Wikipedie:Pod lípou (návrhy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod návrhovou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o návrzích na různá vylepšení.

Buldoci a kříženci vlků a psů[editovat zdroj]

Ahoj, tak jsem zase tady a mám plán na vylepšení s tématikou psů na české wikipedii jsou jenom dva články o buldocích Americký buldok a Anglický buldok ale na anglické wikipedii je mnoho článků o psech typu buldoci https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Bulldog_breeds a ten druhý typ psů jsou zase kříženci vlků a psů https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Wolf-dog_hybrids tak kdyby ně kdo chtěl tak může šeskou wikipedii vylepšit a předem dík :) --Martinxxl (diskuse) 7. 5. 2015, 18:35 (CEST)

Návrh na přejmenování kategorií Válečníků[editovat zdroj]

Ráda bych navrhla změnu názvu většiny kategorií, které v sobě obsahují slovo "válečníci" (třeba s indiánskými válečníky nemám problém). Zatím nevím, zda by bylo ideální změnit válečníky na "vojáky" (jak se taky jmenuje nadřazená kategorie válečníků), ale "válečník" je aspoň pro mě spíše ojedinělá hrdinská postava z minulosti než označení dnešních příslušníků armád. Např. na enwiki (...) je přitom v ekvivalentních kategoriích použito mnohem střídmější "military personnel". Chystám se psát o afghánské pilotce, samozřejmě spadá do kategorie "en:Category:Afghan military personnel", ale těžko ji řadím do české verze téže kategorie:Afghánští válečníci... Děkuji za vaše názory/návrhy... --Ivannah (diskuse) 15. 5. 2015, 16:37 (CEST)

Souhlasím s názorem na přejmenování na „vojáky“. Ještě by šlo možná „příslušníci ozbrojených sil“ apod., ale ti „vojáci“ budou, dle mého názoru, takový očekávatelnější název kategorie. --Jan Polák (diskuse) 15. 5. 2015, 17:16 (CEST)
Mě válečníci nevadí; nebránil bych se ani přejmenování, bude-li uspokojivý návrh. Vojáci takovým návrhem nejsou, vždyť například v kategorii Afghánští válečníci je dotyčná pilotka jediný voják. Kam pak dáme ostatní? Do nějaké nové kategorie? Imo by nejlépe bylo mít vojáky (vedle např. povstalců) jako podkategorii válečníků. --Jann (diskuse) 16. 5. 2015, 14:17 (CEST)

Starostové malých obcí[editovat zdroj]

Milí kolegové, je zhruba 7 měsíců po volbách do zastupitelstev obcí a stále nemáme aktualizované starosty ve cca 28 % obcí, což odpovídá zhruba 1750 obcím. Projít všechny tyto obce a zkontrolovat/změnit starostu by si vyžádalo ještě značné množství energie a času komunity, kterou by podle mého názoru bylo lepší investovat jinde.

Z tohoto důvodu bych chtěla navrhnout, abychom od jisté hranice počtu obyvatel (např. 500), nechali parametr "starosta" prázdný, ať povolební aktualizaci v dohledné době dokončíme. Když ho tam někdo bude chtít doplnit, je to jistě možné, ale myslím, že v takto malých obcích není potřeba tuto informaci povinně uvádět, protože je IMHO významná jen pro velmi malé procento čtenářů Wikipedie. Když se nám celý proces vleče tak, že ho dokončíme výhledově v polovině volebního období, stejně Wikipedie v tomto bodě neposkytuje aktuální informace... Prosím o vaše názory, --Ivannah (diskuse) 17. 5. 2015, 11:27 (CEST)

A to se to nedá dělat roboticky?--Juandev (diskuse) 17. 5. 2015, 11:32 (CEST)
Nedá, neboť nemáme zdroj, ze kterého by se dalo čerpat. Nebo Ty o nějakém víš? --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2015, 22:07 (CEST)
Nemohl by se jako zdroj použít web RISY.cz - viz např [1] kde jsou starostové uvedeni. --77.236.222.13 1. 6. 2015, 08:52 (CEST)
A lze bezpečně tvrdit, že je tento údaj aktuální? --Jan Polák (diskuse) 1. 6. 2015, 08:56 (CEST)
No pokud se podívám na obce v okolí tak jsou údaje aktuální--77.236.222.13 1. 6. 2015, 09:14 (CEST)
A měnil se v těchto obcích starosta nebo zůstal stejný z předchozího volebního období? --Jan Polák (diskuse) 1. 6. 2015, 09:18 (CEST)
zrovna v těchto obcích se měnil a je uveden aktuální. --77.236.222.13 1. 6. 2015, 09:24 (CEST)
Bohužel, určitě to není 100% spolehlivý zdroj. Zkusila jsem tam cvičně vyhledat Okounov nebo Mšecké Žehrovice a jsou tam uvedeni starostové z minulého vol. období... --Ivannah (diskuse) 1. 6. 2015, 10:18 (CEST)
Evidentně se s těmito informacemi čile obchoduje, takže možná ani nikde veřejně na jednom místě nejsou. I tak by bylo fajn, kdybychom se na to zeptali odborníků např. z ČSÚ. A pokud to nevyjde, třeba by Bisnode poskytl aktuální seznam starostů jako sponzorský dar? Má smysl abych toto vyzkoušel zařídit? --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 6. 2015, 10:59 (CEST)
Máš, Vojto nebo Ladislave Faigle, nějaký kontakt na ČSÚ? --Jan Polák (diskuse) 1. 6. 2015, 11:35 (CEST)
Ne, ale věřím, že se se mnou bavit budou. Kdyby někdo měl echt kontakt, samozřejmě to je nejlepší. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 6. 2015, 11:44 (CEST)
Chtít sponzorský dar po Bisnode mi připadá nereálné, byli by sami proti sobě, když to mají jako obchodní produkt... --Ivannah (diskuse) 1. 6. 2015, 11:48 (CEST)
Máš pravdu, Ivannah, ale pouhý seznam starostů (bez kontaktů) takovou komerční hodnotu nemá. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 6. 2015, 12:18 (CEST)
ČSÚ taková data podle jejich dnešního vyjádření vůbec nemá. --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 6. 2015, 13:07 (CEST)
Zkusil jsem oslovit Bisnode s prosbou o sponzorský dar, příp. se ozvu. --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 6. 2015, 15:37 (CEST)
Možná naivní dotaz: neměly by se údaje o starostech přednostně aktualizovat na Wikidatech? Dá se tam navíc zachovat historie starostů, u článku se většinou přepíše jméno v infoboxu a minulí starostové uváděni nejsou. --Strepon (diskuse) 29. 5. 2015, 22:33 (CEST)
Bylo by to lepší, ale nejde to. Starosta musí být uveden na Wikidatech jako položka, ale v současnosti mají položku jen ti starostové, o kterých existuje článek. Příslušná diskuse už jednou proběhla, ale nedokážu momentálně dohledat. JAn (diskuse) 1. 6. 2015, 08:16 (CEST)
Na to jsem taky kdysi narazil, našel k tomu nějakou diskusi a jako nejlepší řešení mi vyšlo vytvořit pro starostu novou položku, i když článek na Wikipedii nikdy mít nebude. --Strepon (diskuse) 1. 6. 2015, 12:58 (CEST)
Přesně tak: Na Wikidatech existuje na toto i výjimka z kritéria významnosti – pokud je o něčem potřebné mít položku, aby bylo zajištěno fungování nějaké série apod. (např. v rodokmenech slavných propojených ne tolik slavnými), je možné tu položku vytvořit, i když k ní nikdy nebude navázán žádný článek. Nebál bych se tedy jít touto cestou. --Blahma (diskuse) 4. 6. 2015, 21:06 (CEST)
Místní diskuse starostové vs WD je tady. --Jklamo (diskuse) 2. 6. 2015, 16:16 (CEST)

Stránky krajů[editovat zdroj]

Třeba Moravskoslezský kraj má na svých stránkách seznam obcí, po rozkliknutí záznam obsahuje i jméno starosty. To by bylo možné snadno zvládnout roboticky. Podobné seznamy by mohly mít i ostatní kraje. A pokud je nemají vyvěšeny, téměř jistě je mají sestavené na úřadě a dalo by se k nim snadno dostat pomocí infozákona. --Daniel Baránek (diskuse) 2. 6. 2015, 15:59 (CEST)

Olomoucký kraj mi již odpověděl. Ujme se někdo botování, abych mu poslal xls soubor? --Daniel Baránek (diskuse) 4. 6. 2015, 12:46 (CEST)
Gratuluji. Svůj dotaz ohledně BOTů zkus položit na stránce Botovodičů. Pokud by bylo třeba ten XLS soubor nějak upravit do nějakého specifického formátu, tak mi dejte vědět. Upravil bych ho (nebo si na to napsal nějaké makro). --Jan Polák (diskuse) 5. 6. 2015, 19:48 (CEST)

Výzva k načtení portrétu 2[editovat zdroj]

Zdravím. Kdysi jsem tady navrhl, aby se v infoboxech osob, které nemají vlastní obrázek a je tam jen standardní obrázek „No portrait“, učinilo takové opatření, že po kliknutí na něj se zvědavý čtenář dostane na stránky nápovědy, kde se dozví, jak by mohl požadovaný obrázek nahrát na Commons a poté vložit do článku (viz zde). Ovšem řešení trochu kulhalo, když se tato výzva realizovala pouze v případě, když onen obrázek „No portrait“ nebyl vložen ručně (pak odkaz vedl přímo na něj), a zároveň bohužel nebylo rozlišováno mezi mužskou a ženskou variantou.
Čas oponou trhnul a po odporu kolegy Gampeho jsme na základě diskuze Pod lípou dospěli k rozhodnutí tyto automaticky generované obrázky opětovně odstranit. Tedy: „Obrázek bude normální nepovinný parametr. Když nebude vyplněn, šablona prostě sekci obrázku v infoboxu vůbec nezobrazí.“ Doplňuji, že zatím nebyly odstraněny ručně vložené obrázky „No portrait“, pouze ty, které se generovaly automaticky.
Bohužel tím zároveň došlo k odstranění onoho odkazu na nápovědu. Proto se zde objevuji znovu s něčím podobným – do všech infoboxů osob (zejména obecného a Politik) by se mohlo umístit jiné upozornění na to, že zde chybí obrázek. Napadlo mě, že by mohlo jít o krátkou větičku malým písmem na konci infoboxu, která by odkazovala na nápovědu, třeba jako je tam dnes upozornění, že něco může pocházet z Wikidat. Jestliže tam žádný obrázek není, náhodný čtenář by si to vůbec nemusel uvědomit, i kdyby jej měl k dispozici. Mohlo by to být větička: „Chybí svobodný obrázek.“, která by byla umístěna třeba pod oním upozorněním „Některá data mohou pocházet z datové položky.“. (K tomu by možná bylo vhodné roboticky odstranit všechny „No portrait“ obrázky, ale není to k implemetaci tohoto vylepšení nutné. Jestliže je vložen ručně, parametr „obrázek“ je vyplněný a věta by se negenerovala.) Co vy na to? --Vlout (diskuse) 3. 6. 2015, 12:18 (CEST)

Dovolím si tři poznámky:
  • Je zde na wikipedii několik kolegyň a kolegů, kteří vytrvale a systematicky hledají a na Commons nahrávají svobodné portréty k biografickým článkům, přesvědčují autory portrétů, aby je pro nás uvolnili pod svobodnou licencí nebo takové portréty sami fotografují. Těm patří obrovský dík a naše vděčnost! Bylo by ale docela zajímavé vědět, do jaké míry je k této činnosti přiměla oznámení "chybí portrét" nebo obrázek "noportrait".
  • Nápis "Chybí svobodný obrázek" mně osobně připomíná nápis na zpětném zrcátku "Vše, co vidíte ve zpětném zrcátku, je ve skutečnosti větší a za vámi!".
  • Nerozumím infoboxům. Vím že u Infoboxu - osoba funguje nahrávání imlicitního obrázku z wikidat dobře. Do jiných se ale neodvažuji zasahovat. Pokud by se toho někdo ujal, bylo by to skvělé.
Kolegou Vloutem navržená řešení (robotické odstranění noportrait, vložení řádku do infoboxu s odkazem na nápovědu) mi připadají dobrá. --Gampe (diskuse) 4. 6. 2015, 19:21 (CEST)
Děkuji za podporu. Nejde mi o lidi, kteří Wikipedii znají a ví, že v každém infoboxu může být fotka dané osoby, ale o náhodné čtenáře. Ti opravdu převažují, aktivních editorů Wikipedie je ve skutečnosti jen pár, ale použití tohoto projektu je každý den docela masivní. Když se dnes standardem stanou články jako např. Jiří Bernát, stálo by za to, aby o možnosti opatřit článek fotkou, a především o její vítanosti, čtenáři věděli. --Vlout (diskuse) 4. 6. 2015, 19:44 (CEST)
Pravděpodobnost, že nějaký náhodný čtenář Wikipedie zvolá: "Hle! vždyť portrét této osobnosti mám v šuplíku! Hned ho musím nahrát na Commons!" sice nelze vyloučit (viz např. Antonín Dědourek) ale myslím, že je to naprostá výjimka. --Gampe (diskuse) 15. 6. 2015, 12:31 (CEST)
To si právě nemyslím, neboť užití Wikipedie je masivní. Jistě to nebude platit o osobnostech prakticky neznámých, ale existuje celá řada biografií, které jsou jistě čteny téměř každý den, a obrázek v nich přesto stále chybí. --Vlout (diskuse) 15. 6. 2015, 12:35 (CEST) Pouze ilustrativní příklad: [2]. --Vlout (diskuse) 15. 6. 2015, 12:40 (CEST)
V původní diskusi jsem za nejlepší řešení považoval zachování slovní pobídky, proto bych v zásadě souhlasil s návrhem kolegy Vlouta, jen bych se připojil k poznámce kolegy Gampeho, že by pobídka k nahrání obrázku měla být formulována výslovněji, má-li mít na uživatele očekávaný účinek.--RPekař (diskuse) 4. 6. 2015, 19:37 (CEST)
Souhlasím a vlastně jsem přišel s velmi podobným návrhem jen hodinu po Vloutovi. Můj návrh se liší jen tím, že obsahuje možnost speciální hodnotou parametru „obrázek“ v infoboxu selektivně vypnout zobrazování textového upozornění v oprávněných případech (např. existuje-li předpoklad, že žádné vyobrazení dotyčné osoby neexistuje).
Protože diskuzí napříč prochází zájem zjistit, kolik lidí na takové výzvy kliká, resp. kolik nových obrázků takto získáváme, navrhuji takovéto měření zrealizovat a rovnou se nabízím, že jej technicky zajistím: Vytvořil jsem skript, který zaznamená název článku, ve kterém bylo na obrázek kliknuto, a následně okamžitě přesměruje uživatele na Nápověda:Načtení souboru. Spolu s názvem článku se zaznamenává i několik technických údajů (verze použitého prohlížeče a jím podporované formáty), na jejichž základě by mělo být možné vyfiltrovat roboty procházející web a „klikající“ na všechny odkazy. Současně tím však není a nemůže být vystaveno v nebezpečí soukromí uživatelů Wikipedie, protože skript je umístěn na webu Tool Labs provozovaném Wikimedia Foundation, kde se k provozovatelům skriptů citlivé informace jako jsou IP-adresa uživatele nebo adresa odkazující stránky vůbec nedostanou. Pokud bychom takovýto skript naroubovali na navrhovaný odkaz v infoboxu a nechali to pár měsíců tak, bude pak možné srovnáním výpisu nově přidaných obrázků v infoboxech (i na to jsem nedávno vytvářel skript, původně pro Jagra) a klikání na odkaz zjistit, kolik přibližně fotografií takto získáváme; a samozřejmě také zjistit, zda vůbec, případně jak často a ve kterých článcích čtenáři na takovou výzvu klikají. Jsem připraven takovýto mechanismus (s textem, na kterém se zde dohodneme) implementovat (alespoň do několika nejpoužívanějších infoboxů), pokud s tím komunita bude souhlasit. --Blahma (diskuse) 4. 6. 2015, 21:39 (CEST)
S tímto technickým nástrojem souhlasím a děkuji ti, že jsi tomu věnoval čas, ale ještě se musíme domluvit, jak bude ona výzva vypadat. Placeholderový obrázek zdejší komunita odmítla a prosazuje se textová varianta. Vlout navrhoval dávat nějaký text až dolů pod infobox, tam si toho asi nikdo nevšimne a účinek bude minimální. Nejlepší by asi byl rozumně výrazný placeholderový text přímo v tom okně, kde jinak je obrázek. Nevím, zda by komunita neprotestovala. --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 6. 2015, 21:48 (CEST)
Já jsem pro ten technický nástroj. Nicméně: Blahma: „vytvořil jsem skript“ – Formálně vzato by asi bylo lepší žádat komunitu o souhlas rovnou s odkazem na ten skript, aby si každý mohl ověřit, o co jde. --Tchoř (diskuse) 4. 6. 2015, 23:05 (CEST) Do samotné debaty, jak vyzývat k načítání, se zapojovat nechci, jen jsem chtěl podpořit postup, kdy místo věštění měříme.--Tchoř (diskuse) 4. 6. 2015, 23:08 (CEST)
Vojto a Tchoři, díky za podporu. Dávat odkaz na připravený skript jsem tu nechtěl proto, abych nezanesl do vyhledávačů a archivů webu adresu, která by pak generovala „falešná“ kliknutí (tedy ne na výzvu v infoboxu, ale na ten odkaz zde). A samotný odkaz je stejně k ničemu, protože uživatel zaznamená tak jedině přesměrování na návod, na který jsem tu odkázal. Zajímavá by snad mohla být ukázka výstupu, který jsem výše popsal jen obecně. Ale pokud to někomu pomůže udělat si lepší představu, níže si může rozbalit kompletní kód (PHP) v současném stavu a ukázku výstupu:
Kód skriptu a ukázka výstupu
<?php
$logline = implode("\t", array(date('Y-m-d H:i:s'), urldecode($_SERVER['QUERY_STRING']), $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'], $_SERVER['HTTP_ACCEPT'], $_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'], $_SERVER['HTTP_ACCEPT_ENCODING']));
$fp = fopen('log.tsv', 'a'); fwrite($fp, $logline."\n"); fclose($fp);
Header('Location: http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1pov%C4%9Bda:Na%C4%8Dten%C3%AD_souboru');
?>
2015-06-04 19:27:01 Vodslivský potok Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:38.0) Gecko/20100101 Firefox/38.0 text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8 cs,en-US,en gzip, deflate
Pokud by někoho zajímalo, co to zjistí právě o něm, pak klikněte na testovací skript (který za čas smažu) založený na stejném kódu, který vám ale výsledek zobrazí (namísto toho, aby vás přesměroval): http://tools.wmflabs.org/blahma/test.php?Nazev+clanku Dodávám, že takovéto údaje o vás může zjistit provozovatel každého udělátka provozovaného na Tool Labs (dříve Toolserver), které používáte, a že jejich sdělování autorům tam umístěných skriptů je posvěceno přímo nadací (na rozdíl od např. IP-adresy, ke které se ale ten skript ani dostat nemůže). --Blahma (diskuse) 4. 6. 2015, 23:57 (CEST)
Díky. --Tchoř (diskuse) 5. 6. 2015, 00:07 (CEST)
@Blahma, Vojtěch Dostál:Jak konkrétně bude výzva/upozornění realizována/o, mě až tak nepálí. Může to být ona mnou navržená nenápadná věta, aby příliš nenarušovala samotný encyklopedický obsah, může to být nějaké výraznější upozornění, aby si ho všiml úplně každý. Záleží na tom, jaká varianta bude mít větší podporu. Asi by se tedy měl každý vyjádřit, co by uvítal více. Jinak také podporuji návrh kolegy Blahmy, aby byla dána možnost speciální hodnotou v parametru „obrázek“ v infoboxu (např. | obrázek = ne) selektivně vypnout zobrazování textového upozornění, např. bude-li mít vkladatel za to, že nikdy žádná fotka přidána nebude. Pak je skutečně výzva nadbytečná. --Vlout (diskuse) 5. 6. 2015, 09:32 (CEST)
Jsou i případy, kdy je v jednom článku vloženo víc infoboxů. Nepovažuju to za šťastné řešení, ale zároveň uznávám, že v takovém případě by mohla stačit jen jedna výzva. Jinak myslím, že by výzva měla být právě v tom místě, kde by se jinak zobrazil obrázek, kdybychom ho měli. Právě tam má největší relevanci a nejlepší potenciál, že bude vyslyšena. --Bazi (diskuse) 5. 6. 2015, 11:33 (CEST)

Pro monitoring, příp. blokování přidávání zástupných obrázků jsem vytvořil Speciální:AbuseFilter/76. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 6. 2015, 15:24 (CEST)

Totéž jsem napsal i do diskuse pod hlavní Lípu, ale když se dikutuje i tady: Co takhle inspirovat se zdejšími seznamy kulturních památek - viz např. Seznam kulturních památek v okrese Písek? V případě chybějícího obrázku by se (automaticky) generoval decentní obrázek foťáčku, který po rozkliknutí povede do procesu nahrávání obrázku. Pod tím pak může být ještě výše zmíněný odkaz na nápovědu k obrázkům. --Vachovec1 (diskuse) 6. 6. 2015, 09:45 (CEST)

Diskuze poněkud utichla. Nicméně, protože většina je zřejmě za to, aby byla výzva implementována, co kdyby kolega Matěj Suchánek zatím alespoň do infoboxu Osoba vložil „moji“ větu (Chybí svobodný obrázek., pod upozornění na Wikidata)? Šlo by o dočasné řešení, než se komunita ujednotí na konkrétní podobě výzvy, která by se zobrazovala na místě obrázku (zde by např. mohl nějaké návrhy zpracovat kolega Bazi, neb se v tom dobře vyzná). A navíc by do té doby mohl kolega Blahma zjistit, kolik čtenářů na výzvu klikne. Bylo by možné dodat i onu speciální hodnotu „ne“ do parametru Obrázek, při jejímž zadání by se neobrazilo nic? --Vlout (diskuse) 12. 6. 2015, 21:22 (CEST)

Já mám sledovací skript nachystaný a vícero wikipedistů jej úspěšně vyzkoušelo, takže na vyžádání sdělím Matěji Suchánkovi odkaz (nebo jej rovnou po výzvě doplním na příslušné místo do kódu šablony) a pak s určitým odstupem budu informovat o tom, kolik lidí, kdy a na co klikalo. --Blahma (diskuse) 15. 6. 2015, 11:47 (CEST)
Uvidíme tedy, co z toho vyjde. Ovšem za skutečně směrodatné bych bral až výsledky měření, které se bude realizovat po nasazení výzvy v prostoru obrázku (bude-li na ní shoda). Jak správně upozorňují ostatní, věty „Chybí svobodný obrázek“, která je nyní nasazena jen v infoboxech Osoba, se leckdo ani nemusí všimnout. --Vlout (diskuse) 15. 6. 2015, 12:38 (CEST)
Upravil jsem tedy infobox Osoba tak, že v tam již zobrazovaném textu nyní odkaz nevede na stránku přímo, ale oklikou přes zaznamenávací skript. Všechno ostatní vypadá úplně stejně, jako dřív, včetně barvy odkazu a titulku po najetí myší. Příklad: Jan Čenský. Celkem ta změna ovlivnila 2333 článků. Podle tohoto vzoru už může ten, kdo se líp vyzná v infoboxech, doplnit stejný kód i do ostatních. Věřím, že se toho někdo takový (Matěj Suchánek?) ujme, protože to už bych raději nechal na něm. --Blahma (diskuse) 16. 6. 2015, 14:26 (CEST)
Jimmy Wales
Rodné jméno Jimmy Donal Wales
Narození 7. srpna 1966 (49 let)
Huntsville
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mám první návrhy obrázků v lepším poměru stran 1:3, aby nevznikaly zbytečně velké čtverce:

Použití v infoboxu je vidět vpravo. --Bazi (diskuse) 17. 6. 2015, 02:14 (CEST)

To je velmi pěkné, díky za zpracování. --Vlout (diskuse) 17. 6. 2015, 12:56 (CEST)
Díky za ohlas, to mě těší. Podobně se dá použít placeholder třeba i pro stavby/obce a stromy/rostliny/přírodniny/živé organismy:
--Bazi (diskuse) 17. 6. 2015, 18:02‎

Také děkuji za svěží sadu návrhů. Dovolím si jen vyjádřit svou nespokojenost se stávajícím textem, který je podle mne současně příliš žargonální a příliš technický. Už na Wikimanii 2013 Ziko van Dijk, který má hodně zkušeností se zapojováním nových lidí do Wikipedie, upozorňoval, že musíme v našem informování mluvit zřetelně a mj. důsledně rozlišovat všechny možné "Commons" (Creative, Wikimedia, …), i proto že dost zmatku už i tak naděláme podobnými výrazy jako jsou Wikipedia, Wikimedia a MediaWiki (s čím už se ale hůř něco udělá). Touto jeho radou se sám snažím řídit a byl bych rád, kdybychom to tak směrem k nováčkům dělali i my tady oficiálně – tj. "Wikimedia Commons" a ne jenom "Commons", když už (to už by tam taky mohlo stát „uložte jej na Commons pod Commons“ :-). Současně mi ale přijde z pohledu uživatele vlastně úplně jedno, kam přesně fotku nahrává – tohle opět řešíme jenom my, kteří si ještě pamatujeme, že někdy v minulosti šlo nahrávat fotky ještě i někam jinam (lokálně do Wikipedie). Nové uživatele bych tímto rozlišováním nezatěžoval, takže navrhuji jednodušší verzi „Máte-li nějaký vhodný, nahrajte nám jej.“ nebo třeba „…poskytněte nám jej.“ Co vy na to? --Blahma (diskuse) 18. 6. 2015, 02:30 (CEST)

Souhlasím s potřebou srozumitelného oslovení uživatelů. Jen mi přijde trochu nevhodné to „nám“, protože to na mě působí dojmem zdůrazněného rozdělování „vy“ vs. „my“ (obecně není motivující podporovat dojem, že „oni“ mají dělat něco pro „nás“). Už i s tím „chybí nám“ jsem měl trochu problém, i když mi to stále připadlo vhodnější než prosté „nemáme“. Dokonce i ten „svobodný“ obrázek je trochu terminus technicus, který nemusí být každému srozumitelný. Pokud ale má odkaz z obrázku vést na stránku, kde se dozví vše potřebné, můžeme si veškeré vysvětlování svobodných licencí a jiných podrobností v prvotní výzvě ušetřit. Mohli bychom pak uvažovat o něčem jako: „Chybí nám vhodný obrázek. Máte-li takový, poskytněte jej.“ nebo „…uložte jej zde.“ --Bazi (diskuse) 18. 6. 2015, 03:49 (CEST)

Proč popisku natahovat tím, co je vidět, že obrázek v článku na první pohled „chybí“. Osobně bych se omezil na věty typu: „Máte-li svobodný obrázek, nahrajte jej prosím; Vlastníte-li svobodný obrázek, uložte jej,“ apod.--Kacir 18. 6. 2015, 04:07 (CEST)

Myslím, že tím je aktuální (a nevítaný) stav dostatečně zdůrazněn. Ovšem formulaci s „… nám…“ také nevidím jako nejvhodnější, co třeba „Chybí zde svobodný obrázek“? --Vlout (diskuse) 18. 6. 2015, 16:01 (CEST) Ostatně podobné formulace obsahují i příbuzné šablony {{Požadavek na portrét}}, {{Požadavek na obrázek}} a {{Nekvalitní obrázek}}. --Vlout (diskuse) 18. 6. 2015, 16:05 (CEST)
Ano, souhlasím s vyjádřením stávajícího nevyhovujícího stavu, IMHO je to vhodná součást motivace. Navíc „chybí zde“ vhodně reflektuje umístění placeholderu právě v tom místě infoboxu, kde by jinak měl být obrázek, kdyby byl k dispozici. --Bazi (diskuse) 18. 6. 2015, 16:33 (CEST)
Také bych byl pro zachování slova "chybí", podle mne vysvětluje čtenáři situaci (zde není obrázek proto, že ho nemáme, ne třeba proto, že se sem podle pravidel nedává nebo že na něj autor zapomněl) a současně předznamenává pobídku k její nápravě. Jinak byl bych spíše pro "nahrajte": slovo "poskytněte" mi připadá trochu odradivě mlhavé a zdeúřední, zatímco pod "nahrajte" čtenář v zásadě pochopí, co má udělat, i když podrobnosti a dodatky se dozví postupně. Všechny nadnesené varianty se mi však zdají přijatelné a děkuji navrhovatelům.--RPekař (diskuse) 18. 6. 2015, 17:01 (CEST)
Ad „chybí zde“) Uvědomme si, že zde články nejsou pro prezentaci různých technických šablon v nich, ale právě naopak. Proto jsem pro minimalizaci jakýchkoli technických sdělení, které by neměly být delší než je nezbytně nutné k předání informace. Rozvádět to lze jinde (v nápovědách, popisech obrázků).--Kacir 18. 6. 2015, 18:34 (CEST)
…a tato diskuse směřuje právě k tomu ujasnit si, co je nezbytně nutné k předání informace – ale také k dosažení zamýšleného účinku (o čemž, pravda, můžeme jen spekulovat). Ono Máte-li svobodný obrázek, nahrajte jej prosím má také redundantní části, člověk přirozeně může obrázek nahrát, jen pokud ho má, a prosím už vůbec žádnou informaci nepředává, takže proč ne jen "Nahrajte svobodný obrázek"?--RPekař (diskuse) 18. 6. 2015, 18:48 (CEST)
V tomto smyslu bych za redundantní označil i „svobodný“, protože to je podrobnost, kterou se člověk může a má dozvědět na odkazované stránce. Zbyde nám tak „Nahrajte obrázek“, což je asi základní jádro sdělení. Otázkou ovšem je, jestli právě v takové osekané formě nejlépe splní požadovaný účel. --Bazi (diskuse) 18. 6. 2015, 18:59 (CEST)
V dané formulaci přece jen rozdíl vidím. Každý má samozřejmě jiný jazykový cit, ale nepovažuji za nejvhodnější – i když samozřejmě možné – použití pouhého rozkazovacího způsobu: „Nahrajte svobodný obrázek“. Za vhodnější bych přece jen považoval doplnit zdvořilé „prosím“ i vyjádření možnosti („máte-li“), která také otupuje rozkazovací způsob. „Svobodný“ duplicitní není, naopak to je IMHO zásadní informace pro čtenáře. Co se pod svobodnou licencí myslí, pak samozřejmě má sdělit nápověda.--Kacir 18. 6. 2015, 19:15 (CEST)
Abych zamezil nedorozumění, Nahrajte svobodný obrázek jsem uvedl jenom jako příklad toho, co postačí k pouhému sdělení informace. Vše navíc ("máte-li", "prosím", "chybí") je právě otázka stylově nejvhodnější a nejúčinnější komunikace se čtenářem, kde se přirozeně uplatní jazykový cit, jak zmiňuje kolega Kacíř. Chtěl jsem jen upozornit, že pokyn – přirozeně co nejkratší – by měl pořád obsahovat složky informační i motivační, takže odůvodňovat použití "chybí" z motivačního hlediska není tak scestné. Já jako přispěvatel třeba při slově "chybí" hned zpozorním. Ale ovšemže kratší varianta kolegy Kacíře bude taky fungovat.--RPekař (diskuse) 18. 6. 2015, 19:40 (CEST)
Správně jste podle mne poukázal na to zásadní – motivaci. Proč by měl někdo nahrávat svobodný obrázek? Když to po náhodných čtenářích budeme chtít jen tak, tak ani sebezdvořilejší vyjádření u nich příliš nadšenou reakci nevzbudí. Jakkoli formulovaný, vždy to bude prostý požadavek. A ten vzbudí maximálně odpor, na základě čeho to po mě chcete, to napadne každého. Naopak informace, že zde obrázek chybí a že je to tak důležitá okolnost, že na ni musíme výslovně poukázat (jinak by přece výzva, stejně jako celá tato diskuze, neměla smysl), může motivovat, povzbudit k činu, k tomu, že se čtenář přesvědčí o tom, že svou troškou může přispět k vylepšení obecně prospěšného projektu. --Vlout (diskuse) 18. 6. 2015, 22:38 (CEST)
Ta motivace – absence obrázku, je ovšem vidět na první pohled. Upozorňování na zjevný fakt, je podle mě už zbytečné, ale nevnímám to jako něco zásadního ve smyslu „pro“ či „proti“. Dosavadní přístup apelu na čtenáře, skrze tyto soubory, nevidím jako účinný (i když s ním souhlasím). Nepamatuji se, že bych za ta léta zaregistroval případ takto nahraného obrázku. Občas se snad nějaký čtenář obrátí přímo pod lípu s dotazem, že má doma fotku, pohlednici apod. a chce ji nahrát.--Kacir 19. 6. 2015, 00:59 (CEST)
Nechtěl bych podceňovat náhodného čtenáře, ale ta „zjevnost“ je podle mne zjevná jen wikipedistům (zkuste si vzpomenout, jak jste Vy začínal s Wikipedií a kolik překvapení Vás v tomto neznámém prostředí ještě čekalo). To, že se někdo dokáže obrátit Pod lípu je jistě výjimka, ostatně proto jsem úplně na počátku celé této operace navrhl, aby byl zvědavý a potencionálně užitečný čtenář naveden na nápovědu. Ta je i po odstranění obrázků naštěstí zachována (ovšem jen v obecném infoboxu Osoba) a doufám, že tomu tak bude i v budoucnu. --Vlout (diskuse) 19. 6. 2015, 09:37 (CEST)

Nejvíce se mi po přečtení výše uvedeného zatím líbí „Máte-li svobodný obrázek, poskytněte jej prosím.“, případně „Máte-li svobodný obrázek, nahrajte jej prosím.“ Souhlasím, že odbornosti si můžeme nechat na prolinkovanou vysvětlovací stránku – na druhou stranu, abychom trochu odradili všechny nadšence s myšlenkou „vždyť na internetu se takových obrázků válí hodně“, považuji za rozumné tam nechat to „svobodný“, aby bylo hned jasné, že nejde o „jen tak nějaký obrázek“, ačkoliv tomu třeba část čtenářů nebude rozumět. A podporuji spíše „poskytnutí“, případně „nahrání“, než „uložení“, protože odkaz nevede přímo na vkládací formulář, uživatel by si měl předtím minimálně přečíst návod a někdy se to nemusí obejít ani bez potvrzovacího e-mailu, takže to není tak bezprostřední. A vyhneme se tím i diskuzi nad tím, jestli se něco nahrává/ukládá „tady“ nebo „sem“ (který použít pád), případně „nám“ nebo „(někam)“ (varianta bez upřesnění slovesa). Nehledě na to, že „uložit“ se spíš váže k zapsání něčeho již připraveného, zatímco „nahrát“ znamená teprve přenos iniciovat a je ekvivalentem k anglickému "upload", o což tu technicky jde (a netechnicky jde o „poskytnutí“). --Blahma (diskuse) 18. 6. 2015, 09:40 (CEST)

Jenom kdyby se někdo divil, proč dnes můj monitorovací skript nefunguje (a chtěl vědět, proč asi veškerý dosavadní monitoring z něj ztratíme, snad aspoň ne úplně včetně skriptu samého), pak čtěte můj příspěvek Pod lípou. Jakmile začnou Wikimedia Labs zase fungovat, vynasnažím se postarat se o rychlé znovuzprovoznění monitoringu (po datu, ze kterého chtějí obnovovat zálohu, jsem dělal nějaké změny, které teď budu muset udělat znovu, ačkoliv jsem měl na víkend úplně jiné plány…). Omlouvám se, že tedy teď nějakou dobu ty odkazy nebudou fungovat (věřím zaměstnancům nadace, že skutečně už jen pár hodin, a že tedy není nutné převádět kvůli tomu infoboxy dočasně na přímý odkaz – když nefungují ze stejného důvodu i mnohem používanější věci jako je např. Geohack). --Blahma (diskuse) 18. 6. 2015, 19:46 (CEST)

Prozatím to asi podle diskuse vidím takto: „Chybí nám/zde svobodný obrázek. Máte-li vhodný, nahrajte jej prosím.“ --Bazi (diskuse) 19. 6. 2015, 18:58 (CEST)

Upraveno. Současně jsem trochu zmenšil písmo, aby se moc neodlišovalo od běžného písma v infoboxu. Jestli by to mohlo být takto, můžeme je nasadit do infoboxů. --Bazi (diskuse) 3. 7. 2015, 18:42 (CEST)
Pěkné, jsem pro. (Mimochodem, máte volné pole pro doplnění shrnutí dílů třetí řady Kanceláře Blaník.) --Vlout (diskuse) 3. 7. 2015, 18:59 (CEST)

@Utar, Gampe, Vojtěch Dostál, Ioannes Pragensis, Blahma: Ještě bych se zeptal na názor dalších výrazných účastníků předchozí diskuse Pod lípou, jestli by tato varianta mohla být o něco přijatelnější. Jednak nová forma obrázku, jednak odkaz vedoucí na funkční nápovědní stránku a jednak s možností zobrazení náhradního obrázku v jednotlivých případech vypnout. Zdá se mi to jako řada vstřícných kroků, které by mohly v součtu zafungovat. Ostatně když je bude vkládat šablona namísto jednotlivého ručního vkládání, bude snazší si je případně i skrýt pomocí individuálních stylů, pokud by i tak (zkušeným wikipedistům) vadily. --Bazi (diskuse) 3. 7. 2015, 19:38 (CEST)

S přidáním sdělení Chybí svobodný obrázek na konec infoboxů bez obrázku, které lze pomocí parametrů skrýt a které obsahuje odkaz na nápovědu o načítání médií, souhlasím. Když ale, tak do všech infoboxů (jedině, že bychom u nějakého předem věděli, že pro skupinu článků, kde se daný infobox používá, žádné obrázky nejsou). Čtenáři pak může být jedno, zda je v článku infobox Osoba, Politik či jakýkoli jiný.
Trochu podobně u obrázků: když už (ale za mne bych se spokojil jen s tou notickou), tak všude: mít defaultní obrázek pro infoboxy kosmických těles, dopravních prostředků i třeba počítačů. Protože těchto různých skupin je mnoho (cca počet infoboxů), byl by potřeba neutrální defaultní obrázek. Tedy jeden základní (bez miniatury nalevo?) a skupinu tématických (viz výše navrhované). Tam mi to už ale zase připomíná šablonu Pahýl: tak dlouho se přidávaly všechny možné varianty, až to skončilo na jediné. No a pak už mi nepřijde takový rozdíl mezi obrázkem a tím sdělením.
Tedy ve zkratce: navrhované obrázky vypadají dobře, ale raději bych použil jen to sdělení na konci infoboxů. Všech infoboxů. A ať už jakkoli, tak přes šablony. --3. 7. 2015, 21:43 (CEST), Utar (diskuse)
Trochu umělá konstrukce, řekl bych. Proč by třeba musel být placeholder u všech infoboxů? Stačí se domluvit na tom, že bude jen u těch, kde je pravděpodobné, že by běžný uživatel mohl snadno přijít ke svobodnému obrázku. Osobu může vyfotit, stavbu nebo obec může nafotit, přírodní útvary, živočichy nebo rostliny může vyfotit, dopravní prostředky může vyfotit. Ale vyfotí třeba kosmická tělesa nebo jazyky, filozofické směry? Samozřejmě je možné, aby byl placeholder i u dalších infoboxů, ale nepočítal bych s tím jako se samozřejmostí. Teď se to řeší kolem osob, protože tady už řadu let jakási tradice, byť třeba nestabilní, existuje. Ale při případném dalším rozšiřování do dalších tematických infoboxů určitě musíme zvažovat, jestli to má smysl. Např. k filmům určitě placeholder smysl nemá, protože obvykle není k dispozici svobodný snímek z filmu. Určitě není pravda, že by počet obrázků odpovídal počtu infoboxů, důkazem toho je obrázek osoby, který je použitelný skoro pro 60 různých infoboxů. Navíc vyrobit podobný vektorový obrázek nezvládne kdekdo, oproti zkopírování jedné šablony pahýlu do jiné šablony pahýlu. A další otázka spočívá v tom, jak moc by množství obrázků vadilo. IMHO pokud zachovají jednotný styl, tak spíš ne (mnohem větší nejednotnost dnes spočívá v samotném stylu různých infoboxů, což by bylo žádoucí přiměřeně sjednocovat). A vždy se to dá korigovat, i kdyby nám to v některém směru přebujelo (což IMHO nehrozí právě kvůli té netrivialitě výroby nového obrázku). Takže spět rovnou k obrázku bez obrázku, jen aby to mohlo být 100% univerzální, je předčasné a neopodstatněné. --Bazi (diskuse) 3. 7. 2015, 22:41 (CEST)
@Bazi: To Vaše nové upozornění je hezčí než původní verze, ale stejně bych byl proti, jelikož je to zbytečně rušivý prvek. Souhlasil bych s drobnou poznámkou a odkazem pod infoboxem ze předpokladu, že svobodný obrázek vůbec existuje (ruší mě např. výzvy k nahrání portrétu osobností, jejichž portrét se nedochoval). Zdravím,--Ioannes Pragensis (diskuse) 4. 7. 2015, 17:11 (CEST)

Tak se mi zdá, že jsme dospěli k vyladění navrhované sady placeholderů, někteří ji přivítali, jiní dřívější kritici zůstávají kritičtí, byť třeba přes drobné zmírnění negace. Našla by se tedy širší podpora k obnovení náhradních obrázků s odkazy na vzniklou nápovědní stránku? Prozatím bych viděl použití alespoň v infoboxech o různých osobách, dále možná v infoboxech obcí a staveb, živočichů a rostlin, přírodních chráněných území… Pro ty by mohly být dosud vytvořené návrhy použitelné. Nebo by se k tomu měl zakládat ŽOK? --Bazi (diskuse) 19. 9. 2015, 17:11 (CEST)

Více psích plemen[editovat zdroj]

Ahoj všem ! Jak jistě víte tak na anglické wikipedii je mnohem víc článků o psech nebo spíše o psích plemenech tak mě jenom napadlo kdyby to chtěl někdo přeložit tak já mu tady přidám odkazy na ty stránky https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Dog_breeds nebo i můžete i z polské wikipedie https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Rasy_ps%C3%B3w , já jsem to několikrát zkoušel přeložit ale bohužel nic. Když ne já tak alespon někdo z vás , jinak předem velice děkuji těm ktěří to přeloží a obohatí tím tak českou wikipedii :) --Martinxxl (diskuse) 12. 7. 2015, 18:40 (CEST)

Tlačítka pro práci se šablonou[editovat zdroj]

V Nastavení v sekci Udělátka jsem si všiml položky Zobrazit tlačítka pro práci se šablonou u navigačních šablon. Protože často upravuji infoboxy, líbila by se mi tato možnost i u infoboxů. Šlo by nějakým způsobem naskriptovat obdobu pro infoboxy? --Dvorapa (diskuse) 16. 7. 2015, 23:05 (CEST)

Zatímco navbox je řešen jednou univerzální šablonou, infoboxy se řeší mnoha roztodivnými způsoby, včetně infoboxů skládaných z jednotlivých položek. Jednak předpokládám, že by to vyžadovalo do každého jednoho infoboxu vložit příslušnou funkci, jednak mi není jasné, jak a jestli vůbec by to mohlo fungovat u těch skládaných. To by bylo opravdu hodně tlačítek u jednoho infoboxu.
Hlavní rozdíl ale bude asi v obsahu: Navboxy obsahují encyklopedický obsah, který je vložený v šabloně, a proto při jeho úpravách musíme editovat šablonu. Infoboxy mají ale v šabloně jen funkční a grafickou stránku, zatímco encyklopedická data jsou vložena v článku, takže nic nebrání wikipedistovi, aby v článku data editoval. Nanejvýš by se dalo uvažovat o odkazu na Wikidata, kde se dají měnit údaje. Ale to už v těch infoboxech, které údaje z Wikidat načítají, je. --Bazi (diskuse) 16. 7. 2015, 23:22 (CEST)
Mně šlo spíše o infoboxy vkládané standardní cestou, které se dají jednoduše identifikovat (viz náhled). Pokud zkusím VisualEditor, po klepnutí na infobox mohu rovnou upravovat jednotlivé položky. Něco podobného mimo VisualEditor tedy podle mě nebude problém. Struktura infoboxu, která se běžně používá a kterou podle mého názoru není složité detekovat a přidat k ní odkaz pro editaci:
{{Nějaký infobox
|položka1=
|položka2=
|položka3=
}}
Nevím, jestli mě chápete, rád bych viděl i u vloženého infoboxu odkaz na editaci dat v něm (například drobné e někde v rohu). Jako jsou odkazy na editaci jednotlivých odstavců vedle nadpisů. Možná jsem Vás zmátl tím odkazem na položku nastavení týkající se navigačních šablon, se kterou to příliš nesouvisí. --Dvorapa (diskuse) 17. 7. 2015, 00:17 (CEST)
Nestačila by editace úvodního oddílu článku udělátkem Odkaz [editovat] zobrazovat i u úvodní sekce? --Matěj Orlický (diskuse) 17. 7. 2015, 00:43 (CEST)
Takhle jsem to měl udělané dosud, poté mě napadl tenhle zlepšovák --Dvorapa (diskuse) 17. 7. 2015, 01:02 (CEST)

Prázdné shrnutí editace vs pískoviště[editovat zdroj]

Mám dotaz. Rád používám v Nastavení volbu Upozornit při vložení prázdného shrnutí editace. Člověk pak nikdy nezapomene doplnit, co vlastně v dané úpravě udělal. Problém je, že když pracuji na pískovišti (např. ladím vzhled nějakého infoboxu apod.) a provádím mnoho editací, zkouším různé věci, apod., tak to je spíše na překážku. Člověk si pak vypomůže tím, že tam pořád dokola zadává něco jako "asdfg" nebo "qwertz" apod. Nešla by tato možnost nějakým způsobem upravit, aby se nevztahovala na pískoviště? --Dvorapa (diskuse) 23. 7. 2015, 16:56 (CEST)

Osobně bych byl spíš proti, ani na pískovišti nechci omylem kliknout na tlačítko pro uložení změn (což je asi jediný důvod, proč to mám zapnuté, po těch letech se už nestává, že bych na vyplnění zapomněl). --Marek Koudelka (diskuse) 23. 7. 2015, 17:00 (CEST)
Mně to tedy taky trochu otravuje, bylo by dobré mít alespoň možnost tu volbu pro pískoviště vypnout (a jinak nechat).--RPekař (diskuse) 23. 7. 2015, 17:19 (CEST)
Sám sobě taky nic nevysvětluju, a tak v tomto případě volím do shrnutí "+", když přidávám a "-", když odebírám nebo přesouvám jinam. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Rosičák (diskusepříspěvky)
Uvítal bych možnost vypnout toto upozornění na svém pískovišti. Paul E (diskuse) 2. 9. 2015, 22:02 (CEST)

Prosím o pomoc Tisk/Export Knihy v PDF[editovat zdroj]

Přesunuto na Wikipedie:Potřebuji pomoc --Bazi (diskuse) 30. 7. 2015, 15:18 (CEST)

3 nápady k diskusím u článků[editovat zdroj]

  1. Založení diskuse u článků by mělo podle mého názoru automaticky přesměrovat na přidání nového tématu nebo nějakým způsobem uživatelům naznačit, že by měli přidat nadpis, například předvyplněním něčeho podobného:
== Nadpis sekce ==


Uživatelé totiž pak vytvoří první příspěvek bez nadpisu, což se projeví v tom, že není zahrnut do obsahu a zobrazuje se nad ním (v případě diskusí s víc jak třemi sekcemi, kdy už se vkládá obsah). Vidět to lze na diskusích k většině článků (hlavně starších).
  1. Při odeslání jakéhokoliv příspěvku by mohla Wikipedie kontrolovat přítomnost podpisu (~~~~), případně vyhodit vyskakovací okénko, že nebyl zadán (podobné tomu, které vyskočí, když máte v nastavení nastaveno upozornění při nevyplněném shrnutí editace).
  2. Při stisknutí tlačítka editace (u jednotlivých kapitol i celkově) by kurzor mohl skočit až na konec. Zvláště u rozsáhlejší diskuse v jedné sekci by to velmi pomohlo. Nevím ale, jestli je to technicky možné.

--Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 17:50 (CEST)

Ad 1) I když mě to taky několikrát napadlo, není moc obtížné zpětně ten nadpis dodat. Já to sám v řadě případů udělal, že jsem zpětně doplnil nějaký neutrální reprezentativní nadpis k dříve probíranému úvodnímu tématu v diskusi. Založit diskusní stránku s tématem pořád ještě můžu tímto postupem: Kliknout na červený odkaz v záložce Diskuse a pak kliknout na záložku Přidat téma. Uznávám, že je to trochu složitější a běžného uživatele to asi nenapadne. Kdyby se ale rovnou nabídlo založení nového tématu i s nadpisem, neměl bych pak možnost jak založit diskusi bez tématu (třeba jen kvůli vložení úvodní cedule).
Také jsem nadpis v řadě případů doplnil, ale přestalo mě to prostě bavit. Chápu, že již založené články botem asi vyřešit nelze, protože přesně, jak říkáte, v některých diskusích je i úvod nebo nějaká úvodní či projektová šablona (byť většina klasických diskusí u obyčejných článků úvod nemá a šablonu lze jednoduše detekovat). Horší mi přijde, že takové diskuse vznikají pořád dál, proto sem píšu. --Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 22:42 (CEST)
Ad 2) Máme udělátko, které uživateli pohlídá, jestli vyplnil shrnutí editace. Asi by mohlo existovat podobné i na podpisy, ale musím připomenout, že jednak i v diskusních stránkách se ne každá editace podepisuje (např. to vložení úvodních cedulí nebo různé opravy překlepů a odkazů apod.) a jednak se podepisují příspěvky i na některých komunitních stránkách, které nejsou v diskusním prostoru (Pod lípou, Nástěnka správců, různé Žádosti o práva, o ověření, o opatření atd.). A nevím, jak by šlo v rozlišit ve jmenném prostoru Wikipedie, která stránka má vyžadovat podpis a která ne.
Nevím, čím jsou udělaná udělátka, ale v MediaWiki je na to obyčejný {{padleft:...}}. V JavaScriptu nebo PHP pak obyčejné parsování titulku nebo webové adresy. --Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 22:42 (CEST)
Na nástěnce správců něco podobného funguje. Nevím, jestli je to tam déle nebo to bylo zavedeno po mém návrhu, každopádně by bylo skvělé to rozšířit do všech diskusí, kde je to relevantní. --Dvorapa (diskuse) 15. 8. 2015, 20:03 (CEST)
Na en-wiki mají dokonce bota, který diskusní příspěvky monitoruje a nepodepsaný příspěvek promptně "podepíše" za vás. --Vachovec1 (diskuse) 15. 8. 2015, 20:10 (CEST)
Ad 3) To si myslím, že nepůjde, nejspíš ne na úrovni české Wikipedie, protože to IMHO bude záležet na samotném editoru. A opět se mi běžně stává, že nechci přidávat reakci na konec, ale někam doprostřed, k příslušnému vláknu. --Bazi (diskuse) 2. 8. 2015, 18:31 (CEST)
@Dvorapa: ad 3: Klikněte na Editovat, klikněte někam do editačního okna, zadejte Ctrl+End pro odskočení na konec. --2. 8. 2015, 22:20 (CEST), Utar (diskuse)
Velmi chytré, to si budu pamatovat, děkuji --Dvorapa (diskuse) 2. 8. 2015, 22:42 (CEST)

Citace periodika[editovat zdroj]

Navrhuji šablonu Citace periodika nalinkovat pomocí interwiki na Cite journal místo současného Cite news. Myslím, že používáme naši Citaci periodika v podstatě jako Cite journal. Navíc to umožní konverzi šablon při automatickém překládání z angličtiny do češtiny pomocí ContentTranslation (vysvětluji v tomto bugu). ContentTranslation nebude vkládat tagy <span> Jsou námitky? Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 22. 8. 2015, 14:06 (CEST)

Mohl by se k tomu prosím někdo vyjádřit? Z potenciálně zainteresovaných mě napadají Matěj Suchánek, Bazi, Jowe, ... díky za reakce --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 9. 2015, 13:36 (CEST)
Pro mě za mě, edituj s odvahou. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 9. 2015, 13:43 (CEST)
Přiznám se, že na to nemám jasný názor, ale nenapadá mě, čemu by to mohlo vadit. Stejně máme víc citačních šablon, které se takto vzájemně ne-úplně-potkávají, viz Cite web vs. Citace elektronického periodika i Citace elektronické monografie. Takže je mi poměrně jedno, kde kam se to bude linkovat.
V souvislosti s citačními šablonami mě napadá a zajímá jiná záležitost: možnost upřednostnění zápisu dat ve formátu rrrr-mm-dd a jejich zobrazování v přirozeném českém formátu d. měsíc rrrr. Ale to bychom odbíhali jinam. --Bazi (diskuse) 2. 9. 2015, 14:15 (CEST)
Proti změně nic nemám. --Jann (diskuse) 4. 9. 2015, 14:07 (CEST)

Portál vs Hlavní stránka[editovat zdroj]

Dobrý den,

nevím, jak je to s oblibou portálů u uživatelů a jejich návštěvností. Myslím ale, že to žádná sláva nebude. Dříve jsem byl dokonce zastáncem toho, že celý jmenný prostor by ani nemusel být a že jsou portály zbytečné. Změnil jsem však (díkybohu) názor, když a) jsem si přečetl Wikipedie:Syndrom zkušeného uživatele b) jsem přepracoval jeden z těch neupravovaných a zastaralých, který pojednává o na české wikipedii nepříliš atraktivním, ale zato důležitém a významném tématu. Jsem si vědom toho, že portály mohou nalákat wikipedisty na dané téma, mohou jim pomoci s navigací v daném tématu a případně jim mohou nabídnout i nějaké novinky nebo zajímavosti o daném tématu. Mnoho čtenářů však ani netuší, jaký mají smysl. Proto mě napadl nápad, který by jistě stál za zvážení. Wikipedista by si mohl v nastavení nastavit, že místo Hlavní stránky chce, aby ho Wikipedie automaticky přesměrovala na jím zvolený portál. Čili když pak klikne na logo Wikipedie, nebo v prohlížeči zadá cs.wikipedia.org (a je samozřejmě přihlášen), tak se mu zobrazí jeho vybraný portál místo Hlavní stránky. Mohlo by to pomoci nejen s propagací portálu a jeho článků měsíce apod., ale také samotného tématu portálu napříč Wikipedisty. Portál je přeci taková Hlavní stránka tématu, které wikipedistu zajímá ne? Já osobně klasickou Hlavní stránku ani nečtu a přeskakuji, protože na ní mnoho zajímavého nenacházím, protože jsem člověk, kterého zajímají pro ostatní nepříliš atraktivní věci. Samozřejmě, že by se jednalo pouze o funkci pro zkušené uživatele, kteří to v Nastavení/Beta zaškrtnou a vyberou svůj zvolený portál, všem ostatním by se normálně zobrazovala Hlavní stránka. Můj nápad má jedno zřejmé úskalí. Technickou náročnost. Udělat to určitě lze, jenom nevím, jestli na úrovni české wikipedie. Ale myslím, že ta myšlenka se všemi jejími pro a proti stojí za to, i kdybychom to měli probít až hluboko do MediaWiki přes všechny správce a vývojáře, kterých by se to týkalo. Co myslíte? --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 10:56 (CEST)

Technická náročnost je asi největší překážka takového nápadu. Vůbec nevím, zda už je někde něco jako "podmínečné přesměrování" implementováno. Nabízí se prezentovat nápad v Idealabu a získat pro to spolupracovníky. Představa, že to naprogramují zaměstnanci WMF, je nereálná - WMF nemá dnes dostatečné kapacity ani pro vývoj daleko důležitějších nástrojů. --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 9. 2015, 11:27 (CEST)
Mohu to zkusit, třeba to někoho nadchne, děkuji. --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 11:42 (CEST)
Zbytečné to takto komplikovat. Opakovaný návštěvník zajímající se pouze o jediný portál si přímo uloží bookmark na tento portál, kterým bude na wikipedii vstupovat (a dostane se na něj, i když mu přihlášení vyprší). Podobně to může udělat s bookmarkem na příslušnou kategorii či podkategorii, často to pro něj bude lepší, než mizerný nebo neexistující portál (kolik jich je kvalitních?). Někdo zase stejným způsobem vstupuje přes sledování posledních změn (můj případ) nebo přes jinou speciální stránku. Naopak logo wikipedie všem pomůže dostat se kliknutím na úvodní stránku projektu, když by ji náhodou potřeboval kvůli jiným tématům (nakonec je to i logické - logo prezentuje celý projekt). Petr Karel (diskuse) 4. 9. 2015, 11:33 (CEST)
Jasně, to jsou další možnosti. --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 11:42 (CEST)

Stále vyzýváte, snad nikoli pro srandu králíkům, pomozte, vylepšete a když se jeden pokusí tak kde nic tu nic[editovat zdroj]

Konečně jsem, tedy snad, po dlouhé a spíš náhodné a nikoli časté snaze nalezl místo, kde všem z Wikipedie napsat, je-li to tedy diskuze k návrhům. Co kdyby mi někdo pomohl?

Upravil jsem několik článků, vždy to bylo nevyhovující, každý si hraje na svém písku tvrdě ve svém volném čase a pomoc se projevuje jen, přečti si pravidla. Opravdu si připadáte tak na výši jako kluk za volantem náklaďáku: z pohledu za nim stojících uzavírá příjezd k benzince, stojím asi třetí za ním na otázku pustíš nás neodpoví pustím, můžete mne objet, ale já tady budu stát a patrně je před svým kolegou hrdý na své IQ, když mu hned nerozumím.

Zabývám se historií, jenže ji nevnímám jako vyřešenou a neměnnou, což je ve starých jednostranných zprávách árijský či latinský nacionalizmus a přitom si troufám říci, s rozšířením a úpravou bych Wikipedii velmi pomohl.

K Wikipedií a tedy demokraticky virtuálně a anonymně nastaveným pravidlům: Žádné vlastní úvahy - u nás tomu říkáme to by blbej neřek kdyby mu hubu roztrh. Vysvětlete mi jak chcete dojít k jakémukoli dalšímu poznání není-li třeba úvahy? Zachovávat technická pravidla - vyzná se jen autor popřípadě technicky zdatný jedinec shledávají naplnění svých tužeb nikoli v pochopení zvažovaného, ale spíš čas věnující opisování přečteného případně sledující technický a politický vývoj. Ty tzv. taga nebo tagy, užívání hranatých závorek na vkládání odkazů či doložení aj. jsou sice vymoženost, ale rozšíření či doplnění uváděného nepřinesou.

Tedy vyhodnocení předkládaného veřejnosti, netýká se speciálních zájmových témat jako jsou výbušné motory či lingvistika, ač ta nikoli úplně a pod: Text článků nebývá správně formulován, protiřečí si, uvádí zjevné nesmysly a setrvává na jednostranných informacích. Ohodnocení krom ješitných jedinců nepostrádá přesnost, vyžadovanou slušnost a v žádném případě není psán jako sarkastická provokace, ale jako odpověď na vaši výše uváděnou potřebu.

Zdraví a těší se na odpověď, jen neví kde a jak to najde, snad když teď půjdu pomalu nazpět a zítra se mi podaří znovu najít tuhle stránku.--62.204.237.130 17. 9. 2015, 01:52 (CEST) Á pro po, když jsem se snažil editovat tak jako na potvoru tam schází tužka na podpis nebo něco jiného a pořád ač jsem přihlášen, podpis vidíte, mi ten stroj píše, ale to máte nahoře v červeně orámovaném žlutém poli. To totiž vypadá, že jsem buď anarchista anebo terorista nejhrubšího zrna.

Dobrý den, děkuji za Váš zájem o Wikipedii. Díval jsem se na Vaši editaci v článku Sámo. Evidentní chyba byla v tom, že jste do textu zamíchal komentář či diskusní příspěvek, který patří úplně jinam. Čtenáři v článku o Sámovi neočekávají otázky na interní chod Wikipedie. Kromě toho byste ve svých příspěvcích do článků měl dávat pozor na korektní pravopis a na encyklopedický styl psaní, který je zde potřeba dodržovat. Jinak riskujete, že Váš text někdo prostě smaže, protože se mu nebude chtít to jazykově upravovat. Hezký den,--Ioannes Pragensis (diskuse) 17. 9. 2015, 09:21 (CEST)
Jak tak čtu tento komentář, který omílá cosi tak dlouze, že se mi to nechce ani číst, tak si říkám v čem je problém. Psát snad umíte. Přečtěte se pravidla nebo si projděte WP:Průvodce a je to. Vaše komentáře k technickým vlastnostem wikipedie v článku samotném jsou opravdu hrubý prohřešek. Vlastní výzkum zde logicky není akceptován protože by si tu pak každý psal co chce a nikdo by to nemohl nijak ověřit. Wikipedie je terciální zdroj, ne primární! --Dominik Matus  diskusepříspěvky 20. 9. 2015, 17:16 (CEST)
Tak pokud Vám vadí strohost přístupu na Wikipedii, pak to je prostě fakt, který se jen tak nezmění. Editoři jsou především tvůrci, pisatelé článků, nebo upravovači. Nikoliv diskutéři a na přílišné muckání si nepotrpí.
K Wikipedií a tedy demokraticky virtuálně a anonymně nastaveným pravidlům: Žádné vlastní úvahy - u nás tomu říkáme to by blbej neřek kdyby mu hubu roztrh. Vysvětlete mi jak chcete dojít k jakémukoli dalšímu poznání není-li třeba úvahy? - pravidla nejsou vytvořena anonymně, stojí za nimi konkrétní lidé. Pro nováčka je samozřejmě těžké zjistit kdo. Chtěl by jste do Wikipedie vnést úvahy? To nepůjde. Síla a oblíbenost Wikipedie je v tom, že drží formát: nezaujaté encyklopedické heslo odrážející to o čem píše literatura. Uvažujte na blogu, na Wikiverzitě, nebo navrhněte založení jiného projektu, kde se bude uvažovat.
Ty tzv. taga nebo tagy, užívání hranatých závorek na vkládání odkazů či doložení aj. jsou sice vymoženost, ale rozšíření či doplnění uváděného nepřinesou. - nápovědy jsem bohužel zastaralé. Dnes používáme VisualEditor - žádné taky nepotřebujete. Editujte jak v textovém editoru. Když Vás někdo napomene kvůli tagům, opačte, že používáte VE a o žádných tazích nic nevíte.
Tedy vyhodnocení předkládaného veřejnosti: víme o tom. Ale změň společnost!
na potvoru tam schází tužka - to bude spíš problém na Vaší straně. Nenačetl se vám JavaScript.
TECHNICKÁ: víme kdo to napsal, když píše že má účet? --Juandev (diskuse) 21. 9. 2015, 09:30 (CEST)
Víme, Wikipedista:Zvažující. --Jann (diskuse) 21. 9. 2015, 17:11 (CEST)