Trojdohoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o původním spojenectví tří států. Možná hledáte: Státy Dohody po rozšíření.
Ruský plakát znázorňující Trojdohodu

Jako Trojdohoda nebo Dohoda (řidčeji, hlavně ve starší literatuře Ententa z franc.) je označováno spojenectví Francie, Ruska a Velké Británie, které vznikalo v letech 18931907 především jako protiváha k expanzivním tendencím centrálních mocností (Německo, Rakousko-Uhersko a Itálie). Oba tábory se pak střetly v první světové válce, po jejímž vypuknutí se k původní Trojdohodě přidávaly další státy – například Itálie, která tím přešla na opačnou stranu konfliktu. Trojdohoda se tak stala základem 25členné válečné koalice nazvané Dohoda.

Spojenecká smlouva mezi Francií a Ruskem existovala už od 1893/1894. Základ Trojdohody byl vytvořen 8. dubna 1904 smlouvou mezi Británií a Francií, nazývanou srdečná dohoda, ve které tyto státy mj. vyřešily své spory o kolonie, což byl předpoklad vzájemného spojenectví. 31. srpna 1907 byla podobná smlouva uzavřena rovněž mezi Ruskem a Británií, čímž byl spojenecký blok v podstatě dotvořen.

Jako původně spíš posměšné označení vzniklo podle této dohody rovněž označení Malá dohoda pro spojenectví Československa, Rumunska a Jugoslávie.[zdroj?]