Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zkratka:
  • WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze, Brně nebo České Lípě, můžete požádat o pomoc také osobně na setkání klubu Wikipedie.
Pro seniory pořádáme napříč Českou republikou kurzy přispívání do Wikipedie v rámci projektu Senioři píší Wikipedii.
Wikipedisté se také pravidelně scházejí na tzv. wikisrazech, zejména v Praze a v Brně.
O pomoc můžete žádat rovněž e-mailem na adrese info-cs@wikimedia.org.


Tabulka v mobilní verzi[editovat | editovat zdroj]

Zdravim, v článku Den vlajky v mobilní verzi mi poslední sloupec (Poznámka) dělá z celé tabulky úzkou, nepřehlednou nudli. V klasické verzi to (asi) vypadá rozumně. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 18. 5. 2018, 22:27 (CEST)

Mně, snad tedy všem, se tabulka přizpůsobí šířce displeje. To je asi správné chování, přijatelnější, než kdyby čtenář kromě normálního rolování stránkou nahoru/dolů byl nucen ještě rolovat doprava, tj. že by z tabulky byla vlivem dlouhé poznámky naopak nudle horizontální. @B.mertlik:Mykhal (diskuse) 21. 5. 2018, 13:57 (CEST)
Poopravím se, přece jen rolovat musím, výsledná tabulka je relativně úzká, ale ne na šířku displeje, je širší, takže rolovat doprava tabulku musím. —Mykhal (diskuse) 21. 5. 2018, 14:27 (CEST)
Zrovna v tomto případě bych to tak chtěl, ale nevím jak. B.mertlik (diskuse) 21. 5. 2018, 17:50 (CEST)

Nelze vložit článek[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, nejde mi vložit článek, prý je "podezřelý". https://pastebin.com/J15r4dB4 NobodyInterested (diskuse) 21. 5. 2018, 21:16 (CEST)

@NobodyInterested: Článek je podezřelý kvůli slovu Minecraft. A nejde ani tak o encyklopedický článek, jako o reklamní a propagační článek, dokonce s uvedením ceníku. Odkážu vás na encyklopedickou významnost, popagační článek a encyklopedický styl. JAn (diskuse) 21. 5. 2018, 21:31 (CEST)

Smazat účet[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, tímto žádám o smazání tohoto účtu a veškerých informací (jméno, email). Děkuji Zrušitúčet (diskuse) 24. 5. 2018, 14:11 (CEST)

@Bobkudrna: Email je neveřejný, ten si můžete smazat v nastavení. Uživatelské jméno smazat nejde, ale jinak nevidím nic, co by bylo potřeba smazat. Jaké jiné „veškeré informace“ máte na mysli? --Matěj Orlický (diskuse) 24. 5. 2018, 14:25 (CEST)
A článek Robert Kudrna a veškeré editace, které jste tam provedl, je už smazán. Tedy je veřejně nedohledatelný a přístupný jen pro speciální případy správcům. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 5. 2018, 14:27 (CEST)

Reklama?[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, mám problém s https://cs.wikipedia.org/wiki/Hicoria_Hosting. Nemohu zde najít reklamu a nevím, jak doložit významnost. Díky za rady předem. NobodyInterested (diskuse) 24. 5. 2018, 18:57 (CEST)

@NobodyInterested:Tu reklamní část /co jiného je celá nabídka služeb i s balíčky atp/ jsem už podruhé odstranil, nemá tu co dělat > WP:Wikipedie je encyklopedie a Wikipedie:Nezaujatý úhel pohledu, druhá část dotazu: významnost se dokládá dodáním nezávislých netriviálních a věrohodných zdrojů > stačí si přečíst. Ty url které tam zatím jsou firmu jen zmiňují = jsou triviální, navíc jde o blogy či internetová fóra = nejsou věrohodné.--Horst (diskuse) 24. 5. 2018, 19:09 (CEST)
@NobodyInterested: Firmy na wikipedii nepatří. Jen významné firmy. Buď dlouholetá tradice, velký obrat, velcí zaměstnavatelé atd... Tak malá firma opravdu není významná. Tak se nezlobte, ale svoje výrobky musíte prodávat jinak. Hezký večer. --Podroužek (diskuse) 24. 5. 2018, 20:43 (CEST)

Rozbité formátování šablony[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, v šabloně Šablona:Orbitální nosné systémy se u druhé a třetí skupiny použije odřádkování po každé závorce, což ji nafukuje na celou stránku. I když se kouknu na starší revize šablony, tak vypadá pořád stejně ošklivě. Musí to mít nějaký externí důvod mimo tuhle šablonu, poradíte jak to spravit? --Lukazuko (diskuse) 26. 5. 2018, 11:39 (CEST)

Díky za info. Něco jsem s tím zkusil pokutit. Snad je to takhle lepší. --Tayari (diskuse) 26. 5. 2018, 13:33 (CEST)
Steré díky, můžu pokračovat v aktualizaci. :-) --Lukazuko (diskuse) 26. 5. 2018, 19:14 (CEST)

Můj článek[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, jak mám kontaktovat správce? Nejde mi přidat k článku obrázek a je tam napsáno že mám kontaktovat správce když považuji editaci za správnou. Prosím o co nejrychlejší odpověd. Děkuji.

Vojta Kaczmarz – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Vojta Kaczmarz (diskusepříspěvky)

Dobrý den, váš obrázek byl posouzen jako pravděpodobně porušující autorská práva. Pokud jste obrázek sám nevytvořil nebo vám jeho tvůrce nedal souhlas s užitím na Wikipedii nebo jeho tvůrce nezemřel před více než myslím 70 lety, pravděpodobně máte smůlu. --Dvorapa (diskuse) 27. 5. 2018, 12:16 (CEST)

prosba o pomoc s heslem školství[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

chtěla bych zpracovat heslo školství, ale asi jsem do hesla vložila víc informací než je rozumné a zároveň mám málo odborných zdrojů. V knihovně je mnoho literatury o výuce, výchově, pedagogice a podobně. To ale není školství. Ráda bych zpracovala heslo kvalitně, ale potřebovala bych poradit jak dál.

Děkuji

Hana Kvasilová (diskuse) 30. 5. 2018, 21:43 (CEST) Hana

@Hana Kvasilová:Dobrý den, Hano, předně, Vaši verzi jsem přesunul na Vaše pískoviště, jelikož předchozí je - pevně věřím, že jen zatím - lepší. Pro jistotu upozorňuji, že Vaším cílem by neměla být kompilační práce, hesla na Wikipedii by neměla býti kompilacemi. Přebírejte informace, to ano, ale formulujte je sama, vlastními slovy. Řádkovými referencemi dokládáte jen, kde jste informaci vzala, formulaci dokládat nemusíte. Netvrdím, že to je to, co děláte, jak říkám, uvádím to spíše jen pro formu, jelikož je to častá doměnka. Dobrý článek o školství by dle mého měl obsahovat následující: a) definici, co je to školství (pro vlastní ujištění se, jak školství definovat a kterým směrem knihy hledat mohou pomoci slovníky jako je Slovník spisovného jazyka českého či Slovník spisovné češtiny) b) popsat historii školství c) shrnout, jak školství funguje v jednotlivých zemích (detaily by ale měly být v samostatných článcích, třeba Školství v Česku). Pro inspiraci, co do článku zahrnout, mohou sloužit také články na cizojazyčných Wikipediích, zejména na té v angličtině. Ekvivalentem školství v AJ by mohlo být "education system", což na anglické Wikipedii přesměrovává na en:Education, možná by tedy nebylo od věci sloučit vzdělávání (education) a školství (education system), můžete zvážit - nevím, Vy určitě o školství, potažmo vzdělávání, víte více než já. Také si Vás dovoluji srdečně pozvat na WP:Wikiklub, pravidelné tvořivé setkání wikipedistů v pražské městské knihovně na Mariánském náměstí konané každou středu od 17:00 (více informací na stránce WP:Wikiklub). Wikiklub mívá obvykle o akademických prázdninách jiný režim, ale přinejmenším v červnu by měl fungovat každý týden tak, jak je zvykem. Kolegové Vám tam zcela jistě rádi poradí i osobně. Samozřejmě se ale ptát můžete i tady, záleží na Vás. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 30. 5. 2018, 22:09 (CEST)

Vložení fotky[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, k životopisu jsem vložila fotku, poté jsem ještě něco editovala. Když jsem vše uložila a chtěla se podívat na náhled, fotka zmizela. Podruhé se mi ji nedaří vložit, protože prý je to duplikát. Nevím, jak stejnou fotku znovu vložit. --Renatazamecnikova (diskuse) 4. 6. 2018, 11:58 (CEST)

Jedná se o článek Jaroslav Zámečník. --Jan Polák (diskuse) 4. 6. 2018, 12:07 (CEST)
Vy jste fotografii nahrála, ještě je nutné ji do článku vložit. To můžete udělat tak, že kliknete na Položka Wikidat a přidáte tvrzení vlastnosti "obrázek" a dáte tam název nahraného obrázku. Pak se objeví ve všech článcích o dané osobě, nezávisle na jazykové verzi Wikipedie. Už jsem to udělal. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 6. 2018, 12:14 (CEST)

Přesun stránky z pískoviště[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Můžete mi pomoct se zveřejněním stránky z pískoviště, tedy o něco jsem se pokusil, ale zda se mi to povedlo nevím. Viz. diskuze u stránky Otakar Janůj. Děkuji. Marian Buštík (diskuse) 5. 6. 2018, 11:47 (CEST)

Jak přesunout stránku z pískoviště je popsáno na FAQ nebo na Nápověda:Pískoviště. Dejte vědět, jestli se vám to povedlo pomocí těchto návodů. --Dvorapa (diskuse) 5. 6. 2018, 12:26 (CEST)
Vypadá to, že jste si poradil, kdyby cokoliv, určitě se ptejte. --Dvorapa (diskuse) 5. 6. 2018, 12:28 (CEST)

Titul ke jménu u fotky[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, potřebovala bych vložit tituly ke jménu u fotky k životopisu--Renatazamecnikova (diskuse) 5. 6. 2018, 12:51 (CEST). Nedaří se mi je tam vložit. Ing. Jaroslav Zámečník, CSc.

Díval jsem se, už se podařilo, že? --Svenkaj (diskuse) 7. 6. 2018, 10:52 (CEST)

Fotografie k životopisu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, znovu se mi stalo, že se mi vymazala fotka k životopisu a nejde opětovně vložit. Stejný problém jsem měla i včera. Současně jsem psala výše ještě jeden dotaz, že k té fotce mi nejde ke jménu přidat tituly: Ing. Jaroslav Zámečník, Csc. Můžete mi prosím pomoci? Děkuji--Renatazamecnikova (diskuse) 5. 6. 2018, 12:57 (CEST)

Dobrý den, v jakém článku se vám to nedaří ?Podroužek (diskuse) 5. 6. 2018, 13:28 (CEST)
Předpokládám, že jde o Jaroslav Zámečník. --Hugo (diskuse) 5. 6. 2018, 13:50 (CEST)
Už je to opraveno (doplněno) kolegou. Hezký den.--Podroužek (diskuse) 5. 6. 2018, 14:41 (CEST)

Vyhledávání ve skenovaném tisku MZK a pražský adresář 1937[editovat | editovat zdroj]

Na stránkách MZK se mi dříve dařilo vyhledávat v naskenovaných časopisech a denících podle hledaných slov, podobně jako v Krameriovi. Poslední dobou mi vyhledávání nějak nefunguje. Třeba zde: [1], když zadám slovo do políčka "Hledat v periodiku", objeví se mi modře nápověda možných tvarů slova. Pak ale nic, ať kliknu tam či onde. O vyhledávání v poli "Hledat v digitální knihovně" netuším, jak pracuje. Co dělám špatně?

V systému Kramerius se mi neobjevuje dříve dostupný Pražský adresář 1937/1938 [2]. Tuší někdo, kam se poděl? Dík --Svenkaj (diskuse) 7. 6. 2018, 10:50 (CEST)

Použití anglické šablony?[editovat | editovat zdroj]

Zdravím,

chtěl jsem přidat k české stránce o 15. poledníku mapu kudy prochází tak jako na anglické wiki stránce.

https://cs.wikipedia.org/wiki/15._poledn%C3%ADk_v%C3%BDchodn%C3%AD_d%C3%A9lky

https://en.wikipedia.org/wiki/15th_meridian_east

Zjistil jsem, že na anglické stránce je to provedeno šablonou {{Location map-line|lon=15}}, která ale na české wikipedii není. Je nějaká možnost jak tuto šablonu používat v české verzi?

Je potřeba nějakým způsobem zeditovat wikidata stránku? https://www.wikidata.org/wiki/Q11114200

Everis91 (diskuse) 12. 6. 2018, 10:10 (CEST)

@Everis91: Dobrý den. Je možné používat pouze ty šablony, které jsou na české Wikipedii. Tedy musel by někdo takovou šablonu vytvořit – tak, že by kód šablony en:Template:Location map-line zkopíroval a upravil. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 6. 2018, 19:26 (CEST)

Leninova čtvrť (Sevastopol)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den Neexistují žádné jasné informace o tom, že ukrajinské území je pod ruskou kontrolou. Článek pouze odráží postavení Ruska na Krymu. Postavení Ukrajiny je vůbec ignorováno.Je to také porušení hlavního principu projektu - neutralita.--Bohdan Bondar (diskuse) 13. 6. 2018, 17:16 (CEST)

Neexistence se dokazuje těžko. Jinak můžete vložit šablony jako {{NPOV}} či {{Doplňte zdroj}}. Bude to takhle stačit? @Bohdan Bondar:Mykhal (diskuse) 13. 6. 2018, 17:52 (CEST)


Za prvé, neutralita wikipedie do roku 2014 fungovala tak, že se ke všem sídlům a jejich částem chovala stejně - u sídel a jejich částí na územích nárokovaných si více státy uváděla pouze faktický stav, nikoliv nároky dalších států (viz např Peking a tisíc dalších místopisných čínských článků, Soul, Pchjongjang, Tchaj-pej, abychom zůstali u hlavních měst). Kdyby jsme se chovali k Leninově čtvrti v Sevastopolu stejně, měli bychom vyřadit z infoboxu tvrzení o její "de iure" příslušnosti k Ukrajině.
V případě Krymu ale wikipedie své vlastní obecné pravidlo nedodržuje a nestandardně preferuje pohled Ukrajiny, jak je vidět i v článku Leninova čtvrť (Sevastopol), kde údaje v infoboxu vycházejí z jednostranné ukrajinské vládní propagandy, přičemž jsou ignorovány jak jiné názory, tak zmíněné standardy wikipedie.
Je obtížně pochopitelné, na co si stěžujete. Vy mluvíte o ignoranci postavení Ukrajiny. V článku je ale - v rozporu se zvyklostmi wikipedie - zvýhodňován ukrajinský pohled na věc. Naopak je ignorován názor místních obyvatel a Ruska. --Jann (diskuse) 13. 6. 2018, 17:57 (CEST)
Ehm...Bohdan měl problém asi hlavně s tím, že tam právě jenom to Rusko bylo, podívejte se na historii článku...jednostranná ukrajinská vládní propaganda radši bez komentáře.--Rosenfeld (diskuse) 13. 6. 2018, 18:05 (CEST)
Když tam bylo jen Rusko, bylo to stejně jako u tisíců dalších článků. V souladu s pravidly. Teď tam je vámi vámi vložená ukrajinská propaganda. Vaše odmítnutí zvyklostí wikipedie ve prospěch propagandy jedné strany sporu jste povinen mimořádně kvalitně odůvodnit, nikoliv pohrdavě nechávat "bez komentáře". --Jann (diskuse) 13. 6. 2018, 18:33 (CEST)
V rozporu s jakými pravidly je uvádět u sporného území obě strany? Můžete mi sem dát odkaz na nějaké takové pravidlo?--Rosenfeld (diskuse) 13. 6. 2018, 18:47 (CEST)
A nebylo by lepší u míst na sporném území (není-li zpochybňováno pouze jedním státem, viz Čína) uvést místo státu právě ono sporné území, tedy Krym (obdobně Kosovo, Palestina aj.)? JAn (diskuse) 13. 6. 2018, 21:26 (CEST)

Obtékání tagu timeline[editovat | editovat zdroj]

V Ediakarská_fauna#Nálezy mi časová osa (tag timeline) odsunula text pod sebe. Je nějaký způsob jako docílit obtékání osy jako u normálních obrázků? (na enwiki to vyřešili založením jednoúčelové šablony en:Template:Sub-biota_graphical_timeline). --Jann (diskuse) 13. 6. 2018, 18:42 (CEST)

Šablony {{Vpravo}}, {{Vlevo}} ;) --Dvorapa (diskuse) 13. 6. 2018, 18:51 (CEST)

Jak se dělá "šťouchnutí" do konkrétního Wikipedisty[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, mám potřebu upozornit nějkého konkrétního Wikipedistu, aby přejmenoval článek, který před časem označil šablonou {{přesunout|Čchen Siao Wang|komentář=na české Wikipedii anglickou transkripci čínštiny nepoužíváme}}, ale už si zaboha nemohu vzpomenout, jak se to dělá. Prostě aby dotyčný Wikipedist dostal zprávu, že "jej někdo zmínil v diskusi" nebo tak nějak. Díky za návod. Mojmir Churavy (diskuse) 19. 6. 2018, 21:33 (CEST)

{{Odpověď}} @Mojmir Churavy:Mykhal (diskuse) 19. 6. 2018, 21:50 (CEST)
Díky moc. Že to je "ping" jako v síťařině (pingá se na IP adresu serveru, zda "žije" a odpovádá) tak to by mě nenapadlo.Mojmir Churavy (diskuse) 19. 6. 2018, 21:53 (CEST)
Případně stačí do textu vložit modrý odkaz na diskusní či osobní stránku dotyčného a upozornění mu přijde také. Šablona Odpověď či Ping se používá spíš kvůli rychlosti a kvůli tomu, že jde skrýt, ne proto, že je to jediná možnost. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 6. 2018, 09:27 (CEST)