Portál:Hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na hudebním portále,
wikiportále pro všechny přátele hudby!

Hudba Hudba
Národní hudba Národní hudba
Dějiny hudby Dějiny hudby

Terminologie Terminologie
Hudební skupiny Hudební skupiny
Směry, žánry a styly Směry, žánry a styly

Hudební skladatelé Hudební skladatelé
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Hudební nástroje Hudební nástroje

Hudebniportal.jpg
Hudba je organizovaný systém zvuků. Jako samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. České slovo „hudba“ je odvozeno ze slovesa housti; původně označovalo hru na strunný hudební nástroj a až později se význam rozšířil. Existuje několik teorií o vzniku hudby, které se navzájem nevylučují: Některé výzkumy nasvědčují tomu, že hudba vznikla napodobováním zpěvných ptáků a dalších přírodních zvuků primitivními kulturami našich prapředků. Podle další teorie hudba vznikla jako doprovod práce a pomáhala udržovat pracovní tempo. Z existence tónových jazyků (jako čínština) se také soudí, že hudba mohla vzniknout společně s řečí. Hudba se dělí podle několika faktorů např. na světskou a duchovní, lidovou a umělou a dále na hudební směry a žánry.
Madonna při zpěvu „Forbidden Love“

Confessions Tour bylo sedmé koncertní turné americké zpěvačkyskladatelky Madonny, propagující desáté studiové album Confessions on a Dance Floor. Záměr jeho uskutečnění umělkyně oznámila v listopadu 2005. Režisérem se stal dlouholetý spolupracovník Jamie King. Příprava započala v březnu 2006 poté, co se rodina zpěvačky přemístila do Los Angeles. Seznam skladeb sestával převážně z titulů desky, jíž mělo turné propagovat. Na rozdíl od většiny předchozích koncertních šňůr se žádné vystoupení neodehrálo v Austrálii, a to z logistických důvodů i pro začínající školní rok dětí Madonny, za což se omluvila na webových stránkách.

Koncert zahrnoval čtyři části: Equestrian, Bedouin, Glam-PunkDisco. Úvodní díl Equestrian s tematikou koní obsahoval vystoupení ve stylu bondage. Sekce Bedouin doprovázela poselství. Ve třetí části Glam-Punk zpěvačka hrála na různé kytary a závěrečný segment Disco se věnoval tanci. Turné obdrželo kladné kritiky recenzentů a zaznamenalo komerční úspěch. Po zveřejnění jednotlivých termínů a míst konání byly vstupenky okamžitě vyprodány, na což organizátoři reagovali přidáním dalších představení. Po skončení získalo turné označení nejvýdělečnější šňůry ženské umělkyně v historii, když tržby dosáhly částky 194,7 milionů dolarů. Celkový počet šedesáti koncertů navštívilo 1,2 milionu diváků.

Ve vydání Guinnessovy kniha rekordů z roku 2007 figurovalo Confessions Tour jako nejvýnosnější turné v přepočtu na jeden koncert. V rámci udílení cen Pollstar Concert Industry Awards obdrželo ocenění za „nejkreativnější pódiovou produkci“, stejně tak na předávání Billboard Touring Awards 2006 bylo oceněno vystoupení ve Wembley cenou Top Boxscore.

Kontroverzním se stalo provedení balady „Live to Tell“, při němž měla Madonna na hlavě trnovou korunu zatímco zpívala na velkém stoupajícím kříži ze skla. Takové pojetí se setkalo se silnou negativní reakcí z náboženských kruhů. Duchovní vůdcové odsoudili vystoupení na římském Olympijském stadionu jako akt nepřátelství k římskokatolické církvi. Zpěvačka reagovala slovy, že chtěla upozornit na milióny afrických dětí, které umírají v důsledku hladu, nezájmu a chudoby. Ve Spojených státech bylo turné vysíláno televizní stanicí NBC a ve Spojeném království pak na kanálu Channel 4. Následně došlo k vydání kompletu CDDVD nazvaného The Confessions Tour.

19. prosince 2015 zemřela brazilská zpěvačka Selma Reis ve věku 55 let

18. prosince 2015 vydal zpěvák Chris Brown album Royalty

18. prosince 2015 vydala skupina Cage the Elephant album Tell Me I'm Pretty

15. prosince 2015 zemřel maďarský klarinetista Sándor Benkó ve věku 75 let

12. prosince 2015 vydal hudebník Prince album Hit n Run Phase Two

9. prosince 2015 zemřel rakouský trumpetista Sepp Mitterbauer ve věku 69 let

9. prosince 2015 zemřel americký bubeník Rusty Jones ve věku 73 let

8. prosince 2015 zemřela zpěvačka Bonnie Lou ve věku 91 let

4. prosince 2015 vydal hudebník Deantoni Parks album Technoself

4. prosince 2015 vydala skupina Coldplay album A Head Full of Dreams

4. prosince 2015 vydal rapper Rick Ross album Black Market

2. prosince 2015 zemřel americký skladatel John Eaton ve věku 80 let

27. listopadu 2015 vydala skupina Danzig album Skeletons

27. listopadu 2015 vydala zpěvačka Erykah Badu album But You Caint Use My Phone

23. listopadu 2015 vydala skupina Foo Fighters album Saint Cecilia

9. listopadu 2015 zemřel Andy White, bubeník z počátku The Beatles ve věku 85 let
Máte žhavou hudební aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!
Nejlepší články
Featured article star.svg
NirvanaThe DoorsSvětový operní repertoárBedřich SmetanaVražda Johna LennonaJohn CaleUkrajinská opera

Dobré články

Artículo bueno.svg
Má vlastLou ReedSex PistolsSonic YouthV studniHudební slavnosti v BayreuthuBowling for SoupThin LizzyTom WaitsRamonesShifty Adventures in Nookie WoodSterling MorrisonThe Velvet UndergroundIron MaidenMaureen TuckerováNicoAngus MacLiseExtra PlayfulDoug Yule77 Bombay StreetIsis (Lully)Francouzská operaMig 21Vintage ViolenceLeonard CohenPsychedelic PillPicture PerfectBlack Country CommunionThe Marble IndexChelsea GirlThe Velvet Underground (album)LOOP>>60Hz: Transmissions from The Drone OrchestraJean-Baptiste LullyFearWrong Way UpParis 1919Music for a New Society‎MFANSDesertshoreHoboSapiensSongs for DrellaSeznam písní Johna Calea

Články měsíce

Nuvola filesystems services.png
Pink FloydHeavy metalJohann Sebastian BachKing CrimsonMá vlastThe BeatlesSex PistolsBowling for SoupThe DoorsHudební slavnosti v BayreuthuClaudio MonteverdiThin Lizzy‎Herbie HancockDědův odkaz (opera)Green DayPokrevní bratřiAnnie LennoxJohn CaleProgres 2Tom WaitsThe Plastic People of the UniverseRichard WagnerLou Reed‎Sonic YouthBob DylanŠkola základ životaJessie JVan MorrisonR.E.M.NicoDavid GilmourKeith RichardsGlenn MillerABBABedřich Smetana77 Bombay StreetSaxofonRamonesBlack Country CommunionMaureen TuckerováNick CaveNina SimonePicture PerfectEddie VedderIsisMig 21Live to TellAC/DCPete TownshendIrská píšťalaNirvanaFrancouzská operaLeonard CohenPsychedelic PillThe Rolling StonesVražda Johna LennonaSyd Barrett
1918: narozen Leonard Bernstein, americký skladatel, klavírista a dirigent († 14. října 1990) (98 let)

1925: narozena Carrie Smith, americká zpěvačka († 20. května 2012) (91 let)

1933: narozen Wayne Shorter, americký saxofonista a skladatel (83 let)

1933: narozen Rune Gustafsson, švédský kytarista a skladatel († 15. června 2012) (83 let)

1949: narozen Salif Keita, malijský popový zpěvák (67 let)

1949: narozen Gene Simmons, baskytarista a zpěvák skupiny Kiss (67 let)

1951: narozen Rob Halford, zpěvák skupiny Judas Priest (65 let)

1952: narozen Geoff Downes, britský rockový klávesista (64 let)

1954: narozen Elvis Costello, britský písničkář (62 let)

1962: narozen Vivian Campbell, zpěvák a kytarista skupin Def Leppard a Thin Lizzy (54 let)
Nuvola apps edu miscellaneous.png

Na české Wikipedii dosud schází mnoho článků o významných hudebních tématech. Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření například:

Boyz II Men (en)Drive Like Maria (nl)West Coast jazz (en)Smooth jazz (en)Paisley Underground (en)Boogie (en)Boogie (žánr) (en)daxofon (en)Mix (hudba) (en)Smyčka (hudba) (en)Kytarový syntezátor (en)Auto-tune (en)Pro Tools (en)Zvuková stěna (en)Bruce Fairbairn (en)Conny Plank (en)Arpeggio (en)Keefus Ciancia (en)Hudební cesta (en)Gittler guitar (en)Freakbeat (en)basflétna (en)hudební cesta (en)altfoétna (en)arghul (en)shehnai (en)timbales (en)koto (en)chacarera (en)chamamé (en)roots rock (en)red dirt (en)cajun (en)americana (en)groupie (en)pedálová steel kytara (en)IFPI Denmark (en)fuzz basa (en)elektronické varhany (en)Record Store Day (en)

České Wikipedii pomůžete, budete-li sem přidávat tipy na existující články, které by potřebovaly rozšířit (vyhledáním ozdrojovaných informací na internetu, překladem z cizojazyčných Wiki a podobně).

The FacesLioJan Sahara HedlArt BergmannRon WoodGeoff MuldaurGlass HarpGary MooreSham 69CreamKate & Anna McGarrigleBlind FaithEarth OperaColosseumGordon GanoIlmo SmokehouseIan HunterBob NeuwirthOK GoFrank ZappaJulie Covingtonová • …………

Můžete také pomoci vylepšením stránek z této stránky. Pokud jste doteď Wikipedii vůbec needitovali, nebojte se editovat. Jestli se ale opravdu bojíte, že něco pokazíte, můžete zkusit místní projekt hudební dílny.

Portálu velice pomůžete, budete-li se zúčastňovat místních anket tj. článek měsíce a přidáváním zajímavostí. Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Hudba}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.