Portál:Literatura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Úvod upravit
knihy
knihy

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

Literatura je po výtvarném umění nejstarší lidskou uměleckou činností. Za vůbec první literární památku bývá označován Epos o Gilgamešovi (pocházející zhruba z poloviny třetího tisíciletí př. n. l., nejstarší přepis je zachován z doby kolem roku 2000 až 1700 př. n. l.).

Jako základ evropské literární tvorby bývá označováno archaické období antického Řecka a na něj navazujícího antického Říma. Nový zrod literatury je zaznamenán až s pozdním středověkem, nejvýrazněji od 10. století (v té době vznikala převážně literatura duchovní, později se z arabského světa dostaly přepisy řeckých a římských autorů, vznikala však také literatura světská, hlavně ve formě hrdinských písní). Pravého vrcholu však mohla dosáhnout až po Gutenbergově vynálezu knihtisku a po masovém rozšíření literatury a gramotnosti.

Autor měsíce upravit

Paul Verlaine

Paul Verlaine [Verlén] (30. března 1844 v Metách - 9. ledna 1896 v Paříži) byl francouzský básník, představitel prokletých básníků a symbolismu.

Působil jako úředník v Paříži, po seznámení s Rimbaudem opouští rodinu a začíná s ním žít, byl na něm velmi závislý a velmi ho obdivoval. Postupně propadl tuláctví a alkoholu. V Bruselu (1873) na Rimbauda vystřelil (rozešli se), za to byl odsouzen na 2 roky, ve vězení prodělal léčbu, uchýlil se k víře, ale po čase se vrátil ke svému způsobu života.

...více

Kniha upravit

Busta Homéra uchovávaná v Britském muzeu

Ilias (Ιλιάδα, ΙΛΙΑΣ; doslova „Ílijská“, ve smyslu „báseň o Íliu“) je starořecký hrdinský epos, jehož autorství je tradičně připisováno básníku Homérovi.

Je psaný časoměrným daktylským hexametrem, má 24 zpěvů a přes 15 tisíc veršů. Vznikl asi v polovině 8. století př. n. l. a zpracovává epizodu z okruhu pověstí o trojské válce. Epos Ilias časově předchází eposu Odysseia.


Odyssea je epická báseň psaná v daktylském hexametru, která navazuje na události vylíčené v eposu Illias. Odysseia vznikla po Illiadě a je tradičně připisovaná Homérovi, podle moderních výzkumů (především počítačové analýzy) se zdá, že je sice Illiadou silně ovlivněna, ale že byla napsána o 50 – 100 let později. Má asi 12 000 veršů.

Tento hrdinský epos obsahuje 24 zpěvů a je psán, stejně jako většina podobných řeckých děl daktylským hexametrem. Vliv tohoto díla na evropskou kulturu a na řeckou mytologii je značný, ale výrazně nižší než je tomu u Illias.

Ukázka upravit

Je naše panství noc a stín.

Je naše panství les, jenž zpívá.

Hýříme. Časem smutno zbývá.

Ožije časem starý mlýn.Hledají. Loví. Léčky staví.

Kdy bude konec? Zítra, dnes?

Večer je teskný, šerý les.

Přátelé, omakejme hlavy.Přátelé, vína připijme si.

Žena. My máme pouze ji.

Je naší láskou, nadějí.

Oprátka zítra. Mlčí lesy.

Viktor Dyk (1811–1870) – Milá sedmi loupežníků
Přečtěte si celý text na Wikizdrojích.

Kategorie upravit

Podle národností

americkáanglickáargentinskáčeskáčínskádánskáfinskáfrancouzskáirskáitalskájaponskákanadskáněmeckánizozemskánorskápolskárakouskáruskáslovenskášpanělskášvédská

Literární díla podle území a času

starověkého předního východustarověká řeckástarověká římská

Podle žánru

BiografieCestopisyDivadelní hryDobrodružná literaturaEncyklopedieExistencialistická literární dílaFantasy literární dílaFilosofická literární dílaHistorická literární dílaKnihy pro děti a mládežKomiksyKronikyLiterární díla modernyNaturalistická literární dílaNáboženská literární dílaNovelyOdborná literaturaPoeziePolitická literaturaPopulárně-naučné knihyPověstiPovídkyRományRukopisySurrealistická literární dílaVědeckofantastická literární díla

Časopisy, Noviny

Citát upravit

„Dobré knihy neprozradí všechna svá tajemství najednou.“

Stephen King
Obrázek upravit
Zajímavosti upravit

Věděli jste, že…

Francois Villon opustil Paříž kvůli tragickému souboji s mnichem, jehož příčinou byla žena?
…po silnici postavené ze všech Biblí na světe, bychom při rychlosti 90 km/h jeli 4 měsíce?
Nové články upravit
P – pahýl, SP – subpahýl či heslo bez zdrojů

Věci, které můžete udělat… upravit

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Literatura}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Krátké články by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}