Portál:Gastronomie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Good Food Display - NCI Visuals Online.jpg
e
Vítejte na portálu Gastronomie!

Gastronomie je v širším pojetí nauka o vztahu kultury a potravy, v užším pojetí jde o kuchařské nebo kulinářské umění (fr. l'art culinaire) neboli vědu o žaludku. V širším smyslu nejde jen o umění přípravy jídel a nápojů, nýbrž i o jejich konzumaci. Gastronomovým cílem je učinit z přípravy a konzumace jídla akt kultivovaný a povýšit tím pojídajícího člověka na ušlechtilou bytost, pozvednout jej z úrovně animálního stroje na zažívání. V gastronomii je tak důležitá kultivace chuti, vzhledu a vůně pokrmu, dále kultivace prostředí, v němž je pokrm podáván a také kultivace ideového podtextu pokrmu.

Článek měsíce

Housenka Mopane
Botswanská kuchyně (též bečuánská kuchyně), je kuchyně typická pro Botswanu a má mnoho společného s dalšími kuchyněmi jižní Afriky (například s kuchyní namibijskou nebo s kuchyní Jihoafrické republiky). Nejdůležitější součástí botswanské kuchyně je setswanská kuchyně, kuchyně domorodého kmene Setswana neboli Tswana. Příslušníci tohoto kmene jedí například housenky druhu mopane Gonimbrasia belina (obsahuje mnoho proteinů) nebo sušené fazolové listy. Hojně se také používá vodní meloun, protože rostlina vodního melounu pochází právě z Botswany. Nejpoužívanější maso je hovězí, Botswana produkuje mnoho kvalitního hovězího masa. Používaná jsou i další masa, hlavně jehněčí, kozí, skopové a kuřecí. Používají se ale také říční ryby. Z rostlin, které zde rostou jsou v botswanské kuchyni používané následující: čirok, kukuřice, pšenice, arašídy, špenát, kukuřice, zelí, cibule, brambory, rajčata, batáty a ledový salát. Z ovoce se používá: datle, marula a vodní meloun. Vodní meloun pochází z Botswany, a roste zde i více druhů melounů, dokonce i pouštní druhy. Většina rostlin se nepěstuje v poušti Kalahari, ale v úrodnějších oblastech u hranic s Jihoafrickou republikou (okolí Gabrone) a v blízkosti řek Okavango, Limpopo a Zambezi. Zelenina se hojně suší, hlavně v soli. Mnoho potravin je do Botswany dováženo. ...celý článek

Obrázek měsíce

Pilt (57).JPG
Tradiční estonské pečivo na trhu ve městě Tartu

Seznam obrázků

Zajímavosti měsíce

Víte že...

Seznam zajímavostí

Chybějící články

Pomozte prosím založit v oblasti gastronomie např. tyto články:

Aglianico (de, en, fr, it) – Amaro Lucano (en, it) – Irácká kuchyně (en) – Lutefisk (en) – Piccalilli (en) – Coq au vin (fr) – Pekmez (en) – Kantalup (simple, článek místo přesměrování) – Falukorv (sv) – Provolone (en) – Cassoulet (fr) – Sohan papdi (en) – Cotechino (it) – After Eight (en) – Rassolnik (ru) – Thieboudienne (en) – Succotash (en)

Seznam dalších článků k založení je zde.

Odkazy

Příbuzné portály

Související projekty v rámci Nadace Wikimedia

Nové stránky

Osobnost

Julia Childová, nepřechýleně Julia Child, rodným jménem Julia Carolyn McWilliams (15.srpna 1912, Pasadena, USA13. srpna 2004, Montecito, USA) byla americká kuchařka, propagátorka francouzské kuchyně, autorka knih o vaření a moderátorka televizních kulinářských pořadů.

O vaření se začala zajímat poté, co potkala svého budoucího manžela Paula Cushinga Childa. Po přestěhování do Paříže pak navštěvovala známou školu vaření „Le Cordon Bleu“ a studovala soukromě u Maxe Bugnarda a dalších mistrů kuchařů. Roku 1951 pak začala americké ženy v Paříži vaření vyučovat. V roce 1961 vydala svou první samostatnou knihu s kulinářskou tématikou Mastering the Art of French Cooking, po ní následovaly další. Za popularizaci francouzské kuchyně ve světě obdržela roku 2000 Řád čestné legie.

Kategorie

Informace

Silver piece.png Dobré články

Zámecký pivovar Frýdlant

Pomoc

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Gastronomie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Zájemci o údržbu jsou samozřejmě vítáni.