Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Brně, můžete požádat o také osobně na některém ze setkání klubu Wikipedie.
Pomoc můžete hledat také na českém IRC kanálu #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.


Oficiální obsah - stránka GUARANT International[editovat zdroj]

Dobrý den,

jsem nový wikipedista a jsem autorem stránky GUARANT International. Na základě poslání autorského potvrzení do OTRS byla stránka oficiálně povolena. Ráda bych se Vás ale zeptala, jak změním současný vzhled ,,hesla" GUARANT International, tak aby obsah vypadal jako oficiální obsah hesla na Wikipedii, a ne jako mnou ručně napsaný obsah? Stejně tak jako např. reference? Zároveň bych se chtěla zeptat, jak mohu docílit toho, aby nad stránkou nevisela hláška: ,,Tento článek má znaky reklamy, politické agitace, propagace, sebepropagace apod. Můžete pomoci Wikipedii tím, že obsah upravíte podle nezaujatého úhlu pohledu. O článku lze diskutovat na jeho diskusní stránce. Až do vyřešení, prosíme, tuto zprávu neodstraňujte.", posílala jsem do OTRS obhajobu, že jde o čistě informativní stránku o firmě, která je důležitým článkem v cestovním ruchu České republiky a kongresového průmyslu. Jiné firmy také mají jména společnosti jako hesla na wikipedia, které informují o jejich fungování a nejsou označeny jako reklamní a přitom text je stejně pojat. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji mockrát. GUARANT International

Dekret prezidenta Ruské federace[editovat zdroj]

Prosil bych někoho zdatnějšího v ruštině o překontrolování článku Dekret prezidenta Ruské federace, největší chyby překladu z ruského článku jsem snad opravil, ale pořád to není nic moc.--Rosenfeld (diskuse) 1. 4. 2016, 16:49 (CEST)

Prošel jsem, a něco upravil. --Jann (diskuse) 1. 4. 2016, 19:20 (CEST)
Děkuji. --Rosenfeld (diskuse) 1. 4. 2016, 19:39 (CEST)

Zarovnání textu v tabulce[editovat zdroj]

Zdravím,

na Wikipedii teprve začínám psát a narazil jsem na jeden problém. V Nápovědě jsem si našel, že jde zarovnávat text v tabulce použitím určitého kódů, nicméně ten mi nefunguje. Neexistuje na to někde tlačítko?

Děkuji. – Tento příspěvek přidal(a) CoolAdik (diskusepříspěvky)

Všude, tedy i v tabulkách, se do středu zarovnává pomocí <center>Text</center> což vytvoří:
Text
Podobně to jde udělat i s parametry left a right, zarovnávajícím se doleva a doprava. Musí se editovat ve zdroji, tedy pod Editovat zdroj! OJJ, Diskuse 1. 4. 2016, 19:13 (CEST)
Děkuji moc. Nicméně znamená to, že musím každé okénko tabulky zarovnávat zvlášť? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel CoolAdik (diskusepříspěvky)
Zkuste za {| (popřípadě ještě za class="wikitable) přidat align="center". --Urbanecm (diskuse) 1. 4. 2016, 20:05 (CEST)
Pokud navíc chcete zarovnat jen řádek (třeba atypicky vůči ostatním prvkům tabulky), pak kód doporučovaný kolegou Urbancemm (align="center") dejte na těsně před daný řádek k |-, takže tam pak bude |- align="center". --Jan Polák (diskuse) 2. 4. 2016, 08:12 (CEST)

Postranní boxy[editovat zdroj]

Asi před pár lety se tu někde řešily šablony Commons/Commonscat/Wikislovník aj. že místo dosavadních postranních boxů budou řádkové. Mám takový pocit, že to byl možná i nějaký ŽoK nebo něco takového. Nemohu to nikde najít, nemá někdo tušení, kde bych to našel? --Dvorapa (diskuse) 5. 4. 2016, 18:46 (CEST)

Na Wikipedie:Žádost o komentář je vyhledávání v archivu, hned na první stránce bez zadání čehokoli se mi ukazuje Wikipedie:Žádost o komentář/Šablony Commons(cat). Stačí? --5. 4. 2016, 19:02 (CEST), Utar (diskuse)
Aha, já myslel, že už je to dávno někde uzavřeno s výsledkem, že postranní boxy rozhodně ne. Vždyť je to už pár let, co se v článcích změnil vzhled z boxové na řádkovou variantu. Každopádně děkuji. --Dvorapa (diskuse) 5. 4. 2016, 19:21 (CEST)
@Dvorapa: Z toho ŽOKu se dá přes Odkazuje sem dostat také na Wikipedie:Pod_lípou/Archiv_2014/02#Šablona Commonscat. --5. 4. 2016, 20:33 (CEST), Utar (diskuse)

@Dvorapa, Utar: To se týkalo jen šablon pro odkazování do sesterských projektů. Konkrétně navboxů se týká doporučení Wikipedie:Navigační šablony (ve fázi návrhu). A k postranním navboxům jsem našel jen krátkou diskusi na související diskusní stránce – Diskuse k Wikipedii:Navigační šablony#Vzhled. Žádnou diskusi na téma „zákaz vytváření postranních navboxů“ jsem nenašel. --Vachovec1 (diskuse) 5. 4. 2016, 20:52 (CEST)

Na navboxy jsem se sice neptal, ptal jsem se na boxové verze sesterských projektů a jim podobných, ale i tak děkuji, v podstatě to byl důvod, proč se na to ptám. Postranní boxy (i navboxy, nikoliv však infoboxy, přesněji tedy všechny postranní boxové šablony používané v článcích kromě infoboxů) jsou mi už dlouho trnem v oku a chtěl jsem to začít trochu řešit (ale až po důkladném projití starších diskusí). --Dvorapa (diskuse) 5. 4. 2016, 21:13 (CEST)

Vhodný rozlišovač[editovat zdroj]

Dobrý den, zakládám články o zaniklých sídlech ve vojenském újezdu Hradiště. V případě potřeby jsem v názvech článků přejal jako rozlišovač „vojenský újezd Hradiště“. Na území újezdu se však nacházely dvě vesnice se jménem Pastviny (poloha na mapě), a potřebuji tedy poradit, jak obě vsi odlišit. --Petr Kinšt (diskuse) 8. 4. 2016, 20:38 (CEST)

asi bych pojmenoval Pastviny (vojenský újezd Hradiště, u Kadaně) a Pastviny (vojenský újezd Hradiště, u Zakšova). Další možností je pojmenovat Pastviny (vojenský újezd Hradiště, Waiden) a Pastviny (vojenský újezd Hradiště, Ranzengrün) --Davcza (diskuse) 8. 4. 2016, 21:07 (CEST)
Díky za tip, použiju českou variantu. --Petr Kinšt (diskuse) 9. 4. 2016, 20:53 (CEST)

Jak vytvořit novou šablonu pro infobox[editovat zdroj]

Dobrý den, po delší době jsem narazil na jeden problém - jak vložit nový infobox do článku, který vytvářím. Přečetl jsem si všechno v nápovědě, ale pořád nechápu, jak na to. Pokouším se vytvořit šablonu, nicméně nevím, co mám do ní napsat, aby se daný infobox vytvořil, protože pokud jsem to aspoň trochu pochopil, tak Šablona:Infobox - něco xxxx infobox až vkládá. Nikde není napsán přesný postup.

Děkuji moc za odpověď. --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 19:16 (CEST)

@CoolAdik: Předpokládám, kolego CoolAdik, respektive adamecjan111, že chceš tvořit infobox ke státnímu rozpočtu, že? Protože chceš tvořit infobox, podívej se na šablonu {{Infobox}} a její části vkládej do Tebou zamýšlené šablony. Pro své testy vznikajícího díla raději využívej předpřipravený testovací prostor {{Test}}. Až svou novou šablonu doladíš, pak tam po sobě uklidíš :-) a bude čisto. Je to lepší, než na Wikipedii zakládat řadu pokusných šablon. Pokud bys měl další dotazy, ptej se. --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 19:59 (CEST)
Já se velmi omlouvám, hned jsem se všechny pokusil odstranit. S ničím jsem nikdy při editaci neměl problém, ale do tohoto jsem se totálně zamotal. Pak jsem rychle hledal něco v Nápovědě, ale pořád jsem to nemohl pochopit a proto vzniklo těch několik špatných šablon. Každopádně děkuji moc za radu, zkusím to.
Jinak ještě jednou se omlouvám, ten nepořádek rozhodně nebyl mým úmyslem, chci tady tvořit, ne ničit :) --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 20:32 (CEST)
@CoolAdik: Jasně, nic se neděje. Ty předchozí nepovedené šablony jsi správně označil šablonou {{Smazat}} a já je již smázl. --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 21:49 (CEST)
@CoolAdik: Pokud zakládáš infobox, bývá zvykem i jeho šablonu nazývat „Infobox - …“. Tak to pak, prosím, přesuň. --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 22:18 (CEST)
Ok, nicméně zatím se mi nedaří ani ten úplný začátek :D Jinak stránku jsem již přesunul. --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 22:21 (CEST)
@CoolAdik: Pomůže Ti vzorový kód? --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 22:26 (CEST)
Přesně podle tohoto kódu to mám, stejně se mi pořád zobrazuje jen prázdný rámeček, navíc bez nadpisu. Když pak tuto šablonu vložím do stránky, tak v její nabídce není ani jedno info z toho, co je již v šabloně infoboxu. Nakonec tady je odkaz: {{Infobox - Státní rozpočet České republiky}} --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 22:31 (CEST)

┌──────────────────────┘ @CoolAdik: Máš tam několik chyb. Jednotlivé položky se (jak je uvedeno ve vzoru) jmenují popis1, nkoliv tedy jak to máš Ty 1popis. Ze článku (například Státní rozpočet České republiky na rok 2015) budeš na infobox odkazovat pomocí kódu

{{Infobox - státní rozpočet České republiky
 | Rok =
 | Země =
 | Datum schválení =
}}

Využiješ tedy ty názvy, co máš uvedené v trojitých složených závorkách v šabloně {{Infobox - státní rozpočet České republiky}} (například {{{Datum schválení|}}}). Bývá ale zvykem uvádět tyto názvy (proměnné) v textech šablon malými písmeny. Je to už jasnější? --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 22:50 (CEST)

Už to všecko mám, teď měním barvy infoboxu a různě ho i upravuji. Děkuji moc za trpělivost, moc mi to pomohlo! --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 23:27 (CEST)
@CoolAdik: Výborně, jen tak dál. Pokud by se ještě něco vyskytlo, dej vědět. --Jan Polák (diskuse) 10. 4. 2016, 01:31 (CEST)

@CoolAdik: - Dokud není šablona použita ve více článcích, prosím minimálně o úpravu parametrů na malá písmena. JAn (diskuse) 11. 4. 2016, 07:44 (CEST)

Vždyť ty parametry tam jsou s malými písmeny. --adamecjan111 (diskuse) 11. 4. 2016, 13:22 (CEST)
@Adamecjan111: To proto, že hodinu poté, co o to zde JAn Dudík požádal, šel a sám ta písmena změnil na malá. --11. 4. 2016, 14:14 (CEST), Utar (diskuse)

Sbalená tabulka[editovat zdroj]

Zdravím :)
Chci se zeptat jestli je možné vytvořit sbalenou tabulku, například jako u Šablony:Seznam skladeb? Myslím to tak, že bude sbalená a když na ni kliknu tak se rozbalí. --Dominikosaurus (diskuse) 10. 4. 2016, 20:14 (CEST)

To by měl zajišťovat parametr border-collapse. Hodnota collapse v tom Seznamu skladeb značí, že výchozí stav je sbaleno. Chcete-li udělat jinou podobnou šablonu, zkopírujte si kód téhle původní a upravte ty části, které chcete změnit. Více o šablonách najdete v Nápověda:Vytvoření šablony. S pozdravem --10. 4. 2016, 20:42 (CEST), Utar (diskuse)
Díky za pomoc :) Nakonec stačilo změnit {|class="wikitable sortable collapsible" na {|class="wikitable collapsible collapsed" --Dominikosaurus (diskuse) 11. 4. 2016, 15:09 (CEST)

Operace (matematika)[editovat zdroj]

Domnívam se, že na straně "operace (matematika)" je nesprávně uvedeno "jedna nebo více výstupních hodnot". Jsem přesvědčen o tom, že výsledná hodnota operace má být určena jednoznačně. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 89.203.148.18 (diskusepříspěvky) 13. 4. 2016, 13:47‎

Již vám odpovídal Fafrin v Diskuse:Operace (matematika). Nestačí? --13. 4. 2016, 14:11 (CEST), Utar (diskuse)
(s edit.konfl.) Dobrý den. Budete se muset smířit s tím, že některé operace neberou ohled na vaše přesvědčení a mají více výsledných hodnot. Například operace „výpočet druhé odmocniny ze 4“ má dvě výsledné hodnoty: 2 a -2. S pozdravem --Jann (diskuse) 13. 4. 2016, 14:14 (CEST)

Více názvů - problém[editovat zdroj]

Dobrý den, napsal/přeložil jsem článek o Shanghai Tower (neboli Šhanghajské věži) nazval jsem ho ale Shanghai Tower - protože tuto věž zná pod tímto názvem více lidí. Ale chci, aby i ti lidé co napíšou do vyhledáváče Šhanghajská věž našli můj článek. Nenašel jsem tu, jak čtenáře přesměřovat, nebo tak.. Přes rozcestníky je to podle mě nesmysl. Děkuji moc za odpověď. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)

Pomůže tento návod na přesměrování? --Jan Polák (diskuse) 16. 4. 2016, 12:52 (CEST)
Díky moc! --Martin2035 16. 4. 2016, 13:30 (CEST)
Tento návod mě při čtení vždycky zarazí úvodní větou. Je tam napsáno "pod názvem", přičemž až další vysvětlení a příklady dovedou k rozluštění, jestli je to řádek pod názvem stránky, nebo jestli se tak stránka jmenuje (...stránka pod názvem...). Někomu je to asi jasné hned. --MONUDET (diskuse) 16. 4. 2016, 13:55 (CEST)
Ano, omlouvám se, napsal jsem to zbytečně zmatečně. Ale Jan Polák to pochopil, takže mám odpověď. Příště se polepším. --Martin2035 (diskuse) 16. 4. 2016, 14:42 (CEST)
@Martin2035:Reagováno bylo zjevně na návod, ne na Vás. Ale i tak, každý zde někde začínal. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 15:08 (CEST)
@MONUDET: Tak trochu oboje :-). Řádek s přesměrovávacím textem se vkládá hned jeden řádek pod název, ze kterého má vést přejmenování a zároveň se ta stránka tak jmenuje. Ale je fakt, že to je dvousmyslné, byť obě z možností platí. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 15:08 (CEST)
(s editačním konfliktem): Není potřeba se, Martine2035, omlouvat, neboť kolega MONUDET měl na mysli text v mnou odkázaném návodu, jenž se mu zdá – rozumím-li kolegovi správně – nesrozumitelný. --Jan Polák (diskuse) 16. 4. 2016, 15:11 (CEST)
MONUDET: Aha, bylo to u Wikipedie:Přesměrování#Jak vytvořit přesměrování. Upravil jsem, už je to srozumitelné? --Matěj Orlický (diskuse) 16. 4. 2016, 16:32 (CEST)

Anglický název[editovat zdroj]

Dobrý den, tak jsem tu zas. Rád bych přeložil anglický článek National Historic Landmark. Nevím si ale rady s názvem, protože do češtiny by se to přeložilo: národní historická památka. To by vyznělo tak, jako že je to národní historická památka jakékoliv země. Avšak doopravdy to tak není, budovy které jsou takto uznány jsou posouzeny vládou USA a musí se nacházet na území USA. Nabízí se ještě dodat za článek v závorce: (USA). Děkuji moc! --Martin2035 (diskuse) 16. 4. 2016, 19:19 (CEST)

Navrhuji sice dlouhý, ale odpovídající název Národní historická památka Spojených států amerických. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 4. 2016, 19:38 (CEST)
Obecně je dobré v takových případech pohledat také nějaké české zdroje, které se tématu věnují a už se s jeho českým pojmenováním popasovaly. Někdy se volí překlady, jindy autoři zůstávají u původního anglického názvu nebo nějaké jeho zkratky. Každopádně pokud by mělo jít jen o to, aby z názvu článku bylo zřetelné, že jde o záležitost americkou, tak kolegou Zbrnajsem navržené řešení by mohlo být jedno z použitelných. Také by mohla obstát zkratka USA - ačkoli obecně se doporučuje zkratky v názvech rozepisovat, v případě všeobecně známých zkratek sloužících jen k odlišení by to IMHO nemusel být takový problém. --Bazi (diskuse) 16. 4. 2016, 22:54 (CEST)
@Martin2035: Máme třeba National Hockey League, takže by to mohlo jít ponechat v originále a z té Zbrnajsemovy varianty by mohlo být vhodné udělat přesměrování. Máme také ale Národní kulturní památka České republiky, takže dlouhá přeložená verze by taky měla jistou oporu. Co jsem prohlédl nálezy od Googlu, různé cestovky používají národní historická památka i jen národní památka, vždy vedle originální verze. --16. 4. 2016, 23:17 (CEST), Utar (diskuse)

Majna Rothschildova[editovat zdroj]

Zdravím, píšu článek o majně a našel jsem poklad mezi zdroji [1]. Přijde mi to jako z knihy nebo časopisu než z webu, ale nedaří semi zjistit odkud. Pomůže někdo? OJJ, Diskuse 18. 4. 2016, 08:13 (CEST)

Objevil jsem (při zadání úseku textu do googlu) tohle (BirdLife International (2001) Threatened birds of Asia: the BirdLife International Red Data Book. Cambridge, UK: BirdLife International), --Davcza (diskuse) 18. 4. 2016, 08:30 (CEST)
@Davcza: Díky! OJJ, Diskuse 18. 4. 2016, 08:35 (CEST)

Odkazy 3. Liga[editovat zdroj]

Jak mám zkopírovat odkazy z jiné jazykové verze? Zkoušel jsem to u clanku 3. Liga a odkazy nepracují. Penguin9 (diskuse) 23. 4. 2016, 23:16 (CEST)

@Penguin9: Dobrý den. Odkazy na loga nefungují protože a) byly překopírovány s německou předponou Datei: (bylo by potřeba nahradit pomocí Soubor:) b) protože některé odkazované soubory s těmito logy nejsou ve společném úložišti obrázků Wikimedia Commons, ale přímo na německé Wikipedii a dají se tedy použít pouze tam. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2016, 23:31 (CEST)

Autorská práva[editovat zdroj]

Přesunuto z Diskuse k Wikipedii:Potřebuji pomoc. Matěj Orlický (diskuse) 24. 4. 2016, 17:37 (CEST)

V souvislosti s předchozím dotazem ohledně odkazů bych se chtěl zeptat, jak dostat do článku obrázek, který jsem nevytvořil, ale je legálně na Wikipedii v jiném jazyce. Když například stáhnu do PC obrázek z jiné jazykové verze, nahodím na Commons a přidám do článku, tak mi ho smažou. Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 17:23 (CEST)

@Penguin9:Dobrý den, některé Wikipedie umožňují použití obrázků, které jsou chráněny autorským zákonem (zejména fair use). Česká Wikipedie mezi těmito projekty není, zejména kvůli tomu, že v českém právním řádu žádná výjimka jako je fair use neexistuje. Pravidla Wikimedia Foundation vyžadují, aby veškerý obsah wikiprojektu bylo legální šířit jednak pod americkými zákony a zároveň pod zákony země, ze které pochází nejvíce uživatelů. Pokud budete mít jakékoliv další otázky, neváhejte se zde zeptat, rádi Vám pomůžeme. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 24. 4. 2016, 17:31 (CEST)

Takže kdybych chtěl použít nějaké logo, tak bych musel získat písemné svolení autora. Jinak jak to je s použitím obrázků jako je tento? https://de.m.wikipedia.org/wiki/Datei:3._Fussball-Liga_Deutschland_2015-2016.png --Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 18:13 (CEST)

@Penguin9:Ano, přesně tak. Vámi odkázaný obrázek je i na Wikimedia Commons, takže ten na české Wikipedii využijete jednoduše. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 24. 4. 2016, 18:18 (CEST)

Děkuji--Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 18:26 (CEST)

Přeložila jsem článek...[editovat zdroj]

Přeložila jsem z anglické wikipedie článek Mycroft Holmes a ačkoli jsem četla nápovědu, moc jsem nepochopila, jak uvést, že je to jenom překlad. Prosím, pomůžete mi s tím někdo? Doufám, že jsem něco nezkazila, jsem tu nová a teprve se rozkoukávám, moc si nevím rady. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Sursumka (diskusepříspěvky)

Dobrý den, zde máte návod, snad je to vysvětleno srozumitelně: šablonu v této podobě – {{překlad|kód jazyka|název článku na cizí Wikipedii|číslo revize}} vyplníte a vložíte na konec článku pod nadpis Reference. Slovo překlad necháte tak jak je, kód jazyka je pro angličtinu en. Poslední položku, číslo revize, získáte tak, že na anglické Wikipedii vlevo v menu, v sekci tools kliknete na permanent link. Číslo revize je poslední číslo zobrazené v URL. Podrobnější nápověda je zde. --Remaling (diskuse) 25. 4. 2016, 02:06 (CEST)
Děkuji moc, nevěděla jsem, jak získat to číslo revize. Sursumka (diskuse) 25. 4. 2016, 20:23 (CEST)

Přesun IAAF[editovat zdroj]

Nedaří se mi přesunout atletickou federaci ze zkratky na název. Myslím, že správně je prioritně používat celé názvy, i když zkratka může být zaběhlá. Následně bude asi nutné hromadně upravit v odkazujících stránkách správný odkaz. Prosím pomoc. Zelenymuzik (diskuse) 25. 4. 2016, 14:21 (CEST)

Vyřešeno kolegou Zdenekk2. --Dvorapa (diskuse) 25. 4. 2016, 23:31 (CEST)

Jak řešit pochvalu?[editovat zdroj]

Dnes jsem narazil na tuto pochvalu a netuším co s ní. Smazat se mi nechce, ale asi tam úplně taky nepatří. --Dvorapa (diskuse) 25. 4. 2016, 23:27 (CEST)

No nepatří, ale kdybychom ji vymazali, začne si o nás myslet něco jiného. Většina běžných čtenářů přesunutí takřka považují za smazání (najednou to tam není). Takže já bych to tam nechal. --Urbanecm (diskuse) 28. 4. 2016, 18:03 (CEST)

Význam některých wiki-zkratek[editovat zdroj]

Byl jsem poždán o úpravu hesla Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, ale nějak si s tím nevím rady. V úvodu hesla je box: {{Upravit|formát infoboxu, redukce neency informací, celková wikifikace, nezávislé zdroje -promo styl}}. Upravil jsem formát infoboxu, prosím nějakého zkušenějšího wikipedistu, aby se juknul, zda je to o.k.. Nevím ale, co znamená výraz "redukce neency informací", tj. co mám ve wikihesle vlastně upravovat. Taky mi není jasné, co je to "promo styl". Upozorňuji, že na wikipedii zakládám a edituji většinou životopisné statě osob angažovaných v čs. odboji za 2. sv. války a s "nadacemi" nemám dostud žádné praktické zkušenosti.Mojmir Churavy (diskuse) 26. 4. 2016, 17:34 (CEST)

Ahoj, neency informace = neencyklopedická informace = informace nepatřící do encyklopedie. Promo styl je takový styl, který se používá třeba na propagačních materiálech organizace, nějaké informace o promo stylu můžeš najít na Wikipedie:SPAM. Mě třeba jako promo a neency informace připadá odstavec Programy. Výrazy typu prestižní mají prostě za cíl propagovat tu danou nadaci. Pochybuji taky o tom, zda bychom v encyklopedii našli kapitolku Historie v současném znění, když už nic jiného, je vše od Paní Olga jako její zakladatelka opět psáno s cílem propagovat nadaci. Infobox si po Tobě netroufám zkontrolovat, to přenechám někomu jinému. Snad jsem i tak pomohl. --Urbanecm (diskuse) 26. 4. 2016, 19:05 (CEST)
Díky moc, teď jsem získal jakousi představu o tom, na co je nejspíš třeba se zaměřit a pokusím se na tom nějak popracovat.Mojmir Churavy (diskuse) 26. 4. 2016, 21:53 (CEST)

Jak vložit článek[editovat zdroj]

Dobrý den, zkoušel jsem vložit popis nového vědního oboru. Potřeboval bych poradit jak to udělat abych nedělal reklamu a neporušil jsem současně porušit nějaká pravidla...je možná konzultace ? Děkuji Michal Kindl

Na pročtení stačí zatím Wikipedie:VAS, Wikipedie:NPOV a Wikipedie:PP. Kdyžtak se obraťte. OJJ, Diskuse 28. 4. 2016, 15:14 (CEST)

Odkazy do csv[editovat zdroj]

Dobrý den, dokázal by mi někdo znalý uložit seznam článků odkazujících na čl. Rostliny do csv a poslat mi ho na email? Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 28. 4. 2016, 23:19 (CEST)

@Vojtěch Zavadil:VyřešenoVyřešeno OJJ, Diskuse 29. 4. 2016, 05:53 (CEST)

Dlouhodobá nečinnost v diskuzi u hesla[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych pokračovat v upravování hesla na wikipedii a snažil jsem se přes diskuzi se dopracovat k nějakému kompromisu. Ovšem od 6. dubna mi nikdo na moje připomínky nezareagoval a já bych rád pokračoval v některých upravách. Mohu tak již učinit nebo poradíte mi jaký je další správný krok? Premysl orac (diskuse) 2. 5. 2016, 14:27 (CEST)

Děkuji a hezký den – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Premysl orac (diskusepříspěvky)

Co to je za heslo? --Jan Polák (diskuse) 2. 5. 2016, 11:40 (CEST)
Zřejmě Pavel Tykač. --Matěj Orlický (diskuse) 2. 5. 2016, 11:51 (CEST)
Ano je to tak. Díky --Premysl orac (diskuse) 2. 5. 2016, 14:24 (CEST)
Tak koukám, že stejná situace nastala i tady. --Premysl orac (diskuse) 4. 5. 2016, 16:45 (CEST)
Které přesně úpravy váznou na jakých připomínkách? Úpravy nerozporované je možno provést, úpravy rozporované je vhodné konzultovat tam s dřívějšími účastníky diskuse, tedy oslovit je nebo prostě přidat připomenutí v tamější diskusní stránce. Můžete také v případě potřeby požádat o tzv. třetí názor. --Bazi (diskuse) 4. 5. 2016, 16:51 (CEST)
Díky za reakci. Jde o to, že jsem navrhl změnit celý odstavec, který jsem předělal a rozvinul. Změnil jsem titulek, který je z mého pohledu zavádějící ale všechny informace který byli v původním odstavci jsou v novém nadále. Děkuji za radu, zkusím postupovat jak říkáte a pokud se opět nedohodneme požádám třetí osobu.--Premysl orac (diskuse) 4. 5. 2016, 18:07 (CEST)

Wikidata[editovat zdroj]

Přátelé, nejde mi na wikidatech propojit Turnaj kandidátů v šachu s položkou https://www.wikidata.org/wiki/Q1723677#sitelinks-wikipedia, může někdo pomoci? Dík, --Hnetubud (diskuse) 3. 5. 2016, 19:29 (CEST)

Vyřešeno. --90.181.19.106 3. 5. 2016, 19:30 (CEST)
Skvělé, děkuji.--Hnetubud (diskuse) 3. 5. 2016, 19:36 (CEST)

Mobilni aplikace Android[editovat zdroj]

Po editaci nelze zobrazit náhled a tedy i uložit (nelze se prý připojit k internetu). Ostatni aplikace mi samozřejmě fungují. Nevite někdo, co se děje? B.mertlik (diskuse) 4. 5. 2016, 22:28 (CEST)

Netuším, mě to funguje. --Urbanecm (diskuse) 5. 5. 2016, 10:56 (CEST)

Šablona: Překlad[editovat zdroj]

Dobrý den potřebuji poradit se šablonou Překlad. Když jsem článek, který obsahuje tuto šablonu přeložil, mohu ji smazat? Předem děkuji za odpověď Jiri16 (diskuse) 5. 5. 2016, 15:59 (CEST)

Jedná-li se o tento krok, pak prosím nemazat. Článek byl původně přeložen a korektně byla vložena šablona o překladu. Překlad však nebyl dostatečný a bylo potřebné ho opravit. Vy jste tedy provedl tu opravu, jakýsi dopřeklad, ale stále zůstává v platnosti, že text článků původně pochází z jinojazyčného článku, takže by měl být tento původ přiznán.
Ještě mimochodem jste také při své úpravě odstranil v textu uvedené řádkové reference, což je rozhodně špatně, ty by měly být i v překladu zachovány a jen upraveny do českých šablon, resp. podle českých citačních norem. Doporučuji tyto reference navrátit a upravit. --Bazi (diskuse) 5. 5. 2016, 16:07 (CEST)

Nevím jak jinak doložit článek než napsáním dvou zdrojů[editovat zdroj]

Na stránce 90Vteřin bylo napsáno že možná nesplňuje podmínky významnosti. Žádný odkaz jsem nenašel a nevím jak jinak doložit významnost článku. --Walter Klosse (diskuse) 5. 5. 2016, 17:15 (CEST)

@Walter Klosse:Pokud neexistuje žádný netriviální nezávislý zdroj (ať už digitální, nebo papírový) publikovaný věrohodným zdrojem (vizte WP:2NNVZ), pak pravděpodobně není předmět článku dostatečně encyklopedicky významný. Právě k ověření této skutečnosti tato procedura slouží. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 5. 5. 2016, 17:19 (CEST)