Wikipedie:Pod lípou (návrhy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Zkratka:
  • WP:PLN
    WP:PNL
Pod návrhovou lípou
Pod návrhovou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o návrzích na různá vylepšení české Wikipedie.

Zvířecí plemena[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den! Mám pro vás návrch. Na české wikipedii je méně článků o zvířecích plemenech neř třeba na anglické nebo nějaké jiné wikipedii. Dám vám jsem rozdíly https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Mammal_breeds a https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Plemena_zv%C3%AD%C5%99at. Já si osobně myslím že tam rozdíly jsou a myslím si že by bylo dobré napsat více článků o zvířecích plemenech (třeba psích a kočičích plemen), tím byste obohatili českou wikipedii. Předem děkuji! --Martinxxl (diskuse) 21. 9. 2018, 15:03 (CEST)

@Martinxxl: Pokud máte čas a chuť, můžete nám s tím pomoct! Jak vytvořit článek ;) --Dvorapa (diskuse) 21. 9. 2018, 15:13 (CEST)
@Martinxxl: Dobrý den, děkujeme za váš zájem. Problém je v malém počtu lidí, kteří píší do wikipedie. Můžete se k nám přidat. Prohlídněte si Průvodce a můžete se do toho pustit. V začátcích vám pomůžeme. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 21. 9. 2018, 15:20 (CEST)
@Dvorapa, Podroužek: Kolegové, nahlédnutím do diskuse wikipedisty Martinxxl zjišťuji, že se o to už v minulosti pokoušel, vizte speciálně tři roky starý příspěvek. Takže tudy možná cesta nepovede. Výzva má svůj smysl, nějak konkrétně s ní ale asi těžko hneme. Při tom srovnání se skutečně velkými jazykovými Wikipediemi vždycky budeme pozadu, co do množství a kvality obsahu. Nezbývá než to akceptovat a postupně pracovat na rozšiřování a vylepšování obsahu podle našich českých možností.
Nanejvýš mě napadá nějak navázat intenzivnější spolupráci s přírodovědnými školami nebo odbornými pracovišti, jestli by se z jejich řad nedali získat noví wikipedisté nebo jestli by se nedaly nějak hromadně převzít pod svobodnou licencí jejich už zpracované materiály. I tomuto jednání by se však musel někdo věnovat, kdo si to vezme za své. --Bazi (diskuse) 21. 9. 2018, 16:01 (CEST)
Tak to jsi šel hodně do minulosti. Mým zájmem je technika, zvířatům fakt nerozumím. Více aktivit už nezvládnu. Psal jsem to dřív než jsem se podíval do historie kolegy. Tak aspoň snaha se počítá. --Podroužek (diskuse) 21. 9. 2018, 16:06 (CEST)

Zdvojení názvů v obsahu[editovat | editovat zdroj]

V článku Volená monarchie mě zaskočilo zdvojení názvů u položek obsahu. Pak mi došlo, že se jedná o přepis vlajka+název. Nebylo by to možné nějak upravit, aby pak nevznikaly zrůdnosti jako "1.4 Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty"?--Otaznick (diskuse) 16. 10. 2018, 09:12 (CEST)

Určitě, stačí odstranit šablony z nadpisů. Nemají tam co dělat.--Jklamo (diskuse) 16. 10. 2018, 10:19 (CEST)
OK, myslel jsem, že by to šlo upravit tak, že by vlajky zůstaly, ale asi musí zůstat pouze název. --Otaznick (diskuse) 16. 10. 2018, 13:38 (CEST)

Šablony který? která? které? … apod.[editovat | editovat zdroj]

Máme zde jazykově pozohýbané varianty šalbon např. k {{který?}} jako {{které?}}, {{kterém?}} (přiznávám se dobrovolně ke spáchání) apod. Myslím, že by nebylo špatné řešení podpořit tam volitelný parametr pro specifikaci skloněného tvaru (př. použití: {{který?|které?}}) , takže by se nemusela každá šablona multiplikovat a stačila by tak jen ta v základním tvaru. —Mykhal (diskuse) 5. 12. 2018, 11:17 (CET)

S použitím jedné šablony umožňující flexi souhlasím. Jen je otázka, jestli to nechat na úplně libovolné vyplnění, nebo nějak limitovat a nabídnout přípustné varianty.
A ještě mě k tomu napadá podobný případ {{kdy?}} s možnostmi „od kdy“, „do kdy“ apod. --Bazi (diskuse) 5. 12. 2018, 11:52 (CET)

Obnovení WP Historie[editovat | editovat zdroj]

Navrhuji obnovit WikiProjekt Historie, myslím, že to byl podaření WikiProjekt a stálo by za to ho znovu zprovoznit. Většina je již hotová, stačilo by jen předělat úkoly, aby byly aktuální, aktualizovat účastníky a zaarchivovat staré diskuze. Byl bych rád za vaše názory k tomuto tématu. Chtěl by se po případném obnovení k WikiProjektu někdo přidat? --Khamul1 (diskuse) 9. 12. 2018, 17:41 (CET)

Upozornění autora na urgentní šablonu sloučit s uvítáním nováčkům[editovat | editovat zdroj]

Existuje šablona {{Copyvio nováček}} která slouží pro upozornění nováčků na CP, navrhuji vytvořit podobné šablony, které by sloučili dohromady šablony {{Vítejte}} a {{Subpahýl autor}}, nebo {{Urgentně upravit autor}} a další upozornění na urgentní šablony. Myslím že by to bylo užitečné, nováček by se uvítal a zároveň upozornil na urgent. Při vložení urgentu by se v šabloně doporučilo autorovi článku napsat {{Subpahýl autor}} nebo {{Subpahýl nováček}} --Khamul1 (diskuse) 13. 12. 2018, 09:50 (CET)

K úpravám šablony Vítejte bych jen podotknul, že její modernizaci navrhoval kolega Dvorapa zde Wikipedista:Dvorapa/Pískoviště/Šablona:Vítejte, leč to nebylo zatím dotaženo. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 12. 2018, 10:00 (CET)
Návrh podporuji. Problém se současnou podobou šablonoy Vítejte je, že v ní informace ohledně Urgentní úpravy, Subpahýlu apod. bohužel není tak výrazná (copyvio ještě ujde, u těch ostatních bych pochyboval). Francouzský styl byl zatím pouze přeložen, ale ten zase (narozdíl od našeho stylu) výrazný vůbec není, byť jeho text je k nováčkům přívětivější.
Docela bych si představoval modifikaci naší šablony Vítejte, aby obsahovala přívětivý úvodní text a pod/nad tím výrazný upozorňující text zadaný parametrem, např. {{Vítejte|problém = subpahýl|článek = Malá čínská zeď}}:
Vítejte...
Děkujeme za první informace ve článku... (obsah šablony Subpahýl autor, ale upravený a pozvýrazňované důležité pasáže)
Dobrý den! Pokud jste tak ještě neučinil(a)...
Několik zásadních rad...
Další informace...
--Dvorapa (diskuse) 13. 12. 2018, 13:19 (CET)
Přesně tak, myslím že by to bylo jednoduché vytvořit a zároveň velmi užitečné --Khamul1 (diskuse) 13. 12. 2018, 13:26 (CET)
@Dvorapa:Zde předkládám takový zjednodušený návrh, který by se mohl ještě dopilovat --Khamul1 (diskuse) 13. 12. 2018, 13:45 (CET)
Díky za návrh, bude na něm ještě potřeba trochu práce, aby uměl všechny možnosti odloženého smazání, ale vypadá to docela použitelně už teď. --Dvorapa (diskuse)
@Dvorapa: Mohl bys to prosím ještě tedy vylepšit? Sice tomu moc nerozumím, ale více než {{Vítejte|problém = subpahýl|článek = Malá čínská zeď}}, se mi jeví {{Subpahýl nováček|článek = Malá čínská zeď}}, která by se mohl uvést v šabloně {{Subpahýl}}. Něco jako na šabloně {{copyvio}}: Najděte autora textu a vložte mu na diskusní stránku: {{Subpahýl autor}}, případně použijte pro nové přispěvatele: {{Subpahýl nováček}}. A podobně jako toto, ještě vytvořit u šablon {{Přeložit}}, {{Významnost}}, {{Urgentně upravit}} a {{Urgentně ověřit}}. Poté vše vepsat do nápovědy atd. a dílo by bylo hotové --Khamul1 (diskuse) 13. 12. 2018, 20:00 (CET)
Myslel jsem, že všechny varianty sloučíme do jedné šablony vítejte, kde mezi nimi budeme přepínat. Když se tak něco změní v originálním textu šablony Vítejte, nebudeme to muset upravovat v několika dalších šablonách. Případně lze udělat společnou kostru a tu poté používat všude (vžil se pro to název metašablona). Rád pomůžu s takovými úpravami, ale dostanu se k tomu nejdřív v lednu. --Dvorapa (diskuse) 13. 12. 2018, 20:11 (CET)
To je celkem dobrý návrh, ale nevím zda by při tomto řešení šlo uvést šablonu v šabloně subpahýl a dalších, jak jsem uváděl již výše. Za tvojí pomoc bych byl moc rád, protože sám bych to nedal :-). Když tak to tedy vyřešíme později v lednu ----Khamul1 (diskuse) 13. 12. 2018, 20:20 (CET)
Možná se jednoho z těch nápadů (jedna univerzální šablona nebo několik šablon se stejným jádrem) ujme i jiný zkušenější editor zatímco já nemohu. --Dvorapa (diskuse) 13. 12. 2018, 21:26 (CET)

Přidám svůj pohled na tyto šablony. Šablony pro nováčky se musejí změnit a já vítám tuto snahu. Předložené návrhy nejsou vhodné pro nováčky. Je tam moc informací. Nováček potřebuje jednoduché krátké texty. Jinak bude znechucený a stejně si dlouhé texty nepřečte. Šablona Vítejte by se měla projednávat na wikiprojektu Nápověda , nebo na zatím nevyužívaném wikiprojektu Nováčci. To proto, aby informace v šabloně, byly stejné jako informace v nápovědě. Musí se to koordinovat. Tak se kluci @Dvorapa: @Khamul1: nezlobte, že jsem vaše návrhy nepodpořil. --Podroužek (diskuse) 18. 12. 2018, 19:07 (CET)

@Podroužek: Asi máš pravdu, mám ale i kratší a stručnější verzy. Na wikiprojektech to navrhnu, akorát předtím potřebuji někoho kdo mi pomůže se sprovozněním šablony --Khamul1 (diskuse) 18. 12. 2018, 19:14 (CET)
@Podroužek: WP Nápověda je polomrtvý, víceméně jsme aktivní jen já a Matěj Orlický a oba jsme v této diskusi. Zde si toho navíc všimne i širší komunita, což u takto důležitých šablon asi na škodu není. Docela by mě zajímal váš názor na tu francouzskou verzi (přeložená zde), pokud bychom text v ní dostatečně zkrátili (je tam dost nadbytečných informací, třeba kolik má Wikipedie článků, ty by šlo vyřadit). --Dvorapa (diskuse) 18. 12. 2018, 20:33 (CET)
@Dvorapa: Že WP Nápověda je polomrtvá vím, chtěl jsem ji právě připomenout. Ta francouzská šablona není pořád ono. Třeba v úvodu je věta nechte zprávu na fóru nápovědy nováčkům. To přece každého nezkušeného zmate. Jak má položit otázku, když ještě nic neumí. Nováček má jedinou otázku. Jak mám psát články? Také se musíme domluvit k čemu ta šablona slouží a kdy ji budeme nováčkovi vkládat na diskusi. Já mám trochu jinou představu. Zájemce o wikipedii si založí účet, to ho napadne a zvládne bez nápovědy. Má praxi z různých eshopů. Po založení účtu, musí dostat jednoduchou a rychlou nápovědu. To znamená krok 1, krok 2, krok 3 atd. Prostě to co má udělat, aby zvládl tady přispívat. Viz příspěvek na Konferenci 2017 (odkaz najdu později). Tak čekám na reakce. --Podroužek (diskuse) 19. 12. 2018, 08:41 (CET)
To nováček dostane. První notifikace (Vítejte nový uživateli) je klikací a po kliknutí je uživatel přenesen na Nápověda:Úvod (i když to na první pohled není úplně zřejmé T212280). --Dvorapa (diskuse) 19. 12. 2018, 10:09 (CET)

Wikidata - kategorizace[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, už je to pěknou řádku let, co přišli němečtí kolegové s návrhem založit Wikidata, začít sdílet statická data a ušetřit si tak velká kvanta duplicitní práce napříč všemi projekty. Myslím, že projekt je velmi úspěšný a prospěšný a odpadla kvanta otrocké práce. Protože čas od času pracuju s kategorizací, všiml jsem si, že je tu podobná situace. Spousta práce a nimrání, které by se dalo velmi snadno redukovat úplně stejným způsobem a velmi tak i zefektivnit.

O co jde? Když chcete kategorizovat, musíte vymyslet strom a ten následně realizovat. To, že ani jedno z toho není jednoduché a zabere to mnoho úsilí a času, dokládá to, že například oproti EN verzi máme kategorizační strom v některých oblastech velmi ořezaný. Navíc i v situaci, kdy je strom celkem dobrý, tak stejně neobsahuje všechny články, které by obsahovat měl (někdo je zapomněl zakategorizovat do té či oné už existující kategorie, nebo mu přišlo obtížné kategorii založit a doplnit tak kategorizační strom).

To vše by velmi hravě vyřešilo, kdybychom kategorizaci vedli na odděleném projektu mimo Wikipedii, například na Wikidatech, případně vytvořili ještě jiný projekt. Získali bychom tak velké kvantum lidí z jiných projektů, kteří by se podíleli na jednom univerzálním stromu (nikoliv odděleně na mnoha "národních" stromech) i na doplňování článků do tohoto stromu skrze Wikidata. Strom by tak byl velmi kompletní, promyšlený, doplněný o články, s minimem chyb oproti současnému stavu především na malých projektech.

Chtěl bych to tedy předložit zde komunitě a pokud by se nápad líbil a nenašly by se významné námitky, mohli bychom společně nápad předložit komunitě na Metě. Také je možné, že jsem právě vymyslel něco, co už se diskutovalo nebo diskutuje, tak případně neváhejte upozornit na podobnou probíhající aktivitu.

Díky za diskusi, --Palu (diskuse) 5. 1. 2019, 13:16 (CET)

Za mě bych kategorie zrušil, používá je stejně jen pár Wikipedistů. Většina čtenářů stejně netuší, že něco takového tady máme. (Stejně tak na Commons). Imho to postupně stejně přejde na tagy dle instancí nebo něčeho z Wikidat.--frettie.net (diskuse) 5. 1. 2019, 13:51 (CET)
Právě i to, že se tomu nikdo moc nevěnuje, by tahle změna řešila - věnoval by se tomu třeba někdo z jinojazyčné verze. Že o tom čtenáři netuší, to se mi moc nechce věřit, po těch letech, co tady kategorizaci máme. Je to velmi užitečný nástroj při hledání souvisejících článků. --Palu (diskuse) 5. 1. 2019, 14:30 (CET)
Ohledně známosti kategorií mezi prostými čtenáři se lze obrátit na příslušný nástroj informující o návštěvnosti stránek, např. článku, kategorie a portálu Praha. Pro kategorii to jsou čísla dosti nízká. --Jann (diskuse) 5. 1. 2019, 20:02 (CET)
Asi bych se tomu výrazně nebránil, můžeme využít ta Wikidata, když už je tu máme. Ale asi bych dával pozor na některá projektová specifika co se týče kategorizace, každá Wikipedie ten svůj strom může mít trochu jiný a často je tomu tak i schválně. Zatímco my máme podrobné kategorie ohledně některých českých reálií, ostatním zase tohle téma stačí pokrýt jednou stručnou kategorií. Zatímco u nás se často řadí osoby podle národnosti, u ostatních zase využívají řazení podle státní příslušnosti nebo státu působení. Jen nyní bych se trochu přikláněl nepřidělávat vývojářům práci, protože tu je spousta novinek, které nejsou ještě úplně dotažené a vývojáři neví, kam dřív skočit. Třeba nového systému udělátek se myslím nikdy nedočkáme, protože na ten ambiciózní plán prostě nemají čas. Lépe na tom je ten nový editor wikitextu, který je stále plný chyb, ale už aspoň existuje zkušební verze. --Dvorapa (diskuse) 5. 1. 2019, 14:08 (CET)
Ty odlišnosti mezi kategorizačními stromy jednotlivých projektů mě taky napadly. Dalo by se řešit buď tak jako u současných Wikidat, že bychom přebírali jen to, co chceme, nebo by se výjimky mohly ukládat přímo do stromu (něco jako nastavení "tato větev platí pro všechny" nebo "tato větev platí jen pro CS" apod.). --Palu (diskuse) 5. 1. 2019, 14:26 (CET)
Stávající systém svoje výhody má a jednou z nich je, že už je poměrně propracovaný a nevyžaduje tolik práce, jako na začátku. Před jeho překopáváním bych se ptal: K čemu kategorie slouží? K čemu má nový systém sloužit? Pokud odpověď zní "k pouhému nalezení článků na podobné téma", pak Wikidata se již blíží do stavu, kdy tuto službu budou umět poskytnout poměrně kvalitně. Už jen cca 7500 článků na české Wikipedii není na Wikidatech propojeno s dalšími položkami pomocí strojově čitelných tvrzení. --Vojtěch Dostál (diskuse) 5. 1. 2019, 15:50 (CET)
Stávající a nový systém by se v tomto ale nijak neměl lišit. Kategorizace by fungovala zcela stejně, jen by se udržoval jediný strom místo stovek. --Palu (diskuse) 5. 1. 2019, 16:59 (CET)

Jak zrealizovat?[editovat | editovat zdroj]

Přemýšlel jsem, jak by to šlo co nejjednodušeji realizovat s využitím toho, co tak nějak už je. Stačí, když se přiřadí tématu na Wikidatech tvrzení "kategorie na Wikipedii" (třeba k tématu d:Q60331170 se přiřadí kategorie d:Q30683945). Takto by šlo propojit samozřejmě i jednotlivé kategorie mezi sebou a vytvářet tak ony stromy. Z článku se pak jen zavolá existující kategorie z Wikidat s tím, že se bude moci některé v případě potřeby lokálně potlačit nebo naopak přidat lokálně další navíc.

Napadá mě i další krok, který by mohl dál zlepšit a zefektivnit práci - vizualizace a poloautomatizace. Na Wikidatech by se mohlo připravit grafické klikací rozhraní, které by umožnilo strom kategorií jednoduše naklikat a udržovat a také třeba duplikovat z jednoho existujícího stromu na druhý (třeba v rámci určitého podstromu, řekněme událostí, by šlo z podstromu dánských témat na podstrom českých překopírovat aktualizace jednoduchým kliknutím - chci přidat třeba dosud neznámé propojení dvou dosud nepropojených dánských kategorií (třeba si teď vymyslím dánské dálnice propojit s dánskou infrastrukturou), tak to přidám rovnou i do všech ostatních - českých, slovenských, apod., jediným kliknutím - něco jako teď máme šablonu Téma Evropy). Bylo by to další velké zjednodušení a zefektivnění oproti současnosti. --Palu (diskuse) 5. 1. 2019, 17:38 (CET)

Obávám se, že by to nakonec bylo ještě časově náročnější, než stávající systém kategorií (a podobně zbytečné pro koncového uživatele).--Vojtěch Dostál (diskuse) 17. 1. 2019, 10:44 (CET)

Články o zastávkách MHD[editovat | editovat zdroj]

Chtěl bych znát názor komunity na vytvoření článků o některých - podle mne zajímavých - zastávkách veřejné dopravy. Konkrétně v Praze jsou v některých dopravních uzlech umístěny stejnojmenné zastávky povrchové dopravy na více místech, vzdálené od sebe. Podobně je to i v dalších městech s rozvinutou MHD. Tam, kde jsou jen dvě stanoviště pro opačné směry článek smysl nemá, stačí zmínit v článku o příslušné ulici (náměstí). Články o stanicích metra primárně popisují metro, povrchová MHD zde je často popsaná jen okrajově. Zajímá mne, zda by i podle názorů ostatních Wikipedie takové články snesla. Mnoho by jich nebylo, těch skutečně zajímavých přestupních míst je i v Praze jen hrstka. --Leotard (diskuse) 17. 1. 2019, 10:40 (CET)

Rozhodně by se našly nějaké zastávky, které by wikipedii svou historií, architekturou, řešením atd. obohatily, a to i bez ohledu na to, kolik stanovišť mají. Článek samozřejmě musí stát za to.--Railfort (diskuse) 17. 1. 2019, 10:45 (CET)
Souhlasím. Při posuzování encyklopedické významnosti bych se primárně řídil právě zmíněnou historií / architekturou... Samotný fakt, že nějaká zastávka je složitěji členěna ještě podle mě významnost nezakládá. --Mimars (diskusepříspěvky) 17. 1. 2019, 10:59 (CET)
Obávám se, že zastávky MHD s výjimečnou architekturou neznám. Tímhle směrem také můj dotaz nesměroval. Zajímavá stavba s doloženou historií určitě má nárok na článek, ať jde o katedrálu nebo autobusovou čekárnu. Doplňuji, že jsem rozhodně neměl na mysli železniční zastávky/nádraží, ale především autobusové/elektrobusové/trolejbusové/tramvajové zastávky.--Leotard (diskuse) 17. 1. 2019, 12:42 (CET)
Zastávky MHD s výjimečnou architekturou a historií známe, přinejmenším v Brně: Zastávka Obilní trh, Tramvajová zastávka Jírova (ale zřejmě i jinde). A možná by si vlastní článek zasloužily i některé další (např. brněnský blob). Každopádně souhlasím s předřečníky, že encyklopedickou významnost podobně mimořádných zastávek nebude problém doložit, ovšem skutečnost, že je nějaká zastávka členitější, sama o sobě rozhodující nebude. --Bazi (diskuse) 17. 1. 2019, 13:35 (CET)
Články Nádraží Braník (terminál MHD) a Lazarská (přestupní uzel) ukazují, že o významnějších zastávkách se dá napsat velmi slušný encyklopedický článek (u toho Braníku je na toto téma i vcelku zajímavá diskuze, před lety se tam navrhovalo sloučení s článkem o železničním nádraží). Jinak u stanic, které to na samostatný článek nedotáhnou, se dají informace začlenit do existujících článků typu Tramvajová trať Hlubočepy–Barrandov. --Michal Bělka (diskuse) 17. 1. 2019, 13:11 (CET)

Dva červené odkazy?[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, začalo se řešit, že na mobilu není ve výsledcích vyhledávání žádný červený odkaz pokud článek ještě neexistuje. Někdo přispěl do diskuse, že na počítači na elwiki mají dva červené odkazy, jeden na VE a druhý na editor wikitextu. Přijde mi to jako zajímavý nápad. Myslím, že tam minimálně odkaz na VE docela chybí. --Dvorapa (diskuse) 19. 2. 2019, 11:29 (CET)

Souhlas, za mě bych tam nechal klidně i jen visual editorovej odkaz. Předpokládám, že pokročilejší, kteří chtějí editovat ve zdroji si umí ten editor přepnout do zdrojovýho režimu.--frettie.net (diskuse) 19. 2. 2019, 12:38 (CET)
@Frettie: To sice ano, ale pěkně je to otravuje... :-D — Draceane diskusepříspěvky 19. 2. 2019, 13:02 (CET)
Zas tak často se nová stránka nezakládá, aby se to nedalo přežít. Spíš bývá problém, že někdy se VisualEditor při editování už existujících článků nechce načíst, takže to musím spouštět právě přes editor wikikódu. Pokud by to podobně mělo zlobit i nováčkům při zakládání stránky, mohl by to být větší problém (i když to a priori nepředpokládám, jen upozorňuju na to riziko). Obecně bych uvítal, kdyby při jakémkoli založení nového článku byl výchozí VisualEditor, tak jako i při editování je výchozí "Editovat" a vedlejší "Editovat zdroj". Ze zkoušeností z kurzů pro seniory vím, že je pro ně hrozně matoucí, když při založení nové stránky mají přepínat editor. --Bazi (diskuse) 19. 2. 2019, 13:12 (CET)
Jasný, ale neděláme Wiki přístupnou pro zkušený editory, kteří si s tím umí poradit, ale pro lidi, kteří s tím ještě tak neumí. :) --frettie.net (diskuse) 19. 2. 2019, 13:13 (CET)
Pod Baziho komentář se klidně taky podepíšu, moje zkušenost z kurzů SePW je stejná --YjM | dp 20. 2. 2019, 23:21 (CET)

Flow na Potřebuji pomoc[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, co kdybychom začali používat Flow na stránce Potřebuji pomoc? Myslím si, že pro nováčky by to bylo výrazně srozumitelnější. Prosím, diskutujme o návrhu na této diskusní stránce. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 30. 3. 2019, 16:25 (CET)

Biografický slovník českých zemí[editovat | editovat zdroj]

...postupně uveřejňuje Historický ústav na adrese [1] jako wiki, podle mě licenčně kompatibilní s Wikipedií. Obsahuje řadu hesel k osobám, které nemáme podchycené vůbec nebo je máme hůře zpracované než oni. Zatím jsou někde u písmenka G. Stálo by za to vypracovat nějaký postup a možná i (polo)automatickou pomůcku, jak tato hesla od nich správně přebírat. Nejlíp by se to pak mělo přebírat systematicky, abychom na nikoho nezapomněli a nebyl v tom chaos.--Jan Spousta (diskuse) 1. 4. 2019, 11:00 (CEST)

jako Wow, nicméně jednoduchej nástřel nějakého toolu, co snadno získá text článku, ale je to jen hodně lite nástřel. http://jiri-sedlacek.cz/getWiki.php --frettie.net (diskuse) 1. 4. 2019, 14:42 (CEST)
Ahoj, mně to nefunguje. Nebo něco dělám blbě. Hodí to prázdnou stránku, žádné chybové hlášení, a nic.--Jan Spousta (diskuse) 1. 4. 2019, 14:57 (CEST)
@Jan Spousta: Ahoj, co tam vkládáš za název článku? Mně to funguje. --frettie.net (diskuse) 1. 4. 2019, 17:37 (CEST)
@Frettie: Ahoj, zkoušel jsem třeba GOTTL Rudolf 31.12.1841-26.12.1909.--Jan Spousta (diskuse) 2. 4. 2019, 09:57 (CEST)
@Jan Spousta: Opraveno, dík! Pak stačí jen zkopírovat vrácený obsah stránky, defakto ti to nepomůže, ale třeba to může sloužit jako nějaký základ pro něco dalšího (lze touhle technikou vykrást to, co u nás není). STačí napasovat na sebe to, co není a můžeme to nějak k nám nasypat. Ale chtělo by to ruční kontrolu, tohle na automatiku nevidím. --frettie.net (diskuse) 2. 4. 2019, 10:19 (CEST)
@Frettie: Ahoj, díky, Gottl zafungoval, ale s chybou (potlačí odstavce a obsah článku vrátí dvakrát za sebou - zdvojí ho). A zase mi nefunguje GRAMBOVÁ Magdalena †24.7.1671.--Jan Spousta (diskuse) 2. 4. 2019, 10:26 (CEST)
Mají docela rozporuplné informace o licenci v patičce webu - odkazují na CC-BY-SA, ale ikona říká CC-BY-NC-SA, což by byl pro nás problém. Než začneme ve velkém přebírat texty, bylo by vhodné si vyjasnit, kterou licenci vlastně chtějí používat. --Michal Bělka (diskuse) 1. 4. 2019, 15:43 (CEST)
Odkaz z té ikony vede taky na BY-SA. Rozhodně by ale bylo dobré jim napsat a domluvit se, ať pak nemusíme řešit právní spory nebo mazat plno článků. Pokud se bude něco importovat, tak by to chtělo taky mít nějakou šablonu podobnou té, kterou se přebírá obsah z cizojazyčných Wikipedií, kam by se vyplnil autor a odkaz na článek a umístilo by se to někam pod text článku, abychom snadno naplnili požadavek licence.--Jan Spousta (diskuse) 1. 4. 2019, 15:52 (CEST)
Jakmile bude dohoda s HiÚ, pak už nic nebrání zařazení do Wikipedie:Povolené zdroje a přípravě šablony podle jejích kolegyň (Šablony:Povolené zdroje). @Mates, Jan Kovář BK, Michal Lenc: --Dvorapa (diskuse) 1. 4. 2019, 17:05 (CEST)
Napsal jsem mail na tu adresu, kterou tam uvádějí, tak uvidíme, jak zareagují.--Jan Spousta (diskuse) 2. 4. 2019, 09:57 (CEST)
Zareagovali tak, že děkují za upozornění a že to tedy převedou na CC-BY-NC-SA, protože je financuje stát, a tak prý nemůžou věci dávat ke komerčnímu využití. Ještě jsem jim odpověděl, že to tak není, a zkusil do toho zatáhnout Chmee2, ale moc nedoufám, že by se nám je podařilo přesvědčit.--Jan Spousta (diskuse) 8. 4. 2019, 12:04 (CEST)