Avantasia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Avantasia

Avantasia ve Fuldě, 18. prosince 2010
Základní informace
Původ Německo Německo
Žánry Symphonic metal
Power metal
Aktivní roky 1999–2002, 2006–dosud
Vydavatelé AFM, Nuclear Blast
Příbuzná témata Edguy, Helloween, Gamma Ray, Andre Matos, At Vance, Magnum, Stratovarius, Rhapsody Of Fire, Virgin Steele, Within Temptation, Impellitteri, Masterplan, Aina, Symphony X, Scorpions, Kiss, Kamelot, Epica, Revolution Renaissance, Place Vendome, Savatage, Jon Oliva's Pain, Yngwie Malmsteen, Heavens Gate
Web tobiassammet.com
Současní členové
Tobias Sammet
Viz níž
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avantasia je projekt metalové opery vytvořený Tobiasem Sammetem, zpěvákem a frontmanem skupiny Edguy. Název projektu je složený ze slov Avalon a Fantasia (Fantasy). Označuje „svět mimo lidskou představivost“ (citát z bookletu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

The Metal Opera (1999–2002)[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 během turné skupiny Edguy k albu s názvem Theater of Salvation začal Tobias Sammet zapisovat své nápady na metalovou operu, konceptuální album s mnoha hostujícími muzikanty. Po ukončení turné se Tobias začal naplno věnovat svém projektu, na jehož realizaci si přizval více známých muzikantů, jako bývalého zpěváka skupiny Helloween Michaela Kiskeho, kytaristu a zpěváka skupiny Gamma Ray Kaie Hansena a Roba Rocka (ex Axel Rudi Pell, ex Angelica, ex Warrior, Driver, Impellitteri). Projekt byl nahrán čtyřčlenným jádrem kapely - Tobias Sammet klávesy a aranže, Henjo Richter kytara, Markus Großkopf baskytara a Alex Holzwarth bicí. V roce 2000 vydali první singl s názvem Avantasia. V roce 2001 sestava vydala první album s názvem The Metal Opera. V září roku 2002 byl projekt dokončen vydáním druhého alba The Metal Opera Part II.

The Scarecrow (2006–2008)[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2006 potvrdil Tobias Sammet zvěsti o přípravě třetího alba Avastasie a očekávaným vydáním v roce 2008. 24. března 2007 byl potvrzen název The Scarecrow (strašák). Jedná se o nový příběh, který nesouvisí s předchozím, a vypráví o osamělém strašákovi, jenž hledá přátele. Album bylo vydáno 25. ledna 2008 a podíleli se na něm Rudolf Schenker, Sascha Paeth, bubeník Eric Singer a zpěváci Bob Catley, Jørn Lande, Michael Kiske, Alice Cooper, Roy Khan, Amanda Somerville a Oliver Hartmann.

16. listopadu 2007 byl vydán singl s názvem „Lost in Space (Part 1 & 2)“, který se v německých hitparádách umístil v top 10.

Po vydání alba se Sammet s Avantasiou vydal na letní turné, během kterého vystoupili i na Wacken Open Air 2008 a Masters of Rock 2008. Koncert na těchto dvou festivalech byl nahrán a v roce 2011 vydán jako box set se 2 DVD a 2 CD pod názvem The Flying Opera – Around The World In 20 Days.[1]

The Wicked Symphony & Angel of Babylon (2009–2011)[editovat | editovat zdroj]

Na podzim roku 2009 Tobias Sammet oznámil vydání dvou nových alb The Wicked Symphony a Angel of Babylon na 3. dubna 2010. Příběh se odehrává jako pokračování alba The Scarecrow a tato tři alba jsou společně často označována jako „The Wicked Trilogy“ (hříšná trilogie). Mezi speciální hosty patří: bubeník Eric Singer, Alex Holzwarth a Felix Bohnke, klávesák Jens Johansson z kapely Stratovarius, stejně jako zpěváci Michael Kiske, Bob Catley, Jørn Lande, Tim Owens, Klaus Meine, Russell Allen, Andre Matos a Jon Oliva.

Během prosince 2010 Avantasia vystoupila v 11 městech po Evropě, Jižní Americe a Asii. V srpnu 2011 se kapela vrátila zpěv na Wacken Open Air. Složení Avantasie bylo až na dvě změny stejné jako při Scarecrow Tour. Andreho Matose nahradil Michael Kiske a Cloudy Yang se turné nezúčastnila vůbec.

Turné z blízka zdokumentovala sama zpěvačka Amanda Somerwille na svém YouTube kanále.[2]

The Mystery of Time (2012–2013)[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 2012 Sammet odhalil, že nové se album bude jmenovat The Mystery of Time a bude vydáno 30. března 2013. K nahrávání alba byli pozváni bubeník Russell Gilbrook, kytarista Bruce Kulick, Oliver Hartmann a Arjen Lucassen. O zpěv se postarali Joe Lynn Turner, Biff Byford, Michael Kiske, Ronnie Atkins, Eric Martin, Bob Catley a Cloudy Yang.[3]

Příběh, který nenavazuje na předchozí alba, vypráví o agnostickém vědci Aaronovi Blackwellovi, který zkoumá souvislosti času, Boha a vědy.

Druhé největší turné Avantasie proběhlo mezi dubnem a prosincem 2013. Během turné kapela odehrála 22 tříhodinových koncertů po Evropě, Japonsku a Jižní Americe.[4] Dalších 8 koncertů pak Avantasia odehrála na festivalech v Evropě a Kanadě.

Ghostlights (od 2014)[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2014, během rozhovoru ohledně Space Police: Defenders of the Crown, v té době posledního studiového alba kapely Edguy, Sammet prozradil, že se The Mystery of Time dočká sequelu.[5] Album Ghostlights vyšlo 29. ledna 2016[6] a jako hosté se na něm podíleli Bruce Kulick a Oliver Hartmann a zpěváci Jørn Lande, Michael Kiske, Dee Snider, Geoff Tate, Marco Hietala, Ronnie Atkins, Sharon den Adel, Bob Catley, Robert Mason a Herbie Langhans.[7]

Zatím největší turné se Avantasie probíhalo od března do srpna 2016. Podle oficiálních stránek Avantasia odehrála přibližně kolem 40 koncertů napříč Evropou, Amerikou a Japonskem.[8] Před zahájením turné Sammet prohlásil, že Ghostlights World Tour nejspíš bude poslední aktivita Avantasie na dalších pár let.[9] Po skončení jarní části turné vyšel videoklip k písni Draconian Love, který byl nahrán během koncertu v São Paulu v Brazílii.[10][11] Po skončení podzimního turné s Edguy Sammet potvrdil, že pracuje na novém albu Avantasie. To by mohlo vyjít v letech 2018 až 2019.[12]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Sammetova metalová opera má s klasickou operou společné některé prvky. Jedná se o děj a ztvárnění každé postavy jedním zpěvákem. Naproti tomu není možné toto dílo označit za klasickou operu, ale spíš jako sbírku skladeb, které přísluší jednotlivým částem děje. Ze stylistického hlediska je Avantasiu možno zařadit do kategorie melodický power metal. V tvorbě se vyskytují i pasáže s orchestrálními prvky, díky čemuž je Avantasia řazená i do kategorie symfonického metalu.

Náboženství a Avantasia[editovat | editovat zdroj]

V ději prvních dvou alb sehrává velkou úlohu křesťanství, resp. katolická církev. Postava katolíka jako Klement VIII. (který skutečně na papežském stolci během roku 1602 seděl) je charakterizovaná jako člověk, který si myslí, že jako jediný má nárok vědět pravdu. Náboženskou obec se snaží pro její "dobro" držet v nevědomosti a přitom není schopný vnímat pravdu díky vlastnímu zaslepení. Podobnou kritiku nacházíme v Sammetových dílech častěji.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Zpěv[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Živá alba[editovat | editovat zdroj]

EP[editovat | editovat zdroj]

Singly[editovat | editovat zdroj]

 • Avantasia 2000
 • Lost in Space (promo singl) 2007
 • Carry me Over (promo singl) 2007

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Avantasia : The Flying Opera - Around The World In 20 Days, bontonland.cz
 2. Amanda Somerville, Youtube (anglicky)
 3. Avantasia : The Mystery Of Time (digipack), botnonland.cz
 4. AVANTASIA: INTERVIEW MIT TOBIAS SAMMET, powermetal.de (německy)
 5. INTERVIEW – Tobias Sammet, Edguy – April 2014, magazine.100percentrock.com (anglicky)
 6. Avantasia : Ghostlights (Deluxe Edition), bontonland.cz
 7. AVANTASIA - more details on »Ghostlights« revealed!, Nuclear Blast (anglicky)
 8. Ghostlights Tour, Facebook (anglicky)
 9. Interview With Tobias Sammet, AVANTASIA: “It’s gonna be the last time in a very long time”, metalshockfinland.com (anglicky)
 10. Video Premiere: AVANTASIA's 'Draconian Love', blabbermouth.net (anglicky)
 11. AVANTASIA - Draconian Love (OFFICIAL CLIP), Youtube
 12. My Love Tobias Sammet - Avantasia & Edguy. BREAKING NEWS !!! [online]. Facebook, 2017-10-15, [cit. 2017-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]