Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze nebo v Brně, můžete požádat o pomoc také osobně na některém ze setkání klubu Wikipedie.
O pomoc můžete žádat také na IRC chatu, nebo e-mailem. Kanál pro českou Wikipedii je #wikipedia-cs. E-mailová adresa pro pokládání dotazů ohledně Wikipedie je info-cs@wikimedia.org.


Kostel Povýšení svatého Kříže (Bučač)[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám se za jazykové chyby. Prosím pomozte. I požádat přidán do článku

pomoc s překladem[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, jsem na wikipedii nová a včera jsem se pustila do překladu aj článku "White Helmets". Když jsem dnes chtěla pokračovat, už přeložený text nejde kromě nadpisu, a aktuálně prvního odstavce, načíst (zobrazuje se mi stále "Načítání uloženého překladu..."). Včera jsem si na pravé liště přečetla upozornění, že nemám nechat ukládat automaticky (neb pak dlouho trvá načítání...), ale podle pokynu jak mám ukládat jinak jsem se nedokázala řídit - nenašla jsem ikonu, kterou jsem měla používat místo autosavu.

Takže, myslíte, že se překlad po delší době (třeba po dalších 10 hodinách objeví)? A dáte mi prosím návod, nebo mě odkážete na návod (nenašla jsem), jak nenechat ukládat autosave?

Děkuji chodimdobre--Chodimdobre (diskuse) 27. 2. 2017, 16:39 (CET)

Já Vám bohužel neporadím, ale aspoň to tu okomentuji, ať si Vás třeba někdo další všimne... Je to někdo, kdo rozumí rozšíření Content Translation? --Vojtěch Veselý (diskuse) 3. 3. 2017, 16:34 (CET)
@Vojtěch Veselý: Díky Vojto za připomenutí. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 3. 2017, 21:06 (CET)
@Chodimdobre: Toť otázka. Podle toho, co říkáte, to vypadá, že se zobrazilo upozornění o používání tlačítka náhled. To je chyba v softwaru, z neznámého důvodu to prověřuje splnění takzvaných editačních filtrů odchytávajících vandalizmus a podobné neřády pravidelně současně s tím, co píšete. Jelikož jeden z filtrů má upozornit, když editor ukládá změny příliš často, upozorňuje i v nástroji pro překlad. Co se týče problému s načtením uloženého, bohužel, netuším, co se děje. Toto rozšíření má drobné i méně drobné mouchy (ostatně proto je ve stádiu betafunkce), mezi které patří i to, že článek občas zapomene. Nevím, jestli je to problém, který nastal Vám, ale je to dost pravděpodobné. Osobně v rozšíření content translation nenechávám žádné důležité rozepsané články, ztráta kterých by mě mrzela. Namísto toho dlouhodobě rozepsané články ukládám jako podstránku své uživatelské, tedy stránky ve tvaru Wikipedista:Martin Urbanec/cokoliv. Na návod, jak zakázat autosave neodkážu, protože takový návod neexistuje, jelikož to rozšíření neumí. Snad jsem pomohl. Mějte se a ať se vám zde daří, --Martin Urbanec (diskuse) 3. 3. 2017, 21:06 (CET)
Já k tomu jen dodám, že ano, funkci autosave Wikipedie bohužel v žádném případě nemá, avšak to, co pozorujete, je pravděpodobně přímo zabudováno do vašeho prohlížeče (umí to např. Google Chrome), že si pamatuje text, který byl naposledy v textovém poli vyplněn, a při příštím otevření stránky jej vloží zpět do textového pole. Text si však ukládá jen na omezeně dlouhou dobu, poté jej zapomene. Souhlasím s Martinem Urbancem, že rozhodně není doporučeno této betafunkci bezmezně věřit, protože je stále ve fázi testování a stále bohužel má větší či menší mouchy. --Dvorapa (diskuse) 4. 3. 2017, 15:44 (CET)
Ehm, funkci autosave má přeci Wikipedie tady, ne? Nebo o čem se vlastně bavíme? :) --Martin Urbanec (diskuse) 4. 3. 2017, 17:47 (CET)
Aha, ok, pro mě novinka v CT. --Dvorapa (diskuse) 4. 3. 2017, 18:17 (CET)

Portál Sport[editovat | editovat zdroj]

Kolegové, přidal jsem na sportovní portál pár nových zajímavostí; kdyby někdo chtěl a uměl pomoci mi s technickou stránkou věci (vkládání obrázků a další detaily mi nejsou ještě úplně jasné), mohli bychom začít obměňovat rubriku každý týden, třeba už od příštího pondělka, kdy začíná tuším desátý týden letošního roku. Děkuji předem za pomoc, --Hnetubud (diskuse) 2. 3. 2017, 23:50 (CET)

Obrázky jsem nějak opravil po vzoru těch dřívějších. Můžu po zkušenostech z portálu Brno nebo Článků týdne s něčím dílčím vypomoct, ale o samotný obsah se starat nebudu, není mi to blízké téma. :) --Bazi (diskuse) 3. 3. 2017, 00:00 (CET)
Jasně, děkuji moc, šlo mi hlavně o sjednocení formátu. Jinak další debatu bude asi lepší vést přímo na diskusní stránce portálu.--Hnetubud (diskuse) 3. 3. 2017, 13:33 (CET)

Obecný dotaz k uvádění webových odkazů[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

cca před rokem jsem se pustil do editace a pak překladu webové stránky "Nicola Scafetta", který jsem od té doby nedokončil, mj. i pro určité pochybnosti ohledně použité vědecké metodiky tohoto autora. To ale píši jen na okraj.

Nyní mi jde (zatím) o editaci zcela jiných stránek a úplně jsem zapomněl jednu věc, která se týká vkládání odkazu na webové stránky, jež nejsou součástí wikipedie, což jsem při editaci stránek N. Scafetty s úspěchem používal. Pamatuji se, že jsem vždy vložil příkazový (nebo jak s nazývá) řádek mezi uvozující text <ref>...<ref>, a že se tento řádek dal zviditelnit kliknutím na horní lištu stránky, ale nyní se mi to nějak nedaří. Můžete mi, prosím, poradit?

Abych upřesnil, co mám na mysli, použiji příklad z výše uvedené rozpracované stránky o Nicolu Scafettovi. Jde o to, jak přiřadit např. stránce: http://acrim.com/staff.htm řádek: acrim> ACRIM Staff Information: Science and Instrument Team [online]. ACRIM, [cit. 2012-08-21]. [1]. (anglicky)  (prostřednictvím něhož se pak dá odkaz rozkliknout)

Děkuji

S pozdravem

--Daniel Greenhorn (diskuse) 4. 3. 2017, 18:34 (CET)

@Daniel Greenhorn:Dobrý den,
jediné, co je třeba je vložit za tvrzení, ke kterému se má zobrazit ta číslice v hranatých závorkách kód <ref>{{cite web |url=http://acrim.com/staff.htm | title=ACRIM Staff Information: Science and Instrument Team |publisher=ACRIM |accessdate=2012-08-21}}</ref> a na konec článku vložit kód <references />. Systém následně všechno další udělá sám. Podrobný návod, jak se tyto reference tvoří, je na Nápověda:Reference podrobně. Pomohl jsem Vám? --Martin Urbanec (diskuse) 4. 3. 2017, 18:42 (CET)
Děkuji za odpověď, pomohl jste mi, funkční odkaz (na webovou stránku) se povedl. Jen se v závěru textu tohoto odkazu nemohu zbavit poznámky "(anglicky)". Poradil jsem se s Nápověda:Reference podrobně a zkoušel jsem např. příkaz "citace elektronického periodika/elektronické monografie" místo "cite web" i jiné úpravy a buď mi zmizela část textu v odkazu nebo byla nahlášena chyba. --Daniel Greenhorn (diskuse) 6. 3. 2017, 23:32 (CET)
To je dáno tím, že šablona {{cite web}} je určena pouze k dočasnému použítí při přebírání citací z en-wiki. Šablona proto předpokládá, že citace je v angličtině, a tedy automaticky přidává jazyk = angličtina. Českým ekvivalentem této šablony je podle situace buď {{Citace elektronické monografie}} nebo {{Citace elektronického periodika}}. České šablony však samozřejmě používají česky pojmenované parametry, s čimž je nutno při převodu počítat. Čili např. publisher=ACRIM musíte převést na vydavatel=ACRIM, jinak se vám hodnota nezobrazí (případně šablona bude hlásit chybu). S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 7. 3. 2017, 00:02 (CET)

Děkuji za upřesnění, právě u těch česky pojmenovaných parametrů jsem zřejmě netrefil správnou slovní formulaci (překlad). Zdá se, že teď už to funguje. --Daniel Greenhorn (diskuse) 8. 3. 2017, 09:14 (CET)

Seznam článků bez referencí[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, chci se zeptat, jestli neexistuje nějaký seznam nebo kategorie s články, ve kterých není ani jediná reference. Vím o Kategorie:Údržba:Ověřit, tam jsou ale řazeny články s šablonou {{Ověřit}}, já mám na mysli něco automatického, jako jsou skryté šablony. --Dominikosaurus (diskuse) 5. 3. 2017, 14:13 (CET)

Nic moc mě nenapadá, ono mohou být články ozdrojovány i bez referencí nebo citačních šablon (hlavně pravděpodobně ty starší) a zároveň mohou být články i neozdrojované, avšak obsahující v referencích nějaké poznámky nebo externí odkazy, takže by stejně byl jakýkoliv takový seznam velmi nepřesný a obsahoval příliš mnoho falešně pozitivních nálezů. --Dvorapa (diskuse) 5. 3. 2017, 20:29 (CET)
Možná by na to šla vytvořit Quarry? (Např. najít články s tagem "references/" nebo bez tagu "ref" (sice by to nevyřešilo ta falešná volání, jak upozornil výše Dvorapa, ale přibližný obrázek by to dalo). --Vojtěch Veselý (diskuse) 6. 3. 2017, 09:07 (CET)
Quarry by vytvořit rozhodně nešla, protože by bylo třeba analyzovat obsah (Quarry vidí jen metadata). Spíše jestli insource neumí vyhledat články neodpovídající určitému regexu. --Martin Urbanec (diskuse) 6. 3. 2017, 09:11 (CET)
Jako Dvorapa. Předem upozorňuji taky na {{Překlad}}, při jeho přebírání mnohdy nejsou refy převáděny i do článku. OJJ, Diskuse 6. 3. 2017, 13:18 (CET)
Aha, díky za odpovědi. :-) --Dominikosaurus (diskuse) 6. 3. 2017, 15:26 (CET)

Atom feed[editovat | editovat zdroj]

Odebírám Speciální:Sledované stránky jako RSS kanál. Načítání funguje ale při každé kontrole se zobrazí i "Error (bad_wltoken)". Zkoušel jsem vygenerovat nový token, to nemělo vliv. Chyba se zobrazuje nezávisle na tom zda jsou tam nové změny nebo ne. Používám Brief ve FF s kontrolou každou hodinu. Neví někdo v čem je problém? --Clonewayx (diskuse) 6. 3. 2017, 13:16 (CET)

Vygenerování nového tokenu fungovalo, jen jsem neodebral původní kanál :-/. Moje chyba, omlouvám se.--Clonewayx (diskuse) 6. 3. 2017, 13:21 (CET)

Template:Episode table/part[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chci se zeptat, jestli existuje na české wikipedii něco podobného tomuto [2]. RiniX (diskuse) 6. 3. 2017, 16:52 (CET)

Dobrý den, ano, existuje: Šablona:Seznam dílů/tabulka. --Ria (diskuse) 8. 3. 2017, 09:17 (CET)
To samozřejmě ano, ale spíše mě zajímá, jestli je možné udělat pomocí tabulek na české wikipedii části a specifikované názvy, jak je tomu na anglické wikipedii u seriálu [3] a [4]. Využívají šablonu Episode table/part, ale u nás to v Šablona:Seznam dílů/tabulka nemůžu najít. RiniX (diskuse) 8. 3. 2017, 16:41 (CET)

pěchava slatinná[editovat | editovat zdroj]

Mohl bych poprosit o doplnění interwiki ke článku pěchava slatinná. Ve wikidatech je uvedena jako položka Q1160185 což je špatně - to je pěchava vápnomilná. Nevím jak to mám opravit. --Petr1888 (diskuse) 8. 3. 2017, 16:28 (CET)

opravdu nikdo neumí opravit interwiki --Petr1888 (diskuse) 18. 3. 2017, 06:34 (CET)
V levém menu rozkliknete odkaz Položka Wikidat, na stránce dole u Wikipedia kliknete na edit a u českého článku kliknete na popelnici. Následně už se můžete vrátit ke článku a pomocí odkazu Přidat odkazy v levém menu doplnit správné interwiki (např. podle anglického či německého článku), pokud existují. --Dvorapa (diskuse) 18. 3. 2017, 06:52 (CET)
Ovšem 9. března se už o to postaral JAn Dudík, který přišel na to, že článek žádnou variantu v jiném jazyce nemá, takže sloupec interwiki odkazů je nyní prázdný. --Dvorapa (diskuse) 18. 3. 2017, 06:55 (CET)

Pozastavení/zrušení titulu Nejlepší článek nebo Dobrý článek[editovat | editovat zdroj]

Je možné navrhnout NČ nebo DČ na pozastavení či dokonce zrušení daného označení? Pokud ano, můžete popsat v bodech postup nebo odkázat na stranu s popisem takového postupu, pokud taková stránka existuje? --HeruGil (diskuse) 10. 3. 2017, 19:30 (CET)

@HeruGil:Dobrý den, možné to samozřejmě je. V případě DČ označení může odebrat kdokoliv, přičemž pokud důvod není urgentní, doporučuje se napřed prodiskutovat na diskusi (vizte Wikipedie:DČ). U NČ se pak dle návodu na Wikipedie:NNČ#Potvrzení o potvrzení statusu nejlepší článek hlasuje (pokud se po upozornění na diskusi nepovedlo nedostatky vyřešit). Pokud Vám ještě stále není jasné, ptejte se dál! S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 3. 2017, 19:36 (CET)
Zřejmě se jedná o článek Bowling, viz diskuzní stránku. --RomanM82 (diskuse) 10. 3. 2017, 19:39 (CET)
@HeruGil: Jste si jist, že připomínky a námitky k článku jsou natolik závažné a neodpovídají daným kritériím, že musí být puzzlík odebrán? Většinou je lépe drobnosti opravit, tohle psal @Jan Polák:, jinak velmi kvalitní pisatel a pověřenec NNČ, takže zase v tolik nepřesností nevěřím, vyjádřit by se ale asi měl. OJJ, Diskuse 10. 3. 2017, 19:51 (CET)
@OJJ: V článku Bowling nalezené drobnosti jsem opravil 5. 3. 2017, po necelých dvou hodinách byly moje opravy zrušeny a text byl v podstatě vrácen zpět do předchozího stavu včetně, dle mého POV, mluvnických, stylistických a terminologických chyb. Dnes jsem požádal autora článku na jeho diskusní stránce o objasnění důvodů ke zrušení mých editací, protože připouštím, že mi, jako začátečníkovi, něco uniká. Ony nepřesnosti jsem 6. 3. 2017 uvedl v diskusi k článku, aby jejich závažnost mohla být posouzena ostatními wikipedisty (omlouvám se za maskulinní tvar, pochopitelně do posouzení zahrnuji i ženy).
Současně prosím o info, zda naše diskuse, pokud by měla pokračovat ve větším rozsahu, může zůstat na této stránce, nebo by měla být převedena jinam a kam a jak. --HeruGil (diskuse) 11. 3. 2017, 20:00 (CET)
@OJJ: Úpravy navržené kolegou jsem ve větší míře přijal a v článku použil. Současně jsem mu na diskusní stránce článku Bowling také poděkoval za pečlivé přečtení celého článku. Tobě, Jene OJJoji, :-) děkuji za upozornění na tuto diskusi. --Jan Polák (diskuse) 12. 3. 2017, 02:59 (CET)

Diskuse týkající se upozornění v novém editoru wikitextu?[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, jako obvykle sháním a nemohu nikde najít jednu diskusi. Týkala se pro některé uživatele příliš rušivého upozornění v novém editoru wikitextu. Chtěl jsem do diskuse dodat informace o aktuálním stavu, pokud jsem je předtím nedodal, viz T155297.--Dvorapa (diskuse) 14. 3. 2017, 21:16 (CET)

Zdravím, jediné, na co si vzpomínám, je [5] a další ve stejné sekci, myslíte to samé? --Martin Urbanec (diskuse) 14. 3. 2017, 21:38 (CET)
To je ono, odkaz na archiv, kde diskuse nyní je, na technické lípě není, proto jsem to nemohl najít, děkuji moc. --Dvorapa (diskuse) 14. 3. 2017, 21:40 (CET)

Orange (Kalifornie)[editovat | editovat zdroj]

Mohl by prosím někdo kouknou na velikost mapy v článku Orange (Kalifornie). Děkuji. B.mertlik (diskuse) 18. 3. 2017, 00:08 (CET)

@B.mertlik:Opraveno. Opraveno--OJJ, Diskuse 18. 3. 2017, 06:02 (CET)
Díky. Něměla by ale toto řešit automaticky šablona? B.mertlik (diskuse) 18. 3. 2017, 17:26 (CET)
Měla. Upravil jsem šablonu, aby neměla s prázdným parametrem problém. Matěj Suchánek (diskuse) 19. 3. 2017, 11:40 (CET)
Díky. B.mertlik (diskuse) 19. 3. 2017, 12:08 (CET)

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, mám problém propojit jazyky v italské stránce s českou stránkou. Nechce mi to povolit, prý se jedná o vandalismus. RiniX (diskuse) 18. 3. 2017, 16:05 (CET)

Mně to šlo na první pokus, ovšem pokud v italské Wikipedii vytvoří článek o druhé sérii samostatně, bude interwiki chybné. --Dvorapa (diskuse) 18. 3. 2017, 16:18 (CET)
Dobrá, děkuji. RiniX (diskuse) 18. 3. 2017, 16:27 (CET)

dotaz[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

chtěl bych si založit osobní odkaz na Wikipedii. Je to možné? Nejsem zřejmě úplně IT schopný a nemám tolik času studovat jednotlivé elaboráty, ale pomohlo by mi to prezentaci v odborné činnosti. Pokud je to možné, na koho se případně mohu obrátit? Omlouvám se za poněkud (asi) neobvyklý e-mail.

Děkuji.

S pozdravem, Martin Kuča Zvetralina (diskuse) 20. 3. 2017, 13:06 (CET)

@Zvetralina: Dobrý den, Martine,
jakožto registrovaný uživatel si jedině můžete vytvořit tzv. uživatelskou stránku, a to na Wikipedista:Zvetralina. Ta Vás ale má prezentovat jen jakožto editora Wikipedie (vizte mou jakožto příklad), ne jakožto prostor k propagaci. Nic na Wikipedii k propagaci neslouží.
Článek můžete mít jen v případě, pokud jste encyklopedicky významný. I tak se ale doporučuje, aby ho založil někdo jiný na Vás nezávislý.
S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 20. 3. 2017, 13:12 (CET)

nezobrazující se náhledy obrázků na openstreetmapě[editovat | editovat zdroj]

Nafotil jsem několik obrázků z PR Zámělský borek. U fotografií mám i zeměpisné souřadnice. Dříve jsem se mohl podívat pomocí udělátka na https://tools.wmflabs.org/wiwosm/osm-on-ol/commons-on-osm.php?zoom=16&lat=050.102172&lon=0016.289945 na jejich umístění na openstreetmapě (po najetí kurzoru na ikonku se objevila bublina s náhledem obrázku). nyní se mi po najetí kurzoru na značku obrázku objeví bublina bez náhledu obrázku a ani není možné se na obrázek prokliknout - jde to nějak spravit. --Petr1888 (diskuse) 22. 3. 2017, 12:46 (CET)

Něco se pokazilo[editovat | editovat zdroj]

Při ukládání mi vyskočilo nějaké okno s oznámením o filtru a nechce zmizet. Je nadepsáno Něco se pokazilo. Co mám dělat? Přijdou o text? Dodatek: ten Editační filtr mi vyskakuje i tady.Bilgamešila (diskuse) 22. 3. 2017, 15:06 (CET)

Jsou tam tlačítka Zavřít a Zkusit znovu, na které mám kliknout, abych nepřišel o text?

@Bilgamešila:Dobrý den, editační filtr byl způsoben dvěma různými problémy. Zde jste spustil filtr Nepodepsaný diskusní příspěvek (podle rady jste se podepsal a pak editace uložit šla), zatímco na stránce Interiér, n. p., Praha se filtr spustil proto, že ten článek pravděpodobně nevyhovoval vzhledovým standardům Wikipedie. Vámi vložený text jsem z logů obnovil na Wikipedista:Bilgamešila/Interiér, n. p., Praha, můžete v něm pokračovat tam a pak ho přesunout (Další, Přesunout) mezi ostatní články. Varování se nebude objevovat, pokud článek bude obsahovat alespoň jeden odkaz nebo šablonu. Co se týče závěrečného dotazu, klikněte na tlačítko Zavřít a zavřete okno pro ukládání, opravte článek a uložte znova, pak se již filtr nezobrazí. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 22. 3. 2017, 15:15 (CET)

LATIN SMALL LETTER M WITH TILDE[editovat | editovat zdroj]

Bohužel neexistuje unicode znak 'LATIN SMALL LETTER M WITH TILDE'

Pokouším se jej tedy složit pomocí

U+0303 COMBINING TILDE

Pak se mi to ale zobrazuje pořád s tím čárkovaným kolečkem před – příklad:

◌̃msto

Viz příklad použití v článku v:Zákon Nový 1518/Zj21.v.

Lze tohle nějak řešit v rámci HTML nebo MediaWiki nebo nějak?

Entita ̃ mi v tomto případě také moc nefunguje:

m̃esto

--Kychot (diskuse) 23. 3. 2017, 12:31 (CET)

Pod popisem small M with tilde si představím přesně znak m̃ čili m&#x303; JAn (diskuse) 23. 3. 2017, 12:40 (CET)
Existuje také synonymum m&#771;esto: m̃esto, viz [6], což bych doporučoval spíš než sekvenci s x, která nemusí fungovat vždy. --Dvorapa (diskuse) 23. 3. 2017, 13:00 (CET)
Nicméně zatímco ve Firefoxu je vlnovka vždy nad m, v Chromu je vždy nad e. To asi není úplně dobře. --Dvorapa (diskuse) 23. 3. 2017, 21:56 (CET)
Nepotvrzuji, Opera, Vivaldi, Edge i Chrome (Win) vždy nad m. JAn (diskuse) 23. 3. 2017, 22:32 (CET)
Tak nevím, já mám ve svém Chromu 54 vlnovku nad e. --Dvorapa (diskuse) 23. 3. 2017, 22:40 (CET)

Dotaz - název čánku[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: nejdříve jsem vytvořil článek "Inkluze - seznam vybraných zkratek" poté jsem se snažil článek přejmenovat na "Asistent pedagoga" a seznam zkratek jsem připojil jako součát článku "Asistent pedagoga". Článek se ale jmenuje "Wikipedista:Cahalu/Pískoviště". Co mám dělat, aby se článek jmenoval "Asistent pedagoga" a článek "Inkluze - seznam vybraných zkratek" na wikipwdii nebyl veden.

Předem děkuji za odpověď Cahalu

@Cahalu:Vaše pískoviště jsem přesunul na Asistent pedagoga, rozumím tomu dobře, že chcete ten Inkluze - seznam vybraných zkratek smazat? Jestli ano, není problém, možná by se to dalo vložit např do inkluzivní vzdělávání, ne?--Horst (diskuse) 24. 3. 2017, 20:35 (CET)
-Děkuji.Ano, článek "Inkluze - seznam vybraných zkratek" chci smazat (není třeba mít takový článek, když seznam je právě v tom článku Asistent pedagoga.
@Cahalu:Smazáno, příště stačí vložit na začátek článku {{smazat|a sem dopsat důvod, např duplicita}}--Horst (diskuse) 24. 3. 2017, 20:42 (CET)

Vlastní pískoviště - tabulky[editovat | editovat zdroj]

Zadal jsem novou stránku na svém pískovišti pro zkoušení psaní tabulek uložil opustil, ale nikdy ji nemohu zobrazit ???? Už jednu stránku na svém pískovišti mám - ta je OK. Prosím pomoci jsem totální začátečník. Děkuji moc --Jiří Dušek (diskuse) 26. 3. 2017, 10:07 (CEST)

Dobrý den, nějak se Vám podařilo založit Wikipedista:Příklad/Pískoviště, kde své pokusy najdete. Tak by se to ale dělat nemělo, protože to de facto není Vaše pískoviště, patří wikipedistovi Příklad. Pokud si chcete založit své vlastní druhé pískoviště, můžete jej např. pojmenovat Wikipedista:Jiří Dušek/Pískoviště 2 a vytvořit jej kliknutím na tento červený odkaz. Poté je ještě praktické umístit si na svou uživatelskou stránku Wikipedista:Jiří Dušek odkaz, abyste se na pískoviště vždy rychle mohl dostat. Hezkou neděli. --Vojtěch Veselý (diskuse) 26. 3. 2017, 10:24 (CEST)
Červený odkaz - využil jsem založil jsem - ale zase nevidím a nikde nevidím jak ten Odkaz zadat ??????? --Jiří Dušek (diskuse) 26. 3. 2017, 10:47 (CEST)
Co přesně myslíte tím, že pískoviště nikde nevidíte? Např. tady skrz odkaz výše se na něj dostanete, ne? Případně zkuste vpravo nahoře v uživatelském menu tlačítko Příspěvky. Co se týče zadání odkazu na Vaši uživatelskou stránku, zkuste se podívat třeba na tento návod: Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Návody/Modré odkazy. Název odkazu, který chcete vložit, zní "Wikipedista:Jiří Dušek/Pískoviště 2". --Vojtěch Veselý (diskuse) 26. 3. 2017, 11:00 (CEST)
Zdravím, obsah z toho omylem založeného pískoviště jsem přesunul na Wikipedista:Jiří Dušek/Pískoviště 2. Můžete tam pokračovat v práci. --Martin Urbanec (diskuse) 26. 3. 2017, 11:54 (CEST)

Stránka o firmě Silic Média[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, na Wikidepii vytvářím článek prvně, proto bych potřebovala poradit. Minulý týden jsem vytvořila stránku o společnosti Silic Média, ale bylo mi zamítnuto její zveřejnění na základě toho, že 1) článek nesplňuje podmínky významnosti a 2) má znaky reklamy. Ad 1) doplnila jsem další 3 nezávislé zdroje, které by mohli pomoci. Ad 2) s tímto bodem si nevím moc rady. Upravila jsem trošku text, odstranila jsem některé pasáže, které by mohly teoreticky zavánět reklamou. Ale potřebovala bych navést, co konkrétně je v mém považováno za znak reklamy. Můžete mi, prosím, poradit? --Molenka (diskuse) 29. 3. 2017, 10:23 (CEST)

Dobrý den. Zjednodušeně řečeno by bylo potřeba ukázat a prokázat, že je tato firma tak výjmečně významná, že si zaslouží vlastní encyklopedický článek. Jinak je zde důvodné podezření, že se jedná o snahu zneužít Wikipedii k propagaci jedné z mnoha firem působící v daném sektoru. Osobně považuji za jedinou opravdu encyklopedicky významnou informaci vítěžství v jednom ročníku celostátní soutěže, to ovšem pro obhájení článku nestačí. --Matěj Orlický (diskuse) 29. 3. 2017, 11:09 (CEST)

Návrh na články[editovat | editovat zdroj]

Dobrý deň,

vzhľadom k tomu, že moje články o SugarDatingu a SugarDaddy boli opätovne zmazané z dôvodu reklamy, chcela by som niekoho poprosiť, aby nezávisle napísal o tejto téme článok, keďže tento koncept nie je veľmi známy na Slovensku a Slováci si o tom často googlia. ˇ

Emassita (diskuse) 30. 3. 2017, 13:34 (CEST)Ďakujem.

Dobrý den, Vámi založený článek Sugardating existuje. Ze sousloví sugar daddy a sugar baby jsem vytvořil přesměrování. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 30. 3. 2017, 15:17 (CEST)

Chyba funkce nová verze obrázku na commons, nebo spíš chyba ve mně... ?[editovat | editovat zdroj]

Pokoušel jsem se nahrát novou verzi jednoho obrázků na commons. Je to velmi starý obrázek bez autorských práv. Je použit v několika článcích. Měl drobný nedostatek ohledně odkazů na jednotlivé zobrazené díly. Takže doufám, že jsem z pohledu autorských práv nic neporušil.

Nějak se to ale nedopadlo... a nepochopil jsem úplně přesně proč a výsledný stav je podivný. Pomůžete mi to někdo vysvětlit abych to dal do pořádku? Jde o obrázek: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trigger_mechanism_bf_1923.jpg

1) Stáhl jsem obrázek a upravil. Po nahrátí nové verze se obrázek jevil nezměněn. Celý výsledek mé úpravy bylo tedy jen snížení rozlišení obrázku. To je verze z 19:29, 29 March 2017

2) Měl jsem za to, že jsem něco udělal špatně a tak jsem udělal revert s tím, že se vrátí původní obrázek s původním rozlišením. K tomu došlo - a objevila se verze 19:32, 29 March 2017, která odpovídá původnímu obrázku. Tedy to co jsem očekával. Najednou se ale v náhledu u verze z 19:29, 29 March 2017 objevil mnou upravený obrázek, který jsem tam chtěl dostat. Nechápal jsem to. Byl jsem si jistý, že tam nebyl ...

3) Zkusil jsem udělat revert abych se k této (požadované) verzi vrátil. Objevila se verze 19:33, 29 March 2017. Bohužel je to stejně špatně jako po prvním uploadu. Tedy obrázek je starý, ale má nižší rozlišení.

Protože asi nerozumím správně tomu co se děje, nepokoušel jsem se to dále opravivat. Upravený obrázek jsem na commons nahrál jako zcela nový. To funguje OK. Pomůžete? SvaRoM (diskuse) 30. 3. 2017, 19:19 (CEST)

Chyba je na vasi strane, puvodni obrazek je v tzv. cachi, neboli docasne pameti Commons. Proto se po nahrani nove verze zmenilo rozliseni, ale zustal puvodni obrazek. Bezne staci chvili pockat, pripadne se pokusit cache obnovit nebo zkusit obnovit stranku. Po revertu uz se do docasne pameti nahral novy obrazek, takze se znovu chybne zobrazil ten a tak porad dokola. --Dvorapa (diskuse) 30. 3. 2017, 20:17 (CEST)
@Dvorapa: Díky za vysvětlení. I když stále trochu nerozumím jak ta cache funguje. Ve 2. verzi se tam ten upravený obrázek dostal. Má jiné rozlišení i úpravy co jsem dělal. Proč je ale v aktuální (tedy čtvrté) verzi rozlišení jako na novém (upraveném) obrázku, ale vzhled jako na původním? Návrat k ní proběhl už dávno. Je divné, když je rozdíl mezi stavem zobrazovaným v historii a stavem v současnosti, která měla vzniknout (a podle rozlišení i vznikla) návratem k tomuto historickému stavu. SvaRoM (diskuse) 31. 3. 2017, 09:31 (CEST)
Ono je to dost složité s tou cachí (dočasnou pamětí), projekty Wikimedia (Wikipedie, Commons, aj.) ji mají ze všech webových stránek snad jednu z nejsložitějších. Zjednodušeně řečeno si Wikipedie ukládá vzhled článku/obrázku do dočasné paměti, aby se z kódu negeneroval pokaždé znovu a aby se článek nahrál čtenáři co nejdříve. To, že se rozlišení už nastaví pro nový obrázek, ale zobrazuje se stále starý uložený v cachi a jiné chyby podobného charakteru jsou bohužel častým tématem dotazů zde, i já jsem na to ve svých začátcích narážel. Aby toho nebylo málo, problém se částečně skrývá i ve webovém prohlížeči, který má také svoji vlastní dočasnou paměť na obrázky, aby je při každém nahrání webové stránky znovu nemusel stahovat, takže než se změna projeví, trvá to déle než chvíli a jak jste se přesvědčil, někdy se projeví nejprve jen částečně. Řešení, tedy počkat, obnovit cache (odkazem v úplném zápatí stránky), obnovit stránku, otevřít článek/stránku obrázku a beze změny uložit, jsem už psal výše, více také na stránce o cachi. --Dvorapa (diskuse) 31. 3. 2017, 13:37 (CEST)
Taky jsem jednou takhle "zabloudil". Ten proces změny obrázku by mohl být návodnější.--Juniperbushman (diskuse) 30. 3. 2017, 20:28 (CEST)
Jsem rád, že jsi to sem napsal. Připadal jsem si jako jediný kdo to nedává. Díky. SvaRoM (diskuse) 31. 3. 2017, 09:31 (CEST)

Já ještě přidám, že je možné si pro jednodušší obnovu v nastavení zapnout tlačítko Vyprázdnit cache (Přidat záložku Vyprázdnit cache do horní lišty) a zvyknout si zkusit ji zmáčknout při jakémkoliv dalším podobném problému (osobně když vidím verzi, která by už neměla být vidět, postupuji následovně: 1) aktualizace cache pomocí tlačítka 2) provedení prázdné editace (otevření v editaci zdroje, bez jakékoliv změny i shrnutí uložit) 3) hledám, kde je problém). --Martin Urbanec (diskuse) 31. 3. 2017, 21:11 (CEST)

Na Commons pod názvem Page Purge. Toto tlačítko, prázdná editace nebo úplné opětovné načtení v prohlížeči (Ctrl+Shift+R) napraví 99 % všech podobných chyb. --Dvorapa (diskuse) 31. 3. 2017, 21:36 (CEST)

Stejné podbarvování políček tabulky v šabloně – způsob zápisu kódu barev[editovat | editovat zdroj]

Kolegyně a kolegové,

vytvářím šablonu, která má ve výsledku podobu tabulky. Jednotlivé pole této tabulky bych chtěl zbarvovat podle předem zadaného pravidla (například pole s kladnými čísly modře, se zápornými červeně). Je možné tuto barvu zapsat nějak jednotně na jednom místě (například někde v záhlaví uvést, že červená barva má RGB kód takový, modrá barva jiný a dále se o to v kódu šablony nestarat), a nebo musím pro každou buňku zapisovat, že když bude číslo záporné, pak buňku podbarvi barvou takového RGB kódu, bude-li číslo kladné, pak barvou tohoto kódu?

Děkuji za rady a tipy. --Jan Polák (diskuse) 1. 4. 2017, 02:36 (CEST)

Bohužel, zatím jediná možnost je použít šablony jako mají na enwiki, viz dokumentace např. k en:Template:N/a. Myslím že na české Wikipedii máme z těch anglických cca 1 šablon (Šablona:N/A). Musel bys je tady prostě vytvořit. Nedávný plán vývojářů tohle změnit asi nebude v dohledné době hotový. --Dvorapa (diskuse) 1. 4. 2017, 06:34 (CEST)
Děkuji za odpověď. --Jan Polák (diskuse) 3. 4. 2017, 10:43 (CEST)

Chyba v opravě názvu kategorie[editovat | editovat zdroj]

Prosím o pomoc. Udělal jsem chybu v Názvu kategorie na Commons (vypadlo písmenko) Paintings an drawings by Petra Oriešková a nepodařilo se mi přesunout soubory do kategorie se správným názvem. Paintings and drawings by Petra Oriešková.--NoJin (diskuse) 2. 4. 2017, 13:56 (CEST)

Vyřešeno. --Marek Koudelka (diskuse) 2. 4. 2017, 14:22 (CEST)

Z Wikidat do infoboxu jen text[editovat | editovat zdroj]

Jak přesně by měl vypadat kód volající Modul:Wikidata, aby se do infoboxu článku nenačítala hodnota i s případným odkazem na existující článek, ale jenom čistý neformátovaný text, který by se třeba dal využít třeba jako součást názvu jiného odkazovaného článku? Příklad: chci z položky WD k jednomu dílu seriálu načíst hodnotu, jakého seriálu je ten díl součástí, ne ale jako odkaz na článek onoho seriálu, ale chci s tím pracovat tak, abych slepil odkaz [[Seznam dílů seriálu XY]]. Apod. Z dokumentace k modulu se mi to bohužel nepodařilo vyčíst. --Bazi (diskuse) 3. 4. 2017, 00:26 (CEST)

Tuším, že by se modul neměl volat s formatStatements ale s getRawValue. JAn (diskuse) 3. 4. 2017, 08:49 (CEST)
To jsem zkusil, ale nevyšlo to, místo štítku položky se použilo samotné číslo položky. --Bazi (diskuse) 3. 4. 2017, 11:44 (CEST)
Myslel bych si že je potřeba použít getLabel :) --Vojtěch Dostál (diskuse) 3. 4. 2017, 11:57 (CEST)
To zas ale dává štítek samotného článku, ve kterém je infobox vložený, ne cílového článku, který má být jen hodnotou parametru. --Bazi (diskuse) 3. 4. 2017, 12:26 (CEST)
Tak jo, nakonec to asi funguje, když se to zadá správně. Díky. Právě takové užitečné příklady by bylo fajn mít už v dokumentaci modulu, protože ta je v současnosti psaná programátorskou hatmatilkou, která mně jako „normálnímu člověku“ není moc srozumitelná. --Bazi (diskuse) 3. 4. 2017, 12:33 (CEST)

Reference desk in Czech[editovat | editovat zdroj]

Hello & apologies for writung in English as I don't speak Czech, I hope you will answer anyway. So: Is there anything like the en:Wikipedia:Reference desk or the de:Wikipedia:Auskunft around here? I have a question concerning a Czech word and was hoping for a suitable place to post it. --85.181.102.132 3. 4. 2017, 18:48 (CEST)

Sorry, but I don't think so, we haven't got any page like this. You have got two options: You can write directly here your question and we can navigate you to the specific article on Czech Wikipedia OR you can ask on our IRC channel. --Dvorapa (diskuse) 3. 4. 2017, 18:58 (CEST)
Alright, I'll try my luck here, even if the question as such is probably really of marginal interest to anyone except me and a few choice linguists, I suppose, but over at the German Wikipedia, I got more involved than intended on the etymology of the harp (see de:Harfe#Etymologie), and while I#m at it, why stop....so: I managed to track down the first recorded uses for Russian Арфа (1698) and Polish harfa (1532), both loaned from German. I suppose the Czechs/Bohemians might have adopted the word even earlier, but the etymological dictionaries for Czech are in Czech and therefore beyond by ken (for Polish and Russian the standard works are in fact written in German). So if someone happens to know when or where harfa first popped up in Czech at least yours truly would be quite grateful (though probably no one else really cares about that). --85.181.102.132 3. 4. 2017, 19:21 (CEST)
Hi. Český etymologický slovník (Czech Ethymological Dictionary) by Jiří Rejzek, 2015, says that the word appeared in the Czech language in the 15th century, adopted from early New High German harfe. --Jan.Kamenicek (diskuse) 3. 4. 2017, 19:42 (CEST)
I can navigate you to our sister project, where you can find out some informations about etymology of harfa here (english) or here (german). These articles agree the roots of this word (as usual in Czech and other close Slavic languages) probably belongs to German. --Dvorapa (diskuse) 3. 4. 2017, 19:44 (CEST)

zveřejnění článku prof. MVDr. Zdeněk Pospíšil, DrSc.[editovat | editovat zdroj]

Prof. MVDr. Zdeněk Pospíšil, DrSc.


Veterinární lékař, univerzitní profesor, zakladatel moderní porevoluční epizootologie v České republice. Narozen 7. listopadu 1940 ve Vojnicích u Olomouce. Absolvoval Slovanské gymnázium v Olomouci (1957) a summa cum laude Vysokou školu veterinární v Brně (1963). V letech 1963 a 1964 pracoval jako obvodní veterinární lékař, v letech 1964 – 1990 jako vědecký pracovník Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, v roce 1990 vedoucí oddělení virologie. Od roku 1991 vysokoškolský učitel na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (VFU), v roce 1991 docent, v roce 1993 univerzitní profesor pro obor infekční nemoci a epizootologie, přednosta Ústavu infekčních chorob a epitootologie Fakulty veterinárního lékařství VFU, v letech 2000 – 2006 prorektor pro vzdělávání a statutární zástupce rektora, nyní emeritní profesor. Člen Vědecké rady Fakulty veterinárního lékařství VFU, Vědecké rady Veterinární a farmaceutické univerzity a Vědecké rady Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Držitel bronzové medaile České akademie zemědělských věd (1991), zlaté medaile VFU (2000), zlaté medaile České akademie zemědělských věd (2015) a dalších ocenění. Uskutečnil řadu přednáškových pobytů po celém světě, například na Faculty of Veterinary Medicine, University of Wisconsin, Madison, USA; Tierӓrztliche Hochschule University of Hannover, Německo; University of Veterinary Medicine Vienna, Rakousko; University of Bern, Švýcarsko; Institute of Veterinary Medicine and Consumer Protection, Jena, Německo, Faculty of Veterinary Medicine, Warsaw University of Life Sciences, Polsko; Universita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovensko; Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně. Ve své výzkumné a vědecké činnosti se zabývá infekčními onemocněními zvířat, diagnostikou, patogenezí a tlumením virových infekcí se zaměřením na zoonózy – nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Autor několika stovek původních vědeckých prací, přes 150 záznamů a více než 600 citací na Web of Science agentury Thomson Reuters. --APV17 (diskuse) 4. 4. 2017, 21:08 (CEST)

@APV17:Dobrý večer, děkujeme za příspěvek! Přesunul jsem ho do hlavního jmenného prostoru, do kterého správně patří, tedy mezi ostatní články. Naleznete ho nyní na Zdeněk Pospíšil (veterinární lékař). Při zveřejňování tlačítkem Přesunout jste totiž omylem zvolil v rozbalovacím menu Wikipedie místo (hlavní). Do prostoru Wikipedie patří projektové stránky, jako jsou třeba pravidla a doporučení. Nic se ale neděje, vše se dá během několika chvil napravit. Článek bude ale třeba významně upravit. Předně je třeba kvůli naplnění principu ověřitelnosti dodat odkazy na věrohodné zdroje dokládající tvrzení z článku. Tato tvrzení by také neměla být psaná stylem nesouvisejících vět oddělených tečkami, ale jako souvislý text (kvůli prvnímu problému je v článku upozornění na urgentní ověření, kvůli druhému Tento článek potřebuje úpravy). V neposlední řadě jsou také zdroje třeba k doložení encyklopedické významnosti pana Pospíšila. Ta se dokládá pomocí obsažnějších nezávisle a netriviálně nezávislých zdrojů pojednávajících o panu Pospíšilovi, které by měly být alespoň dva, lépe více. Vizte také odkazy, na které jsem ve své odpovědi odkázal Hezký zbytek dne, příjemný začátek dne dalšího a hodně štěstí při začátcích zde Vám přeje --Martin Urbanec (diskuse) 4. 4. 2017, 21:23 (CEST)

Oddělení/sloučení témat na diskusní stránce[editovat | editovat zdroj]

Protože wikipedista Chalupa vyhrožuje, že se obrátí na nástěnku správců, ačkoli se (dosud) neděje nic, co by mělo být ve správcovských kompetencích, a protože mně není dovoleno pokusit se mu to vysvětlit na jeho diskusní stránce, prosím někoho z jiných zkušených wikipedistů, aby mu to vysvětlil, stejně jako běžné zvyklosti, které dodržujeme na diskusních stránkách a jimž se - z mně neznámých důvodů - wikipedista Chalupa revertačně brání. Tedy že kvůli témuž tématu nezakládáme novou samostatnou sekci, nýbrž své názory připisujeme do už existující sekce. Skutečně nevidím jediný racionální důvod, proč založil novou sekci speciálně pro svůj názor, když ho laskavě může připsat k těm ostatním v sekci těsně předcházející. Snad by si mohl nechat domluvit aspoň od někoho jiného, když ne ode mně. --Bazi (diskuse) 4. 4. 2017, 23:14 (CEST)

Nemyslíte, že příliš lpíte na nedůležitých detailech? --Palu (diskuse) 4. 4. 2017, 23:19 (CEST)
Já jsem provedl běžnou triviální opravu. Ptejte se kolegy, proč on lpí na tom, aby byl jeho názor v samostatné sekci, když se očividně týká tématu, které už je řešeno v sekci předcházející, a proč se sloučení revertačně brání. --Bazi (diskuse) 4. 4. 2017, 23:30 (CEST)
Podle rozhodnutí AV nemáme na diskuzní příspěvky druhé strany reagovat. A toto je přímo jejich editace. A nyní, s vědomím toho, že budu reagovat na kolegu Baziho píši: Já si prostě nepřeji, aby kolega Bazi jakkoliv zasahoval do mých příspěvků. Pro něj nemají podle rozhodnutí AV vlastně existovat. Byl bych rád, kdybyste mu to někdo sdělil. --Chalupa (diskuse) 5. 4. 2017, 10:54 (CEST)

Heslo: Metropolitní spořitelní družstvo (MSD)[editovat | editovat zdroj]

Jako bývalý člen představenstva MSD vím o této problematice hodně. Informace na Wikipedii pod tímto heslem jsou jednostranné a zavádějící. Už třikrát jsem k nim přidal svůj názor a odkazy na mnou veřejně publikované články na toto téma aniž bych cokoliv z původního příspěvku mazal a opravoval. Navíc jsem tam vždy uvedl své jméno. Pouze jsem se snažil tuto kauzu objektivizovat pohledem člověka zevnitř. Přeci vždy je potřeba slyšet i názor druhé strany. Někomu zřejmě názor druhé strany vadí a tak do druhého dne mé příspěvky a odkazy na články smaže. Vždy jsem si myslel, že Wikipedie je otevřená encyklopedie a můžou se v ní k danému heslu vyjádřit všichni co k dané problematice mají co říci. Ani ve vědě mnohdy neexistuje jeden jediný "pravdivý" názor a na Wikipedii bych se měl dovědět o všech aniž by si někdo usurpoval právo názory jiných mazat. Poraďte mi prosím, jak se v této situaci zachovat, když chci vyjádřit k danému heslu svůj pohled, aniž bych někomu bránil v jeho vyjádření. Děkuji. Jan Zavřel zavreljan@seznam.cz 602860515 --2A00:1028:96C7:9FC2:F169:B0EF:BB6E:904C 7. 4. 2017, 10:24 (CEST)

Ve zkratce: neencyklopedick styl, jednotlivá tvrzení by měla mít reference (v textu), zdroje by měly být nezávislé a věrohodné (ideálně z tisku). JAn (diskuse) 7. 4. 2017, 11:58 (CEST)
@2a00:1028:96c7:9fc2:f169:b0ef:bb6e:904c: …přičemž ano, odkazů na články jste vložil do Metropolitní spořitelní družstvo hodně (sice až na konec, kde tak neslouží jako podklady pro tvrzení v textu uvedená), ale všechny, které jsem zatím prohlédl, byly psány přímo Vámi, a to buď na Parlamentních listech nebo na Mesec.cz. Dle závazného pravidla Wikipedie:Nezaujatý úhel pohledu: „Nezaujatý úhel pohledu znamená, že články by měly být psány nezaujatě a korektně představovat všechny většinové a významné menšinové názory publikované věrohodnými zdroji v přibližném poměru rozšíření každého z nich.“ Parlamentní listy nejsou věrohodné. A u Mesec.cz ty Vaše článku obsahují na začátku „Tento text je názorovým vyjádřením autora. Redakce serveru Měšec.cz není jeho autorem a nemusí se ztotožňovat s obsahem názoru.“, tedy jde zase jen o prostor k vyjádření osobního názoru, ne o redakční práci nezávislého média.
Vizte Wikipedie:Reference#Které informace opatřovat referencemi a Wikipedie:Věrohodné zdroje. Také se podívejte do historie článku, co vám psali jiní editoři; již tam vás odkazovali na tyto nápovědy. Děkuji. S pozdravem --7. 4. 2017, 13:03 (CEST), Utar (diskuse)

Problém s filtrem[editovat | editovat zdroj]

Překládám článek z angličtiny pomocí udělátka Přeložit stránku. Vyskakuje mi tam pořád varování "Problémy s obsahom: Ukázat náhled Byl nalezen obsah, který nesplňuje omezení stanovené Wikipedii pro čeština. Prosím opravte problémy před zveřejněním překladu.". Jednak to není moc česky a jednak za to zřejmě může nějaký editační filtr, který asi má varovat před příliš častým editováním jednoho článku ("Zpomalte, prosím, ve vytváření nových verzí článků,..."). Což může být způsobeno tím, že si udělátko na pozadí něco pořád ukládá. Prosím tento filtr nějak opravit, aby nerušil překládání. Děkuji,--Ioannes Pragensis (diskuse) 7. 4. 2017, 13:28 (CEST)

Z lokálních filtrů na Vás zareagoval pouze filtr 92, a to včera na sekvenci editací v článku Bazilika svatého Magna. Tam to bylo zcela v pořádku, 7 editací během 12 minut je trochu moc. Další zmíněné varování "Problémy s obsahom: Byl nalezen obsah, který nesplňuje omezení stanovené Wikipedii pro čeština. Prosím opravte problémy před zveřejněním překladu." nepochází z lokálních filtrů. --Vachovec1 (diskuse) 7. 4. 2017, 13:59 (CEST)
Vachovec1: No tam to citují jako filtry české Wikipedie. Jde o článek 7. symfonie (Bruckner), ne o baziliku. Navíc mi pak ještě nějaký další český filtr bránil hotový překlad uložit, ale byl zobrazený tak nešťastně, že se nedalo poznat, co ode mne chce. Ty editace v překládacím udělátku se vůbec nezobrazují v posledních změnách, takže nemá smysl hlídat jejich počet, i kdybychom připustili podle mě nesprávnou tezi, že nějaká frekvence editací je sama o sobě špatná. (Udělátko jsem spustil v anglické Wikipedii tím, že jsem u tamního článku o symfonii klikl na šedivý odkaz čeština v interwiki. Umožňuje to efektivně překládat s podporou strojového překladu, který část rutinní práce udělá za vás.)--Ioannes Pragensis (diskuse) 7. 4. 2017, 14:23 (CEST)

Vím o tom, je to na Phabricatoru, viz šablona výše. Bohužel, pokud mi něco neuniká, nic s tím udělat nemůžeme (leda snad pokud bychom filtr vypnuli). --Martin Urbanec (diskuse) 7. 4. 2017, 14:28 (CEST)

Děkuji! Vypnutí tohoto filtru bych opravdu neželel.--Ioannes Pragensis (diskuse) 7. 4. 2017, 15:02 (CEST)

Armáda unitářů[editovat | editovat zdroj]

Není název článku Armáda unitářů špatně? Unitáři?!?--Rosenfeld (diskuse) 7. 4. 2017, 18:44 (CEST)

Autor článku.[editovat | editovat zdroj]

Jak zjistím autora konkrétního článku. Rád bych jej upozornil na chyby.--Forstos (diskuse) 10. 4. 2017, 19:02 (CEST)

U článku je záložka historie, kde je zachycen celý vývoj článku. Lepší než kontaktovat konkrétního uživatele je využít diskuzi u článku. --Hugo (diskuse) 10. 4. 2017, 19:09 (CEST)

Přezdívky profesionálních hráčů[editovat | editovat zdroj]

Včera jsem s jedním kolegou wikipedistou narazil na jistý problém (konkrétně jsme na něj narazili na stránce Tomáš Šťastný (profesionální hráč)). Týká se přezdívek profesionálních hráčů. Kolega uvádí, že se mají psát podle příručky s velkým počátečním písmenem, já zase, že sami hráči se prezentují s přezdívkou s písmenem malým, jsou pod ní tak vedeni i v databázích apod. Pomůžete nám vyřešit tento sporný problém? Děkuji, --Interhofer (diskuse) 11. 4. 2017, 16:18 (CEST)

Dodávám, že oním kolegou jsem já :-) --Vojtasafr (diskuse) 11. 4. 2017, 16:45 (CEST)

Myslím, že pokud je ze zdrojů jasné, že autor i uživatel přezdívky ji záměrně používají s malým písmenem, tak by to tak mělo být uvedeno i ve Wikipedii. iPhone taky nepíšeme s velkým i. --Vojtěch Veselý (diskuse) 15. 4. 2017, 19:08 (CEST)

Vložení odkazu do tabulky[editovat | editovat zdroj]

Zdravím!
Měl bych otázečku k tabulkám:

1
Řada Díly Premiéra v USA Premiéra v ČR
První díl Poslední díl První díl Poslední díl
1 13 2016-03-3131. března 2016 2016-08-2020. srpna 2016 2017-04-1111. dubna 2017 2017-04-2323. dubna 2017

Dá se nějak vložení z jiné stránky roztáhnou přes celou buňku tabulky? Děkuji. --Tayari (diskuse) 16. 4. 2017, 18:09 (CEST)

Pomoc se zdroji[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Jsem na Wikipedii poměrně nový editor a na stránce, kterou jsem napsal (Vault 7) byla vytvořena editace v sekci HIVE -> Ochrana. Tato přidané informace může být správná i nemusí. Snažil jsem se hledat, ale nenašel jsem žádnou zmínku. Můj problém je, že k této editaci nebyl přidán zdroj, a proto nejsem schopný určit, zda se jedná o pravdivou informaci. Mohl by se na to prosím někdo podívat popřípadě problém opravit? Děkuji. --Bernard Lowe (diskuse) 21. 4. 2017, 09:59 (CEST)

@Bernard Lowe: Dobrý den. Můžete zkusit požádat autora té editace na Diskuse s wikipedistou:Davidek251 o doplnění zdrojů či do článku přidat 3ablonu {{Zdroj?}}. Obecně, ač ověřitelnost informací v článku je důležitá, není odmazání informace, která byla přidána bez zdroje, jediným řešením. Výjimku tvoří hlavně Negativní materiál o živých a nedávno zemřelých lidech (Wikipedie:Reference#Které informace opatřovat referencemi). V konkrétním případě, nemá-li přidaná informace o konkrétních způsobech ochrany proti HIVE ještě nějaký další přesah (a zvláště, není-li jasné [kým?] je to doporučeno), je na zvážení, zda se takovéto informace vůbec do článku hodí, zda to již není příliš návodné (Wikipedie:Co Wikipedie není#Wikipedie není návodem, průvodcem ani učebnicí. S pozdravem --21. 4. 2017, 10:24 (CEST), Utar (diskuse)

Nemohu překládat[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, ještě nedávno jsem mohl překládat články pomocí nástroje na překládání, tak že jsem najel na Příspěvky a objevila se mi tam nabídka, ale teď se mi nikde nabídka neobjevuje, takže ani nemohu překládat, protože neznám adresu na nástroj. Mohli byste mi ji prosím říct? Nevím, jak se tam dostat, na stránkách s nápovědou odkaz není. Awewewe (diskuse) 21. 4. 2017, 16:34 (CEST)

Dobrý den, děkuji za upozornění. Nástroj zmizel a na Wikipedii nyní zjevně není vůbec nainstalován. Bude třeba počkat, až vývojáři tuto chybu napraví. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 21. 4. 2017, 16:46 (CEST)

Zmena mojí stranky[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto z Wikipedie:Nástěnka správců

Trikrát za sebou jsem velmi pečlivě a pravdivě a trochu pozměnil moje údaje a skoro okamžitě to někdo uvedl do původního nepravdivého stavu. Jestli to nepůjde upravit pravdivě tak to smažte. Vasil Mohorita – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 93.153.19.157 (diskusepříspěvky)

O jakou stránku se jedná? Vaše IP adresa nemá žádné jiné příspěvky, kromě tohoto (ani smazané). --Martin Urbanec (diskuse) 22. 4. 2017, 10:15 (CEST)
Že by Vasil Mohorita? --Matěj Orlický (diskuse) 22. 4. 2017, 10:17 (CEST)
@Matěj Orlický: Díky Matěji. --Martin Urbanec (diskuse) 22. 4. 2017, 10:22 (CEST)
@93.153.19.157: K tvrzením v článku je třeba dodat nějaký zdroj, kde se o tom píše. Pak tam informaci znovu vložte i s odkazem na zdroj a vše bude v pořádku. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 22. 4. 2017, 10:22 (CEST)
Jen poznámka: IP adresy myslím echo nedostávají. --Harold (diskuse) 22. 4. 2017, 10:25 (CEST)
Nedostávají, ale chtěl jsem vizuálně ukázat, komu je určena která část. --Martin Urbanec (diskuse) 22. 4. 2017, 10:27 (CEST) No, tím zdrojem jsem já. Nevím jak mám napsat o sobě, že jsem zdroj když upravuji stránku. Já přece vím kde jsem pracoval a jak dlouho jsem tam pracoval. A jestli to někdo z vás vymaže tak nechápu co to má znamenat.včetně Alma mater. Já vím co jsem vystudoval a vy to soustavně přepisujete. Doložím diplom, ale komu? A byl jsem ženatý 25 let a ne 20.A nerozvedl jsem se NAVÍC - co to je za větu? A byl jsem okraden a podveden. A jak to chcete ozdrojovat? A žádné spolupracovníky nemám. Kdo to formuloval? Celé to je, včetně pasáže o revoluci překroucené. Kdyby mě zabili, jak chtěli tak si tam pište co chcete.
A taky chcete ozdrojovat jak mě chtěli zabít. Jak se to zdrojuje? To mi poraďte, prosím!
Ale jsem naživu tak se prostě bráním. Anebo to celé vymažte. A napište to až po mé smrti - to mi bude srdečně, ale skutečně, ale skutečně, ale skutečně jedno!
A vás nemůžu najít Matěji Orlický - proč se skrýváte? Další hrdina na mé cestě životem? Co to je ?
Nevím vůbec jak může Wikipedia fungovat na základě anonymity - zvířatům je to jedno a rostlinám a hradům a zámkům asi taky. Ale když píšete o žijících osobách tak bez anonymity!
Nebo za podmínky spolupráce s nimi! Zdroj přece nemůže být jedna paní povídala ( i když to je v Čechách populární ) nebo noviny a časopisy!
To vám doporučuji! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel ‎2001:1ae9:25b:e200:85b6:d7fa:c4b0:f39f (diskusepříspěvky)
Dobrý den. Zdrojuje se tak, že uvedete kde, ve kterých novinách nebo jiném vhodnějším zdroji, se dá informace ověřit (více Nápověda:Reference). Wikipedie právě funguje na tom, že by si uváděné informace měl moci každý ověřit v jiném médiu, které není „anonymní“. Pokud něco víte, ale nebyla ta informace nikde publikovaná, tak na Wikipedii nepatří – není ověřitelná.
U žijících osob jsou zpříšněné nároky na dokládání zdroji, ale editovat může každý, tedy i anonymně. Bylo by dobré, kdybyste byl konkrétnější, o jaké přesně informace vám jde. Pak mohou i další wikipedisté pomoci. A nerozumím, co myslíte tím, že se skrývám. Zdraví --Matěj Orlický (diskuse) 24. 4. 2017, 09:39 (CEST)
Stránka není vaše a informace, které tam uvádíte, by měly být ověřitelné ve zdrojích. Zvláště to platí o takových informacích, jako je okradení, podvedení nebo otrávení. [7] --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2017, 19:34 (CEST)

Návrh na přesun článku[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, rád bych podal návrh na přesun článku, ale chtěl bych aby uživatelé o tomto přesunu nejprve hlasovali. Co mám tedy udělat? --Houmr207 (diskuse) 26. 4. 2017, 11:46 (CEST)

Do článku vložit šablonu {{Přesunout}}. --Matěj Orlický (diskuse) 26. 4. 2017, 12:01 (CEST)
Děkuji! :) --Houmr207 (diskuse) 26. 4. 2017, 13:04 (CEST)

Doplnění typu labyrintu.[editovat | editovat zdroj]

Přeneseno z Wikipedie:Nástěnka správců.

Dobrý den, na hlavní stránce Labyrinty jsou označeny typy labyrintů, je tam několik druhů vytvořených labyrintů, ale chybí tam malovaný labyrint. V České republice je několik malovaných labyrintů ( typ Chartres )Největší malovaný labyrint v České republice ve Frýdku-Místku. Také Třinec, Havířov a první školní labyrint v Senohrabech u Prahy.Děkuji Vám za zvážení, zda je aktuální dodat i tuto tvorbu labyrintů na stránku Wikipedii. Pěkné dny Vám přeji. S pozdravem Petr Litvák. - petrliving.26.4.2017 – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Petrliving (diskusepříspěvky)

editace foto[editovat | editovat zdroj]

Pěkný den, potřebuji editovat foto na stránce VR, zoprazuje se mi chyba "Invalid CSRF token." --Jiri Zerzan (diskuse) 26. 4. 2017, 23:22 (CEST)

Jaké foto, na jaké stránce? Prosím o upřesnění. --Bazi (diskuse) 26. 4. 2017, 23:49 (CEST)
Už možná rozumím, tato hláška se mi teď objevila na sesterském projetku Wikimedia Commons při nahrávání fotek. Jde ale asi jen o dočasnou chybu, kterou by mělo být možné vyřešit opětovným nahráním předmětného souboru. --Bazi (diskuse) 27. 4. 2017, 15:07 (CEST)

Přidávání fotek ve vizuálním editoru (chyba?)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, již delší dobou mě trápí jeden problém při přidávání obrázků. Při editaci ve vizuálním editoru kliknu na „vložit" na horní liště. Pak se mi objeví okno s obrázky na commons, které se schodují s vyhledáváním. Běžně se mají poskládat 3 vedle sebe a já bych měl jimi pouze jednoduše projíždět. Poslední dobou se mi ale stává, že se obrázky po chvíli zvětší a vejdou se vedle sebe jen 2. A po další chvilce (pár vteřinách prohlížení) se zvětší na celé okno. Ikdyž se to zdá jako banalita, celkem mi to komplikuje práci protože se pak těžko vyhledávájí dobré obrázky k tématu. Nevím o co by se mohlo jednat, nějaký zvláštní bug? Posílám odkaz na fotogalerii pro lepší pochopení: http://imgur.com/a/MmzFM Jinak, nastavení nemam nějaké speciální. Procházel jsem to a nenašel jsem nic, čím bych tento problém mohl spravit. Díky moc za přípravné nápady na opravu, --Martin2035 (diskuse) 27. 4. 2017, 16:15 (CEST)

Sveagruva[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, nevíte někdo co dělat pokud tečka u infoboxu osada je jinde než na mapě. Stalo se mi to u článku Sveagruva. Předem děkuji za odpověď Walter Klosse (diskuse) 28. 4. 2017, 08:39 (CEST)

Problém byl v tom, že Špicberky sice patří pod Norsko, ale nejsou vidět na automaticky vkládané mapě Norska. Bylo tedy nutné vložit mapu ručně. JAn (diskuse) 28. 4. 2017, 10:51 (CEST)

Turnajový pavouk[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, kde bych mohl najít nápovědu k vytvoření turnajového pavouka? K jednomu (zatím neexistujícímu) článku o eSportovém turnaji potřebuji pavouka pro 8 týmů, v každém kole pouze jednokolově (bez odvet). Děkuji --Interhofer (diskuse) 28. 4. 2017, 18:44 (CEST)

Šablona:Turnaj8 Něco takového? Nebo je i možnost s hrou o třetí místo Šablona:Turnaj8+3m, kde se nachází i nápověda k pavoukovi. --Tayari (diskuse) 28. 4. 2017, 20:04 (CEST)
Moc děkuji, --Interhofer (diskuse) 28. 4. 2017, 20:19 (CEST)