Portál:Kultura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e
Parthenon from west.jpg

Slovem kultura (cultura, příčestí trpné latinského colere, pěstovat, tedy „co je pěstováno“) se původně označovalo pěstování užitkových plodin. Jako metaforu je použil Marcus Tullius Cicero pro překlad Platónova pojmu „péče o duši“ a od 16. století se používá pro označení vybraných lidských činností, zejména uměleckých (tzv. „vysoká kultura“). Do ní patří literatura, umění, hudba, případně i věda a filosofie. V tomto smyslu máme dnes kulturní rubriku v novinách nebo ministerstvo kultury. Proti této vybrané, elitní vysoké kultuře, vyžadující vzdělání a péči, stála potom „nízká“ či lidová kultura, pozdější popkultura. Podle toho se pak lidé i celé národy mohly dělit na více či méně kultivované, případně barbarské. Výzkumem kultury se zabývá kulturologie.

Více informací…

e

Věděli jste, že…

… slovo kultura původně označovalo pěstování užitečných plodin?
popkultura a masová kultura nejsou totožné pojmy?
moravská Jízda králů byla zapsána na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO?

e

Článek

Star Trek, později známý jako Star Trek: The Original Series, do češtiny překládaný jako Star Trek nebo Star Trek: Původní série (zkratka ST:TOS, TOS, česky často toska, je první televizní seriál z řady Star Trek. Byl natočen v amerických studiích Desilu Productions na námět Genea Roddenberryho a vysílán v letech 19661969 televizí NBC, celkově vzniklo 80 epizod. Dvě epizody získaly prestižní SF ocenění Hugo. Na tento první seriál navázaly celovečerní filmy se stejným hereckým obsazením a další seriály.

Příběh se odehrává v daleké budoucnosti, kdy lidstvo je sjednoceno a tvoří část Spojené federace planet. Federace disponuje vlastní hvězdnou flotilou, jejímž hlavním úkolem je průzkum neznámého vesmíru a objevování nových světů. Epizody vyprávějí o událostech na vlajkové lodi s názvem USS Enterprise (NCC-1701) a o dobrodružstvích, která na cestách zažívá její posádka. Vesmír v popisovaném světě Star Treku byl rozdělen zejména mezi Spojenou federaci planet a bojechtivá impéria Klingonů a Romulanů.

e

Obrázek

Valentina Blinova in LOiseau de feu (The Firebird), Ballets Russes, Sydney.jpg
Ballets russes: Valentina Blinova ve hře Loiseau de feu (Pták Ohnivák).

e

Kvalitní články

Nejlepší články:
BowlingBuddhové z BámijánuHadždžHarappská kulturaHolubí fotografie ze vzduchuNirvanaNovinářská fotografieOsmeroSvětový operní repertoárŠachyThe DoorsZbraslavský klášterŽidé na Moravě ve středověku

Dobré články:

Angkor VatBetlémská kapleMěstské opevnění (Brno)BorobudurEmirates StadiumJeštěd (hotel a vysílač)Kolovratský palác (Praha, Nerudova)Konstantinopolské hradbyKostel svatého Mikuláše (Brno)Lešanský BuddhaMachu PicchuObelisk (Pražský hrad)Stará radnice (Brno)Mikulov (zámek)Michael MyersStar Trek (seriál)77 Bombay StreetAC/DCBowling for SoupExtra PlayfulIron MaidenHudební slavnosti v BayreuthuMá vlastRamonesSex PistolsShifty Adventures in Nookie WoodSonic YouthThin LizzyV studniThe Velvet Undergroundopera IsisBible MelantrichovaTom BombadilHledání ztraceného časuŠpanělská literaturaMelantrichRámájanaSnoubenciZlatý broukFotografie v DánskuStarověké římské malířstvíTřebechovický betlémVíly z CottingleyEsejciHovoryChanukaMýtus o UsiroviStarověká židovská filosofieBabsonova úlohaBraní mimochodemBughouse šachGrand Prix San Marina 1994Letní olympijské hry 2000Mistrovství Evropy v orientačním běhu 2010Saavedrova poziceThe Settlers: Dědictví králůPiercingŽabkySeznam funkcionalistických staveb v BrněSeznam klášterů v Brně

e

Světové kulturní dědictví

Portobelo.jpg
Pevnosti na panamském pobřeží Karibiku: Portobelo a San Lorenzo.


Více…

e

Aktuality

2024:

  • Od září do prosince se koná Košický egyptologický podzim.[1][2]


wikizprávy

e

Kategorie

e

Informace

  • Zde je seznam požadovaných článků, nějaký z nich můžete napsat.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kultura}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

e