James Comey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Comey
Narození 14. prosince 1960 (56 let)
Yonkers
Alma mater Chicagská univerzita
College of William & Mary
Politická strana Republikánská strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
James Comey u řečnického stolku, v pozadí prezident Barack Obama a předchůdce v čele FBI Robert Mueller

James Brien Comey, Jr. (*14. prosinec 1960, Yonkers, New York, USA) je americký politik, bývalý náměstek ministra spravedlnosti a současný ředitel FBI.

Mládí, vzdělání a rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Yonkersu, stát New York, ale vyrůstal v Allendalee, stát New Jersey. Odmaturoval na Northern Highlands Regional High School v Allendalee a promoval na College of William and Mary v oboru chemie a náboženství. Jeho závěrečná práce analyzovala liberálního teologa Reinholda Niebuhra a konzervativního televangelistu Jerryho Falwella, s důrazem na jejich společnou víru ve veřejné akci. Od roku 1985 je nositelem titulu doktora práv po absolvování právnické fakulty na univerzitě v Chicagu.

Je ženatý, manželka Patricie, jsou rodiči pěti dětí.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po univerzitě Comey pracoval jako asistent okresního soudce John M. Walkera, Jr. na Manhattanu. Pak byl spolupracovníkem u právnické firmy Gibson, Dunn & Crutcher v New Yorku. Následující pracovní příležitost byla u prokuratury jižního obvodu New Yorku a to v letech 1987 - 1993. Zde vykonával funkci zástupce náčelníka trestní divize. Pomohl stíhat Gambino zločineckou rodinu. Od roku 1996 do roku 2001 působil jako prokurátor v Richmondu pro východní obvod Virginie. V 1996 byl hlavním prokurátorem v případu bombardování Khobar Towers v Saúdské Arábii. Od 9. prosince 2003 do 15. srpna 2005 zastával funkci náměstka ministra spravedlnosti.

V červnu 2013 jej nominoval prezident Barack Obama na post ředitele FBI, aby nahradil odcházejícího Roberta Muellera. Jeho jmenování bylo schváleno Senátem 29. července 2013 a 4. září 2013 složil přísahu.

Ředitel FBI
Předchůdce:
Robert Mueller
4. září 2013 -
James Comey
Nástupce:
'úřaduje'