Portál:Simpsonovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Simpsonovi Portál Diskuse k portálu WikiProjekt Diskuse k WikiProjektu
Portál
Logo Simpsonovi.svg
Simpsons tv icon.svg

Vítejte na portálu věnovaném nejžlutější americké rodince.

Simpsonovi (v anglickém originále The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonových, zahrnující HomeraMargeBartaLízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve Springfieldu, fiktivním městě kdesi ve Spojených státech. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 689 odvysílaných dílů ve 32 řadách.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Poté si Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o obvyklé délce jednoho dílu 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989. Simpsonovi se stali prvním seriálem televize Fox, který obsadil místo v první třicítce nejsledovanějších amerických pořadů a to už svou první řadou. Ve Spojených státech se seriál vysílá v hlavním vysílacím čase.

Pro nový obsah v jednotlivých rubrikách klikněte zde
Gnome-stock person.svg
Postava e
Marjorie Jaqueline „Marge“ Simpsonová (rozená Bouvierová, přibližný věk 30–35) je hlavní fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Poprvé se objevila v úplně prvním díle Good Night v rámci původních skečů Simpsonových. Tvůrce seriálu Matt Groening jí dal jméno po své matce Margaret „Marge“ Groeningové. V původním znění Marge mluví Julie Kavnerová a do češtiny ji dabuje Jiří Lábus. Je milující a trpělivou manželkou Homera Simpsona a starostlivou matkou Barta Simpsona, Lízy Simpsonové a Maggie Simpsonové. Její otec byl stevard. Její nejvýraznější rys je její půlmetrový modrý drdol na hlavě, avšak v mládí měla vlasy dlouhé a rozpuštěné. Její matka je má také podobné. Má oříškově hnědé oči a nosí zelené šaty a červené korále na krku. Marge stráví většinu svého času děláním domácích prací a hlídáním Maggie. Postava Marge má ztělesňovat klasickou americkou ženu v domácnosti z padesátých let. Za svůj život ale vystřídala i mnoho povolání, přičemž se mnohdy jednalo o podnikání. Například v díle Mama Sendvič si otevřela vlastní pobočku řetězce Sendviče jako od maminky, nebo byla prodavačka preclíků. Rozhodla se ale třeba i na působit u policie, vedla fitness centrum, nebo byla modelkou.
Crystal Clear app kpaint.png
Obrázek e
Chat bubbles.svg
Hláška e
Apu se hádá s manželkou Manjulou.
Apu: „Kéž by ta tečka na tvém čele byl vypínač!“

—díl Dopis od Vočka

Information.svg
Zajímavosti e
Víte, že…
  • … asistent pana Burnse Waylon Smithers byl kvůli chybě v animaci při jeho prvním výskytu v díle Homerova odysea černoch, ale v následujícím díle už měl kůži žlutou, jelikož by to mohlo vyvolat různé kontroverze kvůli jeho roli „poskoka“?
  • … chytré Oogle brýle, které v díle Vševidoucí brýle pan Burns rozdal svým zaměstnancům, jsou vylepšenou napodobeninou doopravdy existujících brýlí Google Glass (na obrázku) od společnosti Google?
  • … většina postav ze seriálu je žlutá, aby seriál upoutal pozornost diváka při přepínání televizních kanálů?
Nuvola apps kaboodle.svg
Díl e
Velký Phatsby (v anglickém originále The Great Phatsby) je 12. a 13. díl 28. řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář první části napsal Dan Greaney, scénář druhé části napsali Dan Greaney a Matt Selman. První část režíroval Chris Clements, druhou část Timothy Bailey. V tomto dílu pan Burns s Homerem narazí na rapera. Kvůli němu přijde o většinu majetku. V druhé části se Homer pokusí Burnsovi získat jeho majetek zpět.

Jde o teprve druhý příběh Simpsonů na pokračování (prvním byl Kdo postřelil pana Burnse? z přelomu 6. a 7. řady). Při americké premiéře se vysílal dvojdíl dohromady jako díl dvojnásobné délky, při uvedení v Česku byla odvysílána verze rozdělená do dvou oddělených a samostatně pojmenovaných dílů a aby na sebe tyto dva díly navazovaly, byl překročen jeden díl. Tento dvojdíl se skládá s dílů Velký Phatsby 1/2: Zrada a Velký Phatsby 2/2: Pomsta.

Accessories-text-editor.svg
Článek e
Láhev od piva z hnědého poloprůhledného skla. Na červené etiketě na lahvi je v bílém poli logo s černým nápisem „Duff“ a pod ním už mimo bílé pole menší černý nápis „beer“. těsně pod hrdlem lahve je malý červený pruh etikety s bílým kruhem a v něm je červený nápis „Duff“. Celá láhev stojí na dřevěném stole
Duff je fiktivní pivo vyskytující se v americkém animovaném seriálu Simpsonovi. Mezi nejzarytější konzumenty patří Barney Gumble, Lenny Leonard, Carl Carlson, a Homer Simpson v hospodě U Vočka. Pivo Duff má i svého maskota, kterým je Duffman, obdoba Supermana. Tvůrce seriálu Matt Groening se ohledně výroby piva Duff staví velmi negativně. Především kvůli mladším dětem nechce, aby bylo v seriálu propagováno něco alkoholického, co by si právě mladší publikum mohlo koupit na ulici, ačkoliv se už stalo pivo a alkoholismus Homera Simpsona neodmyslitelnou součástí seriálu. Proto v USA není prakticky žádná možnost legálně koupit pivo Duff, jehož obchodní značku má zaregistrovanou televizní společnost Fox. V Evropě je situace o něco jiná. Německo má vlastní pivovar, kde se vyrábí „The legendary Duff Beer“. Ačkoliv má podobné logo jako pivo v seriálu, kvůli autorským právům nesmí být nijak spojováno se Simpsonovými.
Disambig azure.svg
Témata e

Kvalitní články

Nejlepší články: Zlatý puzzlík zatím neexistují
Dobré články: Stříbrný puzzlík Mé nahraditelné já
Ostatní kvalitní články: Simpsonovi ve filmu (připravovaný Dobrý článek) • U ohnivého Vočka (připravovaný Dobrý článek)

Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Informace e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Simpsonovi}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.

WikiProjekt

Ke koordinaci článků na téma Simpsonovi byl vytvořen WikiProjekt Simpsonovi. Jste zváni, abyste pomohli s psaním nových článků a vylepšování těch existujících a tím pomohli portálu, WikiProjektu i celé Wikipedii. Pro další informace navštivte hlavní stranu WikiProjektu Simpsonovi.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu; v případě dotazů kontaktujte aktuální správce portálu (viz níže). Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej připsat sem, nebo ho založte vyplněním pole níže. Pokud jste nový přispěvatel, doporučujeme si předtím přečíst stránku Nápověda:Jak vytvořit článek, nebo se podívat na doporučení (návody a nápovědy) WikiProjektu Simpsonovi ke článkům.
Požadované články: Simpsonovi (franšíza), Původní znění seriálu Simpsonovi, Arabská verze seriálu Simpsonovi, Výroba seriálu Simpsonovi, Mark Kirkland, Matt Selman, The Simpsons (arkádová hra), Phil Hartman, Rich Moore, Universal Studios Florida a články o jednotlivých dílech seriálu


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

V případě problémů s portálem či dotazů se obraťte na ně na jejich výše odkazováných diskusních stránkách, nebo napište na diskusi k portálu, nebo na diskusi k WikiProjektu Simpsonovi.


Icons8 flat tree structure.svg
Projekty Wikimedia e

Následující sesterské projekty nadace Wikimedia mohou poskytnout další informace na toto téma:


Commons
Média
Wikizprávy 
Zprávy
Wikicitáty 
Citáty
Wikiverzita
Studijní zdroje
Wikislovník 
Slovník
Wikidata 
Databáze