Portál:Spojené státy americké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítá vás Portál Spojené státy americké

NYC Top of the Rock Pano.jpg
Vlajka USA
Vlajka
  Státní znak USA
Státní znak

Spojené státy americké (anglicky: United States of America, zkratka USA), jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán, díky exklávě Aljaška vlastní i břehy Severního ledového oceánu a také tichomořské ostrovy (např. Havaj). Skládají se z 50 států, federálního území s hlavním městem (District of Columbia), kde sídlí vláda a Kongres, přidružených států s vnitřní samosprávou a samosprávných území (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Představují největší světovou velmoc.


ZAJÍMAVOSTI

Víte, že...

OSOBNOST

CharlesBukowski-1.jpg

Charles Bukowski #1920, Andernach, Německo1994, San Pedro, Kalifornie, USA# byl americký básník a spisovatel, který se proslavil nekonvenčními autobiografickými prózami a vulgárním stylem, díky němuž bývá často přiřazován ke spisovatelům poněkud vágní skupiny beat generation, kam patří zejména Jack Kerouac nebo John Clellon Holmes. Osobně se však tomuto zařazení vždy velmi silně bránil.

Narodil se během srpna 1920 v německém Andernachu. Otec Heinrich Bukowski tam po skončení první světové války sloužil v místní posádce americké armády a zamiloval se do osmnáctileté švadleny Kathariny Fettové, s se níž oženil. V roce 1924 se rodina přestěhovala do Los Angeles, kde Charles Bukowski strávil bezmála padesát let života. Anglicky nemluvil zcela dobře.

V prozaických dílech často vystupuje postava jménem Henry Chinaski, hlavní spisovatelovo alter ego.

K románové tvorbě se řadí knihy Poštovní úřad, Faktótum, Ženy či Škvár. Mezi povídkové sbírky patří Nejkrásnější ženská ve městě. Z básnického díla byly do češtiny přeloženy Ptáčku posměváčku, přej mi štěstí, stejně jako výbor Láska je pes: Básně 1974-1978

OBRÁZEK

Obama and Biden await updates on bin Laden.jpg

Sedící zleva doprava: Joe Biden, Barack Obama, generál Marshall B. Webb, Denis McDonough, Hillary ClintonováRobert Gates sledují v Bílém domě, s dalšími členy bezpečnostní rady, živě přenášenou operaci Navy SEALs „Neptunovo kopí“, při níž byl 2. května 2011 zabit Usáma bin Ládin.

ČLÁNEK

¡Bowling for Soup! je americká punkrocková hudební skupina, která vznikla v červnu roku 1994 v texaském Wichita Falls. Nyní sídlí v Dentonu. Kapela vznikla ve složení Jaret Reddick, Erik Chandler, Chris Burney a Lance Morril na pozici bubeníka. V roce 1998 z kapely Morril odešel a nahradil ho Gary Wiseman.
Bowling for soup2.jpg

Kapela hraje žánr, který lze definovat jako Pop/Rock. Nejčastěji je spojována se styly pop punk, punk rock a alternativní rock. Avšak například v albu Rock on Honorable Ones!! lze najít prvky jazzu, metalu či ska. Některé písně obsahují trochu rapu (například „I Gotchoo“), indie stylu a někdy skupina zavítá i do klasičtějších stylů, třeba hit „Belgium Polka“ má prvky klasické polky. Kapelu ovlivnily známé formace, především Green Day, The Cars, Weezer, či Buzzcocks. Se skupinou SR-71 nazpívali velmi populární hit „1985“ z alba A Hangover You Don't Deserve z roku 2004. Sami také ovlivnili několik umělců, například skupiny Junior a Forever the Sickest Kids.

Do roku 2015 vydali dvanáct oficiálních studiových alb. Nejúspěšnějším hitem se stal singl „Girl All the Bad Guys Want“ z roku 2002, obsažený na albu Drunk Enough to Dance, který byl v roce 2003 nominován na Grammy v kategorii Nejlepší popová píseň kapely a vystoupal na osmé místo v britské hitparádě UK Singles Chart.

POLITIKA

Secalbright.jpg
Madeleine Albrightová, rozená Marie Jana Körbelová (* 1937 Praha) je bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států, historicky první žena v tomto úřadu. V první Clintonově administrativě působila na pozici americké velvyslankyně při OSN.

Významnou úlohu sehrála v rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku. V květnu 2012 jí Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody.

Narodila v pražské židovské rodině na Smíchově. Byla však pokřtěna a vychovávána jako katolička. Otec Josef Korbel byl československý diplomat, který v březnu 1939 s rodinou odešel do Londýna. Natrvalo rodnou zemi opustila po komunistickém převratu roku 1948, když se s rodiči usadila v hornatém Coloradu.

KOSMONAUTIKA

Man In Space Soonest (MISS; česky „Člověk ve vesmíru co nejdříve“) byl kosmický program letectva Spojených států amerických probíhající v letech 1957–1958. Jeho cílem byl let prvního člověka do vesmíru. Po založení NASA, a soustředění příprav na pilotované kosmické lety do ní, byl program v srpnu 1958 zrušen.

Odborníci letectva Spojených států začali pracovat na pilotovaných letech do vesmíru roku 1956. Zvažovány byly jak stavba raketoplánu vycházejícího z programu X-15, tak návratové kapsle. Po vypuštění prvního Sputniku se americké kosmické programy dostaly pod silný tlak politiků, požadujících předehnání Sovětského svazu. V únoru 1958 plány vykrystalizovaly do tří směrů – společnost North American Aviation předložila plán dalšího rozvoje raketoplánu X-15. Druhým směrem bylo maximální urychlení projektu X-20 Dyna-Soar. Třetí plán, navržený společnostmi McDonnell a Avco-Convair předpokládal postavení jednoduché návratové kabiny.

KATEGORIE

STÁTY UNIE

Seal of the State of Hawaii.svg

Havaj (anglicky Hawaii; historicky Sandwichovy ostrovy), je unijní stát Spojených států, připojený v roce 1959 jako poslední padesátý. Leží v Tichém oceánu na Havajských ostrovech. Metropolí je Honolulu. Jedná se o jediný zcela ostrovní stát a zároveň i nejjižnější stát celé unie, navíc dislokovaný relativně daleko od americké pevniny.

Poprvé byly Havajské ostrovy obydleny nejpozději zhruba okolo roku 1000 Polynésany, patrně ze souostroví Markézy. Až do konce 18. století žili obyvatelé v izolované kastovní společnosti vedené náčelníky a šamany. Řídili se nábožensko-společenským systémem různých tabu celkově nazývaným kapu. V roce 1778 ostrovy objevil pro evropskou civilizaci na lodi Endeavour James Cook.

Po ovládnutí ostrovů a násilném připojení ostrova Kauai v roce 1810 sjednotil všechny ostrovy v Havajské království a sebe prohlásil králem Kamehamehou I., označovaným také jako Král Kamehameha Veliký.

INFORMACE

Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím
Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím


Portál byl založen 4. ledna 2007 wikipedisty Horstem, Novisem-M a Aktronem. Správcem portálu je Kacir.
Související portály: Letectvo Spojených států amerických, WashingtonSpojené státy americké na Commons
Obrázky