Diskuse s wikipedistou:Packa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

10. let běhu WikiProjektu Fotografování - pojďme to oslavit[editovat zdroj]

Ahoj, rád bych tě pozval na oslavu tak trochu utajeného výročí, 10 let fungování WikiProjektu Fotografování, která proběhne 20. února 2017 v podniku Respublica v Praze. Je to až k nevíře, že ten projekt běží samospádem tak dlouho a to díky nadšencům, kteří pořizují fotografie světa okolo sebe - tedy jinými slovy, i díky tvému úsilí :) Za těch 10 let se nám podařilo vyfotografovat spoustu míst a předmětů, díky čemuž je česká Wikipedie mnohem zajímavějším a barvitějším dílem. A to je něco, co si určitě malou oslavu zaslouží :)

Budeme s Packou moc rádi, když se na oslavu sejdeme v hojném počtu a společně zavzpomínáme na naše počátky, úspěchy či srandovní historky z fotografování ;) Budu se těšit případně na viděnou. --Chmee2 (diskuse) 12. 2. 2017, 17:20 (CET)

Pěkný, jen možná víc vyzdvihnout, že teď už to jsou hlavně nástupci projektu, protože původní myšlenka a princip: tedy někdo napíše, co je třeba fotit, a druhý si to "vezme", už moc neběží. A pak možná "20. února 2017 na wikisrazu v podniku Respublica...". A nakonec jak jsem psal, klidně naznač, že bude dort. --Packa (diskuse) 12. 2. 2017, 17:40 (CET)

Wikikytička[editovat zdroj]

Já se připojuji k poděkování. Nicméně kytičku by si zaloužil i Chmee2:-)--Juandev (diskuse) 20. 2. 2017, 23:43 (CET)

Díky oběma, máš pravdu Juane, Chmee2 si ji zaslouží víc. --Packa (diskuse) 4. 3. 2017, 21:31 (CET)

Viden?[editovat zdroj]

Dne 18. března jsme fotografovat Federální radě ve Vídni. Chtěli byste být tady? Někdy politici musí také někdy být fotografován v České republice ...? --Ralf Roleček (diskuse) 28. 2. 2017, 22:56 (CET)

Děkuji, Ralfe za nabídku. Bohužel mám tu sobotu pracovní povinnosti. Zkoušel jsem si to změnit, ale nejde to. Takže děkuji, ale nemohu - škoda, bylo by to zajímavé. --Packa (diskuse) 4. 3. 2017, 21:23 (CET)
Další myšlenkou: Setkání na hranici ČR-PL (Špindlerova bouda) víkend v květnu se zástupci z Polska, Německa a Česko. Jen málo lidí hovořit o budoucích projektech. Pokud je to možné není, zeptejte se na WM-ČR. --Ralf Roleček (diskuse) 5. 4. 2017, 23:25 (CEST)

Autorské právo - dotazy - GDocs[editovat zdroj]

Ahoj, na [1] se objevil Tvůj dotaz ohledně AP. Jelikož na seminář se, bohužel, nedostanu, chtěl bych jen upozornit na [2], o kterém vím já. Měj se, --Martin Urbanec (diskuse) 1. 3. 2017, 15:13 (CET)

Děkuji, Martine, o této stránce vím,ale myslel jsem něco podrobnějšího, v rozsahu se aspoň blížící odkazované stránce na Commons. --Packa (diskuse) 4. 3. 2017, 21:27 (CET)

Řád Galilea Galilei[editovat zdroj]

Taky mě to napadlo a k poděkování se přidávám. Věřím, že ještě dojde k celkovému vyhodnocení akce, až se spočtou statistiky a nahrají fotky. Ale ze subjektivního pohledu se mi jeví ta akce užitečná i účastnicky příjemná. Díky za ni. --Bazi (diskuse) 4. 4. 2017, 16:27 (CEST)
Díky oběma. Jsem potěšen a rád, že se vám to líbilo. S Blahmou dodáme statistiky o počtu článků a dodaných bajtů, ale v tomto případě je jistě důležitá i ta propagace Wikipedie během sjezdu astronomů. --Packa (diskuse) 5. 4. 2017, 02:10 (CEST)

Místní názvy v jazyce jidiš[editovat zdroj]

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, proč jste smazal z článku Česká Lípa název v jidiš לאיפא Lajpa? Co, prosím, považujete za důležitý důvod?

Podle mě je to, že Česká Lípa má jedno z nejstarších a nejvýznamějších židovských osídlení ve střední Evropě, více jak pět set let, dostatečně důležitý důvod!

Už jen samotný fakt toho, že existuje pro ČL místní název v jazyce jidiš, který z Českých zemí zmizel již na konci 17. století, dává dostatečně dobrý nepřímý důkaz, že se historicky jednalo o velmi důležité židovské sídliště.

Předem děkuji za reakci.

S pozdravem, Talmidavi

Dobrý den, díky že jste napsal a nezačal hned s revertační válkou. Důvod je ten, že z článku nijak nevyplývá, že jde o "jedno z nejstarších a nejvýznamnějších židovských osídlení". Pokud by v článku byl o tomto např. odstavec a tyto informace (o významnosti) by byly doloženy odkazy na věrohodné zdroje, pak by se o tom mohlo diskutovat, i když jiní wikipedisté by mohli mít na věc trochu jiný názor.
Celkově je ve Wikipedii snaha o uvádění co nejméně cizích názvů v úvodu článku, mj. protože to snižuje jeho čitelnost. Ve vlastním textu, zvlášť pokud bude problematice věnovaný odstavec nebo kapitola, to naopak vhodné je. --Packa (diskuse) 14. 4. 2017, 18:57 (CEST)

Astronomický portál[editovat zdroj]

Packo, ahoj. Člověče, mám toho kupu v práci i mimo práci, dostanu se k tomu o víkendu nejdřív. Plus jen nějaké úpravy, aktualizaci a šablonu pryč (snad to projde). Bohužel jsem nikde nenašel, jak přesně se přetváří na miniportál. --Krvesaj (diskuse) 26. 4. 2017, 12:31 (CEST)

Diky, samozřejme o víkendu staci. Ozvu se ještě. --Packa (diskuse) 26. 4. 2017, 12:45 (CEST)
Koukám, že by to zase nemuselo být tak složité zachovat ho jako fungující portál. Hlavní bude vymyslet pár článků měsíce a upravit je na správnou délku. Tak dodat aktuality. Fotka měsíce bude asi jednoduchá a doplnit výročí měsíce o pár novějších. Možná to vidím jako Hurvínek válku, ale snad by to šlo zvládnout.
Jinak postup, jak udělat miniportál, spočívá v podstatě jen z vyházená sekcí, které potřebují aktualizaci. Návod je na Wikipedie:Wikiportál. --Packa (diskuse) 1. 5. 2017, 00:28 (CEST)

Exoplaneta[editovat zdroj]

Zdravím, pokusil jsem se z en přeložit článek exoplaneta a nějak se mi nedaří přeložit dvě věty o prstencích, je to tam i vidět, mohu poprosit o spolupráci? Vidím, že jste v poslední době i aktivní. Snad je článek v lepší podobě než byl. Předem děkuji.--Mirek256 2. 6. 2017, 17:43 (CEST)

Nezlobte se, ale s tím vám moc nepomohu. Už původní text na enwiki je totiž napsán dost nesrozumitelně, k pochopení by asi chtělo si prostudovat celý článek (což nejde, protože online je jako obvykle jen odkaz na arXiv; a i kdyby byl na celý článek, je dost možné, že jako neodborníci bychom tomu nerozuměli). Jediné řešení podle mě je tu část do cswiki prostě nepřekládat: než mít nesrozumitelných 5 vět, raději tu budu mít srozumitelné 2 věty.
Dík, že jste se do tohoto článku dal, protože byl celkově a hlavně v části konkrétních exoplanet zoufale zastaralý. Je to lepší. Jen bych vám doporučil si od článku dát týden pokoj, dělat na něčem jiném a pak se k němu s nadhledem vrátit. Protože je v něm hodně formulací, které by Čech nenapsal, výrazů, které nedávají moc smysl. Aby bylo jasné: to vám nevyčítám. Sám z dob své redakční praxe si pamatuji, že dokud je člověk ve víru práce, nedokáže se oprostit se od těch formulací, které horko těžko přeložil nebo vymyslel. Ale nepřišel jsem na jiný způsob než na článek na čas "zapomenout" (jistě, je možnost to nechat kompletně přepsat někomu jinému, ale takový člověk se většinou nenajde). --Packa (diskuse) 2. 6. 2017, 22:28 (CEST) Doplnění: zkusil jsem upravit úvod, úmyslně bez koukání na článek na enwiki. Pokud jsem tam napsal něco věcně špatně, samozřejmě to opravte. --Packa (diskuse) 3. 6. 2017, 01:34 (CEST)
Pokusil jsem se příslušnou sekci upravit. --Vachovec1 (diskuse) 3. 6. 2017, 00:28 (CEST)
Ty dvě věty teď dávají smysl, dík. Ale celkově to je pořád slabé, jak jsem psal nahoře. Např. u těchto vět není jasné, jestli jde jen o teorii nebo o výsledky pozorování. Kdo se zajímáme o astronomii, víme, že nic takového zatím nebylo objeveno, a že i objev prstence v prvním odstavci je spíše interpretací/zbožným přáním jednoho týmu než odborně přijímaným pohledem. Na tomto článku je zvlášť vidět, proč má být wiki založena hlavně na sekundárních zdrojích. Pak by vypadal jinak. To samozřejmě vůbec není výtka překladateli.,
Jinak sluneční soustava pořád píšeme podle pravidel pravopisu s malým s. Vím, že astronomové už skoro 10 let píší především Sluneční soustava (a vychází to z obecných principů pravidel, že Sluneční soustava = soustava našeho Slunce, ale sluneční soustavy = soustavy jiných "sluncí", o kterých se v době psaní posledních pravidel ještě nevědělo), ale obávám se, že prosazení podobné výjimky z pravidel by na wiki neprošlo. --Packa (diskuse) 3. 6. 2017, 01:34 (CEST)
.I tak dík za pomoc, a dám si od astronomie na týden pokoj, budu se věnovat vlastivědě svého okolí. U těch prstenců se jedná o teorii, jako u více jiných věcí v článku. Ostatně článek exoplaneta byl na en docela dlouho sesazován z nejlepších, zkrácen z 200 kb na 75 kb, a protože se mu nikdo nevěnoval, nějak jsem se jej snažil opravit. Jen doufám, že tam nikdo nebude dávat odkazy na exoplanety.cz, sice se tak nejmenuje, ale je blogem, něco podobného jako máme na cswiki u dinosaurů. A je psaný jen kvůli návštěvnosti a přivýdělku ze zobrazování reklamy. Exoplanety jsou téma, které se v současnosti nesmírně rychle rozvíjí má velice široký záběr, moc na jednoho člověka.--Mirek256 3. 6. 2017, 06:27 (CEST)

WikiProjekt Litovel[editovat zdroj]

Ahoj,

uvádím odkaz na založený WP:WikiProjekt Litovel, kdyby tě to jako účastníka WikiMěsta zajímalo :-)

--Jan.Kamenicek (diskuse) 27. 7. 2017, 09:13 (CEST)

Díky, Honzo, koukl jsme se, zatím v tom moc potenciál necítím, ale uvidíme. --Packa (diskuse) 28. 7. 2017, 03:34 (CEST)

pR Kamenice[editovat zdroj]

[3] není to náhodou duplicita s Kamenice (přírodní památka)? ta je také blízko Bystřice a PR nemůžu nikde na mapě dohledat. JAn (diskuse) 22. 8. 2017, 10:43 (CEST)

Ahoj JAne, přiznám se, že po 7 letech si už nepamatuju, proč jsem to tam napsal :) Ale je to dost pravděpodobné. Tak jsem to v rozcestníku vymazal. --Packa (diskuse) 28. 8. 2017, 11:56 (CEST)

Souhvězdí Persea[editovat zdroj]

Prosím, podívej se na souhvězdí Persea, prý nesprávně používám pojem jasnost, není vysvětlen pojem hluboký vesmír (nemohu v článku vysvětlovat tak základní pojem), nelíbí se sekce mytologie, prý míchání reálných osob s mytologií, poprosil bych o názor či i hlasování. navíc kritik považuje i nejlepší články na anglické wikipedii za nekvalitní a nesrozumitelné.Mirek256 28. 11. 2017, 15:18 (CET)

Ahoj, kdo kde říká, že nesprávně používáš jasnost? Nějak to všechno moc nechápu, jestli to nechceš psát sem, napiš mi mail. Jinak dík za další kvalitní astro článek. --Packa (diskuse) 29. 11. 2017, 21:13 (CET)
Překopíruji Článek by mohl být pro laika srozumitelnější (nutné kritérium nejlepšího článku) a přesnější. Když je v češtině jednotka "Hvězdná velikost (zdánlivá magnituda, zdánlivá hvězdná velikost, zdánlivá jasnost,...", tak by se neměla hned na úvod používat jinak a nepřesně (tedy ani ne zkráceně). A pokud v úvodní shrnutí článku v rámci jednoho odstavce se pracuje 2x s různou podobou jednotky (magnituda, jasnost) a ani jeden není zjevně ten přesný, tak to moc čtení neusnadňuje, přesněji mně to zhoršuje. Podobně když se pracuje s nějakým netriviálním pojmem "hluboký vesmír", tak se má říci, co to je. I jinde by některé pojmy mohly být v textu malinko popsány, naznačeny, aby vylepšily srozumitelnost (např. při čtení čtečkou).

Jinak je to zde Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Souhvězdí Persea Mirek256 30. 11. 2017, 15:18 (CET)

Než jsem se k tomu dostal, je z toho nejlepší článek. Za první se omlouvám, ke druhému blahopřeji. --Packa (diskuse) 9. 12. 2017, 20:58 (CET)

Gábina Koukalová[editovat zdroj]

Ahoj, věděl jsem že to píšu dopředu, ale v neděli nebudu mít čas tak jsem si to napsal dopředu. Kdyby závodila tak to velmi rád přepíšu, ale bohužel se to nestane. V článku na který odkazuji se o cyklistickém tréninku nepíše, ale v jiném článku ano. Stačilo mě upozornit a já bych zdroj doplnil. Připadalo mně hloupé že u pár vět je hned několik zdrojů. Tak jsem ho tam jen nenapsal. A je pravda že trénink to nezpůsobil, ale prvně ucítila bolest. Špatně jsem formuloval větu. Později ji napíši lépe. V pondělí ty informace tam vrátím a popřípadě doplním, když bude nějaká změna, souhlasíš ? Dobrou noc --Podroužek (diskuse) 29. 11. 2017, 22:45 (CET)

Souhlasím, dík. Spíš jde o to, jaké informace jsou ve Wikipedii důležité a co už jde trochu k bulváru. To, kde prvně ucítila bolest, je IMHO právě už za tou hranou. Že bohužel na 99 % žádná změna nenastane, je fakt. A nemáme jen Gábinu: když podobně doplníš informace o Evik, budu rád. Její článek je dost neaktuální. Já sotva stíhám dodávat výsledky a průběhy do článků o jednotlivých závodech. --Packa (diskuse) 29. 11. 2017, 22:54 (CET)
Něco jsem o Evě doplnil, budu ještě pokračovat, je to hodně pracný vyhledávat informace. Podívej se na to a dej vědět jetli je to OK. --Podroužek (diskuse) 9. 12. 2017, 20:38 (CET)
Dík že ses do toho dal. Tímto způsobem by to myslím šlo, ale proč "nejlepší výsledek v její kariéře"? Vždyť minulou sezonu skončila dvakrát třetí. Pak bys určitě měl ubrat to množství čísel – v přehledu sportovní kariéry to chce spíš porovnání a pár umístění, ne odstupy od nejlepších (pokud by to nebylo něco extra zajímavého, jako např. kdyby ve dvou závodech byla o necelou vteřinu na čtvrtém místě). --Packa (diskuse) 9. 12. 2017, 20:53 (CET)
Děkuji za rady, než jsem to opravil tak Harold to upravil. Těch čísel tam bylo opravdu hodně. A text " nejlepší výsledek ..... " jsem četl v nějakém článku. Něco jsem napsal o Jessica Jislová. Myslím že to už je asi ono. Mrkni na to prosím. Budu ještě doplňovat informace. Podívám se ještě na ostatní biatlonistky. Doplň prosím tabulku SP 2017/2018 u Markéty Davidové. --Podroužek (diskuse) 10. 12. 2017, 20:49 (CET)
Pokud jsem to dobře pochopil, ten její nejlepší výsledek se vztahuje disciplíně jako takové, tedy k vytrvalostnímu závodu ([4]). --Harold (diskuse) 11. 12. 2017, 08:29 (CET)
Asi ano, ale IMHO to z toho nevyznělo. --Packa (diskuse) 11. 12. 2017, 15:21 (CET)

Packo, prosím tě, aktualizuješ tabulky českých biatlonistů. Mohl bys do své činnosti případně zařadit i Veroniku Zvařičovou? Díky. --Harold (diskuse) 11. 12. 2017, 08:29 (CET)

Njn, nestíhám :-( Luksatka hodně pomáhal. --Packa (diskuse) 11. 12. 2017, 15:21 (CET)

Česká astronomická společnost[editovat zdroj]

Ahoj, ještě tedy tady k tomuto: ano, určitě, některé mé připomínky jsou věcí názoru, proto jsem také u některých uvedl kondicionál. Nad těmi linky v úvodu jsem přemýšlel podobně jako ty, nakonec jsem si řekl, že čtenář by spíše chtěl být informován při prvním výskytu slov a nebo by zkrátka chtěl být informován, viz tvoje anotace v návrhu pro HS, kde tyto linky nejsou vůbec. Ale nechám to dál na tobě. A ano, s tou recenzí může být problém, zvlášť když je to narychlo, recenzentů je málo, někdy se musí čekat, proto jsem to popisoval jako ideál. Ještě taková blbost, navzdory návodu při vyplňování parametrů návrhu na HS ve znění: neupravujte; máte-li 100% jistotu, že návrh vyhovuje všem kritériím, změňte {{čt/komentář na {{čt/ano i kolegové co navrhují třeba DČ, vyplňují položku "recenze0" slovem komentář. Pruh v pravé části návrhu má pak šedou barvu a na zelenou se změní až s první souhlasnou "recenzí". Je to pak přehlednější. Ale hrabat se ti v tom nebudu. Jinak za málo ohledně úprav. Zdravím, --Pavel Krupička (diskuse) 2. 12. 2017, 00:46 (CET)

Coquimbo[editovat zdroj]

Kolego, prosím vás, nepište už do shrnutí editace takové věci jako „pindy“. [5] Ne že by té větě zestručnění neprospělo, ale to opravdu není důvod někoho ponižovat a zesměšňovat.--Hnetubud (diskuse) 4. 2. 2018, 16:58 (CET)

Kolego, předně děkuji, že jste si na mé osobní stránce přečetl, že v těchto případech mi máte vykat, a že to dodržujete. Dobře, příště to do shrnutí napíšu trochu jemněji, i když myslel si budu pořád totéž, protože to skutečně p***y byly. Nemáte ovšem zcela pravdu, že „odstranění prospělo“: takové výrazy prostě v článcích nemají co dělat (snad jen pokud to není citace nějaké autority). --Packa (diskuse) 4. 2. 2018, 19:55 (CET)
No kdyby se na české wikipedii nevyskytovaly žádné větší prohřešky proti encyklopedickému stylu, mohli bychom si gratulovat. Ale o to zas tolik nejde: podstatné je, že doporučení Wikipedie:Zdvořilost je opravdu lepší dodržovat. Nikdo sem nechodí kvůli tomu, aby se nechal urážet.--Hnetubud (diskuse) 5. 2. 2018, 14:13 (CET)

Wikidata Workshop 2018[editovat zdroj]

Ahoj,

rád bych všem oznámil, že Wikimedia Česká republika organizuje již třetí český workshop zaměřený na Wikidata, který se bude konat 5. května 2018 na Univerzitě Pardubice. Program workshopu do značné míry závisí na jeho účastnících, proto pokud tě o Wikidatech zajímá něco konkrétního, edituj s odvahou. Prosím všechny zájemce o účast na workshopu, aby se zapsali na jeho stránku.

Pokud tě Wikidata workshopy nezajímají, prosím, dej mi vědět (anebo ještě lépe, odstraň se ze seznamu).

Za spolek Wikimedia Česká republika, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 3. 2018, 19:24 (CET)

Děkuji ti Martine, že se o takhle kurz už tak dlouho staráš. Rád přijedu, jen si nejsem jistý, jestli se mi bude hodit. Budu to vědět až tak 14 dní předem. --Packa (diskuse) 12. 3. 2018, 02:40 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté/wikimediáni,

v posledním vydání newsletteru jsem mluvil o kontextové nápovědě, nové části editačního software, který se snaží zodpovídat otázky ještě předtím, než jsou položeny. Dnes bych rád zmínil další z návrhů týmů Nadace Wikimedia týkající se nováčků a zeptal se vás na Váš názor.

Mluvím o lidské nápovědě. Lidská nápověda dovoluje lidem kontaktovat zkušeného wikipedistu přímo během editování a umožňuje nováčkům se zeptat na věci, kterým nerozumí.

To dává smysl zvláště při zapojení kontextové nápovědy, která nejspíš bude zobrazovat velké množství zpráv. Jelikož psaní zpráv tak, aby jim všichni zcela rozuměli je nemožné, nováčci nejspíš budou mít mnoho otázek, které si zaslouží odpověď - nejlépe od živého wikipedisty, který je schopen pochopit nováčkovy problémy daleko lépe, než automatický software.

Rád bych se Vás zeptal na toto: Jak si myslíte, že by lidská nápověda měla být implementována? Jak by měla být propagována nováčkům? Měla by být omezena jen na nováčky, anebo je to zbytečné - či dokonce kontraproduktivní? Jak by se měli připojovat mentoři? Kde byste tuto nápovědu očekávali? Jak by měla vypadat? Prosím, rozepište své myšlenky - je pro nás užitečné pochopit vaši myšlenku, abychom ji dokázali lépe implementovat.

Názory, prosím, směřujte na tuto stránku anebo na můj e-mail martin.urbanec@wikimedia.cz.

Samozřejmě si vždy velmi rád vyslechnu veškeré připomínky k projektu a zodpovím jakékoliv dotazy.

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 9. 4. 2018, 21:59 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - V. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté/wikimediáni,

dnešní vydání newsletteru opět věnuji projektu Kontextové nápovědy.

Zajímaly by mě tentokrát otázky, na které se nováčci často ptají (třeba na stránce Potřebuji pomoc, ale i jinak), jelikož Kontextová nápověda by měla odpovídat právě na takové otázky, bez nutnosti jejich skutečného položení.

Kromě samotných otázek by mě ale také zajímaly rozdíly mezi otázkami pokládanými nováčky, kteří začali editovat za pomoci Wikikurzu a těmi, kteří začali editovat “sami od sebe”. Všímáte si takových rozdílů? Můžete tyto rozdíly nějak popsat?

Prosím, dejte mi vědět, co by dle vás mělo být obsaženo v kontextové nápovědě. Samozřejmě, pokud chcete sdílet cokoliv jiného týkající se nováčků, prosím, neváhejte mi napsat také! Připomínám, že e-mail na mě je martin.urbanec@wikimedia.cz. Své myšlenky můžete také sdílet pomocí mé diskusní stránky na Wikipedii.

Děkuji za vaši pomoc!

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 4. 2018, 09:02 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VI. vydání[editovat zdroj]

Ḿilí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto newsletteru bych vám rád sdělil, čemu se v posledních několika týdnech věnuji v rámci mé role ambasadora projektu Zkušenosti nových wikipedistů - projekt Contribution taxonomy. Contribution taxonomy popisuje mnoho různých druhů workflows, které na Wikipedii mohou existovat. Jako reprezentativní příklady Wikipedií byly vybrány následující jazykové verze: česká, anglická, korejská, francouzská a hindská. Contribution taxonomy pomůže produktovým týmům Nadace Wikimedia lépe pochopit, jak komunita Wikipedie funguje a pomůže jim vyvinout lepší nástroje pro podporu těchto procesů.

Procesem v rámci Contribution taxonomy může být například smazání článků z důvodu porušení autorských práv - na české Wikipedii je zvykem „copyvia“ označit šablonou, dát na příslušný seznam a počkat, nedojde-li povolení, na anglické Wikipedii je tento proces používán pouze pro nejednoznačné případy copyvií. Obdobné odlišnosti se vyskytují i v jiných procesech.

Mým úkolem v rámci Contribution taxonomy je popsat procesy existující na české Wikipedii, tj. určit, jaké procesy používáme, jak často jsou používány, jaké obsahují kroky, jaké existují udělátka na jejich usnadnění a tak podobně.

V budoucnu budou procesy vizualizovány podobně jako v tomto příkladě standardním způsobem v rámci celé Nadace Wikimedia, aby všichni, kteří to potřebují, věděli, jak procesy fungují na různých Wikipediích.

Jak jsem uvedl, výstup by měl být užitečný primárně pro produktové týmy. Napadá vás jiné využití výstupů z Contribution taxonomy? Nebo vás napadají jiné dotazy? Jako vždy, neváhejte mi napsat (e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo tady) s čímkoliv, co vás zajímá.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 5. 2018, 09:25 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

Rád bych nyní s vámi sdílel, co se děje teď. Momentálně se zabývám častými otázkami nových wikipedistů a také problémy, na které noví wikipedisté často naráží.

Chtěl bych se zeptat zvláště těch, kteří pravidelně s nováčky pracují: Jaké jsou nejčastější otázky, které nováčci pokládají? Jak na tyto otázky odpovídáte? Napíšete raději odpověď vlastními slovy a vysvětlujete mnoha lidem tu samou věc znovu a znovu? Nebo pouze pošlete odkaz na nápovědu? Vyřeší někdy nováčci problém v otázce popsaný dříve, než stihnete odpovědět?

Další zajímavou informací bude způsob, jakým se nováčci vlastně ptají. Využívají stránky Potřebuji pomoc? Nebo vám píšou e-mailem? Ptají se na kurzu Wikipedie? Na vaší diskusní stránce? Jiným způsobem?

Dejte mi vědět vaše zkušenosti s otázkami, které nováčci pokládají a s problémy, které řeší, pomocí mého e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusní stránce.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 14. 6. 2018, 19:03 (CEST)

Editaton v Českých Budějovicích, 19. října 2018[editovat zdroj]

Na setkání se těší Czeva a JAn. 14. 8. 2018, 21:07 (CEST)

Focení dle Wikidat[editovat zdroj]

Čau, nechceš (kdyby byl zájem) povyprávět o svých zkušenostech focení dle Wikidat na fws?--Juandev (diskuse) 24. 8. 2018, 09:28 (CEST)

Program FWS[editovat zdroj]

Čau,

bylo by možné to vyhodnocení nenechat na poslední chvíli. Jsem dost zaměstnaný, tak to nechci připravovat dva dny před odjezdem. Díky!--Juandev (diskuse) 5. 9. 2018, 13:06 (CEST)

Vím, už od pondělí na tom dělám. Do soboty dopoledne to bude. --Packa (diskuse) 5. 9. 2018, 22:17 (CEST)

Nástroje[editovat zdroj]

Čau, nástroje jsem umístil pod mg: Wikipedie:Mediagrant/Nástroje.--Juandev (diskuse) 17. 9. 2018, 00:42 (CEST)