Irové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Irové
Muintir na hÉireann

Oscar Wilde portrait.jpgLiam Neeson Deauville 2012.jpgBono at the 2009 Tribeca Film Festival.jpgBram Stoker 1906.jpgCillian Vallely on Uilleann Pipes.jpgGeorge best 1976.jpg
Mary McAleese.jpgHRM EHS p56.jpgPierceBrosnanCannesPhoto2.jpgAodh Mór Uî Néill (anglicisé comme, Hugh The Great O'Neill).jpgRobert Boyle 0001.jpgStbrigid.jpg
Andrea corr glastonbury.jpgTheobald Wolfe Tone - Project Gutenberg 13112.pngSir Edward Carson, bw photo portrait seated.jpgArthur Guinness.jpgBrian Boru, King of Munster.jpgSir Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington.pngSaoirseRonanSept11TIFF.jpg
Jonathan Rhys Meyers Cabourg 2013.jpgDaniel O'Connell.pngJames Joyce by Alex Ehrenzweig, 1915 restored.jpgEnyasweet.jpgWilliam Butler Yeats by George Charles Beresford.jpgDouglas Hyde 2.jpgMichael Collins 1921.jpg

1. řada: Oscar WildeMaureen O'HaraLiam NeesonBonoBram StokerCillian VallelyGeorge Best

2. řada: Mary McAleeseErnest ShackletonPierce BrosnanUna HealyHugh O'NeillRobert BoyleSaint Brigid
3. řada: Andrea CorrTheobald Wolfe ToneEdward CarsonArthur GuinnessBrian BoruVévoda z WellingtonuSaoirse Ronan
4. řada: Jonathan Rhys MeyersDaniel O'ConnellJames JoyceEnyaW.B. YeatsDouglas HydeMichael Collins

Populace
odhadováno na 80 000 000[1]
Země s významnou populací
IrskoIrsko Irsko 4 500 000
USAUSA USA více než 40 000 000
Spojené královstvíSpojené království Spojené království 6 000 000
KanadaKanada Kanada 4 300 000
AustrálieAustrálie Austrálie 5 900 000
ArgentinaArgentina Argentina 1 000 000
MexikoMexiko Mexiko 600 000
Jazyk(y)

angličtina, irština

Náboženství

převážně římskokatolické

Irové (anglicky Irish people, irsky Muintir na hÉireann, na hÉireannaigh, na Gaeil) jsou evropská etnická skupina, která pochází z Irska, země na severu západní Evropy. Lidé irského etnika mimo Irsko jsou běžně v mnoha západních zemích a anglicky hovořících zemích. Velký počet lidí irského původu žije ve Spojených státech, asi desetkrát více než v Irsku samém.

Původ[editovat | editovat zdroj]

V průběhu posledních 9000 let bylo Irsko svědkem nájezdů mnoha různých skupin lidí na jeho pobřeží. Prvními legendárními příchozími byli lidé kmenů Nemed, Fomor, Firbolg a Tuatha Dé Danann, kteří jsou dnes (s výjimkou Firbolgů) považováni spíše za mytologické bytosti, než skutečné nájezdníky.

Starodávní Irové – tvůrci památek Ceide Fields a Newgrange, jsou téměř neznámí. Ani jejich jazyk, ani to jak sami sebe nazývali není známo. Až do poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu, bylo Irsko známo pod různými názvy. Irové sami je nazývali Banba, Scotia, Fódla, Ériu, Římané ostrovu říkali Hibernia nebo Scotia a Řekové Ierne.

Stejně tak názvy pro obyvatele Irska byly různé. Staří Římané je nazývali Attacotti, Scoti a Gael. Slovo Gael bylo odvozeno ze staré welštiny, gwyddel (znamená nájezdníci), bylo Iry přijato pro označení sebe sama. Stejný význam má označení pro Vikingy, které je spíše popisem jejich činnosti (nájezdy, pirátství), než skutečného etnického spříznění.

Název Irish (Ir) a Ireland (Irsko) je odvozen od slova Érainn[zdroj?], označení pro lid žijící v dnešním středním a jižním Munsteru. Jejich poloha byla výhodná pro obchod se zámořskými sousedy (západ Británie, Galie a Hispánie) a to vedlo k převzetí názvu pro obyvatele celého ostrova.

Irský ostrov obývaly etnika Airgialla, Fir Ol nEchmacht, Delbhna, Fir Bolg, Érainn, Eóganachta, Mairtine, Conmaicne, Soghain a Ulaid.

Příjmení[editovat | editovat zdroj]

Některá irská příjmení byla poangličtěna v době anglické kolonizace v 16. století.

Pro osoby keltského původu je společné to, že jejich příjmení začíná na „Ó“ nebo „Mc“ (méně časté je „Mac“ a zkrácené na pouhé „Ma“ na začátku jména). „O“ bylo původně Ó se přechýlilo z Ua (původně hUa), což znamená „vnuk“ nebo „potomek“ jmenované osoby. Například potomci irského krále Briana Boru byli známi jako Ua Brian (O'Brien) klan. Předpona je psána jako O’. Kimberly Powell vysvětluje, že „apostrof, který obvykle následuje za písmenem O ... pochází z omylu anglicky mluvících úředníku z alžbětinských dob, kteří si to vykládali jako tvar slova of.[2]

„Mac“ nebo „Mc“ znamená „son of“ (syn ...) a začíná tak mnohé irské příjmení. Není zde pravidlo, že by Mac bylo skotské a Mc irské: Mc je jednoduše zkratka předpony Mac. Zatímco předpony Mac a Ó jsou keltského původu, Mc je více rozšířeno v Ulsteru a Ó je méně běžné ve Skotsku než v Irsku. Některá společná příjmení začínající předponou Ó jsou: Ó Ceallaigh (Kelly), Ó Gallchobhair (O'Gallagher), Ó Hainbhthin (Hanifin, Hanifan etc.), Ó Raghallaigh (O'Reilly), Ó Laoidheach (Lee), Ó Néill (O'Neill), Ó Briain (O'Brien),O Fallamhain (O'Fallon) Ó Conchúir (O'Connor), Ó Cathasaigh (O'Casey), Ó hÍcidhe, Ó Laoire (O'Leary), Ó Seachnasaigh (O'Shaughnessy),Ó Greaney (O'Greaney), Ó Dónaill (O'Donnell), Ó Dubhda (O'Dowd), Ó Tuathail (O'Toole), Ó Meadhra(O'Meara), Ó Mealaigh (O'Malley), Ó hEadhra (O'Hara), Ó Bradaigh (O'Brady) a Ó Seanacháin (O'Shanahan). Některá příjmení začínající předponou Mac jsou: Mac Diarmada (MacDermott), Mac Cárthaigh (MacCarthy), Mac Donnachadha (MacDonough), Mac Dómhnaill (MacDonnell), McElligott, Mac Coileáin (MacQuillan), Mac Aonghusa (MacGuinness, Magennis), Mac Lochlainn (MacLaughlin), Mac Uidhir (MacGuire), Mac Mathúna (MacMahon) Mac Gadhra (McGeary) a Mac Cormaic (MacCormack). Žádný tvar není upřednostňován, takže se například používá jak MacCarthy tak McCarthy.

Je zde i početná skupina příjmení odvozených od severských vlastních jmen, jako Sweeney ze Swein a Mc Auliffe z Olaf. Příjmení Cotter, obvyklé v Corku, je odvozeno od severského vlastního jména Ottir.

„Fitz“ je zkomolenina francouzského „fils de“, používaného Normany a které znamená „son of“ (syn ...). Normané byli potomky Vikingů kteří se usadili v Normandii a zcela přejali francouzské způsoby a jazyk.

Jména začínající na Fitz jsou: FitzGerald (Mac Gearailt), FitzSimons (Mac Síomóin), FitzGibbons (Mac Giobúin), Fitzpatrick (Mac Giolla Phádraig) a FitzHenry (Mac Anraí), mnozí z jejich nositelů jsou potomky Normanských osadníků.

Podobná příjmení jsou častá ve Skotsku a to z důvodu používání stejného jazyka a masové imigrace Irů do Skotska koncem 19. a začátkem 20. století. Skotská příjmení jsou rozšířena v Ulsteru, v důsledku vzájemných sňatků a předreformační katolické imigrace.

Vlastní jména[editovat | editovat zdroj]

Některá vlastní jména v dnešním Irsku jsou odvozena z tradičních irských jmen a poangličtěných irských jmen, ačkoliv anglická jména zůstávají stále oblíbená.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Irish people na anglické Wikipedii.

  1. The island history, discoverireland.com
  2. Kimberly Powell, Common Surnames of Ireland, About.com accessed 09/03/07 11:03 (UCT)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]