Portál:Úžasná Zeměplocha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Úžasná Zeměplocha (anglicky Discworld) je knižní fantasy série anglického spisovatele Sira Terryho Pratchetta, situovaná v plochém světě, ležícím na zádech čtyř obrovitých slonů, kteří stojí na krunýři obrovské želvy, Velké A'tuin. Knihy jsou řazeny mezi tzv. humoristickou fantasy, tedy mezi knihy velice humorné, ironické a satirické. Autor často paroduje různá díla žánru (např. Pána prstenů, čerpá i z mytologie, pohádek a folklóru.

První díl série, Barva kouzel, byl vydán v roce 1983 a od té doby se série rozšířila na 40 románů, několik povídek, map, komiksů, divadelních scénářů a dokonce i hudebních děl. Poprvé byla zfilmována kniha Otec prasátek v roce 2006. Od dva roky později, roku 2008, byl natočen dvoudílný film Barva kouzel na motivy prvních dvou knih série, Barva kouzel a Lehké fantastično.

Nové tituly Úžasné Zeměplochy se pravidelně umisťují na předních příčkách nejprodávanějších knih, díky čemuž se Terry Pratchett stal nejprodávanějším autorem devadesátých let. V novém tisíciletí však byl překonán knihami o Harrym Potterovi anglické spisovatelky J. K. Rowlingové. Stále však patří mezi nejlépe prodávané autory současnosti.

Postava

Samuel Elánius (se všemi tituly Jeho Excelence vévoda z Ankhu, velitel sir Samuel Elánius) je velitel městské hlídky Ankh-Morporku. Samuel je extrémně cynický člověk. Mnoho věcí nenávidí, například trpaslíky a troly, vlkodlaky a upíry, zloděje a vrahy i aristokraty, i když on sám je jedním z nich. A má k tomu podle svého soudu dobrý důvod. Naopak mu nevadí chrliče či mágové.

Ještě jako kapitán Noční hlídky býval Elánius notorický alkoholik. To bylo způsobeno jeho abnormální střízlivostí. Po příchodu Karotky Rudykopalssona do Hlídky. Zároveň v té době potkal lady Sibylu Berankinovou, se kterou se oženil a má s ní syna Sama juniora. Tomu každý den v šest hodin večer čte z knížky Kde pak je má kravička?

Samuel Elánius je hlavní postavou zeměplošské série o Hlídce. Hraje tedy významnou roli v knihách Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani, Nohy z jílu, Hrrr na ně!, Pátý elefant, Noční hlídka, Buch! a Šňupec. Dále se jako vedlejší postava objevil v románech Pravda, Podivný regiment a Zaslaná pošta.

Více informací...

Článek

Zavazadlo je vyrobeno z magického dřeva Myslícího hruškovníku a chodí po stovkách malých nožiček, které mu v případě nutnosti umožňují velmi rychlý pohyb.

Zavazadlo vždy následuje svého pána, v čase i prostoru a urputně ho brání. Často polyká nejrůznější příšery a věci, od knih, přes žraloky, po lidi. Nehledě na to, co právě spolklo, jeho majitel v něm najde vždy jen čerstvě vyžehlené spodky.

Zavazadlo se poprvé objevuje jako kufr turisty Dvoukvítka v knize Barva kouzel. Ten ho pak v Lehkém fantastičnu věnuje Mrakoplašovi, kterého pak následuje celou sérii knih. Když Mrakoplaš později navštíví Vyvažovací kontinent, Dvoukvítkův domov, najde tam mnoho podobných Zavazadel.

Celý článek...

Citáty

Abych mohl krást takový sumy, to bych musel bejt přinejmenším v cechu právníků.
- Soudné sestry
Chaos vždy vítězí nad řádem, protože je lépe organizován.
- Zajímavé časy
Je vždy velmi užitečné stát proti nepříteli, který je připraven zemřít pro svou vlast. Znamená to totiž, že máte oba společný cíl.
- Hrrr na ně!

Informace

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Úžasná Zeměplocha}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Kniha

Barva kouzel je první kniha Úžasné Zeměplochy a první knihou v sérii příběhů o Mrakoplašovi. Byla vydána v roce 1983 a v češtině v deset let později.

Děj knihy se odehrává na různých místech Zeměplochy. Hrdiny románu jsou neschopný mág Mrakoplaš a Dvoukvítek, první zeměplošský turista. Mrakoplaš má za úkol Dvoukvítka doprovázet při jeho cestách. Všude, kam Dvoukvítek přijde, způsobí veliký rozruch kvůli jeho bohatství a také kvůli jeho Zavazadlu. Hodnota zlata se totiž v Dvoukvítkově vlasti velice liší od zbytku světa. Navíc ne každý je zvyklý potkávat chodící Zavazadlo.

Román má jako jediný v celé sérii přímé pokračování (Lehké fantastično). Ostatní knihy na sebe navazují volněji. Tato kniha je parodií na žánr fantasy.

Celý článek...

Víte, že...?

Pomozte Zeměploše na Wikipedii

Související portály