Fantasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oddělení „fantasy“ v jednom pražském knihkupectví
Drak, jeden z archetypů žánru Fantasy

Fantasy je umělecký žánr, používaný především v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové (obzvláště z antických dob), často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi.

V anglosaském světě je však fantasy označení pro jakékoliv dílo fantastického žánru, které není science fiction. Žánr je stejně jako příbuzné žánry science fiction a horror definován především rekvizitami a prostředím, a dobou, kam je dílo situováno.

Svět (nazývaný často „druhotný svět“ nebo „alternativní realita“), ve kterém se příběh odehrává, je většinou nezávislý na našem, v některých případech je s naším nějak spojený (Letopisy Narnie) či se děj odehrává přímo v našem nějak pozměněném světě (žánr alternativní historie a současné fantasy).

Původ žánru fantasy lze spatřovat především v lidové tvořivosti a lidské fantazii. Z literárních žánrů pravděpodobně zastupuje dřívější typy jako např. mýty a báje, pohádky, středověké legendy a rytířské eposy.

Vznik klasického fantasy však lze spatřovat až v druhé polovině 19. století u autorů jako George MacDonald a lord Dunsany, masivnější nástup přišel s díly J.R.R. Tolkiena a R. E. Howarda v první polovině 20. století. Zejména Tolkienova trilogie Pán Prstenů se výrazně zapsala do moderní populární kultury a stala se jedním z pilířů žánru.

Podžánry[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Podžánry fantasy.

Postupem času se vyvinula řada podžánrů fantasy. Mezi nimi nepanují ostré hranice a podžánry se tak překrývají.

  • Meč a magie: Děj většinou sleduje příhody a výpravy hrdiny - bojovníka, který neohroženě překonává hordy nepřátel. Archetypem takového hrdiny je například Barbar Conan.
  • Alternativní (či spekulativní) historie: Děj se většinou odvíjí od úvahy, co by se stalo nebo mohlo stát za předpokladu, že by v určitém historickém okamžiku došlo k nějaké odchylce od naši skutečné historie (např. jiný výsledek bitvy; nebo předčasná smrt osoby, která měla velký dopad na další historické události). Příkladem je Na západ od ráje (Harry Harrison), tento román vychází z předpokladu, že meteorit zodpovědný za vyhubení dinosaurů planetu Zemi minul a děj popisuje střet lidské civilizace s civilizací inteligentních potomků dinosaurů.
  • Paralelní realita: Děj se odehrává v několika paralelních vesmírech, mezi kterými lze nějakým způsobem přecházet. Jedním z paralelních realit může a nemusí být náš vesmír. Příkladem je trilogie Jeho temné esence (Philip Pullman).

Hry[editovat | editovat zdroj]

Fantasy žánr se objevuje ve všech druzích her od počítačových přes deskové až po larpy.

Zástupci počítačových her jsou například: FPS (Heretic), tahových strategiích (Heroes of Might and Magic, War lords), realtimových strategiích (Warcraft), samozřejmě RPG ( Zaklínač, Skyrim), a MMORPG (World of Warcraft, Lineage 2, Ultima Online) nebo MUD.

Mezi deskové hry s fantasy tematikou patří například: Magic: The Gathering. Existují též stolní hry založené přímo na knihách fantasy. Příkladem takové stolní společenské hry je Zeměplocha: Ankh-Morpork. (Ankh-Morpork)

V 70. letech 20. století vznikly hry na hrdiny v moderním smyslu slova, když se do historických válečných her přidaly fantasy prvky. První komerční hra na hrdiny je pak fantasy Dungeons & Dragons z roku 1974 (její českou obdobou je Dračí doupě).

Larpy, neboli hry naživo, se v žánru fantasy řadí v České republice mezi nejpopulárnější.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JIREŠ, Ondřej. Klenoty české fantasy. Praha: Argo, 2014. 696 s. ISBN 978-80-257-1025-8. 
  • PRATCHETT, Terry; PRINGLE, David. Fantasy : encyklopedie fantastických světů ; hlavní předmluva Terry Pratchett ; hlavní editor David Pringle. Praha: Albatros, 2003. 272 s. ISBN 80-00-01126-3. 
  • MCKENNA, Martin; VALLEJO, Boris. Fantasy umění současnosti : to nejlepší ze současného fantasy umění. Praha: Mladá fronta, 2008. 192 s. ISBN 978-80-204-1943-9. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]