Portál:Hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítejte na hudebním portále,
wikiportálu pro všechny přátele hudby!

Hudba Hudba
Národní hudba Národní hudba
Dějiny hudby Dějiny hudby

Terminologie Terminologie
Hudební skupiny Hudební skupiny
Směry, žánry a styly Směry, žánry a styly

Hudební skladatelé Hudební skladatelé
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Hudební nástroje Hudební nástroje

Hudebniportal.jpg
Hudba je organizovaný systém zvuků. Jako samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. České slovo „hudba“ je odvozeno ze slovesa housti; původně označovalo hru na strunný hudební nástroj a až později se význam rozšířil. Existuje několik teorií o vzniku hudby, které se navzájem nevylučují: Některé výzkumy nasvědčují tomu, že hudba vznikla napodobováním zpěvných ptáků a dalších přírodních zvuků primitivními kulturami našich prapředků. Podle další teorie hudba vznikla jako doprovod práce a pomáhala udržovat pracovní tempo. Z existence tónových jazyků (jako čínština) se také soudí, že hudba mohla vzniknout společně s řečí. Hudba se dělí podle několika faktorů např. na světskou a duchovní, lidovou a umělou a dále na hudební směry a žánry.

Traktor je legendární píseň punkové hudební skupiny Visací zámek s kořeny z roku 1976, kdy Michal Pixa poprvé dostal nápad na tuto píseň. Do finální podoby a plnohodnotné písně ji společně s Janem Haubertem dopracovali v roce 1982 během zkoušek před prvním koncertem skupiny Visací zámek.

Premiéru měla píseň během tohoto prvního koncertu 7. prosince 1982. Píseň se objevila hned na prvním albu skupiny s názvem Visací zámek z roku 1990, nahrávaným ale ještě těsně před sametovou revolucí, a tak zazněla kvůli panujícím poměrům doznívajícího komunistického režimu v pozměněné verzi s mírnějším textem. Ta se tak stala paradoxně známější než originál. V originále běžně hraném na koncertech byla poprvé píseň vydána v roce 1993 pod názvem „Trakař“ na albu Traktor, od té doby pak ještě i na mnoha dalších albech.

Píseň s refrénem o traktoru Zetor orajícím v horách brambory je vlastně dramatickou groteskou o zoufalém traktoristovi, který od brzkého rána do večera pracuje a nezbývá mu po celodenní dřině než se večer opít v hospodě a spustit se s místní poběhlicí. Neustálou prací deprimovaný opilý traktorista potom vidlemi zapíchne svou ženu.

Píseň se stala hymnou české punkové scény, zlidověla a hraje se například i u táboráků. Dočkala se ocenění v čtenářské anketě pořádané portálem iDNES.cz, v které čtenáři označili kytarový riff Traktoru s přehledem za nejlepší český kytarový riff všech dob.

  • … virtuozní kytarista Django Reinhardt si při požáru popálil levou stranu těla, důsledkem čehož mohl při hraní používat pouze dva prsty levé ruky?

2. dubna 2020 propustil americký soud rappera 6ix9ine do domácího vězení.

9. února 2020 zveřejnili královéhradečtí The Atavists, že po šesti letech společného hraní skupinu opouští Martin Křížek (basa) a Jan Hnátek (klávesy).

9. února 2020 vystoupil v Praze Marko Tapani "Marco" Hietala v rámci svého turné 2020. Finský heavy metalový zpěvák a baskytarista je známý především z působení ve skupině Nightwish.

7. února 2020 vydala americká punk rocková skupina Green Day své třinácté album Father of All Motherfuckers.
  Ve stejný den vydala brazilská death metalová skupina Sepultura své patnácté album Quadra.

3. února 2020 zvítězil zpěvák Ben Cristovao v národním kole Eurovize; v květnu 2020 se zúčastní semifinále Eurovision Song Contest.

2. února 2020 vydala česká punk rocková skupina The Fialky nové album Punk rock rádio.

1. února 2020 odehrála kapela Mandrage ve Foru Karlín svůj poslední koncert.

14. prosince 2018 vydala britská skupina Venom své patnácté studiové album Storm the Gates

11. prosince 2018 vystoupila, na vyprodaném koncertě v Praze (Forum Karlín), nizozemská metalová skupina Within Temptation

5. prosince 2018 zveřejnila skupina Wohnout videoklip ke skladbě „Bída s nouzí“ z alba Miss maringotka

4. prosince 2018 oznámila svůj vznik hudební skupina Turilli/Lione Rhapsody; debutové album plánuje na rok 2019

23. listopadu 2018 vydala německá trashmetalová skupina Sodom EP s názvem Partisan

22. listopadu 2018 vydala nizozemská skupina Within Temptation třetí singl z připravovaného alba Resist s názvem „Firelight“

16. listopadu 2018 vydala americká rocková skupina The Smashing Pumpkins své desáté studiové album Shiny and Oh So Bright, Vol. 1 / LP: No Past. No Future. No Sun.

16. listopadu 2018 vydala francouzská zpěvačka Zaz své čtvrté studiové album Effet Miroir

16. listopadu 2018 vydala česká zpěvačka Lenka Filipová své jedenácté studiové album Oppidum
Máte žhavou hudební aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!
Nejlepší články
Gold piece.png
NirvanaThe DoorsSvětový operní repertoárBedřich SmetanaVražda Johna LennonaJohn CaleUkrajinská operaLeonard CohenToscaSabatonNightwish

Dobré články

Silver piece.png
Má vlastLou ReedSex PistolsSonic YouthV studniHudební slavnosti v BayreuthuBowling for SoupThin LizzyTom WaitsRamonesShifty Adventures in Nookie WoodSterling MorrisonThe Velvet UndergroundIron MaidenMaureen TuckerováNicoAngus MacLiseExtra PlayfulDoug Yule77 Bombay StreetIsis (Lully)Francouzská operaMig 21Vintage ViolencePsychedelic PillPicture PerfectBlack Country CommunionThe Marble IndexChelsea GirlThe Velvet Underground (album)LOOP>>60Hz: Transmissions from The Drone OrchestraJean-Baptiste LullyFearWrong Way UpParis 1919Music for a New Society‎MFANSDesertshoreHoboSapiensSongs for DrellaSeznam písní Johna CaleaHeroes of Mighty MagicBlack AcetateThe Last StandSlow DazzleHelen of TroyKabátThe End…The Holographic PrincipleThe Ninth HourHeroesEdguyLukas GrahamGlory to the BraveHoney (píseň)Mick RonsonPorcelain (píseň)Carolus RexRed LipsJonathan RichmanChris SpeddingAvantasiaCarmenThe Sacrament of SinNightwishWords for the DyingSymphony of Destruction

Články měsíce

Nuvola filesystems services.png
Pink FloydHeavy metalJohann Sebastian BachKing CrimsonMá vlastThe BeatlesSex PistolsBowling for SoupThe DoorsHudební slavnosti v BayreuthuClaudio MonteverdiThin Lizzy‎Herbie HancockDědův odkaz (opera)Green DayPokrevní bratřiAnnie LennoxJohn CaleProgres 2Tom WaitsThe Plastic People of the UniverseRichard WagnerLou Reed‎Sonic YouthBob DylanŠkola základ životaJessie JVan MorrisonR.E.M.NicoDavid GilmourKeith RichardsGlenn MillerABBABedřich Smetana77 Bombay StreetSaxofonRamonesBlack Country CommunionMaureen TuckerováNick CaveNina SimonePicture PerfectEddie VedderIsisMig 21Live to TellAC/DCPete TownshendIrská píšťalaNirvanaFrancouzská operaLeonard CohenPsychedelic PillThe Rolling StonesVražda Johna LennonaSyd BarrettDějiny operyGrimesHousleConfessions TourKytaraThe Last StandRusalkaAdeleDeep PurpleHelen of TroyRick ParfittChuck BerryTony ConradThe WallEdguyBrian EnoIron MaidenPostilion v zástavěLukas GrahamToscaGlory to the BraveMick Ronson
1745: narozen Jan Nepomuk Vent, český houslista, hobojista a skladatel († 3. července 1801) (277 let)

1834: zemřel Jakub Jan Trautzl, český kněz, varhaník a skladatel (* 22. února 1749) (188 let)

1893: narozena Toti Dal Monte, italská sopranistka († 26. ledna 1975) (129 let)

1925: narozen Doc Pomus, americký zpěvák († 14. března 1991) (97 let)

1929: narozena Jarmila Šuláková, moravská zpěvačka (93 let)

1942: narozen Bruce Johnston, americký hudebník, člen skupiny The Beach Boys (80 let)

1942: narozen Frank Mills, kanadský klavírista (80 let)

1948: narozen Camile Baudoin, americký kytarista, člen skupiny The Radiators (74 let)

1966: narozena Monika Načeva, česká zpěvačka a herečka (56 let)

1994: zemřel Jacques Berthier, francouzský skladatel (* 27. června 1923) (28 let)
Nuvola apps edu miscellaneous.png

Na české Wikipedii dosud schází mnoho článků o významných hudebních tématech. Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření například:

České Wikipedii pomůžete, budete-li sem přidávat tipy na existující články, které by potřebovaly rozšířit (vyhledáním ozdrojovaných informací na internetu, překladem z cizojazyčných Wiki a podobně).

The FacesLioJan Sahara HedlArt BergmannRon WoodGeoff MuldaurGlass HarpGary MooreSham 69CreamKate & Anna McGarrigleBlind FaithEarth OperaColosseumGordon GanoIlmo SmokehouseIan HunterBob NeuwirthOK GoFrank ZappaJulie Covingtonová • …………

Můžete také pomoci vylepšením již existujících stránek. Pokud jste doteď Wikipedii vůbec needitovali, nebojte se editovat. Jestli se ale opravdu bojíte, že něco pokazíte, můžete zkusit místní projekt hudební dílny.

Portálu velice pomůžete, budete-li se zúčastňovat místní ankety článek měsíce a vkládání návrhů na obrázek týdne. Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Hudba}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.