Arjen Lucassen

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Arjen Lucassen
Arjen Anthony Lucassen.jpg
Základní informace
Narození 3. dubna 1960 (59 let)
Hilversum
Žánry rocková opera, progresivní rock, progresivní metal, folk, Psychedelická hudba a klasická hudba
Povolání kytarista, hudební skladatel, klavírista, autor písní, zpěvák, hudební producent a písničkář
Nástroje kytara
Vydavatel Napalm Records
Web www.arjenlucassen.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Arjen Lucassen, 13. říjen 2006

Arjen Anthony Lucassen (* 3. dubna 1960, Haag, Nizozemí) je kytarista, zpěvák, hudebník, multiinstrumentalista, textař a skladatel. Je ústřední postavou několika hudebních projektů, které založil. Jeho tvorbu lze zařadit do žánrů progresivní metal, progresivní rock, rocková opera, symfonický metal.

Hudební projekty[edit | edit source]

Ayreon[edit | edit source]

Nejvýznamnějším Lucassenovým projektem je Ayreon. První album tohoto projektu vyšlo v roce 1995 a práce na něm pokračují i v současnosti. Žánrově je na pomezí progresivního metalu a rockové opery. Koncepce tvorby je postavena na fantasy a sci-fi laděných textech vyprávějících volně provázané příběhy odehrávajících se v čase od samotného zrodu vesmíru až po rok 2084, kdy má nastat na Zemi zničující válka. Na projektu se podílí celá řada uznávaných metalových hudebníků, kteří na jednotlivých albech vystupují jako hosté.

Ambeon[edit | edit source]

Ambeon čerpá z jemnějších poloh Ayreon a zaměřuje se na ambientní vyznění skladeb. Zatím vyšlo jediné album Fate of a Dreamer (2001). Na něm spolupracoval Lucassen s tehdy pouze čtrnáctiletou zpěvačkou Astrid van der Veen. Projekt nebyl oficiálně ukončen, ale další album zatím nevyšlo.

Stream of Passion[edit | edit source]

Stream of Passion je skupina hrající symfonický metal. Zpěvačkou je mexičanka Marcela Bovio. Skupina doposud vydala dvě alba Embrace the Storm (2005) a The Flame Within (2009).

Guilt Machine[edit | edit source]

Nejnovějším Arjenovým projektem je progresivně metalový Guilt Machine s albem On This Perfect Day (2009).

Star One[edit | edit source]

Star One je progresivní metal s texty čerpajícími z žánru sci-fi a space opera. První album nese výstižný název Space metal (2002). Inspirací pro texty byly například filmy Vetřelec, Hvězdné války nebo Stargate. Na projektu se podílí také bubeník Ed Warby z Gorefest, který spolupracuje i na Ayreon. Druhé album vyšlo v roce 2010 a nese název Victims of the Modern Age. Stejně jako u Ambeon je vznik dalšího alba prozatím nejistý.

Externí odkazy[edit | edit source]

Oficiální stránky