Der Spiegel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sídlo týdeníku Der Spiegel v Hamburku

Der Spiegel (doslova Zrcadlo) je německý týdeník vydávaný v Hamburku. Patří k největším evropským týdeníkům, jeho týdenní náklad zhruba milion výtisků. Je mimo jiné znám svou investigativní činností, která spustila řadu politických afér, a bojem za svobodu tisku.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Poprvé vyšel 4. ledna 1947 v nákladu 15 000 výtisků jako nástupce staršího Diese Woche („Tento týden“). Ten vznikl za pomoci britské okupační správy. Název se změnil když přešel do německých rukou a jeho šéfredaktorem se stal Rudolf Augstein, který v této funkci vydržel desetiletí a byl také většinovým vlastníkem. Náklad týdeníku poměrně rychle rostl, v roce 1961 už byl 437 000.

Následně se v roce 1962 odehrála slavná „Spiegel-Affäre“, kdy německý ministr obrany Franz Josef Strauß zareagoval na kritiku Bundeswehru zahájením vyšetřování, které zahrnovalo zatčení předních editorů včetně autora článku Conrada Ahlerse a jejich obvinění ze zrady. Protože se obvinění ukázala nepodložená, aféra skončila odstoupením ministra Strauße a výrazným zvýšením popularity a prestiže týdeníku.

Se znovusjednocením Německa, kdy mohl být začít prodáván v bývalém Východním Německu, překonal Der Spiegel hranici jednoho miliónu výtisků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Der Spiegel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]