Portál:Literatura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod upravit
knihy

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

Literatura je po výtvarném umění nejstarší lidskou uměleckou činností. Za vůbec první literární památku bývá označován Epos o Gilgamešovi (pocházející zhruba z poloviny třetího tisíciletí př. n. l., nejstarší přepis je zachován z doby kolem roku 2000 až 1700 př. n. l.).

Jako základ evropské literární tvorby bývá označováno archaické období antického Řecka a na něj navazujícího antického Říma. Nový zrod literatury je zaznamenán až s pozdním středověkem, nejvýrazněji od 10. století (v té době vznikala převážně literatura duchovní, později se z arabského světa dostaly přepisy řeckých a římských autorů, vznikala však také literatura světská, hlavně ve formě hrdinských písní). Pravého vrcholu však mohla dosáhnout až po Gutenbergově vynálezu knihtisku a po masovém rozšíření literatury a gramotnosti.

Feather.svg
Autor měsíce upravit

Giovanni Boccaccio.jpg

Giovanni Boccaccio


Giovanni Boccaccio (16. července 1313 v Toskánsku21. prosince 1375 v Certaldu) byl italský renesanční básník a novelista. Je všeobecně považován za zakladatele italské umělecké prózy.

Byl nemanželský syn. Již v mládí byl otcem poslán do Neapole za obchodem. Díky svému uměleckému nadání se ocitl na dvoře neapolského krále Roberta I. z Anjou, jehož sídlo bylo centrem raného humanismu a renesance. V této době se pro něj stala ideálem královnina nemanželská dcera Marie Aquinská, kterou v roce 1342 opěvoval v díle Elegia di Madonna Fiammetta. Následovaly diplomatické mise v Avignonu a Římě. Studoval práva.

Známý cyklus Dekameron je považován za vrcholné Boccacciovo dílo. Vznikl mezi roky 13481353. Jedná se o soubor sta novel převážně s erotickým zaměřením. Příběhy jsou ve stejném poměru rozděleny do deseti dní (deka = deset, hemerá = den); odtud také název cyklu) a vypráví je deset mladých lidí (7 žen a 3 muži), kteří utekli z města na venkov, aby se zachránili před morem, který vypukl ve Florencii roku 1348. Církev dílo odsoudila.

Open book nae 02.svg
Kniha měsíce upravit

George Orwell press photo.jpg

George Orwell


1984 (v anglickém originále Nineteen Eighty-Four, pracovním názvem Poslední člověk v Evropě) je antiutopický (dystopický) román anglického spisovatele George Orwella dokončený v roce 1949, publikován 8. června téhož roku v Londýně nakladatelstvím Secker and Warburg. Tato kniha, z níž pochází známý výrok Velký bratr tě sleduje!, je jedním z nejzásadnějších literárních děl 20. století. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita, kterou živí permanentní, „udržovací“ válka mezi třemi kontinentálními mocnostmi. Společnosti vládne Strana a cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem.

Kniha 1984 je ovlivněna dobou svého vzniku a přímo reaguje na totalitní režimy, zejména stalinismus v Sovětském svazu. Vycházel ale také ze svých zkušeností s válečnou realitou ve Velké Británii. Orwell se pokusil o volnou extrapolaci svých zkušeností s různými režimy do budoucnosti. V některých aspektech blízko fiktivnímu systému Oceánie je dnes stalinská diktatura v KLDR. A v jistých aspektech stále více aktuální realita nejen střední Evropy.

Newspaper Cover.svg
Ukázka měsíce upravit

Od vrchu, jenž se klenul vyhlouben,
se ozvuk lkání z blízkého nes dolu;
mou mysl zaujal hlas dvojí ten
i uleh jsem naslouchat zvěsti bolu
a zrak můj bledou dívku postřeh spolu,
jak trhá psaní, prsten láme v dví,
vzbouřena vichrem, deštěm zoufalství.

Slaměný klobouk na své měla skráni,
by nesežeh jí tváře slunný jas,
v ní ještě vidět mnilo mysle zdání
sled strávených a v trosky padlých krás;
vše nepožal, co mládí počlo, Čas,
ni ta tam zcela mladost — přes zlý osud
čár jakýs mříží zprahlých let zřel dosud.


William Shakespeare (1564–1616) – Nářek milenčin
Přečtěte si celý text na Wikizdrojích.

Replacement filing cabinet.svg
Kategorie upravit

Podle národností

americkáanglickáargentinskáčeskáčínskádánskáfinskáfrancouzskáirskáitalskájaponskákanadskáněmeckánizozemskánorskápolskárakouskáruskáslovenskášpanělskášvédská

Literární díla podle území a času

starověkého předního východustarověká řeckástarověká římská

Podle žánru

BiografieCestopisyDivadelní hryDobrodružná literaturaEncyklopedieExistencialistická literární dílaFantasy literární dílaFilosofická literární dílaHistorická literární dílaKnihy pro děti a mládežKomiksyKronikyLiterární díla modernyNaturalistická literární dílaNáboženská literární dílaNovelyOdborná literaturaPoeziePolitická literaturaPopulárně-naučné knihyPověstiPovídkyRományRukopisySurrealistická literární dílaVědeckofantastická literární díla

Časopisy, Noviny

Quote-icon.png
Citát týdne upravit

„Všichni vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Zato nikdy nevědí, jak mají žít oni sami.“

Paulo Coelho
Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek měsíce upravit

Soupault and Nezval 1928.jpg

Básníci Philippe Soupault (vlevo) a Vítězslav Nezval (vpravo)
Vista-xmag.png
Zajímavosti upravit

Věděli jste, že…

Bedřich Bridel zemřel při pomoci lidem postižených morem v Kutné Hoře
…z dobových spisů vyplývá, že stvořitel slavného náčelníka Vinnetoua Karel May v jedné restauraci odcizil pět biliárových koulí a při vloupání do jiné zase utěrku a jednu cigaretovou špičku?
New icon shiny badge.svg
Nové články upravit
P - pahýl, SP - subpahýl či heslo bez zdrojů

Clipboard.svg
Věci, které můžete udělat… upravit

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Literatura}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Krátké články by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}