Portál:Simpsonovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Simpsonovi Portál Diskuse k portálu WikiProjekt Diskuse k WikiProjektu
Portál
Logo Simpsonovi.svg
Simpsons tv icon.svg

Vítejte na portálu věnovaném nejžlutější americké rodince.

Simpsonovi (v anglickém originále The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonových, zahrnující HomeraMargeBartaLízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve Springfieldu, fiktivním městě kdesi ve Spojených státech. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 703 odvysílaných dílů ve 32 řadách.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Poté si Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o obvyklé délce jednoho dílu 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989. Simpsonovi se stali prvním seriálem televize Fox, který obsadil místo v první třicítce nejsledovanějších amerických pořadů a to už svou první řadou. Ve Spojených státech se seriál vysílá v hlavním vysílacím čase.

Pro nový obsah v jednotlivých rubrikách klikněte zde
Gnome-stock person.svg
Postava e
Margareta „Maggie“ Simpsonová je hlavní postava amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Je nejmladším členem rodiny Simpsonových; dcerou Homera a Marge Simpsonových. Jelikož téměř nemluví a pouze občas vydává nějaké zvuky, dabéři se u ní střídají. Původní zvuk cumlání dudlíku však vytvořil tvůrce seriálu Matt Groening, který jí dal jméno po své sestře Maggie Groeningové. Je obvykle oblečená do modrých dupaček, ale v zimě bývá oblečená do oranžové kombinézy, ve které vypadá jako mořská hvězdice. Většinu času a ráda cucá svůj dudlík. Umí manipulovat se střelnými zbraněmi a zachránila Homerovi život. Na svůj věk je velice inteligentní a hodně věcí zvládne sama a několikrát vytáhla hlavně Homera z různých problémů.
Crystal Clear app kpaint.png
Obrázek e
Atrakce The Simpsons Ride v zábavním parku Universal Studios Florida
Chat bubbles.svg
Hláška e
Homer se pokouší vrátit do obchodu svůj nepovedený výrobek ze součástek z grilu
Prodavač: „Pane, vrácené zboží musí být v krabici a opatřené účtem.“
Homer: „Budete-li sledovat světelný kužel, uvidíte útržky účtu zde a zde a trosky krabice zde, zde a patrně i zde.“

—díl Outsider-art

Information.svg
Zajímavosti e
Víte, že…
Nuvola apps kaboodle.svg
Díl e
24 minut (v anglickém originále 24 minutes) je 21. díl 18. řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Premiéru v USA měl 20. května 2007 na stanici Fox a v Česku byl poprvé vysílán 11. ledna 2009. Scénář napsali Ian Maxtone-Graham a Billy Kimball a díl režíroval Raymond S. Persi. Celý tento díl je parodií na americký seriál 24 hodin. Na rozdíl od jiných Simpsonovských parodií, které obvykle přejímají pouze název, tento díl přejímá i celý koncept seriálu. Díl zachycuje dramatické odpoledne, kdy tři záškoláci Jimbo, Dolph a Kearney vytvoří pachovou bombu, kterou chtějí nechat explodovat na školním jarmarku. V tom se jim snaží zabránit protizáškolácká jednotka v čele s Lízou. Marge mezitím chystá dort, který bude na jarmarku prodávat. Barta později napadne zablokovat ventilátor, kterým by se zápach z bomby šířil, vodou. Až si stoupající vody za oknem všimne Marge, rozbije sklo svým spáleným a tvrdým dortem, díky čemuž se bomba dostane Líze do ruky a na poslední chvíli se jí podaří zneškodnit.
Accessories-text-editor.svg
Článek e
Láhev od piva z hnědého poloprůhledného skla. Na červené etiketě na lahvi je v bílém poli logo s černým nápisem „Duff“ a pod ním už mimo bílé pole menší černý nápis „beer“. těsně pod hrdlem lahve je malý červený pruh etikety s bílým kruhem a v něm je červený nápis „Duff“. Celá láhev stojí na dřevěném stole
Duff je fiktivní pivo vyskytující se v americkém animovaném seriálu Simpsonovi. Mezi nejzarytější konzumenty patří Barney Gumble, Lenny Leonard, Carl Carlson, a Homer Simpson v hospodě U Vočka. Pivo Duff má i svého maskota, kterým je Duffman, obdoba Supermana. Tvůrce seriálu Matt Groening se ohledně výroby piva Duff staví velmi negativně. Především kvůli mladším dětem nechce, aby bylo v seriálu propagováno něco alkoholického, co by si právě mladší publikum mohlo koupit na ulici, ačkoliv se už stalo pivo a alkoholismus Homera Simpsona neodmyslitelnou součástí seriálu. Proto v USA není prakticky žádná možnost legálně koupit pivo Duff, jehož obchodní značku má zaregistrovanou televizní společnost Fox. V Evropě je situace o něco jiná. Německo má vlastní pivovar, kde se vyrábí „The legendary Duff Beer“. Ačkoliv má podobné logo jako pivo v seriálu, kvůli autorským právům nesmí být nijak spojováno se Simpsonovými.
Disambig azure.svg
Témata e

Kvalitní články

Zlatý puzzlík Nejlepší články: zatím neexistují
Stříbrný puzzlík Dobré články: Mé nahraditelné já • U ohnivého Vočka
Ostatní kvalitní články: Utajený šéf (připravovaný Dobrý článek) • Simpsonovi ve filmu • Já, Carambus

Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Informace e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Simpsonovi}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.

WikiProjekt

Ke koordinaci článků na téma Simpsonovi byl vytvořen WikiProjekt Simpsonovi. Jste zváni, abyste pomohli s psaním nových článků a vylepšování těch existujících a tím pomohli portálu, WikiProjektu i celé Wikipedii. Pro další informace navštivte hlavní stranu WikiProjektu Simpsonovi.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu; v případě dotazů kontaktujte aktuální správce portálu (viz níže). Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej připsat sem, nebo ho založte vyplněním pole níže. Pokud jste nový přispěvatel, doporučujeme si předtím přečíst stránku Nápověda:Jak vytvořit článek, nebo se podívat na doporučení (návody a nápovědy) WikiProjektu Simpsonovi ke článkům.

Požadované články: Původní znění seriálu Simpsonovi, Arabská verze seriálu Simpsonovi, Výroba seriálu Simpsonovi, Mark Kirkland, Matt Selman, The Simpsons (arkádová hra), Phil Hartman, Rich Moore, Universal Studios Florida a články o jednotlivých dílech seriálu


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

V případě problémů s portálem či dotazů se obraťte na ně na jejich výše odkazováných diskusních stránkách, nebo napište na diskusi k portálu, nebo na diskusi k WikiProjektu Simpsonovi.


Icons8 flat tree structure.svg
Projekty Wikimedia e

Následující sesterské projekty nadace Wikimedia mohou poskytnout další informace na toto téma:


Commons
Média
Wikizprávy 
Zprávy
Wikicitáty 
Citáty
Wikiverzita
Studijní zdroje
Wikislovník 
Slovník
Wikidata 
Databáze