Portál:Literatura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod upravit
knihy

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

Literatura je po výtvarném umění nejstarší lidskou uměleckou činností. Za vůbec první literární památku bývá označován Epos o Gilgamešovi (pocházející zhruba z poloviny třetího tisíciletí př. n. l., nejstarší přepis je zachován z doby kolem roku 2000 až 1700 př. n. l.).

Jako základ evropské literární tvorby bývá označováno archaické období antického Řecka a na něj navazujícího antického Říma. Nový zrod literatury je zaznamenán až s pozdním středověkem, nejvýrazněji od 10. století (v té době vznikala převážně literatura duchovní, později se z arabského světa dostaly přepisy řeckých a římských autorů, vznikala však také literatura světská, hlavně ve formě hrdinských písní). Pravého vrcholu však mohla dosáhnout až po Gutenbergově vynálezu knihtisku a po masovém rozšíření literatury a gramotnosti.

Feather.svg
Autor měsíce upravit

Cervantes Jáuregui.jpg

Miguel de Cervantes Saavedra


Miguel de Cervantes Saavedra (29. září 1547 Alcalá de Henares23. dubna 1616 Madrid) byl španělský voják a spisovatel. Pocházel z rodiny zchudlého šlechtice. V mládí ztratil levou ruku v námořní bitvě u Lepanta (1571, pobřeží řecka). Strávil pět let zajetí v Alžíru, kam byl odvlečen piráty. Po návratu do vlasti procházel celkem neúspěšně různými zaměstnáními a zápasil s bídou až do smrti. Své bohaté lidské i umělecké zkušenosti uplatnil v románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Dva díly tohoto románu mu zajistily světovou proslulost.

...více

Open book nae 02.svg
Kniha měsíce upravit

Sandro Botticelli 075.jpg

Dekameron. Sandro Botticelli (1487)

Dekameron je soubor sta novel o lásce rozdělených po deseti na deset dní. Příběhy si vypráví deset mladých lidí, kteří utekli z města na venkov, aby se zachránili před morem, který vypukl ve Florencii roku 1348. Dekameron napsal Giovanni Boccacio v letech 1348 až 1353. V úvodu Dekameronu je rovněž jeden z nejvýznamnějších a nejpodrobnějších popisů moru ve středověku. Příběhy Dekameronu a jejich náměty ovlivnily řadu dalších uměleckých děl v podstatě ve všech oblastech umění.

...více

Newspaper Cover.svg
Ukázka měsíce upravit

Ty’s ukrad’ voly mé!
                              — Měj se mnou slitování!
Ty bez turbanu jdeš?
                              — Já nemám klobouk ani.
Vem tento turban můj!
                              — Což tady modou máte
     dát turban zloději, dřív než jej nabodáte?

— Tvůj šat je plný děr!
                                 — To pravda.
                                                      — Můj si vem!
Ten kaftan já?
                        — Jen vem, vy otrokyně sem,
     ty nejkrásnější tři z nich múžeš vybrat sobě,

— Já?
            — Volím za tebe; hle, tyto tři dám tobě.

Victor Hugo (1802–1885) – Šejk a zloděj
Přečtěte si celý text na Wikizdrojích.

Replacement filing cabinet.svg
Kategorie upravit

Podle národností

americkáanglickáargentinskáčeskáčínskádánskáfinskáfrancouzskáirskáitalskájaponskákanadskáněmeckánizozemskánorskápolskárakouskáruskáslovenskášpanělskášvédská

Literární díla podle území a času

starověkého předního východustarověká řeckástarověká římská

Podle žánru

BiografieCestopisyDivadelní hryDobrodružná literaturaEncyklopedieExistencialistická literární dílaFantasy literární dílaFilosofická literární dílaHistorická literární dílaKnihy pro děti a mládežKomiksyKronikyLiterární díla modernyNaturalistická literární dílaNáboženská literární dílaNovelyOdborná literaturaPoeziePolitická literaturaPopulárně-naučné knihyPověstiPovídkyRományRukopisySurrealistická literární dílaVědeckofantastická literární díla

Časopisy, Noviny

Crystal 128 date.png
17. duben v historii literatury upravit
Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek měsíce upravit

Victor Hugo-Octopus.jpg

Obraz od Victora Huga
Vista-xmag.png
Zajímavosti upravit

Citát

„Komu láskou nezpůsoben žal, ten též blaho lásky nepoznal.“

Josef Jungmann

Věděli jste, že…

François Villon - Velký testament (1489)

... François Villon opustil Paříž kvůli tragickému souboji s mnichem, jehož příčinou byla žena?

... českou soutěž Kniha mého srdce vyhrál Saturnin od Zdeňka Jirotky

New icon shiny badge.svg
Nové články upravit
P - pahýl, SP - subpahýl či heslo bez zdrojů

Clipboard.svg
Věci, které můžete udělat… upravit

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Literatura}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Krátké články by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}