Portál:Spojené státy americké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítá vás Portál Spojené státy americké

NYC Top of the Rock Pano.jpg
Vlajka USA
Vlajka
  Státní znak USA
Státní znak

Spojené státy americké (anglicky: United States of America, zkratka USA), jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán, díky exklávě Aljaška vlastní i břehy Severního ledového oceánu a také tichomořské ostrovy (např. Havaj). Skládají se z 50 států, federálního území s hlavním městem (Kolumbijský distrikt), kde sídlí vláda, KongresNejvyšší soud, přidružených států s vnitřní samosprávou a samosprávných území (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Představují největší světovou velmoc.


ZAJÍMAVOSTI

Víte, že...

OSOBNOST

C. S. Leigh, známý také jako Kristian či Christian Leigh, (19642016) byl umělecký kurátor, filmový režisér a módní návrhář. Svou kariéru zahájil v první polovině osmdesátých let jako módní návrhář, jeho šaty údajně nosilo několik známých hereček. Vzhledem k finančním problémům tuto kariéru ukončil a na nějaký čas o něm nebylo slyšet. V roce 1987 se znovu objevil na scéně, tentokrát coby kurátor výstav umění. Po několika menších výstavách zorganizoval v roce 1989 v Salzburgu velmi nákladnou přehlídku The Silent Baroque. Následovaly další výstavy, které často bývaly inspirovány filmem. Čtyři z nich dokonce dostaly své názvy podle snímků Alfreda Hitchcocka. Kurátorské činnosti se přestal věnovat po výstavě v Benátkách roku 1993, která za sebou zanechala značné dluhy a na dlouhou dobu se ani zde vystavená díla nevrátila do rukou vlastníků. V tomto období rovněž editoval katalogy svých výstav a přispěl články do několika časopisů o umění.

Od druhé poloviny devadesátých let se Leigh zaměřoval na režii filmů, přičemž většina nebyla nikdy dostupná širší veřejnosti, a to navzdory tomu, že v nich vystupovali známí herci, jako například Béatrice Dalle, Marianne Faithfullová a Thure Lindhardt. Nejdostupnějším z nich je film Process (2004), který byl uveden i na několika velkých filmových festivalech. Mezi jeho další snímky patří See You at Regis Debray (2005), odehrávající se v jediném bytě, ve kterém se ukrývá Andreas Baader, jediná postava filmu. Z jeho dílny pochází také dokumentární film A Quiet American: Ralph Rucci & Paris (2012) pojednávající o módním návrháři Ralphu Ruccim. Hudbu k různým jeho filmům složili John Cale, Rjódži Ikeda a Thurston Moore. Častým spolupracovníkem byl řecký kameraman Giorgos Arvanitis.

OBRÁZEK

Kim and Trump shaking hands at the red carpet during the DPRK–USA Singapore Summit.jpg

Singapurský summit severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa se odehrál v červnu 2018

ČLÁNEK

Star Trek, později označovaný jako Star Trek: The Original Series, je americký sci-fi televizní seriál, jehož autorem je Gene Roddenberry. Premiérově vysílán byl v letech 1966–1969 na stanici NBC, celkem vzniklo, včetně pilotu, 80 dílů ve třech řadách. Jeho děj je zasazen do let 2266–2269. Sleduje příběh hvězdné lodi USS Enterprise (NCC-1701), která na své pětileté misi zkoumá neznámý vesmír, navazuje kontakty s dalšími mimozemskými druhy, řeší diplomatické konflikty a čelí nejrůznějším hrozbám. Velícím důstojníkem Enterprise je kapitán James T. Kirk (William Shatner), jeho zástupcem nadporučík Spock (Leonard Nimoy). Trojici ústředních postav doplňuje hlavní lékařský důstojník Leonard McCoy (DeForest Kelley).
Leonard Nimoy William Shatner Star Trek 1968.JPG
Příběh se odehrává v budoucnosti, kdy je lidstvo sjednoceno a tvoří část Spojené federace planet. Součástí Federace je Hvězdná flotila, organizace, jejímž hlavním úkolem je průzkum neznámého vesmíru a objevování nových světů. Vesmír je ve fikčním světě seriálu rozdělen zejména mezi Spojenou federaci planet a mimozemská impéria Klingonů a Romulanů. Seriál zpočátku nebyl příliš úspěšný a po každé odvysílané sezóně chtěla televizní společnost další natáčení ukončit. Opravdu poslední byla nakonec třetí řada. Později se však ukázalo, že si Star Trek našel mnoho fanoušků, a původně vlažně přijatý seriál se stal počátečním bodem mediální franšízy a rozsáhlého fikčního světa Star Treku, neboť na něj v následujících desetiletích navázaly další seriály, filmy, romány, videohry a jiná odvozená díla. Dopisovou kampaní se v polovině 70. let fanouškům („trekkies“) také podařilo dosáhnout pojmenování zkušebního raketoplánu Enterprise. Z třinácti nominací na cenu Emmy seriál žádnou neproměnil. Dočkal se však dvou vítězství z osmi nominací na cenu Hugo.

POLITIKA

Senator Harris official senate portrait.jpg
Kamala Devi Harrisová (* 20. října 1964 Oakland, Kalifornie) je americká právnička a politička Demokratické strany, viceprezidentka Spojených států amerických jako první žena a první nebělošská osoba v této funkci. Do úřadu kandidovala se zvoleným prezidentem Joem Bidenem v prezidentských volbách 2020. V letech 2004 až 2010 působila jako okresní státní zástupkyněSan Franciscu a v letech 2011 až 2017 jako ministryně spravedlnosti Kalifornie z titulu nejvyšší státní zástupkyně. Od roku 2017 byla senátorkou za stát Kalifornie, když v senátních volbách v roce 2016 porazila úřadující kongresmanku Lorettu Sanchezovou a v Senátu vystřídala dlouholetou senátorku Barbaru Boxerovou. Stala se tak teprve třetí senátorkou za stát Kalifornie, po otci první s jamajským a po matce první s indickým, respektive tamilským, původem.

KOSMONAUTIKA

Transit-o.jpg
Transit, někdy také NAVSAT (Navy Navigation Satellite System), byl historicky první družicový polohový systém provozovaný mezi léty 19641996 námořnictvem Spojených států, s jehož pomocí bylo možno určit polohu s přesností prvních stovek metrů a přesný čas kdekoliv na Zemi. Přesnost systému byla později zvyšována až na desítky metrů a byl uvolněn i pro civilní uživatele. Pět let po spuštění projektu, vývoje a testů byl v roce 1964 zaveden do služby jako součást navigace ponorek a lodí. V létě 1967 viceprezident Hubert Humphrey ohlásil otevření systému Transit pro státy blízké USA počítající i s komerčním využitím např. na civilních lodích a letadlech.

KATEGORIE

STÁTY UNIE

Seal of Montana.svg

Montana je stát ležící na severozápadě Spojených států amerických, v oblasti horských států západního regionu. Na východě hraničí se Severní Dakotou, na jihovýchodě s Jižní Dakotou, na jihu s Wyomingem, na jihozápadě a západě s Idahem a severně s kanadskými provinciemi Britská Kolumbie, AlbertaSaskatchewan.

Rozlohou 380 800 km² je čtvrtým největším státem USA, s počtem jednoho milionu obyvatel však až 44. nejlidnatějším státem, respektive hustotou zalidnění 3 obyvatele na km² až 48. v pořadí. Hlavní město Helena má přibližně 30 tisíc obyvatel. Největšími městy jsou Billings se 110 tisíci a Missoula se 70 tisíci obyvateli. Nejvyšší vrchol Granite Peak leží v nadmořské výšce 3 904 m v pohoří Beartooth Mountains. Nejmohutnějšími toky jsou řeky YellowstoneMissouri.

Většina dnešní Montany byla od 17. století součástí Louisiany v rámci Nové Francie, kterou získali roku 1762 Španělé a přičlenili ji do místokrálovství Nové Španělsko. V roce 1800 se vrátila zpět Francii, od níž celou kolonii v roce 1803 odkoupily Spojené státy. Teprve následně se sem dostali první průzkumníci evropského původu. Západní oblast byla součástí Oregon Country, kterou od roku 1819 USA spravovaly s Velkou Británií a kterou Američané definitivně získali roku 1846. První evropská osídlení se objevila teprve ve 40. letech 19.  století.

INFORMACE

Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím
Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím


Portál byl založen 4. ledna 2007 wikipedisty Horstem, Novisem-M a Aktronem. Správcem portálu je Kacir.
Související portály: Letectvo Spojených států amerických, WashingtonSpojené státy americké na Commons
Obrázky