Wikipedie:Pod lípou (návrhy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod návrhovou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o návrzích na různá vylepšení.

Prosím o pomoc Tisk/Export Knihy v PDF[editovat zdroj]

Přesunuto na Wikipedie:Potřebuji pomoc --Bazi (diskuse) 30. 7. 2015, 15:18 (CEST)

3 nápady k diskusím u článků[editovat zdroj]

 1. Založení diskuse u článků by mělo podle mého názoru automaticky přesměrovat na přidání nového tématu nebo nějakým způsobem uživatelům naznačit, že by měli přidat nadpis, například předvyplněním něčeho podobného:
== Nadpis sekce ==


Uživatelé totiž pak vytvoří první příspěvek bez nadpisu, což se projeví v tom, že není zahrnut do obsahu a zobrazuje se nad ním (v případě diskusí s víc jak třemi sekcemi, kdy už se vkládá obsah). Vidět to lze na diskusích k většině článků (hlavně starších).
 1. Při odeslání jakéhokoliv příspěvku by mohla Wikipedie kontrolovat přítomnost podpisu (~~~~), případně vyhodit vyskakovací okénko, že nebyl zadán (podobné tomu, které vyskočí, když máte v nastavení nastaveno upozornění při nevyplněném shrnutí editace).
 2. Při stisknutí tlačítka editace (u jednotlivých kapitol i celkově) by kurzor mohl skočit až na konec. Zvláště u rozsáhlejší diskuse v jedné sekci by to velmi pomohlo. Nevím ale, jestli je to technicky možné.

--Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 17:50 (CEST)

Ad 1) I když mě to taky několikrát napadlo, není moc obtížné zpětně ten nadpis dodat. Já to sám v řadě případů udělal, že jsem zpětně doplnil nějaký neutrální reprezentativní nadpis k dříve probíranému úvodnímu tématu v diskusi. Založit diskusní stránku s tématem pořád ještě můžu tímto postupem: Kliknout na červený odkaz v záložce Diskuse a pak kliknout na záložku Přidat téma. Uznávám, že je to trochu složitější a běžného uživatele to asi nenapadne. Kdyby se ale rovnou nabídlo založení nového tématu i s nadpisem, neměl bych pak možnost jak založit diskusi bez tématu (třeba jen kvůli vložení úvodní cedule).
Také jsem nadpis v řadě případů doplnil, ale přestalo mě to prostě bavit. Chápu, že již založené články botem asi vyřešit nelze, protože přesně, jak říkáte, v některých diskusích je i úvod nebo nějaká úvodní či projektová šablona (byť většina klasických diskusí u obyčejných článků úvod nemá a šablonu lze jednoduše detekovat). Horší mi přijde, že takové diskuse vznikají pořád dál, proto sem píšu. --Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 22:42 (CEST)
Ad 2) Máme udělátko, které uživateli pohlídá, jestli vyplnil shrnutí editace. Asi by mohlo existovat podobné i na podpisy, ale musím připomenout, že jednak i v diskusních stránkách se ne každá editace podepisuje (např. to vložení úvodních cedulí nebo různé opravy překlepů a odkazů apod.) a jednak se podepisují příspěvky i na některých komunitních stránkách, které nejsou v diskusním prostoru (Pod lípou, Nástěnka správců, různé Žádosti o práva, o ověření, o opatření atd.). A nevím, jak by šlo v rozlišit ve jmenném prostoru Wikipedie, která stránka má vyžadovat podpis a která ne.
Nevím, čím jsou udělaná udělátka, ale v MediaWiki je na to obyčejný {{padleft:...}}. V JavaScriptu nebo PHP pak obyčejné parsování titulku nebo webové adresy. --Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 22:42 (CEST)
Na nástěnce správců něco podobného funguje. Nevím, jestli je to tam déle nebo to bylo zavedeno po mém návrhu, každopádně by bylo skvělé to rozšířit do všech diskusí, kde je to relevantní. --Dvorapa (diskuse) 15. 8. 2015, 20:03 (CEST)
Na en-wiki mají dokonce bota, který diskusní příspěvky monitoruje a nepodepsaný příspěvek promptně "podepíše" za vás. --Vachovec1 (diskuse) 15. 8. 2015, 20:10 (CEST)
Ad 3) To si myslím, že nepůjde, nejspíš ne na úrovni české Wikipedie, protože to IMHO bude záležet na samotném editoru. A opět se mi běžně stává, že nechci přidávat reakci na konec, ale někam doprostřed, k příslušnému vláknu. --Bazi (diskuse) 2. 8. 2015, 18:31 (CEST)
@Dvorapa: ad 3: Klikněte na Editovat, klikněte někam do editačního okna, zadejte Ctrl+End pro odskočení na konec. --2. 8. 2015, 22:20 (CEST), Utar (diskuse)
Velmi chytré, to si budu pamatovat, děkuji --Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 22:42 (CEST)

Citace periodika[editovat zdroj]

Navrhuji šablonu Citace periodika nalinkovat pomocí interwiki na Cite journal místo současného Cite news. Myslím, že používáme naši Citaci periodika v podstatě jako Cite journal. Navíc to umožní konverzi šablon při automatickém překládání z angličtiny do češtiny pomocí ContentTranslation (vysvětluji v tomto bugu). ContentTranslation nebude vkládat tagy <span> Jsou námitky? Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 22. 8. 2015, 14:06 (CEST)

Mohl by se k tomu prosím někdo vyjádřit? Z potenciálně zainteresovaných mě napadají Matěj Suchánek, Bazi, Jowe, ... díky za reakce --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 9. 2015, 13:36 (CEST)
Pro mě za mě, edituj s odvahou. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 9. 2015, 13:43 (CEST)
Přiznám se, že na to nemám jasný názor, ale nenapadá mě, čemu by to mohlo vadit. Stejně máme víc citačních šablon, které se takto vzájemně ne-úplně-potkávají, viz Cite web vs. Citace elektronického periodika i Citace elektronické monografie. Takže je mi poměrně jedno, kde kam se to bude linkovat.
V souvislosti s citačními šablonami mě napadá a zajímá jiná záležitost: možnost upřednostnění zápisu dat ve formátu rrrr-mm-dd a jejich zobrazování v přirozeném českém formátu d. měsíc rrrr. Ale to bychom odbíhali jinam. --Bazi (diskuse) 2. 9. 2015, 14:15 (CEST)
Proti změně nic nemám. --Jann (diskuse) 4. 9. 2015, 14:07 (CEST)

Portál vs Hlavní stránka[editovat zdroj]

Dobrý den,

nevím, jak je to s oblibou portálů u uživatelů a jejich návštěvností. Myslím ale, že to žádná sláva nebude. Dříve jsem byl dokonce zastáncem toho, že celý jmenný prostor by ani nemusel být a že jsou portály zbytečné. Změnil jsem však (díkybohu) názor, když a) jsem si přečetl Wikipedie:Syndrom zkušeného uživatele b) jsem přepracoval jeden z těch neupravovaných a zastaralých, který pojednává o na české wikipedii nepříliš atraktivním, ale zato důležitém a významném tématu. Jsem si vědom toho, že portály mohou nalákat wikipedisty na dané téma, mohou jim pomoci s navigací v daném tématu a případně jim mohou nabídnout i nějaké novinky nebo zajímavosti o daném tématu. Mnoho čtenářů však ani netuší, jaký mají smysl. Proto mě napadl nápad, který by jistě stál za zvážení. Wikipedista by si mohl v nastavení nastavit, že místo Hlavní stránky chce, aby ho Wikipedie automaticky přesměrovala na jím zvolený portál. Čili když pak klikne na logo Wikipedie, nebo v prohlížeči zadá cs.wikipedia.org (a je samozřejmě přihlášen), tak se mu zobrazí jeho vybraný portál místo Hlavní stránky. Mohlo by to pomoci nejen s propagací portálu a jeho článků měsíce apod., ale také samotného tématu portálu napříč Wikipedisty. Portál je přeci taková Hlavní stránka tématu, které wikipedistu zajímá ne? Já osobně klasickou Hlavní stránku ani nečtu a přeskakuji, protože na ní mnoho zajímavého nenacházím, protože jsem člověk, kterého zajímají pro ostatní nepříliš atraktivní věci. Samozřejmě, že by se jednalo pouze o funkci pro zkušené uživatele, kteří to v Nastavení/Beta zaškrtnou a vyberou svůj zvolený portál, všem ostatním by se normálně zobrazovala Hlavní stránka. Můj nápad má jedno zřejmé úskalí. Technickou náročnost. Udělat to určitě lze, jenom nevím, jestli na úrovni české wikipedie. Ale myslím, že ta myšlenka se všemi jejími pro a proti stojí za to, i kdybychom to měli probít až hluboko do MediaWiki přes všechny správce a vývojáře, kterých by se to týkalo. Co myslíte? --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 10:56 (CEST)

Technická náročnost je asi největší překážka takového nápadu. Vůbec nevím, zda už je někde něco jako "podmínečné přesměrování" implementováno. Nabízí se prezentovat nápad v Idealabu a získat pro to spolupracovníky. Představa, že to naprogramují zaměstnanci WMF, je nereálná - WMF nemá dnes dostatečné kapacity ani pro vývoj daleko důležitějších nástrojů. --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 9. 2015, 11:27 (CEST)
Mohu to zkusit, třeba to někoho nadchne, děkuji. --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 11:42 (CEST)
Zbytečné to takto komplikovat. Opakovaný návštěvník zajímající se pouze o jediný portál si přímo uloží bookmark na tento portál, kterým bude na wikipedii vstupovat (a dostane se na něj, i když mu přihlášení vyprší). Podobně to může udělat s bookmarkem na příslušnou kategorii či podkategorii, často to pro něj bude lepší, než mizerný nebo neexistující portál (kolik jich je kvalitních?). Někdo zase stejným způsobem vstupuje přes sledování posledních změn (můj případ) nebo přes jinou speciální stránku. Naopak logo wikipedie všem pomůže dostat se kliknutím na úvodní stránku projektu, když by ji náhodou potřeboval kvůli jiným tématům (nakonec je to i logické - logo prezentuje celý projekt). Petr Karel (diskuse) 4. 9. 2015, 11:33 (CEST)
Jasně, to jsou další možnosti. --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 11:42 (CEST)

Návštěvnost portálů jsme v brněnské wikikomunitě studovali a výsledkem byl mj. tento přehled jejich návštěvnosti. Třeba to někomu pomůže k udělání si lepší představy. --Blahma (diskuse) 8. 11. 2015, 17:41 (CET)

Zajímavá statistika, děkuji za zmínku. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 18:20 (CET)

Stále vyzýváte, snad nikoli pro srandu králíkům, pomozte, vylepšete a když se jeden pokusí tak kde nic tu nic[editovat zdroj]

Konečně jsem, tedy snad, po dlouhé a spíš náhodné a nikoli časté snaze nalezl místo, kde všem z Wikipedie napsat, je-li to tedy diskuze k návrhům. Co kdyby mi někdo pomohl?

Upravil jsem několik článků, vždy to bylo nevyhovující, každý si hraje na svém písku tvrdě ve svém volném čase a pomoc se projevuje jen, přečti si pravidla. Opravdu si připadáte tak na výši jako kluk za volantem náklaďáku: z pohledu za nim stojících uzavírá příjezd k benzince, stojím asi třetí za ním na otázku pustíš nás neodpoví pustím, můžete mne objet, ale já tady budu stát a patrně je před svým kolegou hrdý na své IQ, když mu hned nerozumím.

Zabývám se historií, jenže ji nevnímám jako vyřešenou a neměnnou, což je ve starých jednostranných zprávách árijský či latinský nacionalizmus a přitom si troufám říci, s rozšířením a úpravou bych Wikipedii velmi pomohl.

K Wikipedií a tedy demokraticky virtuálně a anonymně nastaveným pravidlům: Žádné vlastní úvahy - u nás tomu říkáme to by blbej neřek kdyby mu hubu roztrh. Vysvětlete mi jak chcete dojít k jakémukoli dalšímu poznání není-li třeba úvahy? Zachovávat technická pravidla - vyzná se jen autor popřípadě technicky zdatný jedinec shledávají naplnění svých tužeb nikoli v pochopení zvažovaného, ale spíš čas věnující opisování přečteného případně sledující technický a politický vývoj. Ty tzv. taga nebo tagy, užívání hranatých závorek na vkládání odkazů či doložení aj. jsou sice vymoženost, ale rozšíření či doplnění uváděného nepřinesou.

Tedy vyhodnocení předkládaného veřejnosti, netýká se speciálních zájmových témat jako jsou výbušné motory či lingvistika, ač ta nikoli úplně a pod: Text článků nebývá správně formulován, protiřečí si, uvádí zjevné nesmysly a setrvává na jednostranných informacích. Ohodnocení krom ješitných jedinců nepostrádá přesnost, vyžadovanou slušnost a v žádném případě není psán jako sarkastická provokace, ale jako odpověď na vaši výše uváděnou potřebu.

Zdraví a těší se na odpověď, jen neví kde a jak to najde, snad když teď půjdu pomalu nazpět a zítra se mi podaří znovu najít tuhle stránku.--62.204.237.130 17. 9. 2015, 01:52 (CEST) Á pro po, když jsem se snažil editovat tak jako na potvoru tam schází tužka na podpis nebo něco jiného a pořád ač jsem přihlášen, podpis vidíte, mi ten stroj píše, ale to máte nahoře v červeně orámovaném žlutém poli. To totiž vypadá, že jsem buď anarchista anebo terorista nejhrubšího zrna.

Dobrý den, děkuji za Váš zájem o Wikipedii. Díval jsem se na Vaši editaci v článku Sámo. Evidentní chyba byla v tom, že jste do textu zamíchal komentář či diskusní příspěvek, který patří úplně jinam. Čtenáři v článku o Sámovi neočekávají otázky na interní chod Wikipedie. Kromě toho byste ve svých příspěvcích do článků měl dávat pozor na korektní pravopis a na encyklopedický styl psaní, který je zde potřeba dodržovat. Jinak riskujete, že Váš text někdo prostě smaže, protože se mu nebude chtít to jazykově upravovat. Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 17. 9. 2015, 09:21 (CEST)
Jak tak čtu tento komentář, který omílá cosi tak dlouze, že se mi to nechce ani číst, tak si říkám v čem je problém. Psát snad umíte. Přečtěte se pravidla nebo si projděte Wikipedie:Průvodce a je to. Vaše komentáře k technickým vlastnostem wikipedie v článku samotném jsou opravdu hrubý prohřešek. Vlastní výzkum zde logicky není akceptován protože by si tu pak každý psal co chce a nikdo by to nemohl nijak ověřit. Wikipedie je terciální zdroj, ne primární! --Dominik Matus  diskusepříspěvky 20. 9. 2015, 17:16 (CEST)
Tak pokud Vám vadí strohost přístupu na Wikipedii, pak to je prostě fakt, který se jen tak nezmění. Editoři jsou především tvůrci, pisatelé článků, nebo upravovači. Nikoliv diskutéři a na přílišné muckání si nepotrpí.
K Wikipedií a tedy demokraticky virtuálně a anonymně nastaveným pravidlům: Žádné vlastní úvahy - u nás tomu říkáme to by blbej neřek kdyby mu hubu roztrh. Vysvětlete mi jak chcete dojít k jakémukoli dalšímu poznání není-li třeba úvahy? - pravidla nejsou vytvořena anonymně, stojí za nimi konkrétní lidé. Pro nováčka je samozřejmě těžké zjistit kdo. Chtěl by jste do Wikipedie vnést úvahy? To nepůjde. Síla a oblíbenost Wikipedie je v tom, že drží formát: nezaujaté encyklopedické heslo odrážející to o čem píše literatura. Uvažujte na blogu, na Wikiverzitě, nebo navrhněte založení jiného projektu, kde se bude uvažovat.
Ty tzv. taga nebo tagy, užívání hranatých závorek na vkládání odkazů či doložení aj. jsou sice vymoženost, ale rozšíření či doplnění uváděného nepřinesou. - nápovědy jsem bohužel zastaralé. Dnes používáme VisualEditor - žádné taky nepotřebujete. Editujte jak v textovém editoru. Když Vás někdo napomene kvůli tagům, opačte, že používáte VE a o žádných tazích nic nevíte.
Tedy vyhodnocení předkládaného veřejnosti: víme o tom. Ale změň společnost!
na potvoru tam schází tužka - to bude spíš problém na Vaší straně. Nenačetl se vám JavaScript.
TECHNICKÁ: víme kdo to napsal, když píše že má účet? --Juandev (diskuse) 21. 9. 2015, 09:30 (CEST)
Víme, Wikipedista:Zvažující. --Jann (diskuse) 21. 9. 2015, 17:11 (CEST)

5 naprosto totožných šablon[editovat zdroj]

Nalezl jsem 5 naprosto totožných šablon se stejnou funkcí nahrazujících HTML tagy <sup> a <sub>, a i přesto stále většina uživatelů používá klasické HTML tagy. Nebylo by lepší je sloučit do jedné, tu důrazně doporučit do všech nápověd a doporučení a botem poté nahradit výskyty + samotné HTML tagy v článcích? Více viz jedna z inkriminovaných šablon (ze které vedou odklazy na všechny ostatní a kde jsem také začal diskusi) Šablona:Su (diskuse). --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 16:16 (CET)

Přimlouval bych se k zachování možnosti použití dvojice jednoduchých značek typu {{sub|ahoj}} nebo <sup>ahoj</sup>. Pro uživatele, kteří neumí/nepotřebují zapisovat složité matematické vzorce je takový jednoduchý zápis snadno srozumitelný i ze zdrojového kódu bez studia nápovědy. Ještě připomínám, že ty html značky vkládají i tlačítka v záhlaví editačního okna. --Matěj Orlický (diskuse) 31. 10. 2015, 16:56 (CET)
Aha, máte pravdu, ty jsem asi nikdy nepoužil, všechno píšu ručně. Pokud by se tato záležitost řešila Vámi navrhovaným způsobem, pak bych chtěl poprosit alespoň o pročištění šablon (sloučit indexy, {{su}} a {{sup sub}}, které jsou z větší části zcela duplicitní a ponechat jednu z nich jako alternativu k {{sub}}, {{sup}} a HTML značkám). --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 17:04 (CET)
@Dvorapa: Ano, sloučit Vámi zmíněné tři šablony jsem navrhl v komentáři na Diskuse k šabloně:Su. --Vachovec1 (diskuse) 31. 10. 2015, 18:02 (CET)
@Vachovec1, Matěj Orlický: Jenom dvě drobnosti: 1) Při sloučení bude potřeba provést robotickou úpravu, protože šablona indexy používá 1. parametr pro sup, zatímco šablona sub sup pro sub (a naopak), zatímco šablona su používá parametry b a p. 2) Využití šablon sub a sup je oproti ostatním třem šablonám velmi mizerné. --Dvorapa (diskuse) 2. 11. 2015, 12:21 (CET)

Fancy tlačítka[editovat zdroj]

Nešlo by tlačítka Uložit změny, Ukázat náhled, Ukázat změny a Storno pod editačním oknem zdroje obarvit a přidat jim takové ty fancy třídy – mw-ui-button mw-ui-constructive pro uložení, mw-ui-button mw-ui-progressive (pro ukázání) a mw-ui-button mw-ui-destructive pro storno? Myslím, že na to byla i šablona Šablona:Klikatelné tlačítko. Stejně tak i zaškrtávací políčka apod. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 19:44 (CET)

@Dvorapa: Zatím nejsem proti, ale je tam ještě tlačítko Ukázat změny pro diff, to bys navrhoval jako jakou třídu? Zkusím si ve svém soukromém CSS udělat kód, který by mi to nastavil soukromě a uvidíme, jak se mi to bude líbit pak. Napřed to můžeme zpřístupnit volitelně jako udělátko a pak až do budoucna pro celou Wiki. --Urbanecm (diskuse) 31. 10. 2015, 20:35 (CET)
@Urbanecm:Po e. k.: Navrhoval bych stejné jako pro Ukázat náhled, obě 'progressive'. Nevím, jak to bude vypadat, i textové pole shrnutí a checkboxy (malá editace, sledovat) by mohly být v tom stylu jako je přihlašovací stránka. Mohlo by to být i celé na střed, ale vážně netuším, jak by to vypadalo, jestli by to nebylo horší. Šedé pozadí mi sice nepřijde dobré, ale jiné se do patičky asi ani nehodí. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 20:50 (CET)
@Dvorapa: Jak by to vypadalo při změně tříd jsem před chvílí zkusil, můžeš se podívat sem, kód pro soukromou aktivaci (pomocí svého soukromého css) najdeš tady (mimochodem na to shrnutí jsem použil udělátko od Mormegila, návod na instalaci je tady). --::Urbanecm (diskuse)
Zatím to vypadá opravdu dobře. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 21:10 (CET)
Taky se mi to líbí, zkusím zjistit, jakou třídu používá přihlašovací stránka pro checkboxy a uvidíme, jak to bude vypadat. --Urbanecm (diskuse) 31. 10. 2015, 21:15 (CET)
Pak už zbývá jenom dodělat (jak už jsem výše psal) textové pole shrnutí. Mohlo by to být něco jako je na této nápovědě nahoře. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 21:27 (CET)
To by mohly být třídy mw-inputbox-input mw-ui-input mw-ui-input-inline (podle mw:Extension:InputBox). --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 21:38 (CET)
Díky, mezitím jsem objevil chybu v nefunkčnosti Storno, vzhled je tady. Podívám se na ty další třídy a zkusím je v mém LABu dát k textovému poli shrnutí. --Urbanecm (diskuse) 31. 10. 2015, 21:50 (CET)
Na přihlašovací obrazovce jsou pak jenom třídy mw-ui-checkbox a mw-ui-input. Ta první výše (mw-inputbox-input) je asi specifická pro Extension:InputBox a ta poslední (mw-ui-input-inline) asi značí, že tlačítko za textovým polem bude na stejném řádku (odhaduju podle názvu).
Ještě mě napadlo, že ve stejném stylu by mohlo být i textové pole pro vyplnění předmětu při zakládání nové sekce diskuse. Šlo by to taky? --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 21:56 (CET)
Takže momentální CSS kód dá takovýto výstup. Ono pole pro nadpis diskuse má stejné ID jako pole pro shrnutí editace, čili to bude vzhledově vždy stejné, jako pole pro shrnutí. Nové téma pro diskusi vypadá takto. Ještě se budou muset vyřešit ty checkboxy, zatím jsem nedal dohromady CSS kód. --Urbanecm (diskuse) 31. 10. 2015, 22:16 (CET)
Zatím to vypadá báječně. Škoda jen, že to storno nějak vypadává z řady. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 22:39 (CET)

┌─────────────────────────────────┘
Trochu jsem si s tím pohrál a vypadá to nějak takto. Mám tam v kódu ale zbytečnosti, kopíroval jsem něco z vývojářských nástrojů ve Chromu. Checkboxy mi ale nešly, budou asi udělané JavaScriptem nebo nevím. --Dvorapa (diskuse) 1. 11. 2015, 06:15 (CET)

Líbí se mi to, důležitá tlačítka jsou najednou více vidět. Toto nováčkům pomůže. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 11. 2015, 09:49 (CET)
Díky, to storno vypadá hezčeji takto. Jediné, co se mi na tom nelíbí, jsou ty tlačítka Toto je malá editace a Sledovat tuto stránku. Ty by chtěly buď mít v původním malém stavu, nebo kompletně předělat do stylu, jako jsou na přihlašovací stránce. I když otázkou je, jak to bude vypadat. Zkusím se na to podívat, někde ty pravidla být definovaná musí :) . --Urbanecm (diskuse) 1. 11. 2015, 13:42 (CET)
Souhlasím, v této podobě by to nešlo. --Dvorapa (diskuse) 1. 11. 2015, 14:04 (CET)
@Urbanecm: Ještě jsem doplnil styly pro náhled šablony (ukázka). Ale jak jsem psal výše, stále tam je mnoho nadbytečného kódu, kopíroval jsem to z vývojářských nástrojů Chromu. Podařilo se najít něco k checkboxům? --Dvorapa (diskuse) 1. 11. 2015, 19:11 (CET)
Zatím jsem nic nenašel, zkusím se podívat ještě do JavaScriptu, v CSS jsem kód nenašel. --Urbanecm (diskuse) 2. 11. 2015, 10:31 (CET)
@Urbanecm: Našel jste něco v JavaScriptu? --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 11:28 (CET)
Našel jsem tento kus kódu, třeba to je to, co hledáme. Jen se v tom vyznat, kvůli mobilním zařízením to je v jednom řádku :). --Urbanecm (diskuse) 8. 11. 2015, 12:47 (CET)
Koukám ale, že to je jen vícekrát zobrazený tentýž CSS kód, jen z prazvláštních důvodů v sekci pro JS. --Urbanecm (diskuse) 8. 11. 2015, 12:50 (CET)
Koukám na to a nejspíš je to vložené na správném místě, bez nějakého chybějícího JS kódu to stále nefunguje. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 14:10 (CET)
@Dvorapa:Nějaký JS kód jsem našel na https://cs.wikipedia.org/w/load.php?debug=true&lang=cs&modules=jquery%2Cmediawiki&only=scripts&skin=vector&version=VMkYjI81 , třeba to je to, co potřebujeme. Na stránce Speciální:login ve vývojářských nástrojích Chromu zkus kliknout na Event Listeners a odškrtnout políčko Ancestors. Něco z tohoto kódu by možná mohlo být tím, co chceme. A nebo se připojit na IRC developerů a zkusit se na styly pro checkbox zeptat, třeba nás nasměrují. --Urbanecm (diskuse) 8. 11. 2015, 14:41 (CET)
Zeptat se na IRC by bylo asi ze všeho nejlepší, JS kód mi také zatím nijak nezafungoval. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 14:58 (CET)

┌─────────────────────────────┘
@Urbanecm: Tak jsem hodil řeč na technickém IRC wikimedia s několika lidmi a myslím, že to vypadá slibně jak s zaškrtávacími políčky, tak s ostatními prvky:

 • Naneštěstí jsme převzali vzhled přihlašovací stránky (tzv. „MediaWiki UI“, zkráceně „MWUI“ – CSS třídy .mw-ui-*), který je prý zastaralý (příliš velká zaškrtávací políčka, příliš tlusté okraje textových polí a přehnaně barevná a velká tlačítka) a je už jen na několika málo stránkách (už jen na přihlašovací stránce, stránce registrace a stránce vyhledávání), protože je postupně nahrazován novějším a hezčím vzhledem (tzv. „OOjs UI“, zkráceně „OOUI“ – třídy .oo-ui-*), který je již nasazen na některých speciálních stránkách (např. tady nebo tady) a postupně se rozšiřuje. Sice mezi nimi není příliš velký rozdíl, ale vzhledem k tomu, že ten původní je nahrazován, je podle mě nesmysl jej tedy použít v udělátku. Demo vývojářů se všemi formulářovými prvky je zde, dokumentace zde, už tedy nemusíme hledat CSS a další informace všude možně.
 • Dále jsem zjistil, že se zaškrtávacími políčky bude nejspíš problém. Jdou totiž nastavit pouze přes JS, protože vyžadují přidání dodatečného HTML. S JS jsou ale dva hlavní problémy:
  • Je potřeba nejprve načíst knihovnu OOUI, která je momentálně velmi veliká (i když už pracují na jejím rozdělení na jednotlivé části)
  • Jak jsme již řešili pod lípou, JS je zpracováno až po naběhnutí stránky, takže se nejprve zobrazí základní zaškrtávací políčko, které je pak překresleno do nového stylu.
Zjistili jsme ale, že VisualEditor také převádí výchozí vzhled políček na OOUI vzhled pomocí JS, takže nebude nutné vymýšlet, jak to udělat, ale stačí převzít a upravit kód zdroje VE (úsek kódu zajišťující přeměnu vzhledu políčka, náhled). Mám dokonce od vývojáře, se kterým jsem diskutoval, narychlo „splácaný“ kousek JS kódu převzatý z VE.
 • Návrh nového vzhledu tlačítek v tomto stylu už existuje, konkrétně od vývojáře FlorianSW. Zde je jeho návrh a zde je náhled, jak by to mohlo vypadat. Jeho návrh je barevně střídmější a celkem se mi líbí. Zdá se ale, že návrh, stejně jako vývoj nového vzhledu formulářů, zamrzl zatím v bodu mrazu, vývojář, se kterým jsem si psal, mi ale slíbil, že s tím zkusí pohnout. Navíc mi doporučoval: „one thing i'd recommend for the gadget is to use only one fully colored button ("primary" in OOUI terminology), four large color blobs like this look a big overwhelming“.

Kompletní konverzaci je možno si přečíst zde. Nyní bych tedy provedl následující změny:

 • rozhodnul bych, v jakém stylu tlačítka v udělátku budou (podle návrhu vývojáře FlorianSW? podle doporučení vývojáře, se kterým jsem si psal? barevně tak jak jsou nyní, ale podle novějšího (OOUI) vzhledu? podle jiného vzhledu z demostránky s tlačítky odkazované výše?) a podle zvoleného stylu bych přepsal CSS udělátka do nového OOUI vzhledu (vývojáři se snaží ten starý vymýtit, proč jej tedy používat v udělátku?) a poprosil o aktualizaci udělátka.
 • rozhodnul bych, jestli stojí za to použít v udělátku JS kód přidávající vzhled zaškrtávacím políčkům (i s výše zmíněnými riziky), který mi poskytl vývojář, se kterým jsem si psal, a případně bych poprosil o jeho přidání do udělátka.
 • Nahradil bych všechny výskyty MWUI tříd .mw-ui-* na české Wikipedii za OOUI třídy .oo-ui-*, především v šabloně Klikatelné tlačítko a v nápovědě (znovu ten samý argument, že se vývojáři snaží ty staré vymýtit, proč jim s tím nepomoct?) a stejně tak nahradil kód v common.css.

Jaký vzhled tlačítek mám z nového OOUI implementovat? Co myslíte o návrzích změn, které bych chtěl provést? --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2015, 12:52 (CET)

Myslím si, že bychom měli zanechat stejnou barevnost, čili Primary constructive pro Uložit změny, Primaly progressive pro Ukázat náhled a pro Ukázat změny a pro Storno Primary destructive. Prosím, dejte si do svého CSSka návrh kódu, pošlete mě trvalý odkaz, vyzkouším to a nahradím tím CSS kód udělátka.
Konverzaci si přečtu večer, stejně tak jako se podrobně podívám na kódy.
K náhradě veškerých výskytů mw-ui-*, klidně požádejme botovodiče, u common.css by bylo nutné delší testování. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 17:30 (CET)
Připravím návrh kódu, ozkouším a pošlu. Botovodiče také klidně požádám. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2015, 17:43 (CET)
Poznámka: v JS kódu na změnu vzhledu zaškrtávacích políček, který mi narychlo vytvořil vývojář, se kterým jsem diskutoval, je chyba. Opravená verze je zde. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2015, 17:52 (CET)
Díky. Zkusím rozjet JS kód v mém soukromém JS pro styl vector a uvidíme, jak to bude vypadat. Na konverzaci se určitě podívám. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 18:11 (CET)
@Dvorapa: Kód má i tak chybu, funkční verze je zde. Funguje docela dobře, zkuste si to zaktivovat pro sebe. --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 18:20 (CET)
Vaše verze mi z nějakého důvodu nefunguje. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2015, 18:29 (CET)
Funguje Vám ta od vývojáře? Používáte Google Chrome? Mě totiž nefunguje ten původní kód, je v něm přebytečná pravá složená závorka. Viz [1] a User:Urbanecm/common.js část fancyButtons (dle komentářů).--Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 18:36 (CET)
Ta od vývojáře funguje, moje s opraveným zpracováním tabindexu funguje, vaše už ne. Podle mě tam žádná závorka nepřebývá. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2015, 19:11 (CET)
@Dvorapa:Aha, už jsem tu chybu našel. Nefungovalo to v náhledu, ale když jsem kód uložil, už to fungovat začalo. Zkusíte tedy vytvořit beta-kód s novým vzhledem? Bohužel jsem v dokumentaci nenašel CSS-only způsob, pouze JS způsoby (v našem případě nevhodné, lepší by byly styly kvůli zpomalování, už checkboxy se načítají zpomalovaně, možná preload už na čtecí stránce?). --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 19:29 (CET)
I přednačítání by byla možná alternativa, ale zkusím nejprve vytvořit nový CSS kód alespoň pro tlačítka a textová pole, když už nepůjdou zaškrtávací políčka (vytvořím CSS kód jako předtím, jenom pro nový vzhled). --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2015, 19:43 (CET)

┌──────────────────────────┘
Ok, pak dejte vědět. --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 19:50 (CET).

@Urbanecm: Nové CSS OOUI vzhledu: zde. JS pro zaškrtávací políčka: zde. --Dvorapa (diskuse) 13. 11. 2015, 02:37 (CET)
Díky, ozkouším s vypnutým udělátkem a pak tím nahradím kód udělátka. --Urbanecm (diskuse) 13. 11. 2015, 09:52 (CET)
Mezitím jsem do nového stylu převedl šablonu Klikatelné tlačítko. V nahrazování původních CSS tříd v dalších výskytech je problém, protože těch HTML prvků a CSS tříd, které tvoří dohromady jedno tlačítko, je celkem dost (viz kód tlačítek na demostránce) a nelze to udělat jako dřív, protože bohužel neexistuje jedna třída nebo kombinace několika tříd na jednom prvku, která by tlačítko vytvořila. --Dvorapa (diskuse) 21. 11. 2015, 02:38 (CET)
Návrh do MediaWiki

Nová tlačítka vypadají opravdu... fancy. Ale nebylo by lepší navrhnout to jako společnou změnu do MediaWiki, ať je trochu zachován jednotný cross-wiki vzhled, než aby si každá komunita napatlala v kódu svojí verzi? --YjM | dp 1. 11. 2015, 13:08 (CET)

Výborný argument, který by neměl zapadnout, díky YjM! Na to jsem nepomyslel. Kdykoliv nováčci pendlují mezi různými jazykovými verzemi, na odlišnosti si stěžují. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 11. 2015, 13:25 (CET)
@YjM, Vojtěch Dostál: Také souhlasím. Postaral by se o to prosím někdo z vás, kdo ví, kam se s tím obrátit? Nahrál jsem pro tyto účely dva ilustrační obrázky na commons: první a druhý. Kód, který se nám podařilo dát zatím dohromady je zde. Jenom prosím nezapomeňte vykomunikovat, že ty zaškrtávací políčka by měly být také v tom stylu, jenom se nám je zatím nepodařilo napodobit. --Dvorapa (diskuse) 2. 11. 2015, 08:06 (CET)
@Dvorapa, YjM, Vojtěch Dostál: No místo pro obrácení je pravděpodobně Phabricator, jenže pokud chceme něco cross-wiki nasadit, měli bychom mít také cross-wiki konsenzus. Takže na Phabricator bych se obracel až tehdy, když ho budeme mít. --Urbanecm (diskuse) 2. 11. 2015, 10:31 (CET)
@Dvorapa, Vojtěch Dostál, Urbanecm: Nejsem v tomto směru úplně obeznámen. Změny se určitě provádějí prostřednictvím žádosti na Phabricatoru. Jestli je potřeba pro to nejprve mít cross-wiki konsensus, pak nejspíše na Metě (?) Doufám, že se nám to podaří prosadit, byla by to dobrá inovace, která by navíc vzešla z cswiki. Pokud by neprošla globálně, stále můžeme zůstat u té možnosti lokálního přizpůsobení... --YjM | dp 2. 11. 2015, 15:30 (CET)
A skoro si myslím, že předschválení změny konsensem nutnou podmínkou není. I když by jistě bylo fér se o něco takového pokusit. Co tak koukám na Phabricator, existují i námitky proti onomu novému vzhledu přihlašovací stránky. Mimochodem, všechny žádosti ohledně změny designu lze odfiltrovat. --YjM | dp 2. 11. 2015, 15:47 (CET)
Myslím si, že zatím můžeme nasadit tento kód bez komentářů (pro neznalé, uzavřené mezi /* a */) jako volitelné udělátko zapnutelné v nastavení, ať se to otestuje, jestli to nemění styl i něčeho jiného. Jste pro? Asi bych nové udělátko zařadit podle návodu na Extension:Gadgets zvládl, ale raději bych, aby to udělal někdo technicky zdatnější (Matěj Suchánek?). --Urbanecm (diskuse) 2. 11. 2015, 19:33 (CET)
Vidím tu dlouhou diskusi, jako nepovinné udělátko to nikomu nemůže vadit, nevidím problém. Jinak podle phab:T100270 to pravděpodobně bude dočasně. Jo, a novinka: pomocí Speciální:GadgetUsage si budete moct zjistit, kolik uživatelů používá které udělátko. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 11. 2015, 19:56 (CET)
@Matěj Suchánek:Můžeš to prosím Matěji nainstalovat do nastavení? CSS kód je na Wikipedista:Urbanecm/coloredButtons.css. Díky, --Urbanecm (diskuse) 2. 11. 2015, 20:00 (CET)

┌───────────────────┘
Hotovo. Hotovo (Máš možnost se to naučit, může se ti to hodit.) Matěj Suchánek (diskuse) 2. 11. 2015, 20:20 (CET)

@Matěj Suchánek: Doplníte tam prosím i moje poslední změny, aby se ve stejném stylu zobrazovalo i textové pole s tlačítkem na náhled stránky s editovanou šablonou? --Dvorapa (diskuse) 2. 11. 2015, 20:27 (CET)
Doplněno, snad správně (doplnil jsem to do Mediawiki:Gadget-fancyButtons.css). --Urbanecm (diskuse) 2. 11. 2015, 20:33 (CET)
Děkuji. --Dvorapa (diskuse) 2. 11. 2015, 20:42 (CET)
@Urbanecm, Vojtěch Dostál, Matěj Orlický, Bazi, YjM: Zkoušel někdo sjednat cross-wiki konsenzus nebo vytvořit návrh na Phabricatoru? Dnes jsem se naučil, jak tam zakládat bugy, takže když jenom zjistím, jak se tam zakládají návrhy na nové funkce, tak bych tam klidně návrh za cswiki mohl přidat. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 11:28 (CET)
@Dvorapa:Já zatím ne, dle Speciální:GadgetUsage na cswiki máme celkem 5 uživatelů, kteří nová tlačítka používají. Navrhoval bych zatím pod hlavní lípou dát oznámení, že udělátko existuje, spolu se screenem vzhledu (soubor Média:FancyButtons.png na commons) a výzvou k zaslání zpětné vazby a uvidíme, zda se udělátko ujme tady na cswiki. Pak případně můžeme udělátko aktivovat ve výchozím stavu (a lidi, co budou věrni starému stavu si ho stále mohou vypnout v nastavení). Nakonec s tím můžeme jít na metu a k developerům. Souhlasíš? --Urbanecm (diskuse) 8. 11. 2015, 12:37 (CET)
Mimochodem, lepší bude developery požádat o přidání příslušných fancy tříd tlačítkům, ale to jen tak na okraj. --Urbanecm (diskuse) 8. 11. 2015, 12:40 (CET)
@Urbanecm: Souhlasím jak s oznámením pod hlavní lípou, tak s tím, že bude lepší požádat místo o přidání stylů pouze o přidání tříd (jenom pro připomenutí, pro tlačítka jsou třídy nahoře, pro textová pole je pak třída mw-ui-input, pro textové pole ke zobrazení náhledu stránky se šablonou navíc ještě mw-ui-input-inline a pro tlačítko stejná třída, jako pro náhledy výše a na závěr pro checkbox, až najdeme příslušné JS, pak mw-ui-checkbox). --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 12:55 (CET)

Tlačítka shrnutí[editovat zdroj]

Když už je nakousnuto téma tohoto panelu, co říkáte na možnost sady tlačítek vkládajících nejpoužívanější shrnutí editace – jaké mají např. na skwiki? --Matěj Orlický (diskuse) 31. 10. 2015, 20:48 (CET)

@Matěj Orlický: Vidím to prvně, ale myslím, že to je dobrý nápad. Třeba takové tlačítko pro vložení „odpověď“ do shrnutí by se mi líbilo. Na druhou stranu pro ty, kteří používají klávesnici i na klikání na tlačítka (většinou programátoři z povolání, jako třeba já), by to asi znamenalo přeskákat mrtě tlačítek, než se dostanou k tlačítku ukázat náhled. Musel by se tam nastavit šikovně tabindex, pak v tom nevidím problém. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 20:54 (CET)
Mohlo by se to pak i nějak odlišit v historii. Něco jako značky u bugů v bug trackerech/vcs (např. na GitHubu). Ale to už je spíš na dlouhé zamyšlení a dlouhou diskusi. Ale nevím, jestli by to vůbec šlo udělat na lokálním levelu (mimo MediaWiki). --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 21:10 (CET)
Trochu mi uchází důvod, proč vůbec odlišovat shrnutí tlačítkem/shrnutí textem značkou (nemluvě o tom že na lokální úrovni bez zásahu vývojářů by to asi nešlo). --Urbanecm (diskuse) 31. 10. 2015, 21:15 (CET)
Jasně, tak jenom podle skwiki, tam to mají celkem povedené, i tabindexy mají dobře pořešené. --Dvorapa (diskuse) 31. 10. 2015, 21:27 (CET)
@Dvorapa: Ahoj, není potřebné nic přeskakovat tabulátorem. Pro okamžité vyvolání náhledu stačí stisknout (ve Firefoxu, jinde obdobně) Alt+Shift+P. Podobně Alt+Shift+S pro uložení nebo Alt+Shift+V pro zobrazení změn. Přidejte k tomu ještě pár dalších klávesových zkratek a takto znalému uživateli může být nejen jedno, jak ta tlačítka vlastně vůbec vypadají (a může se upravovat jejich vzhled pro začátečníky), ale ušetří tím při každé editaci i cenné vteřiny včetně své klávesnice a získá přesnost (nehrozí riziko „překliknutí se“). Více viz Nápověda:Klávesové zkratky (prezentoval jsem to při počáteční vlažnosti a následném úžasu obecenstva už na jednom předchozím brněnském wikisrazu, ale tento odkaz se zjevně asi nikdy neomrzí). --Blahma (diskuse) 8. 11. 2015, 17:26 (CET)
@Blahma: Ano, již jsme to pod technickou lípou nedávno řešili a shodli jsme se s wikipedistou Shlomem, že při takovémhle prolinkování jsme si klávesových zkratek ani všimnout nemohli :-) Každopádně zde se konkrétně řeší tlačítka ze skwiki pro přidání automatických shrnutí spíše než přechod na tlačítko pomocí klávesových zkratek nebo tabindexu. Tabindex možná nemusíme řešit my běžní uživatelé, ale co pak s uživateli se zrakovým postižením, kteří jsou stále na tabindexu dosti závislí (viz nápověda k přístupnosti). --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 17:54 (CET)
Díky, té bídné prolinkovanosti jsem si dosud nevšiml a je to fakt bídné, takže je na nás, abychom to co nejvíc zpropagovali :-) Nicméně alespoň mně se klávesové zkratky zobrazují i přímo v bublinách po zastavení myši na tlačítku či odkazu, takže se dá mnoho z nich i prostě jednoduše „odkoukat“. A myslím, že i klávesové zkratky v HTML byly vytvořeny mj. kvůli přístupnosti, takže by je měly nástroje sloužící postiženým také vhodným způsobem uživateli prezentovat. Tabindex má sloužit k přepínání mezi sousedními poli, takže pokud by ty předpřipravené texty měly být mezi editačním polem a tlačítkem, tak pak jsem pro, aby se v tomto pořadí přes ně i přeskakovalo. Pokud by to někomu hodně vadilo, pak v HTML existuje i atribut "tabindex", kterým by mělo být možné tyto odkazy nějakým způsobem „uklidit“. Ale o tom už jste psali výše. Ještě mne tak trochu bokem napadá, že by možná šlo ta nejčastější shrnutí dát pod nějaké vyskakovací tlačítko (pak to ale už budou dva kliky a ne jeden), což by pak zatížilo tabindex max. o jednotku – a zároveň snížilo vizuální náročnost a velmi zlepšilo škálovatelnost toho seznamu shrnutí. --Blahma (diskuse) 9. 11. 2015, 13:20 (CET)
I to je možnost, byť co se týče vzhledu a vyladěnosti, přijde mi ta slovenská podoba celkem propracovaná a povedená. Jen mě tak napadlo, že by bylo vhodné jednotlivá tlačítka odlišit alespoň barvou pozadí – ne všechny bíle, ale např. drobné (třeba kategorie) narůžověle, klasické (třeba typografie) bledě modře, technické (třeba šablona) světle zeleně a diskusní (třeba odpověď) nažloutle. Nebo je případně třeba odlišit ikonkou. --Dvorapa (diskuse) 9. 11. 2015, 17:31 (CET)
Jo, taky jsem pro, něco takového mi tady chybí. --Urbanecm (diskuse) 31. 10. 2015, 20:57 (CET)
V tomto případě jsem trochu skeptický. Znamená to tlačítka navíc, v už tak poměrně přehlceném formuláři. Je snadné se v tom už nyní ztratit a potenciální užitečnost je velmi nízká. Stejně tam všichni píšeme věci jako "kat" a podobně, to trvá několik zlomků sekundy. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 11. 2015, 09:49 (CET)
Je to jistě věc názoru, mně naopak, na to že se tam přidává něco dalšího, to přijde docela přehledné a srozumitelné. My píšeme „kat“ a my tomu rozumíme, zde bych ale myslel spíš na málo zkušené a občasné wikipedisty, které by to mohlo naučit vhodně používat shrnutí. A možná by si snáze domysleli, že „kat“ jsou ty kategorie, které jsou uvedeny mezi nejčastějšími slovy do SE. Viděl bych v tom trochu jinou funkci než Bazim níže uváděný našeptávač, který mi mimochodem už párkrát pokazil shrnutí. Jinak já za to nebojuji, jen mi přijde vhodné zvážit něco, co nejen má své opodstatnění, ale také je jinde dlouhodobě používáno. --Matěj Orlický (diskuse) 8. 11. 2015, 12:11 (CET)

Zvýrazněná základní tlačítka ano, rozšíření o tlačítka pro vyplňování shrnutí ne - jedině jako individuální zapnutelné udělátko. Mimo jiné to lze už teď částečně řešit funkcí prohlížečů, které si zapamatují, co jste do políčka vyplnili dříve, a při psaní vám to nabídnou. --Bazi (diskuse) 1. 11. 2015, 10:54 (CET)

Připojuji sem ještě odkaz na blog slovenské wikipedistky, která si tlačítka častých shrnutí pochvaluje – prý naučila nezanedbatelné množství editorů přeci jenom shrnutí svých úprav vyplňovat: [2] --Blahma (diskuse) 17. 11. 2015, 02:31 (CET)

@Blahma: Jak jsem psal výše, již jsem připravil testovací verzi převzatou částečně z skwiki a částečně z hewiki a čekám na recenze a komentáře. --Dvorapa (diskuse) 17. 11. 2015, 10:34 (CET)

@Matěj Orlický, Blahma, Urbanecm, Vojtěch Dostál: Přeložil jsem verzi z skwiki (a aktualizoval ji o patch pro VisualEditor z hewiki), můžete tedy panel běžných shrnutí začít zkoušet i na cswiki. Více zde. --Dvorapa (diskuse) 21. 11. 2015, 01:35 (CET)

Možnost přidat do sledovaných všechny podstránky naráz[editovat zdroj]

Dalo by se nějak udělat, abych si mezi sledované stránky mohl přidat všechny podstránky dané stránky najednou? Myslím, že v MediaWiki něco takového existuje, nevím ale, jak je to tam zařízeno, protože většinu wikipedistů by tato funkce jen mátla. Naopak wikipedisté editující často šablony/infoboxy/techničtější stránky by ji mohli uvítat. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2015, 11:15 (CET)

Ahoj, watchlist je a bude vždy jen seznam stránek na jednotlivých řádcích. Přes Nastavení se lze dostat k odkazu na jeho editaci textovým editorem: Speciální:EditWatchlist/raw. Můžeš si tedy různými dostupnými nástroji vylistovat celé seznamy stránek a takto najednou si je tam přidat. Pokud bys ale chtěl sledovat dynamicky se měnící, nějakým předpisem definovanou množinu stránek, tak to možné není a být nemůže, pomineme-li tedy možnost nechat si průběžně aktualizovat svůj watchlist nějakým robotem. Já zatím řeším sledování celých kategorií přes související změny, ale je to ve stádiu testování a vyžaduje to doplňkový JavaScript na slití více kategorií do jednoho seznamu, takže jsem se s tím zatím nikde neprezentoval. --Blahma (diskuse) 8. 11. 2015, 17:34 (CET)

Rollback[editovat zdroj]

Zdravím, bylo by docela zajímavé, kdyby šel vytvořit například nějaký program sloužící k rollbacku, jaký mají správci s tím rozdílem, že by sice vracel editace jednoho uživatele, ale muselo by se vyplnit shrnutí, aby se pouhým kliknutím nevrátilo. Usnadnilo by to vracení několika vandalismů nejen mně. OJJ, Diskuse 12. 11. 2015, 09:02 (CET)

Takový nástroj asi není vhodné dávat do rukou nesprávcům, protože by v nepovolaných rukou vedl k hromadným revertovacím válkám. --Vojtěch Dostál (diskuse) 12. 11. 2015, 09:04 (CET)
A co skupina roolbackers, do které by prověřené uživatele přidával správce/byrokrat a měli by oprávnění roolback? --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 09:05 (CET)
Takové oprávnění na mnoha Wiki existuje. V zásadě nejsem proti tomu zavést jej i zde. M8 někdo nápad, jak jej pojmenovat hezky česky?
Správci vidí u změn nápis [správcovský revert]. Mohl by to tedy být revertér, vraceč, nulák, zmizík nebo něco úplně jiného? :-) JAn (diskuse) 12. 11. 2015, 09:47 (CET)
Slovník nabízí na rollback i překlad zvrácení (reforem), tak co třeba zvraceči? :-) No, asi spíš navraceči. Případně ještě obnovovači, čističi, uklízeči, nápraváci, zpětberoucí, znovunastolovači, renovátoři, korektoři, revizoři...
Jinak bych spíš souhlasil s Vojtou Dostálem, že v nepovolaných rukou by takový nástroj mohl být zbytečně destruktivní. A nejsem si jistý, jestli by stačilo posouzení byrokrata (určitě ne jen správce), nebo by se o taková práva mělo žádat podobně jako o správcovská.
Kolik takových uživatelů by vlastně mělo být? Vícenásobný revert už se dá provést i dnes, jen možná ne tak jednoduše, takže se naskýtá otázka, jestli by to za tu případnou byrokracii v našich poměrech stálo. --Bazi (diskuse) 12. 11. 2015, 10:33 (CET)
Revertovatel, jako na WD. --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 10:56 (CET)
Myslím si, že by bylo dobré co nejvíc usnadnit boj s vandaly i nesprávcům. Podle mě by posouzení správce k přidělení toho nástroje stačilo, a pokud by to oprávnění někdo zneužíval, tak by se mu bez velkých formalit zase sebralo. Myslím, že by to měl mít každý nekonfliktní zavedený editor více méně automaticky; předpokládám, že by se to smělo používat pouze na jasné vandalismy. Nebuďme paranoidní, ve skutečnosti by asi málokdo takový nástroj zneužíval k revertačním válkám, protože by si spočítal, že mu brzké zablokování a ztráta prestiže za chvilkové usnadnění „boje“ nestojí.--Ioannes Pragensis (diskuse) 12. 11. 2015, 10:51 (CET)
Též si myslím, že by nejlepší bylo umožnit přidávání uživatelů do skupiny správcům a v případě zneužití, okamžité odebrání práv. --Urbanecm (diskuse) 12. 11. 2015, 10:56 (CET)
Těch správců je tady přeci jenom více, takže je vyšší šance, že tady někdo bude přítomen, čili by bylo snadnější mu tato práva odebrat správci, než byrokraty. Zase na druhou stranu by mohl správce takového uživatele v případě nutnosti zablokovat a počkat na odebrání byrokratem. --Jan Polák (diskuse) 12. 11. 2015, 11:04 (CET)
Bylo by lepší, kdyby to potvrdil někdo znalejší technických prostředků, ale mám pocit, že obecně změnu uživatelských práv (přiřazování do uživatelských skupin) může dělat jen byrokrat. Ostatně i automatické strážce přiděluje byrokrat, byť na návrhy ostatních. --Bazi (diskuse) 12. 11. 2015, 11:19 (CET)
Některá uživatelská práva, např. kurzová, mohu měnit i já jako správce. --Vojtěch Dostál (diskuse) 12. 11. 2015, 11:26 (CET)
A některá kurzová práva (dobrovolník osobně, dobrovolník online, instruktor) mohu měnit i já jako koordinátor. Více viz Wikipedie:EP a podrobně pak Speciální:Seznam uživatelských práv. --12. 11. 2015, 11:57 (CET), Utar (diskuse)
Myslím, že by stačilo, kdyby právo přiděloval byrokrat (jako u skupiny automatičtí strážci). Co se týče odebrání, správce v případě potřeby (probíhající zneužívání) samozřejmě může (dočasně) uživatele zablokovat, byrokrat (či v současnosti musí steward?) následně zase právo odebere. Navrhoval bych ale založit zvláštní stránku, na které by se o právo žádalo - aby to nezahlcovalo nástěnku byrokratů. Asi takto: uživatel o právo zažádá, byrokraté počkají týden, zda se neobjeví nějaké zásadní námitky, a pak situaci vyhodnotí a právo buď přidělí nebo ne. Na stejné stránce by bylo možné případně žádat i odebrání práva. Přidělení by neměl být nějaký komplikovaný proces, nejde o tak zásadní věc, rozsáhlé pravomoci, jaké mají třeba správci, aby bylo nutné komplikované a závazné hlasování. Odebrání pak buď na vlastní žádost, v případě zneužívání pak na žádost jiného uživatele, kterou podpoří více členů komunity, případně ještě odebrání práva v důsledku přijatého opatření AV. --Vachovec1 (diskuse) 12. 11. 2015, 19:55 (CET)
@Vachovec1: Já bych byl mnohem liberálnější a méně formální. Nedělejme z toho "malého správce". Podle mě je boj proti vandalům zájem Wikipedie a obtížná služba, ne privilegium. Takže bychom měli pomáhat každému, kdo se do toho chce pustit. Diskuse a žádanky si nechme jen pro sporné případy. Jednou za rok té otevřenosti možná někdo zneužije. To ale není tragédie, prostě ho pak nějaký správce zablokuje, zrevertuje jeho reverty a bude to. Proč kvůli tomu zakládat další formální proces, kterých tu máme plno a každý z nich někoho stojí síly, aby ho udržoval v chodu.--Ioannes Pragensis (diskuse) 12. 11. 2015, 20:25 (CET)
+1 --Vojtěch Dostál (diskuse) 12. 11. 2015, 21:52 (CET)

Odkazuji na dřívější diskusi, kde se uvažovalo takovou uživatelskou skupinu spojit s tím, že její příslušníci uvidí odžlucení nových článků, a fungující slovenské řešení rollbacku.--Tchoř (diskuse) 13. 11. 2015, 00:30 (CET)

Jsem proti přidávání milionu práv a funkcí různým uživatelům bez konsenzu. Jsme malá Wiki a máme zde zavedený a dobře fungující systém volby správců – myslím si, že každý bojovník s vandaly s elementární důvěrou komunity může práva získat i to třeba jen na rollbackování a nějaké to právo blokování se mu čas od času bude jen hodit, protože ono se k rychlému revertu při aktivním boji s vandaly dosti hodí. — Jagro (diskuse) 13. 11. 2015, 02:46 (CET)

Technická pro víceméně nováčky: Dnes asi nejrychlejším revertem více editací v řadě je:

 • zeleným puntíkem v historii označit první závadnou editací a druhý zelený puntík (ponechat) na poslední/aktuální závadné editaci
 • kliknout na "Porovnat vybrané verze"
 • kliknout na "zrušit editaci"

Tím se revertují změny všech editací zvoleného rozsahu; není třeba otevírat editační okno na starší verzi.--Kacir 24. 11. 2015, 00:58 (CET)

Změna odkazu a prosba o umožnění dokumentace k souborům CSS/JS[editovat zdroj]

Mám prosbu, jestli by šly změnit dvě věci v šabloně Clearyourcache:

 1. Šlo by místo odkazu smazat cache vašeho prohlížeče ([[Wikipedie:Aktualizujte svou cache|smazat cache vašeho prohlížeče]]) vložit šablonu purge?
 2. Šlo by (např. pomocí této šablony) umožnit vložení (klidně krátké) dokumentace nad/pod ukázku kódu CSS/JS souborů (např. z podstránky /doc jako u šablon)? Pokud by byla pod, pak by bylo dobré přidat nahoru ještě odkaz. Nebo by možná stačilo jen nad kód přidat čistě odkaz na dokumentaci.

--Dvorapa (diskuse) 13. 11. 2015, 10:42 (CET)

Jestli máte na mysli stránky MediaWiki:*, tak ty mají právo editovat pouze správci bez výjimky, čili ani dokumentace /doc by nebyla možná. S druhým návrhem (vlastně prvním) také nesouhlasím, protože cache serveru je úplně z jiného důvodu než z jakého existuje cache klienta. První z nich kešuje stránky, aby se při každé návštěvě nemusely parsovat, druhá uskladňuje většinou neměnné soubory (stylopisy, JavaScript, ...). Při změně CSS stylopisu se musí vyprázdnit cache klienta, jak již říká odkazovaný návod. --Urbanecm (diskuse) 13. 11. 2015, 12:09 (CET)
@Urbanecm: Nemám na mysli jenom stránky MediaWiki:*, ale např. stránky Wikipedista:* nebo Wikipedie:*. Vycházel jsem z toho, že ke stránkám Modul:* je možné přidat dokumentaci (viz např. Modul:Wikidata), ale jinde ne. Navíc například u stránek jako je MediaWiki:Common.css nebo MediaWiki:Common.js by bylo vhodné i nějak informovat náhodné kolemjdoucí wikipedisty, co je ta stránka zač, i když ji běžní uživatelé nemohou editovat. Stejně tak třeba drobná udělátka ve jmenném prostoru Wikipedista, které wikipedista nabídne k vyzkoušení širší komunitu, by nebylo potřeba řešit tak, jako to řeším já nebo např. Mormegil ve svých udělátkách, tj. přes speciální kombinaci JS komentářů a noinclude v souboru a transkluzí do jiné stránky. --Dvorapa (diskuse) 22. 11. 2015, 20:25 (CET)
A i u udělátek samotných (ty jsou také myslím ve jmenném prostoru MediaWiki), by byla dokumentace užitečná, např. pro návštěvníky z cizojazyčných Wikipedií, kteří by chtěli udělátko implementovat k sobě, by zde třeba měli stručně popsáno, co udělátko umí, odkud udělátko pochází, jak je to v udělátku pořešené, případně odkaz na dokumentaci odjinud, apod. Alespoň částečně by pak odpadly sáhodlouhé komentáře na začátku některých udělátek. --Dvorapa (diskuse) 22. 11. 2015, 20:32 (CET)
@Dvorapa: Pokud jsou nějaké udělátka nebo podobné aplikace v jmenném prostoru Wikipedie, nebude problém s tím tam stejným způsobem jako u šablon vložit dokumentaci z podstránky. Tedy pokud ty stránky nekončí *.js, pak to buď bude nutné řešit komentáři v JS kódu, tak, jako teď, nebo úplně samostatnou /doc dokumentací.
U stránek Modul:* je oproti stránek Mediawiki:* ten rozdíl, že je nikdo jiný, než správci editovat nemohou, takže i dokumentaci by museli tvořit správci, prostě proto, že v MediaWiki neexistuje způsob, jak někomu plošně zakázat editovat stránky v jmenném prostoru a povolit editovat stránky v tom jmenném prostoru vyhovující nějaké šabloně (regexu třeba). Netuším, jak je u modulech zajištěno zobrazení stránky Dokumentace, pravděpodobně žádostí Phabricatoru. --Urbanecm (diskuse) 23. 11. 2015, 08:00 (CET)