Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou.

Potřebuji pomoc
 • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
 • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
 • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
 • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na Vector toolbar signature button.png ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Pomoc můžete hledat také na českém IRC kanálu #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.


Doložení významnosti[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, u článku ohledně GayGuide365 je nutné doložit důkaz o významnosti. Mám více zdrojů, které popisují tento web, ale bohužel nevím, kam a jakým způsobem mám odkazy umístit. Mnohokrát děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Jean.fournier8158 (diskusebloky) 13.41, 24. září 2014‎ SE(L)Č

Lužická kuchyně[editovat | editovat zdroj]

Jak mám prosím vylepšit relevanci článku o Lužické kuchyni? Článek se inspiroval z knihy, která je v referenci. Jedná se podle mě o nejlepší možný zdroj informací.– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 147.230.0.185 (diskusepříspěvky)

Nevhodný článek týdne -- týká se pornografie[editovat | editovat zdroj]

Téma přesunuto Pod lípu, kam spíše patří (zde je místo k žádostem o konkrétní pomoc, tam patří obecnější debaty).

Kvantová fyzika[editovat | editovat zdroj]

Téma přesunuto ze stránky Pod lípou, kde bylo pod nadpisem „Ahoj“.

Hrozně rád bych se dozvěděl něco víc o kvantové fyzice, QPU, Qubitech, ... vim o tom dost, ale chci vědět co nejvíc, Neudělal by tu prosím nějáký vědátor, co má dost času pár stránek na toto téma ? , protože momentálně tu není fakt skoro nic (žádný vysvětlení) a to ani v jiných jazycích nic moc :/

díky předem – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Panchleba (diskusebloky) 13. 1. 2015, 06:44‎ SE(L)Č

Mobilní wiki[editovat | editovat zdroj]

Používám k editaci Wikipedie celkem hodně mobilní aplikaci (klasickou i betu), neznáte prosím někdo nějaké místo, kam bych mohl česky (má angličtina je bohužel prachbídná) nahlásit chyby nebo náměty pro tyto aplikace? Zkušeností jsem nasbíral přehršle. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 14. 1. 2015, 22:32 (CET)

Wikipedie:Pod lípou (technika).--Juandev (diskuse) 14. 1. 2015, 23:22 (CET)
Spíše na https://phabricator.wikimedia.org/ - to čtou vývojáři --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 1. 2015, 00:07 (CET)
Tam mám problém s mojí nedostatečnou angličtinou. B.mertlik (diskuse) 15. 1. 2015, 00:24 (CET)
Aha, požadavku na češtinu jsem si nevšiml. Pokud to nikdo za vás nepřeloží, tak to asi nemá smysl - česky mluvící programátoři se myslím vývoji mobilní Wikipedie nevěnují :-) --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 1. 2015, 00:32 (CET)
Tak vidíš Vojto viz níže. Já bych se třeba toho taky ujal - je to moje práce. Jen to ten člověk musí někam napsat.--Juandev (diskuse) 16. 1. 2015, 22:40 (CET)

Jsem ochoten požadavky přeložit, můžeme to prodiskutovat na mojí diskuzní stránce. Wesalius d|p 15. 1. 2015, 12:25 (CET)

Děkuji za ochotu, začal jsem psát jednotlivé body ale dnes vyšla nová verze aplikace a já bloud si ji stáhnul. Výsledkem je nové příšerné rozhraní a ponechané staré chyby. Ozvu se (až to rozdejchám) na Vaši diskusi. B.mertlik (diskuse) 16. 1. 2015, 22:33 (CET)
Doplnil jsem ti to na diskuzní stránku. Jestli máte někdo zájem, možno přečíst a reagovat tam. B.mertlik (diskuse) 26. 1. 2015, 15:43 (CET)

Pomoc s novým infoboxem Hráč go[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil jsem koncept nového infoboxu pro články o profesionálních hráčích go (po vzoru šachistů). Inspiroval jsem se na anglické šabloně. Ale nevím si rady s položkami pro různé verze zápisu jmen - pynyin, revidovaná romanizace korejštiny. Ekvivalent pro anglickou šablonu lang jsem našel (Šablona:Jazyk), ale ne pro šablonu "transl".

Koncept je dostupný zde.

Ocením i další úpravy či návrhy (smazání zbytečných položek, přidání položek, příprava pro přebírání dat z wikidat atd.) Díky. Wesalius d|p 16. 1. 2015, 09:27 (CET)

Fátin Hamámaová[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, měla bych dotaz na nějakého specialistu na transkripci arabštiny. Včera zaplavily tisk zprávy o úmrtí egyptské herečky Fátin Hamámaové, zmínka je i o jejím synovi Taríkovi. Na všech wiki je uváděna jako Faten Hamama (zřejmě anglická transkripce) a to jsem též doplnila do článku k Omaru Sharifovi. Teď si však nejsem jistá, měla by tam být spíše česká transkripce a pak nevím, zda je ta v tisku uváděná opravdu správná? Zdraví Janet11 (diskuse) 18. 1. 2015, 08:48 (CET)

Pokud se neozve nějaký specialista, snad by pomohla i tato stránka.--Zdenekk2 (diskuse) 18. 1. 2015, 09:00 (CET)
Určitou kontrolou transkripce bývá výslovnost - transkripce bývá volena tak, aby jí odpovídala (výjimkou mohou být například nářeční odchylky od většinové výslovnosti). Pokud tedy anglická Wikipedie uvádí výslovnost „Fāten Ḥamāmah“, pak se zdá, že tu délku uvádí české noviny správně. A je tam i možnost si výslovnost poslechnout a i z toho hlediska vypadá Fátin Hamámaová v pořádku (alespoň mému uchu se tak zdá). --Tchoř (diskuse) 18. 1. 2015, 09:49 (CET)
Já tam slyším něco jako Faetin Hamá(n)?, ale to je iluzorní. Děkuji oběma za radu, přidržím se české transkripce. Zdravím -- Janet11 (diskuse) 18. 1. 2015, 11:22 (CET)
Zrovna v případě arabštiny nebývá výslovnost dobrým vodítkem. Egypťané mluví egyptskou arabštinou, ale do češtiny se většinou všechno přepisuje z moderní standardní arabštiny.--Kohelet (diskuse) 20. 1. 2015, 19:18 (CET)

Značka: možné subjektivní formulace[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám, se že jsem na této stránce nějak moc často, ale před časem jsem zde řešila otázku filtru, který mi neumožňuje opravit příp. "subjektivní formulace" dříve, než článek, překopírovaný z mého pískoviště, uložím na wikipedii. Stalo se mi to nyní dvakrát po sobě u článku Kaple Božského Srdce Páně (Olomouc) a Fátin Hamámaová. Přitom u ještě dřívějšího článku mě filtr upozornil, formulaci jsem upravila a vše bylo v pořádku. Napadlo mě, zda se filtr nevypnul poté, co jsem žádala o uzurpaci mého účtu na en a es wiki. Mohl by se na to, prosím někdo podívat? Děkuji předem a zdravím -- Janet11 (diskuse) 19. 1. 2015, 13:37 (CET)

Uzurpací to nebude, nejspíše byl filtr změněn, že funguje nyní pouze pro hlavní jmenný prostor (tedy nikoliv pro pískoviště a ostatní jmenné prostory).--Zdenekk2 (diskuse) 27. 1. 2015, 03:02 (CET)
Dobrý den, děkuji za odpověď - u pískoviště bych to ještě chápala, ale když kopíruji článek do prostoru nazvaném vytváření článku XY, tak tam to již nechápu. O to přece jde, aby filtr zachytil ty možné subjektivní formulace a upozornil na to. Používala jsem vždy tlačítko náhled před uložením a mimo to editovat přímo v hlavním jmenném prostoru se dosud, pokud vím nedoporučovalo. Také mne trochu zaráží, že některé články (tedy z mého hlediska) subjektivními formulacemi nešetří a přesto žádné označení filtru nemají. U mne se tak stalo prý pro spojení "krásná princezna" v popisu pohádkového děje. No princezny mohou být asi i ošklivé, hloupé nebo zlé, co se dá dělat ..... Zdraví Janet11 (diskuse) 6. 2. 2015, 09:13 (CET)
@Janet11: Filtry je lepší řešit na Diskuse k Wikipedii:Editační filtr, tam si toho určitě všimnu. Pokusím se ujasnit:
 • tyto filtry kontrolují každého uživatele, nějaká uzurpace s tím nesouvisí,
 • k žádným úpravám filtrů nedošlo, filtry kontrolovaly pouze hlavní jmenný prostor vždy,
 • na možné problémové formulace je uživatel upozorněn vždy a případně editaci označí, na možné subjektivní formulace ne, tam filtr pouze vytvoří značku. V obou případech pouze ve hlavním jmenném prostoru.
Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 6. 2. 2015, 13:39 (CET)
Děkuji za vysvětlení a zdravím (třeba to bude poučné i pro začínající wikipedisty, kam se v tomto případě obrátit) Janet11 (diskuse) 6. 2. 2015, 14:31 (CET)

Hromadný přesun z Flickru na Commons[editovat | editovat zdroj]

Přátelé, existuje nějaký program/funkce pro hromadný přesun obrázků z Flickru na Commons? Já doposavad si vždy obrázek z Flickru u sebe uložíš na disk a pak jej následně nahraji na Commons. Znáte nějaké elegantnější řešení? Předem za ně díky. --Jan Polák (diskuse) 20. 1. 2015, 18:59 (CET)

Dříve tam něco takového fungovalo. Ty jsi jen přes nějakou stránku zadal místo na Flickru, odkud chceš obrázek vzít, vyplnil nějaký formulář a o zbytek se postaral Flickr upload bot. Pak to ale přestalo fungovat. S autorem bota jsem si tenkrát psal, ale nic pozitivního z toho nevzešlo. Pokud existuje nějaká náhrada, budu rád. --Marek Koudelka (diskuse) 20. 1. 2015, 19:24 (CET)
http://tools.wmflabs.org/flickr2commons/index.html --Harold (diskuse) 20. 1. 2015, 19:44 (CET)

App[editovat | editovat zdroj]

Ahoj přátelé mam dotaz: jakou byste mi doporučili aplikaci pro iOS pro editování. Sice edituju jen zřídka když mám v taxiku volno přes wifinu tady u nonstopu ale ta aplikace co mám teď je Proti opravování v PC nějaká pobouchana. Můžete mi sem dat link pls nebo jméno ty aplikace stáhnout ji umím jen sem žádnou lepší nenašel v AppStore. Tady v ty co mám nejde ani podpis z lišty když už sem se oněm docet---- díky Taxikar Jarda Kl

Zvažující[editovat | editovat zdroj]

Jeden článek týkající se historie jsem napsal a uložil a další editoval. Mám potíže s předepsanou úpravou textu i zdrojováním. Děkuji za radu i případnou pomoc. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Zvažující (diskusepříspěvky)

Založit nový článek a infobox[editovat | editovat zdroj]

Chtěl jsem založit nový článek o svém otci a také o sobě (jsem autorem odborné i beletr. literatury aj.)a několika tématech obecného zájmu (komunitně vedený místní rozvoj - community-led local development a další).

Nevím, kde začít, v nápovědách se trochu ztrácím. Mám něco připravené ve wordu. Děkuji za pomoc. O. čepelka – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 2a00:1028:96d1:350a:e0b1:8c9b:e9ab:43e3 (diskusepříspěvky)

Stačí do boxu hledání vepsat název požadovaného článku a následně klepnout na červený odkaz. Do otevřeného rámečku stránky pak lze zapisovat text článku. Důležité však je, aby uváděné údaje byly dokládány komukoliv dostupnými referencemi. --Jan Polák (diskuse) 25. 1. 2015, 22:21 (CET)

Uložení editovaného souboru[editovat | editovat zdroj]

Tato činnost byla automaticky identifikována jako škodlivá, a proto zakázána. Pokud považujete svou editaci za správnou, kontaktujte správce a sdělte jim, o co jste se snažili. Stručný popis pravidla, které vaši činnost označilo za škodlivou: Odstranění všech kategorií. Dobrý den,

Snažila jsem se editovat téma opatrovnictví vlastními slovy a svou vlastní použitou literaturou. Bohužel jsem chtěla provést ještě styly a formátování a odstranění některých nedostatků, na které jste mě upozornili a opravy mi nejdou uložit a píše mi to výše uvedený text.

Ve wikipedii pracuji poprvé a vůbec nevím, co s tím mám dělat.

S pozdravem

Kloučková Kamila

Ještě dotaz jak konkrétně pracovat, abych nesmazala danou kategorii[editovat | editovat zdroj]

Dobrý podvečer pane Voloute,

mnohokrát děkuji za rychlou zpětnou vazbu. Jen se ještě zeptám, jak se mi povedlo smazat danou kategorii? Nebo spíš se chci zeptat, zda musím původní text v daném tématu zanechávat bez změny? Sice jsem si průvodce a různé nápovědy přečetla, ale nejsem technický typ. A spíš jak to mám udělat, když chci opravdu jen opravit náležitosti, které jste chtěli? Dočetla jsem se, že je i chybou časté ukládání, což jsem také dělala z důvodu toho, že jsem se bála, aby mi nespadl internet a já o danou práci nepřišla.

Mohu Vás poprosit o informaci jak konkrétně s editací tématu pracovat? Já si vybrala téma zadané profesorem, poté jsem dala editovat zdroje,ve zdrojích jsem si upravovala písmo, zdroje a napsala nějaký text a ten původní jsem bohužel smazala. A průběžně jsem dávala náhled a ukládání a pak mi to hlásilo tu chybu editace filtru. Jak se tomu opět vyvarovat a vše dokončit tak jak má být?

Mnohokrát děkuji.

S pozdravem

Kloučková Kamila

Volout Vás zdraví. Bohužel se zdá, že používáte VisualEditor (záložka „Editovat“), který já používat odmítám. Není to vlastně hotová verze a má pořád svoje mouchy, ačkoli se třeba dobře hodí na pouhé opravování překlepů. Já edituji přímo zdrojový kód (záložka „Editovat zdroj“), který je prostě lepší. V další diskuzi nicméně prosím pokračujme na Vaší diskuzní stránce, stačí kliknout zde (edituje se stejně jako jakákoli jiná stránka). --Vlout (diskuse) 27. 1. 2015, 18:56 (CET)

Bumperball[editovat | editovat zdroj]

Chtěl bych se zeptat na editaci stránky Bumperball. Rád bych, aby stránka existovala. Tento pojem existuje několik let a na Wikipedii není zmíněn. Přestože se jedná o herní nástroj, jde o komerční prostředek a proto chápu, že má wikipedie problém s nezávislými zdroji informací. Bumperball se neobjevuje v žádné encyklopedii nebo na nekomerčních zdrojích, přestože jde o poměrně rozšířený pojem. Jak mám tuto stránku udržet, aniž bych porušil pravidla? Díky za reakce

Dobrý den, Vámi zmíněnému článku chybí dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje. Pokud takové do článku nedoplníte, protože dle vašich slov neexistují, pak pravidla neumožňují tento článek zde ponechat. Zkuste nějaké zdroje dohledat, pokud ovládáte někaký cizí jazyk, může být zdroj o cizojazyčný, zdroj do článku zakomponujte formou referencí,popřípadě můžete použít zdroje i tištěné literatury. Tyto zdroje se vkládají do článku pomocí šablony citace monografie do které doplníte udaje o knize a stránce na které se informace nachází, aby případný zájemce o více informací věděl, kde v knize hledat. Pokud nedoplníte informace v termínu uvedeném v šabloně, některý ze správců posoudí zda má článek dostatečné zdroje a rozhodne zda zde článek zůstane či bude odstraněn. Přeji hodně úspěchů při práci na české wikipedii. --RomanZázvorka (diskuse) 28. 1. 2015, 17:38 (CET)

Vkládání datových položek do infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, zakládám článek o filmu Olověná vesta (zatím ve vývoji na mém Pískovišti) a potřebuju vědět, jak mám vložit datovou položku do kolonky infoboxu. Vím, že se na to používá jakási šablona, ale nevím, jak se jmenuje. Článek překládám z anglické Wikipedie, otevřenou mám i datovou položku článku, kde jsou cenné informace do infoboxu. Bohužel si ale nevím rady s tím, jak je přenést do infoboxu tak, aby se aktualizovaly automaticky s aktualizací na datové položce. Díky — Polda18 (diskusepříspěvky) 30. 1. 2015, 14:58 (CET)

Musí to být spojeno s Wikidaty, tedy až bude článek v hlavním jmenném prostoru, do té doby to nepůjde. Žádná šablona se nepoužívá, pouze {{Infobox - film}} a data tam budou automaticky. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 1. 2015, 15:01 (CET)
Asi to nějak nechápu. Abych tam měl celý seznam, tak dokud bude článek u mě, nepůjde to? V tom případě budu muset přepsat všechny položky ručně asi. Stejně nechápu, jak se tam ty data dají automaticky? To udělá bot? Použil jsem výraz šablona, asi jsem to nenapsal přesně. Měla by to být vestavěná funkce Wikipedie, nainstalovaná v průběhu zavedení druhé fáze integrace do Wikidat, syntaxi by to mělo mít podobnou, jako mají šablony nebo parserové funkce, tedy identifikační kód funkce, dvojtečka a odkaz na příslušnou vlastnost datové položky. Nebo co jsi myslel tím automaticky? Pamatuju si, že vložení datové položky dělá autor článku právě tou funkcí, dále se o správnost položek starají na Wikidatech. To znamená, že nestačí jen provázat článek s datovou položkou, ale je potřeba doplnit odkazy i na příslušné vlastnosti. Jestli to udělá bot, to jsi mi neřekl. — Polda18 (diskusepříspěvky) 30. 1. 2015, 15:11 (CET)
V daném infoboxu je zabudována nějaká funkce, která to umožňuje. Více Matěj Suchánek nebo někdo s většími technickými znalostmi než mám já. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 1. 2015, 15:15 (CET)
Dobrá, podíval jsem se do zdrojového kódu šablony, vypadá to, že odkazování na Wikidata je ve výchozích hodnotách proměnných. Vložím tam poznámku pro smazání/nahrazení za příslušný odkaz po přenosu do hlavního jmenného prostoru, zatím budu muset pracně a ručně přepisovat položky z Wikidat… Díky — Polda18 (diskusepříspěvky) 30. 1. 2015, 15:19 (CET)
@Polda18: Bohužel, v současné době vývoje projektu Wikidata není možné využívat v klientské wiki data jiné položky než propojené odkazem na článek s danou stranou. Data se do infoboxu přidají sama prostřednictvím syntaxe, která se ale užívá pouze v kódu samotné šablony. Aby k tomu došlo, nesmí být parametr, který by data jinak zablokoval, vůbec uveden. To znamená, že stačí do článku vložit pouze {{Infobox - film}} a systém se postará o ostatní. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 30. 1. 2015, 15:28 (CET)
@Matěj Suchánek: Zrovna kolonka námět tu funkci nemá, přitom položka na Wikidatech je. Zdá se, že vkládání položek Wikidat má dvojí syntaxi. Dlouhou (funkce invoke) a krátkou (funkce property). V šabloně jsou takto rozepsané. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Pokud ano, a v infoboxu by chyběla u nějaké kolonky tato funkce, jakou mám použít? Ty ostatní můžu teda s klidem smazat. — Polda18 (diskusepříspěvky) 30. 1. 2015, 16:03 (CET)
@Polda18:
 1. A jaká to tedy je? Nevím o žádné takové.
 2. Funkce #invoke: nevolá Wikidata, ale modul (jakýkoliv, ne jen Modul:Wikidata). Data volaná #property: se dají jen těžko použít.
 3. Když funkce chybí, data pro tento parametr Wikidata neposkytují. Tam postrádá smysl používat nějakou „funkci“.
Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 30. 1. 2015, 16:12 (CET)
@Matěj Suchánek:
 1. ad 1: d:Property:P114 – možná adept na přídavek do wikiprojektu.
 2. ad 2, 3: Nepochopil jsem. Když nevolá Wikidata, ani jejich modul, proč tam potom tedy je? Pokud nelze funkci #property použít v parametru infoboxu, jak to tedy udělat?
Polda18 (diskusepříspěvky) 30. 1. 2015, 16:39 (CET)
┌─────────┘
 1. Bavíme se o námětu? P114 = letecká aliance (překlep?)
 2. #invoke: volá modul. Ve tvaru #invoke:Wikidata volá modul:Wikidata. #property: – použití (přizpůsobení) nepovažuji za řádně zdokumentované (myslím, že je jen draftované), vracená data nejsou tak dobrá („pěkná“) jako formátovaná modulem.

Asi si přestáváme rozumět... Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 30. 1. 2015, 16:53 (CET)

 1. ad 1: Ano překlep, je to d:Property:P144 (to už patří k filmu)
 2. ad 2: Zřejmě jo. Asi bude nejlepší to opsat. Nevím, jak funguje odkazování na neexistující články uvnitř infoboxu prostřednictvím Wikidat, jestli vytvoří červený odkaz nebo text bude obyčejný černý.
Polda18 (diskusepříspěvky) 30. 1. 2015, 17:18 (CET)
No...
 1. Nicméně zde má asi být člověk, který poskytl námět, tato vlastnost odkazuje na díla.
 2. Pokud neexistuje článek, zobrazí se český štítek nebo výzva k doplnění.
Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 30. 1. 2015, 17:43 (CET)
Poperty:P144 není námět, nýbrž (literární) předloha filmu. --Jann (diskuse) 30. 1. 2015, 18:20 (CET)
Námět je d:Property:P921--Jann (diskuse) 30. 1. 2015, 18:23 (CET)

Překlad pro článek Olověná vesta[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, neví někdo alespoň přibližný překlad anglického výrazu Rifleman's Creed? Jedná se o základní dokument americké námořní pěchoty, který se adepti učí při výcviku. Český článek na Wikipedii chybí, proto se ptám. Na mém pískovišti právě pracuju na článku o filmu režiséra Stanley Kubricka. Ten film mám rád, i když není kdovíjak vtipný, má své kouzlo. Rozhodl jsem se napsat o něm článek, který si myslím na české Wikipedii místo zaslouží. Zajímavostí filmu je, že pro něj neexistuje žádný dabing, Stanley Kubrick ho zakázal kvůli jeho filmařské politice. Na svůj film si totiž nenechal sáhnout, případnou cenzuru pak musel provádět jeho štáb pod jeho osobním dohledem. Dabing chápal jako zásah do díla, což nechtěl připustit, takže překlady existují jen ve formě titulků k filmu. Ale to jen na okraj :-) — Polda18 (diskusepříspěvky) 1. 2. 2015, 12:45 (CET)

Kubrick patří také k mým oblíbeným režisérům. Nevím, jestli existuje ustálený českojazyčný překlad, ale přeloženo z angličtiny to znamená „střelcovo krédo“, „střelcovo vyznání“ (rifle – puška, ručnice, rifleman – střelec, voják, creed – krédo, vyznání).--Kacir 1. 2. 2015, 13:03 (CET)
Díky, líbí se mi víc to střelcovo krédo, zní to lidověji :-) — Polda18 (diskusepříspěvky) 1. 2. 2015, 13:16 (CET)
Vzhledem k původnímu názvu autora („My Rifle: The Creed of a US Marine“) a k existenci Soldier's Creed a také Sailor's Creed by nejpřesnější překlad byl asi „krédo námořního pěšáka“.--Zdenekk2 (diskuse) 1. 2. 2015, 19:37 (CET)

nenalezená slova[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, hledám význam slov, ale nejsou ve slovníku. Vždy mě to odkáže na Požádání o vytvoření, ale nedokážu najít způsob, jak požádat či vložit neznámá slova do slovníku k vysvětlení, co znamenají. Děkuji, Zábojová – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Ludmila Zábojová (diskusepříspěvky)

Pokud jsem Vám dobře porozuměl, pak na stránce, která se Vám zobrazí po klepnutí na Požádání o vytvoření, klepněte na odkaz Editovat a zmíněné slovo na konec připište. A nebo ještě lépe, pomozte Wikipedii i ostatním tím, že článek věnující se danému slovu sama napíšete. Nebojte se zkusit si editovat Wikipedii! --Jan Polák (diskuse) 5. 2. 2015, 09:34 (CET)

Lichtunkov[editovat | editovat zdroj]

Furt je tam nahoře nějaká čárka, jak jí mám dát pryč.--Luko999 (diskuse) 7. 2. 2015, 19:57 (CET)

Zjevně pochází z infoboxu česká obec, pokusím se nalézt problém. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 7. 2. 2015, 20:20 (CET)

Nevim heslo[editovat | editovat zdroj]

Chci si změnit heslo, ale chce to po mě starý heslo a to jsem zapoměl.--Luko999 (diskuse) 7. 2. 2015, 20:46 (CET)

vyplňte si e-mail a nechejte si poslat heslo. --Vojtěch Dostál (diskuse) 7. 2. 2015, 20:51 (CET)

Podtím Váš nový mail se ale píše: Vaše heslo do Wikipedie: :(--Luko999 (diskuse) 7. 2. 2015, 20:53 (CET)

Vysoké Mýto[editovat | editovat zdroj]

Netušíte někdo, proč je v článku Vysoké Mýto ještě před úvodem červeně informace Chyba ve výrazu: Nerozpoznané slovo „a“, případně umíte to někdo opravit? Chvíli jsem nad tím dumal a zkoumal článek, nicméně nic mne nenapadá. Díky za pomoc. -Jan KovářBK (diskuse) 12. 2. 2015, 17:44 (CET)

To vypadá na problém v Šablona:Infobox - česká obec. Že by se něco nepovedlo při poslední úpravě? --Jan.Kamenicek (diskuse) 12. 2. 2015, 17:51 (CET)
Zdá se, že problém pominul, ale nevidím, že by kdokoliv cokoliv někde měnil... --Jan.Kamenicek (diskuse) 12. 2. 2015, 18:32 (CET)
Tak nikoliv. Sice se hláška nezobrazuje v hesle Vysoké Mýto, ale vidím ji v heslech Tavíkovice, Velké Němčice, Korkyně a mnoha dalších. --Jan.Kamenicek (diskuse) 12. 2. 2015, 18:37 (CET)
Mně se to ukazuje v pořádku, nebude problém v cache? — Polda18 (diskusepříspěvky) 12. 2. 2015, 18:51 (CET)
Problém byl odhalen (ale zatím nikoliv zcela vyřešen) Pod lípou. --Jan.Kamenicek (diskuse) 12. 2. 2015, 19:44 (CET)

Plackartnyj vagon[editovat | editovat zdroj]

Na wikidatech je ruský a ukrajinský článek плацкартный вагон propojen na český článek Lehátkový vůz. Už nějakou dobu přitom existuje na cs wiki článek Plackartnyj vagon. Wikidata se ale vzpírají opravě interwiki. Dokáže někdo pomoci a poradit s opravou interwiki? Zkoušel jsem to opravit opakovaně, ale nepovedlo se.--Leotard (diskuse) 15. 2. 2015, 16:56 (CET)

Jestli chcete odkazu najít nové místo, odstraňte ho z položky, kde je, a přiřaďte ho do jiné. Mnoho lidí toto nechápe a přitom o nic nejde. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 15. 2. 2015, 16:58 (CET)
A není to náhodou spíš duplicitní článek? --Marek Koudelka (diskuse) 15. 2. 2015, 16:59 (CET)
Fintu s odstraněním a znovuzapsáním položky jsem vyzkoušel - a nefunguje. Duplicitní článek to není, spíš je jeho rozsah nedostatečný na samostatný článek a klidně by mohl být součástí rozsáhlejšího článku "Lehátkový vůz", se kterým je tento vůz blízce příbuzný, ale není to totéž. Nějaké další nápady, jak opravit interwiki? --Leotard (diskuse) 15. 2. 2015, 17:38 (CET)
@Leotard: Interwiki je podle mě správně. Co přesně by podle vás mělo být „opravou“? Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 15. 2. 2015, 17:53 (CET)
Interwiki je špatně. Z ruského a ukrajinského článku плацкартный вагон by mělo vést interwiki na český článek Plackartnyj vagon. Lehátkový vůz není přesně totéž. Propojené interwiki by měly být tři články: ruský, ukrajinský a český. Českému článku Lehátkový vůz odpovídají ty ostatní články. Celá tahle patálie dokazuje, jak těžkopádné a uživatelsky nepřívětivé je používání wikidat. --Leotard (diskuse) 15. 2. 2015, 18:38 (CET)
A kde je konkrétně problém? Podle Vaší editace jste editoval „label“, ale abyste docílil požadované změny, musíte měnit odkazy do Wikipedie, stačí kliknout na „edit“ a pak na symbol koše. --Marek Koudelka (diskuse) 15. 2. 2015, 18:43 (CET)
V tom případě chcete asi nejdříve zrušit propojení na ruský a ukrajinský článek z položky wikidata:Q1824214 a založit položku novou, ke které existují články jen na třech wikipediích: ruské, ukrajinské a české? Otázka je, zda nenarazíte na odpor ruských a ukrajinských wikipedistů, kteří budou chtít mít článek propojený právě na obecnější „lehátkový“ vůz na jiných wikipediích (anglické, německé, …)
A nemyslím si, že problémy pramení z wikidat. Základní problém je v tom, že terminologie v oblasti vozů s přespáváním je zřejmě mezi jazyky dost různě posunutá a najít společné škatulky propojitelné napříč všemi jazyky je proto obtížné.--Tchoř (diskuse) 15. 2. 2015, 18:49 (CET)
(e.k.) Odkazy jsem jednoduše přesunul. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 15. 2. 2015, 18:51 (CET)
Děkuji za pomoc. Terminologie se samozřejmě v různých jazycích liší a najít společné pojmy je obtížné. Přesto si myslím, že by byla chyba rezignovat na hledání správných interwiki. Výše popisované triky pro úpravy jsem vyzkoušel - bez výsledku. Já nemám rád wikidata, wikidata zřejmě nemají rády mne (můj počítač).--Leotard (diskuse) 16. 2. 2015, 08:00 (CET)

Autoritní data[editovat | editovat zdroj]

Dotaz přenesen ze stránky Wikipedie:Pod lípou:

Měl bych dotaz. Povšiml jsem si titulku Autoritní data. Kde najdu vysvětlení, k čemu to slouží a co to znamená? Někde to je před portály a někde za nima, je to nějak předepsané nebo je to jedno? – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Perec (diskusebloky) 16. 2. 2015, 17:16‎ SE(L)Č

@Perec: Obvykle se umísťuje spíš před portály a o kodifikaci takového umístění se v současné době vede diskuse.
Základní informace o tom, co jsou to Autoritní data, poskytuje dokumentační stránka k šabloně: {{Autoritní data}}. Jsou to zpravidla odkazy na záznamy o osobě, o níž článek pojednává, v různých široce uznávaných knihovních katalozích a databázích. --Bazi (diskuse) 16. 2. 2015, 17:42 (CET)
Je to jedna ze šablon wikipedie. Používá se k odkazování na záznamy v knihovních katalozích a databázích. Vysvětlení k čemu slouží a jak se používá je na její straně – Šablona:Autoritní data. Měla by být nad portály (protože je určeno, že pod portály mají být jen kategorie). --Jann (diskuse) 16. 2. 2015, 17:45 (CET)

Co stránce chybí?[editovat | editovat zdroj]

Snažím se doladit/upravit stránku o AMSP ČR (https://cs.wikipedia.org/wiki/Asociace_mal%C3%BDch_a_st%C5%99edn%C3%ADch_podnik%C5%AF_a_%C5%BEivnostn%C3%ADk%C5%AF_%C4%8CR), potřebuje editaci, chtěla bych jí provést, ale potřebovala bych vědět, co je špatně - dá se někde zjistit co konkrétně stránce chybí/nevyhovuje?--AMSP ČR (diskuse) 17. 2. 2015, 09:30 (CET)

Stránka neodpovídá doporučením Vzhled a styl, na první pohled zejména v tom, že encyklopedické články nezačínáme nadpisem, nýbrž stručným úvodním souhrnem. Také jsou špatně vytvořené (nefunkční) externí odkazy. Samotný text jsem důkladně nestudoval, ale z letmého pohledu vidím, že v něm téměř úplně chybí vnitřní odkazy a zdá se mi, že je psán málo neutrálním, více propagačním stylem. Obecně má psaní článků o vlastní osobě nebo vlastní organizaci značné riziko nevyváženosti, vizte doporučení Autobiografie. --Bazi (diskuse) 17. 2. 2015, 10:21 (CET)
Já bych jen dodal, že informace by měly být ozdrojované z významných nezávislých zdrojů, viz WP:Ověřitelnost, WP:Zdroje. Zdroje obvykle na konci odstavce či věty uvádíme mezi dva tagy: <ref>text reference</ref>, přičemž na konec článku se vloží <references/>. Více viz WP:Reference. Jan.Kamenicek (diskuse) 17. 2. 2015, 11:37 (CET)

Jan kozak[editovat | editovat zdroj]

Vážení kolegové, potřebuji pomoci s wikipedistou Jan kozak. Na jeho diskuzní stránce jsem se mu několikrát a bohužel neúspěšně snažil vysvětlit, že u úvodu článku se nedělá nadpis, tedy že úvod článku nemá samostatnou sekci. Když jsem si to tak v rychlosti prošel, tak podobné problémy s formální tvorbou článků s ním měli i kolegové Petr1888, Jvs, Jana Lánová, JirkaSv, Vachovec1, Silesianus, Davcza, Kohelet, Kacir a LaSo. V případě mé snahy ho naučit psát standardní strukturu článku pak zejména kolega Ria, a to již v listopadu 2014, dále pak Mates, Ladin a Marek Koudelka. Vše bez úspěchu. Musím zde připomenout, že edituje již od 10. prosince 2013 a dosud založil 96 článků, jako wikipedista je tedy velmi produktivní. Snahy ho něco naučit jsou však víceméně marné, kolega Ladin dokonce pojal podezření na trolling, když po tom všem opětovně vložil k úvodu nového článku nadpis: [1]. Ovšem vzhledem k jeho neustále omluvnému a nechápajícímu tónu bude, myslím, problém jinde. Nicméně i v takovém případě to nám mnoho nepomůže, ba spíše naopak. Prosím tedy někoho, jehož pedagogické schopnosti jsou dostatečně na úrovni, aby mu vysvětlil, jak na alespoň naprosto základní úrovni psát články. Předem děkuji, --Vlout (diskuse) 17. 2. 2015, 20:04 (CET)

Ano, taky jsem zaregistroval, že patlá chyby ale přitom na kritiku reaguje vyhýbavě, dotčeně nebo vůbec. Pokud by se to mělo řešit, tak asi formou nějakého závazného doporučení (hrozba bloku?). Existuje taková procedura vůbec? Ale není to vandal ani troll v pravém slova smyslu, spíš svízelná povaha. --Davcza (diskuse) 18. 2. 2015, 09:49 (CET)
Obdivuji trpělivost všech s touto osobou. Já jsem s ním prodělal vždy stejnou zkušenost, kdy kritizoval, nesmyslně opravoval nebo revertoval něco v mých editacích. Zpočátku jsem měl vždy též dobou vůli, ale pokaždé se to zvrhlo do jeho nechápání základních věcí, arogantní obviňování mě, že něčemu nerozumí, že jsou články na něj moc složité, že někde nevidí něco, co tam evidentně je atd. atd. Nejprve píše vlezlou formou, později přejde na útočnou. Když jsem se podíval na jeho diskuzi, tak jsem viděl, že podobné spory má s kdekým. V jeho vlastní tvorbě to je asi podobný problém. Podle mě je to jeho "systémová" chyba a nepomůže mu ani žádné wikivolno. --LaSo (diskuse) 18. 2. 2015, 14:32 (CET)
Protože se již doznal, že o tom, co dělal špatně, ví ([2]), budu jeho editace nadále sledovat. Když by pokračoval v pořád stejném stylu, asi by bylo vhodné dohodnout nějaké opatření s arbitrážním výborem, případně Pod lípou prodiskutovat, jak (obecně) v takových případech postupovat. --Vlout (diskuse) 19. 2. 2015, 17:46 (CET)

Substovaný infobox → šablona[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, nahrazoval jsem v některých článcích substované infoboxy (z Kategorie:Údržba:Články se substovanými infoboxy) za vhodnou šablonu, do které údaje přepíši. Narazil jsem ale na problém, co udělat s údajem, který v příslušné šabloně není. Jsou to zejména případy, kdy byla šablona vytvořena až ve chvíli, kdy již články obsahovaly substované infoboxy nebo spíše tabulky. Smazat takovýto údaj mi připadá škoda, přidat novou položku do šablony by sice šlo, ale nemělo by asi smysl přidávat ji třeba jen kvůli jedinému článku…

Údaj jsem nakonec vložil do samostatné tabulky pod infobox, jenomže ta se nezarovnala pod něj, ale vedle něco, což nevypadá zrovna dobře, viz např. článek Neodym. Prosím o radu, jak tabulku zarovnat pod infobox, nebo jak toto celé nějak lépe řešit. Díky --Knuck 17. 2. 2015, 22:33 (CET)

Ideálně příslušný údaj zahnout do textu článku. Případně z článku smazat a dát na diskusní stránku. JAn (diskuse) 18. 2. 2015, 07:38 (CET)
Toto řešení skutečně není dobré, na mobilu se mi dodatečná tabulka vůbec nezobrazuje pod infoboxem, ale úplně nahoře vedle něj. --Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 2. 2015, 08:19 (CET)
A stejně tak se to zobrazuje také na počítači i přesto, že je dodatečná tabulka ve zdrojovém kódu pod infoboxem.--Knuck 18. 2. 2015, 17:36 (CET)
Díky za rady, do textu článku by to jistě přepsat šlo, ale jsou to právě údaje spíše vhodné do tabulky… viz v extrému Buprenorfin. Ještě počkám, na další návrhy nebo radu, jak zarovnat tabulku pod infobox.--Knuck 18. 2. 2015, 17:36 (CET)
V infoboxech se mají uvádět základní údaje, které lze porovnávat mezi články stejného druhu. Pokud se jedná o takové údaje, lze vhodně přidat položku do infoboxu, ale pokud ne, je lepší zapracovat je do textu článku nebo alespoň prozatím odložit na diskusní stránku. Nejde o to, jestli jsou to údaje vhodné pro tabulku, nebo pro souvislý text. I jednotlivé údaje lze uvádět třeba formou odrážkového seznamu. Ostatně i ta případná tabulka by mohla být vhodně uvedena v článku v příslušné sekci, ale nepovažuji za vhodné ji jakkoli přilepovat k infoboxu. --Bazi (diskuse) 18. 2. 2015, 18:03 (CET)
Rozumím, články upravím dle zmíněných rad. Děkuji --Knuck 19. 2. 2015, 20:15 (CET)

Fotka z Flickru na Commons - licence[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Našel jsem na Flickru fotku jedné chybějící rostliny a získal (emailem) souhlas jejího autora s uveřejněním na Commons. Jak to udělat co nejjednodušeji, abych ho nemusel otravovat se změnou licence a podobně? Stačí když fotku na Commons nahraju já a uvedu autora a to, že je publikována s jeho svolením? Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 19. 2. 2015, 16:47 (CET)

To chce minimálně přeposlat ten potvrzující e-mail na OTRS adresu, lépe jej poslat přímo z e-mailové schránky vlastníka práv (která je někde dohledatelná, že patří jemu). Více viz WP:OTRS. Jaké změny licence? --19. 2. 2015, 17:09 (CET), Utar (diskuse)
Myslel jsem změnu licence u fotky přímo na Flickru. Takže mu zkopíruji a doplním anglický text z WP:OTRS a požádám jej o zaslání emailem na adresu info-en-q@wikimedia.org. Obrázek mohu nahrát na Commons hned nebo až to bude vyřízené? Vojtěch Zavadil (diskuse) 19. 2. 2015, 17:33 (CET)
Nahraješ to hned a okamžitě jej můžeš v článcích použít. Pokud do nějaké doby (cca 14 dní od nahrání) nedojde OTRS týmu potvrzení, bude fotka na Commons smazána (skryta) a z Wikipedie ji speciální BOT smaže. --Jan Polák (diskuse) 20. 2. 2015, 23:33 (CET)

@Vojtěch Zavadil: Myslím, že tady email do OTRS nepomůže, respektive je zbytečný. Pokud autor chce uvolnit obrázek pod svobodnou licencí, měl by licenci změnit přímo na Flickru, aby po rozkliknutí Some rights reserved vylezla kompatibilní licence s Commons (zde CC-BY-SA 2.0). Pak lze obrázek nahrát např. pomocí nástroje; do okna se vkládá číslo z URL adresy, zde: 15591426415. Po načtení na Commmons potvrdí licenci bot nebo uživatel a tím je věc vyřízená. Svobodnou licenci uděluje obrázku doživotně, takže i když by vrátil zpět nekompatibilní licenci, nehraje to žádnou roli, obrázek bude navždy možné užívat svobodně. Přesto se v případu daných tenistek na Turnaji mistryň jistému kolegovi zdálo zvláštní, že má svobodnou licenci jen jediný soubor od daného autora z Flickru, takže založil diskusi o smazání. Z ní vyplynulo, že kolega autora požádal, stejně jako zde, aby právě u této jedné fotografie změnil licenci na svobodnou, což se stalo a soubor byl ponechán (já jsem ještě předtím udělal ořez, proto mi přistála šablonu o DOSU v diskusi, kolega označil na smaz podivně jen ořez, původní upload ho nezajímal). --Kacir 21. 2. 2015, 00:25 (CET)

Děkuji všem. Nahrání fotky na Commons a požádání autora o zaslání potvrzovacího emailu se moc neosvědčilo, než jsem se vrátil z víkendového výletu do zimních skal, jakýsi robot fotku na Commons smazal a její autor se mi již neozval. Mezitím se mi ozval někdo jiný. Cesta navrhovaná Kacirem se ukázala jako nejschůdnější a článek Brya tak má svojí fotku. Díky. Vojtěch Zavadil (diskuse) 25. 2. 2015, 17:08 (CET)

Dvojitý OTRS?[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto pod právnickou lípu. --Jan Polák (diskuse) 21. 2. 2015, 11:47 (CET)

Paraceratherium[editovat | editovat zdroj]

Tento článek jsem vylepšil, přidal jsem obrázky a taxobox, ale taxobox a obrázky jsou teď nějak strašně široké. Nevím jak to opravit. Prosím někoho zkušenějšího, aby to opravil. --Sapiens123456 (diskuse) 22. 2. 2015, 10:40 (CET)

Upravil jsem to (až na šířku infoboxu), ale těch obrázků je tam na tak krátký článek příliš. Osobně bych tam nechal jen ten v infoboxu. --Marek Koudelka (diskuse) 22. 2. 2015, 10:57 (CET)
A jak se upravuje ta šířka taxoboxu? --Sapiens123456 (diskuse) 22. 2. 2015, 11:24 (CET)
Problémem byly ty odrážky v části Druh: upraveno. --22. 2. 2015, 11:40 (CET), Utar (diskuse)
A naopak, pokud chceš taxobox roztáhnout nad standardní šířku, aby názvy skupin byly v jedné lince, stačí zvětšit šířka obrázku = 268px , počet px dle potřeby, a taxobox se roztáhne.--Ramon de L (diskuse) 23. 2. 2015, 21:51 (CET)

Překlad neozdrojovaného textu z jiné wiki[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, zda-li je povolené překládat text z jiných cizojazyčných Wikipedií, když ten text není ozdrojován. Jako příklad by mohla posloužit stránka Johannes Thingnes Bø v německém jazyce, kde je text ozdrojován velmi málo a v důležitých informacích (jména rodičů, škola, dětství) chybí zdroj, který by tyto aspekty potvrdil. --Luksatka (diskuse) 23. 2. 2015, 09:42 (CET)

Také zdravím. Vysloveně zakázané to není, ale takový text následně může čelit úplně stejným problémům, jako jakýkoliv jiný vložený neozdrojovaný text. Jan.Kamenicek (diskuse) 23. 2. 2015, 10:40 (CET)

Juraj Lupták[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den! Děkuji za upozornění ale já jsem ten článek nezkopíroval já jsem si vyhledal text na této internetové adrese http://kriminalistika.eu/muzeumzla/luptak/luptak.html a přes překladač google jsem to ze slovenštiny přeložil do češtiny a pak jsem tam některá slova dal jinak a navíc pokud to je podle české wikipedie porušení autorských práv a pokud je mi známo kdybych to zkopíroval tak by tam byla přece sloveština ale v tom mém článku pokud vím není slovenština tak mě velice udivuje proč tam vůbec je to upornění a proč jste mi ten článek vůbec smazali ! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Emanuelo56 (diskusepříspěvky)

Pakliže se jedná o pouhý překlad zdrojového textu (s minimem úprav), pak opravdu jde o poručení autorských práv autora originálního textu. Není možné uvolnit text pod Wikipedií požadovanou licencí, neb de facto nejste jeho autorem. Jste jen autorem překladu. Ten sice formálně můžete publikovat pod libovolnou licencí, ten kdo by ho však chtěl použít např. komerčně, musel by vypořádat i práva autora původního textu. A zde je kolize z licenční politikou Wikipedie. Jedudědek (diskuse) 24. 2. 2015, 16:56 (CET)

Problémy s úp v Tachově[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den.Ráda bych se Vás zeptala jak máme dál pokračovat.Mám jednoho známého a ten je hlášený v Tachově na úřadu práce.Loni v létě ho vyřadili a on se proti tomu odvolal na MPSV.MPSV vydalo v listopadu rozhodnutí,že ho vyřadili neoprávněně a tudíž rozhodnutí Tachovského úřadu v plném rozsahu ruší.Tachovský úřad ho zpětně zařadil mezi uchazeče,ale nastal jiný problém.Do té doby než ho v Tachově v létě vyřadili pobíral příspěvek na živobytí,který od léta již nepobírá díky tomu že byl neoprávněně vyřazen z úřadu práce.V lednu se byl v Tachově hlásit a rovnou se ptal jak to bude s vyplacením peněz o které díky nim přišel a oni se sním na toto téma odmítli bavit.Tudíž mu vznikli různé nepříjemné situace kterým nemohl zabránit.Má vážné zdravotní potíže a nemůže si vyzvednout léky které nutně potřebuje a nemluvě o tom že se snažil z peněz které dostával od úřadu splácet exekuci kterou má a od srpna ji splácet nemůže.Chci se tedy zeptat jaká jsou jeho práva a jak má dále postupovat.--85.71.9.203 24. 2. 2015, 17:26 (CET)

Bohužel, v tom vám tu asi neporadíme, tato stránka slouží jen k žádostem o pomoc při psaní encyklopedických hesel. Zkuste se obrátit na nějakého právníka. Jan.Kamenicek (diskuse) 24. 2. 2015, 17:35 (CET)

Poškozený odkaz na Commons[editovat | editovat zdroj]

Určitě něco dělám špatně, jen nevím co. Problém je ve článku: Hvězdovka trojitá. Odkaz na commons dole v externích odkazech se zobrazuje rozložený do několika odrážek, které obsahují automaticky generovaný text („Lokální šablona odkazuje na pravděpodobně neexistující…“), jehož obsah nechápu :-) --Xth-Floor (diskuse) 24. 2. 2015, 21:45 (CET)

odstranil jsem {{commons}} a ponechal {{commonscat}}, to se s wikidaty snese. --Horst (diskuse) 24. 2. 2015, 21:51 (CET)

Název hesla[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, vytvořil jsem heslo Karel Horký (novinář), se specifikací profese kvůli více osobnostem téhož jména. Obávám se však, že se zobrazí jen při plném vypsání do vyhledávání, tedy včetně závorky, a ani není na rozcestníku. Mohu požádat o pomoc či radu. Děkuji. --62.77.119.80 25. 2. 2015, 15:45 (CET)

Díky za nový článek, název jste zvolil správně. Nyní stačí doplnit odkaz do rozcestníku, což v zápětí udělám. Kolega mě předběhl, takže odkaz už v rozcestníku je a čtenáři článek myslím najdou. --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 2. 2015, 15:53 (CET)
Děkuju vám i kolegovi. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 62.77.119.80 (diskusepříspěvky)

Šablona:Římskokatolická církev ve Francii[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Věřím, že pro technicky znalejšího wikipedistu to nebude větší problém, ale já jsem nevyzkoumal, co kde spravit... Jedná se o šablonu {{Římskokatolická církev ve Francii}}, která dělá nepořádek v heslech, ve kterých je vložená. Pokud je za šablonou v heslu další text (téměř ve všech heslech je to šablona na související portály), tak tento další text je "spolknut" šablonou a začleněn do ní, v její centrální části dole. A tak by to být nemělo. Budu rád za nápravu, doufám, že se někdo taký tady najde. --Unpocoloco (diskuse) 26. 2. 2015, 11:52 (CET)

Vyřešeno Myslím, že hotovo. --Jan Polák (diskuse) 26. 2. 2015, 17:26 (CET)
Jo, děkuju. :-) --Unpocoloco (diskuse) 26. 2. 2015, 18:49 (CET)

editace tabulky[editovat | editovat zdroj]

Šedá tabulka "Automobily vyráběné společností Tatra" zobrazovaná dole u většiny článků o vozech tohoto výrobce nemá vlevo nahoře tlačítka pro editaci, schování, ... takže ji nelze (nebo jen já nevím jak) editovat. Chtěl jsem doplnit Phoenix do nákladních aut. Jak se dá tabulka doplnit tam kde chybí? Možná se to vše někde píše, ale nevím kde--Vs (diskuse) 27. 2. 2015, 19:38 (CET)

To bude asi chvilková chyba serveru. Jinak šablona je vložena pomocí tohoto kódu: {{Automobily Tatra}}, editace na tomto linku. Doufám, že jsem pomohl. — Polda18 (diskusepříspěvky) 27. 2. 2015, 19:46 (CET)
(po E.K.) Bohužel takto nesmyslně to rozhodla komunita, takže nemáte možnost jednoduše šablonu najít, případně editovat (můžete si to nastavit v nastavení: Speciální:Nastavení#mw-prefsection-gadgets →‎ Zobrazit tlačítka pro práci se šablonou u navigačních šablon). Šablonu můžete editovat zde: {{Automobily Tatra}}. --Marek Koudelka (diskuse) 27. 2. 2015, 19:49 (CET)
Při vzpomínce na debatu musím opravit, že "to takto nesmyslně" rozhodli Tchoř + JAn + Danny B. Proti vůli komunity. Jako obvykle. --Jann (diskuse) 28. 2. 2015, 10:55 (CET)
Ale nesmyslné to je :-) Díky za upřesnění. --Marek Koudelka (diskuse) 28. 2. 2015, 10:56 (CET)
Když už mne tu pomlouváte, máte alespoň dát vědět, abych se mohl bránit. Proti vůli komunity jsem v tomto případě nijak nerozhodl a ani to obvykle nedělám, protože klid na encyklopedickou práci bývá obvykle důležitější než výsledek hádky o nějakou technickou nebo vzhledovou záležitost. Navrhl jsem a obhajoval skrytí, to je tak všechno. Šablonu jsem editoval jedinkrát: V rámci patroly, když účelový účet, který tam chtěl dát editační odkazy, šablonu editoval bez testování a objektivně ji rozbil (viz tato Diskuse s wikipedistou:Jirka1896), což je prostě u tak používané šablony stav žádající si okamžitou nápravu. Ostatně když to vzápětí zkusil znovu, revertoval ho zástupce druhé názorové strany, takže těžko mi v tom vyčítat nějakou zaujatost.--Tchoř (diskuse) 28. 2. 2015, 12:06 (CET)
Takže rozhodli jen dva, nebo dokonce jeden. V tom případě se vám omlouvám za zkreslení vašeho podílu na prosazení změny a děkuji za upřesnění rozhodovacích procesů. Nadále, přijde-li na to řeč, budu to mít na paměti a při popisu této a některých dalších reforem budu odlišovat lidi rozhodující o změnách od lidí hájících jak rozhodnutí prvých, tak způsob jeho zavedení. (I když, změnu jste schvaloval a prošla způsobem vámi podporovaným, jsem proto překvapen, že nechtěné přisuzování většího podílu na změně považujete za pomluvu.) --Jann (diskuse) 28. 2. 2015, 14:16 (CET)
Že není pravda, že „obvykle“ „rozhoduji“ „proti vůli komunity“, to si pamatuji a bylo snadné a rychlé si to ověřit, tak jsem se ohradil. Ale jak tam přesně ty úpravy probíhaly a jak jsem kterou z nich hodnotil a schvaloval, to už si nepamatuji, takže tam Vás asi nechám tvrdit, co je Vám libo. --Tchoř (diskuse) 28. 2. 2015, 15:08 (CET)

Další možnost je, že kliknete na editovat celý článek, a úplně dole na obrazovce až pod editačním oknem si rozkliknete "Šablony použité na této stránce", kde tu šablonu najdete, včetně možnosti "editovat". --Jan.Kamenicek (diskuse) 28. 2. 2015, 11:03 (CET)

Phoenix doplněn. --Chalim Kenabru (diskuse) 28. 2. 2015, 15:09 (CET)

Šířka taxoboxu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, na diskuzi k šabloně Taxobox jsme se dohodli na nastavení implicitní šířky 270px. Uměl by někdo toto v kódu šablony nastavit? Je tam na několika místech 200px, mohl bych zkusit to hromadně změnit, ale nerad bych udělal nějakou chybu, protože kódu nerozumím. Díky. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 3. 2015, 10:00 (CET)

Ale prosím aby zároveň bylo možno nastavit manuálně jinou hodnotu podle parametru "šířka". --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 3. 2015, 10:02 (CET)
Hotovo. Hotovo Ty další 200px se týkají obrázků, takže ty jsem ponechal. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 3. 2015, 11:05 (CET)
(po E.K.) Tak jsem byl pomalejší :D Jen tedy pro srovnání, předešlý kód šablony jsem přenesl do svého testovacího prostoru, kód je vesměs stejný, jen jsem přidal navíc parametr šířka. Obrázky se přiszpůsobují automaticky šířce taxoboxu, výchozí je tedy 270px. Než bude vhodné přenést upravený kód zpět, prosím o debug. Jeden jsem již provedl, ale chce to udělat i pro další nastavení a podívat se, jak ta šablona bude vypadat při vyplnění různých hodnot parametrů. Testování šablony mimo ostrou verzi je nutné, protože šablona se využívá v mnoha článcích a pokud je někde něco špatně, bude to vidět prakticky ve všech článcích, kde je šablona použitá (tedy drtivá většina článků o biologických druhách). Takže pro srovnání, která verze je lepší, jestli ta, kde se obrázky automaticky přiszpůsobí šířce, nebo ta jednoduchá… — Polda18 (diskusepříspěvky) 1. 3. 2015, 11:10 (CET)
Při malé změně nepovažuji debug za nutný, testuji jen přes náhled v článku. Asi bude na ostatních, jestli chtějí obrázky pevně dané, nebo s dynamickou velikostí. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 3. 2015, 11:20 (CET)
Díky oběma za iniciativu. Považuji za rozumné aby se obrázek přizpůsoboval velikosti taxoboxu (tak jak se to děje, pokud to dobře chápu, dosud). --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 3. 2015, 15:27 (CET)

pseudokomerční odkazy[editovat | editovat zdroj]

Do jaké míry je psaní odborných článků, bez propagování firmy a následné vložení odkazu na firmy, která by zájemnce o prohloubení znalostí na dané téma podpořila? například 5S Děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Drasloš (diskusebloky) 2. 3. 2015, 22:35‎ SE(L)Č

Na co se vlastně ptáte? Komerčních záležitostí na Wikipedii se týká doporučení Propagační článek, odkazů pak doporučení Externí odkazy, zejména v sekci Na co obvykle neodkazovat. To vše vychází ze základního pravidla Wikipedie není nástrojem propagace. --Bazi (diskuse) 2. 3. 2015, 22:49 (CET)

Prokopův most[editovat | editovat zdroj]

Proč se v článku Prokopův most nezobrazuje odkaz na commons? --77.236.222.13 3. 3. 2015, 06:55 (CET)

Protože jej tam nikdo nevložil. JAn (diskuse) 3. 3. 2015, 07:42 (CET)
no ale já jsem jej tam vložil [3] --77.236.222.13 3. 3. 2015, 08:13 (CET)
Vida :-). Problém byl v neuzavřeném tagu <references> - správně mělo být <references />[4]. JAn (diskuse) 3. 3. 2015, 11:54 (CET)

Čokoláda[editovat | editovat zdroj]

Milí Wikipedisté: Zjistil jsem, že článek Čokoláda na české wiki je plný chyb a nesmyslů. Naopak článek Chocolate na anglické je velmi dobrý. Jsem výrobce čokolády a zároveň profesionální překladatel z a do angličtiny. Moc rád přeložím anglický článek do češtiny, ale nevím, co pak. Tím myslím, jak jej rozčlenit, převzít ilustrace atd. Nechci se stát wikipedistou a nestojí mi tedy za to učit se, jak se to dělá. Jenom mi nedá spát představa, že by na Wikipedii měl někdo číst takové bludy. Poraďte, prosím, jak postupovat. Nejlépe emailem na adresu janek@jordis.cz Díky! Janek Jaros--86.200.36.10 4. 3. 2015, 12:08 (CET)

I anglický článek Chocolate má své mouchy, např. žádosti o doložení zdroje k některým informacím nebo žádost o úpravu externích odkazů. Ale v zásadě je možné článek přeložit, pokud při tom budete brát ohled na české čtenáře. Ku příkladu výhradně anglické „Further reading“ nám nejsou moc k užitku. Nejlépe uděláte, když si zde založíte vlastní uživatelský účet, pod ním si vytvoříte podstránku tzv. „pískoviště“ a tam provedete překlad hlavního textu. Ve spolupráci s kolegy nebo kolegyněmi, kteří by byli ochotní Vám pomoci, tam pak zkopírujete příslušné obrázky a řádkové reference (jde hlavně o to umístit je na správné místo, s překladem kódu může pomoci už někdo další). Kolegové Vám taky můžou pomoci s wikifikací – vložením vhodných vnitřních odkazů. Až bude článek takto připravený, může se tímto Vaším překladem nahradit stávající obsah článku Čokoláda. Takto to od Vás bude chtít znalost jen opravdu několika málo základních věcí, jako je vytváření odstavců či nadpisů. --Bazi (diskuse) 4. 3. 2015, 12:54 (CET)

Díky za jasný návod! Provedu! JJ--86.200.36.10 4. 3. 2015, 13:20 (CET)

Editace[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, jak mám editovat stránku?--Dingi Lingi (diskuse) 4. 3. 2015, 18:29 (CET)

Nápověda:Jak editovat stránku. --Bazi (diskuse) 4. 3. 2015, 18:32 (CET)
Pardon, sem tak trochu blbec.--Dingi Lingi (diskuse) 4. 3. 2015, 18:33 (CET)
Vůbec ne :-) Hlavně se nebojte zeptat, kdykoliv budete potřebovat pomoc. Jan.Kamenicek (diskuse) 4. 3. 2015, 22:01 (CET)

Nové ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,chci se zeptat jestli jde vytvořit nové ocenění wikipedistou co není správce.Děkuji.NickelodeonCZ (diskuse) 6. 3. 2015, 15:50 (CET)

Dobrý den, vyznamenání může založit každý uživatel, ale bylo by vhodné jeho založení nejprve konzultovat s ostatními. Za jakou činnost byste chtěl ocenění udělovat? --Marek Koudelka (diskuse) 6. 3. 2015, 15:52 (CET)
Tuším, že by mohlo jít o tematické vyznamenání související s nově založeným projektem Wikipedie:Wikiprojekt Spongebob, je to tak? Pokud ano, stálo by za úvahu, jestli nemůže posloužit obecnější Řád Matky Televize. Nebo by mělo jít o jiné téma? --Bazi (diskuse) 6. 3. 2015, 19:52 (CET)

Doložení významnosti - HCD[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, u příspěvku Human Centered Design žádáte doložení významnosti uvedením nejméně dvou relevantních zdrojů. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nové téma (nejméně v České republice), relevantní kniha přichází v úvahu jen jedna. Po Vaší poznámce jsem doplnila heslo o umístění do kontextu a vepsala poznámku o souvislosti HCD s Designem služeb, kde jsem použila další adekvátní literaturu. Stále se však u příspěvku objevuje poznámka o nutnosti doplnění zdrojů. Jak mám dál postupovat, aby heslo nebylo smazáno? Děkuji. --TerezaTi (diskuse) 7. 3. 2015, 16:58 (CET)

Dobrý den. Domnívám se, že významnost byla prokázána a šablonu odstraním. Jinak obecně není nutné spoléhat jen na zdroje v češtině, můžete používat i zdroje v cizích jazycích. Také je možné s určitou dávkou opatrnosti užívat i věrohodné online zdroje. Mimochodem, má to něco společného s User-centered design? Pokud ano, možná by se obě hesla mohla nějak sloučit dohromady. Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 3. 2015, 20:52 (CET)

Reklama na osobní stránce?[editovat | editovat zdroj]

Dobré skoropoledne, na jedné osobní stránce jsem narazil na formulace, které mi dost připomínají reklamu. A co vím, reklama by na Wiki být neměla. Ale není to článek, je to osobní stránka... Prosím o radu, jak to hodnotit, případně co s tím dělat. Díky a zdravím, Fosfor --AakaFosfor (diskuse) 10. 3. 2015, 11:34 (CET)

Účel uživatelské stránky popisje příslušné doporučení, má dotyčného uživatele prezentovat ve vztahu k tvorbě encyklopedie. Tento uživatel editoval v hlavním jmenném prostoru jen jednou, jinak se věnoval výhradně tvorbě osobní stránky připomínající položku v katalogu firem. A také se ta stránka mezi katalogy zobrazovala na první stránce ve vyhledávání Googlu. Proto jsem ji rovnou smazal, tak jako bychom rovnou smazali nesporný propagační článek. Díky za upozornění, příště můžete v obdobných případech rovnou použít šablonu {{smazat}}. --Michal Bělka (diskuse) 10. 3. 2015, 11:54 (CET)

Vhodný infobox[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Jaký by byl nejvhodnější infobox pro Drahňovická mokřadla? O vyhlášené chráněné území nejde a šablony {{Infobox - jezero}} nebo {{Infobox les}} mi nepřipadají jako úplně nejlepší nápad. --Vlout (diskuse) 11. 3. 2015, 17:27 (CET)

Wikidata[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, jdu si pro radu ohledně wikidat. Potřebuji změnit mezijazykové odkazy u článku Santalové dřevo z en:Santalum na en:Sandalwood a nevím jak na to. Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 11. 3. 2015, 23:38 (CET)

Hotovo. Hotovo Snad jsem pochopil správně o co Vám šlo. --Jan KovářBK (diskuse) 11. 3. 2015, 23:50 (CET)
Díky, to je ono. Vojtěch Zavadil (diskuse) 12. 3. 2015, 01:40 (CET)

Fotografie z rodinného archivu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

nejsem autor (ani netuším, zda je minimálně 70 let po smrti), nicméně fotografie je ve vlastnictví rodiny. Jedná se o oficiální portét. Jak mohu obrázek vložit?

Děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 89.185.254.114 (diskusepříspěvky)

Tak prosím napište o jakou fotografii se jedná. Na to, aby jste vložit soubor, ho musíte nahrát na Commons a na to se musíte registrovat. --Sapiens123456 (diskuse) 13. 3. 2015, 11:30 (CET)
Doplním kolegu: K nahrávání využijte například tento nástroj. --Jan Polák (diskuse) 13. 3. 2015, 12:04 (CET)
Pouhý fakt, že je fotografie ve vašem vlastnictví, vám ovšem nedává právo s ním tímto způsobem nakládat. Autorské právo náleží autorovi či dědicům jeho práv. --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 3. 2015, 22:52 (CET)

Volitelná hlavička v infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Snažím se na svém pískovišti změnit v infoboxu Těleso sluneční soustavy změnit hlavičku Elementy dráhy na nepovinnou, ale zůstává tam pak místo ní vynechaný řádek. Ostatní hlavičky tam tu volitelnost měly už předtím, a je zajímavé, že hlavička Objev to dělá taky, ale hlavičky Fyzikální vlastnosti nebo Charakteristiky atmosféry to nedělají. Mohl by mi prosím někdo poradit, čím to je? --Jan.Kamenicek (diskuse) 15. 3. 2015, 12:05 (CET)

Taky jsem narazil na stejný problém. Případný rádce bude mít i mou vděčnost.--Jann (diskuse) 15. 3. 2015, 18:31 (CET)
Nezkoumal jsem to detailně, ale použití Infoboxu by to nevyřešilo? --Bazi (diskuse) 15. 3. 2015, 21:13 (CET)
Hm, to by znamenalo naprosté překopání celého infoboxu :-( Myslel jsem původně, že bude stačit vyřešit nějakou drobnost. Jan.Kamenicek (diskuse) 15. 3. 2015, 23:03 (CET)
Mezera zmizí s následujícím
{{Infobox hlavička|barva=#c0ffff|text=Elementy dráhy|hide={{#if: {{{a<includeonly>|</includeonly>}}}...{{{w|}}}||yes}}}}
mělo by fungovat i
{{Infobox jednoduchá položka|text='''Funkce'''|hide={{#if: {{{a<includeonly>|</includeonly>}}}...{{{w|}}} |show|hide}}|velikost=110%|colorb=#c0ffff}}
Ale neptej se mne proč.--Jann (diskuse) 16. 3. 2015, 17:17 (CET)
Fakt to funguje. Sice mám na jazyku proč, ale když se nemám ptát, tak se tedy neptám :-) Jan.Kamenicek (diskuse) 16. 3. 2015, 20:34 (CET)
Kdyby se to psalo normálně natvrdo, tak by v tom nemusel být takový zmatek :) --Silesianus (diskuse) 16. 3. 2015, 17:25 (CET)
Jak to myslíte, "natvrdo"? Jan.Kamenicek (diskuse) 16. 3. 2015, 20:34 (CET)
Bez použití šablon typu {{Infobox položka}} --Silesianus (diskuse) 16. 3. 2015, 20:40 (CET)

Pekka Vasala[editovat | editovat zdroj]

Př editaci Pekka Vasala došlo k "rozsypání" olympijských vítězů na 1500 metrů, aniž bych do nich jakkoli zasahoval --Vladajorda (diskuse) 16. 3. 2015, 20:05 (CET)

Opraveno. --Jan.Kamenicek (diskuse) 16. 3. 2015, 20:34 (CET)

vložení odkazu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, potřebuji vložit na stránku https://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Kov%C3%A1%C5%99%C3%ADkov%C3%A1 odkaz http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Umelec.aspx&ju=524&sz=0&abc=K&pn=356affcc-f301-3000-85ff-c11223344aaa u jména Kovaříková /krátké a/ a nedaří se mi to. Manželka má v ND tři jména Klečková, Kováříková a Kovaříková bez dlouhého á. Na stránkách archivu ND je na různých místech. V případě jména Klečková a Kováříková přepínač funguje. Nevím jestli se vyjadřuji dost srozumitelně?

Děkuji za pomoc Jan Kovářík – Tento příspěvek přidal(a) Kovkajan, 18. 3. 2015, 10:18‎ (UTC)

Dobrý den, problém je asi v tom, že aktuálně šablona {{ND osoba}}, pomocí které se snažíte odkaz zadat, podporuje pouze jeden identifikátor. Šlo by to prozatím obejít třeba takto rozepsáním:
[http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Umelec.aspx&ju=ID1 Eva Kováříková] (také jako [http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Umelec.aspx&ju=ID2 Kovaříková] a [http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Umelec.aspx&ju=ID3 Klečková]) v archivu [[Národní divadla|Národní divadlo]]
Zkopírujte celou sekci kurzívou a za ID1, ID2, ID3 doplňte příslušné identifikátory. S pozdravem --18. 3. 2015, 10:32 (CET), Utar (diskuse)
Vložil jsem dle návodu, ale bohužel nefunguje.
Dík za pomoc.
Jan Kovářík – Tento příspěvek přidal(a) Kovkajan, 18. 3. 2015, 21:09‎ (UTC)
Dobrý den, opravil jsem odkazy na Klečková a Kovaříková, avšak Kováříková se mi v jmeném rejstříku nepodařilo najít. Pokud byste byl tak laskav a vložil ten odkaz sem. --Silesianus (diskuse) 18. 3. 2015, 21:22 (CET)
Dobrý den,
moc děkuji za pomoc a ND skutečně manželku jako Kováříková a s dlouhým á jaksi opomnělo. Jinak odkaz funguje dobře. Ještě jednou moc děkuji.
Jan Kovářík – Tento příspěvek přidal(a) Kovkajan, 19. 3. 2015, 08:22‎ (UTC)

Editace Ecalibur Group[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, prosím, špatně jsem vložila název společnosti EXCALIBUR GROUP, chtěla jsem pak původní stránku, kde je špatný nadpis (Excalibur group) smazat, ale smazali jste tu se správným názvem :( Mohla bych poprosit o přepsání nadpisu, nebo o smzání celé stránky. Koukala jsem, že tam i nějaké špatné info :( Moc se omlouvám za komplikace..Teprve se učím :( Děkuji Vám za pomoc --Beta719 (diskuse) 24. 3. 2015, 17:26 (CET)

Dobrý den, přesunul jsem článek na EXCALIBUR GROUP dle oficiálních kontaktů; nyní upravujte tuto novou stránku. Díky za založení článku, není ale potřeba kopírovat žádost všude možně, nejde o nic urgentního. Díky. S pozdravem --24. 3. 2015, 18:15 (CET), Utar (diskuse)

Prosba[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, včera jsem chtěla vytvořit info o společnosti EXCALIBUR GROUP, protože se tématika kolem jejich oboru v současné době řeší, ale vůbec se mi nezdařilo. použila jsem texty ze stránek společnosti. Moc prosím, zda byste tedy článek celý smazali :( A já se pokusím znovu, ale nejprve asi pošlu ke kontrole, jestli by to tak šlo...Moc Vám děkuji za pochopení a děkuji za smazaní textu :(--Beta719 (diskuse) 25. 3. 2015, 14:23 (CET)

Smazáno--Horst (diskuse) 25. 3. 2015, 14:39 (CET)

Pomoc s úpravou stránky[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o pomoc s úpravou stránek, tak aby se líbily správci. [5]

V čem je problém, v obsahu, nebo v stylu? Má cenu dále v editaci pokračovat? – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Franta7 (diskusebloky) 25. 3. 2015, 14:45‎ SE(L)Č

Jednak je to trochu problematicky vymezené téma. A dále je článek sepsán ne příliš encyklopedickým stylem. Chybí shrnující úvod, externí odkazy nepatří do textu, text místy působí dojmem argumentace spíše než nezaujatého faktického popisu. Vizte Vzhled a styl, Encyklopedický styl, Nezaujatý úhel pohledu. Výsledek potvrzuje skutečnost, že jste jej zapracoval na základě argumentace v diskusi u jiného článku. --Bazi (diskuse) 25. 3. 2015, 14:57 (CET)
Dovolím si upřesnit, text skutečně je vlastní argumentací vkladatele, jde o "expanzi" sporu řešeného v diskuzi Diskuse:Očkování. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem se v argumentaci nedržel jen argumentace pravidly a pokusil jsem se Franta7 vysvětlit, kde dělá chyby: Výsledkem je, že nejspíš pokládá Wikipedii za vhodný prostor k diskuzi a k prezentaci vlastních "analýz", jakékoliv poukazování na konflikt takového chování s pravidly pak pokládá za "lži vakcinačního lobbisty".--Aronnax (diskuse) 25. 3. 2015, 15:07 (CET)
Takže je vidět, že argumentovat pravdou, která jde proti názoru ve společnosti nemá cenu. --Franta7 (diskuse) 25. 3. 2015, 15:12 (CET)
Opakovaně jsem vás odkazoval na pravidla a doporučení Wikipedie:Žádný vlastní výzkum, Wikipedie:Nezaujatý úhel pohledu, Wikipedie:Ověřitelnost a Wikipedie:Věrohodné zdroje, teď bych k tomu dodal ještě Wikipedie:Co Wikipedie není. Wikipedie není o "pravdě" v jakémkoliv slova smyslu, Wikipedie je o reflexi toho, co se píše ve věrohodných zdrojích.--Aronnax (diskuse) 25. 3. 2015, 15:21 (CET)
Na Wikipedii má smysl argumentovat především pravidly Wikipedie. Vizte Wikipedie:Co Wikipedie není#Wikipedie není bitevní pole: „Nevytvářejte ani nemodifikujte články, jen abyste dokázali své tvrzení.“ Nebo Wikipedie:Co Wikipedie není#Wikipedie neslouží publikaci originálních myšlenek. Jistě je možné zohlednit a popsat i názory, které jsou ve společnosti menšinové. Je ale potřeba dát si pozor na dodržení nezaujatosti. --Bazi (diskuse) 25. 3. 2015, 15:27 (CET)
Vše jsem doložil, odzdrojoval, vysvětlil. Ale holt to nestačí. --Franta7 (diskuse) 25. 3. 2015, 15:35 (CET)