Donald Trump

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Donald Trump
Donald Trump hovoří v New Hampshire 19. srpna.
Donald Trump hovoří v New Hampshire 19. srpna.
Narození 14. června 1946 (69 let a 244 dní)
Queens, New York, USA
Bydliště Trump Tower
Alma mater Fordham University
Pensylvánská univerzita
Newyorská vojenská akademie
Wharton School
Povolání průmyslník, Investor, restauratér, spisovatel, podnikatel, politik, byznysmen a Prominenter
Politická strana Republikánská strana
Manžel/ka Ivana Trumpová (19771992)
Marla Maples (19931999)
Melania Trumpová (od 2005)
Děti Donald Trump, Ivanka Trumpová, Eric Trump a Tiffany Trump
Rodiče Fred Trump
Podpis Donald Trump - podpis
Web www.donaldjtrump.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Donald John Trump (* 14. června 1946, New York) je americký obchodní magnát, politik, televizní hvězda a spisovatel. Je předsedou a generálním ředitelem Trump Organization, která se zabývá nemovitostmi. Trump je též zakladatelem společnosti Trump Entertainment Resorts, která provozuje mnoho kasin a hotelů po celém světě. Podle seznamu časopisu Forbes je Donald Trump 488. nejbohatším člověkem světa. Díky své reality show The Apprentice na americkém televizním kanále NBC se stal ještě slavnějším.

16. června 2015 Trump formálně oznámil svoji kandidaturu na prezidenta Spojených států amerických ve volbách v roce 2016 za Republikánskou stranu.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 1977 se Trump oženil s Ivanou Zelníčkovou (Česko) a spolu mají tři děti: Donalda Jr., Ivanku a Erica. Rozvedli se roku 1992. V roce 1993 se oženil s Marlou Maples (USA) a mají spolu dceru Tiffany. Rozvedli se v roce 1999. V roce 2004 se rozhodl znovu oženit. V roce 2005 si vzal Slovinku Melanii Knavs. Melanie mu porodila jeho páté dítě jménem Barron William Trump.

Původ a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Donald John Trump se narodil v Queensu, v New Yorku. Jeho rodiči byli Fred Christ Trump (11. říjen 1905, New York – 25. červen 1999) a Mary A. MacLeodová (10. květen 1912, Skotsko – 7. srpen 2000). Jeho prarodiče z otcovy strany byli němečtí emigranti, kteří se přistěhovali do Spojených států v roce 1885. Mladý Donald studoval na Kew-Forest School v Forest Hills, v Queensu, ale po těžkostech, ve třinácti letech, ho rodiče poslali na New York Military Academy. Tam získal akademické vzdělání, hrál v univerzitním fotbalovém a basketbalovém týmu. Od basketbalového trenéra dostal v roce 1964 cenu Coach's Award. Trump studoval dva roky na Fordham University před přestupem na Wharton School at the University of Pennsylvania. Po absolvovaní v roce 1968, v bakalářském studiu v odboru ekonomie a koncentrace ve finančnictví, nastoupil do otcovy firmy.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Trump začal svou kariéru ve společnosti svého otce, v Trump Organization. Jedním z jeho prvních projektů byla revitalizace bytového komplexu Swifton Village, v Cincinnati, Ohio. Když Trump Organization předal Swifton Village, dosáhli zisku 6 milionů amerických dolarů.

V roce 1980 v New Yorku začaly práce na obnovení Wollmann stadionu v Central Parku. Projekt měl předpokládaný stavební plán na 2½ roku. Jenže v roce 1986 nebyli ani blízko dokončení a už proinvestovali 12 milionů dolarů. Trump nabídl převzetí těchto prací bez poplatku. Nabídka byla odmítaná, dokud se nedostala do pozornosti médií. Nakonec Trump dostal příležitost a z dostupných $3 milionů vyčerpal jen $750 000.

Do konce osmdesátých let se Trump dostal do finanční krize. Výstavbu svého třetího kasína, Trump Taj Mahal (Atlantic City, New Jersey), financoval většinou z půjček s vysokým úrokem, které nedokázal splácet. Banky a držitelé dluhopisů ztratili stovky milionů dolarů. Trump musel převést 50% vlastnictví v kasínu na původní držitele dluhopisů, aby snížil úrokovou sazbu a dostal víc času na splacení dluhu. Do roku 1994 se Trumpovi podařilo značně snížit svůj $900 milionový osobní dluh a též výrazně snížil svůj $3,5 miliardový obchodní dluh. V roce 1995 spojil svoje kasína do společnosti Trump Hotels & Casino Resorts.

Trump Tower v New Yorku
40 Wall Street, pohled z východní strany

Nemovitosti[editovat | editovat zdroj]

Budovy, které vlastní[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční budovy, které nesou jeho jméno[editovat | editovat zdroj]

 • Trump International Hotel and Tower (Toronto)
 • The Palm Trump International Hotel and Tower (Dubaj)
 • Trump Ocean Club International Hotel and Tower (Panama City)
 • Trump Ocean Club Baja Mexico (nedaleko od San Diego)

Média[editovat | editovat zdroj]

Donald Trump byl dvakrát nominovaný na cenu Emmy Award a vystoupil v několika filmech (Sám doma 2) a seriálech (The Nanny, Days of our Lives). Mnohokrát byl hostem různých talk-show.

V roce 2003 se Trump stal výkonným producentem a moderátorem soutěžní reality show The Apprentice na kanále NBC, v kterém skupina lidí bojovala o práci v jeho podniku. V první sérii The Apprentice dostával Trump plat 50 000 dolarů za jednu epizodu, ale po úspěchu programu byl odměňován 3 miliony za epizodu. Po 10 sériích přidal spin-off The Celebrity Apprentice, kde vystupovaly celebrity a peníze, které se jim podařilo vybrat v každém kole, šly na charitativní projekt dle výběru projektového manažera vítězného týmu. V roce 2007 dostal za The Apprentice hvězdu na hollywoodském chodníku slávy (Hollywood Walk of Fame).

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 Trump žaloval známého reportéra novin Times, Timothyho O’Briena (který údajně přeháněl jeho čistý majetek) a jeho vydavatele Warnera Bookse o 2,5 miliardy dolarů, protože mu podle něho způsobili takovouto ztrátu. Spor ovšem nevyhrál.

Trump byl dle svých slov proti americké invazi do Iráku v roce 2003 a během televizní debaty republikánských kandidátů na prezidenta v září 2015 kritizoval kvůli válce v Iráku tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe a jeho bratra Jeba Bushe.[1] Trump také prohlásil, že bývalá americká ministryně zahraničí z let 2009 až 2013 Hillary Clintonová "zabila stovky tisíc lidí vlastní hloupostí... Z Blízkého východu se pod jejím vedením stala hotová katastrofa."[2]

Utratili jsme 4 biliony dolarů ve snaze svrhnout různé lidi. Které, na rovinu, kdybychom měli tady a mohli jsme tak utratit 4 biliony dolarů ve Spojených státech na opravu silnic, mostů, našich letišť a spoustu dalších problémů, jež máme, by utraceny byly mnohem lépe.[2]

Trump se po spuštění The Apprentice stal šéfem i dalších projektů jako byly soutěže krásy Miss USA a Miss Universe Pageant, které vysílala NBC. V roce 2015 oznámil, že bude kandidovat na prezidenta Spojených států amerických. Při projevu, ve kterém svou kandidaturu ohlásil, mimo mnoha jinými věcmi řekl, že jako prezident postaví velkou zeď na hranicích s Mexikem a Mexičané ji zaplatí:

Když Mexiko posílá své lidi, neposílají své nejlepší z nich. Neposílají tebe nebo tebe. Posílají lidi, kteří mají spoustu problémů a přinášejí tyto problémy k nám. Přinášejí drogy, přinášejí kriminalitu, jsou to znásilňovatelé a někteří – předpokládám – jsou dobří lidé.

Stanice NBC Universal krátce poté oznámila, že na základě Trumpových hanlivých slov vůči imigrantům, které jsou neslučitelné s jejími hodnotami respektu a úcty vůči všem, ruší všechny Trumpovy televizní pořady na ní vysílané. Trump se nechal slyšet, že si za svými slovy stojí a bude stanici žalovat.[3] V USA žije asi 11 milionů nelegálních přistěhovalců a velká část jich pochází z Mexika.[4]

V pozdějším rozhovoru s přítomností veřejnosti řekl na adresu senátora Johna McCaina a jeho vojenské kariéře, zejména během války ve Vietnamu: „Není to hrdina. Ok, je hrdina, protože byl chycen. Já preferuji ty, kteří nebyli chyceni.“ (McCain havaroval se svým letadlem, zlomil si nohu, byl chycen vietnamskými bojovníky a vězněn 5 let.) Trumpův výrok rozvířil debatu o tom, zda-li je McCain válečný hrdina.

7. prosince 2015 několik dní po teroristickém útoku v San Bernardinu vydal Trump prohlášení začínající touto větou:

Donald J. Trump volá po celkovém a úplném zastavení přístupu muslimů do Spojených států, dokud zástupci naší země nezjistí, co se děje.

Když byl dotázán na rozvinutí toho, co tím konkrétně myslel, řekl, že toto zamezení neplatí pouze pro radikály ale všechny lidi vyznávající islám – i pro muslimy-turisty, obchodní cestující či muslimy americké státní příslušnosti, vracející se do země např. z dovolené. Toto Trumpovo prohlášení se setkalo s převážně negativní reakcí v médiích.[5]

Trump prohlásil, že saúdskoarabský princ Valíd bin Talál, který Trumpa nazval "ostudou Ameriky", "Chce převzít kontrolu nad našimi politiky pomocí tatínkových penězů," a že on tomu po svém zvolení učiní přítrž.[6]

Ve čtvrté republikánské debatě prohlásil za přijatelné cílit nejen na teroristy, ale i jejich rodiny. Trump také prohlásil, že teroristé používají své rodiny jako "živé štíty". V debatě volal po tvrdém zásahu proti Islámskému státu, ale také dodal, že by udělal vše pro minimalizaci počtu civilních obětí.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. "Jsem nejlepší vládce, holedbal se Trump. Bush přiznal kouření marihuany". iDNES.cz. 17. září 2015
 2. a b "Donald Trump: Obama je bábovka. Clintonová zabila stovky tisíc lidí. Politici jsou prodejní. Plýtváme penězi na svrhávání cizích vlád". Parlamentní listy. 21. prosince 2015.
 3. http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/nbc-cuts-business-ties-donald-trump-over-immigration-remarks-n383856
 4. "Trump: Ilegální přistěhovalce vyhostíme, Mexiko oddělíme zdí". Aktuálně.cz. 17. srpna 2015.
 5. Media's Trump Honeymoon Phase Is Over...
 6. "Urážky mezi miliardáři: Saúdský princ a Trump se do sebe pustili!". TN.cz. 13. prosince 2015.
 7. http://www.ibtimes.co.uk/donald-trump-says-families-terrorists-should-be-targeted-1531587

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]