Portál:Hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vítejte na hudebním portále,
wikiportálu pro všechny přátele hudby!

Hudba Hudba
Národní hudba Národní hudba
Dějiny hudby Dějiny hudby

Terminologie Terminologie
Hudební skupiny Hudební skupiny
Směry, žánry a styly Směry, žánry a styly

Hudební skladatelé Hudební skladatelé
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Hudební nástroje Hudební nástroje

Hudba je organizovaný systém zvuků. Jako samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. České slovo „hudba“ je odvozeno ze slovesa housti; původně označovalo hru na strunný hudební nástroj a až později se význam rozšířil. Existuje několik teorií o vzniku hudby, které se navzájem nevylučují: Některé výzkumy nasvědčují tomu, že hudba vznikla napodobováním zpěvných ptáků a dalších přírodních zvuků primitivními kulturami našich prapředků. Podle další teorie hudba vznikla jako doprovod práce a pomáhala udržovat pracovní tempo. Z existence tónových jazyků (jako čínština) se také soudí, že hudba mohla vzniknout společně s řečí. Hudba se dělí podle několika faktorů např. na světskou a duchovní, lidovou a umělou a dále na hudební směry a žánry.
  • 1. ledna 2024 zemřel hudební skladatel a pedagog Oldřich Semerák.
  • 20. října 2023 vydala britská skupina The Rolling Stones album Hackney Diamonds.
  • 10. března 2023 vydala americká herečka, zpěvačka a textařka Miley Cyrus album Endless Summer Vacation.
  • 27. ledna 2023 vydala britská rocková skupina Uriah Heep album Chaos & Colour.
  • 13. ledna 2023 vydal finský zpěvák, skladatel a hudebník Ville Valo album Neon Noir.
  • 13. ledna 2023 vydala americká death metalová skupina Obituary album Dying of Everything.
  • 13. ledna 2023 vydala anglická zpěvačka, skladatelka, kytaristka a klavíristka Gabrielle Aplinová album Phosphorescent.
  • 13. ledna 2023 vydala indie popová skupina Belle and Sebastian album Late Developers.
  • 6. ledna 2023 vydal americký zpěvák, hudebník a skladatel Iggy Pop devatenácté studiové album Every Loser.
  • 1. ledna 2023 vydal americký zpěvák, hudebník, skladatel a DJ Moby album Ambient23.
Máte žhavou hudební aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!
Nejlepší články
NirvanaThe DoorsSvětový operní repertoárBedřich SmetanaVražda Johna LennonaJohn CaleUkrajinská operaLeonard CohenToscaSabatonNightwish

Dobré články

Má vlastLou ReedSex PistolsSonic YouthV studniHudební slavnosti v BayreuthuBowling for SoupThin LizzyTom WaitsRamonesShifty Adventures in Nookie WoodSterling MorrisonThe Velvet UndergroundIron MaidenMaureen TuckerováNicoAngus MacLiseExtra PlayfulDoug Yule77 Bombay StreetIsis (Lully)Francouzská operaMig 21Vintage ViolencePsychedelic PillPicture PerfectBlack Country CommunionThe Marble IndexChelsea GirlThe Velvet Underground (album)LOOP>>60Hz: Transmissions from The Drone OrchestraJean-Baptiste LullyFearWrong Way UpParis 1919Music for a New Society‎MFANSDesertshoreHoboSapiensSongs for DrellaSeznam písní Johna CaleaHeroes of Mighty MagicBlack AcetateThe Last StandSlow DazzleHelen of TroyKabátThe End…The Holographic PrincipleThe Ninth HourHeroesEdguyLukas GrahamGlory to the BraveHoney (píseň)Mick RonsonPorcelain (píseň)Carolus RexRed LipsJonathan RichmanChris SpeddingAvantasiaCarmenThe Sacrament of SinWords for the DyingSymphony of Destruction

Články měsíce

Pink FloydHeavy metalJohann Sebastian BachKing CrimsonMá vlastThe BeatlesSex PistolsBowling for SoupThe DoorsHudební slavnosti v BayreuthuClaudio MonteverdiThin Lizzy‎Herbie HancockDědův odkaz (opera)Green DayPokrevní bratřiAnnie LennoxJohn CaleProgres 2Tom WaitsThe Plastic People of the UniverseRichard WagnerLou Reed‎Sonic YouthBob DylanŠkola základ životaJessie JVan MorrisonR.E.M.NicoDavid GilmourKeith RichardsGlenn MillerABBABedřich Smetana77 Bombay StreetSaxofonRamonesBlack Country CommunionMaureen TuckerováNick CaveNina SimonePicture PerfectEddie VedderIsisMig 21Live to TellAC/DCPete TownshendIrská píšťalaNirvanaFrancouzská operaLeonard CohenPsychedelic PillThe Rolling StonesVražda Johna LennonaSyd BarrettDějiny operyGrimesHousleConfessions TourKytaraThe Last StandRusalkaAdeleDeep PurpleHelen of TroyRick ParfittChuck BerryTony ConradThe WallEdguyBrian EnoIron MaidenPostilion v zástavěLukas GrahamToscaGlory to the BraveMick Ronson
1690: zemřel Giovanni Legrenzi, italský skladatel a varhaník (pokřtěn 12. srpna 1626) (334 let)

1840: zemřel Niccolò Paganini, italský skladatel a houslista (* 27. října 1782) (184 let)

1931: narozen Věroslav Neumann, český skladatel († 28. listopadu 2006) (93 let)

1946: narozen Niels-Henning Ørsted Pedersen, dánský kontrabasista († 19. dubna 2005) (78 let)

1950: narozena Dee Dee Bridgewater, americká jazzová zpěvačka (74 let)

1957: narozena Siouxsie Sioux, britská zpěvačka, členka skupiny Siouxsie and the Banshees (67 let)

1963: narozen Gonzalo Rubalcaba, kubánský klavírista a skladatel (61 let)

1964: zemřel Miloš Bergl, český varhaník a publicista (* 24. října 1931) (60 let)

1966: narozen Sean Kinney, americký bubeník, člen skupiny Alice in Chains (58 let)

1967: zemřel W. Otto Miessner, americký skladatel (* 26. května 1880) (57 let)

2003: zemřel Luciano Berio, italský avantgardní skladatel (* 24. října 1925) (21 let)

Na české Wikipedii dosud schází mnoho článků o významných hudebních tématech. Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření například:

České Wikipedii pomůžete, budete-li sem přidávat tipy na existující články, které by potřebovaly rozšířit (vyhledáním ozdrojovaných informací na internetu, překladem z cizojazyčných Wiki a podobně).

The FacesLioJan Sahara HedlArt BergmannRon WoodGeoff MuldaurGlass HarpGary MooreSham 69CreamKate & Anna McGarrigleBlind FaithEarth OperaColosseumGordon GanoIlmo SmokehouseIan HunterBob NeuwirthOK GoFrank ZappaJulie Covingtonová • …………

Můžete také pomoci vylepšením již existujících stránek. Pokud jste doteď Wikipedii vůbec needitovali, nebojte se editovat. Jestli se ale opravdu bojíte, že něco pokazíte, můžete zkusit místní projekt hudební dílny.

Portálu velice pomůžete, budete-li se zúčastňovat místní ankety článek měsíce a vkládání návrhů na obrázek týdne. Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Hudba}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.