Wikipedie:WikiProjekt Československo/Soutěž

WikiProjekt Československo | Soutěžte s námi! | O čem psát | Minulé ročníky | Samet na školách |
Zapoj se do soutěže Československo! Napiš článek k tématu, rozšiř stávající nebo nahraj fotku související s obdobím Československa (od letošního ročníku bez omezení na konkrétní roky) a vyhraj ceny!
27 093 dní! Přesně tak dlouho trvalo období od vzniku prvního společného státu Čechů a Slováků do jeho finálního rozpadu 31. prosince 1992. Pojmy jako Washingtonská deklarace, Mnichovský diktát nebo Socialismus s lidskou tváří jsou pro řadu z nás známé. Během prvorepublikových, pozdějších nesvobodných a nakonec prvních polistopadových let se toho však stalo mnohem více. Velké množství důležitých československých témat však stále na české Wikipedii chybí. Oslavme proto vztahy mezi Čechy a Slováky i naši společně vydobytou svobodu tím, že popíšeme období, v němž nás spojovaly společné dějiny, a zachováme toto povědomí pro další generace!
- Soutěž trvá od 28. října 2023 do 10. prosince 2023.
- Šest vítězů si odnese věcné ceny.
- Prvních X zapojených získá jeden pár tematických ponožek a dvouměsíční členství v Klubu Pánů z Ponožkovic.
- Zapojit se může každý, kdo má přístup k internetu.
Soutěž pořádá spolek Wikimedia Česká republika. V případě dotazů můžete napsat na diskusní stránku. Za odměny pro účastníky děkujeme Klubu Pánů z Ponožkovic.
Děkujeme za vaši účast a za všechny nově přidané informace!
Chci v soutěži napsat nové články nebo rozšířit stávající![editovat | editovat zdroj]

- Jaký článek byste chtěli napsat/rozšířit? Zvolit můžete jakékoliv téma z uvedeného období – a nemusí jít jen o historii nebo politiku. I řada kulturních, technických, vědeckých a dalších témat si svůj článek zaslouží. Seznam chybějících a stručných článků níže berte jako inspiraci, ne jako povinnost.
- Pokud chcete napsat článek nový, nejprve ho zkuste vyhledat, ať zbytečně nepíšete něco, co už existuje. Červeně zvýrazněné tipy níže jsou články chybějící. Modré si říkají o rozšíření. Klikněte na odkaz – a začněte editovat!
- Nevíte jak editovat? Přijďte na náš editaton a my vás to zdarma naučíme! Nebo
- Při psaní článku nezapomeňte používat věrohodné zdroje.
- Do políčka „Shrnutí editace“ napište hashtag (od letošního ročníku bez uvedení roku).
#ceskoslovensko
(viz obr. vpravo). Pomocí tohoto hashtagu pak vaše příspěvky najdeme.
Text musí mít minimálně 2 kB, aby se počítal do soutěže a článek by měl být v souladu s pravidly Wikipedie a principy Wikipedie Články musí souviset s obdobím Československa a měly by být encyklopedicky významné. Šance na vaše zvolení vítězem zvýšíte tak, že rozšíříte více článků nebo založíte nové.
O čem psát[editovat | editovat zdroj]
Témata, která by si zasloužila mít článek na Wikipedii (nebo ho mají ale je moc stručný), naleznete na speciální podstránce. Vytipoval je Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a spolek Wikimedia Česká republika. Samozřejmě si můžete vybrat téma vlastní.
Chci do soutěže nahrát fotky![editovat | editovat zdroj]
Na Wikimedia Commons je žalostně málo svobodných fotek souvisejících s obdobím Československa. Máte doma nějaké v šuplících či rodinných albech? Pokud ne vy, tak určitě vaši (pra)rodiče. Kromě fotografií můžete přidávat i dobové plakáty a jiné grafické materiály (dokonce i videa či zvuky). Nahrajte je na Commons pomocí tlačítka níže:

Díky tomu je obrázek zařazen do soutěžní kategorie a my vidíme všechny pohromadě. Alternativně můžete fotku prvně nahrát a až poté na její stránce kliknout na „editovat“ a do pole stránky vložit kód: {{Soutěž Československo|2023}}
.
Fotky a obrázky, které mohou ilustrovat články na Wikipedii, můžete získat nejen od jejich autorů, ale i měst, archivů, muzeí, nakladatelství... Fotky musí souviset s obdobím Československa a měly by být encyklopedicky významné (alespoň tak, aby mohly ilustrovat nějaký článek). Šance na vaše zvolení vítězem zvýšíte tak, že nahrajete více obrázků.
- Pokud jste autory vhodných fotek, nahrajte je na Commons.
- Pokud nejste autory fotek, musíte navíc získat svolení autora (držitele autorských majetkových práv) s jejich nahráním na Commons, resp. uvolněním pod svobodnou licencí. Skutečný autor musí souhlasit se zveřejněním svých fotek pod svobodnou licencí, což potvrdí jedním e-mailem. Vzor tohoto svolení vám pošleme, kontaktujte jan.beranek
wikimedia.cz.

Pro zajímavost: zde jsou fotky z Československa již nahrané na Commons:
- Sametová revoluce (pouhých 63 fotek! 38 Praha, ostatní města skoro nic)
- Invaze 1968 (jen 46 fotek)
- Fotky z Československa podle dekád (desítky fotek): 40. léta | 50. léta | 60. léta | 70. léta | 80. léta
- Fotky Prahy dle jednotlivých let
- Fotky dle autorů: Nejzajímavější fotky těchto dekád na Commons jsou zřejmě od fotografa Františka Dostála nebo Jaroslava Kučery. Několik z nich uvolnil i Jindřich Štreit, Jan Reich a další čeští fotografové .
Vzhůru do toho![editovat | editovat zdroj]
Teď už byste měli vědět vše, co k soutěžení potřebujete. Tak vzhůru do toho!