Portál:Spojené státy americké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítá vás Portál Spojené státy americké

NYC Top of the Rock Pano.jpg
Vlajka USA
Vlajka
  Státní znak USA
Státní znak

Spojené státy americké (anglicky: United States of America, zkratka USA), jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán, díky exklávě Aljaška vlastní i břehy Severního ledového oceánu a také tichomořské ostrovy (např. Havaj). Skládají se z 50 států, federálního území s hlavním městem (District of Columbia), kde sídlí vláda a Kongres, přidružených států s vnitřní samosprávou a samosprávných území (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Představují největší světovou velmoc.


ZAJÍMAVOSTI

Víte, že...

OSOBNOST

Richard Linklater April 2015.jpg

Richard Stuart Linklater (* 30. července 1960 Houston, Texas) je americký filmový režisér a scenárista.

Narodil se v Houstonu ve státě Texas, jako syn učitelky Diane Margaret (za svobodna Krieger) a Charlese W. Linklaterových. V roce 1985 založil se svým častým spolupracovníkem Leem Danielem společnost Austin Film Society. Jedním z mentorů pro filmovou společnost byl bývalý filmový kritik George Morris.

V roce 1988 dokončil svůj první celovečerní film, It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books, jehož natáčení mu zabralo celkem rok a během dalšího roku film sestřihával. Snímek má Linklaterův typický styl, tedy minimum pohybů kamery a málo děje, zatímco zkoumá téma cestování bez myšlenky určité destinace.

Mezi jeho nejznámější filmy patří komedie Omámení a zmatení, trilogie filmů Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí, dále hudební komedie Škola rocku či animované filmy Sním či bdím? a Temný obraz. V letech 2002 až 2014 natáčel film Chlapectví, za který získal obdiv u kritiků a mnoho cen.

OBRÁZEK

Jefferson Memorial At Dusk 1.jpg

Jeffersonův památník za soumraku. Neoklasicistní stavba stojící ve Washingtonu, D.C. byla dokončena v roce 1943. Věnovaná je třetímu americkému prezidentu Thomasi Jeffersonovi.

ČLÁNEK

Koupě Louisiany představovala získání území o rozloze 2 140 000 km² Spojenými státy americkými od Francie v roce 1803. USA zaplatily 60 milionů franků (11 250 000 dolarů), zároveň odpustily Francii dluhy ve výšce 18 milionů franků (3 750 000 dolarů). Celková suma, kterou USA za území Louisiany zaplatily, činila 15 milionů dolarů (v roce 2011 by tato suma představovala 233 milionů dolarů.
LouisianaPurchase.png

Louisiana zahrnovala území 15 současných amerických států a dvou kanadských provincií. Koupená země zahrnovala celé území dnešního Arkansasu, Missouri, Iowy, Oklahomy, Kansasu a Nebrasky; části Minnesoty západně od řeky Mississippi; většinu území Severní Dakoty; prakticky celé území Jižní Dakoty; severovýchodní Nové Mexiko; severní Texas; části území dnešních států Montana, Wyoming, a Colorado a část dnešního státu Louisiana na západ od řeky Mississippi, včetně města New Orleans.

Navíc koupě zahrnovala malé části země, které se později staly součástmi kanadských provincií Alberta a Saskatchewan. Koupě, která zdvojnásobila tehdejší velikost Spojených států, zahrnovala přibližně 23 % jejich současného území. Podle sčítání obyvatel v roce 1810 počet bílých obyvatel v teritoriu dosáhl 92 345.

Koupě byla největším úspěchem prezidenta Thomase Jeffersona, který věřil, že Ústava neobsahuje ustanovení ohledně získávání území. Rozhodl se získat Louisianu s cílem chránit přístup Spojených států k přístavu New Orleans a dosáhnout volného přístupu k řece Mississippi.

POLITIKA

link-Projev Johna F. Kennedyho na Rice University
Projev Johna F. Kennedyho na Rice University o národním vesmírném programu, známý podle klíčové výzvy „We choose to go to the Moon“ (Rozhodli jsme se dosáhnout Měsíce), byl vysloven 35. americkým prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym na Riceově stadionu stejnojmenné univerzityHoustonu 12. září 1962.

Představoval jeden z prvních Kennedyho projevů, které měly přesvědčit americké občany k podpoře národního programu přistání člověka na Měsíci a jeho bezpečného návratu na Zemi, tak jak o to usiloval program Apollo.

Politické rozhodnutí o nutnosti demonstrovat americkou nadřazenost ve vesmíru artikuloval prezident Kennedy – po rozhovorech viceprezidenta Johnsona o konkrétních cílech s NASA –, již v proslovu k oběma komorám Kongresu z 25. května 1961.

KOSMONAUTIKA

Encounter 01 lg.jpg

New Horizons je americká planetární sonda, určená k průzkumu trpasličí planety Pluto, jeho měsíců a dosud neurčených transneptunických těles (TNO). Je to první expedice v rámci nového rámcového programu NASA New Frontiers. Sondu postavila a provozuje Laboratoř aplikované fyziky (APL) při Johns Hopkins University. Projekt v rámci programu New Frontiers financuje ředitelství vědeckých misí (Science Mission Directorate) při ústředí NASA. Vývoj vědeckého vybavení koordinuje Southwest Research Institute (SwRI).

Sonda od svého vypuštění v roce 2006 do průletu okolo Pluta 14. července 2015 urazila téměř 4,9 miliardy kilometrů. Při průletu pořídila velké množství vědeckých dat a fotografií, které budou v následujících 16 měsících po průletu postupně odvysílány na síť pozemních přijímacích stanic systému DSN (Deep Space Network) k dalšímu zpracování. Pořídila tak jedinečné materiály o jednom z posledních neprobádaných světů sluneční soustavy.

KATEGORIE

STÁTY UNIE

Seal of New Jersey.svg

New Jersey je unijní stát v středoatlantické a severovýchodní části Spojených států amerických.

Pojmenován byl podle ostrova Jersey v Lamanšském průlivu. New Jersey hraničí na severu se státem New York, na východě s Atlantským oceánem, na jihozápadě se státem Delaware a na západě se státem Pensylvánie. Jeho metropolí je město Trenton, významným městem je Atlantic City, kde jsou legální hazardní hry.

Čtyřicet procent rozlohy státu pokrývají lesy, přesto představuje s hustotou 389 obyvatel/km² nejhustěji zalidněný stát Unie. Podle sčítání lidu z roku 2010 v něm žilo 8 791 894 obyvatel.

INFORMACE

Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím
Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím


Portál byl založen 4. ledna 2007 wikipedisty Horstem, Novisem-M a Aktronem. Správcem portálu je Kacir.
Související portály: Letectvo Spojených států amerických, WashingtonSpojené státy americké na Commons
Obrázky