Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv18

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Smazaná stránka

Přesunuto z Mobilis In Mobili. --Vojtasafr (diskuse)

Předem se velice omlouvám, nevím kam to mám napsat. Jediné co jsem našel tak je Diskuse, ale tam jsou jen Vaše dotazy ke mě.

Dobrý den, mám dotaz na kapelu Tarantula. Dopsal jsem názvy skladeb k albům a je to smazáno, důvod jste mi napsali že "nedosahuje ani minimální nutné délky". Nechápu tomu, např. u Debustrolu, Kryptoru, Ferat a Root tak tam je taky krátký text a je to tam pořád. Jinak názvy k albům jsou pravdivé, je to i v Externích odkazech - Hard Music Base. Nerozumím tomu.

Ještě jednou se omlouvám, S pozdravem Zdeněk Poláček. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdeněk P. (diskuse) Přesunul --Vojtasafr (diskuse)

@Zdeněk P.:Dobrý den, Zdeňku, děkuji Vám za upozornění. Co se týče stránky Tarantula, ta stále existuje. Jde o to, aby celkový souvislý text v článku dosahoval alespoň úrovně jednoho krátkého odstavce (viz Tarantula), ne jedné věty jako u stránky Mobilis In Mobili (kterou možná máte na mysli). Ostatně, totéž se týká i dalších Vámi napsaných článků, které jsou nyní smazané (jmenovitě Chemomarsh, Peklo pro všechny a Never Say Never (album, Tarantula)). Jestli chcete, mohu je obnovit v původním znění, vy text do 7 dní doplníte a pak se rozhodne, zda je to dostatečné doplnění, anebo ne. Souhlasíte? --Martin Urbanec (diskuse) 4. 9. 2017, 22:27 (CEST)

Souhlasím, Zdeněk Poláček.

HotovoHotovo Hotovo. --Martin Urbanec (diskuse) 5. 9. 2017, 21:04 (CEST)

Upozorňuji, že týden uplynul a texty stále nebyly rozšířeny, takže budou asi opět smazány. --Jvs 13. 9. 2017, 10:41 (CEST)

Ono se toho po internetu k těm albům krom seznamu skladeb moc najít nedá. Možná nějaké hudební magazíny z doby vydání alb by pomohly, ale takhle jsem nic vhodného nenašel. --13. 9. 2017, 11:34 (CEST), Utar (diskuse)
Vzhledem k tomu, ze je nepravdepodobne, ze by se stranky jednotlivych alb nejak rozsirily (a u stranky kapely je to nejiste), navrhuji jejich obsahy presunout primo na stranku kapely. Tim by se i tato stranka snad dostatecne rozsirila. JiriMatejicek (diskuse) 13. 9. 2017, 11:55 (CEST)

Commons - fotky se souradnicemi

Je nejaky nastroj, ktery mi na vyrezu nejake mapy (=rozsahu souradnic) zobrazi fotky, jejichz souradnice tam spadaji? Myslim, ze na commons bude hodne fotek z vetsich mest, ktere jsou zarazeny jen v kategorii mesta, ale ne v jeho ctvrtich... JiriMatejicek (diskuse) 7. 9. 2017, 11:05 (CEST)

Na začátku článku je u souřadnic odkaz na seznam map GeoHack (třeba pro Beroun). Přes odkaz OpenStreetMap: seznam dalších map se dá dostat na další mapy (pro Beroun). Mezi nimi je pak odkaz Wikipedia: Wikimedia Commons, který vede na mapu, na níž jsou fotografie promítnuty na OSM mapu v okolí daných souřadnic (pro Beroun). Na té už obyčejným oddalováním a posunováním doražte do oblasti, která vás zajímá. Fotek je hodně, tak pak zase nezapomeňte přibližovat.
Asi se k téhle mapě dá dostat i nějak jednodušeji, ostatní možná budou vědět kudy. S pozdravem --7. 9. 2017, 14:08 (CEST), Utar (diskuse)
To je presne ono, diky. JiriMatejicek (diskuse) 8. 9. 2017, 12:00 (CEST)
To je zajímavé. Má to zobrazovat všechny fotky na Commons z dané oblasti (pokud mají uvedeny souřadnice) nebo jen nějaký jejich výběr? --Jan.Kamenicek (diskuse) 12. 9. 2017, 12:19 (CEST)
Myslel jsem vsechny. Na nekterych seznamech pamatek jsem nasel odkaz na mapu, kde byly fotky se souradnicemi z daneho clanku (pokud je tam nekdo vlozil). Ten posledni odkaz, co vlozil Utar, je zrejme nejuniverzalnejsi - zobrazuje vsechny fotky z commons, ktere maji souradnice v danem rozsahu (akorat omezuje pocet aktualne zobrazenych). JiriMatejicek (diskuse) 12. 9. 2017, 22:00 (CEST)

nová stránka

Dobrý den,

chtěl bych založit zcela novou stránky, ale nevím jak. Nemám také moc času se prokousávat pravidly. Mohl bych někomu na e-mail poslat text, on by ho vložil a já bych ho pak následně případně upravil?

Díky moc předem!

Kairos11 (diskuse) 12. 9. 2017, 19:36 (CEST)Kairos11

@Kairos11: Například tak, že vložíte název stránky do wikivyhledavače (vpravo nahoře) a na načátku Vám to tam vyplivne hlášku "● Můžete stránku Xzy vytvořit nebo požádat o její vytvoření." Asi tak. --Vojtasafr (diskuse) 12. 9. 2017, 19:40 (CEST)
@Kairos11: Založení článku není zas tak složité, do vyhledávacího okénka vpravo nahoře napíšete název, kliknete na něj a píšete. Až budete hotov, kliknete na modré tlačítko "Zveřejnit změny" vlevo dole. Podrobněji zde: Nápověda:Jak vytvořit článek. --Remaling (diskuse) 12. 9. 2017, 19:46 (CEST)
Už jsem tam článek vložil, může ho někdo, prosím, opravit dle standardů? Nezvládám to... Díky! Jmenuje se Jean-Claude Larchet

Kairos11

@Kairos11: HotovoHotovo Hotovo. Jakousi první pomoc jsem provedl. Článek rozhodně dokonalý není, ale už se normálnímu článku alespoň přibližuje. Chce to, aby se naň ještě někdo podíval, jestli budu mít čas, mrknu na to snad zítra. --Vojtasafr (diskuse) 12. 9. 2017, 22:13 (CEST) Děkuji mnohokrát, snad budu mít v dohledné době čas a naučím se to sám. Zatím se omlouvám za to otravování. I když, obecně řečeno, asi by stálo za to pouvažovat o profesionálních "opravářích" nebo rovnou tvůrcích stránek - autoři by měli psát texty, na které jsou odborníci, jiní odborníci zase dělat web. Nebo ne? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Kairos11 (diskuse)
@Kairos11: Není vůbec zač, neotravujete nás, ba naopak, jsem rád, když se někdo ozve ještě před editací, případně požádá o úpravu zkušenější wikipedisty. Je to lepší, než když se musí daný článek v nějaké lhůtě upravit, nebo bude smazán. Občas se pak stane, že autor přijde, v lepším případě se zeptá, jak to, že článek byl smazán, v horším případě nás zkropí nadávkami. Nedávno nám jeden prezidentský kandidát hrozil soudem, jelikož byl značně propagační článek o něm označen k urgentní úpravě a po uplynutí lhůty smazán. To jsem však již hodně odbočil.
Zavedení placených editorů nepřichází v úvahu z několika důvodů - tím základním může být to, že by to bylo v rozporu se základní myšlenkou Wikipedie. Mohlo by to vést k rozepřím mezi placenými a neplacenými editory atd, důvodů je mnoho. V minulosti zde bylo již několik pokusů o internetovou encyklopedii psanou odborníky, namátkou mohu uvést třeba Nupedii, předchůdkyni Wikipedie, ve které vzniklo za cca tři roky existence jen tuším 99 článků, z čehož pouze 25 bylo kompletně schváleno, zbytek byl ve vývoji, jelikož odborníků nikdy není mnoho, nemají tolik času, atd. Tito odborníci museli mít v oboru doktorát a nebyli za psaní placeni. Ale to jsem se zase moc rozepsal. Mějte se. --Vojtasafr (diskuse) 13. 9. 2017, 17:47 (CEST)

obrazky mimo commons

Dobry den, da se nejak bud do infoboxu nebo aspon na stranku vlozit obrazek, ktery neni na commons, ale na wikipedii? V ceskem seznamu clanku bez obrazku jsem narazil na pripady, k nimz existuje cizojazycna verze s obrazkem, ale ten bohuzel neni na commons. Priklady: https://en.wikipedia.org/wiki/Beck,_Bogert_%26_Appice, https://lv.wikipedia.org/wiki/Daugavas_stadions_(R%C4%ABga) S infoboxem to asi bude slabsi, tam se dava jen nazev souboru, u nejz se zrejme predpoklada, ze je na commons... Diky. JiriMatejicek (diskuse) 12. 9. 2017, 21:57 (CEST)

Dobrý den. Bohužel, fotky nejdou na českou Wikipedii přidat. Česká Wikipedie se řídí českým autorským právem, které (na rozdíl od amerického práva) neumožňuje tyto fotky publikovat. Zjednodušeně řečeno: co může být na Commons, může být i na české Wikipedii a naopak, co je na jiných jazykových verzích Wikipedie, ale nemůže být na Commons, to na českou Wikipedii přidat nelze.--Ben Skála (diskuse) 12. 9. 2017, 22:06 (CEST)
Konkrétně v případě tohoto souboru je to, Bene, možné, protože je licencovaný do public domain. Nesmí se přebírat jen fair use (min. nové wiki, co to chtějí používat, musí mít definovanou EDP, viz m:EDP). U tohoto souboru je možné ho stáhnout a znovu nahrát na commons. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 9. 2017, 15:05 (CEST)
Ajo, já se díval jen na to Beck, Bogert & Appice.--Ben Skála (diskuse) 13. 9. 2017, 15:45 (CEST)
At jde o ten nebo onen soubor, je to omezeni ponekud absurdni, protoze kazdy si ho muze prohlednout i stahnout z te jinojazycne wikipedie. JiriMatejicek (diskuse) 13. 9. 2017, 17:27 (CEST)
@ JiriMatejicek: Z internetu si každý může stáhnout kde co. Ale pokud repektujete autorská práva, možná oceníte, že díky tomuto omezení můžete jakýkoli článek české Wikipedie včetně všech obrázků dále legálně používat pod svobodnou licencí, kdežto u těch určitých jinojazyčných musíte u každého obrázku kontrolovat licenci a nesvobodné vyřadit. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 9. 2017, 18:51 (CEST)

Upozornění na nevyplněné shrnutí editace

Při používání některých nástrojů, konkrétně u Find link (ale už se mi to myslím stalo i u jiných), je součástí nástroje, že také automaticky vyplní shrnutí editace (příklad). Ovšem systém to nepozná a nedojde k uložení a zobrazí se upozornění, že jsem nevyplnil shrnutí editace, uložení musím vynutit obětovným stisknutím Zveřejnit změny. Není to zas tak palčivý problém a vím, že bych ho mohl vyřešit tím, že bych si v Nastavení/Editace odškrtl patřičné políčko, ale chci se zeptat, jestli by někdo, kdo do toho vidí, nemohl přijít s nějakým řešením, že by systém dokázal rozpoznat, že shrnutí je vyplněno – byť ne ručně, ale strojem. --Vojtěch Veselý (diskuse) 13. 9. 2017, 19:02 (CEST)

Daniil Sobčenko

Mohl by mi někdo prosím, pomoci s opravou infoboxu na stránce Daniil Sobčenko? Děkuji předem. --Markéta M. (diskuse) 16. 9. 2017, 11:34 (CEST)

Už je to vyřešeno :-). --Perid (diskuse) 16. 9. 2017, 11:36 (CEST)
Paráda, děkuji Vám! --Markéta M. (diskuse) 16. 9. 2017, 11:38 (CEST)
Není zač, chyběla pouze druhá hranatá závorka u wikiodkazu... --Perid (diskuse) 16. 9. 2017, 11:41 (CEST)
Já si toho vůbec nevšimla... Asi budu potřebovat silnější brýle. :D --Markéta M. (diskuse) 16. 9. 2017, 11:57 (CEST)

Zobrazení výřezu z obrázku

Na enWiki dokázali z tohoto obrázku noční oblohy zobrazit na Hlavní straně pomocí šablony Main page image jenom určitý výřez: viditelný zde. Bohužel nejsem z kódu oné šablony schopen vyčíst, čím je to způsobeno. A jestli to třeba není specifikum toho obrázku, který na Commons využívá poznámky v obraze (ImageNote). Dokázal by někdo zdatný rozklíčovat, čím je to způsobeno, a zařídit to i pro naše potřeby (převzetím anglické šablony nebo jinak)? Máme navržený článek týdne, který by mohl za pár týdnů jít na Hlavní stranu a hodilo by se mít ho tam už s tím výřezem. --Bazi (diskuse) 17. 9. 2017, 20:13 (CEST)

Oni ho ořízli v počítači a nahráli znova. Srovnej Soubor:Earth-grazing_meteoroid,_13_October_1990_(2)_TFA.jpg a Soubor:Earth-grazing_meteoroid,_13_October_1990_(2).jpg. Šablona dělá jen to, že mění odkaz, na který po kliknutí obrázek vede. --Martin Urbanec (diskuse) 17. 9. 2017, 20:20 (CEST)
Aha, tak to je ještě zákeřnější, než jsem čekal... :) Tedy já jsem sice čekal, že to mohli vyřešit výřezem, ale nenapadlo mě, že v rámci šablony je zadaný jeden soubor, který se zobrazuje, a jiný soubor, na který pak vede odkaz. Takže díky, tím se to řeší. --Bazi (diskuse) 18. 9. 2017, 12:48 (CEST)

Dokládání významnosti

Dobrý den,

článek o U&Sluno byl doložen více než dvěma netriviálními a nezávislými zroji, proto se chci zeptat, proč je článek pořád v procesu odloženého smazání?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

Jakub -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) U&SLUNO (diskusepříspěvky)

Neboť to správci vyhodnocují hlavně až po těch 14 dnech. Kouknu na to. Zároveň vzhedem ke jménu poukazuji, že nejsme nástrojem reklamy. OJJ, Diskuse 18. 9. 2017, 08:45 (CEST)

Mapy.cz

Jakým způsobem si nastavím, aby se mi souřadnice otevřela rovnou na mapách.cz?--Juandev (diskuse) 19. 9. 2017, 20:08 (CEST)

To snad ani nejde, ne? Myslím tohle vynucování si konkrétního produktu (konkrétních webových stránek). I když možná použít přímo externí odkaz, ne? --Jan Polák (diskuse) 20. 9. 2017, 00:23 (CEST)

Článek Tomáš Petera - pozměněn všechny kontroverze smazány

Zdravím, vytvořil jsem již dávno článek o Tomáš Petera. Nyní se na něj dívám a pravděpodobně jemu samotnému se styl, jakým byla stránka napsána nelíbila - výsledkem je všechny smazané kontroverzní kroky a nyní je z toho takřka PR stránka dokonalého člověka. Můžete mi prosím poradit, jak postupovat? Vrátit editované kroky zpět? Je to dotaz na někoho zkušenějšího. Děkuji --Aznoho (diskuse) 20. 9. 2017, 16:36 (CEST)

@Aznoho: Narychlo jsem tam vložil šablonu {{NPOV}}. Článek by měl být ověřitelný a dobře vyvážený ze všech úhlů pohledu. Osobně se stavím k propagaci tvrději. --OJJ, Diskuse 20. 9. 2017, 16:39 (CEST)

Ale jde tady o hlavní věc. Že všechny kontroverze byly smazány. Jak je nyní do článku znovu dostat? Napadlo mě, že bych vytvořil nadpis Kontroverze a tam to všechno dal zpátky podobně jako to bývá u politiků. Díky --Aznoho (diskuse) 20. 9. 2017, 16:45 (CEST)

@Aznoho: Ano, to bych hodnotil jako rozumné řešení. --OJJ, Diskuse 20. 9. 2017, 16:46 (CEST)

Článek jsem částečně navrátil do původní podoby, prosím o posouzení a korekci. Děkuji --Aznoho (diskuse) 20. 9. 2017, 20:41 (CEST)

Fotografie

Dobrý den, vytvořil jsem profil paní Lenky Graf. Požádal jsem jí o fotografii použitelnou pro tento účel, a tu jsem také obdržel. Bohužel nejsem tedy přímo autorem. Může být tato fotografie na wikipedii použita? Děkuji.

Michal

Dobrý den, Michale, pokud s tím autor fotografie (nebo jím pověřená osoba) souhlasil s jejím uvolněním pod některou z použitelných tzv. svobodných licencí. Nejvýhodnější licencí je Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0 International. Pro informaci o tom, jak svolení doložit, vizte Nápověda:Svolení autora. Kdyžtak se ptejte. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 21. 9. 2017, 21:16 (CEST)

Dotaz ohledně titulů

Když mám článek o politikovi, patří jeho titul (MUDr., Ing., CSc. apod.) do infoboxu i na hlavní článek, nebo jen do infoboxu? Děkuji za odpověď, --Markéta M. (diskuse) 22. 9. 2017, 18:06 (CEST)

Zpravidla do infoboxu. RiniX (diskuse) 22. 9. 2017, 18:12 (CEST)
Doporučené je v úvodu článku tituly nepsat, viz Wikipedie:Biografie. --Matěj Orlický (diskuse) 22. 9. 2017, 18:21 (CEST)

Velká pětka, návrh na rozcestník

DD, existují dva různé významy a dva články Velá pětka, může prosím někdo zkušený udělat rozcestník?

Článek Velká pětka je sice stručný, ale zdá se mi jako laikovi v pořádku, existuje i v jiných jazycích. Pojednává o afrických zvířatech. Lepší by bylo jej přejmenovat, např. na Velká pětka (zoologie) nebo Velká africká pětka.

Článek Big Five se mi zdá také v pořádku, také existuje i v jiných jazycích. Pojednává o osobnostních faktorech. Tento pojem se ale často používá v psychologii, např. dr.Koukolík opakovaně používá pouze českou variantu Velká pětka. Takže Big five je na wiki matoucí. Lepší by bylo jej přejmenovat, např. na Velká pětka (psychologie). Děkuji, --Petr Říha, Hradec Králové (diskuse) 24. 9. 2017, 00:12 (CEST)

@Riha: Zdravím a děkuji za upozornění na problém spolu s okomentovaným návrhem jeho možného odstranění. Situaci jsem vyřešil umístěním šablony {{Různé významy}}. Je lepší, než dvoupoložkové rozcestníky, a myslím, že popsaný problém zdárně zvládla. Závěrem ještě jednou děkuji za upozornění. --Jan Polák (diskuse) 24. 9. 2017, 03:33 (CEST)

Šablona

Dobrý den, existuje šablona "Uživatel žije Mnichově" a jestli-že ano, jak ji vložit? Děkuji za pomoc

Michael -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Wiery cz (diskusepříspěvky)

Pokud myslíte šablonu, která se vkládá na uživatelskou stránku, pak o takové nevím. Máme však šablonu {{User Německo}} (doufám, že myslíte ten německý, pokud chcete přímo Mnichov, můžete si ji vytvořit. Není to složité. Stačí převzít třeba {{User Praha}}, překopírovat jí na nový název, nahradit logo, kategorii (tu poté založte, je to jako založit článek, akorát dáte Kategorie:Název), možná nahradit nějaké další věci určené pro Prahu a je to. Jen nezapomeňte uvést autora původní šablony (teď tedy Praha), nejjednodušeji tak, že u šabl. Praha kliknete v pravém sloupci (pod logem Wikipedie) na odkaz "Citovat stránku", a do shrnutí editace u nové šablony překopírujte některou z nabízených možností. Kdyby cokoli nebylo jasné, ptejte se, jsme tu pro vás. --Vojtasafr (diskuse) 1. 10. 2017, 21:15 (CEST)
Možná by vám pomohla {{Nálepka levá}} vyplněná například takto
{{subst:Nálepka levá |id = [[soubor:Muenchen Kleines Stadtwappen.svg|30px]] |id-c = blue |id-fc = |id-s = |info = Žiji v Mnichově |info-c = lightblue |info-fc = |info-s = |border-c = }}.
Nebo lze upravit některou šablonu z Kategorie:Nálepky wikipedistů podle obcí. Zdraví --Jann (diskuse) 1. 10. 2017, 22:31 (CEST)

Jak změnit název stránky?

Zdravím, mám dotaz jak změním název stránky (tedy i odkazu). Jedná se mi o stránku ÓČKA GOLD, které se přejmenovalo na ÓČKO STAR? Děkuji MINI.LUKAS

Dobrý den, dopodrobna o tom píše stránka Wikipedie:Slučování a přesun stránek. Stránky může přesouvat schválený registrovaný uživatel pomocí záložky "Další" -> "Přesunout". RiniX (diskuse) 4. 10. 2017, 21:38 (CEST)
@MINI.LUKAS: Podrobněji: V liště pravo nahoře u článku je položka "Další" - když na ni kliknete, objeví se tlačítko "Přesunout". Poté do rámečku vpravo nahoře napíšete nový název a pod to zdůvodnění. --Remaling (diskuse) 4. 10. 2017, 21:40 (CEST)

RiniX: Já asi nebudu schválený registrovaný uživatel. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) MINI.LUKAS (diskuse)

Nebojte se, schváleným uživatelem se stává ten editor, který má alespoň 10 editací a od jeho přihlášení uplynula doba čtyř dnů. RiniX (diskuse) 4. 10. 2017, 22:26 (CEST)

DJ Tráva

dobry den, moc prosím o pomoc s odstraněním textu nad fotografii v rámečku u profilu DJ Trávy .. je to nějaká info o pixelech .. díky --Honored by foundation (diskuse) 6. 10. 2017, 21:53 (CEST)

HotovoHotovo Hotovo. Je to taková funkce infoboxů, že stačí vložit jen název obrázku a on si ho pak srovná... --Vojtasafr (diskuse) 6. 10. 2017, 22:08 (CEST)

Stříbný

Dobrý den chci se zeptat, je nutné dokládat důkaz o významnosti stránky? Včera byl na sjezdu zvolen Adam Stříbný předsedou RM, tak jsem si řekl, že by bylo fajn aby měl stránku na wikipedii, v několika dalších týdnech určitě o něm něco v nezávislých zdrojích napsáno bude, do té doby jsem tam doložil dva zdroje z parlamentních listů. Prosil bych o odstranění té šablony, pan Stříbný významný rozhodně je. Pokud se můj návrh zamítne, chci se ještě zeptat, jestli bude stačit jen jeden nezávislý zdroj? Děkuji -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 128.0.180.230 (diskuse)

Dobrý den, jedná se o jedno z obecně platných pravidel na české Wikipedii. Wikipedie (a jakákoliv jiná encyklopedie) nemá sloužit jako primární informační zdroj, ale jen jako sumarizace předtím publikovaných faktů. Co se týče Parlamentních listů, u nich je velký problém s věrohodností, vizte studii MUNI. Jeden zdroj taktéž stačit nebude, vizte již odkazované pravidlo. Srdečně, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2017, 17:05 (CEST)
Dobrý den. V článku uvedené zdroje nevyhovují: první dva nejsou nezávislé a Parlamentní listy jsou (kromě výše řečeného) články které napsal A. Stříbný, nikoli články o něm. Bylo by potřeba doložit alespoň dva nezávislé zdroje, které pojednávají přímo o něm a to v nějakém minimálním rozsahu, nestačí jen zmínka či dvě tři věty. Bez takovýchto zdrojů není osoba (či jiné téma) na Wikipedii považované za natolik encyklopedicky významné, aby si zasloužilo samostatný článek. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 10. 2017, 17:13 (CEST)

potřebuji pomoc s vytvořením nového článku

Dobrý den.

Je mi líto, ale ani podle Vašich návodů nejsem schopna vytvořit článek. Je možné zaslat někomu text a obrázky, aby to vložil správným způsobem s infoboxem, obrázky atd.? Jedná se o životopis a dílo výtvarníka Luboše Janatu.

Děkuji za odpověď

--93.153.38.169 11. 10. 2017, 14:54 (CEST)

Co konkrétně Vám tam nejde? Rád konkrétně poradím. --Vojtasafr (diskuse) 11. 10. 2017, 14:56 (CEST)
Možná by nebylo špatné, kdyby byly nějaké vzory, nebo "slepé" články k okopírování. Ale možná to někde je, tak se omlouvám. MONUDET (diskuse) 11. 10. 2017, 17:24 (CEST)
Můžete také kliknout na Luboš Janata a vložit tam svůj text, to jistě nebude problém a ostatní uživatelé s úpravami nejspíše pomohou. Pokud máte obrázky se svobodnou licencí, můžete je vložit dle Nápověda:Načtení souboru nebo pak požádat o pomoc jen s načtením obrázků. --Matěj Orlický (diskuse) 11. 10. 2017, 17:45 (CEST)
Je to jak píše kolega, důležitý je kvalitní text, s ostatními formalitami si nemusíte lámat hlavu, Wikipedie je velice otevřený projekt. Je tu také poměrně dost kolegů, kteří se novým článkům věnují a jejich základní úpravy provádějí. Jak píše kolega, stačí kliknout na tento odkaz: Luboš Janata a zkopírovat tam text, uveďte prosím také zdroje, ze kterých jste čerpala. Poté text uložíte kliknutím na modré tlačítko "Zveřejnit stránku", které je vlevo dole a je hotovo. --Remaling (diskuse) 11. 10. 2017, 17:50 (CEST)
Jen pro jistotu připomínám, že článek na wikipedii musí hlavně obsahovat nezávislé zdroje prokazující encyklopedickou významnost a nesmí porušovat autorská práva. To jsou naprosto nezbytné podmínky, ty ostatní věci se dají společnými silami vyřešit. Samozřejmě se od nováčků neočekává, že jejich práce budou hned od začátku perfektní, takže editujte s odvahou.--Hnetubud (diskuse) 11. 10. 2017, 20:26 (CEST)

Už jsem to vložila. Zatím jen text. Můžu teda poprosit o nějakou editaci. Dana

Škoda, že jste si ten odkaz na autorská práva nepřečetla, mohla jste ušetřit práci sobě i nám. Do wikipedie se prostě nedají vkládat texty okopírované z internetu, je to proti autorskému zákonu. Je nutné článek napsat vlastními slovy, s využitím dostupných zdrojů.--Hnetubud (diskuse) 13. 10. 2017, 20:22 (CEST)

Text jsem neokopírovala. Je to takhle domluveno s autorem textu, ředitelem GVUN, který se nechtěl zabývat sám vkládáním toho textu, protože je jinak pracovně vytížený. Také to je domluveno s vdovou po panu Janatovi, které pomáhám s různými záležitostmi. Já sama nemám na tom žádný zájem. Chápu vás, ale byla bych ráda, kdybyste taky pochopil vy lidi, kteří nevědí jak to chodí a nemají potřebné technické vědomosti a chtějí prostě udělat dobrou věc. 90.177.224.62 17. 10. 2017, 19:55 (CEST)

V tom případě je nutné poslat písemné povolení. OJJ, Diskuse 17. 10. 2017, 19:58 (CEST)

Splnění úkolu

Zdravím, odstranil jsem všechny odkazy na rozcestník v článku Miami, jak bylo zadáno v úkolu na diskusní stránce k článku. Jakým způsobem bych teď měl postupovat, aby bylo zřejmé, že byl úkol splněn? Přiznám se, že jsem to z návodu k šabloně {{úkoly}} příliš nepochopil... Děkuji. --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 21:52 (CEST)

Poznámka: odkaz na rozcestník trh tam pořád vidím. --Vachovec1 (diskuse) 19. 10. 2017, 22:10 (CEST)
Děkuji za upozornění, už jsem to napravil :-). --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 23:22 (CEST)
Ahoj, ono to tam ani není :). Čas od času aktualizuje rozcestníky robot, můžeš to pustit z hlavy. U nerozcestníkových/neISBN úkolů (případně ručně zadaných úkolů) to robot samozřejmě neřeší, pak stačí řádek s úkolem škrtnout. Až se škrtnou všechny, navrhni podstránku /Úkoly na rychlé smazání a odeber šablonu úkoly z diskuse (pokud by zůstala prázdná, pak ji navrhni rovněž). Hezký den, --Martin Urbanec (diskuse) 19. 10. 2017, 22:13 (CEST)
Děkuji za odpověď. --Perid (diskuse) 19. 10. 2017, 23:22 (CEST)

Kaple svaté Anny (Skuteč)

nevím jak mám opravit infobox u článku Kaple svaté Anny (Skuteč) --Petr1888 (diskuse) 26. 10. 2017, 12:41 (CEST)

Ok. Chybělo ukončení odkazu. B.mertlik (diskuse) 26. 10. 2017, 12:49 (CEST)

Pastvisko (Proseč)

Nevím jak mám doplnit ke článku Pastvisko (Proseč) šablonu části české obce a zároveň jak mám tuto šablonu pro Proseč aktualizovat o místní část Pastvisko --Petr1888 (diskuse) 26. 10. 2017, 15:29 (CEST)

V první řad je nutné si ujasnit, zda jde o část obce, ZSJ nebo jen o sídlo bez vlastní administrativní úrovně (= nemá číslo části ani ZSJ). A potom se to řeší přes Wikidata @Vojtěch Dostál: JAn (diskuse) 26. 10. 2017, 21:43 (CEST)

no jedná se o základní sídelní jednotku, ID 133167. V minulosti šlo jednoduše šablonu editovat, to v současnosti není možné. Řešit přes wikidata nevím jak. --Petr1888 (diskuse) 27. 10. 2017, 08:42 (CEST)

osada musí být na wikidatech nachází se v administrativní jednotce (P131) Proseče a zároveň Proseč musí mít zahrnuje sídlo (P1383) uvedenou osadu. Hotovo.--Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 10. 2017, 10:04 (CEST)
toto vysvětlení je též na Šablona:části české obce/doc--Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 10. 2017, 10:05 (CEST)

Varování

Když IP vkládá vulgarity do článku, použiji tuto šablonu nebo tuto? --Rob542 (diskuse) 26. 10. 2017, 18:00 (CEST)

V případě vulgarit bych volil rovnou šablonu {{Experimenty2}}. --Jan Polák (diskuse) 26. 10. 2017, 18:07 (CEST)
Viz kolega, pokud jich vloží více a ještě nebyl varován, tak bych rovnou vložila e3. --Markéta M. (diskuse) 27. 10. 2017, 10:33 (CEST)
Jestli jste myslel toho včerejšího z čl. Jogurt, toho jsem rovnou zablokoval. Pokrač. veselých *****. OJJ, Diskuse 27. 10. 2017, 10:38 (CEST)

Tituly

Máme nějaký konsensus ohledně uvádění titulů a jejich pozice ve článcích o osobách? Všímám si, že se občas mezi Wikipedisty objevují různé praxe - někdo tituly odstraňuje, někdo vkládá, někdo je přesouvá do infoboxu… Měl jsem dojem, že --Xth-Floor (diskuse) 29. 10. 2017, 19:35 (CET)

Dle doporučení Wikipedie:Biografie nemají být tituly v úvodu článku, mají být v infoboxu. --Matěj Orlický (diskuse) 29. 10. 2017, 19:46 (CET)
Souhlas, z úvodu jistě smazat a vložit je do boxu de facto ve stejné podobě. Jsou-li již v boxu obsaženy, pak smazat dodatečně z úvodu jako nežádoucí duplicitu. --Protestant (diskuse) 29. 10. 2017, 20:05 (CET)
Díky. Nemáte tušení, kdy bylo toto vloženo do biografických doporučení? Existují totiž dobré i nejlepší články, kde jsou tituly v úvodu. Tehdy to muselo být považováno za korektní, jinak by to neprošlo recenzním řízením. Proč to řeším: Existují osoby, které mají i pět nebo šest titulů a v prostorově omezeném infoboxu to vede k nadměrnému zalamování. Tohle, přijde mi, nebylo při zavádění doporučení domyšlené. --Xth-Floor (diskuse) 29. 10. 2017, 20:32 (CET)
22. 4. 2009, stačí vyvinout trochu úsilí v historii stránky. Doporučení se týká (nevím proč) jen akademických titulů. --Matěj Orlický (diskuse) 30. 10. 2017, 10:47 (CET)

Vyhledání zveřejněného článku

Jak je možné, že editovaný článek se mi ve výsledku vyhledávání neobjeví? Webonio2017 (diskuse) 30. 10. 2017, 15:21 (CET)

U nových stránek to může chvíli trvat. JAn (diskuse) 30. 10. 2017, 15:57 (CET)

Soukromá stránka

Jak založit soukromou stránku wikipedie fungující pouze na odkaz ? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Appleuš (diskuse) 30. 10. 2017, 15:54 (CET)‎ (CE(S)T)

@Appleuš: Mohl byste blíže specifikovat, co tím myslíte? --Vojtasafr (diskuse) 30. 10. 2017, 15:56 (CET)
Nelze to. Wikipedie je veřejně dostupná encyklopedie a nemá smysl omezovat přístup k jednotl. stránkám na Wikipedii. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 10. 2017, 19:10 (CET)

Šablona:Infobox jeskyně

Už delší dobu postrádám Infobox jeskyně, jaký má například dewiki: Vorlage:Infobox Höhle, ale i jiné Wikipedie. Měl by někdo chuť se do toho pustit? Děkuji předem!--Dirillo (diskuse) 1. 11. 2017, 13:46 (CET)

@Dirillo: založeno. Vizte {{Infobox - jeskyně}}. Můžete vkládat do článků. Některé položky šablona může přejímat z Wikidat, i pouhé vložení {{Infobox - jeskyně}} tedy vytvoří obstojný infobox (jsou-li tedy na WD údaje). Pokud by bylo třeba doplnit do infoboxu ještě nějaké položky, napiště do diskuse k šabloně. --Vachovec1 (diskuse) 1. 11. 2017, 21:39 (CET)
Výborně - díky za rychlou reakci!--Dirillo (diskuse) 2. 11. 2017, 02:13 (CET)
P.S. Vyzkoušeno, viz Mladečské jeskyně, paráda! Jedině ještě by zbývalo k úvaze, zda nenahradit v locmap červený puntík symbolem jeskyně, ovšem ta volba by se musela zvážit - například ta německá "podkůvka" na dewiki mi připadá trochu moc velká, Rusové ji mají trochu menší a ještě o něco sympatičtější mi připadá symbol, který ve svém ib používají Poláci. Každopádně ten náš puntík aspoň dost přesně určuje dané místo na mapě.--Dirillo (diskuse) 2. 11. 2017, 06:22 (CET)
při vložení šablony např. Balcarka se mi objeví hláška {{#coordinates:}}: na stránce není možné mít více než jeden hlavní štítek. --Petr1888 (diskuse) 2. 11. 2017, 08:05 (CET)
Pokud se v článku vyskytují dva infoboxy pracující se zeměpisnými souřadnicemi, je třeba zobrazování souřadnic v jednom z nich potlačit vložením kódu zeměpisná šířka = vypnuto. --Jan Polák (diskuse) 2. 11. 2017, 08:08 (CET)
jo už jsem na to přišel a odstranil jsem šablonu souřadnice --Petr1888 (diskuse) 2. 11. 2017, 08:12 (CET)
@Vachovec1: Tak přece jen ještě jedna malá prosbička: bylo by potřeba do infoboxu přidělat parametr "datum zpřístupnění", případně "rok zpřístupnění", to je dost podstatný údaj. Díky!--Dirillo (diskuse) 2. 11. 2017, 09:29 (CET)
Symboly do mapy najdete na: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Map_pointers --Juniperbushman (diskuse) 2. 11. 2017, 10:51 (CET)
Parametr datum zpřístupnění přidán. Symbol změněn z červeného bodu na symbol jeskyně. Btw. nabídka symbolů, ze kterých jsem vybíral, je zde (můžete posoudit, zda by jiný nebyl lepší). --Vachovec1 (diskuse) 2. 11. 2017, 12:21 (CET)

Dálnice a rychlostní silnice v Polsku

Dobrý den, u tohoto článku se něco pokazilo, proč je tabulka tak dole? Díky. Dálnice a rychlostní silnice v Polsku -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 85.70.91.35 (diskuse)

Dobrý den, na článku nevidím nic rozbitého, prosím napište, v jakém prohlížeči stránku prohlížíte, případně pošlete snímek obrazovky. --Dvorapa (diskuse) 2. 11. 2017, 15:17 (CET)

Zrušení nebo smazání stránky?

Dobrý den, řeším problém, kdy jsme vytvořili na Wikipedii stránku o české pobočce mezinárodní firmy ARVAL. Tento zápis se pak zobrazuje v Google vyhledávání přednostně před firemním zápisem Google Moje Firma, což nevyhovuje firmě ani uživatelům, jelikož Google Moje firma je pro ně užitečnější (adresa,web,navigace, recenze atd,). Doporučujete celou Wiki stránku smazat nebo jen změnit její jméno, tak aby se při zadání brandu do Google nezobrazovala v knowledge graphu na pravé straně Wikipedie ale požadovaný zápis z Google Moje firma? Případně lze to nějak nastavit? Děkuji.--80.250.0.30 3. 11. 2017, 14:22 (CET)Dana Križanová

Dobrý den, s tímto problémem se prosím obraťte na společnost Google. Pojmenování a mazání stránek na Wikipedii podléhá zdejším pravidlům vyplývajícím z potřeb encyklopedie, rozhodně se ale nemohou řídit tím, jak obsah Wikipedie aktuálně zobrazuje jeden (ač největší) internetový vyhledávač. --Matěj Orlický (diskuse) 3. 11. 2017, 14:29 (CET)

Dálnice

Dobrý den, u takovýchto tabulek se v poslední době něco kazí. Proč je u dálnic v Polsku: Dálnice a rychlostní silnice v Polsku a v Lucembursku: Dálnice v Lucembursku, v Rumunsku: Dálnice v Rumunsku tabulka tak dole? Díky -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 213.19.110.10 (diskuse)

Dobrý den, je to kvůli malé délce článku. Software Wikipedie se snaží nějak napasovat zadaný obsah do stránky tak, aby byl vidět všechen. Jelikož primárním typem obsahu je text, všechno ostatní se do něj zakomponovává. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 4. 11. 2017, 13:30 (CET)

Encyklopedická významnost - sportovní střelba

Dobrý den všem. Chtěl jsem se zde poradit o encyklopedické významnosti článků. Věnuji se sportovní střelbě a tato část je na zdejší Wikipedii docela zaostalá, tak jsem se rozhodl pro její rozšíření. Narazil jsem ale na otázku ohledně Mistrovství České republiky. Mám založit jeden velký článek se všemi výsledky (jako u šachů) nebo jednotlivá mistrovství mají mít vlastní stránku výsledky (jako u atletiky)? Problémem je, že na MČR je více než 13 disciplín (krát 4 díky věkovým kategoriím) - myslím si tedy, že jeden dlouhý článek by byl nepřehledný, ale jestli je to na druhou stranu tak významné téma a sport, aby mělo každé mistrovství svoji stránku. Předem děkuji za odpovědi a názory. S pozdravem a přáním hezkého dne, Jakub Sochor (diskuse) 4. 11. 2017, 16:55 (CET)

Být Vámi, tak bych to udělala jako u atletiky. Jednotlivé mistrovství, vlastní stránka. --Markéta M. (diskuse) 4. 11. 2017, 16:57 (CET)

Přesmĕrování

Potřebovala bych přesměrovat Jon (jméno) na Jan. --2A00:1028:8B43:35F6:AD71:CBBC:2A0A:D416 4. 11. 2017, 18:53 (CET) Hanka

Kolega přesměroval. RiniX (diskuse) 4. 11. 2017, 18:55 (CET)

Dotaz

Ještě jedna věc. Paní nebo slečna Markéta M. Mě požádala, ať používám interní odkazy. Co to je? A proč bych je měla používat? --Hana Holubová (diskuse) 4. 11. 2017, 19:10 (CET) Hanka.

Interní odkazy jsou takové odkazy, které odkazují na jiný článek ve Wikipedii, když si čtete nějaký článek, zjistíte, že jsou v textu modrá slova. Po kliknutí na ně se Vám zobrazí článek nějak související s daným tématem. Příklad: Václav Havel byl první český prezident. Důvodů je několik, ten nejdůležitější je nabídnout čtenáři související článek, dle mého názoru je to jedna z nejužitečnějších prvků na Wikipedii. Nápovědu naleznete zde. --Vojtasafr (diskuse) 4. 11. 2017, 19:17 (CET)
A nejdůležitější věc jsem zapomněl - ve VisualEditoru (tlačítko "editovat") ho vytvoříte kliknutím na takový "řetěz" vedle tlačítka s uvozovkami. --Vojtasafr (diskuse)

Děkuji Vám za odpověď! --Hana Holubová (diskuse) 4. 11. 2017, 19:26 (CET) Hanka

Ještě jeden dotaz

Jak bych měla ostatní oslovovat ostatní na Wikipedii, jako jsou Vojtasafr nebo Markéta M.? --Hana Holubová (diskuse) 4. 11. 2017, 19:38 (CET) Hanka

Pokud příslušným počtem dvojteček na začátku řádky odsadíte svou odpověď v diskusi, je zřejmé, komu odpovídáte a oslovení není nutné. --Matěj Orlický (diskuse) 4. 11. 2017, 19:52 (CET)

šablona infobox stezka

Bylo by možné doplnit do šablony infobox stezka parametr odkazující na kategorii na commons - příklad viz Křížová cesta (Horní Čermná) --Petr1888 (diskuse) 9. 11. 2017, 10:31 (CET)

V článku, dokumentaci šablony i jejím kódu ho vidím... Matěj Suchánek (diskuse) 9. 11. 2017, 19:00 (CET)
Doplnil jsem a zapomněl jsem napsat sem. hotovo --Vojtěch Dostál (diskuse) 9. 11. 2017, 19:20 (CET)

Ostrá

Prosím o přesun Ostrá na Ostrá (okres Nymburk). Ostrá by měl být rozcestník - je tam více než dva významy - viz sk.wiki. Mircea (diskuse) 10. 11. 2017, 10:35 (CET)

@Mircea: O přesun se žádá na Wikipedie:Nástěnka správců. --Matěj Orlický (diskuse) 10. 11. 2017, 11:48 (CET)
Dík, ok. Mircea (diskuse) 10. 11. 2017, 12:00 (CET)

Odstranění stránky

Prosím o odstranění stránky https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:JanaLiberda . Bohužel vložení příkazu smazat nelze. Zdůvodnění: Změna uižvatelského jména. Uživatel se jménem JanaLiberda neexistuje. Díky.

bramborica (diskuse) 15. 11. 2017, 23:15 (CET)

Odkaz na letopočty ano/ne

Dobrý den!

Jako nováček často brouzdám na stránkách "nápověda:" a "wikipedie:".

V článku nápověda:Vnitřní odkazy se píše: "Obvykle se neodkazují ... letopočty bez úzkého vztahu k článku, ..."

V článku Wikipedie:Vzhled a styl se píše: "...Jako odkazy se také systematicky označují letopočty, ..."

Zdá se mi to poněkud v rozporu. Osvětlíte mi to, prosím?

Díky --Hnidopichwiki (diskuse) 15. 11. 2017, 23:15 (CET)

Řídím se „Na co neodkazovat“, tj. neodkazovat čísla a letopočty bez úzkého vztahu k článku, obecně známé pojmy, které s tématem článku nemají těsnou souvislost (výjimkou jsou např. úvody biografií, Wikipedie:BIO). Zvláštní, že si odhaleného rozporu nikdo nevšiml. WP:VaS v dané sekci správně uvádí odkazování na související články, což je pro mě to klíčové; také odkaz na anglickou praxi v závěru čtenáře zavede na WP:DATELINK, která je v souladu se sekcí „Na co neodkazovat“.
Pokud budu chtít článek smysluplně porovázat linky, pak tématicky blízkými, nikoli nahodilými, z nichž se o tématu čtenář nic nedozví. Např. z věty: „Jmenován předsedou strany byl 1. prosince 2015“, není důvod odkazovat na obecné přehledové články 1. prosinec a 2015. Vkládat tématicky svázané linky naopak smysl má, např. ve filmu Dunkerk na seznam všech filmů, cen a výdělků z daného roku – [[2017 ve filmu|2017]], u hudebních nahrávek na [[2017 v hudbě|2017]], u tenisové sezóny 2017 na [[WTA Tour 2017|2017]], namísto posílat čtenáře na prostý rok [[2017]], kde žádná přidaná hodnota, nic souvisejícího není.
Úvod v doporučení WP:VaS o systematickém označování letopočtů by se měl řešit na diskusi. Z mého pohledu je to v rozporu se smyslem linkování i přínosem čtenářům, a tedy formulaci buď odstranit, nebo přepsat v souladu s výše uvedeným.--Kacir 16. 11. 2017, 03:38 (CET)
Dobrý den. Jasná, jednoduchá odpověď ano/ne není, protože na tom není jednoznačný konsensus. Proto se v pravidlech objevují takové nepřesnosti až nesmysly, protože se nedohodneme, jak to upravit.
Kolega Kacir zastává stanovisko spíše ne, proti tomu by se dalo namítat, že „Kdy odkazovat“ nemá na rozdíl od Vzhled a styl status doporučení. A zase například u nejlepších článků je vidět, že kolegové z projektu Kvalita preferují šetření odkazy. Každopádně by asi nebylo vhodné se věnovat systematickému přidávání ani naopak odebírání odkazů na roky. Pokud by Vás zajímaly různé názory na tento problém, viz Wikipedie:Žádost o komentář/Interní odkazy na data a letopočty.
A jako vysvětlení rozporu ještě nabízím vysvětlení, že ve Vzhled a styl se text týká úvodu článku, kde by měla být jen ta nejdůležitější data, které tedy lze víceméně považovat za těsně související a hodné odkazu. --Matěj Orlický (diskuse) 16. 11. 2017, 10:40 (CET)
Jak píše kolega Orlický, mezi citovanými pravidly rozpor je jen malý, když je budeme citovat přesněji: "v článku ... Obvykle se neodkazují ... letopočty bez úzkého vztahu k článku, ..." a "v úvodu článku ... Jako odkazy se také systematicky označují letopočty, ...". S myšlenkou, že v úvodu by měly být jen letopočty pro předmět článku obzvláště důležité. V praxi se důsledně odkazují letopočty v úvodní větě - typicky data narození úmrtí, založení/vzniku - zániku, jinak se s odkazováním na roky obvykle šetří. --Jann (diskuse) 16. 11. 2017, 13:25 (CET)
Díky za odpovědi Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 22:40 (CET)

Zbloudilý? text v mobilní verzi

Zdravím! Podívejte se, prosím, někdo na článek Ladislav Bezák. V mobilní verzi se hned pod názvem článku objevuje slovo "Český". Dle článku Jiří Kobrle nebo Petr Jirmus by tam třeba mohlo být "Československý akrobatický letec". Vysvětlíte mi, prosím, jak se tento "podnadpis" jmenuje a proč v klasické verzi nejsou? Pokud snad ještě někdy objevím tento druh "závady", mohu to nějak opravit sama? Díky --Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 21:27 (CET)

@Hnidopichwiki: V mobilní aplikaci se zobrazuje popis z položky Wikidat. Opravu lze provést buď právě v mobilní aplikaci nebo na Wikidatech. Přímo v českém článku není tato informace běžně dostupná. JAn (diskuse) 22. 11. 2017, 21:31 (CET)
@JAn: Díky za informaci i opravu. Hnidopichwiki (diskuse) 22. 11. 2017, 22:40 (CET)

Niklojc hruška

Dobrý den opakovaně je mi blokována stránka Niklojc hruška, kterou jsem před několika dny založil. V příspěvku vycházím z textu na oficiálních stránkách obce Chválenice (http://www.chvalenice.cz/obec-107/z-historie-obce-1/kapitoly-z-historie/zajimava-mista-v-okoli/niklojc-hruska-a-rodina-hajsmanovych/), jehož jsem autorem. Jedním z důvodů, proč dochází k blokování, je porušení autorských práv. Formou mailu a formou vzkazu administrátorovi jsem již opakovaně upozornil, že jde o mé dílo, a tedy že nejde o porušení autorských práv. Jako další důvod blokování je uvedeno, že článek Niklojc hruška nesplňuje podmínky pro kvalitní zpracování encyklopedického hesla. Rád bych upozornil, že při zpracování tématu jsem jako historik vycházel z archivních pramenů a také z dokumentace, kterou mám jako iniciátor prohlášení Niklojc hrušky za památný strom k dispozici. Žádám o zpřístupnění stránky pro další editaci. Děkuji a přeji hezký den,-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Sanki 2010 (diskuse)

Znovu. OTRS ještě nebylo zpracováno, vyčkejte na zpracování, může to trvat pár dní. Potom bude třeba text upravit dle Wikipedie:VAS a Wikipedie:ES. OJJ, Diskuse 25. 11. 2017, 12:38 (CET)

Richard Neugebauer

Regionální spisovatel. Nar. v Rychnově nad Kněžnou 18.10.1961. Vyšly mu tyto knihy: Pomoc pro Erlictál ISBN 978-80-74050-09-1 v roce 2008 Pojeď s námi, ISBN 978-80-87105-46-7 v roce 2013 Dějiny Neratova (Bärnwaldu), ISBN 978-80-270-0083-8

Jakou pomoc potřebujete? Pokud byste rád/a o dotyčném napsal/a článek, tak doporučuji nejprve prostudovat, zda jde o člověka dostatečně významného, aby o něm podle pravidel Wikipedie článek být napsán mohl. Viz zejména doporučení Wikipedie:Encyklopedická významnost a Wikipedie:Významnost (lidé). V zásadě jde o to nalézt nějaké zdroje, které o Richardu Neugebauerovi aspoň trochu podrobně pojednávají, například v regionálním tisku apod., a pokud takové existují, tak potom podle těchto zdrojů můžete článek o něm napsat. --Jan.Kamenicek (diskuse) 28. 11. 2017, 13:08 (CET)

Propojení jazykových verzí článku

Mohl by někdo šikovný propojit český a slovenský článek Seznam představitelů Protektorátu Čechy a Morava s anglickým, italským atd. článkem o tomtéž? Protože wikidata zase hlásí nějakou chybu a nechci se v tom vrtat sám, aby se to pak nemuselo revertovat (jako u následníka trůnu). Předem děkuji. Nějaké systémové řešení potíží s mezijazykovými odkazy se stále ještě nerýsuje?? --Honzula (diskuse) 29. 11. 2017, 11:36 (CET)

Sloučil jsem, u mě to šlo bez problémů. --Harold (diskuse) 29. 11. 2017, 11:44 (CET)
Děkuji.--Honzula (diskuse) 29. 11. 2017, 12:01 (CET)

Rozbitý kladogram

Zdravím, dokázal by někdo technicky zdatný napravit dlouhodobě rozhozený fylogenetický strom v článku Cypřišovité, v kapitole Taxonomie? Předem díky, --Borzywoy (diskuse) 24. 11. 2017, 17:53 (CET)

Opraveno. Když chybí několik sad ukončovacích závorek, tak to fungovat pochopitelně nebude… --Vachovec1 (diskuse) 29. 11. 2017, 12:38 (CET)

blokování

--Noteman500 (diskuse) 30. 11. 2017, 16:50 (CET)Jak se blokuje uživatel když jsem přihlášen? děkuji

@Noteman500: Blokovat mohou pouze uživatelé s právy správce. --OJJ, Diskuse 30. 11. 2017, 16:52 (CET)

Šablony aktualizovat po a aktualizovat

Zdravím, rád bych v nejbližší době vytvořil kategorii ve stylu Kategorie:Údržba:Aktualizovat starostu také pro hudební články. Například Kategorie:Údržba:Aktualizovat hudební článek. Měl bych dotaz ohledně zápisu parametru druhá kategorie do šablony {{Aktualizovat po}}; kategorie se zapisuje i s „podnázvem“ Údržba: či ne? Zároveň bych se chtěl zeptat, zda je nějak možné parametr druhá kategorie zapsat také do šablony {{Aktualizovat}}. Díky. --Michal Lenc (diskuse) 30. 11. 2017, 15:38 (CET)

K první otázce: soudě z kódu {{#if:{{{2|}}}|{{Kategorie|{{{2}}}}}}} je nutné „Údržba:“ uvést.
K druhé otázce: proč vlastně, když je takový seznam možné vytvořit pomocí PetScanu. Matěj Suchánek (diskuse)
Díky. S PetScanem jsem ještě nepracoval, proto mě nenapadl. Mrknu se na to. --Michal Lenc (diskuse) 30. 11. 2017, 18:59 (CET)
@Matěj Suchánek: Nevěděl bys, v čem je u tohoto zápisu problém? --Michal Lenc (diskuse) 2. 12. 2017, 20:31 (CET)
Zřejmě to nefunguje v nečlánkovém prostoru. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 12. 2017, 20:35 (CET)

Oprava infoboxu

Zdravím, potřeboval bych opravit „rozhozený“ infobox v článku Cynarin. Děkuji moc.--M97uzivatel (diskuse) 8. 12. 2017, 09:26 (CET)

Doplnil jsem <nowiki>, takže už není rozhozený, nicméně trochu se nám roztáhl. Matěj Suchánek (diskuse) 8. 12. 2017, 09:41 (CET)

Igor Talkov

Zdravím! Prosím o pomoc s článkem "Igor Talkov" - nevím, jak vložit odkaz na youtube k jeho písním. (Ja vernus - Vrátím se, Gospoda demokraty - Páni demokraté). Děkuji moc! M.Dvořáková-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 79.98.72.208 (diskuse)

Doporučuji se podívat do nápovědy. --Hugo (diskuse) 8. 12. 2017, 05:30 (CET)
Krom toho odkazy na YouTube jsou zde částečně blokované. --Dvorapa (diskuse) 9. 12. 2017, 13:47 (CET)

stránka Česká rafinérská

Dobrý den,N

pokoušel jsem se editovat stránku Česká rafinérská. Tato společnost změnila od letošního roku název na UNIPETROL RPA - odštěpný závod Rafinérie, a proto jsem chtěl takto změnit také název tabulky. Bohužel tato změna byla ze strany Wikipedie vrácena. Rád bych se proto zeptal na důvod vrácení této změny. Popřípadě, zda bych nyní mohl tuto změnu uskutečnit.

Zároveň jsem se pokoušel o doplnění na stránce Unipetrol. V rubrice současnost byla ze strany Wikipedie smazána věta: "1. ledna dceřiná společnost Česká rafinérská zanikla a v rámci Unipetrolu RPA vznikl nový odštěpný závod Rafinérie". Rád bych znal opět důvod smazání, protože se nejedná o žádné komerční sdělení, ale o fakta.

Děkuji

SAMARON181818 (diskuse) 8. 12. 2017, 15:58 (CET)

Dobrý večer, pane kolego,
tyto informace Vám bohužel nemohu sdělit, jelikož předmětná věta je stále na webu přítomna, vizte Unipetrol RPA. Nejsem na toto téma odborník, ale z mého laického pohledu, není Unipetrol to samé, jako Unipetrol RPA? Píšete cosi o změně názvu. Na Wikipedii platí, že 1 téma == 1 článek. To platí i historicky. Jestliže se jedná o různé historické názvy téhož subjektu, navrhuji sepsat aktuální článek, popisující i historii, na aktuálním názvu společnosti a informace z ostatních článků do něj sloučit a převést do minulého času, kupř. do sekce historie. Chcete-li, rád Vám s tím pomůžu, stačí se ozvat buďto opět sem nebo přímo mě. Žádné smazání nevidím ani na stránce Česká rafinérská.
Budete-li si chtít někdy zjistit, proč (a jestli) bylo něco smazáno, je možné využít tlačítka Zobrazit historii. Důvod provedení jakékoliv změny by měl být uveden ve shrnutí editace (text v závorkách). V historii je také uvedeno uživ. jméno člověka, který změnu provedl. Kdykoliv ho můžete skrze tlačítko diskuse kontaktovat a zeptat se ho na podrobnosti.
S přáním nádherného zbytku dne,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 12. 2017, 20:59 (CET)
Dobrý den, ještě k tomu něco málo doplním. Je možné, že jste se se svou editací trefil zrovna do chvíle, kdy měla databáze technické problémy. Zkuste heslo Unipetrol upravit znovu. Ale protože vedle hesla Česká rafinérská o zaniklém subjektu existuje i heslo Unipetrol RPA, domnívám se, že v hesle Česká rafinérská není důvod přepisovat název tabulky. I když firma zanikla, neznamená to, že musí nutně zaniknout i článek o ní. Kritériem by měla být encyklopedická významnost. Není-li EV splněna, pak se to obvykle řeší smazáním nebo sloučením. --Jvs 9. 12. 2017, 14:02 (CET)

Sekce "Literatura" - dotaz k typografii

Zdravím!
Všimla jsem si typografické zvláštnosti v popisu literatury k článku. Za místem vydání následuje mezera, pak dvojtečka a po další mezeře je uveden název vydavatele. Viz např. zde a v Nápovědě.
Proč dvojtečce předchází mezera? Proč je vůbec použita dvojtečka místo čárky? Díky za osvětlení proč to tak je
--Hnidopichwiki (diskuse) 9. 12. 2017, 00:57 (CET)

Citace je podle ČSN ISO 690 (viz šablonu {{Citace monografie}}), imho to navazuje na knihovnický úzus, podobně se dvojtečkou (z obou stran oddělenou mezerami) odděluje titul a podtitul knihy. Podle mě jde o jednoznačný dělící znak, aby bylo jasné, že dvojtečka není součástí předchozho výrazu. IJP uvádí i další možnosti zápisu, ale též doporučuje onu normu. Stačí googlovat. — Gumruch (disk.) 9. 12. 2017, 01:20 (CET)
Já myslím, že prohození pořadí vydavatele a místa vydání je asi nejhorší chybou normy, ale dobrá. Ta dvojtečka s mezerou před sebou je něco podobného (mnoho lidí ji "logicky" vynechá). V normě není interpunkce vůbec předepsána, je jen příkladmo použita v přílohách. Asi by bylo lepší, kdyby byla nějak aspoň doporučena. MONUDET (diskuse) 9. 12. 2017, 09:36 (CET)
Díky Wikipedistům Gumruch a MONUDET za vysvětlení. Šablonu si nastuduji. --Hnidopichwiki (diskuse) 11. 12. 2017, 21:27 (CET)

Wikipedisté podle oboru

Dobrý den, slyšel jsem, že se zde nachází nějaká stránka, na které je seznam wikipedistů, kteří mohou poradit např. v oblasti hudby, sportu, atd. O jakou stránku prosím se jedná? --Werner.v (diskuse) 9. 12. 2017, 10:36 (CET)

@Werner.v: Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Recenzenti podle oborů. Mějte se. --OJJ, Diskuse 9. 12. 2017, 10:38 (CET)

Wiki heslo Derek Thompson

Dobrý den,

edituju heslo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Derek_Thompson a ráda bych se zeptala k otázce významnosti. Jak ji posuzujete a co je možné udělat pro to, abych heslo správně upravila?

Děkuji

Jana Poncarová

Jponcarova (diskuse) 11. 12. 2017, 19:22 (CET)
Dobrý den, vše je popsáno zde. --Hugo (diskuse) 11. 12. 2017, 19:45 (CET)

Pomoc s albem

Zdravím! Pomohl by mi prosím někdo sjednotit šířku šablony {{Seznam skladeb}} na stránce We Stitch These Wounds? Předem velké díky! --Tayari (diskuse) 14. 12. 2017, 15:11 (CET)

Rozšiřte článek, sjede to dolů pod infobox a bude stejně široká. Napevno by to jít nemělo. --Marek Koudelka (diskuse) 14. 12. 2017, 15:12 (CET)

Mapa Evropské rady podle politické příslušnosti lídrů

V článku Evropská rada je mapa s barevným označením států podle politické příslušnosti jejich lídrů. Ta mapa nesouhlasí, hlavně kvůli Babišovi. Ten patří do ALDE a Česko by tedy mělo být žlutě vyznačeno a ne rudě, což byla Sobotkova barva. Na Commons je sice taková mapa se žlutou barvou pro Česko, je ale špatně označena a v náhledu se objevuje zase ta s rudou barvou. Jak to spravit, nevím. Prosím tedy o pomoc. Krom toho asi bude brzo další změna. Socialisté, kteří mají pod sebou stejně už jen šest vlád, se dále umenší na pět. Sebastian Kurz nahradí brzy Kerna jako kancléř. Kurz je EPP, Kern je socialista. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 12. 2017, 15:18 (CET)

Dobrý den. Problém s náhledem asi viz Wikipedie:Jak aktualizovat cache. Co myslíte tím „je ale špatně označena“? Nezdá se mi, že by aktualizace encyklopedie „až“ za 24 hodin byl problém k řešení. Zdraví Matěj Orlický (diskuse) 14. 12. 2017, 16:09 (CET)
Díky za odpověď. Špatně je ta mapa označena, protože pod správnou mapou je označení zdroje,který vede zase na zastaralou mapu. Snad se sem ještě vrátím, až se pokusím realizovat Vaši radu, pane kolego. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 12. 2017, 16:19 (CET)
Není jasné, co a kde popisujete, zkuste doplnit odkazy. Ale se zobrazováním zastaralé verze obrázku kvůli cachi bývá problém i na Commons. --Matěj Orlický (diskuse) 14. 12. 2017, 17:25 (CET)

Pomoc s článkem o šachistovi Josefovi Havelkovi

Dobrý den, můj svěřenec mě požádal o pomoc s tvorbou jeho stránky na Wikipedii. Mně se to nějak nedaří, pomohl by mi někdo, prosím? Děkuji.

Rád, ale neukládejte prosím každou editaci nadvacetkrát. Díky. --OJJ, Diskuse 19. 12. 2017, 12:06 (CET)

Uložení

Nemohu uložit článek. Stále dokola se mi zobrazuje nová CAPCHA.--Petr Noha (diskuse) 19. 12. 2017, 12:38 (CET)

@Petr Noha: Mohl byste to upřesnit? Vizte také Wikipedie:Jak hlásit chyby. --OJJ, Diskuse 19. 12. 2017, 12:39 (CET)
Přidělil jsem Vám výjimku z CAPTCHy (a pár dalších automatických filtrů). Dle Vašich příspěvků se to již povedlo. S pozdravem. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 12. 2017, 12:41 (CET)

Už se to podařilo, ale nevím co bylo za problém. Musel jsem CAPTCHA zadat asi sedmkrát. Blokují mě i na Commons, nevím proč - něco jde něco nejde. Nejde mi editovat ani tato stránka. Tady do hlásí konflikt, tam to hlásí, že mě blokuje filtr. Nevím co je za problém.--Petr Noha (diskuse) 19. 12. 2017, 12:42 (CET)

@Petr Noha: Tady to bude hlásit editační konflikt, tj. když více lidí edituje v jeden okamžik tu samou stránku. Tady by už ten filtr neměl vadit rovněž. --OJJ, Diskuse 19. 12. 2017, 12:43 (CET)

Myslel jsem, že Wikipedii může editovat každý, přesto jsem soustavně blokován :/--Petr Noha (diskuse) 19. 12. 2017, 12:45 (CET)

Neměl by jste být blokován. Nejspíš se jedná o nějaké automatické mechanismy. Mohl byste mi prosím zkopírovat zprávu ze systému? Omlouvám se za způsobenou komplikaci. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 12. 2017, 12:48 (CET)
Problém byl zřejmě v tom, že článek obsahoval url (referenci), takže zafungoval ochranný mechanismus proti spambotům. 19. 12. 2017, 18:33 (CET)

Automatické vložení popisku u obrázků z Commons

Jsem slepý, nebo opravdu neexistuje (jednoduchý kanonický) způsob, jak vložit namísto ručně vytvořeného popisku obrázku na každé jednotlivé stránce na Wikipedii příslušnou informaci z popisu souboru na Commons? Jde o to, že popisky ve článcích naprosto neodpovídají tomu, co je na aktuální versi obrázku (například zde). ΜΜΝ (diskuse) 24. 12. 2017, 23:35 (CET)

Jednoduchý kanonický zřejmě ne, a to proto, že údaje souborů jsou na Commons ještě stále ukládány ve wikitextu. Projekt Structured data to snad brzy napraví. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 12. 2017, 10:46 (CET)

Přejmenování článku o osobě (nejasné rozlišení)

Založil jsem článek František Jirásek (kronikář), ale ukazuje se, že kronikář nebyla úplně nejlepší volba. Více se zabýval loutkovým divadlem, sepsal několik technických knížek a řadu loutkových her. Jenže jak tohle jednoduše pojmenovat? Spisovatel to tak úplně nebyl. Nebo tam nechat primární povolání Učitel/Pedagog?--Jan Tošovský (diskuse) 25. 12. 2017, 21:49 (CET)

Dobrý den. Problém souvisí s požadavkem na doplnění zdojů, že (=čím) byla osoba významná. Zkuste se ale zamyslet nad tím, že rozlišovač nemá obsáhnout, čím vším se osoba zabývala, ale aby byla identifikovatelná a rozlišitelná od jiných osob téhož jména. Vhodné může být např. autor loutkových her, což se asi rozumně zkrátit nedá. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 12. 2017, 22:31 (CET)
autor loutkových her mi přijde Ok. Je tu nějaký admin, který to může změnit? Přesměrování mi přijde zbytečné. Na odkazovaných stránkách to opravím.--Jan Tošovský (diskuse) 27. 12. 2017, 20:16 (CET)
Nešlo by raději František Jirásek (loutkář)? --Vachovec1 (diskuse) 27. 12. 2017, 20:20 (CET)
Loutkář divadlo hraje, nepíše. Loutkař zase tvoří (vyrábí) loutky. Autor loutkových her bude muset být autorem, maximálně ho můžeme zahrnout pod roušku spisovatele. --Dvorapa (diskuse) 27. 12. 2017, 20:58 (CET)
SSJČ, heslo loutkář: kdo hraje s loutkami divadlo (z povolání n. ochotnicky); kdo se obírá loutkovým divadlem vůbec. Nespadá F. J. pod tuto definici? Podle textu článku soudím, že loutky jak vyřezával, tak režíroval loutková představení. --Vachovec1 (diskuse) 27. 12. 2017, 23:16 (CET)
Když budete mít jasno, admin netřeba, zvolte vedle vyhledávacího políčka Další > Přesunout. Na stránce František Jirásek (kronikář) vznikne přesměrování, pokud je zbytečné, můžete po opravení odkazů požádat správce o jeho smazání vložením {{Smazat|nevhodně zvolený rozlišovač}} na začátek stránky s přesměrováním. --Matěj Orlický (diskuse) 27. 12. 2017, 22:13 (CET)

Výška

Dobrý den, nejspíše jsem něco přehlédl, ale nevím kde. Chci se zeptat, jak zvýšit barevný řádek v tabulce na stránce Skleněný trůn? Zkouším to pomocí "height", ale nefunguje to. Děkuji RiniX (diskuse) 28. 12. 2017, 11:51 (CET)

Napadlo mě dát tam pevnou mezeru. Matěj Suchánek (diskuse) 28. 12. 2017, 12:02 (CET)
A jak by se například udělalo to, aby to bylo jenom z poloviny tak vysoké? RiniX (diskuse) 28. 12. 2017, 12:08 (CET)
Včetně pevné mezery: style="line-height: 50%;". Matěj Suchánek (diskuse) 28. 12. 2017, 12:35 (CET)
Mockrát děkuji. RiniX (diskuse) 28. 12. 2017, 12:58 (CET)

Obrázek v infoboxu osoba napojeny na wikidata se nezobrazuje

U hesla Jiří Potůček je infobox odkazující na wikidata. Do nich jsem dal obrázek z commons, ale marně čekám, že se ten obrázek objeví u hesla Jiří Potůček. Už jsem to dělal u jiných hesel a fungovalo to. Tak nevíte čím by to mohlo být? Mojmir Churavy (diskuse) 29. 12. 2017, 21:42 (CET)

V článku stačilo provést prázdnou editaci. S pozdravem --29. 12. 2017, 21:47 (CET), Utar (diskuse)
Díky moc, toto mě nenapadlo, tušil jsem, že by stará podoba HTML stránky mohla hnít někde v cachi, ale toto je dobrý trik, jak to refrešnout.Mojmir Churavy (diskuse) 29. 12. 2017, 21:54 (CET)

Vyhledávání konkrétního názvu

Zdravím! Mohl bych mě někdo v rychlosti naučit jak ve wikivyhledávači najít stránku, jejíž název obsahuje přesně frázi mnou zadanou? --Tayari (diskuse) 6. 1. 2018, 10:44 (CET)

Uvozovkami okolo textu, řekl bych. Případně lze vyhledávat rovnou ve wikitextu pomocí insource:"výraz". Kdyžtak viz nápověda. Matěj Suchánek (diskuse) 6. 1. 2018, 10:56 (CET)
Takto: intitle:“přesná fráze“ Dohledal jsem na enhelp, díky za inspiraci, občas by se mi také hodilo. --Matěj Orlický (diskuse) 6. 1. 2018, 11:00 (CET)
Děkuji, děkuji. --Tayari (diskuse) 6. 1. 2018, 11:07 (CET)

Kevin Richardson

Dobry den, mel by nekdo zajem pomoct s clankem o Kevin Richardson?

RobertRacak (diskuse) 16. 1. 2018, 21:26 (CET)

Kevin Richardson

Dobry den, nasel by se nekdo ochotny mi pomoct zkompletovat clanek o Kevin Richardson? Dekuji RobertRacak (diskuse) 18. 1. 2018, 20:53 (CET)

Dobrý den, trochu jsem se na to podíval a něco tam upravil, i když ta čeština je pořád hodně „nečeská“. Mimochodem, když překládáte z anglické (nebo jakékoli jiné) Wikipedie, je potřeba do Referencí přidat šablonu Překlad. Každopádně přeji, ať se daří. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 1. 2018, 00:15 (CET)

Multiple organ dysfunction syndrome

Zdravím, neví někdo, jaký je překlad výrazu Multiple organ dysfunction syndrome (enwiki)? --Tadeáš Bednarz (diskuse) 24. 1. 2018, 20:13 (CET)

@T.Bednarz: „Syndrom multiorgánové dysfunkce“. --Mario7 (diskuse) 24. 1. 2018, 20:17 (CET)

Změna znaku a vlajky obce Klamoš

Dobrý den, jak je možné, že někdo změnil obecní znak a vlajku obce Klamoš (okr. HK) vlastním patvarem a odstranil původní originální autorskou variantu znaku a vlajky? Děkuji za odpověď. Havrda --Havrda (diskuse) 31. 1. 2018, 10:15 (CET)

Netuším, ale vrátil jsem tam původní, snad je to nyní správně. --Dvorapa (diskuse) 31. 1. 2018, 10:20 (CET)
Původní originální autorská varianta vypadá dost neumětelsky. Samozřejmě, jako veřejné dílo je vyňaté z ochrany autorských práv. Nezdá se mi rozumné v tomto ustupovat nátlaku samozvaných autorů.--RomanM82 (diskuse) 31. 1. 2018, 22:48 (CET)
Já osobně bych také protestoval, kdybych na Wikipedii objevil u svého rodného městečka nedobře nakreslený znak. Na jednu stranu je to někde v registru definováno slovy a na druhou stranu musíme brát v potaz, jak se znak běžně vyobrazuje (např. na obecním úřadě). --Dvorapa (diskuse) 1. 2. 2018, 00:22 (CET)
@TFerenczy, Havrda: [1] Zřejmě proto, že je vhodnější používat svg verze obrázků než bitmapy. Ale proč je svg verze tolik jiná, to je otázka na autora. JAn (diskuse) 31. 1. 2018, 10:23 (CET)
Naprosto jednoduše. Ten původní design není pěkný. Nikde není uvedeno, že je to ten jediný správný. Závazný je pouze popis na Registru komunálních symbolů: „Žlutý list s bílým vykořeněným stromem bez listí v zeleném lipovém listu.“ Ale nemějte obavy, tohle je přesně jeden z důvodů proč jsem pro Wikipedii přestal předělávat znaky a vlajky po stovkách a stovkách grafických provedení a stovkách hodin práce, vy Patvare.--TFerenczy (diskuse) 31. 1. 2018, 21:36 (CET)

Přijde mi to jako spousta povyku pro nic, ten „patvar“ je jen jiná heraldická interpretace a zas tolik se od původní verze neliší, navíc s blasonem souhlasí. Určitě bych preferoval SVG verzi. — Draceane diskusepříspěvky 2. 2. 2018, 09:45 (CET)

Je to zajímavá, ale lichá diskuze. Vývoj obecního znaku Klamoše má svůj historický příběh, který začíná v roce 1970. To snad pan TFerenczy se mohl obtěžovat a zjistit zda je vhodné tento obecní znak předělat. Jestli se domníval, že obec, na základě jeho patvaru (nikdy zřejmě klamošskou lípu neviděl), nechá předělat saténovou obecní vlajku a smaltovaný znak (oboje za mnoho tisíc), tak to silně pochybuji. Možná budou při tak plodné práci TFerencze na patvarech obecních znaků protestovat i další. Děkuji za uvedení do původního stavu. :-) Havrda

úprava a editace stránky o spolku

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc. Rádi by jsme doladili článek umístěný na Vašem portálu o našem zapsaném spolku. Bylo by možné požádat o spolupráci v tomto směru s některým z Vašich "redaktorů" , který by byl ochotný poupravit článek do stavu, aby splňoval všechna pravidla wikipedie?

Děkuji

S pozdravem

Ing. Michal Petržela, DiS. ředitel Life RESCUE - záchranáři Praha školicí středisko první pomoci z.s.

e-mail: reditel@liferescue.eu www.liferescue.eu GSM: +420 603 910 952 -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 185.167.211.224 (diskuse)

Dobrý den. K tomu jsou nutné kvalitní zdroje informací, které v článku Life RESCUE - záchranáři Praha nejsou – tam jsou jen odkazy na články o nějakých akcích, na kterých jste působili. Dodejte prosím věrohodné a nezávislé (tj. přímo či nepřímo s vámi nespojené) zdoje, které v nějakém minimálním rozsahu pojednávají přímo o spolku. Článek nelze psát jen na základě pouhých zmínek v článcích nebo (jen) na základě toho, co o sobě sami napíšete. S pozdravem Matěj Orlický (diskuse) 2. 2. 2018, 22:48 (CET)

Kostel Povýšení svatého Kříže (Bučač)

Omlouvám se za jazykové chyby. Prosím pomozte. I požádat přidán do článku

Jak je vidět v historii článku, bylo pomoženo mnoha kolegy. Díky za nový článek! --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:39 (CET)

Doplnění typu labyrintu.

Přeneseno z Wikipedie:Nástěnka správců.

Dobrý den, na hlavní stránce Labyrinty jsou označeny typy labyrintů, je tam několik druhů vytvořených labyrintů, ale chybí tam malovaný labyrint. V České republice je několik malovaných labyrintů ( typ Chartres )Největší malovaný labyrint v České republice ve Frýdku-Místku. Také Třinec, Havířov a první školní labyrint v Senohrabech u Prahy.Děkuji Vám za zvážení, zda je aktuální dodat i tuto tvorbu labyrintů na stránku Wikipedii. Pěkné dny Vám přeji. S pozdravem Petr Litvák. - petrliving.26.4.2017 -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Petrliving (diskuse)

Dobrý den, tvorba na Wikipedii je novým tématům otevřená a platí Editujte s odvahou, tak s chutí do toho. Pokud nechcete nebo nelze stávající článek jen rozšířit, pomocné informace o psaní nových článků případně najdete na stránkách Nápověda:Obsah v sekci Základy editace, pro začátečníky je i nově publikovaná Příručka. Budete-li potřebovat pomoci, neváhejte se opět ozvat. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:39 (CET)

Duplicitní články

Tak jsem zjistil, že od roku 2010 tady máme dva články o tom samém: Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968 a Provolání Všemu lidu ČSSR. Co sloučit do čeho? Jaký by měl být název? Nevím.--Rosenfeld (diskuse) 11. 1. 2018, 17:30 (CET)

A dokonce i na Wikizdrojích... Matěj Suchánek (diskuse) 11. 1. 2018, 17:50 (CET)

Kam sloučit opravdu nevím, tedy vkládám šablonu bez určení směru s odkazem na tuto diskusi.--Tomas62 (diskuse) 11. 1. 2018, 18:08 (CET)

Hm, tak nikdo se k tomu nemá, ještě pár dní počkám a pak to asi s odvahou nějak splácám dohromady, i když to třeba nebude úplně dobře. Několikaletou existenci podobných duplicit považuju za ostudu, která značně snižuje věrohodnost celého projektu (btw tohle je ten samý případ, akorát to tady není tak dlouho: Popigajský kráter = Kráter Popigai).--Rosenfeld (diskuse) 16. 1. 2018, 20:02 (CET)
Tak rozhodně sloučit. Text nechat u názvu Provolání Všemu lidu ČSSR a doplnit ho textem z článku Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968. Stránku s názvem Provolání ÚV KSČ... ponechat bez textu a jen přidat přesměrování na stránku Provolání Všemu... --Podroužek (diskuse) 9. 2. 2018, 20:11 (CET)

Prosím o radu s překladem

Zdravíčko. Započal jsem tvorbu nového článku Bohové Egypta a narazil jsem na poměrně zapeklitý překlad, se kterým si nějak moc nevím rady. Diskusi jsem započal na příslušné diskusní stránce. Našel by se, prosím, nějaký lingvista, který by mi pomohl? Děkuji — Polda18 (diskusepříspěvky) 19. 1. 2018, 15:37 (CET)

Řeší se přímo ve zmíněné diksusi. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:53 (CET)

Overleaf.com - doložení významnosti

Dobrý den, doplnila jsem zdroje. Omlouvám se, že tam nebyly hned (píšu článek poprvé, a tak ještě dělám chyby). Doufám, že to takto bude v pořádku. Mohl by se na to, prosím, co nejdřív někdo podívat? Děkuji moc. Drozdik13 (diskuse) 26. 1. 2018, 17:23 (CET)

Poslána žádost @Horst: k revizi vložené šablony. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:53 (CET)

Blokování uploadu

Šlo by zrušit ten nástroj co blokuje upload fotek z Wikipedie. Hlášení v angličtině se odvolává na to, že někdo (asi nějaký sw) nemohl určit, jestli jsou nahrávané fotku použitelné. Tak když nemůžu určit tak neblokuju. --Juandev (diskuse) 3. 2. 2018, 16:49 (CET)

Není pro WP, ale pro Commons. Každopádně zrušeno to nebude, chytá to extrémně malé fotografie atp., které jsou často jen náhledy z netu. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 2. 2018, 17:11 (CET)

nový příspěvek

Dobrý den, včera jsem načetl do Wikipedie nový příspěvek o Stříbrných vodopádech v obci Vranov nad Dyjí a Onšov na Znojemsku včetně fotodokumentace. Chtěl jsem se zeptat,zda načtení proběhlo úspěšně a jaký bude další postup. Článek nemohu v databázi wikipédie nikde najít.

Děkuji.

Aleš Klempa --Aleš Klempa (diskuse) 4. 2. 2018, 17:47 (CET)

@Aleš Klempa: Dobrý den, ten článek jste vytvářel pod tímto účtem? Případně jak se přesně jmenoval? Já jako správce mohu vidět i smazané editace a článek sám nemohu najít, tak proto se ptám. Nevidím ani žádný záznam o automatickém zamítnutí článku filtry, ale toho byste si nejspíš sám všiml. Fo,todokumentace se úspěšně nahrála, to mohu potvrdit. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 4. 2. 2018, 17:51 (CET)

Dobrý večer, .

ano, ten článek jsem vytvářel pod svým účtem Aleš Klempa. Zatím nemám s tvorbou wikihesel zkušenosti, přispívám poprvé. Název textového souboru byl: "Stříbrné vodopády text pro wikipédii.pdf". Název příspěvku byl Stříbrné vodopády (Vranov nad Dyjí - Onšov). Chtěl bych ještě do příspěvku dodat GSM souřadnice k poloze vodopádů.

Děkuji za spolupráci.

Aleš Klempa

Ani já nemohu najít zmiňovaný článek, možná se vyskytla nějaká chyba při ukládání? Máte k dispozici ještě původní text, který jste chtěl vložit? --Dvorapa (diskuse) 4. 2. 2018, 21:07 (CET)
Dobrý večer, myslíte toto? Takto se články na Wikipedii netvoří, stačí kliknout na tento odkaz. Otevře se Vám editor podobný Wordu. Tam stačí napsat svůj článek a až budete spokojen, můžete ho publikovat. S přáním příjemného večera, --Martin Urbanec (diskuse) 4. 2. 2018, 21:12 (CET)

Rozbitý článek

Objevil jsem rozbitý článek Lucas Moura, se kterým si nevím rady, nic co jsem zkusil nepomohlo. Tuší někdo v čem je problém? --Dvorapa (diskuse) 8. 2. 2018, 12:16 (CET)

Objeveno v historii a opraveno. --Harold (diskuse) 8. 2. 2018, 12:20 (CET)
Moc děkuji :) --Dvorapa (diskuse) 8. 2. 2018, 12:40 (CET)

Souhlas autora grafického návrhu

Dotaz přenesen z Wikipedie:Pod lípou

Dobrý den. Chci se zeptat, jak doložit svolení autora,který je přítel a ústně mi dal souhlas k publikování na Wikipedii. Děkuji.

Wikipedista:Alfi51

@Alfi51: Dobrý den. Pokud je už dílo někde publikováno, bude muset autor zaslat svolení autora. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 2. 2018, 17:02 (CET)
Ještě dodám, že nestačí jen souhlas s publikováním na Wikipedii, musí to být souhlas s voným šířením vč. komerčního (bez takové licence nelze autorský obsah na Wikipedii publikovat). --Matěj Orlický (diskuse) 8. 2. 2018, 17:04 (CET)
Více informací o svolení k publikaci a několik příkladů, a to jak k textům tak např. k výtvarným dílům, najdete případně zde: Nápověda:Svolení autora včetně adres k zaslání. --Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:01 (CET)

clanek dne - tydne do emailu

Chtela bych se zeptat, zda na ceske wikipedii existuje podobna sluzba jako na anglicke - https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/daily-article-l, kde bych se mohla zaregistrovat a clanek by mi chodil do meho emailu. Dekuji!

O tom nevím, ale třeba budou vědět technicky znalejší kolegové, co třeba @Martin Urbanec:? Pokud nic takového nemáme, bude to možná inspirace :-) Pokud jsem četla správně, jde o zasílání seznamu článků, jiný pro každý den vč. například článku dne, který se na české WP mění jen 1x týdně.--Czeva (diskuse) 8. 2. 2018, 19:12 (CET)
@Czeva: Pokud vím, nic takového nebylo. Ale to nebrání tomu to napsat. Jednoduchý tool je na [2]. Stačí zadat svůj mail, potvrdit odkazem a sledovat e-mail ;). --Martin Urbanec (diskuse) 9. 2. 2018, 19:45 (CET)
@Martin Urbanec: Díky, Martine! Předpokládám, že se to případně dá nějak zrušit - jak, prosím? Ze té přihlašovací stránky to není jasné. --Czeva (diskuse) 10. 2. 2018, 13:50 (CET)
@Czeva: Správná otázka, v době tvého dotazu nijak :D. V každém odesílaném e-mailu je pro odhlášení-se odkaz. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 2. 2018, 14:39 (CET)

Wikiknihy - Zdroje knih

Dobrý den,

objevil jsem chybku na Wikiknihách. Je na speciální straně Zdroje knih, jde o odkaz na Státní technickou knihovnu, který není platný.

Děkuji za pochopení. --Flanagancz (diskuse) 9. 2. 2018, 16:11 (CET)

Pro ty, kteří wikiknihy editují: správný odkaz může být tento.--Czeva (diskuse) 10. 2. 2018, 14:28 (CET)

Pomoc s tvorbou infoboxu

Dobrý den, pokusil jsem se v rámci WikiProjektu Sportovní střelba vytvořit Infobox - SSK, avšak nepodařilo se mi to úplně tak, aby to fungovalo. Chtěl bych požádat, jestli by se tady nenašel nějaký ochotný Wikipedista, který by tento infobox dal dohromady, zfunkčnil ho a případně dál "vymakal". Mne se to bohužel příliš nedaří. S pozdravem a přáním hezkého večera, Jakub Sochor (diskuse) 10. 2. 2018, 18:43 (CET)

@Jakub Sochor: Vypadá celkem funkčně. Spíše tedy tři připomínky, zkuste prosím infobox přesunout na lepší (popisnější) název, ze kterého bude laikovi aspoň trochu jasné, k čemu infobox patří (viz Wikipedie:NŠM); názvy parametrů prosím uvádějte jako „datum založení“ (místo nesprávného „datumzalozeni“, viz též Wikipedie:NŠM) a zkuste změnit barvu u těch černých nadpisů na šedém pozadí, na starších monitorech by nemusely být vidět. Také doporučuji ke čtení Nápověda:Vytvoření infoboxu :) --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 18:52 (CET)
Ještě jinak: Opravdu vypadá skoro hotově, máte s ním nějaké konkrétní problémy, které bych mohl pomoci vyřešit? --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 18:58 (CET)
Mrkněte na změny, které jsem provedl, přejmenujte infobox a parametry a je skoro hotovo. Pro získávání parametrů z Wikidat nejprve musíte požádat na Wikipedie:Wikidata/Nástěnka. Kdyby bylo potřeba ještě s něčím pomoct, určitě se ptejte. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 19:18 (CET)
@Dvorapa: Děkuji moc za ochotu a rychlost! Dobře, infobox přesunu na lepší název (pravděpodobně {{Infobox - Sportovně střelecký klub}}). Rovněž děkuji za rady a připomínky - dělám infobox poprvé, nejsem v tom tedy vůbec zběhlý, i když jsem postupoval podle návodu. Ještě jednou děkuji moc! S přáním hezkého večera, Jakub Sochor (diskuse) 10. 2. 2018, 20:26 (CET)
Omlouvám se za ještě jednu opravu, asi ale spíš Infobox - sportovně střelecký klub. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 21:14 (CET)
Dobrá, ještě jsem to přesunul na nejsprávnější název a i parametry ještě lehce přejmenoval. Teď už to vypadá víceméně na 100 % hotově. Kdyby bylo cokoliv ještě potřeba nebo nejasného, klidně se ptejte. Odteď už by to ale mohlo začít být vkládáno i do článků. --Dvorapa (diskuse) 10. 2. 2018, 21:27 (CET)

Bezpečný rychlý revert

Zdravím, zjistil jsem, že mi přestalo fungovat upozornění při rychlém revertu, přestože ho mám v nastavení zaškrnuté. Používám dotykovou obrazovku, tak ho bezpodmínečně potřebuji, jinak budu brzo zablokován pro vandalismus :-)... Nemůže to souviset se včerejší změnou práv? Mám pocit, že do včerejška to normálně fungovalo. --Perid (diskuse) 12. 2. 2018, 22:14 (CET)

Jak jsem vypozoroval, tak upozornění funguje pouze pokud revertuji z historie stránky, pokud je revert proveden přímo z RC, tak proběhne rovnou bez ujištění, zda ho chci opravdu provést. Nejspíše to tak fungovalo vždy a se změnou práv to nesouvisí. Ovšem je to nepříjemné, protože právě při posouvání stránky posledních změn je riziko neúmyslného revertu největší. Holt si budu muset dávat větší pozor, kam šmátrám... --Perid (diskuse) 13. 2. 2018, 23:08 (CET)
@Perid: Nevím, čím to je, že ti to nejde, ale mně to třeba hází upozornění v historii, v RC i ve sledovaných stránkách. --Mates (diskuse) 13. 2. 2018, 23:30 (CET)
@Mates: Díky za reakci, to je opravdu divné, protože včera se mi povedlo neúmyslně revertovat přímo z RC bez upozornění. Snad se mi toto politováníhodné nedopatření nebude stavát častěji než jednou za deset let :-). --Perid (diskuse) 13. 2. 2018, 23:46 (CET)
@Perid: Asi blbá otázka, ale zkusil jsi jiný prohlížeč nebo zařízení? --Mates (diskuse) 14. 2. 2018, 00:05 (CET)
@Mates: Tak jsem provedl test a funguje mi i z RC. Nechápu, jak se mi to předtím povedlo omylem zrevertovat. Omlouvám se zbytečnou paniku, nejspíš je vše v pořádku. --Perid (diskuse) 14. 2. 2018, 22:11 (CET)

Prosba o pomoc při vytvoření infoboxu "skála"

Obracím se s novou prosbou na členy wikikomunity: zatímco se už v nedávné době podařilo vyřešit infoboxy "důl" a "jeskyně", dosud nemáme žádný pro "skálu" ("skalní útvar"). Jaké problémy z toho vznikají, je patrné například z této čerstvé diskuse: Diskuse:Havran (Ještědsko-kozákovský hřbet). Bylo by vynikající, kdyby se tohoto úkolu někdo chtěl ujmout. Parametry by bylo možné částečně odvodit například podle infoboxu "hora, případně též "reliéf" (nadřazená a podřazená geomorfologická jednotka, nadmořská výška, výška skalního útvaru, hornina, locmap - jako označení neboli "label" by klidně mohl být použit trojúhelníček jako u hor, lokalizace - stát, vyšší celek, nižší celky atd.), případně třeba doplnit i položku "sportovní aktivity" (míněno třeba horolezectví, BASE jumping apod.). To by samozřejmě ještě mohlo být předmětem diskuse. Děkuji předem každému, kdo by byl ochoten s vytvořením uvedeného infoboxu pomoci--Dirillo (diskuse) 14. 2. 2018, 09:40 (CET)

Já jsem, kolegyně, na článek Kočičí kameny použil infobox {{Infobox - hora}}. Ten je nedostatečný, nebo Kočičí kameny nejsou úplně to, co požadujete? --Jan Polák (diskuse) 14. 2. 2018, 10:40 (CET)
Sice je to snesitelnější, než infobox "kostel" :), ale opravdu by to chtělo vlastní infobox. Napadá mě ještě, že kromě výše jmenovaných by tam mohly být další parametry jako "geomorfologický tvar" (např. skalní věž, mrazový srub atd.) a "vznik" (např. větrná eroze, mrazové zvětrávání).--Dirillo (diskuse) 14. 2. 2018, 11:45 (CET)
Poznámka: Infobox - skála je imho dost nevhodný název. Doporučoval bych spíš něco jako Infobox - skalní útvar. --Vachovec1 (diskuse) 14. 2. 2018, 11:50 (CET)
Jako "skála" to bylo uvedeno v titulku zejména proto, aby se upoutala pozornost na předmět problému. Jako "skalní útvar" je označení ib zmíněno v první větě textu, takže je to snad OK :).--Dirillo (diskuse) 14. 2. 2018, 11:58 (CET)

Návod Jak zamknout svoji stránku.

Dobrý den. Prosím sdělte mi jakým způsobem se provádí uzamčení vlastní stránky na Wikipedii. Rozhodl jsem se skončit. Děkuji.--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 08:21 (CET)

@Jan kozak:Zamknout ji mohou správci, smazat také, stačí vložit Šablona:Smazat, pokud chcte ihned, stačí mi zde dát vědět>třeba zde, smažu--Horst (diskuse) 15. 2. 2018, 08:39 (CET)
Dobrý den. Děkuji za Vaši odezvu. Žádám Vás, proveďte smazání. Děkuji. Poslední pozdrav--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 08:44 (CET)
Mám pocit, že jste mne na Wikipedii vítal, takže je to vhodné abyste mé zdejší konání ukončil. Ještě jednou dík.--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 08:46 (CET)
@Jan kozak:[3] Vaše UP je už smazána. Myslel jste diskusi nejspíš, tu bude lépe ponechat, je silně odkazovaná a Wikipedie:RS to spíš vylučuje. Prostě ji přestanete užívat. Možná by se hodila nějaká výrazná hlavička do úvodu ve stylu > tento uživatel již editování ukončil... / a také archivace obsahu.--Horst (diskuse) 15. 2. 2018, 08:53 (CET)
Můžete si celou „svou“ diskusi vyprázdnit („smazat“) a vložit šablonu {{DUTP na žádost}}.--Kacir 15. 2. 2018, 09:01 (CET)
Dobrý den, asi jsem se špatně vyjádřil. Omlouvám se. Já chci kompletní vymazání, jako to bylo nedávno provedeno u Remalinga. --Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 09:06 (CET)
Remaling byl přejmenován na své občanské jméno Pavel Krupička, tam se nic jiného nedělo. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 2. 2018, 09:10 (CET)
Dobrý den, tato informace je pro mne zbytečná. Já žádám o kompletní zrušení mé stránky se vším všudy. Nevím jak to napsat jinak. Pokud snad musím uvést důvod, pak je to proto, že už nechci být nadále wikipedostou. Děkuji--Jan kozak (diskuse) 15. 2. 2018, 09:24 (CET)
Technicky to není možné. Vaše žádost tudíž nemůže být provedena. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 2. 2018, 09:26 (CET)
Technicky asi je možné diskusní stránku smazat (nevím aspoň o ničem, co by tomu bránilo), nicméně v doporučení Wikipedie:Rychlé smazání se píše, že „[d]iskusní stránky uživatelů se nemažou“. --Jvs 15. 2. 2018, 21:16 (CET)
Technicky zrušit účet Wikipedistovi, který již nadále nechce být Wikipedistou, nelze. V tom má kolega Martin Urbanec pravdu. V minulosti o to žádalo více lidí, ani tehdy to nešlo. --Jan KovářBK (diskuse) 15. 2. 2018, 21:25 (CET)

Jan Kozák má zřejmě na mysli vymazání historie své uživatelské stránky, což je věc, kterou jsem si sám nedávno provedl, než jsem si napsal uživatelskou stránku novou (několik dní se její název zobrazoval červeně). --Pavel Krupička (diskuse) 15. 2. 2018, 15:00 (CET)

Aktualizace mapky k článku

Dobrý den,

chtěl jsem nahradit, respektive aktualizovat mapku k článku tučňák kroužkový vylepšenou přehlednější verzí. Na Wikimedia commons jsem tedy úspěšně načetl novou verzi souboru (viz https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_distribution_of_the_Adelie_Penguin.png). Přesto se, nejen v článku, stále zobrazuje původní verze mapky. Kde jsem udělal chybu? Tobartos (diskuse) 18. 2. 2018, 15:31 (CET)

Zkuste aktualizovat stránku pomocí F5 nebo CTRL+F5, nejspíš je starý obrázek v cachi prohlížeče. --Hugo (diskuse) 18. 2. 2018, 15:33 (CET)
Zdravím, vypadá to, že již ok, nejspíš způsobené keší. V dalších podobných případech by mělo stačit článek otevřít pro editaci tlačítkem Editovat zdroj a bez jakékoliv změny i bez vyplnění shrnutí uložit, to by keš mělo vyprázdnit. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 18. 2. 2018, 15:35 (CET)
Děkuji moc. Já to zkoušel "načíst" pouze novým najetím na odkaz a v prostředí Wikipedie to zjevně nestačí. Proto mě aktualizace stránky přes klávesu F5 ani nenapadla. Zdrojová editace s uložením bez shrnutí mi ale obrázek neobnovila, tak možná, že záleží na konkrétním prohlížeči.--Tobartos (diskuse) 18. 2. 2018, 15:52 (CET)

Sort datumů v tabulce

Dobrý večer, jak v tabulce wikitable sortable dosáhnu třídění sloupce ve kterém jsou datumy? Mám takový dojem, že jsem to již někde zahlédl a datum se musí obalit nějakou šablonou, ale nemohu to najít (v helpu k tabulkám to není). Děkuji. B.mertlik (diskuse) 19. 2. 2018, 22:32 (CET)

V této souvislosti: v mobilní verzi ten sort nefunguje vůbec... B.mertlik (diskuse) 19. 2. 2018, 22:40 (CET)
Pro data použijte šablonu {{dts}}. --Vachovec1 (diskuse) 19. 2. 2018, 22:42 (CET)
Jinak obecně pro nespecifikovaná data slouží šablona {{sort}}. --Vachovec1 (diskuse) 19. 2. 2018, 22:46 (CET)
Ta druhá šablona asi bude to pravé: raději bych, aby se sloupec zobrazoval tak, jak nyní. Až budu u velkého stroje, tak to vyzkouším. Dík. B.mertlik (diskuse) 19. 2. 2018, 22:59 (CET)

Hrob Raisových rodičů

hrob Raisových rodičů se nachází na hřbitově v Lázních Bělohradě u kostela Všech svatých.--Miloslava Mikešová (diskuse) 20. 2. 2018, 17:49 (CET)

@Miloslava Mikešová: Dobrý den, s čím potřebujete pomoc? Ta informace by se možná hodila do článku Kostel Všech svatých (Lázně Bělohrad). --Matěj Orlický (diskuse) 20. 2. 2018, 18:19 (CET)

Editace na mobilní verzi

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné editovat na mobilní verzi celý článek naráz a nikoliv jen jednotlivé odstavce (popř. jak přepnout na klasickou verzi). Děkuji Cubeik -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Cubeik (diskusepříspěvky) 23. 2. 2018, 13:54‎ (CET) (CE(S)T)

Možné to není, do klasické verze lze přepnout odkazem Klasické úplně vespod každé stránky. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 2. 2018, 15:08 (CET)
Díky, to mi pomohlo, neb mě nenapadlo to tam dole hledat. Chytrý telefon skoro nepoužívám hlavně proto, že jsem nepřišel na to, jak engro vypínat responzivní paskvily či osekané mobilní verze. Zvládám používat jen něco, ale většina mých podivných potřebností na mobilu zmizí. Kde bych našel radu, jak PC verze na mobilu s Androidem vynutit? Asi jsem funkci nedokázal najít, tak bych rád poděkoval za radu, i když jsem takto nahony odbočil ze standardního obsahu zde povoleného. MONUDET (diskuse) 23. 2. 2018, 17:37 (CET)
V některých prohlížečích (třeba v Chromu) se v nastavení nachází přepínač jako „Verze webu pro PC“, „Vyžadovat mobilní verzi“ apod. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 2. 2018, 18:01 (CET)
To novější Android skutečně má, ale jím vytvořená PC verze není totožná se zobrazením na reálném PC. Nevadilo by, že se liší grafika, ale jiný je obsah menu apod. (navíc je výpis aktualizací sledovaných stránek apod. skoro vždycky jiný, než na vedle pozorovaném PC). To platí i pro mobilní Wikipedii a mobilní Wikipedii ve verzi pro PC. Asi je to, co se pokouším vyjádřit, spíše jen svědectvím mého nedostatečného IT povědomí. Asi to jde někde nastavovat, ale prostě čas je jeden. Navíc se "privátní" nastavení při různých aktualizacích čehokoliv ztrácejí apod. Ale nejde mi jen o to ukazovat svou informatickou chabost. Ale kvůli takovým potížím neposílám fotky, neaktualizuji z "terénu" apod. MONUDET (diskuse) 23. 2. 2018, 19:11 (CET)

Pomoc s grafem

Dobrý den, překládala jsem ze švédštiny článek Dubské vrchy a nepodařilo se mi do české verze převést sloupcový graf ukazující přehled klimatu podle jednotlivých měsíců (Klimatöversikt). Prosím, zda by to mohl někdo šikovný udělat za mne. Nemusíte překládat švédská slova, to si pak opravím sama, stačí mi jen ten graf, tak jak je na švédské WP, aby byl na české WP. článek ve švédské WP: https://sv.wikipedia.org/wiki/Dubsk%C3%A9_vrchy článek v české WP: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dubsk%C3%A9_vrchy Díky moc.--Anaj7 (diskuse) 25. 2. 2018, 17:09 (CET)

Ahoj, máš to tam. Do budoucna: řeší to šablona {{Klimagram}}, na švédské Wikipedii se používá stejně, takže stačí nahradit v režimu editace zdroje její název: [4]. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 2. 2018, 17:19 (CET)
Ahoj Martine, díky moc za rychlou pomoc, navíc i přeložení popisků a ještě jsi mi poradil jak postupovat příště. Skvělá spolupráce!--Anaj7 (diskuse) 26. 2. 2018, 11:47 (CET)
Mimochodem, přeložila jste článek, který na švédskou Wikipedii napsal robot :-) --Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 2. 2018, 13:21 (CET)
OK, já vím, hned jsem si toho všimla, když jsem si ten článek otevřela, hned v úvodu je znak robota. No jo, už je ta AI tady :-). Mě se líbil ten graf, vychází z naměřených údajů satelitními družicemi a těchto grafů je na švédské WP plno i pokud se týká míst v Česku. Časem bych je chtěla překlopit i do naší WP aspoň do těch míst, která jsou mi blízká. Anebo to mám nechat být? K tomu článku jsem se dostala dvojím způsobem, jednak jsem si všimla, že Švédové mají WP podle počtu článků skoro 10x větší než my a přitom mají srovnatelný počet obyvatel, nepředpokládám, že Švédové jsou 10x pilnější než Češi, z toho vyplývá, že většina jejich článků musí být psaná roboty. Ten švédský článek byl zaměřen úzce jen na podnebí v dané oblasti. Já sem ho použila de facto jako základ pro nový článek a doplnila ho o další známé české reálie. A za druhé ten článek byl na „Wikipedie:Cizojazyčné články o Česku bez českého interwiki“, takže byl určen k překladu. Mimochodem, koukám, že tam stále je, i když už je modrý, tedy přeložený. Asi bych ho měla odstranit, že? Jsem na WP od listopadu 2017, tedy úplný začátečník.--Anaj7 (diskuse) 26. 2. 2018, 15:38 (CET)
Já myslím že váš článek je moc hezký, jen je potřeba dávat pozor na to, že roboti někdy nevkládají úplně relevantní informace. Třeba Hořánck je asi nesmysl a jsou tam desítky či spíše stovky podobných. Je to generované z Geonames, což je velmi špinavá databáze. Jinak vám přeji ať se daří a více článků o českém místopisu :) --Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 2. 2018, 16:59 (CET)
Děkuji a jsem vděčná za každou radu.--Anaj7 (diskuse) 26. 2. 2018, 17:35 (CET)
Ten zkomolený Hořánek se zcela špatnými souřadnicemi je vrchol ledovce. Třeba v článku Děčínská vrchovina je uvedeno pět nejvyšších vrcholů, ale tři z nich leží jinde a ten nejvyšší tam chybí. V té švédské WP jsou uvedeny kopce, které nesou staré německé jméno a u nichž bych v naší Wikipedii jen těžko obhájil významnost, např. sv:Daumkamm. --Juniperbushman (diskuse) 26. 2. 2018, 22:06 (CET)

hlášení chyby Eo

Dobrý den,

mám na Vás dotaz. Chtěla jsem upravit stránku Michal Voráček, aby se tam stále nezobrazovalo, že je tam chyba EO, ale ať dělám, co dělám, stále se to tam píše. Můžete mi prosím poradit, co s tím?

Děkuji a jsem s pozdravem.

V. Hladilová--E-Centrum (diskuse) 27. 2. 2018, 09:51 (CET)

@E-centrum:Dobrý den, jestli máte na mysli šablonu, stačí ji odstranit [5], jiné eo v textu už jsem nenašel, takže jsem ji odstranil--Horst (diskuse) 27. 2. 2018, 10:04 (CET)

Dobrý den velmi Vám děkuji za pomoc.

Neřest a ctnost

Dobrý den, nechápu proč tohle nesplňuje podmínky, na stránce kapele Törr jsem napsal že vydali demo Witchhammer na vinylu a Debustrol - Vyznání smrti, také na vinylu a to tam zůstalo. Kryptor vydali demo na vinylu, je to oficiální vydání a je to smazáno, nechápu proč. Zdeněk P. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdeněk P. (diskuse)

Kdy jste inkriminovaný text, který měl být smazán, do článku Kryptor vkládal? --Jan Polák (diskuse) 3. 3. 2018, 10:43 (CET)
Myslím, že jde o tuhle verzi, kolega @Jvs: článek po vypršení lhůty přesměroval na Kryptor. Osobně myslím, že za netriviální zdroj jde brát jen ten první (fobia zine), druhý odkaz z větší části jen cituje text z bookletu. Ale při takhle sporné významnosti by byl vhodnější DoS. --Michal Lenc (diskuse) 4. 3. 2018, 12:57 (CET)

Agraelus cv

Zdravím, mohl by někdo prosím dát na commons copyvio tohoto obrázku? Už dříve se tu (nebo na enwiki?) řešily screenshoty z Twitche a YouTube. --Tadeáš Bednarz (diskuse) 4. 3. 2018, 17:44 (CET)

Obrázek již smazal Túrelio. --Czeva (diskuse) 10. 3. 2018, 06:45 (CET)

Chvíli jsem to studoval a nějak se mi to povedlo nahlásit. Pozapomněl jsem se zde ozvat, děkuji. --Tadeáš Bednarz (diskuse) 10. 3. 2018, 13:08 (CET)

Doladění ATmega328

Dobrý den,

hledám nějakého hardwéráře pro doladění článku o řadiči, čipu ATmega328, konkrétně překladu z angličtiny. Konkrétně mám problém přeložit z angličtiny do češtiny významy signálů z čipu a do čipu.

Děkuji! --Flanagancz (diskuse) 4. 3. 2018, 17:48 (CET)

@Flanagancz: Dobrý den. Zkuste oslovit někoho konkrétního z Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Recenzenti podle oborů, možná kolegu Oashi? --Matěj Orlický (diskuse) 5. 3. 2018, 13:55 (CET)
@Matěj Orlický:Děkuji za radu! P.S.: Ten článek byl zpočátku jiného charakteru, tak jsem myslel, že nebude problém. --Flanagancz (diskuse) 5. 3. 2018, 16:46 (CET)

Commonscat z wd

Zdravím, v článku Vlajka Středoafrické republiky se z cc dostanu na jinou kategorii, než na tu uvedenou ve wd. Můžete se někdo na to kouknout, asi něco přehlížím. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 6. 3. 2018, 21:47 (CET)

Wikipedie:CACHE. Po provedení purge (prázdné editace) už odkazy vedou správně. --Vachovec1 (diskuse) 6. 3. 2018, 22:02 (CET)

Zmizel článek

Založil jsem tady článek Interiér Praha a teď ho neomhu najít. Kam se prosím poděl?--Bilgamešila (diskuse) 7. 3. 2018, 18:26 (CET)

@Bilgamešila: Dobrý den, článek byl v dubnu minulého roku smazán, protože nebyla doložena Encyklopedická významnost. Jestli chcete, mohu Vám ho obnovit do vašeho uživatelského prostoru, třeba na Wikipedista:Bilgamešila/Pískoviště. Před opětovným založením článku ale prosím doložte významnost, viz. odkaz Encyklopedická významnost v předchozí větě. --Michal Lenc (diskuse) 7. 3. 2018, 18:50 (CET)
@Bilgamešila: Dobrý den, národní podnik Interiér Praha je zajímavý námět na článek. Zde je diplomová práce pojednávající o tomto podniku. Jak je v úvodu napsáno, dochovalo se málo informací o tomto podniku. Bude velice těžké najít nějaké hodnověrné zdroje. Budete mít hodně práce. Začněte na svém pískovišti jak vám poradil Michal Lenc. Požádejte o radu jiné wikipedisty a snad se článek podaří napsat. Přeji hodně úspěchů. Hezký den.Podroužek (diskuse) 7. 3. 2018, 19:18 (CET)
@Bilgamešila: Vzhledem k existenci dvou NNVZ jsem článek obnovil. --Mario7 (diskuse) 7. 3. 2018, 20:38 (CET)

Šablona „Silnice“ – zalamování před šablonou

Zdravím,

máte někdo tucha, proč se zápis

* [[Veřovice]] – {{Silnice|CZ|II|480}}

zalamuje před šablonou Silnice a vytváří pak

Předem díky za snahu o radu. --Jan Polák (diskuse) 9. 3. 2018, 16:01 (CET)

Opraveno v šabloně {{Silnice}}, byl tam zavlečený konec řádku. --Jvs 9. 3. 2018, 16:25 (CET)
Skvěle. Hledal jsem to tam a nenacházel. Díky. --Jan Polák (diskuse) 9. 3. 2018, 20:44 (CET)

Jules Verne

Jeho rodné jméno je JULES GABRIEL VERNE, nikoliv El Chupon. Mohli byste to opravit? Mě se to nějak při editaci nedaří najít... --37.188.237.175 13. 3. 2018, 22:07 (CET)

OpravenoOpraveno Opraveno. Vandalismus v úložišti dat. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 3. 2018, 18:44 (CET)

Překlik na WD

Zdravím, je nějak možné se z článku na cswiki přímo překliknout na příslušnou položku ve Wikidatech? Naučil jsem to hledat přes Commons, ale myslím, že existuje jednodušší způsob. Díky --Tadeáš Bednarz (diskuse) 14. 3. 2018, 18:40 (CET)

Vlevo panel „Nástroje“, odkaz „Položka Wikidat“. Nebo taky v udělátkách „Pod nadpisem článku zobrazit odkaz na položku ve Wikidatech s jejím štítkem a popisem“. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 3. 2018, 18:43 (CET)
+Samozřejmě ze zápatí nejednoho infoboxu. Matěj Suchánek (diskuse) 14. 3. 2018, 18:50 (CET)

blok

zablokujte toho co zvandalizoval článek o Zenerově ceně --37.188.227.139 16. 3. 2018, 21:37 (CET)

ZamítnutoZamítnuto Zamítnuto. Zavedl jsem řazení podle abecedy do tabulky. Duplikovat v článku ten samý seznam bez přidané hodnoty mi přijde zbytečné. Matěj Suchánek (diskuse) 16. 3. 2018, 22:02 (CET)

Problem s akceptaci nekterych obrazku, i kdyz jsem jejich autor

Prosim o radu. Ucim se, jak se edituji clanky, a nechapu, jakym zpusobem wikipedie rozlisuje pri vkladani souboru/obrazku, ktery akceptuje a ktery nenahraje. Mam nekolik obrazku (fotek, grafu apod.), jejichz jsem autorem. Nektere mi wikipedie akceptuje a jine zase ne (z duvodu, ze nevi, jestli jsem autorem). Jakym zpusobem pak mam postupovat, abych mohl pouzit i zminene zamitnute obrazky? A podle jakeho klice wiki zamita soubory? Predem diky moc za pomoc. --Cairek (diskuse) 17. 3. 2018, 15:13 (CET)

Klikněte na [6], tento odkaz obchází omezení. Klíčem je velikost souboru (zamítají se soubory o náhledové velikosti, doporučuje se nahrávat plnou velikost, náhledy si vytvoří software sám). --Martin Urbanec (diskuse) 17. 3. 2018, 16:43 (CET)

Pevná mezera ve Visual Editoru

Ahoj, má někdo nějaký tip, jak jednoduše vložit pevnou mezeru při vizuální editaci (tlačítko "editovat")? Zřejmě to jde dělat pomocí vložení šablony Mezery, ale ta je dělaná spíše na vícenásobné vkládání a navíc to pak v té vizuální editaci (natož v kódu) vypadá blbě. A ani to vložení není moc pohodlné. --Vojtěch Veselý (diskuse) 28. 2. 2018, 13:12 (CET)

Nezlomitelná mezera#Vložení do textu? --Mormegil 28. 2. 2018, 13:48 (CET)
Ctrl+Shift+mezerník nefunguje a ty ostatní zkratky nejsou moc uživatelsky přívětivé. Ideálně by se mi líbilo nějaké tlačítko, podobně jako to jde i v editoru wikitextu. --Vojtěch Veselý (diskuse) 28. 2. 2018, 13:59 (CET)
Našel jsem na toto téma T70429 a T53045. --Dvorapa (diskuse) 28. 2. 2018, 17:25 (CET)
Pevné mezery jsou nepohodlný vynález. Ale asi se budou dát hromadně změnit někdy časem na normální, tak s tím přežiju... MONUDET (diskuse) 1. 4. 2018, 15:15 (CEST)

pomoc s taxoboxem u článku Bažant salvadorův

Chtěl jsem se zeptat, proč se nezobrazuje taxobox u článku Bažant Salvadorův se správnou růžovou barvou. --Petr1888 (diskuse) 26. 3. 2018, 13:59 (CEST)

@Petr1888: Není vyplněna vědecká klasifikace, tax box na Wikidata nefunguje (@Horst:). Opravím to celé. OJJ, Diskuse 26. 3. 2018, 14:04 (CEST)
@OJJ:Tak nevím mě ukazoval vše. BTW i při vkládání čistého šlo o to, aby ho tam někdo doplnil takže takhle je to ok--Horst (diskuse) 26. 3. 2018, 14:13 (CEST)
@Horst: Není to OK, chybí klasifikace, autority, synonyma atd. Tohle je jen hrubý korpus. Fixnu potom. OJJ, Diskuse 26. 3. 2018, 14:11 (CEST)
@Horst: Takhle to má vypadat. --OJJ, Diskuse 26. 3. 2018, 16:14 (CEST)
@OJJ:Má, v rámci odžlucení je tenhle rozdíl postačující, nezapomínejme, že jsme na W a na její principy. Když sem někdo vloží jedinou větu, už za pár hodin/dní to může být slušný pahýlek, a to jen díky spolupráci, příkladů jsou kila. Neva, díky za to, když to stíháš, super--Horst (diskuse) 26. 3. 2018, 21:06 (CEST)
Přesně tak, Horst to říká dobře. Vůbec se mi nelíbí, když se prosazují domnělé standardy stylem „není to OK“ a ještě s tučným „není“, připadá mi to až neuctivé. --Vojtěch Dostál (diskuse) 26. 3. 2018, 21:55 (CEST)
@Horst: Už je to hotovo, tak co, k tomu mám patřičná práva. Příště stačí ping a opravím to (opravil bych stejně, snažím se hlídat všechny zoologické články, příště stačí jen vložit kategorii a UrbanecmBot mě už upozorní v novinkách). Takhle se prostě ta šablona nevkládá (=šedou barvou hlásí chybu), hotovo. Nebo to má být spolupráce od někoho jiného?
@Vojtěch Dostál: Za neuctivé nepovažuji opravení chyb, když se ostatní ptají (Petr 1888). Za to bych měl obdržet tak poděkování, ne výčitky. Máme tu psát profesionální encyklopedii, ne se plácat po zádech, že je dobře to, co dobře není. K domnělým standardům: přečti si prosím, například ke ztučnění, aktuální Wikipedie:VAS/Úvod. Hm, tak už tomu rozumím, špatně vložená šablona je domnělý standard a když se to nahlásí nebo opraví, je to bazírování. No tak jo. OJJ, Diskuse 27. 3. 2018, 07:10 (CEST)
(Koho uráží tučné písmo, nechť toto laskavě nečte.) Chci podpořit OJJ. Taxobox, který říká pouze, že xxx je živočich, není v pořádku, akorát zatěžuje článek zbytečnou šablonou. Ta má význam jedině při takovém vyplnění, že podává více informací než úvodní věta. S ošizeným taxoboxem i subpahýl (tím nemyslím daný článek o bažantovi) zůstane subpahýlem, i když mu ohromně naroste datová velikost. Petr Karel (diskuse) 27. 3. 2018, 14:06 (CEST)
I tak jsme stále na W, podstatou změny navíc nebyl jen box, ale to už diskutujeme zbytečně. Opravujeme všichni, každý co umí nebo na co má čas, důležitý je spíš ten posun vpřed a tohle rozhodně nebylo zpátky--Horst (diskuse) 27. 3. 2018, 14:14 (CEST)

Parametr locmap

Mohl by někdo šikovný přidat parametr locmap do Šablony:Infobox - synagoga? Díky --Tadeáš Bednarz (diskuse) 27. 3. 2018, 16:37 (CEST)

HotovoHotovo Hotovo. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 3. 2018, 16:39 (CEST)

šířka obrázku

Na stránce Josef II. je podpis nesmyslně široký. Prosím o opravu. Otaznick (diskuse) 31. 3. 2018, 16:10 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Vyřízeno, obrázek podpisu se nyní tahá skrz Wikidata. --Jan Polák (diskuse) 31. 3. 2018, 16:18 (CEST)
Teď jsem se díval, že podobně se to zobrazuje i na stránkách Karel VI. a František Josef I.. --Otaznick (diskuse) 5. 4. 2018, 08:15 (CEST)
VyřešenoVyřešeno Stejným způsobem, tedy odmazáním lokálně vloženého podpisu. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 4. 2018, 08:41 (CEST)
@Otaznick: Celý problém již vyřešil Matěj Suchánek, chyba byla v pomocné šabloně nově použité v infoboxu. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 4. 2018, 09:13 (CEST)

Šablona:Mistři světa F1

Zdravím! Mohl by někdo hodný a ochotný přepracovat tuhle šablonu? {{Mistři světa F1}} Aby byla přehledná,... třeba do sloupečků. Děkuji. --Tayari (diskuse) 1. 4. 2018, 11:52 (CEST)

@Tayari: Co místo sloupečků to uvést v řádcích po dekádách? Jen dotaz. --Jan Polák (diskuse) 1. 4. 2018, 15:06 (CEST)
To by taky jistě šlo. Nějaký návod jak na to? --Tayari (diskuse) 1. 4. 2018, 17:34 (CEST)
@Tayari: Co třeba šablona {{Navbox}}? --Jan Polák (diskuse) 1. 4. 2018, 20:06 (CEST)
@Jan Polák: Ajo, takhle. Jasný. Díky za tip. --Tayari (diskuse) 1. 4. 2018, 20:07 (CEST)

Umístění odkazů na kategorie u článku

Je možné v kódu mediawiki způsobit, aby výpis příslušných kategorií byl umístěn libovolně v článku, nebo alespoň nahoře pod nadpisem? Nemíním s tím nic dělat na Wikipedii, ale na jiné wiki bych to potřeboval. Jde totiž o to, že články jsou velmi rozdílné délky, ale když hledám v nějakém tématu, řadu těch dlouhých nemusím číst (i kdyby třeba proto, že už je přečtené mám), ale potřeboval bych rychle hledat v kategoriích, v nichž je článek zařazen. Věřím, že i na Wikipedii by se to ocenilo, ale to nemíním nijak ovlivňovat. Prosil bych ale o radu, jestli to vůbec možné je, jestli na to existuje nějaká šablona? Někde jsem kdysi takové případy viděl na nějakých separátních wiki, ale nevybavuji si, kde. Nepřišel jsem ani na to, jak si vložit do textu "natvrdo" odkazy na kategorie, protože se "automaticky" změní na standardní řešení. Edit.: Ideální by pro mě byla možnost moci kategorie umístit dolů, nahoru i na obě místa současně.MONUDET (diskuse) 1. 4. 2018, 15:26 (CEST)

Zřejmě by pomohl nějaký kratičký jQuery skriptík do Common.js, který by vzal načtený rámeček s kategoriemi a přenesl ho pod nadpis. Šablonou to úplně udělat nepůjde si myslím. Odkazy na kategorie samozřejmě dvojtečkou: [[:Kategorie: --Dvorapa (diskuse) 1. 4. 2018, 15:32 (CEST)
Díky, zkouším. Také přemýšlím, proč jsem to měl asi i já považovat za samozřejmé :-) MONUDET (diskuse) 1. 4. 2018, 17:13 (CEST)
Pro nás techniky je to brnkačka, omluvte. Kdyby bylo třeba pomoci s jQuery, dejte vědět, poradím a pomohu, co je v mých silách. --Dvorapa (diskuse) 2. 4. 2018, 00:20 (CEST)

Neobtékaná tabulka

Hezký den, vidím tabulku s počtem obyvatel v článku Škrdlovice až pod infoboxem, čímž vzniká ošklivá mezera. Používám nejnovější Chrome. Jak je to možné opravit? Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 4. 2018, 19:41 (CEST)

Nemáš příliš úzké okno prohlížeče? Někdy se tam potom tabulka nevejde. --Petr Kinšt (diskuse) 2. 4. 2018, 19:45 (CEST)
Ano, vyzkoušel jsem. Příliš úzké okno prohlížeče. Když je okno na celou obrazovku je vše v pořádku. Když okno zmenším vyjde tabulka až dole. Na stolním PC. --Podroužek (diskuse) 2. 4. 2018, 19:55 (CEST)
Po e. k.: Skutečně pokud u sebe dostatečně přiblížím stránku, tabulka uteče pod infobox. Nedá se s tím dělat nic pěkného, protože obsah té tabulky prostě víc zdrcnout nejde, leda obalit <div style="overflow: auto;"></div>, což tam vynutí horizontální posuvník. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 4. 2018, 19:59 (CEST)

Vytvořený nový Infobox

Hezký den, vytvořil jsem novou šablonu Infobox - golfový turnaj, ale zřejmě jsem něco při tvorbě provedl chybně. Prosím o pomoc, abych mohl vše napravit. Díky moc. --Jaroslav Mašek (diskuse) 6. 4. 2018, 12:51 (CEST)

Dobrý den. Chyběli tam párové (trojité složené) závorky a přebývaly podmíněné příkazy if. Ale nemám technické znalosti, abych s tím nějak více pomohl. --Matěj Orlický (diskuse) 6. 4. 2018, 13:41 (CEST)
VyřešenoVyřešeno Problém vyřídil kolega Matěj Suchánek. Díky mu. --Jan Polák (diskuse) 8. 4. 2018, 20:23 (CEST)

Datum a čas na české wikipedii

Dobrý den, spravuji článek Seznam ruských kosmických startů 2018 a v tabulce uvádím data startů podle aktuálního času v ČR. Ale nejsem si jistý jestli je to tak správně, popřípadě jestli bych měl třeba pod tabulkou uvést poznámku o jaký čas jde. Data startů se pak mohou lišit s jinými zdroji, především pokud jde o noční lety. Prohlížel jsem si jiné seznamy na wikipedii, ale u nikoho jsem nic podobného nenašel. Děkuji RoCho89 (diskuse) 10. 4. 2018, 05:55 (CEST)

Dobrý den, obecně použijte UTC, pro tyhle účely právě slouží. Je-li potřeba vztáhnout text článku k denní době (let byl noční nebo z Česka nebyla kometa vidět, protože byl ještě den), použijte místní čas nebo středoevropský (letní) čas. Vždy vyznačte jasně (textem, místního času, nebo zkratkou, UTC, SELČ, třeba v hlavičce tabulky), jaký čas používáte. Hlavně jich nekombinujte příliš mnoho najednou, pak je v tom zmatek. S pozdravem --10. 4. 2018, 08:01 (CEST), Utar (diskuse)

Úprava LocMap

O nevhodnosti nastavení některých automatických loc-map jsem tu už někde psal a článek Foxův záliv je dalším příkladem, protože bez rozkliknutí je na mapce vidět prakticky jen modrá. Jde přiblížení mapy v konkrétním článku nastavit při zachování funkčnosti, nebo je nutné použít klasickou LocMap? --Petr Kinšt (diskuse) 11. 4. 2018, 21:39 (CEST)

Přidal jsem do šablony možnost vlastního přiblížení pomocí |zoom=. Matěj Suchánek (diskuse) 12. 4. 2018, 09:07 (CEST)

Tvorba nového článku CineTube

Dobrý den, dnes jsem se pokusil založit nový příspěvek, bohužel po jeho založení mi naběhla hláška:
Tato činnost byla automaticky identifikována jako škodlivá, a proto zakázána. Pokud považujete svou editaci za správnou, kontaktujte správce a sdělte jim, o co jste se snažili. Stručný popis pravidla, které vaši činnost označilo za škodlivou: Podezřelý článek
Nevím co na tomto článku je považováno za podezřelé proto příkládám i ten níže
Děkuji za odpověd. Xeren a6n (diskuse) 12. 4. 2018, 15:52 (CEST)


CineTube je tradiční YouTuberská akce v kinech, kterou pořádá Markus Film Production. Koná se jednou za půl roku (dříve jednou za čtvrt roku) a jsou na ní prezentovány filmy jak profesionálních, tak i amatérských YouTuberů, a to v kinech po celé České Republice a občas i na Slovensku. Samotné autory filmů je možné po projekci požádat o autogram či s nimi i poklábosit. Akce v létě 2017 oslavila již 100 projekcí.

Program Obsahem CineTube je většinou nabitý 3 hodinový program, skládající se z:

Představení všech autorů a jejich videí Projekce všech filmů Hromadné fotografování všech přítomných v sále Autogramiáda

Dobrý den, je dobře že chcete přispívat. Musíte se podívat na návod Průvodce pro nováčky. Zablokovaný obsah byl asi propagační. Začněte psát článek na svém pískovišti, které jste si zatím ještě nezaložil. Chcete pomoc, napište. Hezký den. Podroužek (diskuse) 12. 4. 2018, 18:40 (CEST)--Podroužek (diskuse) 12. 4. 2018, 18:42 (CEST)
@Xeren a6n: Zakládaný článek obsahoval slovo Youtuber, takže si filtr myslel, že se jedná o dalšího nevýznamného Youtubera. Založte článek na svém pískovišti a poté, po posouzení významnosti, jej přesuneme na správné místo. JAn (diskuse) 12. 4. 2018, 19:18 (CEST)

Přidání fotky

Přeneseno z Diskuse k nápovědě:Úvod

Dobrý deň ja som sa sem prihlásila nakoľko potrebujem zistiť ci daný obraz je dielom Jaroslava Černeho neviem však ako sem pridať fotku diela poraďte ďakujem Peta1111 (diskuse) 15. 4. 2018, 08:36 (CEST)

@Peta1111: Dobrý den. Fotku sem můžete přidat dle Nápověda:Načtení souboru, ale musíte k němu vlastnit práva nebo se musí jednat o volné dílo. Také diskuse na Wikipedii se týkají jen tvorby této encyklopedie, nelze je využívat jako internetovou poradnu pro vlastní potřebu. S pozdravem Matěj Orlický (diskuse) 15. 4. 2018, 08:59 (CEST)
Pátrat po autorovi nějakého díla tím způsobem, že snímek díla dám na Wikipedii (do článku o autorovi?), není asi příliš schůdná cesta.--Juniperbushman (diskuse) 15. 4. 2018, 09:09 (CEST)

Chyba v překládacím nástroji

Při pokusu o zveřejnění článku vzniklého překladem jsem dostal následující sdělení. Co s tím?

Mistasa (diskuse) 18. 4. 2018, 15:26 (CEST)

Nahraďte cizojazyčnou šablonu {{reflist}} ve svém překladu za správný český zápis <references />. --Dvorapa (diskuse) 18. 4. 2018, 16:05 (CEST)
Byl jsem u toho, když se Mistasa pokoušel překlad vložit, problém byl v tom, že překládací nástroj vůbec neumožňuje šablonu "reflist" tím naším českým zápisem nahradit (nástroj neumožňuje přístup do kódu článku). Nebo jsem zkrátka nepřišli na to, jak to udělat. Editační filtr pak opakovaně zabraňoval zveřejnění článku (po zveřejnění bychom se dostali do kódu a šablonu opravili). Nakonec jsme zveřejnění článku nějak přes filtr protlačili, popravdě ani nevím jak... Jsou tu nějací další uživatelé překladatelského nástroje? Přijde mi, že se toto musí dít při překládání z anglické Wikipedie opakovaně... --Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 4. 2018, 00:56 (CEST)
Upřímně jsem jej přestal právě kvůli těmto problémům používat. pravděpodobně by to chtělo nahlásit jako bug. --Dvorapa (diskuse) 19. 4. 2018, 10:10 (CEST)

Editace stránky František Okénka

Dobrý den, prosím o pomoc s editací Infoboxu-osoba na stránce František Okénka. Pokoušel jsem se přidat odkaz na místo úmrtí Hrubá Vrbka (stránka na wiki) ale nepodařilo se mi to. Když jsem se chtěl podívat jak jsou vytvořeny odkazy pro místo narození a otevřel jsem si detail infoboxu, tak jsou tam zobrazeny pouze mnou přidaná pole takže nevím jak byl původní infobox vytvořen... Teď tam přibyl odkaz na chybějící zdroj, od wikipedisty Matěje Suchánka, zdroj jsem uváděl při publikaci úpravy ale to asi nestačí.

Děkuji

109.81.214.55 18. 4. 2018, 20:02 (CEST)RJA

Hotovo. --Marek Koudelka (diskuse) 18. 4. 2018, 20:07 (CEST)
Díky -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 109.81.214.55 (diskuse) 18. 4. 2018, 22:26 (CEST) (CE(S)T)

Pigmenty: zvláštní stránka o pigmentech v umění

Dobrý den, jak mohu založit nový článek zabývající se pigmenty v umění? Už dlouho jsem tu needitovala a navíc nevím, zda bude třeba rozcestník apod...

Děkuje --Kakarinka (diskuse) 18. 4. 2018, 20:38 (CEST)

Dobrý den, zvolte si vhodný název článku, např. Využití pigmentů v umění a můžete začít psát, příp. vložte text přímo do článku Pigment. Více v nápovědě. --Hugo (diskuse) 19. 4. 2018, 04:24 (CEST)

Infobox z jiné jazykové verze

Zdravím, existuje nějaký způsob jak převést/použít infobox (konkrétně https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Infobox_election) na českou Wikipedii? Ta šablona je použitelná na prakticky libovolné volby a myslím že by zlepšila přehlednost mnoha článků. Zoted (diskuse) 19. 4. 2018, 02:53 (CEST)

@Zoted: Musí se vytvořit česká verze infoboxu, pod názvem {{Infobox - volby}}. Zkusím se na to podívat. JAn (diskuse) 19. 4. 2018, 07:58 (CEST)
@Zoted: Jednoduchou verzi jsem obnovil (v minulosti smazána pro nepoužívanost) a trochu upravil, použita v Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017. Jistě bude potřeba šablonu dopracovat, ale pro základní použití by měla stačit. Dejte vědět, nejlépe v diskusi, co konkrétně šabloně chybí.JAn (diskuse) 19. 4. 2018, 13:46 (CEST)

Pravidla účasti

Mančafte! Pomožte mi někdo, prosím. Jaká jsou pravidla účasti na stránce wikipedie? Nedávno jsem si otevřel stránku "Ferdinand Peroutka" a byla tam neůplná informace o knize "Muž přítomnosti". Doplnil jsem, že první vydání vyšlo v roce 1985 v Curychu (knihu vlastním). Proč píši: mnou učiněná změna se okamžitě objevila na stránce. Neověřuje nikdo obsah změny? Neuražte se, prosím, ale může si každý vůl psát co chce? Jde mi jen o princip, nebo se mi důveřuje jen proto, že mi už je přes 70? Pakliže ano, odkud to víte?

Přeji příjemný den a zdravím.

Jiri Janeba (kontaktní údaje skryl --Michal Bělka (diskuse) 20. 4. 2018, 07:02 (CEST))

Zkuste se podívat do nápovědy, třeba sem. --Hugo (diskuse) 20. 4. 2018, 04:20 (CEST)
@Jiri Janeba: To bychom dopadli, kdyby to nikdo nekontroloval. :) Všechno je zaznamenáno na Speciální:Poslední změny a Speciální:Nové stránky, kde to kontroluje zhruba třicet správců a dalších redaktorů, je tam dost možností filtrů, do toho možnosti blokování/zamykání/mazání, takže blbosti zůstanou nejčastěji jen pár minut. Do toho další redaktoři kontrolují sledované stránky ve svém oboru. Věrohodnější přispěvatelé potom získávají statut 'Prověřeného uživatele' a ten už se nám objeví jako věrohodný, bez potřeby kontroly. Takže se není třeba většinou bát. :) OJJ, Diskuse 20. 4. 2018, 06:53 (CEST)

kopírování formátu buňky/sloupce tabulky

Potřebobval bych do stratigrafické tabulky v článkku Geologický čas vložit napravo od sloupce Stáří dolní hranice další dva sloupce tak, aby měly stejnou barvu pozadí jako tento předchozí sloupec. Šlo by to udělat nějak jednodušeji. Dělat to ve zdrojovém kódu otrocky buňku po buňce se mi opravdu nechce (zvláště když má každá jinou barvu). Díky za pomoc. Daniel Pospíšil (diskuse) 22. 4. 2018, 03:11 (CEST)

Rád pomohu, čím mají být naplněny? Jaká bude hlavička? Stačí si vzít nějaký jednoduchý textový editor, který umí najít a nahradit a chytře vymyslet, jak na to, až budu vědět víc, vysvětlím svůj postup ;) --Dvorapa (diskuse) 22. 4. 2018, 10:37 (CEST)
Stačí, když budou prázdné, data už mám připravená a kopírování textu (i celých sloupců) mezi tabulkou ve Wordu a Visual editoru jde celkem dobře a s pozadím buněk to nehne. (Bohužel. Jinak bych už to měl vyřešené.) S tou funkcí najít a nahradit jsem to zkoušel ve Wordu, ale kýženehé výsledku se mi nepodařilo dosáhnout. Pokud se Vám to povede, uložte prosím ten článek třeba prozatím na Pískovišti a dejte sem odkaz. Díky moc. Daniel Pospíšil (diskuse) 22. 4. 2018, 12:38 (CEST)
Zkuste tedy Wikipedista:Dvorapa/Pískoviště/Geologický čas. --Dvorapa (diskuse) 22. 4. 2018, 15:38 (CEST)
Ještě jednou díky, jste fakt machr! Jak se Vám to povedlo? Daniel Pospíšil (diskuse) 23. 4. 2018, 04:51 (CEST)
Přes najít a nahradit jsem si nechal vypsat všechny řádky končící číslem a poté jsem nechal nahradit každý řádek končící číslem třemi stejnými řádky, akorát dvěmi bez čísla. Regulární výraz byl: ((.*?)[\d\,]+)\n a nahrazoval jsem za: $1\n$2\n$2\n. --Dvorapa (diskuse) 23. 4. 2018, 08:22 (CEST)
() skupina, která zůstane nějak zachována ($1, $2)
. libovolný znak
*? libovolně krát, avšak co nejméně krát
[] více různých možností pro jeden znak
\d číslice
\, čárka
+ libovolně krát, minimálně však jednou
\n nový řádek
--Dvorapa (diskuse) 23. 4. 2018, 08:29 (CEST)
A to jste dělal v jakém textovém editoru? Daniel Pospíšil (diskuse) 23. 4. 2018, 15:17 (CEST)
V libovolném, který umí regulární výrazy, já osobně rád používám webovou službu regexr.com (nemusím tak nic instalovat do počítače). Ovšem tuším, že i Word nebo český PSPad umí hledat a nahrazovat pomocí regulárních výrazů. --Dvorapa (diskuse) 23. 4. 2018, 21:45 (CEST)

Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti. - Abrex

Dobrý den, u nově vloženého článku (https://cs.wikipedia.org/wiki/Abrex) mi vyskakuje hláška Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti. Významnost se nejlépe dokládá uvedením alespoň dvou nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů, které o předmětu článku publikovaly. Nějak nevím co s tím dále. Dokáže mi, prosím, někdo pomoci? Děkuji -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)

@Zdja:Dobrý den, je třeba dodat několik na Abrexu a Wikipedii nezávislých a věrohodných (ne blogy a podobné typy zdrojů) zdrojů netriviálně (více než jen seznam či zmínka) pojednávajících o předmětu Vašeho článku. Mám na mysli něco jako novinové články (ať už online nebo v papírových novinách). Podařilo se mi to vysvětlit? S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 23. 4. 2018, 11:50 (CEST)
Hlášku jsem odebral, jsou tam 3 vyhovující zdroje (novinky.cz, lidovky.cz, modelyskoda.info). --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2018, 11:54 (CEST)

Takže je to již v pořádku? Pokud ano, moc děkuji :) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)

Ještě bude třeba článek reformulovat tak, aby nevyzněl propagačně ;). Příkladem propagačních formulací je třeba "V současné době v nabídce společnosti naleznete spoustu modelů a to jak historických a klasických, tak samozřejmě i moderních a závodních.". --Martin Urbanec (diskuse) 23. 4. 2018, 13:23 (CEST)

Dobrý den, na nově založené stránce Abrex se mi ukazuje tato hláška:

"Tento článek potřebuje urgentně upravit. Jak mají články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Pravopis. Neodstraňujte tuto šablonu, pokud text neplní minimální požadavky na článek ve Wikipedii. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Potřebuji pomoc."

Můžete mi, prosím, poradit, jak stránku upravit do podoby, aby nedošlo k odstranění dané stránky? Dalo mi docela práci jí dát dohromady a nerad bych o ni přišel :) Děkuji -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)

@Zdja:Dobrý den, pokusil jsem se to vysvětlit o něco výše. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 23. 4. 2018, 13:27 (CEST)
Snažil jsem se upravit, snad je to ok :) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Zdja (diskusepříspěvky)
@Zdja: V zásadě upraveno, upozornění odstraněno. Článek by ale ještě potřeboval stylisticky upravit, jsou tam pozůstatky propagačního stylu (např.: tento krok nastartoval, kompletně vyráběné v ČR, zásadní cíl, první vlastní model), poněkud zavádějící je i „detailně ručně propracované“. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2018, 13:58 (CEST)

Špatné formátování

{{flatlist}} se začala nějak divně formátovat. Viz. Wikipedie:Požadované články/Hospodářství. --Tayari (diskuse) 24. 4. 2018, 15:44 (CEST)

Napsal jsem upozornění pod technickou lípu a pokusím se najít řešení. Matěj Suchánek (diskuse) 24. 4. 2018, 16:58 (CEST)

lze botem opravit 97x nedostupný zdroj?

Zdravím, lze botem hromadně připsat k refu šablonu: {{nedostupný zdroj}}? Našel jsem mrtvý ref, který je zde 97x a nejde oživit přes 'web.archive.org', mohu to ručně oklikat, ale pokud to umí lehce bot, je to škoda času... Díky za info! --Zacatecnik (diskuse) 25. 4. 2018, 20:16 (CEST)

Viz Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce. S pozdravem --25. 4. 2018, 23:07 (CEST), Utar (diskuse)
velice děkuji! --Zacatecnik (diskuse) 26. 4. 2018, 08:32 (CEST)

VONS

Dobrý den, hledala jsem původní sdělení VONS, a dopracovala jsem se na stránku seznamu členů VONS, kde jsem ke svému údivu zjistila, že nejsem uvedena. Členkou VONS jsem se společně se zde uvedeným Stanislavem Devátým stala v r. 1986, pracovala jsem dokonce v ediční komisi VONS, která se u mne také asi 3 roky scházela. Nenašla jsem, jak článek doplnit/opravit, prosím proto o nápravu. Zde https://www.vons.cz/clenove-vons mezi členy VONS správně uvedena jsem (poznámka o vystoupení je nepřesná, členství jsem tehdy vzhledem ke svému tehdejšímu zaměstnání v r. 1993 pozastavila). Prosím o opravu. Děkuji. Lenka Marečková -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lenka Marečková (diskuse)

Dobrý den. Jaký seznam máte na mysli? V článku Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných je pouze seznam zakládajících členů. A v Kategorie:Členové VONS mohou být (technicky) jen lidé, o kterých je na Wikipedii samostatný biografický článek. Tedy zde (zatím) nemáme kompletní seznam členů. --Matěj Orlický (diskuse) 27. 4. 2018, 12:43 (CEST)
To uvádím - jde mi o stránku členů VONS. Zde jsou všichni - kromě mne. Pokud nemůže opravit wikipedie, jak mohu sama? Nemám s tím žádnou zkušenost, potřebuji proto vysvětlit jak postupovat. Pokud vím, u jiných sezamů je navíc uváděna jména, aniž by měla všechna samostatnou stránku - prostě jen nejdou rozkliknout. Proto si myslím, že jde o chybu, která by měla být odstraněna. Poku jde o přidání stránky, prosím o onu radu, jak postupovat. Lenka Marečková -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lenka Marečková (diskuse)
Dobrý večer, na této stránce nemůže být uveden nikdo, o kom neexistuje samostatný článek na Wikipedii - vizte úvod linkované stránky, cituji: "Zde najdete seznam článků, které pojednávají o jednotlivých členech Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.". Takový seznam si nemůže klást nároky na svou úplnost. Úplný seznam všech členů na Wikipedii zatím není. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 29. 4. 2018, 19:49 (CEST)
Tak už tu je, zkopíroval jsem ho do článku Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, ovšem bez odkazů. --Matěj Orlický (diskuse) 29. 4. 2018, 20:10 (CEST)
Díky! --Martin Urbanec (diskuse) 29. 4. 2018, 20:35 (CEST)
Také děkuji ! A jen pro úplnost: činnost VONS není srovnatelná s činností ŠalamounU, to je ale na delší diskuzi. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lenka Marečková (diskuse)

Přihlášení k Vaší aplikaci

Přihlášení, nemohu se přihlásit, pořád mi to nadává, že heslo už někdo používá a příhlašovací jméno také. A nová zpráva z doporučením nepřišla. Děkuji za pomoc Richard First (refaktorizováno@seznam.cz) 89.235.49.21 1. 5. 2018, 16:24 (CEST)

Odpovězeno e-mailem. --Martin Urbanec (diskuse) 1. 5. 2018, 16:26 (CEST)

Neřest a ctnost

Dobrý den, napište mi prosím odpověď, nechápu proč tohle nesplňuje podmínky, na stránce kapele Törr jsem napsal že vydali demo Witchhammer na vinylu a Debustrol - Vyznání smrti, také na vinylu a to tam zůstalo. Kryptor vydali demo na vinylu, je to oficiální vydání a je to smazáno, nechápu proč. Zdeněk P.

@Zdeněk P.: Dobrý den, heslo Neřest a ctnost pravděpodobně nebylo dostatečně encyklopedicky významné nebo téma nebylo dostatečně obsáhlé na samostatný článek, proto kolega Jvs Vámi poskytnuté informace včlenil do článku Kryptor. --Dvorapa (diskuse) 2. 5. 2018, 21:08 (CEST)

Nová stránka

Prosím o založení stránky .google - chybí tu, a přeci jen je to také doména... 213.226.245.53 6. 5. 2018, 08:29 (CEST)

Pokud je pro vás stránka tak důležitá, můžete si ji napsat, nebo zatím počíst v těchto 5 jazycích – angličtině, emiliánštině-romaňolštině, maďarštině, okcitánštině či čínštině s překladačem. Ale pochybuji o tom trochu, když dotyčnou sekci pojmenujete "Nová stránka" —Mykhal (diskuse) 6. 5. 2018, 08:44 (CEST)
Přesně jak řekl kolega, a pokud by Vám tu vyloženě chyběla, můžete ji též přidat mezi požadované. --Dvorapa (diskuse) 6. 5. 2018, 09:24 (CEST)

Takže jednou za čas se někdo obrátí na českou wikipedii s rozumným požadavkem a místo slušné odpovědi je zesměšňován a posílán na maďarskou wikipedii. A potom dělá Nadace velké průzkumy, proč nemůžeme přilákat nováčky...--Hnetubud (diskuse) 6. 5. 2018, 22:47 (CEST)

.. nováčky čtenáře? Asi ne, když stránky Wikipedie vypadávají v G. na předních místech. Tip pro začínajícího editora to myslím nebyl úplně špatný. Asi jsem zapomněl doporučit konkrétní překladač.. ale ten je asi nasnadě; no a taky cca seznam s dalšími červenými TLD čekajících na svoji případnou stránku (a co třeba .wiki, je to přeci jen také doména, snad ještě příhodnější). Ten možná jízlivý tón byl podmíněn tou jízlivou "žádostí o pomoc". Tak se omlouvám. —Mykhal (diskuse) 7. 5. 2018, 00:49 (CEST)

Los Angeles FC

Zdravím, mohl by někdo smazat přesměrování Los Angeles FC na Los Angeles Galaxy? Jde o dva týmy. B.mertlik (diskuse) 6. 5. 2018, 17:52 (CEST)

VyřešenoVyřešeno --Jvs 6. 5. 2018, 19:35 (CEST)

Prosím o radu a osvětu - recept, návod

Vážení kolegové, obracím se na zkušenější s prosbou o osvětlení, jak to vlastně je. Už, už jsem se radovala, že konečně dokážu něco odpahýlovat (odpalované těsto), když mě pravidlo, radši 5× měř než řízneš, zastavilo. Prozkoumala jsem historii článku a zjistila, že postup i recept neodolal zkoušce času a pravidel Wiki (Co Wiki není). Inu dobrá, pokorně jsem klepla na storno a smířila se s tím, že k tomu budu muset přistoupit encyklopedičtěji. Při doplňování literatury k jinému článku (palačinka) jsem si všimla, že zde recept i postup jsou. Jak to tedy správně má být? Patří nebo nepatří tyto položky do encyklopedie? Děkuju moc! --Hnidopichwiki (diskuse) 9. 5. 2018, 00:53 (CEST)

Dobrý večer, do článku palačinka přidal recept 21. 7. 2010 uživatel Toma646. Mnohé jeho editace lze vnímat jako pochybné, tato se příliš nevymyká. Obecně ale platí ten princip, že není-li žalobce, není soudce. Tedy pokud na nějakém místě někdo dosud nezpochybnil něco, co jinde někdo zpochybnil, jde patrně jen o to, že si toho na tom prvním místě nevšiml.
Nebo na to můžou mít vliv i další okolnosti. Při srovnání těchto dvou článků bych patrně přihlédl ke skutečnosti, že palačinka je poněkud rozsáhlejší, obsahuje informace o etymologii a další. Oproti tomu odpalované těsto v době prvního smazání receptu bylo založeno prakticky výhradně na tom receptu a veškeré další informace jsou až dodnes omezené na pouhé tři věty. Pak tedy začíná tím spíš platit (a bít do očí) ono pravidlo o tom, co Wikipedie není, že encyklopedické články nemají být založeny na pracovních postupech. Je ale možné, že obsáhlý encyklopedický článek by mohl klidně z minoritní části doplnit i stručný pracovní postup, v takových případech možná tolik nevadí, tolik nebije do očí.
Tak jako tak by ale bylo žádoucí, 1) aby články na Wikipedii byly založené především na informacích encyklopedické povahy a 2) aby i ty recepty byly podložené vhodnými zdroji (což ani u palačinek neplatí). Potom by se nemělo stát, že se budou wikipedisté přetahovat o přítomnost či nepřítomnost nějaké suroviny, jak je to znatelné i z editační historie článku o palačinkách. Konkrétně tedy k odpalovanému těstu doporučuji přidávat přednostně informace encyklopedické povahy, ty zde chybí více než pouhý recept. --Bazi (diskuse) 9. 5. 2018, 01:20 (CEST)
Pokud jste si připravila licenčně vhodný text o přípravě odpalovaného těsta, tak ho, prosím, rozhodně nezahazujte! Na sesterském projektu wikiknihy je mimo jiné Wikikuchařka, kde ještě popsáno není. A není problém pak z pahýlu na Wikipedii alespoň odkázat pomocí {{wikiknihy}}. Zahrnutí receptu do Wikipedie je spíš otázka stylu. Neutrálně popsat, jak se zhruba vytváří, do článku jistě patří. Rozepsání do polopatických bodů nebo tipy a triky při přípravě v typicky vybavené současné české domácnosti zohledňující aktuálně dostupné suroviny asi už ne. --Tchoř (diskuse) 9. 5. 2018, 04:58 (CEST)
@Bazi, Tchoř: Děkuji Vám oběma za vyjádření. Vynasnažím se přitesat k obrazu Wikipediinu ;-) Reference mám. Zdraví Vás --Hnidopichwiki (diskuse) 10. 5. 2018, 22:57 (CEST)

Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti.

Dobrý den,

včera jsem vytvořil stránku Borek u Žlutic a dnes mi na ní skáče tato hláška: Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti.

Poradíte, pomůžete? Předem děkuji.--Žluticko (diskuse) 13. 5. 2018, 20:17 (CEST)

@Žluticko: Dobrý den, je potřeba dodat reference. To znamená informace ze kterých jste čerpal. Kniha, webové stránky, časopis, atd.. Reference musí být dvě na sobě nezávislé. Neexistuje náhodou i obec stejného jména ? Zastávky mají název podle blízké obce, nebo jiného záchytného bodu. A doplňte text je příliš krátký. Přečtěte si pokyny na své diskusi. A podívejte se na podobné články o železničních zastávkách. Hezký večer a hodně trpělivosti do dalších editací.Podroužek (diskuse) 13. 5. 2018, 21:18 (CEST)
@Žluticko: Je potřeba doložit encyklopedickou významnost. Kolegou zmíněné zdroje se musí zastávkou zabývat v určitém minimálním rozsahu a já při zběžném prohlédnutí výsledků Googlu našel jen triviální zmínky. Věnujte také pozornost obsahu. O zastávce je v článku jen úvodní věta a to je poněkud málo. --Petr Kinšt (diskuse) 13. 5. 2018, 21:30 (CEST)
Asi by bylo nejlepší přesměrovat tento článek na Borek (Pšov) a obsah umístit do odstavce „Dopravní obslužnost“.--Juniperbushman (diskuse) 14. 5. 2018, 08:50 (CEST)
Vzhledem k reálné situaci spíše dopravní obslužnost v článku Semtěš (Pšov). --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2018, 08:56 (CEST)

Definitivní vypnutí beta udělátka Překlad

Prosím o radu: kdykoliv otevřu nějakou neexistující stránku, vyskočí na mě bublina s nabídkou vytvoření stránky překladem. Mám tato beta udělátka vypnutá a nenašel jsem, jak tuto vlastnost zakázat. Otravuje to, články nepíšu, nikdy překládat nebudu a při vytváření dejme tomu přesměrování to vysloveně překáží. --Uacs451 (diskuse) 16. 5. 2018, 11:58 (CEST)

@Uacs451: Není to přeci jen povoleno Speciální:Nastavení#mw-prefsection-betafeatures? OJJ, Diskuse 16. 5. 2018, 12:01 (CEST)
Ne, opravdu je vše zakázáno. --Uacs451 (diskuse) 16. 5. 2018, 12:11 (CEST)
To je pravda, mně se to taky děje. Vždy, když rozkliknu prázdnou stránku. --Tayari (diskuse) 16. 5. 2018, 13:18 (CEST)
To je hodně zvláštní, já třeba jednou kdysi na začátku klikl na něco jako „ne, děkuji“ a od té doby se mi to okénko nezobrazuje, i když bych chtěl. --Dvorapa (diskuse) 16. 5. 2018, 13:33 (CEST)
Mně teda při každé relaci spuštění internetového prohlížeče, abych byl přesnější. Jakože kliknu "Ne, děkuji" a neobjevuje se to dokud nevypnu a znovu-zapnu prohlížeč. --Tayari (diskuse) 16. 5. 2018, 13:43 (CEST)
Mně se to také objevuje jen někdy, ale nevím kdy, momentálně ne a to ani po restartu prohlížeče, ani po odhlášní+přihlášení z WP. --Matěj Orlický (diskuse) 16. 5. 2018, 14:31 (CEST)
Teď jsem to zkusil pod Ubuntu a nenastalo to. Na PC s W10 (v obou případech Firefox) se to děje pravidelně. --Uacs451 (diskuse) 16. 5. 2018, 16:04 (CEST)
Viz Wikipedie:Pod lípou (technika)/Archiv 2016-1#Otravuje Překlad obsahu. Matěj Suchánek (diskuse) 16. 5. 2018, 22:05 (CEST)
Poučné:-) dík. --Uacs451 (diskuse) 17. 5. 2018, 07:18 (CEST)

Kategorie:Pozemní komunikace v Maďarsku

Dobrý den, založil jsem Kategorie:Pozemní komunikace v Maďarsku a když jsem se ji snažil naplnit za použití HotCat Kategorií: Silnice v Maďarsku a Dálnice v Maďarsku kategorie stále uvádí: Tato kategorie neobsahuje žádné stránky či soubory. Přitom u kategorie silnic i dálnic je uvedena i odkaz funguje. Děkuji Puclik1 (diskuse) 17. 5. 2018, 15:47 (CEST)

Já je tam mám, váš prohlížeč vám pravděpodobně zobrazuje starou verzi stránky, mrkněte na Wikipedie:CACHE. --Dvorapa (diskuse) 17. 5. 2018, 16:08 (CEST)
HotovoHotovo Hotovo. Provedl jsem prázdné editace těch dvou starších kategorií, viz Wikipedie:Jak aktualizovat cache#Cache na straně serveru. --Matěj Orlický (diskuse) 17. 5. 2018, 16:11 (CEST)

Výjimka

Prosím někoho o povolení vytvoření stránky slovinského spisovatele Andreje Kokota. --Michaela229 (diskuse) 17. 5. 2018, 17:49 (CEST)

@Michaela229: Zkuste napsat nějaký obsah pro tento článek na svém pískovišti, následně jej tam můžeme přesunout. JAn (diskuse) 17. 5. 2018, 22:08 (CEST)

Tabulka v mobilní verzi

Zdravim, v článku Den vlajky v mobilní verzi mi poslední sloupec (Poznámka) dělá z celé tabulky úzkou, nepřehlednou nudli. V klasické verzi to (asi) vypadá rozumně. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 18. 5. 2018, 22:27 (CEST)

Mně, snad tedy všem, se tabulka přizpůsobí šířce displeje. To je asi správné chování, přijatelnější, než kdyby čtenář kromě normálního rolování stránkou nahoru/dolů byl nucen ještě rolovat doprava, tj. že by z tabulky byla vlivem dlouhé poznámky naopak nudle horizontální. @B.mertlik:Mykhal (diskuse) 21. 5. 2018, 13:57 (CEST)
Poopravím se, přece jen rolovat musím, výsledná tabulka je relativně úzká, ale ne na šířku displeje, je širší, takže rolovat doprava tabulku musím. —Mykhal (diskuse) 21. 5. 2018, 14:27 (CEST)
Zrovna v tomto případě bych to tak chtěl, ale nevím jak. B.mertlik (diskuse) 21. 5. 2018, 17:50 (CEST)

Nelze vložit článek

Ahoj, nejde mi vložit článek, prý je "podezřelý". https://pastebin.com/J15r4dB4 NobodyInterested (diskuse) 21. 5. 2018, 21:16 (CEST)

@NobodyInterested: Článek je podezřelý kvůli slovu Minecraft. A nejde ani tak o encyklopedický článek, jako o reklamní a propagační článek, dokonce s uvedením ceníku. Odkážu vás na encyklopedickou významnost, popagační článek a encyklopedický styl. JAn (diskuse) 21. 5. 2018, 21:31 (CEST)

Smazat účet

Ahoj, tímto žádám o smazání tohoto účtu a veškerých informací (jméno, email). Děkuji Zrušitúčet (diskuse) 24. 5. 2018, 14:11 (CEST)

@Bobkudrna: Email je neveřejný, ten si můžete smazat v nastavení. Uživatelské jméno smazat nejde, ale jinak nevidím nic, co by bylo potřeba smazat. Jaké jiné „veškeré informace“ máte na mysli? --Matěj Orlický (diskuse) 24. 5. 2018, 14:25 (CEST)
A článek Robert Kudrna a veškeré editace, které jste tam provedl, je už smazán. Tedy je veřejně nedohledatelný a přístupný jen pro speciální případy správcům. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 5. 2018, 14:27 (CEST)

Reklama?

Zdravím, mám problém s https://cs.wikipedia.org/wiki/Hicoria_Hosting. Nemohu zde najít reklamu a nevím, jak doložit významnost. Díky za rady předem. NobodyInterested (diskuse) 24. 5. 2018, 18:57 (CEST)

@NobodyInterested:Tu reklamní část /co jiného je celá nabídka služeb i s balíčky atp/ jsem už podruhé odstranil, nemá tu co dělat > Wikipedie:Wikipedie je encyklopedie a Wikipedie:Nezaujatý úhel pohledu, druhá část dotazu: významnost se dokládá dodáním nezávislých netriviálních a věrohodných zdrojů > stačí si přečíst. Ty url které tam zatím jsou firmu jen zmiňují = jsou triviální, navíc jde o blogy či internetová fóra = nejsou věrohodné.--Horst (diskuse) 24. 5. 2018, 19:09 (CEST)
@NobodyInterested: Firmy na wikipedii nepatří. Jen významné firmy. Buď dlouholetá tradice, velký obrat, velcí zaměstnavatelé atd... Tak malá firma opravdu není významná. Tak se nezlobte, ale svoje výrobky musíte prodávat jinak. Hezký večer. --Podroužek (diskuse) 24. 5. 2018, 20:43 (CEST)

Rozbité formátování šablony

Zdravím, v šabloně Šablona:Orbitální nosné systémy se u druhé a třetí skupiny použije odřádkování po každé závorce, což ji nafukuje na celou stránku. I když se kouknu na starší revize šablony, tak vypadá pořád stejně ošklivě. Musí to mít nějaký externí důvod mimo tuhle šablonu, poradíte jak to spravit? --Lukazuko (diskuse) 26. 5. 2018, 11:39 (CEST)

Díky za info. Něco jsem s tím zkusil pokutit. Snad je to takhle lepší. --Tayari (diskuse) 26. 5. 2018, 13:33 (CEST)
Steré díky, můžu pokračovat v aktualizaci. :-) --Lukazuko (diskuse) 26. 5. 2018, 19:14 (CEST)

Můj článek

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, jak mám kontaktovat správce? Nejde mi přidat k článku obrázek a je tam napsáno že mám kontaktovat správce když považuji editaci za správnou. Prosím o co nejrychlejší odpověd. Děkuji.

Vojta Kaczmarz -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Vojta Kaczmarz (diskuse)

Dobrý den, váš obrázek byl posouzen jako pravděpodobně porušující autorská práva. Pokud jste obrázek sám nevytvořil nebo vám jeho tvůrce nedal souhlas s užitím na Wikipedii nebo jeho tvůrce nezemřel před více než myslím 70 lety, pravděpodobně máte smůlu. --Dvorapa (diskuse) 27. 5. 2018, 12:16 (CEST)

prosba o pomoc s heslem školství

Dobrý den,

chtěla bych zpracovat heslo školství, ale asi jsem do hesla vložila víc informací než je rozumné a zároveň mám málo odborných zdrojů. V knihovně je mnoho literatury o výuce, výchově, pedagogice a podobně. To ale není školství. Ráda bych zpracovala heslo kvalitně, ale potřebovala bych poradit jak dál.

Děkuji

Hana Kvasilová (diskuse) 30. 5. 2018, 21:43 (CEST) Hana

@Hana Kvasilová:Dobrý den, Hano, předně, Vaši verzi jsem přesunul na Vaše pískoviště, jelikož předchozí je - pevně věřím, že jen zatím - lepší. Pro jistotu upozorňuji, že Vaším cílem by neměla být kompilační práce, hesla na Wikipedii by neměla býti kompilacemi. Přebírejte informace, to ano, ale formulujte je sama, vlastními slovy. Řádkovými referencemi dokládáte jen, kde jste informaci vzala, formulaci dokládat nemusíte. Netvrdím, že to je to, co děláte, jak říkám, uvádím to spíše jen pro formu, jelikož je to častá doměnka. Dobrý článek o školství by dle mého měl obsahovat následující: a) definici, co je to školství (pro vlastní ujištění se, jak školství definovat a kterým směrem knihy hledat mohou pomoci slovníky jako je Slovník spisovného jazyka českého či Slovník spisovné češtiny) b) popsat historii školství c) shrnout, jak školství funguje v jednotlivých zemích (detaily by ale měly být v samostatných článcích, třeba Školství v Česku). Pro inspiraci, co do článku zahrnout, mohou sloužit také články na cizojazyčných Wikipediích, zejména na té v angličtině. Ekvivalentem školství v AJ by mohlo být "education system", což na anglické Wikipedii přesměrovává na en:Education, možná by tedy nebylo od věci sloučit vzdělávání (education) a školství (education system), můžete zvážit - nevím, Vy určitě o školství, potažmo vzdělávání, víte více než já. Také si Vás dovoluji srdečně pozvat na Wikipedie:Wikiklub, pravidelné tvořivé setkání wikipedistů v pražské městské knihovně na Mariánském náměstí konané každou středu od 17:00 (více informací na stránce Wikipedie:Wikiklub). Wikiklub mívá obvykle o akademických prázdninách jiný režim, ale přinejmenším v červnu by měl fungovat každý týden tak, jak je zvykem. Kolegové Vám tam zcela jistě rádi poradí i osobně. Samozřejmě se ale ptát můžete i tady, záleží na Vás. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 30. 5. 2018, 22:09 (CEST)

Vložení fotky

Dobrý den, k životopisu jsem vložila fotku, poté jsem ještě něco editovala. Když jsem vše uložila a chtěla se podívat na náhled, fotka zmizela. Podruhé se mi ji nedaří vložit, protože prý je to duplikát. Nevím, jak stejnou fotku znovu vložit. --Renatazamecnikova (diskuse) 4. 6. 2018, 11:58 (CEST)

Jedná se o článek Jaroslav Zámečník. --Jan Polák (diskuse) 4. 6. 2018, 12:07 (CEST)
Vy jste fotografii nahrála, ještě je nutné ji do článku vložit. To můžete udělat tak, že kliknete na Položka Wikidat a přidáte tvrzení vlastnosti "obrázek" a dáte tam název nahraného obrázku. Pak se objeví ve všech článcích o dané osobě, nezávisle na jazykové verzi Wikipedie. Už jsem to udělal. --Martin Urbanec (diskuse) 4. 6. 2018, 12:14 (CEST)

Přesun stránky z pískoviště

Dobrý den. Můžete mi pomoct se zveřejněním stránky z pískoviště, tedy o něco jsem se pokusil, ale zda se mi to povedlo nevím. Viz. diskuze u stránky Otakar Janůj. Děkuji. Marian Buštík (diskuse) 5. 6. 2018, 11:47 (CEST)

Jak přesunout stránku z pískoviště je popsáno na FAQ nebo na Nápověda:Pískoviště. Dejte vědět, jestli se vám to povedlo pomocí těchto návodů. --Dvorapa (diskuse) 5. 6. 2018, 12:26 (CEST)
Vypadá to, že jste si poradil, kdyby cokoliv, určitě se ptejte. --Dvorapa (diskuse) 5. 6. 2018, 12:28 (CEST)

Titul ke jménu u fotky

Dobrý den, potřebovala bych vložit tituly ke jménu u fotky k životopisu--Renatazamecnikova (diskuse) 5. 6. 2018, 12:51 (CEST). Nedaří se mi je tam vložit. Ing. Jaroslav Zámečník, CSc.

Díval jsem se, už se podařilo, že? --Svenkaj (diskuse) 7. 6. 2018, 10:52 (CEST)

Fotografie k životopisu

Dobrý den, znovu se mi stalo, že se mi vymazala fotka k životopisu a nejde opětovně vložit. Stejný problém jsem měla i včera. Současně jsem psala výše ještě jeden dotaz, že k té fotce mi nejde ke jménu přidat tituly: Ing. Jaroslav Zámečník, Csc. Můžete mi prosím pomoci? Děkuji--Renatazamecnikova (diskuse) 5. 6. 2018, 12:57 (CEST)

Dobrý den, v jakém článku se vám to nedaří ?Podroužek (diskuse) 5. 6. 2018, 13:28 (CEST)
Předpokládám, že jde o Jaroslav Zámečník. --Hugo (diskuse) 5. 6. 2018, 13:50 (CEST)
Už je to opraveno (doplněno) kolegou. Hezký den.--Podroužek (diskuse) 5. 6. 2018, 14:41 (CEST)

Vyhledávání ve skenovaném tisku MZK a pražský adresář 1937

Na stránkách MZK se mi dříve dařilo vyhledávat v naskenovaných časopisech a denících podle hledaných slov, podobně jako v Krameriovi. Poslední dobou mi vyhledávání nějak nefunguje. Třeba zde: [7], když zadám slovo do políčka "Hledat v periodiku", objeví se mi modře nápověda možných tvarů slova. Pak ale nic, ať kliknu tam či onde. O vyhledávání v poli "Hledat v digitální knihovně" netuším, jak pracuje. Co dělám špatně?

V systému Kramerius se mi neobjevuje dříve dostupný Pražský adresář 1937/1938 [8]. Tuší někdo, kam se poděl? Dík --Svenkaj (diskuse) 7. 6. 2018, 10:50 (CEST)

Použití anglické šablony?

Zdravím,

chtěl jsem přidat k české stránce o 15. poledníku mapu kudy prochází tak jako na anglické wiki stránce.

https://cs.wikipedia.org/wiki/15._poledn%C3%ADk_v%C3%BDchodn%C3%AD_d%C3%A9lky

https://en.wikipedia.org/wiki/15th_meridian_east

Zjistil jsem, že na anglické stránce je to provedeno šablonou {{Location map-line|lon=15}}, která ale na české wikipedii není. Je nějaká možnost jak tuto šablonu používat v české verzi?

Je potřeba nějakým způsobem zeditovat wikidata stránku? https://www.wikidata.org/wiki/Q11114200

Everis91 (diskuse) 12. 6. 2018, 10:10 (CEST)

@Everis91: Dobrý den. Je možné používat pouze ty šablony, které jsou na české Wikipedii. Tedy musel by někdo takovou šablonu vytvořit – tak, že by kód šablony en:Template:Location map-line zkopíroval a upravil. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 6. 2018, 19:26 (CEST)

Leninova čtvrť (Sevastopol)

Dobrý den Neexistují žádné jasné informace o tom, že ukrajinské území je pod ruskou kontrolou. Článek pouze odráží postavení Ruska na Krymu. Postavení Ukrajiny je vůbec ignorováno.Je to také porušení hlavního principu projektu - neutralita.--Bohdan Bondar (diskuse) 13. 6. 2018, 17:16 (CEST)

Neexistence se dokazuje těžko. Jinak můžete vložit šablony jako {{NPOV}} či {{Doplňte zdroj}}. Bude to takhle stačit? @Bohdan Bondar:Mykhal (diskuse) 13. 6. 2018, 17:52 (CEST)


Za prvé, neutralita wikipedie do roku 2014 fungovala tak, že se ke všem sídlům a jejich částem chovala stejně - u sídel a jejich částí na územích nárokovaných si více státy uváděla pouze faktický stav, nikoliv nároky dalších států (viz např Peking a tisíc dalších místopisných čínských článků, Soul, Pchjongjang, Tchaj-pej, abychom zůstali u hlavních měst). Kdyby jsme se chovali k Leninově čtvrti v Sevastopolu stejně, měli bychom vyřadit z infoboxu tvrzení o její "de iure" příslušnosti k Ukrajině.
V případě Krymu ale wikipedie své vlastní obecné pravidlo nedodržuje a nestandardně preferuje pohled Ukrajiny, jak je vidět i v článku Leninova čtvrť (Sevastopol), kde údaje v infoboxu vycházejí z jednostranné ukrajinské vládní propagandy, přičemž jsou ignorovány jak jiné názory, tak zmíněné standardy wikipedie.
Je obtížně pochopitelné, na co si stěžujete. Vy mluvíte o ignoranci postavení Ukrajiny. V článku je ale - v rozporu se zvyklostmi wikipedie - zvýhodňován ukrajinský pohled na věc. Naopak je ignorován názor místních obyvatel a Ruska. --Jann (diskuse) 13. 6. 2018, 17:57 (CEST)
Ehm...Bohdan měl problém asi hlavně s tím, že tam právě jenom to Rusko bylo, podívejte se na historii článku...jednostranná ukrajinská vládní propaganda radši bez komentáře.--Rosenfeld (diskuse) 13. 6. 2018, 18:05 (CEST)
Když tam bylo jen Rusko, bylo to stejně jako u tisíců dalších článků. V souladu s pravidly. Teď tam je vámi vámi vložená ukrajinská propaganda. Vaše odmítnutí zvyklostí wikipedie ve prospěch propagandy jedné strany sporu jste povinen mimořádně kvalitně odůvodnit, nikoliv pohrdavě nechávat "bez komentáře". --Jann (diskuse) 13. 6. 2018, 18:33 (CEST)
V rozporu s jakými pravidly je uvádět u sporného území obě strany? Můžete mi sem dát odkaz na nějaké takové pravidlo?--Rosenfeld (diskuse) 13. 6. 2018, 18:47 (CEST)
A nebylo by lepší u míst na sporném území (není-li zpochybňováno pouze jedním státem, viz Čína) uvést místo státu právě ono sporné území, tedy Krym (obdobně Kosovo, Palestina aj.)? JAn (diskuse) 13. 6. 2018, 21:26 (CEST)

Obtékání tagu timeline

V Ediakarská fauna#Nálezy mi časová osa (tag timeline) odsunula text pod sebe. Je nějaký způsob jako docílit obtékání osy jako u normálních obrázků? (na enwiki to vyřešili založením jednoúčelové šablony en:Template:Sub-biota_graphical_timeline). --Jann (diskuse) 13. 6. 2018, 18:42 (CEST)

Šablony {{Vpravo}}, {{Vlevo}} ;) --Dvorapa (diskuse) 13. 6. 2018, 18:51 (CEST)

Jak se dělá "šťouchnutí" do konkrétního Wikipedisty

Ahoj, mám potřebu upozornit nějkého konkrétního Wikipedistu, aby přejmenoval článek, který před časem označil šablonou {{přesunout|Čchen Siao Wang|komentář=na české Wikipedii anglickou transkripci čínštiny nepoužíváme}}, ale už si zaboha nemohu vzpomenout, jak se to dělá. Prostě aby dotyčný Wikipedist dostal zprávu, že "jej někdo zmínil v diskusi" nebo tak nějak. Díky za návod. Mojmir Churavy (diskuse) 19. 6. 2018, 21:33 (CEST)

{{Odpověď}} @Mojmir Churavy:Mykhal (diskuse) 19. 6. 2018, 21:50 (CEST)
Díky moc. Že to je "ping" jako v síťařině (pingá se na IP adresu serveru, zda "žije" a odpovádá) tak to by mě nenapadlo.Mojmir Churavy (diskuse) 19. 6. 2018, 21:53 (CEST)
Případně stačí do textu vložit modrý odkaz na diskusní či osobní stránku dotyčného a upozornění mu přijde také. Šablona Odpověď či Ping se používá spíš kvůli rychlosti a kvůli tomu, že jde skrýt, ne proto, že je to jediná možnost. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 6. 2018, 09:27 (CEST)

Latinské motto

Zdravím, nevíte někdo jak přeložit latinské motto LUX UNITAS CLARIOR (připravuji nový článek o venezuelském znaku)? B.mertlik (diskuse) 22. 6. 2018, 23:36 (CEST)

@B.mertlik: Zde to mají hezy přeložené do španělštiny. Zdraví, —Mykhal (diskuse) 23. 6. 2018, 09:28 (CEST)
@Mykhal:Aha! Český tedy: koncentrované světlo je jasnější. Díky, pomohlo. B.mertlik (diskuse) 23. 6. 2018, 11:58 (CEST)

Vulgarity???

Jak obsahuje uživatelské jméno Stračena617 vulgarity??? Co je to za hloupost??? Napravte si ten váš podivný filtr, tohle není normální --37.188.180.22 23. 6. 2018, 07:09 (CEST)

Uvedený uživatel neexistuje, můžete uvést konkrétní odkaz? @37.188.180.22:Mykhal (diskuse) 23. 6. 2018, 09:20 (CEST)
@Mykhal: [9] A byla to sračena, to filtr chytá. OJJ, Diskuse 23. 6. 2018, 09:44 (CEST)
Hups... Tak jsem se překlepla, omlouvám se za povyk --37.188.180.22 23. 6. 2018, 10:14 (CEST)

Dotaz na editaci

Dobrý den, píšu stránku a nejstále mi tam skáče úprava vzhledu. Už nevim jak bych jj více upravil. Můžete mi nějak pomoct? Díky, Jakub Vereš - kuba.veres95@email.cz -- Tento příspěvek přidal(a) 2a02:8308:20bd:dc00:a453:4c2a:6f93:70e1 (diskuse) 24. 6. 2018, 17:45‎ (CE(S)T)

Já bych začal doložením významnosti. Až potom bych řešil vzhled. Matěj Suchánek (diskuse) 24. 6. 2018, 20:48 (CEST)

Dušan Havlíček úmrtí

Dobrý den, jsem nejstarší dcera pana Dušana Havlíčka, který zemřel 19.6.2018 ve věku nedožitých 95 let. Ráda bych, aby informace o jeho úmrtí byla uvedena na jeho stránce na Wikipedii, ale nemám s tím žádné zkušenosti a nevím, jak postupovat. Můžete prosím poradit? Děkuji,

Nataša Černá 88.102.154.22 25. 6. 2018, 12:48 (CEST)

Dobrý den, informaci jsem do článku doplnil. --Hugo (diskuse) 25. 6. 2018, 13:03 (CEST)

zamítnutí zkrácených externích odkazů

Dobrý den, do sekce externí odkazy u Slovanské knihovny jsem chtěla vložit pár odkazů, ale byly moc dlouhé, tak jsem je přes bit.ly zkrátila, ale změny byly zamítnuty. Můžu to se zkráceným odkazem zveřejnit nebo ten odkaz mám dát v plné formě? Díky Slovanska knihovna (diskuse) 28. 6. 2018, 08:32 (CEST) Slovanka

Plné, pokud možno ve formátu [http... Popis odkazu]. --Jvs 28. 6. 2018, 08:41 (CEST)
Nicméně zvažte, zda jsou potřeba, obvykle by měl stačit jeden odkaz na oficiální stránky instituce, Wikipedie nemá suplovat lokální rozcestník. --Jvs 28. 6. 2018, 08:44 (CEST)
Podívejte se na nápovědu externí odkazy. Já nepovažuji knihovnu za podnikající organizaci, ale přesto, vlastní propagace je na wikipedii nevhodná. Domluvte se z nějakým zkušeným wikipedistou ať napíše článek bez zaujatého pohledu. Hezký den.--Podroužek (diskuse) 28. 6. 2018, 09:07 (CEST)
Některé vaše dlouhé odkazy se zjevně dají dosti zkrátit i přímo bez použití přesměrovací zkracovací služby, viz tato změna. Zdraví, @Slovanska knihovna:Mykhal (diskuse) 29. 6. 2018, 10:55 (CEST)

Odstranění článku

Dobrý den, prosím, proč byl odstraněn článek Jaroslav Zámečník? Měla jsem za to, že jsem vložila vše, co mělo být.....Nerozumím tomu....ani ho nemám uložený v historii.....Lze to nějak vrátit nebo napravit? Děkuji za odpověď... --Renatazamecnikova (diskuse) 2. 7. 2018, 15:35 (CEST)

@Renatazamecnikova:Dobrý den, Renato, jak je uvedeno přímo v článku, smazal ho kolega Jvs, protože "vypršela lhůta k doložení encyklopedické významnosti". Na nutnost doložit encyklopedickou významnost p Zámečníka jste byla upozorněna dne 24. 5. 2018 na Vaší diskusní stránce, protože po vypršení 14 denní lhůty a kontrole správcem nebyly zdroje doplněny, článek byl smazán. Vizte také související pravidlo. Článek mohou vidět pouze správci, kopii jsem odeslal na Váš e-mail, během několika minut by měla dorazit. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 2. 7. 2018, 15:43 (CEST)

Smazání mého účtu

Dobrý den,

Jak smažu svůj účet? Děkuji za odpověď. rychlou odpověď! --Marian Buštík (diskuse) 3. 7. 2018, 11:07 (CEST)

Odpovězeno na Wikipedie:NS, kam byl dotaz souběžně podán. OJJ, Diskuse 3. 7. 2018, 11:11 (CEST)

Esej

Viz prosím Diskuse:Karel Hiršl#Poznámky k článku, -jkb- disk de: 3. 7. 2018, 11:35 (CEST)

Nedaří se mi vložit obrázek

Dobrý den, nedaří se mi vložit na wikistránky ÚMV (edituji tyto stránky) obrázek organizační struktury Ústavu. Obrázek jsem vytvořila sama. Zkoušela jsem formát pptx, jpeg, png, pdf. Můžete mi prosím poradit? Děkuji, Jana Dobešová iir.

@Jana Dobešová iir:Dobrý den, Jano, zdá se, že organizační strukturu se Vám vložit podařilo. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 7. 2018, 13:10 (CEST)

Editace referencí pro článek "Ertar"

Změnili jsme adresu stránky, takže jsem chtěl provést úpravu prvního bodu referencí k článku. Myslel jsem, že se mi při přepnutí na "editaci" zobrazí zdrojový text, kde prostě opravím adresu domény. (Místo vyslanectví tam na pozici 1 nyní má být "Stránka CK Erore - www. ertologove.cz) Zdrojový text referencí ale nevidím. Co asi dělám špatně? Předem díky za pomoc. Erempari (diskuse) 9. 7. 2018, 22:49 (CEST)

@Erempari: Zdravím, chcete-li editovat zdrojový text, zkuste použít tlačítko nad článkem Editovat zdroj, dejte pak vědět, jestli to šlo. Zdraví, --Vojtasafr (diskuse) 9. 7. 2018, 22:54 (CEST)
Kolega podle popisu možná zkoušel editovat sekci Reference, nikoliv celý článek. Je třeba editovat sekci, odkud je příslušná reference odkazována. V tomto případě jde o úvod článku (reference je na konci prvního odstavce), čili je třeba editovat celý článek (klikněte na "Editovat zdroj" na liště nad článkem). --Vachovec1 (diskuse) 9. 7. 2018, 22:56 (CEST)
No, a nebylo by možné, aby se reference daly editovat v sekci reference? Jinak se musejí hledat v textu, což asi má také nějaký smysl, ale obvykle je to jen odrazující, že je to méně přehledné a déle to trvá (v tomto smyslu bych to také skoro navrhl do toho řešení o tom, co dělá potíže nováčkům). MONUDET (diskuse) 10. 7. 2018, 16:20 (CEST)
Nápověda:Reference podrobně#Reference pod článkem --Dvorapa (diskuse) 10. 7. 2018, 17:28 (CEST)

Díky, pánové. Pravdu jste měli oba, ale pan Vachovec uhodil hřebík na hlavičku tak, že mi to konečně docvaklo. Měl jsem pár let pauzu, věnoval jsem se ertologii a mám i novější Windows, kde občas taky bloudím. :) Tak mi teď nedošlo, že reference jsou vlastně v textu článku jinde. Chyba byla opět mezi klávesnicí a židlí. Děkuji a přeji hezký den. Erempari (diskuse) 10. 7. 2018, 14:59 (CEST)

Odkaz v infoboxu

Ahojky, mohl by prosím někdo narovnat odkaz v infoboxu stránky Slepý bankéř ze Sherlock na Sherlock (seriál)? Nevím jak to provést. Děkuji mockrát. --Tayari (diskuse) 17. 7. 2018, 16:33 (CEST)

Hotovo --Vojtěch Dostál (diskuse) 17. 7. 2018, 16:38 (CEST)
Ok, nečekal jsem, že na to existuje spešl parametr. :) Děkuju. --Tayari (diskuse) 17. 7. 2018, 16:54 (CEST)

ako poslem clanok nikam inde? musim sa prihlasit? 95.102.184.247 18. 7. 2018, 13:19 (CEST)

--95.102.184.247 18. 7. 2018, 13:19 (CEST)--

Kam někam jinam poslat článek? Mohl byste, prosím, doplnit k dotazu více podrobností? Děkuji. --Jan Polák (diskuse) 18. 7. 2018, 13:41 (CEST)

Obrázek měsíce na portálu

Zdravím, rád bych věděl, jak přidat/vyměnit soubory do rotace v obrázku měsíce na momentálně prakticky neudržovaném portálu Rostliny. Například pro tento měsíc tam není žádný, některé jsou tam dvakrát apod. Rád bych se toho ujal, ale technicky nemohu přijít na to, kudy. Díky za radu, --Borzywoy (diskuse) 3. 8. 2018, 14:44 (CEST)

Stačí kliknout na e v horním rohu boxu. --Hugo (diskuse) 3. 8. 2018, 15:15 (CEST)
@Hugo: To jsem samozřejmě dělalː-)) Kam konkrétně ale vložím název souboru? To jsem tam právě nikde nenašel...--Borzywoy (diskuse) 3. 8. 2018, 15:18 (CEST)
Obrázek je vložený přes šablonu, takže je potřeba editovat ji. --Hugo (diskuse) 3. 8. 2018, 15:20 (CEST)
Teď vidím, že je to děláno v podstatě přes 12 šablon, na každý měsíc jedna, ale hotové jsou asi jen první dvě. --Hugo (diskuse) 3. 8. 2018, 15:21 (CEST)
Ano, zřejmě se jedná o stránky Portál:Rostliny/Obrázek měsíce01Portál:Rostliny/Obrázek měsíce12. --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2018, 15:23 (CEST)
Aha, díky, už to začíná dávat trochu smysl. Zkusím to a když tak se ještě ozvuː-)--Borzywoy (diskuse) 3. 8. 2018, 15:29 (CEST)
Tak mi to sice funguje v připravovaných, ale na straně úvodní straně portálu se to nenačte, je to tam přes šablonu 08, která ale jinde funguje normálně. --Borzywoy (diskuse) 3. 8. 2018, 15:48 (CEST)
@Borzywoy:Wikipedie:CACHE (Ctrl+F5). OJJ, Diskuse 3. 8. 2018, 15:54 (CEST)
Jo, vypadá že to bude asi tím, všude jinde to je ok. Tak chvíli počkám a mezitím zkusím dohledat něco pro ty zbylé měsíce. Díky všem za trpělivost, --Borzywoy (diskuse) 3. 8. 2018, 16:06 (CEST)

Nejmodernější nemocnice světa

V kontextu mohou být i uvedeny běžné zákroky jako i neobvyklé, či snad ojedinělé v rozsahu regionálního i světového. Možná by to do budoucna mohlo být nápomocno novým klientům. Asi zabíhám do detailů, ale ceník nabízených služeb jednotlivých zařízení by mohl být pro klienty motivační. Děkuji za případné zpracování asi náročného tématu. I když v dnešní době sdílených informací by to měla být zábava na jeden večer.46.135.79.25 5. 8. 2018, 21:48 (CEST)

Dobrý den, to je jako návrh na nový článek ? Když máte zdroje, informace, tak si založte účet a můžete na svém pískovišti začít psát článek. Ceny operací do článku rozhodně nepatří. Hezký den.--Podroužek (diskuse) 6. 8. 2018, 08:07 (CEST)

Reversní číslování odrážek ve Wikipedii

Pokud v odstavci zadám požadavek na číslované odrážky, třeba takto:

 1. položka A
 2. položka B
 3. položka C

dostanu ve výsledku číslování od 1 do 3. Je nějaká možnost zadat "cosi", aby bylo číslování opačné tj. 3, 2, 1 ? (nějaký magický kód třeba {{Reverse}} # položka A # položka B # položka C {{/Reverse}} )? Díky předem. Mojmir Churavy (diskuse) 19. 8. 2018, 19:54 (CEST)

Můžu vědět k čemu se číslování pozpátku hodí ? Číslované odrážky si můžete psát sám. --Podroužek (diskuse) 19. 8. 2018, 20:10 (CEST)
Pokud se podíváte na heslo Strom Olgy Havlové, tak tam se připisují nahoru nejposledněji vysazené stromy a bylo by moc fajn, kdyby ten poslední strom v seznamu (zasazen jako první) úplně dole měl pořadové číslo 1 a ten nejnověji zasazený úplně nahoře pak číslo 85. Ale pokud to nejde nástroji Wikipedie, udělám to ručně.Mojmir Churavy (diskuse) 19. 8. 2018, 20:48 (CEST)
Lepší je mít první jako jedničku a poslední na konci. Prostě normálně. MONUDET (diskuse) 19. 8. 2018, 22:36 (CEST)
@Mojmir Churavy: Souhlasím s kolegou MONUDET psát to normálně. První strom na první řádek a tak dál. Vůbec nevím proč se to začalo psát pozpátku? V doporučení wiki je doporučeno psát nejstarší událost jako první a postupovat až do současnosti. Ještě chci vědět zda bude mít, každý strom svoji stránku? Sehnat dostatečně dlouhý text pro každý strom bude teda kumšt. --Podroužek (diskuse) 20. 8. 2018, 07:36 (CEST)
Dobrý den, děkuji vám oběma. Více hlav více ví. Opravdu to udělám tak, že zruším prokliky na jednotlivé potenciální stromy, to fakt nedává smysl a pak to přeskládám pěkně od 1, kde bude ten prvně zasazený až po tu 85, kde by měl být ten posledně zasazený. Nějak jsem se nechal příliš unést myšlenkou, že se do seznamu bude lépe postupně přidávat strom po stromu na jeho začátku než na konci.Mojmir Churavy (diskuse) 20. 8. 2018, 09:23 (CEST)

Nalezena chyba v odkazu

Zdravím, zjistil jsem ze jeden ze zdrojů u stránky tps://cs.wikipedia.org/wiki/Pythium_oligandrum je špatně napsaný. Je to hned první zdroj a je ho potřeba nahradit odkazem http://pythium.eu/ . Bylo by na místě kdyby se dalo dohledat odkud byli čerpány informace k tomuto článku, takže je potřeba co nejdříve opravit.

Předem děkuji --93.91.153.14 23. 8. 2018, 09:18 (CEST)

@93.91.153.14: Dobrý den. Odkaz jsem opravil, měl už nyní být funkční. Příště to můžete zkusit opravit sám, editujte s odvahou!. --Tadeáš Bednarz (diskuse) 23. 8. 2018, 09:40 (CEST)

Kde je chyba?

No editace wikipúedie je jako přechod z windows na linux. Mate to tu strasne neprehledny. Nicmene kde je chyba na strance Viliam Ondrejka? Dá se o tom s nekym normalne pobavit a ziskat vysvetleni nebo je clovek odkazany , ze mu prijdou pouhe odkazy kde je treba pocetni uloha 1+1 rozepsana na padesat stranek. --90.180.149.18 24. 8. 2018, 15:57 (CEST)

Podívejte se na text v úvodních šablonách. Je potřeba hlavně dodat zdroje k článku, aby se prokázala významnost. --Hugo (diskuse) 24. 8. 2018, 16:13 (CEST)
Po e. k.: Dobrý den, jde Vám o to, že byl článek označen dvěma červenými cedulemi?
Co se týká výhrady, že článek potřebuje urgentně upravit, to souvisí se standardem, jak mají vypadat encyklopedická hesla na Wikipedii. Na to se ještě můžeme podívat později, nejspíš jde o ten styl, jakým se tam píše o tom, že „nastalo období temna“ apod. Takto v encyklopedii skutečnosti nepopisujeme, snažíme se držet věcného popisu spíše než povídkového vyprávění.
Co se týká výhrady, že téma článku (tedy pan Viliam Ondrejka) dostatečně nesplňuje požadavky na encyklopedickou významnost, to bych řešil asi přednostně. Je zapotřebí zjistit a k článku doložit, že o tomto pánovi pojednávají přinejmenším (!) dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje. Co rozumíme těmi zdroji, je vysvětleno na odkazované stránce. Najděte tedy texty, které o něm obšírněji pojednávají a které si nenapsal sám nebo někdo s ním spřízněný, které byly publikované v důvěryhodných médiích nebo důvěryhodnými vydavateli. To rozhoduje, jestli tady ten článek bude zachován, nebo jestli se smaže.
S pozdravem --Bazi (diskuse) 24. 8. 2018, 16:18 (CEST)
Děkuji Bazi. Konečně jsem se dočkal normální odpovědi. Strukturu článku opravím a budu se držet té encyklopedické a faktické. Ale co odkazy? O něm nikdo zatím nepíše. Jsou jen odkazy na knihy u jeho vydavatele. Vario Manner (diskuse) 24. 8. 2018, 16:38 (CEST)
Dobrý den. Právě v tom je největší problém. Nejsou zdroje. Začal jste psát článek a až byl napsaný hledáte odkazy. Tak se články nepíší. Napřed musíte najít zdroje, odkazy a až je budete mít, potom se pustíte do psaní článků. Wikipedie zaznamenává informace, které již byly někde publikovány. Využil jste nějakého návodu jak psát články? Přečetl jste si nápovědu jak psát o žijících lidech? Budu vám velice vděčen za odpovědi. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 24. 8. 2018, 16:49 (CEST)
Děkuji --Podroužek za upozornění. Bohužel jsem si nápovědu nepřečetl. Panu Ondrejkovi toto vysvětlím, článek nechávám plavat ať si ho po 14 dnech smažou a až budu mít odkazy, které mi musí p.Ondrejka dodat, a vše potřebné, začnu s psaním znovu. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Vario Manner (diskusebloky) 24. 8. 2018, 17:20‎ (CE(S)T)
Nemusíte začínat znovu. pokud nasbíráte vhodné zdroje informací, stačí se pak ozvat správcům a požádat o obnovení „smazané“ stránky. --Bazi (diskuse) 24. 8. 2018, 18:12 (CEST)
Bylo by škoda smazat článek, ve kterém se můžeme dočíst, že člověk narozený v roce 1965 sloužil u PTP.--Juniperbushman (diskuse) 2. 9. 2018, 09:36 (CEST)

Kategorie

Zdravím přátelé, na jednom článku jsem si všiml kategorie Pages containing cite templates with deprecated parameters. Co to znamená? --Marek Kolomazník (diskuse) 30. 8. 2018, 19:05 (CEST)

Znamená to, že Dvorapa přebral opravu z en.wiki včetně kategorie. Přejmenováno. JAn (diskuse) 30. 8. 2018, 20:47 (CEST)
Spíše než jen něco přejmenovat vizte diskusi k dané šabloně, bylo by potřeba spíše provést úpravu šablony tak, aby nějaké anglické chyby nezobrazovala vůbec. --Dvorapa (diskuse) 30. 8. 2018, 22:57 (CEST)

David J. V. Schöbl

Dobrý den, píši momentálně článek https://cs.wikipedia.org/wiki/David_J._V._Sch%C3%B6bl který byl označen za bezvýznamný. Článek opravdu ještě nemám dopsaný, ale chci se ujistit, že pokud někdo natočí historicky první celovečerní film na 5 kontinentech za 48 dní (první významný bod) a očekává uznání českého rekordu této oblasti (další významný bod) plus je držitelem řady ocenění z filmových festivalů, zda je tedy taková osoba dostatečně významná. Dále je pan David zakladatelem a producentem odnože mezinárodně významného festivalu 48 hour film project v Brně. Článek jsem psal, protože mi přišel že na wiki chybí a myslel jsem že mohu přispět k jejímu obsahu, nicméně tato práce se mi zdá býti čím dál více útrpná... Kdo tedy rozhoduje zda je článek významný a nebo není? Takové rozhodnutí je značně subjektivní, proto pokud je má práce tedy bezvýznamná, rád bych to věděl dříve, než v ní budu dále pokračovat. Vzhledem k obsahu wikipe a lidem v ní, zdá se mi býti plná mnohem bezvýznamnějších osob, smažete tedy veškeré články? Omlouvám se, ale po čase, který jsem strávil nad tvorbou první části článku mne hrozba vymazáním mé práce celkem zaskočila. Děkuji za reakci a přeji Vám milejší den. PS: u tohoto článku ač nedokončeného jsou už teď uvedeny nezávislé netriviální zdroje a je těch zdrojů více, kde je tedy problém? FreedomCzech (diskuse) 2. 9. 2018, 04:06 (CEST)

Dobrý den, děkujeme vám za přispívání do wikipedie. Jako nováček jste se pustil do nejnáročnější práce. Psát o žijící osobě je těžké. Nové články se začínají psát na pískovišti. Zde máte svoje pískoviště. Tam můžete psát článek dokud nebude vyhovovat pravidlům. Můžete si nechat zkontrolovat článek zkušeným wikipedistou. Ve vašem článku opravdu chybí dva nezávislé a netriviální zdroje. Např. očekává uznání českého rekordu. Tak zatím český rekord nikdo nepotvrdil? Toto zrovna není zatím významný bod. Až bude potvrzen rekord, bude to významné pro wikipedii. Mimo natočení jednoho filmu a pár ocenění na festivalech nic významného nevidím. Významnost doložíte nejlépe rozhovorem, článkem o jeho osobě v časopise, novinách, nebo v televizi či rozhlase. Wikipedie zaznamenává informace již někde uvedené.
Vaše reference:
 1. propagace startupů
 2. filmová databáze, jsou zde uvedení i účastnici Superstar
 3. pojednává jen okrajově. Nenatočil film, ale jen českou část. V textu článku to vypadá že natočil celý film.
 4. žádné konkrétní informace, nic tam není napsáno
 5. drobná informace o tancování
 6. karta tanečního závodníka
 7. a tady není uveden, vůbec nesouvisí s článkem. Rozpis předmětů fakulty je významné jen pro fakultu.
Jediná moje rada je přepsat si článek na vaše pískoviště a tam pokračovat v psaní článku. Doporučuji prostudovat nápovědu. Doufám že jste se moc nenaštval. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 2. 9. 2018, 06:16 (CEST)

Infobox - díl seriálu Simpsonovi

Šablona:Infobox - íl seriálu Simpsonovi na většině článcích nefunguje. Chtěl jsem přesunout Šablona:Infobox - Díl seriálu Simpsonovi na Šablona:Infobox - díl seriálu Simpsonovi, aby byl název šablony stylizován, ale neúmyslně jsem stiskl Enter při přepisování D na d a už to nejde přesunout zpět ani zrušit editaci. :/ Děkuji za pomoc Patriccck (diskuse) 3. 9. 2018, 14:01 (CEST)

Díky Matěji za opravu:-). Patriccck (diskuse) 3. 9. 2018, 14:08 (CEST)

Encyklopedický styl

Dobrý den, chtěl jsem udělat článek ohledně dlouholetého ředitele Kvv zlín Radek Henner , který se rozhodl po ukončení kariery vstupit do politiky. Vytvořil jsem učet na wikipedii nicméně nemám zkušenosti s psaním encyklopedických textů , osobně jej znám a za ty roky kvalitní práce ve Zlínském kraji si myslím, že by měl mít své místo v podobě článku zde. Zkušel jsem mnoho možností editace referencí odkazů mapující jeho práci, ale nedaří se mi splnit podmínky, text je označen jako Promo ... čerpal jsem i ze článků www.hennerradek.cz/media . děkuji za jakoukoliv pomoc či radu Radek Henner (diskuse) 7. 9. 2018, 13:55 (CEST)

@Radek Henner:Dobrý den, děkujeme že přispíváte do wikipedie. Problém není ve špatném encyklopedickém stylu. Článku chybí dva nezávislé netriviální zdroje. Zdroje, které jste uvedl nepojednávaly o Radku Hennerovi. Jen drobné zmínky o účasti tam a tam, o předání ceny atd. Významnost u žijící osoby, doložíte nejlépe rozhovorem, článkem o jeho osobě v časopise, novinách, nebo v televizi či rozhlase. Wikipedie zaznamenává informace již někde uvedené. Odkazovat na www stránky, které popisovaná osoba vlastní, taky nelze. Psát článek o žijící osobě je nejnáročnější práce. Při psaní nového článku, potřebujete nejdříve sehnat dva nezávislé zdroje a až potom si začnete psát článek na vlastním pískovišti, kde vám nikdo nebude to psaní zasahovat. Doufám že jsem vás neodradil od další práce. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 7. 9. 2018, 16:36 (CEST)--Podroužek (diskuse) 7. 9. 2018, 16:38 (CEST)

Moje IP adresa

Přesunuto z Pod Lípy. --Palu (diskuse) 7. 9. 2018, 17:41 (CEST)

Dobrý den, na své diskusi mám zprávy od jiných uživatelů Wikipedie a v mých příspěvcích jsou příspěvky, které jsem vůbec neudělal. Co to znamená? Jediný příspěvek, který jsem udělal, byl ten, že jsem opravil počet obyvatel v článku Orosháza. Udělal jsem něco špatně? Děkuji za vysvětlení. 194.228.13.18 7. 9. 2018, 17:16 (CEST)

Pokud to tak je, sdílíte IP adresu s dalšími lidmi. Doporučuji si založit svůj vlastní unikátní uživatelský účet a používat místo IP adresy ten. --Palu (diskuse) 7. 9. 2018, 17:29 (CEST)

Jan Pouč

Následující účty:

na Wikipedii soustavně a dlouhodobě prosazují názory Jana Pouče o datování počátku letopočtu, historickém Ježíši a Herodovi (týká se zejména hesel historický Ježíš a Herodes Veliký, ale i jiných). Prosím někoho znalejšího o posouzení, zda jde o seriózní bádání a zda patří na Wikipedii (a pokud ano, tak v jakém rozsahu). --Jvs 15. 9. 2018, 16:37 (CEST)

Wikidata v iboxu

Zdravím všechny. Prosím technicky znalejší kolegy, jestli by nezprovoznili Wikidata v tomto iboxu. Díky za případnou pomoc, --Palu (diskuse) 15. 9. 2018, 21:57 (CEST)

Nejprve je potřeba to navrhnout na příslušné nástěnce. --Bazi (diskuse) 15. 9. 2018, 21:59 (CEST)
Pardon a díky, neznal jsem, snad si zapamatuju i pro příště. --Palu (diskuse) 15. 9. 2018, 22:05 (CEST)

Wikipedie:Wikipedisté

Ahoj, prosím, jestli by někomu, kdo do toho vidí, nestálo za to aktualizovat odkazy na stránce Wikipedie:Wikipedisté. V textu je několik nefunkčních odkazů - některé vedou na neexistující stránky, jiné na seznamy končící rokem 2010. Stránku používám v kurzech SePW. Předem děkuje --Czeva (diskuse) 15. 9. 2018, 21:28 (CEST)

Problém té stránky je, že, vzhledem k tomu, jak je pojatá, vyžaduje neustálou údržbu. A to v úrovni sledování jednotlivců, což už je na české Wikipedii víc než deset let hodně náročné a nepraktické. Navrhoval bych část toho neaktuálního obsahu archivovat do nějaké podstránky a zbytek stránky upravit, přepsat a pojmout o dost minimalističtěji, nezabývat se vůbec jednotlivci, jen nějakými obecnými informacemi. --Vojtěch Veselý (diskuse) 16. 9. 2018, 08:59 (CEST)
To si nemyslím. Hned v úvodu stránky se uvádí, že někdo se do seznamu zapíše sám, jiné zapíše někdo další, jde tedy o seznam volný a dobrovolný, neusiluje o úplnost a nabízí další možnosti vyhledávání wikipedistů. Existuje-li ale něco funkčního namísto např. tohoto odkazu tam uvedeného, změna bude vítána, stejně jako Tvé úpravy, máš-li nápad. --Czeva (diskuse) 16. 9. 2018, 12:57 (CEST)

Jak provázat článek s wikidaty

vytvořil jsem na wikidatech položku Q56641225 k článku Jordán (Chlumec nad Cidlinou). Nevím ale jak mám tento článek na wikipedii provázat s wikidaty. --Petr1888 (diskuse) 16. 9. 2018, 18:26 (CEST)

@Petr1888: 1) Přepnete se na danou položku 2) Vlevo (nebo vespod, záleží na velikosti Vašeho monitoru) jsou sekce Wikipedie, Wikiknihy, Wikizprávy a další. V sekci Wikipedie kliknete na editovat, do zobrazeného políčka wiki napíšete cs a do políčka stránka název stránky na Wikipedii. 3) Stránka je propojena. Pro tuto stránku a položku jsem to udělal za Vás. Mimochodem, na Wikidatech se na rozdíl od Wikipedie nepoužívají rozlišovače. Štítek u této položky by tedy měl být jen Jordán (nebo Rybník Jordán, dá-li se slovo rybník považovat za součást názvu). Konflikty mezi více položkami, které mají stejný štítek, se řeší popiskem. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2018, 18:35 (CEST)
Píšete, že se na wikidatech nepoužívají rozlišovače - pokusil jsem se tedy vytvořit štítek pro článek Návesní rybník (Obědovice). Když na wikidatech napíši do hledání návesní rybník, tak se mi po odklepnutí nenabídne možnost vytvoření štítku. Jak mám tedy vytvořit položku wikidat pro tento článek. --Petr1888 (diskuse) 17. 9. 2018, 14:37 (CEST)
Máte pravdu, nenabídne se červený odkaz k vytvoření stránky tak, jak se nabízí při vyhledávání na Wikipedii. Můžete ale využít v levém menu nabídku „Vytvořit novou položku“. Tam vyplníte štítek „Návesní rybník“ a do popisu třeba „rybník v Obědovicích“. K takto vytvořené položce pak můžete přidat odkaz na článek na csWiki, jak už tu zaznělo.

--Bazi (diskuse) 17. 9. 2018, 14:49 (CEST)

díky za nápovězení--Petr1888 (diskuse) 17. 9. 2018, 14:58 (CEST)
Po e. k.: Na Wikidatech u příslušné položky přidat příslušný odkaz na článek. Při širším zobrazení je to v pravém sloupci, při užším zobrazení dole pod jednotlivými tvrzeními k položce. Je tam sekce „Wikipedie“, klikněte na odkaz „editovat“, do prvního okýkna vedle ikony odpadkového koše vlevo vypíšete zkratku české Wikipedie „cs“ a do druhého vpravo od ikony vyplníte název článku. Našeptávač Vám s tím pomůže. Pak kliknete na odkaz s ikonkou fajfky „zveřejnit“. A je to. --Bazi (diskuse) 16. 9. 2018, 18:38 (CEST)
díky za rady --Petr1888 (diskuse) 16. 9. 2018, 18:40 (CEST)

Attack page

Please can someone take a look at this attack page as it needs to be deleted Wikipedista:BESSGEORG https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:BESSGEORG. Thanks Gbawden (diskuse) 17. 9. 2018, 10:32 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Page deleted --Jvs 17. 9. 2018, 10:50 (CEST)

Jan Kaláb (hudebník)

Nepřihlášený uživatel se na této stránce ptá, proč byl článek Jan Kaláb (hudebník) smazán. Nevíte někdo jak dohledat zda byl tento článek opravdu smazán? Případně i obnovit na pískoviště uživatele, když projeví zájem a zaregistruje se. Rozlišovač jsem jen odhadl, může být jiný. Existuje stránka Jan Kaláb, který je malíř. Jan Kaláb hudebník, byl vedoucí rytmické skupiny doprovázející někdejší každodenní rozhlasové ranní rozcvičky. Předem děkuji všem za radu. --Podroužek (diskuse) 18. 9. 2018, 08:02 (CEST)

NeNe Díval jsem se na Speciální:Smazané stránky i do Speciální:Protokolovací záznamy/delete a o žádné takové stránce neexistují záznamy. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 9. 2018, 09:39 (CEST)

Text pro správce a administrátory

Toto ale neni jen problem Providentu. To co se děje na české wikipedii nemá absolutně žádnou obdobu! Výpůjční produkty zde propagujete ve velkém a vyrábíte nesmyslné stránky na půjčky jen kvůli zpětným odkazem! Uvědomte si, že zákon půjčku nezná! Jediný oficiální termín je úvěr. Takové vaše rozvětvení stránek jen napomáhá finančním webem aby se lépe umisťovaly ve vyhledávačích a já jsem přesvědčen, že to tu nemají zdarma! Na tolik způsobů, co vy tady máte stránek o půjčce nemáte žádné jiné slovo ani slovní druh! Můžete se stydět.Relevantá enciklopedie takto klesla a napomáhá k zadlužování domácností.

Půjčka Výpůjčka Zápůjčka Nebankovní půjčka Krátkodobá půjčka Finská půjčka Mikroúvěr Úvěr Spotřebitelský úvěr Bankovní úvěr Registr dlužníků Peer to peer lending Rychlá půjčka Provident Financial RPSN Home Credit (společnost) Konsolidace úvěrů Finanční služby


Tole je hamba !!!!!! zamyslete se

--2A02:8308:703E:400:9C57:3B0E:CAB7:6151 1. 10. 2018, 18:12 (CEST)

Tak k čemu existují Wikipedie:2NNVZ, to do Wikipedie obyčejně patří, pokud to opravdu není čistě propagační text, které mažeme (ne vždy se podaří, samozřejmě, ale většina PR článků končí v knize smazaných stránek). Co patří a nepatří už je věc vkusu. Jsou tady i YouTubeři, sexuální praktiky, populární herci, prostě co koho zajímá, to si najde. Někoho zase třeba nemusí zajímat takoví Sklípkancovití, co jsem psal. OJJ, Diskuse 1. 10. 2018, 18:22 (CEST)
K „Uvědomte si, že zákon půjčku nezná!“: Česká Wikipedie se ale samozřejmě nevěnuje jen věcem, které znají současné zákony České republiky. Snaží se pokrýt i zákony, které platily dříve, i zákony, které platí v jiných zemích.--Tchoř (diskuse) 2. 10. 2018, 06:18 (CEST)

Nelze založit článek

Na této stránce je dotaz začínajícího wikipedisty Novák Tomáš. Přepsal jsem ho sem pro rychlejší odpověď. --Podroužek (diskuse) 2. 10. 2018, 07:53 (CEST)

Dobrý den, rád bych vytvořil článek týkající se akciového indexu CAC40, ale bohužel mně to systém wikipedie z nějakého důvodu nechce umožnit. Text není okopírovaný a nevím kde je problém. Děkuji.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Novák Tomáš (diskusepříspěvky) 
Odpovězeno tam - ať to zkusí znovu. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 10. 2018, 08:05 (CEST)

Kladogram

Vzhledem k Wikipedie:Nominace_nejlepších_článků/Chřástal_laysanský bych rád doplnil do článku kladogram (šablona {{klad}}). Je to jedna z mála věcí, co se mi tu dělá fakt špatně. Nepomohl by mi někdo, kdybych poskytl, jak to má vyzerat? OJJ, Diskuse 2. 10. 2018, 17:40 (CEST)

Jasně! (dvorapa~seznam~cz) --Dvorapa (diskuse) 2. 10. 2018, 22:07 (CEST)

jak zrušit štítek na wikidatech

Na wikidatech byl dnes založen štítek (Q56867379) pro článek Pelléova vila, přestože již z minulosti existoval štítek „Pelléova vila“ (Q31465846). Nevím, jak mám zrušit dnešní duplicitní štítek. --Petr1888 (diskuse) 3. 10. 2018, 16:05 (CEST)

To asi nejlépe sloučením těch dvou položek. Provedl jsem. Stačí už jen probrat sloučené údaje k ní, jestli všechno sedí nebo to není duplicitní. --Bazi (diskuse) 3. 10. 2018, 16:11 (CEST)
No a jak se provádí vlastní sloučení položek - z provedené historie nejsem moudrý, nevím co je merge.js --Petr1888 (diskuse) 3. 10. 2018, 16:24 (CEST)
Tady je to popsáno --Hugo (diskuse) 3. 10. 2018, 16:30 (CEST)
Díky --Petr1888 (diskuse) 3. 10. 2018, 16:38 (CEST)
V tomhle případě mi přijde slučování zbytečné. Žádost o smazání lze podat tady: https://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Requests_for_deletions (už jsem ji tam mimochodem podal).--RomanM82 (diskuse) 3. 10. 2018, 20:23 (CEST)
Stalo se mi něco podobného. Než jsem dopsal všechny parametry u položky (štítek), jiný wikipedista to udělal rychleji a najednou byly dvě stejné položky(štítky). Zažádal jsem taky o smazání a správce na WD Matěj Suchánek odpověděl že se nemaže, ale slučuje. --Podroužek (diskuse) 3. 10. 2018, 21:03 (CEST)
Pochopil bych to u dlouho trvajících položek s řadou položek a odkazů. U takovýchto nově založených je to podle mně slučování akorát zaplevelování databáze. Bohužel někteří lidé jsou hrr a nedají si tu minimální práci zkusit vyhledat zda již položka neexistuje (přitom české KP již mají WD zřejmě všechny).--RomanM82 (diskuse) 3. 10. 2018, 21:20 (CEST)
Jestliže má položka nějakou historii, pak je rozumné ji sloučit. Navíc se s tím nemusí lézt za správci, sloučit položku smí každý uživatel. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 10. 2018, 07:19 (CEST)

obec Radvanec - chyba v pověřené obci

U obce Radvanec je jako pověřená obec uveden Cvikov, ale má být Nový Bor. --2A00:1028:83C8:686:1131:E3D9:9BF9:B896 4. 10. 2018, 09:18 (CEST)

Opraveno, děkujeme za tip. Údaj příště můžete upravit i sám/sama, stačí klepnout na tlačítko Editovat nad článkem. --Dvorapa (diskuse) 4. 10. 2018, 14:02 (CEST)

ban vložení vlastní fotografie

Přesunuto z Nástěnky správců.--Kacir 8. 10. 2018, 01:39 (CEST)

Dobrý den, snažil jsem se do článku vložit marně vlastní fotografii, kterou jsem pořídil včera odpoledne a která dobře dokumentuje problematiku. Prosím o pomoc s vložením. Děkuji Robert Tomanrob (diskuse) 8. 10. 2018, 00:38 (CEST)

článek: https://cs.wikipedia.org/wiki/Muchom%C5%AFrka_r%C5%AF%C5%BEovka

fotografie: vložení odkazu nyní blokuje i protispamový filtr

Název: Amanita rubescens - detail prstenu - vznik vroubkování otiskem

popis: Muchomůrka růžovka (Amanita rubescens) s detailem prstenu. Prsten je v mládí přitisknut k lupenům, od nichž získává rýhování.

výsledek: We could not determine whether this file is suitable for Wikimedia Commons. Please only upload photos that you took yourself with your camera, or see what else is acceptable. See the guide to make sure the file is acceptable and learn how to upload it on Wikimedia Commons.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Tomanrob (diskuse)

@Tomanrob: Nevím přesně v čem byl problém. Pokud obrázek nahráváte standardně na sesterském projektu Commons a řídíte se instrukcemi, uvedete název, licenci, autora atd., tak by neměl být problém obrázek uložit na tamní úložiště a odtud jej využít na českojazyzčné Wikipedii. V jaké fázi nahrávání obrázku přesně nastal problém? --Kacir 8. 10. 2018, 01:39 (CEST)

Děkuji za odpověď.

ano

a) vložím fotku b) zatrhnu, že je to moje foto (což je) c) vypíšu název, popis, kategorii d) odešlu, ale objeví se mi status zmíněný výše. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Tomanrob (diskuse)

@Tomanrob:Dobrý den, nahrávaná fotografie je příliš malá. Použijte tento odkaz, pak by to mělo fungovat. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2018, 09:13 (CEST)

moc děkuji. funguje. ~~~~

Peterbald

Dobrý den! Já si nevím rady jak můj článek co jsem sem napsal tam my tam napsali že mám udělat nějaké úpravy ale já nevím jak se to dělá a co mám vlastě upravit. Už jsem se o to pokoušel ale nešlo mi to. Tak někoho zvás prosím a žádám aby mi v pomohl. Budu velmi vděčný! Předem děkuji za výpomoc!--Martinxxl (diskuse) 8. 10. 2018, 13:35 (CEST)

Dobrý den, těžko se mi bude něco upravovat, když tomu nerozumím, ale obecně: Ty úpravy už není dle mého názoru potřeba moc řešit, ty už jsme (alespoň základně) s kolegy provedli. Co je ale potřeba - článek ozdrojovat - uvést zdroje, ze kterých jste čerpal. Jak na to - je to popsáno v nápovědě, pokud si nebudete s nějakým konkrétním krokem vědět rady, dejte vědět. Můžete pak ještě doplnit tzv. externí odkazy, přečíst si o nich můžete zde, ale s tím si nemusíte lámat hlavu. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se zeptat na této stránce, nebo na mé diskusní stránce, případě na diskusní stránce někoho z kolegů. Pěkný den přeje --Vojtasafr (diskuse) 8. 10. 2018, 16:46 (CEST) @Martinxxl: Ping. --Vojtasafr (diskuse) 8. 10. 2018, 16:48 (CEST)

Zakomentování galerie

Zdravím,

na mojí uživatelské stránce nejdou zakomentovat 3 galerie (Vyznamenání za WikiProjekt/Portál, Řád tří klenotů, Vyznamenání za tvorbu Zajímavostí/Řád děda Vševěda). Má někdo nějaký nápad na zakomentování?

--Patriccck (diskuse) 13. 10. 2018, 12:36 (CEST)

@Patriccck:Opraveno, vkládal jsi to na špatné místo, v podstatě do předchozí galerie :). --Mario7 (diskuse) 13. 10. 2018, 13:09 (CEST)
Děkuji --Patriccck (diskuse) 13. 10. 2018, 13:10 (CEST)

Zablokoval x blokuje

Všiml jsem si v knize zablokování, že někteří správci mají napsáno že "zablokoval" (OJJ, Martin Urbanec, atd., někteří že "blokuje" (Peird, Tchoř, atd.). Jak to? --37.48.35.30 16. 10. 2018, 10:41 (CEST)

Zablokoval = nastaven mužský rod v nastavení, blokuje = neutrální (srovnej Jan blokuje, Petra blokuje). Správkyně bohužel nemáme. --OJJ, Diskuse 16. 10. 2018, 10:45 (CEST)

Kategorie Borromeo a článek Borromeo

Nepovedlo se mi propojení Kategorie:Borromeo na cizojazyčné odkazy. Co s tím? Dosavadní článek Borromeo jsem rozšířil a není to už jen rozcestník. Ten rod zasluhuje vlastní článek, budu to dále vylepšovat. Díky předem za pomoc. --Zbrnajsem (diskuse) 19. 10. 2018, 18:07 (CEST)

Dobrý den, tak já si myslím že to byla chyba, přepsat rozcestník na článek. Protože na wikidatech je to jako rozcestník. Budete muset vrátit rozcestník do původního stavu a napsat článek nový. Je totiž více nositelů toho jména dle enwiki. --Podroužek (diskuse) 19. 10. 2018, 18:22 (CEST)
Rozumím, to bude jediná cesta. Napsat nový článek není tak velký problém. Rád bych to udělal sám, ale dnes to asi nestihnu. Mockrát děkuji za radu. --Zbrnajsem (diskuse) 19. 10. 2018, 20:13 (CEST)
Jsem rád že jsem mohl poradit. --Podroužek (diskuse) 19. 10. 2018, 20:38 (CEST)
Ještě mi vyšel čas a myslím, že jsem to zvládl. Díky! --Zbrnajsem (diskuse) 19. 10. 2018, 20:44 (CEST)

Dotaz

Dobrý den, mohl bych se zeptat jak se propojuje stránka na Wikipedii s Wikadatama? Nikde jsem to nenašel, a dost by se mi to hodilo umět udělat infobox s informacemi z Wikidat. Předem děkuji za odpověď. --Khamul1 (diskuse) 23. 10. 2018, 15:00 (CEST)

Dobrý den, nejjednodušší je najít tu stránku na jiné jazykové verzi Wikipedii. Poté na české Wikipedii vlevo kliknete na Přidat odkazy, vyplníte jazyk cizojazyčné Wikipedie a název tamní stránky, potvrdíte a máte propojeno. Infoboxy, které umí tahat data z Wikidat (příkladem je Infobox - osoba) poté automaticky informace nevyplněná lokálně stáhnou z Wikidat. Pokud se vám data z WD nelíbí, přepíšete si data lokálně a je to. Stačí takto? --Martin Urbanec (diskuse) 23. 10. 2018, 15:05 (CEST)
@Khamul1: Dobrý den,
 1. Otevřete Wikidata zde
 2. Do vyhledávacího pole vpravo nahoře napište vyhledávaný řetězec, třeba „de Bourrienne“ a klepněte na ten spodek „obsahující“
 3. Ve výsledcích (například [10]) klepněte na příslušnou datovou položku
 4. V datové položce (například d:Q1344191) scrollujte úplně dolů a v rámečku „Wikipedie“ klepněte na „editovat“
 5. Do spodního řádku zadejte „cs“, potvrďte češtinu a pak zadejte přesný název článku na cswiki
 6. Hotovo :).
Zdraví --Mario7 (diskuse) 23. 10. 2018, 15:09 (CEST)

Mockrát děkuji, velmi jste mi pomohli :-) S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 23. 10. 2018, 15:22 (CEST)

Portál

Dobrý den, včera jsem založil portál (Velká francouzská revoluce). Nezobrazují se však barvy pozadí, rámečku atd., ačkoliv jsou ve zdroji zadané. Můžu se zeptat čím to je a jak udělat aby se zobrazily? Předem děkuji --Khamul1 (diskuse) 31. 10. 2018, 07:18 (CET)

@Khamul1: Zkřížil jste dvě různé šablony, portálA a portálB. Zkusil jsem to opravit. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2018, 11:38 (CET)
Děkuji, teď s barvami portál vypadá lépe --Khamul1 (diskuse) 31. 10. 2018, 16:21 (CET)

Navigační šablona automaticky vkládá kategorii

Dobrý den, přepracoval jsem Šablona:Zoroastrismus a když jí v heslech přesouvám z původního umístění automaticky vkládá heslo do kategorie Kategorie:Náboženské navigační šablony. Čím to je ? Díky--Crinkly.sun (diskuse) 31. 10. 2018, 12:32 (CET)

Kategorie šablon v kódu šablon je třeba uzavřít do <noinclude> značek, viz Vkládaná a nevkládaná část kódu. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2018, 12:36 (CET)
Vyřešeno. --Marek Koudelka (diskuse) 31. 10. 2018, 12:37 (CET)
Jen je teď sama šablona v Kategorie:Zoroastrismus, kde by mezi články být neměla. Matěj Orlický (diskuse) 31. 10. 2018, 12:45 (CET)
Dovyřešeno. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2018, 13:09 (CET)

Smazání hesla

Dobrý den,

tvořila jsem heslo https://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_%C5%A0krabal. Pan Škrabal se na mě obrátil s tím, že na Wikipedii být nechce. Je prosím možné na jeho žádost heslo smazat?

Děkuju Jponcarova (diskuse) 1. 11. 2018, 17:50 (CET)

Je možné, že pan Škrabal (zatím) není encyklopedicky významný, resp. zdroje v článku tuto věc nedokládají. Vložte proto klidně na začátek článku šablonu {{subst:Významnost}}, nebude-li ve lhůtě doložena, bude článek smazán. --Vlout (diskuse) 1. 11. 2018, 18:03 (CET)

Socha Panny Marie Svatohorské (Pulice)

Založil jsem článek Socha Panny Marie Svatohorské (Pulice). nevím proč se mi v infoboxu nezobrazuje locmap s umístěním sochy. --Petr1888 (diskuse) 5. 11. 2018, 10:44 (CET)

V šabloně žádný parametr pro mapu není. --Marek Koudelka (diskuse) 5. 11. 2018, 10:51 (CET)
A nešel by přidat? B.mertlik (diskuse) 5. 11. 2018, 10:58 (CET)
Šel, dodáno. Pro některé sochy asi nemá smysl (třeba jsou-li uloženy v depozitáři), ale tam asi nikoho loc-map ani souřadnice nenapadne vkládat. --Vojtěch Dostál (diskuse) 5. 11. 2018, 11:05 (CET)
díky za doplnění a úpravu --Petr1888 (diskuse) 6. 11. 2018, 07:41 (CET)

Editace stránky

Dobrý den,

před delší dobou jsme na Pískovišti editovali obsah stránky EDUkační LABoratoř https://cs.wikipedia.org/wiki/EDUka%C4%8Dn%C3%AD_LABorato%C5%99, dali publikovat změny (přidána podkapitola Publikační činnost). Zadané změny se ale stále nezobrazí a nikdo nás nekontaktoval s tím, že by byl obsah nějak závadný. V prostředí Pískoviště je teď obsah jiný, než na zveřejněné stránce. Co můžeme udělat proto, aby byly změny viditelné?

Stejný dotaz byl vznesen i v rámci diskuze, na kterou reagoval Horst https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse_s_wikipedistou:Horst#Dotaz , že je vše zaznamenáno v historii https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=EDUka%C4%8Dn%C3%AD_LABorato%C5%99&action=history.

V Historii vidíme starší verze naší stránky, ale nenašli jsme tam řešení problému. Také v rámci stránky Diskuze vidíme hned v úvodu hlášku Bohužel je možné, že Vámi vložený příspěvek porušuje autorská práva. Ta tam ale je již historicky z doby, kdy stránka vznikala. Nebo to je ten problém?

Děkujeme.

--Edulabcr (diskuse) 6. 11. 2018, 12:09 (CET)

@Edulabcr: Není ta změněná verze právě na vašem pískovišti? JAn (diskuse) 6. 11. 2018, 12:51 (CET)
@Edulabcr: Dobrý den, je to tak, jak píše kolega. Když na svém pískovišti uděláte změnu, projeví se jen na tom samém pískovišti. Když chcete udělat změnu v článku, musíte editovat ten článek. Vypadá to že jste si s Horstem jen nerozuměli. Hláška na diskusi je staršího data, tak jste v článku asi něco již upravily. Momentálně máte 13,8% copyvio. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 6. 11. 2018, 13:08 (CET)
@Podroužek: Už je to asi jasné, zkusíme tedy editovat přímo článek. Díky moc za radu. Edulabcr

Věřte nevěřte

@Bazi, Tvstrela, Bond77, Thomas999: Ahoj, u článků Věřte nevěřte a Seznam dílů seriálu Věřte nevěřte je uvedená vždy premiéra v USA, ale místo premiéry v Česku je uvedená repríza TV Barrandov. Nejsem si jistý co s tím. Osobně si myslím, že repríza je encyklopedicky nevýznamná informace (resp. kdybychom uváděli ve článcích všechny reprízy všech seriálů, vypadaly by ty články např. o Simpsonových dost šíleně). Proto to na první pohled vypadá trochu jako promo televize Barrandov. Informace o premiéře zde však chybí úplně (TV Prima, 2007), takže se mi to zase úplně mazat nechce. --Dvorapa (diskuse) 7. 11. 2018, 15:00 (CET)

Je-li možné nahradit premiérou, nahraďme. Jinak asi do té doby může zůstat aspoň ta repríza, i když nemyslím, že by byla kdovíjak užitečná. Já někdy uvádím kromě první české premiéry i premiéru třeba na klasické televizi, pokud ta původní premiéra byla jenom na placené kabelovce apod. Ale obecně uvádět všechny premiéry na jednotlivých televizích určitě (pro každý jednotlivý díl) nemá smysl. Nanejvýš v článku o seriálu by bylo možné zmínit v textu, že kromě první české premiéry seriál později uvedly i další české televize, tam se dá zmínit datum premiéry prvního dílu a další smysluplné informace, např. jestli seriál televize odvysílaly celý, nebo jenom některou jeho řadu, jestli použily stejný překlad/dabing, nebo pořídily nový apod. --Bazi (diskuse) 7. 11. 2018, 15:25 (CET)
Pokusím se ten rok 2007 zjistit. --Harold (diskuse) 7. 11. 2018, 17:14 (CET)
Děkuji. --Dvorapa (diskuse) 7. 11. 2018, 22:08 (CET)
No, zatím jsem se do toho nepustil, ale napadla mě jiná věc, která se mi potvrdila... České znění seriálu vzniklo pro Primu v letech 1999-2001, skutečnou českou premiéru je tedy nutné hledat někdy v těchto letech, max. tak 2002. A na to teď bohužel nemám kapacity, sorry. Ten Barrandov bych tedy ze seznamu úplně odstranil, nemá to tam žádný význam a ani encyklopedickou hodnotu. Kdoví kolikátá x-tá repríza to v ČR byla. --Harold (diskuse) 8. 11. 2018, 07:38 (CET)
Aha, zajímavé, v tom případě je tedy i ta drobná informace o premiéře ve článcích chybně. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2018, 08:51 (CET)

Doložil jsem reference pro významnost, ale na stránce se nic nestalo PLUS smazaná fotka

Na stránce Audiopill https://cs.wikipedia.org/wiki/Audiopill jsem přidal několik referenčních odkazů na zdroje. Nijak se to neprojevilo, i po několika dnech tam je stále boxík "možná nesplňuje podmínky významnosti." Vyhodnocení proběhne až před datem, kdy má případně dojít k vymazání?

A ještě dotaz s fotkou, v jiném hesle: Do hesla o vesnici v Iranu https://cs.wikipedia.org/wiki/Sar_Aqa_Seyyed jsem vložil svojí vlastní fotku, která byla smazána. Nepřišla mi žádná chybová hláška ani žádost o doložení. Proč? Mám/mohu jí nahrát znova? Tady je pozůstatek: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Terasová_vesnice_Sar_Aqa_Seyyed,_Írán.jpg&action=edit&redlink=1

Je to ta samá, co je jako opener v članku tady. Nemyslím si že by byla nekvalitní nebo nevhodná. https://slavanazdarvyletu.cz/neobjevena-terasova-vesnice-sar-aqa-seyyed/

Díky za help. Honza --JanStrmiska (diskuse) 8. 11. 2018, 10:28 (CET)

@JanStrmiska:Dobrý den, ohledně článku Audiopill vyčkejte na vyhodnocení, které obvykle proběhne až po uvedeném datu. Fotografii bych nahrál znovu a poslal email na permissions-cs@wikimedia.org dle Nápověda:Svolení autora#Uvolnění souborů na Wikimedia Commons. --Marek Koudelka (diskuse) 8. 11. 2018, 11:01 (CET)

Číslo revize

Dobrý den, můžu se zeptat jak se u české i cizojazyčné wikipedie hledá číslo revize článku? Předem děkuji za odpověď. --Khamul1 (diskuse) 13. 11. 2018, 19:00 (CET)

Nejjednodušší je otevřít si daný článek a v levém menu kliknout na odkaz "Trvalý odkaz" (anglicky "Permanent link"), následně v URL se číslo revize skrývá za výrazem "oldid=".Pokud potřebujete číslo revize nějaké starší stránky (přepsané novými verzemi), musíte si ji otevřít z historie daného článku --Vojtěch Dostál (diskuse) 13. 11. 2018, 19:03 (CET)

Děkuji moc, již to vidím --Khamul1 (diskuse) 13. 11. 2018, 19:10 (CET)

Návod je i u šablona Překlad v odstavci Parametry. --Podroužek (diskuse) 13. 11. 2018, 19:13 (CET)Děkuji, podívám se

Děkuji, podívám se na toKhamul1 (diskuse) 13. 11. 2018, 19:24 (CET)

Tabulka požárů v Kalifornii

Dobrý den, potřebuji pomoc s tabulkou na stránce Lesní požáry v Kalifornii 2018. Když jsem stránku editovat vypadala tabulka ještě normálně, ale po uložení se to nějak rozhodilo. --Patriccck 16. 11. 2018, 15:12 (CET)

Již opraveno :) Patriccck 16. 11. 2018, 15:19 (CET)
Chybělo odřádkování před svislou čarou oddělující další buňku. Pokud chcete mít více buněk na jednom řádku, musíte k oddělení použít místo jedné dvě svislé čáry za sebou. Viz Nápověda:Tabulky#Základní syntaxe tabulek. --Matěj Orlický (diskuse) 16. 11. 2018, 15:22 (CET)

Diskuse o citačních šablonách

Před nějakou dobou někde na Wikipedii proběhla diskuse o tom, zda by se neměl zredukovat počet citačních šablon. Nemohu ji už teď najít. Pomůžete někdo? (Námět: Možná by se kvůli zpřehlednění diskuse o citačních šablonách mohl rovnou založit nový wikiprojekt, podřízený projektu Wikipedie:WikiProjekt Šablony.) --Jvs 17. 11. 2018, 09:07 (CET)

Úpravu a redukci citačních šablon podporuji. Vytvořit nový projekt, kde se tyto šablony budou řešit by bylo dobré. Rád se přidám. Kde najít zmiňovanou diskusi bohužel nevím. --Podroužek (diskuse) 19. 11. 2018, 17:25 (CET)
Projekt jsem založil: Wikipedie:WikiProjekt Citační šablony. Účastníci jsou vítáni. --Jvs 24. 11. 2018, 19:36 (CET)

Sajóvámos

Narazil jsem na tohle zvěrstvo (založeno 2011) a nemám sílu to opravovat (tj. víceméně napsat znova), tak kdyby se náhodou někomu chtělo. Několik vět na ukázku: Když jsem Ferdinand byl na trůn, Queen Mary daroval Szapolyai Bethlenfalvi Thurzo Elek-majetky. Sajóvámos město bylo již čtvrť úrovni, a jako taková v následujícím roce, Ferdinand Azzwpathaki Hencz Matthew přispěl. V těch dnech populace žila v zemědělské výrobě, odbytu hlášeny u Miškovec. atd. atd. v tomhle stylu je víceméně celý text, informační hodnota 0, možná by bylo menší zlo, kdyby to bylo celý maďarsky :)--Rosenfeld (diskuse) 19. 11. 2018, 21:32 (CET)

@Rosenfeld~cswiki: Podle mě je to nerekonstruovatelná pasáž, takže bych to asi odstranil. Lepší, když to někdy napíše někdo jiný od znova. — Draceane diskusepříspěvky 19. 11. 2018, 22:26 (CET)
Vypadá, že uživatel je maďar a Google Translator byl tehdy stejně naprd jako je dnes. Počkejme, jestli se to někomu nebude chtít napsat znovu a za pár dní tam dejme klasickou šablonu na odložené smazání {{subst:Přeložit}}? --Dvorapa (diskuse) 19. 11. 2018, 22:29 (CET)
Zbytek je ale pro článek IMHO použitelný. — Draceane diskusepříspěvky 19. 11. 2018, 22:36 (CET)

Šablona

Dobrý den, dnes jsem vytvořil svojí první šablonu Šablona:Generální tajemníci Ks ČLR, naskytl se zde však problém a šablona se nezobrazuje správně. Prosím, pomůžete mi šablonu zprovoznit? Předem děkuji --Khamul1 (diskuse) 21. 11. 2018, 18:29 (CET)

@Khamul1: K čemu má šablona sloužit? Kam se má vkládat? --Dvorapa (diskuse) 21. 11. 2018, 18:36 (CET)
@Dvorapa: Jako navigační šablona, k lidem uvedeným zde, takže např. K Mao ce-tungovi --Khamul1 (diskuse) 21. 11. 2018, 18:41 (CET)
Upravil jsem na navigační šablonu a vyřešil drobný překlep. --Dvorapa (diskuse) 21. 11. 2018, 18:49 (CET)

Děkuji mockrát --Khamul1 (diskuse) 21. 11. 2018, 18:54 (CET)

Malšovický jez

Vytvořil jsem článek Malšovický jez a chci se zeptat, proč se v infoboxu nezobrazuje kraj, okres a obec --Petr1888 (diskuse) 22. 11. 2018, 10:12 (CET)

Protože tam používáte nějaké parametry se „správní celek“ v názvu. V daném IB se dle dokumentace používá jen „poloha“, „obec“ (a země). --Matěj Orlický (diskuse) 22. 11. 2018, 10:37 (CET)
no uvedené parametry jsem převzal z infoboxu pro rybníky, bylo by možné tedy tento infobox upravit tak, aby zobrazil informace o kraji, okrese a obci, ve kterém se objekt nachází? --Petr1888 (diskuse) 22. 11. 2018, 10:53 (CET)
To má jistou logiku, rybník obvykle zahrnuje nějakou plochu, nemusí být svázán s obcí, jsou tam nějaké správní okrsky, do kterých spadá. Oproti tomu budova (použitý IB) je obvykle v obci, proto tam je parametr obec a navíc ještě poloha=adresa, kde v obci se nachází. Na úpravy bych se ptal jinde (pod technickou lípou), ale šablona je použita víc než šest tisíckrát. Matěj Orlický (diskuse) 22. 11. 2018, 12:06 (CET)

Park Mošnice

založil jsem článek Park Mošnice - bylo by možné doplnit šablonu {{infobox - park}} o možnost zobrazení locmap. Děkuji --Petr1888 (diskuse) 24. 11. 2018, 09:25 (CET)

@Petr1888: VyřešenoVyřešeno Je to již vyhovující? --Jan Polák (diskuse) 24. 11. 2018, 10:06 (CET)
děkuji --Petr1888 (diskuse) 24. 11. 2018, 10:21 (CET)

ještě jsem si všiml, že se v infoboxu nezobrazuje parametr commonscat, prosil bych jej do šablony rovněž doplnit --Petr1888 (diskuse) 24. 11. 2018, 11:21 (CET)

@Petr1888: VyřešenoVyřešeno Je to již vyhovující? :-) --Jan Polák (diskuse) 24. 11. 2018, 11:37 (CET)
ještě jednou díky --Petr1888 (diskuse) 24. 11. 2018, 11:43 (CET)

Zdroj šablony

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li je někde dohledatelný zdroj této anglické verze grafů. Chtěl bych do české šablony rodokmen přidat tzv. dotted lines (tečkované čáry), avšak moje znalosti HTML v tomto nejsou zas tak velké a rád bych si trochu vypomohl. Děkuji RiniX (diskuse) 25. 11. 2018, 20:38 (CET)

Však my tam tečkované čáry máme ne? Šablona:Rodokmen Nebo k čemu chcete šablonu použít? --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2018, 10:34 (CET)
My máme normální a přerušované čáry, nikoliv tečkované. U nich daný zdroj znám, nicméně nevím, jak se dělají ty tečkované. RiniX (diskuse) 26. 11. 2018, 12:16 (CET)
Aha. No je to jednoduché, místo dashed se v kódu napíše dotted. --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2018, 12:39 (CET)
Přidal jsem tečkované, kombinace ještě doplním. --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2018, 12:49 (CET)
Hm, anglická verze jen přepsala kód šablony do modulu, ale nic navíc. V podstatě je v modulu to samé, co máme my v šabloně, jen jiným jazykem. Docela bych se kvůli kombinacím přikláněl k tomu napsat vlastní modul, který dokáže dešifrovat libovolnou kombinaci. --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2018, 13:12 (CET)
Dobrý den, když už nad šablonou pracujete, bylo by užitečné mít možnost obarvit rámečky, jako v en:Chinese emperors family tree (middle)#Northern Wei, Eastern Wei, Western Wei. --Jann (diskuse) 26. 11. 2018, 15:25 (CET)
Hotovo. --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2018, 16:03 (CET)
Hotovo, nyní je možné do šablony jednoduchým způsobem přidat i libovolné kombinace z enwiki. --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2018, 16:03 (CET)

Tabulka dílů

Prosím o pomoc se zařaděním dílu Castingy 1 do tabulky. Castingy "odskočily" vedle a zmizely mi data premiéry. Díky Patriccck 26. 11. 2018, 16:26 (CET)

Jedná se o článek ČSMT 2018 Patriccck 26. 11. 2018, 16:27 (CET)

Lepší? --Dvorapa (diskuse) 26. 11. 2018, 16:31 (CET)

Nový odkaz

Dobrý den,

nechtěl by někdo vytvořit odkaz "Vítěz soutěže" v odkazu Richard

Díky Ríša -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) ‎Risa28 (diskuse)

Dobrý den. Odkaz jste tam již vytvořil, snad máte na mysli vytvořit článek s názvem Vítěz soutěže. Takové žádosti se píší na příslušné místo na Wikipedie:Požadované články, ale mám vážné pochybnosti, zda je to vhodné téma pro encyklopedický článek. Ani v tom článku Richard takový odkaz nedává příliš smysl, stačí tam odkaz na článek o té soutěži. --Matěj Orlický (diskuse) 26. 11. 2018, 19:19 (CET)

Nekonzistentni kategorie na Commons

(tyka se to Commons, ale Ceska, proto pisu zde)

Kategorie, ktere rozdeluji dila podle zemi a roku/dekad maji nadrazene kategorie generovany sablonami. Ty ale nekdy pouzivaji nazev 'Czechia' a nekdy 'Czech Republic'.

Priklad: Zalozil jsem kategorii https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:1932_sculptures_in_the_Czech_Republic. Te jsou nadrazeny https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:1932_works_in_the_Czech_Republic a https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:1930s_sculptures_in_the_Czech_Republic. Ta prvni je ovsem sablonou razena do (neexistujici) 1930s works in Czechia, zatimco druha do (existujici) https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:1930s_works_in_the_Czech_Republic.

Slo by to nejak sjednotit? JiriMatejicek (diskuse) 22. 11. 2018, 19:44 (CET)

Sjednotit by to teď nešlo, protože se o tom vede rozsáhlá diskuse. Jinak dotazy tohoto typu spíše patří pod lípu na Commons: Commons:Hospoda U Commons.--Juandev (diskuse) 1. 12. 2018, 18:54 (CET)

Benátské malířky

Potřebuji pomoc ohledně svého článku Benátské malířky, ve které jste mně zkopírovali v MZK 26.11.jen první odstavec,který navrhl školitel, ale nikoliv celý článek.Co s tím? Betty 240-- Tento nepodepsaný komentář přidala uživatelka Betty 240 (diskusepříspěvky)

Dobrý den, podívám se na to. --Podroužek (diskuse) 26. 11. 2018, 20:04 (CET)
@Betty 240: Paní Boženko na pískovišti máte správný článek? Můžu ho celý přenést do hlavního prostoru? Děkuji za odpověď. --Podroužek (diskuse) 26. 11. 2018, 20:18 (CET)
@Betty 240: Zkopírováno a s pomocí ostatních kolegů upraveno. --Podroužek (diskuse) 3. 12. 2018, 07:42 (CET)

Někdo se nám připojil na wifi a dělá vandalismus

Dobrý den, byl jsem zablokován jako adresa 90.178.20.59 za vandalismus na stránce Donald Trump. Tuto stánku jsem nikdy needitoval a někteří naši sousedé by toho byli schopní. Jak se mám bránit? Bojím se, že sousedé stránku zkazí a já budu opět zablokován. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 90.178.20.59 (diskuse)

Soused, děti, už je toho krapet moc, ne? OJJ, Diskuse 1. 12. 2018, 18:38 (CET)
Změňte si heslo. V případě, že to nepomůže, tak se poraďte v internetové poradně (tou mi nejsme).Juandev (diskuse) 1. 12. 2018, 18:48 (CET)
Založte si účet, pak máte možnost v případě zablokování věc řešit např. mailem se správcem, a teoreticky lze i dokázat, zda byla problematická editace provedena z vašeho počítače. Ale pokud mátě děravou wi-fi, s tím tady nic neuděláme. JAn (diskuse) 3. 12. 2018, 07:34 (CET)

Šlomo Benizri

Podařilo se mi rozbít úvodní větu v článku Šlomo Benizri a nevede se mi to opravit. Mohl by to někdo spravit? Děkuji. Jak editovat (v mobilu) řádek, na kterém je hebrejské písmo? Dělá to hrozný věci... B.mertlik (diskuse) 3. 12. 2018, 20:02 (CET)

Opraveno. --Podroužek (diskuse) 3. 12. 2018, 21:58 (CET)

Spravce

Dobry den! Uz pres pul roku snazim se stat správcem wikipedie. Co me k tomu chybí? Predem dekuji za odpoveď! S pozdravem. --Zzz000r (diskuse) 4. 12. 2018, 18:45 (CET)Zzz000r

Viz Wikipedie:ŽOPS, ale nutné jsou taky zkušenosti. To není nějaký odznak nebo čest, ale nástroje pro správu Wikipedie. U Vás jsem např. boj s vandaly moc nezaznamenal. OJJ, Diskuse 4. 12. 2018, 18:52 (CET)
Dobrý den, chybí vám aktivita, cca 6 měsíců ani jedna editace. Nemáte práva prověřeného uživatele. Trochu více aktivity a třeba to jedou vyjde. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 4. 12. 2018, 18:56 (CET)
@Zzz000r: Pokud potřebujte třeba nějaká konkrétní práva – můžete zde popsat Váš problém. Často se stává, že někteří uživatelé ta práva mají, ale ani o nich nevědí... — Draceane diskusepříspěvky 4. 12. 2018, 19:05 (CET)
Zkušenosti a důvěra komunity. --Matěj Orlický (diskuse) 4. 12. 2018, 20:47 (CET)

Pro info: [11] --Harold (diskuse) 4. 12. 2018, 20:29 (CET)

Širší tabulka

Dobrý den,

tento dotaz je z jiného projektu, ale týká se věci, kterou máme i zde na Wikipedii, tak věřím, že mi někdo poradí.

Je možné mít širší tabulku, nebo galerii než okno? Edituji-li tyto objekty ve Visuálním Editoru zdá, se že mě to tlačí mít vše na šíři okna. Lze to ale někakým parametrem přimět, aby to šlo za šíři, tedy aby se objevil horizontální posuvník?--Juandev (diskuse) 6. 12. 2018, 17:25 (CET)

Normálně asi funguje nastavit jednotlivým sloupečkům tabulky pevnou šířku (nebo celé tabulce či galerii), např. v px nebo em (aspoň vždycky mi to tady tak fungovalo). --Dvorapa (diskuse) 6. 12. 2018, 17:32 (CET)

dotaz jak specifikovat zdroj

Náhodou jsem narazil na článek "Vliv vína na zdraví"

U sekce oxid siřičitý jsem doplnil pohled malovinaře.

Ve vinařské obci Mutěnice mám vinohrad (do 2000l vína) a takových nás tam je několik set. Naše rodina má vinohrad a cca 250 let starý sklep. Už to děláme fakt dlouho.

A s ostatními vinaři chodíme navzájem koštovat a radíme se. Takže když řeknu, že se síra v sudu udržuje na cca 35 tak je to od doby co se to začalo měřit všeobecně uznávaný fakt. Že se lahvuje na 70 a hlava bolí od 90 - to už se možná s vinaři neshodneme, ale ani nebudeme v rozporu. Málokdo z nich láhvuje a 70 je léty ověřeno. 90 - to když má někdo ve víně, to se mu každý směje že přesířil. Ale když si občas proěříme komerční láhev, má většinou mnohem více.

V článku se objevilo, že je potřeba dodat zdroje. Ale já jsem ten zdroj, a žádný vinař ho nezpochybní.

díky za radu paja@vinari-mutenice.cz 89.176.141.46 7. 12. 2018, 00:18 (CET)

Není důvod vám nevěřit, pokud profesionál poví, že to tak je, tak to tak opravdu je. Na druhou stranu ale musíte uznat, že by to mohl říct každý. Bohužel nemáme šanci poznat, zda jste opravdu vinař každým coulem, nebo jste nějaký školák tropící si z nás srandu. A byť vám můžeme věřit sebevíc, dohodli jsme se na počátku, že informace na Wikipedii, aby nebyly zahlceny výplody školácké fantazie, budou povinně zdrojované. Jednoduše řečeno tedy je potřeba, aby informace, které poskytujete, byla někde publikovaná. Jakmile je někde publikovaná (a je celkem jedno, zda se jedná o vědeckou práci, knížku, místní zpravodaj, webový portál nebo třeba vinařské příručky), můžeme informaci na Wikipedii umístit a odkázat se na danou publikaci. Dokud ale nedodáte publikaci, ve které se tak píše (protože co je psáno, to je dáno), nezlobte se prosím na nás obezřetné a opatrné wikipedisty, že informaci raději smažeme, než abychom psali něco, čím si nejsme jistí. Více vizte na Wikipedie:Věrohodné zdroje a Wikipedie:Žádný vlastní výzkum. Přeji hezký večer. --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2018, 00:33 (CET)

Na jednu stranu chápu, na druhou to teda asi někdo smaže, protože to zůstane bez zdrojů. Není problém u strejdy google vyhledat a víceméně mi dát za pravdu. https://www.vinarskydum.cz/radce/podzim/159-sireni-vina-proc-a-jak http://web2.mendelu.cz/af_291_projekty2/vseo/print.php?page=1285&typ=html https://mojelahve.cz/clanek/oxid-siricity-ve-vine-proc-se-pouziva-a-jeho-pripadna-zdravotni-rizika-233 https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/16901/such%C3%A1nkov%C3%A1_2011_bp.pdf Možná by ta informace, že má domácí výrobce vína zasířit na 35 někomu pomohla, když to je shoda stovky vinařů, ale když to je proti pravidlům, asi se na to nezbývá než vykašlat.

PS: https://cs.wikipedia.org/wiki/Skleníkový_efekt má nedostupný zdroj č. 1. Takže navrhuji smazat celý článek :-)

Pokud dostatečně věříte zdrojům, které jste našel na Googlu, a pokud nalezené zdroje opravdu obsahují informaci, kterou se snažíte do Wikipedie protlačit, pak odkaz na zdroj vložte do referenčních značek k informaci v daném článku (např. podle Nápověda:Reference).
K PS: Samozřejmě že občas nějaký odkaz přestane fungovat, na internetu je to celkem běžná věc, ovšem i obsah nefunkčních odkazů lze v případě potřeby dohledat. --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2018, 01:11 (CET)
Když je nedostupný zdroj, tak článek a ani odkaz na zdroj se nemaže. Vkládá se šablona {{Nedostupný zdroj}} a bot nebo jiný wikipedista jej vyhledá v archivu webových stránek. --Podroužek (diskuse) 7. 12. 2018, 08:01 (CET)

Jak odblokovat výraz

Krásný den všem, Zdenekk2 zablokoval výraz Roman Roun (významná osobnost, zakladatel charit.akcí, producent, politik). Rád bych k tomuto výrazu doplnil informace, ale zjistil jsem, že blokace trvá již několik let a Zdenekk2 nereaguje na diskusi. Jako elév netuším, jak postupovat. Děkuji, Martin Restart2018 (diskuse) 9. 12. 2018, 14:59 (CET)

Dobrý den, děkujeme že chcete přispívat do Wikipedie. Nejlepší je začít psát nový článek na své zkušební stránce, které říkáme Pískoviště. Vaše pískoviště najdete zde. Na psaní článku máte neomezený čas. Jak bude článek napsaný, požádáte zkušeného wikipedisty, nebo správce o kontrolu článku. Když bude článek v pořádku, bude uveřejněn. Podívejte se na Průvodce. --Podroužek (diskuse) 9. 12. 2018, 15:35 (CET)
Dobrý den, Zdenekk2 za poslední rok provedl jen dvě drobné editace, evidentně už na Wikipedii není aktivní. Stránka byla zamčena proto, že opakovaně nebyla doložena významnost této osoby pomocí věrohodných nezávislých zdrojů. Pokud jak píše kolega připravíte článek nanečisto včetně takových zdrojů, mohou správci stránku odemknout. --Matěj Orlický (diskuse) 9. 12. 2018, 15:50 (CET)

Reference v poznámce

Tušíte co je zaproblém tady? Když vyhodím to nowiki, tak to stále hapruje.--Juandev (diskuse) 11. 12. 2018, 06:26 (CET)

@Juandev: Opraveno. Použil jsem postup, který mám uvedený také ve svém Pomocníku. Pokud máš v poznámce referenci, je třeba ji psát (rozuměj poznámku) specifickým způsobem. --Jan Polák (diskuse) 11. 12. 2018, 06:46 (CET)
Aha. No to bude chtít zase provětrat vývojáře. Já editoval ve vizuálu a tam není moc jasné co dělat.Juandev (diskuse) 11. 12. 2018, 07:06 (CET)

Seznam postav seriálu Ordinace v růžové zahradě

Prosím nepodívá se někdo na článek Seznam postav seriálu Ordinace v růžové zahradě? Je tam halda neprověřených editací a zjevné nesmysly, je to ale nad moje síly. Děkuji --Khamul1 (diskuse) 13. 12. 2018, 09:55 (CET)

Nechci zatím spouštět DOS, ale když jsem se na tu stránku podíval, tak mě ohromila podrobnost a rozsáhlost toho seznamu, patří to ještě v této podobě na wikipedii? --Hugo (diskuse) 13. 12. 2018, 15:41 (CET)
@Hugo: Možná bych se připojil k DOS, jsou tam i zjevné nesmysly ----Khamul1 (diskuse) 13. 12. 2018, 15:43 (CET)
Pokud jde o neověřené editace a nesmysly, to se řeší vložením {{Neověřeno}}, či spíše {{Celkově zpochybněno}} se zdůvodněním v diskusi u článku. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 12. 2018, 16:05 (CET)

Žebříčky

Můžu se zeptat kde jsou statistiky nejaktivnějších wikipedistů? Abych mohl aktualizovat stránku Wikipedie:nejaktivnější wikipedisté. Předem děkuji --Khamul1 (diskuse) 15. 12. 2018, 16:03 (CET)

Vím jen o seznamu podle počtu editací v článcích za posledních 30 dní (data aktuálně za listopad): https://stats.wikimedia.org/CS/TablesWikipediaCS.htm#wikipedians. Nic dlouhodobějšího, nic mimo články. --Dvorapa (diskuse) 15. 12. 2018, 16:41 (CET)
PS: Ten odkaz je přímo na té stránce v zápatí. Možná by seznam pomohl aktualizovat Mormegil, který jej aktualizoval naposledy? --Dvorapa (diskuse) 15. 12. 2018, 16:43 (CET)

Portál Samsung

Zdravím, @Jvs:pomohl by mi prosím někdo s portálem Samsung? Je tam více nedostatků, které potřebují nějakého zkušenějšího šablonáře. Díky --Patriccck 16. 12. 2018, 12:44 (CET)

Pokud byste se rozhodli pomoci, na této stránce je seznam úkolů, který neváhejte rozšířit. --Patriccck 16. 12. 2018, 18:52 (CET)
Kdyby nikdo nepomohl, tak se ozvi v lednu ;) --Dvorapa (diskuse) 17. 12. 2018, 07:24 (CET)

Dvojitá hodnota v Infoboxu

Zdravím, prosím o radu. Ve článku 2061: Třetí vesmírná odysea potřebuji do Infoboxu - Kniha vložit dvě hodnoty ISBN (respektive někdo už tak učinil, ale na stránce nefunguje zobrazení). Infobox sám tvoří odkaz na jedno ISBN. V diskuzi u šablony Infoboxu je jen rada vkládat pouze důležitější (nebo první vydání). U tohoto díla to však v podstatě nelze určit. Neví někdo jak zapsat za sebe dvě ISBN, tak aby "infobox" vytvořil odkaz na obě?

Předem díky za radu Vítek Mrázek (diskuse) 17. 12. 2018, 01:24 (CET)

Infobox pro to není stavěný. Vyberte jedno (první), druhé zmiňte v textu článku (např. s odůvodněním, proč jsou obě stejně významná). Případně se můžete zapojit do diskuse k infoboxu, kde byly předloženy některé argumenty proč by infobox měl obsahovat pouze jedno ISBN. --Dvorapa (diskuse) 17. 12. 2018, 04:16 (CET)

NKPS jako zdroj

Dá se pořad Najvačšie kriminálne prípady Slovenska považovat za vhodný zdroj? Jeden z uživatelů jej navrhl jako zdroj. --Anděl Marek (diskuse) 21. 12. 2018, 20:55 (CET)

Za mě ano, i když bych v takovém případě možná raději tvrzení připsal přímo NKPS jako takovému (něco jako "Podle pořadu Najvačšie kriminálne prípady Slovenska..."). --Martin Urbanec (diskuse) 22. 12. 2018, 01:57 (CET)
No, po shlédnutí nevím, jestli to by se dalo uplatnit u tohoto vraha a pak tam přidat ještě další čtyři z jeho party, kde Vojtěch byl hlavním vůdcem. Nějaké návrhy, Martine? --37.188.253.135 23. 12. 2018, 08:36 (CET)

Tabulka se špatně zobrazuje

Prosím o opravu tabulky na stránce Seznam dílů pořadu Bořiči mýtů. Netuším proč se první tabulka zobrazuje špatně. Mám za to, že dřív byla v pořádku a teď se zobrazuje špatně. --Otaznick (diskuse) 30. 12. 2018, 14:24 (CET)

Opraveno odstraněním "Pilotní" z parametru řada, šablonu to evidentně zmátlo. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 12. 2018, 14:32 (CET)
Děkuji. --Otaznick (diskuse) 30. 12. 2018, 14:45 (CET)

Německý wikipedista má dotaz.

Na této diskusi žádá německý wikipedista o informace. Bohužel použil překladač tak věta nedává smysl. Prosím o německy mluvícího wikipedisty o kontakt s tímto německým kolegou @Inuyama Railwaystation: Děkuji.--Podroužek (diskuse) 3. 1. 2019, 08:48 (CET)

Tak nakonec je to jinak. Wikipedista je japonec, který text přeložil do angličtiny, poté do němčiny a pak do češtiny. Takže anglicky se domluvit dá. --Podroužek (diskuse) 3. 1. 2019, 09:41 (CET)

Martina Ptáčková

Martina Ptáčková (narozena 14.6.1997 v Praze) je česká kickboxerka, držitelkou několika titulů mistryně světa.Nadapasaran (diskuse) 4. 1. 2019, 21:54 (CET)

Dobrý den, s čím konkrétně potřebujete pomoci? Jestli chcete založit článek, viz Nápověda:Jak vytvořit článek, ale uvedený text je na článek málo. --Matěj Orlický (diskuse) 4. 1. 2019, 21:59 (CET)

Udělat novou stránku

Udělat novou stránku-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 93.91.252.237 (diskuse)

Hezký večer, novou stránku můžete vytvořit podle návodu zde: Nápověda:Jak vytvořit článek. Kdyžtak se určitě ptejte, kdybyste čemukoliv v nápovědě neporozuměl. --Dvorapa (diskuse) 11. 1. 2019, 01:29 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Melissa Barrera (11. 1. 2019, 19:58)

Ahoj, chci se zeptat, jak se to má s modrými odkazy. Minule jsem je dala, ale asi jich bylo moc a smazali mi je. Teď jsem jich dala méně a bylo to zase málo. Tak jak je to tedy správně?

Lobélie Pytlíková (diskuse) 11. 1. 2019, 20:58 (CET)

@Lobélie Pytlíková:Ahoj, díky za dotaz a vítej na Wikipedii! Platí takové nepsané pravidlo, že se odkazuje na články, na které by člověk mohl chtít jít. Neodkazuje se na každé slovo které v článku je - kupříkladu použiji-li v článku o nějaké osobě slovo řeka, nepředpokládám, že čtenář se může chtít dozvědět něco o řekách. Něco jiného je, když píši o nějaké konkrétní řece - v úvodu článku (kde píši "X je řeka") ze slova řeka můžu udělat odkaz na příslušný článek, protože člověk, který si čte o nějaké řece, se docela klidně může chtít dozvědět něco více o řekách. Také se obvykle slovo neodkazuje při každém výskytu, ale jen při tom prvním. Jen u extra dlouhých článků se odkaz někdy zopakuje. Snad jsem Ti pomohl. Kdybys měla nějaké další dotazy, klidně se ptej stejnou cestou. Ať se daří, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 1. 2019, 21:06 (CET)
Ještě přidám odkaz na kapitolu nápovědy, kde to je rozvedeno trochu podrobněji: Nápověda:Vnitřní odkazy#Kdy odkazovat. --Matěj Orlický (diskuse) 11. 1. 2019, 21:15 (CET)

Ahoj, už je mi to jasnější, děkuji vám, příště už to snad nude v pořádku. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lobélie Pytlíková (diskusepříspěvky)

Kresba portrétu osobnosti podle fotografie

Dobrý den, je to dost dlouho, co jsem na české Wikipedii zaregistroval wikipedistu, který nabízel, že na základě fotografie (kde sedí autorská práva a je sice na Netu, ale do Commons OTRS-nout by byl asi problém) udělá kresbu portrétu dané osoby (nikoliv její karikaturu), ale pokud možno věrnou kresbu. Nevíte, kdo tuto službu nabízel? Rád bych se s ním domluvil. Děkuji moc za radu. Mojmir Churavy (diskuse) 12. 1. 2019, 09:41 (CET)

@Mojmir Churavy: Ahoj, je to kolega Juandev a jeho podstránka žádostí. --Jan Polák (diskuse) 12. 1. 2019, 10:03 (CET)
Díky moc, je to přesně ta stránka, kterou jsem kdysi viděl, ale vymizela mi z paměti. Ještě jednou díky moc.Mojmir Churavy (diskuse) 12. 1. 2019, 13:45 (CET)

Prosba o přemístění stránky

Zdravím, potřeboval bych přesun stránky HK Dynamo Minsk na HK Dinamo Minsk z důvodů oficiálního názvu klubu, někdo to hold popletl a dal to na přesměrování. Děkuji --DanielCZ (diskuse) 12. 1. 2019, 13:05 (CET)

Tato žádost patří na nástěnku správců. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 12. 1. 2019, 13:14 (CET)
VyřešenoVyřešeno Každopádně tuto stránku sledují i správci, takže jsem to rovnou provedl. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 1. 2019, 13:16 (CET)
Mně osobně přijde lepší dát do článku šablonu {{přesunout}}. Časem si toho nějaký správce všimne ... a případní odpůrci přesunu dostanou mezitím čas k vyjádření. Konkrétně u běloruských témat mohou být populární kontroverze ruský versus běloruský název. Konkrétně v tomto případě na oficiálních stránkách v ruštině vidím logo klubu s nápisem Дынама Мінск v běloruštině, který by se do češtiny přepisoval Dynama Minsk, což je určitý argument pro preferenci běloruského názvu.--Tchoř (diskuse) 12. 1. 2019, 13:22 (CET)
Pokud to není dobrý nápad, pak se hluboce omlouvám - přišlo mi, že tohle je opodstatněný návrh. Jestli myslíš, klidně to přesuň zpátky. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 1. 2019, 13:25 (CET)
Já se v otázce tohoto konkrétního názvu nijak angažovat nechci, téma sportu mne moc nezajímá. Spíš mi šlo o to, že podobné přesuny jsou obvykle neurgentní a překvapivě často kontroverzní, takže je lepší dát tam šablonu a počkat, než to urgovat na nástěnce správců. --Tchoř (diskuse) 12. 1. 2019, 13:32 (CET) (P.S.: taky proto jsem to odsadil jako reakci na Khamula1 --Tchoř (diskuse) 12. 1. 2019, 13:33 (CET))

elektromagneticke tlumiče

elektromagneticke tlumiče

Elektromagnetické kmity Elektromagnetický oscilátor – elektrický obvod, který kmitá a je zdrojem střídavého napětí potřebn é frekvence (nejjednodušší je oscilační obvod – tvořen cívkou o indukčnosti L a kondenzátorem o kapacitě C - obvod LC Vysvětlení činnosti: - Po nabití kondenzátoru se mezi jeho deskami vytvoří elektrické pole, j ehož energie představuje počáteční energii oscilátoru. - Po připojení kondenzátoru k cívce začne oscilačním obvodem procházet proud, kondenzátor se vybíjí a energie elektrického pole se zmenšuje. Současně se zvětšuje proud procházející cívkou a kolem ní se vytváří magnetické pole. Energie e lektrického pole kondenzátoru se tedy mění na ene rgii magnetického pole cívky. - Kondenzátor se vybije za jednu čtvrtinu periody T kmitání obvodu LC. V tom okamžiku dosahuje proud maximální hodnoty a celková energie kmitání je dána energií magnetického pole. Kondenzátor je vybit a proud se začíná zmenšovat . To vede ke vzniku indukovaného napětí, ob vodem prochází indukovaný proud a kondenzátor se opět nabíjí. - Napětí se indukuje v cívce, kterou prochází proměnný proud; ten je zdrojem proměnného magnetického pole (tj. nestacionárního magnetického pole). - Polari ta jeho napětí je ale opačná a v okamžiku T/2 je ukončena přeměna magnetické energie v energii elektrickou. Ve druhé polovině periody se popsaný děj opakuje - směry proudů a pořadí polarit napětí kondenzátoru jsou ale opačné. - P eriodicky přeměňuje energii e lektrického pole v energii magnetického pole a naopak – v praxi dochází ke ztrátám energie ( tlumené kmitán

Pro získání netlumených kmitů je nezbytné dodávat v pravidelných i ntervalech energii (nabíjet kondenzátor ze zdroje střídavého napětí), používají se k tomu další elektronické obvody  celé zařízení se nazývá generátor netlumeného kmitání

Analogie mezi mechanickým a elmg. oscilátorem Děje v mechanických a elektromagnetických oscilátorech se l iší fyzikální podstatou, existuje však mezi nimi jistá analogie vycházející z obdobného průběhu přeměn energie v oscilátorech. - v mechanickém se periodicky přeměňuje potenciální energie v kinetickou energii (a naopak) - v elektromagnetickém pak energie elekt rického pole v energii magnetického pole. Tyto přeměny umožňují srovnat veličiny, kterými děje v oscilátorech popisujeme.

Poznámka: Pomocí těchto analogických veli čin můžeme přepsat kterýkoli vztah platný pro mechanický oscilátor na

analogický vztah platný pro elektromagnetický oscilátor a naopak -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) In cech repablik (diskuse)

Ahoj, pravděpodobně chceš založit novou stránku. Přečti si Nápověda:Jak vytvořit článek, pokud by ti to nebylo jasné, zeptej se dál. --janbery (diskuse) 12. 1. 2019, 17:02 (CET)
+ Dotazy podepisujte vložením ~~~~ tvůj podpis jsem doplnil. --janbery (diskuse) 12. 1. 2019, 17:06 (CET)

Domove, domove, . . .

Vážení wikipedisté,
poprvé je to co jsme přišel na stránku pod lípou. Napadla mě totiž jedna věc, o kterou se s vámi musím podělit. Napadlo mě to při spravování článku o obci Pitín a o Kostelu sv. Vojtěcha a sv. Cecílie. Kam tím mířím? Asi nebudu z Olomouce, že? Ano, jsem Valach a proto jsem ty články psal a tak jako nemůže nějaký člověk z Karlových Var vědět o zdejším kostele, kdy byl postaven, leda by si to našel nebo by tu měl nějakou rodinu, nemohu já vědět, kde je v Karlových Varech ta a ta ulice a kde je ten a ten pramen. Myslím si, že by se s tím mělo něco udělat. Poslouží snad pro doplnění citát Jakeše

…a u nás je to tak piánko, ano, ne, prostě s tím se musíme rozejít soudruzi!
— Jakeš Miloš na Červeném Hrádku 1989

Já si skutečně myslím, že ten, kdo žije v místě by měl nejvíc o dané lokalitě vědět. Proto zvu vás soudruzi, jděte a hned! Kupředu levá - zpátky ni krok! Jděte na úřady, ptajte se osobností, cestujte po domovském kraji a jak už sem řek, dělajte také tú wikipedistiku ve vašém domově. Nechi, abyste to brali jako něco kritizujícího, spíš něco prosícího, pro ty, kdo mohou. Děkuji --RedKey2 (diskuse) 13. 1. 2019, 13:37 (CET)

Jistě, nejlépe je psát o věcech, které dobře znáte. Ovšem článek by měl být zajímavý a užitečný i pro lidi odjinud a proto by měly být informace v něm také snadno ověřitelné. Čili žádná vlastní pozorování nebo ústní sdělení, ale vycházet pouze z toho, co už bylo publikováno ve věrohodných zdrojích, jedině tak bude mít čtenář jistotu, že ta ulice v Karlových Varech opravdu existuje a že si ji někdo nevymyslel.--Hnetubud (diskuse) 13. 1. 2019, 20:28 (CET)
@RedKey2, Hnetubud:Byť Pražák, dnes jsem si dovolil dokončit článek o dámě, která většinu svého devadesátiletého života prožila v Brně (Karla Mahenová). Domnívám se, že se mi podařilo věrohodně doložit vše, co je tam uvedeno, i když Brňák nejsem. Ale uznávám, že místní rodák má detaily lépe "v oku" a má k nim bližší vztah. Když údaje ještě doloží věrohodnými zdroji, je to ideální kombinace. Zdravím oba; oba děláte dobrou a užitečnou práci :-).--Svenkaj (diskuse) 13. 1. 2019, 20:59 (CET)
Pravdou ovšem je, že leckdy zdroje existují, ale nejsou online. Můžou být dostupné třeba v místní knihovně, místní kronice, obecním zpravodaji apod. Navíc pro popis současného stavu (aneb zjevné věci typu že kaplička na návsi je zasvěcena Janu Nepomuckému, ale socha v ní už není) nejsou ty zdroje zas až tak nutné (na rozdíl od encyklopedického stylu).
Například u nás v obci vyšla kniha o historii vsi, ale v malém nákladu, takže je dostupný jediný výtisk v krajské knihovně a jinak jen u těch, co si knihu zakoupili. Obojí bude zřejmě pro Wikipedistu z Ostravy těžko dostupné a ověřitelné. Přesto je to věrohodný zdroj. A je pravdou, že menší obce, ze kterých pochází nějaký aktivní wikipedista nebo k nim má nějaký užší vztah, bývají často mnohem lépe zpracovány než větší města, které žádného takového wikipedistu nemají. JAn (diskuse) 14. 1. 2019, 14:12 (CET)

@JAn Dudík: Plně souhlasím. Někdy se se zdroji online poštěstí, někdy jsou jen na místě samém. Na Wikidnech ve Slaném, Olomouci a Litovli jsem se přesvědčil, co pokladů (připravených ke zpracování laskavými místními nadšenci) místní knihovny a muzea skrývají. --Svenkaj (diskuse) 14. 1. 2019, 19:25 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Michaela Hervartová (13. 1. 2019, 13:05)

jak smazat stránku

Elisabeth van de Loo (diskuse) 13. 1. 2019, 14:05 (CET)

@Elisabeth van de Loo:Dobrý den, děkujeme že přispíváte. Stránka Michaela Hervartová bude smazána za 14 dní. Když chcete smazat stránku rychleji, vložte na začátek šablonu {{smazat}} a uveďte důvod. Když nebudete vědět jak to provést, můžete požádat zde na této diskusi. Např. Žádám o smazání stránky ..... z důvodu .... . Hezký den. --Podroužek (diskuse) 13. 1. 2019, 14:22 (CET)
Dobrý den, stránku jsem již smazal sám, zřejmě šlo o překlep v názvu při vytváření stránky. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 13. 1. 2019, 14:40 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Patrik doubek (16. 1. 2019, 21:49)

Přidává obrazek

Patrik doubek (diskuse) 16. 1. 2019, 22:49 (CET)

@Patrik doubek: Dobrý den, obrázek do článku na Wikipedii přidáte pomocí ikonky obrázku na editační liště. Obrázek však musí být předtím nahrán na Wikimedia Commons. Pokud ho tam chcete nahrát, musíte být také jeho autorem (nebo mít autorovo svolení). Více se dozvíte na Nápověda:obrázky, Nápověda:načtení souboru a případně také na Nápověda: svolení autora. Kdyžtak se tu znovu zeptejte, co vám nebude jasné. --Dvorapa (diskuse) 17. 1. 2019, 00:29 (CET)

při nahrávání obrázků na commons se nevloží údaje o autorovi a licenci

Nahrávám na commons fotografie pomocí stránky průvodce načítáním souborů https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:UploadWizard - podle pokynů průvodce zvolím licenci, doplním popisky fotografie a kategorie a dám je načíst. Fotografie se nahrají, ale neuloží se údaje o autorovi fotografie a licenci. Viz např. fotografie https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bu%C4%8Dick%C3%BD_rybn%C3%ADk_10.jpg Co se změnilo oproti minulému roku, kdy mi nahrávání fungovalo bez potíží --Petr1888 (diskuse) 18. 1. 2019, 15:11 (CET)

Bylo ta navíc ukončení složených závorek, ale kde problém vznikl nevím. --Matěj Orlický (diskuse) 18. 1. 2019, 15:19 (CET)
Není to jen tím, že tu šablonu Mediagrant 2018 kopírujete ze schránky a tam byla chybně zkopírována s těmi závorkami, které uzavírají šablonu cs? --Matěj Orlický (diskuse) 18. 1. 2019, 15:25 (CET)
máte pravdu, díky za nápovědu. --Petr1888 (diskuse) 18. 1. 2019, 15:28 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Bedřich Smetana (19. 1. 2019, 17:10)

Veronika spurná

Karolína.Vranovská (diskuse) 19. 1. 2019, 17:10 (CET)

V čem že je problém? --Jan Polák (diskuse) 19. 1. 2019, 17:24 (CET)
@Karolína.Vranovská: Dobrý den, zkuste prosím podrobněji popsat Váš problém, děkujeme --YjM | dp 19. 1. 2019, 19:39 (CET)

Zneužití Wikipedie

Domnívám se, že uživatel PS2019 je Pavel Smetana (politik). Edituje články sám o sobě, věnuje se článkům o prostějovské politice, kde mění ozdrojované informace. Je možné jej nějak zablokovat a všechny jeho úpravy hromadně revertovat? Předem děkuji za pomoc. --Mahaj (diskuse) 19. 1. 2019, 19:54 (CET)

@Mahaj:Pouhý fakt, že editujete článek sám o sobě, není porušením pravidel Wikipedie. Je to sice nedoporučováno, leč ne zakázáno. V tuto chvíli jde jen jeho editace sledovat. Pokud dojde k tomu, že by porušoval pravidla (např. se propagoval, vkládal informace upravené dle sebe či tak něco) opakovaně i po upozornění, zablokovat ho možné bude. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 1. 2019, 20:40 (CET)
@Mahaj:Doplnění: Projel jsem editace tohoto uživatelského účtu, některé z nich by tomu i přímo napovídaly ([12]). Vrátil jsem je zpátky a články přidal do sledovaných, uvidíme, co udělá dál. Pokud ve vkládání podobných neneutrálních výroků bude pokračovat, zablokování půjde zvažovat. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 1. 2019, 21:09 (CET)
@Martin Urbanec:Děkuji Vám za pomoc i za rady. --Mahaj (diskuse) 20. 1. 2019, 20:46 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Když my mrtví procitáme (20. 1. 2019, 18:17)

potřeboval bych změnit název článku, který jsem už zveřejnila, je to nějak možné?

K. vybíralová (diskuse) 20. 1. 2019, 18:17 (CET)

@K. vybíralová:Vložte šablonu {{Přesunout}}, případně písněte sem cílový název článku.--Tomas62 (diskuse) 20. 1. 2019, 18:29 (CET)
@K. vybíralová: Dobrý den, přesunul jsem na správný název. --Perid (diskuse) 20. 1. 2019, 18:34 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Poutní cesta od pražské Lorety do Hájku (21. 1. 2019, 18:28)

Potřebuji pomoci se změnou názvu stránky Poutní cesta od pražské Lorety do Hájku. Cílem poutní cesty byla loretánská kaple v Hájku. Cesta z Prahy byla vyznačena dvacítkou kaplí, ale pražská Loreta s cílem ani se samotnou poutní cestou neměla co do činění. Chodilo se z farnosti, nebo od Strahovské brány. Správně by název stránky měl být: Poutní cesta z Prahy do lorety v Hájku

M. Valentová (diskuse) 21. 1. 2019, 18:28 (CET)

Dobrý den M. Valentová, děkujeme za upozornění. Označuji @Aktron, Alena Pokorná, ŠJů: (některé autory článku) aby se mohli k návrhu na přesun vyjádřit (článek totiž mluví o něčem jiném a nestačí jen změnit pouhý název). Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 21. 1. 2019, 19:02 (CET)
@M. Valentová, Vojtěch Dostál: Dobrý den. Jak správně uvádí Vojtěch Dostál, v tom případě by bylo vhodné především na základě publikovaných zdrojů doplnit a upřesnit samotný obsah článku, kde Vámi uváděná informace zatím zcela chybí. Jinak asi nebude problém článek přemístit na některý z názvů používaných ve zdrojích, tedy například Poutní cesta z Prahy do Hájku, Poutní cesta do Hájku, Poutní cesta Hájek apod.
Informace o tom, že poutní cesta začíná u pražské Lorety, se dostala již do první verze článku v dubnu 2008, která byla založena na jediném uvedeném zdroji – článku na webu městské části Praha 6 z 18. 12. 2001, kde se používá název Poutní cesta z Lorety do Hájku a tato informace se tam opakuje celkem čtyřikrát, a výslovně se tam píše: „Poutní cesta začíná na pražské Loretě, odkud v minulosti při mariánských svátcích začínali svou pouť do kláštera v Hájku desetitisíce poutníků.“ Čili zjevně takové pojetí poutní cesty existuje a my ho máme zdrojem doložené (opomíjím tu hrubku, že „desetitisíce začínali“).
Pokud bychom měli do článku začlenit i jiná možná pojetí počátku cesty, musela by být rovněž založena na publikovaných zdrojích, stejně tak jako případné zpochybnění té tradované informace o počátku u Lorety. Ideální by samozřejmě byl nějaký autentický zdroj z 18. století, který by měl větší váhu. Jinak je mezi pražskou Loretou a poutní cestou přinejmenším ten vztah, že 20. kaple poutní cesty je věnována pražské Loretě a že donátory 20. a 21. kaple jsou vnuci donátorky pražské loretánské kaple. --ŠJů (diskuse) 21. 1. 2019, 19:42 (CET)