Portál:Hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na hudebním portále,
wikiportále pro všechny přátele hudby!

Hudba Hudba
Národní hudba Národní hudba
Dějiny hudby Dějiny hudby

Terminologie Terminologie
Hudební skupiny Hudební skupiny
Směry, žánry a styly Směry, žánry a styly

Hudební skladatelé Hudební skladatelé
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Hudební nástroje Hudební nástroje

Hudebniportal.jpg
Hudba je organizovaný systém zvuků. Jako samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. České slovo „hudba“ je odvozeno ze slovesa housti; původně označovalo hru na strunný hudební nástroj a až později se význam rozšířil. Existuje několik teorií o vzniku hudby, které se navzájem nevylučují: Některé výzkumy nasvědčují tomu, že hudba vznikla napodobováním zpěvných ptáků a dalších přírodních zvuků primitivními kulturami našich prapředků. Podle další teorie hudba vznikla jako doprovod práce a pomáhala udržovat pracovní tempo. Z existence tónových jazyků (jako čínština) se také soudí, že hudba mohla vzniknout společně s řečí. Hudba se dělí podle několika faktorů např. na světskou a duchovní, lidovou a umělou a dále na hudební směry a žánry.
The Rolling Stones je britská rokenrolová skupina v čele se zpěvákem Mickem Jaggerem. Vznikla v Londýně v roce 1962 a hraje dodnes. Skupina se proslavila počátkem 60. let jako protipól skupiny The Beatles. Hlavním tahounem kapely byl na jejím počátku kytarista Brian Jones. S nárůstem popularity kapely se ovšem jeho síla vůdce pomalu vytrácela a ke konci šedesátých let již v kapele prakticky nefiguroval. Jádrem skupiny se stávají zpěvák Mick Jagger a kytarista Keith Richards, kteří po různých změnách v obsazení skupiny působí v Rolling Stones dodnes. Brian Jones začal jako první ztrácet kontrolu nad fenoménem let šedesátých – nad drogami. V létě roku 1969 umírá, za ne zcela vyjasněných okolností, v bazénu svého domu. Po jeho smrti přichází definitivně do kapely kytarista Mick Taylor. Drogově čistý kytarista v roce 1974 z kapely odešel. Post kytaristy brzy obsadil Ronnie Wood. Krátce po veleúspěšném turné Steel Wheels – Urban Jungle, kdy kapela poprvé zavítala i do postkomunistického Československa, odchází z kapely baskytarista Bill Wyman. Oproti ostatním členům kapely byl cca o 6 let starší. Už jen jako externí člen ho nahrazuje Američan Darryl Jones. V žebříčku padesáti nesmrtelných interpretů rock'n'rollu časopisu Rolling Stone se kapela umístila na 4. místě.
  • Paul McCartney se v roce 2008 s exmanželkou Heather Millsovou dohodl na finančním rozvodovém vyrovnání 25 milionů liber, což je v přepočtu asi 900 milionů korun?

9. listopadu 2015 zemřel Andy White, bubeník z počátku The Beatles ve věku 85 let

13. září 2015 zemřel Gary Richrath, kytarista REO Speedwagon, ve věku 65 let

12. září 2015 zemřel Bryn Merrick, baskytarista The Damned, ve věku 56 let

11. září 2015 vydala skupina Stereophonics nové album Keep the Village Alive

11. září 2015 vydala skupina The Libertines nové album Anthems for Doomed Youth

11. září 2015 vydala skupina Duran Duran nové album Paper Gods

11. září 2015 vydala skupina Bring Me the Horizon nové album That's the Spirit

10. září 2015 zemřel skladatel Gert Wilden ve věku 98 let

4. září 2015 vydala skupina Iron Maiden nové album The Book of Souls

30. srpna 2015 zemřel jazzový hudebník Hugo Rasmussen ve věku 74 let

28. srpna 2015 vydala skupina Motörhead nové album Bad Magic

21. srpna 2015 vydala skupina Bon Jovi nové album Burning Bridges

18. srpna 2015 zemřel klavírista Russell Henderson ve věku 91 let

14. srpna 2015 zemřel hudební manažer Jazz Summers ve věku 71 let

14. srpna 2015 zemřel producent Bob Johnston ve věku 83 let

13. srpna 2015 vydala zpěvačka FKA twigs nové album M3LL155X

12. srpna 2015 zemřel varhaník John Scott ve věku 59 let

30. července 2015 zemřela zpěvačka Lynn Andersonová ve věku 67 let

22. července 2015 zemřel hudebník Eddie Hardin ve věku 66 let
Máte žhavou hudební aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!
Nejlepší články
Featured article star.svg
NirvanaThe DoorsSvětový operní repertoárBedřich SmetanaVražda Johna LennonaJohn Cale

Dobré články

Artículo bueno.svg
AC/DCMá vlastLou ReedSex PistolsSonic YouthV studniHudební slavnosti v BayreuthuBowling for SoupThin LizzyTom WaitsRamonesShifty Adventures in Nookie WoodSterling MorrisonThe Velvet UndergroundIron MaidenMaureen TuckerováNicoAngus MacLiseExtra PlayfulDoug Yule77 Bombay StreetIsis (Lully)Francouzská operaMig 21Vintage ViolenceLeonard CohenPsychedelic PillPicture PerfectBlack Country CommunionThe Marble IndexChelsea GirlThe Velvet Underground (album)LOOP>>60Hz: Transmissions from The Drone OrchestraUkrajinská operaJean-Baptiste LullyFearWrong Way Up

Články měsíce

Nuvola filesystems services.png
Pink FloydHeavy metalJohann Sebastian BachKing CrimsonMá vlastThe BeatlesSex PistolsBowling for SoupThe DoorsHudební slavnosti v BayreuthuClaudio MonteverdiThin Lizzy‎Herbie HancockDědův odkaz (opera)Green DayPokrevní bratřiAnnie LennoxJohn CaleProgres 2Tom WaitsThe Plastic People of the UniverseRichard WagnerLou Reed‎Sonic YouthBob DylanŠkola základ životaJessie JVan MorrisonR.E.M.NicoDavid GilmourKeith RichardsGlenn MillerABBABedřich Smetana77 Bombay StreetSaxofonRamonesBlack Country CommunionMaureen TuckerováNick CaveNina SimonePicture PerfectEddie VedderIsisMig 21Live to TellAC/DCPete TownshendIrská píšťalaNirvanaFrancouzská operaLeonard CohenPsychedelic PillThe Rolling Stones
1713: narozen Jan Zach, český skladatel, varhaník a houslista († 24. květen 1773) (302 let)

1937: narozen Bob Babbitt, americký baskytarista († 16. července 2012) (78 let)

1939: narozena Tina Turner, americká zpěvačka (76 let)

1944: narozena Jean Terrell, americká zpěvačka (71 let)

1945: narozen John McVie, britský baskytarista (70 let)

1970: zemřel Jaroslav Tomášek, český skladatel (* 10. dubna 1896) (45 let)

1981: narozena Natasha Bedingfield, britská zpěvačka (34 let)

2005: zemřel Mark Craney, bubeník skupiny Jethro Tull (* 26. srpna 1952) (10 let)

2011: zemřel Jiří Bažant, český skladatel a klavírista (* 27. září 1924) (4 roky)

2011: zemřel Keef Hartley, britský bubeník (* 8. dubna 1944) (4 roky)
Nuvola apps edu miscellaneous.png

Na české Wikipedii dosud schází mnoho článků o významných hudebních tématech. Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření například:

Enid HartleBoyz II MenDrive Like MariaWest Coast jazzMagne FuruholmenSmooth jazzEd O'BrienPaisley UndergroundRuth BrownMort Shuman

České Wikipedii pomůžete, budete-li sem přidávat tipy na existující články, které by potřebovaly rozšířit (vyhledáním ozdrojovaných informací na internetu, překladem z cizojazyčných Wiki a podobně).

The FacesJan Sahara HedlRon WoodGary MooreCreamBlind FaithColosseumIlmo SmokehouseOK GoFrank Zappa • .............

Můžete také pomoci vylepšením stránek z této stránky. Pokud jste doteď Wikipedii vůbec needitovali, nebojte se editovat. Jestli se ale opravdu bojíte, že něco pokazíte, můžete zkusit místní projekt hudební dílny.

Portálu velice pomůžete, budete-li se zúčastňovat místních anket tj. článek měsíce a přidáváním zajímavostí. Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Hudba}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.