Portál:Gastronomie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gastronomie de Montréal, Québec.jpg


Portál Gastronomie


Gastronomie je v širším pojetí nauka o vztahu kultury a potravy, v užším pojetí jde o kuchařské nebo kulinářské umění (fr. l'art culinaire) neboli gastronomie (věda o žaludku). V širším smyslu - nikoli navíc - nejde jen o umění přípravy jídel (vaření), nýbrž i o jejich konzumaci....

Zajímavosti měsíce

Víte že...

  • ...Umami je vedle čtyř základních (lidských) chutí (sladká, hořká, slaná a kyselá) pátou chutí?
  • ...Brie je sýr s velmi měkkou, krémovou konzistencí, jemným, kompaktním těstem slámové barvy a pikantní chuti původem z Francie?
  • ...Stella Artois [stela artoa] je značka belgického piva, ležáku s obsahem alkoholu 5,2 % a vyrábí ho pivovary skupiny InBev, včetně českého pivovaru Staropramen?
  • ...Olej je kapalina tvořená molekulami, které obsahují hydrofobní uhlovodíkové řetězce, proto se oleje nerozpouští ve vodě a mají také menší hustotu než voda?
  • ...Menu (francouzsky meny - malý, maličkost) je jídelní lístek, který obsahuje seznam a pořadí pokrmů, které jsou sestavené do určitého pořadí a podávají se při slavnostním obědě nebo večeři?
  • ...je možné strávit zbytek vašeho života bez jídla?
Seznam Zajímavostí

Článek měsíce

Waldorfský salát

Waldorfský salát obsahuje na proužky nakrájená jablka, na kostičky nakrájený celer, vlašské ořechy, hroznové víno a nakonec majonézu nebo dressing na majonézovém základě. Salát byl poprvé připraven okolo roku 1893 v Hotelu Waldorf v New Yorku City (předchůdci Waldorf-Astoria Hotel, který byl otevřen v roce 1931).

Ačkoliv Oscar Tschirky, který byl pracovníkem hotelu, je všeobecně považován za vynálezce receptu, stále přetrvávají určité spory o jeho vzniku. Oscar Tschirky ostatně prohlašoval, že více jídel připravovaných v hotelu Waldorf pochází z jeho receptů (např. Benediktská vejce. Alternativní teorie tvrdí, že recept byl vytvořen v rámci speciálního waldorfského obědového systému, řetězce jídelen pro obědy, které zahájily svůj provoz ve dvacátých letech 20.stol, jehož logem bylo právě jablko. V roce 1896 se Waldorfský salát objevil v "Kuchařce od 'Oscara z Waldorfu'". Tradičně se salát podává na hlávkovém salátu. Sušené ovoce je také častou přílohou; zejména pak na kostičky nakrájené datle nebo rozinky.

Seznam Článků

Obrázek měsíce

Párek v rohlíku.jpg
Párek v rohlíku (nepřesně hotdog, v jihočeském slangu pikador) je pokrm určený k rychlému občerstvení. Skládá se z vařeného (někdy grilovaného) párku, případně jiné podobné uzeniny, který je vložen do rohlíku či bagety, z nichž je odstraněna jedna špička a do zbytku pečiva je vyražena protáhlá prohlubenina (ve stravovacích zařízeních rozpékacím trnem, v domácích podmínkách např. vařečkou).

Seznam obrázků

Chybějící články

Pomozte založit v oblasti gastronomie alespoň tyto články:

Aglianico (de, en, fr, it) – Amaro Lucano (en, it) – Arabská kuchyně (en) –


ostatní články jsou napsané tady Wikiprojekt Gastronomie/Chybějící články

Informace

Portál byl založen 22. června 2010.

Aktuální akce

Není žádná aktuální akce.

Nové stránky

P - pahýl, SP pahýl bez dvou zdrojů

Blížící se akce

Kategorie

Témata

Do pahýlů týkajících se gastronomie ještě přidejte šablonu {{Pahýl}}.