William Somerset Maugham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Somerset Maugham
Somerset Maugham (1934).jpg
Narození 25. ledna 1874
Paříž
Úmrtí 16. prosince 1965 (ve věku 91 let)
Nice
Příčina úmrtí zápal plic
Povolání dramatik, romanopisec, lékař-spisovatel, scenárista, prozaik, literární kritik a army scout
Národnost Angličané
Alma mater King's College London
Univerzita Heidelberg
Témata dramatik a romanopisec
Významná díla O údělu c̀lověka (1964)
The Razor's Edge
Ocenění Řád společníků cti
Manžel(ka) Syrie Maugham (1917–1929)
Děti Mary Elizabeth Maugham[1]
Rodiče Robert Ormond Maugham[1] a Edith Mary Snell[1]
Příbuzní Julian Hope, 2. baron Glendevon[1], Captain Nicolas Vincent Somerset Paravicini[1], Camilla Chandon Paravicini[1] a Jonathan Charles Hope, 3rd Baron Glendevon[1] (vnuci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Somerset Maugham (25. ledna 1874, Paříž16. prosince 1965, Saint-Jean-Cap-Ferrat poblíž Nice) byl anglický spisovatel a dramatik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Paříži, kde jeho otec pracoval jako právník na britské ambasádě v Paříži. Rodiče ale brzy zemřeli, takže se vrátil do Anglie k příbuzným. Navštěvoval King’s School v Canterbury, dále studoval lékařství na univerzitě v Heidelbergu. Později pracoval v nemocnici sv. Tomáše v Londýně. Po publikování prvních dvou povídek se cele věnoval psaní.

První literární pokusy mu nezískaly ani slávu, ani peníze. Po mnoho let žil jako spisovatel ve Francii, nejprve na jihu, kde zlepšil své zdraví, podlomené tuberkulózou, a později v Paříži, kde žil na hranici chudoby. Peníze se mu podařilo získat až prostřednictvím dramatické tvorby.

Za první světové války Maugham sloužil v britské rozvědce, byv vyslán do Sovětského svazu. Později líčil tuto práci jako krajně jednotvárnou a monotónní. Tam také poznal Fredericka Geralda Haxtona, který byl jeho milencem až do roku 1944, kdy zemřel.

V roce 1917 si v New Jersey vzal projektantku Maud Gwendolen Syrie Barandovou, dceru doktora Thomase Baranda (zakladatele organizace na ochranu práv dětí). Manželství trvalo jedenáct let, jedna z příčin jeho rozpadu byla Maughamova homosexualita. V tomto manželství se narodila dcera Elizabeth Mary Maughamová (19151998).

V roce 1947 Maugham založil Cenu Somerseta Maughama, která je dosud udělována britským spisovatelům mladším pětatřiceti let. V současné době získává nositel ceny 35 000 liber.

Po posledních několik desítek let své spisovatelské kariéry žil v Cap Ferrat v jihovýchodní Francii, odkud jezdil do celého světa, hlavně do jihovýchodní Asie. V roce 1954 ho Alžběta II. vyznamenala Řádem společníků cti.[2] Maugham zemřel v roce 1965 na Francouzské riviéře.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Nejslavnějším Maughamovým dílem je částečně autobiografický román O údělu člověka (On Human Bondage, 1915). Její hlavní hrdina Philip Carey je sirotek, podobně jako autor. Mimoto napsal Maugham mnoho povídek a divadelních her.

Povídka Nádoba hříchu byla v roce 2002 zpracována v Českém rozhlasu jako rozhlasová hra, překlad a dramatizace: Oldřich Knitl, režie: Ivan Chrz[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Somerset Maugham na polské Wikipedii.

  1. a b c d e f g Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Nenadál, Radoslav, Variace na úděl člověka, in: Maugham, William Somerset, Síla okolností, Odeon, Praha 1969, s. 10.
  3. William Somerset Maugham: Nádoba hříchu na stránkách Českého rozhlasu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]