Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dolů

Zkratka:
  • WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na ikonu OOjs UI icon signature-ltr.svg.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze, Plzni nebo Havířově, můžete požádat o pomoc také osobně na setkání klubu Wikipedie.
Pro seniory pořádáme napříč Českou republikou kurzy přispívání do Wikipedie v rámci projektu Senioři píší Wikipedii.
Wikipedisté se také pravidelně scházejí na tzv. wikisrazech, zejména v Praze a v Brně.
O pomoc můžete žádat rovněž e-mailem na adrese info-cs@wikimedia.org.

Archivy
  • V zájmu přehlednosti se tato stránka průběžně archivuje. Archivy jsou tyto:

Vatikánský archiv[editovat | editovat zdroj]

Dobrý večer všem, papež rozhodl o přejmenování Vatikánského archivu [1]. Prosím Vás, po aktualizaci všech stránek je třeba přesunout stránku na nový oficiální název nebo ne? Děkuju za odpověď.--F.ponizil (diskuse) 29. 10. 2019, 23:09 (CET)

Řekl bych, že stačí v článku zmínit i nový název a udělat z něho Redir. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 4. 11. 2019, 17:48 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019 (30. 10. 2019, 10:03)[editovat | editovat zdroj]

Chci rozepsaný text uložit, needitova, později se k němmu vrátit, dokončit a pak editova. Děkuji --Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019 (diskuse) 30. 10. 2019, 10:03 (CET)

@Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019: K tomuto účelům slouží Nápověda:Pískoviště. Pro založení vlastnho pískoviště klikněte zde. --Martin Tauchman (diskuse) 30. 10. 2019, 10:13 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Potřebuji pomoc (1. 11. 2019, 13:18)[editovat | editovat zdroj]

K Wikipedii "Ochozská jeskyně" jsem chtěl přidat svoji práci o historii Ochozské jeskyně. Jsem jejím autorem a vyšla v Edici SE - 3 ročenka 11/2019. Je uložena na www.speleo.cz / Publikační a výchovná činnost / Knihovna ČSS / ročenky SE - 3 ročenka 2019 - tématický okruh 6. Do Wikipedie byla přidána poznámka - adresa (www.speleo.cz/data/files/SE-3/SE-3-2019-6pdf) přes kterou se ale nejde připojit. Proč ? Je článek příliš rozsáhlý ? --Josef Pokorný (diskuse) 1. 11. 2019, 13:18 (CET)

@Josef Pokorný: Díky za hodně zajímavý odkaz! Přesunul jsem ho dolů do sekce "Externí odkazy", kam patří, a zároveň zfunkčnil. --Harold (diskuse) 1. 11. 2019, 13:24 (CET)
@Josef Pokorný: Díky Haroldovi, který odkaz učesal. Dovoluji si ještě navrhnout, abyste informace z Vaší práce využil přímo v textu článku, protože ten dosud žádné zdroje, odkud informace pocházejí, neobsahoval (1 nyní přidán). Tím bude Vaše práce využita i prakticky. --Czeva (diskuse) 1. 11. 2019, 13:40 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:ŠKOLA RAPU (4. 11. 2019, 16:39)[editovat | editovat zdroj]

Jak zdilet odkaz --ŠKOLA RAPU (diskuse) 4. 11. 2019, 16:39 (CET)

@ŠKOLA RAPU: Dobrý den, děkujeme že máte zájem editovat Wikipedii. Úplně přesně nechápu co máte na mysli? Externí a interní odkazy se do článků přidávají podle tohoto návodu. Pokuste se lépe upřesnit váš dotaz. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 4. 11. 2019, 17:16 (CET)

jak smazat obrázek v Editování[editovat | editovat zdroj]

Jak smažu obrázek v záložce Historie souborů? A pokud nejde smazat, jak vyberu, který z obrázků bude zveřejněný (když jich mám více pod sebou)? --Konečná. 11. 2019, 11:07 (CET) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 46.33.102.25 (diskuse)

Dobrý den. Vždy se zobrazuje nejnovější verze obrázku, nelze tedy verzi vybírat a ani verze mazat. Pokud je v historii kvalitnější verze než ta nejnovější, lze obrázek vrátit na tuto verzi – i k tomu slouží (nesmazatelná) historie souboru. Pokud se aktuální a požadovaná historická verze liší a bylo by lepší mít možnost použít obě, je potřeba z jedné verze udělat samostatný soubor. O jaký soubor konkrétně se jedná? --Matěj Orlický (diskuse) 5. 11. 2019, 11:38 (CET)

Šablona Infobox - umělec a parametr Příbuzní vs. Wikidata[editovat | editovat zdroj]

Jak správně řešit situaci, když chci, aby měla osoba v infoboxu odkaz na oba rodiče (jeden modrý, druhý červený)? Při přebírání z Wikidat se nic psát nemusí a v infoboxu se v režimu čtení objeví parametr Rodiče a pouze modrý odkaz na jednoho rodiče. Dle pokynů v šabloně bych měl použít parametr Příbuzní, tam kromě odkazů připsat i vztah (otec, matka). Tím by se pak ale v infoboxu jeden z rodičů objevil dvakrát (jednou pod parametrem Rodič, podruhé pod parametrem Příbuzný). Vyřešil jsem to vyplněním parametru Rodiče, kam jsem dal odkazy na oba rodiče a přepsal tím Wikidata (ukázka). Je to ale systémové řešení? V ideálním případě by se údaje měly tahat primárně z Wikidat. Přestože mají wikidata položku oba rodiče, tak Wikidata asi neumí vytvořit v infoboxu červený odkaz, protože nepoznají, jestli je osoba encyklopedicky významná. --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 11. 2019, 13:53 (CET)

Co takhle vyjít z předpokladu, že v IB červený odkaz není potřeba? Pokud je rodič encyklopedicky významný, objeví se červený odkaz v textu článku a to z hlediska jeho účelu (upozornění na chybějící článek) stačí. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 11. 2019, 13:58 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Nápověda:Kategorie (6. 11. 2019, 11:51)[editovat | editovat zdroj]

Jsem tu nový a chtěl jsem přidat článek, tak jsem čekal, že tu bude kromě návodů obecných také nějaký nívo, jak se článek dá přidat, to jsem bohužel zatím neobjevil ale jistě se mi to nějak prolomit podaří .. můj druhý problém je, že jsem tu byl kdysi přihlášený pod jménem Pavel Oupicky nejspíš na e-mailovou adresu, která již neexistuje, pokud víte jak se ta původní přihláška dá zrušit, tak mi to poraďte a nebo to přihlášení prosím zrušte .. děkuji. Pavel Oupický --PavelOupický48 (diskuse) 6. 11. 2019, 11:51 (CET)

@PavelOupický48: Stačí se podívat na Nápověda:Jak_vytvořit_článek, je to to, co hledáte?.
Účet tohoto ani jiného podobného jména se mi nepodařilo nalézt na Seznamu uživatelů. JAn (diskuse)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse s wikipedistou:JAn Dudík (6. 11. 2019, 18:29)[editovat | editovat zdroj]

Napsal mi wikipedista Jan Dudík, odpověď mi přišla e-mailem a našel jsem ji i tady, ale nepodařilo se mi zjistit, jak se na ní da reagovat .. takže opět reaguji (jak doufám zatím) zde .. tak částečně už jsem v tom návodu Jak napsat článek ten jeden čtvereček, který mi byl něco platný, našel …. asi by měl být někde na začátku a pod ním by mělo být napsáno, jestli si nejste jistý čtěte dál .. za druhé bych doporučoval změnit název Pískoviště logičtějším názvem Koncepty a doplnit to Zvoláním : Nejsme malé děti .. :) --PavelOupický48 (diskuse) 6. 11. 2019, 18:29 (CET)

@PavelOupický48: Na zprávu odpovíte tak, že kliknete na tlačítko "editovat" u nadpisu sekce. Toho, komu odpovídáte lze upozornit šablonou {{Odpověď}}. Pískoviště – to se asi jen tak nepřejmenuje. Neslouží totiž jen k psaní konceptů, ale jak již název pískoviště napovídá, slouží i k experimentům všeho druhu (může se jim říkat "bábovičky"). Pokud se Vám tento název nelíbí, můžete si založit uživatelskou podstránku s libovolným názvem – třeba Wikipedista:PavelOupický48/PodstránkaSLibovolnýmNázvem. Pomohl jsem? --Vojtasafr (diskuse) 6. 11. 2019, 19:53 (CET)
@PavelOupický48: Dobrý den, v diskusi odpovíte tak že kliknete na Editovat. Kliknout můžete na text Editovat vedle názvu odstavce, nebo v horní liště této stránky. Nevím přesně co myslíte tím jedním čtverečkem? Asi myslíte okýnko pro vytvoření článku. Ano je nutné si návod Jak vytvořit článek přečíst celý. Já ještě doporučuji přečíst si nápovědu pro nováčky a prostudujte návod jak editovat ve Vizuálním editoru. Název Pískoviště je historicky daný a časem si zvyknete. Taky mně to připadalo ze začátku divný, ale už jsem si zvykl. Potřebujete ještě s něčím pomoci? --Podroužek (diskuse) 6. 11. 2019, 19:56 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Ilona Prausová/Pískoviště (8. 11. 2019, 14:20)[editovat | editovat zdroj]

Vytvořila jsem si článek na pískovišti, který budu chtít vložit na wikipedii později. Co mám udělat, aby mi na pískovišti zůstal, nikde nevidím uložit? Předem děkuji za odpověď. Ilona --Ilona Prausová (diskuse) 8. 11. 2019, 14:20 (CET)

@Ilona Prausová: dobrý den, děkujeme že chcete přispívat do Wikipedie. Vpravo na hoře je tlačítko Zveřejnit změny. Do vytvořeného okýnka Shrnutí editace, napište příprava článku. V rámečku klikněte na Zveřejnit změny. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 8. 11. 2019, 14:45 (CET)
Jak říká kolega, stačí kliknout na Zveřejnit změny, článek se uloží (zveřejní) zatím na pískoviště. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2019, 14:47 (CET)

Prosba o změnu článku z Petš Janaš na Pětš Janaš[editovat | editovat zdroj]

Prosím o změnu názvu článku z Petš Janaš na Pětš Janaš. Nevím, jak se to dělá. Děkuji za pochopení. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Czestja (diskusepříspěvky)

Dobrý den, opraveno. Pro příště viz: WP:Přesměrování a WP:Slučování a přesun stránek --pan BMP (napište mi) 10. 11. 2019, 04:24 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Pískoviště (10. 11. 2019, 18:42)[editovat | editovat zdroj]

jak odstraním překlep --KEEM46 (diskuse) 10. 11. 2019, 18:42 (CET)

@KEEM46: Jednoduše stránku editujte. Nápovědu "jak editovat stránku" naleznete kliknutím sem. --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 10. 11. 2019, 18:45 (CET)
@KEEM46: V horní liště (nad názvem článku) kliknete na "Editovat". V pravo nahoře poté změny zveřejníte – kliknete na příslušné tlačítko, vyplníte tzv. shrnutí editace, kde popíšete, co za změnu jste udělal (v tomto případě něco jako "překlep" nebo "oprava překlepu"). Poté změny zveřejníte. Pomohl jsem? --Vojtasafr (diskuse) 10. 11. 2019, 18:48 (CET)

Souhlas ke zveřejnění[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den.

Mám dotazy: 1) Existuje nějaký standardní text, který autor fotografie, obrázku, zašle na mail Wikipedie, že souhlasí se zveřejněním obrázku. Našel jsem autora fotografií a současně i autora materiálu, kde byly zveřejněny, jedná se jednu a tutéž osobu. Je třeba to jen dokončit, aby to na W.C. nesmazali. - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petr_Folwarczn%C3%BD.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helena_Volfov%C3%A1.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petr_Folwarczn%C3%BD_Ing.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roman_Danel.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Martin_%C5%A0%C3%A1ly.png

2) Jak je to s logy již zaniklých firem? Kdo v tomto případě dá souhlas se zveřejněním. - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MEDIUM_SOFT_a.s.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FortIS_a_FS.png

3) Jak je to s fotografiemi rodinných příslušníků, kteří např. bojovali za 2. světové války (viz. článek (Otakar Janůj). Autor fotografií je neznámý, nepochybně již zemřel a jsem jediný, kdo je má tyto fotografie. Tyto mi chtějí z W.C. smazat: - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oj_napajedlakroj.jpg - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Otakar_Jan%C5%AFj,_Napajedla_1935.jpg - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oj_sachy.jpg - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oj_anglie.jpg

--Marian Buštík (diskuse) 11. 11. 2019, 10:19 (CET)

1) Nápověda:Svolení autora 2) Nevím, ale značku s logem asi mohl někdo koupit. 3) Jestli se nepletu, tak pokud je autor neznámý, není pravděpodobné, že by ho bylo možno dohledat a od pořízení fotografií uplynulo alespoň 70 let, tak je lze považovat za volné dílo. – Pro přesnější odpovědi o autorských právech se zeptejte na Wikipedie:Pod lípou (práva). --Matěj Orlický (diskuse) 11. 11. 2019, 11:32 (CET)
Ahoj Vám všem. Tak "orgány" wikipedie smazaly všechny fotografie z článku Otakar Janůj: File:Oj anglie.jpg, File:Oj napajedlakroj.jpg, File:Otakar Janůj, Napajedla 1935.jpg, File:Otakarjanujsokol.png, File: Oj_sachy.jpg. Mám tedy otázku proč? Fotografie jsem získal po otci, který je získal s pozůstalosti po své matce, mé babičce, která byla sestrou Otakara Janůje. Kdo fotografie fotil, to až na tři, už nelze zjistit. Navíc, ten, kdo je fotil, je již dávno po smrti. To mám jako k souhlasu hledat jeho potomky? Můj prastrýc již také nežije. Stáří fotografií je více než 77 let.

Prosím tedy o radu, co udělat, aby zde tyto fotografie mohly být. Pokud byly smazány neoprávněně, omluvu nežádám, žádám o nápravu! --Marian Buštík (diskuse) 18. 11. 2019, 10:24 (CET)

@Marian Buštík: V tuto chvíli už nedokážeme zjistit, jaká byla u fotek licence, což byla pravděpodobně příčina smazání. Zkuste nahrát soubory znovu (možná pod trochu jiným názvem) a použít licenci {{PD-old-70}}, autor unknown. JAn (diskuse) 19. 11. 2019, 10:53 (CET)
@JAn Dudík: Děkuji za odpověď. Také mě to napadlo. Možná jen malý návrh: Mohli by kontrolovat fotky česky hovoříci wikipedité? --Marian Buštík (diskuse) 19. 11. 2019, 11:05 (CET)
@Marian Buštík: Česky mluvících wikipedistů je bohužel nedostatek. --Hugo (diskuse) 19. 11. 2019, 11:43 (CET)
@JAn Dudík: Fotky jsem nahrál, vč. šablony licence. Můžete mi to zkouknout https://cs.wikipedia.org/wiki/Otakar_Jan%C5%AFj

--Marian Buštík (diskuse) 19. 11. 2019, 11:36 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Tomáš Stloukal/Pískoviště (17. 11. 2019, 21:06)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Jsem synovec Jana Stloukala.Rad bych doplnil údaj o úmrtí, ale nevím jak??? Prosím o doplnění.Můj děda je narozen 4.10.1912 a umřel 2.11.1991. Dekuji --Tomáš Stloukal (diskuse) 17. 11. 2019, 21:06 (CET)

@Tomáš Stloukal: HotovoHotovo Dobrý večer, můžete se podívat, jestli jsem opravil správně. S pozdravem -MrJaroslavik (diskuse) 17. 11. 2019, 21:15 (CET)

Zjevný vandalismus[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, včera 18.11.2019 URL adresa 46.135.15.96, témata: Senát a Woodrow Wilson tady mohu v těchto případsech revertovat, i když nejsem správce? Mojmir Churavy (diskuse) 19. 11. 2019, 08:59 (CET)

@Mojmir Churavy: Samozřejmě. Čím dříve, tím lépe. Už jsem to udělal. OJJ, Diskuse 19. 11. 2019, 09:04 (CET)

Údržba portálu[editovat | editovat zdroj]

Našel jsem si na Wikipedii portál Portál:Prostějov. V Prostějově totiž také bydlím a zajímám se o jeho historii a vůbec všechno možné kolem toho. Mohl by mi prosím někdo poradit jak se například zeptat jestli můžu převzít kontrolu nad portálem (samozřejmě ne že bych chtěl portál nějak obsadit), nebo jak začít portál spravovat (co pravidleně aktualizovat apod.). Jsem přesvědčen, že mám dostatečné množství zdrojů ze kterých mohu neustále čerpat a rovněž se na spravování portálu cítím (jak se píše v nápovědě k portálům :D ) Předem děkuji za odpověď. S pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 15:29 (CET)

@Queen lover fanpage: Jelikož jde o {{neudržovaný portál}}, můžeš se do toho klidně pustit. S pozdravem, --janbery (diskuse) 19. 11. 2019, 15:38 (CET)
@Janbery: Mockrát vám děkuji. Myslím, že pokud se mi bude dařit, našel jsem si na Wikipedii hlavní obor činnosti :-). S pozdravem--Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 15:40 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Santino De Angelis (20. 11. 2019, 20:53)[editovat | editovat zdroj]

dobry vecer snažil jsem se vložit obrazek ale nejak mi nejde napsalo mi ze je vyhodnocen jako spam --Santino de Angelis (diskuse) 20. 11. 2019, 20:53 (CET)