Portál:Simpsonovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Simpsonovi Portál Diskuse k portálu WikiProjekt Diskuse k WikiProjektu
Portál
Logo Simpsonovi.svg
Simpsons tv icon.svg

Vítejte na portálu věnovaném nejžlutější americké rodince.

Simpsonovi (v anglickém originále The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonových, zahrnující HomeraMargeBartaLízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve Springfieldu, fiktivním městě kdesi ve Spojených státech. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 689 odvysílaných dílů ve 32 řadách.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Poté si Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o obvyklé délce jednoho dílu 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989. Simpsonovi se stali prvním seriálem televize Fox, který obsadil místo v první třicítce nejsledovanějších amerických pořadů a to už svou první řadou. Ve Spojených státech se seriál vysílá v hlavním vysílacím čase.

Pro nový obsah v jednotlivých rubrikách klikněte zde
Gnome-stock person.svg
Postava e
Líza Marie Simpsonová je hlavní postava animovaného seriálu Simpsonovi. Má 8 let, je dcerou Homera a Marge Simpsonových a obvykle nosí červené šaty. V původním znění seriálu ji namluvila Yeardley Smithová a v českém znění Lízu do 27. řady (2017) dabovala Helena Štáchová a po jejím úmrtí dabuje Lízin hlas Ivana Korolová. Tvůrce seriálu Matt Groening ji pojmenoval po své sestře Lise Groeningové. Lízu ve škole pro její inteligenci (IQ 159) a samé jedničky vnímají jako šprtku, čímž dochází k jejímu postupnému vyčleňování ze společnosti. Miluje poníky a společně s bratrem Bartem se rádi dívají na animovaný seriál Itchy & Scratchy a na show šáši Krustyho. Je vzorná žačka, která má samé jedničky. Hodně se s bratrem Bartem provokují. Jejím největším koníčkem je hra na saxofon, má ráda především jazz a blues. Líza je buddhistka, ráda se zabývá historickými, filozofickými nebo vědeckými problémy. Zajímá se také o politiku, kde zastává levicové postoje. Je zapřisáhlou vegetariánkou a ekologickou aktivistkou.
Chat bubbles.svg
Hláška e
Homer se pokouší vrátit do obchodu svůj nepovedený výrobek ze součástek z grilu
Prodavač: „Pane, vrácené zboží musí být v krabici a opatřené účtem.“
Homer: „Budete-li sledovat světelný kužel, uvidíte útržky účtu zde a zde a trosky krabice zde, zde a patrně i zde.“

—díl Outsider-art

Information.svg
Zajímavosti e
Víte, že…
Nuvola apps kaboodle.svg
Díl e
Malá průhledná sklenice vespod lemovaná obrázkem žluto-oranžovo-červených plamenů a z jedné strany se nad plameny nachází žlutý a červeně ohraničený nápis „Flaming Moe”, v překladu „Ohnivý Vočko”.
Sklenice s logem nápoje „Ohnivý Vočko”Universal Studios Florida

U ohnivého Vočka (v anglickém originále Flaming Moe's) je 10. díl 3. řady (celkem 45.) amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář napsal Robert Cohen a díl režírovali Rich Moore a Alan Smart. Ve Spojených státech měl premiéru dne 21. listopadu 1991 na stanici Fox a v Česku byl poprvé vysílán 18. března 1994 na České televizi. Homer v díle poví Vočkovi o svém nápoji „Ohnivý Homer“, který vymyslel. Vočko je z nápoje nadšený, recept Homerovi ukradne a nápoj přejmenuje na „Ohnivý Vočko“. Vočko jej začne prodávat ve svém baru a jelikož je nápoj velmi úspěšný, prezentuje jej jako svůj nápad. Homer se na něj ale zlobí a hledá pomstu. Díl „U ohnivého Vočka“ se stal také prvním dílem seriálu, ve kterém byl Vočko v hlavní roli. Hlavní děj dílu, kdy se Vočkova hospoda proslaví díky nápoji, je založený na vzniku baru Coconut Teaszer v Los Angeles. Díl také paroduje televizní seriál Na zdraví. Její hlas původně namluvila Catherine O'Hara, ale autoři dílu cítili, že se její hlas do této role nehodí, a tak místo toho Collette namluvila Jo Ann Harris. V díle se objevila také americká hard rocková skupina Aerosmith (Steven Tyler, Tom Hamilton, Joey Kramer, Joe Perry a Brad Whitford). Od kritiků tento díl obdržel většinou pozitivní recenze a několik médií jej zařadilo do seznamu nejlepších dílů seriálu Simpsonovi – například weby IGN, AskMen.com, AOL, nebo časopis Entertainment Weekly. Rating sledovanosti premiérového vysílání dílu ve Spojených státech amerických dne 21. listopadu 1991 na stanici Fox dosáhl 14,4 bodů a díl se tak v USA stal 29. nejsledovanějším pořadem týdne od 18. do 24. listopadu 1991.

Accessories-text-editor.svg
Článek e
Modrý nápis „D'oh!“ na žlutém pozadí

D'oh! je typický výkřik Homera Simpsona z amerického animovaného televizního seriálu Simpsonovi. V roce 2002 bylo toto slovo, ovšem bez apostrofu, přidáno do slovníku anglického jazyka Oxford English Dictionary. Slovo vyjadřuje frustraci při zjištění, že se něco nepovedlo, případně že mluvčí právě řekl nebo udělal něco hloupého. Česká televize však při dabingu českého znění seriálu toto slovo nejen nepřekládá, ale ani nezavedla, takže Homer v češtině říká slova jako „ne“, „kurňa“, „sakra“ nebo „ou“. V roce 2006 bylo toto slovo zařazeno na šestou příčku v seznamu stanice TV Land 100 největších televizních hlášek. Mluvené slovo „d'oh“ má zvukovou ochranná známku společnosti 20th Century Studios. Protože slovo vycházelo z Castellanetovy interpretace při dabingu, nemělo několik let oficiální pravopis. Místo toho to bylo vždy zapisováno jako „(naštvaný výkřik)“ (anglicky „annyoned grunt“). Mnoho dílů tento výraz v anglickém originále použilo v názvu. Termín „d'oh!“ je používán nebo byl přijat mnoha fanoušky Simpsonových a běžně jej používají jej i lidé, kteří nejsou fanoušky tohoto seriálu. Termín se stal součástí moderní řeči a ukazuje rozsah vlivu televizních pořadů na společnost. Slovo bylo nejprve přidáno v roce 1998 do Oxford Dictionary of English a v roce 2001 i do Oxford English Dictionary.

Disambig azure.svg
Témata e

Kvalitní články

Nejlepší články: Zlatý puzzlík zatím neexistují
Dobré články: Stříbrný puzzlík Mé nahraditelné já
Ostatní kvalitní články: Simpsonovi ve filmu (připravovaný Dobrý článek) • U ohnivého Vočka (připravovaný Dobrý článek)

Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Informace e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Simpsonovi}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.

WikiProjekt

Ke koordinaci článků na téma Simpsonovi byl vytvořen WikiProjekt Simpsonovi. Jste zváni, abyste pomohli s psaním nových článků a vylepšování těch existujících a tím pomohli portálu, WikiProjektu i celé Wikipedii. Pro další informace navštivte hlavní stranu WikiProjektu Simpsonovi.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu; v případě dotazů kontaktujte aktuální správce portálu (viz níže). Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej připsat sem, nebo ho založte vyplněním pole níže. Pokud jste nový přispěvatel, doporučujeme si předtím přečíst stránku Nápověda:Jak vytvořit článek, nebo se podívat na doporučení (návody a nápovědy) WikiProjektu Simpsonovi ke článkům.
Požadované články: Simpsonovi (franšíza), Původní znění seriálu Simpsonovi, Arabská verze seriálu Simpsonovi, Výroba seriálu Simpsonovi, Mark Kirkland, Matt Selman, The Simpsons (arkádová hra), Phil Hartman, Rich Moore, Universal Studios Florida a články o jednotlivých dílech seriálu


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

V případě problémů s portálem či dotazů se obraťte na ně na jejich výše odkazováných diskusních stránkách, nebo napište na diskusi k portálu, nebo na diskusi k WikiProjektu Simpsonovi.


Icons8 flat tree structure.svg
Projekty Wikimedia e

Následující sesterské projekty nadace Wikimedia mohou poskytnout další informace na toto téma:


Commons
Média
Wikizprávy 
Zprávy
Wikicitáty 
Citáty
Wikiverzita
Studijní zdroje
Wikislovník 
Slovník
Wikidata 
Databáze