Bono

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bono
Základní informace
Rodné jméno Paul David Hewson
Narození 10. května 1960 (57 let)
Irsko Dublin, Irsko
Žánry Rock, alternative rock
Povolání Muzikant, zpěvák-skladatel, aktivista, filantrop
Nástroje Zpěv, kytara, harmonika
Aktivní roky 1976–dosud
Příbuzná
témata
U2
Ocenění MusiCares Person of the Year (2003)
Cena TED (2005)
Philadelpská medaile svobody
rytíř Čestné legie
komandér Řádu umění a literatury
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Ali Hewson (od 1982)
Ali Hewson
Děti Eve Hewson
Podpis Podpis
Web www.u2.com
Významný nástroj
Gretsch Irish Falcon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bono, vlastním jménem Paul David Hewson (* 10. května 1960 Dublin, Irsko) je zpěvák irské skupiny U2. Je autorem většiny textů písní této skupiny, jež jsou často postaveny na politických, sociálních či náboženských tématech.

Měl několik přezdívek: první byla „Steinvic von Huyseman“, dále jen „Huyseman“, „Houseman“, „Bon Murray“, „Bono Vox of O'Connell Street“, a nakonec pak „Bono“. „Bono Vox“ je odvozen od Bonavox, obchodu s pomůckami pro neslyšící. V překladu z latiny to znamená dobrý hlas.

Zájmy[editovat | editovat zdroj]

V kapele působí hlavně jako zpěvák a textař, kromě toho ještě hraje na kytaru, harmoniku a piano. Vyjma aktivit spojených s chodem skupiny se věnuje charitativní činnosti, zejména týkající se afrického kontinentu a nejchudších zemí světa. Při svých setkáních s vrcholovými politiky světových velmocí apeluje na oddlužení nejchudších zemí, boj proti nemoci AIDS a jiné. Jeho dalším koníčkem je malování, ilustroval například dětskou knížku Péťa a vlk. Stal se také spolupracovníkem renomovaného amerického deníku The New York Times, kam bude přispívat do vlastního sloupku.[1]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho matka Iris Hewson zemřela v roce 1974, když připravovala pohřeb svého otce – bylo mu tenkrát 14 let. Jeho otec Bobby Hewson zemřel na rakovinu v roce 2001. Matka byla protestantka a jeho otec katolík, což bylo v nábožensky zaměřeném a rozčleněném Irsku nevšední spojení. Má ještě staršího bratra Normana. V roce 1982 se oženil se svojí školní láskou Alison Stewartovou, se kterou mají 4 děti: dcery (Jordan, Memphis Eve) a syny (Elijah Bob Patricus Guggi Q, John Abraham).

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Vstupní brána do Bonova domu na Vico Road v Dalkey, Irsko.

Je alergický na salicyláty obsažené např. ve víně, to u něj způsobuje malátnost, rudnutí očí nebo dokonce ztrátu hlasu. Také má oči citlivé na světlo, kvůli tomu často nosí brýle různých barev.

Hodně jej zasáhla smrt jeho matky, později o ní vznikly písně „Tomorrow“, „I Will Follow“, „Mofo“, nebo „Out of Control“. Poté, co mu zemřel otec, složil píseň „Sometimes You Can't Make It On Your Own“.

V roce 2006 byl za svoje zásluhy v hudbě a charitativní činnosti povýšen britskou královnou Alžbětou II. do rytířského stavu. Nemůže však používat titul sir, neboť není občanem Spojeného království.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z Bona bude novinář „na částečný úvazek“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]