Námořní pěchota Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
United States Marine Corps


Logo Námořní pěchoty Spojených států amerických
Kotva, glóbus a orel - emblém Mariňáků

Aktivní: 1775 – 1783
1798 – současnost
Stát: USA Spojené státy americké
Typ: Obojživelná a rychle nasaditelná úderná síla
Role: Námořní pěchota
Velikost: přibližně 245 000 lidí
Součást: Ozbrojené síly USA
Ministerstvo obrany
Úřad námořnictva
Barvy: Červená a Zlatá
Motto: Semper Fidelis (vždy věrní)

Námořní pěchota Spojených států amerických (United States Marine Corps, USMC), často označované jen Marines, US Marines je složka Ozbrojených sil USA. Slouží v ní 182 000 aktivních vojáků[1] a 38 500 rezervistů.[1] Provozuje 1199 letadel.[2](údaje z roku 2016)

Mariňáci při cvičení, používající lesní vzor nové uniformy MARPAT.

Příslušníci americké Námořní pěchoty se pokládají za nejlepší americké vojáky. V boji jsou většinou nasazeni jako první, mající za úkol prorazit nepřátelské linie, zatímco armáda se teprve mobilizuje. Námořní pěchota se proslavila pomocí jejího obojživelného boje za druhé světové války proti Japonsku. Americká Námořní pěchota nepoužívá jen pěší vojáky, ale i bojové letouny, vrtulníky, tanky a různá bojová vozidla.

Námořní pěchota Spojených států je sice jednou z pěti samostatných částí amerických Ozbrojených sil, ale administrativně spadá pod Americké námořnictvo. S námořnictvem mívá často společná cvičení, mariňáci navíc většinou útočí z moře, takže využívají plavidla amerického námořnictva.

Od roku 2002 USMC používá nové uniformy s digitální kamufláží MARPAT v lesní, pouštní, a nově i sněžné verzi. Tyto uniformy nahradily starší Battle Dress Uniform.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Námořní pěchota Spojených států považuje za datum svého vzniku 10. listopad 1775, kdy kapitán Samuel Nicholas vybudoval z pověření Druhého kontinentálního kongresu Continental Marines. Ti ovšem byli po skončení americké války za nezávislost v roce 1783 rozpuštěni. K obnovení (znovuzaložení) Námořní pěchoty Spojených států došlo 11. července 1798 s počátkem tzv. kvaziválky s revoluční Francií.

Námořní expediční uskupení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Marine Expeditionary Units.

Unikátním prvkem pro Námořní pěchotu je, že na rozdíl od armády a ostatních složek amerických ozbrojených sil používá kombinované síly - tzn. jak pozemní jednotky, tak vzdušné a podpůrné. Toho je využíváno hlavně v Marine Expeditionary Units (MEU), což jsou jednotky o počtu zhruba 2200 vojáků, několika pozemních a obojživelných vozidel, helikoptér a letadel, rozmístěných na letadlových lodích, schopné rychlého nasazení kdekoliv na světě.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Department of Defense (DoD) Releases Fiscal Year 2017 President's Budget Proposal [online]. U.S. Department of Defense, 9 February 2016 [cit. 2016-02-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. "World Air Forces 2017". Flightglobal. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]