Portál:Hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na hudebním portále,
wikiportále pro všechny přátele hudby!

Hudba Hudba
Národní hudba Národní hudba
Dějiny hudby Dějiny hudby

Terminologie Terminologie
Hudební skupiny Hudební skupiny
Směry, žánry a styly Směry, žánry a styly

Hudební skladatelé Hudební skladatelé
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Hudební nástroje Hudební nástroje

Hudebniportal.jpg
Hudba je organizovaný systém zvuků. Jako samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. České slovo „hudba“ je odvozeno ze slovesa housti; původně označovalo hru na strunný hudební nástroj a až později se význam rozšířil. Existuje několik teorií o vzniku hudby, které se navzájem nevylučují: Některé výzkumy nasvědčují tomu, že hudba vznikla napodobováním zpěvných ptáků a dalších přírodních zvuků primitivními kulturami našich prapředků. Podle další teorie hudba vznikla jako doprovod práce a pomáhala udržovat pracovní tempo. Z existence tónových jazyků (jako čínština) se také soudí, že hudba mohla vzniknout společně s řečí. Hudba se dělí podle několika faktorů např. na světskou a duchovní, lidovou a umělou a dále na hudební směry a žánry.
Dějiny opery začínají v Itálii koncem 16. století. Nejstarším, dnes ztraceným dílem považovaným za operu je Dafne skladatele Jacopa Periho, uvedeným ve Florencii kolem roku 1597; samotný název „opera“ byl poprvé použit v souvislosti s uvedením díla Francesca Cavalliho Le nozze di Teti e di Peleo v roce 1639 v Benátkách. V 17. století se rozšířila po všech hlavních zemích Západu: Heinrich Schütz v Německu, Jean-Baptiste Lully ve Francii a Henry Purcell v Anglii tehdy založili domácí operní tradice. Přes silnou zejména francouzskou operní školu však až dlouho do 18. století zůstávala vedoucí zemí opery Itálie. Koncem 18. století se začal prosazovat vliv německy hovořících skladatelů: na Gluckovu reformu italské „opera seria“ z 60. let navázal Wolfgang Amadeus Mozart, nejslavnější operní skladatel té doby. Napsal přes 200 skladeb. V opeře první třetiny 19. století vyvrcholil operní styl bel canto, reprezentovaný autory jako Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti a Vincenzo Bellini, a zároveň vznikla tradice „velké opery“ (grand opera), spojené se jménem Giacomo Meyerbeera. Následující „zlatý věk“ opery kolem poloviny 19. století, kdy působili Richard Wagner a Giuseppe Verdi, přinesl rovněž vznik dalších národních operních tradic mimo klasické země opery; českou operu tehdy ustanovil především Bedřich Smetana. Konec 19. a začátek 20. století poznamenal vliv italského verismu a rozvoj nových harmonických postupů, iniciovaných Wagnerem. K významným operním skladatelům patřili Giacomo Puccini, Richard Strauss a Leoš Janáček. 20. století přineslo mnoho nových stylů a experimentů i v oblasti opery, například atonalitu a seriální hudbu (Arnold Schönberg a Alban Berg), neoklasicismus (Igor Stravinskij) či později minimalismus (Philip Glass a John Adams).

19. prosince 2015 zemřela brazilská zpěvačka Selma Reis ve věku 55 let

18. prosince 2015 vydal zpěvák Chris Brown album Royalty

18. prosince 2015 vydala skupina Cage the Elephant album Tell Me I'm Pretty

15. prosince 2015 zemřel maďarský klarinetista Sándor Benkó ve věku 75 let

12. prosince 2015 vydal hudebník Prince album Hit n Run Phase Two

9. prosince 2015 zemřel rakouský trumpetista Sepp Mitterbauer ve věku 69 let

9. prosince 2015 zemřel americký bubeník Rusty Jones ve věku 73 let

8. prosince 2015 zemřela zpěvačka Bonnie Lou ve věku 91 let

4. prosince 2015 vydal hudebník Deantoni Parks album Technoself

4. prosince 2015 vydala skupina Coldplay album A Head Full of Dreams

4. prosince 2015 vydal rapper Rick Ross album Black Market

2. prosince 2015 zemřel americký skladatel John Eaton ve věku 80 let

27. listopadu 2015 vydala skupina Danzig album Skeletons

27. listopadu 2015 vydala zpěvačka Erykah Badu album But You Caint Use My Phone

23. listopadu 2015 vydala skupina Foo Fighters album Saint Cecilia

9. listopadu 2015 zemřel Andy White, bubeník z počátku The Beatles ve věku 85 let
Máte žhavou hudební aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!
Nejlepší články
Featured article star.svg
NirvanaThe DoorsSvětový operní repertoárBedřich SmetanaVražda Johna LennonaJohn Cale

Dobré články

Artículo bueno.svg
Má vlastLou ReedSex PistolsSonic YouthV studniHudební slavnosti v BayreuthuBowling for SoupThin LizzyTom WaitsRamonesShifty Adventures in Nookie WoodSterling MorrisonThe Velvet UndergroundIron MaidenMaureen TuckerováNicoAngus MacLiseExtra PlayfulDoug Yule77 Bombay StreetIsis (Lully)Francouzská operaMig 21Vintage ViolenceLeonard CohenPsychedelic PillPicture PerfectBlack Country CommunionThe Marble IndexChelsea GirlThe Velvet Underground (album)LOOP>>60Hz: Transmissions from The Drone OrchestraUkrajinská operaJean-Baptiste LullyFearWrong Way UpParis 1919Music for a New Society‎

Články měsíce

Nuvola filesystems services.png
Pink FloydHeavy metalJohann Sebastian BachKing CrimsonMá vlastThe BeatlesSex PistolsBowling for SoupThe DoorsHudební slavnosti v BayreuthuClaudio MonteverdiThin Lizzy‎Herbie HancockDědův odkaz (opera)Green DayPokrevní bratřiAnnie LennoxJohn CaleProgres 2Tom WaitsThe Plastic People of the UniverseRichard WagnerLou Reed‎Sonic YouthBob DylanŠkola základ životaJessie JVan MorrisonR.E.M.NicoDavid GilmourKeith RichardsGlenn MillerABBABedřich Smetana77 Bombay StreetSaxofonRamonesBlack Country CommunionMaureen TuckerováNick CaveNina SimonePicture PerfectEddie VedderIsisMig 21Live to TellAC/DCPete TownshendIrská píšťalaNirvanaFrancouzská operaLeonard CohenPsychedelic PillThe Rolling StonesVražda Johna LennonaSyd Barrett
1883: zemřel Richard Wagner, německý hudební skladatel (* 22. května 1813) (133 let)

1942: narozen Peter Tork, americký herec a hudebník, člen The Monkees (74 let)

1949: narozena Judy Dyble, americká zpěvačka, členka Fairport Convention (67 let)

1950: narozen Bob Daisley, australský hudebník, spolupracovník Gary Moorea a dalších (66 let)

1950: narozen Peter Gabriel, britský zpěvák a multiinstrumentalista, člen Genesis (66 let)

1953: narozen Jiří Dědeček, český písničkář (63 let)

1956: narozen Peter Hook, britský baskytarista, člen Joy Division (60 let)

1966: narozen Jeff Waters, kanadský kytarista, člen Annihilator (50 let)

1974: narozen Robbie Williams, britský zpěvák (42 let)

1976: narozen Dave Padden, kanadský zpěvák a kytarista, člen Annihilator (40 let)
Nuvola apps edu miscellaneous.png

Na české Wikipedii dosud schází mnoho článků o významných hudebních tématech. Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření například:

Enid HartleBoyz II MenDrive Like MariaWest Coast jazzSmooth jazzEd O'BrienPaisley UndergroundBoogie

České Wikipedii pomůžete, budete-li sem přidávat tipy na existující články, které by potřebovaly rozšířit (vyhledáním ozdrojovaných informací na internetu, překladem z cizojazyčných Wiki a podobně).

The FacesJan Sahara HedlRon WoodGary MooreCreamBlind FaithColosseumIlmo SmokehouseOK GoFrank Zappa • .............

Můžete také pomoci vylepšením stránek z této stránky. Pokud jste doteď Wikipedii vůbec needitovali, nebojte se editovat. Jestli se ale opravdu bojíte, že něco pokazíte, můžete zkusit místní projekt hudební dílny.

Portálu velice pomůžete, budete-li se zúčastňovat místních anket tj. článek měsíce a přidáváním zajímavostí. Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Hudba}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.