Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
 • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
 • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
 • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
 • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze nebo v Brně, můžete požádat o pomoc také osobně na některém ze setkání klubu Wikipedie.
O pomoc můžete žádat také na IRC chatu. Kanál pro českou Wikipedii je #wikipedia-cs.


Vložení obrázku těsně u infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Nevěděl by někdo (pokud je to vůbec možné), jak do článku Západní křídlo (seriál), sekce Hlavní postavy vložit obrázek těsně k (levé části) infoboxu? Mohl bych ho samozřejmě vložit do levé části článku, ale to by pak "rozházelo" celou levou část té sekce a nevypadalo by to dobře. Pokud ho vložím standartně zobrazí se až pod infoboxem a to také nevypadá dobře a v případě obrázku herce už ani moc nedává smysl. Případné díky. --Remaling (diskuse) 11. 10. 2016, 02:38 (CEST)

Navrhovaný způsob se na Wiki nepraktikuje, alespoň jsem ho neviděl. Pokud je ibox delší než text, pak je nutné buď dopsat text, nebo když jsem narazil na podobné případy (obrázky vpravo v odkazech po iboxem, vlevo prázdno), tak to řeším vytvořením pod/sekce „Galerie“ s možným využitím <gallery mode=packed heights=160px> (px volitelné; nebo bez heights=) v záhlaví. Obrázky se pak zobrazují pod textem, vlevo od iboxu.--Kacir 11. 10. 2016, 02:54 (CEST)

Kategorie Emilia-Romagna[editovat | editovat zdroj]

Edituji pouze z mobilu, je to nesnadné. Odstranil jsem zjevný nesmysl. Kategorie se jmenovala Emilie-Romagna, jinak než sama oblast. Tu jsem zařadil správně, ale nevím, co dále. --Zbrnajsem (diskuse) 12. 10. 2016, 20:42 (CEST)

@Zbrnajsem: Zdravím, kolego, pak je nutno rekategorizovat všechny obsažené články a kategorie, buďto ručně nebo automaticky pomocí udělátka Cat-a-lot, což jsem mezitím provedl. Budete-li mít zájem, klidně mě někdy kontaktujte, je to výborný nástroj. --Mario7 (diskuse) 12. 10. 2016, 21:05 (CEST)
Díky za pomoc! Do té chvíle jsem už to spravil u snad třech podkategorií a článku Emilia-Romagna. --Zbrnajsem (diskuse) 12. 10. 2016, 21:10 (CEST)

Násobné užití šablon[editovat | editovat zdroj]

Věděl by někdo o jednoduché parserové funkci nebo modulu či čem, co by dokázalo v závislosti na číselné hodnotě vykládat za sebou tolikrát nějakou šablonu? Např. 3 = {{pahýl}}{{pahýl}}{{pahýl}}. Aniž by se muselo třeba pomocí switch vyskládat celé složité:

{{#switch:{{{číslo}}}
|1={{pahýl}}
|2={{pahýl}}{{pahýl}}
|3={{pahýl}}{{pahýl}}{{pahýl}}
...
}}

Vlastně nejde nutně o ty šablony, prostě o n-násobné zopakování téhož řetězce. --Bazi (diskuse) 13. 10. 2016, 13:51 (CEST)

Na vícenásobné opakování řetězce tu máme {{Loop}}, ale nemám čas zkusit, jak se chová v případě, že do ní vložím šablonu. Případně by to šlo udělat i přes Modul:String. --Dvorapa (diskuse) 13. 10. 2016, 15:13 (CEST)
Tak, jak má, viz [1]. Jen dotaz, k čemu to, Bazi, potřebujete? --Martin Urbanec (diskuse) 13. 10. 2016, 15:49 (CEST)
Díky, to je přesně ono. Tahle šablona by mi jinak asi dost nabobtnala. I tak mám zatím obavu, aby tam těch dotazů nebylo moc s velkými nároky při načítání stránky. Byl by k tomu vhodnější ten modul, nebo šablona? --Bazi (diskuse) 13. 10. 2016, 16:23 (CEST)
IMHO to je jedno, stejně tu loop asi přepíšu, aby využívala modul :D. Dotaz se provádí při uložení stránky, kde je šablona vložena, ne při načtení, to by nám Wikipedie hnedka zkolabovala :). Výsledek se uloží do cache a prezentuje klientům. To je také důvod, proč je občas třeba vynutit obnovu cache. ---Martin Urbanec (diskuse) 13. 10. 2016, 16:26 (CEST)

Článek o společnosti[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, ráda bych vložila článek o společnosti Answear, jedná se o mezinárodní společnost s působností mimo jiné v ČR. Článek se týká právě české pobočky. Editační filtr však neumožní tento článek zveřejnit. Jak jej mohu upravit tak, aby odpovídal podmínkám zveřejnění? Obsahem článku je informativní popis založení a činnosti společnosti včetně informace o kamenné prodejně apod. Nejedná se o žádné reklamní sdělení či jiný nevhodný obsah.

Děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel NelaZ (diskusepříspěvky)

Mohu se zeptat, co přesně ten filtr píše? OJJ, Diskuse 13. 10. 2016, 14:05 (CEST)
@OJJ: Měl by MediaWiki:Abusefilter-warning-no-markup tohle, článek, který neexistoval nemůže být značkován a druhý filtr je jen #81, který vypisuje to, na co jsem odkázal. Viz logy. Zbytek nechám na tobě ;). --Martin Urbanec (diskuse) 13. 10. 2016, 15:51 (CEST)
Prostě odporovalo Wikipedie:VAS a doporučuji se podívat ještě sem. --OJJ, Diskuse 13. 10. 2016, 16:14 (CEST) @OJJ: Editační filtr uvedl pouze toto:
Editační filtr zaznamenal možnou problematickou editaci. Článek, který se snažíte vytvořit, pravděpodobně nevyhovuje standardům Wikipedie. Podívejte se na stránku Jak vytvořit článek a pokuste se článek vylepšit, aby zde mohl zůstat. V opačném případě může být smazán okamžitě nebo po vypršení lhůty k vylepšení. Neváhejte ohlásit falešné poplachy filtru nebo jiné podněty pro vylepšení filtru.
Nicméně na polské wikipedii článek o společnosti je, článek pro českou a slovenskou stránku je pouhý překlad. Jakým způsobem by bylo možné ho publikovat? Děkuji

WOC[editovat | editovat zdroj]

Na stránkách Mistrovství světa v orientačním běhu 2017,2018,2019 mě pořád dáváte nějaký bany, i když máte v podpoře napsáno že stačí 3 věty textu, což tam mám. Nevím co ještě chcete abych tam dal?!– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Ondra.paleczech (diskusepříspěvky)

Dobrý den, ty „bany“ jsou šablony upozorňující na to, že se jedná o tzv. subpahýly, tj. velmi krátké články. Pokud se je nepodaří rozšířit do podoby tzv. pahýlů (aspoň 3 až 10 krátkých vět), lze je třeba sloučit do nového (společného) článku. --Mario7 (diskuse) 18. 10. 2016, 00:15 (CEST)
Dobrý den. Upozorňuji rovněž na Wikipedie:CWN#Wikipedie není křišťálová koule. Pokud není zatím známo nic jiného, než dějiště a (předběžné?) datum konání, založení příslušných článků se jeví předčasné. --Vachovec1 (diskuse) 18. 10. 2016, 01:54 (CEST)
Podle mého osobního názoru například heslo Mistrovství světa v orientačním běhu 2019 minimální požadavky určitě splňuje. Jsou tam základní údaje o akci, tj. kdy, kde, kdo o tom rozhodl a v infoboxu je seznam soutěžních disciplín. Podle mne typický pahýl. --Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 10. 2016, 11:18 (CEST)

Stránka města Bojkovice[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, stránka obsahuje neplatný městský znak. můžete ho prosím zaměnit za znak uvedený na www.bojkovice.cz v horním levém rohu? díky Petr Viceník starosta města Bojkovice

Opraveno. --RomanM82 (diskuse) 18. 10. 2016, 17:34 (CEST)

Dobrý den,[editovat | editovat zdroj]

Vážení Wikipedisté, chtěl jsem na Wikipedii nějak přispět, bohužel jsem zjistil, že editovat asi nějak neumím, když jsem totiž chtěl editovat, objevilo se mi toto:Z následujícího důvodu nemáte oprávnění upravit tuto stránku:

Tato stránka byla zamčena, aby se předešlo jejímu editování.

Můžete si zobrazit a zkopírovat zdrojový kód této stránky: Nevím si rady, když tak mně prosím pomožte, předem děkuji. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Peppazdeppa (diskusepříspěvky)

@Peppazdeppa: Dobrý den, neuvedl jste o jakou stránku se přesně jednalo, ale editace některých stránek může být omezena, viz informace zde. Pravděpodobně se jednalo o částečně zamčenou stránku, kterou budete moci editovat až 4 dny po založení účtu. --Remaling (diskuse) 18. 10. 2016, 18:09 (CEST)
Jedná o stránku matematika, chtěl jsem tam udělat menší úpravy, jen nějaké odkazy na jiné stránky zde apodb. ně nějaké velké změny. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Peppazdeppa (diskusepříspěvky)
Dobrý den. Editace stránky matematika je zablokována pro anonymní a nově registrované wikipedisty, aby byla ochráněna před častými vtípky a poškozování ze strany nudících se školáků. Pokud chcete nějak přispět, zkuste to na jiné stránce, která nemá vpravo nahoře symbol zámku a k matematice se vraťte později (sobota večer). --Matěj Orlický (diskuse) 18. 10. 2016, 18:33 (CEST)

Nefunguje šablona „LocMap vícenásobně“ v článku 1. česká hokejová liga 2016/2017[editovat | editovat zdroj]

Podaří se někomu identifikovat příčinu nezobrazování mapy (šablony {{LocMap vícenásobně}}) v článku 1. česká hokejová liga 2016/2017? Předem děkuji. --Jan Polák (diskuse) 19. 10. 2016, 22:01 (CEST)

V LocMapech se moc nevyznám, takže k příčině se asi nedostanu, ale pěkně se to vykreslí, pokud vynecháš parametr width=500. Matěj Suchánek (diskuse) 20. 10. 2016, 14:31 (CEST)
Divná chyba. Problém nastává pouze a jen při šířce 500 (width=500). Nastavíte-li jakoukoli jinou šířku: 400, 450, 495, 505, 550, 600, je vše OK. --Vachovec1 (diskuse) 20. 10. 2016, 14:58 (CEST)
Další pozorování: nejde zřejmě o problém šablony, ale o problém podkladové mapy. Šablona {{LocMap vícenásobně}} s jinými mapami se i při nastavení parametru width=500 zobrazuje normálně, ovšem pokusy v jiných článcích obsahujících stejnou podkladovou mapu Česka vykazují stejný zobrazovací problém jako byl ve zmíněném článku 1. česká hokejová liga 2016/2017. --Vachovec1 (diskuse) 20. 10. 2016, 15:10 (CEST)
Potvruji, že jde o problém podkladové mapy. Obrázek Czech Republic location map.svg se při zadané velikosti 500px z nějakého důvodu nezobrazuje. Dám to pod Technickou lípu. --Vachovec1 (diskuse) 20. 10. 2016, 15:30 (CEST)
@Vachovec1: Nedávej to pod technickou, diskusi registruji. Je to tím, že upload.wikimedia.org odmítá zaslat obrázek pro 500px. Adresa [2] prostě nefunguje (ač by měla vrátit 500px verzi). Když změníš 500px za jakoukoliv jinou velikost, bude to fungovat. Poptám se na IRC, to vypadá na problém na serverech. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 10. 2016, 15:35 (CEST)
Obrázek je opraven, žádám Jana, aby potvrdil, zda vše funguje jak má. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 10. 2016, 15:56 (CEST)
Jan, Martine, potvrzuje, že vše v článku funguje (testováno FF 49.0.1 a Chrome 53.0.2785.143 m). :-) Ostatním kolegům, zvláště pak Matěji Suchánkovi a Vachovcovi1, mockrát děkuji za péči, kterou mému dotazu a problému věnovali. --Jan Polák (diskuse) 20. 10. 2016, 16:22 (CEST)

Podmínky významnosti[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak musím postupovat, když se mi na mém příspěvku objeví tato chyba:Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti.– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel LarryCZ (diskusepříspěvky)

Doplnit 2 nezávislé netriviální věrohodné zdroje (kniha, solidní web, hodnověrné periodikum atp.). Mnoho štěstí. --OJJ, Diskuse 21. 10. 2016, 19:38 (CEST)

Jak je to s autorskými právy na staré pohlednice[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, a jsem si jist, že se to tu už řešilo, ale dotaz je tento: Objevil jsem kdesi na internetu (aukce) oskenovanou pohlednici z roku 1920, kde je japonská zaoceánská loď "Shunko Maru"(jitřní paprsek), přivážející ruské legionáře z Vladivostoku do Evropy. Jak je to s autorskými právy na takto staré pohlednice? Mohu ji "převzít" do Commons a zveřejnit ji např. pod svobodnou licencí {{PD-anon-70-EU}} ? Nebo je v tom nějaký "háček"? Teoreticky bych (jako případný sběratel) mohl takových pohlednic vlastnit více a po jejich oskenování je dát na Commons, nebo "to je chápáno - v případě kdysi publikovaných pohlednic- jako porušení autorských práv"? Díky za fundovaný názor. Mojmir Churavy (diskuse) 23. 10. 2016, 18:43 (CEST)

Já sám v téhle oblasti dost tápu, nicméně na Commons existuje tato šablona. Podle amerických zákonů jsou díla zveřejněná v Americe před rokem 1923 volná, tím pádem mohou být na Commons. Jestli to dobře chápu, tak pokud to není americká pohlednice, na Commons by mohla být nahrána pouze pokud by byl znám autor fotografie a ten by zemřel nejpozději v r. 1946, jinak ne. Ale raději počkejte na odpověď někoho dalšího. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 10. 2016, 18:52 (CEST)
Díky za odpověď, ale abych pravdu řekl, moc světla mi to do problematiky nevneslo. Je jasné, že dílo je "volné" 70 let po smrti autora. Takže kdyby loď v roce 1920 fotografoval stařík nad hrobem, který zemřel v roce 1946, tak bych ji mohl použít. Bohužel nevidím druhou stranu pohlednice, takže nevím, zda byl uveden autor anebo autor není znám. Pokud by nebyl znám, tak už uplynulo 70 let a mohl bych použít {{PD-anon-70-EU}}, ale nic nevím, tak mám asi smůlu. Mojmir Churavy (diskuse) 24. 10. 2016, 20:32 (CEST)
Ano, já to tak dělám. Když mám možnost prostudovat druhou stranu pohlednice a zjistím, že autor díla není uveden, tak to nahraji např. pod {{PD-anon-70-EU}}, ale pokud tu možnost nemáte, tak to takto udělat nejde. To je stejné, jako byste chtěl pro Wikizdroje převzít knihu, ale neměl možnost prostudovat její titulní stranu ani tiráž, takže byste nevěděl kdo je jejím autorem a kdy zemřel. --Jan.Kamenicek (diskuse) 25. 10. 2016, 10:48 (CEST)

Možná ping Mormegil, třeba ví víc. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 11:43 (CEST)

No, ono k tomu není moc co dodat. Pokud o nějakém autorském díle víte jen to, že je z roku 1920, ale ani ho nemáte v ruce, abyste se mohli podívat, že na rubu není autor podepsán, tak ho jen stěží můžete prohlašovat za volné. (Ovšem ne, že by takových podobných děl, označených jako anonymní dílo starší 70 let, nebylo na Commons hafo.) --Mormegil 25. 10. 2016, 16:35 (CEST)

Sledované[editovat | editovat zdroj]

Dneska se mi řada editovaných stránek zapsala mezi sledované, přestože jsem to neoznačil. Čím to? OJJ, Diskuse 25. 10. 2016, 13:22 (CEST)

Změň si to na zpátky, mělo to být jen pro nově registrované, Vojtěch Veselý ví víc o záměru. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 10. 2016, 13:24 (CEST)
Můžu říct, že mě to včera odpo pěkně štvalo, měnil sem nastavení desetkrát, páč sem měl pocit, že si z tím někdo z vývojářů hraje--Horst (diskuse) 25. 10. 2016, 13:28 (CEST)
Záměr jsem popsal zde a byla mu tam také vyjádřena přízeň. Pokud se změna dotkla i dříve registrovaných uživatelů, tak mě to mrzí, to je docela vážný problém a doufám, že už byl napraven. Nicméně do technického řešení vůbec nevidím, to si vzal na starosti Martin Urbanec. --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 10. 2016, 13:44 (CEST)
Problém napraven nebyl. Stránky se pořád automaticky označují jako sledované, pokud manuálně nepotvrdím opak. Zkusím si změnit nastavení, ale jinak musím konstatovat – fušeřina. --Vachovec1 (diskuse) 25. 10. 2016, 14:13 (CEST)
Dopsal jsem do ticketu, že změna zasáhla i již registrované uživatele. Snad se k tomu někdo brzy dostane. ---25. 10. 2016, 14:31 (CEST), Utar (diskuse)
Potvrzuji, že stejné chování se projevuje i u mne. --Blahma (diskuse) 25. 10. 2016, 20:19 (CEST)

mapa vymezující CHZO České pivo[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, potřeboval bych do hesla České pivo vložit mapu, která vymezuje území jedině přípustné pro Chráněné zeměpisné označení České pivo. Mapu zpracoval Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, který se jednání o CHZO zúčastnil a požádal mne, abych mapu do hesla vložil. Pokaždé bylo vložení odmítnuto. Co udělat proto, aby tato mapa, kterou akceptovalo EU a na jejím základě (i dalších mnoha věcech) CHZO České pivo udělilo, byla uložena do Creative Commons? Poznámka: Mapa je běžně používána při různých prezentacích o CHZO České pivo, je tedy veřejně k dispozici. Popis problému, hláška: This action has been automatically identified as harmful (more info). Uncostreuctive edits will be quickly reverted and egregious or repeated unconstructive editing will result in your account or IP address being blocked. Děkuji. --Josef Vacl (diskuse) 26. 10. 2016, 17:58 (CEST)

Co přesně a kam se snažíte vložit? Odkaz nebo obrázek? A přímo do zdejšího článku nebo se to snažíte nahrát na Commons? --Vachovec1 (diskuse) 26. 10. 2016, 18:13 (CEST)
Dobrý den, dle záznamů se jedná o filtr 156 popsaný: Small jpeg's uploaded by users with low editcount – tedy nahrávání malého obrázku uživatelem, který má malý počet editací. Nemáte obrázek mapy ve větším rozlišení? --Matěj Orlický (diskuse) 26. 10. 2016, 18:15 (CEST)
@Matěj Orlický: Ale filtr 156 by měl jen logovat a varovat, neměl by operaci zakazovat. Nespouští se ještě jiný filtr? --Vachovec1 (diskuse) 26. 10. 2016, 18:22 (CEST)
@Vachovec1: Vzhledem k tomu, že na těch neexistujících stránkách (File:… na Commons) se nevyskytuje záznam o jejich smazání, tak předpokládám, že nebyly vytvořeny (ale použití filtru se zaznamenalo). Tedy že kolega Josef Vacl se zalekl upozornění a načítaný obrázek do Commons neuložil. Odpovídal by tomu i jím citovaný text upozornění. --Matěj Orlický (diskuse) 26. 10. 2016, 18:37 (CEST)
U pokusu obrázek uložit jsem byl já a tuším i Aktron, ale nepřišli jsme jak na to. Zkoušeli jsme to i opakovaně. Nicméně pokud by problém vyřešil obrázek ve vyšším rozlišení, možná to půjde vyřešit. Případně se pokusíme obrázek uložit třeba pod mým účtem.--Vojtěch Veselý (diskuse) 26. 10. 2016, 19:19 (CEST)
Ještě by šlo mapu vytvořit znova v GIMPu s pomocí Open Street Maps, to budou jiná data, tak je snad filtr blokovat nebude. Ale bude to trochu práce, pravda. --Aktron (|) 5. 11. 2016, 09:35 (CET)

Sloučení dvou účtů[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, jak v minulosti byli řešeny globální účty. Tak mám problém s tím, že mám dva účty chtěl bych je sloučit, ale nevím jak na to je někde návod? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Hittl (diskusepříspěvky)

Pokud jde o sloučení stejnojmenných účtů na různých wiki, to je stále možné v nastavení, ale to zřejmě nebude váš případ
Pokud jde o sloučení různých účtů na jedné wiki, tak to možné není a zřejmě ani nebude (repsektive nástroj existuje, ale kvůli závažným chybám nebude uveden do provozu).
Pokud chcete sloučit různojmenné účty na různých wiki, bude nutné je nejprve sjednotit na stejném jménu - . JAn (diskuse) 31. 10. 2016, 14:46 (CET)
Opravím trochu JAna, je možné sloučit více globálních účtů do jednoho globálního, je ovšem potřeba aby na jednom projektu měl příspěvky pouze jeden účet. Technicky jsou toho schopni stewardi, kdyby narazili na problém, je to pro nás ochoten udělat jeden vývojář. --Martin Urbanec (diskuse) 31. 10. 2016, 14:54 (CET)
BTW sloučení dvou účtů není možné udělat globálními přejmenovávači, je nutné jeden z účtů dočasně odpojit od globálního. --Martin Urbanec (diskuse) 31. 10. 2016, 14:55 (CET)

Spočítat články v kategorii (včetně těch v podkategoriích)[editovat | editovat zdroj]

Rád bych si udělal přibližný obrázek o tom, kolik čeho v české Wikipedii je. Počet biografických článků lze spočítat snadno, součtem položek v kategoriích Ženy a Muži (14+80 tisíc, mimochodem), ale pro jiné entity tyto nadřazené kategorie nemáme, kategorizační strom je postavený jinak. Pokud bych ale chtěl rychle vědět například to, kolik máme ve Wikipedii biologických druhů (asi včetně nadřazených taxonů), jak to mám udělat? Je na to nějaký nástroj? Představoval bych si to úplně jednoduše, řekl bych tomu nástroji, ať mi sečte články, včetně těch v podkategoriích, v kategorii Organismy (anebo Strom života?) a vypadlo by mi nějaké číslo. I když asi hrozí, že tam budou nějaké cykly nebo že se skrz nějakou větvičku dostanu někam úplně jinam, co už s biologickými druhy nemá nic společného... Má k tomu někdo nějaký nástroj nebo nápad co s tím? --Vojtěch Veselý (diskuse) 1. 11. 2016, 20:27 (CET)

@Vojtěch Veselý: Doporučuji Petscan, do první lišty zadej cs Wikipedia, název kategorie, požadovaný počet skoků do podkategorií a vygeneruj si seznam (včetně počtu). Umí to i průniky a sjednocení kategorií. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 11. 2016, 20:46 (CET)
To sem už zkoušel, ale našlo mi to 160 tisíc článků, takže sem usoudil, že to asi skáče i do kategorií, který vůbec nechci. Navíc teď mi ještě přestal ten odkaz fungovat.. --Vojtěch Veselý (diskuse) 1. 11. 2016, 21:17 (CET)
@Vojtěch Veselý: Řečeno slovy informatika, ten výsledek, co dostáváš, je (zřejmě) naprosto správný, ale naprosto k ničemu. Systém kategorií na Wikipedii není garantovaně strom, takže se lze dostat dokonce i do nekonečných smyček (ostatně proto je vždy vyžadováno zadání omezení hloubky, byť by to mělo být třeba až na 20). Zbývá ti buď to zadat jako sloučení více kategorií, které vyjmenuješ (a u každé z nich můžeš zadat vlastní hloubku za svislítko přímo k jejímu názvu) a v nejhorším případě si prostě nejprve vytipuj po jedné všechny jednotlivé kategorie, které tě zajímají (i s tímto ti nástroj dovede pomoct, když si necháš místo článků v hlavním jmenném prostoru vypisovat kategorie) a nastav si hloubku 0, tj. vyhledávání jen přímo v těch kategoriích, přičemž výsledky se ti zase sloučí a tím odstraní duplicity. Možná lepší pro to, co máš v úmyslu (biologické druhy), by ale bylo, abys hledal stránky podle toho, jestli používají určitou šablonu (infobox). To by mělo jít s tímto nástrojem taky. Inspiruj se na Wikipedie:WikiProjekt Česko-slovenská Wikipedie/Chybějící články – pravidelně tam aktualizuju výsledky vyhledávání stejným způsobem, a to jak podle kategorie, tak právě podle použité šablony. --Blahma (diskuse) 1. 11. 2016, 21:44 (CET)
Ten nápad s šablonou by mohl fungovat, díky. Bohužel se mi teď Petscan nechce spustit, ale snad to brzy vyzkouším. --Vojtěch Veselý (diskuse) 1. 11. 2016, 21:50 (CET)
Mně také ne, asi to spadlo. Určitě to zase naskočí --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 11. 2016, 21:51 (CET)
K počítán použití šablony jsem našel tenhle nástroj. Našlo mi to necelých 12 tisíc výskytů. To je několikrát méně než bych čekal, zajímavé. --Vojtěch Veselý (diskuse) 1. 11. 2016, 21:53 (CET)
@Vojtěch Dostál, Vojtěch Veselý: K PetScanu, Urbanecm: please see -labs channel, there is ongoing maintenance there affecting all tools/projects. --Martin Urbanec (diskuse) 1. 11. 2016, 22:16 (CET)

Přesměrování na odstavec[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mohu přesměrovat na odstavec. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Coohy (diskusepříspěvky)

Dobrý den, tato:
#PŘESMĚRUJ [[Název článku#Nadpis odstavce]]

Ve speciálních případech se lze odkázat i jinam než na nadpis použitím šablony {{Kotva}}. --Matěj Orlický (diskuse) 2. 11. 2016, 14:09 (CET)

vložení obrázku[editovat | editovat zdroj]

nevím jak mám jednoduše vložit obrázek Vrčeňské lípy do infoboxu u článku Vrčeňská lípa. v infoboxu se mi nezobrazují jednotlivé položky --Petr1888 (diskuse) 3. 11. 2016, 11:33 (CET)

Buď jděte na Wikidata, vyhledejte položku Vrčeňská lípa a přidejte "Výrok" obrázek (našeptávač ho nabídne), pak vložte obrázek. Z Wikidat budou obrázek přebírat všechny verze, které tahají hodnoty v příslušném infoboxu. Druhou možností je vložit lokálně do českého článku parametr "obrázek =" a přidat fotku, pak se bude zobrazovat vždy jen na české verzi (viz v úvodu lokálně vložené "datum narození"). Názvy položek jsou sjednocovány, vždy si lze jméno ověřit navštívením infoboxu {{Infobox - stromy}}. --Kacir 3. 11. 2016, 11:48 (CET)
@Petr1888: Obrázek se v tomto případě patrně vložil na Wikidata a do článku promítl z nich. Lze jej také vložit do infoboxu jako |obrázek=něco.jpg (lokální vklad Wikidata přebije). OJJ, Diskuse 3. 11. 2016, 11:49 (CET)

a nebylo by lepší, kdyby se infobox zobrazoval v celé podobě jako například u článku Hraniční buk (Teslíny) --Petr1888 (diskuse) 3. 11. 2016, 12:13 (CET)

Samozřejmě, ale někdo by nejprve musel ty údaje do infoboxu vyplnit. JAn (diskuse) 3. 11. 2016, 21:57 (CET)
nerozumím co míníte vyplněním údajů v infoboxu. Přeci infobox památné stromy je již definován. Nebylo by možné roboticky nahradit neúplně zadané infoboxy celým zněním. --Petr1888 (diskuse) 4. 11. 2016, 06:48 (CET)
U hraničního buku jsou navíc položky upřesnění umístění (okres, katastr...), druh a datum vyhlášení. Druh a datum by šlo naimportovat na wikidata a přebírat do infoboxů - pokud ale existuje zdroj, ze kterého by šlo tato data vyplnit. Koukám, že druh už je vyplněn, ale v instance (čeho) (P31) stejně jako to, že jde o památný strom a solitér - nevím, zda by to šlo nějak jednoduše přebírat. Hromadně vyplnit okresy by nemusel být až tak zásadní problém. JAn (diskuse) 4. 11. 2016, 10:19 (CET)
@JAn Petr se ptá, proč nejsou v článku uvedené prázdné parametry čekající na lokální vyplnění (např. "| obrázek ="). Nemám rád vkládání prázdných parametrů do šablon (tím méně jejich robotické doplňování), ale nevím, zda na toto téma byla někdy vedena rozsáhlejší diskuze. --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 11. 2016, 10:24 (CET)
Jen je tam proboha nepřidávat prázdné, pak nebude fungovat přebírání z wikidat (přebije se to lokálním prázdným údajem). --Martin Urbanec (diskuse) 4. 11. 2016, 10:26 (CET)

Wikispecies[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, mohl by mi někdo pomoci s jednou opravou na wikispecies a vysvětlit mi kde je zakopán pes? Jde o zařazení rodu Nertera. Ten je v rámci čeledi Rubiaceae řazen do podčeledi Rubioideae a tribu Anthospermeae. V rámci tribu je na wikidatech uveden správně, když však rozklepnu přímo rod Nertera, objeví se tam nesmyslné řazení do tribu Cephalantheae a do zcela jiné podčeledi. Nevím jak to opravit. Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 6. 11. 2016, 11:29 (CET)

Myslím, že jsem to opravil (zkontrolujte, zda je to nyní správně). Nešlo o Wikidata, bylo třeba provést opravu v šabloně Template:Nertera, kde se odkazuje na nejbližší vyšší taxon. --Vachovec1 (diskuse) 6. 11. 2016, 11:45 (CET)
To je přesně ono, díky. Vojtěch Zavadil (diskuse) 6. 11. 2016, 17:24 (CET)

Článek týdne o Habsburcích[editovat | editovat zdroj]

Měl by někdo tip na kvalitní článek, který by se dal navrhnout na článek týdne ke 100. výročí úmrtí Františka Josefa I.? Tedy něco k jeho osobě, případně obecněji k Habsburkům. Měl by to být ideálně NČ nebo DČ, ale třeba i jiný kvalitní článek, který ovšem ještě na hlavní straně v rubrice Článek týdne nebyl. Díky za tipy nebo přímo návrhy. --Bazi (diskuse) 6. 11. 2016, 17:59 (CET)

Myslím, že to by chtělo spíš samotného Františka, mám doma a kdysi jsem četl jeho životopis od Herreho. Před delším časem jsem taky psal Cechblogovi, že to v článku s požadavky na zdroje možná přehání, a já se na to kdyžtak podívám, teď mám o důvod víc, tak uvidím jak mi to vyjde. I tak ale článek není v dobrém stavu, podle mě popisuje chybně spíš dějiny císařství než Františkův život (i když ono se to dost prolíná) a pro HS chybí spousta referencí. Asi by tedy byl zázrak kdybych z něj do 20. listopadu udělal něco, co se alespoň blíží DČ (možná kdyby mi s tím někdo pomohl). V této souvislosti mě napadá – možná bysme měli už pomalu začít vylepšovat toto :) --Remaling (diskuse) 7. 11. 2016, 03:17 (CET)
Ano, jeho vlastní článek by byl k tématu ideál, ale protože jsem si vědom toho, že dotáhnout něco k DČ takto narychlo není jednoduché, ptám se i po jiných souvisejících článcích. Ostatně NČ nebo DČ je ideál, mohl by to být i článek bez puclíku, ale aby byl ukázkou kvalitního obsahu, dobře napsaného, hlavně nepahýlového, aby v něm nebyly opomenuty důležité informace, taky dobře zdrojovaného a vhodně ilustrovaného. Sám Starej Procházka by k tomu mohl mít nakročeno, pokud se na něj někdo znalým okem podívá a alespoň o něco vylepší. Dívám se, že na enWiki ani deWiki nemá sice puclík, ale hvězdičku dostal na chorvatské a estonské Wiki (tam ovšem i přes upozornění na nedostatek). Takže na tom vlastně nejsme ještě tak zle a třeba by se dalo i z těch cizojazyčných verzí něco zužitkovat. Pokud už ovšem víte o jiném souvisejícím článku, že je opravdu dobře zpracovaný, jen třeba ještě není NČ ani DČ, mohlo by to být snazší. --Bazi (diskuse) 7. 11. 2016, 10:23 (CET)
Navrhuji zužitkovat hodně obsah článku Ferdinand I. Habsburský, eventuálně jeho následníků až po toho Habsburka, co nám přinesl Bílou horu. To je pro nás to důležité období Habsburků - likvidace nejen české samostatnosti, ale dokonce i svéprávnosti. Muselo by to být ale doplněno nějakou zmínkou, že pochopitelně/nepochopitelně celoevropsky jsou Habsburkové viděni jinak, tedy jako velká dynastie, která formovala Evropu až po Španělsko. A dokonce tedy i Jižní Ameriku. A třeba by byla dobrá také zmínka o zatím posledním významném představiteli rodu Ottovi von Habsburg a jeho Panevropské unii. Vlastně by ale neměl chybět Rudolf I. Habsburský, kterým to všechno začalo. Musím se ale bohužel omluvit, že sám toho mnoho detailně udělat nemohu, lépe řečeno skoro nic (leda eventuálně prohlédnout text), neboť jsem v rámci rodiny hodně zaneprázdněn. --Zbrnajsem (diskuse) 7. 11. 2016, 10:41 (CET) - --Zbrnajsem (diskuse) 7. 11. 2016, 10:46 (CET)
Nedovedu si představit, jak bychom měli „zužitkovat“ obsah článku, resp. vícero článků. Prostě je třeba dodat jeden ucelený použitelný článek, ne že budeme vytahovat nějaké informace z různých článků. Takže toto nám asi nebude moc k užitku. --Bazi (diskuse) 10. 11. 2016, 23:05 (CET)

kladogram v článku Archosauři[editovat | editovat zdroj]

nevím jak mám upravit kladogram v článku Archosauři --Petr1888 (diskuse) 7. 11. 2016, 07:05 (CET)

@Petr1888: Když se podíváte na [3], není to nijak složité; žádné kódy, jen mezery a psaní. OJJ, Diskuse 7. 11. 2016, 07:52 (CET)
no právě zde se mi to nelíbilo --Petr1888 (diskuse) 7. 11. 2016, 09:30 (CET)
Chcete-li hezčí výsledek nebo potřebujete popisky větví, je zde šablona:Klad, kterou lze samu do sebe vícenásobně vnořovat. Petr Karel (diskuse) 7. 11. 2016, 08:01 (CET)
Příklad použití šablony {{Klad}} pro vytvoření kladogramu: Tyrannosaurus#Kladogram tyranosauridů. --Vachovec1 (diskuse) 7. 11. 2016, 11:10 (CET)

Taxobox v článku Euparkeria[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, v článku Euparkeria se při editaci taxobox nezobrazuje přehledně pod sebou, ale vše v řádkách, a když jsem připsal položku druh popsal, tak se nezobrazuje. Sice je v článku šablona Pracuje se, ale klidně to opravte. Děkuji za pomoc. --Whiny15 (diskuse) 10. 11. 2016, 16:27 (CET)

@Whiny15: V řádcích se to vkládá obyčejně, ale i tenhle způsob vkladu funguje a je někdy využíván. Je to úplně stejné, jen za sebou; lze to odentrovat. OJJ, Diskuse 10. 11. 2016, 16:54 (CET)
Po e. k.: Nic vám nebrání infobox rozepsat pod sebe, to jen vizuání editor zatím neví, že by to tak mělo být. Šablona je navržená tak, aby parametr |binomické jméno= přejala ze související datové položky, pokud není vyplněn lokálně. V takovém případě ale nemůžete k tomuto údaji připsat něco lokálně, poněvadž v případě aktualizace údaje by už výsledná hodnota nebyla pravdivá. Takže pro zobrazení parametru buď přidejte také parametr binomické jméno = Euparkeria, nebo jej doplňte na Wikidatech. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 11. 2016, 17:01 (CET)
Obsah parametru druh popsal se zobrazí jedině tehdy, je-li současně vyplněn parametr binomické jméno. V tomto případě se "binomické jméno" tahalo z Wikidat, taxobox v takovém případě (lokální) vyplnění parametru "druh popsal" nepředpokládal. Jinak existují parametry typový druh a typový druh popsal vhodné k použití právě v tomto případě. --Vachovec1 (diskuse) 10. 11. 2016, 17:08 (CET)

Kategorie:Monitoring:Stránky používající kouzelné odkazy ISBN[editovat | editovat zdroj]

Zdravím kolegy, potřebuji pomoc :), věděl by někdo, co s tím? --Mario7 (diskuse) 11. 11. 2016, 08:34 (CET)

Další z mnoha systémových monitorovacích kategorií. Pokud vadí, jsou tyto možnosti:
 • zapnout si udělátko oddělit speciální typy kategorií (testovací) - oddělí monitorovací kategorie na zvláštní řádek
 • založit kategorii jako skrytou - oddělí skryté kategorie na zvláštní řádek, případně je skryje
 • převést ISBN do šablony {{ISBN}} - z kategorie zmizí
JAn (diskuse) 11. 11. 2016, 08:46 (CET)
@JAn Dudík: Aha, díky, opět jsem o něco moudřejší. Vyřešil jsem to udělátkem, založení kategorie s radostí přenechám někomu technicky zdatnějšímu, bude-li se mu do toho chtít :). Zdraví --Mario7 (diskuse) 11. 11. 2016, 08:57 (CET)
Pořád nechápu, co se, třeba zde, má s tím ISBN udělat.
Druhou věcí je, že dlouhodobé monitorovací kategorie by měly být rovnou založeny jako skryté. "Běžné" červené kategorie se z článků odstraňují, ale údržbové kategorie, které čtenáře vůbec nezajímají, se tu nechávají v desítkách nebo možná i stovkách článků nezaložené. --Harold (diskuse) 11. 11. 2016, 09:09 (CET)
@JAn Dudík: Doplň, prosím, prefix "Monitoring:" do MediaWiki:Magiclink-tracking-rfc a MediaWiki:Magiclink-tracking-pmid. Tedy pokud se odtud bere název pro kategorie, což jsem usoudil z MediaWiki:Magiclink-tracking-isbn. --Harold (diskuse) 11. 11. 2016, 09:15 (CET)
Hm, tak mám pocit, že v té ISBN kategorii brzo budou desetitisíce článků, protože se objevují postupně, jak jsou editovány. --Harold (diskuse) 11. 11. 2016, 09:33 (CET)
Ono totiž třeba na sesterských projektech se skryté kategorie nepoužívají, ale naopak (červených) monitorovacích tam jsou desítky (viz s:A_porta_inferi) - ale jsou odděleny na zvláštním řádku a zobrazují se modře. Ovšem když jsem chtěl toto udělátko přednastavit na cs.wiki jako zapnuté, setkalo se to s nesouhlasem.
Prefixy přidám, ale zatím jsou kategorie prázdné.
Na sesterských projektech už projíždím botem touch na všech stránkách...JAn (diskuse) 11. 11. 2016, 09:35 (CET)
Tak už chápu, co musím udělat, jen vložit obyčejnou šablonu. Proč se to však teď musí dělat složitěji, když doteď to fungovalo bez ní (pravděpodobně je to nevhodné, když se pro to zavádí monitoring), nechápu, ale do technických věcí prostě nevidím. --Harold (diskuse) 11. 11. 2016, 09:42 (CET)
Přesně. Na isbn se mi líbilo, že se z toho po vložení automaticky udělal odkaz, řešit to další šablonou mi přijde zbytečné.--Ben Skála (diskuse) 11. 11. 2016, 09:54 (CET)
To je asi věc celé MediaWiki, protože stejné kategorie byly v noci/jsou nyní zakládány i na sk:, de:, en:... Jinak v PMID kategorii jsou nyní tři články. --Harold (diskuse) 11. 11. 2016, 10:02 (CET)
Ano, jde o to, že takováhle funkce je v MediaWiki velmi netradiční (a týká se vedle ISBN a PMID také RFC) a nečekaná: normálně kdykoli chcete po MediaWiki něco magického, musíte si o to říct voláním šablony, funkce parseru atp., ale tady prostě napíšete normální text a něco se stane. Proto je cílem tohle z MediaWiki odstranit. Pro začátek, aby se vůbec zjistilo, jak velký problém se zpětnou kompatibilitou to bude, se přidala ta monitorovací kategorie. --Mormegil 11. 11. 2016, 10:11 (CET)
ok.--Ben Skála (diskuse) 11. 11. 2016, 10:30 (CET)

Článek o společnosti[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

jakým způsobem je možné vložit informativní článek o společnosti, aniž by odporoval pravidlům?

Děkuji NelaZ (diskuse) 11. 11. 2016, 15:32 (CET)

@NelaZ:Dobrý den, článek musí vyhovovat několika principům. Jednak musí být psán nezaujatě, nesmí společnost propagovat, ale pouze o ni nezaujatě informovat, informace musí být ověřitelné a sama společnost musí být dostatečně encyklopedicky významná. Pomohl jsem Vám? S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 11. 2016, 15:57 (CET)

Pomoc !!![editovat | editovat zdroj]

Zkoušel jsem použít poprvé Cat-a-lot a dopadlo to tragicky. Mohl se prosím někdo podívat do RC nebo na mé příspěvky a ty články, které jsem přesunul do Kategorie:Regiony ve Francii přesunul do Kategorie:Dějiny Burgundska? Problém mám jednak s určením cílové kategorie (nechtěně to přesouvám úplně jinam, než chci) a pak s tím, že "pracovní plocha" pro Cat-a-lot mi překrývá stránku, takže nemůžu vybrat potřebné články k přesunu. Možná by se mi to už na potřetí povedlo, ale nechci riskovat další zmatený přesun a tím pádem zbytečné změny v RC a článcích. --Remaling (diskuse) 12. 11. 2016, 17:27 (CET)

Hotovo Hotovo. Prosím zkontroluj. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 11. 2016, 17:32 (CET)
@Remaling:Ještě rada k Cat-a-lot, vybrání kategorie napsáním do políčka jen upraví, co se zobrazí v nabídce, Cat-a-lot se řídí tím, u které kategorie klikneš na Přesunout/Zkopírovat. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 11. 2016, 17:36 (CET)
U článků je potřeba klikat mimo oblast s "aktivním" linkem, tj. např. na (již) prázdný řádek kousek za názvem článku. Tohle by se mimochodem docela hodilo opravit. Že při spuštěném Cat-a-lotu mě kliknutí na název článku přenese na příslušný článek (a po návratu zpět můžu začít s označováním znova) není zrovna příjemná fičura. Při kliknutí ná název kategorie se Cat-a-lot chová očekávaným způsobem, tj. dojde pouze k označení. --Vachovec1 (diskuse) 12. 11. 2016, 17:41 (CET)
Zajímavé je, že to funguje správně u kategorií. Nahlásil jsem to. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 11. 2016, 17:46 (CET)
@Martin Urbanec: Díky moc Martine a omlouvám se všem za ten chaos. --Remaling (diskuse) 12. 11. 2016, 17:43 (CET)
Rádo se stalo. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 11. 2016, 17:46 (CET)

Překlad článku z cizího jazyka[editovat | editovat zdroj]

DD, připravuji překlad hesla Temná energie /Dark Energy/, z english verze Wikipedie, mohu použít tamní citace, obrázky, a je nutno popř jak uvést odkaz viz. autorská práva

--Robelix (diskuse) 12. 11. 2016, 22:33 (CET)

Je možné použít tamní citace i obrázky, pouze však obrázky, které jsou volně dostupné na Commons. V sekci Reference pak uveďte odkaz na anglický článek pomocí šablony Překlad. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2016, 22:50 (CET)
Dodám, že šablona překlad slouží jen pro autorskoprávní část věci. Informace by měly být doloženy převzetím referencí odtamtud či vlastními zdroji. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 13. 11. 2016, 00:12 (CET)

Diskuse o pojmenování VE[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, před nedávnem tu někde běžela diskuse týkající se toho, jak budeme jmenovat VisualEditor. Jestli VisualEditor, Vizuální editor nebo ještě jinak. Nemohu ji ale nikde najít. Netušíte někdo? --Dvorapa (diskuse) 13. 11. 2016, 10:58 (CET)

Na první pokus: WP:Pod lípou/Archiv 2015/05#Vizuální editace X VisualEditor. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 11. 2016, 11:10 (CET)
Děkuji moc. --Dvorapa (diskuse) 13. 11. 2016, 11:50 (CET)

WP:2NNVZ[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, ještě takový menší dotaz ohledně WP:2NNVZ. Již včera mi jeden z vašich adminu(Horst) napsal že mam zadat WP:2NNVZ. Dnes při psaní znova jsem napsal že Škola oslavila 50 let, opět mi byl článek zamítnut. Tak se jen tak informativně chci zeptat proč.

S pozdravem --LarryCZ (diskuse) 15. 11. 2016, 18:14 (CET)

Dobrý den, zmíněné 2NNVZ (dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje) musí být publikované mimo Wikipedii (což, myslíte-li [4], je splněno) a nezávisle na škole (již dle adresy evidentně nesplněno). Je to jeden ze způsobů doložení encyklopediké významnosti. Můžtete využít i jiné tam popsané. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 15. 11. 2016, 18:21 (CET)
Dodám ještě odkaz na zmíněné pravidlo, kde to najdete vysvětlené podrobněji: Wikipedie:Dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje. --Jan.Kamenicek (diskuse) 15. 11. 2016, 18:24 (CET)

Uživatelských úprav blokovány globálně[editovat | editovat zdroj]

Prosím, někdo zkontrolovat editace na této wiki části tento uživatel , globální zamčené. PauloMSimoes (diskuse) 19. 11. 2016, 04:54 (CET)

@PauloMSimoes: CS: Dobrý den, tento účet prováděl pouze plíživý vandalismus, tzn. přidával pouze nesmyslné a nepravdivé informace. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 21. 11. 2016, 08:04 (CET)
EN: Hi, this user only inserted untrue information to our articles and was blocked indefinitely. The best, --Martin Urbanec (diskuse) 21. 11. 2016, 08:04 (CET)
(anglicky) Ok, Martin Urbanec. Thanks. PauloMSimoes (diskuse) 22. 11. 2016, 00:51 (CET)

Centrum vědy a techniky[editovat | editovat zdroj]

Co s tím? Vložit šablonu urgentně upravit? Založit diskusi o smazání? Nevím.--Rosenfeld (diskuse) 20. 11. 2016, 00:20 (CET)

Těžko říct. Mohlo by se to trochu očistit a předělat na normální rozcestník (jako to mají na anglické Wikipedii). Na druhou stranu by se tím ztratila určitá přidaná informační hodnota, co je tam teď. Ta ovšem, přijde mi, nese určité rysy vlastního výzkumu. V článku není vyloženě doklad, že by se tento termín používal ve všech zmiňovaných kontextech, byť jde o příbuzné věci. Hm... vlastně by to teoreticky šlo předělat i na miniportál. Ovšem navrhuji v diskusi pokračovat na diskusní stránce inkriminovaného článku (tyto dva příspěvky tam zkopíruji). --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 11. 2016, 01:14 (CET)

Vytvoření osobnosti - Jitka Osičková[editovat | editovat zdroj]

Ahoj všem profi wikipedistům! :)

Včera jsem se snažil této herečce vytvořit profil, ale celý vytvořený mi byl smazán a vůbec nerozumím tomu proč? Bylo tam vše potřebné a ozdrojované...Poradíte mi někdo prosím? Předem děkuji, Klegicz (diskuse) 21. 11. 2016, 01:42 (CET)

Ahoj, stránka byla "pouze" překryta upozorněním, že může jít o porušení autorských práv kvůli tomu, že je stránka zkopírovaná z http://detirajebrno.cz/jitka-jackuliak/ . Pokud máš svolení od autora tohoto textu, prosím, zařiď, aby byl zaslán na permissions-cs@wikimedia.org dle vzoru na WP:OTRS. Jeden z našich dobrovolníků toto povolení vyřídí a pokud bude vše v pořádku, text obnoví a dá Ti o tom vědět. Na toto vyřízení je lhůta sedmi dnů (tzn. do 20. listopadu 2016 21:28), po této lhůtě může být článek smazán. I kdyby se tak ovšem stalo, není třeba ztrácet hlavu, naši dobrovolníci mají možnost tento text obnovit i po jeho smazání, pokud k doručení povolení dojde zpětně. Ještě jednou vítej na Wikipedii. Zdraví --Martin Urbanec (diskuse) 21. 11. 2016, 07:58 (CET)

Šablona sloučit na stránce Ústní ústrojí hmyzu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, navrhl jsem sloučit stránku Ústní ústrojí hmyzu do stránky Ústní ústrojí, avšak použil jsem nejspíše špatnou šablonu, tu správnou nemůžu najít. Mohli by jste to když tak opravit? --Whiny15 (diskuse) 27. 11. 2016, 18:44 (CET)

VyřešenoVyřešeno OJJ, Diskuse 27. 11. 2016, 18:58 (CET)
Děkuji. Jen jste si Potřebuji pomoc asi spletl s nástěnkou správců, i vzhledem ke shrnutí editace . --Whiny15 (diskuse) 27. 11. 2016, 19:02 (CET)
@Whiny15: No jo! Jsem už úplně vygumovanej... OJJ, Diskuse 27. 11. 2016, 19:42 (CET)

Želva sloní[editovat | editovat zdroj]

v článku želva sloní je podle textu článu špatně vyplněný stupeň ohrožení - je zde vyplněno vyhynulý namísto stupně VU uváděného na článku v enwiki. Nevím jak to mám opravit. Stejný problém je s článkem prase vietnamské --Petr1888 (diskuse) 28. 11. 2016, 11:23 (CET)

@Petr1888: Těžká věc; IUCN opravdu ty druhy vede jako vyhynulé. Zatímco u prasete je to díky taxonomickým pochybnostem ([5]), se želvou se strkal @Vachovec1: (https://www.wikidata.org/w/index.php?title=Q486672&action=history), třeba něco řekne on. --OJJ, Diskuse 28. 11. 2016, 11:52 (CET)

Nedávno došlo k překopání celého systému těch galapážských želv. Zatímco dřív byly všechny galapážské želvy řazeny pod jediný druh želva sloní (Geochelone nigra), nyní je uznáváno druhů 10:

 • Chelonoidis nigra – ostrov Floreana; vyhynulá
 • Chelonoidis becki – ostrov Isabela (sever); zranitelná
 • Chelonoidis abingdonii – ostrov Pinta; vyhynulá
 • Chelonoidis chathamensis – ostrov San Cristobal; zranitelná
 • Chelonoidis darwini – ostrov Santiago; ohrožená
 • Chelonoidis hoodensis – ostrov Española; kriticky ohrožená
 • Chelonoidis duncanensis – ostrov Pinzón; vyhynulá v přírodě
 • Chelonoidis phantastica – ostrov Fernandina; vyhynulá
 • Chelonoidis porteri – ostrov Santa Cruz; ohrožená
 • Chelonoidis vicina – ostrov Isabela (jih); ohrožená

Nová taxonomie je dostupná například zde a jak je vidět, akceptuje jí už i IUCN. Tudíž bychom to měli přejmout i my. Čili v článku želva sloní se nám z Geochelone nigra stane něco jako Geochelone nigra complex (to používají na en-wiki). A teď je otázka, co s těmi Wikidaty. Protože pokud u Q486672 najednou posuneme význam z Geochelone nigra complex na Geochelone nigra, přestane položka odpovídat propojeným údajům na Wikipediích. Problém je, že současná položka Wikidat je kombinací obojího. Otázka je, co s tím udělat. Viděl bych to na úpravu položky Q486672 tak, aby odpovídala pojmu Geochelone nigra complex, pro Geochelone nigra pak založit vlastní položku. --Vachovec1 (diskuse) 28. 11. 2016, 13:10 (CET)

@Vachovec1: Náš článek změněn, pokusil jsem se překopat i Wikidata; takhle to blbne nejen naši encyklopedii. --OJJ, Diskuse 28. 11. 2016, 15:11 (CET)

Obrázek[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, zda mohu bez problémů (nebo jakým způsobem) vložit asi 80 let starou fotografii. Jedná se o fotografii člověka, o němž je článek, ale autor je už neznámý. Pravděpodobně ale není ještě 70 let po smrti. Jedná se o scan papírové fotografie.

S přáním hezkého dne

--Mori (diskuse) 28. 11. 2016, 17:12 (CET)

@Mori: Dobrý den, krátká odpověď: Ne, bohužel to není možné. Delší odpověď: Pokud autor fotografie není 70 let po smrti, není možné fotografii svobodně využívat a tedy ani nahrát sem. Pokud autor není znám vůbec, není možné získat jeho svolení (popř. ověřit si datum smrti) a tedy takové osiřelé dílo možné není využít také, leda-že by to dovolovala nějaká zákonná licence (která pro takovýto případ neexistuje). S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 28. 11. 2016, 17:15 (CET)
Dobré ráno, Martine, děkuji Vám za vysvětlení. Ještě pro hlubší porozumění prosím o následující:
 • chápu to správně, že bez souhlasu autora fotografie bych nemohl dát na Wikipedii ani svou vlastní fotografii (pomiňme nyní skutečnost, že stránku o sobě nemám v úmyslu tvořit)?
 • když by ta fotografie byla objednaná a zaplacená fotografovi, ani tak není možné ji uveřejnit bez souhlasu autora (když o ni autor de facto nestojí, neboť mi ji odevzdal, a je v mém vlastnictví)? Vlastnictví fotografie nemá na práva k ní vliv?
 • co situace, kdy by fotografie vznikla tak, že fotografovaný poprosí někoho, např. na cestách, aby ho vyfotil (tudíž autor neznámý, ale autor by fotografii nikdy nevytvořil bez zadání fotografovaného)?
Přeji Vám hezký den. Mori (diskuse) 29. 11. 2016, 08:58 (CET)
@Mori: Dobré dopoledne, Mori, rád odpovím. Chápete to správně, ovšem právo autorské nestornuje jiné ochrany, například osobnostní práva (t.j. pokud by Vás někdo vyfotografoval za účelem založení do archivu v nějaké kontroverzní pozice, mohl byste se proti případné publikaci této choulostivé fotografie jinde (i na Wikipedii bránit).
Pokud jste si fotografii objednal a chcete s ní mít možnost nakládat, musíte si s autorem domluvit, že Vám uděluje výhradní licenci k užití díla v rozsahu práv samého autora. To pak v podstatě znamená, že autorem fotografie má stále skutečný autor (ten, kdo stiskl spoušť), ovšem tyto práva Vám prodal. Pak tedy jako autor bude uveden skutečný autor, ovšem svolení musíte dát Vy.
Stále stejná situace, autorská práva a osobnostní práva jsou odlišné.
Pomohl jsem Vám? S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 29. 11. 2016, 11:51 (CET)
@Martin Urbanec: Nemůže jít o toto? Popravdě, já v těchto právních otázkách docela plavu, možná by mohl poradit Pod právnickou lípou. — Draceane diskuse 29. 11. 2016, 11:39 (CET) A co se týče vlastních fotek pořízených někým jiným, těch tu máme spoustu, a vesměs jsou vydávány za vlastní dílo.
@Draceane: Domnívám se, že nikoliv. 70 let od zveřejnění jsou práva autora chráněna pouze tehdy, pokud záměrně uvolnil dílo jako anonymní, ne že chce být s dílem spjat, ale jaksi se jeho jméno ztratilo. Pak je to osiřelé dílo a je možné ho užít jen na základě zákonné licence. Možná pingnu Mormegila, právník nejsem, ale jsem si tímto téměř jist. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 11. 2016, 11:51 (CET)
@Martin Urbanec: Já také ne, rád se nechám poučit. ;-) — Draceane diskuse 29. 11. 2016, 11:53 (CET)
V zásadě je to přesně tak. Dílo anonymní spočívá v tom, že autor dílo zveřejnil úmyslně bez uvedení jména. Situace, že někdo např. vyrobil dílo pod svým jménem, ale dnes už ho neznáme, nejsou díla anonymní, ale díla osiřelá (za jistých podmínek). Případně vizte též commons:Commons:Anonymous works. A ještě poznamenám, že u vlastních fotografií pořízených za úplatu je to ještě trochu komplikováno tím, že k tomu sice existuje zákonná výjimka, ale plně nepokrývá naše vlastní požadavky na svobodnost obsahu, takže lepším řešením je to explicitně vyjasnit s fotografem. --Mormegil 29. 11. 2016, 14:16 (CET)

Nevhodné chování editoru[editovat | editovat zdroj]

Něco jsem editoval pomocí vizuálního editoru, v posledním Firefoxu, jako anonym. Když jsem ukládal, dal jsem před vyplněním shrnutí zkontrolovat změny a po odsouhlasení změn mi filtr vynadal , že mám opakovaně prázdné shrnutí, nedovolil mi ho doplnit (nebo to bylo tak schované, že jsem to nenašel) a rovnou to uložil s prázdným shrnutím. :-( Vhodné by bylo umožnit doplnit to shrnutí i v této situaci. 80.243.101.224 28. 11. 2016, 22:44 (CET)

@Matěj Suchánek, Martin Urbanec: Jakto, že ten filtr (#31) vůbec reagoval? Z popisu jsem vyrozuměl, že by se měl aktivovat při 5 nevyplněných shrnutích po sobě, to v tomto případě nenastalo ani náhodou. Ani pokud by se počítala prázdná shrnutí za jeden den, tak to nevychází. Podobně i u dalších zásahů. --Vachovec1 (diskuse) 28. 11. 2016, 22:59 (CET)
Však já ten filtr taky před dlouhou dobou zneškodnil, protože jsem o jeho fungování měl pochyby. Zatím jsem odstranil varování, o dalším postupu budu přemýšlet jindy. Matěj Suchánek (diskuse) 28. 11. 2016, 23:07 (CET)
Ne, o filtr mi nejde. Vadí mi, že mi to nedovolilo po reakci filtru doplnit shrnutí. 80.243.101.224 28. 11. 2016, 23:22 (CET)

Infobox Socha[editovat | editovat zdroj]

Hezký večer. Vytvořil jsem článek Pamětní deska 17. listopadu a umístil do něj Infobox - Socha (vhodnější asi neexistuje). Protože jsem v žádných zdrojích nenašel rozměry díla, nechal jsem políčko prázdné, v článku se ale políčko zobrazuje s prázdným parametrem složených závorek... Mohl by prosím někdo technicky zdatnější zdroják infoboxu upravit tak, aby se prázdné políčko Rozměry nezobrazovalo? Děkuji. --Vojtěch Veselý (diskuse) 29. 11. 2016, 22:29 (CET)

@Vojtěch Veselý: Podle mne to dělají všechny infoboxy seskládané po částech (měl jsem podobný problém s iboxem {{infobox - síť metra}}). Imho by bylo lepší infoboxy zapisovat všechny pomocí šablony {{Infobox}}, se kterou jsem takové problém neměl. Co si o tom myslí @Matěj Suchánek:? — Draceane diskuse 29. 11. 2016, 22:49 (CET)
@Draceane: Jsou případy, kdy klasická šablona Infobox nestačí a je potřeba infobox prostě seskládat (i když tohle zrovna ten případ podle mě není). --Dvorapa (diskuse) 29. 11. 2016, 23:05 (CET)
@Vojtěch Veselý: To proto, že je parametr povinný a vyplněn by být měl. Mohu však upravit šablonu a změnit parametr na nepovinný nebo doplnit nějakou výchozí hodnotu, pokud není vyplněný (např. neznámé nebo nezjištěno), záleží co bude více vyhovovat. --Dvorapa (diskuse) 29. 11. 2016, 23:05 (CET)
Vhodnější bude myslím změnit parametr na nepovinný, aby se zkrátka nezobrazovalo nic. --Vojtěch Veselý (diskuse) 29. 11. 2016, 23:07 (CET)
Převod na {{Infobox}} zařídil Vachovec1. Problém byl ale pouze v tom, že parametr byl povinný. Matěj Suchánek (diskuse) 30. 11. 2016, 14:36 (CET)
@Matěj Suchánek: Díky za doplnění těch TD. Byl jsem si vědom, že to není hotové, ale musel jsem odejít od počítače a plánoval jsem, že se k tomu vrátím teď večer. Můžeš se ale prosím tě podívat na položku "Zeměpisné souřadnice" a zjistit, proč se propisuje, i když není nic zadáno ani lokálně, ani na Wikidatech – např. zde nebo zde? V tom komplikovaném výrazu mám problém se vyznat. Předpokládám, že problém bude mít něco společného s vkládáním kategorií. --Vachovec1 (diskuse) 30. 11. 2016, 17:40 (CET)
Opraveno (dočasně tímto radikálním způsobem, čti dál).
Ovšem tento problém mě opět přesvědčil, že současné vkládání souřadnic potřebuje naléhavě předělat. Konkrétní problémy: Pokud validace šablony ({{Validuj geosouřadnice}}) probíhá pouze při přítomných souřadnicích, postrádá smysl kategorizace podle jejich (ne)přítomnosti. V opačném případě si kategorizace vynutí prázdné pole. Také se využívají nejméně dvě různé metody pro získávání souřadnic z Wikidat. Mnoho šablon považuje souřadnice z Wikidat ze západní polokoule za neplatné. Kontrola vypnuto probíhá v šabloně {{Souřadnice}}, ale mnoho šablon to dělá za ni. A tak dál, a tak dál... Matěj Suchánek (diskuse) 30. 11. 2016, 18:20 (CET)

Seznam výskytů stromů Ginkgo Biloba Jinan Dvoulaločný[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den je prosím možné založit tuto stránku Seznam výskytů stromů Ginkgo Biloba Jinan Dvoulaločný kde bude odkaz na některé již existují stránky samotných stromů a následně budou dělány další stánky --Komcen (diskuse) 30. 11. 2016, 08:46 (CET)

@Komcen:Dobrý den, osobně bych se toto radji se zdroji pokusil zakomponovat jako samostatnou část hesla Jinan dvoulaločný. Druhá věc, má jít jen o výskyty v ČR? Tomu by bylo potřeba přizůsobit název, tedy: Seznam výskytu stromů jinan dvoulaločný v Česku. Ale jak sem uvedl, osobně bych to vzhledem k pravidlu žádný vlastní výzkum nedělal, leda byste měl/a ke každému uvedenému výskytu zdroj. Pak to samozřejmě možné je.--Horst (diskuse) 30. 11. 2016, 10:03 (CET)
Tohle bych spíše řešil přes kategorie, dát stránku o stromu a všechny články o významných stromech daného druhu do nové kategorie. --30. 11. 2016, 10:43 (CET), Utar (diskuse)
jenže pokud nepůjde o významné stromy, těžko postačí informace na vlastní článek. A řadit třeba zámky do kategorie stromů (protože na nádvoří jinan roste) je nesmysl. JAn (diskuse) 30. 11. 2016, 10:50 (CET)
Pokud by šlo o seznam významných (chráněných, památných) stromů, určitě by to šlo. K tomu by se zdroje našly. Otázka ale, co s mladšími stromky, pak je má třeba někdo na zahradě...
Ovšem ani jeden ze čtyř stromů (3x Dobříš, 1x Potštejn), na které jsme si teď z hlavy vzpomněl, nejsou mezi památnými uvedeny, přitom dva z nich jsou poměrně velké. JAn (diskuse) 30. 11. 2016, 10:50 (CET)
Připojuji se k doporučení omezit případné uvedení výskytu v ČR jen na významné stromy, a to pouze jako oddíl v článku o jinanu. Aspoň dle mé zkušenosti se u jinanu nejedná o druh se vzácným výskytem, jen v Plzni vím o mnoha stromech vysazených při novodobých (21. stol.) úpravách městské zeleně i o několika stromech staršího věku, které rozhodně nelze považovat za významné ani kulturně, ani encyklopedicky. Mám jisté pochybnosti i o podobných oddílech článků týkajících se jiných druhů dřevin, např. Pavlovnie plstnatá#Výskyt v Česku a Slovensku (i když dle subjektivního pocitu se mi její výskyt jeví o trochu vzácnější). Petr Karel (diskuse) 1. 12. 2016, 08:32 (CET)

Památní deska Cz-Israel - kde je?[editovat | editovat zdroj]

Fotil jsem někde v Praze (Staré nebo (Nové město) tuto pamětní desku, má tehdejší kamera ale ještě neměla GPS; rád bych věděl, kde to visí. V internetu jsem našel jen toto - roku 2010, kdy fotka vznikla, to ale nebylo v onom museu. Děkuji předem, -jkb- disk de: 30. 11. 2016, 11:16 (CET)

Nebude to toto? Google mi to našel na třetím místě. --Vojtěch Veselý (diskuse) 30. 11. 2016, 11:30 (CET)
Mělo by to být ono. Vizte pohled z ulice na Mapy.cz. --Vojtěch Veselý (diskuse) 30. 11. 2016, 11:33 (CET)
No né... Nejen že nebude, ono je to ono :-) - nevím jak jsem hledal, někde byla chybka, "můj" guglík mi to nevyhodil. Báječné, mnohý dík!! -jkb- disk de: 30. 11. 2016, 11:35 (CET)
Nevyzpytatelné jsou algoritmy Googlu. :-) Rád jsem pomohl. --Vojtěch Veselý (diskuse) 30. 11. 2016, 12:02 (CET)

dopnění seznamů památných stromů v okresech[editovat | editovat zdroj]

Chtěl jsem se zeptat, zda by nebylo možné doplnit seznamy památných stzromů v jenotlivých okresech tlačítkem pro nahraní obrázku stromu na commons stejně tak jako je toumu u seznamů kulturních památek v jednotlivých okresech. odkazy viz např. seznam památných stromů v okrese Kroměříž, seznam kulturních památek v okrese Kroměříž --Petr1888 (diskuse) 30. 11. 2016, 13:26 (CET)

Ping ŠJůovi, celkem nedávno spravoval šablony v seznamech památek pro nějaký projekt fotek k památkám, třeba bude vědět, co a jak. --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2016, 14:33 (CET)
@Petr1888, Dvorapa: Funkce té ikony je založena na tom, že otevře nahrávací rozhraní UploadWizard na Commons pomocí nějakých předaných parametrů. Jenže aby ta ikona v tabulce mohla "znát" ty parametry (zejména cílovou kategorii Commons), musí celý řádek tabulky mít podobu šablony. Tedy museli bychom asi všechny seznamy stromů transformovat z podoby prosté tabulky to podoby posloupnosti šablon. Aby UploadWizard uměl pracovat s konkrétními identifikátory stromů, musel tomu být konkrétně přizpůsoben. Ovšem aby nám fungovaly i další funkce, které známe z památek (například automatické doplňování označených fotek do seznamů atd.), musely by tomu být přizpůsobeny i navazující centrální nástroje (ErfgoedBot a další), přičemž jejich správci možná nemají ambice na takovou expanzi. Anebo by se toho musel kompletně ujmout někdo tady lokálně. --ŠJů (diskuse) 7. 12. 2016, 18:35 (CET)

Sklovatka rudá[editovat | editovat zdroj]

Potřebovala bych pomoci s článkem Sklovatka rudá. Jak mám článek upravit, aby se nezobrazovalo "Urgentně upravit?"– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Angua von Uberwald (diskusepříspěvky)

Dobrý den, tuto informaci vkládá a odebírá člověk a ne program. Myslím, že upraveno bylo dostatečně, proto jsem ji odebral. Děkuji za upozornění! --Martin Urbanec (diskuse) 30. 11. 2016, 14:49 (CET)

Oprava obrázku[editovat | editovat zdroj]

Prosím o pomoc - nevím jak zmenšit obrázek. --Týnajger (diskuse) 2. 12. 2016, 08:09 (CET)

VyřešenoVyřešeno Upraveno. --Jan Polák (diskuse) 2. 12. 2016, 08:30 (CET)
@Týnajger: Jedná se o to, že k obrázku je vždy třeba připojit parametr na výšku či na šířku. — Draceane diskuse 2. 12. 2016, 10:35 (CET)

Ocenění v IB atlet[editovat | editovat zdroj]

IB atlet nemá položku ocenění (nějaké pokusy s převodem na tematický IB jsem dělal v článku Jelizaveta Bryzginová). Mohl by, prosím, někdo zkušenější tento parametr do IB zavést nebo poradit jak informaci v tomto IB ponechat. A asi se to bude týkat i dalších IB o osobách (sportovcích). Děkuji. B.mertlik (diskuse) 5. 12. 2016, 22:01 (CET)

Nejsem si jistý, že by měl infobox sportovce obsahovat zrovna státní vyznamenání (což je tento případ), možná až jednou vytvoříme modulární infobox pro lidi, ale to je ještě daleká budoucnost (někde jsme je začínali prodiskutovávat s JAnem, ale nevím kde). Doporučil bych asi takovou informaci vložit ozdrojovanou do článku spíš než se pokoušet o její vměstnání do infoboxu sportovce. --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2016, 14:42 (CET)
@JAn Dudík: Diskusi nad modulárními infoboxy jsem našel, je kdyžtak zde, bohužel celkem mrtvá. --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2016, 15:03 (CET)

Šablona ŽOPP[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, zaregistroval jsem, že boti postupně vkládají na wikipedii šablonu ŽOPP, jednou jsem na ni kliknul a už se nezobrazuje, chtěl bych se na to kouknout ještě jednou. Jak? --Martin2035 (diskuse) 7. 12. 2016, 12:30 (CET)

@Martin2035: O šabloně ŽOPP nevím, nemyslíte jinou šablonu? Máte nějakou konkrétní editaci bota, na které byste to mohl lépe vysvětlit? --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2016, 14:44 (CET)
@Martin2035: (po EK): Jinak tedy (pro úplnost) to ŽOPP znamená Žádost o provedení práce, kdy jednotliví uživatelé Wikipedie mohou žádat správce botů, aby tito boti strojově vykonali nějakou práci. --Jan Polák (diskuse) 7. 12. 2016, 14:51 (CET)
To mi připomíná podobný dotaz pod lípou. Ve shrnutí editací bota je zmíněno „ŽOPP“, což je zkratka Žádostí o provedení práce. Vkládanou šablonou je pak {{Commonscat}}. Matěj Suchánek (diskuse) 7. 12. 2016, 14:48 (CET)
@Wesalius: Zatím nevíme, jak je to s tím kliknutím a zmizením šablony, ale můžeme domluvit botovodičům (a obecně všem wikipedistům), aby se zkratkám ve shrnutích pokud možno vyhnuli nebo aby je přinejmenším obalili do prokliknutelného odkazu na stránku s vysvětlením, případně aby psali jasná a srozumitelná shrnutí provedených úprav. --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2016, 14:59 (CET)
Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016 je podle mého názoru jasné a srozumitelné shrnutí, trocha snahy (třeba takto nebo takto) na straně editora vrátí odpověď. --Wesalius d|p 8. 12. 2016, 09:07 (CET)
Ano, děkuji. Šlo o šablonu commonscat, např. zde https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Wizz_Air&action=history. Ještě se mi to spletlo s nějakou „wiki akcí", nad všemi stránkami se před pár dny objevil banner upozorňující na nějakou anketu a zpětnou vazbu k wikipedii, tak jsem si to spojil s ní, až teď jsem se pořádně podíval a je to jen HypoBOT co vkládá commonscat do článků. Ale stejně by mě zajímalo proč ten banner s zpětnou vazbou či co to bylo už zmizel, hlavně tak rychle (po pár dnech, hodinách?). Děkuji za odpověď! --Martin2035 (diskuse) 7. 12. 2016, 15:30 (CET)
Myslíš tady tenhle banner? Tenhle banner se zobrazuje na PC+iPadu na všech projektech vyjma těch s doménou gor. a krl. (proč, to nevím) a to od prvního do jedenáctého prosince. Zároveň pak jeden člověk uvidí ten banner pouze patnáctkrát za 345600 sekund (což jsou 4 dny). A jak se na něj podívat? Na začátku mého příspěvku máš odkaz. Pokud bys takové přání měl u dalšího banneru, napřed je nutné zjistit, která kampaň to asi je. To se dá zjistit na meta:Special:CentralNotice. Aktivní kampaně jsou podbarvené zeleně. V tomhle případě jde o tuhle kampaň. Ta může mít přidělen jeden či více bannerů. Sjedeš na spodek stránky, zkopíruješ si název daného banneru. V tomto případě jde o 2016WishlistSurveyVoting. Pak si sestrojíš adresu ve tvaru http://cs.wikipedia.org/wiki/XYZ?banner=názevBanneru, kde XYZ je stránka, kde chceš testovat a názevBanneru nahradíš za banner, který koumáš. V našem případě tedy https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana?banner=2016WishlistSurveyVoting . K botům, za mě bych preferoval, aby správci botů psali shrnutí bez zkratek, plus aby pro zobrazení botích editací mimo historii bylo nutné někam kliknout. --Martin Urbanec (diskuse) 7. 12. 2016, 20:31 (CET)
Ano, myslel jsem tento baner. Děkuji za vyčerpávající odpověď! --Martin2035 (diskuse) 7. 12. 2016, 21:58 (CET)

Nejaktivnější wikipedisté[editovat | editovat zdroj]

Mohl by prosím někdo technicky zdatný nabídnout (polo)automatickou aktualizaci statistik na stránce Wikipedie:Nejaktivnější wikipedisté? Nebo alespoň zase jednorázově aktualizovat? --Bazi (diskuse) 7. 12. 2016, 15:51 (CET)

@Bazi: Martinův přehled za 100 d. OJJ, Diskuse 7. 12. 2016, 16:01 (CET)
Můj přehled obsahuje uživatele a počet editací (každá návštěva způsobí generaci nového přehledu, proto to trvá tak dlouho, pokud by se to mělo masivně užívat, asi bych měl implementovat nějakou cache). Jsou dvě možnosti, buď se postarám o nějaký vždy aktuální nástroj a odkázaná stránka se stane softredirem na něj, anebo se bude pravidelně aktualizovat vlastní stránka... --Martin Urbanec (diskuse) 7. 12. 2016, 20:34 (CET)

dotaz (jak vložit reference)[editovat | editovat zdroj]

jak udělat pod článkem oznámení z čeho jsem čerpal. Je to psáno drobným písmem, ale nevím kde hledat nějaký návod.Děkuji. --Martin wolf (diskuse) 7. 12. 2016, 21:11 (CET)

Hledáte zřejmě tuto nápovědu – WP:Reference. --Vachovec1 (diskuse) 7. 12. 2016, 21:13 (CET)

Tohle asi nehledám, neumím to použít. Hledám následující:

"Při tvorbě bylo čerpáno z knihy: název knihy " a toto vložit pod nově založený článek. Něco podobného jsem viděl jako odkaz třeba na to, že článek wznikl překladem z německé Wikipedia a pod. Bylo to uvedeno drobným písmem. Zrovna to nikde nemohu najít, abych to okopíroval. --Martin wolf (diskuse) 8. 12. 2016, 10:33 (CET)

Myslíš třeba v článku Vlčetínec větu „Čerpáno z Pamětí obce Vlčetínec“? Jenže u toho je problém, že je to vlastně chyba a tohle by zde být nemělo. Podobné údaje zapisujeme právě přes reference, jak již Vachovec1 nabízel. --Jan Polák (diskuse) 8. 12. 2016, 10:52 (CET)
Otázka je, proč je to u nás chyba, na enwiki se to jmenuje general reference a vkládá se k seznamu řádkových referencí. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 12. 2016, 10:59 (CET)
Chyba je to z několika důvodů:
 1. Je to napsáno jako součást hlavní statě, patří to ale někam do referencí
 2. Z uvedené věty vůbec netuším, co to ty Paměti obce Vlčetínec jsou: Nějaká publikace? Pak by to bylo OK, jenom by to stačilo přepsat lepší formou nejlépe (nikoliv však nutně) pomocí vhodné citační šablony. Nebo je to ručně psaná kronika místního kronikáře? V takovém případě to jako zdroj není přípustné, a text by měl přijít buď potvrdit publikovanými významnými nezávislými zdroji, nebo smazat.
 3. Pokud je to nějaká vydaná publikace, tak je potřeba uvést aspoň základní náležitosti vyžadované citačními normami: autor, vydavatel, rok vydání atp.
 4. Do článku mohou později zasáhnout další wikipedisté, dopsat tam nějaké věty, jiné přepsat a podobně. Bez řádkových referencí potom nebude jasné, co bylo čerpáno ze zmíněných pamětí, a co odjinud. --Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 12. 2016, 16:52 (CET)
Ano, to je pravda, neměl jsem na mysli způsob v čl. Vlčetínec, ale myšlenku uvést zdroj (se zákl. náležitostmi), podle kterého byl článek napsán, podobně jako se uvádí {{Překlad}}. S překladem je stejný problém 4, po úpravách není jasné, které části jsou přeložené. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 12. 2016, 17:16 (CET)
Však také šablona uvádí, že byl použit překlad textu, nikoliv že jde o přeložený text. Navíc je to jen informativní, aby byla odkazem na cizojazyčnou verzi uznána zásluha přispěvatelů z cizí Wikipedie. Šablona neslouží jako skutečná reference. Opravdové reference musí být doplněny tak jako tak, a to v řádkové formě, viz můj příspěvek níže. --Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 12. 2016, 19:18 (CET)
@Martin wolf: Pokud nějaký článek vznikl překladem z jiné Wikipedie, tak se do referencí uvádí věta: V tomto článku byl použit překlad textu z článku XXX na anglické Wikipedii. Tato věta však nijak vkladatele nezprošťuje povinnosti uvést původní zdroje, odkud ty informace ve skutečnosti pocházejí, neboť i autoři na té jiné Wikipedii museli odněkud čerpat. Samozřejmě že na Wikipedii je mnoho článků, kterým k dokonalosti ledacos chybí, ale pokud jste někde viděl článek, který vznikl překladem, přičemž žádné konkrétní zdroje neobsahuje, tak je to také špatně. --Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 12. 2016, 16:57 (CET)

Automobily BMW[editovat | editovat zdroj]

Zdravím! Rád bych se zeptal na názor zkušenějšího wikipedisty, zda-li by nebylo lepší přejmenovat články z BMW řada 3 na BMW řady 3 (a to stejné u všech dalších řad), stejně jak to udávají oficilání webové stránky BMW [6]. --Tayari (diskuse) 8. 12. 2016, 17:50 (CET)

Taktéž zdravím, vzhledem k tomu, že konkrétně v tomto případě začíná článek BMW řady 3, jsem pro. BMW řada 3 nezní česky, přípustné by bylo jedině ještě BMW (řada 3), a to ještě jen v případě, pokud se všechno jmenuje BMW a potřebujeme to nějak rozlišit. Což hádám není pravda, tzn. jsem pro BMW řady 3 a analogicky u ostatních řad. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 12. 2016, 17:54 (CET)