Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze, Brně nebo České Lípě, můžete požádat o pomoc také osobně na setkání klubu Wikipedie.
Pro seniory pořádáme napříč Českou republikou kurzy přispívání do Wikipedie v rámci projektu Senioři píší Wikipedii.
Wikipedisté se také pravidelně scházejí na tzv. wikisrazech, zejména v Praze a v Brně.
O pomoc můžete žádat rovněž e-mailem na adrese info-cs@wikimedia.org.


Wikipedie:Wikipedisté[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, prosím, jestli by někomu, kdo do toho vidí, nestálo za to aktualizovat odkazy na stránce Wikipedie:Wikipedisté. V textu je několik nefunkčních odkazů - některé vedou na neexistující stránky, jiné na seznamy končící rokem 2010. Stránku používám v kurzech SePW. Předem děkuje --Czeva (diskuse) 15. 9. 2018, 21:28 (CEST)

Problém té stránky je, že, vzhledem k tomu, jak je pojatá, vyžaduje neustálou údržbu. A to v úrovni sledování jednotlivců, což už je na české Wikipedii víc než deset let hodně náročné a nepraktické. Navrhoval bych část toho neaktuálního obsahu archivovat do nějaké podstránky a zbytek stránky upravit, přepsat a pojmout o dost minimalističtěji, nezabývat se vůbec jednotlivci, jen nějakými obecnými informacemi. --Vojtěch Veselý (diskuse) 16. 9. 2018, 08:59 (CEST)
To si nemyslím. Hned v úvodu stránky se uvádí, že někdo se do seznamu zapíše sám, jiné zapíše někdo další, jde tedy o seznam volný a dobrovolný, neusiluje o úplnost a nabízí další možnosti vyhledávání wikipedistů. Existuje-li ale něco funkčního namísto např. tohoto odkazu tam uvedeného, změna bude vítána, stejně jako Tvé úpravy, máš-li nápad. --Czeva (diskuse) 16. 9. 2018, 12:57 (CEST)

Jak provázat článek s wikidaty[editovat | editovat zdroj]

vytvořil jsem na wikidatech položku Q56641225 k článku Jordán (Chlumec nad Cidlinou). Nevím ale jak mám tento článek na wikipedii provázat s wikidaty. --Petr1888 (diskuse) 16. 9. 2018, 18:26 (CEST)

@Petr1888: 1) Přepnete se na danou položku 2) Vlevo (nebo vespod, záleží na velikosti Vašeho monitoru) jsou sekce Wikipedie, Wikiknihy, Wikizprávy a další. V sekci Wikipedie kliknete na editovat, do zobrazeného políčka wiki napíšete cs a do políčka stránka název stránky na Wikipedii. 3) Stránka je propojena. Pro tuto stránku a položku jsem to udělal za Vás. Mimochodem, na Wikidatech se na rozdíl od Wikipedie nepoužívají rozlišovače. Štítek u této položky by tedy měl být jen Jordán (nebo Rybník Jordán, dá-li se slovo rybník považovat za součást názvu). Konflikty mezi více položkami, které mají stejný štítek, se řeší popiskem. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2018, 18:35 (CEST)
Píšete, že se na wikidatech nepoužívají rozlišovače - pokusil jsem se tedy vytvořit štítek pro článek Návesní rybník (Obědovice). Když na wikidatech napíši do hledání návesní rybník, tak se mi po odklepnutí nenabídne možnost vytvoření štítku. Jak mám tedy vytvořit položku wikidat pro tento článek. --Petr1888 (diskuse) 17. 9. 2018, 14:37 (CEST)
Máte pravdu, nenabídne se červený odkaz k vytvoření stránky tak, jak se nabízí při vyhledávání na Wikipedii. Můžete ale využít v levém menu nabídku „Vytvořit novou položku“. Tam vyplníte štítek „Návesní rybník“ a do popisu třeba „rybník v Obědovicích“. K takto vytvořené položce pak můžete přidat odkaz na článek na csWiki, jak už tu zaznělo.

--Bazi (diskuse) 17. 9. 2018, 14:49 (CEST)

díky za nápovězení--Petr1888 (diskuse) 17. 9. 2018, 14:58 (CEST)
Po e. k.: Na Wikidatech u příslušné položky přidat příslušný odkaz na článek. Při širším zobrazení je to v pravém sloupci, při užším zobrazení dole pod jednotlivými tvrzeními k položce. Je tam sekce „Wikipedie“, klikněte na odkaz „editovat“, do prvního okýkna vedle ikony odpadkového koše vlevo vypíšete zkratku české Wikipedie „cs“ a do druhého vpravo od ikony vyplníte název článku. Našeptávač Vám s tím pomůže. Pak kliknete na odkaz s ikonkou fajfky „zveřejnit“. A je to. --Bazi (diskuse) 16. 9. 2018, 18:38 (CEST)
díky za rady --Petr1888 (diskuse) 16. 9. 2018, 18:40 (CEST)

Attack page[editovat | editovat zdroj]

Please can someone take a look at this attack page as it needs to be deleted Wikipedista:BESSGEORG https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:BESSGEORG. Thanks Gbawden (diskuse) 17. 9. 2018, 10:32 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Page deleted --Jvs 17. 9. 2018, 10:50 (CEST)

Jan Kaláb (hudebník)[editovat | editovat zdroj]

Nepřihlášený uživatel se na této stránce ptá, proč byl článek Jan Kaláb (hudebník) smazán. Nevíte někdo jak dohledat zda byl tento článek opravdu smazán? Případně i obnovit na pískoviště uživatele, když projeví zájem a zaregistruje se. Rozlišovač jsem jen odhadl, může být jiný. Existuje stránka Jan Kaláb, který je malíř. Jan Kaláb hudebník, byl vedoucí rytmické skupiny doprovázející někdejší každodenní rozhlasové ranní rozcvičky. Předem děkuji všem za radu. --Podroužek (diskuse) 18. 9. 2018, 08:02 (CEST)

NeNe Díval jsem se na Speciální:Smazané stránky i do Speciální:Protokolovací záznamy/delete a o žádné takové stránce neexistují záznamy. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 9. 2018, 09:39 (CEST)

Text pro správce a administrátory[editovat | editovat zdroj]

Toto ale neni jen problem Providentu. To co se děje na české wikipedii nemá absolutně žádnou obdobu! Výpůjční produkty zde propagujete ve velkém a vyrábíte nesmyslné stránky na půjčky jen kvůli zpětným odkazem! Uvědomte si, že zákon půjčku nezná! Jediný oficiální termín je úvěr. Takové vaše rozvětvení stránek jen napomáhá finančním webem aby se lépe umisťovaly ve vyhledávačích a já jsem přesvědčen, že to tu nemají zdarma! Na tolik způsobů, co vy tady máte stránek o půjčce nemáte žádné jiné slovo ani slovní druh! Můžete se stydět.Relevantá enciklopedie takto klesla a napomáhá k zadlužování domácností.

Půjčka Výpůjčka Zápůjčka Nebankovní půjčka Krátkodobá půjčka Finská půjčka Mikroúvěr Úvěr Spotřebitelský úvěr Bankovní úvěr Registr dlužníků Peer to peer lending Rychlá půjčka Provident Financial RPSN Home Credit (společnost) Konsolidace úvěrů Finanční služby


Tole je hamba !!!!!! zamyslete se

--2A02:8308:703E:400:9C57:3B0E:CAB7:6151 1. 10. 2018, 18:12 (CEST)

Tak k čemu existují WP:2NNVZ, to do Wikipedie obyčejně patří, pokud to opravdu není čistě propagační text, které mažeme (ne vždy se podaří, samozřejmě, ale většina PR článků končí v knize smazaných stránek). Co patří a nepatří už je věc vkusu. Jsou tady i YouTubeři, sexuální praktiky, populární herci, prostě co koho zajímá, to si najde. Někoho zase třeba nemusí zajímat takoví Sklípkancovití, co jsem psal. OJJ, Diskuse 1. 10. 2018, 18:22 (CEST)
K „Uvědomte si, že zákon půjčku nezná!“: Česká Wikipedie se ale samozřejmě nevěnuje jen věcem, které znají současné zákony České republiky. Snaží se pokrýt i zákony, které platily dříve, i zákony, které platí v jiných zemích.--Tchoř (diskuse) 2. 10. 2018, 06:18 (CEST)

Nelze založit článek[editovat | editovat zdroj]

Na této stránce je dotaz začínajícího wikipedisty Novák Tomáš. Přepsal jsem ho sem pro rychlejší odpověď. --Podroužek (diskuse) 2. 10. 2018, 07:53 (CEST)

Dobrý den, rád bych vytvořil článek týkající se akciového indexu CAC40, ale bohužel mně to systém wikipedie z nějakého důvodu nechce umožnit. Text není okopírovaný a nevím kde je problém. Děkuji.– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Novák Tomáš (diskusepříspěvky) 
Odpovězeno tam - ať to zkusí znovu. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 10. 2018, 08:05 (CEST)

Kladogram[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k [1] bych rád doplnil do článku kladogram (šablona {{klad}}). Je to jedna z mála věcí, co se mi tu dělá fakt špatně. Nepomohl by mi někdo, kdybych poskytl, jak to má vyzerat? OJJ, Diskuse 2. 10. 2018, 17:40 (CEST)

Jasně! (dvorapa~seznam~cz) --Dvorapa (diskuse) 2. 10. 2018, 22:07 (CEST)

jak zrušit štítek na wikidatech[editovat | editovat zdroj]

Na wikidatech byl dnes založen štítek (Q56867379) pro článek Pelléova vila, přestože již z minulosti existoval štítek „Pelléova vila“ (Q31465846). Nevím, jak mám zrušit dnešní duplicitní štítek. --Petr1888 (diskuse) 3. 10. 2018, 16:05 (CEST)

To asi nejlépe sloučením těch dvou položek. Provedl jsem. Stačí už jen probrat sloučené údaje k ní, jestli všechno sedí nebo to není duplicitní. --Bazi (diskuse) 3. 10. 2018, 16:11 (CEST)
No a jak se provádí vlastní sloučení položek - z provedené historie nejsem moudrý, nevím co je merge.js --Petr1888 (diskuse) 3. 10. 2018, 16:24 (CEST)
Tady je to popsáno --Hugo (diskuse) 3. 10. 2018, 16:30 (CEST)
Díky --Petr1888 (diskuse) 3. 10. 2018, 16:38 (CEST)
V tomhle případě mi přijde slučování zbytečné. Žádost o smazání lze podat tady: https://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Requests_for_deletions (už jsem ji tam mimochodem podal).--RomanM82 (diskuse) 3. 10. 2018, 20:23 (CEST)
Stalo se mi něco podobného. Než jsem dopsal všechny parametry u položky (štítek), jiný wikipedista to udělal rychleji a najednou byly dvě stejné položky(štítky). Zažádal jsem taky o smazání a správce na WD Matěj Suchánek odpověděl že se nemaže, ale slučuje. --Podroužek (diskuse) 3. 10. 2018, 21:03 (CEST)
Pochopil bych to u dlouho trvajících položek s řadou položek a odkazů. U takovýchto nově založených je to podle mně slučování akorát zaplevelování databáze. Bohužel někteří lidé jsou hrr a nedají si tu minimální práci zkusit vyhledat zda již položka neexistuje (přitom české KP již mají WD zřejmě všechny).--RomanM82 (diskuse) 3. 10. 2018, 21:20 (CEST)
Jestliže má položka nějakou historii, pak je rozumné ji sloučit. Navíc se s tím nemusí lézt za správci, sloučit položku smí každý uživatel. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 10. 2018, 07:19 (CEST)

obec Radvanec - chyba v pověřené obci[editovat | editovat zdroj]

U obce Radvanec je jako pověřená obec uveden Cvikov, ale má být Nový Bor. --2A00:1028:83C8:686:1131:E3D9:9BF9:B896 4. 10. 2018, 09:18 (CEST)

Opraveno, děkujeme za tip. Údaj příště můžete upravit i sám/sama, stačí klepnout na tlačítko Editovat nad článkem. --Dvorapa (diskuse) 4. 10. 2018, 14:02 (CEST)

ban vložení vlastní fotografie[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto z Nástěnky správců.--Kacir 8. 10. 2018, 01:39 (CEST)

Dobrý den, snažil jsem se do článku vložit marně vlastní fotografii, kterou jsem pořídil včera odpoledne a která dobře dokumentuje problematiku. Prosím o pomoc s vložením. Děkuji Robert Tomanrob (diskuse) 8. 10. 2018, 00:38 (CEST)

článek: https://cs.wikipedia.org/wiki/Muchom%C5%AFrka_r%C5%AF%C5%BEovka

fotografie: vložení odkazu nyní blokuje i protispamový filtr

Název: Amanita rubescens - detail prstenu - vznik vroubkování otiskem

popis: Muchomůrka růžovka (Amanita rubescens) s detailem prstenu. Prsten je v mládí přitisknut k lupenům, od nichž získává rýhování.

výsledek: We could not determine whether this file is suitable for Wikimedia Commons. Please only upload photos that you took yourself with your camera, or see what else is acceptable. See the guide to make sure the file is acceptable and learn how to upload it on Wikimedia Commons.– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Tomanrob (diskusepříspěvky)

@Tomanrob: Nevím přesně v čem byl problém. Pokud obrázek nahráváte standardně na sesterském projektu Commons a řídíte se instrukcemi, uvedete název, licenci, autora atd., tak by neměl být problém obrázek uložit na tamní úložiště a odtud jej využít na českojazyzčné Wikipedii. V jaké fázi nahrávání obrázku přesně nastal problém? --Kacir 8. 10. 2018, 01:39 (CEST)

Děkuji za odpověď.

ano

a) vložím fotku b) zatrhnu, že je to moje foto (což je) c) vypíšu název, popis, kategorii d) odešlu, ale objeví se mi status zmíněný výše. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Tomanrob (diskusepříspěvky)

@Tomanrob:Dobrý den, nahrávaná fotografie je příliš malá. Použijte tento odkaz, pak by to mělo fungovat. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2018, 09:13 (CEST)

moc děkuji. funguje. ~~~~

Peterbald[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den! Já si nevím rady jak můj článek co jsem sem napsal tam my tam napsali že mám udělat nějaké úpravy ale já nevím jak se to dělá a co mám vlastě upravit. Už jsem se o to pokoušel ale nešlo mi to. Tak někoho zvás prosím a žádám aby mi v pomohl. Budu velmi vděčný! Předem děkuji za výpomoc!--Martinxxl (diskuse) 8. 10. 2018, 13:35 (CEST)

Dobrý den, těžko se mi bude něco upravovat, když tomu nerozumím, ale obecně: Ty úpravy už není dle mého názoru potřeba moc řešit, ty už jsme (alespoň základně) s kolegy provedli. Co je ale potřeba - článek ozdrojovat - uvést zdroje, ze kterých jste čerpal. Jak na to - je to popsáno v nápovědě, pokud si nebudete s nějakým konkrétním krokem vědět rady, dejte vědět. Můžete pak ještě doplnit tzv. externí odkazy, přečíst si o nich můžete zde, ale s tím si nemusíte lámat hlavu. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se zeptat na této stránce, nebo na mé diskusní stránce, případě na diskusní stránce někoho z kolegů. Pěkný den přeje --Vojtasafr (diskuse) 8. 10. 2018, 16:46 (CEST) @Martinxxl: Ping. --Vojtasafr (diskuse) 8. 10. 2018, 16:48 (CEST)

Zakomentování galerie[editovat | editovat zdroj]

Zdravím,

na mojí uživatelské stránce nejdou zakomentovat 3 galerie (Vyznamenání za WikiProjekt/Portál, Řád tří klenotů, Vyznamenání za tvorbu Zajímavostí/Řád děda Vševěda). Má někdo nějaký nápad na zakomentování?

--Patriccck (diskuse) 13. 10. 2018, 12:36 (CEST)

@Patriccck:Opraveno, vkládal jsi to na špatné místo, v podstatě do předchozí galerie :). --Mario7 (diskuse) 13. 10. 2018, 13:09 (CEST)
Děkuji --Patriccck (diskuse) 13. 10. 2018, 13:10 (CEST)

Zablokoval x blokuje[editovat | editovat zdroj]

Všiml jsem si v knize zablokování, že někteří správci mají napsáno že "zablokoval" (OJJ, Martin Urbanec, atd., někteří že "blokuje" (Peird, Tchoř, atd.). Jak to? --37.48.35.30 16. 10. 2018, 10:41 (CEST)

Zablokoval = nastaven mužský rod v nastavení, blokuje = neutrální (srovnej Jan blokuje, Petra blokuje). Správkyně bohužel nemáme. --OJJ, Diskuse 16. 10. 2018, 10:45 (CEST)

Kategorie Borromeo a článek Borromeo[editovat | editovat zdroj]

Nepovedlo se mi propojení Kategorie:Borromeo na cizojazyčné odkazy. Co s tím? Dosavadní článek Borromeo jsem rozšířil a není to už jen rozcestník. Ten rod zasluhuje vlastní článek, budu to dále vylepšovat. Díky předem za pomoc. --Zbrnajsem (diskuse) 19. 10. 2018, 18:07 (CEST)

Dobrý den, tak já si myslím že to byla chyba, přepsat rozcestník na článek. Protože na wikidatech je to jako rozcestník. Budete muset vrátit rozcestník do původního stavu a napsat článek nový. Je totiž více nositelů toho jména dle enwiki. --Podroužek (diskuse) 19. 10. 2018, 18:22 (CEST)
Rozumím, to bude jediná cesta. Napsat nový článek není tak velký problém. Rád bych to udělal sám, ale dnes to asi nestihnu. Mockrát děkuji za radu. --Zbrnajsem (diskuse) 19. 10. 2018, 20:13 (CEST)
Jsem rád že jsem mohl poradit. --Podroužek (diskuse) 19. 10. 2018, 20:38 (CEST)
Ještě mi vyšel čas a myslím, že jsem to zvládl. Díky! --Zbrnajsem (diskuse) 19. 10. 2018, 20:44 (CEST)