Burisma Holdings

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Burisma Holdings
ZakladatelMykola Slotschewskyj
Vznik2006
Právní formaprivate company limited by shares
SídloLemesos, Kypr
Oficiální webweb.archive.org/web/20171206172327/http://burisma-group.com/uk/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burisma Holdings Limited je holdingová společnost pro skupinu energetických těžebních a výrobních společností. Společnost má sídlo v Kyjevě na Ukrajině, ale je registrovaná v Limassolu na Kypru. Burisma je aktivní na ukrajinském trhu se zemním plynem od roku 2002. Jde o jednu z největších soukromě vlastněných společností na těžbu zemního plynu na Ukrajině. Je vlastněna ukrajinským oligarchou Mykolou Zločevským prostřednictvím jeho investiční společnosti Brociti Ivestments Limited.

K pobočkám Burisma Holdings patří Esko-Pivnich, Pari, Persha Ukrainska Naftogazova Kompaniya, Naftogaz Garant, KUB-Gas a Astroinvest-Ukraine.

Společnost Burisma Holdings je podezřelá z nestandardních obchodních transakcí s Hunterem Bidenem, synem prezidenta Spojených států Joea Bidena, vyšetřování se ho ale netýká, protože v té době ještě ve firmě nebyl. „Změny, které jsou nyní středem pozornosti mezinárodního společenství (tedy vstupu Huntera Bidena do firmy), nastaly až v květnu 2014, proto tyto změny nejsou a nikdy nebyly předmětem vyšetřování ukrajinského Národního protikorupčního úřadu,“[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Burisma na anglické Wikipedii.

  1. Ukrajina prověřuje firmu Burisma, kde působil Bidenův syn. Vyšetřování se ho ale týkat nemá. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2020-12-14]. Dostupné online. 
  2. INFO@LUNDEGAARD.EU, Lundegaard-e-business solutions provider, www lundegaard eu. Podezřelý článek o Bidenovi vtáhl sociální sítě do víru kampaně. Investiční web [online]. [cit. 2020-12-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]