Barva kouzel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zeměplocha
Terryho Pratchetta

1. kniha – 1. kniha s Mrakoplašem
Informace
Postavy: Mrakoplaš
Dvoukvítek
Zavazadlo
Místa: Ankh-Morpork
Motivy: Klišé ve fantasy, RPG, Turismus
Detaily
Rok vydání: 1983
Rok vydání česky: 1993
ISBN: 80-85609-28-2

Barva kouzel (anglicky The Colour of Magic) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, první ze série Zeměplocha. Byla napsána v roce 1983, do češtiny ji v roce 1993 přeložil Jan Kantůrek. Po dlouhou dobu byla jedinou knihou z hlavní série (další byla až Zaslaná pošta) rozdělenou do kapitol. Každá kapitola je vlastně povídka, pokaždé se stejnými hrdiny. Myšlenka Barvy kouzel - to, že vše je vlastně jen hra bohů - je podobná tradičním stolním RPG hrám, kde hod kostkou ovlivňuje, co se hráčům stane.

Hlavním hrdinou je neschopný a cynický mág Mrakoplaš, který se nedobrovolně stane průvodcem zahraničního turisty jménem Dvoukvítek. Ten připluje do Ankh-Morporku z Agateánské říše a způsobí zde velký rozruch svým obrovským bohatstvím, kterého si není vědom (cena zlata v Ankh-Morporku a v Agateánské říši se řádově liší).

Během rozsáhlého požáru, založeného poté, co Dvoukvítek objasní obyvatelům Morporku princip pojištění, opouštějí oba hlavní hrdinové společně Ankh-Morpork a vydávají se na cestu po Zeměploše. Ta je zavede postupně do chrámu pekelného boha Bel-Shammharotha, mezi jezdce na dracích a nakonec do říše Krull ležící na samém okraji Zeměplochy. Děj knihy končí ve chvíli, kdy jsou oba dva vrženi přes okraj Zeměplochy do nekonečného vesmíru.

Příběhy Mrakoplaše a Dvoukvítka pokračují v další knize ze série o Zeměploše - v Lehkém fantastičnu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

česky:

anglicky na L-Space Web: