Der Spiegel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Der Spiegel
Vznik 4. ledna 1947
Typ mediální instituce
Účel zpravodajství
Sídlo Hamburk, NěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice 53°32′49″ s. š., 9°59′52″ v. d.
Lídr Klaus Brinkbäumer (šéfredaktor)
Oficiální web www.spiegel.de

Der Spiegel (doslova Zrcadlo) je německý týdeník vydávaný v Hamburku. Patří k největším evropským zpravodajským týdeníkům, jeho týdenní náklad dosahuje zhruba milion výtisků. Je mimo jiné znám svou investigativní činností, která spustila řadu politických afér, a bojem za svobodu tisku.

Sídlo týdeníku Der Spiegel v Hamburku

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Der Spiegel vyšel poprvé 4. ledna 1947 v nákladu 15 000 výtisků jako nástupce staršího týdeníku Diese Woche („Tento týden“). Ten vznikl za pomoci britské okupační správy. Název se změnil, když tiskový orgán přešel do německých rukou a jeho šéfredaktorem se stal Rudolf Augstein, který v této funkci vydržel desetiletí a byl také většinovým vlastníkem. Náklad týdeníku poměrně rychle rostl, v roce 1961 už byl 437 000.

Následně se v roce 1962 odehrála slavná „Spiegel-Affäre“, když německý ministr obrany Franz Josef Strauß zareagoval na kritiku Bundeswehru zahájením vyšetřování, které zahrnovalo zatčení předních editorů včetně autora článku Conrada Ahlerse a jejich obvinění ze zrady. Protože se obvinění ukázala jako nepodložená, aféra skončila odstoupením ministra Strausse a výrazným zvýšením popularity a prestiže týdeníku.

Se znovusjednocením Německa, kdy se mohl začít prodávat v bývalém Východním Německu, překonal Der Spiegel hranici jednoho miliónu výtisků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Der Spiegel na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]