Washingtonská deklarace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Washingtonská deklarace, plným názvem Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou československou, je prohlášení československé nezávislosti exilovou vládou, podepsané jejím předsedou Tomášem Garrigue Masarykem, Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem. Vznikala ve dnech 13. - 16. října 1918. Ve Washingtonu 17. října ji Tomáš Garrigue Masaryk předal americké vládě a prezidentovi Thomasi Woodrowu Wilsonovi. Vydaná byla v Paříži 18. října 1918.[1][2] Autorství prohlášení je připisováno Masarykovi.[3]

Text deklarace[editovat | editovat zdroj]

V deklaraci se mimo jiné uvádí: Československý stát bude republikou. Ve stálé snaze o pokrok zaručí úplnou svobodu svědomí, náboženství a vědy, literatury a umění, slova, tisku a práva shromažďovacího a petičního. Církev bude odloučena od státu. Naše demokracie bude spočívati na všeobecném právu hlasovacím. Ženy budou postaveny politicky, sociálně a kulturně naroveň mužům. Práva menšiny budou chráněna poměrným zastoupením: národní menšiny budou používat rovných práv. Vláda bude míti formu parlamentární a bude uznávati zásady iniciativy a referenda. Stálé vojsko bude nahrazeno milicí. Československý národ provede dalekosáhlé sociální a hospodářské reformy, velkostatky budou vyvlastněny pro domácí kolonisaci, výsady šlechtické budou zrušeny. Uveďme ještě epilog: Ve své zahraniční politice přijme československý národ plnou část odpovědnosti za reorganizaci východní Evropy. Přijímá cele demokratický a sociální princip národnostní a souhlasí s naukou, že veškeré úmluvy a smlouvy mají být sjednány otevřeně a upřímně, bez tajné diplomacie.

Naše ústava postará se o účinnou, rozumnou a spravedlivou vládu, která vyloučí jakékoliv zvláštní výsady a znemožní třídní zákonodárství.

Demokracie porazila teokratickou autokracii. Militarismus je zničen - demokracie je vítězná - na základech demokracie lidstvo bude reorganizováno. Mocnosti temnoty sloužily vítězství světla - vytoužený věk lidstva vzchází. Věříme v demokracii - věříme ve svobodu - a ve svobodu vždy větší a větší. Dáno v Paříži, dne 18.října 1918.

profesor T. G. Masaryk, předseda ministerské rady a ministr financí, generál, Dr. Milan Štefánik, ministr národní obrany, Dr. Edvard Beneš, ministr zahraničních věci a ministr vnitra.

Dějinné souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Podle Masaryka měla deklarace velký ohlas jak na veřejnosti, tak ve vládních kruzích. Pochvalně se o ni vyjářil údajně i prezident Wilson.[3] Současně s publikováním Washingtonské deklarace ministr Rakousko-Uherska Julius Andrássy zaslal prezidentovi USA Woodrow Wilsonovi nótu (Andrássyho nóta), ve které deklaroval ochotu své země přistoupit na mírové podmínky USA a souhlasí s uznáním práv Čechoslováků a Jihoslovanů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Washingtonská deklarace (18. 10. 1918); moderni-dejiny.cz
  2. Gronský (2005), str. 35.
  3. a b PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. Praha : Nakladatelství BRÁNA, 2012. 720 s. ISBN 978-80-7243-597-5. S. 73-78.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GRONSKÝ, Ján. Komentované dokumenty k ústavním dějinám Československa. I. Díl, 1914-1945.. Praha : Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2005. ISBN 80-246-1027-2.  
  • Jan Blahoslav Kozák: Tomáš Garrigue Masaryk a vznik Washingtonské deklarace v říjnu 1918, 116 str., Melantrich, Praha 1968

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]