Ústřední mocnosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Trojspolek)
Skočit na: Navigace, Hledání
Trojdohoda a centrální mocnosti během 1. světové války
     Dohoda
     Kolonie, dominia a teritoria Dohody a Dohodou okupovaná území
     Ústřední mocnosti
     Kolonie Ústředních mocností a okupovaná území
     Neutrální země

Ústřední mocnosti (též Centrální mocnosti či Trojspolek, německy Mittelmächte, Maďarsky Központi hatalmak, turecky İttifak Devletleri, bulharsky Централни сили) byl blok mocností, existující od konce 19. století do konce první světové války. Původně zahrnoval mocnosti střední Evropy a Středomoří (Německo, Rakousko-Uhersko a Itálii), které se kvůli historickému vývoji a poloze nedostaly včas k založení a získání kolonií a musely se bez nich buď obejít, nebo se spokojit se „zbytky“. Později ze spolku odešla Itálie a naopak se přidala Osmanská říše a Bulharsko.

Během první světové války tvořily jeden z bloků, jejich protivníkem byla Trojdohoda. Po vítězství Dohody v první světové válce byly ústřední mocnosti podle mírových smluv nuceny nést odpovědnost za vypuknutí války.

Členské mocnosti[editovat | editovat zdroj]

„Spojené síly vedou k cíli.“ - dobová pohlednice ukazující vládce všech čtyř států Ústředních mocností

Členy Ústředních mocností bylo Německé císařství, Rakousko-Uhersko, Osmanská říše (která se přidala v roce 1914) a Bulharsko (1915).[1] Původním členem bloku byla i Itálie, která však nakonec bojovala na straně Dohody (což naznačovalo její chování ještě před válkou, např. smlouvy s Francií), když u ní nakonec převážilo s rozsáhlými územními požadavky spojené přirozené nepřátelství vůči Rakousko-Uhersku a větší výhody jí poskytovalo spojenectví s Dohodou (Trojdohodou).

Termíny Dvojspolek a Trojspolek označují spíše smluvně zakotvené spojenectví Rakousko-Uherska a Německa (Dvojspolek – smlouva podepsaná 7. října 1879), k nimž se později (20. května 1882) přidala i Itálie, čímž vznikl Trojspolek (šlo ovšem o podepsání nové smlouvy, „dvojspolková“ smlouva přitom zůstala nadále v platnosti).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Meyer, G.J.(2007). A World Undone: The Story of the Great War, 1914 to 1918. Delta Trade Paperback. ISBN 0553382403.