Portál:Hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na hudebním portále,
wikiportále pro všechny přátele hudby!

Hudba Hudba
Národní hudba Národní hudba
Dějiny hudby Dějiny hudby

Terminologie Terminologie
Hudební skupiny Hudební skupiny
Směry, žánry a styly Směry, žánry a styly

Hudební skladatelé Hudební skladatelé
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Hudební nástroje Hudební nástroje

Hudebniportal.jpg
Hudba je organizovaný systém zvuků. Jako samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. České slovo „hudba“ je odvozeno ze slovesa housti; původně označovalo hru na strunný hudební nástroj a až později se význam rozšířil. Existuje několik teorií o vzniku hudby, které se navzájem nevylučují: Některé výzkumy nasvědčují tomu, že hudba vznikla napodobováním zpěvných ptáků a dalších přírodních zvuků primitivními kulturami našich prapředků. Podle další teorie hudba vznikla jako doprovod práce a pomáhala udržovat pracovní tempo. Z existence tónových jazyků (jako čínština) se také soudí, že hudba mohla vzniknout společně s řečí. Hudba se dělí podle několika faktorů např. na světskou a duchovní, lidovou a umělou a dále na hudební směry a žánry.
Francouzská opera je jednou z největších evropských operních tradic. Zahrnuje díla Lullyho, Rameaua, Charpentiera, Berlioze, Bizeta, Debussyho, Poulenca a Messiaena. Někteří zahraniční skladatelé také hráli svou roli v historii francouzské opery, zejména Gluck, Salieri, Cherubini, Rossini, Meyerbeer, Offenbach a Verdi.

Francouzská opera začala psát svou historii na dvoře krále Ludvíka XIV., když Jean-Baptiste Lully uvedl v roce 1673 svou první operu Cadmus et Hermione (Kadmos a Harmonia). Jednalo se o vůbec o první francouzskou operu, přestože zde již bylo několik různých snah o její vytvoření; nejvýznamnější z nich je nejspíše opera Pomone (Pomona), první opera ve francouzštině, od Roberta Camberta. Lully a jeho libretista Philippe Quinault vytvořili tzv. tragédie lyrique, neboli tragédie en musique, formu francouzské opery, ve které jsou vedle árií významně zastoupená také taneční čísla a sborový zpěv.

Lullyho nejdůležitějším nástupcem byl Jean-Philippe Rameau. Po Rameauově smrti vytvořil německý skladatel Christoph Willibald Gluck šest oper pro pařížskou scénu v 70. letech 18. století. V jeho tvorbě je vidět vliv Rameaua, ale celkově je dílo spíše zjednodušené, se zaměřením na drama. Ve stejné době, tedy ve druhé polovině 18. století, získává na popularitě ve Francii tzv. opéra comique, ve které jsou árie nahrazovány mluvenými dialogy.

Od 20. let 19. století vzniká ve Francii grand opéra. Jedním z jejích předních tvůrců byl Gioacchino Rossini se svou operou Guillaume Tell (Vilém Tell). Nejdůležitějším skladatelem grand opery byl Giacomo Meyerbeer. Odlehčená opéra comique zažívala v této době úspěch v dílech Françoise-Adriena Boieldieua či Daniela Aubera. V tomto prostředí musí ale naopak těžce bojovat o pozornost Hector Berlioz. Například jeho opera Les Troyens (která je kulminací Gluckovy tradice), neměla prostor pro plné předvedení dříve než sto let poté, co byla napsána.

V druhé polovině 19. století dominoval novému žánru operety Jacques Offenbach se svými vtipnými a cynickými díly jako Orphée aux enfers (Orfeus v podsvětí). Charles Gounod zažil obrovský úspěch se svou operou Faust. Georges Bizet složil svou slavnou operu Carmen, která však byla v době uvedení velice neúspěšná. Vliv Richarda Wagnera se stal výzvou pro francouzskou operu, na kterou reaguje mimo jiné Claude Debussy se svým dílem Pelléas et Mélisande (Pelleas a Melisanda). Další významní skladatelé francouzské opery ve 20. století byli Maurice Ravel, Francis Poulenc a Olivier Messiaen.

26. května 2015 vydala skupina Anti-Flag nové album American Spring

16. března 2015 zemřel bubeník Bruce Crump ve věku 57 let

16. března 2015 zemřel hudebník Andy Fraser ve věku 62 let

15. března 2015 zemřel baskytarista Mike Porcaro ve věku 59 let

13. března 2015 zemřel hudebník Daevid Allen ve věku 77 let

12. února 2015 zemřel zpěvák Steve Strange, frontman skupiny Visage, ve věku 55 let

29. ledna 2015 zemřel přímo na koncertním pódiu ve švýcarském Lucernu izraelský dirigent Jisra'el Jinon ve věku 59 let

27. prosince 2014 zemřel klavírista Claude Frank ve věku 89 let

25. prosince 2014 zemřela zpěvačka Alberta Adams ve věku 97 let

24. prosince 2014 zemřel klarinetista Buddy DeFranco ve věku 91 let

23. prosince 2014 zemřel dirigent Jerzy Semkow ve věku 86 let

23. prosince 2014 zemřel zpěvák Jo Jo Benson ve věku 76 let

21. prosince 2014 zemřel Zdeněk Švehla, tenorista, sólista Národního divadla, ve věku 90 let

12. prosince 2014 vydala zpěvačka Nicki Minaj nové album The Pinkprint

8. prosince 2014 vydal zpěvák Robbie Williams nové album Under the Radar Volume 1

5. prosince 2014 vydala skupina The Smashing Pumpkins nové album Monuments to an Elegy

28. listopadu 2014 vydala skupina AC/DC nové album Rock or Bust
Máte žhavou hudební aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!
Nejlepší články
Featured article star.svg
NirvanaThe DoorsSvětový operní repertoárBedřich SmetanaVražda Johna LennonaJohn Cale

Dobré články

Artículo bueno.svg
AC/DCMá vlastLou ReedSex PistolsSonic YouthV studniHudební slavnosti v BayreuthuBowling for SoupThin LizzyTom WaitsRamonesShifty Adventures in Nookie WoodSterling MorrisonThe Velvet UndergroundIron MaidenMaureen TuckerováNicoAngus MacLiseExtra PlayfulDoug Yule77 Bombay StreetIsis (Lully)Francouzská operaMig 21Vintage ViolenceLeonard CohenPsychedelic PillPicture PerfectBlack Country CommunionThe Marble IndexChelsea GirlThe Velvet Underground (album)LOOP>>60Hz: Transmissions from The Drone OrchestraUkrajinská opera

Články měsíce

Nuvola filesystems services.png
Pink FloydHeavy metalJohann Sebastian BachKing CrimsonMá vlastThe BeatlesSex PistolsBowling for SoupThe DoorsHudební slavnosti v BayreuthuClaudio MonteverdiThin Lizzy‎Herbie HancockDědův odkaz (opera)Green DayPokrevní bratřiAnnie LennoxJohn CaleProgres 2Tom WaitsThe Plastic People of the UniverseRichard WagnerLou Reed‎Sonic YouthBob DylanŠkola základ životaJessie JVan MorrisonR.E.M.NicoDavid GilmourKeith RichardsGlenn MillerABBABedřich Smetana77 Bombay StreetSaxofonRamonesBlack Country CommunionMaureen TuckerováNick CaveNina SimonePicture PerfectEddie VedderIsisMig 21Live to TellAC/DCPete TownshendIrská píšťalaNirvana
1919: narozena Kitty Wells, americká countryová zpěvačka († 16. července 2012) (96 let)

1922: narozena Regina Resnik, americká operní pěvkyně († 8. srpna 2013) (93 let)

1935: narozen John Phillips, zpěvák a kytarista skupiny The Mamas and the Papas († 18. března 2001) (80 let)

1944: narozen John Surman, britský jazzový saxofonista (71 let)

1953: narozen Horace Panter, baskytarista skupiny The Specials (62 let)

1971: narozen Lars Frederiksen, kytarista a zpěvák skupiny Rancid (44 let)

1973: narozen Abram Wilson, americký trumpetista († 9. června 2012) (42 let)

1977: narozen Jens Ludwig, kytarista skupiny Edguy (38 let)

1984: narozen Pavel Samiec, český akordeonista a skladatel (31 let)

1995: zemřel Sterling Morrison, kytarista a baskytarista skupiny The Velvet Underground (* 28. srpna 1942) (20 let)
Nuvola apps edu miscellaneous.png

Na české Wikipedii dosud schází mnoho článků o významných hudebních tématech. Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření například:

Enid HartleBoyz II MenDrive Like MariaWest Coast jazzMagne FuruholmenSmooth jazzEd O'BrienPaisley UndergroundRuth BrownMort Shuman

České Wikipedii pomůžete, budete-li sem přidávat tipy na existující články, které by potřebovaly rozšířit (vyhledáním ozdrojovaných informací na internetu, překladem z cizojazyčných Wiki a podobně).

The FacesJan Sahara HedlRon WoodGary MooreCreamBlind FaithColosseumIlmo SmokehouseOK GoFrank Zappa • .............

Můžete také pomoci vylepšením stránek z této stránky. Pokud jste doteď Wikipedii vůbec needitovali, nebojte se editovat. Jestli se ale opravdu bojíte, že něco pokazíte, můžete zkusit místní projekt hudební dílny.

Portálu velice pomůžete, budete-li se zúčastňovat místních anket tj. článek měsíce a přidáváním zajímavostí. Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Hudba}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.