James Comey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Comey
James Comey official portrait.jpg
Rodné jméno James Brien Comey Jr.
Narození 14. prosince 1960 (59 let)
Yonkers
Tituly a úřady
7. ředitel FBI
Období 4. září 2013 - 9. května 2017
Předchůdce Robert Mueller
Nástupce Christopher A. Wray
Prezident Barack Obama
Donald Trump

Národnost Irové
Alma mater College of William & Mary
Právnická fakulta univerzity v Chicagu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
James Comey u řečnického stolku, v pozadí prezident Barack Obama a předchůdce v čele FBI Robert Mueller

James Brien Comey, Jr. (*14. prosinec 1960, Yonkers, New York, USA) je právník ze Spojených států amerických, bývalý ředitel FBI a bývalý náměstek ministra spravedlnosti.

Mládí, vzdělání a rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Yonkersu, stát New York, ale vyrůstal v Allendalee, stát New Jersey. Odmaturoval na Northern Highlands Regional High School v Allendalee a promoval na College of William and Mary v oboru chemie a náboženství. Jeho závěrečná práce analyzovala liberálního teologa Reinholda Niebuhra a konzervativního televangelistu Jerryho Falwella, s důrazem na jejich společnou víru ve veřejné akci. Od roku 1985 je nositelem titulu doktora práv po absolvování právnické fakulty na univerzitě v Chicagu.

Je ženatý, manželka Patricie, jsou rodiči pěti dětí.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po univerzitě Comey pracoval jako asistent okresního soudce John M. Walkera, Jr. na Manhattanu. Pak byl spolupracovníkem u právnické firmy Gibson, Dunn & Crutcher v New Yorku. Následující pracovní příležitost byla u prokuratury jižního obvodu New Yorku a to v letech 1987 - 1993. Zde vykonával funkci zástupce náčelníka trestní divize. Pomohl stíhat Gambino zločineckou rodinu. Od roku 1996 do roku 2001 působil jako prokurátor v Richmondu pro východní obvod Virginie. V 1996 byl hlavním prokurátorem v případu bombardování Khobar Towers v Saúdské Arábii. Od 9. prosince 2003 do 15. srpna 2005 zastával funkci náměstka ministra spravedlnosti.

V červnu 2013 jej nominoval prezident Barack Obama na post ředitele FBI, aby nahradil odcházejícího Roberta Muellera. Jeho jmenování bylo schváleno Senátem 29. července 2013 a 4. září 2013 složil přísahu.

9. května 2017 byl prezidentem Donaldem Trumpem odvolán. Zpočátku nebylo udáno proč, později byl jako důvod uvedeno chování vůči Hillary Clintonové z doby prezidentských voleb, zvlášť co se týkalo aféry s jejími e-maily. Odvolání přišlo navíc v době, kdy Comey se nechal veřejně slyšet, že zintenzivní trestní vyšetřování ohledně Trumpova možného spojení s Ruskem a zásahu do amerických voleb.[1]

8. června 2017 veřejně a pod přísahou vypovídal před senátní komisí pro dohled nad tajnými službami, Senátu Spojených států amerických a odpovídal na dotazy senátorů ohledně ruského zásahu do prezidentských voleb i nátlaku prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa na jeho osobu, kdy po něm prezident opakovaně žádal věrnost a chtěl také ukončit vyšetřování svého někdejšího poradce Michaela Flynna, o kterého se FBI a několik výborů Kongresu zajímá kvůli jeho kontroverzním vazbám na Rusko. Senátní výbor již den předtím, 7. června 2017 zveřejnil jeho úvodní, sedmistránkové písemné svědectví o jeho komunikaci s prezidentem obsahující, dle Comeyho, všechny podstatné informace.[2][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.theguardian.com/us-news/2017/may/11/donald-trump-james-comey-firing-russia-investigation
  2. Nadchází Trumpova nejtěžší hodinka, Amerika spekuluje o impeachmentu. iDNES.cz [online]. 2017-06-08 [cit. 2017-06-08]. Dostupné online. 
  3. ŽIVĚ: Bývalý šéf FBI vypovídá o Trumpovi a ruské kauze. ČT24. Dostupné online [cit. 2017-06-08]. (česky) 
  4. HORKÝ, Petr. Potřebuji oddanost, očekávám oddanost, slyšel bývalý šéf FBI od Trumpa. Týdeník Respekt. Dostupné online [cit. 2017-06-09]. 
Ředitel FBI
Předchůdce:
Robert Mueller
4. září 2013 - 9. květen 2017
James Comey
Nástupce:
Andrew G. McCabe