Přeskočit na obsah

Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv18

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Smazaná stránka

Přesunuto z Mobilis In Mobili. --Vojtasafr (diskuse)

Předem se velice omlouvám, nevím kam to mám napsat. Jediné co jsem našel tak je Diskuse, ale tam jsou jen Vaše dotazy ke mě.

Dobrý den, mám dotaz na kapelu Tarantula. Dopsal jsem názvy skladeb k albům a je to smazáno, důvod jste mi napsali že "nedosahuje ani minimální nutné délky". Nechápu tomu, např. u Debustrolu, Kryptoru, Ferat a Root tak tam je taky krátký text a je to tam pořád. Jinak názvy k albům jsou pravdivé, je to i v Externích odkazech - Hard Music Base. Nerozumím tomu.

Ještě jednou se omlouvám, S pozdravem Zdeněk Poláček. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdeněk P. (diskuse) Přesunul --Vojtasafr (diskuse)

@Zdeněk P.:Dobrý den, Zdeňku, děkuji Vám za upozornění. Co se týče stránky Tarantula, ta stále existuje. Jde o to, aby celkový souvislý text v článku dosahoval alespoň úrovně jednoho krátkého odstavce (viz Tarantula), ne jedné věty jako u stránky Mobilis In Mobili (kterou možná máte na mysli). Ostatně, totéž se týká i dalších Vámi napsaných článků, které jsou nyní smazané (jmenovitě Chemomarsh, Peklo pro všechny a Never Say Never (album, Tarantula)). Jestli chcete, mohu je obnovit v původním znění, vy text do 7 dní doplníte a pak se rozhodne, zda je to dostatečné doplnění, anebo ne. Souhlasíte? --Martin Urbanec (diskuse) 4. 9. 2017, 22:27 (CEST)

Souhlasím, Zdeněk Poláček.

HotovoHotovo Hotovo. --Martin Urbanec (diskuse) 5. 9. 2017, 21:04 (CEST)

Upozorňuji, že týden uplynul a texty stále nebyly rozšířeny, takže budou asi opět smazány. --Jvs 13. 9. 2017, 10:41 (CEST)

Ono se toho po internetu k těm albům krom seznamu skladeb moc najít nedá. Možná nějaké hudební magazíny z doby vydání alb by pomohly, ale takhle jsem nic vhodného nenašel. --13. 9. 2017, 11:34 (CEST), Utar (diskuse)
Vzhledem k tomu, ze je nepravdepodobne, ze by se stranky jednotlivych alb nejak rozsirily (a u stranky kapely je to nejiste), navrhuji jejich obsahy presunout primo na stranku kapely. Tim by se i tato stranka snad dostatecne rozsirila. JiriMatejicek (diskuse) 13. 9. 2017, 11:55 (CEST)

Commons - fotky se souradnicemi

Je nejaky nastroj, ktery mi na vyrezu nejake mapy (=rozsahu souradnic) zobrazi fotky, jejichz souradnice tam spadaji? Myslim, ze na commons bude hodne fotek z vetsich mest, ktere jsou zarazeny jen v kategorii mesta, ale ne v jeho ctvrtich... JiriMatejicek (diskuse) 7. 9. 2017, 11:05 (CEST)

Na začátku článku je u souřadnic odkaz na seznam map GeoHack (třeba pro Beroun). Přes odkaz OpenStreetMap: seznam dalších map se dá dostat na další mapy (pro Beroun). Mezi nimi je pak odkaz Wikipedia: Wikimedia Commons, který vede na mapu, na níž jsou fotografie promítnuty na OSM mapu v okolí daných souřadnic (pro Beroun). Na té už obyčejným oddalováním a posunováním doražte do oblasti, která vás zajímá. Fotek je hodně, tak pak zase nezapomeňte přibližovat.
Asi se k téhle mapě dá dostat i nějak jednodušeji, ostatní možná budou vědět kudy. S pozdravem --7. 9. 2017, 14:08 (CEST), Utar (diskuse)
To je presne ono, diky. JiriMatejicek (diskuse) 8. 9. 2017, 12:00 (CEST)
To je zajímavé. Má to zobrazovat všechny fotky na Commons z dané oblasti (pokud mají uvedeny souřadnice) nebo jen nějaký jejich výběr? --Jan.Kamenicek (diskuse) 12. 9. 2017, 12:19 (CEST)
Myslel jsem vsechny. Na nekterych seznamech pamatek jsem nasel odkaz na mapu, kde byly fotky se souradnicemi z daneho clanku (pokud je tam nekdo vlozil). Ten posledni odkaz, co vlozil Utar, je zrejme nejuniverzalnejsi - zobrazuje vsechny fotky z commons, ktere maji souradnice v danem rozsahu (akorat omezuje pocet aktualne zobrazenych). JiriMatejicek (diskuse) 12. 9. 2017, 22:00 (CEST)

nová stránka

Dobrý den,

chtěl bych založit zcela novou stránky, ale nevím jak. Nemám také moc času se prokousávat pravidly. Mohl bych někomu na e-mail poslat text, on by ho vložil a já bych ho pak následně případně upravil?

Díky moc předem!

Kairos11 (diskuse) 12. 9. 2017, 19:36 (CEST)Kairos11

@Kairos11: Například tak, že vložíte název stránky do wikivyhledavače (vpravo nahoře) a na načátku Vám to tam vyplivne hlášku "● Můžete stránku Xzy vytvořit nebo požádat o její vytvoření." Asi tak. --Vojtasafr (diskuse) 12. 9. 2017, 19:40 (CEST)
@Kairos11: Založení článku není zas tak složité, do vyhledávacího okénka vpravo nahoře napíšete název, kliknete na něj a píšete. Až budete hotov, kliknete na modré tlačítko "Zveřejnit změny" vlevo dole. Podrobněji zde: Nápověda:Jak vytvořit článek. --Remaling (diskuse) 12. 9. 2017, 19:46 (CEST)
Už jsem tam článek vložil, může ho někdo, prosím, opravit dle standardů? Nezvládám to... Díky! Jmenuje se Jean-Claude Larchet

Kairos11

@Kairos11: HotovoHotovo Hotovo. Jakousi první pomoc jsem provedl. Článek rozhodně dokonalý není, ale už se normálnímu článku alespoň přibližuje. Chce to, aby se naň ještě někdo podíval, jestli budu mít čas, mrknu na to snad zítra. --Vojtasafr (diskuse) 12. 9. 2017, 22:13 (CEST) Děkuji mnohokrát, snad budu mít v dohledné době čas a naučím se to sám. Zatím se omlouvám za to otravování. I když, obecně řečeno, asi by stálo za to pouvažovat o profesionálních "opravářích" nebo rovnou tvůrcích stránek - autoři by měli psát texty, na které jsou odborníci, jiní odborníci zase dělat web. Nebo ne? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Kairos11 (diskuse)
@Kairos11: Není vůbec zač, neotravujete nás, ba naopak, jsem rád, když se někdo ozve ještě před editací, případně požádá o úpravu zkušenější wikipedisty. Je to lepší, než když se musí daný článek v nějaké lhůtě upravit, nebo bude smazán. Občas se pak stane, že autor přijde, v lepším případě se zeptá, jak to, že článek byl smazán, v horším případě nás zkropí nadávkami. Nedávno nám jeden prezidentský kandidát hrozil soudem, jelikož byl značně propagační článek o něm označen k urgentní úpravě a po uplynutí lhůty smazán. To jsem však již hodně odbočil.
Zavedení placených editorů nepřichází v úvahu z několika důvodů - tím základním může být to, že by to bylo v rozporu se základní myšlenkou Wikipedie. Mohlo by to vést k rozepřím mezi placenými a neplacenými editory atd, důvodů je mnoho. V minulosti zde bylo již několik pokusů o internetovou encyklopedii psanou odborníky, namátkou mohu uvést třeba Nupedii, předchůdkyni Wikipedie, ve které vzniklo za cca tři roky existence jen tuším 99 článků, z čehož pouze 25 bylo kompletně schváleno, zbytek byl ve vývoji, jelikož odborníků nikdy není mnoho, nemají tolik času, atd. Tito odborníci museli mít v oboru doktorát a nebyli za psaní placeni. Ale to jsem se zase moc rozepsal. Mějte se. --Vojtasafr (diskuse) 13. 9. 2017, 17:47 (CEST)

obrazky mimo commons

Dobry den, da se nejak bud do infoboxu nebo aspon na stranku vlozit obrazek, ktery neni na commons, ale na wikipedii? V ceskem seznamu clanku bez obrazku jsem narazil na pripady, k nimz existuje cizojazycna verze s obrazkem, ale ten bohuzel neni na commons. Priklady: https://en.wikipedia.org/wiki/Beck,_Bogert_%26_Appice, https://lv.wikipedia.org/wiki/Daugavas_stadions_(R%C4%ABga) S infoboxem to asi bude slabsi, tam se dava jen nazev souboru, u nejz se zrejme predpoklada, ze je na commons... Diky. JiriMatejicek (diskuse) 12. 9. 2017, 21:57 (CEST)

Dobrý den. Bohužel, fotky nejdou na českou Wikipedii přidat. Česká Wikipedie se řídí českým autorským právem, které (na rozdíl od amerického práva) neumožňuje tyto fotky publikovat. Zjednodušeně řečeno: co může být na Commons, může být i na české Wikipedii a naopak, co je na jiných jazykových verzích Wikipedie, ale nemůže být na Commons, to na českou Wikipedii přidat nelze.--Ben Skála (diskuse) 12. 9. 2017, 22:06 (CEST)
Konkrétně v případě tohoto souboru je to, Bene, možné, protože je licencovaný do public domain. Nesmí se přebírat jen fair use (min. nové wiki, co to chtějí používat, musí mít definovanou EDP, viz m:EDP). U tohoto souboru je možné ho stáhnout a znovu nahrát na commons. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 9. 2017, 15:05 (CEST)
Ajo, já se díval jen na to Beck, Bogert & Appice.--Ben Skála (diskuse) 13. 9. 2017, 15:45 (CEST)
At jde o ten nebo onen soubor, je to omezeni ponekud absurdni, protoze kazdy si ho muze prohlednout i stahnout z te jinojazycne wikipedie. JiriMatejicek (diskuse) 13. 9. 2017, 17:27 (CEST)
@ JiriMatejicek: Z internetu si každý může stáhnout kde co. Ale pokud repektujete autorská práva, možná oceníte, že díky tomuto omezení můžete jakýkoli článek české Wikipedie včetně všech obrázků dále legálně používat pod svobodnou licencí, kdežto u těch určitých jinojazyčných musíte u každého obrázku kontrolovat licenci a nesvobodné vyřadit. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 9. 2017, 18:51 (CEST)

Upozornění na nevyplněné shrnutí editace

Při používání některých nástrojů, konkrétně u Find link (ale už se mi to myslím stalo i u jiných), je součástí nástroje, že také automaticky vyplní shrnutí editace (příklad). Ovšem systém to nepozná a nedojde k uložení a zobrazí se upozornění, že jsem nevyplnil shrnutí editace, uložení musím vynutit obětovným stisknutím Zveřejnit změny. Není to zas tak palčivý problém a vím, že bych ho mohl vyřešit tím, že bych si v Nastavení/Editace odškrtl patřičné políčko, ale chci se zeptat, jestli by někdo, kdo do toho vidí, nemohl přijít s nějakým řešením, že by systém dokázal rozpoznat, že shrnutí je vyplněno – byť ne ručně, ale strojem. --Vojtěch Veselý (diskuse) 13. 9. 2017, 19:02 (CEST)

Daniil Sobčenko

Mohl by mi někdo prosím, pomoci s opravou infoboxu na stránce Daniil Sobčenko? Děkuji předem. --Markéta M. (diskuse) 16. 9. 2017, 11:34 (CEST)

Už je to vyřešeno :-). --Perid (diskuse) 16. 9. 2017, 11:36 (CEST)
Paráda, děkuji Vám! --Markéta M. (diskuse) 16. 9. 2017, 11:38 (CEST)
Není zač, chyběla pouze druhá hranatá závorka u wikiodkazu... --Perid (diskuse) 16. 9. 2017, 11:41 (CEST)
Já si toho vůbec nevšimla... Asi budu potřebovat silnější brýle. :D --Markéta M. (diskuse) 16. 9. 2017, 11:57 (CEST)

Zobrazení výřezu z obrázku

Na enWiki dokázali z tohoto obrázku noční oblohy zobrazit na Hlavní straně pomocí šablony Main page image jenom určitý výřez: viditelný zde. Bohužel nejsem z kódu oné šablony schopen vyčíst, čím je to způsobeno. A jestli to třeba není specifikum toho obrázku, který na Commons využívá poznámky v obraze (ImageNote). Dokázal by někdo zdatný rozklíčovat, čím je to způsobeno, a zařídit to i pro naše potřeby (převzetím anglické šablony nebo jinak)? Máme navržený článek týdne, který by mohl za pár týdnů jít na Hlavní stranu a hodilo by se mít ho tam už s tím výřezem. --Bazi (diskuse) 17. 9. 2017, 20:13 (CEST)

Oni ho ořízli v počítači a nahráli znova. Srovnej Soubor:Earth-grazing_meteoroid,_13_October_1990_(2)_TFA.jpg a Soubor:Earth-grazing_meteoroid,_13_October_1990_(2).jpg. Šablona dělá jen to, že mění odkaz, na který po kliknutí obrázek vede. --Martin Urbanec (diskuse) 17. 9. 2017, 20:20 (CEST)
Aha, tak to je ještě zákeřnější, než jsem čekal... :) Tedy já jsem sice čekal, že to mohli vyřešit výřezem, ale nenapadlo mě, že v rámci šablony je zadaný jeden soubor, který se zobrazuje, a jiný soubor, na který pak vede odkaz. Takže díky, tím se to řeší. --Bazi (diskuse) 18. 9. 2017, 12:48 (CEST)

Dokládání významnosti

Dobrý den,

článek o U&Sluno byl doložen více než dvěma netriviálními a nezávislými zroji, proto se chci zeptat, proč je článek pořád v procesu odloženého smazání?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

Jakub -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) U&SLUNO (diskusepříspěvky)

Neboť to správci vyhodnocují hlavně až po těch 14 dnech. Kouknu na to. Zároveň vzhedem ke jménu poukazuji, že nejsme nástrojem reklamy. OJJ, Diskuse 18. 9. 2017, 08:45 (CEST)

Mapy.cz

Jakým způsobem si nastavím, aby se mi souřadnice otevřela rovnou na mapách.cz?--Juandev (diskuse) 19. 9. 2017, 20:08 (CEST)

To snad ani nejde, ne? Myslím tohle vynucování si konkrétního produktu (konkrétních webových stránek). I když možná použít přímo externí odkaz, ne? --Jan Polák (diskuse) 20. 9. 2017, 00:23 (CEST)

Článek Tomáš Petera - pozměněn všechny kontroverze smazány

Zdravím, vytvořil jsem již dávno článek o Tomáš Petera. Nyní se na něj dívám a pravděpodobně jemu samotnému se styl, jakým byla stránka napsána nelíbila - výsledkem je všechny smazané kontroverzní kroky a nyní je z toho takřka PR stránka dokonalého člověka. Můžete mi prosím poradit, jak postupovat? Vrátit editované kroky zpět? Je to dotaz na někoho zkušenějšího. Děkuji --Aznoho (diskuse) 20. 9. 2017, 16:36 (CEST)

@Aznoho: Narychlo jsem tam vložil šablonu {{NPOV}}. Článek by měl být ověřitelný a dobře vyvážený ze všech úhlů pohledu. Osobně se stavím k propagaci tvrději. --OJJ, Diskuse 20. 9. 2017, 16:39 (CEST)

Ale jde tady o hlavní věc. Že všechny kontroverze byly smazány. Jak je nyní do článku znovu dostat? Napadlo mě, že bych vytvořil nadpis Kontroverze a tam to všechno dal zpátky podobně jako to bývá u politiků. Díky --Aznoho (diskuse) 20. 9. 2017, 16:45 (CEST)

@Aznoho: Ano, to bych hodnotil jako rozumné řešení. --OJJ, Diskuse 20. 9. 2017, 16:46 (CEST)

Článek jsem částečně navrátil do původní podoby, prosím o posouzení a korekci. Děkuji --Aznoho (diskuse) 20. 9. 2017, 20:41 (CEST)

Fotografie

Dobrý den, vytvořil jsem profil paní Lenky Graf. Požádal jsem jí o fotografii použitelnou pro tento účel, a tu jsem také obdržel. Bohužel nejsem tedy přímo autorem. Může být tato fotografie na wikipedii použita? Děkuji.

Michal

Dobrý den, Michale, pokud s tím autor fotografie (nebo jím pověřená osoba) souhlasil s jejím uvolněním pod některou z použitelných tzv. svobodných licencí. Nejvýhodnější licencí je Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 International. Pro informaci o tom, jak svolení doložit, vizte Nápověda:Svolení autora. Kdyžtak se ptejte. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 21. 9. 2017, 21:16 (CEST)

Dotaz ohledně titulů

Když mám článek o politikovi, patří jeho titul (MUDr., Ing., CSc. apod.) do infoboxu i na hlavní článek, nebo jen do infoboxu? Děkuji za odpověď, --Markéta M. (diskuse) 22. 9. 2017, 18:06 (CEST)

Zpravidla do infoboxu. RiniX (diskuse) 22. 9. 2017, 18:12 (CEST)
Doporučené je v úvodu článku tituly nepsat, viz Wikipedie:Biografie. --Matěj Orlický (diskuse) 22. 9. 2017, 18:21 (CEST)

Velká pětka, návrh na rozcestník

DD, existují dva různé významy a dva články Velá pětka, může prosím někdo zkušený udělat rozcestník?

Článek Velká pětka je sice stručný, ale zdá se mi jako laikovi v pořádku, existuje i v jiných jazycích. Pojednává o afrických zvířatech. Lepší by bylo jej přejmenovat, např. na Velká pětka (zoologie) nebo Velká africká pětka.

Článek Big Five se mi zdá také v pořádku, také existuje i v jiných jazycích. Pojednává o osobnostních faktorech. Tento pojem se ale často používá v psychologii, např. dr.Koukolík opakovaně používá pouze českou variantu Velká pětka. Takže Big five je na wiki matoucí. Lepší by bylo jej přejmenovat, např. na Velká pětka (psychologie). Děkuji, --Petr Říha, Hradec Králové (diskuse) 24. 9. 2017, 00:12 (CEST)

@Riha: Zdravím a děkuji za upozornění na problém spolu s okomentovaným návrhem jeho možného odstranění. Situaci jsem vyřešil umístěním šablony {{Různé významy}}. Je lepší, než dvoupoložkové rozcestníky, a myslím, že popsaný problém zdárně zvládla. Závěrem ještě jednou děkuji za upozornění. --Jan Polák (diskuse) 24. 9. 2017, 03:33 (CEST)

Šablona

Dobrý den, existuje šablona "Uživatel žije Mnichově" a jestli-že ano, jak ji vložit? Děkuji za pomoc

Michael -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Wiery cz (diskusepříspěvky)

Pokud myslíte šablonu, která se vkládá na uživatelskou stránku, pak o takové nevím. Máme však šablonu {{User Německo}} (doufám, že myslíte ten německý, pokud chcete přímo Mnichov, můžete si ji vytvořit. Není to složité. Stačí převzít třeba {{User Praha}}, překopírovat jí na nový název, nahradit logo, kategorii (tu poté založte, je to jako založit článek, akorát dáte Kategorie:Název), možná nahradit nějaké další věci určené pro Prahu a je to. Jen nezapomeňte uvést autora původní šablony (teď tedy Praha), nejjednodušeji tak, že u šabl. Praha kliknete v pravém sloupci (pod logem Wikipedie) na odkaz "Citovat stránku", a do shrnutí editace u nové šablony překopírujte některou z nabízených možností. Kdyby cokoli nebylo jasné, ptejte se, jsme tu pro vás. --Vojtasafr (diskuse) 1. 10. 2017, 21:15 (CEST)
Možná by vám pomohla {{Nálepka levá}} vyplněná například takto
{{subst:Nálepka levá |id = [[soubor:Muenchen Kleines Stadtwappen.svg|30px]] |id-c = blue |id-fc = |id-s = |info = Žiji v Mnichově |info-c = lightblue |info-fc = |info-s = |border-c = }}.
Nebo lze upravit některou šablonu z Kategorie:Nálepky wikipedistů podle obcí. Zdraví --Jann (diskuse) 1. 10. 2017, 22:31 (CEST)

Jak změnit název stránky?

Zdravím, mám dotaz jak změním název stránky (tedy i odkazu). Jedná se mi o stránku ÓČKA GOLD, které se přejmenovalo na ÓČKO STAR? Děkuji MINI.LUKAS

Dobrý den, dopodrobna o tom píše stránka Wikipedie:Slučování a přesun stránek. Stránky může přesouvat schválený registrovaný uživatel pomocí záložky "Další" -> "Přesunout". RiniX (diskuse) 4. 10. 2017, 21:38 (CEST)
@MINI.LUKAS: Podrobněji: V liště pravo nahoře u článku je položka "Další" - když na ni kliknete, objeví se tlačítko "Přesunout". Poté do rámečku vpravo nahoře napíšete nový název a pod to zdůvodnění. --Remaling (diskuse) 4. 10. 2017, 21:40 (CEST)

RiniX: Já asi nebudu schválený registrovaný uživatel. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) MINI.LUKAS (diskuse)

Nebojte se, schváleným uživatelem se stává ten editor, který má alespoň 10 editací a od jeho přihlášení uplynula doba čtyř dnů. RiniX (diskuse) 4. 10. 2017, 22:26 (CEST)

DJ Tráva

dobry den, moc prosím o pomoc s odstraněním textu nad fotografii v rámečku u profilu DJ Trávy .. je to nějaká info o pixelech .. díky --Honored by foundation (diskuse) 6. 10. 2017, 21:53 (CEST)

HotovoHotovo Hotovo. Je to taková funkce infoboxů, že stačí vložit jen název obrázku a on si ho pak srovná... --Vojtasafr (diskuse) 6. 10. 2017, 22:08 (CEST)

Stříbný

Dobrý den chci se zeptat, je nutné dokládat důkaz o významnosti stránky? Včera byl na sjezdu zvolen Adam Stříbný předsedou RM, tak jsem si řekl, že by bylo fajn aby měl stránku na wikipedii, v několika dalších týdnech určitě o něm něco v nezávislých zdrojích napsáno bude, do té doby jsem tam doložil dva zdroje z parlamentních listů. Prosil bych o odstranění té šablony, pan Stříbný významný rozhodně je. Pokud se můj návrh zamítne, chci se ještě zeptat, jestli bude stačit jen jeden nezávislý zdroj? Děkuji -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 128.0.180.230 (diskuse)

Dobrý den, jedná se o jedno z obecně platných pravidel na české Wikipedii. Wikipedie (a jakákoliv jiná encyklopedie) nemá sloužit jako primární informační zdroj, ale jen jako sumarizace předtím publikovaných faktů. Co se týče Parlamentních listů, u nich je velký problém s věrohodností, vizte studii MUNI. Jeden zdroj taktéž stačit nebude, vizte již odkazované pravidlo. Srdečně, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2017, 17:05 (CEST)
Dobrý den. V článku uvedené zdroje nevyhovují: první dva nejsou nezávislé a Parlamentní listy jsou (kromě výše řečeného) články které napsal A. Stříbný, nikoli články o něm. Bylo by potřeba doložit alespoň dva nezávislé zdroje, které pojednávají přímo o něm a to v nějakém minimálním rozsahu, nestačí jen zmínka či dvě tři věty. Bez takovýchto zdrojů není osoba (či jiné téma) na Wikipedii považované za natolik encyklopedicky významné, aby si zasloužilo samostatný článek. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 10. 2017, 17:13 (CEST)

potřebuji pomoc s vytvořením nového článku

Dobrý den.

Je mi líto, ale ani podle Vašich návodů nejsem schopna vytvořit článek. Je možné zaslat někomu text a obrázky, aby to vložil správným způsobem s infoboxem, obrázky atd.? Jedná se o životopis a dílo výtvarníka Luboše Janatu.

Děkuji za odpověď

--93.153.38.169 11. 10. 2017, 14:54 (CEST)

Co konkrétně Vám tam nejde? Rád konkrétně poradím. --Vojtasafr (diskuse) 11. 10. 2017, 14:56 (CEST)
Možná by nebylo špatné, kdyby byly nějaké vzory, nebo "slepé" články k okopírování. Ale možná to někde je, tak se omlouvám. MONUDET (diskuse) 11. 10. 2017, 17:24 (CEST)
Můžete také kliknout na Luboš Janata a vložit tam svůj text, to jistě nebude problém a ostatní uživatelé s úpravami nejspíše pomohou. Pokud máte obrázky se svobodnou licencí, můžete je vložit dle Nápověda:Načtení souboru nebo pak požádat o pomoc jen s načtením obrázků. --Matěj Orlický (diskuse) 11. 10. 2017, 17:45 (CEST)
Je to jak píše kolega, důležitý je kvalitní text, s ostatními formalitami si nemusíte lámat hlavu, Wikipedie je velice otevřený projekt. Je tu také poměrně dost kolegů, kteří se novým článkům věnují a jejich základní úpravy provádějí. Jak píše kolega, stačí kliknout na tento odkaz: Luboš Janata a zkopírovat tam text, uveďte prosím také zdroje, ze kterých jste čerpala. Poté text uložíte kliknutím na modré tlačítko "Zveřejnit stránku", které je vlevo dole a je hotovo. --Remaling (diskuse) 11. 10. 2017, 17:50 (CEST)
Jen pro jistotu připomínám, že článek na wikipedii musí hlavně obsahovat nezávislé zdroje prokazující encyklopedickou významnost a nesmí porušovat autorská práva. To jsou naprosto nezbytné podmínky, ty ostatní věci se dají společnými silami vyřešit. Samozřejmě se od nováčků neočekává, že jejich práce budou hned od začátku perfektní, takže editujte s odvahou.--Hnetubud (diskuse) 11. 10. 2017, 20:26 (CEST)

Už jsem to vložila. Zatím jen text. Můžu teda poprosit o nějakou editaci. Dana

Škoda, že jste si ten odkaz na autorská práva nepřečetla, mohla jste ušetřit práci sobě i nám. Do wikipedie se prostě nedají vkládat texty okopírované z internetu, je to proti autorskému zákonu. Je nutné článek napsat vlastními slovy, s využitím dostupných zdrojů.--Hnetubud (diskuse) 13. 10. 2017, 20:22 (CEST)

Text jsem neokopírovala. Je to takhle domluveno s autorem textu, ředitelem GVUN, který se nechtěl zabývat sám vkládáním toho textu, protože je jinak pracovně vytížený. Také to je domluveno s vdovou po panu Janatovi, které pomáhám s různými záležitostmi. Já sama nemám na tom žádný zájem. Chápu vás, ale byla bych ráda, kdybyste taky pochopil vy lidi, kteří nevědí jak to chodí a nemají potřebné technické vědomosti a chtějí prostě udělat dobrou věc. 90.177.224.62 17. 10. 2017, 19:55 (CEST)

V tom případě je nutné poslat písemné povolení. OJJ, Diskuse 17. 10. 2017, 19:58 (CEST)

Splnění úkolu

Zdravím, odstranil jsem všechny odkazy na rozcestník v článku Miami, jak bylo zadáno v úkolu na diskusní stránce k článku. Jakým způsobem bych teď měl postupovat, aby bylo zřejmé, že byl úkol splněn? Přiznám se, že jsem to z návodu k šabloně {{úkoly}} příliš nepochopil... Děkuji. --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 21:52 (CEST)

Poznámka: odkaz na rozcestník trh tam pořád vidím. --Vachovec1 (diskuse) 19. 10. 2017, 22:10 (CEST)
Děkuji za upozornění, už jsem to napravil :-). --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 23:22 (CEST)
Ahoj, ono to tam ani není :). Čas od času aktualizuje rozcestníky robot, můžeš to pustit z hlavy. U nerozcestníkových/neISBN úkolů (případně ručně zadaných úkolů) to robot samozřejmě neřeší, pak stačí řádek s úkolem škrtnout. Až se škrtnou všechny, navrhni podstránku /Úkoly na rychlé smazání a odeber šablonu úkoly z diskuse (pokud by zůstala prázdná, pak ji navrhni rovněž). Hezký den, --Martin Urbanec (diskuse) 19. 10. 2017, 22:13 (CEST)
Děkuji za odpověď. --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 23:22 (CEST)

Kaple svaté Anny (Skuteč)

nevím jak mám opravit infobox u článku Kaple svaté Anny (Skuteč) --Petr1888 (diskuse) 26. 10. 2017, 12:41 (CEST)

Ok. Chybělo ukončení odkazu. B.mertlik (diskuse) 26. 10. 2017, 12:49 (CEST)

Pastvisko (Proseč)

Nevím jak mám doplnit ke článku Pastvisko (Proseč) šablonu části české obce a zároveň jak mám tuto šablonu pro Proseč aktualizovat o místní část Pastvisko --Petr1888 (diskuse) 26. 10. 2017, 15:29 (CEST)

V první řad je nutné si ujasnit, zda jde o část obce, ZSJ nebo jen o sídlo bez vlastní administrativní úrovně (= nemá číslo části ani ZSJ). A potom se to řeší přes Wikidata @Vojtěch Dostál: JAn (diskuse) 26. 10. 2017, 21:43 (CEST)

no jedná se o základní sídelní jednotku, ID 133167. V minulosti šlo jednoduše šablonu editovat, to v současnosti není možné. Řešit přes wikidata nevím jak. --Petr1888 (diskuse) 27. 10. 2017, 08:42 (CEST)

osada musí být na wikidatech nachází se v administrativní jednotce (P131) Proseče a zároveň Proseč musí mít zahrnuje sídlo (P1383) uvedenou osadu. Hotovo.--Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 10. 2017, 10:04 (CEST)
toto vysvětlení je též na Šablona:části české obce/doc--Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 10. 2017, 10:05 (CEST)

Varování

Když IP vkládá vulgarity do článku, použiji tuto šablonu nebo tuto? --Rob542 (diskuse) 26. 10. 2017, 18:00 (CEST)

V případě vulgarit bych volil rovnou šablonu {{Experimenty2}}. --Jan Polák (diskuse) 26. 10. 2017, 18:07 (CEST)
Viz kolega, pokud jich vloží více a ještě nebyl varován, tak bych rovnou vložila e3. --Markéta M. (diskuse) 27. 10. 2017, 10:33 (CEST)
Jestli jste myslel toho včerejšího z čl. Jogurt, toho jsem rovnou zablokoval. Pokrač. veselých *****. OJJ, Diskuse 27. 10. 2017, 10:38 (CEST)

Tituly

Máme nějaký konsensus ohledně uvádění titulů a jejich pozice ve článcích o osobách? Všímám si, že se občas mezi Wikipedisty objevují různé praxe - někdo tituly odstraňuje, někdo vkládá, někdo je přesouvá do infoboxu… Měl jsem dojem, že --Xth-Floor (diskuse) 29. 10. 2017, 19:35 (CET)

Dle doporučení Wikipedie:Biografie nemají být tituly v úvodu článku, mají být v infoboxu. --Matěj Orlický (diskuse) 29. 10. 2017, 19:46 (CET)
Souhlas, z úvodu jistě smazat a vložit je do boxu de facto ve stejné podobě. Jsou-li již v boxu obsaženy, pak smazat dodatečně z úvodu jako nežádoucí duplicitu. --Protestant (diskuse) 29. 10. 2017, 20:05 (CET)
Díky. Nemáte tušení, kdy bylo toto vloženo do biografických doporučení? Existují totiž dobré i nejlepší články, kde jsou tituly v úvodu. Tehdy to muselo být považováno za korektní, jinak by to neprošlo recenzním řízením. Proč to řeším: Existují osoby, které mají i pět nebo šest titulů a v prostorově omezeném infoboxu to vede k nadměrnému zalamování. Tohle, přijde mi, nebylo při zavádění doporučení domyšlené. --Xth-Floor (diskuse) 29. 10. 2017, 20:32 (CET)
22. 4. 2009, stačí vyvinout trochu úsilí v historii stránky. Doporučení se týká (nevím proč) jen akademických titulů. --Matěj Orlický (diskuse) 30. 10. 2017, 10:47 (CET)

Vyhledání zveřejněného článku

Jak je možné, že editovaný článek se mi ve výsledku vyhledávání neobjeví? Webonio2017 (diskuse) 30. 10. 2017, 15:21 (CET)

U nových stránek to může chvíli trvat. JAn (diskuse) 30. 10. 2017, 15:57 (CET)

Soukromá stránka

Jak založit soukromou stránku wikipedie fungující pouze na odkaz ? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Appleuš (diskuse) 30. 10. 2017, 15:54 (CET)‎ (CE(S)T)

@Appleuš: Mohl byste blíže specifikovat, co tím myslíte? --Vojtasafr (diskuse) 30. 10. 2017, 15:56 (CET)
Nelze to. Wikipedie je veřejně dostupná encyklopedie a nemá smysl omezovat přístup k jednotl. stránkám na Wikipedii. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 10. 2017, 19:10 (CET)

Šablona:Infobox jeskyně

Už delší dobu postrádám Infobox jeskyně, jaký má například dewiki: Vorlage:Infobox Höhle, ale i jiné Wikipedie. Měl by někdo chuť se do toho pustit? Děkuji předem!--Dirillo (diskuse) 1. 11. 2017, 13:46 (CET)

@Dirillo: založeno. Vizte {{Infobox - jeskyně}}. Můžete vkládat do článků. Některé položky šablona může přejímat z Wikidat, i pouhé vložení {{Infobox - jeskyně}} tedy vytvoří obstojný infobox (jsou-li tedy na WD údaje). Pokud by bylo třeba doplnit do infoboxu ještě nějaké položky, napiště do diskuse k šabloně. --Vachovec1 (diskuse) 1. 11. 2017, 21:39 (CET)
Výborně - díky za rychlou reakci!--Dirillo (diskuse) 2. 11. 2017, 02:13 (CET)
P.S. Vyzkoušeno, viz Mladečské jeskyně, paráda! Jedině ještě by zbývalo k úvaze, zda nenahradit v locmap červený puntík symbolem jeskyně, ovšem ta volba by se musela zvážit - například ta německá "podkůvka" na dewiki mi připadá trochu moc velká, Rusové ji mají trochu menší a ještě o něco sympatičtější mi připadá symbol, který ve svém ib používají Poláci. Každopádně ten náš puntík aspoň dost přesně určuje dané místo na mapě.--Dirillo (diskuse) 2. 11. 2017, 06:22 (CET)
při vložení šablony např. Balcarka se mi objeví hláška {{#coordinates:}}: na stránce není možné mít více než jeden hlavní štítek. --Petr1888 (diskuse) 2. 11. 2017, 08:05 (CET)
Pokud se v článku vyskytují dva infoboxy pracující se zeměpisnými souřadnicemi, je třeba zobrazování souřadnic v jednom z nich potlačit vložením kódu zeměpisná šířka = vypnuto. --Jan Polák (diskuse) 2. 11. 2017, 08:08 (CET)
jo už jsem na to přišel a odstranil jsem šablonu souřadnice --Petr1888 (diskuse) 2. 11. 2017, 08:12 (CET)
@Vachovec1: Tak přece jen ještě jedna malá prosbička: bylo by potřeba do infoboxu přidělat parametr "datum zpřístupnění", případně "rok zpřístupnění", to je dost podstatný údaj. Díky!--Dirillo (diskuse) 2. 11. 2017, 09:29 (CET)
Symboly do mapy najdete na: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Map_pointers --Juniperbushman (diskuse) 2. 11. 2017, 10:51 (CET)
Parametr datum zpřístupnění přidán. Symbol změněn z červeného bodu na symbol jeskyně. Btw. nabídka symbolů, ze kterých jsem vybíral, je zde (můžete posoudit, zda by jiný nebyl lepší). --Vachovec1 (diskuse) 2. 11. 2017, 12:21 (CET)

Dálnice a rychlostní silnice v Polsku

Dobrý den, u tohoto článku se něco pokazilo, proč je tabulka tak dole? Díky. Dálnice a rychlostní silnice v Polsku -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 85.70.91.35 (diskuse)

Dobrý den, na článku nevidím nic rozbitého, prosím napište, v jakém prohlížeči stránku prohlížíte, případně pošlete snímek obrazovky. --Dvorapa (diskuse) 2. 11. 2017, 15:17 (CET)

Zrušení nebo smazání stránky?

Dobrý den, řeším problém, kdy jsme vytvořili na Wikipedii stránku o české pobočce mezinárodní firmy ARVAL. Tento zápis se pak zobrazuje v Google vyhledávání přednostně před firemním zápisem Google Moje Firma, což nevyhovuje firmě ani uživatelům, jelikož Google Moje firma je pro ně užitečnější (adresa,web,navigace, recenze atd,). Doporučujete celou Wiki stránku smazat nebo jen změnit její jméno, tak aby se při zadání brandu do Google nezobrazovala v knowledge graphu na pravé straně Wikipedie ale požadovaný zápis z Google Moje firma? Případně lze to nějak nastavit? Děkuji.--80.250.0.30 3. 11. 2017, 14:22 (CET)Dana Križanová

Dobrý den, s tímto problémem se prosím obraťte na společnost Google. Pojmenování a mazání stránek na Wikipedii podléhá zdejším pravidlům vyplývajícím z potřeb encyklopedie, rozhodně se ale nemohou řídit tím, jak obsah Wikipedie aktuálně zobrazuje jeden (ač největší) internetový vyhledávač. --Matěj Orlický (diskuse) 3. 11. 2017, 14:29 (CET)

Dálnice

Dobrý den, u takovýchto tabulek se v poslední době něco kazí. Proč je u dálnic v Polsku: Dálnice a rychlostní silnice v Polsku a v Lucembursku: Dálnice v Lucembursku, v Rumunsku: Dálnice v Rumunsku tabulka tak dole? Díky -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 213.19.110.10 (diskuse)

Dobrý den, je to kvůli malé délce článku. Software Wikipedie se snaží nějak napasovat zadaný obsah do stránky tak, aby byl vidět všechen. Jelikož primárním typem obsahu je text, všechno ostatní se do něj zakomponovává. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 4. 11. 2017, 13:30 (CET)

Encyklopedická významnost - sportovní střelba

Dobrý den všem. Chtěl jsem se zde poradit o encyklopedické významnosti článků. Věnuji se sportovní střelbě a tato část je na zdejší Wikipedii docela zaostalá, tak jsem se rozhodl pro její rozšíření. Narazil jsem ale na otázku ohledně Mistrovství České republiky. Mám založit jeden velký článek se všemi výsledky (jako u šachů) nebo jednotlivá mistrovství mají mít vlastní stránku výsledky (jako u atletiky)? Problémem je, že na MČR je více než 13 disciplín (krát 4 díky věkovým kategoriím) - myslím si tedy, že jeden dlouhý článek by byl nepřehledný, ale jestli je to na druhou stranu tak významné téma a sport, aby mělo každé mistrovství svoji stránku. Předem děkuji za odpovědi a názory. S pozdravem a přáním hezkého dne, Jakub Sochor (diskuse) 4. 11. 2017, 16:55 (CET)

Být Vámi, tak bych to udělala jako u atletiky. Jednotlivé mistrovství, vlastní stránka. --Markéta M. (diskuse) 4. 11. 2017, 16:57 (CET)

Přesmĕrování

Potřebovala bych přesměrovat Jon (jméno) na Jan. --2A00:1028:8B43:35F6:AD71:CBBC:2A0A:D416 4. 11. 2017, 18:53 (CET) Hanka

Kolega přesměroval. RiniX (diskuse) 4. 11. 2017, 18:55 (CET)

Dotaz

Ještě jedna věc. Paní nebo slečna Markéta M. Mě požádala, ať používám interní odkazy. Co to je? A proč bych je měla používat? --Hana Holubová (diskuse) 4. 11. 2017, 19:10 (CET) Hanka.

Interní odkazy jsou takové odkazy, které odkazují na jiný článek ve Wikipedii, když si čtete nějaký článek, zjistíte, že jsou v textu modrá slova. Po kliknutí na ně se Vám zobrazí článek nějak související s daným tématem. Příklad: Václav Havel byl první český prezident. Důvodů je několik, ten nejdůležitější je nabídnout čtenáři související článek, dle mého názoru je to jedna z nejužitečnějších prvků na Wikipedii. Nápovědu naleznete zde. --Vojtasafr (diskuse) 4. 11. 2017, 19:17 (CET)
A nejdůležitější věc jsem zapomněl - ve VisualEditoru (tlačítko "editovat") ho vytvoříte kliknutím na takový "řetěz" vedle tlačítka s uvozovkami. --Vojtasafr (diskuse)

Děkuji Vám za odpověď! --Hana Holubová (diskuse) 4. 11. 2017, 19:26 (CET) Hanka

Ještě jeden dotaz

Jak bych měla ostatní oslovovat ostatní na Wikipedii, jako jsou Vojtasafr nebo Markéta M.? --Hana Holubová (diskuse) 4. 11. 2017, 19:38 (CET) Hanka

Pokud příslušným počtem dvojteček na začátku řádky odsadíte svou odpověď v diskusi, je zřejmé, komu odpovídáte a oslovení není nutné. --Matěj Orlický (diskuse) 4. 11. 2017, 19:52 (CET)

šablona infobox stezka

Bylo by možné doplnit do šablony infobox stezka parametr odkazující na kategorii na commons - příklad viz Křížová cesta (Horní Čermná) --Petr1888 (diskuse) 9. 11. 2017, 10:31 (CET)

V článku, dokumentaci šablony i jejím kódu ho vidím... Matěj Suchánek (diskuse) 9. 11. 2017, 19:00 (CET)
Doplnil jsem a zapomněl jsem napsat sem. hotovo --Vojtěch Dostál (diskuse) 9. 11. 2017, 19:20 (CET)

Ostrá

Prosím o přesun Ostrá na Ostrá (okres Nymburk). Ostrá by měl být rozcestník - je tam více než dva významy - viz sk.wiki. Mircea (diskuse) 10. 11. 2017, 10:35 (CET)

@Mircea: O přesun se žádá na Wikipedie:Nástěnka správců. --Matěj Orlický (diskuse) 10. 11. 2017, 11:48 (CET)
Dík, ok. Mircea (diskuse) 10. 11. 2017, 12:00 (CET)

Odstranění stránky

Prosím o odstranění stránky https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:JanaLiberda . Bohužel vložení příkazu smazat nelze. Zdůvodnění: Změna uižvatelského jména. Uživatel se jménem JanaLiberda neexistuje. Díky.

bramborica (diskuse) 15. 11. 2017, 23:15 (CET)

Odkaz na letopočty ano/ne

Dobrý den!

Jako nováček často brouzdám na stránkách "nápověda:" a "wikipedie:".

V článku nápověda:Vnitřní odkazy se píše: "Obvykle se neodkazují ... letopočty bez úzkého vztahu k článku, ..."

V článku Wikipedie:Vzhled a styl se píše: "...Jako odkazy se také systematicky označují letopočty, ..."

Zdá se mi to poněkud v rozporu. Osvětlíte mi to, prosím?

Díky --Hnidopichwiki (diskuse) 15. 11. 2017, 23:15 (CET)

Řídím se „Na co neodkazovat“, tj. neodkazovat čísla a letopočty bez úzkého vztahu k článku, obecně známé pojmy, které s tématem článku nemají těsnou souvislost (výjimkou jsou např. úvody biografií, Wikipedie:BIO). Zvláštní, že si odhaleného rozporu nikdo nevšiml. WP:VaS v dané sekci správně uvádí odkazování na související články, což je pro mě to klíčové; také odkaz na anglickou praxi v závěru čtenáře zavede na WP:DATELINK, která je v souladu se sekcí „Na co neodkazovat“.
Pokud budu chtít článek smysluplně porovázat linky, pak tématicky blízkými, nikoli nahodilými, z nichž se o tématu čtenář nic nedozví. Např. z věty: „Jmenován předsedou strany byl 1. prosince 2015“, není důvod odkazovat na obecné přehledové články 1. prosinec a 2015. Vkládat tématicky svázané linky naopak smysl má, např. ve filmu Dunkerk na seznam všech filmů, cen a výdělků z daného roku – [[2017 ve filmu|2017]], u hudebních nahrávek na [[2017 v hudbě|2017]], u tenisové sezóny 2017 na [[WTA Tour 2017|2017]], namísto posílat čtenáře na prostý rok [[2017]], kde žádná přidaná hodnota, nic souvisejícího není.
Úvod v doporučení WP:VaS o systematickém označování letopočtů by se měl řešit na diskusi. Z mého pohledu je to v rozporu se smyslem linkování i přínosem čtenářům, a tedy formulaci buď odstranit, nebo přepsat v souladu s výše uvedeným.--Kacir 16. 11. 2017, 03:38 (CET)
Dobrý den. Jasná, jednoduchá odpověď ano/ne není, protože na tom není jednoznačný konsensus. Proto se v pravidlech objevují takové nepřesnosti až nesmysly, protože se nedohodneme, jak to upravit.
Kolega Kacir zastává stanovisko spíše ne, proti tomu by se dalo namítat, že „Kdy odkazovat“ nemá na rozdíl od Vzhled a styl status doporučení. A zase například u nejlepších článků je vidět, že kolegové z projektu Kvalita preferují šetření odkazy. Každopádně by asi nebylo vhodné se věnovat systematickému přidávání ani naopak odebírání odkazů na roky. Pokud by Vás zajímaly různé názory na tento problém, viz Wikipedie:Žádost o komentář/Interní odkazy na data a letopočty.
A jako vysvětlení rozporu ještě nabízím vysvětlení, že ve Vzhled a styl se text týká úvodu článku, kde by měla být jen ta nejdůležitější data, které tedy lze víceméně považovat za těsně související a hodné odkazu. --Matěj Orlický (diskuse) 16. 11. 2017, 10:40 (CET)
Jak píše kolega Orlický, mezi citovanými pravidly rozpor je jen malý, když je budeme citovat přesněji: "v článku ... Obvykle se neodkazují ... letopočty bez úzkého vztahu k článku, ..." a "v úvodu článku ... Jako odkazy se také systematicky označují letopočty, ...". S myšlenkou, že v úvodu by měly být jen letopočty pro předmět článku obzvláště důležité. V praxi se důsledně odkazují letopočty v úvodní větě - typicky data narození úmrtí, založení/vzniku - zániku, jinak se s odkazováním na roky obvykle šetří. --Jann (diskuse) 16. 11. 2017, 13:25 (CET)
Díky za odpovědi Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 22:40 (CET)

Zbloudilý? text v mobilní verzi

Zdravím! Podívejte se, prosím, někdo na článek Ladislav Bezák. V mobilní verzi se hned pod názvem článku objevuje slovo "Český". Dle článku Jiří Kobrle nebo Petr Jirmus by tam třeba mohlo být "Československý akrobatický letec". Vysvětlíte mi, prosím, jak se tento "podnadpis" jmenuje a proč v klasické verzi nejsou? Pokud snad ještě někdy objevím tento druh "závady", mohu to nějak opravit sama? Díky --Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 21:27 (CET)

@Hnidopichwiki: V mobilní aplikaci se zobrazuje popis z položky Wikidat. Opravu lze provést buď právě v mobilní aplikaci nebo na Wikidatech. Přímo v českém článku není tato informace běžně dostupná. JAn (diskuse) 22. 11. 2017, 21:31 (CET)
@JAn: Díky za informaci i opravu. Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 22:40 (CET)

Niklojc hruška

Dobrý den opakovaně je mi blokována stránka Niklojc hruška, kterou jsem před několika dny založil. V příspěvku vycházím z textu na oficiálních stránkách obce Chválenice (http://www.chvalenice.cz/obec-107/z-historie-obce-1/kapitoly-z-historie/zajimava-mista-v-okoli/niklojc-hruska-a-rodina-hajsmanovych/), jehož jsem autorem. Jedním z důvodů, proč dochází k blokování, je porušení autorských práv. Formou mailu a formou vzkazu administrátorovi jsem již opakovaně upozornil, že jde o mé dílo, a tedy že nejde o porušení autorských práv. Jako další důvod blokování je uvedeno, že článek Niklojc hruška nesplňuje podmínky pro kvalitní zpracování encyklopedického hesla. Rád bych upozornil, že při zpracování tématu jsem jako historik vycházel z archivních pramenů a také z dokumentace, kterou mám jako iniciátor prohlášení Niklojc hrušky za památný strom k dispozici. Žádám o zpřístupnění stránky pro další editaci. Děkuji a přeji hezký den,-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Sanki 2010 (diskuse)

Znovu. OTRS ještě nebylo zpracováno, vyčkejte na zpracování, může to trvat pár dní. Potom bude třeba text upravit dle Wikipedie:VAS a Wikipedie:ES. OJJ, Diskuse 25. 11. 2017, 12:38 (CET)

Richard Neugebauer

Regionální spisovatel. Nar. v Rychnově nad Kněžnou 18.10.1961. Vyšly mu tyto knihy: Pomoc pro Erlictál ISBN 978-80-74050-09-1 v roce 2008 Pojeď s námi, ISBN 978-80-87105-46-7 v roce 2013 Dějiny Neratova (Bärnwaldu), ISBN 978-80-270-0083-8

Jakou pomoc potřebujete? Pokud byste rád/a o dotyčném napsal/a článek, tak doporučuji nejprve prostudovat, zda jde o člověka dostatečně významného, aby o něm podle pravidel Wikipedie článek být napsán mohl. Viz zejména doporučení Wikipedie:Encyklopedická významnost a Wikipedie:Významnost (lidé). V zásadě jde o to nalézt nějaké zdroje, které o Richardu Neugebauerovi aspoň trochu podrobně pojednávají, například v regionálním tisku apod., a pokud takové existují, tak potom podle těchto zdrojů můžete článek o něm napsat. --Jan.Kamenicek (diskuse) 28. 11. 2017, 13:08 (CET)

Propojení jazykových verzí článku

Mohl by někdo šikovný propojit český a slovenský článek Seznam představitelů Protektorátu Čechy a Morava s anglickým, italským atd. článkem o tomtéž? Protože wikidata zase hlásí nějakou chybu a nechci se v tom vrtat sám, aby se to pak nemuselo revertovat (jako u následníka trůnu). Předem děkuji. Nějaké systémové řešení potíží s mezijazykovými odkazy se stále ještě nerýsuje?? --Honzula (diskuse) 29. 11. 2017, 11:36 (CET)

Sloučil jsem, u mě to šlo bez problémů. --Harold (diskuse) 29. 11. 2017, 11:44 (CET)
Děkuji.--Honzula (diskuse) 29. 11. 2017, 12:01 (CET)

Rozbitý kladogram

Zdravím, dokázal by někdo technicky zdatný napravit dlouhodobě rozhozený fylogenetický strom v článku Cypřišovité, v kapitole Taxonomie? Předem díky, --Borzywoy (diskuse) 24. 11. 2017, 17:53 (CET)

Opraveno. Když chybí několik sad ukončovacích závorek, tak to fungovat pochopitelně nebude… --Vachovec1 (diskuse) 29. 11. 2017, 12:38 (CET)

blokování

--Noteman500 (diskuse) 30. 11. 2017, 16:50 (CET)Jak se blokuje uživatel když jsem přihlášen? děkuji

@Noteman500: Blokovat mohou pouze uživatelé s právy správce. --OJJ, Diskuse 30. 11. 2017, 16:52 (CET)

Šablony aktualizovat po a aktualizovat

Zdravím, rád bych v nejbližší době vytvořil kategorii ve stylu Kategorie:Údržba:Aktualizovat starostu také pro hudební články. Například Kategorie:Údržba:Aktualizovat hudební článek. Měl bych dotaz ohledně zápisu parametru druhá kategorie do šablony {{Aktualizovat po}}; kategorie se zapisuje i s „podnázvem“ Údržba: či ne? Zároveň bych se chtěl zeptat, zda je nějak možné parametr druhá kategorie zapsat také do šablony {{Aktualizovat}}. Díky. --Michal Lenc (diskuse) 30. 11. 2017, 15:38 (CET)

K první otázce: soudě z kódu {{#if:{{{2|}}}|{{Kategorie|{{{2}}}}}}} je nutné „Údržba:“ uvést.
K druhé otázce: proč vlastně, když je takový seznam možné vytvořit pomocí PetScanu. Matěj Suchánek (diskuse)
Díky. S PetScanem jsem ještě nepracoval, proto mě nenapadl. Mrknu se na to. --Michal Lenc (diskuse) 30. 11. 2017, 18:59 (CET)
@Matěj Suchánek: Nevěděl bys, v čem je u tohoto zápisu problém? --Michal Lenc (diskuse) 2. 12. 2017, 20:31 (CET)
Zřejmě to nefunguje v nečlánkovém prostoru. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 12. 2017, 20:35 (CET)

Oprava infoboxu

Zdravím, potřeboval bych opravit „rozhozený“ infobox v článku Cynarin. Děkuji moc.--M97uzivatel (diskuse) 8. 12. 2017, 09:26 (CET)

Doplnil jsem <nowiki>, takže už není rozhozený, nicméně trochu se nám roztáhl. Matěj Suchánek (diskuse) 8. 12. 2017, 09:41 (CET)

Igor Talkov

Zdravím! Prosím o pomoc s článkem "Igor Talkov" - nevím, jak vložit odkaz na youtube k jeho písním. (Ja vernus - Vrátím se, Gospoda demokraty - Páni demokraté). Děkuji moc! M.Dvořáková-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 79.98.72.208 (diskuse)

Doporučuji se podívat do nápovědy. --Hugo (diskuse) 8. 12. 2017, 05:30 (CET)
Krom toho odkazy na YouTube jsou zde částečně blokované. --Dvorapa (diskuse) 9. 12. 2017, 13:47 (CET)

stránka Česká rafinérská

Dobrý den,N

pokoušel jsem se editovat stránku Česká rafinérská. Tato společnost změnila od letošního roku název na UNIPETROL RPA - odštěpný závod Rafinérie, a proto jsem chtěl takto změnit také název tabulky. Bohužel tato změna byla ze strany Wikipedie vrácena. Rád bych se proto zeptal na důvod vrácení této změny. Popřípadě, zda bych nyní mohl tuto změnu uskutečnit.

Zároveň jsem se pokoušel o doplnění na stránce Unipetrol. V rubrice současnost byla ze strany Wikipedie smazána věta: "1. ledna dceřiná společnost Česká rafinérská zanikla a v rámci Unipetrolu RPA vznikl nový odštěpný závod Rafinérie". Rád bych znal opět důvod smazání, protože se nejedná o žádné komerční sdělení, ale o fakta.

Děkuji

SAMARON181818 (diskuse) 8. 12. 2017, 15:58 (CET)

Dobrý večer, pane kolego,
tyto informace Vám bohužel nemohu sdělit, jelikož předmětná věta je stále na webu přítomna, vizte Unipetrol RPA. Nejsem na toto téma odborník, ale z mého laického pohledu, není Unipetrol to samé, jako Unipetrol RPA? Píšete cosi o změně názvu. Na Wikipedii platí, že 1 téma == 1 článek. To platí i historicky. Jestliže se jedná o různé historické názvy téhož subjektu, navrhuji sepsat aktuální článek, popisující i historii, na aktuálním názvu společnosti a informace z ostatních článků do něj sloučit a převést do minulého času, kupř. do sekce historie. Chcete-li, rád Vám s tím pomůžu, stačí se ozvat buďto opět sem nebo přímo mě. Žádné smazání nevidím ani na stránce Česká rafinérská.
Budete-li si chtít někdy zjistit, proč (a jestli) bylo něco smazáno, je možné využít tlačítka Zobrazit historii. Důvod provedení jakékoliv změny by měl být uveden ve shrnutí editace (text v závorkách). V historii je také uvedeno uživ. jméno člověka, který změnu provedl. Kdykoliv ho můžete skrze tlačítko diskuse kontaktovat a zeptat se ho na podrobnosti.
S přáním nádherného zbytku dne,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 12. 2017, 20:59 (CET)
Dobrý den, ještě k tomu něco málo doplním. Je možné, že jste se se svou editací trefil zrovna do chvíle, kdy měla databáze technické problémy. Zkuste heslo Unipetrol upravit znovu. Ale protože vedle hesla Česká rafinérská o zaniklém subjektu existuje i heslo Unipetrol RPA, domnívám se, že v hesle Česká rafinérská není důvod přepisovat název tabulky. I když firma zanikla, neznamená to, že musí nutně zaniknout i článek o ní. Kritériem by měla být encyklopedická významnost. Není-li EV splněna, pak se to obvykle řeší smazáním nebo sloučením. --Jvs 9. 12. 2017, 14:02 (CET)

Sekce "Literatura" - dotaz k typografii

Zdravím!
Všimla jsem si typografické zvláštnosti v popisu literatury k článku. Za místem vydání následuje mezera, pak dvojtečka a po další mezeře je uveden název vydavatele. Viz např. zde a v Nápovědě.
Proč dvojtečce předchází mezera? Proč je vůbec použita dvojtečka místo čárky? Díky za osvětlení proč to tak je
--Hnidopichwiki (diskuse) 9. 12. 2017, 00:57 (CET)

Citace je podle ČSN ISO 690 (viz šablonu {{Citace monografie}}), imho to navazuje na knihovnický úzus, podobně se dvojtečkou (z obou stran oddělenou mezerami) odděluje titul a podtitul knihy. Podle mě jde o jednoznačný dělící znak, aby bylo jasné, že dvojtečka není součástí předchozho výrazu. IJP uvádí i další možnosti zápisu, ale též doporučuje onu normu. Stačí googlovat. — Gumruch (disk.) 9. 12. 2017, 01:20 (CET)
Já myslím, že prohození pořadí vydavatele a místa vydání je asi nejhorší chybou normy, ale dobrá. Ta dvojtečka s mezerou před sebou je něco podobného (mnoho lidí ji "logicky" vynechá). V normě není interpunkce vůbec předepsána, je jen příkladmo použita v přílohách. Asi by bylo lepší, kdyby byla nějak aspoň doporučena. MONUDET (diskuse) 9. 12. 2017, 09:36 (CET)
Díky Wikipedistům Gumruch a MONUDET za vysvětlení. Šablonu si nastuduji. --Hnidopichwiki (diskuse) 11. 12. 2017, 21:27 (CET)

Wikipedisté podle oboru

Dobrý den, slyšel jsem, že se zde nachází nějaká stránka, na které je seznam wikipedistů, kteří mohou poradit např. v oblasti hudby, sportu, atd. O jakou stránku prosím se jedná? --Werner.v (diskuse) 9. 12. 2017, 10:36 (CET)

@Werner.v: Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Recenzenti podle oborů. Mějte se. --OJJ, Diskuse 9. 12. 2017, 10:38 (CET)

Wiki heslo Derek Thompson

Dobrý den,

edituju heslo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Derek_Thompson a ráda bych se zeptala k otázce významnosti. Jak ji posuzujete a co je možné udělat pro to, abych heslo správně upravila?

Děkuji

Jana Poncarová

Jponcarova (diskuse) 11. 12. 2017, 19:22 (CET)
Dobrý den, vše je popsáno zde. --Hugo (diskuse) 11. 12. 2017, 19:45 (CET)

Pomoc s albem

Zdravím! Pomohl by mi prosím někdo sjednotit šířku šablony {{Seznam skladeb}} na stránce We Stitch These Wounds? Předem velké díky! --Tayari (diskuse) 14. 12. 2017, 15:11 (CET)

Rozšiřte článek, sjede to dolů pod infobox a bude stejně široká. Napevno by to jít nemělo. --Marek Koudelka (diskuse) 14. 12. 2017, 15:12 (CET)

Mapa Evropské rady podle politické příslušnosti lídrů

V článku Evropská rada je mapa s barevným označením států podle politické příslušnosti jejich lídrů. Ta mapa nesouhlasí, hlavně kvůli Babišovi. Ten patří do ALDE a Česko by tedy mělo být žlutě vyznačeno a ne rudě, což byla Sobotkova barva. Na Commons je sice taková mapa se žlutou barvou pro Česko, je ale špatně označena a v náhledu se objevuje zase ta s rudou barvou. Jak to spravit, nevím. Prosím tedy o pomoc. Krom toho asi bude brzo další změna. Socialisté, kteří mají pod sebou stejně už jen šest vlád, se dále umenší na pět. Sebastian Kurz nahradí brzy Kerna jako kancléř. Kurz je EPP, Kern je socialista. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 12. 2017, 15:18 (CET)

Dobrý den. Problém s náhledem asi viz Wikipedie:Jak aktualizovat cache. Co myslíte tím „je ale špatně označena“? Nezdá se mi, že by aktualizace encyklopedie „až“ za 24 hodin byl problém k řešení. Zdraví Matěj Orlický (diskuse) 14. 12. 2017, 16:09 (CET)
Díky za odpověď. Špatně je ta mapa označena, protože pod správnou mapou je označení zdroje,který vede zase na zastaralou mapu. Snad se sem ještě vrátím, až se pokusím realizovat Vaši radu, pane kolego. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 12. 2017, 16:19 (CET)
Není jasné, co a kde popisujete, zkuste doplnit odkazy. Ale se zobrazováním zastaralé verze obrázku kvůli cachi bývá problém i na Commons. --Matěj Orlický (diskuse) 14. 12. 2017, 17:25 (CET)

Pomoc s článkem o šachistovi Josefovi Havelkovi

Dobrý den, můj svěřenec mě požádal o pomoc s tvorbou jeho stránky na Wikipedii. Mně se to nějak nedaří, pomohl by mi někdo, prosím? Děkuji.

Rád, ale neukládejte prosím každou editaci nadvacetkrát. Díky. --OJJ, Diskuse 19. 12. 2017, 12:06 (CET)

Uložení

Nemohu uložit článek. Stále dokola se mi zobrazuje nová CAPCHA.--Petr Noha (diskuse) 19. 12. 2017, 12:38 (CET)

@Petr Noha: Mohl byste to upřesnit? Vizte také Wikipedie:Jak hlásit chyby. --OJJ, Diskuse 19. 12. 2017, 12:39 (CET)
Přidělil jsem Vám výjimku z CAPTCHy (a pár dalších automatických filtrů). Dle Vašich příspěvků se to již povedlo. S pozdravem. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 12. 2017, 12:41 (CET)

Už se to podařilo, ale nevím co bylo za problém. Musel jsem CAPTCHA zadat asi sedmkrát. Blokují mě i na Commons, nevím proč - něco jde něco nejde. Nejde mi editovat ani tato stránka. Tady do hlásí konflikt, tam to hlásí, že mě blokuje filtr. Nevím co je za problém.--Petr Noha (diskuse) 19. 12. 2017, 12:42 (CET)

@Petr Noha: Tady to bude hlásit editační konflikt, tj. když více lidí edituje v jeden okamžik tu samou stránku. Tady by už ten filtr neměl vadit rovněž. --OJJ, Diskuse 19. 12. 2017, 12:43 (CET)

Myslel jsem, že Wikipedii může editovat každý, přesto jsem soustavně blokován :/--Petr Noha (diskuse) 19. 12. 2017, 12:45 (CET)

Neměl by jste být blokován. Nejspíš se jedná o nějaké automatické mechanismy. Mohl byste mi prosím zkopírovat zprávu ze systému? Omlouvám se za způsobenou komplikaci. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 12. 2017, 12:48 (CET)
Problém byl zřejmě v tom, že článek obsahoval url (referenci), takže zafungoval ochranný mechanismus proti spambotům. 19. 12. 2017, 18:33 (CET)

Automatické vložení popisku u obrázků z Commons

Jsem slepý, nebo opravdu neexistuje (jednoduchý kanonický) způsob, jak vložit namísto ručně vytvořeného popisku obrázku na každé jednotlivé stránce na Wikipedii příslušnou informaci z popisu souboru na Commons? Jde o to, že popisky ve článcích naprosto neodpovídají tomu, co je na aktuální versi obrázku (například zde). ΜΜΝ (diskuse) 24. 12. 2017, 23:35 (CET)

Jednoduchý kanonický zřejmě ne, a to proto, že údaje souborů jsou na Commons ještě stále ukládány ve wikitextu. Projekt Structured data to snad brzy napraví. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 12. 2017, 10:46 (CET)

Přejmenování článku o osobě (nejasné rozlišení)

Založil jsem článek František Jirásek (kronikář), ale ukazuje se, že kronikář nebyla úplně nejlepší volba. Více se zabýval loutkovým divadlem, sepsal několik technických knížek a řadu loutkových her. Jenže jak tohle jednoduše pojmenovat? Spisovatel to tak úplně nebyl. Nebo tam nechat primární povolání Učitel/Pedagog?--Jan Tošovský (diskuse) 25. 12. 2017, 21:49 (CET)

Dobrý den. Problém souvisí s požadavkem na doplnění zdojů, že (=čím) byla osoba významná. Zkuste se ale zamyslet nad tím, že rozlišovač nemá obsáhnout, čím vším se osoba zabývala, ale aby byla identifikovatelná a rozlišitelná od jiných osob téhož jména. Vhodné může být např. autor loutkových her, což se asi rozumně zkrátit nedá. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 12. 2017, 22:31 (CET)
autor loutkových her mi přijde Ok. Je tu nějaký admin, který to může změnit? Přesměrování mi přijde zbytečné. Na odkazovaných stránkách to opravím.--Jan Tošovský (diskuse) 27. 12. 2017, 20:16 (CET)
Nešlo by raději František Jirásek (loutkář)? --Vachovec1 (diskuse) 27. 12. 2017, 20:20 (CET)
Loutkář divadlo hraje, nepíše. Loutkař zase tvoří (vyrábí) loutky. Autor loutkových her bude muset být autorem, maximálně ho můžeme zahrnout pod roušku spisovatele. --Dvorapa (diskuse) 27. 12. 2017, 20:58 (CET)
SSJČ, heslo loutkář: kdo hraje s loutkami divadlo (z povolání n. ochotnicky); kdo se obírá loutkovým divadlem vůbec. Nespadá F. J. pod tuto definici? Podle textu článku soudím, že loutky jak vyřezával, tak režíroval loutková představení. --Vachovec1 (diskuse) 27. 12. 2017, 23:16 (CET)
Když budete mít jasno, admin netřeba, zvolte vedle vyhledávacího políčka Další > Přesunout. Na stránce František Jirásek (kronikář) vznikne přesměrování, pokud je zbytečné, můžete po opravení odkazů požádat správce o jeho smazání vložením {{Smazat|nevhodně zvolený rozlišovač}} na začátek stránky s přesměrováním. --Matěj Orlický (diskuse) 27. 12. 2017, 22:13 (CET)

Výška

Dobrý den, nejspíše jsem něco přehlédl, ale nevím kde. Chci se zeptat, jak zvýšit barevný řádek v tabulce na stránce Skleněný trůn? Zkouším to pomocí "height", ale nefunguje to. Děkuji RiniX (diskuse) 28. 12. 2017, 11:51 (CET)

Napadlo mě dát tam pevnou mezeru. Matěj Suchánek (diskuse) 28. 12. 2017, 12:02 (CET)
A jak by se například udělalo to, aby to bylo jenom z poloviny tak vysoké? RiniX (diskuse) 28. 12. 2017, 12:08 (CET)
Včetně pevné mezery: style="line-height: 50%;". Matěj Suchánek (diskuse) 28. 12. 2017, 12:35 (CET)
Mockrát děkuji. RiniX (diskuse) 28. 12. 2017, 12:58 (CET)

Obrázek v infoboxu osoba napojeny na wikidata se nezobrazuje

U hesla Jiří Potůček je infobox odkazující na wikidata. Do nich jsem dal obrázek z commons, ale marně čekám, že se ten obrázek objeví u hesla Jiří Potůček. Už jsem to dělal u jiných hesel a fungovalo to. Tak nevíte čím by to mohlo být? Mojmir Churavy (diskuse) 29. 12. 2017, 21:42 (CET)

V článku stačilo provést prázdnou editaci. S pozdravem --29. 12. 2017, 21:47 (CET), Utar (diskuse)
Díky moc, toto mě nenapadlo, tušil jsem, že by stará podoba HTML stránky mohla hnít někde v cachi, ale toto je dobrý trik, jak to refrešnout.Mojmir Churavy (diskuse) 29. 12. 2017, 21:54 (CET)

Vyhledávání konkrétního názvu

Zdravím! Mohl bych mě někdo v rychlosti naučit jak ve wikivyhledávači najít stránku, jejíž název obsahuje přesně frázi mnou zadanou? --Tayari (diskuse) 6. 1. 2018, 10:44 (CET)

Uvozovkami okolo textu, řekl bych. Případně lze vyhledávat rovnou ve wikitextu pomocí insource:"výraz". Kdyžtak viz nápověda. Matěj Suchánek (diskuse) 6. 1. 2018, 10:56 (CET)
Takto: intitle:“přesná fráze“ Dohledal jsem na enhelp, díky za inspiraci, občas by se mi také hodilo. --Matěj Orlický (diskuse) 6. 1. 2018, 11:00 (CET)
Děkuji, děkuji. --Tayari (diskuse) 6. 1. 2018, 11:07 (CET)

Kevin Richardson

Dobry den, mel by nekdo zajem pomoct s clankem o Kevin Richardson?

RobertRacak (diskuse) 16. 1. 2018, 21:26 (CET)

Kevin Richardson

Dobry den, nasel by se nekdo ochotny mi pomoct zkompletovat clanek o Kevin Richardson? Dekuji RobertRacak (diskuse) 18. 1. 2018, 20:53 (CET)

Dobrý den, trochu jsem se na to podíval a něco tam upravil, i když ta čeština je pořád hodně „nečeská“. Mimochodem, když překládáte z anglické (nebo jakékoli jiné) Wikipedie, je potřeba do Referencí přidat šablonu Překlad. Každopádně přeji, ať se daří. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 1. 2018, 00:15 (CET)

Multiple organ dysfunction syndrome

Zdravím, neví někdo, jaký je překlad výrazu Multiple organ dysfunction syndrome (enwiki)? --Tadeáš Bednarz (diskuse) 24. 1. 2018, 20:13 (CET)

@T.Bednarz: „Syndrom multiorgánové dysfunkce“. --Mario7 (diskuse) 24. 1. 2018, 20:17 (CET)

Změna znaku a vlajky obce Klamoš

Dobrý den, jak je možné, že někdo změnil obecní znak a vlajku obce Klamoš (okr. HK) vlastním patvarem a odstranil původní originální autorskou variantu znaku a vlajky? Děkuji za odpověď. Havrda --Havrda (diskuse) 31. 1. 2018, 10:15 (CET)

Netuším, ale vrátil jsem tam původní, snad je to nyní správně. --Dvorapa (diskuse) 31. 1. 2018, 10:20 (CET)
Původní originální autorská varianta vypadá dost neumětelsky. Samozřejmě, jako veřejné dílo je vyňaté z ochrany autorských práv. Nezdá se mi rozumné v tomto ustupovat nátlaku samozvaných autorů.--RomanM82 (diskuse) 31. 1. 2018, 22:48 (CET)
Já osobně bych také protestoval, kdybych na Wikipedii objevil u svého rodného městečka nedobře nakreslený znak. Na jednu stranu je to někde v registru definováno slovy a na druhou stranu musíme brát v potaz, jak se znak běžně vyobrazuje (např. na obecním úřadě). --Dvorapa (diskuse) 1. 2. 2018, 00:22 (CET)
@TFerenczy, Havrda: [1] Zřejmě proto, že je vhodnější používat svg verze obrázků než bitmapy. Ale proč je svg verze tolik jiná, to je otázka na autora. JAn (diskuse) 31. 1. 2018, 10:23 (CET)
Naprosto jednoduše. Ten původní design není pěkný. Nikde není uvedeno, že je to ten jediný správný. Závazný je pouze popis na Registru komunálních symbolů: „Žlutý list s bílým vykořeněným stromem bez listí v zeleném lipovém listu.“ Ale nemějte obavy, tohle je přesně jeden z důvodů proč jsem pro Wikipedii přestal předělávat znaky a vlajky po stovkách a stovkách grafických provedení a stovkách hodin práce, vy Patvare.--TFerenczy (diskuse) 31. 1. 2018, 21:36 (CET)

Přijde mi to jako spousta povyku pro nic, ten „patvar“ je jen jiná heraldická interpretace a zas tolik se od původní verze neliší, navíc s blasonem souhlasí. Určitě bych preferoval SVG verzi. — Draceane diskusepříspěvky 2. 2. 2018, 09:45 (CET)

Je to zajímavá, ale lichá diskuze. Vývoj obecního znaku Klamoše má svůj historický příběh, který začíná v roce 1970. To snad pan TFerenczy se mohl obtěžovat a zjistit zda je vhodné tento obecní znak předělat. Jestli se domníval, že obec, na základě jeho patvaru (nikdy zřejmě klamošskou lípu neviděl), nechá předělat saténovou obecní vlajku a smaltovaný znak (oboje za mnoho tisíc), tak to silně pochybuji. Možná budou při tak plodné práci TFerencze na patvarech obecních znaků protestovat i další. Děkuji za uvedení do původního stavu. :-) Havrda

úprava a editace stránky o spolku

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc. Rádi by jsme doladili článek umístěný na Vašem portálu o našem zapsaném spolku. Bylo by možné požádat o spolupráci v tomto směru s některým z Vašich "redaktorů" , který by byl ochotný poupravit článek do stavu, aby splňoval všechna pravidla wikipedie?

Děkuji

S pozdravem

Ing. Michal Petržela, DiS. ředitel Life RESCUE - záchranáři Praha školicí středisko první pomoci z.s.

e-mail: reditel@liferescue.eu www.liferescue.eu GSM: +420 603 910 952 -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 185.167.211.224 (diskuse)

Dobrý den. K tomu jsou nutné kvalitní zdroje informací, které v článku Life RESCUE - záchranáři Praha nejsou – tam jsou jen odkazy na články o nějakých akcích, na kterých jste působili. Dodejte prosím věrohodné a nezávislé (tj. přímo či nepřímo s vámi nespojené) zdoje, které v nějakém minimálním rozsahu pojednávají přímo o spolku. Článek nelze psát jen na základě pouhých zmínek v článcích nebo (jen) na základě toho, co o sobě sami napíšete. S pozdravem Matěj Orlický (diskuse) 2. 2. 2018, 22:48 (CET)

Omlouvám se za jazykové chyby. Prosím pomozte. I požádat přidán do článku

Jak je vidět v historii článku, bylo pomoženo mnoha kolegy. Díky za nový článek! --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:39 (CET)

Doplnění typu labyrintu.

Přeneseno z Wikipedie:Nástěnka správců.

Dobrý den, na hlavní stránce Labyrinty jsou označeny typy labyrintů, je tam několik druhů vytvořených labyrintů, ale chybí tam malovaný labyrint. V České republice je několik malovaných labyrintů ( typ Chartres )Největší malovaný labyrint v České republice ve Frýdku-Místku. Také Třinec, Havířov a první školní labyrint v Senohrabech u Prahy.Děkuji Vám za zvážení, zda je aktuální dodat i tuto tvorbu labyrintů na stránku Wikipedii. Pěkné dny Vám přeji. S pozdravem Petr Litvák. - petrliving.26.4.2017 -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Petrliving (diskuse)

Dobrý den, tvorba na Wikipedii je novým tématům otevřená a platí Editujte s odvahou, tak s chutí do toho. Pokud nechcete nebo nelze stávající článek jen rozšířit, pomocné informace o psaní nových článků případně najdete na stránkách Nápověda:Obsah v sekci Základy editace, pro začátečníky je i nově publikovaná Příručka. Budete-li potřebovat pomoci, neváhejte se opět ozvat. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:39 (CET)

Duplicitní články

Tak jsem zjistil, že od roku 2010 tady máme dva články o tom samém: Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968 a Provolání Všemu lidu ČSSR. Co sloučit do čeho? Jaký by měl být název? Nevím.--Rosenfeld (diskuse) 11. 1. 2018, 17:30 (CET)

A dokonce i na Wikizdrojích... Matěj Suchánek (diskuse) 11. 1. 2018, 17:50 (CET)

Kam sloučit opravdu nevím, tedy vkládám šablonu bez určení směru s odkazem na tuto diskusi.--Tomas62 (diskuse) 11. 1. 2018, 18:08 (CET)

Hm, tak nikdo se k tomu nemá, ještě pár dní počkám a pak to asi s odvahou nějak splácám dohromady, i když to třeba nebude úplně dobře. Několikaletou existenci podobných duplicit považuju za ostudu, která značně snižuje věrohodnost celého projektu (btw tohle je ten samý případ, akorát to tady není tak dlouho: Popigajský kráter = Kráter Popigai).--Rosenfeld (diskuse) 16. 1. 2018, 20:02 (CET)
Tak rozhodně sloučit. Text nechat u názvu Provolání Všemu lidu ČSSR a doplnit ho textem z článku Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968. Stránku s názvem Provolání ÚV KSČ... ponechat bez textu a jen přidat přesměrování na stránku Provolání Všemu... --Podroužek (diskuse) 9. 2. 2018, 20:11 (CET)

Prosím o radu s překladem

Zdravíčko. Započal jsem tvorbu nového článku Bohové Egypta a narazil jsem na poměrně zapeklitý překlad, se kterým si nějak moc nevím rady. Diskusi jsem započal na příslušné diskusní stránce. Našel by se, prosím, nějaký lingvista, který by mi pomohl? Děkuji — Polda18 (diskusepříspěvky) 19. 1. 2018, 15:37 (CET)

Řeší se přímo ve zmíněné diksusi. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:53 (CET)

Overleaf.com - doložení významnosti

Dobrý den, doplnila jsem zdroje. Omlouvám se, že tam nebyly hned (píšu článek poprvé, a tak ještě dělám chyby). Doufám, že to takto bude v pořádku. Mohl by se na to, prosím, co nejdřív někdo podívat? Děkuji moc. Drozdik13 (diskuse) 26. 1. 2018, 17:23 (CET)

Poslána žádost @Horst: k revizi vložené šablony. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:53 (CET)

Blokování uploadu

Šlo by zrušit ten nástroj co blokuje upload fotek z Wikipedie. Hlášení v angličtině se odvolává na to, že někdo (asi nějaký sw) nemohl určit, jestli jsou nahrávané fotku použitelné. Tak když nemůžu určit tak neblokuju. --Juandev (diskuse) 3. 2. 2018, 16:49 (CET)

Není pro WP, ale pro Commons. Každopádně zrušeno to nebude, chytá to extrémně malé fotografie atp., které jsou často jen náhledy z netu. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 2. 2018, 17:11 (CET)

nový příspěvek

Dobrý den, včera jsem načetl do Wikipedie nový příspěvek o Stříbrných vodopádech v obci Vranov nad Dyjí a Onšov na Znojemsku včetně fotodokumentace. Chtěl jsem se zeptat,zda načtení proběhlo úspěšně a jaký bude další postup. Článek nemohu v databázi wikipédie nikde najít.

Děkuji.

Aleš Klempa --Aleš Klempa (diskuse) 4. 2. 2018, 17:47 (CET)

@Aleš Klempa: Dobrý den, ten článek jste vytvářel pod tímto účtem? Případně jak se přesně jmenoval? Já jako správce mohu vidět i smazané editace a článek sám nemohu najít, tak proto se ptám. Nevidím ani žádný záznam o automatickém zamítnutí článku filtry, ale toho byste si nejspíš sám všiml. Fo,todokumentace se úspěšně nahrála, to mohu potvrdit. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 4. 2. 2018, 17:51 (CET)

Dobrý večer, .

ano, ten článek jsem vytvářel pod svým účtem Aleš Klempa. Zatím nemám s tvorbou wikihesel zkušenosti, přispívám poprvé. Název textového souboru byl: "Stříbrné vodopády text pro wikipédii.pdf". Název příspěvku byl Stříbrné vodopády (Vranov nad Dyjí - Onšov). Chtěl bych ještě do příspěvku dodat GSM souřadnice k poloze vodopádů.

Děkuji za spolupráci.

Aleš Klempa

Ani já nemohu najít zmiňovaný článek, možná se vyskytla nějaká chyba při ukládání? Máte k dispozici ještě původní text, který jste chtěl vložit? --Dvorapa (diskuse) 4. 2. 2018, 21:07 (CET)
Dobrý večer, myslíte toto? Takto se články na Wikipedii netvoří, stačí kliknout na tento odkaz. Otevře se Vám editor podobný Wordu. Tam stačí napsat svůj článek a až budete spokojen, můžete ho publikovat. S přáním příjemného večera, --Martin Urbanec (diskuse) 4. 2. 2018, 21:12 (CET)

Rozbitý článek

Objevil jsem rozbitý článek Lucas Moura, se kterým si nevím rady, nic co jsem zkusil nepomohlo. Tuší někdo v čem je problém? --Dvorapa (diskuse) 8. 2. 2018, 12:16 (CET)

Objeveno v historii a opraveno. --Harold (diskuse) 8. 2. 2018, 12:20 (CET)
Moc děkuji :) --Dvorapa (diskuse) 8. 2. 2018, 12:40 (CET)

Souhlas autora grafického návrhu

Dotaz přenesen z Wikipedie:Pod lípou

Dobrý den. Chci se zeptat, jak doložit svolení autora,který je přítel a ústně mi dal souhlas k publikování na Wikipedii. Děkuji.

Wikipedista:Alfi51

@Alfi51: Dobrý den. Pokud je už dílo někde publikováno, bude muset autor zaslat svolení autora. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 2. 2018, 17:02 (CET)
Ještě dodám, že nestačí jen souhlas s publikováním na Wikipedii, musí to být souhlas s voným šířením vč. komerčního (bez takové licence nelze autorský obsah na Wikipedii publikovat). --Matěj Orlický (diskuse) 8. 2. 2018, 17:04 (CET)
Více informací o svolení k publikaci a několik příkladů, a to jak k textům tak např. k výtvarným dílům, najdete případně zde: Nápověda:Svolení autora včetně adres k zaslání. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:01 (CET)

clanek dne - tydne do emailu

Chtela bych se zeptat, zda na ceske wikipedii existuje podobna sluzba jako na anglicke - https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/daily-article-l, kde bych se mohla zaregistrovat a clanek by mi chodil do meho emailu. Dekuji!

O tom nevím, ale třeba budou vědět technicky znalejší kolegové, co třeba @Martin Urbanec:? Pokud nic takového nemáme, bude to možná inspirace :-) Pokud jsem četla správně, jde o zasílání seznamu článků, jiný pro každý den vč. například článku dne, který se na české WP mění jen 1x týdně.--Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:12 (CET)
@Czeva: Pokud vím, nic takového nebylo. Ale to nebrání tomu to napsat. Jednoduchý tool je na [2]. Stačí zadat svůj mail, potvrdit odkazem a sledovat e-mail ;). --Martin Urbanec (diskuse) 9. 2. 2018, 19:45 (CET)
@Martin Urbanec: Díky, Martine! Předpokládám, že se to případně dá nějak zrušit - jak, prosím? Ze té přihlašovací stránky to není jasné. --Czeva (diskuse) 10. 2. 2018, 13:50 (CET)
@Czeva: Správná otázka, v době tvého dotazu nijak :D. V každém odesílaném e-mailu je pro odhlášení-se odkaz. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 2. 2018, 14:39 (CET)

Wikiknihy - Zdroje knih

Dobrý den,

objevil jsem chybku na Wikiknihách. Je na speciální straně Zdroje knih, jde o odkaz na Státní technickou knihovnu, který není platný.

Děkuji za pochopení. --Flanagancz (diskuse) 9. 2. 2018, 16:11 (CET)

Pro ty, kteří wikiknihy editují: správný odkaz může být tento.--Czeva (diskuse) 10. 2. 2018, 14:28 (CET)

Pomoc s tvorbou infoboxu

Dobrý den, pokusil jsem se v rámci WikiProjektu Sportovní střelba vytvořit Infobox - SSK, avšak nepodařilo se mi to úplně tak, aby to fungovalo. Chtěl bych požádat, jestli by se tady nenašel nějaký ochotný Wikipedista, který by tento infobox dal dohromady, zfunkčnil ho a případně dál "vymakal". Mne se to bohužel příliš nedaří. S pozdravem a přáním hezkého večera, Jakub Sochor (diskuse) 10. 2. 2018, 18:43 (CET)

@Jakub Sochor: Vypadá celkem funkčně. Spíše tedy tři připomínky, zkuste prosím infobox přesunout na lepší (popisnější) název, ze kterého bude laikovi aspoň trochu jasné, k čemu infobox patří (viz Wikipedie:NŠM); názvy parametrů prosím uvádějte jako „datum založení“ (místo nesprávného „datumzalozeni“, viz též Wikipedie:NŠM) a zkuste změnit barvu u těch černých nadpisů na šedém pozadí, na starších monitorech by nemusely být vidět. Také doporučuji ke čtení Nápověda:Vytvoření infoboxu :) --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 18:52 (CET)
Ještě jinak: Opravdu vypadá skoro hotově, máte s ním nějaké konkrétní problémy, které bych mohl pomoci vyřešit? --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 18:58 (CET)
Mrkněte na změny, které jsem provedl, přejmenujte infobox a parametry a je skoro hotovo. Pro získávání parametrů z Wikidat nejprve musíte požádat na Wikipedie:Wikidata/Nástěnka. Kdyby bylo potřeba ještě s něčím pomoct, určitě se ptejte. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 19:18 (CET)
@Dvorapa: Děkuji moc za ochotu a rychlost! Dobře, infobox přesunu na lepší název (pravděpodobně {{Infobox - Sportovně střelecký klub}}). Rovněž děkuji za rady a připomínky - dělám infobox poprvé, nejsem v tom tedy vůbec zběhlý, i když jsem postupoval podle návodu. Ještě jednou děkuji moc! S přáním hezkého večera, Jakub Sochor (diskuse) 10. 2. 2018, 20:26 (CET)
Omlouvám se za ještě jednu opravu, asi ale spíš Infobox - sportovně střelecký klub. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 21:14 (CET)
Dobrá, ještě jsem to přesunul na nejsprávnější název a i parametry ještě lehce přejmenoval. Teď už to vypadá víceméně na 100 % hotově. Kdyby bylo cokoliv ještě potřeba nebo nejasného, klidně se ptejte. Odteď už by to ale mohlo začít být vkládáno i do článků. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 21:27 (CET)

Bezpečný rychlý revert

Zdravím, zjistil jsem, že mi přestalo fungovat upozornění při rychlém revertu, přestože ho mám v nastavení zaškrnuté. Používám dotykovou obrazovku, tak ho bezpodmínečně potřebuji, jinak budu brzo zablokován pro vandalismus :-)... Nemůže to souviset se včerejší změnou práv? Mám pocit, že do včerejška to normálně fungovalo. --Perid (diskuse) 12. 2. 2018, 22:14 (CET)

Jak jsem vypozoroval, tak upozornění funguje pouze pokud revertuji z historie stránky, pokud je revert proveden přímo z RC, tak proběhne rovnou bez ujištění, zda ho chci opravdu provést. Nejspíše to tak fungovalo vždy a se změnou práv to nesouvisí. Ovšem je to nepříjemné, protože právě při posouvání stránky posledních změn je riziko neúmyslného revertu největší. Holt si budu muset dávat větší pozor, kam šmátrám... --Perid (diskuse) 13. 2. 2018, 23:08 (CET)
@Perid: Nevím, čím to je, že ti to nejde, ale mně to třeba hází upozornění v historii, v RC i ve sledovaných stránkách. --Mates (diskuse) 13. 2. 2018, 23:30 (CET)
@Mates: Díky za reakci, to je opravdu divné, protože včera se mi povedlo neúmyslně revertovat přímo z RC bez upozornění. Snad se mi toto politováníhodné nedopatření nebude stavát častěji než jednou za deset let :-). --Perid (diskuse) 13. 2. 2018, 23:46 (CET)
@Perid: Asi blbá otázka, ale zkusil jsi jiný prohlížeč nebo zařízení? --Mates (diskuse) 14. 2. 2018, 00:05 (CET)
@Mates: Tak jsem provedl test a funguje mi i z RC. Nechápu, jak se mi to předtím povedlo omylem zrevertovat. Omlouvám se zbytečnou paniku, nejspíš je vše v pořádku. --Perid (diskuse) 14. 2. 2018, 22:11 (CET)

Prosba o pomoc při vytvoření infoboxu "skála"

Obracím se s novou prosbou na členy wikikomunity: zatímco se už v nedávné době podařilo vyřešit infoboxy "důl" a "jeskyně", dosud nemáme žádný pro "skálu" ("skalní útvar"). Jaké problémy z toho vznikají, je patrné například z této čerstvé diskuse: Diskuse:Havran (Ještědsko-kozákovský hřbet). Bylo by vynikající, kdyby se tohoto úkolu někdo chtěl ujmout. Parametry by bylo možné částečně odvodit například podle infoboxu "hora, případně též "reliéf" (nadřazená a podřazená geomorfologická jednotka, nadmořská výška, výška skalního útvaru, hornina, locmap - jako označení neboli "label" by klidně mohl být použit trojúhelníček jako u hor, lokalizace - stát, vyšší celek, nižší celky atd.), případně třeba doplnit i položku "sportovní aktivity" (míněno třeba horolezectví, BASE jumping apod.). To by samozřejmě ještě mohlo být předmětem diskuse. Děkuji předem každému, kdo by byl ochoten s vytvořením uvedeného infoboxu pomoci--Dirillo (diskuse) 14. 2. 2018, 09:40 (CET)

Já jsem, kolegyně, na článek Kočičí kameny použil infobox {{Infobox - hora}}. Ten je nedostatečný, nebo Kočičí kameny nejsou úplně to, co požadujete? --Jan Polák (diskuse) 14. 2. 2018, 10:40 (CET)
Sice je to snesitelnější, než infobox "kostel" :), ale opravdu by to chtělo vlastní infobox. Napadá mě ještě, že kromě výše jmenovaných by tam mohly být další parametry jako "geomorfologický tvar" (např. skalní věž, mrazový srub atd.) a "vznik" (např. větrná eroze, mrazové zvětrávání).--Dirillo (diskuse) 14. 2. 2018, 11:45 (CET)
Poznámka: Infobox - skála je imho dost nevhodný název. Doporučoval bych spíš něco jako Infobox - skalní útvar. --Vachovec1 (diskuse) 14. 2. 2018, 11:50 (CET)
Jako "skála" to bylo uvedeno v titulku zejména proto, aby se upoutala pozornost na předmět problému. Jako "skalní útvar" je označení ib zmíněno v první větě textu, takže je to snad OK :).--Dirillo (diskuse) 14. 2. 2018, 11:58 (CET)

Návod Jak zamknout svoji stránku.

Dobrý den. Prosím sdělte mi jakým způsobem se provádí uzamčení vlastní stránky na Wikipedii. Rozhodl jsem se skončit. Děkuji.--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 08:21 (CET)

@Jan kozak:Zamknout ji mohou správci, smazat také, stačí vložit Šablona:Smazat, pokud chcte ihned, stačí mi zde dát vědět>třeba zde, smažu--Horst (diskuse) 15. 2. 2018, 08:39 (CET)
Dobrý den. Děkuji za Vaši odezvu. Žádám Vás, proveďte smazání. Děkuji. Poslední pozdrav--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 08:44 (CET)
Mám pocit, že jste mne na Wikipedii vítal, takže je to vhodné abyste mé zdejší konání ukončil. Ještě jednou dík.--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 08:46 (CET)
@Jan kozak:[3] Vaše UP je už smazána. Myslel jste diskusi nejspíš, tu bude lépe ponechat, je silně odkazovaná a Wikipedie:RS to spíš vylučuje. Prostě ji přestanete užívat. Možná by se hodila nějaká výrazná hlavička do úvodu ve stylu > tento uživatel již editování ukončil... / a také archivace obsahu.--Horst (diskuse) 15. 2. 2018, 08:53 (CET)
Můžete si celou „svou“ diskusi vyprázdnit („smazat“) a vložit šablonu {{DUTP na žádost}}.--Kacir 15. 2. 2018, 09:01 (CET)
Dobrý den, asi jsem se špatně vyjádřil. Omlouvám se. Já chci kompletní vymazání, jako to bylo nedávno provedeno u Remalinga. --Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 09:06 (CET)
Remaling byl přejmenován na své občanské jméno Pavel Krupička, tam se nic jiného nedělo. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 2. 2018, 09:10 (CET)
Dobrý den, tato informace je pro mne zbytečná. Já žádám o kompletní zrušení mé stránky se vším všudy. Nevím jak to napsat jinak. Pokud snad musím uvést důvod, pak je to proto, že už nechci být nadále wikipedostou. Děkuji--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 09:24 (CET)
Technicky to není možné. Vaše žádost tudíž nemůže být provedena. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 2. 2018, 09:26 (CET)
Technicky asi je možné diskusní stránku smazat (nevím aspoň o ničem, co by tomu bránilo), nicméně v doporučení Wikipedie:Rychlé smazání se píše, že „[d]iskusní stránky uživatelů se nemažou“. --Jvs 15. 2. 2018, 21:16 (CET)
Technicky zrušit účet Wikipedistovi, který již nadále nechce být Wikipedistou, nelze. V tom má kolega Martin Urbanec pravdu. V minulosti o to žádalo více lidí, ani tehdy to nešlo. --Jan KovářBK (diskuse) 15. 2. 2018, 21:25 (CET)

Jan Kozák má zřejmě na mysli vymazání historie své uživatelské stránky, což je věc, kterou jsem si sám nedávno provedl, než jsem si napsal uživatelskou stránku novou (několik dní se její název zobrazoval červeně). --Pavel Krupička (diskuse) 15. 2. 2018, 15:00 (CET)

Aktualizace mapky k článku

Dobrý den,

chtěl jsem nahradit, respektive aktualizovat mapku k článku tučňák kroužkový vylepšenou přehlednější verzí. Na Wikimedia commons jsem tedy úspěšně načetl novou verzi souboru (viz https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_distribution_of_the_Adelie_Penguin.png). Přesto se, nejen v článku, stále zobrazuje původní verze mapky. Kde jsem udělal chybu? Tobartos (diskuse) 18. 2. 2018, 15:31 (CET)

Zkuste aktualizovat stránku pomocí F5 nebo CTRL+F5, nejspíš je starý obrázek v cachi prohlížeče. --Hugo (diskuse) 18. 2. 2018, 15:33 (CET)
Zdravím, vypadá to, že již ok, nejspíš způsobené keší. V dalších podobných případech by mělo stačit článek otevřít pro editaci tlačítkem Editovat zdroj a bez jakékoliv změny i bez vyplnění shrnutí uložit, to by keš mělo vyprázdnit. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 18. 2. 2018, 15:35 (CET)
Děkuji moc. Já to zkoušel "načíst" pouze novým najetím na odkaz a v prostředí Wikipedie to zjevně nestačí. Proto mě aktualizace stránky přes klávesu F5 ani nenapadla. Zdrojová editace s uložením bez shrnutí mi ale obrázek neobnovila, tak možná, že záleží na konkrétním prohlížeči.--Tobartos (diskuse) 18. 2. 2018, 15:52 (CET)

Sort datumů v tabulce

Dobrý večer, jak v tabulce wikitable sortable dosáhnu třídění sloupce ve kterém jsou datumy? Mám takový dojem, že jsem to již někde zahlédl a datum se musí obalit nějakou šablonou, ale nemohu to najít (v helpu k tabulkám to není). Děkuji. B.mertlik (diskuse) 19. 2. 2018, 22:32 (CET)

V této souvislosti: v mobilní verzi ten sort nefunguje vůbec... B.mertlik (diskuse) 19. 2. 2018, 22:40 (CET)
Pro data použijte šablonu {{dts}}. --Vachovec1 (diskuse) 19. 2. 2018, 22:42 (CET)
Jinak obecně pro nespecifikovaná data slouží šablona {{sort}}. --Vachovec1 (diskuse) 19. 2. 2018, 22:46 (CET)
Ta druhá šablona asi bude to pravé: raději bych, aby se sloupec zobrazoval tak, jak nyní. Až budu u velkého stroje, tak to vyzkouším. Dík. B.mertlik (diskuse) 19. 2. 2018, 22:59 (CET)

Hrob Raisových rodičů

hrob Raisových rodičů se nachází na hřbitově v Lázních Bělohradě u kostela Všech svatých.--Miloslava Mikešová (diskuse) 20. 2. 2018, 17:49 (CET)

@Miloslava Mikešová: Dobrý den, s čím potřebujete pomoc? Ta informace by se možná hodila do článku Kostel Všech svatých (Lázně Bělohrad). --Matěj Orlický (diskuse) 20. 2. 2018, 18:19 (CET)

Editace na mobilní verzi

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné editovat na mobilní verzi celý článek naráz a nikoliv jen jednotlivé odstavce (popř. jak přepnout na klasickou verzi). Děkuji Cubeik -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Cubeik (diskusepříspěvky) 23. 2. 2018, 13:54‎ (CET) (CE(S)T)

Možné to není, do klasické verze lze přepnout odkazem Klasické úplně vespod každé stránky. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 2. 2018, 15:08 (CET)
Díky, to mi pomohlo, neb mě nenapadlo to tam dole hledat. Chytrý telefon skoro nepoužívám hlavně proto, že jsem nepřišel na to, jak engro vypínat responzivní paskvily či osekané mobilní verze. Zvládám používat jen něco, ale většina mých podivných potřebností na mobilu zmizí. Kde bych našel radu, jak PC verze na mobilu s Androidem vynutit? Asi jsem funkci nedokázal najít, tak bych rád poděkoval za radu, i když jsem takto nahony odbočil ze standardního obsahu zde povoleného. MONUDET (diskuse) 23. 2. 2018, 17:37 (CET)
V některých prohlížečích (třeba v Chromu) se v nastavení nachází přepínač jako „Verze webu pro PC“, „Vyžadovat mobilní verzi“ apod. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 2. 2018, 18:01 (CET)
To novější Android skutečně má, ale jím vytvořená PC verze není totožná se zobrazením na reálném PC. Nevadilo by, že se liší grafika, ale jiný je obsah menu apod. (navíc je výpis aktualizací sledovaných stránek apod. skoro vždycky jiný, než na vedle pozorovaném PC). To platí i pro mobilní Wikipedii a mobilní Wikipedii ve verzi pro PC. Asi je to, co se pokouším vyjádřit, spíše jen svědectvím mého nedostatečného IT povědomí. Asi to jde někde nastavovat, ale prostě čas je jeden. Navíc se "privátní" nastavení při různých aktualizacích čehokoliv ztrácejí apod. Ale nejde mi jen o to ukazovat svou informatickou chabost. Ale kvůli takovým potížím neposílám fotky, neaktualizuji z "terénu" apod. MONUDET (diskuse) 23. 2. 2018, 19:11 (CET)

Pomoc s grafem

Dobrý den, překládala jsem ze švédštiny článek Dubské vrchy a nepodařilo se mi do české verze převést sloupcový graf ukazující přehled klimatu podle jednotlivých měsíců (Klimatöversikt). Prosím, zda by to mohl někdo šikovný udělat za mne. Nemusíte překládat švédská slova, to si pak opravím sama, stačí mi jen ten graf, tak jak je na švédské WP, aby byl na české WP. článek ve švédské WP: https://sv.wikipedia.org/wiki/Dubsk%C3%A9_vrchy článek v české WP: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dubsk%C3%A9_vrchy Díky moc.--Anaj7 (diskuse) 25. 2. 2018, 17:09 (CET)

Ahoj, máš to tam. Do budoucna: řeší to šablona {{Klimagram}}, na švédské Wikipedii se používá stejně, takže stačí nahradit v režimu editace zdroje její název: [4]. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 2. 2018, 17:19 (CET)
Ahoj Martine, díky moc za rychlou pomoc, navíc i přeložení popisků a ještě jsi mi poradil jak postupovat příště. Skvělá spolupráce!--Anaj7 (diskuse) 26. 2. 2018, 11:47 (CET)
Mimochodem, přeložila jste článek, který na švédskou Wikipedii napsal robot :-) --Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 2. 2018, 13:21 (CET)
OK, já vím, hned jsem si toho všimla, když jsem si ten článek otevřela, hned v úvodu je znak robota. No jo, už je ta AI tady :-). Mě se líbil ten graf, vychází z naměřených údajů satelitními družicemi a těchto grafů je na švédské WP plno i pokud se týká míst v Česku. Časem bych je chtěla překlopit i do naší WP aspoň do těch míst, která jsou mi blízká. Anebo to mám nechat být? K tomu článku jsem se dostala dvojím způsobem, jednak jsem si všimla, že Švédové mají WP podle počtu článků skoro 10x větší než my a přitom mají srovnatelný počet obyvatel, nepředpokládám, že Švédové jsou 10x pilnější než Češi, z toho vyplývá, že většina jejich článků musí být psaná roboty. Ten švédský článek byl zaměřen úzce jen na podnebí v dané oblasti. Já sem ho použila de facto jako základ pro nový článek a doplnila ho o další známé české reálie. A za druhé ten článek byl na „Wikipedie:Cizojazyčné články o Česku bez českého interwiki“, takže byl určen k překladu. Mimochodem, koukám, že tam stále je, i když už je modrý, tedy přeložený. Asi bych ho měla odstranit, že? Jsem na WP od listopadu 2017, tedy úplný začátečník.--Anaj7 (diskuse) 26. 2. 2018, 15:38 (CET)
Já myslím že váš článek je moc hezký, jen je potřeba dávat pozor na to, že roboti někdy nevkládají úplně relevantní informace. Třeba Hořánck je asi nesmysl a jsou tam desítky či spíše stovky podobných. Je to generované z Geonames, což je velmi špinavá databáze. Jinak vám přeji ať se daří a více článků o českém místopisu :) --Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 2. 2018, 16:59 (CET)
Děkuji a jsem vděčná za každou radu.--Anaj7 (diskuse) 26. 2. 2018, 17:35 (CET)
Ten zkomolený Hořánek se zcela špatnými souřadnicemi je vrchol ledovce. Třeba v článku Děčínská vrchovina je uvedeno pět nejvyšších vrcholů, ale tři z nich leží jinde a ten nejvyšší tam chybí. V té švédské WP jsou uvedeny kopce, které nesou staré německé jméno a u nichž bych v naší Wikipedii jen těžko obhájil významnost, např. sv:Daumkamm. --Juniperbushman (diskuse) 26. 2. 2018, 22:06 (CET)

hlášení chyby Eo

Dobrý den,

mám na Vás dotaz. Chtěla jsem upravit stránku Michal Voráček, aby se tam stále nezobrazovalo, že je tam chyba EO, ale ať dělám, co dělám, stále se to tam píše. Můžete mi prosím poradit, co s tím?

Děkuji a jsem s pozdravem.

V. Hladilová--E-Centrum (diskuse) 27. 2. 2018, 09:51 (CET)

@E-centrum:Dobrý den, jestli máte na mysli šablonu, stačí ji odstranit [5], jiné eo v textu už jsem nenašel, takže jsem ji odstranil--Horst (diskuse) 27. 2. 2018, 10:04 (CET)

Dobrý den velmi Vám děkuji za pomoc.

Neřest a ctnost

Dobrý den, nechápu proč tohle nesplňuje podmínky, na stránce kapele Törr jsem napsal že vydali demo Witchhammer na vinylu a Debustrol - Vyznání smrti, také na vinylu a to tam zůstalo. Kryptor vydali demo na vinylu, je to oficiální vydání a je to smazáno, nechápu proč. Zdeněk P. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdeněk P. (diskuse)

Kdy jste inkriminovaný text, který měl být smazán, do článku Kryptor vkládal? --Jan Polák (diskuse) 3. 3. 2018, 10:43 (CET)
Myslím, že jde o tuhle verzi, kolega @Jvs: článek po vypršení lhůty přesměroval na Kryptor. Osobně myslím, že za netriviální zdroj jde brát jen ten první (fobia zine), druhý odkaz z větší části jen cituje text z bookletu. Ale při takhle sporné významnosti by byl vhodnější DoS. --Michal Lenc (diskuse) 4. 3. 2018, 12:57 (CET)

Agraelus cv

Zdravím, mohl by někdo prosím dát na commons copyvio tohoto obrázku? Už dříve se tu (nebo na enwiki?) řešily screenshoty z Twitche a YouTube. --Tadeáš Bednarz (diskuse) 4. 3. 2018, 17:44 (CET)

Obrázek již smazal Túrelio. --Czeva (diskuse) 10. 3. 2018, 06:45 (CET)

Chvíli jsem to studoval a nějak se mi to povedlo nahlásit. Pozapomněl jsem se zde ozvat, děkuji. --Tadeáš Bednarz (diskuse) 10. 3. 2018, 13:08 (CET)

Doladění ATmega328

Dobrý den,

hledám nějakého hardwéráře pro doladění článku o řadiči, čipu ATmega328, konkrétně překladu z angličtiny. Konkrétně mám problém přeložit z angličtiny do češtiny významy signálů z čipu a do čipu.

Děkuji! --Flanagancz (diskuse) 4. 3. 2018, 17:48 (CET)

@Flanagancz: Dobrý den. Zkuste oslovit někoho konkrétního z Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Recenzenti podle oborů, možná kolegu Oashi? --Matěj Orlický (diskuse) 5. 3. 2018, 13:55 (CET)
@Matěj Orlický:Děkuji za radu! P.S.: Ten článek byl zpočátku jiného charakteru, tak jsem myslel, že nebude problém. --Flanagancz (diskuse) 5. 3. 2018, 16:46 (CET)

Commonscat z wd

Zdravím, v článku Vlajka Středoafrické republiky se z cc dostanu na jinou kategorii, než na tu uvedenou ve wd. Můžete se někdo na to kouknout, asi něco přehlížím. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 6. 3. 2018, 21:47 (CET)

Wikipedie:CACHE. Po provedení purge (prázdné editace) už odkazy vedou správně. --Vachovec1 (diskuse) 6. 3. 2018, 22:02 (CET)

Zmizel článek

Založil jsem tady článek Interiér Praha a teď ho neomhu najít. Kam se prosím poděl?--Bilgamešila (diskuse) 7. 3. 2018, 18:26 (CET)

@Bilgamešila: Dobrý den, článek byl v dubnu minulého roku smazán, protože nebyla doložena Encyklopedická významnost. Jestli chcete, mohu Vám ho obnovit do vašeho uživatelského prostoru, třeba na Wikipedista:Bilgamešila/Pískoviště. Před opětovným založením článku ale prosím doložte významnost, viz. odkaz Encyklopedická významnost v předchozí větě. --Michal Lenc (diskuse) 7. 3. 2018, 18:50 (CET)
@Bilgamešila: Dobrý den, národní podnik Interiér Praha je zajímavý námět na článek. Zde je diplomová práce pojednávající o tomto podniku. Jak je v úvodu napsáno, dochovalo se málo informací o tomto podniku. Bude velice těžké najít nějaké hodnověrné zdroje. Budete mít hodně práce. Začněte na svém pískovišti jak vám poradil Michal Lenc. Požádejte o radu jiné wikipedisty a snad se článek podaří napsat. Přeji hodně úspěchů. Hezký den.Podroužek (diskuse) 7. 3. 2018, 19:18 (CET)
@Bilgamešila: Vzhledem k existenci dvou NNVZ jsem článek obnovil. --Mario7 (diskuse) 7. 3. 2018, 20:38 (CET)

Šablona „Silnice“ – zalamování před šablonou

Zdravím,

máte někdo tucha, proč se zápis

* [[Veřovice]] – {{Silnice|CZ|II|480}}

zalamuje před šablonou Silnice a vytváří pak

Předem díky za snahu o radu. --Jan Polák (diskuse) 9. 3. 2018, 16:01 (CET)

Opraveno v šabloně {{Silnice}}, byl tam zavlečený konec řádku. --Jvs 9. 3. 2018, 16:25 (CET)
Skvěle. Hledal jsem to tam a nenacházel. Díky. --Jan Polák (diskuse) 9. 3. 2018, 20:44 (CET)

Jeho rodné jméno je JULES GABRIEL VERNE, nikoliv El Chupon. Mohli byste to opravit? Mě se to nějak při editaci nedaří najít... --37.188.237.175 13. 3. 2018, 22:07 (CET)

OpravenoOpraveno Opraveno. Vandalismus v úložišti dat. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 3. 2018, 18:44 (CET)

Překlik na WD

Zdravím, je nějak možné se z článku na cswiki přímo překliknout na příslušnou položku ve Wikidatech? Naučil jsem to hledat přes Commons, ale myslím, že existuje jednodušší způsob. Díky --Tadeáš Bednarz (diskuse) 14. 3. 2018, 18:40 (CET)

Vlevo panel „Nástroje“, odkaz „Položka Wikidat“. Nebo taky v udělátkách „Pod nadpisem článku zobrazit odkaz na položku ve Wikidatech s jejím štítkem a popisem“. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 3. 2018, 18:43 (CET)
+Samozřejmě ze zápatí nejednoho infoboxu. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 3. 2018, 18:50 (CET)

blok

zablokujte toho co zvandalizoval článek o Zenerově ceně --37.188.227.139 16. 3. 2018, 21:37 (CET)

ZamítnutoZamítnuto Zamítnuto. Zavedl jsem řazení podle abecedy do tabulky. Duplikovat v článku ten samý seznam bez přidané hodnoty mi přijde zbytečné. Matěj Suchánek (diskuse) 16. 3. 2018, 22:02 (CET)

Problem s akceptaci nekterych obrazku, i kdyz jsem jejich autor

Prosim o radu. Ucim se, jak se edituji clanky, a nechapu, jakym zpusobem wikipedie rozlisuje pri vkladani souboru/obrazku, ktery akceptuje a ktery nenahraje. Mam nekolik obrazku (fotek, grafu apod.), jejichz jsem autorem. Nektere mi wikipedie akceptuje a jine zase ne (z duvodu, ze nevi, jestli jsem autorem). Jakym zpusobem pak mam postupovat, abych mohl pouzit i zminene zamitnute obrazky? A podle jakeho klice wiki zamita soubory? Predem diky moc za pomoc. --Cairek (diskuse) 17. 3. 2018, 15:13 (CET)

Klikněte na [6], tento odkaz obchází omezení. Klíčem je velikost souboru (zamítají se soubory o náhledové velikosti, doporučuje se nahrávat plnou velikost, náhledy si vytvoří software sám). --Martin Urbanec (diskuse) 17. 3. 2018, 16:43 (CET)

Pevná mezera ve Visual Editoru

Ahoj, má někdo nějaký tip, jak jednoduše vložit pevnou mezeru při vizuální editaci (tlačítko "editovat")? Zřejmě to jde dělat pomocí vložení šablony Mezery, ale ta je dělaná spíše na vícenásobné vkládání a navíc to pak v té vizuální editaci (natož v kódu) vypadá blbě. A ani to vložení není moc pohodlné. --Vojtěch Veselý (diskuse) 28. 2. 2018, 13:12 (CET)

Nezlomitelná mezera#Vložení do textu? --Mormegil 28. 2. 2018, 13:48 (CET)
Ctrl+Shift+mezerník nefunguje a ty ostatní zkratky nejsou moc uživatelsky přívětivé. Ideálně by se mi líbilo nějaké tlačítko, podobně jako to jde i v editoru wikitextu. --Vojtěch Veselý (diskuse) 28. 2. 2018, 13:59 (CET)
Našel jsem na toto téma T70429 a T53045. --Dvorapa (diskuse) 28. 2. 2018, 17:25 (CET)
Pevné mezery jsou nepohodlný vynález. Ale asi se budou dát hromadně změnit někdy časem na normální, tak s tím přežiju... MONUDET (diskuse) 1. 4. 2018, 15:15 (CEST)

pomoc s taxoboxem u článku Bažant salvadorův

Chtěl jsem se zeptat, proč se nezobrazuje taxobox u článku Bažant Salvadorův se správnou růžovou barvou. --Petr1888 (diskuse) 26. 3. 2018, 13:59 (CEST)

@Petr1888: Není vyplněna vědecká klasifikace, tax box na Wikidata nefunguje (@Horst:). Opravím to celé. OJJ, Diskuse 26. 3. 2018, 14:04 (CEST)
@OJJ:Tak nevím mě ukazoval vše. BTW i při vkládání čistého šlo o to, aby ho tam někdo doplnil takže takhle je to ok--Horst (diskuse) 26. 3. 2018, 14:13 (CEST)
@Horst: Není to OK, chybí klasifikace, autority, synonyma atd. Tohle je jen hrubý korpus. Fixnu potom. OJJ, Diskuse 26. 3. 2018, 14:11 (CEST)
@Horst: Takhle to má vypadat. --OJJ, Diskuse 26. 3. 2018, 16:14 (CEST)
@OJJ:Má, v rámci odžlucení je tenhle rozdíl postačující, nezapomínejme, že jsme na W a na její principy. Když sem někdo vloží jedinou větu, už za pár hodin/dní to může být slušný pahýlek, a to jen díky spolupráci, příkladů jsou kila. Neva, díky za to, když to stíháš, super--Horst (diskuse) 26. 3. 2018, 21:06 (CEST)
Přesně tak, Horst to říká dobře. Vůbec se mi nelíbí, když se prosazují domnělé standardy stylem „není to OK“ a ještě s tučným „není“, připadá mi to až neuctivé. --Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 3. 2018, 21:55 (CEST)
@Horst: Už je to hotovo, tak co, k tomu mám patřičná práva. Příště stačí ping a opravím to (opravil bych stejně, snažím se hlídat všechny zoologické články, příště stačí jen vložit kategorii a UrbanecmBot mě už upozorní v novinkách). Takhle se prostě ta šablona nevkládá (=šedou barvou hlásí chybu), hotovo. Nebo to má být spolupráce od někoho jiného?
@Vojtěch Dostál: Za neuctivé nepovažuji opravení chyb, když se ostatní ptají (Petr 1888). Za to bych měl obdržet tak poděkování, ne výčitky. Máme tu psát profesionální encyklopedii, ne se plácat po zádech, že je dobře to, co dobře není. K domnělým standardům: přečti si prosím, například ke ztučnění, aktuální Wikipedie:VAS/Úvod. Hm, tak už tomu rozumím, špatně vložená šablona je domnělý standard a když se to nahlásí nebo opraví, je to bazírování. No tak jo. OJJ, Diskuse 27. 3. 2018, 07:10 (CEST)
(Koho uráží tučné písmo, nechť toto laskavě nečte.) Chci podpořit OJJ. Taxobox, který říká pouze, že xxx je živočich, není v pořádku, akorát zatěžuje článek zbytečnou šablonou. Ta má význam jedině při takovém vyplnění, že podává více informací než úvodní věta. S ošizeným taxoboxem i subpahýl (tím nemyslím daný článek o bažantovi) zůstane subpahýlem, i když mu ohromně naroste datová velikost. Petr Karel (diskuse) 27. 3. 2018, 14:06 (CEST)
I tak jsme stále na W, podstatou změny navíc nebyl jen box, ale to už diskutujeme zbytečně. Opravujeme všichni, každý co umí nebo na co má čas, důležitý je spíš ten posun vpřed a tohle rozhodně nebylo zpátky--Horst (diskuse) 27. 3. 2018, 14:14 (CEST)

Parametr locmap

Mohl by někdo šikovný přidat parametr locmap do Šablony:Infobox - synagoga? Díky --Tadeáš Bednarz (diskuse) 27. 3. 2018, 16:37 (CEST)

HotovoHotovo Hotovo. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 3. 2018, 16:39 (CEST)

šířka obrázku

Na stránce Josef II. je podpis nesmyslně široký. Prosím o opravu. Otaznick (diskuse) 31. 3. 2018, 16:10 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Vyřízeno, obrázek podpisu se nyní tahá skrz Wikidata. --Jan Polák (diskuse) 31. 3. 2018, 16:18 (CEST)
Teď jsem se díval, že podobně se to zobrazuje i na stránkách Karel VI. a František Josef I.. --Otaznick (diskuse) 5. 4. 2018, 08:15 (CEST)
VyřešenoVyřešeno Stejným způsobem, tedy odmazáním lokálně vloženého podpisu. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 4. 2018, 08:41 (CEST)
@Otaznick: Celý problém již vyřešil Matěj Suchánek, chyba byla v pomocné šabloně nově použité v infoboxu. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 4. 2018, 09:13 (CEST)

Šablona:Mistři světa F1

Zdravím! Mohl by někdo hodný a ochotný přepracovat tuhle šablonu? {{Mistři světa F1}} Aby byla přehledná,... třeba do sloupečků. Děkuji. --Tayari (diskuse) 1. 4. 2018, 11:52 (CEST)

@Tayari: Co místo sloupečků to uvést v řádcích po dekádách? Jen dotaz. --Jan Polák (diskuse) 1. 4. 2018, 15:06 (CEST)
To by taky jistě šlo. Nějaký návod jak na to? --Tayari (diskuse) 1. 4. 2018, 17:34 (CEST)
@Tayari: Co třeba šablona {{Navbox}}? --Jan Polák (diskuse) 1. 4. 2018, 20:06 (CEST)
@Jan Polák: Ajo, takhle. Jasný. Díky za tip. --Tayari (diskuse) 1. 4. 2018, 20:07 (CEST)

Umístění odkazů na kategorie u článku

Je možné v kódu mediawiki způsobit, aby výpis příslušných kategorií byl umístěn libovolně v článku, nebo alespoň nahoře pod nadpisem? Nemíním s tím nic dělat na Wikipedii, ale na jiné wiki bych to potřeboval. Jde totiž o to, že články jsou velmi rozdílné délky, ale když hledám v nějakém tématu, řadu těch dlouhých nemusím číst (i kdyby třeba proto, že už je přečtené mám), ale potřeboval bych rychle hledat v kategoriích, v nichž je článek zařazen. Věřím, že i na Wikipedii by se to ocenilo, ale to nemíním nijak ovlivňovat. Prosil bych ale o radu, jestli to vůbec možné je, jestli na to existuje nějaká šablona? Někde jsem kdysi takové případy viděl na nějakých separátních wiki, ale nevybavuji si, kde. Nepřišel jsem ani na to, jak si vložit do textu "natvrdo" odkazy na kategorie, protože se "automaticky" změní na standardní řešení. Edit.: Ideální by pro mě byla možnost moci kategorie umístit dolů, nahoru i na obě místa současně.MONUDET (diskuse) 1. 4. 2018, 15:26 (CEST)

Zřejmě by pomohl nějaký kratičký jQuery skriptík do Common.js, který by vzal načtený rámeček s kategoriemi a přenesl ho pod nadpis. Šablonou to úplně udělat nepůjde si myslím. Odkazy na kategorie samozřejmě dvojtečkou: [[:Kategorie: --Dvorapa (diskuse) 1. 4. 2018, 15:32 (CEST)
Díky, zkouším. Také přemýšlím, proč jsem to měl asi i já považovat za samozřejmé :-) MONUDET (diskuse) 1. 4. 2018, 17:13 (CEST)
Pro nás techniky je to brnkačka, omluvte. Kdyby bylo třeba pomoci s jQuery, dejte vědět, poradím a pomohu, co je v mých silách. --Dvorapa (diskuse) 2. 4. 2018, 00:20 (CEST)

Neobtékaná tabulka

Hezký den, vidím tabulku s počtem obyvatel v článku Škrdlovice až pod infoboxem, čímž vzniká ošklivá mezera. Používám nejnovější Chrome. Jak je to možné opravit? Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 4. 2018, 19:41 (CEST)

Nemáš příliš úzké okno prohlížeče? Někdy se tam potom tabulka nevejde. --Petr Kinšt (diskuse) 2. 4. 2018, 19:45 (CEST)
Ano, vyzkoušel jsem. Příliš úzké okno prohlížeče. Když je okno na celou obrazovku je vše v pořádku. Když okno zmenším vyjde tabulka až dole. Na stolním PC. --Podroužek (diskuse) 2. 4. 2018, 19:55 (CEST)
Po e. k.: Skutečně pokud u sebe dostatečně přiblížím stránku, tabulka uteče pod infobox. Nedá se s tím dělat nic pěkného, protože obsah té tabulky prostě víc zdrcnout nejde, leda obalit <div style="overflow: auto;"></div>, což tam vynutí horizontální posuvník. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 4. 2018, 19:59 (CEST)

Vytvořený nový Infobox

Hezký den, vytvořil jsem novou šablonu Infobox - golfový turnaj, ale zřejmě jsem něco při tvorbě provedl chybně. Prosím o pomoc, abych mohl vše napravit. Díky moc. --Jaroslav Mašek (diskuse) 6. 4. 2018, 12:51 (CEST)

Dobrý den. Chyběli tam párové (trojité složené) závorky a přebývaly podmíněné příkazy if. Ale nemám technické znalosti, abych s tím nějak více pomohl. --Matěj Orlický (diskuse) 6. 4. 2018, 13:41 (CEST)
VyřešenoVyřešeno Problém vyřídil kolega Matěj Suchánek. Díky mu. --Jan Polák (diskuse) 8. 4. 2018, 20:23 (CEST)

Datum a čas na české wikipedii

Dobrý den, spravuji článek Seznam ruských kosmických startů 2018 a v tabulce uvádím data startů podle aktuálního času v ČR. Ale nejsem si jistý jestli je to tak správně, popřípadě jestli bych měl třeba pod tabulkou uvést poznámku o jaký čas jde. Data startů se pak mohou lišit s jinými zdroji, především pokud jde o noční lety. Prohlížel jsem si jiné seznamy na wikipedii, ale u nikoho jsem nic podobného nenašel. Děkuji RoCho89 (diskuse) 10. 4. 2018, 05:55 (CEST)

Dobrý den, obecně použijte UTC, pro tyhle účely právě slouží. Je-li potřeba vztáhnout text článku k denní době (let byl noční nebo z Česka nebyla kometa vidět, protože byl ještě den), použijte místní čas nebo středoevropský (letní) čas. Vždy vyznačte jasně (textem, místního času, nebo zkratkou, UTC, SELČ, třeba v hlavičce tabulky), jaký čas používáte. Hlavně jich nekombinujte příliš mnoho najednou, pak je v tom zmatek. S pozdravem --10. 4. 2018, 08:01 (CEST), Utar (diskuse)

Úprava LocMap

O nevhodnosti nastavení některých automatických loc-map jsem tu už někde psal a článek Foxův záliv je dalším příkladem, protože bez rozkliknutí je na mapce vidět prakticky jen modrá. Jde přiblížení mapy v konkrétním článku nastavit při zachování funkčnosti, nebo je nutné použít klasickou LocMap? --Petr Kinšt (diskuse) 11. 4. 2018, 21:39 (CEST)

Přidal jsem do šablony možnost vlastního přiblížení pomocí |zoom=. Matěj Suchánek (diskuse) 12. 4. 2018, 09:07 (CEST)

Tvorba nového článku CineTube

Dobrý den, dnes jsem se pokusil založit nový příspěvek, bohužel po jeho založení mi naběhla hláška:
Tato činnost byla automaticky identifikována jako škodlivá, a proto zakázána. Pokud považujete svou editaci za správnou, kontaktujte správce a sdělte jim, o co jste se snažili. Stručný popis pravidla, které vaši činnost označilo za škodlivou: Podezřelý článek
Nevím co na tomto článku je považováno za podezřelé proto příkládám i ten níže
Děkuji za odpověd. Xeren a6n (diskuse) 12. 4. 2018, 15:52 (CEST)


CineTube je tradiční YouTuberská akce v kinech, kterou pořádá Markus Film Production. Koná se jednou za půl roku (dříve jednou za čtvrt roku) a jsou na ní prezentovány filmy jak profesionálních, tak i amatérských YouTuberů, a to v kinech po celé České Republice a občas i na Slovensku. Samotné autory filmů je možné po projekci požádat o autogram či s nimi i poklábosit. Akce v létě 2017 oslavila již 100 projekcí.

Program Obsahem CineTube je většinou nabitý 3 hodinový program, skládající se z:

Představení všech autorů a jejich videí Projekce všech filmů Hromadné fotografování všech přítomných v sále Autogramiáda

Dobrý den, je dobře že chcete přispívat. Musíte se podívat na návod Průvodce pro nováčky. Zablokovaný obsah byl asi propagační. Začněte psát článek na svém pískovišti, které jste si zatím ještě nezaložil. Chcete pomoc, napište. Hezký den. Podroužek (diskuse) 12. 4. 2018, 18:40 (CEST)--Podroužek (diskuse) 12. 4. 2018, 18:42 (CEST)
@Xeren a6n: Zakládaný článek obsahoval slovo Youtuber, takže si filtr myslel, že se jedná o dalšího nevýznamného Youtubera. Založte článek na svém pískovišti a poté, po posouzení významnosti, jej přesuneme na správné místo. JAn (diskuse) 12. 4. 2018, 19:18 (CEST)

Přidání fotky

Přeneseno z Diskuse k nápovědě:Úvod

Dobrý deň ja som sa sem prihlásila nakoľko potrebujem zistiť ci daný obraz je dielom Jaroslava Černeho neviem však ako sem pridať fotku diela poraďte ďakujem Peta1111 (diskuse) 15. 4. 2018, 08:36 (CEST)

@Peta1111: Dobrý den. Fotku sem můžete přidat dle Nápověda:Načtení souboru, ale musíte k němu vlastnit práva nebo se musí jednat o volné dílo. Také diskuse na Wikipedii se týkají jen tvorby této encyklopedie, nelze je využívat jako internetovou poradnu pro vlastní potřebu. S pozdravem Matěj Orlický (diskuse) 15. 4. 2018, 08:59 (CEST)
Pátrat po autorovi nějakého díla tím způsobem, že snímek díla dám na Wikipedii (do článku o autorovi?), není asi příliš schůdná cesta.--Juniperbushman (diskuse) 15. 4. 2018, 09:09 (CEST)

Chyba v překládacím nástroji

Při pokusu o zveřejnění článku vzniklého překladem jsem dostal následující sdělení. Co s tím?

Mistasa (diskuse) 18. 4. 2018, 15:26 (CEST)

Nahraďte cizojazyčnou šablonu {{reflist}} ve svém překladu za správný český zápis <references />. --Dvorapa (diskuse) 18. 4. 2018, 16:05 (CEST)
Byl jsem u toho, když se Mistasa pokoušel překlad vložit, problém byl v tom, že překládací nástroj vůbec neumožňuje šablonu "reflist" tím naším českým zápisem nahradit (nástroj neumožňuje přístup do kódu článku). Nebo jsem zkrátka nepřišli na to, jak to udělat. Editační filtr pak opakovaně zabraňoval zveřejnění článku (po zveřejnění bychom se dostali do kódu a šablonu opravili). Nakonec jsme zveřejnění článku nějak přes filtr protlačili, popravdě ani nevím jak... Jsou tu nějací další uživatelé překladatelského nástroje? Přijde mi, že se toto musí dít při překládání z anglické Wikipedie opakovaně... --Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 4. 2018, 00:56 (CEST)
Upřímně jsem jej přestal právě kvůli těmto problémům používat. pravděpodobně by to chtělo nahlásit jako bug. --Dvorapa (diskuse) 19. 4. 2018, 10:10 (CEST)

Editace stránky František Okénka

Dobrý den, prosím o pomoc s editací Infoboxu-osoba na stránce František Okénka. Pokoušel jsem se přidat odkaz na místo úmrtí Hrubá Vrbka (stránka na wiki) ale nepodařilo se mi to. Když jsem se chtěl podívat jak jsou vytvořeny odkazy pro místo narození a otevřel jsem si detail infoboxu, tak jsou tam zobrazeny pouze mnou přidaná pole takže nevím jak byl původní infobox vytvořen... Teď tam přibyl odkaz na chybějící zdroj, od wikipedisty Matěje Suchánka, zdroj jsem uváděl při publikaci úpravy ale to asi nestačí.

Děkuji

109.81.214.55 18. 4. 2018, 20:02 (CEST)RJA

Hotovo. --Marek Koudelka (diskuse) 18. 4. 2018, 20:07 (CEST)
Díky -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 109.81.214.55 (diskuse) 18. 4. 2018, 22:26 (CEST) (CE(S)T)

Pigmenty: zvláštní stránka o pigmentech v umění

Dobrý den, jak mohu založit nový článek zabývající se pigmenty v umění? Už dlouho jsem tu needitovala a navíc nevím, zda bude třeba rozcestník apod...

Děkuje --Kakarinka (diskuse) 18. 4. 2018, 20:38 (CEST)

Dobrý den, zvolte si vhodný název článku, např. Využití pigmentů v umění a můžete začít psát, příp. vložte text přímo do článku Pigment. Více v nápovědě. --Hugo (diskuse) 19. 4. 2018, 04:24 (CEST)

Infobox z jiné jazykové verze

Zdravím, existuje nějaký způsob jak převést/použít infobox (konkrétně https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Infobox_election) na českou Wikipedii? Ta šablona je použitelná na prakticky libovolné volby a myslím že by zlepšila přehlednost mnoha článků. Zoted (diskuse) 19. 4. 2018, 02:53 (CEST)

@Zoted: Musí se vytvořit česká verze infoboxu, pod názvem {{Infobox - volby}}. Zkusím se na to podívat. JAn (diskuse) 19. 4. 2018, 07:58 (CEST)
@Zoted: Jednoduchou verzi jsem obnovil (v minulosti smazána pro nepoužívanost) a trochu upravil, použita v Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017. Jistě bude potřeba šablonu dopracovat, ale pro základní použití by měla stačit. Dejte vědět, nejlépe v diskusi, co konkrétně šabloně chybí.JAn (diskuse) 19. 4. 2018, 13:46 (CEST)

Pravidla účasti

Mančafte! Pomožte mi někdo, prosím. Jaká jsou pravidla účasti na stránce wikipedie? Nedávno jsem si otevřel stránku "Ferdinand Peroutka" a byla tam neůplná informace o knize "Muž přítomnosti". Doplnil jsem, že první vydání vyšlo v roce 1985 v Curychu (knihu vlastním). Proč píši: mnou učiněná změna se okamžitě objevila na stránce. Neověřuje nikdo obsah změny? Neuražte se, prosím, ale může si každý vůl psát co chce? Jde mi jen o princip, nebo se mi důveřuje jen proto, že mi už je přes 70? Pakliže ano, odkud to víte?

Přeji příjemný den a zdravím.

Jiri Janeba (kontaktní údaje skryl --Michal Bělka (diskuse) 20. 4. 2018, 07:02 (CEST))

Zkuste se podívat do nápovědy, třeba sem. --Hugo (diskuse) 20. 4. 2018, 04:20 (CEST)
@Jiri Janeba: To bychom dopadli, kdyby to nikdo nekontroloval. :) Všechno je zaznamenáno na Speciální:Poslední změny a Speciální:Nové stránky, kde to kontroluje zhruba třicet správců a dalších redaktorů, je tam dost možností filtrů, do toho možnosti blokování/zamykání/mazání, takže blbosti zůstanou nejčastěji jen pár minut. Do toho další redaktoři kontrolují sledované stránky ve svém oboru. Věrohodnější přispěvatelé potom získávají statut 'Prověřeného uživatele' a ten už se nám objeví jako věrohodný, bez potřeby kontroly. Takže se není třeba většinou bát. :) OJJ, Diskuse 20. 4. 2018, 06:53 (CEST)

kopírování formátu buňky/sloupce tabulky

Potřebobval bych do stratigrafické tabulky v článkku Geologický čas vložit napravo od sloupce Stáří dolní hranice další dva sloupce tak, aby měly stejnou barvu pozadí jako tento předchozí sloupec. Šlo by to udělat nějak jednodušeji. Dělat to ve zdrojovém kódu otrocky buňku po buňce se mi opravdu nechce (zvláště když má každá jinou barvu). Díky za pomoc. Daniel Pospíšil (diskuse) 22. 4. 2018, 03:11 (CEST)

Rád pomohu, čím mají být naplněny? Jaká bude hlavička? Stačí si vzít nějaký jednoduchý textový editor, který umí najít a nahradit a chytře vymyslet, jak na to, až budu vědět víc, vysvětlím svůj postup ;) --Dvorapa (diskuse) 22. 4. 2018, 10:37 (CEST)
Stačí, když budou prázdné, data už mám připravená a kopírování textu (i celých sloupců) mezi tabulkou ve Wordu a Visual editoru jde celkem dobře a s pozadím buněk to nehne. (Bohužel. Jinak bych už to měl vyřešené.) S tou funkcí najít a nahradit jsem to zkoušel ve Wordu, ale kýženehé výsledku se mi nepodařilo dosáhnout. Pokud se Vám to povede, uložte prosím ten článek třeba prozatím na Pískovišti a dejte sem odkaz. Díky moc. Daniel Pospíšil (diskuse) 22. 4. 2018, 12:38 (CEST)
Zkuste tedy Wikipedista:Dvorapa/Pískoviště/Geologický čas. --Dvorapa (diskuse) 22. 4. 2018, 15:38 (CEST)
Ještě jednou díky, jste fakt machr! Jak se Vám to povedlo? Daniel Pospíšil (diskuse) 23. 4. 2018, 04:51 (CEST)
Přes najít a nahradit jsem si nechal vypsat všechny řádky končící číslem a poté jsem nechal nahradit každý řádek končící číslem třemi stejnými řádky, akorát dvěmi bez čísla. Regulární výraz byl: ((.*?)[\d\,]+)\n a nahrazoval jsem za: $1\n$2\n$2\n. --Dvorapa (diskuse) 23. 4. 2018, 08:22 (CEST)
() skupina, která zůstane nějak zachována ($1, $2)
.  libovolný znak
*? libovolně krát, avšak co nejméně krát
[] více různých možností pro jeden znak
\d číslice
\, čárka
+  libovolně krát, minimálně však jednou
\n nový řádek
--Dvorapa (diskuse) 23. 4. 2018, 08:29 (CEST)
A to jste dělal v jakém textovém editoru? Daniel Pospíšil (diskuse) 23. 4. 2018, 15:17 (CEST)
V libovolném, který umí regulární výrazy, já osobně rád používám webovou službu regexr.com (nemusím tak nic instalovat do počítače). Ovšem tuším, že i Word nebo český PSPad umí hledat a nahrazovat pomocí regulárních výrazů. --Dvorapa (diskuse) 23. 4. 2018, 21:45 (CEST)

Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti. - Abrex

Dobrý den, u nově vloženého článku (https://cs.wikipedia.org/wiki/Abrex) mi vyskakuje hláška Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti. Významnost se nejlépe dokládá uvedením alespoň dvou nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů, které o předmětu článku publikovaly. Nějak nevím co s tím dále. Dokáže mi, prosím, někdo pomoci? Děkuji -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)

@Zdja:Dobrý den, je třeba dodat několik na Abrexu a Wikipedii nezávislých a věrohodných (ne blogy a podobné typy zdrojů) zdrojů netriviálně (více než jen seznam či zmínka) pojednávajících o předmětu Vašeho článku. Mám na mysli něco jako novinové články (ať už online nebo v papírových novinách). Podařilo se mi to vysvětlit? S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 23. 4. 2018, 11:50 (CEST)
Hlášku jsem odebral, jsou tam 3 vyhovující zdroje (novinky.cz, lidovky.cz, modelyskoda.info). --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2018, 11:54 (CEST)

Takže je to již v pořádku? Pokud ano, moc děkuji :) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)

Ještě bude třeba článek reformulovat tak, aby nevyzněl propagačně ;). Příkladem propagačních formulací je třeba "V současné době v nabídce společnosti naleznete spoustu modelů a to jak historických a klasických, tak samozřejmě i moderních a závodních.". --Martin Urbanec (diskuse) 23. 4. 2018, 13:23 (CEST)

Dobrý den, na nově založené stránce Abrex se mi ukazuje tato hláška:

"Tento článek potřebuje urgentně upravit. Jak mají články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Pravopis. Neodstraňujte tuto šablonu, pokud text neplní minimální požadavky na článek ve Wikipedii. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Potřebuji pomoc."

Můžete mi, prosím, poradit, jak stránku upravit do podoby, aby nedošlo k odstranění dané stránky? Dalo mi docela práci jí dát dohromady a nerad bych o ni přišel :) Děkuji -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)

@Zdja:Dobrý den, pokusil jsem se to vysvětlit o něco výše. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 23. 4. 2018, 13:27 (CEST)
Snažil jsem se upravit, snad je to ok :) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)
@Zdja: V zásadě upraveno, upozornění odstraněno. Článek by ale ještě potřeboval stylisticky upravit, jsou tam pozůstatky propagačního stylu (např.: tento krok nastartoval, kompletně vyráběné v ČR, zásadní cíl, první vlastní model), poněkud zavádějící je i „detailně ručně propracované“. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2018, 13:58 (CEST)

Špatné formátování

{{flatlist}} se začala nějak divně formátovat. Viz. Wikipedie:Požadované články/Hospodářství. --Tayari (diskuse) 24. 4. 2018, 15:44 (CEST)

Napsal jsem upozornění pod technickou lípu a pokusím se najít řešení. Matěj Suchánek (diskuse) 24. 4. 2018, 16:58 (CEST)

lze botem opravit 97x nedostupný zdroj?

Zdravím, lze botem hromadně připsat k refu šablonu: {{nedostupný zdroj}}? Našel jsem mrtvý ref, který je zde 97x a nejde oživit přes 'web.archive.org', mohu to ručně oklikat, ale pokud to umí lehce bot, je to škoda času... Díky za info! --Zacatecnik (diskuse) 25. 4. 2018, 20:16 (CEST)

Viz Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce. S pozdravem --25. 4. 2018, 23:07 (CEST), Utar (diskuse)
velice děkuji! --Zacatecnik (diskuse) 26. 4. 2018, 08:32 (CEST)

VONS

Dobrý den, hledala jsem původní sdělení VONS, a dopracovala jsem se na stránku seznamu členů VONS, kde jsem ke svému údivu zjistila, že nejsem uvedena. Členkou VONS jsem se společně se zde uvedeným Stanislavem Devátým stala v r. 1986, pracovala jsem dokonce v ediční komisi VONS, která se u mne také asi 3 roky scházela. Nenašla jsem, jak článek doplnit/opravit, prosím proto o nápravu. Zde https://www.vons.cz/clenove-vons mezi členy VONS správně uvedena jsem (poznámka o vystoupení je nepřesná, členství jsem tehdy vzhledem ke svému tehdejšímu zaměstnání v r. 1993 pozastavila). Prosím o opravu. Děkuji. Lenka Marečková -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lenka Marečková (diskuse)

Dobrý den. Jaký seznam máte na mysli? V článku Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných je pouze seznam zakládajících členů. A v Kategorie:Členové VONS mohou být (technicky) jen lidé, o kterých je na Wikipedii samostatný biografický článek. Tedy zde (zatím) nemáme kompletní seznam členů. --Matěj Orlický (diskuse) 27. 4. 2018, 12:43 (CEST)
To uvádím - jde mi o stránku členů VONS. Zde jsou všichni - kromě mne. Pokud nemůže opravit wikipedie, jak mohu sama? Nemám s tím žádnou zkušenost, potřebuji proto vysvětlit jak postupovat. Pokud vím, u jiných sezamů je navíc uváděna jména, aniž by měla všechna samostatnou stránku - prostě jen nejdou rozkliknout. Proto si myslím, že jde o chybu, která by měla být odstraněna. Poku jde o přidání stránky, prosím o onu radu, jak postupovat. Lenka Marečková -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lenka Marečková (diskuse)
Dobrý večer, na této stránce nemůže být uveden nikdo, o kom neexistuje samostatný článek na Wikipedii - vizte úvod linkované stránky, cituji: "Zde najdete seznam článků, které pojednávají o jednotlivých členech Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.". Takový seznam si nemůže klást nároky na svou úplnost. Úplný seznam všech členů na Wikipedii zatím není. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 29. 4. 2018, 19:49 (CEST)
Tak už tu je, zkopíroval jsem ho do článku Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, ovšem bez odkazů. --Matěj Orlický (diskuse) 29. 4. 2018, 20:10 (CEST)
Díky! --Martin Urbanec (diskuse) 29. 4. 2018, 20:35 (CEST)
Také děkuji ! A jen pro úplnost: činnost VONS není srovnatelná s činností ŠalamounU, to je ale na delší diskuzi. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lenka Marečková (diskuse)

Přihlášení k Vaší aplikaci

Přihlášení, nemohu se přihlásit, pořád mi to nadává, že heslo už někdo používá a příhlašovací jméno také. A nová zpráva z doporučením nepřišla. Děkuji za pomoc Richard First (refaktorizováno@seznam.cz) 89.235.49.21 1. 5. 2018, 16:24 (CEST)

Odpovězeno e-mailem. --Martin Urbanec (diskuse) 1. 5. 2018, 16:26 (CEST)

Neřest a ctnost

Dobrý den, napište mi prosím odpověď, nechápu proč tohle nesplňuje podmínky, na stránce kapele Törr jsem napsal že vydali demo Witchhammer na vinylu a Debustrol - Vyznání smrti, také na vinylu a to tam zůstalo. Kryptor vydali demo na vinylu, je to oficiální vydání a je to smazáno, nechápu proč. Zdeněk P.

@Zdeněk P.: Dobrý den, heslo Neřest a ctnost pravděpodobně nebylo dostatečně encyklopedicky významné nebo téma nebylo dostatečně obsáhlé na samostatný článek, proto kolega Jvs Vámi poskytnuté informace včlenil do článku Kryptor. --Dvorapa (diskuse) 2. 5. 2018, 21:08 (CEST)

Nová stránka