEST)
@Bazi: Taky pravda, konkrétně mám speciálně o tomto plemeni doma asi 10 stránek informací a další by se daly sehnat, i když Makak jávský, Tygr jávský, Žralok lagunový, Vřešťan pláštíkový, Majna Rothschildova a Kondor krocanovitý, mé nejpovedenější články, šly i bez toho. Vyvarovávám se také psaní z jednoho/dvou zdrojů delšího článku, protože pak tam člověk náhodou něco napíše špatně a je to podezření na cp. Už teď se mám co otáčet, aby se to co nejvíc odlišovalo od originálu. Ale jinak díky, propátrám web dál. OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 16:51 (CEST)
Ten ruský zdroj je web veterinární kliniky, která klade důraz na osvětovou činnost. Na nemoci zvířat ujde, encyklopedii druhů a plemen zvířat zjevně odněkud opsali, lepší by byl původní zdroj, ale s opatrností by se použít mohla. --Jann (diskuse) 16. 5. 2016, 17:23 (CEST)
@Jann: Mám! OJJ, Diskuse 17. 5. 2016, 10:06 (CEST)
Tyhle Ukrajince určitě neber. Autoři anonymní, encyklopedie se hlásí k principu wiki, to už je klinika lepší.--Jann (diskuse) 17. 5. 2016, 18:19 (CEST)

Oprava článku Kontrolní hlášení[editovat | editovat zdroj]

Ahoj,

dle nápovědy o editaci a formátování jsem pomocí znaků upravila nadpisy i text, článek Kontrolní hlášení se mi ale stále zobrazuje jako "potřebuje upravit" a v nesprávném formátu. Za jak dlouho mohu čekat aktualizaci úprav, prosím? Je v textu stále chyba?

Děkuji! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Qwadry (diskusepříspěvky)

Článek jsem upravil, přepsal a nyní je na Vás, Qwadry, doplnění referencí, tedy odkazů na zdroje, kde je uvedeno to, co v článku tvrdíte. K tomu, prosím, přidejte i číslo zákona o DPH, ať má čtenář údaje kompletní. Díky. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 10:03 (CEST)
Obecně pak taková upozornění v textu sama nezmizí, někdo je přidal, někdo je zase musí dát pryč. --17. 5. 2016, 10:11 (CEST), Utar (diskuse)
Děkuji oboum wikipedistům Utar a Jan Polák - už v pořádku? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Qwadry (diskusepříspěvky)
Není, reference se vkládají vložením odkazu mezi tagy <ref> a </ref>. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 12:04 (CEST)
Vzhledem k tomu, že kolega Qwadry používá VisualEditor, ke vložení referencí (odkazů na zdroje) použije tlačítko „Citace“ nad editovaným textem. --Matěj Orlický (diskuse) 17. 5. 2016, 12:12 (CEST)
Napadlo mne to, že to bude dávat přes VE, ale v historii článku jsem to přehlédl. Máš ale pravdu, kolega jede přes VE a tam se to dělá jinak, než jsem uvedl. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 13:00 (CEST)

Mně už se článek zobrazuje v pořádku, odkazy jsem vložila Command+K. Tak snad v pořádku, moc všem děkuji! Jan Polák, Matěj Orlický – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Qwadry (diskusepříspěvky)

@Qwadry: Pomocí Command+K se v samotném textu článku vkládají jen odkazy na další články Wikipedie, odkazy na zdroje se zde vkládají pomocí „poznámek pod čarou“, které nazýváme reference (případně citace). V tom článku odkazy upravil požadovaným způsobem kolega Vlout. --Matěj Orlický (diskuse) 18. 5. 2016, 11:26 (CEST)

Spolupráce na článku[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych vylepšil, respektive vytvořil novou stránku pro heslo Kuželky, stávající je velmi nedostačující. Hledám někoho kdo by mi pomohl s formální úpravou stránky. Já bych dodal veškerý obsah stránky. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 85.132.201.251 (diskusepříspěvky)

Zápis zdroje[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, prosím, můžete se někdo kouknout na zdroj 35 http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/breedlove-snaha-usa-ucinit-z-ruska-partnera-selhala-mezi-migranty-jsou-teroriste/1321554 u článku Evropská migrační krize přepsal jsem zápis několikrát (různá jiná pojmenování) a stále mi to hlásí chybu, někde jsem udělal zápis špatně a nedaří se mi to odhalit. Děkuji--Cechblog (diskuse) 18. 5. 2016, 14:08 (CEST)

Dobrý den, mělo by to být opraveno. Pokud na jeden zdroj odkazujete opakovaně, uvede se odkaz jen jednou a podruhé již vložíte jen
<ref name="pojmenování" />
tedy jen odkaz na již pojmenovanou referenci, jejíž obsah (odkaz, citace ap.) už je definován u prvního výskytu. --Matěj Orlický (diskuse) 18. 5. 2016, 14:19 (CEST)
Děkuji Vám za opravu, vkládal jsem takových odkazů již nespočet, toto byla momentální slepota.--Cechblog (diskuse) 18. 5. 2016, 14:22 (CEST)

Z pískoviště na wiki[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, na wikipedii edituji poprvé a nevím, jak dostat (přetáhnout) svůj článek, který mám uložený na pískovišti do režimu naostro. Můžete mi dát přesný návod? Děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal(a) Jana Chmelová (příspěvkydiskusebloky) 20. 5. 2016, 00:11‎ SE(L)Č

Vidím, že už jste si poradila. Kdyby přesto byl nějaký problém, dejte ještě vědět. --Bazi (diskuse) 20. 5. 2016, 00:23 (CEST)
Díky :-) – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jana Chmelová (diskusepříspěvky)
Pěkný návod je kdyžtak v kapitole Uživatelské na stránce Nápověda:Pískoviště, třeba propříště. --Dvorapa (diskuse) 20. 5. 2016, 00:41 (CEST)

Kategorie, první písmeno?[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Vytvořil jsem kategorii Mrakodrapy v Jihoafrické republice a dal jsem ji jako podkategorii k Mrakodrapy podle zemí. Když se do toho seznamu podíváte, ostatní země se řadí podle toho, jak začíná první písmeno v názvu té země, Jihoafrická republika se zařadila do písmenka M, protože začíná na M...rakodrap. Jak to změnit? (omlouvám se, nešly mi odkazy, musíte si stránky najít) --Martin2035 (diskuse) 21. 5. 2016, 10:10 (CEST)

Za název kategorie se vloží znak |, za který se napíše písmeno (nebo rovnou raději např. celý název země), podle kterého se má řadit. Více v Nápověda:Klíč řazení. --Dvorapa (diskuse) 21. 5. 2016, 10:14 (CEST)
Děkuji moc za odpověď. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)
Doplnil jsem odkazy na kategorie. Dělají se tak, že se před slovo „Kategorie“ vloží ještě dvojtečka, takže ve výsledku [[:Kategorie:Mrakodrapy v Jihoafrické republice|Mrakodrapy v Jihoafrické republice]]. --Jan Polák (diskuse) 21. 5. 2016, 10:55 (CEST)
Děkuji moc za odpověď. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)

forum.valka.cz[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Má někdo ponětí, co to je za website? Jak to ocenit, lze od nich bezproblematicky přebírat údaje jako mapř. tyto, kdo za tím stojí ap.? Dík -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 10:04 (CEST)

Tvořeno uživateli, dvojklikem jde snadno editovat, radši nebrat jako nevěrohodné. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 5. 2016, 10:15 (CEST)
... to bych o wikipedii mohl říci také :-) -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 10:18 (CEST)
No mohl, však taky Wikipedií nezdrojujeme :-). Ale kdo za tím stojí je dole na každé stránce. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 5. 2016, 10:21 (CEST)
No občanské sdružení, stovky dobrovolníků... viděl jsem, a i to mi připomíná WP. Jenže jinak než WP, kde jsou celé články, ocenění vývoje, hodnocení ap., má ten portál spíš jen holá fakta, např. seznam vyznamenání (který musímjinak dost složitě hedat), ap. A, jak je lze, pokud to jde, hodnotit ideologicky, zastupují zájmy toho či onoho... -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 21:59 (CEST)

Editace článku na hlavní stránce[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, prosil bych o radu. Právě jsem upravil článek Vřešťan pláštíkový, který je přímo na hlavní stránce. Změny se objevily v článku samotném, ne však na hlavní straně Wikipedie. --Whiny15 (diskuse) 23. 5. 2016, 19:57 (CEST)

To proto, že se přenášejí odjinud. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 5. 2016, 20:11 (CEST)
Článek týdne na hlavní straně nezobrazuje přímo samotný článek, ale jeho upravený výtah. Ode dne zveřejnění na hlavní straně je po celý týden verze neměnná, pokud v ní tedy nejsou nějaké fatální chyby. Pokud tam nějaká zásadní chyba je, neváhejte se obrátit na kolegy @Bazi, Jan Polák, Che:, kteří se o přípravu tohoto článku na hlavní stranu postarali. --Dvorapa (diskuse) 23. 5. 2016, 20:11 (CEST)
Žádné chyby tam nejsou, jde o velice kvalitní článek. Pouze jsem přidal odkazy na jiné stránky na Wikipedii a dvě kategorie a nějaké další menší úpravy. Tak to asi není třeba měnit. --Whiny15 (diskuse) 23. 5. 2016, 20:16 (CEST)

Autor[editovat | editovat zdroj]

Jak můžu prosím dohledat autora článku na wikipedii a popř. na něj získat kontakt? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 109.238.40.190 (diskusepříspěvky)

Via Nápověda:Historie stránky a Wikipedie:Diskusní stránka. OJJ, Diskuse 26. 5. 2016, 10:45 (CEST)

Wikidata[editovat | editovat zdroj]

Proč se mi nedaří propojit nově založený článek Valerie a týden divů s ostatními jazykovými verzemi? Wikidata mi pořád hlásí „Forbidden“.--Hnetubud (diskuse) 29. 5. 2016, 12:02 (CEST)

Nevím, mně to šlo. Propojeno --29. 5. 2016, 12:08 (CEST), Utar (diskuse)
@Hnetubud: Obvykle je třeba mít v jedné záložce otevřený článek a ve druhé wikidata, pak to jde přes přidat odkazy v článku. Jak se to propojuje jistě znáte. OJJ, Diskuse 29. 5. 2016, 12:10 (CEST)
Děkuji za pomoc. U žádného jiného článku se mi to ještě nestalo, tak byl možná nějaký zádrhel na Wikidatech (že by kvůli tomu, že některé jazykové verze používají rozlišovač a jiné ne?). --Hnetubud (diskuse) 29. 5. 2016, 12:16 (CEST)
@Hnetubud: Jaký používáte prohlížeč? Nedávno byl tento problém několika uživateli nahlášen... Matěj Suchánek (diskuse) 29. 5. 2016, 12:25 (CEST)
Prohlížeče používám různé, toto bylo konkrétně na Exploreru. Zkusím tedy nějaký jiný, snad to pomůže.--Hnetubud (diskuse) 29. 5. 2016, 12:29 (CEST)

Duplicitní souřadnice[editovat | editovat zdroj]

Zdravím všechny kolegy, byl jsem na moc dlouhé wikidovolené, a proto teď netuším, co mi zde způsobilo chybovou hlášku „{{#coordinates:}}: na stránce není možné mít více než jeden hlavní štítek“ . Snad bych to vyčetl v dokumentaci k nějaké šabloně, ale rychlejší bude asi poradit se zde... děkuji za odpověď :). --Mario7 (diskuse) 30. 5. 2016, 02:00 (CEST)

@Mario7: Zdravím, souřadnice se zřejmě už načítají z wikidat, tak jsem šablonu (snad správně) odstranil. --Remaling (diskuse) 30. 5. 2016, 02:24 (CEST)
Děkuji! --Mario7 (diskuse) 30. 5. 2016, 02:26 (CEST)
@Remaling:@JAn Dudík, Oashi: Dokázal byste projít a opravit i další podobně chybné články (cca 9)? Ta chyba v článku nepůsobí příliš dobře. --Dvorapa (diskuse) 30. 5. 2016, 02:35 (CEST)
V jednom případě se podařilo, ostatní jsou pro mě složitější. --Remaling (diskuse) 30. 5. 2016, 03:15 (CEST)
Děkuji, pingnul jsem i další, o kterých vím, že by mohli pomoci (i když už jsem je o to žádal v diskusi u dané kategorie). Já se v tom bohužel vůbec nevyznám, jinak bych rád pomohl/přispěl. Přijde mi ale, že v několika případech by se to dalo vyřešit pomocí odstranění parametru z jednoho z infoboxů, ve kterém je souřadnice vložená, ale nevím, zda takové řešení není špatné. --Dvorapa (diskuse) 30. 5. 2016, 04:03 (CEST)
Za málo, odebrat parametry jsem zkoušel a nepomohlo to. --Remaling (diskuse) 30. 5. 2016, 12:28 (CEST)
Stačí přidat (obvykle do druhého infoboxu nebo do toho, který je plněn z wikidat) | zeměpisná šířka = vypnuto JAn (diskuse) 30. 5. 2016, 13:27 (CEST)

Popisek obrázku z Wikidat[editovat | editovat zdroj]

Zkusil jsem do Infoboxu Politik přidat načítání popisku obrázku z Wikidat, ale nefunguje podle mých představ. Když to porovnávám s Infoboxem - osoba, tam je to zapsáno výrazně odlišně a asi už mimo mé chápání. --Bazi (diskuse) 1. 6. 2016, 11:50 (CEST)

Především doporučuji používat {{Infobox - politik}} (snad si brzo najdu čas a uskutečním kompletní přechod). Správné přebírání dosud bylo {{#invoke:Wikidata|formatStatements|property=p18|rank=best|limit=1|showqualifier=P2096|qualifiersOnly=true|qualifiers withlang=cs}}, zanedlouho to bude {{#invoke:Wikidata|formatStatements|property=p18|rank=best|limit=1|formatter=caption|qualifiers withlang=cs}} Matěj Suchánek (diskuse) 1. 6. 2016, 13:38 (CEST)

Proč mi nejde editovat infobox na stránce Ivan Gundulić?[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl jsem editovat infobox na stránce Ivan Gundulić - přidat šablonu Chybí zdroj k té jugoslávské národnosti (nejsem si zrovna jistý, že se v 17. století mluví o nějaké jugoslávské národnosti, možná ještě jihoslovanské, ale spíš bych tam prostě dal Chorvat). Ale nechápu proč mi to nejde ani ve vizuálním editoru, ani v editace zdroje. V prvním případě když kliknu u té šablony na tlačítko Editovat, vyskočí mi hláška: „Šablona ,Šablona:Infobox - spisovatel' zatím nemá popis, ale nějaké informace by se mohly nacházet na její stránce.“ Buňky mi editovat nejde, nebo nevím jak. A pokud zobrazím zdroj, vůbec, a to nějakých deseti letech práce na Wikipedii nedokážu pochopit, se mi zobrazí pouze {{Infobox - spisovatel}}, a vůbec žádný obsah buněk! Předem děkuji za radu. --Zik (diskuse) 9. 6. 2016, 18:29 (CEST)

Dobrý den, data do tohoto infoboxu v tomto článku se přebírají z Wikidat, sesterského projektu uchovávající strukturalizovaná data. Je třeba to tedy upravit tam a upraví se to najednou pro všechny Wikipedie využívající tento zdroj dat. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 18:32 (CEST)
Myslím, že velmi názorná ukázka do právě probíhající diskuze na Wikipedie:Žádost o komentář/Přebírání informací z Wikidat vs. lokální vyplňování. Ivan Gundulić "Národnost Jugoslávec a Ragusan" WTF! --Davcza (diskuse) 9. 6. 2016, 18:36 (CEST)
A přesně pro takové účely je možnost lokálního přebití ponechána :-). --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 18:37 (CEST)
Jo jo, ale kolik lidí bude podobně jako kolega Zik zmateno tím, že tenhle nesmysl se nedá odstranit prostým rozkliknutím článku, ale že se musí jít na wikidata, nebo že se do poloprázdného infoboxu má přidat jeden řádek, kterej to přebije? Tipnul bych si, že spousta lidí ani nenapíše o pomoc a nechaj to být (a možná zanechají editování wikipedie úplně - myslím naprosté nováčky, protože jim to přijde nepochopitelný)... A to nemluvím o tom, až na na wikidata naběhne úderka chorvatských/srbských/jihoslovanských/"ragusanských" národovců a budou s tím parametrem hýbat podle svých preferencí. A my to tady pokaždý uvidíme okamžitě "u nás" v článku na cs.wiki. --Davcza (diskuse) 9. 6. 2016, 18:44 (CEST)
Děkuji za radu. Už jsem to upravil. Nejdřív jsem docílil toho, že tam bylo „chorvatština“, ale nějaký český kolega na Wikidatech mi s tím pomohl. Akorát bych tam raději měl „Chorvat“ než „Chorvati“, je možné to nějak udělat? Též si myslím, že lokální infoboxy jsou lepší. --Zik (diskuse) 9. 6. 2016, 18:48 (CEST)
Hotovo. Stačí změnit štítek :-) --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 18:54 (CEST)

Šablona Star Alliance[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, právě jsem udělal novou šablonu Star Alliance. Podle návodu zde na wikipedii jsem zkopíroval podobný zdroj (zkopíroval jsem šablonu SkyTeam) a jen upravil informace v ní, pořád se ale ukazuje divně, viz. zde. Děkuji moc za pomoc! --Martin2035 (diskuse) 14. 6. 2016, 20:44 (CEST)

V článku Air Canada se zobrazuje správně? Mně na tom, jak se to zobrazuje mně, nic divného nepřijde. --Dvorapa (diskuse) 14. 6. 2016, 20:48 (CEST)

Děkuji moc za opravu. Všiml jsem si, že jste opravil pár mých článků, díky moc za to! --Martin2035 (diskuse) 14. 6. 2016, 21:05 (CEST)

Není zač ;) --Dvorapa (diskuse) 14. 6. 2016, 22:39 (CEST)

2NNVZ/vyznamnost[editovat | editovat zdroj]

Ahoj kamaradi, mam jen takovou drobnost, jde u tohoto zakladniho pozadavku na zdroje o pocet zminek, nebo o jejich rozmanitost, pripadne kombinaci obojiho? Hovorim ted predevsim v kontextu weboveho obsahu (Wikipedie:Významnost (web)), ne uplne obecne. Napadlo me to pri upravach clanku Top-Pojištění.cz – nejsem zadny z retezu utrzeny delecionista (i kdyz...) a nemam zrovna na tento clanek spadeno, jenom jsem nad tim zacal premyslet pri pohledu na odkazy, kterych je v nem sice spousta, ale hodne z nich je zrejme jen odpapouskovani tiskove zpravy v den prodeje.

Jedna se v podobnem pripade – tedy ze je vice zprav o jedne konkretni veci, ale ze stejneho puvodniho zdroje (upravena CTK, jedno prohlaseni mluvciho, jedna tiskova zprava...), nicmene se nachazeji v ruznych mediich – o obrazne receno dostatecne splnenou tu "2" z "2NNVZ", jestli mi rozumite? Anebo je ten smysl "dve rozdilne zminky" (a nikoliv pouze "stejne zminky, ale na ruznych mistech"), tedy ze neni ani tak dulezite, jestli je to jedna, nebo tucet zprav, kdyz jsou vsechny v jadru stejne. --CCCVCCCC (diskuse) 15. 6. 2016, 12:19 (CEST)

Beru to tak, že ty dva zdroje, které se dokládají jako minimum pro vlastní článek by měly být nezávislé i navzájem, tedy stejný text ve vícero médiích nebrat. Případ s (pouze) vícero kopiemi shodné zprávy v různých médiích by šel formálně odmítnout dle Ani existence dvou zdrojů automaticky nedokládá encyklopedickou významnost. v Wikipedie:2NNVZ. Pointa je ale taková, že u skutečně významných objektů by mělo být různorodých zdrojů k nim tolik, že toto by nemělo být vůbec potřeba řešit. --15. 6. 2016, 12:51 (CEST), Utar (diskuse)

Kategorie článků s odkazem[editovat | editovat zdroj]

V kategorii Kategorie:Wikipedie:Nástroje obsahující různé nástroje k údržbě Wikipedie, tvorbě článků apod. jsem narazil na kategorie Články s … a přijde mi, že tam tyto kategorie nepatří. Kam s těmito kategoriemi, pokud je moje domněnka správná? --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2016, 18:16 (CEST)

Přejmenovat na prefix údržba a do údržby s nimi. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 6. 2016, 18:30 (CEST)
Díky, přesunu. Přejmenování až postupně, na přejmenování kategorií mám už celkem solidní pořadník. --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2016, 18:35 (CEST)

Kategorizace systémového účtu[editovat | editovat zdroj]

Je možné kategorizovat systémový účet Wikipedista:Flow talk page manager do kategorie Kategorie:Wikipedie:Systémové uživatelské účty, aniž bych zrušil, co je na tuto stránku vkládáno z účtu z mety? A vůbec. Je možné kategorizovat uživatele, který má globální uživatelskou stránku na metě? --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2016, 18:39 (CEST)

Jedině kopií z Mety. Jinak to možné není. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 6. 2016, 19:42 (CEST)

Šablona:OznámeníRC[editovat | editovat zdroj]

Co je špatně, že se v šabloně v Posledních změnách nezobrazují ŽOO a ŽOA, přestože jsou v šabloně zapsané? --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 11:17 (CEST)

Vždyť tam jsou, v sekci Řešení konfliktů. --16. 6. 2016, 11:52 (CEST), Utar (diskuse)
Po určitém tápání se mi to podařilo opravit. Problém byl hned v tom úvodním "id". Netuším, jestli (a kde) je to předdefinováno (někde na vyšší úrovni?), ale Reseni-konfliktu nebylo akceptováno, na rozdíl od Reseni-sporu. --Vachovec1 (diskuse) 16. 6. 2016, 11:58 (CEST)
@Bazi: Aha, on totiž někdo zobrazování Reseni-konfliktu skrz globální CSS v MediaWiki:Common.css cíleně vypnul. Přejmenováním jsem tedy dané nastavení obešel. Požádám na NS o nápravu. --Vachovec1 (diskuse) 16. 6. 2016, 13:23 (CEST)
Díky. Jestli by byl v komunitě zájem probrat a omezit množství zobrazovaných položek v šabloně, asi by se o vypnutí některých dalo uvažovat, ale chtělo by to probrat v diskusi, které z položek jsou méně významné nebo užitečné, aby se měly ze šablony úplně vyhodit, ne je skrývat skrz CSS. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 13:27 (CEST)
Skrývání určitých sekcí je hsitoricky oddiskutované na Diskuse_k_šabloně:OznámeníRC/Obsah. JAn (diskuse) 16. 6. 2016, 14:41 (CEST)
Aha, tak to byl opravdu záměr komunity, snad aby spory neobtěžovaly nováčky nebo ty, kteří se jimi nechtějí zabývat. Díky. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 16:05 (CEST)

Tabulka (hr)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den vespolek, vytvářím seznam epizod seriálu a objevil jsem menší problém:

První řada (2009-2010)[editovat | editovat zdroj]

<th scope="row" id="ep1


2" style="text-align: center; ">1


2

Pořadí v seriálu Pořadí v řadě Původní název Český název Režie Scénář Premiéra v USA Premiéra v ČR
1
2
Název Název český Režie Scénář 2009-00-00 2009 2011-00-00 2011

Nejde mi udělat "dvoudíl" po vzoru en wiki. V kolonce "pořadí" mi to stále zlobí, neví někdo co s tím? (Prosím zhlédněte "editovat zdroj") – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Tayari (diskusepříspěvky) 16. 6. 2016, 21:27‎ (SELČ)

Problém je v hodnotě proměnné „pořadí“ v šabloně {{Seznam dílů}}. V komentáři ke zmíněné proměnné je psáno:
Číslo představující pořadí dílu (epizody) v rámci celého seriálu, uváděné ve formě 1 nebo 01 atd. Vytváří také kotvu s prefixem "ep" a v ní i jednomístná čísla doplní o úvodní nulu, např. "[[Seznam dílů#ep01]]". I kvůli tomu je žádoucí nepoužívat žádné formátovací znaky.

Tak to možná bude v tom. Jistě fundovaněji by ale měl odpovědět například kolega Bazi. --Jan Polák (diskuse) 16. 6. 2016, 22:33 (CEST)

Kolega Jan Polák má pravdu. Kvůli kotvám je do parametru "pořadí" vyžadováno číslo. Použítí HTML tagu rozbije formátování. Kolega @Bazi:Bazi vycházel pravděpodobně ze starší verze anglické šablony používané do května 2014, která si s tímto také neuměla poradit. Současná verze anglické šablony je postavena na modulu a s "dvojdíly" si již poradit umí. Jediným průchozím řešením by tedy pravděpodobně bylo překopat naší šablonu po vzoru anglické a převzít ten anglický modul. --Vachovec1 (diskuse) 16. 6. 2016, 22:51 (CEST)
@Vachovec1: Děkuji za upřesnění problému. --Jan Polák (diskuse) 16. 6. 2016, 22:56 (CEST)
S dvojdíly česká šablona nepočítá vlastně vědomě a záměrně. Protože co je třeba v originálě vnímáno jako dvojdíl (třeba s premiérou v jeden den), to se pak česky vysílalo jako prosté dva samostatné díly (třeba s týdenní periodou), takže je obvykle čistější to rozdělit do dvou samostatných řádků, propojuje to buď samotný název dílů, nebo je třeba možné to popsat v podrobném souhrnu děje. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 23:16 (CEST)
Buď se to dává pod sebe, jako by to byly dva díly se stejným názvem v angličtině, ale s očíslovaným 1. díl a 2. díl v češtině a někdy přidaná poznámka "v USA běželo jako jeden dvojnásobně dlouhý díl" nebo tak; nebo jsem našel způsob s lomítkem viz 102/103 a 104/105 v Seznam dílů seriálu Ztraceni. Myslím, že se bez specializované americké šablony obejdeme z důvodů co zmiňuje Bazi. Chrzwzcz (diskuse) 17. 6. 2016, 00:03 (CEST)
To lomítko je celkem dobré řešení, na rozdíl od HTML tagu nerozbíjí tabulku. Pokud se shodneme, že je to rozumné řešení, navrhoval bych to doplnit do dokumentace šablony (v podobě příkladu do sekce Dílčí seznam). – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Vachovec1 (diskusepříspěvky) 17. 6. 2016, 00:17‎ (SELČ)
Jojo, děkuju mnohokrát pánové. Zkusím s tím něco "pokutit". Tayari (diskuse) 17. 6. 2016, 08:10 (CEST)

Wikipedie15[editovat | editovat zdroj]

přesunuto z WP:NS--OJJ, Diskuse 19. 6. 2016, 12:59 (CEST)

Dobrý den. Z nějakého důvodu si nemůžu vytvořit svoji uživatelskou stránku. Mohli byste mi odpovědět? Děkuji. Wikipedie15 (diskuse) 19. 6. 2016, 12:54 (CEST)

@Wikipedie15: Jste přihlášen? Jaký používáte prohlížeč? Leze Vám k tomu nějaká hláška? Vizte též WP:Jak hlásit chyby. Stránku lze založit a upravovat na Wikipedista:Wikipedie15. --OJJ, Diskuse 19. 6. 2016, 12:59 (CEST)
Jsem přihlášen a používám Google Chrome. Když chci stránku založit, zobrazí se mi toto:
= Chyba povolení = Z následujícího důvodu nemáte oprávnění vytvářet stránky: Je zakázáno vytvořit stránku s názvem „Wikipedista:Wikipedie15“. Odpovídá následujícímu záznamu na černé listině: .*\bWikipedie[^:].* <autoconfirmed>
Podle mě se jedná o nevhodné uživatelské jméno, doporučoval bych zvolit si jiné. Viz Wikipedie:Uživatelské jméno, sekce Nevhodná uživatelská jména. --Remaling (diskuse) 19. 6. 2016, 13:03 (CEST)
@Wikipedie15: Jedná se patrně o to, že jako zatím automaticky neschválený uživatel nemáte právo zakládat stránku s názvem "Wikipedie", jedná se o prevenci vandalismu. Já tu jsem už schválený a podařilo se mi bez obtíží založit. Možná bych Vás poprosil o zvolení jiného uživatelského jména - toto může působit nevhodně. Cituji z pravidel: Nepoužívejte jména jako Poslední změny, Správce, Admin XY apod. Díky a jménem celé komunity se omlouvám za nepříjemnosti. OJJ, Diskuse 19. 6. 2016, 13:09 (CEST)

Nevim[editovat | editovat zdroj]

Nemuzu precist potvrzovaci kod co s tom?– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel ‎213.108.162.250 (diskusepříspěvky)

@‎213.108.162.250: Pokud myslíte CAPTCHA, tak to si můžete nechat načíst několikrát. --OJJ, Diskuse 20. 6. 2016, 16:05 (CEST)

nevím[editovat | editovat zdroj]

Milá wikipedie nevím jestli se platí peníze za vytvoření stránky.

Nikoliv. Wikipedie je zcela zdarma (a zcela dobrovolný projekt). Budeme rádi, když přispějete i svou trochou vědomostí. Ale zároveň Wikipedie je encyklopedie a netrpí se zde propagační obsah. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 22. 6. 2016, 16:23 (CEST)
Ne, Wikipedie je svobodný projekt, do kterého přispíváte zadarmo. Ale ani téžpeníze za články nedostáváte. --OJJ, Diskuse 22. 6. 2016, 16:24 (CEST)

[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, všmil jsem si, že Wikimedia obsahují občas loga firem a institucí, která jsou vytovřena jako "public domain" a přibližně odpovídají skutečným logům, nad kterými visí autorská práva. Je možno tedy "svobodně" vytvořit v nějakém graf. editoru logo, které se přibližně podobá tomu "autorizovanému" (je složeno z podobných řezů písma a prostých grafických tvarů) a umístit jej na Wikimedia server? Mě to připadá schůdné. Nebo je v tom nějaký právnický "háček"? Díky za reakci. Mojmir Churavy (diskuse) 22. 6. 2016, 21:17 (CEST)

Domnívám se, že není jen tak možné vytvořit "kopii" loga, které podléhá autorskoprávní ochraně. V některých ojedinělých případech se možná hraje na to, že je logo vytvořené z velmi jednoduchých tvarů, takže by nemohlo být dostatečně chráněno, ale v běžných případech, pokud autor nebo nějaký jiný držitel práv výslovně své dílo neuvolnil, si myslím, že je použití takové "kopie" na Wikipedii neoprávněné. --Bazi (diskuse) 22. 6. 2016, 22:08 (CEST)

Zápis reference[editovat | editovat zdroj]

Prosím, nevíte někdo proč se v náhledu referencí za univerzitou objevují dvě tečky, zdá se mi to nestandardní. Děkuji: [1] --Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 11:29 (CEST)

  1. ŽÍDEK, L.. Chilská ekonomika za Pinocheta. Brno, 2004 [cit. 2004-12-21]. 16 s. sborník. Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně. . Dostupné online.
Vyplňte parametr vedoucí, ten tam patří. Jinak je takto vynechán. --23. 6. 2016, 12:00 (CEST), Utar (diskuse)
Děkuji za pomoc!--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 12:02 (CEST)
@Utar: Sakryš, nefunguje, je to tam stále, vymazal jsem všechny nevyplněné oddíly a nic.[1].--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 12:08 (CEST)
  1. ŽÍDEK, L.. Chilská ekonomika za Pinocheta. Brno, 2004 [cit. 2004-12-21]. 16 s. sborník. Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně. . Dostupné online. (česky)
Stále tam chybí vedoucí práce. --Dvorapa (diskuse) 23. 6. 2016, 12:11 (CEST)
@Dvorapa:@Utar: Omlouvám se, četl jsem vypněte a ne vyplňte.--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 12:18 (CEST)

Mmch, .. se taky objevují někdy proto, že je šablona vyplňuje sama. Takže když třeba napíšete "L" > "L., když "L." > "L.." --OJJ, Diskuse 23. 6. 2016, 14:39 (CEST)

Děkuji za tip.--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 19:43 (CEST)

FAAC[editovat | editovat zdroj]

Neopravil by někdo? Snažil jsem se přeložit reference, ale něco se pokazilo. Odžlucovat nebudu /zatím/. Díky. --OJJ, Diskuse 23. 6. 2016, 14:38 (CEST)

Něco jsem opravil, poslední chybnou citaci bude třeba přepsat do citační šablony ručně. --Dvorapa (diskuse) 23. 6. 2016, 16:19 (CEST)