Avantasia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Avantasia

Avantasia ve Fuldě, 18. prosince 2010
Základní informace
Původ Německo Německo
Žánry Symphonic metal
Power metal
Aktivní roky 1999–2002, 2006–dosud
Vydavatelé AFM, Nuclear Blast
Příbuzná
témata
Edguy, Helloween, Gamma Ray, Andre Matos, At Vance, Magnum, Stratovarius, Rhapsody Of Fire, Virgin Steele, Within Temptation, Impellitteri, Masterplan, Aina, Symphony X, Scorpions, Kiss, Kamelot, Epica, Revolution Renaissance, Place Vendome, Savatage, Jon Oliva's Pain, Yngwie Malmsteen, Heavens Gate
Web tobiassammet.com
Současní členové
Tobias Sammet
Viz níž
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avantasia je projekt metalové opery vytvořený Tobiasem Sammetem, zpěvákem a frontmanem skupiny Edguy. Název projektu je složený ze slov Avalon a Fantasia (Fantasy). Označuje „svět mimo lidskou představivost“ (citát z bookletu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

The Metal Opera (1999–2002)[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 během turné skupiny Edguy s názvem Theater of Salvation začal Tobias Sammet zapisovat své nápady na metalovou operu, konceptuální album s mnoha hostujícími muzikanty. Po ukončení turné se Tobias začal naplno věnovat svém projektu, na jehož realizaci si přizval více známých muzikantů, jako bývalého zpěváka skupiny Helloween Michaela Kiskeho, kytaristu a zpěváka skupiny Gamma Ray Kaie Hansena a Roba Rocka (ex Axel Rudi Pell, ex Angelica, ex Warrior, Driver, Impellitteri). Projekt byl nahrán čtyřčlenným jádrem kapely - Tobias Sammet klávesy a aranže, Henjo Richter kytara, Markus Großkopf baskytara a Alex Holzwarth bicí. V roce 2000 vydali první singl s názvem Avantasia. V roce 2001 sestava vydala první album s názvem The Metal Opera. V září roku 2002 byl projekt dokončen vydáním druhého alba The Metal Opera Part II.

The Scarecrow (2006–2008)[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2006 potvrdil Tobias Sammet zvěsti o přípravě třetího alba Avastasie a očekávaným vydáním v roce 2008. 24. března 2007 byl potvrzen název The Scarecrow (strašák). Jedná se o nový příběh, který nesouvisí s předchozím, a vypráví o osamělém strašákovi, jenž hledá přátele. Album bylo vydáno 25. ledna 2008 a podíleli se na něm Rudolf Schenker, Sascha Paeth, bubeník Eric Singer a zpěváci Bob Catley, Jørn Lande, Michael Kiske, Alice Cooper, Roy Khan, Amanda Somerville a Oliver Hartmann.

16. listopadu 2007 byl vydán singl s názvem „Lost in Space (Part 1 & 2)“, který se v německých hitparádách umístil v top 10.

Po vydání alba se Sammet s Avantasiou vydal na letní turné, během kterého vystoupili i na Wacken Open Air 2008 a Masters of Rock 2008. Koncert na těchto dvou festivalech byl nahrán a v roce 2011 vydán jako box set se 2 DVD a 2 CD pod názvem The Flying Opera - Around The World In 20 Days.[1]

The Wicked Symphony & Angel of Babylon (2009–2010)[editovat | editovat zdroj]

Na podzim roku 2009 Tobias Sammet oznámil vydání dvou nových alb The Wicked Symphony a Angel of Babylon na 3. dubna 2010. Příběh se odehrává jako pokračování alba „The Scarecrow“ a tato tři alba jsou společně často označována jako „The Wicked Trilogy“ (hříšná trilogie). Mezi speciální hosty patří: bubeník Eric Singer, Alex Holzwarth a Felix Bohnke, klávesák Jens Johansson z kapely Stratovarius, stejně jako zpěváci Michael Kiske, Bob Catley, Jørn Lande, Tim Owens, Klaus Meine, Russell Allen, Andre Matos a Jon Oliva.

The Metal Opera Comes to Town Tour (2010–2011)[editovat | editovat zdroj]

Během prosince 2010 Avantasia vystoupila v 11 městech po Evropě, Jižní Americe a Asii. V srpnu 2011 se kapela vrátila zpěv na Wacken Open Air. Složení Avantasie bylo až na dvě změny stejné jako při Scarecrow Tour. Andreho Matose nahradil Michael Kiske a Cloudy Yang se turné nezúčastnila vůbec.

Turné z blízka zdokumentovala sama zpěvačka Amanda Somerwille na svém YouTube kanále.[2]

The Mystery of Time (2012–2013)[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 2012 Sammet odhalil, že nové se album bude jmenovat The Mystery of Time a bude vydáno 30. března 2013. K nahrávání alba byli pozváni bubeník Russell Gilbrook, kytarista Bruce Kulick, Oliver Hartmann a Arjen Lucassen. O zpěv se postarali Joe Lynn Turner, Biff Byford, Michael Kiske, Ronnie Atkins, Eric Martin, Bob Catley a Cloudy Yang.[3]

Příběh, který nenavazuje na předchozí alba, vypráví o agnostickém vědci Aaronovi Blackwellovi, který zkoumá souvislosti času, Boha a vědy.

The Mystery World Tour (2013–2014)[editovat | editovat zdroj]

Druhé největší turné Avantasie proběhlo mezi dubnem a prosincem 2013. Během turné kapela odehrála 22 tříhodinových koncertů po Evropě, Japonsku a Jižní Americe.[4] Dalších 8 koncertů pak Avantasia odehrála na festivalech v Evropě a Kanadě.

Ghostlights (2014–2016)[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2014, během rozhovoru ohledně Space Police: Defenders of the Crown, v té době posledního studiového alba kapely Edguy, Sammet prozradil, že se album The Mystery of Time dočká sequelu.[5] Album Ghostlights vyšlo 29. ledna 2016[6] a jako hosté se na něm podíleli Bruce Kulick a Oliver Hartmann a zpěváci Jørn Lande, Michael Kiske, Dee Snider, Geoff Tate, Marco Hietala, Ronnie Atkins, Sharon den Adel, Bob Catley, Robert Mason a Herbie Langhans.[7]

Ghostlights World Tour a budoucnost Avantasie (2016–)[editovat | editovat zdroj]

Zatím největší turné se Avantasie bude trvat od března do srpna 2016. Podle oficiálních stránek Avantasia zahraje přibližně kolem 40 koncertů napříč Evropou, Amerikou a Japonskem.[8] Před zahájením turné Sammet prohlásil, že Ghostlights World Tour nejspíš bude poslední aktivita Avantasie na dalších pár let.[9] Po skončení jarní části turné vyšel videoklip k písni Draconian Love, který byl nahrán během koncertu v São Paulu v Brazílii.[10][11]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Sammetova metalová opera má s klasickou operou společné některé prvky. Jedná se o děj a ztvárnění každé postavy jedním zpěvákem. Naproti tomu není možné toto dílo označit za klasickou operu, ale spíš jako sbírku skladeb, které přísluší jednotlivým částem děje. Ze stylistického hlediska je Avantasiu možno zařadit do kategorie melodický power metal. V tvorbě se vyskytují i pasáže s orchestrálními prvky, díky čemuž je Avantasia řazená i do kategorie symfonického metalu.

Děj Metalové Opery - shrnutí[editovat | editovat zdroj]

The Metal Opera: díl první[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je mladý Gabriel Laymann, který je novicem v Dominikánském klášteře v Mohuči v Německu. Píše se rok 1602 a Gabriel se spolu se svým řádem podílí na tehdy všudypřítomném honu na čarodějnice. Gabriel se dostává do rozporu s vlastním svědomím, když se střetává se svou nevlastní sestrou Annou Held, která je označená jako čarodějnice a čeká na svůj proces. Gabriel začíná pochybovat a tak se tajně vkrade do knihovny, kde se dostává k zakázané knize. Když jeho mentor bratr Jakob zjistí, že z knihy četl, uvrhne ho do žaláře.

V žaláři Gabriel potkává starého Druida jménem Lugaid Vandroiy. Druid Gabrielovi vypráví o jiné dimenzi, o světě fantazie nazvaného Avantasia. Tento svět je v nebezpečí. Druid učiní mladému Gabrielovi nabídku na záchranu jeho sestry pod podmínkou, že on pomůže zachránit Avantasii. Oběma se podaří z vězení utéct a Vandroiy zavede Gabriela ke kamennému kruhu, kde je ukrytá brána mezi dimenzemi. Vandroiy bránu otevře a posílá Gabriela do Avantasie.

Mezitím se mohučský biskup Johann Adam von Bicken spolu s bratrem Jakobem a vogtem (staroněmecký výraz latinsky: advocatus, česky: královský rychtář, také právní zástupce) Falkem von Kronberg vydávají do Říma za Papežem Klementem VIII. Na cestu se vydali spolu s knihou z které četl i Gabriel. Podle starých dokumentů se jedná o knihu, která je poslední, sedmou částí pečetě, která dopomůže svému majiteli k dokonalé moudrosti za předpokladu, že bude přinesená k věži, která se nachází v samotném centru Avantasie.

Po příchodu do Avantasie potkává Gabriel elfa jménem Elderane a trpaslíka Regrina. Ti mu vyprávějí o boji proti mocnostem zla, papežově plánu a důsledcích tohoto plánu. Pokud by došlo k použití pečetě, znamenalo by to konec spojení mezi oběma dimenzemi s katastrofálními následky pro oba světy. Gabriel se musí pokusit zabránit použití pečetě. K věži přijde právě včas. Zatímco papež rozmlouvá s Vnitřním Hlasem, podaří se Gabrielovi pečeť odcizit. Využívá všeobecný chaos a knihu se mu podaří přinést do města elfů.

The Metal Opera: díl druhý[editovat | editovat zdroj]

Gabriel není spokojen, o Avantasii se chce dozvědět víc. Elf Elderane ho posílá ke Stromu Poznání. U Stromu Poznání se Gabriela zmocňuje vize, ve které vidí bratra Jakoba v moři plamenů trpět. Elderan Gabrielovi vypráví o Kalichu, který se nachází v katakombách pod městem Řím. V kalichu jsou uvězněny mučené duše a je střežen bestií. Gabriel se ale nedá odradit a spolu s trpaslíkem Regrinem se vydává zpět do materiálního světa. Najdou kalich a obrátí ho dnem nahoru, tak, aby mohli trápené duše uniknout. Jejich počínání ale probudí bestii, která na ně zaútočí. Útok si vyžádá trpaslíkův život, Gabriel stačí příšeře uniknout.

Gabriel se vrátí zpátky za Vandroiyem, který už na něho čekal. Vandroiy své slovo dodrží a v noci vnikne do vězení, aby osvobodil Annu. V žaláři potkává "očištěného" Bratra Jakoba, který se pokouší o to samé - osvobodit zajatce. Oba jsou odhaleni. Falk von Kronberg je upozorněn o vniknutí do vězení a aby mohl oba zatknout, strhne se boj ve kterém von Kronberg skoro zabije Vandroiye, kterého následně Jakob umlátí k smrti. Anně se podaří uniknout, a ta se spolu s Gabrielem vydá na cestu do neznáma.

Náboženství a Avantasia[editovat | editovat zdroj]

V ději sehrává velkou úlohu křesťanství, resp. katolická církev. Postava katolíka jako Klement VIII. (který skutečně na papežském stolci během roku 1602 seděl) je charakterizovaná jako člověk, který si myslí, že jako jediný má nárok vědět pravdu. Náboženskou obec se snaží pro její "dobro" držet v nevědomosti a přitom není schopný vnímat pravdu díky vlastnímu zaslepení. Podobnou kritiku nacházíme v Sammetových dílech častěji.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Zpěv[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Živá alba[editovat | editovat zdroj]

EP[editovat | editovat zdroj]

Singly[editovat | editovat zdroj]

 • Avantasia 2000
 • Lost in Space (promo singl) 2007
 • Carry me Over (promo singl) 2007

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Avantasia : The Flying Opera - Around The World In 20 Days, bontonland.cz
 2. Amanda Somerville, Youtube (anglicky)
 3. Avantasia : The Mystery Of Time (digipack), botnonland.cz
 4. AVANTASIA: INTERVIEW MIT TOBIAS SAMMET, powermetal.de (německy)
 5. INTERVIEW – Tobias Sammet, Edguy – April 2014, magazine.100percentrock.com (anglicky)
 6. Avantasia : Ghostlights (Deluxe Edition), bontonland.cz
 7. AVANTASIA - more details on »Ghostlights« revealed!, Nuclear Blast (anglicky)
 8. Ghostlights Tour, Facebook (anglicky)
 9. Interview With Tobias Sammet, AVANTASIA: “It’s gonna be the last time in a very long time”, metalshockfinland.com (anglicky)
 10. Video Premiere: AVANTASIA's 'Draconian Love', blabbermouth.net (anglicky)
 11. AVANTASIA - Draconian Love (OFFICIAL CLIP), Youtube

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]