Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
  • WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze, Brně nebo České Lípě, můžete požádat o pomoc také osobně na setkání klubu Wikipedie.
O pomoc můžete žádat také na IRC chatu, nebo e-mailem. Kanál pro českou Wikipedii je #wikipedia-cs. E-mailová adresa pro pokládání dotazů ohledně Wikipedie je info-cs@wikimedia.org.


Kostel Povýšení svatého Kříže (Bučač)[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám se za jazykové chyby. Prosím pomozte. I požádat přidán do článku

Doplnění typu labyrintu.[editovat | editovat zdroj]

Přeneseno z Wikipedie:Nástěnka správců.

Dobrý den, na hlavní stránce Labyrinty jsou označeny typy labyrintů, je tam několik druhů vytvořených labyrintů, ale chybí tam malovaný labyrint. V České republice je několik malovaných labyrintů ( typ Chartres )Největší malovaný labyrint v České republice ve Frýdku-Místku. Také Třinec, Havířov a první školní labyrint v Senohrabech u Prahy.Děkuji Vám za zvážení, zda je aktuální dodat i tuto tvorbu labyrintů na stránku Wikipedii. Pěkné dny Vám přeji. S pozdravem Petr Litvák. - petrliving.26.4.2017 – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Petrliving (diskusepříspěvky)

clanek dne - tydne do emailu[editovat | editovat zdroj]

Chtela bych se zeptat, zda na ceske wikipedii existuje podobna sluzba jako na anglicke - https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/daily-article-l, kde bych se mohla zaregistrovat a clanek by mi chodil do meho emailu. Dekuji!

Velká pětka, návrh na rozcestník[editovat | editovat zdroj]

DD, existují dva různé významy a dva články Velá pětka, může prosím někdo zkušený udělat rozcestník?

Článek Velká pětka je sice stručný, ale zdá se mi jako laikovi v pořádku, existuje i v jiných jazycích. Pojednává o afrických zvířatech. Lepší by bylo jej přejmenovat, např. na Velká pětka (zoologie) nebo Velká africká pětka.

Článek Big Five se mi zdá také v pořádku, také existuje i v jiných jazycích. Pojednává o osobnostních faktorech. Tento pojem se ale často používá v psychologii, např. dr.Koukolík opakovaně používá pouze českou variantu Velká pětka. Takže Big five je na wiki matoucí. Lepší by bylo jej přejmenovat, např. na Velká pětka (psychologie). Děkuji, --Petr Říha, Hradec Králové (diskuse) 24. 9. 2017, 00:12 (CEST)

@Riha: Zdravím a děkuji za upozornění na problém spolu s okomentovaným návrhem jeho možného odstranění. Situaci jsem vyřešil umístěním šablony {{Různé významy}}. Je lepší, než dvoupoložkové rozcestníky, a myslím, že popsaný problém zdárně zvládla. Závěrem ještě jednou děkuji za upozornění. --Jan Polák (diskuse) 24. 9. 2017, 03:33 (CEST)

Šablona[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, existuje šablona "Uživatel žije Mnichově" a jestli-že ano, jak ji vložit? Děkuji za pomoc

Michael – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Wiery cz (diskusepříspěvky)

Pokud myslíte šablonu, která se vkládá na uživatelskou stránku, pak o takové nevím. Máme však šablonu {{User Německo}} (doufám, že myslíte ten německý, pokud chcete přímo Mnichov, můžete si ji vytvořit. Není to složité. Stačí převzít třeba {{User Praha}}, překopírovat jí na nový název, nahradit logo, kategorii (tu poté založte, je to jako založit článek, akorát dáte Kategorie:Název), možná nahradit nějaké další věci určené pro Prahu a je to. Jen nezapomeňte uvést autora původní šablony (teď tedy Praha), nejjednodušeji tak, že u šabl. Praha kliknete v pravém sloupci (pod logem Wikipedie) na odkaz "Citovat stránku", a do shrnutí editace u nové šablony překopírujte některou z nabízených možností. Kdyby cokoli nebylo jasné, ptejte se, jsme tu pro vás. --Vojtasafr (diskuse) 1. 10. 2017, 21:15 (CEST)
Možná by vám pomohla {{Nálepka levá}} vyplněná například takto
{{subst:Nálepka levá |id = [[soubor:Muenchen Kleines Stadtwappen.svg|30px]] |id-c = blue |id-fc = |id-s = |info = Žiji v Mnichově |info-c = lightblue |info-fc = |info-s = |border-c = }}.
Nebo lze upravit některou šablonu z Kategorie:Nálepky wikipedistů podle obcí. Zdraví --Jann (diskuse) 1. 10. 2017, 22:31 (CEST)

Jak změnit název stránky?[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, mám dotaz jak změním název stránky (tedy i odkazu). Jedná se mi o stránku ÓČKA GOLD, které se přejmenovalo na ÓČKO STAR? Děkuji MINI.LUKAS

Dobrý den, dopodrobna o tom píše stránka Wikipedie:Slučování a přesun stránek. Stránky může přesouvat schválený registrovaný uživatel pomocí záložky "Další" -> "Přesunout". RiniX (diskuse) 4. 10. 2017, 21:38 (CEST)
@MINI.LUKAS: Podrobněji: V liště pravo nahoře u článku je položka "Další" - když na ni kliknete, objeví se tlačítko "Přesunout". Poté do rámečku vpravo nahoře napíšete nový název a pod to zdůvodnění. --Remaling (diskuse) 4. 10. 2017, 21:40 (CEST)

RiniX: Já asi nebudu schválený registrovaný uživatel. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel MINI.LUKAS (diskusepříspěvky)

Nebojte se, schváleným uživatelem se stává ten editor, který má alespoň 10 editací a od jeho přihlášení uplynula doba čtyř dnů. RiniX (diskuse) 4. 10. 2017, 22:26 (CEST)

DJ Tráva[editovat | editovat zdroj]

dobry den, moc prosím o pomoc s odstraněním textu nad fotografii v rámečku u profilu DJ Trávy .. je to nějaká info o pixelech .. díky --Honored by foundation (diskuse) 6. 10. 2017, 21:53 (CEST)

Hotovo Hotovo. Je to taková funkce infoboxů, že stačí vložit jen název obrázku a on si ho pak srovná... --Vojtasafr (diskuse) 6. 10. 2017, 22:08 (CEST)

Stříbný[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den chci se zeptat, je nutné dokládat důkaz o významnosti stránky? Včera byl na sjezdu zvolen Adam Stříbný předsedou RM, tak jsem si řekl, že by bylo fajn aby měl stránku na wikipedii, v několika dalších týdnech určitě o něm něco v nezávislých zdrojích napsáno bude, do té doby jsem tam doložil dva zdroje z parlamentních listů. Prosil bych o odstranění té šablony, pan Stříbný významný rozhodně je. Pokud se můj návrh zamítne, chci se ještě zeptat, jestli bude stačit jen jeden nezávislý zdroj? Děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 128.0.180.230 (diskusepříspěvky)

Dobrý den, jedná se o jedno z obecně platných pravidel na české Wikipedii. Wikipedie (a jakákoliv jiná encyklopedie) nemá sloužit jako primární informační zdroj, ale jen jako sumarizace předtím publikovaných faktů. Co se týče Parlamentních listů, u nich je velký problém s věrohodností, vizte studii MUNI. Jeden zdroj taktéž stačit nebude, vizte již odkazované pravidlo. Srdečně, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2017, 17:05 (CEST)
Dobrý den. V článku uvedené zdroje nevyhovují: první dva nejsou nezávislé a Parlamentní listy jsou (kromě výše řečeného) články které napsal A. Stříbný, nikoli články o něm. Bylo by potřeba doložit alespoň dva nezávislé zdroje, které pojednávají přímo o něm a to v nějakém minimálním rozsahu, nestačí jen zmínka či dvě tři věty. Bez takovýchto zdrojů není osoba (či jiné téma) na Wikipedii považované za natolik encyklopedicky významné, aby si zasloužilo samostatný článek. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 10. 2017, 17:13 (CEST)

potřebuji pomoc s vytvořením nového článku[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den.

Je mi líto, ale ani podle Vašich návodů nejsem schopna vytvořit článek. Je možné zaslat někomu text a obrázky, aby to vložil správným způsobem s infoboxem, obrázky atd.? Jedná se o životopis a dílo výtvarníka Luboše Janatu.

Děkuji za odpověď

--93.153.38.169 11. 10. 2017, 14:54 (CEST)

Co konkrétně Vám tam nejde? Rád konkrétně poradím. --Vojtasafr (diskuse) 11. 10. 2017, 14:56 (CEST)
Možná by nebylo špatné, kdyby byly nějaké vzory, nebo "slepé" články k okopírování. Ale možná to někde je, tak se omlouvám. MONUDET (diskuse) 11. 10. 2017, 17:24 (CEST)
Můžete také kliknout na Luboš Janata a vložit tam svůj text, to jistě nebude problém a ostatní uživatelé s úpravami nejspíše pomohou. Pokud máte obrázky se svobodnou licencí, můžete je vložit dle Nápověda:Načtení souboru nebo pak požádat o pomoc jen s načtením obrázků. --Matěj Orlický (diskuse) 11. 10. 2017, 17:45 (CEST)
Je to jak píše kolega, důležitý je kvalitní text, s ostatními formalitami si nemusíte lámat hlavu, Wikipedie je velice otevřený projekt. Je tu také poměrně dost kolegů, kteří se novým článkům věnují a jejich základní úpravy provádějí. Jak píše kolega, stačí kliknout na tento odkaz: Luboš Janata a zkopírovat tam text, uveďte prosím také zdroje, ze kterých jste čerpala. Poté text uložíte kliknutím na modré tlačítko "Zveřejnit stránku", které je vlevo dole a je hotovo. --Remaling (diskuse) 11. 10. 2017, 17:50 (CEST)
Jen pro jistotu připomínám, že článek na wikipedii musí hlavně obsahovat nezávislé zdroje prokazující encyklopedickou významnost a nesmí porušovat autorská práva. To jsou naprosto nezbytné podmínky, ty ostatní věci se dají společnými silami vyřešit. Samozřejmě se od nováčků neočekává, že jejich práce budou hned od začátku perfektní, takže editujte s odvahou.--Hnetubud (diskuse) 11. 10. 2017, 20:26 (CEST)

Už jsem to vložila. Zatím jen text. Můžu teda poprosit o nějakou editaci. Dana

Škoda, že jste si ten odkaz na autorská práva nepřečetla, mohla jste ušetřit práci sobě i nám. Do wikipedie se prostě nedají vkládat texty okopírované z internetu, je to proti autorskému zákonu. Je nutné článek napsat vlastními slovy, s využitím dostupných zdrojů.--Hnetubud (diskuse) 13. 10. 2017, 20:22 (CEST)

Text jsem neokopírovala. Je to takhle domluveno s autorem textu, ředitelem GVUN, který se nechtěl zabývat sám vkládáním toho textu, protože je jinak pracovně vytížený. Také to je domluveno s vdovou po panu Janatovi, které pomáhám s různými záležitostmi. Já sama nemám na tom žádný zájem. Chápu vás, ale byla bych ráda, kdybyste taky pochopil vy lidi, kteří nevědí jak to chodí a nemají potřebné technické vědomosti a chtějí prostě udělat dobrou věc. 90.177.224.62 17. 10. 2017, 19:55 (CEST)

V tom případě je nutné poslat písemné povolení. OJJ, Diskuse 17. 10. 2017, 19:58 (CEST)

Splnění úkolu[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, odstranil jsem všechny odkazy na rozcestník v článku Miami, jak bylo zadáno v úkolu na diskusní stránce k článku. Jakým způsobem bych teď měl postupovat, aby bylo zřejmé, že byl úkol splněn? Přiznám se, že jsem to z návodu k šabloně {{úkoly}} příliš nepochopil... Děkuji. --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 21:52 (CEST)

Poznámka: odkaz na rozcestník trh tam pořád vidím. --Vachovec1 (diskuse) 19. 10. 2017, 22:10 (CEST)
Děkuji za upozornění, už jsem to napravil :-). --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 23:22 (CEST)
Ahoj, ono to tam ani není :). Čas od času aktualizuje rozcestníky robot, můžeš to pustit z hlavy. U nerozcestníkových/neISBN úkolů (případně ručně zadaných úkolů) to robot samozřejmě neřeší, pak stačí řádek s úkolem škrtnout. Až se škrtnou všechny, navrhni podstránku /Úkoly na rychlé smazání a odeber šablonu úkoly z diskuse (pokud by zůstala prázdná, pak ji navrhni rovněž). Hezký den, --Martin Urbanec (diskuse) 19. 10. 2017, 22:13 (CEST)
Děkuji za odpověď. --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 23:22 (CEST)