Portál:Hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na hudebním portále,
wikiportálu pro všechny přátele hudby!

Hudba Hudba
Národní hudba Národní hudba
Dějiny hudby Dějiny hudby

Terminologie Terminologie
Hudební skupiny Hudební skupiny
Směry, žánry a styly Směry, žánry a styly

Hudební skladatelé Hudební skladatelé
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Hudební nástroje Hudební nástroje

Hudebniportal.jpg
Hudba je organizovaný systém zvuků. Jako samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. České slovo „hudba“ je odvozeno ze slovesa housti; původně označovalo hru na strunný hudební nástroj a až později se význam rozšířil. Existuje několik teorií o vzniku hudby, které se navzájem nevylučují: Některé výzkumy nasvědčují tomu, že hudba vznikla napodobováním zpěvných ptáků a dalších přírodních zvuků primitivními kulturami našich prapředků. Podle další teorie hudba vznikla jako doprovod práce a pomáhala udržovat pracovní tempo. Z existence tónových jazyků (jako čínština) se také soudí, že hudba mohla vzniknout společně s řečí. Hudba se dělí podle několika faktorů např. na světskou a duchovní, lidovou a umělou a dále na hudební směry a žánry.
Deep Purple v roce 2013

Deep Purple je anglická rocková skupina, která byla založena v Hertfordu roku 1968. V tvorbě této skupiny docházelo ke spojení klasické hudby, jejímž propagátorem byl zejména Jon Lord, a hardrockových motivů, které prosazoval Ritchie Blackmore. Spojení těchto dvou druhů hudby oslovilo mladé posluchače první poloviny 70. let. Deep Purple tehdy patřili mezi nejlepší rockové skupiny a z tohoto období také pocházejí jejich nejlepší desky a nejslavnější a nejúspěšnější koncertní vystoupení.

Spolu s Led Zeppelin a Black Sabbath jsou považováni za průkopníky heavy metalu a moderního hard rocku, přestože oni sami se nikdy za heavymetalovou skupinu nepovažovali.

  • … album Merry Christmas od Mariah Carey je nejprodávanější vánoční album všech dob?
  • kamerunský zpěvák a baskytarista Richard Bona si svou první kytaru vyrobil sám? Byla to nádrž ze starého motocyklu, na které byly nataženy struny.

13. ledna 2017 vydala skupina Lancer svojí třetí studiovou desku Mastery

13. ledna 2017 vydala skupina Sepultura album Machine Messiah

12. ledna 2017 začalo v německém městě Wiesbaden společné turné skupin Epica, Powerwolf a Beyond the Black, během kterého skupiny vystoupí 28. ledna také v pražském Foru Karlín

11. ledna 2017 oznámila skupina Rhapsody of Fire, že nahrála všechny party pro připravované dvanácté studiové album

11. ledna 2017 zemřel ve věku 85 let americký kytarista Tommy Allsup

8. ledna 2017 vystoupila v pražské O2 areně česká zpěvačka Lucie Bílá

6. ledna 2017 začalo v německém městě Hamburk koncertní turné skupiny Sabaton k poslední desce The Last Stand, v jehož rámci vystoupí 4. března 2017 také v Praze

6. ledna 2017 vydal anglický zpěvák Ed Sheeran skladby „Castle on the Hill“ a „Shape of You“ z připravovaného alba ÷

5. ledna 2017 oznámila skupina Alestorm, že začala nahrávat své nové studiové album No Grave but the Sea

31. prosince 2016 oznámila skupina Kryštof, že prodala všechny vstupenky na výroční koncert na stadionu Evžena Rošického v Praze. Ten se bude konat 16. září 2017 v rámci 25letého výročí kapely a mělo by ho navštívit přibližně 40 000 diváků

26. prosince 2016 zemřel ve věku 71 let hudební skladatel Jiří Smetana

25. prosince 2016 se do Černého moře zřítilo ruské letadlo s 64 členy pěveckého a tanečního sboru Alexandrovci

25. prosince 2016 zemřel ve věku 53 let britský hudebník George Michael

24. prosince 2016 zemřel ve věku 68 let Rick Parfitt, bývalý kytarista skupiny Status Quo
Máte žhavou hudební aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!
Nejlepší články
Gold piece.png
NirvanaThe DoorsSvětový operní repertoárBedřich SmetanaVražda Johna LennonaJohn CaleUkrajinská operaLeonard Cohen

Dobré články

Silver piece.png
Má vlastLou ReedSex PistolsSonic YouthV studniHudební slavnosti v BayreuthuBowling for SoupThin LizzyTom WaitsRamonesShifty Adventures in Nookie WoodSterling MorrisonThe Velvet UndergroundIron MaidenMaureen TuckerováNicoAngus MacLiseExtra PlayfulDoug Yule77 Bombay StreetIsis (Lully)Francouzská operaMig 21Vintage ViolencePsychedelic PillPicture PerfectBlack Country CommunionThe Marble IndexChelsea GirlThe Velvet Underground (album)LOOP>>60Hz: Transmissions from The Drone OrchestraJean-Baptiste LullyFearWrong Way UpParis 1919Music for a New Society‎MFANSDesertshoreHoboSapiensSongs for DrellaSeznam písní Johna CaleaHeroes of Mighty MagicToscaBlack AcetateThe Last StandSlow DazzleHelen of Troy

Články měsíce

Nuvola filesystems services.png
Pink FloydHeavy metalJohann Sebastian BachKing CrimsonMá vlastThe BeatlesSex PistolsBowling for SoupThe DoorsHudební slavnosti v BayreuthuClaudio MonteverdiThin Lizzy‎Herbie HancockDědův odkaz (opera)Green DayPokrevní bratřiAnnie LennoxJohn CaleProgres 2Tom WaitsThe Plastic People of the UniverseRichard WagnerLou Reed‎Sonic YouthBob DylanŠkola základ životaJessie JVan MorrisonR.E.M.NicoDavid GilmourKeith RichardsGlenn MillerABBABedřich Smetana77 Bombay StreetSaxofonRamonesBlack Country CommunionMaureen TuckerováNick CaveNina SimonePicture PerfectEddie VedderIsisMig 21Live to TellAC/DCPete TownshendIrská píšťalaNirvanaFrancouzská operaLeonard CohenPsychedelic PillThe Rolling StonesVražda Johna LennonaSyd Barrett
1929: narozen Joe Pass, americký jazzový kytarista († 23. května 1944) (88 let)

1930: narozen Earl Gilliam, americký pianista († 19. října 2011) (87 let)

1947: narozen John Lees, britský kytarista, člen Barclay James Harvest (70 let)

1954: narozen Trevor Rabin, jihoafrický zpěvák, člen Yes (63 let)

1961: narozen Wayne Coyne, americký zpěvák, člen The Flaming Lips (56 let)

1979: zemřel Donny Hathaway, americký hudebník (* 1. října 1945) (38 let)

1993: zemřel Camargo Guarnieri, brazilský skladatel (* 1. února 1907) (24 let)

2007: zemřel Michael Brecker, americký saxofonista (* 29. března 1949) (10 let)

2009: zemřel Gary Kurfirst, americký promotér, producent a manažer (* 8. července 1947) (8 let)

2011: zemřel Tommy Crain, americký kytarista (6 let)
Nuvola apps edu miscellaneous.png

Na české Wikipedii dosud schází mnoho článků o významných hudebních tématech. Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření například:

Boyz II Men (en)Drive Like Maria (nl)West Coast jazz (en)Smooth jazz (en)Paisley Underground (en)Boogie (en)Boogie (žánr) (en)daxofon (en)Mix (hudba) (en)Smyčka (hudba) (en)Kytarový syntezátor (en)Auto-tune (en)Pro Tools (en)Zvuková stěna (en)Bruce Fairbairn (en)Conny Plank (en)Arpeggio (en)Piotr Zak (en)Hudební cesta (en)Gittler guitar (en)Freakbeat (en)basflétna (en)hudební cesta (en)altfoétna (en)arghul (en)shehnai (en)timbales (en)koto (en)chacarera (en)chamamé (en)roots rock (en)red dirt (en)cajun (en)americana (en)groupie (en)IFPI Denmark (en)fuzz basa (en)elektronické varhany (en)Record Store Day (en)

České Wikipedii pomůžete, budete-li sem přidávat tipy na existující články, které by potřebovaly rozšířit (vyhledáním ozdrojovaných informací na internetu, překladem z cizojazyčných Wiki a podobně).

The FacesLioJan Sahara HedlArt BergmannRon WoodGeoff MuldaurGlass HarpGary MooreSham 69CreamKate & Anna McGarrigleBlind FaithEarth OperaColosseumGordon GanoIlmo SmokehouseIan HunterBob NeuwirthOK GoFrank ZappaJulie Covingtonová • …………

Můžete také pomoci vylepšením stránek z této stránky. Pokud jste doteď Wikipedii vůbec needitovali, nebojte se editovat. Jestli se ale opravdu bojíte, že něco pokazíte, můžete zkusit místní projekt hudební dílny.

Portálu velice pomůžete, budete-li se zúčastňovat místních anket tj. článek měsíce a přidáváním zajímavostí. Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Hudba}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.