Portál:Spojené státy americké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítá vás Portál Spojené státy americké

NYC Top of the Rock Pano.jpg
Vlajka USA
Vlajka
  Státní znak USA
Státní znak

Spojené státy americké (anglicky: United States of America, zkratka USA), jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán, díky exklávě Aljaška vlastní i břehy Severního ledového oceánu a také tichomořské ostrovy (např. Havaj). Skládají se z 50 států, federálního území s hlavním městem (Kolumbijský distrikt), kde sídlí vláda, KongresNejvyšší soud, přidružených států s vnitřní samosprávou a samosprávných území (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Představují největší světovou velmoc.


ZAJÍMAVOSTI

Víte, že...

OSOBNOST

Stephen Randall Glass (* 15. září 1972 Highland Park, Illinois) je bývalý americký novinář. V letech 1995 až 1998 byl reportérem liberálního časopisu The New Republic. Jeho novinářská kariéra skončila poté, co vyšlo najevo, že publikoval zcela smyšlenou reportáž „Hack Heaven“ o mladém počítačovém hackerovi a jeho údajném útoku na servery neexistující softwarové společnosti Jukt Micronics. Následné redakční šetření ukázalo, že 27 z celkového počtu 41 textů, které v časopisu vyšly, obsahují smyšlené citace, jména neexistujících osob či popis událostí, které se vůbec neuskutečnily. Jeho podvody a následné odhalení se staly tématem americko-kanadského filmového dramatu Jak nezískat Pulitzera z roku 2003. Glass své působení v časopisu The New Republic využil jako motiv pro částečně autobiografický román The Fabulist. Od roku 1994 vydal několik knih kreseb a jeho práce byly vystaveny v galeriích.

Narodil se do židovské rodiny lékaře a zdravotní sestry, která žila na předměstí Highland Park severně od Chicaga ve státě Illinois. Studoval na tamní střední škole popisované americkými novináři jako „slavný skleník akademického talentu a úspěchů“, kde byli studenti svými učiteli i rodinami tlačeni k vynikajícím výsledkům, a to i v celonárodním srovnání. Soudce Richard A. Honn, který se Glassovým životem později zabýval v souvislosti s jeho žádostí o přijetí do advokátní komory, popsal Glassovo dětství jako sérii psychologických traumat pramenících z enormního tlaku, kterému byl vystaven především ze strany rodičů.

Po dokončení střední školy vystudoval Pensylvánskou univerzitu, kde zároveň působil jako šéfredaktor studentských novin The Daily Pennsylvanian. Absolvoval v roce 1994. O rok později nastoupil jako asistent do redakce časopisu The New Republic, kde se pod vedením editora Michaela Kellyho ve 23 letech rychle vypracoval na post předního reportéra. Externě přispíval rovněž do časopisů George, Rolling Stone nebo Harper's. Později složil v New Yorku advokátní zkoušky, přihlášku do tamní advokátní komory však stáhl, když se ukázalo, že nemá šanci na přijetí. Následně se pokusil stát advokátem v Kalifornii, jeho žádost však komora odmítla.

OBRÁZEK

Simone Biles, na prova final da trave nos Jogos Olímpicos Rio 2016.jpg

Salto vzad sportovní gymnastky Simone Bilesové ve finále sestavy na kladině Letních olympijských her 2016, v němž vybojovala bronzovou medaili

ČLÁNEK

U ohnivého Vočka (v anglickém originále Flaming Moe's) je 10. díl 3. řady a celkově 45. díl amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář napsal Robert Cohen a díl režírovali Rich Moore s Alanem Smartem. Ve Spojených státech měl premiéru dne 21. listopadu 1991 na stanici Fox Broadcasting Company a v Česku byl poprvé vysílán 18. března 1994 v České televizi.
MoesBarConcepcion2016.jpg
V tomto dílu Homer poví Vočkovi o svém nápoji Ohnivý Homer, což je koktejl složený z různých alkoholických nápojů, sirupu proti kašli a ohně, který sám vymyslel. Vočko je z nápoje nadšený, recept Homerovi ukradne a nápoj přejmenuje na Ohnivý Vočko. Následně jej začne prodávat ve svém baru, a jelikož je nápoj velmi úspěšný, prezentuje jej jako svůj nápad. Homer se však za to na něj zlobí a chystá pomstu.

Díl „U ohnivého Vočka“ se stal jedním z prvních dílů seriálu, ve kterém měl Vočko hlavní roli. Hlavní dějová linka dílu, ve které se Vočkova hospoda proslaví díky nápoji, je založená na vzniku baru Coconut TeaszerLos Angeles. Epizoda také paroduje americký televizní sitcom Na zdraví, včetně znělky „Where Everybody Knows Your Name“, a postava servírky Collette byla vytvořena podle postavy Diane Chambers ze stejného sitcomu. Její hlas původně namluvila Catherine O'Harová, ale autoři dílu cítili, že se její hlas do této role nehodí, a tak místo toho Collette namluvila Jo Ann Harrisová. V dílu se také objevila americká hardrocková skupina Aerosmith.

Producent Al Jean uvedl, že úvodní dvouminutová část dílu byla inspirována jeho vlastním dětstvím. „Moje sestra často mívala večírky, na kterých se přespávalo a její kamarádky se mě pokoušely políbit a podobně.“ Hlavní dějová linie epizody, ve které se bar U Vočka stane slavným díky novému nápoji, je založena na vzniku baru Coconut TeaszerLos Angeles. Díl byl také jednou z prvních epizod seriálu, kde vystupoval Vočko v hlavní roli.Původně měl obsahovat scénku, ve které homosexuální pár vejde do Vočkova baru, který měl nad vstupem velký neonový nápis „Ohnivý Vočko“, za předpokladu, že se jedná o gay bar (kvůli názvu). Tvůrce seriálu Matt Groening si myslel, že to je dobrý vtip, ale scénka byla nakonec z dílu vyřazena, protože mu nepřišlo vhodné, aby autoři na jméno nápoje zrovna v tomto smyslu upozorňovali.

Od kritiků obdržel tento díl většinou pozitivní recenze a několik médií jej zařadilo do seznamů nejlepších dílů seriálu Simpsonovi. Byly to například weby IGN, AskMen.com, AOL nebo časopis Entertainment Weekly. Rating sledovanosti premiérového vysílání dílu ve Spojených státech amerických dosáhl dne 21. listopadu 1991 na stanici Fox Broadcasting Company 14,4 bodů, a stal se tak v USA 29. nejsledovanějším pořadem týdne od 18. do 24. listopadu 1991.

POLITIKA

Secretary Jennifer Granholm.jpg
Jennifer Granholmová (* 5. února 1959 Vancouver) je kanadsko-americká politička, právničkaspisovatelka, která od února 2021 zastává úřad ministryně energetiky Spojených států amerických ve vládě Joea Bidena. Jako členka Demokratické strany byla v letech 1999–2003 michiganskou ministryní spravedlnosti z titulu nejvyšší státní zástupkyně a v letech 2003–2011 první ženou v úřadu guvernérky Michiganu.

Narodila se v kanadském Vancouveru a ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Kalifornie. V roce 1984 absolvovala bakalářské studium politologie a francouzštiny na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Poté se stala doktorkou práv na Harvardově univerzitě, kde působila jako šéfredaktorka studentského časopisu Harvard Civil Rights-Civil Liberties Law Review. Profesní dráhu zahájila na pozici asistentky soudce Damona Keitha u odvolacího soudu šestého okruhu. V roce 1991 nastoupila do funkce asistentky generálního prokurátora ve východním michiganském obvodu. Po čtyřech letech byla jmenována vedoucí právního odboru – corporation counsel, okresu Wayne County, který zastupovala po vznesení občanskoprávních žalob proti územně příslušným veřejným institucím.

Švédský král Karel XVI. Gustav jí 21. října 2010 udělil Řád polární hvězdy a pasoval na komturku I. třídy „za podporu vztahů mezi Michiganem a Švédskem a podporu ekonomiky založené na čisté energii“.

KOSMONAUTIKA

JWST spacecraft model 2.png
Vesmírný dalekohled Jamese Webba je dalekohled vyrobený v rámci mezinárodní spolupráce NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury. Pojmenování získal po Jamesi E. Webbovi, v letech 1961–1968 řediteli NASA, který hrál důležitou roli v programu Apollo. Teleskop se stal nástupcem Hubbleova dalekohledu jako vlajková loď NASA v oblasti astrofyziky. Vypuštěn byl v prosinci 2021 raketou Ariane. Poskytuje lepší rozlišení a citlivost v infračerveném spektru než Hubbleův dalekohled a objekty zobrazuje až 100krát slabší než nejslabší objekty detekovatelné svým předchůdcem. To umožňuje pozorování až do rudého posuvu z≈20 některých nejstarších a nejvzdálenějších objektů a událostí ve vesmíru (včetně prvních hvězd a vzniku prvních galaxií) a detailní charakterizaci atmosféry potenciálně obyvatelných exoplanet. Primární zrcadlo se skládá z 18 šestiúhelníkových zrcadlových segmentů vyrobených z pozlaceného berylia, které dohromady vytvářejí zrcadlo o průměru 6,5 metru. Díky tomu má dalekohled světelnou sběrnou plochu přibližně 5,6krát větší než Hubblovo 2,4metrové zrcadlo. Pro možnost pozorováni slabých signálů v infračerveném oboru bez rušení jinými zdroji tepla, má teplotu nižší než 50 K (−223 °C). Proto byl umístěn do libračního centra soustavy Slunce-Země, ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země.

KATEGORIE

STÁTY UNIE

Seal of Maine.svg

Maine je stát nacházející se na východním pobřeží Spojených států amerických, v oblasti Nové Anglie severovýchodního regionu USA. Představuje nejvýchodnější kontinentální stát Unie, hraničí na západě s New Hampshire, na severozápadě s kanadskou provincií Québec a na severu a východě s kanadskou provincií Nový Brunšvik; jihovýchodní ohraničení státu tvoří Atlantský oceán.

S rozlohou 91 646 km² je 39. největším státem USA, v počtu obyvatel (1,3 milionu) je 42. nejlidnatějším státem a s hustotou zalidnění 17 obyvatel na km² mu patří 38. místo. Hlavním městem je Augusta s 19 tisíci obyvateli. Největšími městy jsou Portland se 67 tisíci obyvateli, Lewiston, BangorSouth Portland. Maine patří 367 km pobřeží Atlantského oceánu. Nejvyšším bodem státu je vrchol Mount Katahdin s nadmořskou výškou 1 606 m, nacházející se v Appalačském pohoří, které prostupuje severní částí celého státu. Největšími toky jsou řeky Saint John, jež tvoří část hranice s Novým Brunšvikem, PenobscotKennebec. Největší vodní plochou je jezero Moosehead.

INFORMACE

Nejlidnatější wisconsinské město Milwaukee, s budovou radnice v popředí, cca 1898
Nejlidnatější wisconsinské město Milwaukee, s budovou radnice v popředí, cca 1898


Portál byl založen 4. ledna 2007 wikipedisty Horstem, Novisem-M a Aktronem. Správcem portálu je Kacir.
Související portály: Letectvo Spojených států amerických, WashingtonSpojené státy americké na Commons
Obrázky